LAATSTE BEROEP OP Spoedige vorming van Verenigde Staten van Indonesië REPUBLIEK Zeventien milliard gevraagd voor plan-Marshall uitvoering Programma omvat vier jaar en drie maanden ZEER GROTE NOOD HEERST IN DE DUITSE BISDOMMEN 12 millioen ontheemde katholieken VERSOBERING IN FRANKRIJK VERLIEZEN IN INDIË Onverantwoordelijke elementen dienen verwijderd Scheuring in Franse vakverbond Tussentijdse hulp van 540'mill. Toename van aantal katholieken in het Westen stelt geestelijkheid voor ontzaglijke problemen Groot tekort aan priesters Belangen van de arbeiders Het weer Nieuwe belastingen Tot hoofd en "hart NAAR DE BESLISSING Anti-communistische minderheid gaat heen Nieuwe stakingsgolf vóór Maart BERLIJN ALLEEN VOOR DE RUSSEN? Bij vorming van West- Duitse staat VOOR EUROPA'S HERSTEL ZEVEN VOORWAARDEN Woning-textielpunten in 1948? ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24031 DR. BEEL VOOR RADIO-SUMATRA Australië blijft in Comm. van Drie BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: X X W. Boerrigter. AJVnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimrneter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De minisier-pregideni, dr. L. J. M. Beel, heef± gisteravond voor Radio-Sumaira een „laatste beroep" op de republiek gedaan. Hij kondigde aan, dat de vorming van de federale Verenigde Staten van Indonesië zeer spoedig zal geschieden Hij zeide o-m.: „De federatie, waar naar Indonesië streeft, zal zo spoedig mogelijk haar vorm moeten vinden. Te recht is aan deze wens uitdrukking ge geven in de proclamatie van het Komite- Tndonesia-Serikat. De Nederlandse regering vertrouwt met u, dat ook de republiek 'Djokja thans daadwerkelijk het bewijs zal wil len leveren bereid te zijn met u en ons tezamen de voorgenomen staatkundige' opbouw mede te voltooien. Nederland wenst met u, dat ook de republiek de haar toekomende plaats in het nieuwe staatsbestel zal innemen, doch moet met u ten sterkste aandringen op een spoedige beslissing, omda te grote en te vitale belangen voor dë volkeren van Indonesië en Nederland en uiteindelijk van de gehele wereld op het spel staan en verdere vertraging niet-verantwoord is. Het zal ten zeerste zijn te betreu- ren, indien dit appèl, dit laatste appèl, niet werd' verstaan. Ik kan hieraan moeilijk twijfelen ten zij onverantwoordelijke elementen de bo ventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mijn overtuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elementen niet langer in de leiding waarvan zü de hoge verantwoordelijkheid dan blijk baar niet beseffen hun plaats inne men. Dit ernstig woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af in de overtuiging welke door hetgeen wij in deze dagen hier heb ben mogen ervaren nog belangrijk is ge- rterkt dat het ogenblik rijp is met ver- Dr. Bcel: „Het zal ten zeerste zijn te be treuren, indien dit appèl, dit laatste appèl, niet wordt verstaan." eende krachten dit schone land weer op waarts te voeren, een gelukkige toekomst tegemoet." De Veiligheidsraad heeft unaniem besloten, dat -Australië lid van» de Commissie van Goede Diensten zal blijven, ook na 1 Januari a.s., de datum waarop Australie's lidmaat schap van de Veiligheidsraad af loopt. De Australische afgevaardigde, John D. Ij. Hood, deelde vooraf mede, dat zijn relgering vernomen had, dat de Commissie een plan had aangeboden om tot uitvoering van het „Staakt het vu ren" te komen, waarvan de aanvaarding Vertegenwoordigers van de anti communistische minderheid van de Con- féderation Générale de Travail (C.G.T.) Rebben zich Vrijdag met overweldigende meerderheid uitgesproken^ voor afschei ding van de moeder-organisatie. Aangenomen wordt, dat