Staking kostte Frankrijk mm dan twee millioen ton steenkool Schaman: Het land ademt weer Snelle actie tegen inflatie algemene staking in rome NEDERLANDERS KWAMEN OP VERZOEK NAAR 00ST-MAD0ERA "0 Ministers Beel, Drees en Jonkman naar Indië Persoonlijk contact nodig geacht Marshall werpt de knuppel in het hoenderhok Roebel-paniek in Rusland Communistische krachtmeting met kabinet-De Gasperi MGR. PESSERS VERMOORD Ook pater Bruns met 10 christenen het slachtoffer Geen herstelbetalingen uit de lopende productie Tot hoofd en hart Geen hulp der V.S. Het weer Op zoek naar een basis voor onderhandelingen Republikeinen verdeelden grote hoeveelheden rijst niet onder de bevolking maar gebruikten haar als handelswaar Onderzoek naar toestand op Madoera Tegenwerking van de Indonesiërs DONDERDAG 11 DECEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24023 Russische nota afgewezen Aan communistische landen 45* VAN BEINUM NAAR ENGELAND Hij blijft dirigent van het Concertgebouworkest (Van onze redacteur in Indonesië Batoepoetih is een dessa in het uiterste Oosten van het eiland Madoera. f!r zullen in Oost-Madoera enkele honderden van soortgelijke dessa's zijn zo grauw en vaal van de armoede. Enkele tientallen hebben wij vluchtig gezien, toen wij dezer dagen een tocht maakten door het gebied, loaar op 11 November voor het eerst Nederlandse patrouilles kwamen. Maar alleen van Batoepoetih hebben wij de naam onthouden „Batoe poetih heet dit dorp", zei iemand, die naast ons stond en op dat ogenblik boog een vrouw zich voor onze voeten, schamel gekleed, en raapte wat op van de grond. Maïskorrels ivaren het. Wij zagen ze liggen op haar hand, toen ze zich weer had opgericht. En het waren er niet meer dan twee dozijn. Naar hei A.N.P. verneemt, zijn de ministers Beel, Drees en Jonkman voornemens binnenkort zich voor besprekingen naar Indonesië ie begeven. De noodzaak is gebleken, hei algemeen regeringsbeleid ien aanzien van hei Indonesische vraagstuk door nader persoonlijk coniaci ie ioeisen aan de ihans in Indonesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ier plaaise en na overleg mei de beirokken instanties daar ie lande 'dai beleid nader ie bepalen. (Vervolg op pag. 2) Mgr. Pessers OJF.M-, Apostolisch Prefect van Kiangchow in China, Bij transport Chinese Bijna" is niet voldoende voor een geheel levenj evacué's Spoedig nieuwe formateur voor Oost-lndonesië? De oorrespondent van Aneu meldt, dat de val van het kabinet Warouw in Makassar zeer rustig is opgenomen. De besprekingen met de fractieleiders zijn reeds begonnen en men kan spoedig de aanwyzing van een nieuwe formateur verwachten. STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMlNlS IRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. In een Woensdagmiddag gehouden voltallige zitting viln het kabinet heeft de Franse regering besloten de Russi sche nota, waarin de afbreking der han delsbesprekingen en het opzeggen van het Frans-Russisch repatriëringsverdrag werden medegedeeld, niet in ontvangst te nemen. Zowel om het feit, dat de inhoud van de nota was gepubliceerd, voordat de Franse regering deze had ontvangen, als om de inhoud er van achtte het kabinet in ontvangst name onmogelijk. De Franse zaakgelastigde in Moskou, Pierre Charpentier, kreeg onmiddellijk telegrafisch instructies de nota terug te brengen naar het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken en de redenen uiteen te zetten, waarom de Franse regering de nota niet kan accep teren. Een 'officiële bron gaf inmiddels te verstaan, dat de Franse regering van oordeel is, dat zij zich uiterst correct" tegenover de Sovjet-autoriteiten gedra gen heeft, nadat de politierazzia in het kamp van Beauregard by Parijs aan leiding werd tot een serie wederzydse diplomatieke vertogen. Hoewel de mogelijkheid van een diplo matieke breuk tussen Frankryk en Rus land door Franse diplomatieke kringen onwaarschynlijk wordt geacht, zijn Rus sische kringen in Parijs er naar ver luidt van overtuigd dat Ffankrijks krachtige actie met betrekking tot Rus sische burgers tot zulk een stap leidt. Intussen is het op het ogenblik nog te vroeg om precies te kunnen vaststel len