slli COMMUNISTISCHE PARTIJ IN DE V.S. NIET VEELBETEKENEND Elk partijlid heeft een tiental „mede-reizigers" QUFDti I 1947 1# SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET Ondergrondse strijd in vakverenigingen betere toekomst tegemoet erst nacht Sibajak" naar Zuid- Afrika Een i ZATERDAG 20 DECEMBER'1947 PAGINA 5 Lewis, mijnwerkersleider maar fel anti-communist Documentenreproductie I 2de JAARGANG I 5 Wij tekenen een Kerststal KERSTBOMEN Oude Kerstgebruiken in ons land TEKÈNCURSUS] Met o.m. 850 Nederlanders aan boord „NIÉUW-HOLLAND" NAAR ONS LAND Met 1230 militairen Middenstandsexamen 1948 Spoel melkflessen om OOSTENRIJKERTJES IN ONS LAND AANGEKOMEN Pauselijke zegen bij vertrek uit Wenen NIEtfW SCHIP VOOR DE V.N.S. RIJKSMUSEUM VER- WERFT EEN JAN STEEN S cheep vaartbericht en IX 36-jarige Maharadjah van Jaipur wordt met grote eerbied gehuldigd door zijn volk bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum Onder de vele hooggeplaatste personen die de vorst kwamen feliciteren waren o.ade Gouverneur-Generaal eh zijn vrouw Lord en Lady Mountbatten. de (Bijzondere correspondentie) De Communistische Partij in V.S. van Amerika, C.P.U.S.A., is maar klein. Het ledental ligt tjis. sen de 65 en 70 duizend. De partij is al groter geweest: 75000 in 1938. Na het Duits-Russische pact van 1939 verloor zij veel leden. Browder, partijleider in oor logstijd, bracht het ledental tot 80000 in 1044. Daar zijn leiding wel eens minder op de directieven van Moskou lette dan op de directe partijbelangen in Amerika zelf, moest hij plaats maken voor William Z. Poster, wiens radicale Moskouse richting weer verlies meebracht. Slechts een betrekkelijk gering deel van het le dental schijnt uit stabiele partijleden te bestaan, die de vaste kern van de orga nisatie vormen; er is zeer veel verloop en wisseling. Ook als men een gezaghebbende schatting volgt, die voor elk partijlid tien „medereizigers" telt mensen die, zonder zelf communist te zijn, geheel of grotendeels meelopen in de politieke-lijn van de partij, komt men nog niet tot een millioen. Een andere schatting is die van dr. Birkhead, een vroegere zéér vrijzinnige dominee, die sedert jargn de leider is van de „Friends of American Democracy een propaganda-organisatie welke zich oorspronkelijk richtte thgen het fascis me en nu ook aandacht besteedt aan de dictatuur van de andere kant. Hij schat, dat 25 millioen Amerikanen vatbaar zijn voor fascisme en 5 millioen voor communisme. En vanwege die verhou ding en ook omdat er tegen het com munisme al veel en tegen het fascisme Z.i. niet genoeg geageerd wordt, blijft het front van de „Friénds" naar het fascisme gericht. De 5 millioen, die hij vermeldt, zijn zeker geen actieve „medereizigers", maar eerder gunstige objecten voor partijpropaganda. Dat bij deze geringe cijfers, die in generlei vergelijking staan tot de poli tieke macht van de communistische partijen in verscheidene West-Euro- pese landen, toch het communisme zo veel aandacht trekt- en sensatie wekt, moet echter- verklaard worden door het feit, dat men de communisten juist niet als een partij beschouwt, die mededingt in de wedstrijd der partijen om de macht het zou een mededinger van minieme afmetingen zijn maar als een organisatie van elementen, die hun loyaliteit aan Moskou geven in plaats van aan de V.S., dus een soort van vijf de colonne, een gevaar voor de staat, in vredestijd zowel als ingeval van con flict. De grote spionnage-processen het naburige Canada, diverse ontmas keringen van geheime partijleden, het onrustig bezit van de atoombom, dca- gen tot de scherpte van deze opvatting ^Daarnevens is van belang, dat de eommunisten door hun werkzaamheid in tal van front-organisaties vaak hun stempel hebben weten te drukken op Se politieke