Republikeinse guerilla-activiteit belemmert voedselvoorziening Blokkade ter zee wordt niet opgeheven Republiek smokkelde 132 millioen TOTALE VERLIEZEN IN INDIË 716 DODEN #f LUNAPARK IN EGYPTE IN MOEILIJKHEDEN VOLKOMEN MISLUKKING TE LONDEN IN LISSABON ONTBRAK HET AAN GEDULD EN MENSELIJKHEID Kennelijk nijdige sfeer maakt indruk van kleinzieligheid l: Aflossing der troepen afhankelijk van al of niet gunstige situatie Bevin stelt Rusland verantwoordelijk Echter geen gegronde redenen voor ernstige klachten DE VERDWIJNING VAN DUIZENDEN DUITSERS Tot hoofd en hart Geen rijst voor Djocja DE ROVERIJ OP DE „VAN HEUTSZ" Zes opvarenden ontvoerd Bisschop in Oekraïne doodgereden Veel strubbelingen - Van de negen maanden slechts vier gedraaid Russische herstelbetalingseisen van tien milliard dollar een ónmogelijkheid DEFINITIEVE BREUK? Het weer Bisschoppelijk verzoek om onderzoek in de Sovjet-zone geweigerd I S Britse communisten contra regering Verbreding Italiaanse regering DINSDAG 16 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24027 Afzonderlijke besprekingen Abdoel Hamid verongelukt Pantserwagen veroorzaakt 3,ongeluk PAUSELIJKE KERST BOODSCHAP RAPPORT-CLEVERINGA VRIJGEGEVEN (Van onze Haagse redacteur) Met toestemming van de regering is 'thans vrijgegeven het eerste gedeelte van het rapport der Commissie-Cleveringa, zoats kortweg wordt aangeduid de door de minister van Buitenlandse Zaken ingestelde „Commissie tot onderzoek naar de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen". Dit eerste gedeelte van het rapport der commissie is alles wat er tot dusver van gereed is gekomen. Naar gelang de commissie andere onderdelen van haar onderzoekingen zal voltooien, zal zij hierover aan de minister van Buitenlandse Zaken rapport uitbrengen Het oordeel der commissie Twee belangrijke punten West-Duitse Bondsstaat? een I ege- Scholing en ervaring maken arbeidskracht volwaardag. Dege lijke scholing vraagt jaren. STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mHHmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich hei recht voor advertentlSn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Nederlandse delegatie heeft in antwoord op de Indonesische be schuldigingen, dat de Nederlanders bezig zijn „de republiek economisch te worgen", te kennen gegeven, dat het voor de Nederlanders onmoge lijk is de republikeinen te helpen door uit de door Nederland bezette gebieden op Java voedsel te sturen naar de gebieden, die zich in repu blikeinse handen bevinden. Het Nederlandse antwoord luidt als volgt: „Er is verklaard, dat het verzoek vhn de republikeinse regering om economi sche bijstand te mogen ontvangen, ge heel en al gebaseerd is op humanitaire overwegingen. Dit schijnt echter aan twijfel onderhevig, want de feiten lei den tot de conclusie, dat de republikein se regering enerzijds tracht de, onder handelingen door haar verzoek tegen te werken en te vertragen, terwijl zij anderzijds pogingen in het werk stelt haar economische positie te versterken, met het doel, haar verzet te ontwikke len tegen de vredelievende maatrege len, die van Nederlandse zijde worden toegepast. Afgezien van het feit, dat er geen reden is, te veronderstellen, dat de re publikeinse gebieden groter behoefte hebben aan rijst, dan die welke onder Nederlands bestuiir staan, zal het dui delijk zijn, dat het op het ogenblik on mogelijk is de republikeinse gebieden te helpen met het zenden van rijst uit gebieden, die zich in Nederlandse han den bevinden. De Nederlandse verklaring wijst er op, dat terwijl de voedselvooruit- zichten voor West- en Oost-Java, toen deze gebieden tijdens de ge vechten bezet werden, niet al te gunstig waren, de situatie aldaar verder achteruitgegaan is als gevolg van de republikeinse guerilla-activi teit. Het Nederlandse