SLECHTE VERSTANDHOUDING MAAKTE SAMENWERKING ONMOGELIJK Illegaal werk geschiedde slechts schoorvoetend DUIDELIJK BEGRIP VOOR DE MOEILIJKHEDEN „DE LAATSTE KANS" GING VOORBIJ Om de Europese eenheid H I Luchtige conferentiezaal temidden van sirenes en scheepsmotoren verdwijning^] Burg. Oud gispt het regeringsbeleid Molotov bracht alle goede wil om hals Internconferentie te Den Haag „Van Harinxma heeft weinig sociale natuur" vÖonnenui Drama aan Duitse grens DINSDAG 16 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT LISSABON IN OORLOGSTIJD (Vervolg van pagina 1) AAN BOORD VAN DE „RENVILLE" Snel bevroren GROENTEN FRUIT Raadselachtige Sl^LOOp Foute lijn weer doorge trokken Twee broers doodgeschoten Geen samenwerking Legaal of illegaal? (Wordt vervolgd) De geldzendingen Het Engelandvaarderskamp Onderzoek van rapporten INDISCHE VERRAAD ZAAK VOOR HET HOF Officiële publicatie De laatste kans" op een verbétering in de verstandhouding tussen Oost en West noemde men de Iiondense vredesconferentie voordat zij begonnen was, en een zo sombere voor spelling hield een aansporing aan de vier ministers in, hun goede wil tot het uiterste te doen blijken. Alle goede wil loopt echter dood op sabotage, en zelfs engelengeduld zou nog maar met moeite toereikend geweest zijn om de drie van het Westen in staat te stellen de voort durende tegenwerking, welke Molotov aan de conferentietafel beoefende, te doen dragen. Geen engelen zijnde heb ben Marshall, Bevin en Bidault er ten- slótte de brui aan gegeven, en daarmee is ook „de laatste kans" ongebruikt voorbij gegaan. Men schijnt te schromen in woorden deze mislukking te erkennen. De con ferentie is nog alleen maar „voor onbe paalde tijd verdaagd". Alsof men hoopt, over enige tijd toch nog weer het werk te hervatten! In werkelijkheid bestaat, zulke hoop niet meer, en Wat men in woorden verhult, wordt ongetwijfeld binnenkort in daden merkbaar. Reeds nu hebben de Westerse ministers besloten, vóór hun uiteengaan gezamenlijk het Duitse en het Oostenrijkse probleem te besprèken. En vermoedelijk wijst dit naar een weer scherper scheiding tussen de Russische en andere zones Enkele maanden geleden verklaarde Frankrijk, in geval van een Londensche mislukking zijn zone minstens economisch met de Amerikaanse te verenigen, en dat zal er langzamerhand nu wel v&n gaan «omen. Wellicht, doch zover vooruit te zien In de afgelopen naweek is te Parijs een Internationaal Comité voor Europese Eenheid opgericht, waarin Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Nederland, België en Zwitserland zjjn vertegenwoordigd. Voor zitter van het bestuur is Duncan San dys, voormalig Brits parlementslid en schoonzoon van Winston Churchill. Be stuursleden zijn p.m. Lord Layton, een vooraanstaand Brits liberaal, Gordon Lang, Labour-parlementslid, dr. Hendrik Brugmans en Piet Kerstens (Nederland), Paul Bastid, voormalig minister van Handel (Frankrijk) én Paul van Zeeland (België) In het komende voorjaar zal te Den Haag een conferentie voor de Europese eenheid worden gehouden. Een woord voerder van de beweging van Churchill verklaarde, dat de beweging een leidend aandeel zal hebben in het streven naar een Europese eenheid, en een gróte dele. gatie naar de conferentie te Den Haag zal zenden. Het was nog niet zeker, of Cliurchill persoonlijk aanwezig zou zijn. De woordvoerder verklaarde te geloven, dat reeds 80 pet. van de bewoners van Europa voor een federalistische unie ge wonnen zijn. Men verwacht, dat op de conferentie te pen Haag getracht zal worden de ver. schillende Europese bewegingen, die tot nu toe onafhankelijk van elkaar vóór het handhaven van de vrede door het stich ten van een federatie van staten gewerkt hebben, tot elkaar te brengen. is een weinig overmoedig sluiten de verbonden drie een afzonderlijke vrede met Duitsers en Oostenrijkers, berustend in het feit, dat zij grote en belangrijke delen van de'Verslagen staten geheel ver loren moeten laten gaan. Zulk een ver lies, hoe betreurenswaardig ook, is al tijd nog beter, dan het eeuwige, altijd vruchteloze martelen tezamen met de Russen. Beter de werkelijke toestand met alle daaraan annexe misstanden aanvaard, dan tot voortdurende werke loosheid gedoemd tengevolge van een Russisch veto, gelijk dat tot heden niet alleen in de Veiligheidsraad, doch prac- tisch óók in de vredeskwestles bestond. et Westen, alsmede Duitsland