Mr. Cremers opent Pluim veetentoonstelling i&Bfcïzm Kcrkbsrlchten STAD EN OMGEVING FIJNZINNIGE EXPOSITIE BIJ LEFFELAAR Werken vqn David S en Pam Rueter In Gemeentelijk Concertgebouw TAFELDAMAST J. Th. KORT Fa. Jacq. Frank Vijf jaar geëist tegen Walraven Van het witte doek Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! Het „laatste beroep" van dr. Beel IT Bel 1 3000 Burgemeester beschermheer van Xynologencluh AGENDA distributienieuws Chin. Ind. Rest. Hongkong Drie burgemeesters voor de microfoon Verplichte verzekering tegen werkeloosheid Radio Moors tweede kamer ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Roofovervallen in de hongerwinter Goede expositieruimte nog toekoms muziek ELKE HAARLEMMER ZIJN EIGEN STUKJE GROND Het huisje op de Grote Markt STILLE ARMEN Neem een besluit Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 UW KERSTDINER Haarlem, Heemstede, - Zandvoort ,;DE MINNESTRELEN" EN HUN SCHOTSE GASTEN Kienavond pater de Rooy Kerstgave gevraagd Ontploffing met ernstig gevolg HEEMSTEDE Weihnachts-Oratornim te Heemstede Agenda R.K. Verenigings gebouw Zondagsdiensten LAATSTE NIEUWS Republikeinen noemen zijn oproep opruiend Voor actie Nationale Monumentenzorg SANTPOORT BEVERWIJK Oud-koster Huyzenveld overleden De hulst is duur HEEMSKERK Oud-wethouder overleden Zwaardere postpakketten MANSHOLT'S POLITIEKE SECRETARIS Minister neemt betrokken post (erug Bij de Juwelier, Gr. Houisir. 109 KERST-GESCHENK in edel metaal Mei en zonder inlevering MARKT GEDEELTELIJK IN HERSTEL Een ifiwoner van Haarlem, die zich in 1942 voor de Waffen S S. meldde en tijdens de hongerwinter in zijn Uniform een bijna onafzienbare reeks roofovervallen pleegde, hoorde Vrij dag voor het Amsterdams Bijzonder Hof 5 jaafr gevangenisstraf tegen zich eisen. L. D. J. M. Walraven deed het voor komen alsof hij een lid der Duitse politie was. Hij blafte zijn slachtoffers in het Duits af en stak alles bij zich,» wat hij van zijn gading achtte. Talrijke Haar- le™se .ingezetenen beroofde hij op deze wijze in de meest nijpende periode van de oorlog van hun laatste waardevolle bezittingen. Daaronder waren levens middelen, geld, motorrijwielen, fietsen, textiel, levensmiddelenbonnen, diaman ten en gouden sieraden. Zo stak hij on der meer bij een inval in de Hagestraat een portefeuille met f 2000 en een geld kistje met f 18000 bij zich, toebehorende aan de heer J. H. Hengjas. Bij de heer J. de Waard in de Zuiderstraat nam hij een kistje „in beslag", waarin gouden horloges, gouden damesarmbanden, gou den ringen en kostbare paarlsnoeren waren opgeborgen. Niet minder dan 15 getuigen, waar onder verscheidene van verdachte's slachtoffers, legden verklaringen af. De uitspraak is-bepaald 2 Januari a.s. In Brinkmann hield gisteravond de kynnlogenclub „Kennemerland" een bijzondere bijeenkomst, tijdens welke de burgemeester van Haar lem, mr. Cremers, als beschermheer van de vereniging werd geïnstalleerd. De heer Joh. Pietefsen uit Overschie hield in het begin van de avond een inleiding over het importeren van nieu we rassen van honden, waarbij hij er op wees. dat men verstandig diende te werk te gaan. Hij pleitte voor een nau we samenwerking voor de'kynoiogen on derling. "Te veel nog werkt men, veelal uit jaiouzie, op zichzelf. Door goede sa menwerking alleen zal het mogedjk zijn een stam te kweken, die tegen een bui tenlandse opweegt De voorzitter, de heer F. Heerkens Thijssen, hield vervolgens een toespraak, waarin bij doel en werkwijze van de kynologenclub uiteen zette. Spr. be treurde het, dat door het verdwijnen van het Brongebouw, vrijwel de gelegen heid ontbrak, evenals In vroeger jaren, een alleszins waardige tentoonstelling te organiseren. Het verheugde hem mr. Cremers niet alleen als burgemeester te mogen be groeten, maar ook als een honden-I'lef- nebber. In 1938 reeds had spr. een ont moeting met hem en wel op de honden- tentoonstellftig in het Kurhaus te Sche-' veningen. HU bood de burgemeester en diens echtgenote, die door omstandigheden niet aanwezig kon zijn, het vererdgings- speldje aan en tevens een gratis 'abon nement voor het leven op het half- -naandelijks tijdschrift „Hondenwereld". Daarbij overhandigde hif hem een offi- :iële oorkonde, waarop de aanvaarding van het