Mooi initiatief van Katholiek Thuisfront-comité Verhuizing van Rijksdiensten in Haarlem Het Rijk voor bijna een millioen benadeeld 3Z m „Gesproken brieven" voor onze jongens in Indië Wit-Gele Kruis naar Kenaupark 15 Onregelmatigheden in Utrechts garagebedrijf Indische regering klaagt aan Kerkberichten AGENDA Van het witte doek Onthoudt U dit, heter brood bakt Smit Bert Decorte voor Benelux E .DE' KATHEDRAAL' FRANS BALENDONC ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING „HET FRiESCHE SCHATHUIS" De ontwikkeling der Vlaamse litera.uwr BOEK OVER MIDDEN- KENNEMERLAND De adventsavond der K.A.B. Nieuws van de sportclubs RELIGIEUZE KUNSTHANDEL nt- kaihnjkaal" Bel 13000 DIST RIBUTIENIEUWS Buisleiding in Spaarne bleek ondeugdelijk Prov. V.V.V. Noord-Holland .gesubsidieerd Beverwijk-1—V.V.E. RAVEL-HERDENKING H.O.V. HET AUTO-ONGELUK IN DE LEIDSEVAART BUjartkampioenschap vierde klas Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 HEEMSTEDE VOOR DE STILLE ARMEN Kerstuitvoering K.A.B. Mendelssohq herdenking Agenda R.K. Verenigings gebouw Zondagsdiensten ZANDVOORT Aanbesteding Burgerlijke Stand LISSE Zilveren jubilea Ontvreemding VELSEN Zondagsdienst Bonkaarten afhalen Bioscoop-agenda VELSEN-NOORD Mannenkoor „De Eendracht" Pakkdtten voor Indië Een kokend heelt bad BEVERWIJK Voorwaardelijke veroor deling Chin. Ind. Rest. Hongkong VERDEELDE MARKT Met grote, verbaasde ogen kijkt het kleine roodgemutste meiske naar het zilverige ding, dat microfoon heet en naar haar moeder, die niets dan lieve woordjes fluistert. Ze be grijpt er niet veel van, maar ze her haalt gewillig, met een hoog stem metje: „Dag, Papa! Wanneer komt U weer eens terug?" De'jonge moe der veegt schielijk een traan weg, terwijl ze het kind, daf ze al die tijd op haar arm had, neerzet. Een ontroerend .tafereeltje! Niet minder ontroerend zal het zijn, wan neer straks de vader-in-uniform ergens op een verre post in Indië zijn gramofoonplaat draait en de hem zo geliefde stemmen beluistert. Al kan hij ze alleen maar horen, in de geest ziet hij zijn vrouw en doch tertje voor zich Het is een goede gedachte van het Kathedrale Comité van Katholiek Thuisfront geweest, de familieleden van de militairen uit de parochie, die Over zee toeven, in de gelegenheid te stellen, zich per „gesproken brief" tot de jon gens te richten. In het jeugdhuis aan de Westergracht hadden zich enige leden van genoemd comité en een opname-technicus met zijn assistent voor een gehele dag geïnstal leerd. om de vele aanvragen, liefst 75 in getal, af te werken. De zaak had een vlot verloop, want de organisatie was uitstekend voor elkaar. De personen, die zich hadden aangemeld, waren tijdig ge ïnstrueerd, zodat allen hun speech je konden voorbereiden, waardoor al te grote haperingen de zenuwen veroor zaakten soms toch nog verstoppingen werden voorkomen. Degenen, die slechts een kort relaas hadden, kregen na nun goede wensen ter gelegenheid van het a.s. Kerstfeest en Nieuwjaar een harte lijk woord van Plebaan Filbry, of, naar gelang de overgebleven ruimte, een KOPEREN TEGEL-ASBAKKEN v.a. 1.50 KOPEREN ZWAVELBAKJES v.a. 4.50 KOPEREN EMMERTJES v.a. 6.50 JANSSTRAA^ 8 - TEL. 20141 t Huis m. d. Friese vlag t/o Nutsspaarbank De bekende jonge Vlaamse dichter Bert Decorte sprak gisteravond op uit nodiging van het comité Benelux en de Nederlandse Vereniging „Noord en Zuid'' in Brinkmann over de ontwikke ling der Vliamse literatuur van de laatste eeuw. Dr. P. j. Meertens leidde de spreker in, waarbij hij in het kort een uiteen zetting gaf van het doel en streven van „Noord en Zuid" en vervolgens een kleine typering gaf van de persoon van Decorte. In kort overzicht schilderde de spre ker van de avond de geschiedenis van de Vlaamse latterkunde sedert de schei ding van Noord en Zuid in 1830. Reeds dadelijk na die scheiding ver keerde al wat Vlaams was in een min derheidspositie, en zo was het begrijpe lijk, dat de eerste reactie van de Vla mingen zich uitte in de taalstrijd. Werd detee strijd aanvankelijk in in tellectuele kringen gevoerd, spoedig werd zij, via de literatuur, overgebracht op het gehele volk. De man, die daartoe de eetrste stoot gaf, was de populaire schrijver Hendrik Conscience. Deze zocht iets, waarmede hij het volk kon grepen, en waar kon hij beter terecht dan in de middeleeuwen, toen het Vlaamse volk werkelijk op zijn hoogte punt stond. Zo was het mogelijk, dat de „Leeuw van Vlaanderen", ondanks alle romantiek, zich zowel in Noord als Zuid een blijvende plaats wist