Kribbige sfeer Poging tot oriëntatie SCHEIDING TUSSEN OOST EN WEST SCHERPER DAN OOIT Moskou geeft de Amerikaanse delegatie de schuld Gevolgen voor structuur van Berlijn Effende voor Chinezen in de republiek duurt nog steeds voort l! y „Staakt het varen" voorwaarde voor vruchtbare politieke besprekingen Dr. Beei naar Sumatra Voor grote gezinnen minder strakke doorvoering van dienstplicht Terugtrekking achter demarcatielijn zoa tot nieuwe moordpartijen leiden Duizenden zuchten in gevangenschap SSlö, Drama met gevangenentransport in Tweede Kamer Debat over Overzeese Gebiedsdelen niet in grote stijl Misdadigers worden niet gestraft Tot hoofd en hart Het weer Verlenging van oefentijd van 11 tot 12 maanden voorgesteld Na de mislukte conferentie I H WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24028 DR. BEEL TE BATAVIA: Geen opmars naar Djokjakarta - Min. Drees morgen naar Indië Jonkman volgt a.s. Zaterdag n Tijdens de Japanse bezeiiing waren de Chinezen er in zeker opzicht beier aan toe dan daarna, want de republi keinen overtroffen in wreedheid vele malen nog hun vroe gere beschermers. In pracfisch alle delen van de republiek hebben de Chinezen blootgestaan aan afpersingen van al lerlei aard. Gespuis, dat langs illegale weg wapens had verkregen, iyranniseerde hen en bedreigde hun have en goed. In Zuid-Bandoeng b.v., toen dii nog onder de machi van de republiek stond, roofden de Indonesiërs de volledige voorraden van het Chinese Rode Kruis, hoewel dit toch aan gewonde Indonesiërs even vanzelfsprekend hulp had verleend als aan Nederlanders. Als een of andere republi keinse organisatie geld nodig had, wendde zij zich nief lof de beirokken superieuren, doch lot de Chinezen. Afge dwongen „giffen" in geld of naiura zamelden gewapende inlanders in, soms zelfs onder de ogen van de Engelsen. Hei zijn werkelijk nief alleen de minder aanzienlijken, die zich aan hef goed van de Chinezen vergrepen hebben, een groof aanial vooraanstaande Indonesiërs heeff eveneens deelgenomen aan plundering van Chinese woningen. Fusie van Franse zone? PLAN VOOR EEN „WEST- DUITSLAND" Argentinië steunt Marshall-plan Met 5 milliard dollar Onderscheiding voor de Paus Vaw de Académie frangaise i Drie-mogendheden-conferentie 15 Jan. te Washington? RADIOPROGRAMMARAAD, LEGER EN REGERING De overval op de „Van Heutsz" Politie stelt uvgebreid onderzoek in Terneuzen tegen belasting verhoging Het schone te ontdekken in alle- iaagse dingen verhoogt het levens geluk. (Vervolg op pag. 4) STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINiSfRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Veertien dagen na het verschijnen van het geruchtmakende Rode- Kruisrapport der commissie-Vor- rink, waarin men tot de ontstellende conclusie kwam. dat duizenden levens in concentratiekampen gered hadden kun nen worden, indien de officiële autori teiten te Londen en in de hoofdsteden der neutrale mogendheden zich niet had den laten leiden door star formalisme en een overdreven bureaucratie, is thans, vooral op aandringen der publieke me ning, het zogenaamde rapport-Cleveringa gepubliceerd, dat zich voornamelijk be zig houdt met het werk van mr. B. Ba ron van Harinxma thoe Slooten, thans ambassadeur in Brussel en gedurende de eerste jaren van de oorlog vluchtelingen commissaris te Lissabon. Zoals men zich misschien herinnert werden in het rapport-Vorrink o.a. zeer zware beschuldigingen geuit tegen baron Van Harinxma. Een der conclusies van het rapport luidde dan ook: „Dat de geringe steun, die de vluch telingen en gevangenen in onbezet Frankrijk en Spanje ontvingen, te wijten was aan de onvoldoende belangstelling van die autoriteiten in Lissabon en Ma drid, van wie een zorgvuldige behartiging van de belangen van deze vluchtelingen en gevangenen had mogen verwacht worden." Hoewel in het gisteren gepubliceerde