beschermheerschap beschreven stond. In zUn dankwoord bracht de burge meester naar voren, dat hij niet alleen lis zodanig beschermheer had willen worden, maar ook om persoonlijke re denen. Reeds spoedig na zijn benoeming had hij zün aandacht gewijd aan een ge bouw, dat voor tentoonstellingsdoelein den op alle gebied geschikt zou zijn, een gebouw, waaraan Haarlem zulk een gro te behoefte heeft Een enkele keer was het plan besproken, maar het ge brek aan bouwmaterialen en de grote woningnood laten voorlopig niet toe, dat er iets positiefs gedaan kan worden. De burgemeester deed in deze echter een beroep op de zakenmensen nu reeds een financiële basis te leggen, omdat de voorbereiding voor een dergelijk werk jver het algemeen meer tijd vraagt dan «le uitvoering daarvan. Met het opspelden van het insigne verklaarde hij formeel het bescherm heerschap te hebben aanvaard. Een der oud-voorzitters van de kyno- 'ogenclub. de heer W. van Haaren uit '„aren, sprak hierna nog een kort woord an feliciteerde bestuur en leden met huü beschermheer. Het is niet aardig, dat zoveel dagbla den de serie inbraken, die deze week in Haarlem en omstreken gepleegd zijn, met veel vertoon melden. WU voelen ons daardoor een beetje in onze eer aange tast. Wanneer een collega aan het re laas toevoegt: aardige stad, Haarlem! dan proeven we daaruit een sarcasme, dat tot tegenweer oproept. Moet u eens opletten waar de daders van belangrijke kraken vandaan komen. In de meeste gevallen uit een stad, die 14 minuten ■sporens van de opze ligt, maar die we niet zullen noemen. Het wordt dan ook hoog tUd, dat we de Amsterdamse Poort weer als aloude afsluiting van de oost- sijde gaan gebruiken en die schilder, die ?r nu in woont, moet dan maar verhui zen naar de Ruïne van Brederode. Zon- ier paspoort mag niemand meer bin nen onze veste komen. Met minister Lieftinck houden we niet van blokkering, tolmuren veffoeien wij die zo dicht bij de bollenvelden wonen, maar er blijft geen andere mogelijkheid over. Zeker, ;ollega, ..Haarlem is een aardige stad". De inbrekers zijn echter elders uitge broken. Het bewijs? Ga eens na hoeveel personen er als Inbreker van beroep in de burgerlijke stand zijn ingeschreven. Ge zult er niet één vinden. Waarom die gevangenis aan de Harmenjansweg dan juist ln Haarlem staat? Ha. hadie ls raak! Maar ls het fatsoenlijk onze gastvrijheid dusdanig te bekladden? E:arle.-- ^-rs, te wapen voor uw eer en goede naam! Kurt Neumann geeft in de film „Make a wish", welke in het Rembrandt-theater draait, het verhaal van een kleine jon gen, die zijn moeder, een weduwe, langs de weg van piano, zang en operette een tweede echtgenoot bezorgt. Het geheel is een show, die toont, dat men in Amerika niet op een dubbeltje kijkt, wanneer het er om gaat met een film het publiek te veroveren. Overigens moet men erken nen, dat het slechter had gekund dan deze film laat zien. Een gezellige rol prent voor Iedere leeftijd. In het City-theater wordt de romanti sche film „Jane Eyre" vertoond, die al eens eerder in Haarlem was. Joan Fon taine en Orson Welles spelen de hoofd rollen op het witte doek, waar men de griezeligheden uit het boek van Charlotte Bróntë in dubbele portie te genieten krijgt (14 jaar). De film „Kermisklanten", die veel amusement geeft in Palace, is gemaakt volgens het oude recept. Veel smijten, gooien en gek doen," waar de mensen altijd nog van houden. Een krankzin nige en een gewaande krankzinnige vluchten uit een „rusthuis" en komen tussen kermisklanten terecht. Wat er dan allemaal voorvalt is moeilijk na te vertellen, en het komt er ook minder op aan. Veel heeft de film niet om 't Hjf. (14 jaar). „George verovert de vloot". Zo heet de film, die deze week in Luxor wordt vertoond, doch het blijft enkel bij de naam van de rolprent, want we zien George bijna niet op zee en zeeslagen komen niet in het gegeven voor. Wel komt George door zijn onhandigheden midden in een Duitse spionnageaffairé terecht, zonder zien daar bewust^van te zijn. Later echter gaat 'hij in een kapot motorbootje een schip achterna, dat "door de Nazi's tot zinken zou moeten worden gebracht. Hoe het daarmee verder af loopt zien we niet, wel dat George onder water voor een happy ending zorgt. De vermakelijke, doch pretentieloze