Niets geleerd Commissie wil enclave- gebieden opheffen Zij zoekt naar een compromis inzake Nederlands plannen grenscorrecties FRANSE STAKING OPGEHEVEN Concessies der regering bleken niet zo smadelijk als werd afgeschilderd Russisch-Franse handels besprekingen afgebroken 43.5 pet. van het onderwijs is Katholiek Plan tot moord berecht voor Arnhemse Rechtbank Nog geen officiële reactie van de grote mogendheden m Economische schade zeer groot Vijandige houding van Franhrijh Openbaar onderwijs is bezig een trieste dood te sterven Nauw verband met Haagse bomaanslag Zes jaar geëist Sigaretten worden goedkoper Het weer. Tot hoofd en hart y I 0 V£ 1111 Volgende week extra snoepbon Terugbetaling verhoging kolenprijs WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 b 71ste JAARGANG No. 24022 BESPREKINGEN OP DE RENVILLE Soekawati aanvaardt ontslag van kabinet-Warouw Sterkte van het KNIL Vijfde bataljon 30 Januari naar Indië STAATSLOTERIJ W est-J ava-conf erentie 99 99 Op de scherpe kanten van het leven slijpt de mens zijn verstand. 't. I mm Het stadje Lillehammer in het Noorden van Noorwegen heeft een vliegveld op het ijs. Een flink meer in de nabijheid van de stad is uitgekozen als eindpunt van twee luchtlijnen, van Kopenhagen en van Aalborg, Een uitkomst voor tointersportliefhebbers. Ook shag en tabak Ook ban voor slaolie f 4.per kolenkaart BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlUlmeie, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Dit de Duitsers in mentaliteit nog steeds niets veranderd zijn, is de zer dagen weer eens gebleken uit hun onbeschaamde reacties op de uiterst gematigde Nederlandse territoriale en economische eisen, die onze regering het vorig jaar in een memorandum aan de Geallieerde mogendheden heeft bekend gemaakt. De lezers herinneren zich wellicht nog, hoe het eerste jaar na de bevrijding ve ler gemoederen in beroering geraakten, wanneer onze grenzen met Duitsland ter sprake kwamen. Er werden comité's op gericht, waarvan de vurigste leden in hun verbeelding onze grens niet eens zo heel ver van Berlijn projecteerden. Onze regering reageerde over het al gemeen uiterst zwakjes op deze goed be doelde fantasieën, overwegend waar schijnlijk, dat de Geallieerden in deze kwestie wel het voornaamste woord zou den te zeggen hebben. Begin November van het vorig jaar deed zij aan de grote mogendheden een memorandum over handigen, waarin een aantal desiderata, waaronder enige bescheiden grenscorrec ties, vervat waren De meningen over dit memorandum waren nogal verdeeld: sommigen vonden het te gematigd, an deren onder wie vooral de P. v. d. A. voelden weinig voor grenswijzigingen. De verlangde grensrectificaties zouden o.a. ten gevolge hebben^ dat de grenslijn tussen Nederland en Duitsland van 525 tot 340 K.M. zou worden teruggebracht. Dit resultaat zou worden bereikt door een oppervlakte van slechts 1750 vier kante kilometer bij Nederland te voegen. De door onze regering belangrijkst ge wenste verbetering was de vaststelling van de grens in de Dollard en de Eems- mond. Voorts dienden een 24-tal plaat selijke misstanden langs de Ned.-Duitse grens gecorrigeerd te worden. Nu het Duitse probleem in Londen behandeld wordt en het er naar uitziet, dat Engeland en Frankrijk niet afwij zend tegenover de Nederlandse eisen staan, zijn de Duitsers, wonend in de grensgebieden, in beweging gekomen. Er is. een Duits „grenscomité" opgericht door vertegenwoordigers van achttien langs de Nederlandse grens gelegen Landkreise en dit comité heeft een memorandum gepubliceerd, zoals men gisteren in ons blad heeft kunnen lezen, zó brutaal en arrogant, dat het aan het ongelooflijke grenst. Op de grofste wijze worden al onze