STAD EN OMGEVING TYBB dag voor en SJC Kam W-Mht DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST Wij luisteren naar Een kinderwagen Hoe zit het nu met de leraren? Ongewoon spektakel in Concertgebouw MIN. JONKMAN ZELF OOK ONBEVREDIGD Winnaarss portprijsvraag VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Aanrijding Haailemse P.T.T. schaakt R,K. Damgenootschap In Hilversum blijven zij raadslid DISTRIBUTIENIEUWS Verduistering distributie bonnen Weinig alledaagse gasten Kinderkoor-concert Badexploitant geïnterneerd tot 23 April 1948 Zwarte schapen Regenpijpen en een roei bant KERSTGESCHENKEN „HET FRIESE SCHATHUXS" „Regering zal niets nalaten om Kamer in te lichten" ZANDVOORT Paedagogische middag HEEMSTEDE Huishoudelijke Voorlichting BESOMMINGEN H.V.B.-programma Burgerlijke Stand Sport-agenda \Op de hoek KruistochtstraatZomer- ^iart is gisteravond te kwart voor ze- een aanrijding geschied tussen een itobus van de N.Z.H. en een vracht- 1 Oorzaak was, dat de bestuurder In de vrachtwagen, komende van de Jmervaart, geen voorrang verleende 'fi de autobus, die uit de richting uistochtstraat kwam. Van de auto- gs werden de linker-koplamp en de ■v Stiijnwerper vernield, alsmede het \gsssis ingedeukt. Het rechter-voorspat- jHrd Van de vrachtauto werd eveneens beschadigd. De coöp. P.T.T.-cantine „Baljuw" orga niseerde dezer dagen voor de Haarlemse P.T.T.-ambtenaren, een schaakwedstrijd met gebruikmaking van gongslag. Onder het grote aantal deelnemers bevon den zich de directeuren F. Smit en A. Korff resp. van het Post- en Telegraafkantoor en Telefoondistrict. De wedstrijd stond onder leiding van de heren J. v. d. Water erf J. C. G. Schouten, beiden bestuursleden van de Haarlemse P.T.T.-schaakvereniging „De Torens". Er werd onderling met veel animo gespeeld en met voldoening viel te constateren, dat er zich onder de ambtenaren uitstekende spe lers bevonden. Met het uitreiken van prachtige prijzen aan de winnaars, werd deze zeer geslaagde avond besloten. De uitslagen der onderlinge compe titie luiden als volgt: G. KraakM. Herben 2—0, A. Joosten—Th. van Wort 20, J. LucasC. Heesakkers 20,s G. Kraak—A. Masteling 0—2, M. Herben— J. Koopman 20, A. JoostenM. Her ben 0—2, J. LucasG. Hesselman 20, C. HeesakkersC. Mul 02, P. Mul A. Masteling 02. De eerstvolgende clubavond zal Dins dag 6 Januari 1948 gehouden worden. Bodekamers hebben een eigen sfeer en de mannen, die er verblijven, dragen een zekere autoriteit met zich mee. In de meeste gevallen zijn zij gesierd met een staats-, provinciaal of gemeentelijk costuum, plus een onder scheiding, die eerbied afdwingt. In mijn beroep heb ik regelmatig met bodes of boden te maken en het valt me steeds op, hoe zij een aparte maatschappelijke klasse vormen. De hoogste meneer, die een inlichting vraagt, voelt zich onmid dellijk eigen met de bode en deze is er zich van bewust, dat zonder hem niet veel in de wereld te bereiken is. Wie binnen komt met de opmerking: „zeg 'ns bode, je zit daar nu maar en ik zoek de weg", kan er van op aan, dat hij de weg voorlopig niet gevonden zal hebben. Men spreekt amicaal en joviaal tegen zo'n hoogwaardigheidsbekleder, dan doet hij het op zijn beurt tegen hoog en laag. Als een bode voor U om de hoek van de kamer zegt: „Burgemeester, hier is mijn heer Dinges voor een belangrijke aan gelegenheidp pardon, ik dacht, dat Üw bezoek al vertrokken was", dan hebt U het hart van die bode gestolen, want hij wilde U niet lang laten wach ten en bestormde de vesting. Maar als de man zegt: „Gaat U daar maar in de wachtkamer zitten, ik roep U wel" en U heeft na een half uur alle schilderijen in die wachtkamer bekeken, dan hebt U die bode niet fatsoenlijk aangesproken en U te hoog geacht. De boden van* de rechterlijke macht vormen weer een aparte kaste. Zij zien direct aan iemand of hij verdachte