HnU 'ÉËËllP Algemene mobilisatie tegen de rat Gevaar voor volksgezondheid en voedselvoorziening Vrijwilligers als rattenvangers DE DUBBELHARTIGHEID VAN MOSKOU Westelijke zet tegen Rusland Oorlog aan zes millioen ratten Openhartigheid gevraagd MINISTER MftNSHOLT IN DE KAMER iy&hdwyniïig. VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 PAGE;A 3 BUITENLANDS OVERZICHT Propaganda en practijk „Zeer getroffen door on'voering" BILJARTKAMPIOENSCHAP 45/2 Kerstgave oorlogsslacht offers AUTORIJDEN OP ZONDAG NIET STRAFBAAR Uii&praak Groningse rechtbank OPROEP Op bladzijde 100 Firma V. MASSARO Telefoon 12139 Rustenburgerlaan 52 Graniet- en beton werken num uirti ii uit ueimuiui KLOVEN KERSTMIS 1947 v. d. Graaf's Bakkerijen 502e Staatsloterij Een nieuwe hoed N.V. „DE STEENWERF „ISOÏA" Klokweegsckalen Snelwegers „De Zes" S. BOUMA Handel - Reparatie Onderhouds- abonnemesiten LUXE-AUTO, '-t IS ALT IJ D DE MOEITE WA AUDI (Vervolg van pagina 1) Raadselachtige door BRAM VCRSCHOOR v (Wordt vervolgd). Beurs van New York Als er uit het optreden van de Franse en Italiaanse communisten van de laatste tijd een les te trekken valt, dan moet het wel deze zijn: hun politiek is in hoge mate dub belhartig. Zij verklaren met nadruk, slechts het belang van het land, van de arbeidersklasse op het oog te hebben, doch hun daden zijn met een dergelijke uitspraak allesbehalve in overeenstem ming. Het is immers niet in het belang van het land, dat beide partijen zich, tegen de politiek der wettige regerin gen in, voor toekomstige acties verbon den hebben met de geestverwante par- tijerl van Oost-Eurcpa in de Comin- form, noch dat zij de productie door hun stakingen en sociale troebelen on herstelbare schade toebrengen, noch dat zij zich keren tegen het toedienen van de economische inspuiting, die ge vormd wordt door het Marshall-plan, en die vermoedelijk wel het enige mid del is om de invalide staatshuishoudin gen weer een weinig op de been te brengen. En evenmin is zulk een hou ding in het belang der arbeidersklasse, daar deze immers door de productie vertraging en door een eventueel uit blijven van Amerikaanse steun waar achtig riiet in rooskleuriger omstandig heden zou komen te verkeren. De communisten spreken met een ge spleten tong. Deze indruk dringt zich niet alleen in Frankrijk en Italië op, doch laat zich nog minder weerhouden wanneer men de Russische politiek van de laatste tijd beschouwt. De Sovjet- Unie heeft zich met kracht gekeerd tegen de - totstandkoming van een eventueel „Westelijk Blok" omdat dit de eenheid van Europa zou te niet doen. Zij doet echter van haar ejgen kant heel wat moeite om een „Oostelijk Blok" te smeden, zodat men op het ogenblik zelfs kan zeggen dat dit „Oostelijk Blok" reeds meer gestalte gekregen heeft dan het „Westelijk Blok". Deze Europese eenheid, waarvan de Russen in woorden zo ijverige voorvechters, in practijk echter vasthoudende tegenstanders zijn, vindt haar parallel en haar kern in de eenheid van Duitsland; het Russische optreden is hier even tweeslachtig. Terwijl Molo- tov te Londen niets ondernam om de Duitse eenheid metterdaad te bewaren, integendeel door zijn onverzoenlijkheid de drie andere mogendheden steeds meer deed wanhopen aan de mogelijkheid tot behoud van het zinkende eenheidsschip, eisten de Duitse communisten, getrouwe dienaren van de meesters in het Krem lin, op een „volkscongres" de handha ving van de Duitse eenheid. En nu Mo- lotovs obstructie is uitgelopen op een uiteengaan van de Grote Vier inzake Duitsland, sputteren de communisten van alle landen, die van Duitsland voor aan, over de verdeling van het overwon nen Reich, welke steeds meer werkelijk heid dreigt te worden. Men ontwaart in een dergelijk beleid een grote onoprechtheid, een opportu nisme, dat met brutaliteit wordt uitge voerd en tegelijk verbloemd. Misschien is dat nog het meest opvallend in de kwestie van het hanteren van economi sche middelen tot het bereiken van poli tieke doelen. De Sovjet-Unie, bijgevallen door het koor der „nationale" communistische partijen, heeft massa's wrange opmer kingen geuit tegen de manierf waarop de Verenigde Staten hun geld- en goe- derenrijkdom aanwenden om de na de oorlog behoeftig