Over zonnige huizen en oplossing van dienstbodenvraagstuk Kon Y/.zeht De kerk van het H. Hart van Jezus in de Zilk Leiders der Arabische Liga in Cairo bijeen Psychiater had verraderlijk karakter Veehouder moet in zijn rechten gel-end worden" Voorlopig geen interventie van geregelde troepen Splinters Voetgangers past op uw tellen a.s. en jonge moeders AGENDA' Opportunist in merg en heen r M. P. v. d. Weyden op L.T.B.-vergadering Eenvoudige parochie met voorbeeldige offerzin S.S.-er voor tribunaal opnieuw in arrest Maaltijden in restaurants eerlang weer op de bon WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Adjunct-directeur M.T.S. veroordeeld Verdiep'ngsdag a.s. militairen Voor voor de baby Anegang 46 Burgerlijke S>tand Concentratie van eiectriciteits- productie DISTRIBUTIENIEUWS Bon 75 BV van de brand- stoffenkaart DODELIJK ONGEVAL IN SANTPOORT HAARLEMS TRIBUNAAL NU EN DAN AFWIJKENDE SMAAK VAN DE MELK „Humor in de krant" Haarlemse Reddingsbrigade NOODTOESTAND H.O.V. Geraamd verlies dit jaar bijna f 75.000 CONCERTGEBOUW- QUINTET TORENS ROND DE OUDE ST. BAAF R.K. Haarl. tafeltennisver. Winfried Met E.D.O. naar Sparta Polit'eschermers Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Provinciale fruitteelt- bedrijven RODE KRUISHULP VOOR INDIË TWEEDE KAMER BESOMMINGEN VERDEELDE MARKT „Ons streven is: doelmatige behuizing en woningbouw en huishouden met be hulp van electriciteit," zo sprak me- vtouw R. v. d. NoordMagré Dinsdag middag in Brinkmann op een bijeen komst van de afdeling Haarlem van de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging, waarvan zij de presidente is. Zij merkte hierbij op, dat dit streven reeds 15 jaar verkondigd wordt. Voorts sprak zij over betere scholing van de vrouw. Spreekster zou graag zien, dat er in de bouwcommissies vrouwen zitting r.emen, die met hun practische erva ringen op het gebied van de huishou ding kunnen toezien, dat er economi scher wordt gebouwd. De vereniging doet dan ook alle moeite om de Neder landse huisvrouw te scholen in haar da gelijks werk. daar dit bijdraagt tot de oplossing van het dienstbodenvraagstuk. Enige tijd geleden is een 25-tal vrou wen uit de afdelingen van verschillende delen van het land in Arnhem bij elkaar gekomen om een vijfdaagse cursus te volgen over „Hebben wij vrouwen be lang bij woningbouw en woninginrich ting?" De aldaar opgedane denkbeelden en voorstellen zouden de cursisten weer in hun eigen afdelingen bespreken, het geen dan nu in Haarlem geschiedde door mevr. v. d. Noord. Spr. behandelde vervolgens het materialen vraagstuk- De schaarste op dit gebied mag niet ten koste gaan van de huisvrouw. Ieder so ciaal denkend mens ziet de nood van de viouw, die een gezin met kinderen heeft en zonder hulp zit. De oplossing voor dit alles moet gezocht worden in een practische en economische woninginstal latie. De regering heeft op het ogenblik aldus spreekster oog voor het effi ciënt bouwen, hetgeen gezocht moet worden in centraliseren. Er moeten centrale wasgelegenheden, centrale keu kens enz gebouwd worden. Voorts heeft de regering toegezegd de aanleg van de straten en het bouwen van de huizen zodanig te verbeteren, dat de zon zo lang mogelijk vrij toegang heeft en het verkeer niet dicht langs de huizen komt. Natuurlijk is dit nog maar toekomst- Viuziek, maar we mogen blij zijn dat de plannen er zijn. Ook de wederopbouw besprak mevr v. d Noord. Zij las voor uit een boekje van minister Neher en verklaarde, dat er in het jaar 1946 13000 beschadigde huizen bewoonbaar zijn gemaakt. Daarna werd gesproken over de juiste plaats van de provisiekast, vuilnisbak e.d. en vervol gens ging mevr. v. d Noord over tot be- Volgens gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, werd gedurende het 3e kwartaal 1946 in Ne derland van het totaal aantal verkeers ongevallen gedurende die periode 14 veroorzaakt door fouten van voetgan gers. Een eigenaardig verschijnsel is dat het percentage van de door voet- gangersfouten veroorzaakte verkeers ongevallen in dat kwartaal in Haarlem veel hoger was, n.l. 19.7%. In Amsterdam bedroeg dit percentage 17.5%, in Den Haag 14.9%. Hieruit blijkt dus wel, dat de voetgangers het in Haarlem maar slecht doen en veel verkeersongevallen op hun geweten hebben. Ook in het