en Oostenrijk, weet nu waar het aan toe is. Het weet dat het er slecht aan toe is. Van het zo vijandige Oosten is het gescheiden door een onna. tuurlijke grens, waaraan geen enkel an der motief ten grondslag ligt dan dat van een heel tijdelijke, later beslist te herzien of ongedaan te maken verdeling der bezettingstroepen. De ruwe eerste schets, die onmiddellijk na de wapen stilstand werd opgesteld, is nu de blauw- tekening geworden volgens welke geheel Duitsland zal worden opgebouwd. Wij schreven dezer dagen reeds, dat van Ruslands kant de nodige voorberei dingen getroffen rijn, om de aan het Westen ontvallende delen op te vangen in een Oostelijk blok, dat zijn kern heeft in de samenwerking van Bulgarije en Joegoslavië. Het is waarschijnlijk, dat een sterk samenhangend Oostelijk Wok door die kunstmatige grens zal worden gescheiden wan een onderling nog zeer verdeelde groep van Westerse staten. De politieke concurrentie tussen beide „blókken" maakt het volgen van een succes belovend plan ter verheffing van de welvaart der Europese volkeren tot een onmogelijkheid. n verscherpte vorm doet zich dezelfde figuur voor als die welke men na de eerste wereldoorlog ten opzichte van Duitsland kon waarnemen. Toen was het Frankrijk, dat onverbiddelijk vasthield aan het economisch en politiek neer drukken van de overwonnene. De ramp zalige gevolgen van zulk een politiek hebben zich doen gevoelen in de volke- renstrijd die wij thans achter de rug hebben. Rusland neemt nu, veel mach tiger nog, de plaats in van het Frank rijk van 1919. Men kan slechts vrezen voor een verdere herhaling der geschie denis ên hopen op groter staatsmans wijsheid dan die waarover de verant woordelijk^ leiders van de twintiger en dertiger Jaren bleken te' beschikken. Ach, en de Londense conferentie geeft voor de vrees zoveel en voor de hoop zo weinig grond. In Ar haven van Hamburg wordt de grootste draaibank van Europa in het landings vaartuig L. T. 7 van de Kon. Ned. Marine ingeladen. De draaibank, die 170 ton weegt, 15 meter lang is en een draaidiametèr heeft van 4 meter, werd in 1943 gebouwd voor de werf Blohm en Voss té Hamburg. De draaibank wordt als herstelbetaling aan Nederland geleverd. Zes beschuldigingen zijn in dit rap port tegen de heer Van Harinxma ingebracht, t.w. het zenden van pak ketjes aan N.S.B.-ers in het bezette Nederland, instructies om Engeland vaarders niet te helpen, het ontvan gen van geregelde remises uit bezet Nederland en wellicht in verband daarmede verdachte manipulaties met deviezen; onbevredigend beleid inzake verzorging van Engelandvaarders in het kamp „Praia das Macaes"; ontoe laatbaar optreden in een spionnage- zaak, waarin zijn secretaris de hoofd figuur was én het persoonlijk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. De voornaamste inspirator van het (Van enzè redacteur in Indonesië) Op de afsluiting van een der laad ruimten van het Amerikaanse troe pentransportschip de „Renville", waar enige weken geleden nog ten gerieve van de bemanning een boksring stond opgesteld, staat de groene tafel, waar omheen 'zich de vertegenwoordigers van het Koninkrijk en die van de Republiek hebben geschaard. Men kan zich een idealer conferentie ruimte voorstellen dan het dek van een militair vaartuig in een drukke haven, waar sirenes loeien, scheeps motoren dreunen en waar de zeewind, die deze regentijd zo goed is van tijd tot tijd aan Batavia's bevolking te geven, flarden van redevoeringen tussen de sloepen door over het water doet ver waaien. Maar luchtig is zij wel en de verte, waarop men uitziet aan de reeling, de wand van de conferentiezaal, als wij dat zo mogen zeggen, is slechts begrensd door de lijn, waar de zee en de lucht elkander raken. Dat stemt tot overpein zen. Ergens op deze afstand kan de raaklijn liggen, die de oplossing bete kent voor het voortslepend conflict. De vraag is; ver cf dichtbij? En voorals nog lijkt het antwoord „ver" te moeten luiden. Zelfs de meeste sprekers op de eerste, formele bijeenkomst, die de sfeer van plechtigheid ademde, welke passend was bij een gebeurtenis als deze, verheelden zich de moeilijk heden niet, waarvoor men zich ge plaatst zou zien. „Wij zjjn geen tove naars", zei het Amerikaanse lid van de commissie voor de goede diensten, on der wier auspiciën deze eerste plenai re zitting werd gehouden, „wij zijn eenvoudige mensen, maar wij