mm*. r N mi r P0 K t w t HET gaat naar het hal j KONIJN De wouwen van „onze jongens" WIE SPEELDE HET U.N.O.-SPEL OM PALESTINA HET BEST? Sweet seventeen SCHOOL VOOR L.O. DIENT TERUG GEBRACHT TOT ZES KLASSEN Melkpositie blijft ongunstig N Onderscheidingen voor dappere Urkers m\dwijnLng. In de V.S. daalt het enthousiasme over de verdeling Anti-communisme is hoogverraad Regeling voortgezet L. 0. overgenomen uit bezettingstijd WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Geen verlaging van het ran teoen TIEN JAAR VOOR LEIDENS OUD-BURGEMEESTER Hdt voorscho't op de komende pen&ioenverhoging I Doel Uw handen goed iimiiiinii Konijnensoep Gevaarlijk werk in de Meidagen 1940 BEIDE VOETEN AFGEKNELD WIJZIGING LO,WET: Raadselachfige door BRAM VERSCHOOR Wordt vervolgd Vakonderwijzer en kwekeling In een stemming van groot optimisme hebben de Amerikanen hun mede werking verleend aan het tot stand komen van de beslissing, dat Palestina tussen Joden en Arabieren verdeeld zou v;orden. Nu de verdelingsformule een maal is uitgesproken, begint zich echter een zekere mate van pessimisme mees ter te maken van de persorganen der Verenigde Staten, omdat men langza merhand wel gaat inzien, dat de eigen lijke moeilijkheden zich thans eerst recht zullen laten gevoelen. Men is nog niet toe aan de erkenning, dat de Rus sen in de Algemene Vergadering der U.N.O. meer bereikt hebben door hun plotselinge omzwaai naar het Ameri kaanse standpunt dan zij hadden kun nen bereiken door star aan hun eigen plannen vast te houden. De Sovjet- politiek heeft in het Palestijnse vraag- sluk een keurig op tijd gekomen soe pelheid getoond, met de gevolgen waar van thans voornamelijk «de Verenigde Staten zullen hebben te rekenen. Weliswaar wil men te Washington de militaire krachten, waarover de Arabie ren beschikken, niet al te hoog aan slaan: veel organisatie kan er in de haastig vergrote legers van de leden der Liga nog niet aangebracht zijn, de trai ning en de discipline zullen nog wel veel te wensen overlaten. Doch dat neemt met weg, dat over enkele-maanden, als de Britten gevolg gegeven hebben aan hun als onwrikbaar vaststaand bekend gemaakt besluit, zich uit het wes pennest terug te trekken, deze organi satie, deze oefening en tucht, de bewa pening en de verdere uitrusting in een beduidende graad verbeterd kunnen zijn, althans zozeer verbeterd, dat men de strijd zou kunnen wagen tegen de Joodse groepen. Dit plaatst de kam pioenen van de verdeling, Amerika en Rusland, gezamenlijk voor de taak, orde en rust te handhaven na het vertrek der Engelse troepen. En daar juist schuilt de reden voor het Amerikaanse pessimisme: men zal er niet dan na grote moeite in slagen, de Russen uit Palestina te houden, tenzij er op een of andere wijze een einde gemaakt kan worden aan de Joods-Arabische wrij vingen, die zulke dreigende voorspeilin gen voor de toekomst bevatten. D.e Arabieren hebben op de confe rentie van Cairo, welke op het ogenblik aan de gang is, te ver staan gegeven, dat zij geen militaire actie zullen ondernemen zolang het Engelse leger nog aanwezig is, of zo lang de Joden hen daar niet rechtstreeks toe dwingen. Geeft dat enige zekerheid voer de eerstkomende maanden, aan de andere kant verdwijnt de gerustheid, die sommigen voor een langer tijdsver loop toch nog durfden te koesteren, door de Transjordanische verklaring van eensgezindheid met de rest van de Liga. Koning Abdoellah van Transjor- danië, om vele redenen in zijn politiek afwijkend van de anderen, werd door de Arabische staatshoofden verdacht van pogingen cm de Palestijnse kwes tie te hanteren als een hefboom tot de vorming van een Groot-Syrisch Rijk, waartoe dan Transjordanië, Syrië en Palestina zouden moeten worden samengevoegd. Dit gevaar is thans ge weken, tenminste, dat heeft Abdoellah beloofd. Er zijn echter andere gevaren, welke de Arabische actie bedreigen. Deze schuilen in de sterke financiële positie, die de Amerikanen in sommige landen van het Nabije Oosten bezetten. Hoe kan bijvoorbeeld Saoedie-Arabie zich metterdaad kanten tegen een o.a. dcor de Verenigde Staten genomen be slissing, zolang het land nog geheel af hankelijk is van de verdiensten die