rapport de beschuldigingen aan het adres van de heer Harinxma worden af gewezen daar de commissie geen gegron de redenen voor ernstige klachten zijn gebleken, komt trr.en toch tot de con clusie, dat „het wellicht mogelijk is, dat de heer Harinxma op twee punten is te kort geschoten, waaromtrent achteraf echter te weinig tastbaars kan worden vastgesteld dan dat een afkeuring ge rechtvaardigd kan worden geacht." Een uiterst voorzichtige formulering zoals men ziet, die evenwel niet zo heel veel afwijkt van de eerder geciteerde conclusie van het Rode-Kruisrapport. En wanneer wij even verder lezen dat de commissie-Cleveringa onaangenaam getroffen is door de kennelijk nijdige en kribbige sfeer die er te Lissabon heerste, controversen tussen de heren Harinx ma en Maas Geesteranus en die af en toe de indruk van kleinzieligheid maak te, terwijl deze bedorven, soms kinder achtige sfeer stellig kwaad heeft gedaan, dan moet het ons van het hart, dat het toch wel heel triest is dat moedige Ne derlanders, die daar vol hoop, dikwijls na onbeschrijfelijke gevaren, aankwamen, van deze „bedorven" sfeer de dupe moes ten worden. Ook dit rapport bevestigt, hoe voor zichtig het ook in zijn terminologie is, dat bij sommige Nederlandse diploma ten niet die mentaliteit geheerst heeft van moed en durf, welke van iedere hoog geplaatste regeringsvertegenwoordiger in moeilijke perioden geëist mag en moet worden. Men leefde gemakkelijk in een sleur, voerde zonder enig eigen initiatief of eigen fantasie de aanwijzingen of op drachten van Londen uit en had geen flauwe notie, wat er zich in het vader land afspeelde. Het is droevig dit te moe ten constateren. Nog triester echter is het feit, dat er tot dusver zo weinig is gedaan om in deze duffe atmosfeer wat frisheid te brengen. Want veel veran derd is er niet in onze buitenlandse dienst. Toch is het niet zo heel onmogelijk, dat in de toekomst onze diplomaten in het buitenland opnieuw zullen moeten bewijzen, of zij geest, karakter, durf en medegevoel genoeg bezitten om, wan neer de besten uit het eigen volk in ge vaar verkeren, alle hulp te bieden, die in hun vermogen ligt. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, is hedenmorgen op het vlieg veld van Batavia aangekomen. Zijn toestel, een Constellation, werd be geleid door vier Mustang gevechts vliegtuigen. Nederlands-Indische autoriteiten waren ter begroeting van de premier aanwezig. Dr. Beel beschreef het doel van zijn bezoek als eenpoging om zich te oriënteren en verschillende pun ten van het gecompliceerde Indone sische vraagstuk met persoonlijkhe den ter plaatse te bespreken. Hij ontkende zeer beslist dat zijn reis verband hield met de huidige Neder lands-Indonesische besprekingen aan boord van het Amerikaanse marine transportschip „Renville". Hij liet hierop volgen: „De verwezenlijking van de or der „staakt het vuren" en het stopzetten van alle vijandelijkheden en extremis tische acties zijn de voorwaarden voor vruchtbare politieke besprekingen." Dr. Beel vervolgde: „Ik hoop dat mijn bezoek resulta ten zal opleveren in het belang van de volken van Indonesië en Neder land. Mijn belangstelling gaat tijdens mijn bezoek tevens uit naar een spoedige vorming van federale orga nen (de voorlopige federale regering van de Verenigde Staten van Indo nesië). Ik hoop het mijne te kunnen bijdragen om een bespoediging te bevorderen." Dr. Beel, die ook in de maand Mei een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, gaf bcvendien te kennen dat hij oude vriend schappelijke betrekkingen hoopte te ver nieuwen. Dr. Beel werd begroet door dr. H. J. van Mook, de minister voor de Weder opbouw L. Neher, luitenant-generaal S. H. Spoor, commandant van het Neder lands-Indische leger en vice-admiraal Salm van de Kon. Ned. Marine. Bij de aankomst van dr. Beel op het vliegveld van Batavia waren geen ver tegenwoordigers van de Commissie van Drie aanwezig. Waarnemers zien in de verklaring van dr. Beel een aanwijzing, dat de Neder landers zich krachtiger dan tevoren op het standpunt stellen, dat geen concrete politieke resultaten bereikt kunnen wor den, zolang de U.N.O.