Truman's boodschap aan Congress N IVI V V Tweede Kamer neemt wijziging der Enquête-wet aan Wat zal de Eerste DE MOND VOL TANDEN PERGJS'S VIJFJARENPLAN El DE STEUN m DE EUROPESE NATIES Onaer de Kerstboom! PHILIPS phiMShavë Belangen van de arbeiders Engeland kan zichzelf wel helpen Zweedse film voor de jeugd ZEVEN KINDEREN EN f EEN GEIT Om de geheimen in de ministerraad Kamer doen? Tui; National Gi n Bank 01 NiavYokr ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Argentijns eigenbelang in de knel Eerst herstel van Europa Franse oplichters In Amersfoort geknipt Geen Amerikaanse tarwe meer nodig West-Duitsland deelt oojc mee TEGEN VLEKKE ZEVEN JAAR GEADVISEERD Aantrekkelijk gevoelig verhaal - :?1 N„.s_aïaü5L 25 set m 7 0TTA' Vatican: LOCAAL GRENSVERKEER HERVAT Sociale gezondheidszorg Péron, de leider der Argentijnse ré- gering, heeft een economisch pro gramma opgesteld, dat vermoedelijk binnen niet al te lange tijd in werking zal treden, en dat als richting een stre ven heeft om in de vijf jaar, voor welke het zal gelden, het land geheel of ge deeltelijk economisch onafhankelijk van de rest van de wereld te maken. Hiertoe is vooral een sterke uitbreiding van de Argentijnse industriële productie-capa citeit vereist, en om deze mogelijk te maken is Argentinië verplicht, zich voor wat betreft het goederenverbruik in het binnenland voorlopig een aantal Beper kingen te getroosten, uit het buitenland slechts die artikelen te betrekken, welke tot versterking van industriële appa raat kunnen dienen (machines, trans portmiddelen e.d.), en verder in het ouitenland zóveel geld te verdienen, dat het aanschaffen van deze artikelen be kostigd kan worden. Dit program heeft Péron geïnspireerd tot het instellen van een scherpe regeringsleiding ten op zichte van het economisch leven in zijn land, tot beheersing van alle takken van productie en handel. Hij heeft tal van industrieën, de landbouw, het trans portwezen, de energievoorziening, zelfs de buitenlandse handel, aan de staat getrokken of onder directe staatscon trole geplaatst, zodat van staatskapita lisme gesproken mag worden. De staat- ondememer tracht voor zijn artikelen ln het buitenland de uiterste prijzen te ma ken, zonder zich veel om zijn afnemers of zijn leveranciers te bekommeren. Dit alles zou de wereld weinig beroe- reh, indien niet Argentinië een van haar voornaamste graanleveranciers was, waardoor de voedselnood der mensheid een direct belang krijgt bij Péron's econo mische politiek. Zij moet, noodgedwon gen de cost gaet voor de baet uyt de veel te hoge prijzen betalen, die Ar gentinië voor zijn tarwe en andere graan producten eist, d.w.z. veel meer dan de V.S., Canada of Rusland vragen. Het we reldvoedseltekort speelt Péron aldus in de kaart. Daar het vijfjaren-plan grotendeels Uit de op deze wijze gemaakte staats- winsten gefinancierd moet worden, zou men kunnen zeggen, dat de opbouw van Argentinië gebouwd gaat worden op de ellende in Europa en andere behoeftige delen der aarde. Ook echter op de on macht der Argentijnse onderdanen te genover hun regering: de staat koopt het graan van de boeren op tegen prijzen, die ongeveer één derde bedragen van die," welke hij zelf bij het doorverkopen maakt; en de staat is monopoliehouder van de graanhandel, dus particuliere handel tussen graanboer en buitenlandse afnemer is onmogelijk- Nu de V.S. toesloten hebben, Europa bij te springen, maar niet bij machte 'zijn de gehele wereld- graanvoorziening uit eigen productie te verzorgen, nu het dus waarschijnlijk is, dat Europese staten fnet de door Amerika verstrekte dollars het te dure Argentijnse graan zullen betalen, nu wordt er uit Washington sterke druk op de bewinds lieden in Buenos Aires uitgeoefend, om deze staats-sjacher-partij te beëindigen. Marshall heeft Argentinië in vriendelijke maar dringende termen te verstaan ge geven, dat het ook maar eens een bij drage moet leveren ter leniging van de nood in de landen, waarmee het vóór de oorlog een levendig handelsverkeer on derhield, en waarmee het vermoedelijk