hebben vertrouwen in de wonderen van de menselijke geest." Eén dag salaris vo6r het kind - Mexicaanse troepen openen bevrijdingsoperatie - Een krijgsgevangene bedankt - Filmpro ducenten in moeilijkheden - IJsland heeft weer haring Wanneer de plannen van de Orga nisatie voor hulp aan kinderen werkelijkheid worden, zal op alle burgers van de 56 landen, die lid zijn van de Verenigde Volken, een be roep worden gedaan om het salaris van één dag n.l. 29 Februari a.s. af te staan ten bate van de hongerende kinderen in de wereld. Het plan is reeds door de V. N. en verschillende vakbonden en werkgeversorganisaties goedgekeurd. De Noorse directeur van de organisatie, Aake Ording, vertelde op een perscon ferentie in Londen, dat er ongeveer 200 4 300 millioen kinderen in de wereld zijn, die niet voldoende voedsel krijgen. Om dat de bijdragen van de verschillende regeringen niet toereikend zijn om de nood te lenigen, is mén op het idee ge komen alle wereldburgers een deel te laten bijdragen. Volgens de opzet zul len van de ingezamelde gelden de onder voede kinderen van de gehele wereld iedere dag een warme maaltijd krijgen. Om discriminatie te voorkomen, zal een internationaal comité worden opgericht, waarin de belangrijkste organisaties zul len worden vertegenwoordigd. Mexicaanse troepen, enige detache menten sterk, trokken Zondag de bergen van Mazatlan in. Niet om een opstandig dorp tot de orde te roepen, maar om...» een vijftien-Jarige erfgename van een millioenen-erfenis te bevrijden. Bevrijden in zoverre, men moest haar bevrijden, omdat anderen haar van de millioenen wilden bevrij den. Die „anderen" behoren tot een fa milie, waarin vijf zonen zijn. Volgens de besluiten van deze familie moet de erf gename met de jongste zoon trouwen. „Zo niet", aldus was het alternatief, „dan wordt zij in de bergen gevangen ge houden". De huwelijkscandidaat en de familieleden, die zonder twijfel de stille hoop gekoesterd hebben er ook iets be ter van te worden, hebben echter buiten de politie gerekend, die er meteen maar een legertje naar toe heeft gestuurd. Om de nodige indruk te maken werd gene raal Arias van het garnizoen te Mazatlan aan het hoofd van de „operatie" gesteld Sommige Mexicaanse bladen s/nullen van de gebeurtenis. Stel u ook voor: cavalerie-eenheden trekken de bergen In om een ontvoerd meisje van vijftien jaai te bevrijden. Haar naam is in verhou ding even lang als haar bankrekening' Maria Jesu Volanda Escobar Capaeeta. ITt hoofdkwartier van het vijfde Amerikaanse leger heeft een bui- tengewone brief ontvangen. Een tankbetuiging van éèn krijgsgevangene. De schrijver is een Duitser,, die twee jaar in een Amerikaans kamp in Illi nois vertoefd heeft en aldus schrijft hij vaak aan die tijd in het kamp te rug moet denken. 4 Dit is de eerste dankbrief, die een Amerikaans leger ontvangen heeft van een krijgsgevangene. Er zijn al enige mensen naar voren gekomen, die nu w'ilen gaan onderzoeken of het aan de ondankbaarheid van de gevangenen ligt of aan andere oorzaken.... Filmproducenten in Hollywood staan voor een moeilijk dilemma. Moeten zij de filmsterren langere rokken laten dragen of kunnen zij de roklengte in de films, die pas over enige tijd vertoond zullen worden, beter laten zoals z« thans is? Als de sterren met de nieuwe mode meegaan en de Ameri kaanse vrouw deze zou verwerpen, slaan de actrices een raar figuur, wor den de rokken echter in de films kort gehouden en de langere rok wordt wel populair, dan verliezen i e films de re putatie, dat zij de mode vooruit zijn. Sommige producenten hebben nu hun - door BRAM VERSCHOOR 54) ..Ik had gedacht, als jt) nog een paar dagen langer zou kunnen blijven, die paar dagen door te brengen in iets, dat meer op een grote-mensen-verblijf Hjkt dan ons stille Dordrecht." „Kan je me een termijn noemen, waarbinnen dit avontuur ten einde loopt?" „Lieve gunst nee." „Dandoe ik verstandiger, weer aan fret werk te gaan, opdat ik eventueel, wanneer er méér tekening in komt, die paar dagen zal kunnen uitbreken." We troffen Hans van Bemmelen thuis, bezig, zoals uit zijn terloops ge geven verklaringen even later bleek, zijn artikelen over acteurs en actrices, die hij gehoopt had gebundeld te kun nen uitgeven, opnieuw te rangschikken. Dit kwam eigenlijk neer op gedepri meerd overwegen van de strop, die het terugkrabbelen van de uitgever hem had toevlucht genomen tot