VOORMALIG BESTUUR VAN RODE KRUIS VERWEERT ZICH HIT DOMEI kleinigheid EE POLEN; Zwarte handel in de hand gewerkt BESCHULDIGINGEN TENDENTIEUS Plichtsbesef bijbrengen VOOR DE KERSTTAFEL De heer De Hartog als verdediger der belangen van hotelhouders Morgen uitgebreide bonnenlijst Bonnen in restaurants „lndrapoera"naarlndië Vergelijking met andere landen is vals is voorname taak doet wonderen Vóór-inleveringsbon voor zuidvruchten vahdwyKuig. WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 PAGINA 3 HULSTKAMP Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Met 700 vrouwen en kinderen Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Een Raadselachtige (Wordt verooiadj (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering behandelde de Tweede Kamer Dinsdag de begroting van Landbouw, die de gebruikelijke demonstratie bracht van de zeer talrijke boerenafgevaaraigden, die de Kamer telt, vooral in de fractie der katho lieken. Uiteraard werd er gemopperd tegen de minister, omdat hij eigenlijk nog niet veel gedaan heeft om de motie- Groen, onlangs bij de interpellatie- Vondeling aangenomen, uit te voeren. Weliswaar, aldus de heer Groen zelf, heeft de minister zich spoedig ge wend tot de Stichting voor de Land bouw en heeft deze ook spoedig een advies uitgebracht, doch daarna is de zaak blijven slepen. Wat een wonder, eerst de begroting binnen hebben, denkt de minister, dat geeft in ieder geval weer armslag. Regeren is ook een vak. Uit de aard van de zaak zijn er veel woorden gesproken ten bate van het kleine boerenbedrijf, dat vooral onder de katholieke afgevaardigden warme verdedigers vindt tegen de minister, wiens bedoelingen met de kleine boeren zij toch altijd nog een tikje argwanend in 't oog houden. De heer v. d. Zanden pleitte in het bijzonder ook voor de jonge boeren, die hij op alle mogelijke manieren wil helpên van emigratie tot herverkaveling toe. Het is ook nodig. Nog over een andere kwestie was men ontevreden: het getalm met de uitvoe ring van het overleg over de broodprijs, als gevolg van de interpellatie-Hacke. En van katholieke en anti-revolution- naire zijde werd ook gesproken over het landbouwonderwijs, dat in zijn verdeling niet meer voldoet aan de verhouding tussen de gezindten der bevolking. Men bepleitte een herziening der basiscijfers. En voorts kwamen er heel veel tech nische kwesties onder de ploeg benevens een zaak, waarvoor de heer De Hartog (P. v. d. Vr.) zich verdienstelijk maakte: de wederinvoering van bonnen in res taurants. Met zeer velen in Nederland gelooft de heer De Hartog niet aan het nut, dat deze maatregel zou kunnen op leveren. Er zijn twee mogelijkheden: of men houdt zich aan de maatregel en dan is een van de toch al niet overtalrijke en vrij onschuldige gulden randjes van het leven ook weer beslagen. Maar wat nog vervelender is: het zakenleven onder vindt daar allerlei last van, aangezien nu eenmaal talloze mensen het nodig hebben eens met elkaar te gaan eten om tot een vruchtbaar gesprek te komen, nog afgezien van de zeer velen, die op reis zijn en voortdurend ergernis ondervin den, omdat zij geen bonnen bij zich hebben. Met al deze dingen voor ogen zijn er dus ook eigenlijk geen twee moge lijkheden. Er is er slechts één: men zal de bonnen wel bü de kellner ko pen, zodat de overheid door een onbe raden maatregel de zwarte handel weer eens flink op gang zal helpen. En met welk nut? Het verbruik in de restaurants is toch maar een fractie van de totale consumptie, maar 't past nu eenmaal bij de lichtelijk kinder achtige opvatting van wat men gelijk heid voor allen noemt. De ongelijk heid echter blijft even groot en wordt, omdat de zwarte handel eraan te pas komt, nog groter; en de ergernis ver meerdert in de wereld. Maar de veel verguisde ambtenarij heeft zich ten minste weer eens gewroken. '7T' In het kader van de versnelde gezins hereniging is gistermiddag de „Indra- poera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd naar Indonesië vertrokken met 700 vrouwen en kinderen aan boord en slechts vier mannen, n.l. twee R. K. geestelijken, een dominee en een arts. Het versnelde tempo, waarmee de ge zinshereniging wordt bevorderd, zal tot resultaat hebben, dat alleen reeds in de maand December 3000 personen ver