dan wel getuige is, of hij de eed zal doen of de belofte, of een juffrouw komt echt- scheiden, dan wel getuigegeld halen, of meneer een advocaat van buiten de stad is en een toog komt huren, dan wel fail liet zal gaan. „Trap op, derde deur linkstweede deur rechts kloppenalleen Vrijdag morgen van 10 tot 12getuige je bent een dag te vroeg Zo gaat het steeds maar weer. Lezer, onthoudt het van mij, houdt de boden stand in ere, ge zult het er ver mee brengen, want U komt niet bij de minis ter-president, als de bode het niet wil en een gepensionneerde bode is even voornaam als een gepensionneerde refe rendaris. Het is al weer geruime tijd geleden, dat de Haarlemse raad besloot Ir. van der Heijden, laipar aan het Triniteits- lyceum en canBidaat-raadslid voor de K.V.P., niet toe te laten op grond van een oude wet, volgens welke het leraar schap niet samen te voegen zou zijn met het lidmaatschap van de gemeente raad. Een analoog geval deed zich te Heemstede voor met drs. Weyers en mr. van Wijk. Ged. Staten van Noord-Holland keur den 't raadsbesluit niet goed, waarna de gemeenten in beroep g..igen bij de Raad van State. Nadat partijen gehoord wa ren, verklaarde de Kroon zich eens met het standpunt van de raad, zodat de leraren hun candidatuur moesten laten vallen. In de laatst gehouden vergadering van Hilversum besloot de raad aldaar twee leraren van een lyceum in zijn college te handhaven, maar B. en W. achtten dit onjuist op grond van het K.B. voor Haarlem en Heemstede genomen. Ged. Staten .hebben tegen dit Hilversumse raadsbesluit geen bezwaar gemaakt. Deze» uitspraak nu is definitief. Mr. dr. Witteman, thans minister van Binnenlandse Zaken heeft als lid van Ged. Staten van Noord-Holland inder tijd een ander standpunt ingenomen dan de Kroon. 'Katholieke stadgenoten! Het comité „Kerstinzameling Stills Armen" doet in de weken, welke voorf afgaan aan het Kerstfeest, een dringende oproep aan alle burgers van Haarlem, een extra gift groot of klein tc" geven voor die medeburgers, die in stilte gebrek lijden. De Haarlemse pers heeft aan het comité haar medewerking toe gezegd en zal gaarne voor dit doel giften ontvangen en verantwoorden. Ik weet heel goed, dat uw liefdadig heid ook in onze kerken op bijzondere wijze geweld wordt aangedaan in het belang van onze minder gesitueerde en noodlijdende mede-katholieken. Maar dit moge voor vele particulieren, vooral zakenmensen, deze keer geen reden zijn, niet effectief te luisteren naar de roep stem van bovengenoemd comité. In een stad, waar wij gelijkberechtigd willen zijn, moeten ook wij gaarne medewerken aan alle goede dingen, welke waardering gemakkelijker kun nen maken. „Veel doet hij, die veel liefde heeft", zegt Thomas a Kempis. Wanneer wij bij de viering van het Kerstfeest vol bewon dering staan voor het vele, dat het Christuskind in zijn bovenmenselijke liefde voor de wereld heeft gedaan, zul len wij niet beter onze dankbaarheid kunnen betuigen, dan door rondom de viering van Zijn geboortefeest met veel liefde veel te doen voor onze noodlij dende medeburgers. Heel gaarne recommandeer ik deze Kerstinzameling en ik hoop, dat 'n stroom van grote en kleine giften zal gaan naar het bureau van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Het comité „Kerstinzameling Stille Armen", dat zo correct is bij zijn ver deling, zal zich verheugen en met dit comité'de velen, die de troost der liefde zullen ondervinden. J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem. Hedenmorgen zijn op ons bureau de volgende giften binnengekomen: A. K. f 10; H. B. f 2.50; Ph. f 25; K. f 25; F. IJ. f 5. Vrijdag HT B\ ctl®®* Bakenesserkerk: Buitengewoon Kerst concert Schots koor en uitvoering van „Minnestrelen" o. 1. v. Hubert Cuypers, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelvereniging Amicitia Junc^j met „De