te ver overen. Reeds tijdens het leven van Con science ontstond het „wonderschone mirakel Gezelle," zoals Decorte het uit drukte. Al werd deze grote dichter pas na zijn dood die eer gelgeven, welke hem toekwam, toch was ook hij het, die de Vlamingen hun eigen taal weer leerden kennen. Doch de strijd ging niet op het gebied van de taal alleen. August Vermeylen was de eerste, die de stuwer werd om het Vlaamse, volk op te vodren tot het plan van de Europese cultuur. Wanneer dat bereikt zou zijn, dan zou Vlaanderen zijn oude waarden kunnen herwinnen. Na ook de figuur van Karei *n de Woestijne uitvoerig besproken te heb ben. gaf Decorte een overzicht van het geen er door de dichters van na de eer ste wd-eldooriog werd gepresteerd. Fi guren als Streuvels. Timmermans en Walschap, die de Vlaamse literatuur een goede faam hebben gegeven, ontbraken vanzelfsprekend niet in de bespreking. Een kort woord wijdde de spreker aan de allerjongste literatoren, waarna hij aan het eind van de avond enige frag menten uit eigen tverk voorlas om daar mede zijn eigen ontwikkeling als dich ter letterlijk te kunnen schetsen. Binnenkort zal verschijnen het stan daardwerk „Uit het verleden van midden-Kennemerland". geschreven door mr. H. J. J. Scholtens. burge meester van Beverwijk. De uitgave om vat 368 bladzijden, zal er zeer verzorgd uitzien en o.a. verlucht zijn met rurm tachtig afbeeldingen en vignetten van Guv de Sauvage. De schrijver geeft een beeld van het rijke verleden van deze welvarende streek, waarover nimmer een samenvattende beschrijving is ver schenen. In vier en twintig hoofdstukken wor den op wetenschappelijk verantwoorde wijze de vroegere lotgevallen, de ge daanteverwisselingen van de streek en het leven en streven der oude bewoners geschetst. Met het centrale gedeelte van Ken- nemerland heeft de schrijver bijzonder bedoeld de volkrijke streek van Sant- >oort tot Limmen en van de kust tot iiet Spaarne en het Alkmaarder Meer, derhalve vooral het gebied van de te genwoordige gemeenten Velsen. Bever wijk, Assendelft, Heemskerk, Uitgeest en Castricum. - preekje van kapelaan De Wijs, toespra ken, die de jongens een hart onder de riem steken, op de gramofoonplaat. Er waren keurige uitzendingen te be luisteren. Zo vervoegde zich in het op name-kamertje een viertal meisjes, die helemaal uit Halfweg kwamen, gewa pend met accordeon, guitaar en warme stemmen. Eerst zegden zij hun lesje op, waarna aan de andere kant werd ge speeld en gezongen op een aardige, door henzelf vervaardigde tekst. De meisjes stonden, toen na afloop de plaat voor hen werd afgedraaid, versteld over hun eigen prestaties. Ter plaatse liet het vro lijke viertal zich fotograferen, want ook dat was mogelijk. De foto zou dan op de gramofoonplaat geplakt worden en zo naar Indië worden gezonden. Even later kwam een groot gezin het vertrekje binnen, vader, moeder en tien kinderen. Beurt voor beurt spraken zij hun verre zoon en broer toe en ze had den zóveel te vertellen, dat ze nog een tweede plaat nodig hadden. Méér dan 15.000 families hebben zich nu reeds via „de gesproken brief" tot de militairen Overzee kunnen richten. In de meeste militaire tehuizen kun nen de jongens in aparte hokjes de „ge sproken brieven" afdraaien. 'Ook is de voorziening met gramofoons nu zo, dat overal, zélfs in de Rimboe, de mogelijk heid bestaat de intieme groet van thuis te horen. Het mooie initiatief van het comité der kathedrale parochie vindt navolging. Gisteren, Vrijdag, werden opnamen ge maakt in het parochiebureau aan de Zoetestraat voor de parochianen van de Nieuwe Groenmarkt-kerk en voor an deren, die zich meldden. Voor de grote adventsavond, welke Maandag as. in de Gem. Concertzaal gegeven zal worden door de kringen Ncord en Centrum van de Kath. Ar beidersbeweging, en met medewerking van de kringen Oost en West, zijn bij alle kringbestuurders tot en met Zon dagavond nog kafcten verkrijgbaar. Zoals bekend, treedt het kathedrale koor op met een uitgebreid adventspro- gramma en zal Reetor Drost spreken over: „Ruïne zonder Christus" en „Op bouwen met Christus''. Het koor zal o. 1. v. dr. Kat uitvoeren Rorate coeli, Sanctus en Benedictus, Virga Jesse, O Kindeke zoet, Quittez pasteurs, Herderkens en Kerstweelde. Het belooft een avond van groot kunst genot te worden. Captain Kidd ontpopt zich in Frans Hals als een zeeroverskapitein eerste klas: Meedogenloze wreedheid, sluw heid en plunderzucht vormen zijn voor naamste karaktereigenschappen. Hij ver overt een rijk