memorandum verwerpt kortaf het Indonesische verzoek om opheffing van de blok kade ter zee. Hieraa- wordt toegevoegd, dat de Ne derlandse marine in verband met de aanvallen op zee en het smokkelen van wapens naar de republiek, zich genood zaakt heeft gezien alle scheepvaartwe gén, die naar republikeins gebied leiden, voorlopig af te sluiten. Het memorandum wijst er op, dat zo lang de republiek doorgaat met het aan moedigen van guerilla-activiteit achter de Nederlandse linies, normale handels betrekkingen over land op geheel Java en Sumatra niet in overweging kunnen worden genomen. Er wordt aan herinnerd, dat de repu bliek sinds 1945 voor een waarde van 132 millioen dollar aan productiegoede ren uit Indonesië gesmokkeld heeft. In verband met het feit, dat er bijna een week lang geen plenaire zittingen van de delegaties op de De totale verliezen van de Kon; Land macht en het K.N.I.L. in Indie- worden in de Memorie van* Antwoord aan de Tweede Kamer van de minister van porlog als volgt opgegeven: K.N.I.L.: vóór politionele actie 121, tijdens de actie 27, na de actie 67. K.L.: vóór de actie 201, tijdens de actie 62 en na de actie 238 man, in totaal 716 man. Ver mist worden van de K.L. 92 maiv bü het K.N.I.L. geen. Later dan werd voorzien, zullen de onderdelen van beide lichte divisies in 1948 uit Indonesië terugkeren. Ook de terugkeer van de eerste divisie 7 De cember en van de 12 bewakingsbataljons zal enige maanden later geschieden dan in het voornemen lag. Dit wordt voor jaar 1949. Daarna komt de tweede di- visie aan de beurt. Een meer uitgewerkt aflossingsschema wordt in het vooruit zicht gesteld. De gemiddelde sterkte van de troepen der K.L. in Ned.-Indië zal m 1948 rond 84.200 man bedragen. Mocht de toestand spoedig verbeteren, dan zal ook het tempo van terugkeer der troe pen opnieuw beschouwd worden. Hot materiaal der af te lossen eenheden blijft in dé tropen. Het kader zal tegelijk met de manschappen worden gedemobili seerd. De vorming van mobiliseerbare strijdkrachten in Europa zal eerst mo gelijk zijn, indien dedienstplichtigen en dienstplichtige oorlogsvrijwilligers uit Indonesië terugkeren. Ook dan zal echter de vorming van een veldleger als bijdrage aan een internationale strijdmacht als laatste punt op het pro gramma staan. In verband met de legerorganisatie merkt de minister op, dat moet worden gestreefd naar zo spoedig mogelijke sa mensmelting van Landmacht en K.N.I.L. De regering tal een daartoe strekkend advies van de gecombineerde staf bin- Naar aanleiding van de zeeroverij aan boord van het ms.,„Van Heutsz" verneemt United Press nader, dat alle 1600 passagiers aan boord - van het schip bestolen werden, terwijl de 17 officieren in bewaking werden 'gehouden. De roverij duurde 15 uur en was goed uitgevoerd en wel voorbereid. De piraten bleven de gehele nacht aan boord, verduisterden het schip en zetten de motoren af om ontdekking te voorkomen. Maandagmorgen losten zij enige schoten op een in de nabijheid varende jonk en dwongen het vissers vaartuig langszij te komen. Vervolgens laadden zij hun gestolen goederen in, tezamen met zes ontvoerden. Daarna lieten zij de motorboot van het schip zakken, waarin zij de kapitein, de eerste officier en zes leden van de bemanning plaatsten. Beide vaartuigen zetten ver volgens koers naar de kust, döch hal verwege gaven de piraten de motor boot verlof terug te keren, terwijl zij zelf met de jonk verder voeren. Een van de ontvoerden was Parkson Chan, hoofd van het Chinese bureau voor overzeese aangelegenheden Swatow. Het schip had één Europese passagier aan boord, nX W. G. Collins, een accountant in dienst van de rege ring van Singapore. Collins was op een vacantiereisje. De Republikeinen in het Amerik. Huis van Afgevaardigden hebben een wetsontwerp ter" bestrijding van de in