SCHELDPARTIJ VAN MOLOTOV T Wandaden der Indonesiërs tegen de Chinese bevolking Bij verschrikkelijke wreedheden werd niemand gespaard Moord en plundering aan de orde Wanbegrip VERLIEZEN IN INDIE Naar de beslissing dag der krijgsmacht Bevin geeft duidelijk antwoord op Russische beschuldigingen Wat heeft Rusland sinds de oorlog uit Duitsland weggevoerd? STAKING IN ROME TEN EINDE Het weer VASTSTELLING HUURPRIJZEN BIJ ONDERVERHUUR Alles geschiedt volgens wei-overlegd plan Tot hoofd en hart IN 1948 Rumoerige dag te Rome Huiseigenaar kan zelf de verhoging uitrekenen Ontploffing te Batavia Rapport-Cleveringa openbaar ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24025 Vierdaagse zeeslag op Bviten-lJ „De Sovjet-Unie eist" (Vervolg pagina 3) President Truman, die momenteel in Key West een korte vacantie houdt, werd op het dek van de V '2513, een buitgemaakte Duitse onderzeeër, benoemd tot ere-duikboot-schipper. Met deze duikboot, die gebruikt wordt voor experimenten, maakte de president een tocht onder water. Gandhi op zijn rondreis door India- Ministers uit Burma maaktten hun opwachting bij de leider in ruste. Zij brachtén hem een hoed, die de minister-president hem juist heeft overhandigd. Er zijn heel wat bewogener foto's uit het Verre Oosten denkbaar. In' overeenstemming mei de beginselen, welke wijlen dr. Soen Yat Sen heeft opgesteld, zijn de Chinezen in Indië, gelijk overal elders, tegenstanders van hei koloniaal bestuur, en als zodanig sympathiseren zij mei hei streven der Indonesiërs naar onafhankelijkheid. Desondanks zijn zij op vele wijzen en in vele gevallen het slachtoffer gewor den van een Indonesisch opfreden, wreder dan men zich iegenover vijanden zou aanmeten. Hun huizen en bezii- fingen zijn vernield. Mannen, vrouwen en kinderen werden verbrand, levend begraven, onihoofd of met bamboe-spe ren doorstoken. Duizenden zijn uit hun huizen gehaald en getransporteerd naar vèraf gelegen oorden, waar zij geen behoorlijk dak boven 'i hoofd of voldoende voedsel hebben. een tweetal publicaties, waar van de. nevenstaande de eerste is, brengen wij in verkorte vorm een rapport ter kennis van onze lezers, dat de ellende onthult, waaraan de Chinese bevolkings groep in Indonesië door het Repu blikeinse optreden ten prooi is geweest en nog altijd is- Het is opgesteld door de Chung Hua Tsung Hui, de Federatie van Chinese Verenigingen te Batavia, en draagt als zodanig een semi- officieel karakter. Het is een ver zameling van gegevensdie enkele tientallen pagina's vullen en die de Federatie uit alle hoeken van de Republiek ontving. Gebrek aan plaatsruimte dwingt ons, vele fei ten, in het rapport opgesomd, onvermeld te laten. Sommige van deze feiten komen ook door hun aard niet voor nauwkeurige weer gave in aanmerking. Geld en arbeid voor de Republiek (Vervolg van pagina 31 INDONESIË DINSDAG IN VEILIGHEIDSRAAD Twee zwaar gewonden Publicatie binnen enkele dagen I Valse schaamte doet ons vaak de verkeerde weg blijven volgen, die i wij gekozen hebben. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, •f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het moeten wel zeej ernstige redenen zijn, welke Het kabinet hebben doen besluiten vier ministers in Batavia besprekingen te laten voeren. Het valt niet moeilijk naar deze redenen te gissen. Herhaaldelijk hebben wij in ons blad reeds op de ernst van de si tuatie gewezen, die ook na de politio nele actie is blijven voortbestaan en in zekere zin nog is toegenomen. Het was ook daarom; dat wij de vorig^ week in een artikel tot de conclusie kwamen, dat er storm op til was. De zwevende toe