Engels schip en gaat dan naar het Londenss hof om aan de ko ning te vragen of hij het kapersgespuis mag uitroeien. Dit wordt hem toegestaan en tevens wordt hem verzocht een rijke Indiëvaarder veilig naar huis te bege leiden. Toch vertrouwt men hem niet helemaal en een spion monstert bij hem aan. Deze is het, die tijdens de reis de ware hoedanigheid van het schip en de kapitein te weten komt. Hij kan echter niet verhinderen, dat de Indiëvaarder door Kidd's toedoen in de golven ver dwijnt. De film toont ons, dat Kidd toch zijn straf niet ontloopt. Het gegeven is vrij spannend verwerkt. (Toegang 17 jaar). In Rembrandt is de film „Het lied van Bernadette" voor de derde week gepro longeerd en in Luxor kan men nog het lugubere bedrijf van de dametjes in „Arsenicum en oude kant" meemaken. Het spannende leven van een buiten lands correspondent kan men deze week in Cinema Palace aanschouwen in de film „Foreign correspondent", geregis seerd door Alfred Hitchcock. Het is de geschiedenis van een Amerikaans jour nalist, die naar Europa wordt gezon den, om er nieuws te verzamelen inzake de oorlog, die in 1939 voor de deur stond. In minder dan geen tijd is de man ge wikkeld in een spionnage-affaire, die begint met een moord voor de Beurs in Amsterdam en die via een vliegtuig, dat neergeschoten wordt, met een origineel slot eindigt. Het gedeelte van de film, dat in Amsterdam is opgenomen, wekt de lachlust op door de Onnozele Hollywood- se makelij, die ons met een slag het geloof in scènes, welke in andere landen spelen, ontnomen heeft. Er zit een klem mende spanning in deze rolprent, die de toeschouwer het soms ongelofelijke graag doet vergeten. (18 jaar). Degenen, die de film „De vrouw in het venster" reeds eerder in Haarlem hebben gezien, zal het geen verwonde ring geven, dat deze voor de tweede keer in onze stad vertoond wordt. Deze film, vol sensatie en spanning, weet de toe schouwer van begin tot eind te boeien en het uitstekende spel van Edward Ro binson doet hem bijna geloven, dat alles wat zich voor zijn ogen afspeelt werke lijkheid is. Dat alles ten slotte een droom blijkt te zijn, mag men dan niet oor spronkelijk noemen, maar de verrassen de wijze, waarop dit zo gelukkig blijkt te zijn, geeft iedereen bevrediging. Volwassenen kunnen in City, waar de film deze week draait, een paar ge noeglijke en spannende uren beleven. Met Robert Livingstone in de hoofd rol vertoont het Spaarne-theater deze week de komisch-sensationele rolprent „Vol gas" die heet de hoofdfilm te zijn, maar 't in werkelijkheid niet is, want „De bende van Rio", de nieuwste cowboyfilm, zal de bezoekers het beste amuseren. Het gegeven is zoals altijd adembenemend of realistisch, dan weer wee zoet. Toegang 14 jaar. Ripperda ontvangt a.s. Zondag op zijn terrein aan de Schalkwïjkerweg SLTO voor een vriendschappelijke wedstrijd. (voorheen „De Eikel") ATELIER VOOR GLAS-IN-LOOD ATELIER VOOR BEELDHOUWWERK LEIDSCHEVAART 142 TELEF. 17661 IAdv.1 Tentoonstellingen: Fr. Halsmuseum: Rondom Frans Hals. geopend 1015 uur en Zondag: 1315 u. en schilderijen en tekeningen van N Adamse, M. Brandenburg e.a., geopend 1016 u. en Zondag: i316 uur. Leffelaar (Gr. Markt) Kersttentoon stelling van werken van David Schul- man en Pam. G. Rueter, geopend in da weeje:. 1017 u. (vanaf 13 Dec.). Apotheken: De Zondag- öi avonddiensten van de Haarlemse apotheken worden van 14 20 December waargenomen door: Fa. t. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teyler-plein 79, tel. 17946 en te Heem stede door: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemsté3e: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 13 December Stadsschouwburg: Ned. Toneel met „Schipper naast God", 8 uur. Zondag 14 December Stadsschouwburg: De Komedianten met „Ieder de Helft", 8 uur. Concertgebouw: Radio-revue met ra- dio-artisten, 8 uur. Maandag 15 December Stadsschouwburg: Stichting Haarl. Opera met „Czardas Fürstin". Concertgebouw: Adventsavond K.A.B. 8 uur. DAG EN NACHT Maandag 15 December Haarlem (Vleeshal): uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen KI. t.m. Ko. Heemstede (Binnenweg) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912.15 uur rest J en 24.30 uur Ka. Bloemendaal (Hartelustschool) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen U—W, 9—12.30 en 2—4 uur. De buisleiding ten behoeve van de hoofdstedelijke watervoorziening, die enkele weken geleden van Leiduin naar Amsterdam het Spaarne in Haarlem kruiste, waartoe twee buisleidingen in de