waar Frankryk staat na de com munistische capitulatie, welke een eind heeft gemaakt aan de kostbaarste ar- beidsoorlog uit de moderne Franse ge schiedenis. Terwyi de order, weer aan het werk te gaan, de grootste nederlaag be tekent, die tot dusverre aan de com munistische party in Frankrijk is toe gebracht, zien vele waarnemers er slechts een afgedwongen wapenstilstand in, die is opgelegd door superieure macht. Volgens deze waarnemers zullen de communistische arbeidersleiders een nieuwe actie tegen de regering ontkete nen, indien de hongerrantsoenen en het hoge prijspeil in de komende winter de ontevredenheid der arbeiders al te veel gaande maken. De Franse premier Robert Schuman heeft Woensdagavond een radiorede ge houden, waarin hij verklaarde, dat de laatste stakingen thans ten einde lopen. „Het werk wordt hervat. Het land ademt weer." De enige overwinning echter, waarop de regering eens trots hoopt te zyn, aldus Schuman, is een overwinning op ellende, onrechtvaardigheid en ex ploitatie van de nood. De stakingen zijn het land duur te staan gekomen. To1 de vele verliezen, die het land in de drie weken staking heeft geleden, behoren meer dan twee millioen ton steenkool en meer dan 400.000 ton staal. Voorts was het lossen der schepen geheel stil gelegd. Schuman verzocht de boeren al hun producten beschikbaar te stellen. Hy deelde mede, dat de regering van deze week af besprekingen zal voeren, waar van een algemene regeling van de eco nomische en sociale problemen het ge volg zal zijn. „Indien iedereen tegen over deze taak eenzelfde welwillendheid aan de dag zal leggen, zal er een alge mene hoopvolle gezindheid ontstaan. In dien dit niet het geval is, zal de rege ring tonen, dat zy haar gezag evenzeer kan gebruiken tegenover degenen, die ellende verspreiden, als tegenover de genen, die wanorde stichten." Schuman wees op de ernst van de toestand en gaf drie middelen ter op lossing aan: verhoging van de produc tie, Amerikaanse hulp en betere ver deling van de hulpmiddelen. De rege ring zal een snelle actie tegen inflatie inzetten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdagavond met 78 tegen 37 stemmen besloten, dat alle hulp, verleend krachtens de wet op de tussentijdse hulpverlening aan Europa, aan een land, welks regering onder overheersende invloed van de Sovjet- Unie of communistische partij komt, ge staakt zal worden. Het Huis keurde tevens met 109 tegen 57 stemmen een amendement goed, waarin bepaald wordt, dat van personen in ontvangende landen, die de hulpgoederen zullen verdelen, een verklaring, dat zij anti communistisch zün, zal worden verlangd. Venetië is erg trots op zijn vele water, maar men kan ook van het goede te veel krij gen. Dit gebeurde dezer dagen toen tengevolge van hoog water de straten overstroom den en ook de huizen last van het water kregen. De oude gondels deden dubbel dienst. Verwachting tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets zachter. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 8.50, onder 16.06. Hedenmorgen heeft de Commissie voor Goede diensten aan boord van de „Ren ville" een informele bijeenkomst gehad met de republikeinse delegatie, met het doel o.m. tot een basis te komen voor de onderhandelingen. Hedenmiddag is de delegatie van het Koninkrijk hier toe uitgenodigd. De onder communistische leiding staande Kamer van de Arbeid te Rome, een overkoepelend orgaan der vakvereni gingen, heeft Woensdagavond met in gang van vandaag een algemene staking afgekondigd voor de stad en provincie Rome, daar volgens de Kamer de mede deling, dat zy bereid was het program voor openbare werken, waarvoor 10 mil liard 350 millioen lire beschikbaar was gesteld en waardoor 8 tot 10 duizend werklozen gedurende een half jaar werk zouden hebben, onvoldoende was. De Kamer eiste bovendien Kerstgrati ficaties voor de werklozen van de hoofd stad, doch de regering kon deze niet toe staan, daar ze dan over het gehele land zouden moeten worden gegeven. Alle openbaar vervoer in Rome zal stil liggen, met inbegrip van het tram- en busvervoer. Alle employé's van bioscopen, theaters en restaurants zullen staken en de kranten zullen