Duitse communisten tegen nieuwe West-Duitse staat Westelijke mogendheden dienen te verlaten" Berlijn V.S. en Engeland verdelen de bezettingskosten Motie-Schouten om volledige inlichtingen verworpen SINTERKLAASAVOND BIJ ONZE „JONGENS" IN INDIË Prettige avond op afgelegen post, met cadeaux en versieringen Alarm der Sovjets Amerika levert goederen voor de burgerbevolking Antwoordredes onbevredigend geacht OVERVALLEN OP STATIONSGEBOUW TE TJILEBOET Het weer Ontploffingen in de verte Tot hoofd en hart ggHjiM WINTER DICHT BIJ ONZE GRENZEN Bende liet elf doden achter De H. Man was gekleed in veldtenue Arabieren over „strijd doorV.N. ontketend" „Zuiderkruis" naar Ned.-lndië DJGfCJA VERWERPT HET NEDERL. VOORSTEL Spreekverbod voor Soetomo Ministers Beel en Neher naar Sumatra 2000 pakketjes uit Ned.-lndië DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24029 Eerste Duitse bombardement op Duitse stad Geen auto's in Urks straten Nog geen vorst van betekenis OVERZEESE GEBIEDSDELEN (TWEEDE RONDE) ARGENTIJNSE STEUN AAN HET MARSHALL-PLAN Piet in actie Grote opdracht voor Fokker Bouw van vijftig lesvliegiiuigen KLEINE ENCYCLIEK MET KERSTMIS PRINS BERNHARD HEEFT LICHTE BRONCHITIS I Teleurstellingen moeten vaak ons I hart openscheuren om de krach ten bloot te leggen, die er in ver- borgen zijn. j „STAAKT HET VUREN" Van Zeeland te Batavia MINISTER DREES VERTROKKEN STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDAClIt EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W, Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiên eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De communisten in Oost-Duitslami hebben zich Woensdag met de strijd kreet „Alarm, Duitsland in groot ge vaar", heftig gekeerd tegen de plannen van de politieke leiders in de Anglo- Amerikaanse zone, die de oprichting van een economisch stabiel West-Duitslanu voorstaan. De politieke leiders van de Westelijke zones hadden op een bijeenkomst in Frankfort verklaard, dat zij geen West- Duitse staat wensten, die voorgoed van de door de Russen bezette Oostelijke helft van het land zou worden afge scheiden, doch economische voorspoed in West-Duitsland verlangden, die als een magneet zou werken op de Ooste lijke zone. Zonder acht te slaan op deze verklaringen, beschuldigden de commu nisten uit de Russische zone de Duitsers in Bizonia ervan, dat zij de verdeling van Duitsland nastreefden en onherstel bare schade aan de economische en so ciale toekomst van het land zouden toe brengen. De onder communistische invloed staande socialistische eenheidspartij zond alarm-telegrammen naar de leiders van de politieke partijen in alle vier de zones van Duitsland. In deze telegrammen werd aan de partijleiders verzocht, zich te keren te gen de plannen van de Duitse leiders in Bizonia en alle pogingen te verwerpen, die de verdeling van Duitsland ten doei hadden. De eerste grote lucht-aanval door Duitse bommenwerpers werd uitgevoerd opeen Duitse stad, n.l. op Freiburg in 1940. Zeven-en-vijftig personen wer den gedood. De Duitsers hebben deze aanval als voorwendsel gebruikt tot het bombarderen van open geallieerde ste den. De aanval op Freiburg had plaats op 10 Mei 1940, de dag, waarop de Inva sie in Nederland en België begon. De te Keulen verschijnende Rheinische Zeitung doet deze onthulling. Volgens een verklaring, gepubliceerd door het hoofdkwartier van de commu nistische partij te Düsseldorf, zullen de Britse communisten geen steun verlenen aan het in het leven roepen van een West-Duitse staat. Een vergadering van partijleiders om het partijprogramma te formuleren in het licht van de Londense mislukking zal in Januari te Düsseldorf worden gehouden. Het met