Dok in de toekomst nog grote zaken denkt te kunnen doen. Zulk een bijdrage zou dan moeten bestaan óf uit een schenking in natura óf uit een verlen ging van de credieten, welke Europese naties bij Argentinië hebben, zodat het door hen gekochte betaald zou kunnen worden in een voor hen economisch gunstiger periode, óf uit een aanpassing ran de Argentijnse graanprijs bij die der V.S. Indien Péron tot iets dergelijks hiet bereid of in staat blijkt, dreigt Washing ton zich tegenover zijn prijspolitiek een loort koop-monopolie aan te meten: de Noord-Amerikanen zouden Europa het Benodigde graan garanderen en daardoor de noodzaak om bij de Argentijnen te topen voor hen opheffen. Péron zou dan fnet zijn graan blijven zitten, indien de V.S. dat niet van hem kochten; doch in flat geval zou niet hij maar Washington Se prijs bepalen. Het is interessant, gade te slaan, hoe de V.S. de machtspositie, die zij tegenover het kooplustige want »ehoeftige Europa door het Marshall-plan Teeds innemen, hanteren als hefboom ♦m ook Argentinië in een belangrijk economisch opzicht de wet te stellen. Sun streven, dat tot op zekere hoogte samengaat met het algemeen belang van ,1e wereld (n.l. lage graanprijzen), schijnt lucces te hebben opgeleverd. In zijn tongrëss-boodschap van gisteren stipte Truman tenminste aan, dat ook Zuid- Amerika '(lees: Argentinië en de ande ren) zal deelnemen aan de steunver lening, hetgeen wel eens meer een afge dwongen dan een vrijwillige gulheid-zou kunnen betekenen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft Vrijdag avond in een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk verklaard dat de tot standkoming van vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk onmogelijk is zolang het program tot het bcrstei van Europa niet is uitgevoerd en de po gingen van de communisten ojn flat pro gram te torpederen niet zijn verijdeld. Marshall beschuldigde de Sovjet-Unie van obstructie en het# leveren van klein geestige critiek, tengevolge waarvan de Londense ministerconferentie was mi- lukt" Een verenigd Duitsland is nog niet in zicht, aldus de minister. Wij moe ten er het beste van maken in het ge bied waar wij onze invloed kunnen doen gelden. In een zware sneeuwstorm hebben 30.000 Roemenen in Boekarest geluisterd naar de Joegoslavische dictator Tito, toen hij Vrijdagmorgen de sluiting van het verdrag van vriendschap en samen werking tussen Roemenië en Joegoslavië bekend maakte. „Wij hebben dit bond genootschap getekend, om de oorlogs hitsers de voet dwars te zetten", zeide Tito. Bij de pakjes onder de Kerstboom hóórt ook de ,,PHILlSHAVE"doos met het apparaat, dat bij vlas baarden en staalbaarden 20 uiterst welkom isGeef een Philips „PHILISHAVE". Staalbaard Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-HU V. NEDERLAND, EINDHOVEN In New Yorks Park Avenue branden de reuzen-kerstbomen al. Zij beroemde straat in een feestelijke stemming. brengen deze (Vervolg van pagina l) En dit onderscheid hebben we be doeld, toen we zeiden dat er een zekere afstand groeiende is tussen leiding en leden. Op zichzelf behoeft dit niet te verontrusten. Deze „geestglijke" afstand is meer van verstandelijke dan van psychologische aard. Gestadige propa ganda eningespannen zorg voor het ontwikkelingswerk van kader en massa zullen deze afstand binnen de perken van het redelijke houden. Van veel meer belang is het, dat er typische punten van overeenkomst vie len te constateren tussen beide vergade ringen. We bedoelen de geest, welke op een vergadering van katholieke arbei ders zo duidelijk aanwezig de wil om maatschappelijke verbeteringen té laten voorafgaan en te laten vergezellen door een waarachtige verbetering van het zedelijk levenspeil. Hét was welhaast ontroerend, de forse figuur van de voor zitter van de R. K. Metaalbewerkers- bond een pleidooi te horen houden voor een intensieve gebëds-actie, waarbij hij zelfs contemplatieve orden wilde in schakelen, óm de intenties van de K.A.B. voortdurend aan God aan te bevelen. Zulk een K.A.B.die de wezenlijke