flatie ingediend, dat lang zo ver niet gaat als dat van president Truman. Met 202 tegen 188 stemmen werd het ont werp aangenomen. nenkort in behandeling nemen. De minister deelt tenslotte mede, dat in het voorjaar 1948 het seminarium „Berg Nebo" te Nijmegen zal worden ontruimd. In Januari wordt het buiten goed „Vijverhof" te Nïeuwesluis verla ten. Het tehuis voor ouden van dagen „De Wildhoef" te Bloemendaal, alsmede diverse andere gebouwen zullen in ver band met de vermindering van de totale troepensterkte in de loop van 1948 kun nen worden vrijgegeven. United Press meldt uit Bangkok, dat Abdoel Hamid, bevelhebber van de In donesische luchtmacht, gedood is bij een vliegongeval in de nabijheid van Lumut op Noord-Oost Malakka. „Renville" zijn gehouden, verneemt Aneta van gezaghebbend.-; zijde, dat de Commissie van Goede Diensten van oordeel is, dat voor het ogen blik informele afzonderlijke bespre kingen met de delegaties meer vrucht afwerpen. Men kon niet zeg- gen, wanneer de eerstvolgende ple naire zitting zou worden gehouden. Roem, lid van de republikeinse dele gatie en republikeins minister van Bin nenlandse Zaken, heeft tegenover de _pers te verstaan gegeven, dat warmem geen overeenkomst voortvloeit uit de huidige, onder auspiciën van de U.N.O. gehouden Nederlands-Indonesische be sprekingen, de republiek zal verzoeken om een plebisciet, ten einde de situatie tot oplossing te brengen. Betreffende de dood van de Oekraïni- sche Katholieke Bisschop Romzha, geeft de „Catholic Herald" van 12 Dec. j.l. de volgende bijzonderheden: 25 October }.l. reden Mgr. Theodor Romzha, Bisschop van het Byzantijns- Slovonisch diocees Mukacevo (Sovjet- Karpatische Oekraïne), alsmede de Eerw. H. Daniel Bachinskd, de Eerw. H. Nestor Silvay en twee niet-geïden- tiflceerde seminaristen, in een door paarden getrokken wagen naar de pa rochie van Velikii Luki, nabij Uzhorod, de bisschopszetel van Mgr. Romzha. De parochianên van Velikii Luki waren ja ren geleden overgegaan naar de Schis matieke Russisch-Orthodoxe Kerk, doch na de komst van het communisme met het Rode bevrijdingsleger werden zij in hun verwachtingen teleurgesteld en vroegen om wederopneming in de Katholieke Kerk. Him verzoek werd in gewilligd en Mgr. Romzha en zijn reis genoten bevonden zich op weg om de betreffende parochiekerk opnieuw te consacreren. Een achterop rijdende mi litaire pantserwagen ramde het voer tuig met de Bisschop en zijn vier medé. inzittenden „per ongeluk" zodanig, dat behalve de zwaargewonde Mgr. Romzha alle inzittenden op-slag gedood werden. Enige minuten later kwam een militaire auto op de plaats van het „ongeluk". De inzittende militairen sprongen er uit en schoten Mgr. Romzha, die zij nog ade mend vonden, door het hoofd. De vijf slachtoffers werden 4 Nov. 1.1. te Uzgorod begraven. Deze gegevens putte de „Catholic Herald" uit een be richt, dat Mgr. Ivancho te Pittsburgh (V.S.) bereikte. De traditionele Kerstboodschap van Z H. de Paus zal 24 December a s. te 11 uur 55 (Nederl. tijd) te horen zijn over Radio Vaticana, op de 19 en 31 m. band en over alle Italiaanse radiozen ders. m:< Joden in de woestijn. Een overzicht van het kampement nabij Tel Aviv, de stad, die geheel Joods is en waarop de Arabieren steeds aanvallen doen. Otp de achtergrond de tenten. De Nederlandse Lunapark-expedi tie, die in Maart van dit jaar naar Egypte is vertrokken, is voorshands ,een teleurstelling geworden. Van de negen maanden, dat de groep zich thans in Egypte bevindt, heeft het lunapark nog geen vier maanden kunnen draaien. Sinds einde September staan de draai- en zweefmolens, de schietten ten en de electrische auto'tjes werke loos op een veld aan de Nijl in Caïro. Een deel der exploitanten huist met hun familie in woonwagens en voor dat doel ingerichte pakwagens. Toen het