Sovjet-vergunning verschij nende blad „Berlin am Mittag" zegt, dat men logisch denkend tot de conclusie moet komen, dat de Westelijke mogend heden het vier-mogendheden-statuut, dat voor het bestuur van Duitsland van kracht is, maar ongedaan moeten ma ken en uit Berlijn moeten vertrekken. „De Bestuursraad werd in Potsdam geboren en deze houdt op te bestaan, wanneer, zoals gebeurd is, Potsdam wordt geliquideerd", betoogt het blad. Een Japanner heejt in Tokio zijn debuut gemaakt met een kleine electrische auto. Deze éénpersoonswagen heeft een motor van 400 Watt en kan drie uur rijden met een snelheid van 40 kilometer per uur. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, deelde Woensdag in het Lagerhuis mede, dat Groot-Brit- tannië met de V.S. een overeenkomst heeft gesloten inzake de financiering van de BritsAmerikaanse zone in Duitsland, welke overeenkomst gister middag formeel te Washington zou wor den getekend. Hij voegde hieraan toe, dat de ter zake gevoerde onderhandelin gen waren beperkt tot de aangelegen heden, samenhangende met de financie- cV.,:- HM. de Koningin begeeft zich van het Paleis naar het Midden-Damterrein, vergezeld van burgemeester d'Ailly, om de plechtigheid van het hijsen der nieuwe vlag, welke door Haar aan de gemeente Amsterdam is aangeboden, bij te wonen. ring van de bevoorrading van de dub belzone en met de statuten van het Joint Export Import Agency en het Joint Foreign Exchange Agency.. In de bekendmaking win de overeen komst inzake de herziening van de fusie- regeling van 2 December 1946, welke gis teren later op de dag te Londen en Washington is gepubliceerd, wordt als een, der voornaamste punten der nieuwe overeenkomst medegedeeld, dat de Ver. Staten zich hebben verbonden gedu rende de periode van 1 Nov. 1947 tot 31 December 1948 de gecombineerde Brits Amerikaanse zone in Duitsland te voor zien van die goederen, die voor de be hoeften der burgerbevolking onontbeer lijk zijn en die niet tegen betaling in sterling kunnen worden gekocht. De Britse regering zal vermoedelijk 256.000.000 dollar door de overeenkomst kunnen besparen. Krachtens de nieuwe regeling zal de Britse regering voor de financiering van de essentiële invoer van de dubbelzone in de periode tussen 1 Nov. en SI Dec. 1947 een bedrag van ongeveer 8% mil- lioen ponden bijdragen, terwijl zij in 1948 uit het sterlinggebied goederen zal leve ren ter waarde van 17% millioen pon den. Voorts heeft de Britse regering 33 sche pen ter beschikking gesteld om in de maanden November en December van dit jaar goederen van Amerikaanse ha vens naar Duitsland te vervoeren, zo mede voldoende schepen om gedurende het kalenderjaar 1948 maandelijks 12 volledige scheepsladingen te vervoeren. Beide regeringen hopen door deze overeenkomst de economie van de dub belzone zo spoedig mogelijk op een peil te brengen, waarop zij zich zonder hulp van een van beide regeringen kan hand haven. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Urk besloten ïn principe het ge hele dorp voor auto's en motorfietsen af te sluiten. Voor bestellingplaat, selijk vervoer enz. zullen uitzonderin gen gemaakt worden. Deze bepaling is vooral van belang, wanneer binnenkort de nieuwe weg van Emmeloord naar Urk klaar komt, waardoor Urk, theoretisch thans opgenomen in de Noord Oostelijke Pol- der, practisch nog een eiland, uit zijn isolement verlost zal worden. Verwachting tot Vrijdagavond: Geleidelijk van het Noorden uit toenemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw of regen. In de nacht, voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land, op vele plaatsen lichte vorst. Morgen over dag weer enige stijging van tempe ratuur. Later opnieuw wat toene mende wind uit Noordelijke richtin gen. Zon 8.4416.29, maan 12.5523.27. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: De ontwikkeling van een machtig hogedrukgebied over de Britse eilanden heeft tot gevolg gehad, dat in grote de len van Europa de vorst is ingevallen. In ons land, België en West-Frankrijk bleven de temperaturen nog bijna voort durend bovdh het vriespunt. Ons land bevond zich n.l. de afgelopen dagen in de buurt van de scheidingslijn tussen de warmere en de koudere lucht. Deze passeerde enkele malen ons. land, waarbij tijdens opklaringen in de nacht voornamelijk in het Oosten van het land de temperatuur nu en dan tot enkele graden onder nul daalde. Dat er nog zo weinig vorst in ons land is voorgekomen, danken we aan de ligging van ons land zo vlak bij de Noordzee, die nog een temperatuur van 7 graden heeft, waar door Noordelijke winden geen vorst van betekenis kunnen veroorzaken. De winter is dus tot dicht bij onze grenzen doorgedrongen. De verdere ont wikkeling van het weer in ons land za! worden bepaald door de bewegingen van een diepe depressie, die nu over het Groenlandse plateau trekt, waardoor de aanvoer van warmere lucht in de rich ting van Scandinavië en de Noordzee weer wordt versterkt. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Februari 1948 benoemd tot commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. "F. C. Casembroot, burgemeester van West- kapelle. Volgens een mededeling van de dienst Legercontacten werd Zondag j.l. het stationsgebouw der halte Tjileboet, aan de spoorlijn van Ba tavia naar Buitenzorg, aangevallen door een ongeveer dertig man sterke bende, die niet alleen het stations gebouw, doch eveneens dc kampong Tjileboet rampokte. Dinsdag werd het gebouw wederom aangevallen, ditmaal door een bende van veertig man, voorzien van vuurwapens. In het begin van deze aanval zette de haltechef het signaal voor de binnen komende trein op onveilig, teneinde te voorkomen, dat de passagiers het slacht- ofler van de rampokkers zouden worden. Op de halte waren alleen employees der Dr. Diego Molinari, de Argentijnse ge delegeerde op de handelsconferentie te Havana, die had medegedeeld, dat Argentinië vijf milliard dollar zou bij dragen ter ondersteuning van het plan- Marshall, heeft Woensdagavond op een persconferentie verklaard, dat het aan bod bedoeld was tot steun aan een plan- Marshall voor de economische ontwikke ling van Zuid-Amerika. Het was niet de Argentijnse bedoeling geld te steken in Europa, wat volgens Molinari gelijk zou staan met het gooien van geld in een vat zonder bodem. Op het terrasje voor de cantine van Watoedalkon, een jodiumfariek, die ongeveer 7 km. voorbij Modjokerto ligt, staat de wacht aangetreden in vol tenue. De luidspreker van de radioset knettert en de mannen van het eerste peleton, die niet op wacht staan, hebben zich verzameld voor het terras. Het is avond, 5 December, een vochtige tropenavond. Het geknetter van de luidspreker wordt minder duidelijk en dan klinkt de stem van radioman Schreier uit Rotterdam: „Hallo, Sinterklaas, hallo Sinterklaas, hier Veenhuizen, hier Veenhuizen, hoe ont vangt U mij, hoe ontvangt U mij? Over!!" orden versieren zijn veldtenue, een re volver bengelt aan zijn koppel. Ook Zwarte Piet is in het veldgroen, een handy-talky hangt over zijn schouder. De wachtcomiriandant, Henk Mulder, uit Assen, laat de wacht het geweer in de arm nemen en presenteert zijn man nen. St. Nicolaas inspecteert de wacht en dan begeeft het gezelschap zich naar binnen. Het is gezellig in de cantine. Langs de wanden hebben de militairen groen en bloemen aangebracht, pa pieren vlaggen zijn door het lokaal gespannen en de tafels zijn wit