Ingebeelde Zieke", 8 uur. Geref. Kerk, Koediefslaan, Heemstede: Weihnachts Oratorium, J. S. Bach, doof H'steedse Chr. Oratoriumver., 8 uur. Zaterdag 20 December Stadsschouwburg: Comedia met volks voorstelling van Candida, 8 uur. Donderdagmiddag Is de raad van de gemeente Bloemendaai in open bare zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van de burgemees ter, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Een van de eerste stukken, die in behandeling kwamen, was het voor stel van B. en W., om niet tot verho ging van de gas- en waterprjjs over tc gaan, tegen de wens van Ged. Sta ten in- De voorzitter wilde de eventueel ont stane indruk van weerspannigheid van een lager orgaan tegen een hoger weg nemen en sprak de verwachting uit, dat de debatten ook niet in deze geest zou den worden gevoerd. Spr. zette op kern achtige wijze de taak van de bestuurs organen uiteen waarbij hij speciaal wees op het recht van, de gemeenten, een eigen mening te vormen en' een eigen houding te bepalen en op de plicht, de belangen van de gemeentenaren te ver dedigen. Indien een gemeentebestuur niet opkomt tegen maatregelen van een hogere macht, welke tegen het gemeente belang indruisen, handelt het onjuist, aldus de burgemeester. Na dit inleidend woord lieten verschil lende raadsleden hun stem- horen. De heer Hijszeler (A.R.) merkte op, dat Ged. Staten verkapte indirecte belastin gen willen heffen, hetgeen in Bloemen daai dadelijk op de consument zou druk ken, omdat de gemeente nu eenmaal geen industrieën bezit. Wat men van de ge meente Bloemendaai wenst is dat, wat men een particuliere ondernemer hoogst kwalijk zou nemen, zo zeide spr., die aan het einde van zijn betoog nadrukkelijk verklaarde tegen verhoging van gas- en waterprijg te zijn. Andere raadsleden vie len hem bij. Met algemene stemmen werd het voorstel van B. en W. aan vaard. Het volgende agendapunt vermeldde het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot Inrichting en exploitatie van een kampeercentrum in het duin gebied aan de Zeeweg, daar niet alleen gebleken is dat de financiële zijde van de zaak weinig bemoedigende vooruit zichten opent, maar ook dat het terrein dat voor kamperen vrijgege ven zou kunnen worden tamelijk klein is, wat niet bepaald bevorderlijk is voor de duinvegetatie bij dichte ten tenbeplanting. Mevrouw Fahrenfort (P. v. d. V.) en- het lid Nijdam (C.P.N.) kwamen er da delijk tegen in het geweer. Zij zouden graag op een andere plaats een groter duingebied voor kamperen zien toegewe zen. De heer Vliegen CP. v. d. A.) vond het de beste oplossing, wanneer op het Bloemendaalse strand weer gelegenheid tot kamperen zou worden gegeven. De burgemeester verklaarde zich hiertoe bereid. Het voorstel van B. en W. werd ongewijzigd aangenomen. De aanvulling van legesverordeningen in verband met het verhaal van kosten bij het van gemeentewege verlenen van Rijksgoedkeuringen voor bouwwerken werd, via een practisch voorstel van het raadslid Pinxter (K.V.P.) vastgesteld. Naar aanleiding van het verslag over het Lager Onderwijs in de gemeente over 1946, uitte het lid Cassee (P. v. d. A.) zijn verwondering over het feit, dat on danks de financiële gelijkstelling vooral bij het bijzonder onderjvijs boventallige leerkrachten aanwezig waren. Aan spr. was bekend, dat dit met eigen gelden gedekt werd, doch hij zou graag weten, of ook niet bij de openbare scholen boventallig onderwijspersoneel aange steld kon worden. Wethouder Rohling antwoordde, dat dit zeker niet onmoge lijk was. Wanneer men zich tot de Ver eniging van Ned. Gemeenten zou wen den, die ongetwijfeld toestemming zal verlenen, zouden B. en W. zich daarmee kunnen verenigen. Zij van hun kant zul len namelijk alles doen, om de toestand op onderwijsgebied in de gemeente zo gunstig mogelijk te maken. Ds volgende voorstellen