eisen van de hand gewezen. Het toppunt van onbeschaamdheid wordt bereikt in dezf: alinea van het memorandum: „Het zou meer voor de hand liggen, wanneer de Nederlandse regering haar wensen tot vergroting van haar grond gebied zou richten naar voormalige de len van het koninkrijk (België en Luxemburg). Historisch behoorden zelfs een zeven-en-dertig plaatsen, waaronder Zevenaar, Bleijerheide, Eygelshoven, Wijlre, Sittard, Mook en Afferdgn, des tijds eigénlijk aan Pruisen toegewezen te. zijn." Eigenlijk aan PruisenDat durven zij te zeggen, die de schuld dragen aan ónze armoede, die Nederland en drie kwart van Europa hebben leeg geplunderd. Die rustig toezagen, hoe honderdduizenden in concentratiekampen werden doodgemarteld. Men moet toch wel een zeer vreemde kronkel in zijn hersens hebben om der gelijke dingen te durven schrijven. Er blijkt voor de zoveelste keer uit, dat de Duitsers niets hebben geleerd en ook niets zullen leren. Na de eerste wereld oorlog zijn ze in mentaliteit niets ver anderd, na de tweede moet men het zelfde constateren. Op dezelfde dag, dat de bladen het onbeschaamde memorandum van b®t Duitse „grenscomité" publiceren infor meert de Duitse ex-kroonprins nog eens, wanneer hij zijn landgoederen in Doom weer in bezit kén nemen Ongelooflijk? Echt Pruisisch! Bij de besprekingen over de order „staakt het vuren" aan boord van de „Renville" hebben de Nederlan ders, aldus meldt U.P. uit Batavia, het plan van de «ommissie van drie voor „een spoedige en doeltreffende wapenstilstand" op Java verwor pen. De commissie van goede diensten zegt in haar communiqué, dat de Neder landse delegatie een wijziging van het plan heeft voorgesteld en om verdere besprekingen en opheldering van het plan der UNO heeft verzocht. Volgens het communiqué hebben de Indonesiërs te verstaan gegeven, dat zij het nieuwe plan zouden accepteren. De inhoud van het nieuwe plan is niet bekend gemaakt. In bevoegde kringen wordt echter ge zegd, dat het plan voorzièt in diverse „terugtrekkingen" zowel van de Indo nesische als de Nederlandse strijd krachten op verschillende punten van Java, teneinde de enclave-gebieden op te heffen en duidelijker demarcatielij nen op te stellen. De Nederlanders verlangen, dat de Republikeinse troepen zich terugtrék ken uit de door de Nederlanders om singelde enclaves op Java en Sumatra, terwijl de republiek toestemming ver langt de bevoorrading van de ingesloten strijdkrachten te kunnen voortzetten. Het merendeel van de schermutse lingen tussen de Indonesische en Neder landse troepen heeft zich sindsdien in de „zakken" afgespeeld. De Nederlan ders voerden zuiveringsoperaties uit langs de omtrek der enclaves. Het is nu het plan van de UNO de Nederlanders en Indonesiërs te be wegen hun troepen te verplaatsen, .zodat de enclaves aldus geëlimineerd kunnen worden. De Commissie voor Goede Diensten heeft hedenmorgen op de „Renville" cfe verklaringen van de beide hoofden der delegaties inzake hun standpunten ge hoord. De Commissie voor Goede Dien sten zal morgen met elke delegaeie af zonderlijk informele besprekingen voe ren. De „Renville" is hedenmorgen van de boei losgeslagen, waarbij de kabel in de schroef verward raakte. Slechts na Verwachting tot Donderdagavond: Over het gehele land geleidelijk afnemende bewolking, maar >n de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Weinig wind. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 7.47, onder 15.35. President Soekawati heeft het ontslag van het kabinet-Warouw aanvaard en het tevens verzocht de lopende zaken af te wikkelen. De huidjge sterkte van het Kon. Ned.