de gedelegeer den ongeveer 1.250.000 arbeiders verte genwoordigen van de in totaal zes mil- lioen, die de C.G.T. omvat. De scheuring werd uitgevoerd, zo zegt het communi qué, teneinde de Franse vakbeweging van elke politieke controle te bevrijden. De resolutie, waarin al degenen, die zich met het standpun* van de minderheid kunnen verenigen, worden verzocht voor de C.G.T. te bedanken en hun func ties neer te leggen, werd met 156 tegen één stem en twee onthoudingen aange nomen. De minderheidsgroep, die bekend staat onder de naam Force Ouvrière, bereidt een nationaal congres voor met het doel een „werkelijke confederate organisatie van alle arbeiders" in het leven te roepen. De meerderheid in de C.G.T., aldus de verklaring, heeft, om redenen, die niets met de belangen van de vakbeweging te maken hadden, niet »eaarzeld de arbeidersklasse bij de jongste stakingsbeweging in een avon tuur te storten, dat alleen de syndicale eenheid kon vernietigen. Onmiddellijk na de stemming hebben vijf niet-communistische leden van het C.G.T.-bestuur hun ontslag ingediend. Deze leden zijn Léon Jouhaux, Orbert Bothereau, Albert Bouzanquet, de hoofd redacteur van het weekblad der C.G.r. „Le Peuple" George Delamarre en de penningmeester van de C.G.T., Pierre Neumeyer. Inmiddels heeft een der leiders der Gaullisten, de bekende schrijver Andre Malraux, Vrijdag voorspeld, dat FranK- rijk met een nieuwe, door de communis tische partij geïnspireerde stakingsgolf rekening moet houden. Voorbeen bijeen komst van twintigduizend personen m Indien de Westerse geallieerden een bizonale of trizonale oplossing voor West-Duitsland zouden vinden zou de Sovjfet-Unie Berlijn onmiddellijk opeisen alfe een politiek, geografisch en econo misch onafscheidelijk deel van de sov jet-bezettingszone, aldus het officiële blad van de bezettingsautoriteiten in- de Sovjet-zone „Taeglicher Kundschau In kringen, die zich ook beroepen het officiële t standpunt der Sovjet-Unie te vertolken, meent men, dat het teken voor de beëindiging van het vier-mo- gendhedenbestuur van Berlijn gegeven zal worden als de geallieerden alle functionarissen uit de Geallieerde Be stuursraad zouden terugtrekken en dat daarmee een einde zou komen aan dat gedeelte van het verdrag van Yalta, dat Berlijn als geallieerd hoofdkwartier heeft bestemd. Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone heeft de militaire gouverneur Van de Amerikaanse zone van Berlijn, kolonel Howley, verklaard, dat de Ame rikaanse troepen zolang in Berlijn zul len blijven als er Amerikaanse troepen ia Duitsland zijn. het Vélodrome d'hiver verklaarde Mal raux: „Vóór Maürt a.s. zullen de „Stali nisten," in overeenstemming met het Duits-Russische plan, dat thans in voor bereiding is, een operatie in Frankrijk volvoeren, waarmede vergeleken de vo rige slechts kinderspel is." Malraux zeide, dat de macht der Franse ommunisten hij noemde ze voortdurend „Stalinisten" ongetwij feld zwakker was geworden. „Maar," zo voegde hij eraan toe, ,,dcommunisten zijn thans meer dan ooit zeker van zich zelf," waaraan hij de waarschuwing toevoegde: „dat zij een snelle actie aan het voorbereiden waren, bedoeld om het verkeer lam te leggen en de mobi lisatie stop te zetten." echter bemoeilijkt werd „door een der beide partijen." Hij stelde de Veilig heidsraad voor dit plan te bestuderen en er op aan te dringen, dat het weder zijds zou worden aanvaard. Tevens merkte hij op, dat de Nederlanders troe penbewegingen uitvoeren, in strijd met de cease-fire-order. De Belgische afgevardigde. Van Lan- genhove, bracht naar voren, aat de Nederlanders alle z.g. troepenbewegin gen hadden tegengesproken en vroeg, of de Raad zijn discussies zou