rivier werden neergelaten, bleek dezer dagen niet in de conditie te zijn, die men er van verwachtte. Bij onder zoek bleek, dat een fout schuilde in de leiding, die door 't Spaarne liep. Dien tengevolge moesten de twee buizen van 108 meter lengte, welke zes meter in de rivierbodem zijn ingegraven, weer aan de oppervlakte worden gebracht. Dit gebeurde gisteren, waarbij de strem ming van het scheepvaartverkeer tot een half uur kon worden beperkt. De buizen zullen aan land worden gebracht en daarna door deskundigen worden onderzocht om vast te stellen wat er aan mankeert. Ged. Staten besloten aan de stichting Provinciale Vereniging voor Vreemde lingenverkeer Noordholland met ingang van het jaar 1947 jaarlijks ten behoeve van haar werkzaamheden een subsidie van f 15.000 te verlenen. Hierbij zij op gemerkt, dat wederom de aandacht wordt gevestigd op de omstandigheid, dat het overgrote deel van alle buiten landers, die ons land bezoeken, haar de piovincie Noordholland gaan. Uiteraard behoort de buitenlandse propaganda niet tot de taak der stichting, maar tot die van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, maar deze zou vruchteloos werken, indien zij niet kon steunen op een goede organisa tie in het gewest. Voor de competitie is voor a.s. Zon dag alsnog ingelast de wedstrijd Bever wijk—'V.V.E. Tien jaar geleden stierf, enkele dagen na Kerstmis, de Franse musicus Maurice Ravel, de componist, die met en naast De'oussy wel een der baanbrekers was voor de hernieuwing van de muziek cultuur in zijn land. Een sterke, geheel originele en aparte persoonlijkheid, van een uiterst gevoelige muzikaliteit, met echt Zuidelijk temperament begiftigd. Het was een geheel aan Ravel gewijd programma dat Marinus Adam en zijn orkest ons deze avond ten gehore brach ten, waarbij Gijs Beths, die, zoals we reeds meldden, zijn plaats als orkest meester in het ensemble heeft verlaten, als solist optrad. Een vijftal zeer karakteristieke Ravel- composities, met een goed gekozen climax voerende van de ernstige en stemmige Pavane en La Tombeau de Couperin over de Tzigane naar de ge animeerde, geestige suite van Ma Mère l'oie en de bijzonder karakteristieke en levendige Rhapsodie Espagnole als sluit stuk. Marinus Adam en de zijnen zorgden voor een zeer geraffineerde weergave van al deze werken. Elke compositie kreeg haar juiste karakter en stemming. In Le Tombeau de Couperin viel het levendige Menuet wel bijzonder op. Gijs Beths was in het op de Hongaarse Zigeunermuziek geïnspireerde „Tzigane" uitstekend op dreef. Hij kwam er geheel in los van zeichzelf en demonstreerde opnieuw zijn bijzondere technische kwa liteiten terwijl zijn toongeving een ruigte en kracht bezat, welke in dit warmbloedige virtuoaenstuk onontbeer lijk is. Langdurig en geestdriftig1 applaus beloonde de kunstenaar voor deze uit nemende prestatie. De voorzitter der H.O.V., mr. Beets, vertolkte dan ook ongetwijfeld aller gevoelens, toen hij de scheidende concertmeester bij de aan bieding der rijke bloemenhulde hiervoor dank bracht en in zijn afscheidswoord herinnerde aan de bijna tien jaren van begaafde toewijding door Gijs Beths als concertmeester in het ensemble door gebracht. De levendige en verfijnde verklanking van de Rhapsodie Espagnole vormde voorzeker het tweede hoogtepunt en het brillante slot van deze aan Ravel ge wijde avond, inderdaad brandend van rhythme, klank en kleur. J. Scheepens In verband met het ongeval aan de Leidsevaart onder Vogelenzang, waarbij een vrachtwagen van Wokke's kolen handel uit Alkmaar in het water reed en twee personen verdronken, vernemen wij nog het volgende: Een tragische bijzonderheid was, dat het bovenste portier de kruk miste en daarom met ijzerdraad was dichtgebon den. Hierdoor konden in de nabijheid werkende arbeiders, die met een schuit overvoeren en in tegenstelling met de eerste berichten spoedig ter plaatse waren, het portier niet openen terwijl bovendien de bovenliggende man zo fors was gebouwd dat hü niet door het raam kon worden getrokken. Het gevolg was dat beide mensen jammerlijk verdron ken en de lijken eerst na ruim een half uur konden worden geborgen, nadat des kundige hulp aanwezig was. De politie van Bloemendaal heeft de zaak in onderzoek. De lijken en de auto, die zo op het oog niet ernstig bescha digd was en met behulp van twee kraan wagens op het droge werd gebracht, wer den in beslag genomen. De slachtoffers, A. Molenaar en L. E. J. Huiberts, beiden afkomstig uit Alkmaar, waren gehuwd. 