Situatie in Indië Atmosfeer zou even als in Juni snel achteruitgaande slecht en Juli Terroristische benden geliquideerd Republikeinen hadden te voren 28 Indonesiërs onthoofd Zwendel met Kerstpakketten Prinses Juliana onthult nationaal monument Encycliek „Optatissima Pax Leiders van C.D.U. afgezet TAFT ACHT PLAN-MARSHALL TE VEELOMVATTEND zijn Drees te Batavia 1 150 ton levensmiddelen achterhaald DR. PLESMAN PLEIT VOOR EEN CENTRALE LUCHTHAVEN In Z.-Oosthoek van Haarlemmermeer Er is haat en gevaarlijke sociale onrust in de wereld Eendracht dient hersteld Hun politiek komt niet overeen met wensen der Sovjets Schuman zet door Tot hoofd en hart Zwitsers munitiedepot vliegt in de lucht Republikeinen noemen rede van minister president „uitdagend" „Zij eindigden han leven als overwinnaars over de machten van de boze Het weer MAANDAG 22 DECEMBER 1947 6 71ste JAARGANG No. 24032 Goedingelichfe kringen beschreven Zondag de situatie in Indië als „snel achieruiigaande", meldt U.P. uii Baiavia. Een welingelichte bron verklaarde, dat hij 'i gevoel had de laai- sie dagen in dezelfde atmosfeer te hebben geleefd als in Juni en Juli, toen de vijandelijkheden op hei punt stonden uii te breken. Hei gepraat over „oorlog", dat verstomd scheen nadat de Veiligheidsraad besluiten had genomen die tot „staakt hei vuren" leidden en nadat de Uno mei de ^debatten over hei Nederlands-Indonesisch geschil was begonnen, is thans weer waar ie nemen in café's, winkels, in de bureaux der nieuwsbladen en in politieke kringen. Officiële republikeinse verklaring De Times" over Indië Zonder V. N. was Djokja reeds ineengestort Derde West-Java-conferentie einde Februari ONRUST IN HET KRAWANGSE Er komt minder chocolade SURINAME EN DE RIJKS CONFERENTIE Mr. J. C. A. M. van den Mortel overleden C.D.U. aanstonds ondergeschikt Dr. P. C. DE DROUWER Hoge onderscheidingen I In het licht der eeuwen is alle I l menselijke grootheid gering. J BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfllimetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. minister-president, dr. L. J. M. BeeJ, wordt gezegd, dat deze redevoering „in feite een laatste uitdaging is aan de re publiek over de hoofden van de verte genwoordigers van de Commissie voor Goede Diensten heen en buiten de thans in gang zijnde onderhandelingen om". „Zowel het tijdstip van het uitspreken dezer verklaring van de hoogste Neder landse autoriteit als de inhoud en de formulering er van kunnen nauwelijks in overeenstemming worden geacht noch met de faze, het karakter en de belang rijkheid der huidige onderhandelingen In welingelichte kringen noemt men vijf punten, die in de afgelopen week hebben geleid tot het minder rooskleu rige beeld: 1. Het feit, dat de Nederlands-Indo nesische commissies voor de „cease fire" er na de zevende bijeenkomst aan boord van de „Renville" niet in geslaagd zijn tot overeenstemming te komen. De repu blikeinen aanvaardden het plan van de U.N.O inzake het staken van het vuren, maar verwierpen de door de Nederlan ders voorgestelde wijzigingen in dit plan. 2. Het „laatste beroep" van minister president Beel op de republiek," met de Nederlanders samen te werken. 3. De waarschuwing van Van Mook, dat de politieke en economische bespre kingen aan boord van de „Renville" vruchteloos zouden zijn, wanneer geen resultaat zou worden bereikt over het staken van het vuren. 4. De republikeinse beschuldiging, dat de Nederlanders trachten de Com missie van Goede Diensten van de Vei ligheidsraad te passeren door het „cre- eren van marionetten-staten" in het voormalige republikeinse gebied. 