Geen enkel resultaat- op de Renville Koningin ere-doctor van Leuvense Universiteit TWEE WEKEN ONDER WATER Britse duikboot breekt record - m4m NATIONAAL VERZET GEEERD lllliiïfl Er heerst absoluut tekort in grote arbeidersgezinnen K Dronken kellner vermoordt oude vrouw Weinig kans op het bereiken van een nieuwe overeenkomst Min. Neher ontmoet Sjarifoeddin Baldwin overleden li ■W Koningin onthult monument in Dam-plantsoen Progressieve duurtetoeslag van vierde kind af bepleit KIESREGLEMENT AANGENOMEN 99 Pessimisme te Batavia Het weer. Bewondering en dankbaarheid voor houding tijdens de oorlog VAN HEUTZ" VAN LADING BEROOFD Zeerovers plegen overval Geen nieuwe persoons bewijzen Hongaarse kinderen in ons land PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. Voorzitter Andriessen gehuldigd Tot hoofd en hart Onze taak op dit keerpunt" Drama te Rotterdam MAANDAG 15 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24026 Van Zeeland naar Batavia Nieuw Oost-Indonesisch kabinet H.Mb „Evertsen" w Sanering van de roebel EXTRA treinen STAATSLOTERIJ EEN EI VOOR IEDER l|P ïfÏM DE BRUYN OP K.A.B.BIJEEN KOMST Als gij in hét volle licht staat, tekent ook uw schaduw zich scherp af.J VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE Mr. Oud lijstaanvoerder K.A.B.-Utrecht koos nieuwe voorzitter NIEUWE LUCHTVAART OVEREENKOMST BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINIblRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllroeiei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 14 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Volgens goedingelichte waarne mers ziet het er naar uit, zo meldt U.P. uit Batavia, dat de Commissie van Goede Diensten op een misluk king afgaat. Na een week van for mele en informele besprekingen aan boord van het neutrale schip „Ren ville" achten kringen aan beide zij den de kans gering, dat de Indone siërs en Nederlanders ook maar enige gemeenschappelijke grond kunnen vinden voor de opbouw van een nieu we overeenkomst. De formele com missie-ontmoetingen hebben tot dus verre niets opgeleverd zelfs nog geen volledige overeensemming tussen de beide partijen over de re gelen der procedure. Bovendien schijnt de Commissie van Goede Diensten verzwakt te zijn door de afwezigheid van de Australische gedele geerde, rechter Kirby, en de Belgische gedelegeerde Van Zeeland. Alleen de Amerikaanse gedelegeerde, Graham, is nog altijd tér plaatse. Het verluidt, dat gedurende de infor mele besprekingen die de afgelopen week aan boord van de „Renvilie" zijn gehou den, zowel de Indonesiërs als de Neder landers hun standpunt kenbaar maak ten ten aanzien van de overeenkomst van Linggadjati. Goedingelichte kringen zeiden, dat de republikeinen aan de Commissie van de Veiligheidsraad heb ben medegedeeld, dat zij nog altijjl van gevoelen zijn, dat diverse punten van Linggadjati. zoals de Nederlanders er- kehnirig de facto van het republikeinse gezag over Java, Sumatra en Madoera, de belangrijkste plaats in welke nieuwe overeenkomst dan ook zouden moeten innemen. Van andere zijde verluidde, dat de Ne derlanders daarentegen zich op het standpunt stelden dat Linggadjati zelf „dood" was, hoewel Nederland van plan is het program van Linggadjati toe tè passen betreffende de formatie van de Verenigde Staten van Indonesië, welke middels de Nederlandse Unie aan de Nederlandse Kroon zouden worden ver bonden. Van deze zijde werd medege deeld, dat de Nederlanders de Commis sie duidelijk maakten, dat punten in Linggacy'ati, welke regelrecht betrekking hebben op de republiek, zoals de erken ning de facto absoluut niet meer in enige nieuwe overeenkomst kunnen