lunapark, bestaande uit ver scheidene bedrijven van de V.AB. (Ver enigde Amusements Bedrijven) en enige kleinere exploitanten de tocht naar Egypte aanvaardde, waren de verwach tingen hoe® gespannen. Ook de règering was geïnteresseerd, omdat het lunapark in Egypte een voor ons land niet te ver smaden bijdrage in de „deviezenpot" beioófde te leveren. Te dien aanzien was Of volgende rapporten ook voor pu- publicatie vrijgegeven zullen worden, staat geheel en al ter beoordeling van de regering, zo deelde prof. Cleveringa mede, toen hij ons gisteren dit eerste deel ter hand stelde, handelende over de in het rapport-Vorrink over het Rode Kruis zwaar beschuldigde ambas sadeur in Brussel, baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, in de functie, die hij van Augustus 1940 tot einde 1942 bekleedde als vertegenwoordiger te Lissabon van de te Londen gevestigde regeringscommissaris, belast met de zorg voor de vluchtelingen. In de samenvatting van haar oor deel zegt de commissie-Cleveringa, dat haar van gegronde redenen voor ernstige klachten niet is gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Dat hij hier en daar een steek heeft laten vallen, is mogelijk, gelijk wel niemand in zijn omstandigheden de volmaaktheid had kunnen bereiken. Doch er is haar niet gebleken van enige aanleiding de staf over zijn werk te breken. Wellicht is het mogelijk, dat hij op twee, mogelijk met elkaar sa- menhangede, punten van bijkomstige, doch in de gegeven omstandigheden toch van belangrijke aard te kort is geschoten, doch er kan achteraf hier omtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld dan dat een afkeuring ge rechtvaardigd kan worden geacht. Deze twee punten zijn: zijn bejege ning van uitgewekenen te Lissabon, waarin wellicht soms een toon van wat meer geduldige vriendelijkheid en bereidheid tot uitlegging, wat meer hartelijkheid en menselijke be langstelling door had kunnen klinken, en zijn gebrek aan goede samenwer king met andere te Lissabon gesta- tionneerde ambtenaren. Voorts zegt de Commissie, dat zij onaangenaam is getroffen door de kennelijk nijdige en kribbige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maakt. Meer dan ooit mocht in jaren als de besprokene worden verlangd, dat een ieder zijn persoonlijke gevoe Iigheden op de achtergrond hield en hiervan niets liet blijken in zijn werk en tégenover derden. Het móet een ellendige indruk gemaakt hebben (en het maakt nog een ellendige indruk) dat, terwijl land en volk betrokken waren in een geweldige worsteling om het bestaan, die het uiterste vergde, aan heilig vuur en eensge- (Telefonisch van onze Dondense correspondent) LONDEN, 16 Dec. De Londense conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden eindigde gisteravond na een laatste uitwisseling van verwijten en beschuldigingen in een volkomen mislukking. MashaU deed het voorstel een einde te, maken aan de vruchteloze pogingen overeenstemming te bereiken en het is volkomen in de geest van deze steriele conferentie, die de verdeeldheid tussen Oost en West eerder bevorderd dan verminderd heeft, dat men uiteen is gegaan zonder zichzelf nog de moeite te getroosten plaats en datum te bespreken voor een volgende bijeenkomst- dat de Sovjet-eis tot herstelbetalingen -uit Duitslands lopende productie niet aanvaardbaar was. Ook Bidault uitte nogmaals zijn bezwaar tegen de herstel betalingsmethoden, die het gevaar met zich mee zouden brengen, dat het peil van de Duitse industrie te vd;i «erhoogd zou worden. Hierop keerde Molotov terug naar zijn verklaringen van Vrijdag en beweerde, dat men zijn beschuldigingen niet had weerlegd. Hij herhaalde! dat het bedrag aan herstelbetalingen uit de Westerse zone te laag was en eveneens, dat het heilzaam zou zijn zowel voor Duitsland als voor de geallieerden, indien