Weer geen overeenstemming over demarcatielijnen Regering was te Londen aan de royale kant stboodschap over vrijheid en vrede? Russische bezetting in Oostenrijk is verdubbeld Minister Mansholt hete vuren voor Amsterdams R.A.I.-gebouw wordt theater Nederlands memorandum verwacht Meer geld uitgegeven dan strikt noodzakelijk was Scheuring in de G.G.T. Zijn politieke secretaris debat betrokken in het Scherpe controle bij ijzeren gordijn Openhartigheid gevraagd Voor opera, revue en cabaret Ministers Beel en Neher te Palembang Onderscheid tussen sigaren M.M.O.D. in liquidatie Voorlopige regering voor West-Java? Tarwe-positie ongunstig Kerstgave van de Paus Tot hoofd en hart m Truman wil Stalin ontmoeten Socialisten voelen zich onveilig Veel vluchtelingen verwacht 3 Het weer VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 VOOR DE ZEVENDE MAAL: Ontmoeting met generaal Sas Nieuwe regeling gaat 1 Januari in Ons land gezuiverd van achtergebleven munitie KERSTGROET VAN ONZE SOLDATEN Voor H. M. de Koningin ILJARTKAMPIOENSGHAP 45/2 REKENKAMER OORDEELT: Resolutie op Bandoengse conferentie Hij is niet terneergeslagen 71ste JAARGANG No. 24030 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer ging Donderdagmiddag voort met de behandeling van de Begroting van Landbouw, waarbij al spoedig minister Mansholt aan het *h°?T? kwam. Deze heeft nog maar eens hei een en ander gezegd over net loon- en prijsbeleid in de landbouw, maar kwam er niet veel verder mee aan onlangs. Ook nu trachtte hij te bewijzen, dat het verloop van zaken in de landbouw nog zo kwaad niet is en dit is op zichzelf genomen ook stellig wel waar. En wanneer de minister op het algemene verschijnsel van de te lage lonen en salarissen wijst en de onafwendbaarheid daarvan oetoogt op grond van onze algemene armoede, dan is die slag ook al voor hem. Maar hij wilde nu bewijzen, dat het feitelijk niet de landbouw is, die de zwaarste lasten draagt. Voor behoeftige Ned. kinderen Vervolg op pag. 3) OVERTREDINGEN VAN DE PRI JSVOORSCHltlFTEN Geldigheidsduur speciale aanJkoopvergunnitngen De werkelijkheid beantwoordt zo zelden aan het ideaal, dat wij moeite hebben het qeloof in onze idealen te bewaren. Zonder idealen is echter het leven dood. j Drie jaar internering voor Paulus de Ruyter STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSC De UNO-commissïe voor het sta ken van het vuren heeft voor de zevende maal met de Nederlandse en Indonesische afgevaardigden geconfereerd en opnieuw is men niet tot overeenstemming kunnen komen over de demarcatielijnen op Java. In een officieel communiqué dat de Commissie heeft uitgegeven wordt gezegd, dat de republiek bereid was het cease-fire plan der UNO te aanvaarden, doch de Indonesische voorzitter, Leimena, verklaarde, dat de republiek niet de „variaties" op het plan accepteerde, die de Nederlanders hadden voorgesteld. De dhtails van het UNO-plan en de door de Nederlanders voorgestelde wijzigingen werden niet onthuld. In het communiqué werd wél gezegd, dat de Nederlanders een memo randum voorbereiden, dat hun variaties op het UNO-plan zal toelichten. De Ne derlanders zullen dit memorandum bin nen de komende 48 uur overleggen. Intussen meldde het Nederlandse legercommuniqué, dat één Nederlan der gedood en elf gewond werden bij botsingen, die gistereq in het „grens gebied" geschieden. In een republikeins communiqué werd gemeld, dat de gevechtsactiviteit opleefde ten Zuiden en Oosten van Ma- lang en ten Zuiden van Soerabaja. Sjarifoeddin heeft een beroep gedaan op alle „Indonesische