„Zwarte Ali" staat terecht Gr amof oonplaten industrie te Bloemendaal Parochie Aerdenhout viert zilveren feest „De moordenaars van Krist kwamen uit de Kathedraal Uitgebreide productie van Decca 12 priesterzonen en 40.000 H. Communies phiuShave ROMME OVER INDIË IN DE TWEEDE KAMER Militairen zullen „Wildhoef" te Bloemendaal verlaten Ambtenaren plegen distributiefraude Provinciaal personeel Splinters €en üergtgtócfjenfe Schrik van Haarlem stond onder haar invloed AGENDA heemstede De bouw van 53 woningen voor „hem" PHILIPS Ook voor Suriname en Curacao koninklijke rede van 1942 het uitgangspunt Maart weer huis voor ouden van dagen Restauratiekosten op lVi ton geschat Grote bonnenzwendel achterhaald Verrader in cassatie WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 PAGINA 2 HAARLEMS TRIBUNAAL ff Bezwarende feiten Taxi? Bel op 1.2.3.4.5. DISTRIBUTIENIEUWS Faillissementen Burgerlijke Stand De aanslag op Krist KOOS KOEN OVER ONDERHUUR Schoorsteenbrand Mendelssohn-herdenking H.O.V. R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" Jeugdschaakcluib D.O.S. Samenwonen en tussen- meters Bloembollencultuur T uinliedenvereniging Commissie van Toezicht L.O. ZANDVOORT 18 MILLE VOOR NUTTIGE DOELEINDEN HILLEGOM Personalia HENRI BRUNING ZES JAAR UITGESLOTEN Akkerbouwers van de L.T.B. vergaderen BESOMMINGEN KALME MARKT Voor het gebouw van het Haar lems Tribunaal had zich gister middag een lange rij van mensen gevormd,' die tegenwoordig wilden zijn bi) de behandeling van de zaak tegen de kostjuffrouw van de be ruchte S.D.-rechercheur Krist, mevr. A. RoozeboomKoster, bij jong en ond in Haarlem beter bekend als „Zwarte Ali". De publieke tribune wag overvol, toen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. van der Goot, de behandeling opende en de 44-jarige beschuldigde ter verant woording riep voor haar daden tij dens de bezetting. Ofschoon de acte van beschuldiging slechts vijf punten omvatte, was de in houd daarvan zo bezwarend, dat het maar weinig gescheeld had, of de kost- juffrouw had voor het Bijzonder Ge rechtshof moeten verschijnen. Behalve dat zij pamfletten voor de N.S.B. had verspreid en gecollecteerd had voor de Winterhulp, verstrekte zij destyds aan de politie en aan de inlich tingendienst, en dan vooral aan Krist, inlichtingen, waardoor velen gearres teerd en opgesloten werden. Bovendien werd haar ten laste gelegd, dat zij, naar aanleiding van de aanslag op Krist, ver klaard had, dat de schoten vanaf de uitgang van de kathedraal waren gelost. Van haar zou ook de opdracht afkomstig zijn om op de grafsteen van Krist te beitelenDoor laffe moordenaarshand gevallen. Zijn eer was trouw. Op de vraag van de voorzitter, of zij ten aanzien van de beschuldigingen nog iets had te zeggen, verklaarde zij: „Ik ben nimmer verspreidster van N.S.B.- lectuur geweest." Deze verklaring verwekte op de pu blieke tribune nog al enige beroering, die mr. Van der Goot dadelijk de kop Indrukte met de waarschuwing, dat de tribune onmiddellijk ontruimd zou wor den, wanneer men zich niet rustig zou gedragen. Daarop verklaarde beschuldigde, dat zij alleen maar inlichtingen had ge geven, wanneer iemand haar had uit gescholden voor „smerige vuile fascist". In Juni 1943 zag zij iemand op de fiets, die in een kussensloop een radio toestel vervoerde. Zij volgde hem, even eens op de fiets, totdat zij gezien had, dat de man het toestel in een huis te Hillegom had gebracht. Zij belde on middellijk de Inlichtingendienst op met het gevolg, dat de man spoedig gegrepen werd. Besch. verweerde zich met de ver klaring, dat zij samen met haar man was, en dat hij haar opdracht had ge geven de man met het toestel te volgen, pe bewuste persoon had hem n.l. eens „in den brode" benadeeld. Het slacht offer zelf had echter schriftelijk ver zekerd. dat hy Roozeboom niet kende, waardoor de verklaring van besch. ge logenstraft werd. Een dergelijk staaltje had ook mevr. C. H.—B. ondervonden. Zij liep eens met twee schoonzusters op het Wilson- plein, toen besch. aan kwam fietsen. Zij zei toen: „Daar heb je nou Worteltje Boven," waarop de aangesprokene uit riep: „O, is dat nou Worteltje?" Besch. was direct van haar fiets gestapt en op het drietal toegekomen, roepend: ,,Heb je wat tegen me? Ik zal jou ook eens een prettige Zondag bezorgen!" Even later stond mevr. B. met haar schoonzuster in de Grote Houtstraat op de tram te wachten, toen „Zwarte All" met twee heren aankwam, tegen wie ze Donderdag 18 December HAARLEM (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest L. ZANDVOORT (Haltestraat 4)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen CE, 93 u. HEEMSTEDE (Binnenweg 160)uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9— 12.15 u. 1^—Li en 24.30 u. rest L. De rechtbank heeft op Dinsdag 16 December in staat van faillissement verklaard: L. F. van Steenbergen, firmant van de Vennootschap onder de firma Eer ste Leidsche Spaar- en Betaalzegelkas, wonende te Heemstede, Glipperweg 61. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. L. Sprey, advocaat en pro cureur te Leiden. Nico laas Hiüebrand, zijn bedrijf uit oefenende onder de nfiam „Schoon maakbedrijf „Pura", wonende te Haar lem, Westergracht 45. Rechter-commis saris: mr. C. E. Muller. Curator: mej. mr. M. van Beek, advocaat en procu reur te Haarlem. Jakob Zwemmer, zonder beroep, wo nende IJmuiden-Oost, Zeeweg 317. Rechter-commissaris: mr. C. Ei Muller. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te Haarlem. W. Hooggraaf, bollenkweker, wonen de te Driehuis, gem. Velsen, Vondel laan 40. Rechter-commissaris: mr. C. Muller Curator: mr.' F. J. D. Theyse, advocaat en procureur te Haarlem. GEHUWD: L. J. Fabel en M. G. Pries ter. GEBOREN: A. Wakkerde Wijs z; J. Oldenburg—van der Putten z; M. J. DuijKooij z; B. G. MartinKruse d; A. C. Dijkerde Dood d; A. J. Breed Konings d; M. C. tfeelenturfBelt d; C. Mensen—Kiuijt d; I. C. Zuurbier Vanhöfan d; H. A. SmitSieber d. OVERLEDEN: A. Bloem, 47 j„ Park laan; E. Winkelman, 75 j„ Joh. de Breukstraat; J G. van der Heide, 76 j., Floresstraat; H. de Vries, 78 j„ Tesla- straat; C. Melchior. 66 j.. Molenstraat; J. H. Blankwater, 59 j.. Archipelstraat; W. PingueleHendriks, 70 j„ Midden weg: C. J. Croon—van Huijssen, 83 j„ Ripperdapark; J. W. Rodenburg, 91 j„ Cederstraat: G. A van der Veldt, 22 j„ van 't Hoffstraaf: K. van den Houten, 83 j„ Crayenesterlaan. zei: „Dat zijn die dames. Neem ze maar mee, maar niet naar de Smedestraat, maar naar het Nassauplein." Ook in dit geval waren er van de kant van besch. tegenstrijdige verkla ringen. ,,Het is opmerkelijk," aldus de voor zitter, „hoe u in al dergelijke gevallen commanderend tegen de politie optrad." „Ik geloof niet, dat een agent zich door mij zou laten commanderen." „Op het ogenblik zeker niet." Lange tijd bleef het Tribunaal stil staan bij de aanslag op Krist, die op 25 October 1944 door de illegaliteit werd ■neergeschoten. Direct na deze aanslag, welke op de Westergracht geschiedde, verklaarde besch. aan een landwachter, dat zij gezien had, dat de twee moor denaars blijkbaar uit de kathedraal waren gekomen, want zij zag ze staan bij de uitgang. Tevens meende zij de plebaan gezien te hebben, welke ver klaring toen al ontzenuwd werd door de mededeling van een onderwijzeres, dat zij deze aan de pastorie gehaald had voor eventuele geestelijke bijstand. Besch. had deze verklaring kennelijk af gelegd om de plebaan in zijn kathedraal te treffen, want de landwachter had er aan toegevoegd: „Wij zullen dat hele nest daar maar eens utibranden." Het graf van Krist was door haar ge kocht en ook de onderhoudskosten had zij op zich genomen. Door verdraaiing van de feiten, zoals ook de opdracht tot het aanbrengen van bovengenoemd graf schrift, probeerde besch. de schuld op anderen te werpen. Maar het feit b.v. dat zij alles van Krist erfde, deed het Tribunaal anders geloven. 'Bij het verdere verhoor vertelde besch., dat zij op een goeie dag Krist de deur had gewezen. Hij had haar n.l. verzocht een gestolen motor in het schuurtje te mogen zetten. Toen had zij ingezien, dat hij niet deugde. „Waarom hebt u hem dan later weer toegelaten?" „Omdat Ik bang voor hem was. Als ik hem niet zou toelaten, dan zou hij de jongens van mijn schoonzuster laten weghalen" De voorzitter kon niet aannemen, dat zij angst voor Krist had. Uit het hele drama was komen vast te staan, dat hij onder sterke invloed stond van zijn hospita. Resumerend zeide de voorzitter: „Vast staat, dat u geen lid was van de N.S.B. Dat lag ook niet in uw lijn. U werd beheerst door een zekere machtswellust. U kende dan ook geen angst voor Krist. U was nooit een bange vrouw, zoals u dat ook nu niet bent. Daarom alle eer. Als we u zien gaan naar 't Nassauplein, dan zien we niet de kostjuffrouw, maar de vrouw, die eèn funeste in vloed had op Krist." De verdediger van besch., mr. C. Blan kevoort, schetste de uiterst moeilijke taak om in deze affaire juist te oor delen. Hij vond het best begrijpelijk, dat zijn cliënte uit verontwaardiging derge lijke woorden op de grafsteen van Krist had laten aanbrengen. De voorzitter onderbrak hem hier, met hem er aan te herinneren, dat op dezelfde plek, waar de aanslag