m de dag Teo jam! Kamer onvoldaan naar huis ITALIË KOMT OP VASTER GROND Onze politiek in Indonesië Geen Rijksbijdrage voor Ziekenfondsen NIEUWE BONNEN Toiletzeep v.o\dwyJning. Een succes voor De Gasperi OM MIE Oók onze zeepfabriek krijgt te weinig grondstoffen» Daardoor kunt U wellicht niet op alle bonnen die goede Haka-zeep krijgen»Maar elke besparing is er één! DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT (Vervolg van vagina 1) NEMEN COMMISSIE BAKKERIJ- BEDRIJF INGESTELD De extra-snoepbon Westelijk elftal voor tweede Kerstdag O0 Y^e ,\tf\an's Castella, tu,C£ Castella Yvaats is, gunr u O) Drievou A fJea Bereid met s ■P^r/um omgeef et OP GOEDE ZEEP STAAT SLUIT U AAN KOOP BIJ DE Raadselachtige (Wordt vervolgd) Van Dam wint ook van Charron op punten Beurs van New York Anderhalve week geleden trok Groot- Brittannië de resten van zijn be zettingstroepen uit Italië terug, in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag, en de laatste Ame rikaanse legereenheden hebben deze week officieel de aftocht geblazen. Zij gingen heen op een tijdstip, waarin er enige tevredenheid mag heersen over het volbrengen van de taak, die zij hadden te volvoeren; het vestigen en het handhaven van de democratie, welke zo lange tijd op het Apennijns schier eiland heeft ontbroken. Nu, 25 jaar nadat Mussolini zijn opmars naar Rome waagde en de regeringsmacht in handen nam, is er een redelijke kans, dat het democratisch stelsel in Italië zal zege vieren over de krachten, waardoor het bedreigd wordt. Het ziet er naar uit, dat de definitieve - scheiding tussen rechts en links, door het uittreden van Communisten en radicale Socialisten uit de regering een feit geworden, niet langer een oorzaak zal zijn van onze kerheid en zweving in het regeringsbe leid,. en dat een periode van opbouw en herstel langzamerhand begint te dagen. De huidige politieke structuur van het Italiaanse binnenland is veel steviger dan die van Frankrijk. Niet alleen om dat er altijd nog een aanzienlijk ver schil bestaat tussen de ultra-rechtse groep in Frankrijk, weike onder leiding van De Gaulle met een gedeelte van de democratische praktijk schijnt te willen breken, en de Christen-Democraten van De Gasperi, die het standpunt van „re gering voor èn door het volk" blijven innemen. Doch ook omdat de krachtenverhou ding tussen links en rechts hier minder evenwichtsweifeling vertoont. Terwijl in Frankrijk de middengroep, waarvan socialisten en M.R.P. de belangrijkste elementen zjjn, tot de gemeenteraads verkiezingen aan het roer stond en ook daarna, zy het op andere wijze daartoe in staat, nog altijd de regering voert, is voor Italië deze middengroep, in hoofdzaak vertegenwoordigd door de ge matigde socialisten van Saragat en de republikeinen, nooit zo machtig ge weest als haar pendant aan de over zijde van de Alpen, en zy heeft zich nu tevreden gesteld met een aandeel in het landsbestuur, haar toegekend door rechts. M. a. w.; in Frankrijk is de strijd tussen De Gaulle en Thorez nog onbe slecht, terwijl in Italië De Gasperi voor lopig triumfeert over Togliatti. Het voorspel tot deze triomf is sa mengevallen met het voorspel tot de algemene verkiezingen, die in Maart 1948 gehouden zullen worden. Aan beide zijden trachten de grote par tijen reeds nu de kleinere te ronselen voor samenwerking. Links, d. w. z. de communisten en de met hen allernauwst verbonden socialisten van Nenni, was daarbij weinig tegemoetkomend, zodat samenwerking van Saragat practisch op een capitulatie van deze voor zijn vroe gere tegenstanders zou neerkomen. Rechts daarentegen hield minder on wrikbaar aan overtuigingen en beginse len vast, liet zich veeleer