vierde kwartaal doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Het percen tage verkeersongevallen, veroorzaakt door fouten van voetgangers, bedroeg in het 4e kwartaal 1946: voor geheel Ne derland 11.8%: voor Haarlem 15%: voor Amsterdam 10.9%; voor Den Haag 11.3%. Er is dus alle reden om de Haarlemse voetgangers op hun fouten in het ver keer te wijzen. De voetgangersactie gaat daarom onverminderd voort tot en met Donderdag 18 December, ook al zijn alle daarvoor bestemde formulieren verbruikt. Er kan dan worden gewaar schuwd zonder uitreiking van formu lieren. De tweede kamer van het Haarlems tribunaal deed uitspraak in de zaak tegen de voormalige adjunct-directeur, waarnemend directeur en leraar van de Haarlemse M.T.S.. G. E. M. J„ die er in de bezettingstijd naar streefde om de school te nazificeren. Het Tribunaal besloot J. een inter nering op te leggen van 5 jaar, waar van 2 jaar voorwaardelijk. Voorts werd hij ontzet uit de beide kiesrechten en uit het recht een overheidsfunctie te bekleden of als leraar werkzaam te zijn. Het weekend voor a.s. militairen, dat reeds aangekondigd is, kan niet door-; gaan. Hier komt echter een verdiepings dag voor in dê plaats en wel op Zon dag 14 December. De bijeenkomst be gint om 9 uur met een H. zusters in de Koningstraat. Mis bij de hebben wij een prachtige collectie BABY-GOEDEREN aangekregen, waaronder capes, jasjes en muts. jes, slobpakjes slaappakjes. pyama's. truitjes, jurkjes, pakjes, onderleggers, luiers enz. Verkoop Donderdag 9 uur GEBOREN: E. Teljeur—Klaassen z.; R. Stremmingde Könnigh z.; E. Bot* telierBoersma z.-r a. de VriesVisser z.; A. M. BrakenhoffSchcone z.; J. M. van den Boschvan der Heiden z.; P. H. J. RuigrokHormebier d.; P. de VriesBerends d.; C. Jansen—lie Jong d.; C. P. Meijer—Kerkman d.; G. A. M. LablansKledjn d.; M. M. KolDe Baens d.; A. H. Kastercum—Telman d. ONDERTROUWD: D. A. O. van den Hoorn en P. J E. G. Tempelman. OVERLEDEN: J. J. Lunenberg, 61 J„ Planetenplein; C. J. PauelKoek, 48 j„ Roerdompstraat; G BooijSan ting, 79 j„ Barendsestraat; J. Roörda, 54 j„ Ko ninginneweg; D. Vooges, 67 j„ Zomer- vaart: A. C. van RoodeGramen, 70 j., Zy huizen. handeling van het kookprobleem. Er mag bü het koken, dat een van de meest terugkerende en belangrijke bezigheden van de huismoeders is, zo weinig moge lijk van de oorspronkelijke inhoud van het voedsel verloren gaan, zo betoogde spreekster. De presidente hield haar leden nog voor dat tijdbesparing in de huishouding door middel van economisch werken meer gelegenheid zal geven voor het ideële in het leven. Donderdag 18 December zal de leden een Kerstmiddag met verrassingen wor den aangeboden. Het vraagstuk van de concentratie van de electriciteitsproductie en de vraag, of onderlinge koppeling der electriciteits- productie-centra al of niet nodig of wen selijk is, is reeds geruime tijd aan de orde. De gewestelijke bedrijven hebben zich reeds verenigd. Zo zijn drie centra les voor Noord-Holland, die van het P.E.N., van Amsterdam en van Haarlem, gekoppeld in P.E G.E.M.-verband. Thans willen Ged. Staten verder gaan en met andere provincies en gemeenten of ven nootschappen een N.V. oprichten, ge naamd „Samenwerkende Êlectriciteits- Productiebedrijven", gevestigd te Arn hem. Deze zal in het bijzonder ten doel hebben, de koppeling van de centrales in Nederland, die daarvoor in aanmerking komen en het voeren van een doelma tige exploitatie. Noord-Holland zal tot een bedrag van ƒ50.000.- in het aan delenkapitaal moeten deelnemen. Bioscopen: Rembrandt: Het lied van Bernadetto (a. 1.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Het complot van Teheran, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Arsenicum en oude kant (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Binkie Stuart, 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 10 December: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Glazen Paleis", 8 uur. Donderdag 11 December: Concertgebouw: „Toonkunst", Piano recital Nikita Magaloff, 8 uur. Donderdag 11 December Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest. J, Ka t.m. Kef. Heemstede (Binnenweg) uitreiking bonkaarten en schoenenbortnen 912.15 u. Het-Him en 24.30 u. Hin-Hof. Bloemendaal (Hartelustschool) uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen N-P, 9—12.30 en 2—4 u. Het C.D.K. deelt mede, dat bon 75 BV der brandstoffenkaart TA 707 na 13 December niet meer geldig zal zijn. Deze bon is destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstoffen. Hedenmorgen werd de 66-jarige D. Rademaker, die werkzaam was bij het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, door een vrachtwagen uit Katwijk aan gereden en gedood. De politie te Velsen verzoekt hun, die inlichtingen over dit ongeval kunnen verstrekken, zich met haar in verbinding te stellen. „Het gaat hier niet alleen op de eerste plaats om uw politieke ge zindheid, maar vooral ook om het feit, dat u de goede orde hebt ver laten op een uur, dat het vaderland u nodig had; om het feit ook, dat* u uitgesproken liefdeloos was en alles met een quasi weten schappelijk sausje overgoot." Met deze woorden schetste de voor zitter van de Tweede Kamer van het Haarlems Tribunaal de misplaatste hou ding tijdens de bezettingsjaren van de 46-jarige psychiater C. K„ die zich gis teren voor het tribunaal had te ver-, antwoorden. De dagvaarding vermeldde o. a. lidmaatschap van de N.S.B. sedert October 1940, hopman-banarts bij de W.A. en lid van het medisch front. Bovendien had dr. K. met behulp van de Duitsers de leiding gekregen van de psychiatrische afdeling van de Gem. Geneesk. Dienst in Amsterdam en was hij daarna als keuringsarts bij de N.A.D. werkzaam geweest. Ook had hij als arts in de Waffen SS dienst ge daan. Voordat de voorzitter tot een nader verhoor overging, verzocht dr. K. de zaak met gesloten deuren te behandelen, op welk verzoek men echter niet in ging. De voorzitter zag niet in, waarom het hele geval met discretie zou moeten worden behandeld. Tijdens het verhoor las de voorzitter een rapport voor, dat besch. destijds als colporteur voor de Winterhulp had uit gebracht en waarin hij de reacties van de mensen op straat had weergegeven. Al wilde hij besch. niet een verrader noemen, het karakter, dat uit het rap port sprak, was toch zrer verraderlijk. Uitvoerig bleef het tribunaal stil staan bij de functie, die dr. K. als hoofd van de psychiatrische afdeling van de G.G.D. in Amsterdam had bekleed. Het toenmalig hoofd, dr. Querido, moest verdwijnen. Tegen de zin van de direc teur, prof. Tuntler, kreeg besch. deze functie aangeboden, welke deze met beide handen aanvaardde. In een onder houd schoof prof. Tuntler zijn mening niet onder stoelen of banken, en gaf hij dr. K. te kennen, dat hij hem on- Naar aanleiding van klachten, welke de laatste tijd worden ge>uit over de smaak van consumptiemelk, speciaal in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, herinnert de afde ling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning er ana. dat tengevolge van de langdurige droogte de melkproductie zeer belangrijk beneden de verwachtin gen is gebleven. Ten einde in de distri- butiebahoefte te kunnen voorzien, is het onvermijdelijk, dat nu en dan melk met een afwijkende smaak, ten gevolge van het gebruik van melkpoeder, in con sumptie wordt gebracht, wat bij 'n nor male productie niet zou geschieden. De voedingswaarde van de melk wordt door een en ander evenwel niet beïnvloed, aldus genoemde voorlichtingsdienst. Op de Dinsdag gehouden bijeenkomst van de Kennemer Jöurnalistenvereni- ging heeft de heer S. Carmiggelt uit Amsterdam, redacteur van „Het Parool" gesproken over „Humor in de krant". Hij lichtte toe, wanneer humor ge bruikt kan worden en zette uiteen met welke moeilijkheden een journalist te maken heeft, als hij regelmatige grap pige artikeltjes schrijft. ïfet bestuur der vereniging is thans" als volgt samengesteld: J. C. Aschoff, voorzitter. A. Overmeer, secretaris-pen ningmeester. J. H. Bartman, vice-voor- zitter, D. Koning en J. Thomas. Woensdag 14 Januari, des avonds 8 uur, zullen in het Sportfondsenbad bri gadewedstrijden worden gehouden, waaraan deelnemen leden van de Bloe- mendaalse, Haarlemse, Heemsteedse, Hillegomse. IJmuidense en Zandvoortse Reddingsbrigade. Het ligt in de bedoeling van de Haar lemse Reddingsbrigade voor Drenkelin gen, om een cursus te houden voor de opleiding van brigade-instructeurs Voorts zal bij voldoende animo ïn het begin van het volgende jaar gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van examens voor één der diploma's reddend zwemmen. gaarne zag komen. Van dit onderhoud noteerde K. iedere zin, zoals hij dat ook deed bij zijn patiënten, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat een der gelijke houding toch wel laf was. Besch. schreef in die tijd een brief naar een N.S.B.