geworden landen voor zich te winnen en ze heeft felle pro paganda gemaakt tegen aanvaarding van het plan-Marshall. Dit alles schijnt haar echter niet te beletten van het zo gewraakte wapen zelf gebruik te maken, nu dit in haar kraam te pas komt. De Oost-Europese naties hevben toezeggin gen en al enkele leveranties van graan en andere benodigdheden uit Moskou gekregen. Skandinavië dreigt op een soortgelijke wijze ingepalmd te worden; en ofschoon het zich daar niet graag in wil schikken, zijn de Russische aanbie dingen zoveel gunstiger dan.die van En geland en andere Westerse staten, dat het enigszins de vraag is, of de Skandi- navische regeringen wel kunnen voort gaan met weerstand te bieden. Frankrijk, dat zich niet goed gedraagt naar de smaak van de Russische machthebbers, ziet voor straf de graanovereenkomst, welke het met de Sovjet-Unie bezig was te sluiten, plotseling geannuleerd. En geland daarentegen wordt nog met han delsbesprekingen aan do lijn gehouden en zal misschien een definitief accoord na het reeds tot stand gekomen voorlo pige kunnen sluiten, als het op sommige punten een iets vriendelijker houding aanneemt. M.a.w., de economische middelen, waarover Rusland tegenwoordig beschikt, althans zegt te beschikken, worden wel degelijk ingezet in de politieke strijd. En dat zou, als men dan toch politiek voert, niet te laken zijn indien er niet de stellige verklaringen van afschuw waren, welke de Russen tegen zulke politiek ten beste gaven, tflen anderen van hetzelfde middel gebruik maakten. Deze dubbelhartigheid is de laatste tijd meer dan tevoren duidelijk geworden. Het ware te wensen, dat men begreep, dat dit niet een taktisclie methode van Moskou alleen, doch in het algemeen van de communisten is: alles aan de anderen verwijten', doch zelf rus tig zijn gang gaan, onverschillig met welke middelen, en onverschillig hoe men in woorden soortgehjke daden van anderen aan de kaak gesteld heeft. Te wensen ware ook, dat mén begreep, Moskou en zijn aanhangers vooral niet op hun woord te moeten geloven! De Amerikaanse, Britse en Franse leden der Geallieerde Bestuursraad hebben, onaf hankelijk van hun Russische collega's, zelf standig gereageerd op de bekende brief van de Duitse Katholieke bisschoppen, waarin wordt gevraagd om opheldering over het lot van tweeduizend jeugdige personen, die zonder opgaaf van redenen gearresteerd zijn en over wier verblijfplaats in de mees te gevallen niets meer is vernomen. Deze brief kon niet aan de Bestuursraad worden doorgezonden, daar de Russische vertegenwoordiger weigerde ervan kennis te nemen op grond van het feit, dat de in houd in de pers was gepubliceerd. De Britse, Amerikaanse en Franse verte genwoordigers in de commissie hebben thans elk voor zich aan kardinaal Frings te Keulen bericht, dat zij, voor zover het hun zones betreft, een onderzoek zullen in stellen en dat zij zeer getroffen zijn door de ernst van de genoemde feiten. Daar het algemeen bekend is, dat de bisschoppen in hun protest alleen gedoeld hebben op de Sowjet-zone, wordt het hier duidelijk ge acht, dat de twee dagen na de conferentie te Londen aan kardinaal Frings gerichte antwoorden als een geste tegen het Sow jet-bestuur moeten worden beschouwd. A De minister van Sociale Zaken, W. Drecs, is Donderdag ■per K.L.M. naar Indo nesië vertrokken, waar hij zich bij minister.president Beel zal voegen. Minister Vos deed hem uitgeleide. Donderdag de w:d- cm het biljartkam- Te Groningen zijn strijden begonnen pioenschap 45/2. Deze eerste dag waren de uitslagen als volgt: Jacobs 394 14 184 28.14 Van Vliet 400 14 157 28.57 Metz 400 25 53 18.00 De Ruyter 320 25 62 12.80 Sweering 13 7 6 1.86 De Leeuw 400 7 225 57.14 Lubach 377 13 107 29.07 Van de Pol 400 13 96 30.76 Van Vliet 400 13 114 30.76 Lubach 367 13 121 28.32 Jacobs 250 13 127 19.23 Metz 400 13 131 30.76 Sweering 169 8 106 21.12 Van de Pol 400 8 182 50.00 De Ruyter 277 15 174 18.46 De Leeuw 400 15 194 26 66 Oorlogsslachtoffers, welke onder steuning genieten, zullen een Kerst- gave ontvangen, berekend naar 25 pet. van de normale uitkering met een mi nimum van f 2.50. De „rode deken van Canterbury", dr. Hewlett Johnson, die door zijn Sovjet sympathieën veel van