leiden door het directe landsbelang, wist van geven en nemen, en slaagde er op die wijze in, de gematigde Socialisten en de Repu blikeinen voor zich te winnen, hetgeen tot uitdrukking kwam door het opnemen van de leiders dezer partijen in het hui dige kabinet, dat aldus over een aan zienlijke' meerderheid in het Parlement is komen te beschikken. Dit geeft enige waarborg voor de door- Voering van een behoorlijk sociaal en economisch program. En zulke waarborg is heel welkom, juist thans, nu de Com munisten een wijdverspreide stakings- en oproer-beweging aanwakkeren. Bewe ging overigens, die weinig successen heeft gebracht, en die op haar hoogtepunten, 11.1. in de Romeinse staking en de gewa pende onlusten in Milaan, gefaald heeft, iets anders te bewerken dan vergroting van de chaos, terwijl daartegenover de regering van tactisch Inzicht blijk gaf door tijdig en uit eigen beweging te ko men met voorstellen tot loonsverhoging. Arbeiders en partisanen, tot nu toe gewillig voor het communistische wagentje gespannen, kunnen in de aansluiting van de middengroep bij de regeringscoalitie een duidelijke af wijzing door progressieve leiders lezen van het onverantwoordelijke gestook, waarop de linkerzijde zich sinds enige tijd heeft gespecialiseerd. Of dit van grote invloed zal blijken op de sociale onrust, die op het ogen blik Italië beroert, is uiteraard een zaak van de toekomst. Duidelijk is echter, dat de communistische nederlaag, die het toetreden van de middengroep tot de regering betekent, die bovendien vergezeld gaat van rood prestige-ver- lies door het mislukken van de stakin gen en geaccentueerd wordt door de goedkeuring, welke de Amerikaanse volksvertegenwoordiging gehecht heeft aan het voorloopig-hulp-program van Marshall, dat ook Italië onmiddellijk raakt, op de komende verkiezingen slechts een gunstige uitwerking kan hebben. President Truman heeft zonder enige plechtigheid de wet op def tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China getekend. Hiermee is 597 millioen dollar betrokken. TAMIN1AU ELST OVER-BETUWE Doch iets als een rijksconferentie, unieconferentie als men dit liever wil, kan deze Indonesische conferentie niet zijn. De unie kunnen de Indonesische staten niet op eigen initiatief in elkaar zetten. Prof. Romme maakte hier een scherpe distinctie. Het was het enige punt, waarop hij minister Jonkman tot iets als de onthulling van een nieuwtje verlokken kon. Tenminste als wij de ingewikkelde formulerin gen van de minister goed begrepen hebben, dan zette hij uiteen, dat de rijks- en de unieconferentie kunnen samenvallen, doch dat de eerste ook aan de tweede kan voorafgaan. Hij gaf ook te kennen, dat de federatieve samenwerking naar beide zijden wordt vc-orbereid, zowel ten aanzien van Indonesië intern als met betrek king tot de federale samenwerking van de rijksdelen in de Unie. En als wij het helemaal goed begrepen heb ben, dan heeft de heer Jonkman ook iets gezegd over zijn gedachten on getwijfeld zoals hij die op dit ogen blik koestert aangaande een punt van staatsrechtelijke verhouding in de unie. Hij schijnt dan minder te voelen voor een rijksparlëment, met alle moeilijke problematiek, die daar in steekt, dan wel aan twee parle menten met ministers of rijksorganen dat zou nader te bezien zijn die verantwoordelijk zouden zijn jegens beide parlementen. Wat in zekere zin te prefereren zou zijn, maar ook weer een heel eigenaardige proble matiek opwerpt. Want wat, als een minister het vertrouwen van het ene parlement wint en door het andere wordt weggestemd? Enfin, dat is van later zorg, maar hiermede raakte de minister dan ein delijk eens een belangwekkend