Ministers zullen besprekingen voeren met Indonesische leiders Engeland geplaatst in zeer vernederende positie Meubelfabriek te Amsterdam afgebrand Wet voor tussentijdse hulp goedgekeurd Kampeercentrum aan de Zeeweg? 'J Onderhandelingen zijn verdaagd tot Maandag Complicaties voor Van Mook? JU Groot gevaar voor guerilla-oorlog Vuurgloed in de gehele stad te zien 590 millioen beschikbaar gesteld Voor en tegen van een proefneming De stadsfeesten in 1948 RECORD VOOR IJMUIDEN Onprettige stemming Secr.-gen.van Financiën naar Indië Vier zusters in gevaar Nieuwe telefoonkabel Engeland-Nederland k>- Het weer STAKING IN ROME DUURT VOORT Nieuw openluchtspel van dr. Schroder Auto in de Leidsevaart gereden Suikerwerk, banket en koek goedkoper Tot hoofd en hart V. Gepasseerde tonnage bijna op vooroorlogs peil VRIJDAG 12 DECEMBER1947 o 71ste JAARGANG No. 24024 Als vluchtelingen het door Nederlandse militairen gecontroleerde gebied betreden, moeten zij hun republikeins geld inleveren. De M. P. maakt 'nauwkeurig aantekening van de ingeleverde bedragen. LAGERHUIS OVER PALESTINA 35 TRANS JORDANIË VERLIEZEN DER KON. MARINE Regering onderneemt stappen ter beveiliging MARQUIE UIT ZIJN FUNCTIE GEZET Hij praatte zijn mond voorbij Twee doden OVERHEIDSDIENSTEN OP 27 DECEMBER Niet iedere schade is verlies; soms geeft zij groot gewin. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0, ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Dr. 3. van Hoogstraten, directeur van Economische Zaken in Batavia, heeft medegedeeld, dat minister-president dr. L. J. M. Beel en de ministers Drees, Jonkman en Neher de volgende week besprekingen zullen voeren met de Indone sische leiders, teneinde te proberen de politieke moeilijkheden met de republiek op te lossen. Hij zei, dat de besprekingen aan boord van de „Kenville" gehouden zuller worden. Uit welingelichte Nederlandse bron verneemt A. P. te Batavia, dat de onder handelingen tussen Nederland en de republiek betreffende de uitvoering van het bevel het vuren te staken tot Maandag verdaagd zijn. Zowel de officiële Nederlandse als de republikeinse kringen te Batavia hebben een afwachtende houding aangenomen betreffende het voorge nomen bezoek van minister-presi dent dr. Beel en de ministers Drees en Jonkman, maar in kringen, die in nauw contact staan met dr. Van Mook, scheen men wel het minst in genomen te zijn met het nieuws. Een woordvoerder van de Nederlands- Indische regering betoogde, dat er geen sprake van was, dat 't bezoek aanleiding zou geven tot een wijziging van de Ne derlandse politiek ten opzichte van In donesië, maar personen uit de omgeving van de'Lt.-Gouvemeur-GeneraaJ zien in de komst van de ministers een mogelijke complicatie voor Van Mook bij de uit voering van zijn taak zoals hij deze heeft opgevat. Gisteren had het republikeinse mi nisterie van Voorlichting over radio- Djokja medegedeeld, dat de besprekin gen omtrent het „Staakt "het vuren" niet bevredigend waren verlopen. De voor stellen van de Commissie van Goede Diensten waren n.l. van Nederlandse zijde verworpen, terwijl de Nederlanders wisten, dat van Indonesische zijde met deze voorstellen accoord was gegaan. Het republikeinse ministerie van Voorlichting zegt voorts, dat er geen voortekenen zijn voor het spoedig be reiken van een overeenkomst. Aneta vetrnam intussen van gezagheb bende zijde, dat de Nederlandse delega tie tegen deze republikeinse verklaring probest zou aantekenen. Overeengeko men was, dat communiqués over deze aangelegenheden slechts na gemeen schappelijk overleg met de beide voor zitters of hun plaatsvervangers door de- Commissie van Goede Diensten zouden worden uitgegeven, Aneta's zegsman zei voorts, dat zonder op fle details van de republikein se verklaring in te gaan kon worden vastgesteld dat hej NIET juist is, dat de voorstellen van de Commissie van Londen, 12 December. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De Engelse minister van Koloniën, Creech Jones, verklaarde aan het begin van het gisteren geopende Lagerhuis- débat ov.er Palestina, dat de Engelse re gering definitief besloten heeft haar troepen vóór 1 Augustus 1948 terug te trekken en het mandaat neer te leggen op 15 Mei om het gezag over. te dragen aan de commissie van de Verenigde Vol keren, welke op haar beurt het gezag zal overhandigen aan Joden en Arabie ren. De Britse regering beschouwt het als absqjuut noodzakelijk haar gezag te handhaven totdat de evacuatie van de troepen belangrijk gevorderd is. De stemming in het Lagerhuis over het besluit van de UNO was zeer on prettig. Het algemene gevoelen is, dat Engeland in een zeer vernederende po sitie is geplaatst en dat vergeten wordt, wat Engeland heeft gedaan in Palestina voor de Joden, die op grond van de Bal- fourverklaring van 1917 hun aantal heb ben kunnen vermeerderen van 60.000 tot ruim tien keer zoveel. Kortom, Engeland voelt zich diep verongelijkt en, ofschoon men aan de UNO geen hindernissen in de weg zal leggen, lijkt het er verdacht veel op, dat men niet meer dan een mini mum aar medewerking zal verlenen voor het uitvoeren van een besluit, dat geacht wordt onbekookt, onrecht vaardig en onzakelijk te zijn. De grote ontevredenheid, die in Enge land heerst over de weinig indrukwek kende rol, welke de V.S. oéa redenen van interne politieke aard hebben gespeeld tot aan het ogenblik van de stemming, vond slechts weinig uiting- Het algemeen gevoelen in het Lagerhuis is nu, dat men het vertrek uit Palestina zoveel mogelijk behoort te bespoedigen om zich te ont trekken aan alle verdere verantwoorde lijkheid nu een oplossing is opgelegd zonder dat eerst overeenstemming be reikt is tussen Joden en Arabieren. Men maakt zich in Engeland weinig illusies over de toekomst in Palestina. Men verwacht voor de Engelsen ter Plaatse enige zeer moeilijke maanden. Vooral indien de door Creech Jones ge- Wraakte staten door zouden gaan met het aanmoedigen van onwettige immi gratie tijdens de overgangsperiode. Voorts meent men algemeen, dat de Ara bieren ook na het vertrek van de En gelsen niet over zullen gaan tot centraal georganiseerd militair optreden tegen de Joden, maar dat er groot gevaar bestaat Voor een guerilla-oorlog, waaraan onge regelde Arabische troepen uit het gehele Midden-Oosten deel zullen nemen, en dat he toekomst voor de Joodse gemeen schappen in andere Arabische landen, P55$tïït» geproloefecétJ op Engelajitf Ras en Naqoura MIDDELLANDSE f zfcfcSE- - t. r. f. id Nabloe Arabische Ramla Bethlehem El Majdal Beersheb V* El koalas* I Audsja. Subèitw NEGEB El Kuntills# SO Km Joodse klaatl 'MM. #AC«b« QArabKehe |cart9*47151 Goede Diensten t.a.v. „Staakt het vu ren" door de Nederlanders waren ver worpen. Helt bezoek aan Batavia van Sjahrir, dat deze op verzoek van Sjarifoeddin zal brengen, is waarschijnlijk voor twee weken uitgesteld, zo verneemt A.P. Paul van Zeeland heeft zich vandaag naar Parijs begeven. Zondag zal hij naar Amsterdam reizen, vanwaar hij Maandag weer naar Indonesië zal ver trekken. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de secre taris-generaal van Financiën, mr. H. L. s' Jacob, tot financieel expert van de Nederlandse delegatie bij de Commissie van Drie. De verlieslijst van de Koninklijke Marine in Indië met inbegrip van de Mariniersbrigade, over November 1947, luidt als volgt: gesneuveld 1 onderoffi cier en 3 manschappen; aan bekomen verwondingen overleden 1 korporaal en 1 manschap; overleden door dienston geval 1 korporaal en 5 manschappen; gewond 1 onderofficier. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft, naar aanleiding van de moord op monseigneur Pessers O.F.M., apostolisch vicaris van Kiangsjan, en Pater Bruns O.F.M., waarvan wij reeds melding maakten, zijn deelneming be tuigd aan de orde, waartoe deze gees telijken, die de marteldood zijn gestor ven, behoorden. Stappen worden onder nomen ter bescherming van de andere Nederlandse missionarissen, die in le vensgevaar verkeren. In het moederhuis van de Congrega tie der Kleine Zusters van St. Jozef te Heerlen is telegrafisch bericht ontvan gen, dat ook vier zusters der Congrega tie zijn gevangen genomen. Donderdagmiddag zijn over de nieuwe teflefoonkabpl tussen Aldeburgh en Dom burg officieel de eerste gesprekken ge voerd, waarmede de nieuwe telefoonka bel NederlandEngeland dus definitief in gebruik is genomen. Van Britse zijde opende de Postmaster General, the rt. hon. Wilfred Paling, met aan Ned. zijde de directeur-generaal der P.T.T. in Nederland, de heer Van Hou- welingen, de rij van sprekers. Lt.