het trekt uit de exploitatie van zijn olie bronnen door grote Amerikaanse maat schappijen? Ook voor Egypte geldt een soortgelijk bezwaar, zij het in mindere mate. Men heeft dan ook nog niet veel gehoord van een uitvoering der enige tijd geleden uitgesproken bedreiging, dat de Arabische staten politiek en economisch de mogendheden zouden boycotten, welke hun zegen gaven aan de verdeling van Palestina. Of het zo ver zal komen is twijfelachtig. He leiders der communisten in Tsje- choslowakije hebben openlijk geëist, dat in de toekomst een ieder die in Tsjecho- slowakije het wagen zal om de Sovjet- Unie te critiseren, zal beschouwd worden als verrader en overeenkomstig gestraft worden. De minister van Voorlichting, Kope- chy, heeft op een vergadering van com munistische studenten gezegd: „Elke aanval op de communistische partij moet beschouwd worden als een uiting van fascistische gezindheid. Anti-communis tisch zijn betekent hoogverrader zijn. Op het Vrijthof te Maastricht heeft Z. K. H. Prins Bernhard voor het front der daar opgestelde troepen onderscheidingen uitgereikt aan militai ren van de Kon. Landmacht, het K. N. L„ leden van de koopvaardij en aan enkele burgers. Ir. A. Paiden uit Heerlen ontvangt de M. W. O. 4e klasse. (Van onze Haagse redacteur) Door de langdurige droogte in de af gelopen zomer is, zoals algemeen bekend, de melkproductie beduidend lager ge weest dan bij normale weersomstan digheden. Niet alleen zijn onlangs de rantsoe nen kaas en consumptiemelk verlaagd, maar ook de export van zuivelproduc ten moest reeds sterk worden inge krompen. Aangezien een verdere verlaging van het melkrantsoen door de regering beslist is afgewezen, omdat de voe- dirgstoestand vooral in de grote ste den bij het zeer lage kaasrantsoen en het ook al geringe vleesrantsoen van 200 gram per week. in de komen de winter dit niet toelaat, is door de overheid besloten, de terugleve ring van or.dermelk en karnemelk aan de veehouders te verlagen, ondanks de grote bezwaren, welke hieraan ver bonden zijn. De Stichting voor de Landbouw die heeft weten te bereiken, dat deze ver laging (welke 25 pCt.#zal bedragen) zo veel mogelijk gecompenseerd zal wor den door de levering van kalvermeel ziet blijkbaar wei in, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de veehouders volle melk zullen aanwenden voor de opfok. Zij heeft er de veehouders daarom dezer dagen op gewezen, van hoe groot belang een zo groot mogelijke levering van volle melk voor de brvolking juist in de komende moeilijke winter zal zijn Anderzijds heeft de Stichting bij de minister met grote nadruk een spoe dige bekendmaking van de definitieve melkprijs bepleit. Het Leidse Tribunaal bracht in zake Mr. R. N. de Ruyter van Ste- veninck, die gedurende de Duitse be zetting burgemeester van Leiden was, het volgende advies uit: 10 jaar internering met ontzetting uit de beide kiesrechten, het verlies van het recht tot het bekle den van openbare ambten en van het recht tot het dienen bij de gewapende macht. Het tribunaal' acht het een groot ge vaar voor de orde, rust en veiligheid van de Staat, wanneer beschuldigde thans in vrijheid zou worden gesteld en daardoor weer in staat zou zijn, zijn verderflijke theorieën te verkondigen en te versprei den, te meer nu dagelijks nog zo vele onevenwichtigen uit de interneringskam pen worden ontslagen. Aangezien gebleken is, dat velen, die gepensionneerd zijn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, niet weten op welke datum in December zij zich op de postinrichtingen moeten ver voegen ter bekoming van het voorschot op de toeslag op pensioen 1947, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij zich nog deze maand moeten aanmel den op de overeenkomstige werkdag, waarop zij in de maand November j.l. hun gewoon pensioenkwartaal in ont vangst moesten nemen. Moest teen b.v. iemand op de tweede Woensdag in November komen, dan kome hij thans op de tweede Woensdag in December enz. Een wetenschappelijk opinie-onderzoek - Keizer Hiro(iito, scherpzinnig man Canada's leider keert terug Moeilijkheden rond een begrafenis en voordelen van een vergissing. H;t Mexicaanse instituut voor we tenschappelijk