zich deed spreken, is door de Aartsbisschop van Canterbury gedesavoueerd. Alles wat de deken pu bliceert of spreekt doet hij op eigen ver antwoordelijkheid. De communistische partij van Syrië is door de Syrische regering ontbon den. Alle gebouwen zijn in beslag gé- nomen. De vereniging „Syrië-Rusland" had zich reeds ontbonden wegens Rus- lands houding in de Palestijnse kwestie. De Syriiche repub iek heeft besloten, dat er een Syrische Legatie bij de H. Stoel geopend, zal worden. (Van onze Haagse redacteur) Er leven in Nederland, naar schat ting van de deskundigen, ongeveer zes millioen ratten. Iedere rat eet per dag 20 a 30 gram voedsel, dat voor mense lijke consumptie bestemd is. Iedere dag gaat dus van onze schaarse voed selvoorraad 120.000 tot 180.000 K.G. af, omdat wï rustig toelaten, dat deze na tuurlijke vijand van de mens, vap onze voorraden leeft. Als iedere rat per dag slechts voor één cent opeet, dan komt dit per jaar toch reeds op 30 millioen gulden te staan. We spreken nu nóg met over het ge vaar voor de volksgezondheid, dat de rat als bacillendrager is (ziekte van Weill, paratyphus, diphterie enz.) en nog niet over de enorme schade, die dit on dier aanricht door graven en knagen. Dat de rat een knaagdier is, weten we allemaal. Waar we niet altijd bij stil staan, is, dat hij dit niet is omdat hij veel knaagt dus niet zo genoemd wor vanwege een min of meer toeval lige levensuiting maar omdat hij moet i- n. De tanden van een rat groeien per week 1 a 2 millimeter. Hij moet !- agen, om die groei te elimine ren. Knaagt hij niet, dan gaat hij dood. Hij knaagt dus aan alles wrt zijn tanden doet af cl'ten en brengt zodoende schade aan. deuren, vloeren, waterleidingen, electrische draden en een heleboel an dere dingen, die hij overigens helemaal niet lekker vindt. Nu zouden we (dank zij de heren van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, die het ons allemaal verteld hebben) een lang verhaal kun nen afsteken over alle mogelijke soor ten ratten, over zwarte ratten, woel ratten, bruine ratten, dikke ratten, magere ratten, vieze ratten, vette rat ten, en nog heel veel meer, maar het gaa'; in dit verhaal alleen om de bruine rat. De bruine rat, die ons land de meest voorkomende is en die nu voor het eerst, dank zij alweer het initiatief van de zoeven genoemde heren, op De mooiste benen... Van Gogh viel tegen De komeet Het leven was te moeilijk Churchill zonder das S.O.S.: de rijst zet uit Het publiek in een bioscoop in Goulburn, bijeen voor de uitslag van een „Wie heeft de mooiste benen?"-prijsvraag, heeft zich beet laten nemen door een bediende van de bios coop. Om deel te nemen aan de benen finale, had hij zijn benen geschoren, er zonnebrandolie op gedaan en een paar damesschoenen aangetrokken. De mensen in de zaal konden alleen de benen van de deelneemsters zien( zodat het niet geheel onbegrijpelijk is, dat zij „hem" kozen als „de vrouw" met de mooiste benen. De verrassing na afloop van de wedstrijd was groot. De vrouwen waren kwaad, maar de mannen hadden nog nooit zo'n pleizierige „benen-wedstrijd" meegemaakt. Een Zweed, die in Londen de Van Gogh-tentoonstelling had bezocht, toonde zich later diep teleurgesteld. Hij was er heen gegaan „in de verwach ting werken te zien van het (goede) Nederlandse leven". Maar een van de grootste schilderijen was er een van' „een aantal aardappeletende mensen" ge weest! De komeet, die zich nu reeds enige da gen op het Zuidelijke halfrond iaat zien en binnenkort ook vanuit onze streken zal kunnen worden waarge nomen, blijkt nu niet alleen een dubbele kern, maar bovendien drie staarten te hebben. Geheel in overeenstemming dus met het Jaar 1947, dat alles nogal wat dubbel deed (voor zover het de natuur betreft). Een jongen uit Kentucky möest voor de kinderrechter verschijnen, om dat hij sterke drank had verkocht, hoewel hij minderjarig was. Hij zelde echter tot de rechter, dat hy onmogelijk schuldig verklaard kori worden, omdat hij niet wist, hoe oud hij was. „Ik kan 19, 20, of zelfs 21 zijn. Ik weet het zelf biet. Mammie heeft het me nooit ver teld." Na een zevenjarig verblijf in de ge vangenis van Illinois, werd een gevangene in October voorwaarde lijk