voerd zullen zijn, tegen 700 a 1000 in normale maanden. Dit verhindert ech ter niet, dat er dan toch nog ongeveer 4000 vrouweh en kinderen op de wacht lijst staan om met hun in Indië ver toevende verwanten verenigd te wor den. t (Van onze Haagse redacteur) Er is weer een rapport over het Rode Kruis verschenen. Zes leden van het voormalige Dagelijkse Bestuur van het Rode Kruis, de heren W. J. baron van Lynden oud-eerste ondervoorzitter)dr. H. K. offerhaus oud secretaris-generaalen de leden Maas, J. de Waal, Lucardie en Ch. Winckel, hebben aan de pers een rapport ter hand gesteld, waarin zij protesteren tegen het rapport van de Commissie Vorrink. Zij hebben blijkbaar reeds lang voor de publicatie kennis kunnen nemen van het rapport Vorrink, want zij hadden het tegenwoordige bestuur van het Rode Krüis verzocht, hun protest tegelijk met het rapport Vorrink te publiceren. Nu dat niet gebeurd is, hebben zij gisteren zélf de pers bijeengeroepen en voorlezing van hun protest gedaan- droeg hem op, aan alle commandanten van de concentratiekampen in Duits land waar Nederlanders waren, te vra gen of zij bereid waren pakketten voer hun gevangenen te aanvaarden en te distribueren. Hierop kwamen verschil lende bevestigende antwoorden binnen en over de post werd nu een aantal pakketten afgezonden, doch slechts zel den kwam een bewijs van ontvangst binnen. Dit waren geen Rode Kriüs- pakketten, aangezien aan het Rode Kruis ook verboden was van de post gebruik te maken, maar van gefingeer de afzenders. Verder werd de kap. ter zee b.d. L. F. Klaassen, adviserend lid van het Hoofdbestuur, ingeschakeld, wien het geregeld gelukte een aantal pakketten te verzenden. Van het Zweedse Gezantschap noch van het Zweedse Rode Kruis ontvingen wij ooit een direct antwoord. De verschillende gedelegeerden van het comité International de la Croix- Rouge, die in de loop van 1943'44 ach tereenvolgens ons land bezochten, wer den steeds op de meest dringende wijze verzocht onze politieke gevangenen in Duitsland te helpen, hetzij door middel van Zweden, Denemarken of Genève, veel resultaat hebben zij, zoals later is gebleken, helaas niet kunnen boeken. Niettegenstaande alle Duitse verbodsbe palingen en tegenwerking werd voortdu rend gezocht naar wegen om onze onge lukkige landgenoten te helpen; iedere hulpactie van derden werd geldelijk ge steund en aangemoedigd. De pl.<rr.\ 6000 namen die mevr. RossRegeur op zo voortreffelijke wijze had verzameld, wer den langs geheime kanalen naar Genève gezonden. Ook mevr. Ie Cosquino de Bus- sy en ds. Hylkema, die door persoonlijke relaties nog pakketten konden verzen den, ontvingen van het Hoofdbestuur de lijsten van mevr. Ross. Al deze zen dingen bleven echter klein, niettegen staande alle in het werk gestelde po gingen. Het komt heb Dagelijks Bestuur onbe grijpelijk voor, dat de illegaliteit, die toch volkomen op de hoogte was van de ellendige toestanden in de concentratie kampen en gevangenissen in Duitsland en eveneens wist in welk een moeilijke toestand het Hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis verkeerde, nooit een poging heeft gedaan, om met het Dagelijks Bestuur in verbinding te tre den teneinde samen een oplossing te zoeken, er waren toch genoeg illegalen in het Rode Kruis en nog minder begrij- Het rapport dat zeven getypte fo liovellen beslaat protesteert aller eerst tegen de samenstelling van de Commissie-Vorrink, die zeer eenzijdig wordt genoemd, omdat er vier oud-illé- galeif en slechts een vertegenwoordiger van het Rode Kruis in zitting hadden. Deze eenzijdige samenstelling heeft tengevolge gehad, clat de conclusies dezer commissie, althans wat betreft het Nederl. Rode Kruis (en slechts hier over kunnen de ondertekenaars van dit rapport oordelen) eenzijdig, lichtvaar dig en bevooroordeeld zijn geweest. De beschuldiging, dat duizenden Neder landers tengevolge van het met ont vangen van levensmiddelenpakketten zijn omgekomen, achtten de onderteke naars niet bewezen, tendentieus, zo niet erger. Met diepe verontwaardiging wijzen zij de beschuldigingen van de Commissie-Vorrink van zich af. Zij ver werpen de conclusies van deze Commis sie betreffende het Rode Kruis in Ne derland als geheel en betreffende het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis te 's-Gravenhage in het bijzonder. De Commissie, die het Hoofdbestuur beschuldigt, aldus het rapport, heeft haar dure plicht verzaakt, om in de allereerste plaats dit hoofdbestuur zelf te horen. Zij heeft zelfs geen po gingen aangewend, om met de 1ste ondervoorzitter of de secretaris-gene- raad, de enige personen, die volko men op de hoogte waren van het be leid van het hoofdbestuur, overleg te plegen. Ter persconferentie werd medegedeeld; dat de Commissie-Vor rink inmiddels hierover haar excuses heeft aangeboden. Tevergeefs, aldus de ondertekenaars, hebben zij in het rapport-Vorrink ge zocht naar enige mededeling, die de zware beschuldiging dat het Rode Kruis mger bereikt zou hebben indien het minder door formalisme zou zijn beheerst en het meer moed, initiatief en fantasie zou hebben betoond, moet waar maken. Integendeel, verschillende bijlagen spreken een geheel andere taal Uitvoerig wordt dan in het protest betoogd, dat de beschuldiging dat het Rode Kruis door star formalisme zich uitsluitend aan de Conventie van Ge nève zou hebben gehouden en zich het lot van de politieke gevangenen niet zou hebben aangetrokken, bestreden „Reeds van den beginne af aan is het lot van de politieke gevangenen en hun verzorging een onderwerp van grote zorg geweest voor het hoofdbe stuur", aldus wordt betoogd en voor beelden worden genoemd van hetgeen voor de in Nederland geïnterneerden werd bereikt, doch dat door de geraf fineerde en misdadige tegenwerking van de Duitsers de zendingen naar het buitenland steeds bemoeilijkt en onmo gelijk werden gemaakt. „Èr moest dus naar andere wegen worden uitgezien", aldus ga&t het rap port verder, „om onze politieke gevan genen in Duitsland te helpen, aange zien dit officieel voor het Rode Kruis volkomen onmogelijk was geworden. Hiervoor werd ingeschakeld mr. Vleer, de latere chef van de 5de afdeling In formatiebureau. De secretaris-generaal Dat kèn. Met dat luttele beetje Kruschen Salts ieder» morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden min der en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U meer monter en opge wekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. (Adv.) pen zij het, dat de illegaliteit nooit een goed georganiseerde poging heeft gedaan om haar ongelukkige vroegere vrienden te helpen." Het rapport staat dan lang stil bij de beschuldiging, dat door het niet vol doende zenden van pakketten duizenden Nederlanders het leven hebben verloren. Het voormalige hoofdbestuur wijst er op, dat er geen betrouwbare statistieken over de doodsoorzaken in de kampen bestaan. De meeste gevangenen stierven echter door de zware arbeid, mishande lingen, psychische en lichamelijke ellen de, slechte hygiënische toestanden, in fectie-ziekten, om nog maar te zwijgen van de tallozen die vermoord of vergast werden. Erkend wordt dat de slechte voedseltoestand het weerstandsvermogen geringer maakte en de morele steun ontbrak, doch men vraagt zich af of dit nu werkelijk zou zijn voorkomen door het zenden zelfs van duizenden pak ketten. Zelfs al hadden de Duitsers het zenden van pakketten toegestaan", al dus het rapport, „dan was het door de gaandeweg ellendige voedseltoestand in Nederland, waar wij zelf ook weten wat verhongeren is, toch nog on mogelijk geweest de ongeveer 28000 gevangen Nederlanders behoorlijk van voedingsmiddelen te voorzien, gezwegen nog van de transportmoeilijkheden, de spoorwegstaking, de diefstallen tij dens het vervoer etc." Tenslotte wordt de vergelijking met Noorwegen en Zweden volkomen vals genoemd, om dat deze landen immers in geheel an dere omstandigheden verkeerden. Om aan te tonen, dat het hoofdbestuur nooit beheerst werd door formalisme, worden nog een aantal maatregelen op gesomd die genomen werdeh, waaronder het zenden van vier uitstekend uitge ruste ambulances naar Frankrijk, om daar in 1940 zieke en gestrande Neder landers op te halen, het bureau dat de Nederlanders in Frankrijk van geldmid delen voorzag, het informatiebureau en de zorg voor correspondentiemogelijkhe- den enz. Over het zo bijzonder te waarderen werk van mevrouw Van Overeem, waar van de commissie-Vorrink zei, dat het hoofdbestuur de gehele last op haar schouders had gelegd, wordt opgemerkt, dat