waar den van het christendom niet alleen in de natuurlijke orde zoekt, maar de bo vennatuurlijke middelen daarbij hante ren wil, is een garantie, dat in deze tijd, vooral in de bestuurders woelt een voortdurende onrust t.a.v. de grote ver antwoordelijkheid, die zij hebben tegen over de arbeiders, speciaal in deze tijd met zijn grote geestelijke verwarring." (Van onze correspondent) Een alom gezochte Francaise zit mo menteel, waar ze al vele maanden eer der behoorde <te zijn: in de cel. Haar aanhouding geschiedde nog door toeval. In Augustus kwam voor de toonbank van een handelaar in wijnen te Amers foort een Frans -sprekende „dame", die een dure fles wijn wenste. Zij betaalde met een bankbiljet van f 1000. De win kelier ging even naar een kantoortje in de zaak om te wisselen. Zij volgde hem op de voet en hij was te beleefd om haar de toegang tot zijn bureautje te weige ren. Toen zij, keurig uitgeleide gedaan, goed en wel weg was. bemerkte de win kelier, dat met het wisselgeld ook het bankbiljet van f 1000 meegenomen was. Sindsdien heeft de politie ijverig naspo ringen gedaan, maar tevergeefs. Wel kwamen er uit Rotterdam, Roosendaal, Hilversum en andere steden berienten, dat daar, en met succes, dezelfde truc was toegepast. Totdat.... dezer dagen, wederom in Amersfoort, een grote zaak bezoek kreeg van twee Fran?aises en twee buitenlandse „heren". Het viertal deed nogal vreemd en dat trok de aan dacht van een agent van politie in bur ger, die ook in de zaak liep. Hij volgde het stelletje, enige winkels in en uit en verzocht ze toen, mee te gaan naar het bureau. De in Augustus bedrogen wijn handelaar werd geroepen en deze her kende direct zijn Franse bezoekster. Ge bleken is, dat de vier vreemdelingen uit Le Havre afkomstig zijn en in ons land tal van winkeliers met wisseltrucs voor duizenden guldens opgelicht hebben. De politie zorgt nu voor het verdere onder zoek en de winkeliers kunnen weer min der ongerust zijn. De Engelse minister voor Voedsel voorziening, John Strachey, heeft Vrij dag in het Lagerhuis gezegd, dat het En geland door middel van de in Sydney bekend gemaakte Engels-Australische overeenkomst mogelijk moet zijn het dit oogstjaar zonder Amerikaanse tarwe te doen. De overeenkomst voorziet in levering van 80.000.000 schepels Australische tar we tegen 1" ustralische shillings per schepel. In geval van een grote Austra lische oogst zullen 85.000.000 schepels geleverd worden. Volgens regeringskringen betekent de over; ikomst in verbinding met het Donderdagavond in Ottawa bekend ge maakte nieuwe Canadese handelspact een belangrijke verbetering in de Britse voedselpositie, ondanks het mislukken van de handelsbesprekingen tussen En geland en Joegoslavië. De besprekingen met een Joegoslavi sche missie zijn Vrijdag mislukt, voor namelijk door het feit, dat de Engelse onderhandelaars geen leveringsdata voor Engelse fabrieksgoederen konden garanderen. Oostenrijk moet 75 locomotieven uit leveren als Russische oorlogsbuit aan Joegoslavië. Bondskanselier Figl heeft geprotesteerd, want door het gemis der machines zouden verschillende trajecten der spoorwegen moeten stilgelegd wor den. (Vervolg van pagina 1) Het door president Truman ingedien de voorstel houdt een bepaling in be treffende het ontvangen van een voor schot van 500 millioen dollars van de Reconstruction Finance Corp., welk be drag kan worden benut voordat over eenkomsten zijn tot stand gekomen, mits de voor hulpverlening in aanmer king komende landen reeds formeel hebben te kennen gegeven, dat zij zich aan de bovengenoemde voorwaarden zullen houden. Truman dringt er op aan, dat geen schenkingen zullen wor den gedaan aan landen die in staat zijn voor alle invoer contant te betalen of leningen kunnen terugbetalen. Voorts dringt president Truman er op aan, dat tijdelijk in de oorlog-gebouwde- Amerikaanse schepen aan Europese landen zullen worden overgedragen. In verband!'met het wereldtekort aan staal dient deze verkoop of overdracht van schepen gepaard te gaan met een ver mindering van het