16, 17 en 19 December wordt onder auspiciën van de Biljartclub „Hof van Holland", Grote Markt, het 4de klas kampioenschap L'an het district Haarlem N.B.B. gehouden. De volgende leden zijn geplaatst: D. v. d. Linden (DES), P. Buis (Vrienden kring II), G. J. de Bruyn (Groenendaal), A. Hendriks (Insulinde),.H. Veldmeyer (Frans Hals). T. Jansen (Groenendaal), J. de Zwart (1939), J. de Bruyn (Hof van Holland), le res. W. Loerakker (IV O) en 2e res. H. Hemsbergen (Suisse) Er is in Haarlem een hele verhuizing op til van verschillende Rijksdiensten. In de villa Kenanpark 1 en in het grote herenhuis aan het Kenaupark 15 is thans het Beheersinstituut geves tigd. Deze dienst zal in Januari ge heel geconcentreerd worden in het pand Dreef 24, waar thans de Tucht rechter gevestigd is. Kenaupark 1 wordt het eerst ont ruimd. Dit onderdeel van het Beheers instituut zal tijdelijk onderdak vinden bij de P.R.A. in hotel „Den Hout". Wan neer Kenaupark 1 is opgeknapt zal de Tuchtrechter zijn huis aan de Dreef ver laten, om daar de rechtspraak verder voort te zetten. Ook dit zal slechts een tijdelijk onderdak zijn, want het ligt in de bedoeling van de jusitie om de nieuwste takken van rechtspraak zo veel mogelijk bij de oude te concentreren. In pand Dreef 24 wordt daarna het gehele apparaat van het Beheersinsti tuut, dat nu nog over verschillende per celen verspreid is, samengevoegd. Straks gaat de P.R.A. over- naar de gemeenïe- politie, wat voorlopig alleen betekent een wijziging van leiding, want hotel „Den Hout'' zal even bevolkt blijven. Het Rijk blijft huurder en de gemeente zal onderhuurder worden. Wat er. nadat de P.R.A. zo ver ingekrompen zou zijn, dat het hotel niet meer nodig is, ge beuren zal, is nog een vraag, welke voorshands niet beantwoord zal kunnen worden. Vraagt men de gemeente, dan zou zij het liefst het hotel en restaurant weer in oude glorie terugzien, maar daar is ten eerste kapitaal voor nodig en ten tweede heeft de Rijksgebouwen dienst voor allerlei instanties nog grote gebouwen nodig. Het herenhuis aan Kenaupark 15 is toegewezen aan het Wit-Gele Kruis, dat eigenaresse van dit pand is en het plan had, er reeds onmiddellijk na de oorlog in te trekken. Daardoor komt het door deze Vereniging thans bewoon de huis aan de P%rklaan 75 vrij voor de huisvesting. Deze ruilingen hebben dus tenslotte een flink pand voor gezins woning opgeleverd. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft maandenlang met de Rijksgebou wendienst moeten confereren, om het eigendom der vereniging, dat dringend noodzakelijk is, te betrekken. Sinds kort is Haarlem aangewezen ais cen trum voor stad en omgeving voor de kraamopleidmg, d.w.z. dat er regelmatig veertien tot zestien leerlingen intern zullen zijn, om hun opleiding als kraam verzorgster te ontvangen. De cursus, die in het voorjaar moet beginnen, dreigde gevaar te lopen, omdat de behuizing aan de Parklaan zo onvoldoende was, dat van een onhoudbare toestand ge sproken kon worden. Wanneer de meis jes van de voorjaarscursus geslaagd zijn, zullen er weer ongeveer 300 aanstaande moeders meer geholpen kunnen worden. De Rijksgebouwendienst had dan ook van het begin af een open oog voor deze situatie, maar er moest met zoveel in stanties onderhandeld wörden, dat het maantien heeft moeten duren vooraleer de kogel door de kerk was. In de ,tweede helft van Januari zal het Wit-Gele Kruis beginnen met het in orde brengen van zijn nieuwe home, dat een model-inrichting zal worden en een sieraad voor de stad. Er zal niet naar luxe gestreefd worden, doch wel naar doelmatigheid, getoetst aan de heden daagse hygiëne en naar gezelligheid, waarop de inwonenden, die dag en nacht in de weer zijn, zoveel recht hebben. (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen berichtten wij, dat de. Haagse garagehouder S. het Rijk voor tienduizenden heeft benadeeld bij het reviseren van jeeps. Deze zaak staat niet alleen. Sinds geruime tijd is een onderzoek gaande tegen het bekende garagebedrijf van de firma J. te Utrecht, waar de malversaties voorzover thans onomstotelijk vaststaat, een nog veel groter omvang hebben gehad en waar het bedrag, waarvoor de staat bena deeld is, het millioen benadert. De onregelmatigheden in Utrecht be treffen werkzaamheden in de zoge naamde V. C. A.-hal van het genoemde bedrijf (V. C. A. betekent Verbinding Civiele Autobedrijven en is een afde ling van het ministerie van Oorlog, die reparaties aan auto's en- dergelijke bij particuliere garagebedrijven laat ver richten). In deze V.C.A.