patriotten en ware democraten, zich te hoeden voor de ernstige gevaren, welke zich zullen voordoen, indien de separatistische plannen slagen." Hij richtte zijn waarschuwingen tot de deelnemers aan de West-Java-confe- rentie, welke Dinsdag in Bandoeng is begonnen. De correspondent van Aneta, die de reis van minister Beel naar Sumatra medemaakt, seint, dat de minister-pre sident, na zijn vermoeiende reis van Ne derland naar Indië en een drukke Don derdag te Palembang en omgeving, ge noot van een boottocht op de Moesi, die in de vooravond werd gemaakt. In de loop van de dag bezochten de mi nisters Beel en Neher Soengei Gercng. Te Pladjoe hadden zij een ontmoeting met generaal-majoor Sas, die benoemd is tot militair attaché bij de Neder landse ambassade te Washington. He denmorgen vertrok het gezelschap naar Medan. Koning Michael en Prinses Anne voor het vertrek naar BoekarestDe Roemeense re gering echter heeft de wens geuitdat hij met de bekendmaking van zijn ver loving zal wachten tot de internationale situatie is verbeterd Het Rijksbrueau voor Tabak en Tabaksproducten maakt bekend, dat het met ingang van 1 Januari 1948 aan fabrikanten van sigaren, ver vaardigd uit inlandse tabak, slechts geoorloofd is deze sigaren af te le veren, indien deze voorzien zijn van een accijnszegel, waarop een opdruk van twee rode balken is aangebracht. Hiermede wordt getracht een einde te maken aan het euvel, dat zowel de han del als het publiek soms sigaren koopt, die vap inlandse tabak zyn vervaardigd, terwijil men in de mening verkeert of wordt gebracht, dat deze sigaren van overzeese tabak zijn vervaardigd. Indien de desbetreffende fabrikanten bovenstaand voorschrift juist opvolgen, zal men de inlandse sigaren dus altijd kunnen herkennen aan de twee rode bal ken op de banderolle. Daar het mogelijk is, dat er per bovenstaande datum nog sigaren uit inlandse tabak vervaardigd in omloop zijn, die van de gewone ac cijnszegel zijn voorzien, is het voortbe staan van bovengenoemd euvel de eerste tijd niet geheel uitgesloten. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de Mün- en Munitie-opruimings dienst (M. M. O. D.) der Koninklij ke Landmacht van zyn taak onthe ven worden en in liquidatie gaan. Nederland zal dan zo goed als ge heel bevrijd zijn van de door de bezetter, en in mindere mate tijdens de oorlogshandelingen ook door de geallieerden, gelegde mijnenvelden en van de destijds verspreid en in opslagplaatsen achtergelaten muni tie, met inbegrip van onontplofta bommen. 18 December is uit Batavia per Con stellation naar Nederland vertrokken de luitenant-ter-zee le klasse J. L. Gryp- ma, honorair NIWIN-vertegenwoordiger in Indië. Hij voert met zich mee een grote fruitmand met orchideeën, die als Kerstgroet namens de Nederlandse strijdkrachten aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Te Groningen zijn Donderdag de wed- jrijden begonnen cm het biljarfcfcam- ioenschap 45/2. Deze eerste dag waren de uitslagen ils volgt: —..acobs /an Vliet detz T^pe Ruyter Sweering De Leeuw Dubach De bezettingsautoriteiten in Hamburg hebben toestemming verleend om in deze grote haven, die zozeer door luchtbombardementen geteisterd werd, te fotograferen. De aangerichte verwoesting is zeer groot. Wat er van de eens zo bekende werf van Blohm en Voss overbleef. Uit het tweede vervolgverslag der Commissie voor de Rijksuitgaven betref, fende „halfjaarlijkse verslagen van de Buitengewone Algemene Rekenkamer të Londen betreffende haar werkzaamhe den over de periode 1 Juli 1941—31 De cember 1944 