5. De verzekering van een officiële Nederlandse zegsman, dat het uitblijven van communiqué's van de Commissie van Drie over de politieke onderhande lingen sinds langer dan een week, „het bewijs vormt, dat de politieke bespre kingen nog niet begonnen zijn", hoewel de Amerikaanse, Belgische en Australi sche vertegenwoordigers reeds zeven weken in Indië vertoeven. Intussen is de minister van Sociale Zaken, W. Drees, Zondag te Batavia aangekomen als de derde Nederland se minister, die voet op Indonesische bodem zet. In een verklaring van het republikeinse ministerie van Voorlichting, uitgegeven in verband met de radio-rede van de 99 In een hoofdartikel gewijd aan de In donesische kwestie, schrijft de „Times" van vandaag over „De misslagen van de regering der republiek Indonesia, die" zegt het blad „alle pogingen in het werk stelt, van buitenlandse zijde steun te verkrijgen". Het blad vervolgt: „Zon der de tussenkomst der Verenigde Na ties zou het Djokjase bewind reeds thans Zijn ineengestort, zowel tengevolge van de door de Nederlanders uitgeoefende druk als door zijn eigen onbekwaamheid". De republikeinse regering kan thans nog slechts spreken namens een deel van de bevolking. De Times releveert tenslotte het stre ven der Indonesia-Serikat-beweging en het succes dat de Nederlanders hebben in hun poging tot stichting van de Indonesische Unie en meent, dat de reis der ministers kennelijk ten doel heeft, de ontwikkeling in deze richting te be spoedigen. noch met de zin voor verantwoordelijk heid, welke in de huidige omstandighe den zou kunnen verwacht worden". Met betrekking tot het deelnemen aan de on derhandelingen over de toekomstige fe deratie wordt gezegd: „Dit programma wordt voor het uiterlijk naar voren ge bracht door een aantal personen van het Komité-Indonesia-Serikat, maar het is kennelijk het programma van de Neder landse regering zelf. Terwijl met nadruk verklaard wordt, dat de republiek bereid is te spreken over de vorming van een federatie van souverein en democratisch karakter bij de onderhandelingen op de „Renville", is de republikeinse regering van mening, dat deze activiteiten van de Nederlanders een poging, betekenen om de huidige onderhandelingen voorbij te gaan en tegenstrijdig zijn aan de metho de van oplossing, waarmede de Neder landse regering zelf accoord ging". De republikeinse regeringsverklaring voert verder aan, dat de Nederlandse fe deratieve acties geschieden op het ter rein waar de republiek de fa<cto gezag uitoefent, welk gebied onlangs met ge wéld van wapenen werd veroverd. „De derde conferentie voor West- Java, om een voorlopige regering te vormen, zal waarschijnlijk tegen het einde van Februari gehouden worden," aldus heeft de voorzitter van de permanente contactcommis sie van de conferentie, dr. Djoeara, medegedeeld. Wanneer er een transport Duitse krijgsgevangenen uit Rusland in Duitsland aan komt, kan men dikwijls bovenstaand "beeld aanschouwen. Ouders en vrouwen van niet teruggekeerde Duitse soldaten trachten dan met behulp van foto's inlichtingen in te winnen over zoons of echtgenoten bij de zojuist teruggekomen krijgsgevangenen. Van officiële zijde wordt medegedeeld: Gedurende de eerste maanden na de beëindiging der poiltionele actie heerste er in het Krawangse een betrekkelijke rust. Allengs geschiedde er echter infil tratie van republikeinse elementen, die een goed georganiseerde actie op touw zetten. Het was voor deze elementen niet zó moeilijk de gehele bevolking in het Krawangse onder hun dwang te bren gen. Er werden op grote schaal vernie lingen aangericht aan bruggen, rijstpel- lerijen en spoorlijnen, terwijl