stand, waarin het leger mede tengevolge van het plotseling afbreken der politio nele actie is geraakt, is noch voor een verantwoordelijk minister, noch voor een zich zélf respecterende militaire leiding op de duur te dragen. De republikeinen trekken zich immers vrijwel niets aan van de order staakt het vuren", het geen blijkt uit de lijst van onze gesneu velde jongens, die dagelijks groter wordt. Het is te begrijpen, dat hieraan eens een eind moet komen, hoe dan ook. Bovendien is het onder de huidi;om standigheden nagenoeg onmogelijk onze troepen aldaar volgens een vast plan te verminderen en af te lossen, hetgeen uiterst nadelig werkt op het moreel. Ook de politieke toestand laat veel te wensen over. Nog steeds wordt het be leid onzer regering gekenmerkt door on zekerheid. Wij hebben er reeds meerma len op gewezen, dat zonder strak be leid het Indonesische probleem niet kan worden opgelost. Gaame geven wij toe, dat de regering hierbij voor soms bijna onoverkomelijke moeilijkheden staat, zowel met het oog op de binnen landse als de buitenlandse politiek, doch dit neemt niet weg, dat het juist haar taak is hiervoor een oplossing te vinden. In de eerste plaats zal een zeer nauwe samenwerking nodig zijn tussen de rege- rings-instanties in Den Haag en Bata via, waaraan het tot dusver nogal eens, zelfs in hoogst belangrijke kwesties, heeft ontbroken. Het zou ons verwonde ren als dit niet een der belangrijkste doeleinden van de reis onzer ministers naar Indië was. De reden, waarom minister Drees de minister-president vergezelt zal wel voornamelijk hierin zijn gelegen, dat een zeer gezaghebbend man van de Partij van de Arbeid met eigen ogen zich een oordeel kan vormen over de chaotische toestanden zodat bij eventuele besluiten der regering het kabinet zo homogeen mogelijk kan optreden. De berichten over de besprekingen, die reeds op de „Renville" plaatshadden, geven intussen weinig reden tot opti misme. Hoewel onze vertegenwoordigers en de Indonesiërs, die zitting hebben in onze delegatie, uiterst soepel blijken te zijn, zal het toch zeer moeilijk zijn met de vertegenwoordigers van Djokja, die immers nog slechts een gering deel van Indonesië vertegenwoordigen, tot over eenstemming te geraken. De Commissie van Drie, die thans uit eigen aanschou wing de werkelijke toestanden kent, zal waarschijnlijk het hopeloze van een accoord met een onwillige republiek in zien en waardering koesteren voor het geen de Nederlanders In samenwerking met de Indonesiërs bij de hervorming der structuur in de gebieden buiten de republiek reeds hebben bereikt. Hoe of de republiek nog steeds huis houdt, daarvan is het rapport, hetwelk wij vandaag in ons blad publiceren, en waarin ten hemel schreien de gebeurtenissen vermeld staan, het duidelijkste bewijs. Het behandelt de vreselijke misdaden, die vóór, tijdens en ook na de politionele actie door repu blikeinse benden tegenover de Chinese bevolking zijn begaan. Het rapport is samengesteld door de Chinese Bond in Indië (Chung Hua Tsung)Deze bond is de grootste vereniging van Chinezen in Indië en daarom een machtig lichaam. Zijn hoofdkantoor is gevestigd te Bata via en., te Djokjakarta. Wij moeten aannemen, dat ook de regering van dit rapport, dat de 15e Sept. 1947 is afgeslo ten. heeft kennis genomen. De voorlich ting der regeringsinstanties op dit ge bied is echter zo uiterst miniem, dat wij het goed achten tot publicatie van dit rapport over te gaan, teneinde onze lezers enig beeld te geven, hoe de zaken er in de republiek werkelijk voorstaan. Bij het lezen van dit rapport, een- aaneenschakeling van misdaden, dringt