vrijgelaten. Precies vijftig dagen la ter stapte hij een politiebureau binnen en vertelde, dat hij met opzet inbreuk op de voorwaarden had gemaakt, om naar de gevangenis terug te kunnen gaap. Het leren was „te moeilijk" daar buiten. Winston Churchill, sinds enige tijd zijn dagen al schilderend ln Marokko doorbrengend, heeft de aldaar gangbare mening, dat Engelsen zich voor het diner apart kleden, een zware schok toegebracht. Men heeft hem namelijk aan tafel gezien in een rode badmantel en zonder das. De volgende dag verscheen hij ln een vliegeroverall, eveneens zonder das. Maar mét een si gaar. en hert, achtervolgd in het bos van H Fontainebleau, heeft zich gewro- ken op een fotograaf, die de ha chelijke positie van het dier wilde foto graferen. Het hert wierp zich eerst op twee paarden, waarop jagers zaten en vetrvolgens op de fotograaf, wiens toe stel door een paar slagen met het gewei vernield werd. Het SOS-sein. dat het Amerikaanse schip „Simon Benson'' gisteren uitzond, had een zeer bijzondere reden. Het schip bevond zich midden op de Stille Oceaan met een lading rijst. Door nog niet opgehelderde om standigheden is de rijst nat geworden en bijgetrolg gaan zwellen, waardoor het schip ernstig gevaar loopt te bar sten. Een hospitaalschip, dat op weg naar Japan was, heeft bevel gekregen zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats op de Pacific te begeven. grote schaal zal worden bestreden. Het is eigenlijk heel merkwaardig, dat wij daarmee zo lang gewacht hebben. De rat is inderdaad een natuurlijke aartsvijand van de mens. Niemand die voor dit beest ook maar enige sympathie heeft, hetgeen moge bewezen worden door het feit, dat bij het komende offensief, ergens in Neder land, de plaatselijke voorzitter van de dierenbescherming de leiding van de bestrijdingsactie op zich heeft genomen. De Wageningse heren nu, die alles van ratten afweten, hebben zoals ge zegd de algemene mobilisatie afgekon digd en gaan de rat op grootscheepse wijze attaqueren. Als men weet, dat eer vrouwtjesrat zes maal per jaar 6-9 jongen werpen kan en dat een jong in drie maanden tijd geslachtsrijp is, dan kan men zich indenken, wat dit betekent. De bestrij ding moet dus in een gehele streek op het zelfde moment geschieden. De win termaanden zijn daartoe het meest ge schikt, want de bruine rat is een grand- seigneur, die in de zomer cp het land leeft en zich in de winter concentreert in en nabij de huizen. Het middel, waarmee de strijd wordt aangebonden, is een probleem op zich (beter, was een probleem), want het moet makkelijk te hanteren zijn en onschadelijk voor de mens of andere dieren. Wageningen heeft na veel proef nemingen besloten, de strijd aan te bin den middels milliocnen stukjes brood die door toevoeging van was, waarin scilla is gebakken, Tang vers blijven. Scilla is de z.g. zee-ajum, die rondom de Middellandse Zee gewonnen wordt, en waarvan de rat niet eten kan zonder er aan te sterven. In de kop van Noord-Holland, waar men Maandag j.l. met de bestrijdings actie is begonnen, zullen niet minder dan 650.000 stukjes brood worden uit gelegd. De Plantenziektekundige Dienst heeft in deze streek een groot aantal vrijwilligers, gemeentewerklui en anderen, door middel van cursussen en wat dies meer zij tot kundige rat tenvangers opgeleid. Hun werk zal niet zo spectaculair verlopen als dat van hun grote voorganger van Ha- meln, maar het zal zeker niet min der doeltreffend zijn. Dat is althans onze overtuiging ge worden tijdens een excursie, die wij dezer dagen onder leiding van de P.D. en het Ministerie van Landbouw heb ben gemaakt naar Alkmaar, waar we door de loco-burgemeester G. van Slin gerland hartelijk werden ontvangen, en naar Assendelft, waar burgemeester J de Boer o.a. een geestige beschrijving gaf van zijn raadhuis, dat destijds door een opzichter is gebouwd naar het voor beeld van het postkantoor van Krom menie, doch waarin men aanvankelijk de trappen had vergeten. Wij hebben op deze excursie wel iswaar behalve op de film niet één rat. dood of levend, te zien ge kregen, maar men heeft er ons toch wel van overtuigd, dat de zaak groot Hedenmorgen sprak de arrondisse mentsrechtbank te Groningen mr. N. P. P., advocaat te