-autoriteit, waarin hij verschillende minder goede dingen van burgemeester Voüte vermeldde. De brief werd onderschept, waarna hij door Voüte direct werd ontslagen. Dr. K. bedankte toen onmiddellijk voor de N.S.B., maar de brief, waarin hy dat deed, kon de voorzitter .slechts een plat stuk opportunisme'' noemen. Waarom solliciteerde u toen naar een baan aan het Oostfront? Hier lag mijn praktijk tegen de grond. De N.S.B.-ers wantrouwden my en de anderen vertrouwden mij niet! Uit de verklaringen van prof. Tuntler en een verpleegster kwam duidelijk naar voren, dat dr. K. een lastig persoon was, die dikwijls ruzie had. K. achtte men in staat derden, die zijn' weg kruis ten, veel overlast aan te doen. Dat hij als arts bij het Duitse Rode Kruis had dienst gedaan, vond besch. niet be zwaarlijk. Hij was van mening, zoals ook later de verdediger liet uitkomen, dat een vijandelijk soldaat, wanneer deze gewond werd, ophield vijand te zijn. Nadat ook de echtgenote van dr. K. was gehoord, gaf de verdediger, mr. K. V. P. Klaassen, een psychologische ver klaring van de houding van zijn cliënt. Hij wilde niets goedpraten, maa/ wel proberen alles In het juiste licht te plaatsen. Hij verzocht het tribunaal de straf niet als vergelding te geven, maar als een steun voor de toekomst. Op speciaal verzoek van besch. be paalde het tribunaal de uitspraak op Dinsdag 16 December. Het, bestuur der Haarlemse Orkest vereniging heeft Provinciale Staten van Noord-Holland verzocht, het subsidie met ingang van het boekjaar 1 October 194730 September 1948 +e verhogen van f 10.000,tot f 15.000,Als motief wordt aangegeven, dat het totale be drag der overheidsbijdrage niet vol doende is, om de salarissen der orkest leden te betalen. Ook het Rijk en de gemeente Haarlem zijn verzocht het subsidie te verhogen. In het boekjaar, dat 30 September af liep, werd een verlies geleden van f 39.211,74. De begroting van het nieuwe boekjaar sluit, ten gevolge van dat ver lies, met een nadelig saldo van f74.931,47. Aan salarissen moet worden uitgege ven f 168.355,—. Onder deze uitgaven vallen niet de beloningen van dirigenten, de salarissen van niet tot het orkest behorend perso neel en sociale lasten, waartoe een bë- drag van f58.000,— nodig is. Gelet op de populariteit, welke de vereniging in de provincie geniet en gezien het grote culturele belang, dat door haar wordt gediend, stellen Ged. Staten voor, het bedrag van f 15.000,— toe te staan. Vijf vooraanstaande ïèdsn van 't Am sterdams Concertgebouwork., Barwasser, fluit. Stotijn, hobo, De Wilde, clarinet. De Klerk, fagot en Bos. hoorn, vormen een kamermuziek-ensemble, dat door zijn ongewone samenstelling vanzelf sprekend weinig gespeelde werken uit voert. Het blijft echter niet bij weinig gespeelde werken, alles wat dit Quintet ons bracht "staat tevens op een hoog kunstpeil. In het eerste deel Boorde1 men een Divertimento van Mozart, bestaande uit vier korte delen. Charmante mu ziek, die van de hoorder geen inspan ning vereist en hem toch verkwikt. Ver. der een Serenade van Julius Röntgen, die geheel en al berekend is voor deze instrumenten-combinatie. Ieder instru ment treedt hierin op de voorgrond, zijn karakter en toonkleur worden duidelijk aangetoond. Bovendien is dit werk door gaans geestig van inhoud. Een pikant rhythme en geniaal gevonden motieven- bewerking vallen bijzonder op. Het tweede deel bracht nieuwer werk. Een quintet van Wolfgang Wijdeveld is moderner van harmonie en klankcombi natie, doch niet zo hecht en logisch van bouw. Daartegenover viel Hinde- mith's „Kleine Kammermusik'' mede. Dit werk is vooral op harmonisch ge bied gedurfder geschreven dan het vo rige en de stemmenbehandeling is veel vrijer. Toch voldoet het zeer, omdat de Inhoud, veelal in geestige trant, zo hoogst muzikaal is, waardoor men tot het slot ten zeerste geboeid wordt. Al deze werken, hoe uiteenlopend van stijl ook, werden bewonderenswaardig vertolkt. Zelden