- Indische Leger bedraagt volgens de Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor Overzeese Gebieds delen 2500 officieren, 8.500 onder-officie ren en 46.000 overigen. De minister van Buitenlandse Zaken heetf ter inzage aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer toegezondén 'n exemplaar van een rapport van dr. ir. J. A. Ringers betreffende een inspectie tocht aan de Ned.-Duitse grens, welkd een Ned.-Britse delegatie heeft gehou den. 5 November 1946 diende de Neder landse regering, zoals bekend, bij de grote mogendheden een memorandum in betreffende de Nederlandse territoriale en economische eisen ten aanzien van Duitsland. Een officiële reactie van de vier grote mogendheden heeft Neder land daarop tot dusverre niet ontvan- een. Wel heeft de Engelse regering zich bereid verklaard een inspectie te doen houden van het gebied, dat in het Ne derlands memorandum was genoemd, Deze inspectie is gehouden van 22 April tot 16 Mei 1947. De commissie kon uiteraard geen be slissingen nemen t.a.v. de vraagstukken Verbonden aan de grenscorrecties. De opdracht van de Engelse commissie was, dat zij zoveel mogelijk gegevens moest Verzamelen en slechts felitelijkheden bad te constateren. Bij de besprekingen met de Engelse Oommissie werd nog eens uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Nederlandse rege- ^hg zich haar recht, grenscorrecties van groter omvang te vragen, voorbehoudt, bidien niet aan verschillende andere economische desiderata, in het memo- ïaadum van 5 Nov. 1946 gesteld, zou borden voldaan. Een nieuwe kaart werd opgesteld over de correcties van de Nederlands-Duitse 6rens. Op die kaart is aangegeven nieuwe grens volgens het oorspron- bolijke memorandum van 5 November *946. waaraan toegevoegd waren enige kleine wijzigingen. De nieuwe grens wijkt slechts op een aantal kleine onderdelen af van de oorspfonkelijk voorgesteldel grens wijziging. Het areaal, dat daardoor eventueel toegevoegd zou worden aan het grondgebied van Nederland, is nielt groter dan het areaal, dat volgens de oorspronkelijk voorge- stelde grenswijziging zou worden omvat. Voordat het rapport afgesloten werd, is te 's-Gravenhage nog een bespreking gehouden met leden van de EngeRse commissie, waarbij de arbeid der com missies op verschillende - punten werd vergeleken, om ten aanzien van ver schillende technische kwesties eventueel misverstand uit te sluiten. Sindsdien heelft de Nederlandse regering omtrent deze aangelegenheid geen verdere me dedelingen ontvangen. Het vijfde bataljon, zesde regiment infanterie, dat te Maastricht opgeleid is voor de dienst in Indië, zal zich 30 Januari op het s.s. „Nieuw Holland" te Amsterdam inschepen. f 50.000: 4457. f 10.000: 9226. f 1500: 10795. f 1000: 10535, 16655, 16709, 21725. f 400: 2824, 4476, 16427, 21485. f 200: 11527, 15696. f 100: 8047, 8448, 13107, 14872, 15340 16035, 17762, 18156, 19420, 20270, 21145. veel moeite slaagde men er in het schip weer vast te leggen. Van officiële zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen in Indië 8 December bedroegen: 1 gesneuvelde en 6 gewonden. V Aneta verneemt, dat de deelnemers Voor de tweede West-Java-conferentie Zondag te Bandoeng zullen arriveren. Maandag zal het eerste contact opgeno men worden en Dinsdag is de officiële opening, bij welke gelegenheid (je Re- ccmba en voorzitter van de contactcom missie een redevoering zal houden. Alle vergaderingen zullen openbaar zijn. Variatie in het Menu. Minstens één dag per week gaan de verschillende onderdelen in het Buitenzorgse op de zwijnenjacht. Deze jacht heeft een tweeledig doel ml. om de voor de gewassen schadelijkè zwijnen, die de sawahs omwroeten, te verdelgen en om wat variatie te brengen in de soldatenpot. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag he sloten de bespreking van het Palestijnse vraagstuk voor onbepaalde tjjd uit te stellen. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) Parijs, 9 December. Voor het grote nieuws hebben van avond gezorgd het nationale stakings comité en de meerderheidsvleugel van het bureau der C.G.T., beide communis tisch. Zij roepen alle stakers op morgen het werk te hervatten. Het zat, volgens de meeste waarnemers, reeds lagen in de lucht, dat deze oproep moest afkomen. Enerzijds immers berokkent het dage lijks meer en meer verlopen, verpetite- ren zegt men hier, der reeds bestaande stakingsbewegingen, zomede de niet- opvolging van nieuwe stakingsconsignes, zoals nog pas door het ambtenarencorps en het personeel van de Parijse metro- en autobusdiensten, de beide genoemde instanties dagelijks groter prestigeverlies, anderzijds waren, in alle objectiviteit ge zien, de door de regering in het verloop der onderhandelingen alsnog gedane con cessies en toezeggingen toch niet zo smadelijk ais gisterenavond nog het na tionale stakingscomité ze afschilderde. Juist vanwege deze afschildering komt het consigne tot werkhervatting toch nog als een verrassing. Doch hoe wel het stakingscomité thans, 24 uur na hun verwerping, de bereikte concessies de moeite van een zelf-felicitatie waard acht, spreekt het communiqué toch niet helemaal als een kraaiend definitief overwinningsbulletin. Erkennende, dat op verschillende punten door de rege ring een aanvang is gemaakt met de be handeling van de gestelde fundamentele eisen, roept het op tot beëindiging der staking, teneinde „de krachten der ar beidersklasse intact te houden voor inde toekomst nog te leveren gevechten". Meermalen is dezer dagen een woord van Thorez geciteerd, een woord, date rend uit de regeringsperiode der com munistische partij, dat men „een sta king moet weten te beëindigen." Onge twijfeld zullen velen het gevoel van grote opluchting, dat alles bij elkaar de communistische beslissing teweeg ver dient te brengen, minder tot uiting bren gen dan hun gevoel van leedvermaak, en willen constateren, dat de betrokken arbeidersleiders zich alsnog gehaast heb ben om op voor hun invloed zo voorde lig mogelijke wijze een staking te doen beëindigen, die op het punt stond zich zelf te beëindigen. Niet iedereen zal zich gehouden achten tot het beoefenen der wijsheid van een Minister van Ar beid, die van oordeel is, dat eenmaal de staking beëindigd zijnde, er maar beter niet van overwinnaars en overwonnenen moet worden gesproken. Waarin de regering voor het heden als concessie had toegestemd en wat de sta kingsleiding gisteravond nog als hoege naamd niets geliefde te beschouwen, was de toekenning ook aan de stakers van de voorlopige duurte-toeslag van 1500 francs per maand, berekend vanaf 24 Nov.; uit betaling ook aan de stakers van de kin dertoeslag en toezegging van een stabili satie der verhoudingen tussen lonen en prijzen tot 1 Juni 1948. Vooral om dit laatste punt bleef het meningsverschil draaien; het stakingscomité zag de enige afdoende waarborg voor zulk een stabi lisatie in een automatische driemaande lijkse aanpassing der lonen en salarissen, indien de kosten van levensondernoud. met 10% zouden stijgen. Het argument was: slechts met 't Damocleszwaard van de glijdende loonschaal boven het hoofd zijn van de regering ernstige en afdoende maatregelen tegen prijsverhoging te ver wachten. Waartegenover de regering aanvoerde, dat, wanneer voor de loontrekkers toch reeds een glijdende loonschaal was voor zien, geen moeite ter wereld de prijzen zou kunnen beletten om ook maar te gaan glijden, glijden naar boven wel te verstaan. Wanneer men een haussy-psy- chose in de hand wil werken, is er immers geen beter instrument