-hal van de Utrechtse firma zijn een groot aantal dumpwagens uit Deelen en Enschede gereviseerd en de firma gebruikte hiervoor de werk kracht van politieke delinquenten uit de kampen van de Bijzondere Rechtsple ging. Dit personeel eiste op een goede dag beter eten en instede van dit te weigeren ging de firma ertoe over op grote schaal zwarte aankopen te doen, om de eisen te kunnen inwilligen. En niet alleen levensmiddelen werden aan gekocht, maar ook schoenen en sigaren en er werden zelfs feestjes aangericht. Nog mooier, in een verkeerd gerichte ik geef alleen m n toestemming alt jullie je ringen koopt bij Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Gestort op de Twentse Bankvereni- ging door: N. N. f10,—: J. B. f 25,—: S- F. V. v. D. K. f 10, Ingekomen bij het Comité: Mej. C. C. f 25,—; mej. P. B. f 50,—; E. v. d. W. f 10,—; J. J. W. f 10,—. Op ons bureau gestort: Mej. N. N. f 2.50; S. J. f 10,—; W. G. f 5,Til. B. f 5,J. L„ Bloemendaal f 5,p. f 25,—; mej. v. d. S., Overveen f 5,—. De leden van de Katlj. Arbeidersbe weging worden er aan herinnerd, dat op Zondag a.s., des morgens te 11.30, de kaarten moeten worden gehaald aan het R. K. Verenigingsgebouw. In het kader van de herdenking van Mendelssohn's 100ste sterfdag, zal het 3e concert van de serie A, dat de Haar lemse Orkest Vereniging op Dinsdag 16 December onder leiding van Marinus Adam zal geven, geheel gewijd ziin aan werken van deze componist. De ver maarde Poolse pianist Stefan Askenase zal hieraan zijn solistische medewerking verlenen. Behalve het pianoconcert in g kl. terts worden nog twee geliefde wer ken uit Mendelssohn's composities uit gevoerd, n.l. de „Italiaanse" symphonie no. 4 en vier delen uit de muziek bij Shakespeare's Midzomernachtdroom. Zondag, 11.30 v.m.: Kaarten afhalen K.A.B. voor Kerstuitvoering. Maandag, 8 uur: Toneelrepetitie „Ber kenrode"; 8 uur: clubavond HBC; 8 uur: Melodia. Dinsdag, 8 uur; Missie-Naaikrans; 8 uur: Laudate Dominum. Woensdag, 8 uur: Damclub St. Bavo; 8 uur: leden K.J.M.V.; 8 uur: Toneel repetitie HBC. Donderdag, 8 uur: Harmonie* „St. Mi- chaël"; 8 uur St. Vincentius. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door; Dr. A. J. v. Raven.s- waaij, Zandv.laan 70, tel. 27913; dr. A. G. Degenaar, P. de Hoogstraat 11, tel. 19920; dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763. Geopende apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aer denhout Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. Wijkverpleging: Zr. Badings, Heemst. Dreef 138, tel. 29818. Vrijdag is te Zandvoort aanbesteed het verbouwen van school A aan de Hogeweg tot politiebureau. Er waren achttien biljetten* ingekomen. De laag ste inschrijver was de firma P. en G. Buur te Haarlem voor een bedrag van f 32.500.de hoogste inschrijver was W. Schutter te Heemstede voor een be drag van f 41.500. GEBOREN: D. de Kamps en E. A. Kromwijk, d; A. van Breukelen en A. A. Keesman, d; H. R. Meijer en S. van den Oever, d. GEHUWD: J. P. Nicolaas en P. Minnee; L. Jansen en B. Terol. OVERLEDEN: N. Koper, 80 jaar; L. Keur, 70 jaar. Dinsdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer C. Strik benoemd werd tot hoofd der R.K. Jongensschool par. St. Agatha tp Lisse. Donderdag a.s. herdenkt mej. M. Schoors het feit, dat zij voor 25 jaren werd benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool, par. St. Agatha, te Lisse. Een inwoner uit Noordwijk werd door de politie aljiier gepakt bij het stelen en vervoeren van hulst, dat hij uit de tuin van de fam. Segers had ontvreemd. sociale bezorgdheid werd aan de gezin nen der tewerkgestelde delinquenten een toelage uitgekeerd van f30,per week. Men zal niet verbaasd zijn te vernemen, dat de betrokken firma al deze zorgen niet voor eigen rekening nam en er hel Rijk voor op liet draaien. Het was de procuratiehouder der firma, zekere K.. die zeer vindingrijk was in het uitden ken van methodes om de staat te bena delen. Ofschoon het onderzoek nog niet be ëindigd is, is reeds een benadeling van de staat geconstateerd van f750.000.Vier personen zijn voor deze affaire in arrest gesteld, te we ten de procuratiehouder K. van de firma J„ de magazijnchef v. d. B„ de klerk W. en zekere P. van de V.C.A De Ned.