willen base ren op berichten uit de pers. De Nederlandse afgevaardigde, J. W. M. Snouck Hurgronje, verbaasde zich er over, dat Australië het punt van de z.g. troepenbewegingen op grond van onofficiële rapporten ter sprake had ge bracht. Nederland betreurde het, dat de uitvodring van het „Staakt het vuren" vertraagd werd, doch daar de Commis sie van Goede Diensten zich met deze kwestie bezig hield, zgu het voorbarig zijn haar in behanedling te nemen, voor dat het interimrapport, dat tegen 22 December wordt verwacht, was ontvan gen. Tussen de resten van twee gedurende de oorlog gezonken schepen wordt een Amerikaans schip, dat Frankrijk voedsel üit Amerika brengt, in Le Havre toegejuicht. Het voedsel werd bijeengebraoèlt door een „Vriendschapstrein"die de Ver. Staten doorkruist heeft Vrijdag, de laaisie dag van de speciale zitting van hei Amerikaanse Congress, heefi President Truman zich mei een boodschap iöi beide Huizen gericht, waarin hij hei Congress 'verzocht zijn goedkeuring ie hechien aan hei voor 4 jaar en 3 maanden geldende program van hei plan- Marshall voor hei hersiel van Europa. In zijn boodschap verzoekt Truman in ioiaal 17 milliard dollar ier beschikking ie siellen en voor de eersie vijftien maanden pen bedrag van 6.8 millioen dollar. Eigen hulp en voldoende steun van buitenaf als twee essentiële voorwaar den noemend voor het Europese herstel, wjjst de President er op, dat bepaalde on gunstige ontwikkelingen, zoals dë prijs stijgingen in de V.S., de ernstige droogte en de agressieve activiteit der communis ten zich hadden voorgedaan sinds de op stelling van het Parjjse rapport. Hier staan echter gunstige ontwikkelingen te genover, zoals de stijging van de kolen- productie in Engeland en het Ruhrge- bied. Bij de uitvoering van het plan moet daarom steeds rekening worden ge houden met mogelijke herzieningen. Zo zullen de weersomstandigheden voorna melijk bepalen of de doeleinden op land bouwgebied kunnen worden bereikt, voorts kunnen de politieke gebeurtenis sen in Europa niet wordeiï voorzien. In ieder geval zijn dë V.S. van mening, dat enkele in het Parijse rapport genoemde productiedoelen dienen te worden her zien teneinde meer nadruk te leggen op voedsel en steenkool en een te grote druk op de financiële stabiliteit te vermijden. Hoewel TVuman een totaal bedrag aan vraagt van 17 milliard dollars, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat de werkelijke kosten van het programma waarschijnlijk 17,8 milliard dollars zulleh bedragen. Geraamd wordt, dat nog 4,1 milliard dollars uit alle an dere bronnen kan worden verwacht. Bij de ramingen is er rekening mede gehou den, dat in de V.S. geen noemenswaar dige prijsdalingen intreden. Aan ieder hulp-ontvangend land zal worden gevraagd een overeenkomst met de V.S. te tekenen, waarin de lan den zich verplichten aan zeiven basis voorwaarden te voldoen, t.w. 1. Bevorde ring van de Industriële en landbouwpro ductie, teneinde de aan het Marshall plan deelnemende landen weer in staat te stellen onafhankelijk te worden van buitengewone economische steun van buiten. 2. Het nemen van financiële en mone taire maatregelen tot stabilisatie van de landsvaluta of handhaving van een juist te achten wisselkoers en herstel of hand having van het vertrouwen in het mo netaire systeem van elk land. 3. Samenwerking met andere deelne mende landen tot vermindering van de handelsbelemmeringen. 4. Het op efficiënte wijze gebruiken van de hulpbronnen van ieder deelne mend land en het nemen van noodzake lijke maatregelen, teneinde een doelmatig gebruik van alle goederen en diensten, welke door de V.S. beschikbaar worden gesteld, te verzekeren. 