aspect HOEST PARELS »BONNEMA« ZWITSAL FABRIEKEN* APELDOORN van de Indische politiek aan. Prof. Romme mag in zoverre tevreden zijn. Hij heeft met zijn beschouwingen niet onduidelijk te kennen gegeven, in wel ke richting de Nederlandse politiek met betrekking tot Indië voornamelijk op gang heeft te komen: in het leiding geven aan het optrekken van een poli tiek gebouw met alle gebieden, die nu reeds tot bouwen bereid zijn en zonder verder af te wachten. Zo ongeveer druk te hij het uit. Overigens had hij klach ten genoeg over het gebrek aan voor lichting. Hij werd er bijna sarcastisch onder en hij informeerde of een eventuele wijziging in de doelstellingen de be leidslijn zonder mankeren ter kennis van de Staten-Generaal gebracht zal worden. Op de Linggadjati-politiek is hij slechts zijdelings ingegaan. Vooreerst om nog eens vast te stellen, dat bij alle zorgen hij tenminste één rustpunt heeft in de wetenschap, dat hij het vorig jaar zijn stem aan Linggadjati gegeven heeft. Door Linggadjati te aanvaarden hebben wij ons een saldo te goed ge kweekt by de Indonesiërs en in het buitenland. Zonder Linggadjati had den wy én in Indië én in het buiten land slechts terrein verloren. Maar toch, zeggen zijn opposanten als de heren Schouten en Tilanus, voelt gij u ergens in het hart verontrust. Weliswaar hebt gy in Linggadjati de puntjes op de i gezet, maar niemand, noch de regering, noch de buitenwereld, noch de Republiek heeft zich aan die puntjes gestoord. De heren begrijpen het nog altyd niet. Men heeft zich maar al te zeer aan die puntjes gestoord, maar onze wil, om Linggadjati aan te gaan, is een nooit meer weg te redene ren demonstratie van onze goede gezind heid. Prof. Romme keerde zich op niet on verdienstelijke wijze ook nog tegen de Anti-Revolutionnairen, erop wijzend, dat zij, nadat zij zich tot Linggadjati be keerd hebben, daarin slechts de federale opbouw in democratische vorm, die er een van de grondslagen van is, erken nen. In het Anti-Revolutionnaire begin selprogramma komt de federale op bouw inderdaad voor, doch de Anti's hebben verzuimd hem in hun urgentie programma over te nemen. De heer Meyerink was er dan ook aanvankelijk tegen. De Unie-vorming erkennen zij feitelijk nog niet, doch door hun oppositie hiertegen lopen zij De „hushaphone", iets nieuws bij telefoneren Parachutes boven Frankrijk Berlijn over honderd jaar Atoombommen, pijlen en bogen De vriendschapsboot meert in Le Havre. De regering heeft zich beraden omtrent de vraag, of van overheids wege financiële hulp moet worden verleend aan de Ziekenfondsen. Van die zijde is nameiyk gevraagd om een Rijksbijdrage op de premie van de vrywillig verzekerden, omdat deze premie niet voldoende is om de hogere uitgaven voor honoraria en medicijnen te dekken en men niet tot premieverhoging wilde overgaan. De Regering heeft hierop afwijzend beschikt, omdat de Zie kenfondsen zich steeds zelf hebben kunnen bedruipen en men hier door een precedent zou scheppen van verstrekkende betekenis. Verschillende gemeentebesturen heb ben de vraag gesteld. ,of kan worden toegestaan dat zij toeslagen verlenen op de premie van vrijwillig verzekerden, die weliswaar geen ondersteuning van gemeentewege genieten, doch wier in komsten te laag zijn om de verhoogde ziekenfondspremie te kunnen opbren gen. Ook deze vraag heeft de Regering ontkennend beantwoord. Eensdeels we gens het bedenkelijke van dit prece dent, anderdeels met het oog op de omvangrijke administratie en controle, welke voor deze betrekkelijk geringe tegemoetkomingen zouden moeten wor den ingevoerd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft thans de com missie geïnstalleerd, waarvan