opinie-onderzoek heeft haar krachten besteed aan een onderzoek over de vraag hoeveel Mexicanen liefde nodig achtten om ge lukkig te zijn. Op de vraag „Wat acht gij van het meeste belang voor uw ge luk?" antwoordden de Mexicanen op de eerste plaats gezondheid, vreedzame verhoudingen in gezin eri staat, een ge zin, voldoende inkomsten en vriend schap. Roem, kennis en rijkdommen namen geen grote plaats in hun verlan gens in. Iets meer dan 25 pet. van Mexico's inwoners bleek gelukkig ie zijn, 20 pet. qchtte zich „vrij gelukkig,'^ 23 pet. antwoordde „Kan er mee door." Slechts 3 pet. noemde zich ronduit on gelukkig. Dit ziet er heel wat gunstiger uit dan bij de Fransen, die blijkens een vorig jaar gehouden enquête slechts voor 8 pet. gelukkig zouden zijn. Keizer Hirohito van Japan moet een scherp opmerker zijn. Toen hij onlangs voor het eerst sinds de oorlog een bezoek bracht aan het geteis terde Hirosjima, zei hij: „De schade -schijnt hier aanzienlijk te zijn." Ook in Canada heeft voor de oorlog een fascistische partij bestaan, compleet met een Führer en zwarte hemden. De leider luisterde naar de naam Adriën Arcand, de beweging had de schone naam van „nationale eenheidspartij." Op een geheime verga dering zijn de mannen onlangs weer bij een gekomen. Vijfhonderd volgelingen riepen hun leider heil toe, toen deze het onderhand voor leiders welbekende verhaal afstak. De bijeenkomst vond Plaats ter gelegenheid van de verjaar dag van Arcand in een school, waar de bezoekers bij hun binnenkomst streng Werden gecontroleerd. Arcand werd binnengeleid door zijn naaste medewer kers, die hem noemden - „de man, die zóveel in een (Canadees) concentratie kamp heeft geleden voor de verdedi ging van de idealen, die Canada van de dreigende ondergang zullen moeten red den." H:t Britse Ministerie van Bevoorra ding is op zoek naar 50 milligram radium, dat in een Londens zie kenhuis door een vergissing in een for- hüis is terecht geÉomen. Radio-actieve klakken, uit het fornuis afkomstig, zijn haar een van de voornaamste regerings- laboratia voor atoomenergie gezonden hhi vast te stellen of het radium nog kan worden teruggewonnen. De Duitse politie heeft de bevolking in de Brite zone gewaarschuwd om in overlijdensadvertenties geen huisadres bekend te maken, omdat in brekers er op uit zijn de huizen te plun deren, terwijl de familie naar de begra fenis is. Eïn ambtelijke vergissing is er oor zaak van geweest, dat de electri- sche stoel in Florida zich een prooi heeft zien ontgaan. Een 76-jarige man werd twintig jaar geleden, wegens moord op twee ambtenaren van de drankbestrijding, tot dfe dood op de elec- trische stoel veroordeeld. Hij zag echter kans om „dit ongenoegelijke meubel 20 jaar lang op sleeptouw te houden" door telkens opnieuw beroep tegen zijn vonnis in te stellen. Zijn laatste beroep werd in 1932 verworpen, maar men ver gat hem en geen gouverneur heeft sindsdien een bevel tot terechtstelling ondertekend. Hij is nu een natuur lijke doöd gestorven. E;n neger met één been richtte enige dagen geleden een speelgoed pistool op een kassier van een bank in Washington en eiste 1000 dollar. Het lukte erg goed, de kassier zag tenminste in zijn schrik het speelgoed voor een echt wapen aan. Maar de politie was erg vlug,en rekende de dief onmiddel lijk in. „Ik had het geld nodig voor Kerstmis," was het verweer van de ne ger. Maurice Chevalier kwam enige we ken geleden weer eens in Cali- fornië. Voor het eerst sinds 12 jaar. Behalve vele bewonderaarsters, die hem hartelijk verwelkomden, vond hij er een aanslagbiljet van meer dan 50.000 gulden van de inkomstenbelasting over 1935. „Ik mag niet klagen," berustte Chevalier. „Californië is altijd goed voor mij geweest." ID IR VIR.OUW Imiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiimimiiiii Er zijn jongemeisjes, die bij intuïtie schijnen te we ten, welke avondjurk haar het beste kleedt. Van de kleur af, dfe haar flatteert, tot aan de knoopjes van haar handschoenen, bestaan er voor haar geen problemen. Anderen en die vormen de grote meerderheid weten helemaal niet te kiezen: zij vinden alles mooi of nog erger alles lelijk. Een avondjapon behoort een rcyale indruk