blijkt, dat de Commissie gaame'erkent. dat alle begin moeilijk is, en dat de omstandigheden in Londen wel zeer moeilijk waren, zowel in het begin van de oorlog als tijdens zijn duur. Maar dit mocht geen vrijbrief zjjjii om te handelen in strijd met een goed financieel beheer en voor be paalde doeleinden meer geld uit te geven dan strikt noodzakelijk was. Zo heeft b.v. de nota der regering bjj de Commissie niet de indruk kunnen wegnemen, dat met name de salaris, en verblyfsvergoedings- politiek te Londen te veel aan de royale kant is geweest Hetgeen de regering in haar nota op merkt met betrekking tot de verblijfs vergoedingen, duurtetoeslagen en sala rissen acht de commissie niet bevredi gend. Zij had gaarne in cijfers voor ogen gehad hoe hoog in Londen de sa larissen waren van de ministers, de secretarissen-generaal, de administra teurs, enz., en welke emolumenten daar nog bijkwamen. De regering deelt mede, dat de salarissen volgens het bezoldi- gingsbeisluit Burgerlijke Rijksambtena ren werden uitbetaald, variërende van 9.18 pond sterling (f 75) tot 19.10 pond sterling (f 150) per week. Betekent dat nu, dat b.v. een secretaris-generaal, wiens salaris in 1940 volgens het bezol digingsbesluit f 8100 per jaar bedroeg, in Londen f 8100 plus f 7800 of f15.900 genoot, en een minister f 14.400 plus f 7800 of f 22.000, terwijl een adjunct- oommies met 4 dienstjaren f 1080 plus f 360 plus f 3900 ontving? Het is de commissie nidt geheel duidelijk, welke bedragen de betrokken personen nu uiteindelijk ontvingen. Zij betreurt het, dat de regering geen cijfers van andere te Londen tijdelijk gevestigde regeringen beschikbaar heetTt. en dat zij ook geen cijfers heeft ver strekt omtrent de salarissen van En gelse ambtenaren, by wier bezoldiging, volgens haar aigen mededeling, zoveel mogelijk aanpassing is gezocht. De conferentie van West-Java heeft met 140 stemman voor, nul stemmen tegen en 7 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin men er zich voor uitspreekt, dat in een derde West-Java- conferentie een voorlopige regering voor West-Java zal worden ingesteld, geba seerd op de status van Negara en een volksvertegenwoordiging. De leiders van de niet-communistische minderheid in het Franse algemene vak verbond C. G. T„ hebben met grote meerderheid besloten zich onmiddellijk van de C.G.T., die onder communistische leiding staat, af te scheiden. President Truman heeft Donderdag verklaard, dat hij, nu de conferentie van de Raad van Ministers te Londen is afgebroken, gaarne StaKn zou ont moeten. maar alleen te Washington. Truman verklaarde, dat hij „in het ge heel niet terneergeslagen" was door de mislukking te Londen en sprak zijn vertrouwen uit, dat de wereld tenslotte de vrede, die zij zozeer nodig heeft, zal verkrijgen. De president zei. dat hij de V.S. niet zou verlaten om een bijeenkomst van de grote twee of grote drie. met Stalin en Attlee. bij te wonen. Hij had in de laatste tijd geen persoonlijke bood schappen van Stalin ontvangen. Truman legde deze verklaringen af tijdens zijn wekelijkse persconferentie. 