haar- publicaties stop zetten. De telefoon-, gas- en eleetrici- teitsbedrijven, alsmede de watervoorzie ning, zullen op beperkte schaal function- neren. Ook de beurs, de banken en alle win kels, behalve de levensmiddelenwinkels, zullen worden gesloten. Er is geen tijdsduur voor de staking vastgesteld en het heeft er de schijn van dat zq door de communisten gebruikt zal worden voor een krachtmeting met het kabinet van De Gasperi, die vorde ringen schijnt te maken by zijn poging het kabinet een bredere basis te geven. Premier De Gasperi heeft Woensdag avond een speciale kabinetszitting bijeen geroepen om een poging te doen de sta king af te wenden. Eduard van Beinum, de eerste diri gent tem het Concertgebouworkest, overweegt een aanbod van het Londens Fhilharmonisch Orkest om gedurende enkele maanden per jaar als dirigent in Londen op te treden. Zijn voornaamste werk zal echter het leiden van het Concertgebouworkest blyven. Door het engageren van buitenlandse gastdirigenten, zoals dat ook nu ge beurt, kan in de plaats van Eduard van Beinum worden voorzien. De heer De Jongh Schouwenburg, voorzitter van het Concertgebouw, is van mening, dat het optreden van de heer Van Beinum in het buitenland stellig ook in het be lang van het Nederlandse muziekleven zal zijn. Hij is er van overtuigd, dat voor alle partijen een bevredigende re geling gevonden zal kunnen worden. Deze vrouw droeg een kind op de arm en een onder haar hart. Zij stond voor de woning van de assistent-wedana, waar honderden wachtten in een geduldige rij, naakt als zij en vaal als zij. tot het hun beurt zou zijn, om mais te krijgen en rijst en een lap textiel, waarvan in de kamer achter de veranda enkele balen ter distributie door de Nederlanders wa ren gedeponeerd. Daar waren mannen en vrouwen en kinderen, die allen een jutezak, afkom stig van de zoutfabrieken bij Soemenep, of de tot de draad versleten resten van zulk een zak, en niets,anders als kleding hadden. Er waren door dessa-bevolkingenJn Oost-Madoera verzoeken gedaan aan de Nederlanders, om hulp te komen verlenen. Maar eerst, toen men met zekerheid wist, dat er van enig ge vecht geen sprake zou zijn; dat er geen georganiseerde militaire een heid zich in dit deel van het eiland meer ophield, zijn de eerste patrouil les uitgezonden. Men wilde elk bloedvergieten voor komen, en iedere zinloze vernieling. Maar Madoera, dat een administratieve eenheid vormt en bestuurd wordt door de resident Tjakraningrat, was reeds in zijn geheel, bij de vaststelling van de gebieden, welke onder Nederlandse con trole staan, tot patrouillegebied ver klaard, aldus verklaarde de recomba voor Oost-Java, dr. Van der Plas. Er is dan ook in feite niet gevochten door de Nederlandse patrouilles in Oost- Madoera. Zij hebben op de plaatsen, waar bruggen waren vernield, noodbrug gen moeten leggen en in een enkel geval zich teweer moeten stellen tegen sniper- vuur. Een republikeins leger was er niet meer: Ten dele was het uitgeweken naar Tceban, de republikeinse haven aan de Noordkust van Oost-Java, ten dele heeft het zich aangemeld, ten dele heeft het zich opgegeven voor dienstneming in het naar het residentengeslacht genoemde in Cairo werde,.protest-demonstraties gehouden tegen de verdeling van Palestina. De betogers staken tramwagens in "rand. en de brandwi- kad druk werk. Een waterstraal op de demonstranten had waarschijnlijk meer uitwerking gehad. speciale Madoerese corps, de Barisan Tjakra's, dat in Soerabaja wordt opge leid. Maar toen het nog wel bestond, hebben zijn leiders, althans enkelen van hen, grote hoeveelheden rijst, die van Oost-Java naar Soemenep werd verscheept, als handelswaar gebruikt in plaats van het te distri bueren onder de bevolking van het schrale eiland. Toen Nederlanders in Kaliaragat kwamen, vonden zy er schepen, bestemd voor Singapore, die geladen waren met rijst en sui ker. De Madoerezen hebben de vrijheid lief. Zij beseffen, dat er andere vrijhe den zijn, dan die, welke Djokja gaf. „Wij verlangen zelfbestuur", zei de re sident. „Wy zien de mogelijkheid onder de ogen van de vorming van een auto noom gebied, dat, op economisch terrein vooral, nauw zou moeten