activiteit van-het meest liberale" dat is hier „progressieve" deel van groepen in de V.S.. terwijl van de andere kant de conservatieve groepen de gelegenheid benutten om liberale strevingen als „communistisch teDe°0ds!rijden'tegen conununi?me wordt vooral gestreden op twee wijzen ®n op twee terreinen, nl. in het ambte narencorps door een grootscheeps on derzoek naar ieders antecedenterg en in de vakverenigingen, waar commu nistisch en anti-commumstasch ^in de bestuurders in verscheidene benden een heftige slag leveren om deleidmg. Daarbij komt dan de mm of meer vage strijd tegen „invloeden." De organisatie vari de vakbeweging in Amerika, zo wel in de A.F.L. (American Federation of Labor) als in de C.I.O. (Congress of industrial Organizations) tent ®en ster ke onafhankelijkheid van afzonderlijke bonden onder sterk persoonlijke lei ding. De strijd van de C.I.O. en de A.F.L. onderling, die elkander vaak een terrein betwisten, is daar één van de oorzaken van. De vakbonden lijken soms enigszins op ondernemingen on der het zeer persoonlijk beheer van de baas. In de A.F.L., tot voor kort onder de mijnwerkersleider Lewis, zijn veel minder communistische elementen dan in de C.I.O., waar Lewis, zelf een fel- anti-communist, ze vroeger heeft bin nengehaald toen hij de C.I.O. stichtte en Vaardige organisators nodig had. De ■tegenwoordige leider van de C.I.O., Philip Murray, zelf een gelovig katho liek, tracht de communistische invloed terug te dringen, maar wordt blijkbaar katemd door vrees voor desorganisatie. Een groot succes hebben de anti-com munisten in de C.I.O. de vorige week behaald toen Walther Reuther, de voor zitter van de vakbond in de auto industrie, op één na de grootste in het land, tegen de communistisch-getinte oppositie met een enorme meerderheid herkozen werd en bij de verdere 'be stuursverkiezing zijn rood-getinte me debestuurders, die hem het leven las tig gemaakt hadden, vrijwel geheel kon opruimen. Reuther, die als socialist te boek staat, had de volle steun van Murray. De verkiezingen op het congres in At lantic City waren rumoerig. Eén tegen stander schold Reuther voor een bond genoot van Wall Street uit, kuipend om de V.S. in een oorlog met Rusland te jagen (een merkwaardig blijk, hoe de buitenlandse politiek hier op de voor grond staat). Reuthers volgelingen hiel den na zijn verkiezing een optocht met ketelmuziek, een spotlied op de versla genen zingend, waarvan het refrein zo iéts was als: „zeg maar aan Jozef (Stalini dat het mis is". Dit resultaat zal Murray kunnen ster ken in pogingen, om in het nationale be stuur van de C.I.O. eveneens opruiming te krijgen. Sterke C.I.O.-bonden, waar de communistische invloed in de leiding overheersend geacht wordt, zijn echter o.a. nog die van de zeelieden en de ha venarbeiders. de kantoorarbeiders, de electriciteitswerkers. transportarbeiders en bont- en leerarbeiders. Het p.unt, waarop de strijd zich vaak toespitst, is de eis van de nieuwe Taft- Hartley-arbeidswet, dat leiders van vak bonden, om onderhandelingsbevoegdheid te krijgen, moeten verklaren geen com munist te zijn (hetgeen hen aan gerech telijke vervolging blootstelt, als blijkt, dat zij het wél zijn). In 'de A.F.L. is, zoals gezegd, veel min der communistische invloed, maar af wezig is hij niet. Volgens Hoover koestert men in de partij het plan er 3000 com munisten binnen te smokkelen. Edgar J. Hoover is de leider van het „Federal Bureau of Investigation", dat tegelijk sluitstuk en arsenaal van vrijwel alle acties tegen het communisme is. Hoe wel het bureau niet de leiding gekregen heeft van de grote ambtenarenkeuring, levert het practisch het materiaal ervoor. Sedert van de zomer voor het gerecht bewezen werd, dat Marzani, een vrij belangrijke ambtenaar van het State