deze oplossing: Zij nemen zo veel mogelijk close ups en als men een filmster wél geheel moet nemen, worden twee opnamen gemaakt: waarin de actrice beurtelings een lan gere en een normale rok draagt. Usland hoopt, dat weer bétere da gen voor het eiiand gaan aanbre ken. In de afgelopen week zijn in verschillende fjorden millioenen harin gen \erschenen, wat waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de levensmidde lendistributie voor 'e bevolking Zal verbeteren. Een Duitse technicus uit Hamburg heeft een drielamps-radtotoestel geconstrueerd, dat minder dan tien centimeter hoog is, nog geen pond weegt en met eenantenne van vier meter dertig tot veertig buitenlandse stations kan bereiken. De constructeur heeft zijn toestel „Knirps", klein man netje, genoemd. opgeleverd. Hij zat klaarblijkelijk finan cieel in de put. Ofschoon hij ons hoffelijk ontving, was het duidelijk, dat hy ons bezoek als volkomen overbodig beschouwde, ja, dat het hem in zyn, zij het ook on vruchtbare, bezigheid stoorde. Hy vroeg niet, als de vorige keer, waarmee hy ons van dienst zou kunnen zyn, doch kortweg, wat wy wensten. „Om met de deur in huis te vallen," antwoordde myn vriend, nadat wy had den plaats genomen, „ik zou wensen, u te kunnen beschermen." Hans van Bemmelen trok langzaam de wenkbrauwen omhoog. „MU bescher men?" vroeg hij. „En waartegen? U hebt de vorige keer ook reeds gezin speeld op een of ander gevaar, maar al wordt je een beetje huiverig wanneer je daaraan denkt, bang ben ik er in het minst niet voor, want ik geloof er niet in." „Het is nog niet zo lang geleden, dat ik ook dr. Méertens, de vriend van uw verdwenen broer, tegen hem bedreigend gevaar waarschuwde Zoals u waar- schyniyk gelezen zult hebben, is hy vannacht doodgeschoten." „Dr. Meertens? Neen, ik heb dat niet gelezen. Zo, is er op hem geschoten? Dan schuilt er toch wel iets in die waarschuwing van u, waarmee men ver standig doét. rekening te houden." Daarna hebben de vertegenwoordi gers van het Koninkrijk en die van de Republiek opnieuw tegenover elkaar gezeten aan de groene tafel aan het dek van de „Renville", de Republikeinse minister-president mr. Amir Sjarifoed- din tégenover Abdoelkadir, die als directeur van algemene zaken plaats vervanger van de Luitenant-Gouver neur-Generaal is en de patriarchale mr. Ali Sastroamidjojo, de militante Mas- joemi-minister Mohammed Roem en de grijze, maar gewièkste Hadji Agoes Salim tegenover vertegenwoordigers van Sumatra en Borneo, Oost-Indonesië en Banka, leden van de delegatie van het Koninkrijk. Dat het „Indonesisch conflict" geen kwestie is tussen Indonesië in zijn ge heel van Sabang tot Merauke, zoals Soekarno zo dikwijls zegt j en Neder» land, maar ook en hoe langer hoe gaeer tussen de Republiek en de andere delen van de Archipel, die, in samenwerking met Nederland, naar de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië streven, wordt daar op de afsluiting van een laadruim, onder een zeildoek ter be scherming tegen regen en tropenzon, wel zeer duidelijk gestipuleerd. Dit feit is wel het belangrijkste, dat men constateren kan bij een beschou wing van de groene tafel, waarop de presse-papiers wegens de zeewind nu eens niet louter als versiering dienen. Het meest in het oog lopend blijft het althans, zolang de onder die presse- papiers liggende papieren nog onbe schreven vellen zijn. En het trekt eehs te meer de aandacht naar de oproep, die twaalf vertegenwoordigers van niet- Republikeinse gebieden nauweiyks een week geleden hebben gericht tot alle staatkundige eenheden in Indonesië om zich te verenigen en te komen tot de spoedige vorming van een federatie. De weerklank, die hy heeft gevon den, overtreft alle verwachtingen. Bij het „Kómite .Indonesia Serikat", dat door de twaalf is geconstitueerd, zyn in de ene week die verlopen is na de oproep dozijnen adhaesiebetuigingen binnengekomen. De raden van YVest- Bomeo, Borneo Tenggara, Groot Da- jak, Sumatra, Timor, enz. ertz. hebben hun instemming betuigd met het pro gramma der twaalf, onder wie ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië, Riouw, Banka en Billiton, Sumatra's Oostkust, Borneo en Java en dat niet alleen. Ook de resident van Madcera heeft het programma onderschreven, groepen invloedrijke Indonesiërs in Javaanse steden hebben hun sympathie betuigd, de komende West-Java conferentie zal zich, naar thans