ge dekt. Voor dit feest is uit de be woonde wereld voor een avond een piano geleend. Morgen moet het in strument weer terug. Serg. Grin uit Stadskanaal neemt er achter plaats en weldra klinken de Sinterklaas liedjes, uit volle borst meegezongen. Sergeant Klein, uit Haarlem, die hard heeft gewerkt aan de organisatie van deze avond, spreekt een openingswoord Hij vertelt de1 Sint, dat enkele mannen soms ondeugend geweest zijn in het ach- Even is het stil, dan klinkt een zware stem: „Hallo Veenhuizen, hallo Veenhuizen. Hier Sinterklaas, hier Sinterklaas. Ik ontvang U uitstekend en ben op weg naar Uw post!" De laatste woorden worden met gejuich begroet. Over en weer vliegen de vragen van Schreier en de antwoorden van St. Ni colaas door de lucht. De Sint vertelt via de radio, dat hij per carrier onderweg is. Regelmatig geeft de Sint zijn positie op. Niet lang na het eerste contact per radio, rolt het stalen voertuig het fabriekster rein op. De Sint klimt uit de carrier, zijn knecht volgt hem op de hielen. Het is een vervaarlijke St. Nicolaas, die zich dit jaar, voor zover het zijn kleding be treft, aan de uiterlijke omstandigheden heeft aangepast. Een stalen helm be- üekt het eerbiedwaardige hoofd, ridder. ter ons liggende jaar, doch dat Sinter klaas rekening moest houden met de moeilijke levensomstandigheden van vele militairen. „Het is een grote verrassing, dat u dit jaar hierheen zijt gekomen," aldus, sergeant Klein, „en we hopen, dat u het vanavond naar uw zin zal hebben." Nu verheft de Sint zich van zijn met bloemen versierde zetel, trekt zijn afge zakte koppel wat omhoog, sjort de iets verschoven revolver weer op zijn orga nieke plaats en spreekt de mannen toe. De H. man verontschuldigt zijn veldte nue en vertelt, hoe hij direct na de we reldvrede de verbandacte der oorlogs vrijwilligers tekende en middels de NIWA nu in staat was hier de avond dcor te brengen. De Sint roemt doorzet tingsvermogen en plichtsbetrachting van de militairen. Het waren deze twee fac toren, die hem deden besluiten, zijn ver jaardag op Watoedakon te vieren. Een klaterend applaus beloonde Sin terklaas voor zijn toespraak en het ap plaus zwol aan, toen Piet de opdracht kreeg, de pakjes te gaan halen. Die pak jes hadden de mannen zelf klaarge maakt. Ieder had één pakje voor zijn rekening genomen en elk geschenk ging vergezeld van een gedichtje, waarin nu niet altijd juist de goede hoedanigheden van het betreffende slachtoffer werden opgesomd. Na een half uurtje begon de gemeenschappelijke maaltijd. Schalen met brood en beleg gingen rond, koffie werd ingeschonken. De stroom pakketjes bleef intussen aanhouden. „Beste vrien den," zegt Piet, „ga maar rustig door met makannen (eten), want er is geen moer loos en wij gaan rustig verder met het uitdelen. Ons eten komt straks wél." Joop Teekamp, uit O verveen, sectie commandant van de zware mortieren, gaat over een week trouwen en zijn makkers geven hem voor zijn toekomstig „Home" een prachtige kris als wandver siering. Behalve die kris, haalt hij niet alleen zijn eigen pijp en veldkijker, doch ook nog een keurig verpakte mortier granaat uit zijn pakket Zo tussen de Hoe moeilijk onze „jongens" in In- dië het ook hebben, nu en dan zijn wij in de gelegenheid een pfettige avond te organiseren. Een avond, waar de ellenden des levens enige tijd ver geten kunnen worden, ondanks ont. plof fingen op verre afstand, ondanks de zorgen, die talloos velen benauwen. Zo is St. Nicolaas-avond op de af gelegen post Watoedakon heel gezellig gevierd, waarvan bijgaand verslag een duidelijk beeld geeft. bedrijven door worden enkele uit Neder land verzonden St. Nieolaas-pakketten uitgereikt. De postcommandant, luite