is gebeurd, nu tegen over de afgebrande huizen een wit kruis staat geplant ter herinnering aan die „laffe moordenaars"! De verdediger bracht naar voren, dat ook de man van besch. een slachtoffer was van de omstandigheden, doordat ook hij door de illegaliteit werd geëli mineerd. Hij kon niet geloven, dat zijn cliënte desbewust afbreuk had gedaan aan het verzet. Hij verzocht het Tribu naal zich eerst ter dege te beraden al vorens uitspraak te doen. Nadat besch. nog gebruik nad ge maakt van het recht voor het laatste woord, waarbij zij zoals trouwens tijdens de gehele zitting rap van tong bleek te zijn, bepaalde het Tribu naal de uitspraak op Dinsdag 30 De cember. Naar aanleiding van het op 1 Februari in werking treden Van de nieuwe huren- beschikking in geval van onderhuur zal Donderdag 18 December te 19.45 uur over Hilversum I in de rubriek: „De re gering-voorlichtingsdienst antwoordt", een populaire uiteenzetting worden ge- gegeven over de berekening van huren en onderhuur, waarbij Koos Koen cp de bekende wijze zijn visie op deze schikking zal geven. De brandweer te Santpoort heeft hedennacht aan een perceel aan de Bloemendaalsestraatweg een schoor steenbrand geblust. Bioscopen: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a.l.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Onze correspondent meldt.... (18 j.)2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Arsenicum en oude kant (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Onder zwarte vlag (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De vrouw in het venster (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theat' Vol Gas (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 17 December: Concertgebouw: Eerste concert Pianis tenserie: Willem Andriessen, 8 uur. „Door Mendelssohn te eren", zo zegt de heer Th. de Crauw terecht in zijn toe lichting bij de herdenking van de hon derdste sterfdag van Felix Mendelssohn Bartholdy door onze Haarlemse Or kestvereniging, „eren wij het verleden van het Duitse volk en betreuren tevens zijn karakterontwikkeling, die het, in de loop van honderd jaren, met een be klemmende zekerheid leidde tot een ver loochening van eigen grootheid en tot een volkomen zelfvernietiging". En het waren inderdaad wel mee van de beste scheppingen van de jong gestorven ro manticus, de veel-begaafde Mendelssohn, welke Marinus Adam in het programma van deze avond ten gehore bracht. Want zowel de Italiaanse Symphonie, van 'een stralende levensblijheid, gemengd met berustende melancholie en innige vrede, als het brillante Piano-concert in g. kl., t. (Op. 25) en de geestige, poëtische mu ziek bij Shakespeare's „Midzomernachts- droom", ze zijn alle schier volmaakt van verm en geniaal van inhoud. En de wijze, waarop Adam en zijn musici deze wer ken vertolkten, verdient, afgezien van 'n enkel niet storend vlekje hier en daar, alle lof. Het is nu eenmaal niet anders, maar het is deze romantische muziek van de goede soort, waarvoor wij, hoe ze ook door modernere klankverwerking en andersgezinde inspiratie moge zijn achterhaald, diep in ons mensenhart toch altijd nog een ruim en warm waar derend hoekje open houden. Bij alle fraai afgewerkte detaillering wist Mari nus Adam de grote lijn te bewaren, bij alle romantische innigheid de frisheid en de speelsheid der jeugd. Waarvoor van harte dank. De solist Stefan Askengse liet deze zelfde kwaliteiten tot uiting komen in zijn kernachtige, technisch uiterst bril lante verklanking van het Piano-concert. En het orkest stond hem hierin bijzonder slagvaardig en pittig ter zijde, zodat een vaak uiterst geraffineerd effect werd ver kregen, waarvoor de Poolse pianist Adam en zijn musici dan ook welverdiend liet delen in het daverend applaus dat hem ten deel viel, en het niet aflatend pu bliek op een virtuoze solo-toegift ver gastte. Een Mehdelssohn-herdenking, welke de toehoorders niet licht zullen vergeten, en waarmee de leiding ongetwijfeld allen ten zeerste aan zich heeft ver plicht. -Dat er, vooral in de na de pauze gespeelde delen uit de Midzomernachts- droom-muziek een enkele rhythmische ongelijkheid en voorbijgaande technische mislukking binnen wisten te sluipen, we zullen de laatsten zijn om dit de musici, vooral bij zulk een welgeslaagd geheel, euvel te duiden. J. S. Uitslagen: Winfried I—TOG II 10—0, Winfried II—Shot I 6—1, Winfried V— Shot IV 9—1. TOG VI—Winfried IV 19; dames: Te Zaanen 1Winfried II 9—1, Winfried II—TOG II 2—8. Wedstrijden voor deze week: Winfried III—HBC I. Gedurende de competitie wordt op Vrijdag een tweede oefenavond gehou