werden zonder op- of aanmerkingen aangenomen: het opleggen van geheimhouding aan de raadscommissies, de instandhouding van de Graaf Florisschool te Vogelenzang, het toekennen van een presentiegeld aan de leden van de Commissie van Advies Woonruimtewet 1937, een crediet van f 1050 voor vergoeding van drie instruc teurs, 'die politievakonderricht geven, en wijziging van de bebouwingsvoorschrif ten inzake de verbouw van ééngezins- tot meergezinswoningen. In dank werd vervolgens aanvaard een schenking van boekwerken en zegelaf- drukken van mevr. C. VoetRouwens, bestemd voor het gemeente-archief. Tot plaatsvervangende leden van de Commissie van Advies voor Vorderingen ingevolge de Woonruimtewet 1947 wer den gekozen: mevr. E. van Tienhoven Rypperda Wierdsma, P. J. Vuyk en S. Zaterdag 20 December Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Mem tot en met Mol 8.3012.15 uur. Zandvocrt (Haltestraat)uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen H 911 uur. Een 31-jarige Haarlemse bloemen- koopman verkocht in Dén Helder brand stoffen-distributiebonnen, die van ver duistering afkomstig waren. De Hel- derse politie heeft haar collega in Haar lem verzocht de man aan te houden, hetgeen is geschied. De economische dtenst deed een onderzoek,' waarna bleek, dat de bonnen door een 36-jarige Haarlemse distributie-ambtenaar van het C.D.K. waren meegenomen. Hij had een opplakvel met geldige brandstoffen- bonnen, die vernietigd moesten worden, in zijn zak geitoken. Het zijn geen alledaagss gasten, die het Gemeenteconcertgebouw deze dagen binnen zijn muren ziet. Ongeveer 500 kippen, 600 postduiven en 250 kleurvcgels laten zich daar van hun beste zijde zien, en de ka naries concerteren dat het een iieve lust is. Een speciale aquariumstand is ingericht, waar de vele vissen met een speciale schoolslag, of is het de butterfly?, een prijs in de wacht proberen t« slepen. Deze groots opgezette tentoonstelling, welke de vereniging Haarlem organi seert in samenwerking met de afd. Haar lem van de Ned. Alg. Bond van Post- duivenhouders, de aquariumvereniging „De Natuur" en de kanariekwekersver- eniging ,,Ons Genoegen", tel niet alleen belangstelling trekken van kenners, maar ook van hen, die zich niet met deze mooie liefhebberij bezig houden. Het is een cacofonie van kirrende duiven en kakelende kippen, waarboven uit een kraaiende haan zijn solopartij schreeuwt. En rustig, bijna apathisch luisteren Hollanders, Vlaamse reuzen, Polen én alle andere soorten kenijnen naar dit ongewone spektakel. Welluidend is het concert, dat de kanaries geven in de bovenzaal. In een rijke schakering zijn daar de kleurvogels, harzers en water slagers bijeen, waaronder de originele kanarie van de Canarische eilanden bij zonder opvalt. Iedere inzending speciaal te vermel den is niet mogelijk, maar een uitzon dering mag gemaakt worden voor de fraaie collectie spangled-krielen van de heer E. H. Tenckinck, oud-hoofdcom missaris van politie. Van de uitslag der keuring kunnen wij het volgende mededelen: De verzil verde medaille van de gemeente Haar lem behaalde de heer S. Rede met een sierdulf. De beste postduif was van de heer F. Neumann, beste sierduif van de heer Gijssen. De beste haan de heer Krul, Rode Nieuw-Zelander A. van Zon, beste kriel C. Jollema uit Velsen. De heer H. Koelemeyer noteerde het beste konijn, dat tevens het beste was onder de grote rassen. Middenrassen: de heer Streekstra uit Den Haag; kleine rassen: J. Geerlings uit Amsterdam. Groot-zilver: p. Kobes, Polen: J. Dankelman, Rex: A. R. van Zon. Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemees ter van Haarlem, zal de tentoonstelling vanavond 8 uur openen. Woensdag 24 December, des avonds acht uur, zal een groot kinderkoor-con cert worden gegeven in de Gem. Con certzaal te Haarlem. 