er ook tankvallen werden gegraven. Deze organisatie oefende een krach tige terreur uit. Zij, die niet met baar wensten mede te werken, liepen ge vaar, te worden afgemaakt. Vele men sen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden geworpen. Zo wer den uit de Tjitaroem reeds 28 ont hoofde lijken opgevist. Een slachtoffer, wiens nekslag niet geheel goed „aan kwam", wist zich zwemmend uit de rivier te redden en meldde zich bü een Nederlandse post, waarbij hij het hoofd met de hand moest ondersteunen. De toename van al deze terreurdaden maakte het noodzakelijk 9 December een actie in te zetten tot afsluiting van het gebied, waarin zij werden gepleegd. Hierbij kwam vast te staan, dat de kam pong Rawagedeh het centrum was, van waaruit de bende opereerde. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de bendeleden het vuur op de Nederlandse troepen, waarop deze 150 verzetslieden neerlegden en 8 gevangenen maakten, onder wie een Voor-Indiër, die vermoe delijk lid was van de z.g. Internationale Brigade. Van Nederlandse zijde werd bij deze actie geen gebruik gemaakt van zwaar der wapens dan lichte mortieren. Bij de volgende algehele doorzoekingen van net terrein kwam het tot een reeks kleine gevechtsaanrakingen met vijandelijke benden, waarbij deze verliezen leden, meestal ter grootte van om en nabij de 5 man. De toelichting vervolgt: „Wanneer der gelijke benden bü de nadering der Ne derlanders in de kampongs vluchtten, staakten onze troepen het vuren, tenein- Zaterdagmiddag heeft Prinses Ju liana de plechtige onthulling verricht van het nationale monument, dat in het voormalige concentratiekamp Vught ter nagedachtenis van de ge vallenen is opgericht. Het was een sombere herfstmiddag en onafgebroken viel de regen, toen om half drie de Prinses op de fusilladeplaats ar riveerde. Zij was vergezeld van de bur gemeester van Vught, jhr. mr. F. van Rijckevorsel en van de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay. Duizenden en duizenden had den zich reeds lang te voren op deze nationale dodenakker in de heide ver enigd. Alvorens tot onthulling over te gaan, sprak de Prinses een korte rede uit. „Wij gedenken op deze gewijde plek in het kamp Vught, hen, die de dood vonden, in het bijzonder hen, die bij het naderen der bevrijders op deze plaats het leven lieten. Dit gedenkteken, aldus sprak de Prinses, is bij leven en sterven als een symbool voor ons en de geslachten, die na ons komen. Hun levens werden afge sneden. opdat wij zouden leven. Zij wa ren de pioniers. Zij wezen ons de weg, die als een lichtend spoor voor ons ligt. Zij eindigden hun leven als overwin naars over de machten van de boze. Zii gaven ons land en zijn vele mogelijk heden weerom. Aan ons de plicht dit te verwezenlijken." Dan trad de Prinses voorwaarts en verwijderde het nationale dundoek, dat tot dat ogenblik het monument aan het oog had onttrokken. Het werd voor allen zichtbaar in zijn lange bijna 2 m. hoge muur, voor het front van de kogelvanger. "Waar de helden ziin gevallen. Een muur in Franse natuursteen, waarin gebeiteld de namen van 310 Nederlanders, die werden vermoord, toen de bevrijding in de verte naderde. Prinses Juliana legde tenslotte een krans aan de voet van het monument. de te voorkomen, dat onschuldigen zou den worden getroffen. Er zijn nergens gevallen geconstateerd, dat dit toch is gebeurd." De actie is nog steeds niet ten volle beëindigd. Zij heeft tot resul taat gehad, dat de benden naar de Noordkust zijn gedreven. „De be schuldigingen over door de Neder landse troepen bedreven roof en wreedheden zijn volkomen onwaar.' De