rolprent is toegankelijk boven 14 jaar. Herman Bouber en Cor Ruys zijn weer eens in de Spaamestad, doch ditmaal niet op het toneel, maar op het film doek van het Spaarne-theater, waar zij' spelen in de Hollandse film „Comedie om Geld". De rolprent kenmerkt zich docr de goede opvoering van het gegeven: een mysterieuze geschiedenis in het doodgewone volksleven. In het voor programma draait deze week een van de nieuwste cowboy-films, Mensenjacht ge naamd- Toegang 14 jaar. In de bioscopen wordt een suggestieve voorfilm vertoond onder de titel „Het on sterfelijke leger", uitgaande van het Co mité voor Oorlogsmonumenten. Hoeveel cm.2 Damplantsoen werden reeds verkocht op de Grote Markt? Heel veel., maar nog lang niet genoeg! En nog niet iedere Haarlemmer heeft zijn eigen plekje grond, al wordt de aankoop van dit eigen plekje door ve len ook heel ernstig opgevat. Wat zegt u -van het kleine jongetje, dat aan kwam hollen, dwars door het drukke verkeer, en ademloos verrukt voor zijn twee kwartjes een héél stuk grond verlangde? Of van de twee allerliefste oude dame tjes, die hun zorgvuldig gespaarde kope ren centen en halve centen kwamen om zetten in vierkante centimeters. Of van de zeer secure heer. die zijn certificaat na aankoop aan alle kanten bekeek en het helemaal niet aardig vohd er niet uit op te kunnen maken welke cm.2 Dam hij nu precies de zijne mocht noemen. Maar hij was tevreden met ons antwoord: „In ieder geval woont u reeht tegenover de Koningin". Komt Haarlemmers, volgt deze goede voorbeelden: iedere dag van 10—4 uur staan de ijverige verkoopsters in het huisje op de Grote Markt voor u klaar. Allen tezamen bouwen wij het monu ment! Maar de opbrengst der actie is voor een groot gedeelte vo,or de nabe staanden der slachtoffers. Maandag en Dinsdag zal door Haar lem-Noord en Woensdag door het Am sterdamse kwartier een geluidswagen trekken, teneinde de verkoop van cer tificaten te stimuleren. Jeugd boven 16 jaar, die wil helpen, wordt Maandag morgen half tien op het Soendaplein verwacht. Zondag kunt ge er de gefiele dag ovetr nadenken hodveel ge ons voor de actie der -Stille Armen zult brengen. Gireer Uw gave niet meer, want dan komt ze te laat. Aan ons bureau aan de Smede- straat kunt U steeds terecht en de brievenbus zit op slot. Ook de kleinste gift is welkom! Gestort op de Twentsche Bankverenl- ging door: N.N. f 5; A. de B. D. f 10; J. M. Z. f 10; Mr. A. M. L. f 5; Mr. C. M. J. de J. f 25; W. B. f 5; L. A. B. f 10; Haarl. Grond, Hei- en Aannemersbedrijf f 10; N.N. f 2.50; W. A. C. W- f 5; N.N. f 250; Jhr. F. T. v. B. f 25. Ingekomen bij het Comité; Huize ,.P" f 7.50; mevr. M. E. L.—de V. f 10; N.N. f 6 Op onze redactie zijn binnengekomen de volgende giften: A. B. f 10; verjaar dagavond R. B. f 15.21; Mr. X. f 10; een werkman f 1; uit dgnk f 2.50; koop. som agentschap 1845 f 25 De Gooise schilder David Schulman is een genoeglijk en begrijpelijk verteller, die de waardering geniet bij een zeer gevarieerd, aandachtig ge hoor. Zijn werk immers stelt geen pro blemen aan het publiek: in klare taal vertelt hij over de schoonheid van het typisch Hollandse land en van de ge- pmoedeIijke rust in de oude stadjes, waar hij met een tikje weemoed wijst op de monumenten van de glorie van weleer. Hij laat zich echter nooit verleiden zich via de intimiteit van het publiek te verburgerlijken, want zijn werk bezit de kwaliteiten die door de veeleisende lief hebber worden gesteld. Zonder zich aan experimenten te wagen schuwt hij de ln zijn opvatting passende verworvenheden niet; hij verwerkt ze als een vanzelfspre kendheid onopvallend. Dit getuigt zowel van eerbied voor gevestigde tradities als van een gezonde kijk op de eigen tijd. Door zijn grote en gelijkmatige be kwaamheid kan hij volkomen eerlijk zijn, hoeft geen zwakheden te verbergen noch te pronken en dit alles maakt Schulman pis figuur sympathiek. Bovendien be perkt hij zich door zijn zelfkennis bin nen de gaven van zijn talent, zodat een sprong boven of buiten zijn bewuste mogelijkheden niet geschiedt. Dit ge moedelijk tevredene, dat- ten grondslag ligt aan aard en onderwerp schept tus sen beide elementen een stabiel even wicht. Een dertigtal zijner werken, gelijkelijk verdeeld in aquarellen en olieverven als