men herstelbetalingen liet verrichten uit de lopende productie. Hij-beschuldigde de drie Westerse mo gendheden, dat zy moedwillig een in dustriële herleving van Duitsland -in de weg stonden en verlangde een bespreking van alle Sovjeteisen ten opzichte van de herstelbetalingen punt voor punt. Hierop sprak Bevin en het was aanstonds duide- lijk, dat zyn sombere rede 'n lijkrede was. '„Mijn land,, is, evenals de andere," al dus Bevin, „voor propaganda-doeleinden er valselijk van beschuldigd, dat het dingen weghaalt uit Duitsland." Hij riep de geschiedenis tot getuige, aat dit een onwaarheid is en dat het Engelse volk zich grote offers had getroost om de ver slagen vijand te kunnen voeden. Spre kend over de conferentie zei Bevin: „Er is geen enkele overeenstemming over een wezenlijk punt bereikt" Hy stelde Rusland verantwoorde- lük voor het mislukken van de po gingen ten minste de kwestie van Oostenrijk op te lossen. „Wat ver langt men eigenlijk van Oostenrijk?" riep Bevin uit. Was het niet een aan fluiting, dat een klein land van 7 millioen inwoners moest wachten tot de Sovjet-Unie met baar 200 mil lioen inwoners behaagde haar aan spraken op Oostenryk te onthullen? Vervolgens onderwierp ook Marshall de conferentie aan een samenvattende beschouwing. Zyn rede vormde in vele opzichten een herhaling van die van Bevin en de nadruk viel ook bü hem op de onmogeiykheid voor Amerika toe te stemmen in de Russische herstel betalingseisen van 10 milliard dollar. Hij besloot met te zeggen, dat drie van de delegaties hun bereidwilligheid hadden getoond economische eenheid te schep pen in Duitsland en een einde te maken aan de huidige verdeling. Alleen de Sovjet-Unie had geweigerd. Aangezien het derhalve onmogelijk leek praktische resultaten te behalen, stelde Marshall voor de conferentie te verdagen. De zitting begon zowaar nog met een typisch Russisch voorstel. Molotov be gon met aan de conferentie te vragen toe te staan, dat afgevaardigden van het Duitse Volkscongres te Berlijn ge hoord zouden worden door de ministers. Marshall verwierp het voorstel aan stonds. Bidault eveneens met de opmer king, dat dit zogenaamde Volkscongres niemand anders vertegenwoordigde dan zich zélf. Bevin sloot zich aan by Frankrijk en. de V.S. Zelfs de al te naïeve opmerking van Molotov, 'dat de Russische delegatie 138 telegrammen .Ontvangen had van dit twijfelachtige Duitse lichaam kon de anderen er- niet toe bewegen van hun standpunt af te stappen. Vervolgens keerde Marshall aanstonds terug naar de belsprekingen van Vrijdag en verklaarde onomwonden. zindheid, enige leiders op een belang rijke post zodanig kibbelden, dat er van samenwerking geen sprake meer was. Deze bedorven, soms kinderach tige sfeer heeft stellig kwaad gedaan. DeZe zaak af te doen met een enkel „waar twee kUven hebben beiden schuld", zou al te simplistisch zyn; de commissie acht zich hiertoe niet ge rechtigd. Tot haar spyt heeft z« niet kunnen vaststellen, waar de hoofd oorzaak heeft gelegen: zy moet op dit punt van een „non liquet" biyven volstaan en zü moet het ten deze laten by het uitspreken van haar in nige teleurstelling. Twee dingen zijn met betrekking tot het onderzoek van de commissie-Cleve ringa voorop te stellen: Het heeft be trekking op een periode, waarin de heer Harinxma dus werkte als regerings- ambtenaar, een periode, die niet viel "ónder de eigenlijke taakomschrijving van de commissie-Vorrink, doch die door de commissie niettemin wel in haar onderzoek is betrokken, omdat deze commisise de werkzaamheden van de heer Harinxma, als leider van het Rode Kruis te Londen en zijn functie als vertegenwoordiger van de rege ringscommissaris voor de vluchtelingen in Lissabon niet wel van elkaar te scheiden achtte. In de,tweede plaats is daar de aard van de opdracht, die aan