te geven. Het moet er op lijken, alsof op de meest kwistige wijze is omge sprongen met het materiaal, hetgeen echter niet zeggen wil, dat- er ïn werkelijkheid voor ieder deel van de jurk een massa is gebruikt. De lijfjes zijn over het algemeen glad en heel nauw in de taille en er worden zowel heel wijde als zeer nauwe rokken voor avondtoilet gedragen. Bij een japon met nauwe rok wordt soms een heel brede, gedrapeerde cein tuur gedragen, die in een grote royale strik of in losse slippen uitloopt. Ook worden er op nauwe rokken wel klokschootjes gedragen, vaak gegarneerd met een kostbare rand vossenbont. Een avondtoilet met nauwe rok is echter niet de meest geschikte dracht voor een jong meisje en zeker zal zij zelf de voorkeur geven aan een zwierige, wijde rok, zoals wij hierbij in figuur I zien afge beeld. Een keurige en jeugdige avondjurk, gegarneerd met kleine volants. De rok bestaat uit baantjes, waartussen een smal volantje is gezet. Schuine reepjes van het materiaal van de jurk, een weinig met ruimte tussen de baantjes gezet, geven dat aardige, golvende effect. De rok heeft een overslag en de strookjes lopen daarmede op, zodat links het strookje hal verwege de rok en° rechts tot onder toe loopt. Desgewenst kan de rok natuurlijk recht ge maakt worden, zonder overslag en alle stroken tot onder toe lopend. Het lijfje is glad en nauw en heeft een kort aange knipt mouwtje, waar een strook je uitkomt. Aardig en zeer mo dern is de z.g. boothals, waar weer een strookje uit komt kij ken. Eventueel kan deze hals uitsnijding ook iets minder recht en wat ronder gemaakt worden. Bij de avondjapon in fig. II zien we zulk een ronde halsuitsnijding, waarbij een geplisseerde strook is aan gebracht, die, over de arm heen gaande, tegelijk als mouw tje dienst doet. Uit het eenvou dige, gladde lijfje komt een zeer wijde klokrok, met geplis seerde stroken gegarneerd. Zo als men ziet, is zowel onder aan de rok als even onder de taille zulk een geplisseerde strook tussen de rok gezet. Die strook op de heup is de moei lijkste opdracht van het hele geval en kan daarom desnoods achterwege worden gelaten, hoewel de jurk met de drie stroken het meest tot haar recht Komt. De kleur van de avondjapon is een belangrijke factor en het spreekt vanzelf, dat mooie, lichte kleuren voor» een jong 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiaiitiiiiitimiiiiiimiiitmiiuT Nu het vleesrantsoen nog vlees kunnen trekken. Smelt de Een geruite stof flatteert onze bakvisjes in de regel nogal. Het model kan heel eenvoudig zijn, want het materiaal spreekt im mers voor zichzelf. meisje het meest geschikt zijn. Ook een chique imprimé zal het heel goed doen. Hoe modern zwart op het ogenblik ook is, '■oor de avondjapon van eep jong meisje moeten we het afraden. Wil men een jurk van twee soorten materiaal, b.v. een don ker bovenstuk en een lichte rok, dan zal men er goed aan doen op de rok iets van het bovenstuk (of omgekeerd) te herhalen, b.v. met stroken, strik of slippen en wie van borduren houdt, mag gerust iets moois op het bovenstuk maken. Trouwens, een jongemeisjes- jurk heeft niet veel versiering nodig. Een royale rok, een een voudig goed passend lijfje, het haar netjes gekapt en een stra lend gezichtjezietdaar de ster van de avond! TRUUS niet op vooroorlogs peil is, zal ook wel weer dit jaar menig konijn er het leven bij inschie ten, om als hoofdschotel bij het kerstdiner op tafel te worden gebracht. Nog steeds zijn er vele personen, die bezwaar hebben tegen bet eten van tam konijn. Wanneer dft echter goed wordt bereid en een dag tevoren in de marinade gezet wordt, kan het vrijwel even smakelijk zijn als wild konijn. Gebraden konijn 1 konijn, 1 eetlepel zout, 1 theelepel peper, boter of vet. Voor de marinade; K L azijn, y 1. water, 1 flinke ui, een paar laurierbladen, enkele pe perkorrels, enige kruidnagelen. Veeg het konijn, nadat het gevild en van de ingewanden ontdaan is, van binnen en van buiten met een vochtige doek schoon. Vermeng voor de ma rinade de azijn met het water en voeg er de schoongemaakte ui en de kruiden aan toe. Leg het konijn in een grote kom of diepe braadslede en overgiet het met de marinade. Laat