394 14 184 28.14 400 14 157 28.57 400 25 53 16.00 320 25 62 12.80 13 7 6 1.86 400 7 225 57.14 377 13 •e 107 29 07 Ond windvi het ve, ELTE STORl Zonne' zoekt genoei vordei iets i wel waard van voor bewar ANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De pauselijke Kerstboodschap, die bij traditie een van de twee belangrijkste is die de Paus elk jaar pleegt uit te spreken, zal worden uitgesproken voor het heilig college van kardinalen, wan neer zij bijeenkomen om de Paus hun kerstgroeten aan te bieden en zal wor den uitgezonden via Radio Vaticaan. De Paus zal oP 24 December, 's morgens omstreeks negen uur Greenwich mean time, in het Italiaans spreken en later zal zijn toespraak in andere talen her haald worden, waarschijnlijk in het Engels, Spaans, Frans, Duits en Pools. Diplomatieke kringen, die bij het Vaticaan geaccrediteerd zijn, zeggen, dat de redevoering hoogst waarschijnlijk in het teken zal staan van „vrijheid en vrede'', de belangrijkste internationale gebeurtenissen van het afgelopen jaar onder de loupe zal nemen, en speciale aandacht zal schenken aan de voort durende nood der mensheid en het pro bleem der verplaatste personen. Er wordt niet verwacht, dat de Paus ontwikkelingen als de Cominform of de troebelen in Palestina speciaal zal noe men, doch ongetwijfeld zal hij opnieuw kond doen van de Vaticaanse politiek van voortdurend krachtiger oppositie tegen het totalitarisme in landen, waar het de Kerk slecht ging, hetgeen Ar gentinië, Spanje en Portugal uitsluit. Hoewel de Paus gisteren zijn bezorgd heid ter sprake bracht over de recente opwinding in Italië, met betrekking tot de inauguratie van het Heilig Jaar 1950, wordt niet verwacht dat hij zich voor zijn redevoering van Juni 1948 met deze belangrijke katholieke aangelegenheid zal bezighouden, omdat er in het Vati caan altijd nog enige twijfel over be staat of de toestand van de wereld in het jaar 1950 geëigend zal zijn om het De Oostenrijkse socialisten gaan zich bezorgd maken over de mogelijke inlij ving van het Oostelijk deel van hun land bij het Sovjet-Russisch» blok. De beslis sing daarover berust bij Moskou, en zal zich waarschijnlijk niet lang meer laten wachten. Deze ongerustheid wordt door de volgende feiten versterkt: 1. Op het ogenblik dat de Londense conferentie tot mislukken gedoemd was, is op alle strategische punten in de Rus sische zone van Oostenrijk het aantal bezettingstroepen verdubbeld. 2. In de gehele Russische zone zijn de Russen na zich in de afgelopen acht maan den van politieke inmenging te hebben onthouden opnieuw begonnen druk uit te oefenen op Oostenrijkse regerings vertegenwoordigers. 3. De Oostenrijkse communistische partij is in de Russische zone op zodanig grote schaal actie gaan Dit deed hij, door uit te gaan van het arbeidsinkomen in de landbouw in de jaren 1937/38, dat hij dan stelde op 100. Op het ogenblik is het voor de akkerbouw 325, voor de veeteelt 261 en voor het gemengde bedrijf 258. De loon index. zette hij verder uiteen, is 244 voor de landarbeiders. Voeg daarbij het percentage sociale lasten, dat van 4 pet. voor de oorlog gestegen is tot niet min der dan 23 pet. op het ogenblik, dan komt men tot 281. Niemand zal ontkennen, dat dit aan zienlijk is, doch de minister Het ook nu weer andere sectoren van het economi sche leven buiten beschouwing. En daar is het de landbouw nu juist om te doen. Begrijpt men dit nu werkelijk niet? Het is, in het algemeen gesproken, zo, dat in de jaren 1937/38 het uurloon van de landarbeiders bedroeg 26 cents en voor de daarmee te vergelijken ca tegorieën van grondwerkers, water-, spoor- en wegenbouwers niet minder dan 42 cents. Nu kan men zich van de concrete cijfers abstraheren en uitslui tend zijn heil in de statistiek zoeken, doch volgens het Engelse spreekwoord zijn er statistics, more statistics en damned Hes. Welnu, de lonen van de landarbei ders in de jaren 1937/38 gesteld op 100. dan is de loonindex voor deze mensen thans gestegen tot 243,9. Wie daarvan ondersteboven valt, moet nog