STAD EN OMGEVING Voorzitter van Bloembollencultuur reikt nogmaals de hand KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHIPHOL coatte de grote krant Topic Mixture Splinters taeti faiid v^\cLwyjxCng. naast Uw plaatselijk blad Aan de vooravond van het verkiezingsjaar Kersttentoonstelling bij Heerkens Thijssen AGENDA' l Het referendum interesseert de minister niet meer Geschenk van de jongens overzee Locaal grensverkeer StttA/l UW&l- Nederlands memorandum MAANDAG 22 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Kamer centrale afd, Haarlem bijeen Gottmer-romanprijsvraag 1947 Zeven gelukkigen deelden f 26.500 DELFTLAAN WORDT DOORGETROKKEN Vaststelling van uitbreidingsplan Sluiting gemeentelijke instellingen Voor Bouwfonds parochiehuis Stille armen Jeugdleiderscursus H.V.B. Burgerlijke Stand Taxi? Bel op 1.2.3.4.5. DISTRIBUTIENIEUWS Jan van der Pigge „St. Christoffel" Technische Hogeschool Feestdagen in Ho<iel-, Café- en Restaurantbedrijf HEEMSTEDE „En waar de sterre bleef stille staan" BEVERWIJK Nieuwjaarsdag in sportsfeer Geen definitieve overeen- komst HILLEGOM ST. VINCENTIUS EN ST. LIDWINA VOORSTEL OPHEFFING U.L.O.-SCHOOL LISSE Kath. Jeugdbeweging IJMUIDEN IJmuider Harmonie Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR LAATSTE NIEUWS ,Jn principeinstemming met plan der V. N. NEDERLANDER GEWOND BIJ NOODLANDING DICTAFOON IN DE RAADZAAL NIEUWE PLANNEN VAN DE K.L.M. Werkloosheid en werk verruiming BESOMMINGEN De Kamercentrale, afd. Haarlem, van de K.V.P. belegde Zaterdagmiddag in Brinkmann een bijeenkomst van de dagelijkse besturen en propagandalei ders der Statenkringen en afdelingen scher-a der partij. De opvolger van de vorige voorzitter m-. Witteman, de heer L. Bouwman, schetste in zijn openings woord de zware taak, die allen nu reeds is gesteld aan de vooravond van het verkiezingsjaar 1948. Hij spoorde daar om alle aanwezigen aan mede te wer ken aan de propoganda-actie volgens de richtlijnen van het partijbestuur. De heer Ponsin was bereid gevonden om als propagandaleider op te treden. Als inzet van deze actie zal prof. Romme Zaterdag 31 Januari in Haarlem komen spreken. De heer Gras van het partijbureau behandelde vervolgens het onderwerp: actie van de propagandaleiders. Spre ker besprak het wezen van de propa ganda. de noodzaak daarvan, en hoe zij gevoerd dient te worden, terwijl hy tot slot enige woorden wijdde aan het plaatselijk verkiezingsfonds. Hij be schreef uitvoerig de eisen, waaraan zij n aet volcoen, t.- duidelijkheid, kort heid (dit liet in 1946 nog al eens te wensen over), goede verzorging en aantrekkelijkheid. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd dn™- verschillende ge bruik gemaakt. Vooral het aanvragen van sprekers vc ar bepaalde avonden vormde een onderwerp van bespreking. Het bleek namelijk, dat diverse spre kers zich niet ontzagen om voor één avond f 40 tot f te vragen, terwijl het door het partijbureau voorgeschreven maximum f 30 bedraagt. Mej. mr. Keg uit Bloemendaal zag gaarne het vrou welijk element meer in de besturen vertegenwoordigd. Een en ander zal onder de aandacht van het hoofdbe stuur gebracht worden. Zaterdagmiddag is in de kunstzalen van Frans Heerkens Thijssen, Plein 13, een Kersttentoonstelling geopend van schilderijen en aquarellen, vervaardigd door een Zuster Benedictines der O. L. Vrouwg Abdij in Oosterhcut. Drs. H. Prenen sprak een openingswoord en hij deed dat op een aantrekkelijke wijze. „Er zijn eigenlijk geen toespraken nodig by tentoonstellingen", zo meende hij, „want kunst moet vcor zichzelf spreken." Wat Haarlem hier te zien krygt is een novum: een kloosterzuster, die reeds met haar achttiende jaar in *n contemplatieve orde en trad daar gedurende veertien jaar niet meer schilderde, heeft na de be vrijding het penseel weer opgenomen en exposeert hier haar werk. Het aanwezige gezelschap maakte een rondgang langs de tentoongestelde wer ken, waarna het naar de benedenzaal vertrok, om de opening by te wonen van een expositie an kleurtekeningen door D Lindeboom. Dr. J. W. Marmel- stein hield een inleidende toespraak, waarin hy zei. in de mening te verkeren van de hemel in het purgatorium te zijn gedaald als hij het genre werk, dat hy boven had gezien, vergeleek. De inspiratie voor