zich slechts één conclusie op: onze ver antwoordelijke regering mag dit niet langer dulden. De Chinese bevol king heeft evenveel recht op bescher ming, als welke andere bevolkingsgroep ook. De re-publiek geeft deze bescherming niet, hetzij uit onmacht, hetzij uit on wil. Ónze regering zal dit zeker zelf ook, duidelijker dan wie ook. inzien. Of, om hieraan een einde te maken, een voort zetting1 van de politionele actie nodig is, dient te worden afgèwaeht. Dat een be slissing echter niet lang meer kan uit blijven, lijkt ons zeker. Het Landelijk Initiatief-Comité 1948 heeft het plan in het kader van de herdenking van het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. de Konin gin en van de 300-jarige onafhanke lijkheid van Nederland het volgend jaar te Amsterdam een Dag der Krijgsmacht te organiseren. Daaraan zullen deelnemen de marine, de luchtstrijdkrachten en zo mogelijk het leger. De datum staat nog niet vast, maar zal waarschijnlijk in de maand Augustus val len. Men heeft zich voorgesteld 'n défilé te houden en een concert te laten geven door verschillende militaire kapellen. Op de avond van die dag zal met mede werking van de marine op het Buiten-IJ een historische uitbeelding gegeven wor den van de Vierdaagse Zeeslag (1666). Deze Dag der Krijgsmacht wordt verder geregeld door een militair comité, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de ministers van Oorlog en Marine. De artistieke leiding ligt in handen Vaa Carel Briels. (Telefon;s°h van onze Londense correspondent) Londen, 12 December. De ultimatieve eis van Marshall aan Molotov om het Russische standpunt omtrent de herstelbetalingen onomwon den uiteen te zetten werd heden, vroe ger dan men verwachtte, door Molotov beantwoord met wat men moeilijk an ders kan noemen dan een scheldpartij, in welke zin het dan ook werd opge vat door Bevin en Marshall, die hun verontwaardiging onomwonden uit spraken. Men begon met de bespreking van de resterende paragrafen van het Brit se document en ?ag zich genoodzaakt verdere discussies over deze drie para grafen uit te stellen. Maar bij de behan deling van de laatste paragraaf keerde Marshall terug op het ontbreken van enigerlei informatie van Russische zijde omtrent de reeds uit Duitsland weggevoerde herstelbetalingen. Hij stelde voor, dat Rusland op Maandag a.s. de verlangde informatie zou geven. Hierop sloeg Molotov aanstonds een toon aan, die de rest van zijn betogen in deze -zitting karakteriseerde. Hij vroeg of men dan ook zo goed zou willen zijn op Maandag a.s. mede te delen hoeveel Duitse ondernemingen reeds gekocht waren door Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten in de Westelijke zones. Ook wenste hjj te weten v-elke winsten de beide mogend heden hadden gemaakt op de uitvoer van kolen en hout uit Duitsland. En wilden de Fransen, nu zij het toch over dit onderwerp hadden, ook op Maan dag hieromtrent hun inlichtingen ver strekken? Bevin antwoordde hierop met luide stem, dat hij niet eens tot Maandag wenste te wachten. „Iedere keer", al dus Bevin, „als wij om informatie vra gen, krijgen wij beledigingen, insinua ties en beschuldigingen te slikken". Hij verklaarde met nadruk, dat geen Duit- ■se firma's waren gekocht door de Brit ten, dat geen winsten waren gemaakt op de uitvoer van kolen en dat even min winst was gemaakt op de uitvoer van hout uit Duitsland. Daar stond tegenover, dat de Engelsen hadden ver nomen, zonder dit te kunnen verifiëren, -dat de Russen sinds het einde van de oorlog goederen hadden weggehaald uit Oost-Duitsland tot een gezamenlijke waarde van 7 milliard dollar. „Wij