samengaan met Oost-Java, waar tweemaal zoveel zonen van ons volk wonen als op het eiland zelf". Zover is het nog niet; zover kan het nu komen. Intussen is het bestuur van Madoera geheel en uitsluitend in handen van Indonesische bestuursamb tenaren, op een enkele uitzondering na dezelfde, die een bestuurstaak hadden tijdens het republikeinse bewind. „Maar voortaan kunnen wij weer werken in het belang van het volk", zei de wedana van Soemenep. De „Renville" („Dreamship" had een Amerikaans correspondent het al gedoopt in de dagen en weken, dat er wel veei geruchten, maar geen enkele zekerheid* bestond over de komst van het schip) is eigenlijk nog te vroeg gekomen. Het Nederlandse standpunt is bekend en het laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Een maand geleden reeds werd het uitgesproken door de heer Abdulkadir, de voorzitter van de dele gatie van het koninkrijk: politieke be sprekingen zullen onvruchtbaar blyven zolang het „cease fire" niet verwezen lijkt is. De weken, die sedert dien ver lopen zijn, hebben voor wat dat betreft nog niet tot een uiteindelijk resultaat geleid. Wel hebben de technische com missies veei en langdurig vergaderd en hebben zij op bepaalde punten een over eenstemming bereikt, waarvan men de betekenis niet mag onderschatten, maar de dagelijkse communiqué's zijn nog steeds de dagelijkse bewijzen voor de stelling, dat het doel nog geenszins be reikt is. De opgave van doden en gewonden is de enige variabele alinea uit de commu niqué's, waarin die betreffende beschie tingen van Nederlandse posten, gevechts handelingen' tegen Nederlandse pa trouilles en van infiltraties in de grens gebieden de onveranderlyke zijn. Het zou al zeer verwonderlijk mogen heten, indien men van Nederlandse zijde alleen omderwille van het blote feit, dat het schip er nu is en dat de mogelykheid tot besprekingen daardoor geschapen is, zich alsnog zou laten overhalen van zijn standpunt af te wij ken. Waarschijnlijk Hjgct het zeker niet, al heeft de Nederlandse delegatie dan zoveel égards getoond jegens de Com missie van Drie, dat zy door zich aan boord van het schip te hegeven de sa menkomst althans mogelijk heeft ge maakt. En de republikeinse delegatie is met kennelijke tegenzin verschenen, nadat de republiek haar teleurstelling over het feit, dat zij tegenover een delegatie komt te staan, die voor het grootste ge deelte uit Indonesiërs bestaSt, reeds niet heeft kunnen verbergen. Djokja droomt nog steeds van de een heidsstaat, van Sabang tot Merauke. De pretentie de vertegenwoordiger te zijn van geheel Indonesië lijkt dan ook wel wat gek aan boord van de „Renville". Naar het A.N.P. nader verneemt, is het besluit betreffende de reis der ministers naar Indië hedenmorgen in een buitengewone zitting van het kabinet genomen. De minister-president, dr. H. J. M. Beel, zal reeds Zaterdagmorgen per Con stellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag volgen. Dit laatste staat echter nog niet geheel vast. Door bemiddeling van de Neder landse ambassadeur te Peking en het ministerie van Buitenlandse Zaken ontving het Provincialaat van de Pa ters Minderbroeders te Weert telegra fisch bericht, dat in de missie van China (Apostolische Prefectuur Kiang- chow) de hoogeerw. pater Mgr. Quin- tinus Pessers O.F.M., Apostolisch Vi- carius van Kiangchow en de weleerw. pater Leonides Bruns O.F.M. door de communisten zijn gestenigd en daarna onthoofd. Tegelijk met Mgr. Pessers zijn een tiental Christenen, die hem hadden willen beschermen, gedood op een afschuwelijke wijze. Zij werden door een zgn. volksrechtbank terecht gesteld na hevige mishandeling. Mgr. Pessers was eind 1945 met en kele paters naar zijn missiegebied Kiangchow vertrokken, na de Japanse bezetting in de concentratiekampen Weihsien en Peking te hebben doorge bracht. Met tussenpozen volgden de andere missionarissen, zodat in Juni 1946 de missionarissen van Kiangchow weer in hun gebied waren. Van de missie was een derde door de communisten bezet en dus voor de missionnering practised gesloten. De missiegebouwen waren in verschillende plaatsen in desolate toe stand en absoluut leeggestolen door de Japanners