denkbaar dan .de glijdende loonschaal. Voor wat de eisen van het nieuwe levensminimum, betrof, van 10.800 francs per maand 'volgens de eis van de C.G.T., hierin schenen beide partijen reeds'eer der elkaar aanzienlijk en 'zelfs bevredi gend te zijn genaderd. Op de aanvanke lijke eis van het stakingscomité, de stakers voor de dagen, dat zij gestaakt hadden, uit te betalen alsof zij gewerkt hadden, blijkt niet langer geïnsisteerd te zijn. nadat de minister van Arbeid had medegedeeld, dat de regering zeker be reid zou zijn iets te doen om aan de fi nanciële misère der stakers enigszins te gemoet te komen, op de dag. mits deze spoedig daar zou ziin, dat zii het werk zouden hervatten. Een eis, die het sta kingscomité tot het laatste heeft gehand haafd en die zii dus ook vandaag eerst heeft laten vallen, was, dat alle tegen stakers ingestelde strafvervolgingen uit hoofde van ,.de schelmachtige wét" (ter verdediging van de arbeidsvrijheid) zou den worden gestaakt. Zozeer heeft deze wet de voor de staking verantwoordelijke leiders dwars gezeten, dat zij Zaterdag het Bureau der C. G. T. naar de presi dent der Republiek zonden, teneinde te trachten deze te bewegen gebruik te maken van zijn constitutioneel recht om van het parlement 'n twee de lezing van de gewraakte wet te vragen, hetgeen de toepassing van de wet automatisch zou hebben opge schort.' Auriol heeft dit geweigerd en voor een schrander journalist, die niets vergeet, was dit de gelegenheid er op te wijzen hoe inconsequent zij kunnen zijn, die zich de meest of de enige „consequente republikeinen" noemen, want bij de opstelling van de Grondwet waren de communisten de felste tegenstanders van de toe kenning van reële bevoegdheden aan het staatshoofd, en de felste voor standers voor het voorbehouden van alle bevoegdheden aan de Nationale Vergadering. Inmiddels heeft de minister van Ar beid zijnerzijds slechts toegezegd, dat geert arbeider zal worden vervolgd voor stakingsfeiten, maar blijkbaar zitten er heel wat genoten van de communisti sche partij vast voor feiten van sabo tage en geweldpleging en of de siniste re golf van deze feiten Dinsdagmid dag is weer de sneltrein GenèvePa rijs in volle vaart tot ontsporing ge bracht, wonder boven wonder zonder ernstige persoonlijke ongelukken te gelijk en even snel zal wegebben als de stakingsgolf, staat nog te bezien. In de komende dagen zal ook de De Soyjet-regering heeft Dinsdag de handelsbesprekingen met Frankrijk af gebroken en de Franse militaire repa triëringsmissie in de Sovjet-Unie op dracht gegeven onmiddellijk het land te verlaten. Het besluit was vastgelegd in een nota aan de Franse ambassadeur in Moskou, Jean Charpentier. In de nota wordt tevens de Frans-Russische repa triëringsovereenkomst opgezegd, wegens het besluit van de Franse regering tot overname van 't Russische repatriërings kamp in Beauregard. Radio-Moskou stelde het voor alsof de handelsbesprekingen zijn afgebroken „met het oog op de vijandige houding, die de Franse regering tegenover de Sov jet-Unie heeft aangenomen." De Sovjet-nota verwijst naar 'n Franse mededeling van 6 December, die „aan toont, dat de (Franse regering de Rus sisch-Franse repatriëringsovereenkomst van 29 Juni 1945 annuleert en het werk van de Sovjet-repatriëringscommissie wil beëindigen. Verder beschuldigt Frankrijk twee leden van deze commis sie van revolutionnaire acties tegen Frankrijk." Nadat de S.U. de handelsbesprekingen met Frankrijk had afgebroken, heeft de Franse regering de Sovjet-repatriërings missie uitgewezen wegens „handelingen, in strijd met de veiligheid van Frankrijk, door zekere landen bedreven". De woord voerder van het departement verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spionnage. „De