5. Bevorderingder productie van be paalde grondstoffen, waarbij de aan schaffing van deze grondstoffen door de V.S. ter voorraadvorming moet wordetn vergemakkelijkt. 6. Op een speciale rekening moet in de valuta van het betreffende land het equivalent worden gestort van het be drag, dat gemoeid is met de hulpverle ning in de vorm van schenkingen. Dit bedrag mag alleen worden gebruikt op een wijze, zoals tussen de betreffende •regering en de V S. wordt overeenge komen. 7., Inlichtingen omtrent het gebruik van de geboden steun moeten in het binnenland worden gepubliceerd en aan de Ver. Staten worden Verstrekt, terwijl ook opgave moet worden ge daan van de vorderingen, welke zijn gemaakt door overeenkomsten met an dere deelnemende landen en met de Ver. Staten. (Vervolg op pag. 3) Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele regenbuien. Meest matige, tijdelijk nog vrij krachtige Noorde lijke wind. In het Noorden van het land ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren, in het Zuiden nog iets zachter. Zondag: Zon 8.4616.30, Maan 13.2l> 0.40. Maandag: Zon 8$616.30, Maan 13.32—1.52. De commissie voor de toewijzingen van beide Huizen van het Amerikaanse Congress heeft een voorstel aangeno men, volgens hetwelk aan Italië, F rank- rijlt, Oostenrijk en China 540 millioen dollar als voorlopige hulp zal worden toegewezen. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden hebben dit compromis-voorstel goedgekeurd. 522 millioen dollar hiervan zal aan de drie Europese landen ten goede komen. Het wetsontwerp zal nu aan Trnman ter on- d"-*~kening worden gezonden. Naar wij vernemen, overweegt men in Den Haag binnenkort de speciale vergunningen voor de aan koop van vitrages, beddegoed en ta pijten te vervangen door zogenaam de woning-textielpunten voor stof fering. Men mene niet, dat deze ge wijzigde maatregel verbetering in de distributie zal betekenen: inte gendeel wordt voor 1948 een ver slechtering van de punten-positie verwacMt, vergeleken met het hui dige jaar! De materiële nood, het trekken van millioenen naar het Westen en de toe standen in de Oostelijke zone zijn de voornaamste oorzaken van een gigan tische geestelijke nood in de Duitse bisdommen. Prof. Ivo Zeiger van de Missio Vatieana in Duitsland, die tijdens de oorlog rector was het Duitse College in Rome heeft in een rapport de bijzonderheden over de nieuwe toestan den, waarin het katholicisme in Duitsland zich thans bevindt, neergelegd Van de vroegere 25 Duitse bisdom men en de zelfstandige kerkelijke gebieden zijn het Diocees Ermland in Oost-Pruisen en de vrije Prelatuur Schneidemühl aan Rusland en Poten verloren. Ook een aanzienlijk deel van het vroegere Aartsdioeees Breslau staat thans onder Pools bestuur; het overblij vende gedeelte van dit Diocees omvat thans nog 180.000 katholiekenen heeft als zetel Görlitz. De Duitse diocesen zijn door de verde ling van Duitsland in vier bezettings zones en 17 landen (een verdeling die, Beieren uitgezonderd, geen rekening hield met de geschiedkundige tradities) in grote moeilijkheden voor wat betreft de zielzorg geraakt. En dit niet alleen vanwege de maatregelen inzake admini stratie en censuur: een Bisschop, die vroeger slechts te maken had met de regering van zijn land, moet nu de b'é- palingen en wetten van -meestal ver scheidene bezettingsmachten en lands regeringen in acht nemen. Zo heeft b.v. de Bisschop van Osnabrück zich thans tot niet minder dan.zes landsrege ringen te richten, omdat deze geheel on afhankelijk van elkaar optreden, vooral op het gebied der culturele wetgeving (schoolkwestie!) Het aantal katholieken in de bis dommen van de Westelijke zones is door de trek uit de Oostelijke, aan Po len toegewezen gebieden met milli oenen toegenomen. Voor de verschil lende diocesen zijn de cijfers: Fulda 800.000; Hildesheim 700.000; Meissen - 620.000; in het land Thüringen 720.000, in het land Mecklenburg 400.000; het Oostelijk deel van het bisdom Paderborn 800.000; Slees- wijk-Holstein 250.000300.000 (hier leefden voor de oorlog slechts een paar katholieke gezinnen); in wei nige weken nam het bisdom Osna brück.... 