officiële mededeling besluit met te vermelden, dat ten behoeve van schoots veld rond bivaks van Nederlandse troe pen. enige kamponghuizen moesten wor den in brand gestoken of afgebroken. De legerleiding in Indië heeft de gelegenheid geopend, dat ieder Ne derlands militair in Indië een pakket van pl.m. 3 kg. naar Nederland kan sturen aan familie of relaties. Enige Nederlandse militairen in Indië heb ben naast deze actie op eigen gele genheid een pakkettenverzending ge organiseerd. Hierbij Is naar het A.N.P. verneemt de indruk geves tigd, dat deze verzending onder toe zicht stond van de Nederlandse le gerleiding in Indië. De Kon. Marechaussee te Amsterdam heeft in samenwerking met de C.C.D. vastgesteld, dat met deze pakkettenver zending op eigen gelegenheid onregelma tigheden zijn geschied, waardoor de fa milieleden niet datgene ontvingen, waar voor de militairen in Indië hadden be taald. Zowel in Indië als in Nederland zijn enige personen gearresteerd. In Da ren is bovendien een grote hoeveelheid levensmiddelen in beslag genomen. Het is nu reeds gebleken, dat vele mi litairen aan de initiatiefnemers dezer actie hun vertrouwen hebben geschon ken. De mogelijkheid wordt overwogen of uit de grote hoeveelheid in beslag genomen levensmiddelen aan benadeel den nog het hun toekomende kan wor den toegezonden. Van andere zijde vernemen wij hier over het volgende: Het gaat hier om een hoeveelheid van minstens 150 ton koffie, thee. rijst, pinda's enz. die per m.s. „Oranje" te Amsterdam zijn aangevoerd en daarna vervoerd zijn naar opslagplaatsen in Laren en Eemnes. In Indië hebben de militairen hun geschenken, die zij naar hun bloedver wanten in het vaderland wilden zen- (Van onze Haagse redacteur) Dat de K.L.M. gestadig haar vleugels verder en. verder uitslaat, werd Zaterdag j.l. weer eens gedemonstreerd bij de ingebruikneming van een nieuwe vleugel van het hoofdkantoor aan de Raamweg te Den Haag. Dit is de eerste van de drie nieuwe vleugels, die zullen worden bijgebouwd. De beide andere zullen respectievelük midden en eind 1948 ge reed zijn, ^odat dan de administratieve organisatie in één gebouw zal zijn onder gebracht. Dat de K.L.M. voor dit doel ao'n enorm gebouw nodig heeft, wordt dui- delijk, als men weet, dat het aantal em- ployé's op het ogenblik ruim 10.000 be draagt. In Januari was dit nog 6627. De omzet van de K.L.M. nam toe van ƒ68.000.000 in 1946 tot pl.m. ƒ94.000.000 in 1947. Het luchtnet werd uitgebreid van 62.784 K.M. tot 104.300 K.M., ter wijl de productie steeg van 57.200.000 ton/KM. tot ongeveer 97.688.508 K.M. Directeur Plesman, die de nieuwe vleugel opende, bepleitte de aanleg van een centrale luchthaven in de Haarlem- meirmeerpolder. Op de tentoonstelling van huisvlijt-producten der K.L.M.- employé's „Na Half Zes", die tegelijker tijd geopend werd en die tot 2 Januari voor het publiek toegankelijk zal zijn (behalve de Kerstdagen), is voor de plannen voor deze internationale lucht haven plaats ingeruimd. MR De voorstellen komen neer op een ge heel nieuwe, ruim opgezette en centrale luchthaven in de Zuid-Oost-hoek van de Haarlemmermeerpolder, ongeveer 22 KM. ten Zuiden van Amsterdam. In het midden tussen een stelsel van banen bevindt zich bet centrale punt, waarop de gebouwen voor de verschillende dien sten zijn geprojecteerd. De autobaan Den Haag—Amsterdam, welke in dit plan dwars over het vliegveld loopt, zal met een kleine tunnel onder het vlieg veld door worden geleid, met een af takking naar het centrale punt. Op de zelfde wijze is ook een spoorlijn gepro jecteerd voor het vervoer van passa giers naar en van het