-Indische regering heeft Vrijdag een officieel communiqué uitgegeven waarin de Indonesische republiek er van beschuldigd wordt een stille oorlog tegen burgers te voeren, in strijd met de cease-fire resoluties van de Veiligheidsraad, en hierdoor de toepassing te belemme ren van de cease-fire resoluties on der leiding van de Commissie van Goede Diensten. Tevens wordt de beschuldiging uitgesproken, dat binnen het door de Nederlanders bezette gebied dagelijks guerilla- benden de bevolking intimideren en sabotagedaden plegen, represailles ondernemen en andere daden van geweld plegen. „Hoe kan men vertrouwen hebben in het resultaat der politieke besprekingen indien al deze revolutionnaire daden voortgaan? De verliezen onder de bur gerbevolking zijn niet alleen Neder landse, doch speciaal Indonesische en Chinese, wplke zwaarder zijn dan de militaire verliezen." Verder wordt gezegd: „De verliezen voor de Indonesische economie sedert de Japanse overgave zijn reeds veel zwaarder dan de schade die gedurende de Japanse bezetting geleden is. Dit alles geschiedt voortdurend sedert 14 Oc tober 1946 de wapenstilstand werd on dertekend en sedert de overeenkomst van Linggadjati 25 Maart van dit jaar werd ondertekend". Het communiqué maakt er mel ding van, dat gedurende de week van 1 tot 7 December 12 Nederlan ders werden gedood en 36 gewond werden door mijnen, scherpschutters en republikeinse patrouille-activiteit. Gezegd wordt, dat de Indonesiërs gedurende November een „stil ge vecht" voerden en sabotage onder namen tegen 21 plantages, 4 irriga- tiewerken, 12 wegen, 12 spoorlijnen, 42 bruggen en 14 telefoonstations. „In werkelijkheid is de lijst veel langer. Wij hebben slechts die ge vallen uitgekozen waarover geen twijfel kan bestaan", zo wordt hier aan tpegevoegd. Artsen: Dr. P. Brouwer, Kon. Wilhel- minakade 79, telef. 4507 en dr. J. Mac Daniël, de Genestetlaan 4, telef. 4203. Apotheken: (ook nachtdienst): IJmui- der Apotheek, Kennemeriaan 102, telef. 4229. Verloskundigen: Mej. J. Winter, Evert- senstraat 3, telef. 5259. Voor het afhalen van nieuwe le vensmiddelenkaarten. tabaks/versnape- ringenkaarten en schoenenbonnen zijn Maandag 15 December aan de beurt de bewoners van IJmuiden, Velsen(dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters P tot en met Red. Het Patronaatsgebouw is hiervoor ge opend van 912 en 1.304 uur. De Pont: Gevecht op de ranch. Zon dag 2.30, 5 en 8 uur; overige dagtn 8 uur. Thalia-theater: Gejaagd in de nacht. Toegang volwassenen. Vrijdag t/m Zon dag 7 en 9.15 uur; overige dagen 8 uur. Rex-theater: De geheimen van de on derwereld. Zondag 3, 7 en 9 uur; Zater dag 7 en 9 uur; overige dagen 8 uur. Het programma van het concert dat het mannenkoor „De Eendracht" heden avond in het gebouw Concordia geeft, vermeldt werken van Bonset, Brahms, Bizet, Roeske, Schubert en Witt. Het Symphonie-orkest „Euphonie" voert de 5e en 8e Symphonie van Fr. Schubert uit. Ook de tenorzanger J. Laarveld, uit Haarlem, zal medewerking verlenen. De pakketten voor de collega's papier fabrieksarbeiders, die thans in Indië hun plicht vervullen, zullen o.m. handdyna mo's (z.g. knijpkatten), scheermesje, tan denborstels, speelkaarten, pepermunt, droge jodium, een haarkam e.d. bevatten Er was in totaal bijna f 600 door het personeel van hoog tot laag bijeenge bracht, hetwelk verhoogd met het bedrag van de directie, ongeveer f 1200 in totaal werd. De arbeider W. O., machinist van de brandpomp aan de papierfabriek alhier, werd tijdens een inspectieronde in de cellulosefabriek opgeschrikt door het springen van een loogleiding, waardoor de hete loog in zijn hals spoot. Met brandwonden aan hals, armen en rug, werd hij naar de ziekenzaal gebracht, waar dokter Fierstra spoedig de eerste hulp bood. Na verbonden te zijn is hij per auto naar zijn woning gebracht. De toestand van de patiënt is niet ernstig. De Beverwijkse bloemventer G., die in de R. K. Kerk te Nibbixwoud de offer blokken had gelicht en f 887,52 meenam in het voorjaar van 1946, werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar DIP eenvoudige dingen van alle dag zijn soms het beschrijven meer waard dan gecompliceerde gebeur tenissen van groot of klein formaat. Het trekje uit het gewone leven pakt veelal ieder en daarom grijp ook ik er zo nu en dan met vreugde naar. Daar is de ge schiedenis van de poes, u weet wel, dat bloeddorstige beest, dat zo maar een vo gel vermoordde en er niet eens spijt van had of er voor terecht stond. Gisteren was de poes ziek en de jeugd dromde om haar mandje, waarin de zieke met gebroken oogjes lag te steunen en zelfs haar schoteltje lauwe melk liet ver zuren. De dokter moet komen, was de alge mene roep. Maar vader, die al voldoende heeft aan de rekening van de mensen