den. De Jeugdschaakclub D.O.S. van de St. Liduina-parochie speelde een wedstrijd tegen Het Witte Paard III. D.O.S. wist deze zeer spannende wedstrijd met 43 te winnen. De uitslagen waren: Het Witte Paard D.O.S. StolvoortRikkers 10 SchoorlPulles 01 StevensLuipen 01 GoedemansVeling 10 VosseVeringa 01 OverdijkDegenhart 10 StolvoortBogaard 01 Tevens speelde de heer Hoogland een simultaanwedstrijd tegen D.O.S. II, en won met 60. De economische dienst heeft twee personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan kopen en verko pen van koffie zonder bon. De een had n.l. aan de ander 30 kg. verkocht voor 6.per kilo. Bij nader onderzoek bleek, dat de koffie verduisterd was en afkomstig was uit de kazerne aan de Koudenhorn. Een bestuurder van een autobus van de N.Z.H.V.M. werd nabij het Krelage- huis op de Leidsevaart verblind door het felle licht van een tegenligger. Het gevolg hiervan was, dat hij een gepar keerde auto niet zag en deze aanreed. Een persoon, die bij deze wagen stond, kreeg lichte verwondingen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de chauffeur van de auto, die de ver blinding heeft veroorzaaakt. De gepar keerde auto en de bus zijn beschadigd. Op Tweede Kerstdag zullen The Ram blers in de grote zaal van het Concert gebouw optreden. Theo Uden Masman heeft enige speciale verrassingen in petto Onlangs berichtten wij, dat Philips te Eindhoven het voormalige P.E.N.- gebouw aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal heeft aangekocht en dat de Decca-maatschappjj te Amsterdam haar gramofoonindnstrie daar zal vestigen. Op het ogenblik is rrien reeds bezig met .de inrichting van het gebouw, waar mee men in het begin van het volgende jaar gereed hoopt te zijn. Naar wij ver nemen ligt het in de bedoeling het gej hele bedrijf, zoals het sinds jaren tf Amsterdam staat, naar Bloemendaal over te brengen. Dit zal voor Decca een grote verbetering betekenen, want de ruimte in haar fabriek in de hoofdstad was al lang bekrompen, hetgeen zich de laatste tijd nog meer deed gelden, daar zij geheel alleen aan de aanvraag moet voldoen, die voor de oorlog over zeg firma's hier te lande, welke geen eigen industrie hadden, doch uitsluitend op import waren aangewezen, was ver deeld. Er zullen te Bloemendaal geen gramofoonplaten worden opgeno men. De opnamestudio blijft te Hil versum gevestigd, waar ook de was sen platen in metalen matrijzen worden omgezet. De eigenlijke gra mofoonplaten zullen échter te Bloe mendaal worden geperst. Doch niet alleen met de door Decca zelf ge fabriceerde matrijzen zal in de nieu we fabriek worden gewerkt, ook zul len er gramofoonplaten worden ver vaardigd van de matrijzen, die Decca van haar moederhuis te Lon den, dus opnamen van buitenlandse orkesten en zangers, ontvangt. Wanneer de grote verhuizing ge schiedt en hoeveel arbeiders in het pro ductieproces worden ingeschakeld, is nog niet bekend, al verwacht men, dat de installatie in het voorjaar een feit zal zjjn. In de Kersttijd viert de St. Anto- niusparoehie te Aerdenhout-Bent- veld haar 25-jarig bestaan. Over de stichting en de betekenis van de kerk heeft onze kunstmedewerker indertijd geschreven in de serie „Torens rond de oude St. Baaf." Het gedenkboekje, dat thans uitge geven is, geeft echter nog enige in teressante onthullingen uit de paro chiekroniek. De eerste zieleherder was pastoor H. van Beek, die de opdracht van de Bis schop kreeg om een kerkgebouw in deze omgeving te plaatsen en zijn werken op 22 December 1922 bekroond zag met de plechtige inwijding door plebaan L. Westerwoudt. Op 19 Juli 1926 volgde pastoor M. Niehus. In 1932 begon men met de scholenbouw en toen pastoor W. M. Bosch het herderschap overnam, werden de scholen .afgebcuwd. In 1923 was het aantal parochianen 486, thans nadert het de 2000. Bij het koperen feest, bedroeg het aantal com munies 25.000, nu 40.000 per jaar. De schoonste bloei van de parochie is wel geweest, dat in de 25 jaar 12 parochie zonen het priesterschap ontvingen en opmerkelijk is, dat daar, naast wereld heren, bij zijn: een Dominicaan, een Benedictijn, een Capucijn, een Trappist, een Franciscaan, een Norbertijn, een Jezuïet en een Pater van het H. Hart. De bouw van 53 woningen op een terrein, gelegen ten Westen van de Raadhuisstraat en ten Zuiden van de Kerklaan, is opgedragen aan de firma gebr. Van den Putten te Heemstede voor de totale som van ƒ560.202.50. In verband met de gewijzigde om standigheden stellen B. en W. van Heem stede de raad voor, de verordening be treffende gas, water en electriciteit zo danig te wijzigen, dat daaruit komt