-kolonel Raymond Marquie, de lei der van de Franse militaire repatrië ringscommissie in de Sovjet-Unie, die na het uitwijzen van zijn missie uit de Sovjet-Unie Woensdag te Moskqji ver klaard had, dat de jongste diplomatieke moeilijkheden tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie een onderdeel waren van een algemeen tegen de S. U. gericht plan, is door de Franse minister voor de gedemobiliseerden van zijn functie ontheven, nadat^de Franse regering van haar zaakgelastigde te Moskou een tele gram had ontvangen, waarin deze zeide dat Marquie zich op een persconferentie in ontoelaatbare oewoordingen had uit gelaten^ Marquie is reeds vele jaren lid van de communistische party. Mitterand zou gezegd hebben, dat het duidelijk was, dat een officier, die een dergelijke be wering doet welke in tegenspraak is met de waarheid en een belediging vormt voor zijn land, zeer streng gestraft zal worden. De Brits-Canadese onderhandelingen over voedselleveranties zijn mislukt. Canada zou hogere prijzen voor zijn le veranties eisen, terwijl Engeland zelfs niet genoeg dollars zou hebben om de huidige prijzen te blijven betalen. Bij K.B. is gratie verleend aan C. J. Minck, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veran derd in een levenslange gevangenisstraf. zoals Transjordanië en Egypte, er donker uitziet. In geval van een guerillaoorlog acht men de gevolgen niet te overzien. Het besluit van de UNO, dat het gezag toe vertrouwt aan een commissie, niet ge steund door een gewapende macht voor het handhaven van de orde, zou later kunnen leiden tot de noodzaak van ge wapende interventie in opdracht van de Veiligheidsraad, hetgeen van het Mid den-Oosten meer dan ooit het brand punt zou maken van de openlijke en verborgen conflicten tussen Rusland en Amerika. Bij onlusten in de verschillende delen van het Heilig Land vielen Don derdag opnieuw doden en gewonden. In totaal zouden 10 Arabieren en 2 Jo> den' zijn gedood en ongeveer 60 perso nen gewond. Opening van de onderhandelingen op de Renvillehet schip, dat door de Amerikaanse regering beschikbaar is gestéld. Links: Sjarifoeddin, voorzitter van de Indonesische delegatie. Naast hem Hadji Agoes Salim. Rechts: Raden Abdoelkadir, voorzitter van de Nederlandse delegatie, tijdens 'zijn rede. (Van onze speciale verslaggever) Een reusachtige brand, zo groot als Amsterdam zelden heeft gekend, heeft gisteravond in het Noor delijke gedeelte van de stad een grote meubelfabriek totaal in as ge legd. Hoewel uit alle delen van de stad brandweerspuiten naar Noord waren uitgerukt en ook de drijvende stoomspuit haar best deed, brandde het houten gebouw tot de grond toe af. De enorme vuurgloed was mijlen ver te zien zodat talrijke toeschouwers zelfs midden in de stad de brand konden volgen. De brand moet ontstaan zijn om streeks half zeven door tot nu toe on bekende oorzaak in het gedeelte tussen de toonkamer en de kantoren. Omwo nenden en voorbijgangers zagen daar opeens grote vlammen uit opstijgen en waarschuwden de brandweer, die spoe dig met de moderne nieuwe motorspuit uit de post Amsterdam-Noord ter plaatse was. De fabriek, die „Sier" heet naar de in Bentveld wonende eigenaar, is ge vestigd in twte vroegere scholen, welke geheel van hout zijn en derhalve uiter mate brandbaar. Bovendien waren de in de fabriek aanwezige materialen, af gewerkte en half afgewerkte meubelen, ook welkom voedsel voor dé vlammen, zodat het niet te verwonderen is, dat de brand zich zelfs tegen de wind in snel uitbreidde en het gehele gebouw binnen zeer korte tijd in lichter laaie stond. De fabriek is op een eiland gelegen, dus