zaak had iets uitstaande met de stakingsgolf en de door communisten geleide relletjes" in Frank rijk. Tevoren had de Sovjet-Unie haar militaire repatriëringsmissie echter reeds teruggeroepen. De Russische regering heeft besloten geen visa te verstrekken aan de Franse gedelegeerden, die naar Moskou zouden komen om te onderhandelen over de le vering van 300.000 ton Russisch graan, te ruilen voor Franse goederen. balans opgemaakt worden van de door deze jongste stakingsvloedgolf aange richte schade. Er hebben zich reeds economen doen horen, die menen, dat het cijfer, hetwelk het bedrag der economische schade uitdrukt, zicb in de buurt beweegt van het cijfer, het welk het bedrag aangeeft der door Amerika aan Frankrijk toegestane overbruggingshulp. Behalve de economische is er dan nog de politieke balans, die de opgelopen schade van deze en het behaalde profijt van gene politieke partij zal proberen uit te rekenen. Bij het opmaken daar van zal men echter met veel giswerk genoegen moeten nemen. (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond verdiepte de Kamer zich in beschouwingen over het Lager Onderwijs, waarbij een klein tikje school strijd begon te rommelen. De diepere oorzaak daarvan is de trieste dood, welke het openbaar onderwijs bezig is te sterven, alsmede een der sprekers sprak het ook feitelijk uit de per sal do toch niet zo heel voordelige finan ciële toestand waarin het openbaar on derwijs zich bevindt in vergelijking met het bijzonder onderwijs, al is er natuur lijk voor de wet gelijkstelling. Nu kwam men van socialistische zijde met wensen naar voren, geformuleerd door „het Nut" en „Volksonderwijs" met betrekking tot een bestuursvorming van de lagere school, waarbij men vooral denkt aan vergroting van de zeggenschap der ouders. Dit echter bracht pater Stokman in het geweer, om te betogen, dat het wezenlijke kenmerk van het openbaar onderwijs is, dat het van overheids wege gegeven wondt, hetgeen impli ceert, weshalve pater Stokman het niet uitsprak, dat het kleurloos en dood is en ook feitelijk niet in staat, om zijn culturele taak geheel en al te vervullen. Dit is evenwel niet de zorg van de voorstanders van het bijzonder onderwijs, die overigens geenszins ongevoelig zijn voor het op peil houden van de techni sche kwaliteit van het openbaar onder wijs. Doch pater Stokman zette uiteen, dat men aan de principiële structuur van het openbaar onderwijs niet mag tomen op straffe, in botsing te komen mef de geest der pacificatie. En nu is het wel te bevroeden, dat men, door aan de ouders een zekere zeggenschap over het openbare onderwijs te geven, het neutrale karakter daarvan in het ge drang brengt en er wellicht een soort van semi-bijzonder onderwijs van maakt, waarom dan allicht een felle strijd zaC "y ;;i i-:jy De Arnhemse rechtbank, zitting houdende in het zwaar bewaakte gebouw van het Bijzonder Gerechts hof, behandelde een zaak, welke nauwe betrekkingen onderhoudt met de Haagse bommen-affaire. De 26- jarige politie-ambtenaar C. F. S. uit Renkum was betrokken geraakt in de groep van Heemstra c.s. en is ook op de hoogte geweest van de plan nen van deze groep om met ruw ge weld te protesteren tegen de teleur stelling, welke verschillende illegale werkers hebben gevoeld na de oor log hij de berechting van politieke delinquenten. S. was ambtenaar bij het Bureau Nationale Veiligheid en de groep van Heemstra zag in hem, toen hij daar in het uniform van tweede luitenant van het Nederland se leger verscheen, een man met bij zondere capaciteiten. S. debuteerde met het-beramen van eerf ontvoering van de Renkumse hotel houder Van R. Gewapend met een sten- gun reden hij en sergeant