zijn aa'n dit soort beschuldigingen gewend over de radio", zei Bevin, „maar daar aan schenken - wij geen aandacht. Ik wou. dat wij terzake konden komen". Marshall verwierp eveneens de beschul digingen van Molotov en om aan deze verklaring bijzondere kracht te verle nen beloofde hij, dat hij ze morgen schriftelijk zou herhalen. Nadat men het over niets eens kon De Arbeidskamer van Rome heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat de alge mene staking te middernacht zou ein digen. In het communiqué wordt gezegd, dat de Arbeidskamer de voorstellen der regering heeft aanvaard, ofschoon de regering niet alle eisen, welke door de vakbewegingen waren gesteld, had in gewilligd. In Rome is het Vrijdag rumoeriger geweest, dan op de eerste dag van de staking. Op de Piazza Colonna, in het hart van de stad en onder de vensters van het Palazzo. Chigi, waar het rpinis- terie van Buitenlandse Zaken is geves tigd, voerde geheime politie met de gummistok charges uit op de menigte, die zich onder de uitgestrekte zuilen gangen had verzameld. Groepen werklozen hadden tevoren de politie getreiterd met jouwen, fluiten en het schreeuwen van beledigingen tot de agenten, die waren aangewezen om de particuliere voertuigen te bescher men, welke in het gebrek aan de open bare vervoermiddelen enigermate tracht ten te voorzien. De politie patrouilleerde voortdurend met jeeps door de gehele stad en agenten te voet, die met drieën en vieren op een rij liepen en met hun gummistokken zwaaiden, beletten in de voornaamste straten de demonstranten samen te scholen. Signor Pietra Nenni, de leider van de pro-communistische socialisten en Giuliane Pajetta, de communistische afgevaardigde, kwamen terecht in een van de relletjes op de Piazza Colonna. Beiden trachtten bfj de politie te pro testeren tegen haar optreden, doch zagen om zich heen -niets dan zwaaiende gummistokken en liepen enkele klap pen op. Zij werden niet ernstig gewond. De eerste tekenen van een verslapping van de staking deden zich voor, toen de bioscopen hun deuren weer openden en de café's en restaurants weer in bedrijf kwamen. Dit gebeurde, nadat de regering bekend had gemaakt, dat het onmogelijk was grotere bedragen voor de werkver schaffing ter beschikking te stellen, ten zij grote aantallen bankbiljetten zouden worden gedrukt, wat inflatie zou be tekenen. De regering voelt zich sterk en be waart haar kalmte. De minister van Oor log, Cingolani, toonde zich uiterst opti mistisch en noemde het troepenvertoon en de ontplooiing ,van de politiemacht een heilzaam middel, hetgeen door de feiten bewezen is. Onder de massa viel een groeiende tegenzin tegen de staking waar te nemen: Het dagblad van de Christen-Democraten bleef normaal ver schijnen. worden en derhalve na het terzijde leggen van het Britse document en het vruchteloos bespreken van de nog res terende Russische voorstellen toch bij de hcrstelbetalingskwestie terechtkwam, trok Molotov werkelijk van leer. Hij begon met het Marshall-ultimatum over de herstelbetalingen een plan te noe men, de bedoelde herstelbetalingen aan Rusland te verhindc en. De Sov jet-Unie. aldus Molotov, verzocht niet, maar eiste, dat de kwestie van de her stelbetalingen tot een oplossing gebracht werd. De Verenigde Staten hadden ge makkelijk praten. Zij war .