Department, die onder de oorlog in het zéér geheime O.S.S. (Office of Strate gical Services) gewerkt had, onder een andere naam op de ledenlijst van de C. P. stond, heeft de regering haar volle aandacht op de penetratie van de com munisten in de departementen gericht en tot een algemene „test" besloten. Verzet daarentegen van liberale zijde is niet uitgebleven; men vreest voor „heksenjacht" en voor aantasting van de burgerlijke rechten. In enige recen te gevallen, waarin een aantal ambte naren plotseling ontslagen wérd wegens „risico voor de nationale veiligheid", is de regering enigszins aan de bezwaren tegemoet gekomen en heeft hen zelf ontslag laten nemen wat meebrengt dat het departement andere werkge vers niet tegen hen behoeft te waar schuwen en een beroepsinstantie aangekondigd. Maar de zuivering zelf wordt zeker voortgezet. Ook blijft zij niet tot de ambtenarij beperkt. Het besluit van de film-in dustrie om communisten te weren is reeds bekend. Anderen zullen mis schien nog volgen. Een der sterkste bestrijders van het communisme in de vakbeweging, David Dubinsky (van de Internationale Dameskledingwerkers- Unie) heeft gezegd: „Geen organisatie in het Amerikaanse leven is immuun gebleven voor communistische peuetra- tie. De vakverenigingen zijn hun specia le doelwit geweest, maar gehoorzamend aan hun gecentraliseerde instructies hebben de communisten zich ook inge boord in kerkelijke verenigingen, on derwijsinstellingen, vrouwenclubs, we tenschappelijke groepen en, geloof het of niet, in verenigiftgdn van zakenlui." Is het veiligheidsmotief voor de op sporing en verwijdering van commu nisten tastbaar eii wél-omschreven, op het terrein van politieke en culturele strevingen is het conflict dikwijls vaag en brengt daardoor verwarring. Ener zijds laten, liberale kringen zich span nen voor het spel van de communis ten, anderzijds wordt daardoor het Amerikaanse liberalisme getroffen, als men .de communisten treft. Een liberaal schrijver verklaarde- dan ook onlangs, dat do communistische partij in de V.S. geen bedreiging is voor rechts, maar integendeel een grote hulp, omdat zij links verheelt en krachteloos maakt. En hij vervolgt: „Het is volstrekt nodig dat de Ameri kaanse liberalen, als zij een totaal bankroet willen voorkomen, terugkeren tot een besef van morele ernst en vol strekte trouw aan de feiten. Zolang links de communisten en medereizigers niet laat overeind staan om ze te tellen, zal hun kracht zich blijven uitputten in een strijd in het donker. De com munisten zullen niet in staat zijn links tot een positief pro-Sovjet program te manoeuvreren. Maar zij kunnen het wel verhinderen iets positiefs te doen, dat niet past bij de partijlijn. De commu nistische invloed verlamt de linkse richting in de V.S." Ook dat past misschien m de partij lijn, die nu eenmaal, volgens de Marx istische leer,, geen vooruitgang wil, maai de „kladderadatsch". Al met al zou men kunnen zeggen, dat de strijd om het communisme in de V.S. meer een zaak van buiten landse dan van binnenlandse politiek is, en in sommige opzichten zelfs meer een kwestie van veiligheid dan van politiek. Met een hooggestemde rede opende de secretaris van het Algemeen Rijks archief, de heer C. Bloemen, gister in Pulchri Studio te Den Haag een expo sitie van het Nederlands Genootschap voor Documentproductie. Men vindt op deze tentoonstelling talrijke machines, waarmede microreproducties en films vervaardigd kunnen worden. De K.L.M.-passagiers ontvangen thans tijdens hun vliegtocht hst taaiste nieuws, het K.L.M.