te vervallen de clausule: „de hoofdbewoner is voor het gehele verbruik aansprake lijk". Ook kan vervallen de bepaling, dat B. en W. machtiging moeten geven voor het plaatsen van meer meters in één perceel. Ook in deze gemeente zal een besluit ter uitvoering van de woonruimtewet genomen worden. De wet is niet van toepassing op het seminarie Hageveld, het St. Bavogesticht en „Meer en Bosch". De afdeling Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur komt Vrijdagavond in vergadering bijeen ter behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering van 22 December a.s. waar o.m. het voorstel- Beverwijk inzake de sanering wederom ter sprake zal komen. De Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aerdenhout en Omgeving" houdt Don derdagavond a.s. haar jaarvergadering in het Volkskoffiehuis. Tevens zal daar de komende Kersttentoonstelling wor den besproken, terwijl ter afwisseling een oefening in hersengymnastiek op tuinbouwkundig gebied zal worden ge houden. Er zijn vier zilveren jubilarissen: de heer P. Everard, kerkmeester, P. Kor- stenbroek, voorzitter van het collectan tencollege, G. Bergman, lid van dit col lege en C. Seders, lid van het zangkoor. De plechtigheden zijn begonnen met tridua voor de jeugd en voor dé vol wassenen. Op tweede Kerstdag zal de Hoogmis om 9 uur worden opgedragen tot intentie van de vier zilveren jubi larissen. Om 10 uur volgt de aanbieding van de feestgeschenken door de paro chianen en huldiging der zilverlingen. Om half elf krijgt ieder gelegenheid, om zijn gelukwensen aan te bieden aan het kerkbestuur en de jubilarissen. 28 December, de grote parochiedag, met algemeen H. Communie, zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het Pontificaal Lof des middags om 3 uur celebreren. Pater A. van den Maagdenberg, die ook het triduum leidt, zal de feestpredikatie houden. In de gymnastiekzaal van de paro chiale schoei zal de parochianen op 5, 6 en 7 Januari een feestavond worden aangeboden. Jack Stoffer zal met zijn ensemble de muziek verzorgen en Tho- masvaer en Pieternel zullen een paro chie-revue opvoeren. De kinderen zul len op 8 Januari onthaald worden op een filmvoorstelling. Koop voor „hem" een „PHILISHAVE". Dat is een cadeau naar het hart van iedere man. Dat herinnert hem iedere morgen weer opnieuw aan U Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERK00P-MI1 V. NEDERLAND. EINDHOVEN De Tweede Kamer heeft hedenmorgen de algemene beraadslagingen over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voortgezet. De heer Romme K.V.P.) sluit zich aan bij de opmerking van de heer De Kort, dat ten aanzien van Suriname en Cu rasao vastgehouden moet worden aan de volledige loyale uitwerking van de Koninklijke rede van 1942, d. i. oprui ming van de resten van ondergeschikt heid dezer gebiedsdelen aan het Rijk in Europa en gelijkheid van de burgers van alle rijksdelen. Hij betoogt, dat hij in de nota van 1.1. Zaterdag meer gewaardeerd zou hebben een verontschuldiging dan een minis teriële scherts en hij beklaagt zich over de zwijgzaamheid omtrent de ontwik keling der staatkundige gebeurtenissen. In verband met de opmerking om trent een nadere bepaling van het beleid, in de laatste regeringsnota opgenomen, vraagt spr. of, indien dit mocht gaan inhouden een wij ziging van de doelstellingen en de beleidsvorm, er op gerekend kan worden, ditn iet zal worden geëffec tueerd buiten de Kamer om. Er aan herinnerend, dat hij zijn steun aan Linggadjati heeft gegeven, verklaart spr. dat hen toch niet zorgenvrij is. Vervolgens maakt hij enige opmerkin gen over het beleid der oppositie en der regering. Plicht van de oppositie is z. i. ook het eigen hoogste doel niet uit het oog te verliezen en te vermijden alles wat het vertrouwen bij het volk en de troepen kan ondermijnen. In deze zaak moet de oppositie na- De minister van Oorlog deelt in de Memorie van Antwoord op het voor lopig v.erslag van de Tweede Kamer over de begroting van zijn Departe ment mede, dat het tehuis voor ouden van dagen „Wildhoef" te Bloemen daal in verband met de verminde ring der totale troepensterkte in de loop van 1948 kan worden vrijgege ven. Dit bericht zal niet alleen ver wondering wekken, maar ook vreugde oogsten in gemeentelijke kringen. Het buiten „Wildhoef" heeft namelijk nooit aan het doel, waarvoor het ge bouwd was, kunnen beantwoorden. Het kwam in Mei 1940 gereed en toen enige ouden van dagen zich er geïnstalleerd hadden, brak de oorlog uit, waarna een vordering voor allerlei militaire aange legenheden volgde. De Nederlandse sol daten hebben er eerst hun