Kersttentoonstelling door Kunsthan del Leffelaar geboden getuigen van deze eigenschappen. De uit het papier gegroeide gewassen tekeningen zijn zeer spontaan, breed en in nun eenvoud van onderwerp boeiend. De rake penseeltekening, de grootgehou den aanduiding van de plastiek en de ruimtelijke werking hebben een verwant schap met de overeenkomstige werkwijze der barokke kunstenaars. Hoogtepunten Winterlandschap van David Schulman. zijn hier de werken onder nummer 18, 22, 24, 26 en 30. In de olieverfschilderijen zijn de zo merse landschappen wellicht bekoorlijk, door de aanwezigheid echter van de winterstemmingen ln Achterberg en de Gelderse vallei wordt die bekoorlijkheid overstraald en de beoordeling beïnvloed. De stille winteratmosfeer is zo fechoon en puur, de weergave zo tastbaar en zo kostelijk geschilderd: hier ls Schulman op zijn be&t. De bindende „toon" biedt hem waarschijnlijk meer mogelijkheden dan de verdelende „kleur" en wij menen dit bevestigd te zien in het doekje „Fol kestone". Pam Rueter, een zoon van de por trettist George R. houdt zich uitsluitend bezig met het snijden en graveren van zeer fijnzinnige vignetten in hout. De gelegenheidsgrafiek (vanaf het ex-libris tot aan het gewijzigde telefoonnummer) die hier van hem als gelijkwaardig partner van de exposerende schilder is tentoongesteld wijst in de fantastische variatie bij een zo grote hoeveelheid de zer vignetten op een uiterst vruchtbare geest. Zijn techniek is ontzagwekkend in gaafheid en virtuositeit. Puntige hu mor op een stevige psychologische basis, een voorname beschaving en een grote beweeglijkheid van gedachte gebonden aan een rijk talent: ziehier Pam Rueter, de ontwerper ook van de vlag welke H. M. de Koningin dezer dagen aanbood aan de stad Amsterdam. Deze Kersttentoonstelling heeft geen' direct verband met de feitelijkheid van Kerstmis, zij sluit echter aan bij de sfeer van goedheid, kinderlijke ontroering en vrede, die zeker hier niet wordt gestoord. De vaste bezoeker verzuime deze exposi tie niet, en degenen die zich plegen te beperken tot de hors d'oeuvre van de etalage mogen weten-.dat hun binnen een kostelijke feestmaal wacht L. T. Gisteravond opende de burgemeester mr. P. Cremers, officieel de tentoon stelling, welke de Vereniging „Haer- lem" voor sportfokkers in samenwerking met de Ned. Alg. Bond van postduiven- houders, de aquariavereniging De Na- tuur" en de kanaridkwekersvereniging „Ons Genoegen" in het Gem. Concert gebouw heeft georganiseerd. De heer G. Ligtenberg, voorzitter van eerstgenoemde veireniging, heette de tal rijke aanwezigen welkom, o.w. behalve de burgemeester, de heer E. H. Tenckinck. oud-hoofdcommissaris van politie, en de heef J. A. Dorrësteijn, di recteur van Hout en plantsoenen. Spr. wees op het bijzondere feit, dat MET VAN Bioscopen: Rembrandt: Make a jvish (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ker misklanten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: George verovert de vloot (14 j.), dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u. en Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jane Eyre (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater:* Comedie om geld (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans I Hals, geopend: 1015 u. en Zondags: 1315 u.; expositie schilderijen en teke- j ningen van N. Adamse, M. Brandenburg, J. Broeze e.a., geopend: 1016 u. en Zondags: 1316 u. Leffelaar (Gr. Markt): Kersttentoon stelling werken David Schulman en Pam. G. Rueter. Geopend in de week: 10—17 u. Heerkens Thijssen: Schilderijen en aquarellen van Zuster Benedictines en kleurtekeningen van D. Lindeman. Geo pend: 1013 en 1417 u. Concertgebouw: Pluimvee en konijnen door de Vereniging van Sportfokkers (t.m. 21 Dec.). Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der Haarlemse apotheken worden van 21 tot 25 Déc. waargenomen door: Apotheek Van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711 en te Heem stede: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, iel. 28523. Zaterdag 20 December: Stadsschouwburg: Comedia met volks voorstelling van Candida, 8 uur. Zondag 21 December: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come dia m. m. v. de H. O. V., 7.30 u. Maandag 22 December: Stadsschouwburg: Gijsbert Japicx met „Klink dan en daverje", 8 uur. Maandam 22 December Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest M; N t.m. Ni. Heemstede (Binnenweg 160) Uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912.15 uur MaMa uitreiking extra-levensmid delenkaart voor a.s. en jonge moeders K—P. Zandvoort (Haltestraat 4) uitreiking bonkaarten I—J, 915 u. Tezamen met hun Schotse gasten, de jongens en meisjes van „The Kirkintil loch Junior Choir", hebben „De Min- nestrelen" o.l-v. Hubert Cuypers in de Bakenesserkerk een uitvoering gegeven. Al zijn het geen gelijkwaardige groot heden, toch is men geneigd een verge lijking te trekken Het is geen chauvi nisme, als we beweren, dat ons Neder landse koor het in verschillende opzich ten van het Schotse wint. Dit valt echter niet zozeer te verwonderen, wanneer men beseft, dat de Hollandse knapen een in tensiever scholing hebben ontvangen. Tech beschikt Rev. Macpherson over prachtig stemmenmateriaal, dat in ensemble beter tot zijn recht komt dan in solozang. Vooral de meisjesstemmen klonken, behalve een warme alt, in de soli nogal ijl. Het Junior Choir, dat goed reageert op de stimulerende directie van hun geestelijke leider, zingt streng gerhyth- meerd, de nadruk leggend op de begin consonanten, hetgeen een aparte charme verleent aan de zang. De jonge Schotten zongen met veel gevoel een keur van Engelse Kerstliederen en eigen Volks liedjes, welke laatste een zekere weemoe, digheid bezitten. Zeer welluidend en gaaf in vertolking waren „Dream Augus", „Bonnie Dundee" en „Good King Wen- ceslas." A. S. In het voorjaar 1948 vertrekt pater De Rooy naar de missie aan dé Goud kust. Om hem enige financiële steun te verlenen, heeft de K.A.J. St. Bavo een kien- en dansavond georganiseerd op 4 Januari, 's avonds 8 uur, in de Leo- narduszaal, Leidsezijstraat. Ann bovengen, avond werken o.a. mede „The Rhytm. Collegians" en de Heer Schroder. Kaarten verkrb'gb,: Zondags v. 102 u» Clubhuis „St. Baaf" lng. Leidsev. (Adv.l Het toneelgezelschap „De Kennemer Kunstkring" geeft Dinsdag 13 Januari een toneelavond in „De Leeuwerik". Aanvang 8 uur. de samenwerkende verenigingen kans hadden gezien binnen enkele dagen deze expositie klaar te maken. Het verheugde hem dan ook zeer, dat de diverse ver enigingen elkaar hadden gevonden, waar. door ieder een grotere kring van be langstellenden zou kunnen trekken. Ir. de toekomst zal men trachten nog meer in federatief verband te gaan werken. In zijn openingswoord wees de burge meester op het merkwaardige van deze tijd, dat velen geen kans zien voor zich zelf en hun gezin tijd vrij te maken en dat zij de keren, dat zij wel ovet eigen tijd beschikken daar geen juist gebruik van maken. Daarom sprak hij zijn be wondering uit voor degenen, die zich toelegden op het verzorgen en kweken van de huisdieren zoals die,dcEe dagen worden ten toon gesteld. Na de beste wensen uitgesproken te hebben voor het succes van de expositie verklaarde hij deze geopend. Vervolgens spraken de voorzitters van de drie andere verenigingen, die hllen een kort pleidooi hielden voor het dier, op welks verzorging de resp. verenigin gen zich toeleggen. Na een dankwoord van de heer Lig tenberg bezochten de talrijke -aanwezi gen, o.w. het 90-jarige ere-lid, de heei J. Bruigom, de expositie-zalen, waar hun uiteraard een luidruchtige ontvangst ten deel viel. Een nadere beschouwing van de ten toonstelling, die wij iedereen van harte kunnen aanbevelen, gaven wij reeds in onze editie van gisteren. Morgen wordt in de parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat onder alle H.H. Missen een liefdadigheidsprer dikatie gehouden door de weleerw. heer G. de Wit, kapelaan te Noordwijkerhout en oud-zoon der parochie. Met de op brengst der collecte wil men een Kerst- gave uitdelen aan de meest behoeftige parochianen. Mogen daarvoor de paro chianen een milde gift offeren. Voor grotere giften hojidt het parochiaal arm bestuur zich aanbevolen en dan is het adres van de penningmeester, de heer H. v. d. Horst, Dr. Schaepmanstraat 29. Gisteravond was' de 23-jarige fotograaf J. v. d. M., wonende boven een expeditie bedrijf in perceel Smedestraat 37, aan het experimenteren, toen door onbeken de oorzaak een ontploffing