de situatie nu eenmaal zo was, dat de Befehlshaber der S.D. uitsluitend mevr. Van Overeem en haar echtgenoot als de officiële vertegenwoordigers van het Rode Kruis wilde erkennen. Het kostte zelfs zeer veel moeite onaangena me gevolgen van deze situatie tegen te gaan. Een zorgvuldig uitgewerkt plan om zieke arbeiders in Duitsland te helpen, moest door tegenwerking der Duitsers opgegeven worden en een in de jaren 1943 en 1944 volledig uitgewerkt repatrië ringsplan werd met alle bijlagen en kaarten fotographisch gecopieerd en aan de regering te Londen doorgezonden, terwijl langs geheime zenders advies werd doorgegeven. iiiiiiiiiHiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met de nadering van het Kerstfeest nadert tevens de Kerstvacantie. En met die vacantie komen de rap porten van school, de rappor ten, waaraan voorafgegaan züm repetities en concours, proef werken en onderzoekingen van de in het eerste trimester van het nieuwe schooljaar vergaar de kennis. En hoezeer we ons ook op het Kerstfeest en de vredige dagen rond de Kribbe verheugen, in vele gezinnen werpen de naderende rapporten een donkere schaduw vooruit. Hoe zullen de getuigschriften van de kinderen zijn; góed, slecht of middelmatig? Soms weten we het al van te voren. Jan, die elke avond thuis komt met de mededeling, dat er bijna niets te doen is en die beweert, in een half uur klaar te zijn, zal wel een rapport meebrengen, dat druipt van de onvoldoendes. Lies je, de vlijtige, die steeds uit eigen beweging aan het werk gaat en dol is op lezen, zal triomfantelijk thuis komen en stralend haar puntenlijst laten zien aan ieder, die kijken wil. Maar er zUn er nog zoveel, die niet zijn als Jan of Liesje. Die niet overvloeien van ijver, maar ook niet alles veel te gemakke lijk opnemen. Er zijp er, die ge durende de laatste week nog eens gauw willen „ophalen", wat zij in drie maanden lang verwaarloosd hebben en daar ook in slagen. Anderen proberen hetzelfde, eohter zonder resul taat. Er zijn er ook, die het hele trimester ijverig hebben geblokt, maar in zenuwachtigheid elk proefwerk bederven, zodat het rapport verre beneden de ver wachtingen blijft. Tenslotte zijn er nog die kin deren, die, ondanks alle ijver, niet in staat zijn, het onderwijs, dat hun vermogens te boven gaat, te volgen. Vader en moe der willen nu eenmaal niet al tijd inzien, dat niet ieder kind voorbestemd is professor te worden. Het is hun fjdelheid. die hen er toe brengt van deze kinderen prestaties té verwach ten, waartoe ze niet in staat zijn. Het is hun ijdelheid, waar ze het geluk van een onbezorgde jeugd aan opofferen. Wij willen hier geenszins betogen, dat men de kinderen maar meet laten genieten, integendeel wü zijn er grote voorstanders van, dat dit wat minder gebeurt, maar wij zijn er zeer op tegen, dat men ter wille van eigen ijdelheid aan kinderen eisen stelt, waar aan ze niet kunnen beantwoor den. En omdat er, helaas, te genwoordig zo veel ouders zijn, die, misschien onbewust, aan dit soort ijdelheid hebben toegege ven, zouden wij vooral nu, nu het Kerstfeest voor de deur staat, nog eens in overweging willen geven, het geweten daar over nog eens te onderzoeken. Misschien zal men bij het thuis brengen van een minder goed rapport geneigd zijn, zoon of dochter te verwijten, dat zij het Kerstfeest bedorven hebben. Maar vraagt u zelf dan eerst eerlijk af, of hier de schuld ge zocht moet worden bij het kind of bjj de ouders. Als het laatste het geval is, accepteert de ne derlaag dan eerlijk. Geeft toe, dat ge u vergist hebt en nefemt het besluit uw fout goed te ma ken voor het te laat is. Doch als het onderzoek u zegt, dat u geen schuld treft, dat uw kind. volgens getuigenis van onderwij zers of leraren, wel degelijk be ter kan, weest dan niet tie toe geeflijk. Zegt niet: het volgend trimester beter maar spoort de factoren op. welke geleid hebben tot dit resultaat. U moet er op staan, dat uw kinderen hun plicht doen, want zonder plichtsbesef zullen ze in hun la ter leven niet slagen. Gaan ze te veel uit, zijn ze lid van te veel clubs of verenigingen, maakt daar dan radicaal een eind aan. Natuurlijk hebben de kinderen een zekere ontspanning nodig en er is niets op tegen, dat ze eens een verjaarpartijtje hebben. Het zal goed