even wachten met vallen, om eerst te vernemen, 'at de loonindex voor de grondwerkers en bun kameraden slechts gestegen is tot 166,6, maar als hij de concrete cijfers die daaronder verstaan worden dan verneemt, dan staat hij meteen weer overeind. Want het basisloon van de landarbeiders is op het ogenblik 64 cent per uur. Dat van de grondwerkers daarentegen 70 cent, afgezien dan nog van heel bet ingewikkelde samenstel hunner ver- letregelingen. En daar gaat het om, 'en daar tracht de regering nu maar steeds langs te komen door er geen antwoord op te geven. De heer Groen verheelde bij de repliek dan ook niet, dat de uiteenzet tingen van de minister hem ten zeerste teleurgesteld hebben. Overigens wilde de minister niet op het prijsbeleid in gaan, aangezien het overleg met de Stichting voor de Landbouw nog moet beginnen. En het moet nog beginnen omdat de minister zijn begroting nog niet eerder door de Kamer heen heeft, maar dat zei hij niet Verder vernamen we. dat de wet op de vervreemding van de land bouwgronden nog dit zittingsjaar bij de Kamer zal worden ingediend. De regeHng van het grondgebruik wenst de minister in verschillende etappen tot stand te brengen. Een daarvan is de pachtwet, doch die zal dit zit tingsjaar wel niet meer komen. De tarwepositie. noemde hij ongunstig en de vooruitzichten onzeker, doch de "toestand acht hij nog niet critiek. De maatregelen, die de regering genomen heeft, zijn uit voorzorg getroffen. de minister nu eens met zijn zesjaren plan voor de landbouw voor de dag komt, verklaarde de heer Mansholt, dat men dit niet zo vreselijk letterlijk op moet vatten. Er zijn veel moeilijkheden bovendien, maar hij hoopt toch, nog dit zittingsjaar met een schema bij de Ka mer te komen. In de Benelux gaat de samenwerking goed. Er komt, samen met Economische Zaken, een nota en er wordt al veel gedaan aan uitwisseling van producten en aan uitwisseling van gedachten op korte en lange termijn. By alle langdradigheid van een avondvergadering over Landbouw be leefde de Kamer Donderdagavond een fel dispuut, waarvan de hoofdper sonen waren prof. Romme, de heer Stapelkamp (A.R.L.de heer v. d. Goes van Naters en minister Mansholt. Het kwam aan over een begrotingspost, waarby een bedrag van f 12.000. werd aangevraagd als salaris voor de politieke secretaris van de minis ter. Daar dienden de heren Romme en Stapelkamp onmiddellijk een amende ment op in, om deze post van de be groting af te voeren, hetgeen uiteraard betekent ontslag van deze functionaris. De zaak werd heel principieel gesteld: geen komende en gaande politieke amb tenaren. Dit is een stelsel, dat wij niet kennen en dat bij ons niet past. De heer v. d. Goes van Naters klom aanstonds op het spreekgestoelte, om met een vloed van woorden deze post en de figuur van deze functionaris te verdedigen. Hij trachtte het zo voor te stellen, alsof dit geen poUtieke zaak betrof. Vervolgens zeide hij, dat de be trokken functionaris in het landsbe lang werkt en op de derde plaats ge bruikte hij een argument, dat hij be slist niet had moeten gebruiken, name lijk dat deze secretaris eigenlijk een staatssecretaris is. Daar moest natuurlijk prof. Rom me, die bijstand kreeg van de heren Tilanus en Bierema, helemaal niets van hebben. Het instituut van staats secretaris is door de Kamer destijds bij de grondwetsherziening nadruk kelijk uit de Grondwet geweerd, dus men mag hem thans niet door een achterdeurtje binnenhalen. De heer v. d. Goes had ook nog een ander vaatje aangeslagen: de politieke secretaris, die de minister-president