aantal nieuw te bou wen schepen in de hulpontvangende landen. De kosten van het economisch herstel van Duitsland zijn in het plap 'opgeno men, behalve voor de eerste 15 maan den van het plan, voor welke periode afzonderlijke middelen tot een totaal bedrag van 800 millioen dollars door het leger bij het Congress zullen wor den aangevraagd. - Het thans ingediende programma is gebaseerd op het vertrouwen, dat Over enkele jaren het normale handelsver keer geleidelijk zal worden hersteld. Zodra dit herstel is tot stand gekomen, zal de abnormale vraag ten laste van Aambeelden gevraagd Geheimzinnigheid rond een verlo ving - Opgravingen in Siberië - En een valse baard „Bevin-Girl" - Panamesen demonstreren Aambeelden gevraagd staat er de laatste tijd in Duitse kranten, waarin de fabrieksuitrustmg wordt gevraagd ter vervanging van de machi nes, die docr de ontmantelings-maatre- gelen voor de fabrieken verloren gaan. Vooral in het Roergebied worden in de bladen iedere dag machines gevraagd, Ban boormachines, persen tot revolver- draaibanken toe. De geheimzinnigheid rond de ver loving van koning Michael van Roemenië zou, volgens een com, van de koning, zijn oorzaak vinden in het feit. dat de Roemeense regering op het ogenblik geen koningshuwelijk in Roemenië wenst. Het zou betekenen, dat 'er veel buitenlandse gasten in het land komen en de regering heeft mis schien een goede reden om dit te ver mijden. De oom van de koning ver klapte nog, dat de koning en de prinses op het eerste gezicht verliefd, op elkaar zijn geworden. Nadat Esk Valley, een dorp in Yorkshire, meer dan honderd jaar van de buitenwereld is ge ïsoleerd geweest door. uitgebreide om liggende moerassen, heeft de gemeen teraad thans gedaan gekregen, dat er een weg zal worden aangelegd. De der tig families, die het dorp bewonen, zul len thans niet meer een paar kilometer behoeven te lopen voor een postzegel of een brood, terwijl binnenkort de eer ste motorrijtuigen door de straten zul len gaan. m Sovjet-gedelegeerden hebben enige weken geleden een bijna geheel bewaard gebleven graf gevonden in het Altai gebied in Zuid West-Siberië. Na opening vonden zij de lichamen van een jongen en een meisje, die onge schonden waren en volgens de bereke ningen ongeveer 2000 jaar geleden moe ten begraven zijn. De geweldige koude in het gebied heeft de lichamen gecon serveerd evenals voedsel, dat in de tombe was geplaatst. Verschillende etenswaren o.a. een kaas, bestemd voor de voeding van de jongen en het meis je in het hiernamaals, waren eveneens bewaard. De kaas was zelfs nog eetbaar. olgens de ontdekkers was het meisje zeer mooi en vermoedelijk èen normale dood gestorven. De jongen was door een slag op het hoofd gedood. Beiden waren in bont gekleed. Het meisje droeg kostbare juwelen en de jongeneen valse baard. D'e eerste „Bevin-girl" de bij naam voor vrouwelijke Engelse diplomaten is benoemd en zal in het kader van het Bevin-plan bin nenkort naar het gezantschap in Bel grado vertrekken. ijfduizend vrouwen, zusters en vriendinnen van de Universiteit van Panama, aldus meldt een bericht uit Panama-City. hebben ge demonstreerd tegen een onlangs gesltj- ten overeenkomst, waarbij Amerika m veertien verdedigingsbases aan het Pa nama-kanaal bepaalde rechten krijgt. Het was de eerste geheel vrouwelijke demonstratie, die in de geschiedenis van het landje gehouden is. De politie kwam af en toe eens tussen beide, arresteerde oen paar van de grootste praatjesmaak sters. maar trok er zich verder niet veel van aan. De winkeliers van Panama zijn over de overeenkomst niet zo heel erg te spreken. Zij hadden juist op royale Kerst-inkopen van de Amerika nen gehoopt. Volgens de nieuwe rege ling zullen er echter geen soldaten in de stad mogen komen het Westelijk halfrond kunnen worden verminderd. Uit de door het ministerie van Bui tenlandse Zaken opgestelde aankoop schema's is gebleken, dat bijna de helft van de aangevraagde middelen waar schijnlijk zal worden gebruikt voor aankopen buiten de V. S. Wat de hulpverlening aan China be