nant Smallebroek, uit Assen, is verloofd en dat de Sint ook in de toekomst kan zien, bewijst de rammelaar, die de lui tenant in ontvangst neemt. De twee mariniers van de artillerie, de twee „peo- pels" tussen de landmacht, krijgen na tuurlijk ook hun portie. Vooral Strikker, uit Haarlem, die zo graag van die echte marinierstermen bezigt, moet het in zijn gedichtje aardig ontgelden. Zijn makker, korporaal Hensen uit Nijmegen, komt er wat beter af. Ook de bedrijfsleider van de Jodiumfabriek, de heer Kingma, krijgt een goede beurt, die „verzoet" wordt met een fles Hulskamp. Zo verloopt de avond in de beste stem ming...-. Dan klinken plotseling, vlak na elkaar, in de verte twee zware ex plosies. „Hm," zegt luitenant Smalle broek, „daar gaan weer twee brug gen." De meldingen worden doorgegeven naar de hoofdpost en het feest gaat verder. Tussen het uitreiken der pakjes door wordt om het uur de wacht afgelost, zodat ieder zijn deel van deze avond krijgt. Om half elf is de zak van Zwarte Piet leeg en verwijnt de Sint met zijn knecht. De compagniescommandant, majoor Dijkman, houdt een korte toespraak, waarin hij wijst op het feit, dat met op gewekt en eendrachtig samenwerken zeer veel te bereiken is. Hij eindigt mét een wens voor de toekomst, een wens, die in de loop der tijden een gevleugelde uitdrukking bij de compagnie geworden is, n.l.: „En niet van dat hele benauwde." Men blijft nog even nakaarten, tot 11 uur het licht uitgaat. Dan zit de wachtcommandant daar weer bij een zwaKstroomlampje, terwijl zijn mannen het voorterrein afturen. Staatsspoorwegen aanwezig, onder wie drie Nederlanders, waarvan er twee van vuurwapens waren voorzien. Eén der terugvurende employees werd in de rug gewond. Voordat de bende in staat was, de halte te overmeesteren, werd deze ontzet door een sergeant en drie militai ren van het K.N.I.L. van het garnizoen te Depok, die te Tjileboet kwartier kwa men maken voor de vaste militaire- post, die in verband met de beschieting van Zondag te Tjileboet zal worden ge- stationneerd. Deze vier mannen slaagden er in de bende, die elf doden achterliet, te verdrijven. De nasporingen naar het overige deel der bende worden met kracht voortgezet. Vanmorgen heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen Voortgezet. Bij de thans hervatte replieken merkt de heer Joekes (Arb.) o.m. op, dat over een aantal onderdelen van het regerings beleid niet die opheldering is gegeven als wel op prijs zou zijn gesteld. Dit is te wijten aan het feit, dat de ministers onvoldoende gegevens hebben. De toe zegging van nadere mededelingen wordt op prijs gesteld. Van de regering mag verlangd worden dat zij een duide lijke verklaring geeft, dat het beleid tot uitvoering komt ook b.v. tegen weer strevende ambtenaren in. De motie-De Groot is voor sprekers fractie onaannemelijk voor wat de ter minologie betreft en voor wat inhoud en strekking aangaat overbodig. De heer De Groot (C.P.N.) merkt o.a. op. dat in de zaak-Bondowoso blijkbaar geen openbaar onderzoek zal geschieden. Deze methode zal z.i. leiden tot de doof pot als waarin de gebeurtenissen op Zuid-Celebes zijn terecht gekomen. De heer Romme (K.V.P.) wijst nog op het reële verschil in de oppositie in de Kamer en in de brochure van 23 leden der P. v. d. A. Spr. verzoekt nog ant woord op de vraag of de Kamer er op kan rekenen, dat zij na terugkeer der ministers nader ingelicht zal worden en voorts wenst hij de stellige verzekering, dat, indien men zou komen tot wijziging van het beleid, deze niet tot stand zal komen zonder overleg met de Kamer. De heer Romme dient tenslotte de vol gende motie in: „De Kamer, overwegende, dat on der de geldende Grondwet-wijziging van de