-World News'', dat in twee edities per dag uitkomt en de belangrijkste berich ten en beursnoteringen bevat. niiiiiiiiiiiiiiiillilllllilllllllilllllllliriu nlllilililllillliiilllilllllllilllllllMlllllr» omimmimiiinHiimiiiiiHHiiimme niiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiintttlHiinB Het was de avond van de eer ste Kerstdag. Grot^ sneeuwvlok ken dwarreldenvoortdurend neer en dewind maakte het buiten koud en guur. Binnen in de huiskamers werd het Kerst feest gevierd. Ze ook in het gezin Smids. Ze hadden het avondmaal gebruikt en zaten nu in de schemer avond, terwijl ze naar de krij gertje spelende sneeuwvlokken keken. „Moeder, mogen nu de kaars jes bij het kribje aan," verbrak Marietje de stilte. „Hè, ja, moe," vielen de an dere twee zusjes bij „Nu goed dan," zei moeder. Vader stond uit zijn gemak kelijke stoel op en tilde zijn jongste dochtertje Marietje op, om haar de kaarsjes aan te laten steken. O, wat stond het kribje mooi in het licht en het leek wel of Maria nu nog vriendelijker naar haar Kindje Jezus, kéék. Met grote ogen keken de zusjes naar 't tafereeltje in het stalletje. O, als zü toen toch eens ge leefd hadden daar in Bethle hem, wat zouden ze fijne din gen voor Jezuke meegebracht hebben: lekker brood met sui ker en heerlijke melk en vruch ten .-Maar aan brood en vruch ten had het kleine Kindje toch nog niets gehad. „Zeg, zullen we eens wat lied jes zingen," zei moeder. Daar waren ze het allemaal mee eens. Drie hoge kinderstem metjes, één wat lagere err de zware bromstem van vader zon gen: „Er is een Kindeke gebo ren" Met een flinke slag sloeg de cafédeur dfcht. Daar liep een vader van zeven kindertjes op straat, waggelend over de weg. Een lelijk woord uitend tot de sneeuwvlokken, die zich al dich ter om hem heen drongen, liep hij voort. Hij had die avond het laatste deeltje van zijn loon verdronken en wandelde nu be schonken naar huis. Opeens bleef hij doodstil staan. In een huis had men vergeten de gor dijnen te sluiten en hij kon zien wat er binnen gebeurde. Hij kon de kaarsjes voor het stalletje zien branden en hij kon drie meisjes-figuren onderscheiden, die heel dicht bij de kaarsjes stonden. Hoorde hij daar ook niet zingen? Hij herinnerde zich het liedje nog uit zijn jeugd, toen zün moeder het hem voor zong: „Stille Nacht, Heilige Nacht" O, wat klonk dat hoog en zuiver. De plotseling nuchter geworden man keek om zich heen „Ja, alles is stil en kijk, hoe de sterren fonkelen aan de zwarte lucht en hoe de sneeuw A'alt, zoals in die heilige nacht in Bethlehem," fluisterde hij tot zichzelf. „Alles slaapt en slui mert zacht," zongen de meisjes. Nu dacht de man aan zijn arme vrouw en kinderen, hoe zij nu bibberden van de kou in de bedsteden, bijna zonder de kens, terwijl ze niets gegeten hadden. Nog even luisterde hij naar de wonderzoete stemme tjes, toen sloeg hij met een lichte en veerkrachtige stap, zoals hij vroeger altijd bezeten had, de weg naar huis in. Van nu af aan zou alles an ders worden Hij en zijn gezin gingen een betere toekomst te gemoet. (Ingezonden door een van onze trouwe lezeresjes). De sterren staan stralend te fonkTen, Het maantje schijnt vriend'ljk en zacht Een klein, teder Kind Is ga- boren In het midden dier heilige nacht De herders, zij hoeden ban kudden. De schaapjes zo donzig, so zacht; 'n Bng'leneehaer roept hen naar het kribje In het midden dier heilige nacht Zij zijn dan naar de stalie ga- togen. Naar Jesuke lieflijk en teer; Maria, zij streelde heur Kindje En Joseph keek teer op Hem De kerstboom wordt versierd. iiiHHiiiiiiiiHHimimiMiiirHmmmiMiiiiiiniHHiiBfmtHimimiiiiiiiMMtHMiHiiMHiHtmmHmm Als het tegen Kerstmis loopt, zie je in de grote steden op straat en dp pleinen kerst boompjes verkopen en wellicht kopen jullie of je ouders zo'n aardig denneboompje. Het is echter een heel verschil of je een den- of een sparre- boompje' koopt. Of, wat wel eens gebeurt, dat iemand, die in een bosrijke streek vpont, een den netje mee naar huis neemt ën dan