worden opgenomen. De Nederlanders werken op het ogenblik hard aan de formatie van een interim federale regering van de Verenigde Staten van Indonesië. Het feit, dat de Nederlanders en Indonesiërs in de informele bespre kingen van de afgelopen week met de Commissie van Goede Diensten er niet in geslaagd zijn een gemeenschappelijke basis betreffende Linggadjati te vinden, heeft goed ingelichte waarnemers doen concluderen, dat er weinig kans bestaat dat een nieuwe overeenkomst bereikt kan worden, zelfs onder aanwezigheid van de Commissie van Goede Diensten. Genoemde kringen leggen er de na druk op, dat dit pessimisme gebaseerd is op de blote feiten en een duidelijke analyse van de gebeurtenissen van de afgelopen week, en niet op de algemene sfeer van pessimisme, welke Batavia sedert de aankomst van de UNO-groep ter plaatse i heeft doortrokken. De heer Paul van Zeeland is gister avond half negen met een K.L.M.-foestel uit Parijs op Schiphol aangekomen. He den is hij met het Indië-vliegtuig der K.L.M. naar Batavia vertrokken. Het communiqué van de Commissie van Goede Diensten van Zondagavond meldt, dat besloten is een onderzoek team, bestaande uit civiele en militaire assistenten van elke delegatie uit de Commissie van Goede Diensten, naar Madoera te zenden. Het team vertrekt vandaag reeds voor circa vijf dagen. Verwachting tot Dinsdagavond: Meesf zwaar bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen en in de nacht hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot ma tige wind tussen West en 'Noord- ,West. Minder koud, vooral des nachts. Zon 8.4216.29, maan 12.0119.53. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, heeft Sjarifoeddin Zondagmid dag gedurende drie kwartier een onder houd gehad met minister Neher. Het onderhoud geschiedde op verzoek van minister Neher. Op een vraag van de correspondent van A.F.P. over het on derwerp van bespreking antwoordde Sjarifoeddin slechts, dat men gesproken had over het punt, dat reeds uit de dagbladen bekend was en voegde hier aan toe, dat de „delicate situatie" hem niet veroorloofde verdere mededelingen te doen. Aneta's correspondent te Makassar meldde hedenochtend de samenstelling van het nieuwe Oost-Indonesisch kabinet. Na een zeer intensief overleg is de nieu we formateur Anak Agoeng Gde Agoeng er n.L in geslaagd een coalitie-kabinet samen te stellen. Dit kabinet wordt be schouwd als het sterkste, dat tót nu toe aan het bewind is geweest. Hedenochtend verliet H.M. torpedo-' bootjager „Evertsen" met ruim 200 op varenden de haven van Tandjong Priok voor de thuisvaart. Het schip zal onder weg voor vlagvertoon verschillende havens aandoen. De Universiteit van Leuven heeft een delegatie hooggeleerden naar Nederlands hoofdstad gezonden om H. M. de Konin gin het eredoctoraat in de rechtsgeleerd heid aan te bieden. Vandaag, omtrent het middaguur, is het geschied in een intie- Raymond Herremans, de plaatsvervanger van het Belgische lid. van de Commissie van Drie, Paul van Zeeland, tijdens zijn rede hij een conferentie op de „Benuille". Lord Stanley Baldwin, de in 1876 ge boren Britse conservatieve politicus, is Zaterdagavond ih zijn woning overleden. Hij stierf terwijl- hij sliep. Baldwin was eerste minister tijdens de algemene staking van 1926. In deze pe riode ondertekende Groot-Brittannië ook het verdrag van Locarno. Radio Moskou heeft Zondagmiddag de tekst bekend gemaakt van een decreet van dé ministerraad en het Centrale Co mité van de communistische partij der Sovjet-Unie over de invoering van een valutahervorming en afschaffing van het rantsoeneringssysteem. Op Dinsdag 16 December zullen er nieuwe