intrek inge nomen, toen lieten de Duitsers hun oog op het prachtige, moderne gebouw vallen en na de bevrijding bleef het gevorderd nu voor het nieuwe Nederlandse leger. De stormschool, die er nu meer dan twee jaar in gevestigd is en die het kader een zeer strenge opleiding geeft, heeft in het gehele land en ook daarbuiten een zekere vermaardheid gekregen. De Bloe mendalers waren met deze pseudo- kazerne al verzoend, zij het dat zij het minst met de sirene waren ingenomen. Indertijd veriuidde, dat het huis voor tien jaar door het Rijk gehuurd was, zo dat de mededeling van de minister ver rassend is- Op „Wildhoef" zelf wist de militaire leiding nergens van en de eer ste impuls was: waar moeten we met die 500 a 600 man haar toe? Deze uitspraak van de leiding lijkt ons niet zo steekhoudend, want de bevolking van „Wildhoef" wisselde steeds, juist omdat er kaderopleiding gegeven werd. Voor de huisvesting is het nieuws van de minister van het allergrootste belang. Men mag de conclusie trekken, dat er nu weer ouden van dagen in het buiten zullen wonen, maar er zijn meer Depar tementen dan dat van Oorlog en het gemeentebestuur zal dan ook zeer dili gent moeten zijn, om een bezetting door een of andere Rijksdienst te voorkomen. Van die diligentie zijn wij intussen over tuigd. Bij informatie deelde het bestuur van de stichting Wildhoef ons mede, dat het departement heeft medegedeeld, dat de militairen I Maart het veld zullen ruimen. De restauratiekosten zijn ge raamd op VA ton. In het gebouw zijn 86 appartementen, maar verschillende bewoners kunnen meer dan een appartement betrekken. Verder zijn er 20 vertrekken voor het personeel en enkele logeerkamers. Ook is er een ziekenafdeling voor 20 patiën ten. Degenen, die destijds ingeschreven stonden en nog in leven zijn, kunnen de eerste rechten op een kamer doen gelden. Daarna hebben de Bloemenda lers voorrang en men hoopt daardoor huizen voor gewone bewoning vrij te krijgen. Als directrice zal weer optreden mej. Druijver. Voorzitter van de stich ting is thans dr. W. J. Talsma, secretaris W. H. van Drunen Littel en penning meester C. de Jong. Ter voorziening in de vacature in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Bloemendaal zijn voor de groep ouders van leerlingen van een bijzondere school candidaat gesteld: Dr. Ir. H. J. A. de Goey en de heer J. F. M Kat. Uit het fonds-noodgebieden is voor de gemeente Zandvoort beschikbaar gesteld een kapitaal van f 18.000, In overleg met het plaatselijk bestuur van Nederlands Volksherstel zal aan dit kapitaal de volgende bestemming worden gegeven: a. Vereniging „Onderling Hulpbetoon" f 3500,voor stichting en inrichting van een internaat voor werkende, gediplo- meerdere gezinsverzorgsters. b. Verenigingen voor wijkverpleging f3500,voor aanschaffing van door de oorlogsomstandigheden verloren gegane verplegingsartikelen, n.l. Wijkverpleging der N.H. Kerk f 1500,Wit-Gele Kruis flOOO.— en Witte Kr is f 1000,— c. Vereniging ,,"::->uwenhulp" f 1500, voor aanschaffing van textielgoederen. d. Openbare leeszaal en bibliotheek f 5500,voor aanschaffing van nieuwe boeken, in het bijzonder jeugdwerken, enz. e. Bijzondere kleuterscholen f 1500, voor verbetering van onderwijsmetho den. f. Gymnastiekverenigingen, enz. f 1500 zoor aanschaffing materiaal. g. Kinderhuis „Groot Kijkduin" f 1000 vo'r aanschaffing meubilair en bedde- goed. Voor een examen, afgenomen door het Instituut voor sociaal-economische vorming, van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging te Doorn, slaagde onze plaatsgenoot, de heer P. van Zeil. gaan wat zjj akn doen om de zaak te doen slagen. Al het andere moet daar aan worden ondergeschikt gemaakt. Het is noodzakelijk objectief te blijven. Spr. constaeert gemis aam objectiviteit. Z. 1. werkt de oppositie defaitisme in de hand. Deze verdraagt zich niet met verwezenlijking van Linggadjati. De heer Romme verklaart, dat zijn zorg ook uitgaat naar de oppositie van andere zijde, met name de brochure „Lingga djati. Militaire actie, Wat nu?" van 23 leden der P. v. d. A., onder wie 7 leden der Kamer. Komende tot het beleid der regering betoogt spr., dat het thans gaat om de uitwerking van de Linggadjati-politiek op staatkundig gebied en de aanvulling op financieel en economisch terrein. Daaromtrent wordt te weinig van de regering gehoord. Het is onjuist, dat na een jaar Linggadjati-politiek men nog van niets weet. Hij zou thans wel eens willen weten, waaraf en waara-n staat kundig, financieel en economisch. Vervolgens betoogt spr., dat de vor ming van de Venen. Staten van Indo nesië en de vorming van een Unie een onverbrekelijk geheel uitmaken, ook ma terieel, Tenslotte dringt hij er op aan de leiding te nemen om met alle ge bieden, die tot bouen in staat en be reid zijn, op de funderingen van Ling gadjati tot een gebouw te komen, waar in de bouwers ginds en hier wilden wonen en dat zal strekken tot vermeer dering van de nationale welvaart. (Ongecorrigeerd) Zoals wij enige tijd geleden reeds meldden, is de Haagse economische re cherche er in geslaagd de hand te leg gen op een 14-tal bonnenhandelaren, dat zich van de hulp van eentweetal ambtenaren had weten te verzekeren. Bij deze arrestatie werden o.m. 