dokter, wilde er niet van weten. Mis schien zou de poes morgen weer beter zijn en als zij dood ging, zou er van de andere kant een kattenleven gered wor den, omdat er altijd nog meer kléine poezen verdronken worden dan er een lang bestaan tegemoet gaan. Op de gezichten was te zien, dat dit helemaal niet naar de zin was van de huisgenoten. Later op de dag werd ik op kantoor opgebeld. De veearts was ge weest en het ging verbazend slecht met de patiënte, want zij had de kattenziekte. Poes had een spuitje gekregen en mor gen zou de dokter terug komen. Ja maar, pruttelde ik, wat kost dat weer een geld. Dat hoeft u niet te beta len, zei de oudste. We hebben allemaal wat uit de spaarpot gehaald en voor dat, wat we bij elkaar hadden, wou de dokter wel komen. Torn daar nu maar eens tegen op. Als de kinderen zoveel van de poes houden, wat moeten ze dan voor vader en moe der een liefde hebben. HAARLEM, Smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. asp. 12.15 u.; Lof 7 u. Maandag Fam. heren 8 u. Dinsdag congr. meisjes 7m.; jonge da mes 8.15 u. Woensdag Rngr. jongens 7 uur. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag Lof 7 u.; biechten 4.308,30 u. II. JOZEF (Jansstraat): Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 U.; Lof 7 u. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 u.; dames 8 uur. Woensdag Lof 7.30 u.; congr. jongemannen 8 u. Zaterdag Lof 7.30 u.; biechten 56.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUa (Nieuwe Groenmarkt)Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.I Lof 7 u. Maandag congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag congr. jongens 6.45 u.; jongemannen 7.30 U. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 49 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne): Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis); congr. jongens sen. 5.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag congr. heren 7.30 u. Dinsdag congr. meisjes 4 u. en 7.30 u. Woensdag congr. jongemannen 8 u. Zaterdag biechten 58.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 u. Donderdag Lof 7.30 u.; Fam, dames 8 u. Vrijdag Kruisweg 7.30 u. Zaterdag biechten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JESÜS (Kle verparkweg) Zondag H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag congr. jongens 7 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zater dag biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongens' jun. 12.15 u.; Lof 7 u. Dinsdag Lof 7.30 u.; congr. meisjes sen. 8.15 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg)Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Maan dag Fam. 81 u. Dinsdag congr. woensdag congr. jongemannen 8 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—8 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Dinsdag; congr. dames 8 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. jongemannen 8 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5 6.30 en 7—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 48 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7. 8.30, 10.15 en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes jun. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7 u.; biechten 58.30 u. H. BAVO (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis), en 11.30 u.: Lof 7.30 u. Maandag: fam. dames 7.30 u.; Lid. congr. 3.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Mariagarde, Tare. gr. jun. 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 56 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden hout) Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Zaterdag: biechten 49 u. H. AGATHA (Zandvoort) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10 (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. heren en jongeman nen 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Za terdag: biechten 58 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam) Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogmis); Lof 2.30 u. Woensdag: congr. jongens jun. 7.30 u.; jongemannen 8.15 u. Za terdag: biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. In claims Kon. Olie was vandaag aanbod overwegend. Claims1 Dord scne Petrol, werden eveneens aangeboden Voor het overige bleef de markt vru kalm. Unilever lag goed prijshoudend in markt, doch Aku kon zich op. het /fi hoosde niveau van gisteren niet ban haven. $e Cultuuraandelen lagen zwak m markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2