roebels in om loop worden gebracht. Tot deze geldsa- nering wordt overgegaan om de wissel koers van "de roebel te versterken, het rantsoeneringssysteem af te schaffen en de handel tegen geünificeerde staats prijzen uit te breiden. Met ingang van morgen zullen in ver band met te verwachten druk reizigers- vervoer een groot aantal extra treinen worden ingelegd op verschillende trajec ten ih Noord- en Zuid-Holland. In hoofdzaak betreft het hier de lijn Am sterdamDordrecht, waarbij .bovendien extra treinen zullen rijden tussen Rot terdam en Dordrecht, Den Haag eh Rot terdam, Amsterdam en Rotterdam en Amsterdam en Haarlem. Voorts zijn treinen ingelegd tussen Maassluis en Rotterdam en op de lijn Amsterdam— Castricum. Op deze laatste lijn zullen extra treinen lijden, die uit Amsterdam vertrekken en die voor een deel als eind punt hebben KrommenieAssendelft, voor een ander deel Castricum. Tenslotte 1s nog een trein ingelast tussen Castri cum en Uitgeest. f1000: 14300, 17078, 20171. f 400: 1913. f 200: 5437, 14639. 16793. 19113, 21569. f 100 2490, 3698, 8706, 9070, 11638, 15182, 15339, 20843, 20931, 2170L ff Zeerovers hebben op het 4552 ton metende schip van de Koninkl. Java- China Paketvaartlynen „Van Heutz" tussen Hong Kong en Snaton een over val gepleegd. De zeerovers hadden klaarblijkelijk in Hong Kong wapens aan boord gesmokkeld en waren mee gereisd tot Bias Bay, een schuilplaats voor bandieten, waar zij het schip van zijn lading beroofden. Volgens de eer ste inlichtingen zou niemand van de passagiers en de bemanning gewond zijn. 18 December a.s. zal voor alle leef tijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden, waarop één ei verkrijgbaar is. me plechtigheid in het paleis op de Dam, waar Hare Majesteit de bul in ontvangst heeft genomen. De rector-magnificus van de Leuvense Universiteit, Mgr. H. van Waeyen'oergh, en prof. F. Collin, decaan van de Leu vense. rechtsfaculteit, hebben daarbij opze Landsvrouwe toegesproken en her innerd aan de redenen, die dé Univer siteit bewogen hebben, dit eredoctoraat aan te bieden. Dit was namelijk de voor een hogeschool aangewezen wijze van uiting te geven aan de bewondering en de dankbaarheid, die zij koestert voor de houding, die H. M. de Koningin tijdens de oorlog heeft ingenomen. Het eredocto raat in de rechtsgeleerdheid is tevens een erkenning van de verdiensten, die Nederlands vorstin zich verworven heeft in de verdediging van het recht en de rechtvaardigheid. Dat de Leuvense Universiteit aldus nadrukkelijk uiting heeft willen geven aan de bewondering en de erkentelijk heid, die zij koesterde, spruit voort uit de wens, dé goede nabuurschap tussen België en Nederland te beklemtonen. Zij heeft de verwachting, dat zij op deze wijze de goede geest, waarin naar een steeds nauwere toenadering tussen de beide landen gestreefd wordt, aldus nog te kunnen stimuleren en tenslotte waardeert zij in deze de mogelijkheid te kunnen getuigen van haar nauwe verbondenheid met het geestelijke en culturele leven in Nederland en van de hartelijke betrekkingen, die er tus sen de Leuvense Universiteit en de Nederlandse hogescholen bestaan. In de middag werd H. M. de Koningin een receptie aangeboden, waar vooraan staande Nederlandse Academici, onder wie de Nederlandse oud-alumni te Leu ven, Nederlandse eredoctoren van Leu ven, Nederlandse hoogleraren en vrien den van de Leuvense Universiteit haar kwamen gelukwensen. Zoals men weet, zijn de meeste per soonsbewijzen sinds vorig jaar ongeldig, daar d«ze hoofdzakelijk in 1941 uitgegeven zijn en slechts vijf jaar geldig waren. Di rect na de oorlog heeft men overwogen of er geen nieuwe persoonsbewijzen