-ordcr „staakt het vuren" geen werkelijkheid is geworden. Sjarifoeddin heeft op een pers conferentie te Batavia verklaard, dat de Nederlandse troepenconcen traties langs de demarcatielijnen op Java een gevaar beteekenden voor de republikeinse hoofdstad Djokjakarta, waaraan hfj toevoegde: „Ik weet Naar Aneta verneemt, zullen de minister-president, dr. L. J. M. Beel, en zijn secretaris, de heer H. Her mans, morgenochtend naar Sumatra vertrekken, waar zü Palemhang en Medan zullen bezoeken. Zaterdag keren zij naar Batavia terug, waarna zij, naar verwacht wordt, zeer spoe dig een bezoek aan Makassar zuilen brengen. Minister Neher zal, naar heden middag vernomen werd, met de mi nister-president naar Sumatra mee reizen. niet, of zij werkelijk een bedreiging vermen, maar zij konden dit zijn." Zijn beweringen werden prompt door een Nederlandse woordvoerder ontkend. Deze wees er op, dat er geen ongewone troepenconcentraties langs de demarcatielijnen op Java geschieden en er geen sprake was van een Nederlandse 'opmars naar Djokjakarta. Volgens een Nederlands communiqué, dat vandaag uitgegeven werd, bedroegen de Nederlandse verliezen van 4 Augus tus tot 6 December 323 doden, 9-52 ge wonden en 25 vermisten. De Commissie van Drie ging intussen voort met haar informele bes^-ekingen met de Nederlandse en republikeinse delegatie aan boord van de „Renville". Uit betrouwbare Indonesische N bron wordt vernomen, dat de Commissie met de twee delegaties de overeenkomst van Linggadjati punt voor punt doorneemt, teneinde de houding aan beide zijden inzake het Indonesische vraagstuk te kunnen bepalen en een basis te vinden voor verdere onderhandelingen. Te Utrecht viel bij het rangeren een goederenwagen om. Dit veroorzaakte veel opont houd op de in- en uitgaande lijn AmsterdamUtrecht Naar het A.N.P. verneemt, zal minister Drees Donderdagmorgen met het vlieg tuig van de lijndienst der K.L:M. naar Indonesië vertkken. Het ligti n het voor nemen, dat minister Jonkman Zaterdag de reis zal aanvaarden, doch dit laatste staatn og niet geheel vast. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toenemende en Noor delijke wind. Voornamelijk in het Oosten van het land iets koudere nacht met hier en daar nevel- of mistbanken. Overigens weinig ver andering van temperatuur. Zon 8.44—16.29, maan 12.41—22.16. De ministers van Oorlog en van Marine a.i. achten het noodzakelijk de gezinnen, van welke de onbe grensde toepassing van de dienst plicht in verband met het kindertal te zware offers zou vragen, tegemoet te komen. Daarvoor staan twee we gen open, die zij beide zouden wil len bewandelen. De ene leidt tot een vrijstelling, die het getal uit de grote gezinnen als gewoon dienstplichtige op te roe pen personen in ieder geval binnen vaste grenzen houdt; de andere opent de mogelijkheid om verder te gaan, naar gelang en naarmate de over schotten bij de verschillende ge- schiktheidsgroepcn het zullen toela ten, aldus de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp „wijziging Dienstplichtwet". Voor de algemene oefentijd wordt een verlenging van 11 tot 12 maanden voor gesteld. Er zijn echter enige groepen, waarbij een langere of zelfs een veel langere duur nodig is. Bij de luchtstrijdkrachten zal» de oefentijd twee jaar moeten bedragen voor hen, die een technische vakoplei ding genieten. Voor de zeemacht wordt geen verandering van de eerste oefe- ningstijd voorgesteld. Worden dienstplichtigen in de oefen periode geroepen in Indië dienst te doen, dan zou dit feitelijk moeten geschieden (Van onze Londense correspondent) Londen, 