-. aan een bezetting ontkomen en hadden zich met de oorlog slechts verrijkt. Het was duidelijk, dat Engeland en Amerika de herstelbetalingen tot nu toe hadden geblokkeerd. In twee en een half jaar tijd was aan twintig landen slechts 33 millioen dollar geleverd aan herstel- betalingswaarden. Hij trachtte vervol gens aan te tonen hoe heilzaam het eisen van herstelbetalingen was, want in de Sovjetzone, waar inderdaad herstelbeta lingen waren verricht en nog verricht werden, was de productie hoger dan in de Westelijke zones en wat betrof het bedrag aan herstelbetalingen, ontvangen uit de Sovjetzonc, wilde Molotov erop wijzen, dat de anderen zwegen over de heimelijke herstelbetalingen uit de Wes telijke zones in de vorm van grove win sten op de hout- en kolenuitvoer uit Duitsland. Ook was Brits en Amerikaans kapitaal druk bezig zich een stevige plaats te veroveren in de Duitse stêfel- en ijzerindustrieën en in de chemische industrieën. Er was ter conferentie ver klaard, dat Duitsland reeds een geza menlijke schuld van 700 millioen dollar had aan Amerika, en Engeland voor ge leverde goederen, die niet slechts had den bestaan uit voedsel, maar zowaar ook uit bedden, keukengerei, dweilgn, wijnen en biscuit. Maar niemand had ooit aan de Duitsers gevraagd, of zij be reid waren de last van een zo grote buitenlandse schuld te aanvaarden. En nu wilde Amerika een nog grotere schuld opdringen aan de niet geraad pleegde Duitsers door een nieuw crediet van 1130 millioen dollar. En alsof dit al les nog niet genoeg was, waren er ook nog bepaalde reactionnaire buitenlandse kringen, die Duitsland wensten te ge bruiken als een strategische basis tegen de werkelijk democratische landen van Europa. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige en vooral langs de Wadden eilanden krachtige Noord-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Aanvankelijk wei nig verandering van temperatuur, maar later iets kouder. Zondag: zon 8.40—16.28, maan 10.4917.41. Maandag: zon 8.41 16.28, maan 11.3118.44. v „v 'i. Wanneer de hoofdhuurder gelegen heid tot mede-inwoning verschaft, kan de huiseigenaar op grond van intensiever gebruik van de woning bij de prijzenbureaux voor onroe rende zaken toestemming krijgen de huur met een bepaald percentage te verhogen. Als regel wordt deze toe stemming verleend. Ter vereenvoudiging van deze voor de overheid veel werk en kosten met zich meebrengende regeling, treedt met in gang van 1 Februari 1948 een nieuwe regeling, de Huurprijsuitvoeringsbeschik king 1948, in Werking, op grond waarvan de huiseigenaar aan de hand van be paalde richtlijnen zelfstandig deze ver hoging mag toepassen. De in de beschik king vervatte bepalingen zijn in grote lijnen gelijk aan de richtlijnen, welke de prijzenbureaux tot dusver volgden bij het vaststellen van toelaatbare huurver hoging. Vs - Lang vóór de Nederlandse politionele actie hebben .de Federatie van Chinese Verenigingen te Batavia en het Chinese consulaat de wreedheden, gepleegd in de Chinese wijken van Tangerang, Ban doeng, Palembang enz., gerapporteerd aan de republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken. Ofschoon de republi keinse regering dus op de hoogte is van de toestand, zijn de daders nimmer ge straft; evenmin werden er ooit maatre gelen getroffen, om herhaling te voorko men. Het gevolg is geweest, dat na het rapport nieuwe gebeurtenissen de vroe gere wandaden nog overtroffen hebben. En onwillekeurig vraagt men zich af, of deze terreur is voortgekomen uit de woeste hartstochten van onverantwoor delijke elementen, dan wel uit een vooraf vastgesteld plan, uit het onvermogen, dan wel uit de onwil van de republi keinse autoriteiten, dergelijke misdadig heid te onderdrukken. De Chinezen woonden reeds lang in de Archipel, toen de Nederlanders er kwa men, en gedurende de vele eeu\Men van hun vestiging aldaar hebben zij geen politieke of territoriale ambities gekoes