ontstond, die tot gevolg had, dat de fotograaf ecii. hand werd afgerukt en hij in de buik werd gewond. Mej. L, Kokshoorn zal Maandag 22 De cember in het parochiehuis Prinsen Bol werk 1 voor de Kath. vrouwen van de Elisabeth en Barbara-parochie spreken "over ,,De houding der Kath. vrouw in de tegenwoordige maatschappij". Met medewerking van Lenie Pull, so praan, en C. Faber aan het orgel, geeft h-ri Haarlems Chr. Mannenkoor op Vrij dag, 26 December 's avonds om 8 uur een kerkconcert in de Wilhelminakerk aan de Ged. Oude Gracht. HAARLEM, smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) Bach's stemmingvolle Weihnachts- oratoriUm werd gisteravond door de Heemsteedse1 Christelijke Oratorium vereniging, onder leiding van George Robert, in»de Genef. kerk aan de Koe- diefslaan, met medewerking der Haarl. Orkestverefiiging en een viertal solisten gedeeltelijk uitgevoerd. De nogal scherp reagerende acoustlek van het kerkgebouw stelt aan de uit voerende bijzondere eisen. Zo klonken aanvankelijk de trompetten wel wat stug en hard, overigens alle lof aan dit stel pittige koperblazers. Op enkele rhyt.hmische ongelijkheden na had George Robert ook de rest van het en semble goed in de hand. De koren klon ken levendig en goed beheerst was de samenzang; men zong met enthousiasme en goed begrip. De heren-stemmen wa ren evenwel, zoals bij de meeste koren, niet geheel in evenwicht tegenover de goed bezette damespartijen. Van de solisten noemen we als eerste de alt-sólisie Akke de Vries, die een fraaie vertolking, gaf van de haar toe bedeelde recitatieven en aria's. De so praan Ankie van Wickevoort Cromme- lin was na de pauze beter op dreef dan er voor. De tenor Willem Verwey hoor den wij voor de eerste maal: een sym pathiek geluid en een uitstekend be heerste voordracht. De bas Herman HiiJsmann vonden we het best in zijn samenzang met de sopraan-soliste. Over het geheel genomen dus een zeer bevre- gende uitvoering. J. SCH. Zondag 8 uur Kerstuitvoering Kath. Arb. Bgweging. Maandag 8 uur Kerstuitvoering Kath. Arbeidersbeweging, 8 uur clubavond H.B.C. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Missie-Naaikrans, 8 uur Kienavond H.B.C., 8 uur. Pluimveevereniging „De Eendracht." Zaterdag 1112 uur bonnen verzilve ren bouwvakarbeiders, georganiseerd 3 4 uur, dit 3 ongeorganiseerd. De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. J. Reurink. Aer- denhout, Duinweg 8, tel. 26035: dr. G. S Nout, Camplaan ,0, tel. 28763; dr. J Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Wijkverpleging: Zr. vl~ d. Hoek, Heemst. Dreef 31. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. United Press verneemt, dat de Indo nesische delegatie vandaag in een ge heime vergadering besloten heeft èen brief op te stellen aan de Commissie van Drie, ter beantwoording van het „laatste beroep" van dr. Beel op de re publiek om zich met de Nederlanders te verenigen in een poging om de "Ver enigde Staten van Indonesië tot stand te brengen. In republikeinse kringen beschuldigt men dr. Beel er van „de bemiddeling v5n de Commissie van Goede Diensten voorbij te lopen". In deze kringen zegt men, dat zijn oproep „opruiend" was en daC waar de Nederlandse premier sprak van .„onverantwoordelijke Indo nesische elementen", hij de republikein se delegatie in de huidige onderhande lingen als onverantwoordelijk betitelde. Nadat de commissarissen der Konin gin 13 December het nationale karakter van de actie-van de Nationale Monu mentencommissie, in tegenwoordigheid van de leden van het Koninklijk Huis, door de bijzetting van urnen met aarde uit alle provincies, hebben geaccen tueerd, zullen Maandag de burgemees ters van de drie grootste steden, hun stem geven aan dit grootse plan. Gedrieën zullen - de burgemeesters d'Ailly, Oud en Visser 's aVonds van 7.45 tot 8 uur achter de microfoon plaats nemen en ieder van hen zal een van de drie doelen van de Nationale Monumentencommissie behandelen, n.l. de nationale monumenten, de nagelaten betrekkingen en de oorlogsgraven. De uitzending zal geschieden via Hilver sum I. Naar het A.N.P. verneemt, is bin nenkort de indiening bij de Tweede Kamer van een ontwerp-werkloos- heidswet te verwachten. Dit ontwerp zal dan beogen de invoe ring van een verpüche verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, door respec tievelijk een wachtgeldverzekering, gedra gen en uitgevoerd door het bedrijfsleven en een werkloosheidsverzekering, even eens uitgevoerd door het bedrijfsleven, rr.aarg edragen door bedrijfsleven en overheid te 'zamen. Het moet voorts in de bedoeling liggen, dat er bij de wacht geldverzekering verscheidenheid van re geling per bedrijfstak zal bestaan, ter wijl bij de werkloosheidsverzekering de voornaamste bepalingen uniform zullen zijn. RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Dinsdag 23 December, 8 uur, zal de gemengde zangvereniging „Vox Huma na" in de Ned Hervormde Kerk te Santpoort een kerkconcert geven met medewerking van Lies Hertier, sopr., en C. Smit, orgel. Het programma ver meldt werketj van Bach, Palestrina, Ccrnelus, Röntgen, van Rennes e.a. Tijd Dinsdag 9 Na langdurige ongesteldheid is gister nacht te zijnen huize overleden de heer A. Huyzendveld, oud-koster van de pa rochiekerk van H. Agatha. Aan de bloemenveiling te Beverwijk werd de eerste hulst met bes inge bracht. De prijs bedroeg ruim f 4 per kg. De heer Jan van Duivenvoorde, Ou^- Wethouder van de Gemeente Heems kerk, is gisteren in de leeftijd, van 68 jaar overleden. De overledene was ruim 25 jaar Wethouder van de Gemeente en is als zodanig heengegaan in 1945. V DAG EN NACHT Met ingang van 12 Januari a.s. wordt het maximum gewicht voor postpakket ten in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg. Het porto voor pakketten bo ven 5 kg. t.m. 10 kg. bedraagt f 1,De maximum afmetingen blijven echter voorlopig gehandhaafd. De Tweede Kamer Vrijdag gepre sideerd door mr. «A. M. Joekes zou bij het begin der vergadering stemmen over het amendement-Romme tot verminde ring van de post ministerie der begro ting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening met f 12.000. Minister Mansholt heeft echter inmiddels bij nota van wijziging de betrokken post terug genomen. De minister licht daarbij toe, dat het hem niet mogelijk zal zijn een deel van het werk, dat de secretaris ver richt, zelf te doen. Hij kan met dit werk ook andere medewerkers niet belasten en zal zich thans er over beraden hoe dit in de departementale sfeer kan wor den opgelost. De heer ROMME (K.V.P.) trekt daar op zijn amendement in. De begroting wordt daarna z. h. s goedgekeurd. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAALST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u„ Lof 7 u„ Congr. asp. 12.15 u. Maandag: biechten 79 U. Dinsdag: biechten 79 u. Woensdag: biechten 48.30 u. Donderdags Nacht mis 5 u., Hoogmis 10 u.. Vespers 4.30 u. Vrijdag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8 15, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 3.30 u. Zater dag: biechten 4.308.30, Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Congr. he ren 7.30 u.; DINSDAG: Congr. meisjes jun. 7 u.; jongedames 7.45 u.; WOENS DAG:, biechten. 46 en 79 u. DON DERDAG: Nachtmis 5 u.; Hoogmis 10 u.; Vespers 4 u. VRIJDAG: H.H. Mis sen als op Zondag; Lof 7 -u. ZATER DAG: Lof 7.30 u.; biechten 5—6.30 u. en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADTJA (Nieu we Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u., Lof 7 u. Maandag: Congr. dames 8 u. Dinsdag: Lof 7,30 u. Woensdag: biechten 4—9 u. Donderdag: Nachtmis 5 u„ Hoogmis 11 u., biechten van 67 u., Lof 7 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag. Lof 7 u. Zaterdag biechten 4—9 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u, (Hoogmis); Lof 7.30 u.; Congr. jongens 5.30 u. MAAN'DAG: Congr. da mes 8 u. DINSDAG: Congr. jongedames 7.30 u. WOENSDAG: biechten 4.30—8.30 u. DONDERDAG: Nachtmis 5 u.; Hoog mis, 10.30 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat). ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. MAANDAG: H. Fam. heren 8 u. DINS DAG: Cpngr. meisjes sen. 7 u.; jongeda mes 8 u. WOENSDAG: biechten 49 u. DONDERDAG: Nachtmissen 4 en 6.30 u.; Hoogmis 10.30 u.; Vespers 4 u. VRIJ DAG: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. ZATERDAG: biechten 4.30—8.30 u. ALLERH. HART VAN JESUS (Kle verparkweg) Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u., Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7 u„ dames 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30.u. Woensdag: biechten 59.30 u. Donderdag: Nacht mis 5 u., Hoogmis 10.30 u., Lof 4 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag, Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten, 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.