treft, deelde Truman mede, dat hier over in de volgende zitting van het Congress voorstellen zullen worden ge daan. De leningen zullen worden verstrekt door bemiddeling van de Ex-import Bank door de administrateur, die de verantwoordelijkheid zal dragen voor de hierover te nemen beslissingen. De president heeft duidelijk te ver staan gegeven, dat West-Duitsland in de aan de 16 'Europese landen te .verlenen hulp zal delen. HU heeft hieraan toege voegd, dat alle voorzorgen moeten wor den genomen om te waken tegen een herleving van Duitslands militaire macht. Noch uit de boodschap van de presi dent, noch uit de bijgevoegde documen ten blijkt, hoeveel elk land van de to tale hulp zal ontvangen. Enkele verzoe ken, waaronder die om oud staal, zijn volkomen afgewezen en ook de hoeveel heden ruw en bewerkt staal zijn aan zienlijk verminderd. De regering heeft besloten, veel minder brood- en overige granen en andere essentiële voedings middelen te zenden dan gevraagd. Wat de overige meest belangrijke ver zoeken betreft, heeft de regering beslo ten: 1. Aan verzoeken om kapitaalgoede ren kan slechts- ten dele worden vol daan. 2. Per jaar zal 70.000 ton kunst mest uit de Verenigde Staten worden verscheept. 3. Er kan slechts voor een waarde van 637 millioen dollar aan land bouwmachines worden uitgevoerd, ter wijl voor een waarde van 1.200.000.000 dol lar was gevraagd. 4. Het is onmogelijk aan alle verzoeken om kolen en om uit rustingsmateriaal voor de mijnen, ge heel te voldoen. 5. Aanbevolen wordt, meer benodigdheden voor de petroleum- raffinage beschikbaar te stellen dan de Europeanen hebben gevraagd. Het Tribunaal te Nijmegen heeft tegen G. F. Vlekke, die tijdens, de bezetting hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs is geweest, zeven jaar internering geadviseerd met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbod van uit oefening van een ambt in openbare be trekking en bij het onderwijs. W$-:- Indien er na Himlaspelet één film is, die de reputatie van de Zweedse cinematografie op kan houden, dan Is het „De kinderen van de grote Fjeld" geregisseerd door Rolf Husberg naar een in Zweden reeds beroemde en hier spoedig verschijnende roman, welks eventueel succes aan deze film vermoedelijk wei iets te danken zal hebben. Het verhaal, dat Husberg hier vertelt, is even eenvoudig als aantrekkelijk. Zeven kinderen, die hun vader en moeder verloren hebben, trekken er op uit door de eindeloze sneeuw velden van Zweden, omdat zij er de voorkeur aan geven hun eigen heil te zoeken, inplaats van de verdachte zorgen van het gemeentebestuur af te wachten. De geit gaat mee, want zij zal met haar melk meer dan eens redding brengen in de nood. Een der kindertjes raakt verloren, maar wordt gevonden door een kinderloze man, die er zijn vrouw mee verblijdt en zo ontmoet de steeds slinKende troep van tijd tot tijd de goede mensen, die een deel van de familie onder dak brengen, "tot de grootste jongen overblijft, die door een dominee in bescherming wordt genomen en voor het heilig ambt van godsdienstleraar zal worden opgevoed. Het sprookje eist. dat niet te veel tranen vloeien en dat de kinderen elkaar weten te wonen en dus contact kunnen houden. De enkele boze lieden, die de lieflijke vertelling trachten te bezoedelen, komen van een kouwe kermis thuis, want geen kwaad is opgewassen tegen de Voorzienigheid die de lieve jeugd in bescherming neemt. De angst van een stervende moeder torn het lot van haar kinderen, is reeds' lang verkeerd in vreugde, die zij In de Hemel geniet, waar zij een voorspraak zonder weerga is voor de kleintjes, die zjj moest achterlaten- Dit is in een paar woorden de geschiedenis en men zal toegeven, dat hier voetangels en klemftien liggen voor het menselijk gemoed. Maar wie sentimentaliteiten verwacht heeft te vroeg geoordeeld, want de grootste verdienste van dit aantrekkelijke filmwerk bestaat juist in een simpele aandoenlijkheid, die geen ruimte 'laat voor gevoelerigheden van ongezpnde aard. Het leed en de vreugde zijn echt en wel zo echt, dat