terd. Zij voorzien in hun levensonder houd als handelaars, boeren, zelfstandige ambachtslieden of als arbeiders bij grote Europese ondernemingen. De Chinese handel is een tussenhandel, die de pro ducten van de Indonesiërs opkoopt en weer verder verkoopt aan de Nederlan ders, of importgoederen van de Euro peanen doorverkoopt aan de inlandse be volking. Ontegenzeggelijk zijn hierbij ongewenste praktijken ingeslopen, doch slechts een zeer kleine minderheid be oefent deze en zij mogen dus niet ver weten worden aan de gehele groep. Gedurende de bezetting bleef bij de Chinezen de herinnering aan vroegere plunderingen bestaan. Hier kwam nog bij, dat de Chinezen werden beschouwd als pro-geallieerd, terwijl de Indonesiërs volledig met de Japanners meegingen. Na het uitroepen van de republiek na men de Indonesiërs echter plotseling een meer verzoenende houding aan, omdat er geruchten liepen, volgens^ welke Tsjang Kai Tsjek in een radiorede zijn steun zou beloofd hebben aan volkeren, die hun zelfstandigheid niet hadden kun nen verwerven; verder omdat men meende, dat het overwinnende China een machtige, invloedrijke natie was; en ten derde omdat verteld werd, dat verdere molestering van Chinezen tegen maatregelen van de geallieerden zou uitlokken. Terwijl de Nederlanders op gejaagd, gevangen genomen en gedood werden, werden de Chinezen dus als vrienden van de republiek beschouwd. Een Chinese vlag gaf onmiddellijk vrij geleide. De Engelsen toonden echter veel min der belangstelling voor de binnenlandse aangelegenheden dan men had gedacht. Japanse wapens b.v. die ip handen van benden waren gevallen, werden niet te ruggevorderd. Vroegere collaborateurs werden niet gearresteerd. Bovendien bleek men Tsjangs rede verkeerd uit gelegd te hebben en ontdekte men, dat Chinanog lang niet sterk en eensge zind was. Men hield nu op, de Chinezen te ontzien, vooral toen sommige Chi nese handelaars weer goederen aan de Nederlanders leverden en financieel of materieel door de regering gesteund werden, terwijl in enkele Nederlandse bureaux ook Chinese ambtenaren werkten. Hier en daar werden Chinezen ontvoerd, de plundering van huizen begon opnieuw, en er was geen gezag dat strafte. Familieleden van slacht offers meldden zich aan bij de Neder landse strijdkrachten, om wraak te kun-, nen nemen. En dit was voor de repu blikeinen dan weer aanleiding tot nieuwe wandaden. Hetzelfde Was trou wens het geval ten aanzien van Indo nesiërs, die werden verdacht van ver standhouding met de Nederlanders. Dit houdt niet in, dat de gehele Chinese v.lksgroep vijandig tegen over de Indonesiërs kwamen te staan. In de binnenlanden, waar de Geallieerden nog niet waren dobr- gedrongen, stelden Chinezen zowel hun geld als nun arbeid beschik baar voor de republiek. Ook in het door de Geallieerde bezette gebied schonken veler trouwens grote sommen aan het Indonesische Rode Kruis en betaalden talrijke Chine zen vrijwillig belasting aan de Re publiek. De reeds verkregen toestemmingen tot huurverhoging, voor zover deze berusten op het verschaffen van gelegenheid tot mede-inwoning, zijn met ingang van 1 Februari 1948 vervallen. Van deze da tum af kunnen huiseigenaren dus zelf aan de hand van de beschikking de huurverhoging bepalen, daarbij uitgaande van de oorspronkelijke huurprijs Uiter aard zal de berekening veelal uitkomen op ongeveer hetzelfde bedrag, waartoe de prijzenbureaux gekomen waren. Evenwel zijn ook gevallen mogelijk, waarbij de berekening hoger of lager uitkomt. Wan neer dit zo is, dan mag van 1 Februari 1948 af niet meer dan de nieuw berekende huur in rekening worden