en hun opvolgers. Armoe en veel schuld werden hun deel. Het per soneel moest tot het uiterste beperkt blijven en met het eten, dat de paters kregen, konden zij hun leven nauwelijks in stand houden. Toch kon Mgr. Pes sers nog schrijven: Wy zijn straatarm enhebben de beste hoop, mits de communisten hier niet verder zullen doordringen. Dit laatste is gebeurd met alle ver schrikkelijke gevolgen van dien. Het Vicariaat Luanfu, waar Mgr. Constans Kramer werkzaam was, had dit reeds moeten doorstaan met het gevolg, dat Bij de behandeling van het Britse basisplan voor de economische een heid van Duitsland was het punt in het Britse voorstel, dat spreekt over de herstelbetalingen uit de lopende productie, opnieuw een bron van grote onenigheid voor de ministers van Buitenlandse Zaken in Londen. Volgens het Britse voorstel moet inen Duitsland de eis niet stellen, her stelbetalingen te verrichten uit de lopende productie, zolang Duitslands economie niet in evenwicht is ge bracht en de door de besturende mo gendheden voorgeschoten sommen niet zyn terugbetaald. Marshall waarschuwde de raad, dat men bezig is zijn tijd te verspillen op een ogenblik, dat er 'geen tijd te verspil len valt, wanneer er geen bereidheid is om een einde te maken aan de politiek der Sovjet-Unie, de herstelbetalingen te ontnemen aan de huidige productie in Oost-Duitsland. Marshall wees het ge hele concept, herstelbetalingen te ont nemen aan de huidige productie of die der naaste toekomst, van de hand en ver zekerde categorisch, dat de Verenigde Staten een dergelijk plan niet zullen steunen als prijs voor de unificatie van Duitsland. Hij vroeg van Molotov een di rect antwoord op de kwestie der herstel betalingen. Daarop liet hij de waarschu wing volgen, dat tenzij de Russen ophou den met het onttrekken van vijfhonderd millioen dollar per jaar aan goederen aan Duitsland, terwijl de Britten en Ameri kanen per jaar zevenhonderd millioen dollar in Duitsland brengen, de Duitse economie ineen zal storten en daarbij wellicht geheel Europa met zich mee zal trekken. Een paniek die in de Sovjet-geschie denis zijn gelyke niet heeft, heeft niet alleen de bevolking van Moskou ge grepen, doch ook van andere Rus sische steden, zo schryft een Zweedse correspondent, die zo juist uit Moskou is teruggekeerd. Lange ryen vormden zich snel bij de winkels, toen het gerucht zich ver breidde, dat de regering besloten had de bankbiljetten te wisselen. Dit offen sief tegen de winkels bereikte zijn hoogtepunt op 29 November, toen een ieder trachtte zyn geld in goederen om te zetten. Alles werd gekocht, juwelen, bont, meubilair, piano's en de correspondent zag mensen in één winkel honderddui zend roebel uitgeven. Zondag dertig November was de paniek wyd verspreid doch de mogelykheden tot kopen waren sterk verminderd. Vele winkels waren gesloten, doch de levensmiddelenzaken waren nog altijd open en spoedig was in geen enkele winkel nog wodka, caviaar, fruit of ingeblikt voedsel te krijgen. Deze fantastische paniek is stellig een teken, dat er iets niet in orde is in Rusland, zegt de correspondent. De Rus sen zelf beweren dat er vele valse roebels aan de markt zyn, sommige gemaakt door de Duitsers, andere door de Rus sen zelf. Winston Churchill gaat Marokkaanse landschappen schilderen. Woensdagavond kwam hij aan op het Parijse vliegveld Le Bourget op doortocht naar Marakech In Parijs woonde hy een afscheidsrecep tie van ambassadeur Duff Cooper by. Marshall verzocht de ministerraad het volgende besluit te nemen: „Van 1 Januari 1948 af zal niets aan Duitsland onttrokken worden tenzij hier een billijke vergoeding in geld of goede ren ter ondersteuning van de Duitse eco nomie tégenover gesteld wordt. Dit be sluit zal van kracht blyven, totdat door de ministerraad of op andere wijze over eenkomstig het vredesverdrag wordt ge handeld, doch zal niet toepasselijk zijn op reeds overeengekomen herstelbetalingen in kapitaalgoederen." Nadat Molotov verklaard had, dat hij dit onderwerp liever naderhand onder het hoofd herstelbetalingen wilde bespre ken', werd het ter zijde gelegd. Overeenstemming werd bereikt over de tekst van het Britse voorstel inzake