Groningen, in hoger be roep vrij. Het is bekend, dat mr. Polak een proefproces heeft uitgelokt aangaan de het al of niet strafbaar zijn van het autorijden op Zondag. De kantonrechter heeft mr. P. destijds vrijgesproken, waar tegen de ambtenaar van het Openbaar Ministerie hoger beroep had aangete kend. De rechtbank was thans van mening, dat de vergunning geldig is en blijft (be houdens intrekking) en tot algemeen ge bruik van het voertuig strekt. In tegen stelling tot het betoog van de Officier meende de rechtbank, dat de geldigheid van de vergunning niet wegvalt als geen ontheffing is verleend van dit verbod om op Zondag van het motorrijtuig gebruik te maken. 1 en goed wordt aangepakt en dat men redelijkerwijze mag verwachten, dat de rattenbevolking van Nederland ge decimeerd zal worden. Daarvoor is dan ook echter de medewerking van alle inwoners der betrokken gebieden nodig en wij willen hen gaarne met kracht aansporen, die te verlenen. Vooral dienen tegelijkertijd met de bestrijdingsactie de voorschriften tot rattenwering het dichtmaken van reten en kieren, van luchtgaten en roos ters en het afgesloten bewaren van voedsel en afval, strikt te worden op gevolgd. De Plantenziektekundige Dienst zal de actie voeren met respect voor en in samenwerking met de parti culiere bestrijdingsfirma's. doch een uniform optreden in geheel de aange wezen streek is voor het welslagen noodzakelijk. (Vervolg van pagina l) Afgezien nog van het merkwaardig hoge salaris, dat deze secretaris van minister Mansholt geniet hij stamt nog uit de gulden tijd van het ensem ble, dat men in de wandeling de „Schermerboysis gaan noemen en zijn salaris is even hoog als het salaris van een secretaris-generaal, dat eerlijkheids halve gezegd te laag is ging die ver gelijking al heel scheef, want, zo zei prof. Romme, de minister-president heeft een binnen, het Kabinet coördi nerende taak en die heeft de minister van Landbouw niet. Bovendien had de minister-president er lange tijd nog een gewoon departement bij te vervullen, terwijl hij thans aan het departement van Algemene Zaken heg niet eens een secretaris-generaal heeft. De minister zei, dat het allemaal in het landsbelang is en dat zijn secre taris een zeer verantwoordelijke taak heeft te vervullen. Bovendien hebben ministers het druk en nu vindt de heer Mansholt het zo belangrijk, voor de coördinatie van de politieke en maatschappelijke aspecten van zijn beleid een secretaris te hebben. Als er over coördineren gesproken wordt, dacht de minister Voor de politieke aspecten van het be leid, riposteerde de onverzoenlijke prof. Romme, is de minister zelf er al. Kort om het werd een fiks duel met kwade hoofden en scherpe stemmen, waarbij de heer v. d. Goes zich ertoe liet verleiden eraan te herinneren, dat men het vorig jaar die post op de begroting toch ook had goedgekeurd. Of een fout, het vorig jaar gemaakt, dan een reden was, die dit jaar te con tinueren, vroeg prof. Romme weer en de heer Tilanus zadelde in vliegende haast Rossinant nog eens op: als de mi nister een politieke secretaris heeft, dan moest men eens verder zien in de be groting of daar niet uit bleek, dat de secretaris op zijn beurt weer een secre taresse had, deed hij opmerken. Die zou er dan namelijk meteen uitgemikt kun nen worden. Wel ja, schamperde de heer v. d. Goes,, misschien heeft hij ook nog wel een auto Het was een eigenlijk gevecht. Maar het lot van deze politieke secretaris is bezegeld. Vrijdagmiddag komt het amendement RommeStapelkamp ln stemming en de neuzen zijn geteld. Rechts plus de Partij v. d. Vrijheid tegen de rest. Verder ging de begroting weer in het zelfde gangetje verder. Veel technische beschouwingen voor minder Kamerleden dan men op twee handen kan tellen. De minister deelde nog mede, hoe hei afloopt met de niet-verplaatsing van de zuivelschool van Bolsward naar Leeu warden, zoals de Kamer die het vorig jaar gewild had. Een commissie van ad vies heeft hem bij meerderheid geadvi seerd, de school in Bolsward te laten, doch twee, leden van die meerderheid voegden er weer aan toe, dat dit zou geschieden op voorwaarde, dat men erin zou slagen voldoende leerkrachten voor Bolsward aan te trekken en voorts, dat men een