omringd door vaarten en kanalen, waardoor uitbreiding naar andere ge bouwen gemakkelijk kon worden voorkomen, hetgeen maar gelukkig is, want vlak ernaast liggen de labo ratoria en de tanks van de Bataafse Petroleummaatschappij. Niettemin, ook zonder de petroleum- tanks werd het een vuurgloed, die tot ver naar alle zijden was te zien. Tot midden in de stad, op de bruggen der grachten, op de pleinen, vormden zich groepjes toeschouwers, die de vlammen tegen de horizon zagen uitslaan en ge heel Noord was in een rose waas ge huld. Langs de De Ruyterkade en langs het Buiksloterkanaal de fabriek ligt tussen dit kanaal en de Qrasweg in hadden zich duizenden mensen opge steld, om de strijd van de brandweer tegen de verzengende vlammen te vol gen. Het was vanzelfsprekend een hope loze strijd en hoewel op het zien van Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft bij acclamatie het wets ontwerp tot het verlenen van tussen tijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en China tot een bedrag van 590 millioen dollar aangenomen. Het wets ontwerp gaat nu naar de commissie uit de beide Huizen van het Congress, die de verschillen tussen de beide versies zal bespreken. Terwijl het Huis van Af gevaardigden van het bedrag van 590 millioen dollar 60 millioen aan China wil toewijzen, wil de Senaat het gehele bedrag voor de drie Europese landen besteden en China niets toewijzen. Een der voornaamste amendementen van het Huis van Afgevaardigden, die niet in de Senaatversie vervat zijn, is het voorstel om de uitvoerende finan ciële instantie voor het herstel op te dragen 150 millioen dollar van het to tale bedrag direct te verstrekken, zodra president Truman de wet getekend heeft, zodat met de uitvoering van het programma een begin gemaakt kan worden nog voordat de commissie voor de toewijzingen haar goedkeuring hecht aan het gehele bedrag. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat niets minder dan een con- de vuurgloed uit alle delen van de stad brandweerspuiten ter versterking aan rukten, bleven er van de fabriek niet veel meer dan wat smeulende resten over. Met drie motorspuiten, die van Noord, De Ruyterkade en Achtergracht, wer den 13 stralen watergegeven be nevens dat van het waterkanen van de drijvende motorspuit „Jason". Motor spuiten uit de Honthorststraat en uit Oost waren er ook, maar behoefden geen dienst meer te doen. Voorts waren vele ladder-, gereedschaps-, slangen- en personeelswagens uitgerukt alsmede de stafwagen. De commandant van de brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, leidde het blussingswerk van de circa Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk wat toenemende en vooral langs de Waddeneilanden krachtige Noord-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur, maar later iets kouder. Zon 8.39—16.28, Maan 9 55—16.48. vijftig brandweerlieden persoonlijk. Ook de burgemeester Mr. A. J. d'Ailly was aanwezig. Met het ongeveer 120 meter lange en 20 meter brede gebouw zijn de ge hele houtvoorraad, meubelen, inven taris en machinerieën verloren ge gaan. Tijdens de brand ontstonden enige explosies van vaten lakcellu- lcse. De hitte was zó groot, dat men eerst niet in de nabijheid van de brand kon komen. Eerst twee uur na het uitbreken kon de brandweer in rukken. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk, maar wordt door verze kering gedekt. iiiii tróle op prijzen en lonen en rantsoene ringsbevoegdheden voor de Amerikaan se regering toereikend zal zijn. Om het probleem van de snel stijgende kosten van levensonderhoud in de V. S. op te lossen. Truman deelde mede, dat binnen twee dagen een speciaal wetsontwerp, waarin alle tien punten van het anti inflatie-program, dat hij drie weken ge leden bekend heeft gemaakt, vervat zijn, bij het Congress zal worden inge diend. Hij wenste dit program geheel uitgevoerd te zien. De arbeidskamer van Rome heeft Donderdagavond besloten de algemene staking voor onbepaalde tijd voort te zetten. De nieuwe voorstellen, welke de regering tijdens besprekingen met de leiders