waarschijnlijk nog van andermans terrein om het thuis als kerstboom te versieren. Men is soms verbaasd, dat dit boompje zich slecht leent voor een mooie verslering. Ben spar leent zich namelijk veel beter voor kerstboom door het mooie waaiervormige afhangende groen. De spar heeft regelmatig geplaatste zijtakken, die niet alleen zo 'geschikt zijn om er versiering aan te brengen, maar ook om het dragen van kaarsen zijn ze doelmatig. De denne- boompjes zijn onregelmatiger van vorm. Sparren komen ech ter in Nederland niet zo veel voor; deze groeien vooral in het buitenland tegen of op de ber gen In Drente wordt de eerste Kerstdag nog Midwinter ge noemd en daar zeer plechtig gevierd. De tweede Kerstdag heet Sunt-Steffen (Sint Ste- phanus) en geeft aanleiding tot vreugde én pret. Te Emmen ge ven arme kinderen bij de boe ren een stukje brood of een- „topje" hooi aan de koeien en zeggen dan tot de eigenaars: „Ik steffen jöe koe" (Steffen' wil waarschijnlijk zeggen; ik zegen u of uw koe in de naam van Sint Stefaan). Te Borger bestaat eenzelfde gebruik. Daar lopen de kleine jongens met een bosje hooi on der de arm van bet ene huls naar het andere onder het zin gen van: „Hum, koe, hum, Sunt Steffen is gekomen. Hard gelopenduur verkopen, Honderd gulden veur die koe En een dikke stoetbrugg toe." Nu het tegen Kerstmis loopt, gaan we een voorstelling maken van een kribbe met het voorop gezette doel, als deze klaar is, haar uit te knippen en op te plakken. De kerststal, die we gaan maken, bestaat uit een silhouet, dat wil zeggen een schaduwbeeld of omtrekteke- ning, waarbij je uitsluitend de figuren moet tekenen met om treklijnen, anders wordt het te moeilijk. Dat wil echter niet zeggen, dat je uitsluitend een zwart-wit-tekening moet ma ken. Je moogt vanzelfsprekend er ook kleuren op aanbrengen. Eerst teken je een stal met es - eenvoudig schuin dak er bcve - Op de vloer in het midden - figuren bijv brum of licht vio let de ster rood of wit. Als je hiermee klaar bent, plak je alles op dpn, stevig bordcarton en dan ga je het uitknippen of uitsnijden. Er ontstaat dan een silhouet, dus wat op het voor beeld zwart is. Onder een kerst boom met een klein lichtje er achter maakt dit een aardig effect. Het lichtje mag je na tuurlijk niet - Drie Wijzen, hun kamelen be teden. Zij spoedden naar Jesus,van ver. Zij wisten: dit was de Verlosser, En volgden de wond're eter. Zij kwamen bet Kindje aanbid den En bogen hun hoofden ter neer. Zij boden hun kostbare gaven. Bewezen aan Jesus verf eer. (Sogez. R. 2J je de kribbe en daar overheen ge bogen teken je Maria. Daarach ter, staande, St. Joseph, Rechts van de kribbe teken je de drie herders. Dat moet iéder op zijn eigen manier doen: eenvoudig en dus alleen de omtreklijnen. De ster teken je in het midden van de stal of er boven. Om het geheel wat aantrekkelijker te maken, zet je aan weerskan ten enige kerstbomen (sparren). Je kunt alles wat fleuriger ma ken door er wat kleur in wa terverf of met krijt op aan te brengen. Het dak schilder je geel, de sparren groen en de Spin was ineens klaar wakker. Hij sprong overeind, tuur de met zijn hand bo ven de ogen het strand en de zee af, toen wees hij met zijn uitgestrekte hand m de .verte; „Daar gaan ze, Holletje, die schur ken, daar gaan ze met onze boot, ons goud en ons eten. Nu hebben we niets meer." „Niets meer?" lachte Holle tje. „We hebben toch zeker onze pilletjes nog. Wè kunnen toch zeker naar onze eigen eeuw terugkeren." „En Valentijn dan?" zei Spin plechtig. „Da's waar," zuchtte Holle tje, het hoofd buigend. „We hebben Otellio beloofd Valentijn bij zijn vader terug te brengen. Ja, en dat moet ge beuren, Hol." „Maar dan zullen we toch eerst van dit eiland af moeten." „Juist en daarom zit er niets anders op, dan dat we een vlot gaan bouwen," besliste Spinne tje. „Kom mee. Ik heb gister avond hier en daar wat hout zien liggen. Dat zullen we wel op de een of andere manier aan elkaar kunnen binden." De twee magere mannen trok ken er op uit. Het geluk was met hen. Na enkele uren had den ze iets in elkaar geprutst, waarop ze de tocht over de grote zee konden -wagen. 