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden textielpunten en ongeveer 10.000 gulden in beslag genomen. De economische re cherche heeft het daarbij echter niet gelaten. Thans verneemt het A. N. P. dat het de economische recherche in nauwe samenwerking met de poli- tie-buitendienst van het centraal distributiekantoor gelukt is in to taal 10 distributie-ambtenaren te arresteren, die zich in samenwer- king met 19 andere personen bezig hielden met handel in distributiebe scheiden. De ambtenaren verkoch ten algemene bonkaarten, textiel-, tabaks- en versnaperingskaarten aan lieden, die van het verkopen van distributiebescheiden hun „be roep" maakten. Deze fraude, waarbij duizenden dis tributiekaarten in de handel zijn geko men, werd gepleegd van eind 1946 tot eind November 1947. Een groot aantal dezer bescheiden werd achterhaald en kon in beslag worden genomen. De tien distributie-ambtenaren, die bijna allen werkzaam waren bij de dis- tributiedienst te 's-Gravenhage, zijn reeds voor de Officier van Justitie ge leid, evenals 15 van de 19 andere ge arresteerde personen. Het onderzoek, dat zich ook uitstrekt tot buiten 's Gra- venhage, wordt met kracht voortgezet. G. H. Peters uit Amsterdam pleegde tijdens de bezetting in 1945 diefstal van Duitse goederen. Hiervoor gearres teerd zijnde was hij bang doodgeschoten te zullen worden. In de gevangenis te Zutphen ging hij spionnagediensten ver richten om zichzelf voor straf te vrijwa ren. Daartoe liet hij zich bij andere ge vangenen in de cèl sluiten, trachtte hun vertrouwen te winnen en wist in 10 a 12 gevallen zijn slachtoffers medede lingen van geheime aard te ontfutselen. Een der slachtoffers H. vertelde hem waar een stengun begraven lag. Dit kostte H„ die eerst afschuwelijk mis handeld werd, het leven. De man werd tegen de bevrijding op de IJsselkade te Zutphen gefusilleerd en daarna in het water geworpen. Na zijn vrijlating ging P. familie van zijn slachtoffers bezoeken en bracht hen onder allerlei voorwend sels ertoe geld en kleding af te geven. Zelfs bij zijn huwelijk, zo zei de procu reur-fiscaal pleegde hij oplichting. Hij gaf zich uit voor „Canadees". Nadien bestal hij zijn aanstaande schoonouders. De procureur-fiscaal betwijfelde of voor het beroep in cassatie van P., die het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf had veroordeeld, enige grond kon worden gevonden. Hij concludeerde tot het instellen van een psychiatrisch onderzoek. Uitspraak 14 Januari. De bode in de antichambre van de Statenzaal drukte het zo kern achtig uit, toen, hij de opmerking maakte: „Meneer, de heren kunnen daar binnen oreren wat ze willen, wij kunnen er toch niets belter van worden." De goede man begreeip heel goed, dat een provinciaal bestuur de loon- en prijspolitiek van de landsregering niet doorkruisen kan en dat dus het Staten- debat tot aan het theeuur, met veron achtzaming van de lunch, slechts poli tieke waarde kon hebben. Alle fracties die de Prov. Staten van Noord-Holland kennen kwamen in het geweer, toen de adressen van ambtena ren en werklieden aan de orde kwamen met het verzoek de bezoldigingen zo. danig te herzien, dat zij in overeen stemming komen met de huidige levens, standaard. Het collega van Gedeputeerde Staten, met uitzondering van. de communist, stond afwijzend tegenover deze adres sen, omdat het georganiseerd overleg het nutteloze er van inzag en omdat de regering aan enige verhoging zeker haar goedkeuring zou onthouden. Wil men smakelijker politiek kluifje? De regeringspartijen wezen het inder daad niet overvloedig gesalarieerde personeel naar Den Haag en van deze gelegenheid maakten de communisten, de vrijheidsmannen en enkele christe- lijken gebruik om dat personeel te laten horen, dat zij het hart op de juiste plaats hebben. Of zouden de aanstaande verkieEingen er al iets mee te maken hebben? Terecht merkte de heer Vulink (K.V.P.) zelf een der voormannen van het over heidspersoneel, op, dat