1.200.000 gevluchte katho lieken op. Wanneer men nu bedenkt, dat het met deze aanwas zelfs in normale materiële omstandigheden jaren zou hebben ge duurd alvorens in deze gebieden een ge noegzaam aantal kerkelijke inrichtingen en zielzorgers aanwezig ware geweest, is het duidelijk, hoe ellendig de toestand er nu is. Thans moet eén enkele priester in deze nieuwe diaspora onder de moeilijkste technische en lichamelijke omstandighe den 30, 50, 70 gemeenten met duizenden katholieken verzorgen! Uit Sleeswijk- Holstein bericht een priester, dat hij voor 4 steden en 221 kleinere gemeenten staat, met één helper nadat de twee overige assisterende priesters wegens uitputting moesten uitvallen. Terwijl vroeger de Bonifatiusverein namens het gezamenlijk katholicisme in Duitsland tenminste de dringendste noden op het gebied der zielzorg in de diaspora kon bevredigen, kan thans de gigantische nood niet meer verholpen worden. Eertijds welgestelde diocesen, zoals Aken, zijn thans tot 85 pet. geruïneerd en kunnen zich zelf amper meer hel pen. De meeste diocesen hebben door de oorlog 200 tot 300 theologen voor de opleiding van priesters verloren. Het algemene priestertekort is door het uit vallen van de oorlogsgeneratie nog nij pender geworden. Zodoende is daar. waar juist jonge, gezonde priesters aan het werk zouden moeten, naast het priestertekort, de te hoge ouderdom der nog aanwezige zielzorgers in het spel. De aanvulling geschiedt veel te lang zaam. De katholieken in de vroeger Evan- gelisch-Protestantse gebieden zijn niet, gelijk de diaspora-kaiholieken in de ja ren voor de oorlog, er aan gewend op eigen benen te staan. Aldus komt bij dit gebrek aan ervaring nog de gevaarlijke materiële nood. waarover men zich geen voorstelling kan maken. In de Sovjet-Russische bezettingszone wordt de zielenood uitgebuit. Aange zien geen heldhaftigheid geëist of ver wacht kan worden, vallen de gevolgen te bevroeden, ook voor wat de ge mengde huwelijken aangaat. Aangezien in deze zóne de levens omstandigheden en bovenal de opvoe- dingspractijken, die door de Sovjets» worden voorgeschreven, geen waar borgen bieden voor een morele opvoe ding, gaan in Saksen, Mecklenburg en Thüringen tienduizenden, vooral kin deren, voor het geloof verloren. Gezien dit alles voldoet Duitsland aan de voorwaarden, om als missieland beschouwd te worden. Professor Zeiger spoort daarom alle Katholieken aan, een nieuw missie-systeem te bedenken, dat boven de wil tot behoud van het reeds bestaande uitgaat. Alle herstel reparaties aan het ineenstortende huis zijn tevergeefs: om het ontzaglijke kruis van de 12 millioen ontheemde katholieken op te nemen, moeten alle krachten zich eendrachtig inspannen, aldus prof. Zeiger. Officieren van de 9e Veldcomp. Genie, zien toe bi) de herstelwerkzaamheden aan de spoorlijn BatoeradjaMartapoera. Extremisten hadden dit baanvak opgebroken, doch thans wordt het door de arbeiders van de spoorwegen onder leiding 'van eigen chefs weer hersteld. René Mayer, de Franse minister van Financiën, heetf zijn land Vrijdag een nieuw crisisprogramma aangeboden. De hoogtepunten van dit programma van 'verscherpte versobering zijn een ge dwongen lening, nieuwe zware belas tingen en het aanpakken van lanter fanters en habitué's van de nachtclubs. De voornaamste maatregelen zijn: 1. Een gedwongen lening de eerste in de Franse geschiedenis welke wel gas telde Fransen, boeren en grote za kenlieden dwingt 25 tot 50 procent van hun winsten van 1947 qm te zetten in tienjarige regeringsobligaties met een rente van drie procent. 