16 December. Het Engelse Foreign Office publiceerde heden een verklaring, waarin, in navol ging; van Marshall, Bevin de beschuldi gingen van Molotov weerlegt en tevens zijn twijfels uit over dë juistheid van de verklaringen, welke Molotov had afge legd over de Oostelijke zone. Ook werd bekend gemaakt, dat Bevin's verklaring van de laatste dag van de conferentie op last van de Britse autoriteiten in haar geheel gepubliceerd moet worden in alle Duitse dagbladen in de Britse zone. Marshall heeft sinds het einde van de conferentie gezwegen, maar zal op Vrij dagavond een uiteenzetting en recht vaardiging geven van het Amerikaanse standpunt ter conferentie over de Ame rikaanse radio's. In Amerikaanse kringen in Londen hoorde uw correspondent de overtuiging verkondigen, dat het lot van de Raad van Buitenlandse Ministers be zegeld was en dat dit lichaam zijn be- Vele duizenden Chinezen zuchten nog in gevangenschap, vrijwel altijd zonder enig recht of reden. De toestand van de Chinese volksgroep in de republiek is er practisch een van gijzeling, en een hoge autoriteit als Soe- tcmo kwam daar openlijk voor uit: voor radio-Djokja wees deze generaal-majoor er de Chinezen in het Nederlandse ge bied veelbetekenend op, dat honderd duizenden van hun broeders nog onder bet republikeins regime leefden. Tienduizenden zijn sinds de komst der Japanners, vooral echter na het uitroe- Pen van de republiek, vermoord. In Pra- hoe vielen er 600 tegelijk: slechts één ten dode opgeschrevene wist te ontko men, in Juni 1946. De lichamen van de slachtoffers werden in enkele bronput- ten gegooid. Te Oetan Besar werden alle Chinese dorpelingen afgemaakt, met uit zondering van enige mooie vrouwen! Soetomo heeft trouwens, eveneens voor de radio, gedreigd, dat hij alle Chinezen zou laten verdelgen. Honderden luiste raars zouden voor een eventuele recht bank kunnen getuigen, dat hij dergelijke uitlatingen heeft gebezigd; nooit heeft echter een rechtbank of een andere be voegde instantie zich met bestraffing van misdadigers of ophitsers bezig ge houden. En toch had premier Sjari foeddin uitdrukkelijk beloofd, dat de schuldigen hun straf niet zouden ont gaan! 21 Juli 1947 begon de Nederlandse politionele actie en daarmee de Indo nesische tactiek der verschroeide aar de. waarvan reeds lang algemeen be kend was. dat zij zou worden toegepast, als het tot wapengeweld mocht komen. Sinds eind 1946 had daarom de Chine se consul-generaal getracht, voor zijn stamgenoten enkele „vrijplaatsen" te doen aanwijzen, echter zonder succes. Op vele plaatsen werden nu, zodra de Nederlanders naderden, de Chinezen uit hun huizen gehaald. Terwijl dan de Indonesiërs naar hartelust stalen en plunderden en vervolgens de woningen in brand staken, werden de Chinezen weggevoerd naar verzamelplaatsen of naar concentratiekampen, waaruit Ne derlandse troepen hen later verlosten. Velen kwamen echter om, gelijk een familie van 9 personen te Poerwoker- to, die in een schuilkelder werd gedre ven, waarop republikeinse soldaten handgranaten wierpen. Meer dan eens troffen de Neder landers by hun komst in een dorp of stad de stoffelijke resten van Chinezen aan. Zo drongen zij 31 Juli Kotalama binnen: zij vonden er 21 verbrande ïyken, waaraan men kon constateren, dat ze letterlijk in stukken gehakt en met puntige bam boestokken gespietst waren. Aan een paar lichamen ontbraken ar men en benen, uit andere puilden de ingewanden. De lijken waren in zakken gepakt, met olie overgoten en aangestoken. Een man en een vrouw stierven in elkanders armen. Één van de overige slachtoffers was klaarblijkelijk levend verbrand. Voor dergelijke moorden waren in de regel voornamelijk de republikeinse troe pen van de T.N.I., Pemoeda's, Pelopors, Barisan Rajat, enz., verantwoordelijk. De gruwelen bleven ook niet tot enkele plaatsen en streken beperkt, doch kwa