moesten worden uitgegeven. Hiertoe is men echter niet overgegaan. Naar wij thans van het ministerie van Binnen landse Zaken vernemen, bestaan er ook nu nog zoveel bezwaren tegen wederin voeren van dit bewijs, dat velen op on aangename wijze aan de Duitse bezet ting herinnert, dat men hiervan voor lopig heeft afgezien. De Britse onderzeeër „Alliance" is in Portsmouth teruggekeerd, na een tocht van twee weken in de tropische wateren ter hoogte van Sierra Leone (Afrika). Tot nu toe kon een duikboot slechts 2 a 3 dagen onder water blijven. Deze tocht had ten doel ervaringen op te doen omtrent de omstandigheden, waaronder de bemanning van een on derzeeër by lange duikperioden in tropi sche wateren ieven moet. De „Alliance" Was uitgerust met een verbeterd Duits „Schnorkel"-apparaat en andere geheime installaties- De „Schnor- nel", waarmee de Duitsers in 1943 voor de dag kwamen, reinigt de lucht in de c-uikboot en doet de iucht der motoren verdwijnen. Maar zelfs met deze instal latie kon een onderzeeër niet langer dan 48 tot 72 uur onder water blijven. Voor de proefneming deed een 'ge selecteerde bemanning dienst, waarvan de leden één voor één zware gezond- heidsproeven hadden moeten ondergaan. Tijdens de weken, dat de boot onder water was, werd ieder lid der bemanning dagelijks medisch onderzocht. Om de verveling te verdrijven beschikte men over films, meer dan 200 boeken en honderden gramofoonpiaten. De uitsla gen van voetbalwedstrijden en paarden rennen werden voor de bemanning uit gezonden. Even verkeerde men in spanning, toen een der opvarenden over pijn klaagde. Men vermoedde blindedarmontsteking en vreesde, dat de .proefneming onderbroken moest worden. De matroos knapte ech te. op en was met twee dagen weer de oude. Toen de boot ter hoogte van Freetown weer aan de oppervlakte kwam. groep ten officieren en manschappen op de commandotoren samen om de zon te begroeten. „Wij konden onze ogen niet geloven, toen wij de laag zeewier en schelpen- zagen, die zich op onze boot had vastgezet," zei een der officieren. Een overzicht tijdens de plechtigheid op de Dam te Amsterdam, waarbij de Koninklijke Familie aanwezig was. In de Stadsschouwburg Nte Utrecht opende voorzitter A. C. de Bruyn hedenmorgen de tweedaagse verbonds vergadering van de K.A.B. In het begin van zijn openingsrede gaf de heer De Bruyn een uiteenzetting van de doelstel lingen van de K.A.B. In cultureel opzicht wil de K.A.B. het leven van de arbei ders rijker maken. In economisch soci aal opzicht streeft zij er naar, dat de arbeiders zullen worden beschouwd als volwaardige voortbrengers, in het pro ductie-proces als de eigendominbren gers. Er wordt door sommigen gezegd, dat de leiders van de K.A.B. de leden enige leng ten voor zijn. Dit is niet verontrustend, maar het is zelfs nuttig en nodig, mits de leden zich voldoende bekwamen met suc ces te kunnen volgen. Indien men, middels de organisaties me dezeggenschap wenst op de vele gebieden van het sociale leven, dan moet er ook be slist worden door de vertegenwoordigers van de organisaties. Een groot ledental is verheugend, doch het heeft slechts feitelijke betekenis in dien de K. A. B. althans wat de hoofd punten van het beleid betreft een geslo ten eenheid vormt. Er mag in de K. A. B. geen mo ment twijfel ower bestaan, dat wij het communisme, ook dat van de R. V. C. met alle geoorloofde midde len daadwerkelijk dienen te bestrij den. Wü moeten ons realiseren dat de regering de verantwoording voor de te voeren loon- en prijspolitiek tot zich trekken moest wilde zij voorkomen,'dat ons volk werd over geleverd aan de wildste loon- en prijsbeweging waarbij