de Duitse monopolies, die als volgt luidt: „De betrokken Duitse autoriteiten zullen voorstellen doen met betrekking tot het uiteenslaan van samenballingen van eco nomische krachten, zoals men die bij voorbeeld in kartels en dergelijke vindt, benevens voorstellen tot nationalisatie van Duitse industrieën", nadat het vol gende Amerikaanse amendement was toegevoegd: „Mits dergelijke voorstellen de vrije keuze van het Duitse volk weer geven." De Commissie van Drie wil, al dus meldt A.P. uit Batavia, enige van haar militaire adviseurs naar Madoera sturen om daar een onder zoek in te stellen naar de republi keinse beschuldigingen, dat de uit deling van voedsel en textiel door de Nederlanders in het Oostelijk gedeelte van het eiland een schen ding van het bevel het vuren te staken was. Waarschijnlijk deze week zullen neu trale militaire waarnemers naar Madoe ra vertrekken. De commissie verzocht de Nederlan ders en republikeinen deze waarnemers te doen vergezellen door enige militaire deskundigen. Tot dusverre zou op dit verzoek echter geen antwoord ontvan gen zijn. Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten op Madoera hebben ver schillende weken geleden medegedeeld, dat de distributie van levensmiddelen en textiel op Oost-Madoera, waarmede 12 November begonnen is. geschiedde op verzoek van de plaatselijke autoritei ten. die nu vrijwel allen met de Neder landers samenwerken. "geen enkele missionaris of Zuster meer in het Vicariaat werkzaam kan zyn en is moeten vluchten. In Kiangchow werd dit alles gevreesd, toen eenmaal de communisten het gebied veroverden. Hun gewone tactiek hebben zij toege past: eerst de godsdienst niet hinderen en de oefeningen door laten gaan om zo te weten te komen, wie de christe nen zijn en wie het met de „buitenlan ders" houden. Daarop volgen de volks rechtbanken, waarbij door het opge zweepte volk de missionarissen beschul digd werden van dingen, die zy nooit gedacht hadden, dat waar konden zyn. Mgr. Pessers werd geboren te Tilburg 4 October 1896, studeerde humaniora aan het Klein-Seminarie Beekvliet te Sint Michielsgestel en aan het college der Pa ters Franciscanen te Megen en werd priester gewijd te Weert 11 Maart 1923. Nog in hetzelfde jaar vertrok hij naar de missie van Zuid-Shansi, waar hij in verschillende functies werkzaam was. Bij de splitsing van het Vicariaat Luanfu in 1936 werd hij benoemd tot eerste Aposto lisch Prefect van de Prefectuur Kiang chow. Pater Leonides Bruns, geboren te Am sterdam 26 Januari 1912, studeerde hu maniora aan het Missiecollege der Paters Minderbroeders te Sittard. Hij werd priester gewijd te Weert 7 Maart 1937. Na een jaar in Rome gestudeerd te heb ben vertrok pater Bruns naar de missie van Zuid-Shansi. Sinds enige tyd geschieden van Djom- bang naar Soerabaja, onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis, grote evacuaties van Chinezen. Dit zijn Chinezen, die in Nederlands bezet ge bied thuis horen en die naar him woon plaatsen terug willen. De evacuatie ge schiedt via Modjokerto. De Nederlandse troepen hebben voor dit transport ver schillende bruggen geslagen om het transport te vergemakkelyken. Hierdoor is voor de Chinezen de noodzaak ge ëlimineerd om 20 kilometer te voet af te leggen. Herhaaldelyk bleek, dat de repu bliek zich niet aan de afspraken hieid betreffende het aantal evacué's en aan de tyd om deze evacué's uit te leveren, waardoor het Internationale Rode Kruis en de Nederlanders voor onverwachte moeilijkheden kwamen te staan. Voorts wordt ook nog gemeld, dat de republi keinen herhaaldelijk de Nederlandse noodbruggen voor het transport der evacué's vernield hebben en de Neder landse troepen, die de weg vry moesten maken voor dit transport, onder vuur hebben genomen. Indien de bruggen weer worden opgeblazen, zal er niet anders opzitten dan dat van Nederlandse zijde verder geen bruggen worden ge slagen en dat, dientengevolge, de Chi nezen een grote afstand te voet moeten afleggen. f 1000: 13306, 14628; f 400: 1735, 2088, 5871; f 200: 4002, 4844, 10602. 19643; f 100: 3036, 4313, 5585, 6139, 801R, 10575, 12283, 15880, 18896.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1