hij tijdens de behandeling van de interpallatie- Hacke in de Tweede Kamer de instelling heeft toegezegd. De volgende leden ma ken deel van de commissie uit; prof. dr. N. J. Polak, Rotterdam, voorzitter; dr. H. J. Frietema, Rotterdam; F. W. Mor ren, 's-Gravenhage; A. C. G. Schuiten, Rotterdam; dr. E. J. Tobi, 's-Gravenha ge; O. J. UI rich, Rotterdam; dr. G. H. J. N. Verhaegen, 's-Gravenhage; ir. S. H. Visser, 's-Gravenhage, leden; dr. Th. L. M. Thurlings, Rotterdam, lid/secre taris. De winkels van New York liggen in deze laatste weken voor Kerst mis overvol en worden druk be zocht. De prijzen zijn tweemaal zo hoog als voer de oorlog, maar de belangstel ling voor de duizend-en-een voorwer pen is niet verminderd. Een van de nut tige geschenken, die in trek zijn, is de „hushaphone", een kleed, dat men nailw over het hoofd en de telefoonhoorn trekt, wanneer men in de familiekring telefoongesprekken wil voeren, die niet voor iedereen bestemd zijn. Speelgoed is er te kust en te keur. Het mechani sche is het meeste in trek, het corlogs- speeltuig is uit de mode. Het krijgshaf- tigete voorwerp, dat te koop is, is een gangstergeweer, dat vonken kan sproeien. Kerstvierders met goede eetlust kun nen het best in Canada terecht, waar voedsel en drank volop te krijgen zijn. In de Canadese winkels is veel speel goed te koop, dat uit Duitsland afkom stig is. „Made in U.S.-Zone of Ger many" staat er op. Drie Franse jagers hebben gezien, dat bij Niort in West-Frankrijk een vliegtuig drie parachutes uit wierp. Aan de valschermen konden zij duidelijk de containers zien, zoals die tijdens de corlog bij het uitwerpen van wapenen voor de ondergrondse strijd krachten werden gebruikt. De politie heeft nog niet kunnen ontdekken, van welke nationaliteit het vliegtuig was. De Franse pers heeft reeds enige keren geheimzinnige „droppings" als deze ge signaleerd. Honderden Berlijners staan iedere dag in de rij voor het Berlijn van over honderd jaar. In een halt verwoest gebouw in de Russische zone is het nieuwe bouwplan ter inzage neergelegd. De stedebouwkundigen, die de opdracht hebben gekregen voor de nieuwe stad, hopen, dat binnen hon derd jaar een uiterst moderne metro- Polis is opgebouwd. „Om de gevoelens van de oude Berlijners tegemoet te ko nten," zal de nieuwe stad te herkennen zijn als het Berlijn van voor de bom bardementen. Volgens professor Low, een Britse geleerde, zullen over twintig jaar slechts de fabrikanten van pijlen en bogen belangstelling hebben voor de atoomenergie als oorlogswapen. Volgens hei- zullen wij Veel meer te maken heb ber. met radio-actieve vergiften, die be ter en goedkoper zijn. Misschien is men daaru in Oakridge zo druk bezig aan de ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, heeft medegedeeld, dat men bezig is zich toe te leggen op nieuwe kennis over de plantengroei door gebruik te maken van bij producten uit de atoomfabrieken. Men hoopt de landbouw aan nieuwe werk methoden te helpen. Een ander atoom nieuwtje meldt, dat het koraalrif Eni- wetok gebruikt zal worden voor de eer ste proefnemingen met radio-actief gif gas voor oorlogsdoeleinden. Tot nu toe zijn deze experimenten beperkt gebleven tot de laboratoria. Het kerstmannetje voer gisteren aan boord van een Victory-schip de haven van Le Havre binnen. De ruimen van 't schip borgen ongeveer ne gen millioen pond voedsel, een kerst- gave van het. Amerikaanse volk aan Frankrijk. Het betrof voedsel, dat de vriendschapstrein in Amerika heeft ver zameld. De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Jefferson Caffery, ontving het schip cn droeg de inhoud aan de Franse minister van Gezondheid over. De