het loon in deze wedloop altijd achterblijft en de arbeiders en ambtenaren de dupe worden. Het door de regering tot nu toe ge paste subsidie-stelsel, houdt de prijzen van een aantal artikelen kunstmatig la ger dan zij feitelijk dienden te zijn Dat de regering van oordeel is, dat voorlo pig niet aan een nieuwe loonronde mag worden gedacht, betekent intussen niet, dat geen lonen meer zouden mogen wor den verhoogd. Er worden wel verhogingen toegestaan. Intussen kan bezwaarlijk worden ge wacht met het nemen van maatrege len ten bate van de grote gezinnen. Onderzoekingen hebben aange toond, dat in grote arbeidersgezin nen van een absoluut tekort moet worden gesproken. Ter voorkoming van een algemene loonsverhoging dienen maatregelen te worden genomen om aan deze cre- peergevallen een einde te maken. Dat ware mogelijk door de Kinderbijslag zó te wijzigen, dat aan arbeiders, va ders van gezinnen met meer dan drie kinderen, een progressieve duurte- - toeslag wordt verleend, beginnende bü het vierde kind. Heeft de regering hier overwegend bezwaar, Iaat zfl dan althans toestem ming verlenen, dat werkgevers, die be reid zijn een aanvullende kinderbij slagregeling toe te passen, zulks mogen doen. De reorganisatie van de sociale ver- De 300 Hongaarse kinderen, die drie maanden bij Nederlandse familiés wor den ondergebracht om op krachten te ko men, zijn weliswaar met aanzienlijke ver traging gearriveerd, doch nog juist tijdig genoeg om allen gisteravond hun uite\n- delijke bestemming te bereiken. Men vreesde aanvankelijk, dat de laatste 100 van hen, die zijn doorgereisd naar de hoofdstad, de nacht in de wagons van de trein zouden moeten doorbrengen, maar nadat de trein uit Brussel in te genstelling met eerdere berichten niet met 8 uur, doch met 6 uur vertraging de grens was gepasseerd, stapten de eerste Hongaartjes kort na 8 uur in Rotterdam uit. Een tweede groep verliet de trein in Leiden en is ondergebracht bij families in Bodegraven en Alphen. De laatste 100 kwamen om kwart voor tien op het Cen traal Station te Amsterdam aan. De meesten hunner, die bij Volendamse fa milies verblijven, zijn op de Waterlandse tram gezet, enkele anderen, op wie ln Alkmaar Nederlandse huisvaders stonden te wachten, zijn per trein naar Alkmaar vertrokken, en de overigen hebben in middels hun Intrek bij families-te Am sterdam genomen. De eerste Apostolische internuntius in Egypte, aartsbisschip Arthur Hughes, heeft zijn geloofsbrieven aan koning ï'aroek overhandigd. Dit wordt alge meen beschouwd als een gewichtig moment in de reeds jarenlang bestaan de goede verstandhouding tussen het Vaticaan en de Egyptische dynastie, waarvan de grondslag werd gelegd in 1839 door Mohammed Ali en Paus Gre- gorius XVL zekering staat in het centrum van de belangstelling van de K.A.B., waarbij niet alleen gedacht wordt aan een doel matige reorganisatie van. de uitvoerings organen, maar ook en vooral aan de noodzakelijke verdere uitbouw van de sociale verzekeringen. Tot het grote werk van de K.A.B. is te rekenen haar bemoeiing met de thans in voorbereiding zijnde wettelijke rege ling van de publiekrechtelijke bedrijfs- prganisatie. Zulk een wettelijke regeling zet de kroon op het over vele jaren ver richte sociaal-economische reconstructie- werk van de K.A.B., waarbij wij uiteraard- weten, dat de wettelijke regeling aan vankelijk slechts een gelegenheid schept om met de wet als ruggesteun de weg te banen, waarlangs sociaal-economische reconstructie van het maatschappelijke leven zich zal kunnen voltrekken. De voorzitter deelde nog mede, dat het ledenaantal op het ogenblik bijna 265.000 bedraagt, waaruit blijkt, dat Ide beweging nog blijft groeien. Met sobere en toch indrukwek kende plechtigheid is Zaterdagmid dag, zoals in een deel onzer vorige oplaag al bericht, het Nationaal Mo nument in het Damplantsoen te Am sterdam in gebruik genomen en aan het gemeentebestuur van Amsterdam overgedragen. Vooraf ging een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, waartoe o.a. uitgenodigd waren. Prins Bernhard, minister P. J. Witteman, namens de regering, mgr. P. J. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia, mgr. G. P. J. v. d. Burg, Deken van Amsterdam en vele andere autoriteiten, alsmede vertegenwoordi gers van alle lagen en geledingen van ons volk, o.a. de studenten in hun wit- bepluimde uniformen, de voormalige B. S. in blauwe overalls en mijnwer kers met lampen. Na orgelspel van Henk Lohuys droeg mevr. WitsenElias het „Wilhelmus" voor en Laurens Bogtman omlijstte met enige aria's een rede van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat, vice-voorzitter van de Raad van State, die de betekenis der plechtigheid uiteenzette. De stafmuziek der Amsterdamse po litie leidde vervolgens met koraalmu- ziek de plechtigheid in het Damplant soen in, waar aan weerzijden van het monument dat tot opschrift draagt: „Aarde door offers gewijd, samenge bracht uit gans het land, teken tot in verre tijd van heugenis en vaste band" van Anthonie Donker leden van B. S., de marine, de land- en luchtmacht keu rig in de houding stonden opgesteld. By aankomst in het Damplantsoen werden de Koningin en Prinses Juliana rode rozen en witte anjers door de dochter tjes van de heer W. yan Hall, penning meester van het Nationaal Comité voor Oorlogsmonumenten,, aangeboden. Prins Bernhard en de autoriteiten, die de bij eenkomst in de Nieuwe Kerk hadden bijgewoond, voegden zich by H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Terwijl de beiaardier J. Vincent het Paleiscarillon bespeelde, zetten de elf commissarissen der Koningin een voor een de urn met aarde uit hun provincie in de tussen de pilaren van het monument gespaar de ruimten onder het in de verbindende balk aangebrachte provinciewapèn en wel in de volgorde, door de wet be paald, te beginnen met Noord-Brabant, eindigend met Limburg. Twee mannen hesen onder de plechtige tonen van het „Wilhelmus" de Nederlandse vlag aan de vlaggemast in het Damplantsoen en daarna legde H. M. de Koningin een krans met de kleuren van het verzets- kruis (wijnrood met oranje banen) en de Militaire Willemsorde (oranie met blauwe banen) bü het monument, ge volgd door het Prinselijk Paar en mi nister Witteman, die eveneens kransen neerlegden. Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van de Natiónale Monumentencommissie, droeg dan de zorg voor deze nationale cenotaaf zoals hij het monument noemde, over aan het gemeentebestuur van Amster dam, voor wie burgemeester mr. A. J, d'Aiiljr de overdracht aanvaardde, waarmede de plechtigheid besloten werd. Alvorens echter naar Soestdijk terug te keren, kocht het Prinselijk Paar enige centimeters grond van het Dam plantsoen in het daartoe opgerichte gebouwtje. H.M. de Koningin legt een krans bij het monument op de Dam te Amsterdam. De partijraad der K.V.P. heeft dit afgelopen weekend te Utrecht verga derd. Niet zonder opluchting kóndigde de voorzitter het einde van de be handeling van het kiesreglement aan, dat, zij het dan ook met enige amen dementen, door de Partijraad werd aangenomen. Ongetwijfeld ging het het partijbestuur aan het hart, dat het overgrote deel van de partijraad zich uitsprak voor de handhaving van het oude systeem, maar toch wilde de voorzitter niet ingaan op het voorstel