2waar waren de kereltjes niet, zodat het vlot gemakkelijk drijvende bleef. Maar ieder zeil of stuur ontbrak; de zee had dus vrü spel met hen. Spinnetje en Holletje voelden zien echter volkomen op hun gemak. Ze lagen lang-uit op het vlot, AjTjf broederlijk naast el- kaar. Om beurten richtten zij zich op <xn te zien of de zee hen soms op een of ander strand zou spoe len. Het leek echter wei af er geen land meer op de wereld was. Toch kwam er redding. Plotseling ontdekte Spinnetje in de verte een schip. „Staan, Holletje," gebood hij. ..Staan en zwaaien. We zijn gered. Kijkdat schjp komt onze kant uit." En werkelijk,' de masten en zeilen werden steeds groter en niet lang duurde het of het vlot lag tegen het schip aan. Er boog zich iemand over de rand heen en e*>n spotlach v^erklonk. echt HoHaodse Mist en regen gingen gisteren 850 Nederlanders en 150 buitenlanders, onder wie Engel sen, Zuid-Afrikaners, Zwitsers, po len en Duitsers, aan boord van bet door de Nederlandse regering van gecharterde nus. „Sibajak", om in het zonnige Zuid-Afrika hun for- de Koninklijke Rotterdamse Lloyd tuin te gaan zoeken. Het zijn geen avonturiers, maar allen nurnwn, die reeds een betrekking in de Unie hebben aanvaard, daar familie hebben of vaklieden zijn, waaraan in Zuid-Afrika grote behoefte bestaat. Verkopers, kantoorbedienden, bouwvak arbeiders, textielarbeiders, kortom ver tegenwoordigers van bijna alle Neder landse ambachten troffen wij aan, ter- wijlNlaarnaast vele vrouwen de grote reis aanvaarden om zich bij hun echtgenoten te gaan voegen, die reeds eerder zijn vertrokken. Zó komt het dat ongeveer 250 kinderen zich onder de passagiers bevinden. De „Sibajak", die als troepenschip heeft gevaren, is geheel voor passagiers, vervoer .gerestaureerd, hoewel de ruim- accomodatie met „standies'', waar 600 passagiers kunnen verblijven, nog is ge handhaafd. De verblijven van de be manning zijn verbeterd en voor de tweede klas-passagiers is een salon in gericht. De machinekamer is aan een grondig onderzoek onderworpen en alle motoren zijn „overhaald". De IIolland- Af rika Lijn, die de dienst op Zuid- Afrika verzorgt, bezat slechts vracht schepen, zodat de Nederlandse regering de „Sibajak" heeft gecharterd. On» zijn vrij grote hutaccomodaiie. plaats bie dend aan 400 personen, werd dit schip bijzonder geschikt geacht. Wij spraken de heer Kreuger, ehef van de passage-afdeling van de Holland- Afrika Lijn, bij wie adspirant-emigraten zich aanmelden voor de passagierslijst/ Hij vertelde ons, dat nog ca. zeven a achtduizend personen op deze lijst staan, terwijl per dag 50 a 100 aanmeldingen binnenkomen. t De „Nieuw-Holland", die 12 December met 1230 Nederlandse militairen, die uit Indië repatriëren, uit Batavia is vertrok ken, wordt 9 Januari in Amsterdam verwacht. i" Het 14de examen voor het Midden standsdiploma Algemene Handellkennis wordt voor wat het schriftelijk gedeelte betreft afgenomen Dinsdag 18, Woensdag 19 en Donderdag 20 Mei 1948 en voor wat het mondelinge gedeelte aangaat Maandag 26 Juü 1948 en volgende dagen. De' inschrijving sluit 24 Januari 1948. Voor verdere bijzonderheden «ie men de advertentie in dit nummer. Er is nog steeds een groot tekort aan melkflessen. Het publiek kan door de flessen gereinigd zo snel mogelijk aan de melkhandelaar terug te geven, mee helpen de bezwaren van dit tekort te beperken. Spoel' de lege fles direct om, dan kunnen de melkresten niet aandra gen. De melkinrichtingen beschikken schaars over reinigingsmiddelen en schone flessen bevorderen de kwaliteit van de flessetimelk. 