de heer Van Harinxma gegeven werd. Uit een uit eenzetting van de minister van Buiten landse Zaken van 29 Jan. 1943 blijkt, dat hierbij alleen was gedacht aan le gale evacuatie. Of dit juist gezien is ge weest, merkt de commissie op, is ach teraf wel eens betwijfeld. De commissie zelf spreekt zich hierover niet uit. Zij stelt het feit vast, dat de opdracht aan de heer Van Harinxma zich niet tot illegale evacuatie uitstrekte. De bevor dering daarvan schijnt eerst van Lon den uit te zijn' bevorderd, toen in Augustus 1943 de overste Warners naar Lissabon- kwam. Dit neemt niet weg, dat inmiddels de wenselijkheid er van ook ter plaatse steeds meer een punt van overweging was gaan vormen en daarmee zich als vanzelf bij voortdu ring meer de vraag aan de betrokke nen moest gaan opdringen, of zy niet eigener beweging ten deze iets moes ten doen. De basjs van het onderzoek door de commissie-Cleveringa is in hoofdzaak gevormd dóór een „Rapport over het beleid van enige Nederlandse diploma tieke en consulaire ambtenaren tijdens de oorlog" op grond van een onderzoek, ingesteld vanwege het dagblad „Trouw". (Vervolg op pag. 3) En zo ging men uiteen, zonder enig vooruitzicht op een spoedige verandering in de huidige situatie, die neerkomt op het erkennen van het bestaan van een schier onoverbrugbare kloof tussen Oosterse en de Westerse mogendheden. Vanaf heden zullen Oost en West meel dan ooit hun eigen, tegenovergestelde, richting gaan tot onoverzienbare schade voor Duitsland, Europa en de gehele wereld. Nog slechts een verblinde zal na de tragische farce van de nieuwe on tijdig beëindigde conferentie kunnen ge loven in de goede wil van Rusland. De V. S„ Engeland en Frankryk ril len een" driemogendheden-conferentie houden om de gemeenschappelijke poli tiek voor Duitsland te bespreken. De twee belangrijkste politieke par tyen in Duitsland, de Christelijk Demo cratische Unie en de Socialistische De-, mocratische Party, zijn vandaag bijeen om overeenstemming te bereiken over een plan betreffende de oprichting van een bondsstaat West-Duitsland. zy wil len de Westelijke geallieerde mogend heden hierover een gedetailleerd plan voorleggen. De „Heilige Koe»», de particuliere Sky- master van president Truman, heeft op dracht gekregen Dinsdag naar Londen te vertrekken om minister' Marshall te halen. met de Nederlandse Bank een regeling getroffen. Het plan was de tenten eerst in Caïro op te slaan, doch daar aangekomen moest men ervaren, dat voor het lunapark geen vergunning aanwezig was. De groep is daarop teruggegaan naar Alexandrië, waar het lunapark werd opgezet. Al spoedig bleek' echter, dat ook hier de vereiste vergunning niet voorhanden was en dus was men gedoemd het Neder landse lunapark voorlopig gesloten te houden. Achteraf heeft men kans gezien de autoriteiten te bewegen de vergun ning af te geven, doch dit geschiedde eerst na ruim twee maanden van ge dwongen werkeloos toezien. Op 5 Juni opende het lunapark zijn poorten in Alexandrië en tot half Sep tember hebben de Egyptenaren het Ne derlandse amusementscentrum goed be zocht. Tegen het einde van September, toen het badseizoen in Alexandrië ten einde liep en ook na vier maanden de attrac ties iets minder begonnen te lopen, werd in Alexandrië opgebroken en verhuisde men naar Caïro, waar op een terrein aan de Nijl het lunapark ophieuw werd opgetrokkèn. Verder is het nooit gekomen, want de autoriteiten in Caïro gaven ook ditmaal geen toestemming voor de exploitatie van het lunapark en hebben tot op de huidige dag in deze houding volhard. Toen de cholera-epidemie eenmaal in Egypte was uitgebroken was de kans om alsnog een toestemming van de autori teiten te verkrijgen geheel verkeken. Men had een overeenkomst aangegaan met de Egyptische kermis-impresario AiliHassan, van wie men aanvankelijk