grote mensen deze filmkinderen evenzeer zullen liefhebben als eij het hun kinderen plegen te doen. Een bijzonder gevoelig talent heeft Husberg aan de dag gelegd in de regie van 'die kleine kinderschaar, die haar taak schijnt te volbrengen met het perfecte vakmanschap, dat men van geroutineerde spelers zou verwachten. Eens te meer komt hier de stelling aan de orde, dat bet de m Twee kinderen en een bruidje, in Rolf Husberg's film „Dg kinderen van de grote Fjeld." associërende werkzaamheid van de filmmaker is, die de dramatis personae in het vlak en in de beeldwisseling plaatst, waardoor gedragingen ontstaan, die zowel bij de kleine peuters als bij de opgeschoten jongelui natuurlijk lijken.' Er is sinds de bevrijding veel vraag naar kinderfilms en met name in Engeland worden er veel vervaardigd. Deze films, waarvan wij er reeds een paar hebben besproken, maken een goede indruk en dienen het doel voortreffelijk. Toch zal het weinig moeite kosten de Zweedse film De kinderen van de grote Fjeld de meerdere te noemen van" de sympathieke prestaties, die de Britten reeds hebben geleverd. Huberg's film zij aanbevolen aan scholen en verenigingen van allerlei aard en men verbaze zich niet, wanneer de volwassen mensen er evenveel genoegen aan zullen beleven als de jeugd- De film „doet4' het voor beden van zes tot zeventigDbg. (Van onze parlementaire redacteur) BU de behandeling van het wets voorstel van de Enquête-commissie Re geringsbeleid 19401945 tot wijziging van de Enquêtp-wet heeft zich een zeer levendig en spits debat afgespeeld over de vraag, of de enquète-commis- sie het recht moet hebben tot het horen van oud-ministers omtrent het geen in de Ministerraad is besproken. Tot goed begrip van de lezer, die niet dagelijks met ministerraden te maken heeft, zij vooropgesteld, dat; besprekin gen in de ministerraad tot het -meest onaantastbare geheim behoren, dat de samenleving kent. Ministers zijn poli tieke verantwoording schuldig voor hun daden en besluiten, concrete feiten, die aan de openbaarheid treden. Voor eeh besluit van de ministerraad zijn ze gezamenlijk verantwoordelijk, ook voor zover zij behoren tót een min derheid in de ministerraad, die tegen het nemen van een bepaald besluit ge weest is. Dat behoort tot het geheim van een ministerraad. Kunnen zij het met hun geweten niet verantwoorden, dan treden zij af en dat is dan een open bare daad,' waar de Kamers politieke verantwoording over kunnen vragen. Zo is het met het interpellatierecht en zo is het tot dusver feitelijk ook met het enquêterecht geweest. Maar nu vindt de enquête-commissie dat zij haar taak in dit bijzondere geval niet goed zal kunnen volbrengen zonderook de leden van de ministerraden, die ressor teren onder de periode, waartoe haar onderzoek zich uitstrekt, te ondervragen over wat er in de ministerraad bespro ken Is, dus naar wat de ministers onder omstandigheden tijdens de gedachten- wisselingen gezegd hebben. Het doel van de enquête-commissie is natuurlijk, op die manier beter te weten te komen, welke de persoonlijke opvattingen van de ondervraagden zijn geweest, hoe hun gedachten en gevoelens, kortom hoe hun mentali teit was. Een gevaarlijke opvatting, aange zien men op die manier in een zeer vaag en niet te omgrenzen gebied ■komt. waar het moeilijk is vaste nor men te vinden. Bovendien een opvat ting, die in strijd is met de Grond- wet en met de Enquête-wet. Vandaar datr de enquête-commissie een poging deed, de Enquête-wet, behalve op andere punten, ook op dit stuk te veranderen. Vandaar dat er andere Kamerleden waren, die zich daar beslist tegen verzetten, aange zien art. 97 van de Grondwet het, zoals zij het lezen, niet toestaat. De eerste tegenstander was de heer Algera (A.R.), die met de heren Kort-/ hals (P.V.) en Van Dis (St. Ger.) blen étonnées de se trouver ensemble, doch men ziet hieruit hoe deze kwestie dwars door de hele Kamer heen ging een amendement had ingediend, strekkende om een nieuwe bepaling in de te wijzigen Enquête-wet op te nemen, waarbij het horen met