vliegveld. De kosten zouden niet groter zijn dan die voor de uitbreiding van Schiphol en de aanleg van een nieuw vliegveld bij Rotterdam. De plaats van de nieuwe luchthaven is zo gekozen, dat de afstanden naar Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rot terdam en Utrecht, respectievelijk 22, 22, 32, 45 en 52 K.M. bedragen. Er is in Nederland geen reden tot spreiding van luchtverkeer over te gaan. Het passagiersvervoer voor 1960 wordt geschat op twee millioen, terwijl het b.v. voor La Guardia bij New York op 34 millioen geschat wordt. De prijzen van cacaobonen op de we reldmarkt vertonen een sterke stijging, waardoor het voor Nederland niet mo gelijk blijft de omvang van zijn aanko pen te handhaven, zo deelt ons het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Ook zou deze stijging van de wereldmarktprijs een evenredige verhoging van de prijzen van cacaoproducten in het binnenland ten gevolge moeten hebben. Er zijn echter in het binnenland nog voorraden cacao bonen, die tegen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze tezamen met de duurdere partijen te verwerken kan op de binnenlandse markt de prijsverhoging zeer matig zijn. Teneinde deze doorsnee- prijs en een noodzakelijke beperkte be voorrading van de handel mogelijk te maken is een verbod tot afleyering en vervoer van cacaobonen, cacaomassa, cacaopoeder, couverture, chocolade en alle andere cacao-grondstoffen en cacao producten aan of door respectievelijk naar of van ra:ao- of .chocoladefabrikan ten uitgevaWdigd, dat vandaag van kracht is geworden. Productie en be voorrading in het nieuwe jaar dienen zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Gevolg van een en an der zal zijn, dat in het versnaperingen assortiment een verschuiving naar da suikerproducten geschiedt. Voor de uit voering van export orders voor 31 Dec. a.s. voor zover deze heden waren gere gistreerd, zal vereunnine worden ver leend. den en waarvoor zij misschien weken- en maandenlang gespaard hadden, toe vertrouwd aan enige personen, die het ten onrechte deden voorkomen alsof zij van Regeringswege hiertoe aangesteld en gerechtigd waren. De goederen wer den daarna onder hetzelfde mom per schip naar het vaderland gezonden, waar zij door een expediteur uit Laren afgehaald, werden op order van zekere A. V., lid van de gemeente raad te Eemnes. Daarna werden de kisten bij de expediteur L. te Laren opgeslagen, alsmede bij een opslag plaats in Eemnes, welke verhuurd werd door v. K., aldaar. Er moesten daarvan 5000 pakketten verzonden wor den aan de resp. familieleden der mi litairen. Een ingezetene uit Laren, die reeds sinds enige maanden het zaakje niet vertrouwde, ging persoonlijk in Den Haag en Amsterdam op onderzoek uit, met het gevolg, dat de districtscom mandant der marechaussee te Amster dam een verdergaand onderzoek in stelde. Er moeten toen zoveel bezwa rende feiten ontdekt zijn, dat ingrijpen noodzakelijk werd. De gehele Zaterdag middag is het onderzoek in Laren voortgezet. Het gevolg was dat een voorraad van pl.m. 70 ton levensmiddelen bij de ex pediteur L. te Laren in beslag werd ge nomen, alsmede 80 ton bij v. K. te Eemnes. Tevens heeft de marechaussee de administratie van A. V. te Eemnes in beslag genomen, terwijl de man zelf, die lid van de gemeenteraad aldaar is, met zijn dochter gearresteerd werd en naar Amsterdam overgebracht. Zij worden verdacht van verduiste ring van deze levensmiddelen. Wij vernemen voorts nog. dat op twee boten, die op thuisreis van Indië naar Holland zijn. ook nog levensmid delen zijn geadresseerd aan V. te Eemnes. Voorts dat er nog een aantal andere personen uit Laren bij deze affaire betrokken zijn. Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage deed vandaag uitspraak in de zaak tegen de voormalige rechercheurs van politie Leemhuis. Victor en Pegels, tegen wie de procureur-fiscaal wegens hun activiteit voor de Duitse „Sicher- heitsdienst" de doodstraf geëist had. Het Hof veroordeelde Leemhuis, Victor en Pegels elk tot levenslange gevangenis straf. In een nieuwe encycliek: „Optatissima Pax," welke Zaterdag te Rome is gepu bliceerd, heeft Z. H. Paus Pius XH op nieuw zijn grote bezorgdheid uitgespro ken over de haat en de gevaarlijke so ciale onrust in de wereld. De vrede, waarnaar de wereld zozeer verlangt, zo zegt de Heilige Vader, is nog steeds onzeker, waardoor de volke ren in angst en vreze verkeren, terwijl in talrijke landen naast verwoestin gen en ellende de maatschappelijke klas sen door onderlinge haat verteerd wor den. Onze overgrote bezorgdheid dwingt ons alle volkeren op te wekken de haat te blussen en de eendracht te herstellen en onze kinderen in Christus te verma nen tot vurig gebed. Pogingen om geneesmiddelen voor de onmetelijke kwalen te vinden mogen niet langer uitgesteld worden. Enerzijds is de economie van vele landen niet meer bij machte de problemen van we deropbouw en werkeloosheid op te los sen, anderzijds ontbreekt het helaas met aan mensen, die de ellende van het pro letariaat uitbuiten en vergroten met lis tige berekening en zodoende de herstel plannen voor orde en gerechtigheid ver hinderen. Slechts eendracht, samenwer king en vreedzame arbeid kunnen het algemeen welzijn herstellen. Zij, die wel bewust de massa tot opstand en aansla gen op andermans vrijheden aanhitsen, verergeren de ellende van het volk en verscherpen de haat. De sociale crisis is In een adres, dat de Staten van Suri name gouverneur Brons hebben aange boden, geven deze uitdrukking aan hun onvoldaanheid over de voorstellen tot staatkundige hervo rming van Suriname, zoals deze door de Nederlandse regering aan de Sta ten-Generaal zijn medege deeld. In het adres wordt de klacht geuit, dat aan diverse voorstel len van de Surin amse staten in het Nederlandse ontwerp geen aan dacht is besteed en het verlangen ken baar gemaakt, dat de behandeling in het Nederlandse parlement zal worden op geschort en uitgesteld tot de bijeen komst der Rijksconferentie. In de nacht va-a Zaterdag op Zondag is te Tilburg tengevolge van een hart- aandoening op 67-jarige leeftijd over leden het Eerste Kamerlid en oud-bur gemeester van Tilburg, mr. J. C. A. M. van den Mortel. Ais opvolger van wülen het Eerste- Kamerlid mr. J. C. A. M. van de Mortel, komt in aanmerking dr. G. W. M. Huys- mans, die thans minister van Economi sche Zaken is. Indien deze bedankt, volgt op de desbetreffende lijst de heer Van Lieshout te Eindhoven, die reeds in de Kamer zitting heeft. Na hem komt in aanmerking mr. Th. R. J Wijers te Vught, raadsheer bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Op last van het militair bestuur van de Russische zone van Duitsland zijn de leiders van de Christelijk Democratische Unie, Jacob Kaiser en Ernst Lemmer, uit hun functie ontzet, aangezien de po litiek van de C.D.U. in de Sovjet-zone niet in overeenstemming is met de wen sen van de Sovjets. In het bijzonder maken dezen bezwaar tegen de weigering der C.D.U. het door de communisten geïnspireerde „Volkscongres" te steunen. Men verwacht, dat dit de eerste po ging is om de C.D.U. volkomen onder geschikt te maken aan de socialistische Eenheidspartij. Een verbindingsofficier van het Sovjet-hoofdkwartier te Berlijn heeft Kaiser