Franse regering wilde niet achterblijven en heeft op haar beurt een vriendschaps trein ter beschikking gesteld, die de la ding graan. meel. suiker, macaroni, ge condenseerde melk, erwten, bonen en baby-voedsel in de acht behoeftigste ge bieden van het land zal afleveren. ernstig gevaar hun doel uit het oog te verliezen: de federale opbouw. Verder de oppositie onder het oog nemend, meende prof. Romme, dat de commu nisten met hun domme methode van opponeren de voorstanders van het In dische beleid slechts in de kaart spelen. En tenslotte kwam hy ook by de brochure, die drie en twintig leden van de P. v. d. A., onder wie enige fractieleden, hebben geschreven en waarin zy stelling nemen tegen het militaire optreden, zeer inconsequent, want zy hebben er zich eerst voor verklaard. Dit optreden noemde prof. Romme ondermijnend voor de rege ring en een gevaar voor de vastheid van het regeringsbeleid. De heer Schouten, die zióh zeer op de achtergrond hield, bepaalde zich in een korte toespraak tot het behandelen van enkele polemische punten. Pater Stok man, die zeer geporteerd was voor de stichting voor de culturele samenwer king met Indonesië, wilde nadere infor maties over doel en werkwijze van deze stichting, die de minister hem, zodra deze dingen zijn vastgesteld, toezegde. Verder spraken vooral de heren Biere- ma en Nederhorst nog over West-Indië, de heer Nederhorst treurend over de vertraging van de conferentie, waardoor wij wantrouwen in de West gezaaid hebben. Het voornaamste punt uit het ant woord van de minister hebben wy reeds gereleveerd. Verder heeft hij er zich toe bepaald, alles nog eens op te lepelen, wat we reeds wisten. Hij er kende overigens, dat de verhouding tussen overheid en deelstaten hem en niemand nog helder voor de geest staat, evenmin als de verhoudingen negara- daerah en tussen de daerah's onderling. Hij gaf de heer Joekes toe, dat wij inderdaad geen gebied mogen ontblo ten van troepen, zolang er geen orga nen voor de handhaving van orde en gezag in die gebieden zijn gevormd. Hij stelde het in twijfel of de heer Abdoellcadir zo boos heeft gesproken over de Republiek, als een persbe richt heeft doen geloven. Wel, we zullen het maar afwachten tot de rede van de heer Abdoelkadir eens ooit aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven. Dat het ditmaal niet gebeurd is. is gelukkig de schuld van de Commissie van Drie. Overi gens had zij beter gedaan door de rede vrij te gevjen. Dat de Nederlanders het goed hebben gevonden, een buitenterritoriaal schip als conferentieoord te gebruiken, is ge schied, naar de minister zeide, uit de ferentie jegens de Commissie van Drie. Aangaande het voorlopig federaal or gaan merkte hij op, dat daarin ook plaats zal moeten zijn voor de vertegen woordigers van de gebieden, die vroe ger door de Republiek bezet werden gehouden. Als het centrale orgaan niet zou blijken in te stellen te zijn in over eenstemming met de huidige wetgeving, dan zal de zaak zeker aan de Kamers voorgelegd worden. Zelfs daarover kon de minister zich thans nog niet eens met zekerheid uitlaten. Tenslotte heeft minister Götzen vlot en zakelijk enkele informaties van eco nomische en financiële aard gegeven. Het voornaamste daarvan was te ver nemen, dat de heer Van Hoogstraaten geenszins naar Amerika gegaan is om leningen te sluiten of credieten los te krijgen. Slechts om de stemming voor te bereiden En zo ging de Kamer zeer onvoldaan naar huis, maar niet dan nadat zij reeds een motie had geproduceerd van de heer De Kort, waarin wordt uitgespro ken, dat het openbaar en bijzonder on derwijs in de West financieel gelijkge steld moeten worden. V/ij zullen er