2. Nieuwe, nog niet aangekondigde, belastingqp, welke 83 milliard francs extra uit de zakken van de Franse belastingbetaler moeten halen. 3. Reorganisatie van Frankrijks inkom- stenbdlasting, volgens de lijnen van het Britse systeem. 4. Een speciale jaar lijkse balasting voor leeglopers die in staat zijn te werken doch zulks niet doen. 5. Zeer zware belastingen op nachtclubs en het verbod van oprich ting van nieuwe na 1 Januari. Mayer schatte dat de regaringsuitga- ven in 1948 de recordhoogte van 900 milliard francs zouden bereiken, met inbegrip van 420 milliard voor de gewone civiele uitgaven, 35 milliard voor de we deropbouw en 280 milliard voor gewone en buitengewone militaire uitgaven. Hy zeide te verwachten dat de belastingen 817 milliard zouden opbrengen, terwijl de nog niet aangekondigde speciale be- lastngen de andere 83 milliard zouden lastingen de andere 83 milliard zouden (Van een bijzondere medewerker) In ons, bestuurders, vooral moet eigen lijk woelen een. voortdurende onrust ten aanzien van de grote verantwoor delijkheid, die we hebben tegenover de arbeiders, speciaal in dezé tijd niet zija grote geestelijke verwarring." Aldus sprak de scheidende voorzitter van de Utr. Dioc. Bond der K.A.B. in zijn openingsrede van de 48e Centrale Raad van deze bond, nu enkele (jagen geleden. Het was een ernstig woord van een zijn verantwoordelijkheid bewust leider. Heeft de K.A.B. altijd zeer dui delijk getoond, zich deze verantwoorde lijkheid bewust te zijn, met elk nieuw lid, dat de gelederen versterkt, neemt deze verantwoordelijkheid toe. Niet al leen omdat met het vergroten van het ledental de materiële en geestelijke zorg voor de massa zich uitbreidt, maar ook om het opmerkelijke verschijnsel, dat een zekere afstand groeit tussen leiders en leden der K.A.B. Het constateren van dit feit heeft goede gronden. Wan neer men op grotere bijeenkomsten van „gewone" leden der K.A.B. is. kan men vervrachten, daar de diepste verlangens te voelen trillen, die het volk bezielen. Er is evenwel een wezenlijk onderscheid tussen bijeenkomsten van „gewone" leden en die, waar slechts bestuurders samen zijn. Nog sterker spreekt dit, wanneer zulk een bestuurders-bijeenkomst voor namelijk uit gesalarieerde krachten be staat. Toevallig vielen in de afgelopen week twee belangrijke K.A.B.-bijeenkomsten vlak na elkajyr. De jaarvergadering van de Utr. Dioc. Bond der K.A.B. en de z.g. Verbondsvergadering van de Ned. Kath. Arb. Beweging, het hoogste wet gevende orgaan van de K.A.B. Vergelijking tussen de agenda's der beide vergaderingen toont wezenlijke punten van verschil en typische punten van overeenkomst. Waar de materiële belangen van de arbeiders spreken uit voorstellen van afdelingen, valt het de belangstellende toehdorder vrijwel on middellijk op, dat deze zich in hoofd zaak beperken tot wat we zouden willen noemen: de sfeer der directe materiële zorgen. Niet minder dan 35 afdelingen hadden een 20-tal voorstellen ingediend, alle betrekking hebbende op de sociale verzekeringswetten, gemeenteklas-inde ling, woningbouw, levensmiddelenvoor- ziening. Het Is natuurlijk verheugend, dat zulke vergaderingen worden gehou den, omdat daar vooral de echte ar beiders-verlangens spreken, met de di recte noden verband houdende. Ook het openingswoord van bondsvoorzitter Nij- kamp bleek geheel o. a. op deze directe noden te zijn ingesteld. Zulk een ver gadering