250 jongens en meisjes, onder leiding van Jan Booda, zullen Hollandse, oud-Franse en cud- Duitse Kerstliederen zingen, benevens de Kerstcantate van Cath. v. Rennes. Zaterdag 20 Dec. 3 uur zal Harry, Pre- nen de Kersttentoonstelling openen van schilderijen en aquarellen door een zus ter Benediktines van de O. L. Vrouwe Abdij in Oosterhout, een expositie, welke in de kunstzalen van Frans Heerkens Thjjssen gehouden wordt. Bovendien is in dezelfde kunsthandel een expositie van kleyrtekeningen door D. Lindeboom. „Als Duitsland de oorlog gewonnen had, was u een van de belangrijkste mensen in Nederland geweest", aldus luidde de opinie van de president van het Haarlemse tribunaal over de Zand- voortse aannemer en badexploitant P. Witkop, die de bezetter geholpen had met de aanleg der kustverdedigings- werken en tenslotte een batig saldo boekte van 260.000 gulden. Het tribu naal adviseerde hem een internering tot 23 April 1948 op te leggen en voor tien jaar uit de kiesrechten te ontzet ten. Tot 4 October 1948 zal de Bloemen daalse agent T. Bouma in internering moeten blijven, aangezien het tribunaal deze straf, verzwaard met het verlies der kiesrechten voor tien jaar, tegen hem adviseerde wegens zijn antipathiek gedrag tijdens de bezetting, toen hij deelnam aan razzia's en huiszoekingen. De Haarlemse recherche heeft alsnog in de Koudenhorn-kazerne aangehouden een 20-jarige soldaat, die bekend heeft met zijn inmiddels gearresteerde colle ga, de inbraak aan de Korte Dijk te hebben gepleegd. In verband met de inbraak, gepleegd in een mode-magazijn aan de Grote Houtstraat, heeft de recherche in de Koudenhorn-kazerne een 20-jarige mi litair aangehouden, die op de uitkijk had gestaan, toen zijn medeplichtige de ruit insloeg. Hij was echter hard Weg gelopen toen hij r'e klap hoorde. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op aiie werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te ikomen omtrent de na volgende, in de afgelopen week, als ge vonden aangegeven voorwerpen: Armbanden, alpino-muts, brillen, beursje met inhoud, werkbroek, bonnen, gouden broche, ceintuurs, dop van radia- teur, schoolétui met inhoud, vuilnisem mer, geld, gewicht, handschoenen, hon den, armbandhorloge, jasje, kat, zak lantaarn, kindermutsen, jongenspetten, nummerplaten, oorknop met parels, portemonnaies met inhcud, tabakspijp, pet, regenpijpen, padvindersriem, roei boot, sjaal, dames- en kinderschoenen, sleutels, tasjes met inhoud, vulpenhou ders, vulpotloden, wasgoed, wanten, wiel van kinderwagen, zak aardappelen. KOPEREN INSTEEKKETELS voor bloemen 7.50 KOPEREN KETELS vanaf 12.50 KOPEREN STRIJKIJZERS vanaf 12.50 TINNEN ZEEPKOPPEN 17,50 KOPEREN EMMERTJES voor planten vanaf 6.50 KOPEREN TEGELASBAKKEN v.a. 1.50 Koperen emmers, doofpotten, bloempotten, akers, antiek porseleinen lampen enz. enz. ALLEEN JANSSTRAAT 8 TEL. 20141 'T HUIS MET DE FRIESE VLAG. t/o NUTSSPAARBANK De wetgevende vergadering van de Kath. Arbeidersbeweging kwam bijeen in het gebouw St. Bavo onder leiding van haar voorzitter, de heer A. Angenent. De voorzitter zette eerst uiteen, hoe de wetgevende vergadering Is samengesteld uit de kringbesturen, de vertegenwoor-s digers, uit de kringen aangewezen, ver tegenwoordigers van de vak- en onder afdelingen en het dagelijks bestuur van de K. A. B. De wetgevende vergadering komt niet veel bijeen, alleen maar als ingrijpende en belangrijke besluiten zijn te nemen, zoals heden. Na deze Inleiding deed spr. enkele zeer belangrijke mededelingen, o.a, dat Ame rika de belegde gelden van. de Kath. Ar beidersbeweging van voor de oorlog zal terug betalen. Het gebouw St. Bavo is nu geheel teruggegeven, maar de Kath. Arbeidersbeweging heeft f 32.000 moeten lenen als hypotheek op het gebouw. Over de roerende goederen van het gebouw wordt nog onderhandéld. De Kath. Arbeidersbeweging in Haar lem telt op