die adressen aan de Staten het georganiseerd overleg trachtten te vermoorden. Wanneer men zich aan een orgaan als het overleg bindt, moet men niet op eigen houtje gaan handelen. Een motie van de heer De Bruin (Vrij heid) c.s. om het personeel nog dit jaar een maand extra salaris te geven (let u wel op, de Partij van de Vrijheid diende ze in) noemde de katholieke woordvoerder een slag in de lucht en praten voor de tribune, ook alweer om dat Den Haag een eventueel besluit ze ker niet zou goedkeuren. Er is gewezen op de autonomie van het provinciaal bestuur en op de eigen verantwoorde lijkheid, wanneer de regering in haar plicht te kort zou schieten, maar ge deputeerde Bouwman voelde er niets voor verwachtingen te wekken, die niet gehonoreerd kunnen worden. De pro. vincie kent overigens haar verantwoor delijkheid, want de salarissen van het provinciaal personeel liggen boven die van het Rijk en Ged. Staten beijveren zich met correcties van bepaalde salaris, groepen zo ver mogelijk te gaan. De kinderbijslag is hier lager dan bij het Rijk, maar dat komt juist door de ho gere lonen en er kan een gelijkstelling van die bijslag in uitzicht gesteld wor den, waardoor een ambtenaar of werk man voor de eerste twee kinderen f 60 per jaar en per kind meer zal krijgen. Nadrukkelijk stelde de gedeputeerde nog vast, dat hem de noden van het personeel volkomen bekend zijn, waar. door hij na zijn materiële toezeggingen dus ook plaats nam in het koor der platonische liefdeverklaarders. Met 54 tegen 19 stemmen gingen de Staten met gedeputeerden mee en de motie-De Bruin, waarbij later nog een motie van de communisten gevoegd werd, sneuvelde na een zeer kortston dig leven'. De bode in de antichambre vertrok geen spier. Dit wist hij al voor de ver gadering begon De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft in hoger beroep de 47-jarige let terkundige H. J- Bruning iedere publicatie van oorspronkelijk of vertaald werk, het samenstellen van bloemlezingen en het laten opvoeren en voordragen van door hem gesehreven werk, het mededingen naar prijsvragen, zij het ook in manu script, benevens reeds verschenen werk of herdrukken aan de markt te brengen voor de tijd van zes jaren verboden, ingaande 6 Mei 1945. De vakgroep Akkerbouw van de L.T.B. hield heden een algemene ver gadering. De voorzitter, de heer H. A. Giesen. hield oen rede. waarin hij een overzicht gaf van de moeilijkheden die de akkerbouwers in het afgelopen jaar te overwinnen hadden. Spr. had vooral veel critiek op de lonen en de om slachtige belastingadministratie. Wat de prijzenpolitiek betreft, het is volgens spreker een verkeerde politiek der Regering, met de vaststelling der prijzen maar steeds te blijven wachten, tot de zaden en aardappelen in de grond zitten. Het is mijn vaste overtuiging, dat dit najaar minder tarwe is uitgezaaid, dan dit bij bekend geweest zijnde prij zen wel het geval zou zijn geweest en dit zal wellicht een meer of minder groot economisch verlies betekenen voor de Nederlandse Volksvoeding. We kunnen dan ook niets anders doen dan blijven aandringen op vroegtijdige be kendmaking der Akkerbouwprijzen: dat zal de boer meer zekerheid, maar ook meer liefde en vertrouwen geven voor zijn werk en ongetwijfeld de voedsel voorziening ten goede komen. Naar het A.N.P. verneemt, is een wet telijke regeling in voorbereiding met be trekking tot de gelden of waarden, af komstig van vijandelijke instanties of personen en bestemd voor uitbetaling aan derden voor zover deze onder berus ting zijn van de gemeenten. Verwacht kan worden, dat het doen van betalingen verboden zal blijven. IJMUIDEN, 17 Dec. IJm. 45 Per seus f 4430, IJm. 57 Medan f 10300, IJm. 102 Vios V f 4630, IJm. 96 VioS IV f 7630, Kw. 87 f 4900, Kw 166 t 220. Kw. 144 f 870, Kw. 47 f 2290, Kw 4 f 5595. De aanvoer bestond uit 40 kis ten tarbot en tong, 150 kisten schol, 930 kisten schelvis, 95 kisten wijting, 85 kisten kabeljouw. 40 kisten koolvis, 580 kisten haring en 40 kisten diversen. Amsterdam, 16 Dec. 1947. De aandelenmarkt heeft vandaag een kalm verloop gehad. De handel in °ll®T waarden nam geen grote omvang aan en ook het aanbod in claims bleek met grooi te zijn. Voor scheepvaartaandelen was de d® langstelling eveneens niet tgroot en vrii gunstige beriéhten der verschillen» maatschappijen kwamen in de koerst» der aandelen weinig meer tot uitdru v Bij industriële aandelen lag opnieuw gedrukt en verloor 4%. AH* Aku konden zich enigszins hersten doch Unilever was weer zwakker t toon. Ook aand. Hoogovens waren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2