behoorlijke vervoersgelegenheid naar en van Bolsward zou organiseren. Nu, voorlopig blijft de school in Bols ward en zij zal er blijven, tenzij het eens mocht mislopen met de leerkrach ten en het vervoer. De begroting is z. h. s. aangenomen, evenals na enig debat de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. Ondergetekende, tot be windvoerder benoemd over het vermogen van EMANUEL ELTE en REBECCA ELTE STORK, gewoond hebbende Zonnelaan 23, Haarlem, ver zoekt allen, die van boven genoemde personen iets te vorderen hebben of aan hen iets verschuldigd zijn, dan wel zaken, bescheiden of waarden, welke eigendom van genoemde personen zijn, voor of van hen in bezit of bewaring hebben, hiervan ten spoedigste mededeling te doen. De Bewindvoerder, PH. POLAK, Stalinlaan 61 II, A'dam. van de locale telefoon gids is plaats beschik baar om onderstaand telefoonnummer 12139 op te plakken. P.T.T. vergat ons nummer op de juiste plaats te vermelden. .als ook de verlichting gezelligheid uitstraalt. Wij kunnen veel voor U doen! en winterhandenbalsem, doos 35 Witte Amerikaanse Vaseline, gr. doos 25 Laxeerpillen, doos 40 EAU DE COLOGNE, wij vullen flesjes met nauwe opening. Klitlnol Haartonicum, tegen roos en haar uitval /2.25 Brillantine, gr. pot 29 „DE OUWE GAPER" Lange Veerstraat 20 Als zeer SPECIALE RECLAME kunnen wij U voor de a.s. feestdagen zonder inlevering; van suiker leveren: Een heerijke grote YVEIHNACHTSSTOL Leest U nu goed: gevuld met ZUIVERE AMANDELSPRIJS op 800 gr. broodbon 2.50 Kleine Weihnachtsstollen, eveneens met zuivere amandelspijs 1.25 Fijne Kerstkransen van prima kwaliteit 1.75 op 100 gram boter en 150 gram suiker. Fijne Kerststaven (de helft ine,Veren) „0.90 Grote Kersttaarten met opschrift op 150 gram suiker of boter 2.50 Kleine Kersttaarten (de helft inleveren) L25 Kerstkransjes en Kerstklokjes (koekjes) op 75 gram boter en 75 gram suiker, per 250 gram 0.45 MORGEN IN ONZE WINKELS: FIJNE APPELTAARTEN zonder inlevering, taarten, vruchtenbrood met spijs en al onze andere artikelen. BesSeU vroegtijdig Uw Kerstinkopen GED. OUDE GRACHT 39 TELEF. 16459 GROTE HOUTSTRAAT 167 11566 GEN. CRONJéSTRAAT 35 15430 Se KLASSE 16e TREKKING HOGE PRUZtN 18 DECEMBER 1947 1.008.— met premie m 80.000,— 12438 1.000,— «548 14803 15038 400.— 1182 16805 16900 17695 18414 18833 21060 200.— 8078 18655 100.— 1018 3303 5517 6109 7157 8593 8997 10418 11372 15547 18643 2035S PRIJZEN VAN 18.— .1024 ~1176 1287 1331 1569 1752 1895 2102 3189 3346 3524 3534 3650 3710 3865 3944 3974 4751 4825 4971 5010 5059 5084 5111 5127 5221 5414 5577 5807 6075 6320 6324 6413 6425 6567 6336 6878 6984 6987 7033 7275 7287 7328 7349 7774 7812 8030 8084 8141 8203 8207 8501 9214 9315 9341 9361 9448 9520 9575 9580 2344 2564 2928 4104 4575 4605 5344 5258 5269 6662 6725 6817 7539 7565 7730 8890 9009 9096 9145 9607 9642 1949* 10768 13919 296* 462* 5298 6830 9769 9856 9882 9909 9987 10029 10043 10143 10200 10209 10409 10447 10452 10497 10571 10595 10774 10830 10902 10928 10949 11010 11109 11140 11174 11248 11269 11418 11516 11804 11806 11824 11852 12093 12180 12207 12286 12304 12363 12375 12448 12628 12732 12850 13202 13323 13365 13388 13567 13608 13686 13706 13729 13887 13943 14006 14037 14175 14214 14218 14220 14223 14230 14241 I426S 14336 14505 14751 14755 14849 15215 15237 15345 15388 15492 15580 15843 15886 J5905 16046 16063 16092 16097 16107 16110 16254 16267 16273 16380 16592 16740 16804 16809 16915 16997 17028 17118 17288 17364 17374 17385 17441 174S8. 17642 17685 17759 17816 17868 17884 17984 17994 18045 18048 18084 18252 1827» .18272 18354 18421 18451 18462 18514 18620 18646 18751 18821 18883 18920 1899* .16081 19282 19305 19343 19584 19678 19827 19927 I96S7 19988 20039 20287 2930S, 20405 20609 20613 20740 20767 20882 21172 21200 21217 J1236 21237 21379 21447^ £1504 21603 21688 21712 21903 21934 21979 vragen Uw kennissen als TT Uw Oude hoed hebt laten VERVORMEN, VERVEN of STOMEN bij Haarlem Wilhelmina- straat 18 BETONROETLUIKJES SCHOORSTEENPOTTEN EN KAPPEN Spaarndamseweg 48 Tel. 10072 15700 Direct leverbaar Spaarne 76 Telef. 14653 ESSEX '32 ter overname. Te bevragen: A'damsevaart 20, Haarlem, telef. 