der vakverenigingen, welke drie uur duurden, gedaan had. gingen volgens de arbeidskamer niet ver ge noeg om aan de werkeloosheid een einde te maken. In de Bloemendaalse raadsvergade ring van 20 Februari stelde de heer Hempenius voor over te gaan tot inrich ting en exploitatie van een kampeer centrum in het duingebied aan de Zee weg. Het raadslid dacht daaruit nieuwe inkomsten-bronnen voor de gemeente te putten. De woningwet- en schoonheidscom missie heeft daarna op verzoek van de raad aan verschillende kam- peercentra in het land (Bakkum, Leersum, Eerbeek en Vierhouten) een bezoek gebracht. Het provinciale kamp te Bakkum is voorbeeldig ingericht, maar draagt het karakter van een stad wijk. Er ontbreekt een kampwinkel en een restaurant. Zou Bloemendaal een kamp als daar inrichten, dan zou dit zware financiële offers eisen. De overige kampen worden door par ticulieren geëxploiteerd met het doel een behoorlijke winst te maken. Het verschil tussen deze kampen en die van de provincie is wat inrichting, hygiëne en toezicht betreft zeer groot. De meerderheid van de commissie is van oordeel, dat het, gelet op de grote b,ehoefte aan kampeergelegenheid in de kuststrook, gewenst is ook hier een proef te nemen en als centrum te be stemmen het nieuwe excerceerveld aan de noordzijde van de Zeeweg, schuin tegenover het Helmmonument, ter opper vlakte van 4 H.A. Het terrein kan van water worden voorzien en een particulier ondernemer zal het zij het onder strenge voor schriften van de gemeente moeten exploiteren. Slaagt deze proefneming, die aan de gemeentekas niets zal kosten, dan kan een nadere beslissing worden genomen. De minderheid van de commissie acht de terreingesteldheid niet juist en de oppervlakte te klein. Het kamperen zal verder zandverstuivingelf veroorzaken. Bovendien wordt hier geen enkel finan cieel belang voor de gemeente gediend. De gehele commissie is voor uitbrei ding van het tenteiikamp op het strand. De meerderheid van B en W deelt aan de raad mede, dat zij de bezwaren te groot acht om een proef te nemen. Zij achten de aangegeven plaats aller minst geschikt voor kampeerterrein. De minderheid van B en W wil uit so ciale ondernemingen wel iets onderne men. Mocht de raad de proef willen nemen, dan zou de exploitatie in handen gelegd moeten worden van de A.N.W.B. en niet van particuliere ondernemingen. In elk geval zou de A.N.W.B. voldoende garantie moeten geven voor het in goe de staat opleveren van het terrein en moeten zorgen voor een goede afraste ring, wat de Erven van der Vliet zullen bedingen. Gisteren meldden wij, dat de Stich ting Haarlems Bloei een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een affiche ter aan kondiging van Haarlems bloemenfeest, te honden van 31 Juli tot en met 7 Ang. Wjj vernemen thans, dat het programma in grote lijnen is vastgesteld. Dr. P. H. Schroder, de schrijver van het historische spel, dat bij het 700-jarig bestaan van Haarlem met zulk overtui gend sncces op de Grote Markt werd opgevoerd, heeft opdracht gekregen, en deze opdracht aanvaard, voor het schrij ven van een openluchtspel. Verder zal er weer een bloemeneorso worden gehouden, dat aan de hand van de opgedane ervaringen nog grootser van karakter zal zijn. Aan de versiering van de stad met bloemen zal weer grote aandacht besteed worden. Het lunapark en het vuurwerk zullen niet op het programma ontbreken. Door een nog onbekende oorzaak is hedenmorgen kwart over elf een anto ter hoogte van Vogelen zang in de Leidsevaart gereden. Dit ernstig ongeval werd pas 'een half uur na het gebeuren ontdekt, daar slechts weinig verkeer op de weg was. De politie was spoedig ter plaat se en in allerijl werd getracht de in zittenden te bereiken. Men is er in geslaagd twee personen op de wal te brengen. Ofschoon men kunstmatige ademhaling toepaste, bleken zij beiden reeds te zijn over leden. Naar wij nader vernemen betreft het een kolenauto van de firma Wokke uit Alkmaar. De wagen, die uit de richting Vogelenzang kwam, en de bocht bij de Leidsevaart wilde nemen, is volgens