het ogenblik, aangesloten bij de vakorganisaties, 3900 leden, van wie er ongeveer 3300 zijn aangesloten bij de K. A. B. Het zo bekende maandblaadje „De Da- mlaatjes", bij R.K. Volksbonders van voor de oorlog zeer gewaardeerd, gaat na Januari weer verschijnen als mededelin genblad voor de Katholieke arbeidersbe weging voor Haarlem en zal aan de leden per post verzonden worden De wetgevende vergadering hechtte haar goedkeuring aan het besluit van het dagelijks bestuur voor de aanschaffing van een afdelingsvlag en voor iedere kring een andere vlag. Het fonds „Hulp fn Nood" zal weer in het leven worden geroepen. De K. A B zal haar eerste gift van f 100.— daarin storten en verder zal op feestavonden ge- De minister van Overzeese Gebieds delen, de heer JONKMAN, verklaart zelf onbevredigd te zijn. We staan vcor het feit, dat de schriftelijke voorberei ding onbevredigend moest zijn. Overi gens wijst hij er op, dat het Indische regelingsbeleid herhaaldelijk in beschou wing is genomen: men kan z.i. niet be weren, dat men niet regelmatig zijn oordeel heeft kunnen zeggen. De reis der ministers heeft ten doel het rege ringsbeleid nader te bepalen. Zou wij ziging van dat beleid noodzakelijk blij. ken. dan zal de regtiring niet nalaten de Kamer daarover In te lichten. Het is bij uitstek moeilijk, nu er in Indone sië onderhandeld wordt, van hieruit min of meer in te grijpen. Wat de motie-Romme betreft ver klaart de heer Jonkman, dat de inzichten van de regering in sterke mate kunnen worden gediend door de daarin neer gelegde gedachte. De motie kan nuttig zijn om uiting te geven aan de behoefte de West-Indische staatsdelen te doen weten, dat we voor hun belangen de grootst mogelijke aandacht pogen op te brengen. De motie-De Groot besprekend verklaart spr., dat de terminologie het onmogelijk maakt haar aanvaardbaar te achten. Tenslotte spreekt minister Jonkman de hoop uit, dat de regering kort na de reis van de ministers naar Indonesië de bevrediging kan schenken, welke de Ka mer wenst. De begroting van Overzeese Gebieds delen werd hierna z.h. stemming aan- gc: omen. Aan de aanneming der begroting was een voorstel-Vonk (Vrijh.) voorafge gaan, om art. 1 (het salaris van de mi nister) te schrappen. Dit voorstel werd verworpen met 4432 stemmen. Het patronaatsgebouw was Woensdag middag geheel gevuld met leerlingen der ULO-school en van de hoogste klas sen der openbare en bijzondere lagere scholen. Nadat wethouder Van der klooien de bijeenkomst had geopend, betrad mevr. Riek Bonset-Horst uit Haarlem het podium. Op zeer bevatte lijke wijze legde zij uit Wat volks sprookjes en wat kunstsprookjes zijn.1'''' Zij gaf verder een verklaring van de sprookjes van Bomans en Andersen, waarvan zij enkele declameerde. Vervol gens vertelde zij iets over de priester dichter Guido Gezelle. waarvan een aantal gedichten door haar zuster, mevr. Annie Bonset-Horst met pianobegelei ding van de heer Jac. Bonset zeer ver dienstelijk werd voorgedragen. De de- clamatrice besloot met het ontroerende sprookje van Andersen: De geschiede nis van een moeder. Het gebodene werd door de jeugd met grote aandacht ge volgd. Voor de kinderen der leden van de Vereniging voor Huishoudelijke Voor lichting zijn in het Volkskoffiehuis feestjes gehouden. Des middags werden de kleintjes van 4 tot 9 jaar met aardi ge spelletjes en een tractatie bezig ge houden en bij het naar huis gaan kre gen ze een aardig geschenk. Des avonds kwamen de groteren bij elkaar om zich eveneens met spel en zang be zig te houden. Resultaten van Zondag 14 December lc prijs (f 10.—)H. J. Prins, Hoofd straat 168 B, Hillegom, 5 pnt. 2e prfjjs (f 7.50)3. M. v. Bakel, Lin- denlaan 19, Heemstede, 5 pnt. 3e prijs (f 5.—)G. P. Olgers, Groe- neweg 32, IJmulden-Oost, 5 pnt. 4e prijs (f.2.50): G. A. de Vries, Lin- denstraat 17, Haarlem, 5 pnt. Aan de kop van de competitie staan thans, H. Bouwman en G. Vermolen, 63 pnt.; H. J. Prins. 