bij staat. Om de puntjes op de i te zetten, is de juiste titel van deze functionaris: secretaris in algemene dienst van de minister-president. Het drukt toch nog iets anders uit, maar ook deze ambtelijke functionaris komt en gaat met de minister-president. Dat is waar. Als men dus gestemd heeft, zei de heer v. d. Goes en de minister zei het hem later na voor de begro tingspost van het salaris van de secre- Over de bonnen in de restaurants taris van de minister-president, dan ook hoorden we niets. In antwoord op eenl voor deze secretaris, vraag van de heer VondeUng, wanneer) (Vervolg op pag. 3). voeren tegen de partijen die de meerder heid vormen, dat mag worden aangeno men dat zij hiervoor financiële hulp van buiten de grenzen heeft ontvangen. 4. Rusland heeft Ingezien, dat na de ecla tante socialistische zege in de over het gehele land gehouden „bedrijfsverkie- zingen" de communisten mogelijk niet in staat zullen zijn Dij de komende verkie zingen voor het parlement het vereiste minimum aantal stemmen op zich te verenigen. 5. In de laatste tijd hebben verschil lende communisten openlijke bedreigin gen geuit aan het adres van hun poli tieke tegenstanders, zoals bijvoorbeeld de plaatsvervangende vporzitter Franz Hon- ner, die gisteren in het Huis van Afge vaardigden schreeuwde: „Over een paar weken zal jullie het lachen vergaan." Heilig Jaar te vieren. De Osservatore Romano, het officieuze blad van het Vaticaan, wierp twee dagen geleden de mogelijkheid op dat nog al tijd een neutrale zijde en het blad doelde hierbij kennelijk op de Paus zou kunnen bemiddelen in een contro verse Oost-West. Doch de Paus zal in zijn redevoering een desbetreffend voor stel niet te berde kunnen brengen, daar het Vaticaan door het Verdrag van La- teranen gebonden is om niet in een controverse tussen beide te komen, ten zij de betrokken naties zulks verzoeken. De Britse en Amerikaanse militaire besturen hebben de controle langs de 1120 kilometer lange grens tussen de Westelijke zones en het door de Russen bezette gebied van Duitsland verscherpt, daar zij in verband met de verdaging van de conferentie van Londen een groter toevloed van vluchteiingen van bet Oos ten naar het Westen verwachten. De grenswachten zijn op dubbele sterk te gebracht. Zelfs steden als Hamburg, die achter het grensgebied liggen, moe ten voorbereidselen treffen om immi granten te herbergen en van voedsel te voorzien. Naar de vluchtelingenkampen aan de Britse zijde van de grens zijn noodvoorraden levensmiddelen verzonden en de organisaties voor de contróle op vluchtelingen zijn paraat. Tot dusverre hebben de Russen mede gewerkt door te trachten het vertrek uit hun zone tegen te gaan en reizigers tus sen de zones hebben de laatste tijd mel ding gemaakt van verscherpte waak zaamheid der wachten aan de Russische zijde van de grens, waar ook de waar schuwing was aangeplakt, dat op illegale grensoverschrijdingen zou worden ge schoten. Z.H. de Pans heeft, zoals in vorige jaren, ook dit jaar wederom een be langrijk bedrag als Kerstgave aan Ne derland geschonken. De Pauseiyke In- ternuntiatuur ontving n.L uit Rome een bedrag van ƒ28.000.om dit via de bisschoppen te doen verdelen onder de meest behoeftigen, voornamelijk aan kinderen. Opdat de arbeiders veilig van en naar hun werk kunnen gaan, gebruiken de Joden in Palestina gepantserde auto'sEen geblindeerde auto in Jerusalem. Herhaaldelijk hebtÉk wij reeds gewezen op de onhoudbare toe stand, waarin onze militairen in Indië, mede tengevolge van het tot dus ver weinig doortastende