De B. en een korporaal naar Hotel Rijnzicht in Ren kum, lichtten de hotelhouder van zijn bed, zette hem in de auto, waarna men de gearresteerde zou „omleggen". S. gaf daartoe De B. opdracht, maar het is. zoals bekend, niet zo ver gekomen, want De B. geraakte tijdens de rit steeds min der overtuigd, dat de hotelhouder een collaborateur van het ergste soort zou zijn geweest en hoewel S. onderweg De B. nog eens opdracht gaf Van R. neer te schieten, weigerde deze en het slot was, dat de hotelhouder levend naar het huis van De B. in Haarlem is gebracht, waarna hij spoedig werd vrijgelaten. De rechtbank heeft zich tijdens deze zitting, welke de ganse dag duurde en waarin alle betrokkenen bij de Haagse bom-affaire als getuigen voor de recht bank verschenen, hoofdzakelijk bezig gehouden met de vraag of het plan tot het doden van Van R. uitgegaan is van S. of van De B. Verdachte beweerde, dat De B. van begin af aan hem een berechting heeft willen aanpraten, maar De B. sprak dat ten sterkste tegen. De meeste getuigen, die De B. goed kenden, verklaarden, dat deze volkomen aan de leiband van S. liep en onder diens invloed stond. S. was overigens spaarzaam met het doen van mededelingen tijdens deze zitting, omdat hij zich beriep op zijn ambtenaarschap bij het Bureau Nationale Veiligheid. Hij achtte het schadelijk voor het werk van het B.N.V., dat in het openbaar al deze zaken werden besproken. De vroegere chefs van hem vertelden aan de rechtbank, dat S. een administra tieve functie had bij het B.N.V. en dus geen enkele opsporingsbevoegdheid be zat. Evenmin mocht S., die niet in mili taire dienst was, het uniform dragen en ook het recht tot het dragen van wapens werd bestreden. Er was een uitvoerig psychiatrisch rapport over S. uitgebracht door dr. Van Voorst Maarschalk, die betrokkene als een sterke fantast schilderde. De des kundige noemde S. gevaarlijk voor de maatschappij. De psychiater ried aa» S. ter beschikking van de regering te stel len. De Officier van Justitie, mr. De Vries, deelde in zijn requisitoir me de, dat hij S. zeer zeker strafbaaT jvond en hem in morele zin sterk verantwoordelijk achtte voor de bom-aanslag in Den Haag. De B. was volgens spreker een slachtoffer van het „duivelse optreden" van S. Tij dens de bezetting heeft de hotelhou der Van R. hem' eens gered, toen S. voor een Duits vuurpeleton kwam te staan. Daarom is de poging om Van R. te vermoorden nog meer te laken. De eis was zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis, f 50.boete, subsidiair 15 dagen hech tenis voor het onbevoegd dragen van een officiersuniform, ontzetting uit het recht tot het dienen bij de gewapende macht, ontzetting uit het recht om werk zaam te zijn als opsporingsambtenaar, terwijl mr. De Vries tenslotte aan de rechtbank vroeg S. ter beschikking van de regering te stellen. Na een uitvoerige pleidooi van mr. Van Gendt werd de uitspraak bepaald op 23 December. ontbranden. Laat men dan, zei pater Stokman, als men onderwijs van een bepaalde rich ting wil, een bijzondere school stichten. Daar is niets op tegen. Overigens mag het openbaar onderwijs gerust meer aan verbreidheid verliezen. Dit is niet tegen de geest van de pacificatie. Verfies van zijn kwaliteit is overigens wel tegen die geest. De heer Terpstra was niet zo princi pieel als de katholieke spreker, doch hij zette toch uiteen, dat ook belijdende Christenen in aanmerking kunnen ko men voor benoemingen bij het openbaar onderwijs. Hij meende, dat dit niet vol doende gebeurt. Overigens gaf hij in'eressante cijfers, die de ontwikkeling in de laatste de cennia demonstreren. Op het ogenblik is 27,6 pCt. van het onderwijs open baar, 27,3 pCt. protestants en 43.5 pCt- katholiek. In 