men over geheel republikeins Java en Sumatra voor. De overlevende Chinezen twijfelen er niet aan, of alles werd "in gevoerd volgens een voorafgegeven order en opgemaakt plan. Hoeveel Chinezen er gedood, gemar teld en ontvoerd zijn, hoeveel vrouwen werden mishandeld, hoeveel huizen in as zyn gelegd, voor hoeveel millioenen guldens schade werd toegeb acht aan huizen en bezittingen, durft men nog niet te schatten, te meer daar ook het bevel „staakt het vuren" allerminst een einde aan de beproevingen heeft ge maakt. Voor de Chinezen duurt in de streken, welke de republiek beheerst, de ellende nog altijd voort. De vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruis op Java, dr. W. O. Leuteneger, heeft hierin aanleiding gevonden, uit naam van menselijkheid en beschaving, de republiek dringend te verzoeken, in de huidige toestand ver- staansredenen verloren had. Ook ver wachtte men een spoedige economische en gedeeltelijk ook politieke fusie van alle drie Westerse zones. Molotov vertrok hedenmorgen in alle stilte per vliegtuig. Op een vraag, of hij nog commentaar had op de afgelopen conferentie, antwoordde hij met 'n stra lende glimlach, dat hij uitstekend ont beten had. Bidault verwachtte na vandaag nog een ontmoeting te hebben met Marshall en Bevin, morgen naar Parijs terug te ke ren. Een Tass-bericht, vermeld door radio- Moskou, legt alle schuld voor de misluk king der Londense conferentie op de Amerikaanse delegatie. „De Amerikaanse delegatie", aldus constateert het Tass- bericht, „is naar Londen gekomen met het vooropgezette plan de handen niet te laten binden door enige beslissing die de definitieve afscheiding van de Wes telijke gebieden van Duitsland zou voor komen". Wat de structuur van Berlijn betreft, hierin zal waarschijnlijk tengevolge van de mislukking van de conferentie in Londen niet veel verandering komen. De Amerikaanse militaire gouverneur in Berlijn verklaarde Dinsdagavond, dat er in de geallieerde kommandatura wei nig of geen verandering zou komen, en de Russen waarschijnlijk wel niet zou den proberen de Amerikanen Berlijn uit te gooien. Men acht het evenmin waarschijnlijk, dat de Russen hun zone in Berlijn streng zullen sluiten voor de andere geallieerden, omdat nog altijd de Russen meer voordeel hebben van de Amerikaanse en Britse sectoren en er De Weense scheikundige Frits Bauv%ann is er in geslaagd uit erwten een ver'van- gingsproduct voor chocolade te vervaar digen. In Weenen worden thans allerlei „chocolade"-artikelen gemaakt uit dit product, dat aan chocolade geheel gelijk waardig heet te zijn. betering te brengen. Djokja heeft dit verzoek genegeerd. De vertegenwoordi ger van het Chinese Rode Kruis heeft zich vervolgens tot de regering in Nan king en tot de U.N.O. gewend met een verklaring, waarin hij, op grond van met datum, plaats en namen gestaafde inlichtingen, ten scherpste protesteert tegen enig voornemen, de Nederlanders te bewegen, zich weer achter de oude demarcatielijnen terug te trekken. Naar zijn mening zou op zulk een terugtrek king spoedig volgen een nieuwe, onge motiveerde moordparty op de weerloze Chinezen, en wel in een omvang als de geschiedenis tot dusverre nog niet ge kend heeft. Slechts een Nederlandse bezetting kan orde en recht herstellen en handhaven. veel meer Russen de Amerikaanse sec tor binnenkomen dan Amerikanen de Russische. Bovendien moeten verschei dene diensten in Berlijn geordineerd worden uitgevoerd en is het niet moge lijk iedere sector afzonderlijk te laten functioneren. Nu de scheidingsiyn tussen Oost en West zo scherp getrokken is als nooit te voren, mag verwacht worden, dat het Marshall-plan in het Amerikaanse Con gress een grotere aanhang dan tot nu toe zal verwerven. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft Dinsdag op een persconferentie medegedeeld, dat in de naaste toekomst besprekingen zullen worden gevoerd met Engeland en Ame rika over de mogelijkheid van fusie van de Franse zone van Duitsland met de gecombineerde Engels-Amerikaanse zones. Bidault zeide. dat door de Franse re gering nooit iets was besloten of voor bereid wat betrekking had op 'n fusie. Herhalende wat hij in de raad der mi nisters had gezegd, verklaarde hij, dat de Franse regering de mogelijkheid van een fusie nog niet onder de ogen had gezien. De minister deelde ook mede, dat zijn regering nog niet de mogelijkheid van een driemogendhedenverdrag tegen Her bewapening van Duitsland, dat de plaats zou innemen van het door Byr nes ontworpen viermogendhedenpact, had bestudeerd, maar hij noemde de mogelijkheid van een schriftelijke Ame rikaanse garantie een zeer belangrijke en waardevolle grondslag voor de Fran se veiligheid. Bidault voegde hieraan toe, dat zulk een pact slechts een van de garanties zou zijn, welke Frankrijk noodzakelijk acht. De andere zijn: economische inlij ving van de Saar, een speciale rege ling voor het Rijnland, internationale controle op het Ruhrgebied en een fe deraal Duitsland. De politieke leiders in de gecombi neerde Anglo-Amerikaanse bezettings zones van Duitsland zijn het gister avond eens geworden over een basis plan om tot een West-Duitsland te ko men. De plannen beogen een democratisch gekozen regering, die Westelijke ideeën en vrijheidsprincipes huldigt „een West- Duitsland," dat steeds dë deur naar het Oosten open zal houden, mits het Oos ten èn de Duitsers daar eveneens de vrijheid als het eerste en hoogste be lang zien. De West-Duitse communisten, die op bovengenoemde verg *- g niet verte genwoordigd waren, hebben op hun beurt bekend gemaakt, dat zij „niet zul len rusten" totdat er een gezonde demo cratische orde in geheel Duitsland is ge sticht. Vijf milliard dollar zal Argentinië be dragen ter ondersteuning van het plan- Marshall. Het bedrag zal geleidelijk ter beschikking worden gesteld in de vorm van leningen. Dit werd meegedeeld door Diego Mo- cinari, Argentijns gedelegeerde op de Int. Conferentie te Havanna. De Académie francaise heeft Maandag aan Z. if. Paus Pius XII de grote gouden medaille voor de Franse letteren ver leend. In een begeleidend schrijven werd ge zegd, dat deze onderscheiding aan de Paus werd uitgereikt als erkenning voor de niet aflatende belangstelling van de Heilige Vader in de Franse taal en cul tuur. Tijdens een plechtige zitting van de Académie zal Donderdag een officiële proclamatie worden voorgelezen. Georges Bidault in een mismoedig ogen blik tijdens de persconferentiedie hij gisteren in Londen hieldnadat de mi nisters van de Grote Vier waren uiteen gegaan. Hij achtte de verdaging de enige oplossingnadat gebleken was dat er geen uitweg uit de impasse was. Volgens berichten van Franse zijde in Londen, maakt men voortgang met de voorstellen voor een spoedig te houden bijeenkomst van de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, waarop zii de toekomstige poli tiek inzake Duitsland zullen bespreken. Men zou voorgesteld hebben een zodanige bijeenkomst op 15 Januari in Washington te houden. nadat de normale eerste oefening is voltooid. Rekening houdende met de tijd, die verloren gaat met inschepingsverlof, heen- en terugreis en acclimatiseren en met een verblijf in de tropen van om streeks 15 maanden dat als een mini mum moet worden beschouwd om de uitzending rendabel te doen zijn zou de duur van de eerste oefening zodoende op ten minste 30 maanden moeten wor den gesteld. Een verlenging, waarbij de eerste oefeningstijd voor het gros der dienstplichtigen op twee jaar wordt ge bracht, moet worden beschouwd als een minimum. ZoaGs bekend, vallen onder het zoge naamde .gezamenlijke programma" van de Nederlandse omroep oa. uitzendin gen, die voorbereid zijn door de regering of door de militaire overheid, zo