gebracht. In het algemeen bedragen de ge oorloofde opslagpercentages: voor één mede-inwonende 5 voor twee mede-inwonenden 10 voor drie en vier mede-inwo nenden 15 voor vijf en zes mede-inwo nenden 20 voor zeven en meer mede- inwonenden 30 Ingeval de hoofdhuurder een pensionhouder of kamerver huurder is, Ingeschreven bij Bedrijfs-Horeca 30 In de beschikking is een aantal be perkende bepalingen opgenomen, waar van men op de hoogte dient te zijn, om tot de juiste huurprijsbepaling te kun nen komen. Met nadruk wordt de aan dacht er op gevestigd, dat een dier be palingen luidt, dat in gevallen, waarbij er In Mei 1940 reeds mede-inwoning was, geen huurverhoging op grond van mede- inwoning is toegestaan. Bij de prijzen bureaux voor onroerende zaken (geves tigd in vrijwel alle gemeenten, waar een Kantongerecht bestaat), bij de plaatse lijke prijzencommissiés en verder bij alle bureaux van het Directoraat-Generaal van de Prijzen zal van 17 December af een brochure verkrijgbaar zijn, waarin alle bepalingen met toelichting en voor beelden zijn opgenomen. De nieuwe beschikking heeft uitslui tend (betrekking op de huren van wonin gen, waarin mede-inwoning geschiedt. De hoofdhuurder, wiens huur op grond van de beschikking wordt verhoogd, kan slechtè onder bepaalde omstandigheden bij uitzondering overgaan tot doorbereke ning aan zijn onderverhuurders In even redigheid met de onderverhuurde ruimte De prijzenbureaux hielden bij door hen bepaalde onderhuur reeds rekening met de verhoogde door de hoofdhuurder te betalen huur. Hoofdhuurders of onder verhuurders kunnen desgewenst de prij zenbureaux voor onroerende zaken ver zoeken om vaststelling van een eventuële onderhuurverhoging. In de bijeenkomst van de Veiligheids raad op 16 December is het eerste punt van de agenda de Indonesische kwestie. De beslising of Australië na het eind van het jaar neg lid van de Commissie van Drie blijft, werd Dinsdag, zoals bekend, tot de volgende zitting uitgesteld. (Van een bijzondere medewerker) Mr. P. M. H. v. Boven is een zeer sociaal voelend mens. Bij meer dan één gelegenheid heeft hij hiervan doen blijken, o. a, in artikelen in „De Linie". Zijn doelstrevingen ge heel in hun waarde latende, hebben we het- ons al eens eerder gepermitteerd met hem van mening te verschillen over de methoden, die hij de beste acht. Tot het publiceren van zulk een afwijkende mening zien we ons thans weer genood zaakt. nu de heer Van Boven in een artikel in „De Linie" van 5 December jj. zegt. tegengif te willen produceren tegen nihilistisch gestook. De aanwezig heid van communistische propaganda- cellen in bedrijven veronderstellende, vraagt de schrijver zich vol zorg af: ..Wie peilt het kwaad, dat (daardoor) wordt gedaan? Hoeveel zwakke karak ters en ongeschoolde geesten zijn be stand tegen deze, met veel beleid ge geven, injecties? Aan het karakter van de arbeiders worden in deze tijd toch reeds uitzonderlijke hoge eisen gesteld. Heel de atmosfeer in de huidige wereld drufct loodzwaar op hem. Van alle kan ten zien zij problemen, die zij niet aan kunnen, maar die zij evenmin kunnen voorbijgaan." Inderdaad heeft de heer Van Boven met deze beweringen overschot var. ge lijk. Hij waagt zich verder af of er naast de bestaande instituten, zoals ..onze kerken, Katholieke Actie, gods dienstige verenigingen, scholen, stands- en vakorganisatie.» enz welke institu ten de arbeider onder de tegenwoordige omstandigheden willen vormen en wa penen tegen de hem dreigende gevaren, niet een nieuw instituut moet komen, nj. dat van katholieke bedrijfskernen. Positief zegt hjj, dat zulk een instituut niet door