is uiteraard een der steunpun ten, waarop een zijn verantwoordelijk heid bewust bondsbestuur zijn activiteit doet rusten. Dat evenwel de activiteit niet alleen in materieel opzicht bestaat, bleek zeer duidelijk op de een dag later gehouden Verbondsvergadering, waar een niet on belangrijk deel van het openingswoord van A. C. de Bruijn gewijd was aan de tot stand koming van de publiek-rech telijke bedrijfsorganisatie en onderne mingsraden. De discussies op deze ver gadering toonden aan, dat in de krin gen van de gesalarieerde bestuurders dit vraagstuk als een van de belangrijkste wordt aangemerkt. Het verschil nu in beide vergaderin gen. waarop we willen wijzen, is, dat op de vergadering van de Utrechtse Bond dit probleem met1 geen woord werd be roerd, tenzij toen de nieuw gekozen voor zitter opriep tot vormings- en ontwik kelingswerk en toen dr Oomelissen in zijn Zondagmiddagbetoóg waarschuwend de vinger hief: Loopt niet te hard van stapel, want ge zoudt de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie doden, nog voor deze is geboren. Wij hebben ons bij het aanhoren van deze woorden wel een ogenblik afgevraagd of die vraagstuk ken wel voldoende in de massa leven, of men begrijpt waar het om gaat. De Bruijn noemde het kernachtig: Ons werk voor de maatschappelijke reconstructie. Inderdaad daar gaat het om. De maat schappij moet beter geconstrueerd wor den dan tot op heden, als gevolg van een onjuiste waardering van de mens, die door middel van handenarbeid zijn aandeel levert in het maatschappelijk groei-proces, het geval is. Wij hebben de overtuiging, dat dit bewustzijn ter dege leeft bij de leiders der KA..B. Men ziet daar ook zeer goed, hoe dat con creet zal moeten gebeuren en welke de gevolgen er van zullen zijn. Anders staat het naar onze mening, met de massa der arbeiders. Voor die massa zijn woor den als publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, bedrijfs- en ondernemingsraden, voor een niet onbelangrijk gedeelte .slechts begrippen, toekomstbeelden, waarover men thans nog niet de plicht heeft een klaar beeld te bezitten. (Vervolg op pag. 3) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week in Indië de volgende verhezen zijn ge rapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3 G. J GOOSSENS, uit Apel doorn, overleden 15 Dec. tengevolge van bekomen verwondingen bij auto ongeval. Kon. Landmacht: Sold. P N. VAN DER HOEVEN, Uit Benthuizen (Z.-H.) gesneuveld 10 Dec. bij Singaparna. Sold. J. R. PIJNENBURG, uit Til burg, overleden. 10 Dec. tengevolge oorlogsverwonding te Bandoeng. Sold. W. RIETKERK, uit Leiderdorp, I Voorspoed, is niet altijd vermeer- dering van geluk. Voor nieuwe l weelde Wijken vele henen te zwak. gesneuveld 12 Dec. bij Tjibatoe. Sergeant J. W. H. TIMMERMANS, uit Broekhuizen, gesneuveld 12 Dec. te Lampegan Sold, le KL W. G. BEIJER. uit Steen deren (Geld.), gesneuveld 13 Dec. bij Lahat. Sold. J. DIJKHUIZEN, uit Scheve- ningen, overleden 13 Dec. tengevolge van oorlogsverwonding te Batavia. Korporaal J. BAKKER, uit Losser (Qv.), gesneuveld 14 Dec. bij Deudelij. Sold. G. VAN DER WOUDE, uit Eindhoven, gesneuveld bij Tasikmalaja. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soend. Sergt. HAMIN, uit Ned.-Indië, gesneuveld 2 Dec. Mad. sold. 2e kl. inf. SANNIMAN. uit Ned.-Indië, overleden aan bekomen verwonding 8 Dec. Mad. Sold. 2e KL Barisan MATFAI, uit Ned.-Indië, gesneuveld 9 Dec. Mad. sold. 2e kL Barisan MARKIAH, uit Ned.-Indië, 'gesneuveld 9 Dec. Mil. sold, le kl. Inf. DE ROOZE, uit Ned.-Indië, gesneuveld 10 Dec. Man. sold. 2e kl. inf. P. H. KOA- GOUW, uit NecL-Indië, gesneuveld 10 December.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1