hoort men deze houten blaasinstrumenten zo fraai bespelen als In dit ensemble. De klankkleurschake ringen van elk instrument apart en in combinatie zijn talrijk en immer aan trekkelijk, dikwijls specifiek. Tussen de quintetten zong mevrouw Hélène Ludolph liederen van Diepen- 'orock, Caplet en Roussel met de oor spronkelijke begeleiding. Die van Die- penbrock met quintet (aan „Geistliches Lied" werd nog contrabas gevoegd), bij de Franse liederen alleen fluit. Dien tengevolge kan men hier beter spreken van wisselspel. Quintetten en liederen vielen zeer in de smaak van de niet talrijke aanwetzi- gen. tylen Is blijkbaar niet voldoende op de hoogte van de belangrijkheid van een dergelijk Kamermuziekenserpble OL. KOOP Maandag 15 December, 8 uur, zal monsieur Pierre Bellaunay. lector aan de Universiteit van Amsterdam, voor de leden van „Les Conférences Fran- caises" in restaurant Brinkmann een lezing houden over „Albert Camus ou l'homme face a l'absurde". f Aangedrukt tegen de binnènrand van de duinen ligt de Zilk en het niveau-verschil van glooiend duin en vlakke afgraving geeft het landschap een on-Hollands aanzien. Wij zijn gewend aan de vlakke landen, die vlak blijven zover het oog reikt en die wij zien als onze blik zich landinwaarts richt. Slechts in de duinstreek is het uitzicht kort en eindigt daar waar de hemelkoepel doorsneden wordt door de willekeurige golving van het be boste duin, dat het monument is dat de wind zich uit de zee heeft bijeen- geblazen en als een draperie heeft neergelegd. Sedert eeuwen heeft de mens met nijvere handen de zoom er van aangevreten en dienstbaar gemaakt aan zijn behoeften en door die geleide lijkheid is een gemoedelijke schilder achtigheid ontstaan door het spel van ongerepte en bedwongen natuur. De kerk tussen de lage huizen heeft een stevige vierkante toren, die het landschap continueert in de primitivi teit van aanzien. Zo moeten schilders als Ruvsdael en Molenaer onze streek hebben gekend en als het mogelijk was 'ze hier terug te plaatsen, zouden zij geen vermoeden hebben van die won dere mogelijkheden, welke hun. na zaten hebben verwezenlijkt. Ook op deze triestige najaarsdag is het hier mooi, schoner wellicht dan in een stra lende zomerzon, omdat hier een mistig heimwee hangt naar wat wij met onze vooruitgang hebben verloren. Machtige wolkpartijen zijn het décor,, waarin dit land zijn grootste sobere schoonheid beleeft. De voornaamheid van een paleis, het Huis van de Koning der ko ningen, wordt aan de Zilker H. Hartkerk verleend door de bijzon- ,dere entrée. Hier gaat men op tot het vriend temidden van de jeugd, een voorstelling welke zeer tot de ver beelding spreekt. In de kapel van Onze Lieve Vrouw heeft de parochie haar dankbaarheid doen blijken voor haar behoud tijdens de oorlog door de devotie voor de ver schijningen in Fatima levendig te hou den in een uitbeelding van de eerste ontmoeting der herderinnetjes en de engel met de positieve belofte „Wij zullen U niet vergeten". De H. Hart-kapel werd verrijkt met schilderingen aan weerszijden van het altaar, van de Hof van Olijven en van Golgotha. Op de tegenover liggende muur zijn beloften aan Margaretha M. Alacoque uitgebeeld. De opgave dit on symmetrische vlak te vullen is voorwaar niet eenvoudig geweest; de gevonden oplossing is van een naïeviteit die zich beter zou hebben verstaan met voor stellingen in de volkstrant dan met de zwierigheid en het bewust sierlijke van Lelyveld's techniek. In dezelfde kapel zien wij nog twee gebrandschilderde ramen: in vlammend rood de priester in eeuwigheid en in warm genuanceerd geel en bruin de Goede Herder, welk laatste in zijn gaafheid en expressie zeer bevredigend en hef beste raam in deze kerk genoemd mag worden. Een eenvoudige parochie met een voorbeeldige offerzin, die blijkt uit de zo rijke versiering van haar Godshuis. L. T. Hedenmorgen vergaderde te Haarlem de vakgroep veehouders van de L.T.B. De voorzitter, de heer M. P. van der Weyden, heette de geestelijke adviseur welkom en meende, dat de geluiden, die de veehouders zullen laten horen, niet opwekkend klinken, omdat velen van hen 2 y„ jaar na het einde van de oorlog al weer in betalingsmoeilijkheden verkeren. De ingekomen voorstellen zijn van diep gaande betekenis, rakende het