11.0.53. Te koop te Amsterdam: modern Ingerichte MELKZAAK Voldoet aan moderne eisen. Drukke stand. Goed be staan. Ruime zulvelomzet: met woningruil. Br. onder no 3174 bur. van dit blad. FONDANTKRANSJES, onze reclame 200 gram SS cent CHOCOLADE FONDANTKRANSJES crème vulling 100 gram 53 eent MUSKETKRANSJES, prima chocolade, gevuld 100 gram 55 cent KERSTZAKJES, speciaal gevuld met hulst 100 gram 32 cent PRACHTIG OPGEMAAKTE KERSTMANDEN een fijn geschenk voor de a.s. feest- - dagen inhoudende een keur van onze allerbeste artikelen, o.a. paling in gelei, diverse dranken, limonades, leverpastei. Verkade-biscuits enz. enz. In prijzen van f 20.tot 7.90 Eventueel ook vulling in overleg. En als dan de soldaat gedemobiliseerd wordt, dan moet hij zijn plaats in de burgermaatschappij aangewezen krijgen, gaat Dé Opmars verder. Het vaderland slove zich uit om de mannen, die meer hebben opgeofferd dan soldaten ooit in onze vaderlandse geschiedenis voor het land offerden, vooruit te helpen. De dienst é.an het land eist wederdienst van het land. Er zijn redenen om aan te nemen, dat de sociale dienst van het departement van oorlog doet, wat hij kan doen. Maar er zijn enkele zwakke plekken in 'het 53) „Kwam hij wel eens bij u?'' ,.Ik ontmoette hem wel bi) oom Karei, o, niet zo vaak. We zijn niet familie ziek, geloof ik." „Ik geloof ook niet, dat hij een vijand had," zei A.A. „Neen? Dat zei ik al." „Maar hij had een broer, die naar de mening van sommige mensen zeer wel gesteld moet zijn geweest. Zoals u een oom hebt gehad. Of indien u denkt aan de mogelijkheid van een terugkeer: zo als u een oom hebt." „En wat wilt u déAr nu weer mee zeggen?'' „Dat ik die moord onheilspéllénd vind voor ieder, die tot de naaste familie van Karei van Bemmelen. behoort. Ook voor u dus. Daarom wilde ik u in overweging geven, niet alleen te blijven wonen." „O, op de duur blijf ik natuurlijk niet alleen. Ik zei u al, dat ik bezig ben, een oplossing te zoeken. En dacht u nu maar mijnheer Arends, waarom maakt u mij bang?" „Omdat lk gegronde reden heb, te vrezen, dat daar aanleiding te over voor is. Indien dit alles gaat om de nalaten schap van uw oom Karei „Is oom Karei dan dóód?" „Dat weten we niet. Doch er moet een doel achter de serie misdaden steken en het meest voor de hand liggende is natuurlijk de nalatenschap van uw oom.'' „U hebt gelijk, ik moet meer onder de mensen. Als ik daar over moet gaan tobben, word ik gek, denk ik. Lieve ge nade, oom Hans vermoord en u denkt, dat ik....i. Ja, ik moet die oplossing zien te vinden, het gaat zo het gaat. Zo spoedig mogelijk. Ik probeer nu, mijn huis Ie verkopen. Daar moet ik natuur lijk het oog op houden. En dan een plaats zoeken, waar ik mijn inboedel kan opslaan. Ik was ook niet van plan, hier te blijven zitten. Ik zei het u al direct, dat ik een uitweg zoek, al een poosje. Het kantoor heb ik gelukkig kunnen overdoen." Ze was behoorlijk overstuur. Ze schreide weliswaar niet, doch ze zei dingen, die ze reeds gezegd had en die overbodig waren. Dit lag niet in haar karakter, althans niet in de lijn, die ze wenste te yolgen. Bij onze vorige Ontmoeting had ze de indruk van grote zelfstandigheid gewekt. „Ik vond het mijh plicht, u te waar schuwen," hernam A.A. ,,ik had ook de aanslag op uw oom Hang voorzien, wij hebben hem gisteravond nota bene zien neerschieten. En nu ik meen, nog meer aanslagen te kunnen voorspellen, voel ik me niet vrij, voordat ik gezorgd heb, dat men maatregelen kan treffen. Van hier gaan we naar de tante van uw man, mevr. Zwart,, om ook haar te waarschuwen. En dan hoop ik, dat er niets gebeurt, voor ik de sleutel van de opeenhoping van raadsels gevonden heb." „O, dus u zóekt toch nog wel?" vroeg ze gretig. „Natuurlijk, totdat ik die sleutel heb." „Goddank. Stel je voor, dat je zou moeten blijven leven met dat raadsel van oom Karei." „Zijn broer Hans was er vast van ovetrtuigd, dat hij vandaag of morgen heel gewoon terugkomt' en ook zijn zus ter, mevrouw Zwart, erkende een der gelijke mogelijkheid," troostte mijn vriend. „Maar kis hl) terugkomt, zal men dan ook hem niet naar het leven staan?" „Daar zullen we dan beter over trachten te waken, dan wij konden over dat van uw oom Hans," beloofde A.A. „O, alstublieft, alstublieft. En U denkt dus, dat