byvoor- beeld de regelmatige causerieën over de wederopbouw en het „Strijdkrachtenpro gramma". Het gezamenlijk programma staat on der verantwoordelijkheid van de pro grammaraad. Deze raad heeft, naar ons bij informatie bleek, aan de desbetref fende regeringsinstanties en legerauto- riteiten gevraagd te voren kennis te mo gen nemen van hetgeen deze zouden uit zenden. De programmaraad zowel als de omroepverenigingen zijn namelijk van mening, dat deze uitzendingen evengoed doofde omroeporganisaties kunnen wor den verzorgd. Men zei niet in staat te zijn aan het verlangen van de program maraad te voldoen. De programmaraad heeft daarom ge meend deze soort uitzendingen niet meer onder zijn verantwoordelijkheid te moe ten laten uitzenden. Dergelijke uitzen dingen worden thans aangekondigd met de woorden: „Deze uitzending geschiedt op last van de regeringscommissaris". De politie van Hongkong heeft de 1.600 Chinese passagiers van het Neder landse schip „Van Heutsz" aan een uit gebreid verhoor onderworpen. Tot dus ver zijn nog geen arrestaties verricht. De „Van Heutsz" zou vandaag naar Swatow vertrekken. De politie blijft echter aan boord om het onderzoek voort te zetten. Er zijn" 34 verstekelingen van boord verwijderd. Men gelooft ech ter niet, dat een hunner bij de overval betrokken is geweest. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten, de vermakelijkheidsbelasting niet te verhogen en de door de minister var. Binnenlandse Zaken daartoe gege ven richtlijnéh niet over te nemen. m De Arabische leiders van Lybië, Syrië, Arabië, Egypte, Irak, Transjordanie en Yemen hebben in Cairo een bijeenkomst gehouden om hun houding te bepalen ten aanzien van de beslissing van de UNO, inzake de verdeling van Palestina. Tijdens de conferentie (Van onze parlementaire redacteur) van de Nederlands-Indische regering is. Onder drukke representatie van de achtergebleven leden van het enigszins verweesde kabinet begon de Tweede Kamer Dinsdagmiddag aan de Be groting van Overzeese Gebiedsdelen, om aldra te bewijzen, dat het geen debat in grote stijl zou worden. De kopstukken spraken over het alge meen niet op deze middag, geen rede voering van Schouten, geen rede van Romme. De partijen markeren de pas en klagen om het hardst over al die kwesties, waaromtrent de regering na latig blijft de Kamer behoorlijk in te lichten. De heer Meyerink somde een heel lijstje op: het vertrek van Neher, de terugkeer van Van Mook, het vertrek van dr. Beel, de werkzaamheden van de Oommissie van Drie en het Memo randum over het Nederlandse beleid, fat aan de Commissie van Drie is toe gezonden. De heer Joekes voegde daar nog aan toe de zeer grote mate van onzekerheid, waarin de Kamer wordt gelaten aan gaande de economische situatie en het financiële beheer in Indonesië en ook de heer Tilanus vestigde er de aandacht op, dat er nog 6teeds geen Begroting De meest belangwekkende toespraak van de middag was wel de rede van de heer Joekes, die ook als de mening der socialisten te kennen gaf, dat men op dit ogenblik niet zonder meer de troepen kan terugtrekken. Maar in dit „zonder meer" zat de kneep. Want het is nog altijd zo, dat „da wo die Begriffe fehlen, da stellt ein Wort zur rechten Zeit sich ein". Het begrip nopens de maatregelen, die hier getroffen moeten worden, heb ben wij in de beschouwingen van de heer Joekes moeilijk kunnen ontdekken. De formule was niet kwaad: hij pleitte niet voor het vasthouden aan het de- mobilisatie^chema, doch men moet over gaan tot demobilisatie op een zodanige wijze, dat de gang van zaken niet ge schaad wordt en men aan de troepen zoveel mogelijk tegemoet komt. Zo is het maar net. f 1500: 8376 f1000: 3560 7143 16119 f 400: 1177 1841 f 200: 2821 6780 17777 19037 19472 f 100: 1101 7576 10096 13113 14485 16729 17448 18194.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1