deze tekeningen, die een unicum zijn in Nederland, komt uit de diepte van het onderbewustzijn en toont hoe het afgryselijke, het leiyke gemaakt kan worden tot iets, dat een kunstzinnig geheel wordt en aestheti- sche waarde heeft. Om de vier Jaar schrijft de Haarlemse uitgever J. H. Gottmer een romanprys- vraag uit met geldprijzen, die de win naars in staat stellen een jaar of langer ongestoord te kunnen werken zonder finantiële zorgen. Zaterdagmiddag werd in „De Leeuwerik*' de uitslag bekend gemaakt van de prysvraag 1947. waarin 54 schryvers mededongen, vyf Neder, landers en twee Belgen deelden het ka pitaal van f 26.500. De prysuitreiking werd bijzonder ge- noegiyk door de geestige speechjes van een drietal juryleden. De auteur Jan H. de Groot schetste de verhouding tussen uitgever en schryver; de eerste ont vangt de byzondere genade alles van een ander uit te geven en schatrijk te worden. Hy geeft uit wat anderen is in gegeven, die anderen zyn schrijvers en mogen soms ook zo genoemd worden. Schryvers die ryk zyn waren het al of erfden van een oom uit Amerika. In dat geval hielden ze ech-er op schrijver te zyn. Het Belgische jurylid Karei Jonck- heere verklaarde, dat de prijs van f 12.500 niet is toegekend, maar dat het geld verdeeld is. Het is trouwens niet goed dat een schrijver zoveel geld ineens krygt. Het resultaat van de prijsvraag is zeer bevredigend, rekening houdend met de bijzondere economie van zulke ondernemingen. Bijna alle bekroonden zonden hun eersteling in. Er werd ont spanningslectuur geleverd, die voldeed aan litteraire normen. Piet Bakker, Ud der Jury, vertelde een en ander over sommige niet-bekreonde manuscripten. Soms werd de taal zoveel geweld aangedaan, dat bet glazuur van zijn tanden sprong. De dood is voor Nederlandse auteurs blijkbaar even aan. trekkeiyk als de liefde voor de Fran-en. Tot de bekroonden zei hy: „Als ge door de gemeenschap gewaardeerd wordt, laat dan alle hoop varen!" De heer Gottmer maakte dan de vol gende uitslagen bekend: V. Sirolf (pseud.) te Utrecht f 7500 voor ..Viersprong de- grote wegen", een verzetsroman; G. Plnatema te Nijme gen f 5000 voor „De wolf in het bos", verhaal uit bezet gebied; Piot van de Laan (pseud.) te Zufphen f 3500 voor „Eva en ik", eenvoudig huwelijksthema: W. J. Elsman (pseud.) te Gent f 3000 voor „Vigneron vlindert vcorby". een detective-geschiedenis; Gabriël Gorris te Voorburg f 3000 voor „Mayobé. de goede Kacike", koloniale roman uit Co lumbus* dagen; Rie van Rossum te Leeuwarden f 2500 vcor „Het scheepje naar Arcadia", een huwelijk in de be- zettingstyd; Zeger van Grasdonck (ps.t te Mechelen f 2000 voor „Het hof ten Berg", een regionale roman. Achter de naam van de eerste prijs winnaar V. Sirolf verbergt zich de naam van een Utrechtse hoogleraar, die in 1943 met de roman „De Schuldenaar" eveneens Gottmer's hoogste prys ver wierf. De gemeente Amsterdam be kroonde in 1946 zijn verzenbundel .Tu bal Kaïn" en in 1947 zijn toneelwerk ..De aanslag op de zogenaamde graaf van Serdan." Nu met redeiykheid mag worden ver wacht, dat de doortrekking van de Delftlaan binnen afzienbare tijd een feit zal worden en ook onderdelen van het betrokken plan voor uitvoering in aan merking komen, stellen B. en W. voor een uitbreidingsplan „Noord" nader vast te stellen. Het omvat gronden gelegen ten Noorden van de Muiderslotweg, ten Westen van de Luciferstraat, ten Zuiden van de geprojecteerde Vondelweg en ten Oosten van de Rijksstraatweg, alsmede de gronden nodig voor het verkeersplein by de uitmonding van de Delftlaan en de Vondelweg op de Ryksstraatweg. Alle betrokken rijksdiensten hebben zich met het plan reeds accoord verklaard. Zaterdag 27 December zullen de ge meentelijke instellingen de gehele dag zijn gesloten. Een uitzondering hierop vormt het Frans Halsmuseum, hetwelk op de gewone uren (van 1015) voor het publiek zal zyn geopend, terwyl de tentoonstelling van werken van jonge Haarlemse schilders in dit museum van 10—16 uur te bezichtigen is. Voorts zal het bureau van de Burger lijke Stand van 910 uur geopend zijn, doch uitsluitend voor aangiften van ge boorten en overlijden. Op die dag wordt geen huisvuil opge haald (deze ophaaibeurt kan niet wor den ingehaald). Het is voor de commissie van het bouwfonds