( Congr. jongemannen 12.15 u., Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., Congr. meisjes jun. 8.15 u. Woensdag: biechten 5—8.30 u. Donderdag: Nachtmis 5 u„ Hoogmis 10.30 u„ Lof 7 u., biechten 67 u. Vrij dag: H.H. Missen als op Zondag, Lof 7 u. Zaterdag: biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u., Lof 7 u. Maan dag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: Ma- riagarde 7 u. Woensdag: bicchteiï 49 u. Donderdag: Nachtmis 4 u„ Hoogmis 10.30 u.. Vespers 4 u. Vrijdag: H.H. Mis sen als op Zondag. Zaterdag: biechten 58 u. O. ti. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo. (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.J Lof 6.30 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7.30 u. Woens dag: biechten 49.30 u. Donderdag: Nachtmis 5 u..; Hoogmis 11 u„ Lof 6.30 biechten 56.30 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 6.30 u- Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u„ Lof 7 u. Woensdag: biechten 79.30 u. en 4 9.30 u. Donderdag: eerste Nachtmis 3.30 u., tweede Nachtmis 6 u.. Vespers 4 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag, Lof 7 u. Zaterdag: biechten 78 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Mis sen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u., Lof 7.30 u. Maandag, Dinsdag en Woensdag biechten 's morgens voor 9.30 u. en 48 u. Donderdag: eerste Nachtmig 3.30 .u., tweede Nachtmis 6 u., Vespers 3 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag. Zaterdag: biechten 48 u., Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout). Zondag:. H.H. Missen 7 30, 9 (Hoogmis) en 11 u., Lof 4 u. Dinsdag: Lof 8.30 u. Woensdag: biechten de ge hele dag behalve 123 u. Donderdag: eerste Nachtmis 3.30 u., tweede Nacht-, mis 6 u., Vespers 4 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag. Vespers 4 u. Za terdag: biechten 3—9 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10'(Hoogmis) en 11.30 u. Agnescongr. 12.30 u„ Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. heren 7.30 u. Woens dag: biechten 4—9 u. Donderdag: eer- ua6' UlCblllCIi TyJ ste Nachtmis 4.30, tweede Nachtmis 7 u., Vespers 3.30 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag. Zaterdag: biechten 56 en 7—9 u., Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede). Zondag: H.H. Missen 7, &.30, 10.15 en 11:30 u., Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes sen. 7 u. Woensdag: biechten 4—8.30 u. Donderdag: Nacht mis 5 u., Hoogmis 9.45 u„ Vespers 2.30 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag, Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 58.30 u., Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: HH Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis), Lof 7 u. Woensdag: biechten 49 u., behalve 6.30—7 u. Donderdag: Nacntmis 5 u., Hoogmis 10 u.. Lof 7 u. Vrijdag: H.H. Missen als op Zondag, Lof 7 u. Zaterdag: tyechten 6—8 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam)'. ZON DAG: fi-H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. WOENSDAG; biechten 3—8 if. DONDERDAG: Nachtmis 5 u.; Hoograr.'is 9.30 u.; Vespers 2.30 u. VRIJ DAG: H.H. Missen ais op Zondag. ZA TERDAG: biechten 6—7.30 u.; Lof 7.30 u. naast Cinema Palace vindt U het juiste en practische Amsterdam, 19 Dec. 1947. •Tot slot van de week was de aande lenmarkt vandaag goed in herstel, het-- geen voornamelijk een gevolg was van de betere prijzen, die voor claims Kon. Olie golden. De aandelen fluctueerden daarbij van 277 naar 285 om iets lager te sluiten. Op de overige afdelingen was de stemming eveneens gekeerd, hoewel tegen het slot de meeste noteringen weer een kleine teruggang te zien gaven. Van industriële ondernemingen kon Philips ;ot 344 monteren, Unilever zette 2 pet. lager in op 271, doch verliet de markt op 275 terwijl Aku 5 pet. ophap tot 167. Van Cultures liep H. V. A. tij delijk tot 207 op om iets lager te sluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2