van enkele partijraadsleden om deze kwestie als een bijzonder geval te be schouwen en nogmaals in behandeling te brengen, daar hierdoor wellicht een precedent zou worden geschapen voor de toekomst. Wel zeide de heer An driessen, dat na de verkiezingen het partijbestuur een eventuele herziening van dit systeem in overweging wiide nemen. Enkele ogenblikken werden de dis cussies op deze vergadering gestaakt om de heer'Chr. Matser, ondervoorzitter van de K.V.P., in de gelegenheid te stellen de heer Andriessen met de hem onlangs verleende Pauselijke en koninklijke on derscheidingen te complimenteren en om het versiersel te overhandigen, dat hem bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw te beurt was gevallen. De heer Matser wees op het belangrijke werk, dat de heer Andriessen voor de K.A.B. en hierdoor ook voor het vaderland heeft verricht en op het grote aanzien, dat de voor zitter in het parlement geniet. Na de behandeling van het bijzondere reglement op de statenkringen, dat al spoedig voorzien van enige amendemen ten werd aanvaard, werden de amen dementen op het kiesreglement in dis cussie gebracht. Ernstige bezwaren le verde de kring Limburg op tegen het voorgestelde reglement. De kiezers zul len zelf moeten uitmaken wie voor de kwaliteitszetels in aanmerking komen en de verkiezingsraad dient slechts de can- didaten te adviseren instede van de des kundigen definitief aan te wijzen. De heer Schreuder geloofde zelfs, dat dan de kamerleden zitting zouden hebben bij de gratie van het partijbestuur. De heer Andriessen verdedigde het reglement met vuur. Het gaat er niet om de kie zers onmondig te maken, maar men mag toch aannemen, dat het partijbestuur het vertrouwen van de kiezers heeft. Men moet de zekerheid hebben, dat de geadviseerde kwaliteitszetels veilig wor den gesteld en het is nog maar de vraag of alle kiezers over de deskundigheid van de candidaten zouden kunnen oor delen. De democratie kan zich pas goed ontwikkelen wanneer men de moed heeft om bevoegdheden van kiezers te delegeren aan een bepaald lichaam als de verkiezingsraad. Maar zelfs in de kring Limburg scheen over deze kwestie geen eenstem migheid te heersen en de overgrote meer- derheid van. de Partijraad sprak zich uit tegen dit amendement. Heel voor zichtig maakte de heer Bemer uit de kring Rotterdam de opmerking, dat men toch vooral geen kwaliteitszetels moest creëeren met de bedoeling hiermede ka merleden onder te brengen. Deze mogelijkheid bestaat volgens de voorzitter wel, doch men dient dit tot elke prijs te voorkomen. Met de rond vraag wierpen enkele partijraadsleden min of meer belangrijke onderwerpen op, die grotendeels door prof. Romme, die bij de middagzitting aanwezig was. konden worden behandeld, doch waar bij geen bijzondere punten aan het licht kwamen. Ér werd o.m. gevraagd naar de stand van het Goseling-Verschuur fonds. Dr. Alberding deelde mede, dat dit fonds twee ton heeft opgebracht, doch dat dit bedrag belangrijk beneden de verwachting is gebleven. In zijn slotwoord sprak de heer An driessen zijn verwachting uit straks bij de stembus enige nieuwe partijen aan te treffen en deed daarom een beroep op de onmisbare medewerking N van aHen bij de aanstaande verkiezin gen, die van zulk een eminent belang zullen zijn voor de koers van het re geringsbeleid. De onderhandelingen tussen de Party van de Vrijheid en het comité-Oud heb ben een gunstig resultaat opgelëverd. In de volgende maand zullen beide instan ties de Volksparty voor Vrijheid en De mocratie oprichten met mr. Stikker als voorzitter en mr. Oud als onder-voor zitter. Het ligt in het voornemen, dat mr. Oud bij