het hierin 24 uur staan, keer het af en toe om, zodat de mari nade goed in het vlees kan doortrekken. Neem het er de volgende dag uit, droog het zorgvuldig af en wrijf het in met zout en peper. Laat het ongeveer een half uur liggen, zodat zout en peper goed in het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllll IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIIHIUII1IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Er wordt tegenwoordig veel gesproken over „on ze jongens" in Indië en terecht. Iedereen weet, dat het voor deze jonge mannen in het verre, vreemde land niet ge makkelijk is. Dat zij geplaagd worden door vertangen naar hun land, hun vrienden en verwanten en ook naar wat ontspanning. Weer eens eea keer heel gewoon naar een bioscoop gaan, lijkt deze man nen, die daar vaak ver van de grote stad verwijderd zijn, een heerlijkheid. Daarnaast bedrei gen hen verschillende morele gevaren. Er wordt van vele kanten gewerkt, de toestand voor de jongens daar zo goed mogelijk te maken. Niwin en Thuisfront doen hun best, stu ren pakjes en brieven, probe ren ontspanning te geven in de vorm van voorstellingen, radio en lectuur. Onze aal moezeniers verzetten bergen werk en proberen de mannen zoveel mogelijk te helpen ook bij hun innerlijke problemen. Een van de qnmisbaarste hulp middelen is het contact met thuis. Brieven van thuis, brie ven van vrouwen en meisjes, van moeders en kinderen zijn een steun voor de soldaten als geen andere. Wij kunnen dit alles begrij pen \en weten, hoezeer het nodig is. Maar hebben mis schien niet even hard als de mannen in Indië de hier ach tergebleven vrouwen hulp en steun nodig? Zij zijn "met de beste voornemens bezield ge weest, toen het afscheid kwam. Zij hebben de scheiding niet gewild, maar ze hebben er zich moedig bij neergelegd. En moedig hebben ze de taak op zich genomen, die de omstan digheden haar oplegden. Vrou wen stonden alleen voor de opvoedingsproblemen van haar kinderen en kregen daarnaast dikwijls nog de zorg voor een zaak er bij. Ook als er een zaakwaarnemer of een plaats vervanger in een zaak is, blij ven er nog tal van dingen over, die geregeld en nagegaan moe ten worden. En zo zagen veel vrouwen zich plotseling gesteld voor een zeer zware taak, waar zij vaak in het geheel niet in geïnteresseerd waren. Uiter aard zal het een vrouw interes seren of de zaak van haar man goed of slecht gaat, maar dat is nog heel wat anders, dan daadwerkelijk mee te moeten werken, om deze in stand te houden. Natuurlijk zullen ze over haar moeilijkheden kun nen schrijven, maar hoe ge makkelijk komt men er niet toe, ter wille van de geliefde alles een weinig van de zon zijde té bekijken. Hoe licht zal men kleine moeilijkheden ver zwijgen en wanneer deze uit groeien tot grote, zal het beeld er van toch min of meer vaag en verwrongen overkomen, omdat men niet de gehele ont wikkeling heeft kunnen vol gen. Zelfs bij een dagelijkse correspondentie zal er op de duur iets van vervreemding tussen de beide partijen ko men, ook al, omdat de natifur- lijke ontwikkeling van de mens voort gaat. Een man die enige jaren soldatenwerk onder de tro penzon verricht heeft, is niet meer dezelfde als hij was bii zijn vertrek. Doch ook de vrouw, die hier gedurende die tijd alleen stond voor alle vra gen en moeilijkheden, is niet meer dezelfde. Daarom, merten wij, dat het van groot belang is, dat ook deze vrouwen haar moeilijkheden moeten kunnen bespreken. Neen, wij willen geen vereniging oprichten voor de vroujven en meisjes van onze jongens in Indië, maar wij geloven wel, dat een hel pende hand van een goede vriendin hier zeer veel goed kan doen. Bijna allemaal heb ben we wel iemand onder onze kennissen, die een man of ver loofde in Indië heeft. Laten we voor haar eens wat over hebben. Zegt niet, dat ze zo saai is sinds het vertrek, of dat ze over niets anders weet te praten dan over „hem". Praat eens samen over de kin deren of de zaak. Als het kan, neemt haar eens een avond mee naar een bioscoop óf vraagt haar eens een avond op visite. Leent haar eens een mooi boek of vertelt wat bijzonderheden over iets, wat haar interesseert. Weest niet medelijdend-vrien- lelijk. maar