62 pnt.; J. W. Cornet, M. knippers, B. Langelaan en G. Wol vers, 61 pnt. AMSTERDAMSOHB RIJTUIG MIJ. bedenkelijke achterstand op HBC vrijwel hopeloos zou doen worden, verwachten we, dat èn TYBB èn SJC zich van hun beste zijde zullen laten zien en op de veile buit beslag leggen. Dat HBC on dertussen tegen Westerkwartier zich zal laten verrassen, menen we onder de ge geven omstandigheden als uitgesloten te moeten beschouwen. Daarvoor is de po sitie van de Heemstedenaren te fraai. In de vierde klasse is de positie van BSM nog lang niet safe en omdat ook VVSB nog zeer veel belang heeft bij een overwinning, krijgen de Bennebroekers het niet cadeau in Noordwijkerhout, ter wijl Lisse bij Lugdunum ook al niet veel kans maakt. In het programma voor de komende Zondag staan enkele zware wedstrijden voor de R. K. clubs vermeld- Zo krijgt TYBB bezoek van het lang niet malse Alphen en SJC moet in Hillegom z'n geluk beproeven bij Hillinen. Voorts vraagt in Beverwijk de ontmoeting DEM —ADO bijzondere aandacht. In de Noordelijke derde klasse zijn WE en Vitesse vrij. maar spelen DEM en ADO een belangrijke ontmoeting op het terrein van eerstgenoemde. De posi tie van DEM is nog verre van safe en ook ADO kan best nog wat puntjes ge bruiken. De strijd tussen deze aloude tegenstanders belooft dan ook uitermate spannend te worden. Destijds won ADO iti Heemskerk met 10 en ook nu zal het krachtsverschil niet groot zijn. Mis schien neemt DEM met dezelfde cijfers, revanche. Onze vierde klassers komen allen in actie en we geven IEV. dat er de laatste weken weer aardig „in" komt, wel een kansje tegen OFC, maar DSS zal waar schijnlijk weinig succes boeken in de uitwedstrijd tegen SNA. Of hebben de groen-zwarten andere plannen, na het succes der vorige week? NAS moet bij< BDK z'n laatste kansen gaan verdedigen. Een opgaaf, welke we niet al te zwaar achten, indien de Halfwegse club er maar van overtuigd is, dat verder pun tenverlies funest wordt. Onze Gezellen is de club der wisselvalligheden in zijn afdeling. Het zou nu weer de beurt zijn om te verhezen bij TIW, maar misschien denken de zwart-witten er zelf anders over? In de Zuidelijke derde klasse staan vcor TYBB en SJC, zoals reeds werd opgemerkt, zware wedstrijden op het programma. Met de wetenschap voor ogen, dat elk puntenverlies de toch reeds VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M.: 16.20 Ork., 17.20 Piano, 17.40 Cello, 18.30 Geest, lied.. 18.45 Werk op de achtergr„ 19 00 Nieuws, 19.15 Regering 19.30 Messias Handel, 22.45 Overd., 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I. 301 M.: 16.30 Tus sen twaalf en zestien, 17.00 Schu mann, 17.20 Wil en de muziek, 13.00 Nieuws, 18.30 Regering, 19.15 Jan Vogel, 19.30 Geloof, 20.00 Nieuws, 20.30 Probleem van het leven. 21.00 Gram., 21.30 Lekenrechtbank, 21.50 Piano, 22.00 Overzicht. 22.15 Swing, 22.35 Sport, 22.40 Vandaag en avond wijding, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. ZATERDAG HILVERSUM II. 415 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram., 7.30 Morgenge bed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.00 Kleuters, 10.15 Gram., 11.00 Zonnebloem, 11.25 Boeken, 11.45 Gram., 12.03 Zang, 12.33 Metropole- ork.. 13.00 Nieuws. 13.20 Metrouole- ork.. 13.40 Filmpraatje Van Dom burg. 13.50 Gram.. 14.00 Toneelkijker Cor de Groot. 14.10 Gram., 14.20 Eng. kopen is geen kunst meer. Goede wagens zijn echter nog schaars. Wij kregen een zending van Werven-wagens in een prach tige kwaliteit. Prijzen 193.25 en f 101.50 I.) MUIDEN, 19 Dec. Twee stoom trawlers met een totale besomming van f 18 000. Kw 32 f 885, Urk 99 f 484, garna- lenvissers Urk 90 f 93. Harlingen IV f 18, IJm 211 f41, IJm 318 f79, IJm 207 f87, IJm 202 f 137, IJm 231 f 41. IJm 237 f 50. De aanvoer bestond heden uit 10 kisten tarbot en tong, 40 kisten schol, 640 kis ten schelvis, 85 kisten koolvis. 