al wel vaststaat, achter het programma scharen en belangrijke groepen in Oost- en West-Java, die tot voor kort onder Republikeins bewind leefden, zegden hun medewerking toe. Dat prof. dr. Pangeran Ario Hoesein Djajadiningrat, een man van mceihjk te Overschatten invloed, zowel aan deze als gene zijde van de demarcatielijn, het voorzitterschap van het Komité heeft aanvaard, is daarbij een omstan digheid van uitermate groot gewicht. Prof. Hoesein, zoon uit een Bantams aristocratengëslacht, die hoogleraar was in Leiden, die sedert September van dit jaar wederom het presidentschap op zich heeft genomen van het Bataviaas Genootschap voor Kunsten en Weten schappen en een ongemeen groot gezag heeft in de Indonesische maatschappij, had zich tot nu toe zorgvuldig afzijdig gehouden. Ook daarom is de stap, die hij thans heeft gezet, van zulk een grote betekenis. 7W1TSAL FAÖPlf KF'N /cPELDOORN (Vtui onze Rotterdamse redacteur) Bij de behandeling van de begroting voor 1948 heeft burgemeester Oud gis teren in dé Rotterdamse raad gesproken over de arbeid van de commissie, die zijn naam draagt. In de bezettingstijd is het gemeenteiyk belastinggebied geheel door het Ryk afgegraasd en het had sprekers waardering, dat de regering getracht heeft de financiële verhouding tussen Ryk en gemeente weer tot normale pro porties terug te brengen. In de ontwor pen noodregeling voor de komende drie jaar vindt men tal van zwakke steeën, o.m. de Bijzondere Uitkering, doch de commissie-Oud heeft hiermede naar het minste van vele kwaden gezocht. Met de thans van regeringszyde geprojecteer. de vermakeiykheidsbelasting wordt de foute lijn van weleer echter doorgetrok ken. De jongste circulaire dienaangaande er gaat voor de gemeenten geen dag voorby zonder circulaires, aldus mr. Oud druist tegen het gemoed van de ge- meenteiyke besturen in- De Rotterdamse burgemeester achtte het onjuist, dat Den Haag gaat uitmaken hoe overal in den lande de sport, de bioscopen en de se rieuze kunst belast moeten worden. Mr. Oud meent, dat de regering hiermede e^n „niet verstandig beleid" voert, waar van zy naar zyn overtuiging geen plei- zier zal beleven. Zondagavond heeft zich aan de Duitse grens een drama afgespeeld, waarbij twee jongemannen het leven verloren. In de uiterste punt van Mijnweg tegen over Ober Kruchten (Duitsland) woont op Nederlands gebied de familie Wil- lemse. Zondagavond toog een groepje kennissen, onder wie ook twee zoons van Willemse, naar de bioscoop in het Duitse grensplaatsje Waldniel. Toen de groep, die tot 7 personen was aangegroeid, des avonds terugkwam, werd zij aangeroepen door een tweetal Duitse grensbewakers. Een van beiden was een kennis van de groep, de andere een vreemde. Op een gegeven ogenblik greep de onbekende het geweer van de andere bewaker en opende het vuur op een afstand van en kele meters. De twee gebroeders Peter en Helnrich Willemse werden dodeiyk getroffen en sloegen tegen de grond. De andere leden van het gezelschap wierpen zich onmid- deliyk op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en grepen hem zo stevig aan, dat hy met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de familie Willemse Duits is. Een van de twee slachtoffers, die resp. 25 en 28 jaar oud zijn, werd reeds geruime tijd in ver band met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engelse en Duitse in stanties stellen ter plaatse een onderzoek in. De lijken zijn in beslag genomen. Het grénstoezicht was de laatste dagen rapport van „Trouw" bleek de commissie te zijn mr. Maas Geesteranus, hoofd van de Nederlandse Inlichtingendienst te Lissabon. Het is de commissie gebleken en zij toont met vele voorbeelden aan, dat de mededelingen van genoemde heer, die hy verstrekte aan een zekere heer Kuyper, die hem om informaties kwam vragen, zyn overgebracht op een wijze, die vermoedelijk te wensen heeft over gelaten. Uit een beschuldiging met betrekking tot de zending van pakketjes aan N.S.B.