betrekking tot de beraadslagingen in de Raad van Ministers met zoveel woorden verboden werd. De heel Algera, en anderen met hem, .vaLL .VritELT.XKW VOUW, I'aY .AliAINST TH 1M CHCCK ,\NI> Een afbeelding van de chèque van 10.000 dollarwelke Z. H. de Paus onlangs aan da R.K. Universiteit te Nijmegen schonk meende dat alle vrijheid van gedachten- wisseling in de ministerraad om hals gebracht zou zijn, indien de ministers niet meer zeker zouden zijn, dat hun uitingen in dit college niet- onder alle omstandigheden vertrouwelijk zouden blijven. De tweede tegenstander was de heer Sassen, die mef een aantal gelijkge zinden een amendement indiende, dat feitelijk van gelijke strekking was. doch hetzelfde in positieve termen stelde. In dit amendement staat on geveer, dat oud-ministers gehoord en gevraagd kunnen worden over geval len besluiten en de gronden, waarop zij rusten. Daarover is met hartstocht en grote vaardigheid gediscussieerd, niet met lan ge, ..van papier voorgelezen toespraken doch improviserend en direct op elkaar ingrijpend, vurig en welsprekend. Mr. Donker, de voorzitter der en quêtecommissie, bestreed de beide amendementen en hij deed het zeer kun dig, hetgeen men moet erkennen, ook al is men het niet hem eens. Hij was tenslotte zo vurig, dat hij te kennen gaf, dat de enquêtecommissie de verant woordelijkheid moeilijk zal kunnen dra gen, als zij dit recht niet krijgt. Hij kon zijn tegenstanders niet over tuigen, en iit te minder, omdat ook mi nister Witteman „als gast" naar hij zelf zei, want dit was feitelijk een de bat van de Kamerleden 'onder elkaar, doch volgens de Grondwet hebben de ministers 'zitting in de Staten-Generaal en daarin een raadgevende stem om dat ook dus minister Witteman zijn raadgevende stem verhief en als de me ning der regering te kennen gaf, dat de vertrouwelijkheid van de gedachten- wisseling in de regering zoveel mogelijk gehandhaafd dient te worden. Naar zijn mening dient men niet ver der te gaan dan wat bij interpellatie als oirbaar wordt geacht. Ook de heer De Wilde had reeds gewezen op ditzelfde. Het slot was, dat de heer Algera over stapte op het positieve amendement- Sassen en het zijne introk, doch op dit amendement-Sassen had de heer Le Poóle(P. A.) in een poging om maar weer eens een afschuwelijk compromis te sluiten een sub-amendement inge diend, vaag en onpractisch. Het handhaafde het voorschrift, dat de heer Sassen stelde, doch het voegde er aan toe, dat dit niet zou gelden voor zover de verlangde inlichtingen betrekg king zouden hebben op een periode van noodtoestand, waarin dé Staten-Gene raal niet normaal zouden kunnen func- tionnerën. In ieder geval zette dit amen dement de hele zaak weer op losse schroeven. De heer Donker ging dit sub amendement niet ver genoeg, maar hij achtte het dan toch een verbetering, zo dat hij ervóór ging stemmen. Dit sub-amendement werd bij stem ming aanvaard met 35 tegen 30 stem men, ongetwijfeld voor een goed deel dank zij het feit, dat verseheidene ka tholieke leden zoveel haast hadden om de trein naai*huis te halen, dat zU vergaten Kamerlid te zijn in 's Lands belang, en verder stellig dank zU het feit, dat het mensdom tegenwoordig verzot is op het aanleggen van zwem merige normen als mentaliteit en ka rakter. Daarna kwam het amendement-Sas sen in stemming dat werd verworpen met 21 tegen 38 stemmen. Tenslotte was er dan nog een kans. het arti kel van het wetswijzigingsvoorstel der enquêtecommissie zelf te verwerpen, doch het kwam er door met 39 stem men voor en 36 stemmen tegen. De stemmingen waren verdeeld, doch bü de K. V. P. stemde toch de grote meerderheid eensgezind. Tenslotte werd het wetsontwerp aangenomen met 49 tegen 13 stemmen. Daarmee echter zijn de moeilijkheden nog geenszins van de baan. Want nu moet de zaak door de Eerste Kamer "en dit. is een college, dat bekend staat om de gedegenheid zijner staatsrechtelijkè beschouwiftgen. Doch de Eerste Kamer heeft geen recht van amendement Zij kan slechts het hele wetsvoorstel aan vaarden of verwerpen. Zal zij, ook al zou