staatsregelingen van Surina me en Curacao, hoezeer op zich ge wenst, toch niet anders dan een be perkte inhoud kan hebben en der halve geen volledige bevrediging zal kunnen schenken; van oordeel, dat de regering terecht er naar streeft door Grondwetsherzie ning de weg vrij te maken om de resten van ondergeschiktheid der ge noemde twee gebiedsdelen aan het Rijk in Europa op te ruimen 'en de volledige gelijkheid tussen de bur gers van elk der drie Rijksdelen te verzekeren; van oordeel verder, dat de regering terecht aanstuurt op gemeen overleg tussen vertegenwoordigers der drie Rijksdelen in een rondetafelconferen tie, ter gezamenlijke voorbereiding van de onderlinge verhouding in het te hervormen staatsbestel, gaat over tot de orde van de dag." De heer SCHOUTEN (A.R.) noemde de antwoord-redes van beide ministers onbevredigend. In het bijzonder gaat hij in op de ontoereikendheid der fi- nancieel-economische inlichtingen. De heer Jonkman beroept zich op het algemeen regeringsbeleid, doch laat zich niet uit over eigen opvat ting. Dat lijkt spr. onjuist. Hij meent, dat men dit begrotingshoofd stuk thans niet kan afdoen. Hij stelt een motie voor om behandeling uit Bij het Ned. Ind. Rode Kruis te Batavia zijn vele nijvere handen bezig kleding te ver vaardigen voor de Indonesische bevolking. De N.V. Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker heeft van de Nederland se regering opdracht gekregen 50 North American Harvard-lesvliegtuigen te bou wen voor voortgezette opleiding van de Ned. luchtstrijdkrachten. De „Oorlogsraad" van de Arabische Liga heeft, na tien dagen besprekingen te hebben gevoerd, te Cairo een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Arabieren tegen de ver deling van Palestina zullen strijden, „een strijd door de V.N. ontketend". Een nieuwe pauselijke encycliek zal, aldus melden welingelichte Vaticaanse kringen, over enige dagen worden ge publiceerd, waarin de gelovigen worden opgewekt voor de vrede te bidden. Het schrijven zal een speciale aanbeveling bevatten voor de kinderen Voor de tweede maal in zijn bestaan als Nederlands troepenschip vertrok gis termiddag uit Rotterdam het s.s. „Zui derkruis" naar Indië, ditmaal met 1550 man troepen aan boord, voor het me rendeel bestaande uit een bataljon in fanterie uit Schalkhaar en enkele deta chementen marine-troepen. Aan boord van de „Zuiderkruis" bevin den zich 1600 NIWIN-Kerstpakketten, die tijdens het Kerstfeest op zee zullen wor den rondgedeeld en welke gelijk zijn aan die, welke de soldaten in Indië zullen ontvangen. Prins Bemhard moet wegens een lichte bronchitis op doktersadvies enige dagen het bed houden. te stellen tot de minister de Kamer een nader inzicht heeft verschaft. Sprekers fractie kan haar steun niet aan de motie-Romme-De Groot geven. Als zijn fractie haar steun geeft aan de motie-Romme betekent dit niet, dat zij staat achter het middenstuk der motie. Vervolgens wordt de motie van orde van de heer Schouten behandeld. De heer Joekes (A.R.B.) is van oordeel, dat er geen enkele reden is om de be handeling van de begroting uit te stel len. De heer Schouten kan z.i. tegen de begroting stemmen. De heer Romme (K.V.P.) verwacht een toezegging, dat de Kamer nog na dere inlichtingen zal krijgen als de mi nisters uit Indonesië terug zijn. Er is daarom z.i. geen reden om ie behande ling der begroting op te houden. Straks kan er weer een geciachtenwiseling ge schieden als de ministers teruggekeerd zijn. Spr. heeft ook een staatsrechtelijk bezwaar tegen de motie. Zij wenst --aar zijn ge alen invloed uit te oefenen op het beleid der regering. Dat is onjuist. Spr. acht het beter, dat de motie niet wordt aangenomen. De heer Tilanus (C.H.) zegt het staatsrechtelijk bezwaar van de heer Romme niet te zien. De heer Schouten (A.R.) verdedigt zijn motie nader, opmerkend o.m., dat het noodzakelijk is, dat de Kamer vol ledig ingelicht wordt. Hij ziet niet in. dat uitstel in strijd zou zijn met het par lementaire stelsel en het democratische bestel. De motie-Schouten wordt verwor pen met 40 tegen 24 stemmen. (Vóór A.R., CH.., S.G. en Vrijh.). Uit betrouwbare republikeinse bron verneemt Reuter, dat de republiek het Nederlandse voorstel om enige veranderingen aan te brengen in de order om het vuren te staken heeft verworpen. De republikeinse techni sche commissie heeft verklaard, dat zij bij haar besluit wenst te blijven om alléén de onvoorwaardelijke en oorspronkelijke voorstellen te accep teren, welke de Commissie van Goe de Diensten heeft gedaan, daar zij van mening is, dat deze rechtvaardig en uitvoerbaar zijn, aldus de republi keinse zegslieden. (De Nederlandse voorstellen betreffen de de aan te brengen veranderingen in de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten zijn kort geleden door jhr. mr. Van Vredenburch, de voorzitter van de Nederlandse technische commis sie, bekend gemaakt. Zij houden in net onmiddellijk staken van de vijandelijk heden op de huidige fronten, de evacua tie van het republikeinse leger uit ae „zakken" achter de Nederlandse linies, waar de Nederlanders steeds meer op tegenstand stuiten, en de uitvoering van datgene, waarover reeds overeenstem ming inzake het staken van het vuren was bereikt. Red.) Het republikeins persbureau Antara meldt, dat de republikeinse regering een officieel communiqué heeft uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de republi keinse generaal-mapoor Soetomo 15 De cember een radiorede heeft gehouden, van welker inhoud de republikeinse re gering niet in kennis was gesteld De republikeinse regering wenst daarom geen enkele verantwoordelijkheid voor deze rede op zich te nemen. Zii. betreurt het, dat „een dergelijk hooggeplaatst mi litair van de gelegenheid gebruik ge maakt heeft om op een voor de republiek zeer schadelijke wijze een redevoering te houden. Om een herhaling van zulke ge beurtenissen in de toekomst te voorko men, hebben de president van de repu bliek en de opperbevelhebber van net republikeinse leger nog op de dag van de redevoering een spreekverbod aan generaal-majoor Soetomo opgelegd." De ministers Beel en Neher heb ben zich met de hen vergezellende functionnarissen hedenmorgen naar Sumatra begeven. De reis werd ge maakt in de B-25 van generaal Spoor, welke bestuurd werd door diens adjudant, kapitein Merkelbach.. Van Zeeland is vandaag per vliegtuig uit België in Batavia teruggekeerd om zijn functie als Belgisch lid van de Commissie van Goede Diensten van de Ver. Naties inzake de Nederlands-Indo nesische kwestie weder op te vatten. De Belgische gevolmachtigde minister, Herremans, die gedurende de afwezig heid van Van Zeeland diens plaats heeft ingenomen, blijft in Batavia als Van Zeeland's voornaamste medewerker. Hedenmorgen vertrok minister D- |s per K.L.M.-Constellalion van Schiphol naar Batavia. Minister Vos deed hem o.m. uitgeleide. Gistermiddag arriveerden op Schiphol twee K.L.M.-vliegtuigen uit indië, een „Constellation" en een „Skymaster", die samen 2000 pakketjes aan boord had den, n.L geschenkzendingen van mili tairen in Indië aan hun familieleden in Nederland. f 1000 met premie van f 30.000; 12438. f1000: 6548, 14803, 15038, 19497. f' 400: 1182, 16805, 16900, 17695, 18414, 18833, 21060. f 200: 8078, 10768, 18655. f 100: 1018, 3303, 5537, 6109, 7157, 8593, 3997, 10418, 11372, 13919, 15547, 18643, 20355.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1