laat haar wel we ten, dat je altijd klaar staat om ha£r, als je kunt, te hel pen met raad en daad. Keert ie niet direct van haar af, als haar houding of handelwijze niet precies is, zoals u vindt, dat ze moest zijn. Probeert te helpen, maar vergeet niet, dat tact in deze zaken altijd een eerste vereiste is. boter of het vet in een braad slede en laat ze goed bruin worden. Leg het konijn met de rug naar boven in de braadslede en braad het op een niet te fel vuur of in een matig warme oven onder geregeld bedruipen gaar in pl.m. 2y. i 3 uur. Maak de jus daarna af met een flinke scheut van de marinade en voeg er tevens een scheutje melk aan toe. Leg het konijn in zijn ge heel op eén schotel en snijd het by de -maaltijd aan stukken of snijd het in de keuken in stuk ken, leg het karkas op een schotel en leg het vlees er in de vorm weer op. Geef bij ko nijn appelmoes of vruchten- compote. Konijnenpeper 1 konijn, marinade, zoals in het bovenstaande recept be schreven is, zout, peper, 2 eet lepels jam, 2 grote uien, boter of vet. Snijd het konijn in stukken, nadat het sclteongemaakt is, en leg defce gedurende 24 uur in de marinade. Haal ze de volgende dag er uit en droog ze met een doek af. Snijd de uien in schij ven, smelt de boter of het vet en laat hierin de uien schijven lichtbruin fruiten. Voeg er de stukken vlees aan toe en be strooi ze in de pan met zout en peper. Laat ze onder geregeld omroeren gedurende een kwar tier bruin braden Voeg er dan zoveel marinade aan toe, dat het vlees geheel onder staat. Laat het konijn zolang* stoven tot het vlees van het been los laat. Maak de peper dan op smaak met de 2 eetlepels Jam en bind- ze desverkiezende met wat aangemengde maïzena of aardappelmeel. Resten konijnen vlees met de kop, het hart, de lever en de nieren. \y L water, 1 eetlepel zout, een Paar peperkorrels, een paar kruidnagelen, 1 laurier blad, 1 flinke ui, 45 gr. bloem, een stukje boter, een scheutje melk. Zet de resten vlees met de kep en het orgaanvlees, het water, het zout, de kruiden en de ui op en breng alles zo vlug fcnoge- lijk aan de kook. Laat de soep daarna op een zacht vuur ge durende een paar uur trekken. Neem daarna het vlees uit de bouillon, haai het van het been af en snijd net in stukjes. Giet de bouillon door een zeef. Laat de bloem in een droge koekenpan onder voortdurend roeren op een fel vuur lichtbruin bran den. Breng de gezeefde bouillon opnieuw aan de kook, maak de gebruineerde bloem aan met een scheutje koud water tot een glad papje en giet dit onder roeren bij de kokende bouillon. Laat de soep doorkoken en bin den. Voeg er een stukje boter aan toe en maak ze met zout zo nodig nog wat op smaak. Voeg er het vlees als vulsel aan toe. Giet er tot slot wat melk bij. 10 Mei 1940 wierpen Duitse vliegtuigen magnetische mijnen binnen de pieren van IJmuiden en in het Noordzëekanaal bij de sluizen. Daartoe aangezocht heb ben énige Urker vissers zich toen met hun botters en hun aan boord zijnde beman ning onmiddellijk ter beschikking van de Kon. Marine gesteld om te trachten deze mijnen onschadelijk 'e maken. De onbekendheid, die destijds nog met be trekking tot de werking van deze mij nen bestond, verhoogde het gevaar van dit werk. De regering heeft aanleiding gevon den deze moedige daad te eren. Op ver zoek van da minister van Marine heeft dezer dagen de directeur van het Staats- vissershavenbedrjjf te IJmuiden de schip pers van de UK 16, S. Bakker en van de UK 202, L. Kramer medegedeeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft hun het kruis van verdienste toe te ken nen, terwijl de leden van de bemanning van beide schepen, N. L. W. Bakker, G. Post, W. Guijt, Jan Kramer en Jelle Kramer een dankbetuiging van de mi nister van Marine met gratificatie werd uitgereikt. Een 20-jarige opvarende van het ko- lenschip „Geranko", W. Honcoop, uit Raamsdonk, is Dinsdagmiddag te Mid delburg het slachtoffer geworden van een ernstig ongeval. De „Geranko" werd door het „Kanaal door Walcheren" ge sleept Toen het onder de Bailéy-hefbrug doorvoer wilde Honcoop de staaldraad, die de sleepboot met het schip verbond, aantrekken. Hij stond met zijn voeten in een lus, met