- ers zou men tot boze opzet aan de zijde van de heer Van Harinxma gesuggereerd kunnen worden. Bij zyn verhoor heeft de heer Maas Geesteranus verklaard, dat er twee of drie pakketjes aan verkeerde adressen waren gestuurd en hij voegde er aan toe, dat hij niet gezegd had, dat dit kwade trouw was: hij had alleen het feit geconstateerd. Wij geloven dit bij wijze van voorbeeld uit de verscheidene, c)ie de commissie aanhaalt. Overigens heeft de heer Maas Geeste ranus, naar hy verklaarde, het Trouw- rapport ook niet gezien, vóór het was ingediend. Voor de redactie neemt hij dan ook generlei verantwoordelijkheid. Het onderzoek, dat de commissie ver der heeft ingesteld, naar getuigen aan gaande de persoon en het karakter van de heer Maas Geesteranus, heeft haar er toe gebracht, enige afstand van diens verklaringen in te nemen. Bij alle goede kwaliteiten van ijver, „feu sacré"_voor de goede zaak, van doortastendheid en vindingrijkheid, wordt hem toch ook vry unaniem verweten een al te grote fantasie, een sterke inslag om geheim zinnig te doen en een vrij grote onder worpenheid aan persoonlijke antipa thieën en sympathieën. Het blykt dan ook voortdurend, dat het tussen de he ren Van Harinxma en Maas Geestera nus niet bot"'"3" Een scherp licht op wat mogelyk be hoort tot de oorzaken van deze wrij vingen en op de gehele atmosfeer van Lissabon en de karakters van enige der voornaamste personen heeft oud minister Van Boeyen in zyn getuigen verklaringen voor de commissie laten schijnen. Hij zeide: „De heer Van Ha rinxma heeft een weinig sociale na tuur, die zich niet kan inleven. Het valt niet te ontkennen, dat hij alles gedaan heeft om de mensen in Portugal te krij gen. Warmte en voorlichting geven was 'n erg zwak punt; niet alleen bij v. Ha rinxma, maar by de gehele dienst, be» halve bij de heer Van Pallandt. De heer Maas Geesteranus kon dit geweldig goed, die kon iedere vluchteling aan zich binden". Wat nu de boven aangehaalde be schuldigingen betreft, komt de commis sie tot de slotsom, dat de heer Van Harinxma met betrekking tot het zen den van de pakketjes geen blaam treft. Hij heeft gebruik gemaakt van een adreslyst, die hij uit Londen had ge kregen en hij heeft aangenomen, dat die lijst goed was. Doch er komt iets anders te voorschyn in deze historie. De heer Van Harinxma had de lyst kunnen eontroleren aan het zoge naamde Lissabonse kaartsysteem, waarvan de heer Maas Geesteranus de geestelijke vader was, doch eerst nadat hem een fout in zyn Londense adreslyst was gebleken, is hy begon nen er gebruik van te maken. Toen de heer Maas Geesteranus aan de hand van hét kaartsysteem de ver gissingen bemerkte, heeft hy dit aan Londen gerapporteerd, zonder eerst de heer Van Harinxma te waarschu wen, louter en alleen, omdat hij niet met Van Harinxma overweg kon. De ze slechte verstandhouding, die de samenwerking volkomen onmogelijk maakte, Is de commissie slag op slag gebleken. Zy leidde, zoals ook in het boven aan gehaalde geval blijkt tot betreurenswaar dige gevolgen, maar zij maakte ook een teleurstellende indruk op de Engeland vaarder, die, nadat hij terwille van zijn land en volk de grootste gevaren en el lende had getrotseerd, slechts vervuld was van de mogelijkheid, alsnog het zyne tot de bevrijding bij te dragen; die hoopte, thans terecht te 7.ijn gekomen in een omgeving, waar men evenzeer van vuur blaakte als hijzelf en waar men tot meer in staat was, doch die daar 'n kring vond, waarin enige belangrijke fi guren hun wederkerige antipathie zo lieten doorwerken, da^ zy zelfs niet meer met elkaar samenwerkten. Deze „incompatibilité d'humeurs" is door de heer Maas Geesteranus gerap porteerd aan Londen. De vraag rijst, zegt de commissie, of het niet raadzaam was geweest, door verplaatsing eerder in te grijpen dan geschied is. Uitvoerig deelt de commissie voorts haar onderzoekingen mede aangaande de houding, die de heer Harinxma te genover de illegale evacuatie heeft aangenomen. Zy komt tot de slotsom, dat hij, belast met de legale evacuatie, zich beijverd heeft, zolang mogelijk legale wegen te blyven bewandelen en dit heeft bevorderd; hij heeft eerst moeizaam toegestaan tot illegale mid delen zyn toevlucht te nemen en heeft dit zelf ook slechts schoorvoetend ge daan. Gezien de toenmalige omstandig- Hy schoof ons, over het kleine ta feltje dat tussen onze stoelen stond, een doos sigaretten toe. Ik accepteerde; myn vriend bedankte. „Ik rook nooit sigaretten," zei hy, „en wat sigaren betreft, daarby houd ik my het liefst aan myn eigen merk." Hy nam het doosje uit zyn zak en stak er een op. „Er schuilt in die waarschuwing wel zoveel, dat ik me tot de reis hierheen en bovendien tot enige dagen verblyf in Den Haag gedrongen voelde", hernam hij. „U bent er van overtuigd, dat uw broer vrywillig ls heengegaan en