voor hen zijn in een of andere goede jeugdbeweging met vriendjes en vriendinne tjes de betekenis van het woord „gemeenschapszin" te leren, maar het allereerste en be langrijkste blijft toch, dat ze léren bewust te leven volgens de voorschriften, die God ons allen gegeven heeft. Dat zij le ren hoe jong ze ook zijn, te be antwoorden aan de taak, die hun is opgelegd. Slechts wan neer ze daaraan voldoen, kun nen ze rechten laten gelden, op pretjes of vermakelijkheden. Al te gemakkelijk wordt te- gewoordig heengestapt over plichtsverzaking van kinderen. Een kind, dat niet zijn huiswerk maakt of slecht zijn lessen leert, maakt zich even goed Van handschoenen wordt de laatste tijd hijzonder veel werk, gemaakt. Jammerdat de mooie leren exemplaren zo prijzig zijn We zien intussen op onze 'foto, dat ook een handschoen van een aardige wollen ruit het uitstekend kan doen schuldig aan plichtsverzuim als een huismoeder, die niet voor het eten zorgt, of die haar huis niet onderhoudt. We moeten na tuurlijk niet met allerlei plot selinge maatregelen nog voor het Kerstfeest de stemming in huis bederven, doch anderzijds gaat het niet aan, maatregelen uit pure gemakzucht of over dreven „apen"-liefde ter zijde te schuiven. Het belang van onze kinderen eist, dat wij onze taak als opvoedsters en opvoe ders serieus en onbaatzuchtig opvatten. Plichtsgetrouwe men sen kan de maatschappij niet missen en voor het opkweken van zulke mensen moeten de opvoedsters en opvoeders van thans zorgen. Wanneer we ons „etentje" met Kerstmis een fees telijk tintje willen ge ven, zullen we, behalve een sma kelijke soep, een vleesschotel en een feestpuddfng, ook een warm of koud voorgerecht pre senteren. We kunnen op het ogenblik reeds een zeer geva rieerde hors d' oeuvre geven, welke samengesteld is uit in grediënten, die practisch alle bonloos verkrijgbaar zijn. We denken hierbij aan haring, gar nalen, ansjovis, gekookte vis in aspic, paling, champignons, to maten, knolselderij en slaatjes van verschillende soorten groen ten met mayonnaise of groen- tenaspics. Voor de warme voor gerechten, welke gegeven wor den tussen de soep en het hoofdgerecht, komen in aan merking vis of vlees, verwerkt tot croquetten of schelpen, pasteitjes, gevuld met een kip pen-, garnalen-, vlees-, groen ten- of wild-ragout; hartige flensjes, eveneens gevuld met een of andere ragout. In plaats van een koud of warm voorge recht kunnen we na de hoofd schotel een warme groentescho tel geven, zoals b.v. Brussels lof en branche, al of niet met hardgekookte eieren, bloemkool, overdekt met een kaassaus en in de oven gegratineerd. Hors d' oeuvre. 4 niet te grote tomaten, zout, peper, 50 gr. garnalen, mayon naise of imitatie-mayonnaise, wat fijngehakte peterselie. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllltllllllllltlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllHllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllimilltlllllllllllllll beelde vierkante schouder stuk. Bij het aanbrengen hier van is het misschien mogelijk het geheel iets te laten zakken, waardoor de jurk langer wordt, doch ieder model is hier niet geschikt voor. Fig. 3 toont een aardig, wijd en opstaand kraag je, zeer modem van lijn en heus niet alleen goed om een oude jurk wat op te knappen. Voor een eenvoudige nieuwe ja pon is dit evenzeer een chique halsgamering. Een bijzonder flatteuze halsgarnering vindt u tenslotte in fig. 4. Een klein opstaand boordje van dezelfde stof als de japon en daarom heen een dasje van licht mate riaal (ook imprimé kan hier voor geschikt zijn), hetwelk als een soort jabotje uitfladdert. Met een aardige, kleine broche wordt het dasje onder de kin bij elkaar gehouden. De momenten, waarop men tot de ontdekking komt, dat men een overigens heel goede jurk toch eigenlijk niet meer gebruiken kan voor bijzondere gelegenheden, komen altijd onverwacht. Er komt een uitnodiging voor 'n Kerst-dlner- tje of uw man komt thuis met de mededeling, dat u de vol gende dag met hem mee moet naar zakenkennissen, die een feestje geven (iets wat hij drie maanden geleden al wist, maar nfet nodig vond eerder te ver tellen: „je hebt toch jurken genoeg?"). En daar zit u dan voor het paar japonnen, dat ge acht wordt voldoende te zijn en volkomen