23 December a.s. zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te Londen de Nederlandse geschenkzen ding vaiarzen officieel aan de Engelse regering aanbieden. Na een reis van 36 uren kwam Vrij dagavond met grote vertraging een trein met 500 Oostenrijkertjes uit Wenen, warm gekleed, maar in kiüle wagons, te Venlo aan. Het transport was vergezeld van 23 Rode-Kruis-dames, die vertelden, dat het een bijzonder indrukwekkend unoment was geweest, toen Kardinaal Innitzer vóór het vertrek uit de Oosten rijkse hoofdstad de Pauselijke zegen gaf. Te voren had de Kardinaal de dames in audiëntie ontvangen en van zjjn grote waardering voor het Nederlandse Rode- Kruiswerk getuigd. Ondanks het weinig opwekkende weer was er een. zeer enthousiaste stemming onder de kinderen, die vandaag verder doorreizen naar hun pleegouders in Til burg en omgeving. Door de indienststeüling van het m.s. „Annenkerk", dat na een geslaagde drie daagse. proeftocht van de dok- en werf- maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam werd overgenomen, is de vloot van de Ver. Ned. Scheepvaartmaat schappij te Den Haag thans tot 32 sche pen uitgebreid. Voor de oorlog telde deze vloot 23 schepen. De „Annenkerk" is bestemd voor de dienst op de HollandAustralië-lijn. Het schip zal 27 December a.s. zijn maiden trip beginnen en de route naar Australië via het Suezkanaal nemen. De terugtocht gaat evenwel langs de kust van West- Afrika. De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 2 stemmen besloten, dat de veto-kwestie op de agenda zal blijven. Van Russische zijde is herhaaldelijk geprobeerd dit punt te krijgen. Het Rijksmuseum heeft dezer dagen een Jan Steen verworven, voorstellende de Aanbidding der herders. Het doek be vond zich tot dusverre in een particu liere Nederlandse verzameling, maar was reeds bekend van tentoonstellingen in het Museum Boymans en in tapt Rijks museum. Het moet tussen 1650 en 1660 ontstaan zijn. De geestigste wan onze schilders heeft dit religieuze thema met teerheid en humor vertolkt. Hij legde de nadruk op de anecdotische kant van het verhaal en treft door de natuurlijke menselijkheid van zijn voorstelling der heilige gebeurtenis. Van de Kerstdagen af zal anen deze Jan Steen in de zalen van devDrtrcker1 uitbouw kunnen zien. AL HEN A 18 v. Rott te Rio Janeiro. ALPHARD 19 v. Pemamb. te Bahia. ANTONIA 17 v. Batavia te Mirj. BERKEL p. 17 Lias Palm. n. Zaandam. BANTAM 17 xv. Pt. Swetth. n. Ji. York. CHAMA 18 v. Abadan te Haifa. COLYTTO 18 v. R'dam te Bagnoli. GADILA 15 v. Port Said te Abatian. GR. BEER 22 v. Amst te Batavia verw. INDRAPOERA p. 19 Dover n. Batavia. KOTA GEDE 19 in Suezkanaal. LIEVEVR.K. p. 19 Stromb'i n. Basra. MOLENKERK n. Kobe 19 te Pt. Said. MURENA n. Rott. 18 te Las Piedras. OVULA 17 v. Sydney n. Brisbane. POELAU LAUT p. 19 Guardafui. SOMMELSDIJK 19 v. Londen n. Antw. STR. SOENDA 18 te Port Elisabeth. TARIA 16 v. Pt. Lincoln n. Bahrein. TITUS 19 v. Rott. te Valencia. THEMISTO 18 v. St. Vincent n. Rott TASMAN p. 17 Thursdav-isL n. Eiat. ZONNEWIJK p. 18 Madeira n. Rout. AALSDIJK 19 v. Rott. n. N. York. ANTH. LEEUWENH. 18 v. Dakar :n. Ad. DELFSHAVEN 17 v. B. Aires te Rosario. DORDRECHT Rd.-Abadan 19 v. Suez. EDAM 18 v. Baltim. te Newp. News. EEMLAND A'd.-B. Air. 16 v. Santos. JAVA MAIL N. York-Java 16 te Aiien NASSAU 18 te Manilla. OOTMARSUM 19 v. R d. n. H. Roads. RIOUW 19 v. N. Orl. te P. Said. ROEPAT 18 v. Momb. te P. Louis SARPEDON 16 v. N. York n. P. au Pr. TABIAN Bat.-Amst. 18 te Singap. TERNATE 18 v. N. Orl. n. Kaapst WELTEVR. Casabl.-R'dam p. 19 Faust WESTERDAM 21 aan H. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 5