Don derdag wel meer over horen. Voor het tijdvak van 21 December 1947 tot en 'met 3 Januari 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van; BONKAARTEN KA, KB, KC 713 031 Melk 4 1. melk 064 Melk 6 1. melk 085 Melk 6% 1- melk 030 Vlees 100 gram vlees 067 Vlees 300 gram vlees 038 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 039 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 080 Algemeen 120 gram spijsolie 081 Algemeen 250 gram margarine of 2CO gram vet 082 Algemeen 1 ei 083 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 084 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen 085 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel 086 Algemeen 50 gram cacao 087 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 088 Algemeen 2000 gram brood (geldig tot en met 27 Dec. a.s.) 089 Algemeen 500 gram sinaasappels (voorinleverfng) 073 Reserve 8GO gram brood (geldig tot en met 27 Dec. a.s.) 075 Reserve 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 076 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 27 Dec. a.s.) 030 Algemeen 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz., of 200 gram versnape ringen BONKAARTEN KD, KE 713 564 Melk 10 liter melk 535 Melk 11 1. melk 566, 567 Vlees 100 gram vlees 568 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 569' Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 580 Algemeen 120 gram spijsolie 582 Algemeen 1 ei 583, 584 Algemeen 250 gram suiker of boterhamstroofsel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen 585 Algemeen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel 586 Algemeen 50 gram cacao 587 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 588 Algemeen 800 gram brood (geldig tot en met 27 Dec. a.s.) 589 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering) 573 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 27 Dec. a.s.) 575 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 578 Reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits 530 Algemeen 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz., of 200 gram versnape ringen BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MG, MH 713 (büz. arbeid, a.s. en jon ge moeders, zieken) 1023 Brood 800 gram brood. 1028 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1022 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1024 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1021 Vlees 300 gram vlees 1026 Vlees 200 gram vlees 1027 Melk 5 liter melk 1029 Eieren 5 eieren 1025 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QB, QC 711 U01 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. U03 Versnaperingen 100 gram versna peringen, of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 December worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 22 December mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappels 089 en 589 algemeen moeten uiterlijk op 29 December in het bezit van de hande laar in groenten en/of fruit worden ge steld. Aflevering zal plaats hebben naarmate de handel bevoorraad wordt. Men houde er rekening mede, dat voor suiker en versnaperingen eerst op 8 Januari (dus over drie weken) bon nen zullen worden aangewezen. Ten gerieve van onze lezers delen wij mede, dat bon 030 en 530 algemeen te vinden zijn boven aan de bonkaart. Het Westelijk voetbalelftal, dat 26 December, 2de Kerstdag, op het Be Quick-terrein te Groningen zal uit komen tegen het Noordelijk elftal, werd als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Lasschuit (E.D.O.) en Advocaat (D.F. C.); midden: Stoffelen (Ajax), De Vries (V.S.V.) en Van Meerwijk (S.V.V.); C* 4^ -T.5Y-: N nnsmueme nes CENT VOOR «0» Coöperatie 0 BROOD KRUIDENIERSWAREN ENZ. NEDERLANDSE VERBRUIKSCOÖPERATIES - POSTBUS 6008 ROTTERDAM voor: J. v. d. Gijp (Emma), Beun (Xer xes), Roozen (Haarlem), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: Niezen (A.D.O.), v. d. Ge vel V.S.V.)Fanger (D.W.S.) en Bruins (Ajax). Naar wy vernemen zal Karei Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B., voor de N.I.W.I.N. naar Indië gaan om daar ge durende drie maanden lezingen te houden. door BRAM VERSCHOOR 52) Neen, er was .niets bijzonders. Hans bracht zyn hand naar het deurslot en wij stonden stil, gereed om op onze schreden terug te keren'. Op dat ogen blik knalde het schot, dat Van Bem- melcn deed tuimelen. Zonder een se conde verloren te laten gaan, snelde my'n vriend vooruit. Ik volgde hem op de voet. Ik zag, dat het rode achterlicht van de geparkeerde auto zich met bui tengewoon grote snelheid verwijderde. Het was volkomen zinloos, te trach ten, de auto te volgen, temeer daar er geen andere auto in onze nabijheid was. Het enige, wat ons te doen stond, was naar Van Bemmelen te gaan en te zien, of we hem hulp konden bieden. Hij lag op het trottoir en kreunde. A.A. wendde hem, behoedzaam, zodanig, dat hij ons in het licht van de lantaarn voor het huis zou kunnen herkennen. „Getroffen?" vroeg mijn Vriend. Een antwoord kwam er niet, het ge kreun hield aan. Aan het inééntrekken van het lichaam kon worden afgeleid, dat het schot hem getroffen had in de buik. „Laat ze de Geneeskundige Dienst opbellen, Bram," zei mijn vriend. En toen, met ironische weemoed: „Ik hoef dus de wachtpost niet alléén te betrek ken." HOOFDSTUK XXI Schrale voorzorgen Ik bleef bij mijn voornemen, Maandag mijn werk te hervatten. Mijn laatste vacantiedag, de Zondag werd daardoor echter niet tot een intfem samenzijn in de huiselijke kring van myn vriend, behalve dan gedurende de te korte avond uren. Want overdag brachten we we derom uren en nog eens uren door tus sen de wielen in de trein. „De enige voorzorg, die we kunnen treffen, is, zo spoedig mogelijk en over tuigender dan we het Hans deden, de eventueel volgende slachtoffers te waar schuwen, opdat zij voor hun veiligheid zorgen. Al zouden ze ook het huis niet meer uit komen, ze mogen zich niet zo bloot stellen als hun oom en broer." „Dat zijn dus de dames mevrouw Van Bemmelen en mevrouw Zwart Dat wil zeggen; een reis naar Arnhem en naar Deventer. Is het je in de loop der jaren nog niet duidelijk geworden, dat je voor vlotte verbinding per spoor niet bepaald ideaal woont, Arie?" vroeg ik, toen hy aan het ontbijt de reis in het vooruitzicht stelde. „Wat dat betreft, ligt alleen Utrecht ideaal. Maar dat is dan ook het enige ideale, wat Je aan Utrecht ontdekken kan," antwoordde hij. „Doch ik geef toe, Dordrecht is per saldo al zeer on geschikt. Ook indien ik me eens een auto zou aanschaffen. Daarom trouwens heb ik dat nog steeds niet gedaan. De zonzijde van ons verblijf deze ene nacht In Den Haag, als je tenminste van een zonzijde mag spreken in verband met een nachtelijk verblijf, is, dat we de resp. tochten beginnen van de residen tie uit. Van hier naar Arnhem is al thans een doorgaande verbinding." Mevrouw Van Bemmelen was veel minder weduwe dan een week geleden; dat wil zeggen, het was haar minder aan te zien, dat ze onlangs een zwaar verlies geleden had. Ze ontving ons in het vertrek, dat uitzicht gaf op de tuin. Ik had, op de stoep, de ontdekking gedaan, dat het kantoorbordje verwij derd was. Ook in de gang was het van de kamerdeur weggenomen. „Ik kom u, na het treurige nieuws van de dood van dr. Meertens, dat u natuurlijk gehoord hebt, een nog treu riger