geschikt voor alle ge legenheden. U zoudt er toch wei heel graag iets anders uitzien dan bij vorige gelegenheden, omdat u en iedereen, bewust of onbewust, gevoelig is voor de attractie van het nieuwe. Heeft u er wei eens op gelet, hoeveel er in deze gevallen be reikt wordt door een simpele verandering of een andere gar nering aan de hals? Het succes, dat u hiermede kan hebben, moet u niet onderschatten, al speelt de lengte van de rok dit seizoen een grote rol. Tussen haakjes - gezegd, lezeressen, de allernieuwste modellen voor 1948 handhaven de lange rok! Aangezien we echter voor en na geschreven hebben over het verlengen van de rok van be staande jurken, willen we u thans enige aanwijzingen geven voor de veranderingen aan de hals. Een aardige garnering, welke uw japon een heel ander aanzien zal geven, toont figuur 1. Een plastron met kraagje van een of andere licht-gekleurde zijde een oud blousje is er goed voor! is niet moeilijk te ma ken en kan boven op de japon genaaid worden. Aardig zijn de twee knoopjes, die als manchet knopen sluiten. Twee mooie kno pen worden met een stiftje van handzijde aan elkaar bevestigd en twee knóopsgaatjes in het plastron zullen u ook geen moei lijkheden opleveren. Niet nieuw, maar steeds nog gangbaar is het in fig. 2 afge- U ziet, dat er met deze een voudige garneringen, die vooral op donkere japonnen het meeste effect maken, heel wat bereikt kan worden. Nu hoge halzen en smalle boordjes mode zijn, kunt u op deze wijze uitstekend voor de dag komen. TRUUS fig. 1 fig. 2 fig. 3 fig. 4 1 kleine selderij knol, zout, pe per, mayonnaise. Voor vis-aspic: 150 gr. ge kookte vis, 14 1. water, 1 bouil lonblokje, een klein stukje ui, 13 gr. gelatine, een klein scheutje azijn, een stukje lau rierblad, 4 zoute haringen, mayonnaise, wat zeer fijngehak te ui, wat fijngehakte peterse lie. Snijd van de gewassen en ont velde tomaten de kapjes af, hol ze uit, bestrooi ze met zout en peper. Vermeng de gewassen en uitge lekte garnalen met de mayon naise en vul met dit mengsel de tomaten. Bestrooi ze met wat fijngehakte peterselie. Snijd de selderijknol, nadat ze is schoon gemaakt, in zeer dunne plakjes en verdeel deze in smalle reep jes. Kook ze in water gedurende enkele minuten bijna gaar. Laat ze afkoelen, vermeng ze met zout en peper en mayonnaise. Breng het water voor de vls- aspic met bouillonblokje, de ui, de geweekte gelatine, de azijn en het laurierblad aan de kook, neem de pan, zodra de massa kookt, direct van het vuur af. zeef de vloeistof door een doek je en giet in 4 eierdopjes een klein bodempje van deze aspic. Laat ze koud en stijf worden. Vul de eierdopjes dan met klei ne stukjes gekookte vis en giet er de rest van de aspic op. Laat ze geheel afkoelen en stijf wor den, keer ze daarna om Fileer de schoongemaakte haringen, leg de filets op een bedje van sla in een hors d'oeuvreschaaltje, giet er wat mayonnaise over en strooi er wat fijngehakte ui en peterselie over. Schik ook de gevulde tomaten, de groente aspics en de selderij-mayonnaise op sla in de schaaltjes en zet ze alle vier op de hors d' oeuvre- schotel. Gevulde flensjes. 100 gr. bloem, zout, 1 ei, 1 dl. melk. Voor het vulsel: een restje koud gekookt of gebraden vlees, 14 1. bouillon, 2 eetlepels maï zena, wat fijngehakte peterse lie, een scheutje soja of Engelse saus, desgewenst wat fijngehakte champignons. Vermeng voor de flensjes de bloem met het zout, het ei eri de melk, klop het deeg geheel glad en bak er dunne panne- koekjes van. Breng voor de ragout de bouillon aan de kook, bind ze met de aangemengde maïzena, roer er het fijngesne den vlees, de peterselie en de fijngehakte champignons door en maak het mengsel op smaak met wat soja of Engelse saus. Leg in het midden van ieder flensje een gedeelte van de ragout en klap ze daarna dicht. Schik ze op een schotel, die te voren verwarmd is. Het is wel een zeer lange bonnenlijst, die morgen verschijnt. Behalve de ge bruikelijke bonnen voor brood, marga rine, boter, vet, melk, kaas en vlees, be vat de lijst een bon voor 120 gram spijs olie. Voorts reeds de vervroegde suiker- bonnen, één ei voor iedereen, en bonnen voor cacao en huishoudzeep. In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuidvruch ten weer beginnen. De