het gevolg, dat toen de sleepbodt manoeuvreerde, belde voeten werden af gekneld. De hevig bloedende nkp kreeg terstond medische hulp en werd naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht Ingediend is een ontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: De minister heeft gemeend de or ganisatie van het voortgezet gewoon lager onderwijs, d.i. het zevende en achtste leerjaar, te moeten overne men, zoals het in de bezettingstijd is tot stand gekomen. In het algemeen acht hij het wenselijk, dat dit onder wijs wordt gegeven in afzonderlijke scholen; in de practijk zal het, ten gevolge van een gering aantal leer lingen, echter dikwijls niet mogelijk zijn, die in het leven te roepen. In die gevallen dient het voortgezet ge- 45) De laatste trein zou over een klein kwartier vertrekken. We moesten dus nog een minuut of twintig zoek brengen. Mij kwam dit ten goede. De nachtlucht bleek uitstekend voor de verdrijving van de mij aanvankelijk nog telkens be vangende duizeligheid; ik was weldra weer de oude. Met A.A. stond het er anders voor. Elke stap moest hem weer zinwekkend zijn', elke Beweging van zijn armen een kwelling. Hij mopperde er echter niet over. Ik probeerde hem enigszins af te leiden door mün opmer king over Van Beifcmelen en Krefeld nog eens te herhalen, doch hy bleef zwijgzaam. Een half uur nadat ik in de verlichte vestibule van het station, terwijl mijn vriend buiten wachtte, gezien had, hoe veel tijd we nog moesten laten voorbij gaan, had ik een huurauto gecharterd en even voorbij de garage, tussen twee straatlantaarns en dus in het donker. A.A. naast mij doen plaats nemen. Het was een Sedan séparé, zodat de chauf feur niet kon verstaan, wat wij bespra ken. Mijn vriend liet zich voorzichtig ach terover tegen de kussens zakken. Toen hij goed en wel zat, zuchtte hij eens, met een poging tot geforceerde blijmoe digheid en zei; „Nu verroer ik geen vin voordat ik kan uitstappen. Hé, ty pisch, Bram, hoe een mens dadelijk in vloeden ondergaat.'' „Geen wonder, dat je je onbehaaglijk voelt wanneer je kleding één en al nat zwempak is," antwoordde ik- „Dat bedoel ik toch niet. Ik doel op de woordkeus. Eerst heb ik het gehad over mijn spoorboekje, dat ik niet wilde opvissen, nu spreek ik van geen vin, die ik verroeren wil. En bovendien iag het me op de tong, jou te vragen of je iets voor me wilde ophengelen. iZoals je ziet, allemaal uitdrukkingen, die aan de visserij doen denken en dus direct kunnen worden beschouwd als associa ties aan mijn gedwongen duikeling." Ik greep de gelegenheid, over het ge beurde te praten, dadelijk aan en kwam ten derde male met mijn opmerking over Krefeld en Van Bemmelen voor de dag „Ja, direct. Bram. Toon je eerst echter een goed hengelaar en diep uit mijn zijzak dat doosje eens op." Een kleffe onderneming, maar ik slaagde er in. „Droog nu je handen en het doosje, open het en schenk mij de lafenis, die me weer honderd procent fit zal ma ken.'* Ik deed, wat hij me verzocht en stak hem het voor hem onontbeerlijke si gaartje 'tussen de lippen. Ik hield hem een vlammetje voor, waarna ik hem mijn zakdoek gaf, opdat hij zich de handen kon drogen. Nu hij kon roken, waarbij hij elke onnodige armbeweging ver meed, was hij bereid, op mijn gesprek in te gaan. Eerst echter stak hü een kort loflied af op zijn lijfmerk. „Niet alleen die sigaar is prima, doch de ver pakking is eveneens è,f,'* zei hij. „Zo'n doosje sluit ongeveer hermetisch. Dat is natuurlijk niet op een zwembad bere kend, maar op het Behoud van de geur. Niettemin, ze zün kurkdroog. Zo, en nu jouw opmerking over Karei de schut ter." Hij deed een paar diepe halen. „Het zal uiteindelijk wellicht blijken, een romantische geschiedenis te zijn, maar wat Jij er van maakt, lijkt me een super-roman. We behoeven niet eens dit punt van twee kanten te bekij ken, dunkt me. Ik neem aan, dat Kre feld eên schavuit is en in elk geval van deze aanslag wist." „Dat kan ik bevestigen," zei ik, „want ik zag, dat hij me he klap gaf die me buiten westen bracht." A.A. grinnikte, naar mij voorkwam met voldoening. „Dat wist ik niet,'* hernam hij, „maar het spreekt boekdelen. Dus Krefeld wil de ons uit de weg ruimen. Dacht