algeiheen landbouwbeleid, bijv. de melkprijs met zijn onmiddellijk verband op de renta biliteit 'van het veehoudersbedrijf, daar bij aansluitend de bedrijfskosten. Het is de vraag, of tegenover de groep van verpachters wel de rechtvaardigheid wordt betracht, nu de pacht is vastge- De uitslagen van de gespeelde wed strijden luiden: Heemstede IWinfried I 28; Prowa- no IWinfried II 55; Heemstede III Winfried III 1—9; Winfried V—Heem stede IV 6—4; Winfried IV—SOS I 10—0. Dames: TOG I—Winfried I 3—7; Hotac I—Winfried III 4—6; Winfried III—Ra pidity II 6—4. Wedstrijden voor deze week; Winfried IIShot I; Winfried V Shot IV; TOG VI—Winfried IV. Dames: Te Zaanen IWinfried II; Winfried II—TOG II; VGZ I—Winfried III. De supportersvereniging E.D.O. ver zoekt ons te willen berichten dat de reis naar het Sparta-stadion a.s. Zondag per autobus wordt ondernomen. Vertrek 11.15 uur van het Stationsplein. Heden avond kan men zich opgeven bij de heer G. Smit, Koudehorn 80 rd. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij - en Voedselvoorzie ning is, te rekenen van 1 September, be noemd tot hoofdcommies in vaste dienst T. H. Mulder, adjudant van gemeente politie te Haarlem. Te Amsterdam slaagde voor Italiaans M.O.-B mej. Sophie Boelen uit Haarlem. Op veelvuldig verzoek heeft het be stuur van de filmkring H 46, een onder afdeling van de Haarlemse Kunstge meenschap, besloten nog |èn voorstel ling te geven van de film „You can 't take it with you", n.l. op Zondag 14 De cember, 's morgens om 11.30 uur in Luxor. Het bestuur van de Kunstge meenschap verwacht op Zaterdag 27 December, mej. Nel Oosterhout met haar voordracht „Don Quichotte verban nen". Huis des Heren: alvorens de deur te kunnen passeren, die op een verhoogd plateau is gebouwd, dat men met en kele treden kan bestijgen en dat over huifd is door een portaal met bogen, die groeien uit ronde kolommen. Architect Margry, die deze kerk in 1921 bouwde, bij het zelfstandig worden van de Zilk als parochie, heeft de go- thische lijn vrijelijk omspeeld en het in terieur sober gehouden. Afgezien van de Kruisweg, één uit velen en enig ou der, strak gestyleerd glas, en behoudens vooral het koperwerk en het stijlvolle aitaarkruis van de edelsmid Krol, heeft Joes Lelyveld de decoratie"* in deze kerk stevig ter hand genomen. Rondom het Theresiabeeld compo neerde hij een meditatieve sfeer. We zien er een raampje van de Kinder- De goede Herder De Leidse en fle Haarlemse politie- schermers hebben in het bureau van politie te Leiden gestreden om de Tendinck-beker. De Haarlemse equippe, bestaande uit de heren G. J. Endlich, captain, J. Dijkstra, G. J. Rauwendal, C. van Rijswijk en E. Holtsjag, won met 14 tegen 11. De beker, die in Leiden was, komt nu weer naar Haarlem. Hij moet vijfmaal achtereen of tienmaal in het geheel worden gewonnen, wil hij definitief eigendom worden. De medail les voor de beste persoonlijke prestatie wonnen G. J. Endlich te Haarlem met 5 en de Leidenaar D. J. Verzijden met 4' partijen. legd, maar de verpachter aan dezelfde ondragelijke lasten onderhevig is als de boereneigenaar. Tal van oude boeren kunnen hun bedrijf niet aan jongeren verhuren, zonder in bittere armoede te geraken. Het voederprobleem baart ^eee win ter grote zorgen. In het Westen des lands is slechts de helft van het benodigde veevoeder aanwezig. De natuur heeft de boer met een strenge winter en een droge zomer benadeeld, maar het schrie le prijsbeleid heeft er nog een schepje op gedaan. Met grote vastberadenheid aldus spr., houden wij vast aan onze plicht, om de productie '"en behoeve van ons eigen volk zo hoog mogelijk op te voeren, maar dan moet de boer ook in zijn rechten gekend worden. Spr. ging uitvoerig in op he verloop van de melkprijs. Zoals het er voorstond diende de koers der regering te veran deren, of de landbouw zou ze afdwingen, door medewerking te weigeren aan alles, wat de boer dupeert. Spr. wees daarna op de motie-Von deling in de Kamer en op de motie- Groen. Het is alsof de boeren nu berusten, doch het zal slechts een tydelijk berus ten zijn, als de besprekingen tussen re gering en georganiseerde landbouw geen voldoende resultaten opleveren. De resul taten van dit overleg laten al weer veel te lang op zich wachten. De boerenstand is een