nieuws mededelen,'' begon mijn vriend. „Komt er dan nóóit een eind aan de ellende?" zuchtte ze. „Dus u weet nog niets omtrent oom Karei? Toen u werd aangediend, dacht ik, dat u hem op het spoor was." „Uw oom Karei bedoelt u? Neen, van die oom kan ik u nog niets berichten." „Van die oom niet?" vroeg ze, uiter mate verbaasd. „Waarom legt u daar zo de klemtoon op?'' „Omdat het een andere oom betreft. Uw oom Hans, die in Den Haag woont. En dat nieuws is helaas bedroevend ge noeg. Hij werd gisteravond voor de deur van zijn huis neergeschoten." „Dood?" „Het schot was inderdaad dodelijk, al stierf hij niet direct. Hij is in de loop van de nacht overleden." „Grote genade!" riep ze ontsteld. „Dat is toch niet waar?'» „Zou ik het u anders komen vertel len?" „Maar dat is waanzinnig, al die moorden achter elkaar. Wat kan dat in vredesnaam te betekenen hebben? wilt u wel geloven, dat lk blij zal zijn, wan neer ik uit dit huis weg ben? Het drukt me toch zo, nu 't kantoor er niet mesr is en het veel te groot is geworden. En dan dit weer er bij. Maar zegt u mij, wat betekent dat, dat men nu oom Hans heeft vermoord?'' „Het zou mij heel wat waard zyn, het te weten, mevrouw. Het is zonderling; de huishoudster, de vriend, nu ook de broer van uw oom Karei. Het is zon derling en het is bovendien onheil spellend." Ze scheen het onheilspellende nog niet in te zien; ze zag trouwens niets in. Ze zat inééngedoken, alsof een ver pletterende slag haar geestelijke kracht geveld had. Ze wilde klaarblijkelijk het bericht niet geloven. „Ik wilde u de raad geven, te gaan logeren bi) familie of goede vrienden, mevrouw Van Bemmelen,'' hernam mijn vriend. „Waarom? Natuurlijk zoek ik een op lossing, ik zal blij zijn, wanneer ik die gevonden heb. Maar dan voor goed, voor een poosje althans, niét gaan zwerven alsjeblieft met mijn huis achter me. Dan zou ik toch telkens weer in deze leegte moeten terugkeren. Neen, daar begin ik liever niet aan. Of ik moet eerst weten, hoe ik het daarna dan oplos. Werd hij op straat neergeschoten, zegt u? Maar hij leek me zo'n gemoedelijke man, he lemaal niet iemand, om een vijand te hebben." Ee/i fanatieke Charron, onstuimig ja onbesuisd bijna in zijn moeilijk te be tomen aanvalsdrift, is er niet in ge slaagd Luc van Dam's opmars naar het titelgevecht met Cerdan te stuiten of zelfs maar te vertragen. Met onverstoor bare kalmte stapte de R'dammer doel bewust en telkens weer met een groeiende puntenvoorsprong van de ene ronde in de andere, nauwelijks be dreigd door de felle stoten van de her haaldelijk aanvallende Fransman, om dat zijn verdediging solieder was dan ooit tevoren, en zelf punten verzame lend met bliksemsnelle reacties, die hem niet alleen vrijwaarden voor rake treffers, maar dikwijls benutte kansen gaven om die voorsprong zó hoog op te voeren, dat de zaak mense lijkerwijs gesproken al vrij gauw be keken was. Charron bleef natuurlijk met zijn felle gevechtsmethode nog wel even gevaarlijk en probeerde op het laatst een k.o. te forceren, maar toen Van Dam de laatste poging in de ne gende ronde met prachtige manoeuvres rustig had opgevangen, was Charron's kracht gebroken en de voortreffelijke strijd ruimschoots in Van Dam's voor deel beslecht 17/12 16/12 Anaconda Copper 34% 34% BethJehem Steel 100% 99 -b Chrvsler Corp. 63 62% General Electric 34%* 3.>_. General Motors §7 o<% Hudson Motors 20% 20-» Kennecott Copper 46% 46% Montgomery Ward 54 53 North American Co 17V* li% Radio Coip. g%* 9 Republic Steel 26% 26*/» Shell Union Oil 32% 32% Southern Pacific 47% 46% Southern Railway 39V* 3/% Tidewater 23% 23% US Steel 77% 76% ex dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3