1925 was nog 45 pCt. Tan het onderwijs openbaar. In het begin van de avond had de heer Tilanus het druk. Eerst diende hij een motie in van principiële aard, n.1. om een gulden minder toe te staan voor een post salarissen aan adviseurs van de mi nister uit protest, dat hier een salaris verhoging zou hebben plaats gehad. De minister wist niet precies uit het hoofd te zeggen, hoe de vork in de steel zit, zodat de zaak werd aangehouden. En dan deed de heer Tilanus op Ros sinant® gezeten, een aanval tegen de acht auto's en de acht chauffeurs van het De partement. Daarop kon de heer Gielen. naar hij verklaarde, gemakkelijker antwoorden dan de heer Tilanus had gedacht. Die acht auto's zijn de gehele dag nodig, anders zouden het er zeven zijn geweest. En uit de R.A.C., de Rjjks-Autocen- trale. moeten die auto's niet genomen worden, zoals de heer Tilanus wilde, aangezien de Rijksverkeersinspectie heeft uitgerekend, dat dit duurder zou kome". Daarom heeft zij zelf acht auto's voor het departement voorge- schreven. Ja, waarom zon Don Qui- chotte ook niet eens tegen ante's vech ten* Hjj blijft onsterfelijk. Als gevolg van verandering in het systeem van grondstoffendistributie is het mogelijk geworden de prijzen van de sigaretten en kerftabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewer king van de betreffende industrieën zal deze verlaging dusdanig geschieden, dat practisch alle bestaande merken een prijsklasse omlaag gaan. Dit bete kent, dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 et. gaat kosten, van 72 et. zal 60 ct. worden, van 60 ct. zal 48 et. worden en van 48 ct. zal 42 ct. of min der worden. Een dienovereenkomstige verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Sigaret ten tegen de verlaagde prijzen zullen omstreeks het tijdstip, van de eerste bonaanwijzing in Februari verkrijgbaar zijn. Naar wij vernemen, komt er 18 Decem ber a.s. een dubbele bonnenlijst, n.1. die van 1826 December en die van 261 Jan. a.s. In deze publicatie komt een extra snoepbon van 200 gram en een bon voor slaolie. In Januari komen er geen aparte bon nen meer voor harde zeep en waspoe- der, maar slechts één bon, waarop naar keuze harde zeep of waspoeder gekocht kan worden. 1 Juli j.l. werd de prijs van steenko len verhoogd. Deze verhoging bedroeg voor huisbrandvarbruikers van anthra- eiet„en eierkolen 40 cent per hectoliter. Tegelijk met deze prijsverhoging werd bekend gemaakt, dat ter tegatnoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsver- hoging voor een huishouden met zich brengt, aan de houders van kolenkaar- ten een nader te bepalen bedrag zal worden uitgdkeerd. Een gedeelte van het kolenrantsoen was echter reeds vóór 1 Juli tegen de oude prijs afgeleverd en waar dit was geschied, was in de mees te gevallen 6 mud afgeleverd. Het bedrag der uitkering zou dus moeten zijn 12 x 40 cent f 4.80 aan hen, die vóór 1 Juli niets hadden ont vangen en 6 x 40 cent f 2.40 aan hen bij wie reeds vóór 1 Juli 6 eenheden was afgeleverd. Wegens de daaraan verbonden enorm® en kostbare administratie is deze split sing in de praktijk niet uit te voeren. Daarom is besloten aan alle houders van een kolenkaart TA 707 (gezins hoofden) een gelijk bedrag uit te keren van 4.Dit bedrag is berekend door het totaal bedrag, waarvoor het Rijk zich garant stelt, te delen door het aan tal uitgereikte TA-kaarten. De houders'van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen voor 1 Juli 1947 brandstoffen ontvangen. Zij komen dus voor het volle bedrag der restitutie op 6 eenheden (zijnde 2.40) in aanmerking. Nadere mededelingen over de wijze van terugbetaling zal dezer dagen vol gen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1