ik liever vandaag dan morgen hier weg moet?" „Het lijkt me veiliger," antwoordde hij. „Ik heb natuurlijk wel een vriendin, vrienden, waar ik vannacht heen kan gaan. O, laat me er toch zó niet over denken, het wordt zo wérkelijk met al dat gepraat. Ik kan bij die vrienden wel een paar nachten terecht en dan overdag hier zijn, dan is er toch ook het meisje en ais het helemaal moet, vraag ik, of mijn vriendin dan met me meekomt. Er kunnen mensen komen, om het huis te zien, weet u? En da» moet er toch iemand zijn. Tenzij ik een papier voor het raam zet, waar ik ben en dat men er daar naar vragen kan." „Doet u dat liever niet. Laat niet te veel weten waar u heen gaat. Ik hoop. dat er spoedig geen reden tot onrust meer zal zijn, doch vooreerst ls het werkelijk beter, zo stil mogelijk onder vrienden te blijven." „Dat zal lk dan doen, ik zal aan stonds opbellen, vragen of ze me kun nen hebben vanavond." „Niet te laat," drong A.A. aan. „Neen, dadelijk." „Ik bedoel: niet te laat vanavond. Liever in de volle drukte van de mid dag, wanneer er veel mensen buiten zijn. Toen uw oom Hans werd getroffen, was er vrijwel niemand meer op straat en zeker heeft niemand de moordenaar gezien." Alsof hij er van overtuigd was, haar nu wel voldoende bang gemaakt te heb ben, zodat ze stellig niet alleen zou blijven, stond hy op en keek op zijn horloge, waarna hij het hoofd hief met een rukje, dat zijn verrassingover het tijdverlies te kennen gaf. Mevrouw Van Bemmelen begeleidde ons naar de straatdeur en vergezelde ons 'n klein stukje de voortuin door. Ik keek de zonnige Velperweg over, ter wijl mijn vriend nog enige woorden met mevrouw Van Bemmelen wisselde. Er gleed een lage auto aan, vrijwel ge ruisloos, een wagen, die zeer grote snel heid moest kunnen ontwikkelen, doch nu als het ware in wandelgang ging. Aan het stuur zat een elegante heer, dl? Iets bekends had. Ik vroeg me af. waar ik hem eerder ontmoet had, wendde me tot A.A., om hem te vragen, of hij de bestuurder soms herkende. Ik behoefde het niet te vragen. Ik zag het aan de fonkeling In zijn ogen. „Krefeld," zei hij. Tegelijkertijd keken we naar mevrouw Van Bemmelen, het mogelijk volgende slachtoffer van de scherpschutter „Dat wasbegon A.A., terwijl htl naar de weg wilde snellen. geheel van de hulp en de voorlichting, die zullen worden geboden. Bekend is, dat de afgezwaaide soldaat, die bij het arbeidsbureau zich zal mel den. absolute voorrang krijgt. Deze hulp in theorie zal ook in de practijk effectief moeten wezen. De gedemobiliseerde zal. zijn wjj goed ingelicht, niet 'te werk worden gesteld in de Dienst Uitvoering Werken. Dat houdt in, dat de Regering hen, die zo lang gediend hebben, met bijzondere égards wenst te behandelen. Deze zelfde houding moge ook blijken, als het er om gaat de werkzoekende gedemobiliseerde uitkeringen te doen, opdat hy in zijn levensonderhoud kunne voorzien. Deze uitkering mag niet geiyk zyn aan de uitkering voor werklozen. De soldaat, die zich een plaats in de maatschappy «r.oet veroveren, verdient méér. Het land is verplicht hem meer te geven. Dat is waarachtig wel het minste, dat wij kun nen doen om hem te laten behouden ook voor de toekomst de kroon van eer, die hy verdiend heeft niet om hetgeen hy verbrandde en kapot schoot maar om hetgeen hy redde en veilig stelde. De Opmars besluit als volgt: Het vraagstuk der demobilisatie is een probleem, dat ons nog met zorg ver vult. Als de Regering hoofdschuddend hierop zegt: „Ons ook!" dan is het volk gerechtigd daar weer aan toe te voegen: „Dit vraagstuk nu moeten wij dus samen oplossen; het volk is hoogst belangwekkende party. Licht ons. voor; leg ons de zaken uit; wij zullen ons dan kunnen aanpassen en het doen zon der gemor en wij biyven elkanders lasten dragen!" I 13/12 17/12 Anaconda Cooper 34% 34 4 Bethlehem Steel 100% 100% Chrysler Corn. 63 63 General Electric 34% 34%* General Motors 563i 57% Hudson Motors 20% 20% Kennecott Coooer 47 46% Montgomery Ward 54% - 54 North American Co 17% 17% Radio Com. 9% 9%" Republic Steel 26 26% Shell Union Oil 32% 32% Southern Pacific d6 47% Southern Railway 38% 39% Tidewater 23% 23% U.S Steel 76% 77% ex dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3