beleid der re gering, zijn geraakt. Het conflict met de republiek is immers ook na de poütio- nele actie, die door welke invloeden dan ook niet voltooid werd, geen stap dichter bij een oplossing gekomen In tegendeel. En daarom is het thans in ieder geval onmogelijk tot vermindering der troepen over te gaan. Zo lang moord- en schietpartijen tot de orde van de dag behoren, zo lang de repu bliek haar eigen interpretatie hand haaft van de order „Staakt het vuren", zo lang zal ons leger paraat moeten biy- ven om desnoods met geweld de onwil lige repubUkeinen tot rede te brengen. Aan alle geduld komt evenwel een eind en ook het uithoudingsvermogen van onze jongens, die onder de moei lijkste omstandigheden hun vaak tin- dankbare taak moeten verrichten, is niet onuitputtelijk. Hun moreel heeft toch reeds schokken genoeg gekregen door de voor hen althans zeker onbe grijpelijke taktiek, die de regering in haar Indische politiek volgt. Wij mogen dan ook aannemen, dat de ministers, die thans in Batavia ver toeven, aan de militaire kwestie, welke om een oplossing schreeuwt, de grootste aandacht zullen besteden. In dit ver band is het interessant, dat „De Op mars", het propagandablad van de K.V.P., in zijn nummer van vandaag het vraagstuk der demobilisatie in een hoofdartikel uitvoerig bespreekt Het blad spoort de regering aan tot aan de uiterste grens openhartig te zijn. De tallozen hier en de ontelbaren ginds missen, aldus „De Opmars", nog steeds de kennis van de dag, waarop zy gaan, waarop zij komen zullen. Zij kun nen „de dagen niet aftellen''. En om dat zij dat niet kunnen, missen zij een steun, die psychologisch van het groot ste gewicht is. Deze steun, die de kracht der zeker heid geeft, moet en zal worden ge geven. Wij kunnen ons voorstellen, omdat alles zijn oorzaak en reden heeft, dat het uur der demobilisatie noodzakelijk moet worden uitgesteld. Wij weten, dat er merkwaardige moei lijkheden zjjn, welke duidelijkheid en voorlichting in de weg staan. Onze jon gens en mannen immers zijn, wanneer zij naar Indië zijn gezonden, feitelijk ge steld onder de Indische regering. Niet de Minister van Oorlog, maar de Lui tenant-Gouverneur-Generaal en luite nant-generaal Spoor zijn hun opperste chefs. Dé.ar dus en niet op de eerste plaats hier moet worden berekend, of en wie en hoevelen er zullen kunnen worden gedemobiliseerd. Maar als ginds zou moeten worden be sloten, dat zelfs van de mannen uit het Koninklijk Nederlands-Indische Leger, die de Japanse bezetting hebben medege maakt, die de afgrjjseUjke slaventocht over Birma en Japan hebben doorstaan en die nochtans onmiddellijk na de val van Nippon zich hebben aangemeld om Indië te bevrijden, efi dat zelfs van de oorlogsvrijwilligers, die weggetrokken zijn, toen nog niet of nauweUjks Neder land van de tirannie was verlost, nie mand zou kunnen worden gemist, dan worde de reden daarvan uiteengezet, dan mag het niet verhoopte feit, dat zij blij ven, wéér blijven, nóg langer blijven moe ten, niet worden beschouwd als iets, dat van zelf spreekt, dan moet een harts tochtelijk beroep opnieuw worden ge daan op vaderlandsHefde en plichtsbe trachting, dan moge men eindelijk er eens toe besluiten de kerels voor te lich ten. Hoe de berichten, de demobilisatie betreffende, ook kunnen worden gerecht vaardigd, men weet, dat de Regering het schema van generaal Spoor heeft overgenomen om er een officiële verkla ring uit te brouwen. zij zijn voor de mannen, wie zij aangaan, en voor de ouders, vrouwen, kinderen en verloofden, te vaag; zij wekken niet voldoende ver trouwen; zij laten zoveel speling over, dat geruchten er in kunnen groeien tot wanstaltigheden en veronderstellingen, tot beschuldigingen van kwade trouw. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele regenbuien. Veel zachter des nachts. Overdag in het Noorden van het land ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Zuiden nog iets zach ter. Meest matige wind tussen Noord- West en Noord. Zon 8.45—16.30. Maan op 13.08. Nadat te Amsterdam een eeonoen- treerde contröle-actie op het gebied van de bouwambachten het vermoeden had bevestigd, dat in deze branche op grote schaal overtredingen van de prijsvoor- schriften begaan werden, hebben de controleur zich over het gehele land verspreid en zijn, regionaal tot een aan tal brigades verenigd, overgegaan tot diepgaande contróle van timmerlieden, schilders, loodgieters, electriciens, aan nemers en verdere ambachtspatroons. In Haarlem, Maastricht, Breda, Winscho ten, Sittard, Wartena, Den Haag, De venter, Huizum en vele andere plaatsen werd reeds naarstig gecontroleerd. Ge bleken is, dat aan de naleving der ad ministratievoorschriften zeer veel ont breekt. Ook het berekenen van meer dan de werkelijk bestede uren en het op schroeven van het materiaalverbruik komt veel voor. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de geldigheidsduur van de in October 1947 uitgereikte speciale aan koopvergunningen voor dekens, met de opdruk „gerepatrieerde" is verlengd tot en met 15 Januari 1948. Er bestaan plannen voor de op richting van een Commanditaire Vennootschap, die drie jaar lang des winters gedurende zes maanden (van September tot Maart) het RAI-ge bouw gaat exploiteren. De architect Ir. A. Vogel, die ook alle tentoonstellingen in het RAI-gebouw van 19311938 heeft ontworpen heeft thans, tezamen met architect J. H. Grölle, voor het RAI-gebouw een theater van 3300 zitplaatsen en een cabaret van 500 zitplaatsen ontworpen. Het toneel van het theater komt aan de achterzijde, het cabaret meer aan de voorzijde, om ringd door stands van de Nederlandse industrie, van elke bedrijfstak één. In het theater zuUen opera's uitgevoerd worden, waarvoor in de Stadsschouwburg geen ruimte is, zoals „Aïda", voorts bal letten (ook buitenlandse) en revues. Ko ren (zoals de „Maastrichter Staar") zullen er uitvoeringen geven. Men hoopt reeds het volgend jaar Sep- tember gereed te zijn. Niéhw materiaal is voor een en ander niet nodig. Men kan met reeds voorhanden zijnd mate riaal volstaan. Het ligt in de bedoeling van de orga nisatoren excursies uit de provincie te organiseren, ter bezichtiging van de stands en bezoek aan liet theater. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft reeds zijn medewerking toegezegd. De 17de Kamer van het Goois Tribu naal te Hilversum veroordeelde heden morgen J. F. van Tol, beter bekend als Paulus de Ruyter van het Zondagmid dag-cabaret, tot drie jaar internering tot 11 October 1948 en ontzetting uit de kiesrechten. In de toelichting bij net vonnis werd o.a gezegd, dal het tribu naal het verweer van verdachte, dat de uitzendingen niet om politieke rede nen waren begonnen, niet aanvaard. Ook achtte zij van T. verantwoordeUjk voor de ingezonden stukken, ii in het caba ret werden gebruikt. Als verzachtende omstandigheid gold het fei. dat hij in 1944 voor de N.S.B. had bedankt en dat hij in het laatste deel van de bezetting aan Joden en illegalen hulp had ver leend. 1975, uitgeloot met een met, met pre mie van 3000.—, 200.— 18541.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1