dat hy een plausibele verklaring zal kunnen ge. ven, wanneer hij vandaag of morgen doodleuk terugkeert. Ik heb u al eerder gezegd: ik ben dit niet. ik zie wel dege- lyk samenhang in de verschillende aan slagen van de laatste weken en ik zie tevens, dat de geschiedenis, met wat tot dusver gebeurde, niet uit is. Ik geef toe, dat ik geen vaag idee heb, waarop dit moet uitlopen, doch ik twyfel er niet aan, of met de reeds gevallen slacht offers ls de kust voor de dader nog niet voldoende vry gemaakt.'' „Ik wil niet beweren, dat u geheel en al ongeiyk hebt," antwoordde Hans van Bemmelen. „Alleen, lk geloof niet in uw fantastische vermoedens. Waarom %ou my lets dreigen? Sta lk iemand In de weg? Ik heb geen vijanden, behalve misschien een enkele minder goede acteur, die me een afkeurend oordeel niet vergeeft. Doch die gaat nog niet dadelyk tot moord over en bovendien zou dat dan nog niets te maken hebben met misdaden, die rond mijn broer ge beurd zouden kunnen zyn." „Ik geloof," zei A.A., „dat u meer bevreesd bent, dan u voor uzelf wilt erkennen en daarom myn waarschuwing in de wind slaat. Er zyn al heel wat struisvogels gevallen, doordat ze zich veilig voelden met hun kop in het zand.K Van Bemmelen scheen de grove be schuldiging van lafheid niet te voelen. Hij trok luchtig de schouders even op, als-of hij A.A.'s opmerking een flauwe mop vond. „Om geheel eerlyk tegenover u te zyn," "vervolgde myn vriend, „moet lk er aan toé voegen, dat lk niet gekomen ben uitsluitend voor uw welzyn. Ik had een voorgevoel, dat u- geen bescherming zou wensen, doch dat voorgevoel heeft me niet weerhouden, te komen, omdat er ook voor my en. laat ik niet te egoïstisch zyn, voor zeer veel anderen belangrijke dingen op het spel staan. Wanneer ik geiyk mocht hebben en u zou worden aangevalen, veronderstel hei ergste, u zou worden gedood, nu Ja, dan vertelt u ons niet meer, hoe naar u het vindt, niet naar myn raad te hebben geluisterd. Doch dan ls de dader ont snapt, voordat iemand de kans kreeg, hem te zien." „Uw aanbod van bescherming komt dus hierop neer, dat u my eigeniyk als lokaas voor een misdadiger beschouwt." begreep de criticus. „U zou het zo kunnen.zien. Maar eem mes kan aan twee kanten snijden, niet waar?'' „Mynheer Arends, ik zou het toch wel zeer op prys stellen, wanneer u my niet meer met de fantasie over mlsdry- ven rond myn broer aan kwam. Geloof me, hy komt terug, hy heeft vaker die aardigheid uitgehaald om een pcosje onder water te blijven. En ik wilde van middag, voordat ik aan de avondvoor stelling moet gaan denken, ook nog wat werken aan deze dingen." Hij klop te op de krantenknipsels, die hy op zijn schryftafel byeen had gelegd, toen hy ons ontving. „Ja, we gakn. U draagt tenslotte de verantwoording voor uw veiligheid zelf, nu u eenmaal gewaarschuwd bent. Doch een enkel ding wilde ik nog wel gaarne van u weten. tJ leeft zeer regelmatig? Ik bedoel, u gaat op gezette tyden van huls en komt in de regel ook op vrywel eenzelfde tyd thuis?" „Natuuriyk is er een bepaalde regel," antwoordde bü- heden en de grote moeilijkheden, die zich voordeden, oordeelt de commissie dit een beleidsvraag, waarover men van mening kan verschillen, doch die niet direct het recht geeft, iemand te verketteren. Zij wijst erop, dat de heer Van Harinxma niet geheel en al on toegankelijk is geweest voor de ille gale eisen van de tijd en zelf ook wel daden- in die richting gesteld heeft, zoals door de heer Van Boeyen wordt bevestigd. Hij heeft ook op een gege ven moment in Londen illegale eva cuatie bepleit. Conclusie: illegale evacuatie niet te gengewerkt, doch e? geen warme be langstelling voor gehad. Het verhaal aangaande de geldzendin gen blykt neer te komen op een maan delijkse remise van 200 aan mevrouw Van Harinxma door bemiddeling van een bank te Arnhem en in opdracht van haar rentmeester. Zy noch haar echtgenoot hadden erom gevraagd; het geld kon in Lissabon zonder enige bij zondere formaliteit worden opgenomen. Dergelijke geldzendingen naar het neu trale buitenland kwamen vaker voor. Toen er na één tot anderhalf jaar een brief kwam van de bank, waaruit bleek, dat mevrouw Van Harinxma een verkla ring moest overleggen van de Duitse ge zant te Lissabon, dat de geldzendingen nodig warert voor haar levensonderhoud, heeft zij daaraan niet voldaan en van toen af ook niets meer gekregen. Het komt de commissie weinig