aangezegd, dat hij en Lemmer voorlopig van alle politieke functies zijn ontheven en dat hun voorlopige opvol gers Hickman en Lobedanz zün, de leiders van de C.D.U. in Mecklenburg en Saksen. Men weet nog niet, wat deze beide heren zullen doen, doch duidelijk is, dat de C.D.U. nu alle schijn van onafhan kelijkheid in de Russische zone verloren heeft. Misschien zullen de Russen trach ten de party op de been te houden, doch de huidige organisatie is ten dode op geschreven, dat betwyfelt niemand. Onlangs werd Kaiser in de op insti gatie der Russen verschynende bladen „de agent van Amerika in de Sovjet zone" genoemd. In kringen te Berlijn, wier politieke blik niet uitsluitend Oostelijk is georiën teerd, wordt de terzijdestelling van Kai ser algemeen beschouwd als een daad tegen de wil van de grote meerderheid der partij. Men is er vast van overtuigd, dat Kaiser aan vertrouwen niets heeft ingeboet. Dit neemt niet weg, dpt de onder Sovjet-toezicht staande pers en radio de maatregelen hebben voorge steld als een interne party-aangelegen heid, die in overeenstemming zou zijn met de democratische wil van de partij Het partij-orgaan der C.D.U. is Zon dag voor het eerst onder nieuwe leiding verschenen en gemeld wordt, dat Sovjet officieren aan de samenstelling er van zouden hebben deelgenomen. Uit de in houd van het blad, dat onmiddellijk met propaganda voor het Volkscongres is van wal gestoken, wordt het duideüjk, dat de nieuwe richting der partij een nauw samengaan met de socialistische Eenheidspartij zou betekenen, waardoor de laatste camouflage van de party - dictatuur in de Sovjet-zone is wegge vallen. Leopold Steidler, oud-lid van het Mos- kouse comité „Vrij Duitsland" en leider van de oppositie tegen Jacob Kaiser, is door de afdeling Berlijn van de Chris- teiyke Democratische Unie uit de partij geroyeerd. thans zo groot en gevaarlijk, dat allen moeten inzien, dat het gemeenschappe lijk welzijn boven eigen voordeel gaat. Het is op de eerste plaats noodzakelijk de gemoederen tot rust te brengen en de eendracht te herstellen. De hoofd oorzaak van het huidig lijden is de ver wijdering van Christus en de godsdienst, zodat terugkeer tot Hem en Zijn waar heid en liefde een eerste vereiste is. Het naderend Kerstfeest richt de ge dachten op het schreiende Kindje in de kribbe. Wij richten een dringende op roep tot alle Christenen en speciaal tot de jeugd om de kribbe te bezoeken en gebeden te storten tot het Goddelijk Kind om de haat te doven, die thans verwarring sticht en aanzet tot opstand. Moge het Kind aan de rijken leren edelmoedig te zijn voor de armen en moge het deze laatsten troosten. In de huidige nood hebben wij veel vertrouwen in de gebeden van de on schuldige kinderen, die op Kerstmis hun stemmen en handen verheffen tot de Verlosser om vrede, eendracht en on derlinge liefde af te smeken. Mogen zij bij de vurige gebeden oefeningen van christelijke vroomheid voegen, alsmede edelmoedige offers om de beledigde Goddelijke gerechtigheid te verzoenen. De encycliek sluit met een oproep tot de kinderen bm bereidwillig en geest driftig gehoor te geven aan de opwek king van de Heilige Vader. De Franse Nationale Vergadering heeft Zaterdag het eerste artikel van een wet goedgekeurd, welke beoogt communisti sche afgevaardigden het presidentschap en het vice-presidentschap van parle mentaire commissies te ontnemen. Tegelijkertyd is men begonnen „met de discrete verwijdering van communis ten uit sleutelposities in het bestuursap paraat", gelijk blijkt uit de kolommen van de Staatscourant. Twee communis tische prefecten hebben hun ontslag ge