gunstige inlichtingen had gekregen en die veel invloed scheen te hebben. Later bleek, dat het vertrouwen, dat men in hem gesteld heeft, niet geheel terecht zou zijn geweest, en dat de heer Ali Has san in het verleden enige malen het middelpunt van gereebtetijke acties zou zijn geweest. Thans Is een proces lopende tegen deze impresario en mocht dit voor de Neder landers gunstig zijn, dan bestaat de mogelijkheid, dat het Nederlandse luna park of in elk geval een deel daarvan voorlopig in Egypte «al blijven. De or ganisator van de wereldtentoonstelling, de heer Halim, heeft nj. voorgesteld het Nederlandse lunapark als attractie op de wereldtentoonstelling te gebruiken. Mocht deze alsnog in het voorjaar doorgang vin den, dan sou het lunapark dus kunnen gaan draaien. Tachtig Joden en Arabieren werden te Aden gedood, bü ongeregeldheden gedurende demonstraties die door Arabieren werden gehouden tegen de beslissingen van de Ver enigde Naties betreffende de verdeling van Palestina. Een groep demonstranten bezig met het in brand steken van auto's m een straat te Aden. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matige wind uit Noordeiyke rich tingen. Enige daling van temperatuur met voornamelük in het Oostelijk gedeelte van het land in de nacht plaatselijk lichte vorst en enkele nevel of mistbanken. Zon 8.4316.29, maan 12.2421.04. Het verzoek van de Duitse Katho lieke bisschoppen aan de Geallieerde Contróleraad, waarin werd gevraagd een onderzoek over geheel Duitsland naar de alarmerende berichten omtrent het verdwenen van duizenden Duitse mannen en jongens, hebben de Russi sche leden kortweg geweigerd. De Russen baseerden hun weigering aan het onderzoek deel te nemen op het feit, dat de brief van de Duitse bis schoppen was gepubliceerd voordat de Russen hem hadden gelezen. Zoals men zich herinnert, werd deze brief in Sep tember in 4e Duitse en geallieerde pers afgedrukt. De brief van de bisschoppen werd opgesteld tijdens de bisschops conferentie in Fulda en passeerde ver volgens verscheidene commissies van dp Geallieerde Contróleraad. zonder dat een van hen iets ondernam. De drie Westelijke geallieerden kon den een onderzoek in hun zones toe staan, doch Rusland verzette zich ten hevigste er tegen dat in zijn zone iets van dien aard zou worden ondernomen. In de brief van de bisschoppen kwam duidelijk, ofschoon indirect, tot uiting dat de aanklacht in hoofdzaak tegen Rusland was gericht. Op 13 en 14 December is het bestuur van de Britse Communistische Party bijeen geweest en heeft besloten de pro ductieslag der Labour-regering niet langer te steunen. Het bestuur heeft de communisten, die in de vakbeweging (speciaal der mijnbouw- en machine industrie en der electriciteitswerken) belangrijke posten bekleden, opdracht gegeven om te biyven vechten voor be tere lonen en betere arbeidsvoorwaarden zonder concessies te doen aan de rege ring. De regering De Gasperi heeft door het opnemen van vijf nieuwe ministers, die allen lid zijn van twee gfmatigde linkervleugelpartijen, een overwegend® meerderheid in het parlement gekregen. De leider der Republikeinen, Randolfo Pacciardi, en de leider der rechts-socia- listen, Giuseppe Saragat, zijn beiden be noemd tot vice-p^emiers naast Luigi Einaudi. De Republikein Cipriano Fac- chinetti word. minister van Defensie, de rechfs-socialist Ludovico Baragona mi nister van P.T.T. en de rechts-socialist Tremelloni minister van Handel en In dustrie. De christen-democraat Giuseppe Torci, minister van Handel, blijft mi nister zonder portefeuille. f 100.000: 13765 f 25.000: 18932 f 1.000: 5906. 6527 f 400: 2836, 11307, 14016, 1842S f 200: 3128, 3971, 8397, 14101, 15821, 17105, 20231 f 100: 4263. 6368, 6924, 11028, 12800, 14365, 16140, 1683a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1