de katholieke arbeidersbewe ging moet worden aangepakt, want ..de praktijk heeft geleerd, dat onze katho lieke arbeiders, voor zover zij aan dit kernwerk deelnemen, meer prestenen op het terrein van 't vakbondswerk dan op dat wat men zou kunnen noemen het standsbrganisatie-werk". Dan vervolgt hij nog: „De K.A.B. is bedoeld (spat. van ons, schr.) als massa-beweging. De celvorming die wij voorstaan, is precies het tegenovergesteldeDe door ons gedachte celvorming ny>et een zuiver Evangelisch ideaal nastreven, Christus terug te brengen in het arbeidsmilieu." Wij hebben deze beschouwing met stijgende verwondering gelezen en her lezen. om ons daarna af te vragen, of de jarenlange erwaring, waarop de heer Van Boven zich in zijn artikel beroept, hem nooit in wezenlijk contact gebracht heeft met de K.A.B. Heeft hij tot nog toe alleen maar te maken gehad met de K.A.B. als pleitbezorgster van de so ciaal-economische noden van de arbei dersstand? Vluchtig glijdt hij over de z.g. culturele en godsdienstige idealen der K.A.B. Hij heeft schijnbaar er nooit van gehoord, hoe ook in het publiek werd gezegd, dat „het Christusbeeld op de schouders der arbeiders moest wor den teruggedragen in de samenleving." In de beginselverklaring van de K.A.B., vastgesteld in de Verbondsvergadering van 20 November 1945, kan hij het anders duidelijk lezen: De Ned. Kath. Arbeidersbeweging aanvaard en belijdt de beginselen der christelijke levensbe schouwing, zoals Christus deze geleerd heeft en de Katholieke Kerk in Zijn Naam verkondigt. (Vervolg pagina 3) j Voor het Capitol-theater in Bata via is een onbekend voorwerp ont ploft, waardoor 2 personen ernstig en 15 licht gewond werden. De ex plosie geschiedde dicht bij een Ne derlandse militaire vrachtauto, nadat de laatste voorstelling in het theater omstreeks middernacht was geëindigd. De politie stelt een onderzoek in. Zij weigert nadere bijzonderheden te ver strekken. Niet-officiële personen beweren, dat twee personen aan hun verwondingen zijn overleden, terwijl zes andere nog in het ziekenhuis verblijven. Naar wij vernemen heeft de minister van Buitenlandse Zaken prof. mr. R. P. Cleveririga gemachtigd het rapport, het welk de door hem voorgezeten cot,.missie heeft uitgebracht, betreffende het ge deelte van haar onderzoek, dal betrek king heeft op de houding van de heer B. Ph. baron van Harinxma tlioe Sloo- ten tegenover Nederlandse uitgewekenen, openbaar te maken. Genoemde publicatie kan binnen en kele dagen worden tegemoetgezien. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. W. TROMP, afkomstig uit Haar lem, gesneuveld 30 November bij Saga- ranten. Sold. TH. J. BALVERS, afkomstig uit Wijk bij Duurstede, gesneuveld 2 December 1947 bij Malonkong. Korp. J. L. H. BRABERS, afkomstig uit Tilburg, gesneuveld 2 December bfj Benkok. Serg. L. C. DONGELMANS, afkomstig uit Abcoude, gesneuveld 2 December 1947 te Keratjasa. Sold. C. A. L. KLERKX, afkomstig uit Vlijmen (N. Br.), gesneuveld 2 December 1947 bij Benkok. Sold. M. SCHEFFER, afkomstig wit Roermond, gesneuveld 2 December 1947 bij Benkok. Sold- Ie kl. J, B. MARINISSEN. af komstig uit Vlissingen, gesneuveld 4 December 1947 bij Lahat, Sold. H. BLAUW, afkomstig uit Ren- kum. gesneuveld 6 December te Tasik. Luitenant-kolonel T. H. J. A. BOERS, commandant 111 R. I afkomstig uit Nijmegen, gesneuveld 7 December 1947. (Plaats niet vermeld)). Wachtmeester G. M. WEYERS. afk. uit Haarlem, gesneuveld 8 December 1947 te Sagaranten. Sold. J. SPAAN, afkomstig uit Alphen a. d. Rijn, gesneuveld 2 Dec. 1947 bij Malonkong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1