de eerstvolgende Kamerverkie zingen lijstaanvoerder zal zijn. De Centrale Raad v-n a Utrechtse Dio cesane Bond der K.A.B. koos in zijn vergadering van Zaterdag te Arnhem als opvolger van de scheidende heer Nij- kamp tot voomtter de heer Jac» Alders. De heer Alders aanvaardde zijn func tie met nartelijke woorden van dank aan zijn voorganger. In de slotvergadering hield dr. A. J. M. Comelissen een rede over: „Onze taak op dit keerpunt." Hij belichtte daarin het neutraliteitsstandpunt en het eenheidsstreven in de politieke en so ciale bewegingen. De dreiging der neu traliteit, zo zeide hij, is niet gebonden aan bepaalde politieke systemen, maar meer aan de geest van deze tijd. Het klinkt wellicht vreemd, zo zeide spr., maar wij hebben rust en bezinning nodig, want de neutraliteitsgeest heeft ons reeds te veel, ook in onze gelederen, aangetast. Het belangrijkste werk, dat wij katho lieken steeds moeten doen, is een gees telijk werk. Daarbij is het speuren naar eigen fouten geen amgename, maar wel een noodzakelijke taak. Vervolgens nam als eerste in de lange rij van sprekers de bondssecretaris, de heer Zwanikken, namens bestuur, col lega's en leden afscheid van de heer Nij- kamp en bood hem een vijftal boeken aan. Nog vele anderen voerden het woord. Nederlandse en Belgische militaire vliegers mogen voortaan tijdens oefen- vluchten onbelemmerd boven beide lan den vliegen. Dit is neergelegd in een overeenkomst, die Zaterdagavond de chefs van de Nederlandse en Belgische luchtstrijdkrachten hebben ondertekend. Zaterdagavond heeft te Rotter dam de 31-jange kellner K. B. in dronkenschap de 79-jarige vrpuw van Z. A. met de kolf van een pistool doodgeslagen. Hy schoot de 46-jarige metselaar A. J. J. J. in de buik en vuurde voorts op de 34- jarige bedrijfsleider K. J. F. K., die echter niet gewond werd. K. B. heeft zich later bij de politie gemeld. De kellner, die verslaafd is aan de drank, kwam 's avonds dronken thuis in een vechtlustige stemming. Hij nad toen in het café onder zijn woning en op straat reeds gevochten. De metselaar J. had hem met nog enige anderen naar boven gebracht. B. kreeg toen een woede-uitbarsting, greep een pistool van zeer grcot kaliber uit een iade en schoot op J. Hij schrok zo van zijn daad, dat hy hard wegliep. Zijn slachtoffer werd in zeer zorglijke toestand naai het Bergweg-ziekenhuis vervoerd. B. ging toen naai de Bloklandstraat, waai de bedrijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met zijn revol ver drong K. B. zich in de cabine, doch K. zag kans met medenemen van het contactsleuteltje uit de auto te springen en naar het nabijgelegen huis. van zijn magazijnmeester te rennen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starten, liep hij hard weg, in de richting vah de Willebror- dusstraat Een 16-jarige jongen volgde hem echter. Daarvoor wilde hij zich verbergen. Hij belde aan een willekeu rig huis in de Willebrordusstraat, waar een oude vrouw alleen thuis was. Aan gezien hij in het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden. Hoogst waarschijnlijk omdat zij hem met in hlar woning wilde toelaten, loste hij een schot op haar, doch het pistool ketste. Hij sloeg haar nadien met ae pistoolkolf de schedel in; zy viel dood neer. Op de Bergweg ontmoette hy toen een meisje, dat van het gebeuren had gehoord. Zy heeft B.,* die in een zeer opgewonden toestand verkeerde, gekal meerd. Al wandeiend en pratend kwa men zy op de Oostkousdijk. waar zij een taxi namen naar het Noorden. Het meis je overreedde B. naar het politiebureau te gaan. Hij werd daar onmiddellijk is verzekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1