45 kisten kabeljauw, 60 kisten wijting, 65 kisten verse haring, 20 kisten sardines, welke laatste werden verhandeld voor f 22 per 40 kg. VOOR DE BABY IA: Beverwijk 2Geel Wit, Kinheim 2 DIO 2, TYBB 2EDO 3, Concordia— Haarlem. 4, WaterlooRCH 4. 1B: DEM 2 Haarlem 3A, EDO 4Hillinen 2, HFC 3 RCH 5, Hooldd. B.—Spaarndam, Schoten'2 Z'meeuwen 4. 2A: DCO 2—Haarlem 5, HFC 4—Spaar- nestad, Ripperda 2—Vogelenzang, Terras vogels 2—WH. 2B: DSS 2—RCH 6, Storm vogels 3—HFC 5, VSV 4—Hillegom 2, EHS 2 Schoten 4, WE 2—VI. Vogels 2. 2C: DIO 3—Kinheim 3, RCH 7—Halfweg 2, TYBB 3—HBC 3, Haarlem 6—Ripperda 3, WB 3—SVY. 2D:, Beverwijk 3—Nw. Ven nep, Schoten 3Heemstede, Velsen 3 Kennemers 5, BI.daal 3OG 2, VVD 2 THB 2. 3A: RCH 8—Haarlem 8. IEV 2—Concor dia 2. DSK 2—Hillinen 3. 3B: IEV 3— DSS 3, TYBB 4—Haarlem 9, WB 4—Hil legom 3. 3C: Hillegom 4EDO 5, Kenne mers 6—BSM 2, Velsen S—HFC 6. 3D: DEM 4Nw. Vennep 2, EDO 6OG 6, DCO 3Waterloo 2. 3E: Z'meeuwen 5—Bl.daal 4, Spaarnestad 2Haarlem 7, THB 4NAS 2. 3F: HBC 4Stormvogels 4, Geel Wit 2 Z'meeuwen 6, Kinheim 4Halfweg 3. 4A: EHS 6—DEM 5. 4B: DSB—EHS 4. 4C: IEV 5—THB 5. 4D: Spaarndam 3—WH 3, DIO 5Bl.daal 5, Waterloo 3Beverwijk 4, Ripperda 5—TYBB 5. 4E: DIO 6—Z'meeu wen 7, Dl OS—Heemstede 3, HBC 5—Vo gelenzang 2, THB 6DCO 5. 4F: Z'meeu wen 8—DIOS 2. 4G: OG 4—DSB 2, HBC 7 —VVD 3, EDO 9—DSS 4. 4H: HFC 8— Haarlem 11, v. Nispen 3—Ripperda 7. 41: BI daal 7—VSV 6. Schoten 6—OG 5, DSB 3 Velsen 6, VI. Vogels 4—Kennemers 7. Jeugdafdeling. A: DEM a—Velsen a, VSV aKinheim a, Kennemers aStorm vogels a. Beverwijk aWB a. B: Haar lem aEDO a, HBC aZ'meeuwen a, Half weg a—TYBB a, Ripperda a—HFC a. J GEBOREN: W. Kruijer—Waidlich z; W. G. Tavernede Hon z; J. G. Roe landSmolenaars z; G. M. Hermans Sliepen z; C. P. M. HoutkooperLamp z; M. G. Syfuvan Bakkum z; A. E. M. Geukevan der Veldt d. GEHUWD: C. W. van den Broek en J. P. Warmer; C. Venema en E. M Prinsen; J. van Wl'-sum en M. W. C Nagel; G. W. Westers en J. E. Want; J. Duursma en A. Sijpestijn; L. P. Ha- mar de" la Brethonière en G. Knopers F. J. van den Bosch en W. J. Kramer; N. Joris en W.-H. van der Huure. OVERLEDEN: A. H. Ottens 81 j., Rip- perdapark; D. C. Klein 1 m., Gasthuis- vest; S. NtjmanFijlstra 79 J., Analtjn- straat; A. J. Bos 90 j„ Rippirdapark. ZANDVOORT. GEBOREN: H. Heukes- hoven en A. D- D. Visscher, z.; p. L. Rietdijk en E. M. Zwemmer, z.; K. Ja cobs en E. Terol, d. GETROUWD: W. T. de Haan en W. M. M. Schouten; A. Bol en K. M. Ooy- kaas. ONDERTROUWD: R. L. Tito Mount en O. N. Giel; J. E. L. Descollonges en J. Erkendiep. OVERLEDEN: H. van Bruinessen, 60 jaar. ViStOOl Af O- lentje, zei Dokie rustig. Daarop icees hij op een grote adverten- tie in de krant. „De bezitter van de beste Terpsychore.gitaar zal prijs krijgen'' stond er in de advertentie. Terpsychore-gltaren zijn liandtverk. daarom is geen gitaar gelijk aan de andere" las Molentje hardop voor. ..Wie heeft de beste gitaar? Deskundi gen van de fabriek sullen jury vormen." Ogenschijnlijk lijkt Haarlem, Noorder Sportpark: EDODHC, verder: TYBB—Alphen, DIO—ZRC, DCO— WD. HFC—Alw. Forward. Heemstede, Sportpark: RCH—BMT. Hillegom: HillinenSJC. Noordwijkerhout: VVSBBSM. Bloemendaai: Bloemendaai—RKWA en VI. Vogels Ontwaakt. SantpoortTerrasvogels—Ripperda. Beverwijk: DEM—ADO, VSV—Zeebur- gia, IEV—OFC. dit een handige reclame" zei Dokie. „Maar ik heb het gevoel dat er meer achter steekt. Wij gaan er heen. Morgenavond- „Maar wij hebben geen gitaar1" zei Molentje. „Wij kopen alle bei een gitaarl" antwoordde Dokie. en doen mee aan de wed strijd. De kosten komen op de onkostenrekening voor Terpstra. „Dat sit geheid in elkaar Dokié" sei Molentje bewonderend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2