kregen. Mgr. Honoratins Coppieters, sedert 1927 bisschop van Gent, is Zaterdag morgen op 73-jarige leeftijd overleden. De prelaat was erekanunnik van het Haarlems kapitteL Koning Michael van Roemenië is in Boekarest teruggekeerd. Tijdens een op onthoud in Wenen verklaarde zijn aide de camp, dat de Roemeense regering de koning voor zijn vertrek uit Boekarest had doen weten, dat zij het op prijs zou stellen wanneer hij in het buitenland zou uitzien naar een passende echt genote. De adjudant zeide, dat de koning in Roemenië zou blijven zolang hij kon. Op een vraag van een Amerikaanse journalist hoelang de koning de huidige omstandigheden in Roemenië zou .kun nen verdragen, antwoordde de adjudant: „Hoelang kunt u ze verdragen?" Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder, vooral des nachts in het Oosten van het land. Aan do kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Zon 8.4716.31, maan 13.46—3.08. r Gisteren vierde onder zeer grote be langstelling dr. P. C. de Brouwer te Hilvarenbeek zijn 50-jarig priesterfeest. Minister Gielen betuigde op de recep tie zijn spijt over de afwezigheid van dr. Beel, die wegens ambtsbezigheden in Indonesië vertoefde, maar die hem had medegedeeld, dat hij gaarne er bij aanwezig had willen zijn. Namens H. M. de Koningin deelde de minister de ju bilaris mede, dat hy benoemd was tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hiermede werd een nieuwe titel toegevoegd aan de titel van doctor, die tot nu toe de naam van P. C. de Brou wer had gesierd; immers enige dagen geleden had het Z. H. de Paus behaagd dr. P. C. de Brouwer te benoemen tot Geheim Kamerheer. De 34-jarige P. Wapperom, een veel omstreden communistische figuur uit de Haagse illegaliteit die door het Bijzon dere Gerechtshof te 's-Gravenhage tot drie jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, verdacht van verraad, werd he denmorgen door de Bijzondere Raad van Cassatie, krachtens de wet, in vrijheid gesteld. De republikeinse leider Robert Taft heeft in de Amerikaanse Senaat ver klaard, dat het door Truman genoemde bedrag voor hulp aan Europa in het kader van het plan-Marshall te hoog is en dat het de Amerikaanse economie te gronde zou kunnen richten. Taft be toogde, dat het Congress slechts voor een jaar machtiging tot hulp aan Euro pa moest verlenen. „De regering heeft de ernst van de toestand in de oude wereld te zwart getekend," aldus Taft, „het komt niet voor, dat volken ten onder gaan, zy zullen hens wel het leven houden." Ervaren Congress-leden verklaarden, dat het plan-Marshall, ondanks hevige critiek bij het begin van de behandeling, door het Congress zal worden aanvaard. De debatten over het plan zullen waar schijnlijk op 7 Januari beginnen. De Canadese minister van wederop- bouw, Howe, heeft verklaard, dat, indien het Amerikaanse Congress het program ma voor de hulp aan Europa goedkeurt in de zin zoals president Truman het programma heeft voorgesteld, Canada naar vermogen bij zal dragen tot het herstel van de Europese economie. Een groot munitie-depot, gebouwd in een hoge bergwand in het Kander- thal in het Berneroberland, is Zater dag met een gewéldige detonatie in de lucht gevlogen. Zondag omstreeks het middaguur duur den de explosies nog altyd voort en werden handgranaten granaten en vliegtuigbommen in iedere richting uit het gapende hol geschoten, dat de plaats aanwyst waar eens het muniöe- depot was. De militaire autoriteiten de len mede, dat bij deze ramp negen per sonen om het leven kwamen en zes ge wond werden. Vier personen worden vermist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1