bonnenlijst Van Donderdag a.s. bevat voor alle consu menten een vóór-inleveringsbon, die tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen t.z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekken. Admiraal en kleinkinderen Niet te royaal Liefde op een afstand Margareth Truman krijgt een aanbod De Amerikaanse vloot-admiraal Chester Nimitz, die als chef van de Amerikaanse vlootmanoeuvres is vervangen door admiraal Louis Denfield, heeft zich teruggetrokken, naar hij ver klaarde, „om in San Diego (Californië) zes maanden op zijn kleinkinderen te kunnen passen'; Onder de parlementsleden van de Britse Labourparty is critiek tot uiting gekomen op het voorstel tot verhoging van de civiele lijst van Prinses Elizabeth van 6000 tot 40.000 pond over te gaan en Prins Philip 10.000 pond toe te kennen. Enige socia listen hebben voorgesteld, de bedra gen met 5000 pond te verminderen. Attüee heeft met de oppositie vóór de hogere bedragen gestemd. Op het vliegveld van Londen arri veerde dezer dagen een lood gieter uit Californië. Hij was op weg naar Brussel om een Belgisch meisje te halen met wie hij binnenkort gaat trouwen. Aan reporters rekende hij haar fijn voor. dat zijn verkering hem in totaal 2 dollar gekost heeft. nameJijk aan porti voor luchtpostbrieven. Een vriend door BRAM VERSCHOOR 51) ,;Dan zal ik u niet langer ophouden. Ik wens u succes bij uw arbeid, mijnheer Van Bemmelen." We verlieten het huis. Ik voelde me onvoldaan over dit bezoek, dat volstrekt geen resultaat zou hebben. Waarom waren we naar Den Haag gegaan, indien mijn vriend van te voren geweten had. dat Hans voor de eer van een lijfwacht zou bedanken? „Dus géén Haagse dagen!" constateerde ik, niet zonder ironie. „Nee, geen Haagse dagen," bevestigde hij. „Tenminste, niet voor jou, want jij wilde overmorgen immers aan het werk? Maar daar moet je niet teleurgesteld over zijn,' want daar waren we het im mers reeds over eens?" „Voor jou dan wel?" vroeg ik. „Waarom niet? Ik heb mama nu een maal voorbereid op een paar nachten afwezigheid en bovendien, al gelooft Hans mij niet, ik geloof wel degelijk in zijn kwaliteit als lokaas. We zullen hem dus een lijfwacht moeten verstrekken, waarvan hij de aanwezigheid niet be merkt." „Als hij lokaas is, waarom bijvoor beeld mevrouw Zwart dan niet? En mevrouw Van Bemmelen? Loopt die geen gevaar?'" „Ongetwijfeld zullen we ook hen waarschuwen. Doch het komt me voor, dat Hans het eerst aan de beurt is, al heb ik geen enkel motief voor dit ge voel. Het is jammer, dat hij het door zijn weigering zoveel omslachtiger ge maakt heeft. Met zijn medewerking zou den we steeds geweten hebben, welke schouwburg hij ging bezoeken en dus ook uit welke richting hij naar huis zou komen. Enfin, dan beginnen we onze wacht maar wat vroeger." „We?" vroeg ik. „Voorlopig kan je vandaag nog mee spelen, als je overmorgen aan het werk wilt," antwoordde hij. „Heb je enige reden voor een vermoe den, dat er al vandaag iets zou kunnen gebeuren?" „Er zijn al zoveel aanslagen, zoveel misdaden gedaan in die twee weken van jouw vacantie, dat we mogen aannemen dat de dader de grootst mogelijke spoed betracht. Komt er een aanslag, waarom dan niet eerder vandaag dan morgen? Het enige wat voor mij dubieus is, is de vraag, of inderdaad Hans het eerst aan de beurt zal zijn. Tenslotte kan ik op vermoedens alleen geen conclusie bou wen. Echter is Hans de enige der „erf genamen", die regelmatig 's avonds uit gaat en dus zal hij stellig van het drie tal ook het gemakkelijkste slachtoffer kunnen zijn. Mijn vermoeden wordt hierdoor niet tot stelligheid, doch wint aan waarschijnlijkheid. Laat ons onze bagage van het station halen en een ho tel opzoeken." „Dat hadden we ook meteen kunnen doen." „Zeker. Maar ik had ondanks alles nog hoop, dat Hans te overtuigen zou zijn en, medewerkend, ons b.v. onderdak in het pension, waarin ook hij woont, zou hebben verschaft. Dan hadden we het aas voortdurend onder ogen gehad, be grijp je?" „Natuurlijk." We namen onze intrek in het hotel, waarin Arie Arends, wanneer hij in Den Haag vertoefde, gewoonlijk een kamer betrok. En gebruikten er het middag maal en deden dit enigszins gehaast, want voordat Hans van Bemmelen zijn woning verliet, zouden we op onze post moeten zijn, teneinde