zij in meerderheid tegen dit vergaande recht gekant zijn, daarvoor ook alle andere goede verbe teringen van dé Enquêtewet willen ver werpen? Ziedaar het dilemma, waarvoor de Eerste Kamer straks staat. Maar ook al zou zij dit wetsvoorstel aanvaarden, dan moet het nog door de Kroon worden afgekondigd in het staats blad. Daarvoor is behalve de handteke ning van de Koningin het contraseign van enige ministers nodig. Doch de op vatting van de regering heeft men nu gehoord. Er zal nog heel wat spraak water gaan vloeien, voor dit wetsont werp in het Staatsblad staat. Naar Reuter te Keulen verneemt zal ingevolge een overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Britse grens- dienst het locale grensverkeer van Ne derland naar Duitsland met onmiddel lijke ingang worden hervat. De in de grensstreek wonende Nederlanders kun nen de grens oversteken op vertoon van hun pas. Een visum of een vergunning van de militaire autoriteiten is niet no dig. De regeling geldt niet voor .Duitsers die naar Nederland willen. Als u niets beters te doen hebt, moet u eens een dag lang de monden van uw medemensen bekijken. Let eens op als ze praten, als ze glimlachen en ga eens na, hoeveel of hoe weinig mensen een mond vol mooie tanden hebben. Kunst gebitten tellen natuurlijk niet mee, want die zijn altijd vrij mooi, al moeten we zéggen, dat er tè veel kunstgebitten zijn. Bij zorgvuldige en geregelde controle der tanden kan men, met het gebit dat God gaf, heel lang toe; een kunstgebit is niet zelden de vroegtijdige kroon op het werk der tandverwaarlozing. Maar ln de andere monden? Hoe vaak is een stralende glimlach-werkelijk stra lend? In de meeste gevallen jammer genoeg zijn de tanden verkleurd, on regelmatig, staan vaak schots en scheef door elkaar. Dat is niet alleen leiijk, maar een dergelijk onregelmatig gebit is moeilijk schoon te houden, biedt schuilplaatsen voor etensresten, bacte- riegroei en tandbederf, die voor tanden borstel en de meest moderne tandpasta's terauwemood bëreikbaar zijn. Zulke gebitten zijn niet alleen lelijk, maar het kunstproduct van tandarts en techniker moet in het algemeen al heel vroeg het echte gebit vervangen. En hoe verblij dend dat ook moge lijken voor de wel vaart van deze heren, het is toch hele maal niet hup bedoeling op deze wijze hulp te verlenen. Voor de volwassenen, die opgescheept zijn met zulk een onregelmatig gebit, zijn de gevolgen er van onafwendbaar. Doch en dat is belangrijk het is mogelijk toekomende geslachten te vrij waren voor dit euveL Bij kinderen kan met waakzaamheid en deskundige hulp zeer wel de verkeer de groei van het gebit voorkomen wor den. Er is echter één voorwaarde: er moet tijdig hulp worden verleend. En „tijdig" is nu weer zo'n begrip waar over de meeste mensen wonderlijke ideeën hebben. Heel vaak gelooft men, dat het melkgebit er niet op aan komt: men laat dat maar groeien, zoals het groeien wil, en men zal wel eens zien als het definitieve gebit er is. Doch dan is het te Iaat, tenminste dan is re geling van het gebit vaak onmogelijk geworden, en als er nog wat te redden is. zijn langdurige behandeling, inge wikkelde apparatuur eneen be hoorlijk bedrag nodig. Begint men echter op tijd met con trole en behandeling, dan is veel, zo niet alles, met eenvoudige middelen te red den. Wat is nu „op tijd"? Het antwoord luidt: Begin bij het begin, dus bij da eerste tand van de zuigeling, waar moe der zo trots op is. Dat betekent natuur lijk, niet, dat de zuigeling naar de tand arts moet, telkens als een nieuw tandje doorkomt,-; maar wèl, dat de waakzaam heid beginnen moet. En bi) die waak zaamheid, bij die zorg dat niets ver- waarlooSd wordt ook op dit gebied, kun nen velen u- terzijde staan. Wij denken daarbij, behalve aan de tandarts zelf, aan zuigelingen- en kleuterconsultatie- bureaux. van het Wit-Gele 'Kruis, de wijkzuster, enz. Heel wat kies- en tandpijn, last en kosten kunnen voorkomen worden, als men tijdig acht geeft op het gebit van angeling en kleuter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3