po- litie-onderzoek geslipt, op de berm van de weg tweemaal over de kop geslagen en ondersteboven midden in de Leidse vaart terecht gekomen. De wagen lag een halve meter onder water. Daar hij zo ver lag, nam men aanvankelijk aan. dat nog een wagen bij het ongeval betrokken was. Men heeft, nadat de twee slachtoffers geborgen waren, nog geruimen tijd ge dregd, doch zonder resultaat In het kader van de loon- en prijspolitiek moeten de tot nu toe geldende maximumprijzen voor ban ket, koekjes en suikerwerk te hoog worden geacht, zo schrijft de Afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, De minister heeft hierin aanlei ding gevonden de bestaande prijzen- verordeningen voor deze producten te vernietigen en verlaagde prijzen vast te stellen. Met ingang van heden zullen de ma ximumprijzen van boterletters, groot en klein gebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glace e.d.),'cake, koekjes, speculaas, Limburgse vla van vrioche deeg, gevulde koeken, eierkoeken, aman delbroodjes e.d., appelbollen van bla derdeeg, gebak van gerezen deeg, suiker- borstplaat, fondant en vruchtenüwrst- plaat, suikerbeestjes, truffels en schuim pjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met 10 worden verlaagd. Ook de maxim um verkoapprjj - zen van fabriekmatig bereide banket en suikerwaren ondergaan met Ingang van dezelfde datum een overeenkomsti ge verlaging. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voorts bepaald, dat de maximumverkoopprijzen van ont bijtkoek, vruchtenk oek, taai-taai en an dere koeksoorten eveneens met ingang van heden verlaagd worden. Al naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van het zoetmiddel, dat in de koek is ver werkt, bedraagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De berei- der is verplicht de consumentenprijs, als mede het gewicht van de koek, op de verpakking te vermeiden. Naar het ANP verneemt, zullen de rijksdiensten Zaterdag 27 December ge sloten zijn, maar zal de verloren werk tijd moeten worden ingehaald door in de daaropvolgende week een half uur da. gelijks langer te werken. Aan de provinciale- en gemeente besturen zal worden verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Wat de P.T.T. be treft zullen expeditie en bestelling nor maal worden uitgevoerd. (Van onze speciale verslaggever). De haven van IJmuiden, waar per dag omstr. vijftien zeeschepen in- en uitvaren, heeft in de afgelopen Novembermaand een record bereikt, dat het voor het eerst sinds de bevrijding weer mogelijk maakt, enigs zins bevredigende vergelijkingen te maken tussen het tonnage-totaal, dat vóór de oor log en dat nu per maand de sluizen pas seert. In deze maand voeren nl. 227 schepen in en 229 schepen uit Beide groepen had den een totaal-inhoud van resp. 2 en 1.4 millioen cbm, zodat in November in het geheel 3.4 millioen cbm scheepsruim te de haven passeerde. Voor het na-oorlogse IJmuiden is dit een record, ver uitstekend boven enige an dere maand en waarvan de betekenis eerst dan duidelijk wordt, wanneer men be denkt, dat dit totaalcijfer bijv. voor No vember 1938, 3.8 was. D.w.z, dat de inhoud l van de gepasseerde schepen voor-oorlogs peil is. Ook gezien naar bet vorig jaar, toont dit jaar een relatief grote vooruitgang. Tegen "n totale tonnage v. 18.2 mill cbm ln '46 staat 'n totaal v. 295 mill., tenminste als ook in de maand December de hui dige ontwikkeling normaal voortgaat. Te genover vóór-oorlogse jaarcijfers steekt dit echter nog vrij ongunstig af. aangezien men toen gemiddelden tussen 45 en SO millioen cbm noteerde. Hoe bevredigend tenslotte het Novembertotaal nu ook is, men mag hierbij niet uit het oog verhe zen, dat nog altijd een groot deel, zo niet het allergrootste deel van de uitvarende schepen bij gebrek aan export- en transi togoederen leeg is, zodat met een zeer gunstige verkeersontwikkeling niet een even gunstige handelsontwikkeling gepaard gaat. Evenwel stemt de ontwikkeling, ge zien naar de vorige maanden, tot grote tevredenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1