aannemelijk voor, dat de Duitsers met het doorlaten van deze geldzendingen hoopten: te be werken, dat de heer Harinxma te Lissa bon bleef, hetgeen overigens niet van hemzelf afhing! Klachten omtrent omstandigheden in het Engelandvaarderskamp „Praia das Macaes", voomamelyk gebaseerd op uitlatingen van de heer Maas Geestera nus, heeft de commissie in de getuigen verklaringen niet bevestigd gevonden. Integendeel, zy kreeg vele gunstige In formaties. Doch er blykt wel. uit. dat de mensen, die er vertoefden, veel aan zichzelf werden overgelaten en dat het medeleven niet bijzonder groot was. Er was, volgens minister Van Boeyen, een tekort aan goede voorlichting en inlichting. De commissie heeft de in druk. dat de verzorging zelf alleszins be vredigend genoemd mocht worden, doch zij heeft tevens de indruk, dat in bo vengenoemde klachten de wondeplek wordt aangeraakt, zy vreest, dat er een tekort is geweest aan menseiyke harte- lykheid. En wat het persooniyk weigeren van hulp aan Engelandvaarders be treft. er is voor de commissie slechts één geval komen vast te staan, waar in de heer Van Harinxma een dokter, die, naar hy meende, tegen zyn ere woord uit een Frans kamp was ont vlucht, by een convooi naar Engeland achteruit heeft gesteld. De spionnageklacht slaat op een incident met een secretary van de heer Van Harinxma, die onder ver denking van spionnage viel, naar En geland werd gelokt en daar gearres teerd. De man werd na de bevrijding in Nederland van rechtsvervolging ontslagen. De heer Van Harinxma heeft, zo zet de commissie uiteen, het onderzoek niet tegengewerkt, doch er aan meegewerkt dat het k°n plaats vinden. Tenslotte heeft de commissie nog een rapport onderzocht van de inmiddels gesneuvelde Jongeman Meyer, die lange tyd in Frankryk gezeten heeft en niet weg kon komen, omdat hy geen visum kon bemachtigen. Hij heeft de heer Van Harinxma, die hem ook geruime tyd niets van zich liet horen, maar van wie wel een telegram bekend werd aan zijn vertegenwoordiger te Marseille, de heer Van Lennep. waarby het verboden werd, dat men individueel pogingen aanwend de otr: Portugese visa te verkrijgen, be schuldigd van tegenwerking. De oom missie ziet in de verklaringen van de heer Van Harinxma veefl aannemeiyks, doch kan toch niet de indruk van zich afzetten, dat ook hier weer zyn gebrek aan sociaal medegevoel ongunstig ge werkt heeft. Aldus de korte Inhoud van het rapport-Cleverlnga. De voorzitter heeft er by opgemerkt, dat het ondoenlyk is, alle getuigen niet alleen in deze zaak, maar ook in het totale onder zoek te horen en alle dossiers com pléét te lezen. Het ls technisch on mogelijk, ook al daarom, omdat ver scheidene getuigen zeer ver bulten Nederland vertoeven. Doch de com missie doet wat haar enigszins moge lyk is. De beschuldigden worden allen gethoord. Voor het eerst in de geschiedenis der bijzondere rechtspleging zal Zaterdag 20 December hier te lande een verraadzaak worden berecht, die zich in de laatste jaren voor de Japanse ineenstorting heeft afgespeeld binnen de versperringen van een interneringskamp voor vrou wen op Java. De verdachte is de 48- jarige mevr Hermine R.K., die met talloze andere vrouwen gedurende de Japanse bezetting van Ned. Oost-Indië geïnterneerd werd in het vrouwenkamp „Tjideng" bij Batavia. Haar wordt thans ten laste gelegd, dat zij gedurende 1944 en 1945 in dit kamp gefungeerd heeft als V-vrouw van de Japanse kampcomman dant Sonei. Zij zou deze commandant op de hoogte hebben gesteld van velschil lende overtredingen, die haar mede- geïnterneerden begingen. Op last van Sonei werden ze daarop gestraft. Som migen onder haar werden mishandeld, anderen kaal geknipt. Na de Japanse capitulatie werden de meeste dezer vrouweh bevryd en naar ons land gerepatrieerd, waaronder de verdachte en een van haar slachtoffers, mevr. M. TolhoekMaliepaard. Deze laatste zal de kroongetuige zijn in de komende rechtszaak. INLEVERING TEXTIELBONNEN DETAILLISTEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen 101 t/m 140 en de letterbonnen B, C, D, E en F van E textielkaarten VA t/m VE 606, als mede de bonnen 101 t/m 140 van de textielkaart VF 605 voor het laatst in de week van 11 t/m 17 Januari a.s. op de voor hen vastgestelde dagen bij de distributiedienst kunnen inleveren ter verkrijging van handelseoupurés voor textiel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3