element van orde en rust. van werkzaamheid, be zonnenheid en godsdienstige overtuiging. Het somber economisch perspectief dreigt echter dit evenwicht te verstoren, zodat de overheid wel degelijk op haar tellen moet passen. Met een oproep om achter de organi satie te blijven staan en vertrouwen te hebben in het bestuur, besloot spr. zijn openingsrede. Op verrassende wijze worden de Haarlemmers dezer dagen herin nerd aan het spreekwoord, dat de geschiedenis zich herhaalt. Tientallen jaren geleden werd ach en wee geroepen dooi de houders en postillons van omni bussen die hun bestaan in gevaar zagen gebracht door de treindienst. Thans krij gen we de omnibus weer terug, zij het in gemoderniseerde vorm en de auto omnibus wordt e|n geweldige concurrent van spoortreinen, 's Maandags kan men op de Markt verschillende automobielen zien, die de Marktgangers naar Haarlem brengen van tal van omliggende plaat sen, ook van die, welke aan tram of spoor gelegen zijn. Hoeveel vrachtgoederen, -ook die vroe ger per spoor verzonden werden, gaan nu per vrachtauto? En het nieuwste is, dat thans geregelde diensten van motor-omnibussen worden Ingesteld. Zaterdag wordt er een geopend als verbinding tussen Overveen, Bloe-' mendaal en Santpoort. Bedenkelijker voor de spoortrein is het feit, dat de volgende week een omnibusdienst geo pend wordt tussen Hoofddorp, Heem stede en Haarlem. De omnibussen zullen rijden van 8 uur 's morgens tot half twaalf 's avonds met een dienst om het anderhalf uur. Zou de auto de spoortrein langzamer hand om hals brengen, zoals de trein de omnibus vermorzelde? Inderdaad,' de geschiedenis herhaalt zich. Dit verhaaltje lezen we n.l.'in onze krant van December 1922. Vijf en twintig jaar later staat het verkeer en vooral dat van tram-trein contra autobus weer in het brandpunt van de belangstelling. En de nieuwe tijd gaat voort. AMSTERDAMSCHB RIJTUIG MIJ. De leiders van de zeven landen der Arabische Liga: Egypte Saoedi Arabië; de Libanon, Syrië, Transjordanië en Irak, zijn Dinsdag in Caïro bijeengeko men om de consequenties te bespreken van het Besluit der V.N. tot verdeling van Palestina. De eerste besprekingen zouden o.a. gehandeld hebben over de financiële bijdragen, die de Arabische landen kunnen leverei» om de Arabi sche oppositie tegen de verdeling van Palestina te steunen, en over eventuele militaire maatregelen. Bij de bespre kingen kwam vast te staan, dat de ge regelde troepen van de Arabische lan den niet in Palestina zouden interve niëren, tenzjj de Joden buitenlandse hulp zouden ontvangen, of de Arabische guerilia-strijdkrachten in Palestina aan te grote gevaren komen bloot te staan. Wel zouden de geregelde troepen der Arabische staten aan de grenzen gereed worden gehouden om Palestina binnen te trekken. De eerste orders voor wapenleveran ties zouden, naar verluidt, in Tsjecho- slowakije en Pakistan worden ge plaatst, terwijl óok de mogelijkheid zou zijn besproken van het betrekken van wapenen uit Frankrijk. De raad der Liga besloot reserve-of ficieren der geregelde troepen in staat te stellen zich als vrijwilligers voor Palestina te melden. Abd el Krim, .de onlangs ontsnapte leider der Marokkaanse Riff-kabielen, heeft besprekingen gevoerd met de se cretaris-generaal van de Arabische Li ga. Zij zouden hebben gesproken over vrijwilligers voor de strijd in Palestina en hun doortocht door Egypte. Generaal Ismail Safwat Pasja, die als Bij de hernieuwde behandeling van de zaak tegen de 31-jarige stucadoor G. v. B. uit Oosterbeek voor het Goois tribu naal te Hilversum kwamen in de loop van de zitting zulke bezwarende getuige nissen naar voren, dat de verdachte, die reeds sedert 27 Augustus 1946 op vrije voeten was, ter zitting opnieuw in ver zekerde bewaring werd gesteld. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van het tribunaal, dat een dergelijk feit is ge schied. Verdachte was reeds kort na de be zetting vrijwillig naar Duitsland gegaan, waar hij naar zijn zeggen na een poging tot ontsnapping tot dienstneming bij de SS was geprest. Getuigen hiervoor kon hij niet aanvoeren. Na een ruzie met zijn buren ging hij (ter zitting nam zijn echt genote de schuld op zich) naar de S.D. te Arnhem, waar hij vertelde, dat zijn buurman gedreigd had hem „een kopje kleiner te zullen maken". Ernstige ge volgen had deze beschuldiging gelukkig niet. Verdachte verklaarde in de SS her haalde malen pogingen tot ontsnappen te hebben gedaan. Na de laatste maal werd hij naar het concentratiekamp Dachau overgebracht Een collega^-SS-er verklaarde evenwel, dat deze overbren ging was geschied omdat verdachte de kens gestolen had. Het tribunaal te Am sterdam had verdachte indertijd veroor deeld tot drie jaar voorwaardelijk, op welke uitspraak het fiat executie was.'ge weigerd. Uitspraak 24 December. Ged. Staten van Noord-Holland vra gen machtiging over te gaan tot ver pachting van de provinciale fruitteelt- bedrijven te Hoofddorp en Ilpendam aan een voor de exploitatie van elk be drijf als proefbedrijven in het leven te roepen stichting. Desnoods zullen rente dragende bedrijfsvoorschotten worden verleend. Daardoor komen deze bedrij ven los te staan van de Ned. Heide maatschappij. „leider van de generale staf van de vrijwillige Arabische legers" genoemd wordt, is naar Caïro geroepen om de besprekingen van de Raad bij te wo nen. In een communiqué van het comité voor de bevrijding van Palestina te Damascus werd vandaag medegedeeld, dat het aantal Syrische vrijwilligers thans is gestegen tot 27.000. afgezien van de stammen, die alleen reeds 100.000 strijders kunnen leveren. Naar wij vernemen zijn maatregelen in voorbereiding om maaltijden in res taurants e. d. weer cp de bon te bren gen. Aan vreemdelingen zullen speciale coupons worden uitgereikt, waarop zij gedurende hun verblijf in ons land maaltijden in restaurants kunnen krij gen. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voordat deze maatregelen in werking treden, daar hiervoor verschil lende wijzigingen in de distributie nood zakelijk worden. Een datum waarop men voor maaltijden in restaurants e. d. weer bonnen moet inleveren, kon men ons derhalve niet noemen. Het officieel orgaan van het Nederl. Rode Kruis deelt ons mede. dat met het team, dat 18 November j.ï. naar Indië vertrok, het aantal Rode Kruis-mede- werkers tot duizend is gestegen. Met in begrip van dit team zijn thans door het Ned. Rode Kruis naar Indië uitgezonden 57 artsen. 4 apothekers en chemici, 29 tandartsen, 4 sociale werksters, 410 ver pleegsters, 308 verpleeghulpen, 35 ana- lysten en laboranten, 51 apothekers assistenten, 20 tandarts-assistenten en tandtechnikers, 21 huishoudkundigen, 26 man technisch personeel, overig perso neel 37, totaal 1002. Voor het einde van dit jaar zullen nog ongeveer 100 verpleegsters volgen. Bo vendien werden voor de dienst op de repatriëringsschepen ongeveer 400 Rode Kruis-werksters uitgezonden. De Tweede Kamer heeft hedenmorgen elf uur de behandeling "Van de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1948 voortgezet. De heer PETERS (K.V.P.) bepleit de wenselijkheid de onbillijkheden uit de voorlopige pensionnering van onderwij zers weg te nemen. Op het beleid van de Minister inzake de lichamelijke op voeding, verklaart spr. geen critiek te hebben. Het gezin dient te worden voorgelicht over het belang der licha melijke opvoeding. De lichamelijke op voeding kan z.i. op bevredigende wijze door de klasse-onderwijzers gegeven worden. Bij de IJmuider voetbalvereniging „Stormvogels" zijn stemmen opgegaan, om een klaverjasclub op te richten. Er is een voorlopig bestuur gevormd. Woensdagavond 8 uur wordt in hotel Kennemerhof een vergadering gehouden, waarop de plannen nader zullen wor- dfer^ uitgewerkt. IJMUÏDEN, 10 Dec- Twee stoomtraw lers met een totale besomming van i 40800 en een motorlogger Kw 122 f7260. De aanvoer bestond heden uit 15 kisten schol, 2000 kisten schelvis, 100 kisten kabeljauw, 120 kisten koolvis, 40 kisten wijting, 30 kisten diversen en 100 kisten verse haring. Amsterdam, 9 Dec. 1947. De handel in claims Kon. Olie, die de afgelopen dagen wat minder omvangrijk was geweest, droeg vandaag weer een zeer levendig karakter. Van verschillen de zijden was enig aanbod aan de markt gekomen, dat echter op verlaagd niveau goed werd opgenomen De 314% oblig. Kon. Olie werden van daag voor het eerst verhandeld en ver wisselden op 101% van eigenaar DU ee cmissiekoers van 101%. rq Industriële aandelen konden zich vru goéd handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2