jij nou heus, dat hij zo roekeloos zou zijn, ons zijn medeplichtige te noemen? Dan moest hij van te voren alle kans van mislukking hebben uitgesloten. Doch zelfs indien hij volkomen zeker van zijn zaak zou zijn geweest, wat voor dwaas heid zou het dan nóg zijn, ons te ver tellen, wie op ons schieten zou? Twijfel er maar niet aan, Bram, Krefeld heeft dat hele verhaal uit zijn duim gezogen." „Aangenomen," antw'oordde ik. „Maar waarom kwam hij dan in vredesnaam gisteravond laat naar Dordrecht? Waarom schreef hij niet, inplaats van zich als het ware in bet hol van de leeuw te begeven? En waarom, ten slotte, pleegde hij dan niet liever zelf, bij jou thuis, de aanslag?" „Dat zijn heel wat vragen op eens, doch ik vermoed, ze te kunnen beant woorden met een redelijk^ kans op juistheid. De eerste en de tweede vTaag behoeven tezamen trouwens slechts één antwoord. Hij moest, om een aanslag te kunnen ensceneren, zeker zijn, dat Ik komen zou. Hij moest weten hoe laat hij zijn schutter op een bepaalde plaa:s zon moeten opstellen. Hij kon dit uit sluitend te weten komen, door mij te vragen of ik als doelwit wilde fungeren. Om het aahtrekkelijker te maken, ver telde hij me dit natuurlijk niet onom wonden, doch stelde mij op mijn beurt een lokaas voor ogen, waarvoor hü wist, dat ik een zwak moest hebben. Wat de laatste vraag betreft, indien hij er in geslaagd was, mij thuis uit de weg te ruimen, waartoe hij wellicht een zekere kang gehad heeft, zou hij er stellig niet in geslaagd zijn, al zijn sporen uit te wissen. Dat zou hem ongetwijfeld beter gelukken in de stad, waaruit hij nlet weer dadelijk behoefde te vertrekken. Je ziet, dat ik vrij voorzichtig ben in mijn conclusies, want ik zeg niet: de stad, waar hij woont of waar hy verblijf houdt. Wel kunnen we er zeker van zijn, dat hij in Arnhem goed bekend is. Een vreemdeling zou niet zo keurig een zo bij uitstek geschikte plaats voor een moord kunnen uitzoeken." Hü grinnekte, tussen twee haaltjes aan zyn sigaar in. Ik zag dit aan het oplichten van het vuurpuntje. „Heb Je er achteraf schik in?'* vroeg ik „In die kleine vergissing van hem, ja." antwoordde hü- „Die plaats zou uniek geweest zün, indien de kademuur steil omlaag ging. woon lager onderwijs te worden ge geven in aan scholen voor gewoon lager onderwijs toegevoegde afzon derlijke klassen. De school voor gewoon lager on derwijs wordt in verband hiermede teruggebracht van zeven tot zes klas sen. De mogelijkheid is echter open gelaten aan een school voor gewoon lager onderwijs zowgl meer als min der dan zes leerjaren te verbinden, een en ander met het oog op z.g. op leidingsscholen en centrale assimila tieklassen. Het opleggen van een bindende sala risregeling voor vakonderwijzers van rijkswege zou, aldus de minister, ken nelijk in strijd komen met de gemeen telijke zelfstandigheid en om die reden niet verantwoord zün. Toch meent hij, dat er geen bezwaar tegen kan zijn een stap in deze richting te doen, door al thans een minimum salaris van de vak- onderwyzer in het bezoldigingsbesluit vast te leggen, waardoor enigermate de bestaande ongelijkheid in bezoldiging werdt tegengegaan. Tegen handhaving van het instituut van kwekeling bestaat, naar het oordeel van de minister, op zich zelf geen be zwaar. Het verdient z.i. echter aanbeve ling, een leeftyd te bepalen, waarboven men geen kwekeling meer kan zijn. Hij stelt voor deze leeftijd op 24 jaren vast te stellen. Onder de niet-gesubsidieerde kweek scholen in Nederland nemen die te Am sterdam (Lauriergracht) en te 's-Gra- venhage (Paramaribostraat) een afzon- derlyke plaats in. Zy hebben niet alleen thans, maar reeds gedurende een lange reeks van jaren een bezetting, welke die van vele gesubsidieerde kweekscholen te boven gaat. Hun bijdrage tot de on- derwyzersopleiding is aanzienlyk. De minister acht het billy k, dat de besturen dezer kweekscholen de ry'ksbydrage niet langer wordt onthouden. De geallieerde bestuursraad van Duitsland heeft besloten de telefoonver bindingen van geheel Duitsland met het buitenland, met uitzondering van Ja pan en Spanje, met ingang van 1 Fe bruari 1948 te herstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3