te weten, welke voorstelling hij die avond bijwoonde. Het weer was aangenaam en het wachten op enige afstand van Van Bemmelen's huisdeur viel ons daardoor niet moeilijk, al werd het niet gebroken door de span. ning, die posten doorgaans voor iemand in A.A.'s gezelschap had. Immers, thans viel aan een aanslag niet te denken; het was te druk op straat, dan dat een schutteir ongemerkt zou kunnen ont komen. Toen Van Bemmelen naar buiten kwam en zich op weg begaf, volgden we hem op een dusdanige afstand, dat hij ons, wanneer hij zou omkijken. niet dadelijk zou herkennen. Hij keek echter niet om. Indien hij de vrees koesterde, diei mijn vriend in hem veronderstelde, wist hjj die zelf voor zichzelf grondig te onderdrukken. We zagen hem het bordes van de Stadsschouwburg opstap pen. „Dat is voorlopig genoeg," zei A.A. „Nu kunnen we eindelijk even tot rust komen. Je hebt vandaag vrij veel ge wandeld, beste jongen. En je hebt er zo gruwelijk het land aan." In een café lieten we de voorstellings. uren aan ons voorbij gaan. Het was die avond lang licht, doch tenslotte viel toch de duisternis in en ofschoon de lucht niet betrokken was en men op straat, zelfs waar niet veel lantaarnlicht scheen, gestalten duidelijk kon onderscheiden, kon m-en toch op enige afstand niemand meer herkennen. Wij zouden onze vriend dus niet te veel voorsprong behoeven te geven en hem duidelijk in het oog kun nen houden. Het duurde niet lang, voordat we Hans zagen verschijnen. Hij was in gezelschap van twee andere heren, die echter aan de voet van het bordes reeds met een handdruk afscheid namen. Hij ging, al leen, in de richting; waaruit wij van avond, heiir.' volgend, gekomen waren. Blijkbaar dus rechtstreeks naar huis. Aanvankelijk werd het een eentonige achtervolging en ik verlangde er in het geheel niet naar, mijn werk op te geven, om dit meer avonden te kunnen doen. Mijn vriend was niet zeer spraak zaam; erkende hij de uiterst geringe mogelijkheid op enig resultaat van dit stupide lopen achter een onbeduidend verslaggevertje? Het zou, dat was bjj het gaan naar de schouwburg reeds gebleken, een wandelingetje van ongeveer twintig minuten zijn. Daar na konden we dan ons hotel op zoeken en ons proberen wijs te maken dat we een welbestede dag achter de rug hadden. Dit ogenblik naderde snel, want we naderden het huls. waar Hans van Bemmelen woonde. We zagen, dat hij de hand naar zijn zak bracht; stellig om de huissleutel te nemen. We za°,en verder niets bijzonders. Een auto, ver van het 'huis aan de trottoirband ge parkeerd, kon hier niets bijzonders zijn. van deze Amerikaan was na de oorlog met een Belgisch meisje getrouwd; deze maakte zo"n indruk op de Californiër, dat hij (koste wat het kost) ook een Belgische zou trouwen. Via enige mani pulaties kwam hij asm een geschikte can didate en een paar maanden later had hij het schriftelijk ja-woord. Hij gaat nu het mondelinge halen. Wanneer in. de toekomst de huiaic papierschaarste tot het verleden zal behoren, zullen beddelakens, deurmatten, wastoare handdoeken en di verse omhulsels voor natte voorwerpen, welke uit waterproof papier worden ver vaardigd, hun intrede op de markt doen. Dit papier, aan de ontwikkeling waar van tijdens de oorlog werd gewerkt door het Amerikaanse Nationale Bureau voor Stafkaarten, ten einde kaarten geschikt te maken voor gebruik onder alle weers omstandigheden, is buitengewoon sterk, eenvoudig door de toevoeging van hars als bindmiddel aan de gewone houtpulp voor de papierfabricage. Margareth Truman, de dochter van de president, heeft een royaal aanbod gekregen van een New Yorkse nachtclub. De eigenaars van het restaurant „Chicken Roost" hebben haar een salaris van 10.000 dollar per week(!?) aangeboden, als zij na het concert, dat zy Maandag as. in Washington zal geven, in hun etablissement wil optre den. Als zij het verlangt, willen de eigenaren zelfs de naam van hun zaak wijzigen. „Wij hebben de gang van zaken eens besproken en zijn tot de conclusie gekomen," aldus zei een van de eigenaars, „dat we iets sensationeels moeten doen om leven in de brouwerij te brengen. Het leek ons, dat Margareth Truman de juiste oplossing was." Zij hebben nog geen antwoord ge kregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3