St. Jan een prettige gedach te, wanneer zij verneemt, dat de paro chianen van Si. Jan er volledig mee in stemmen. dat er een nieuw parochiehuis moet komen. Iedere actie, die het bouw fonds onderneemt, brengt goede resul taten op. De georganiseerde toneelavon den zijn steeds een succes geweest. Het fonds heeft thans een nieuwe se rie toneeluitvoeringen georganiseerd, die van Zondag 4 tot Dinsdag 13 Januari ge houden zullen worden in het oude paro chiehuis aan het Teylerplein. De ge mengde toneelgroep onder leiding van de heer J. Kruyver zal het blijspel „De Fa milie-Dictator" van Pieter de Valk ten tonele brengen. De zelateurs van het fonds zullen de toegangskaarten bij de begunstigers aan huis aanbieden. Ook andere belangstellenden kunnen de uit voeringen bijwonen. Op ons redactiebureau zijn de vol gende giften voor de stille armen binnengekomen: H. K. f 3. M. S. H. f 10, Onbekend f 10, R. B. f 2.50, N. N. f 5, N. N. f 2.50, A. M.-P. f 2.50, W. W. W. D. f 2.50, A. H. C. f 5, dames V. f 2.50. Dezer dagen werd de tweede van de serie van zes avonden gehouden, waarop de jeugdleiders In de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. worden opgevoed tot personen, die bekwaam mogen geacht worden als jeugdleider op te treden. Op deze tweede byeenkomst behandelde de heer N. J. Twisterling het onderwerp: Wat dient de jeugdleider van de spel regels te weten? De opkomst was uitstekend, een bewys dat er voor de jeugdleiderscursus grote belangstelling bestaat en ook zeer wel in de smaak valt. Op deze avond deelde de heer Van Turnhout nog mede, dat voor de junioren aan het einde van het seizoen eveneens een Vierbonden-toumooi zal worden georganiseerd. Ook zal in Hillegom een speciale jeugdmiddag worden gehouden. GEBOREN: R. E. J. Hin—Thien, z„ P. HeijenWichers, z„ T. J. Hopman de Bie, z„ G. H. JonckbioedtDubois, z„ T. van den Bergde Haas, z„ P. A. van AltenaMooij. z„ A. BoukesTe- rol, z„ E. Rouw—de Winter, z„ A. C. PaardehaarNolet, d„ T. J. P. Alders Hoes, d.. H. van MusscherCival, d„ C. C. Piekvan Heinsbergen, d„ G. van der Wel—Stokman, d„ M. van Wirdum Boekei, d„ A. AkkermansGmelich Meijling. d„ A. H. P. BrantsBorrbe- ke, d„ G. Brasservan der Valk, d.. M. M. VüijstBijster d. ONDERTROUWD: P. Lust en N. Smit. GEHUWD: E. Ruijs en C. M. van Hooijdónk. OVERLEDEN: P. W. de Bruin, 42 d„ Leidseplein. C. M. Briët, 66 j„ Zuider- houtlaan, M. J. C.van DoornHolle man, 56 j„ Gasthuisvest. Rook één pijp geurige Aromatische TOPIC MIXTURE en die speciale pijp wordt Uw Topic-pijp Niet overal. maar alléén verkrijgbaar bfl Bioscopen: Rembrandt: Make a wish (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ker misklanten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: George verovert de vloot (14 j dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u. en Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jane Eyre (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Comedie om geld (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 22 December: Stadsschouwburg: Frysk Selskip Gys- bert Japicx met „Klink dan en daverje", 8 uur. «HSTEBDAMSCHK RIJTUIG MIJ. Dinsdag 23 December: HAARLEM (Vleeshal}Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest N; O t.m. Op. ZANDVOORT (Haltestraat 4)Uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen K, 93 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160)Uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.15 uur rest M en 2—4.30 u. NNi; uitreiking levensmiddelenkaarten a.s. en jonge moeders QU. GROTE HOUTSTRAAT No- 81 Oudste tabakzaak Ao. 1800 „St. Christoffel", de R.K. Vereniging van vertegenwoordigers, heeft een druk bezochte vergadering gehouden De heer v d. Meij sprak over het interessante onderwerp: Columbus ontdekt Amerika en de tabak. Spreker gaf daarin de enorme cyfers van het gebruik van ta bak en snuif vóór, gedurende en na de oorlog. De verslagen van de gedelegeerden vergaderingen ln Utrecht hadden veel belangstelling. Op een der volgende ver gaderingen zal behandeld worden de „Loonbelasting". De actie voor oprich ting van een afdeling in Heemstede is nog gaande. De byeenkomst vormde een mooie afsluiting voor 1947 en belooft veel voor het jubileumjaar 1948. Geslaagd te Delft voor het propae- deutisch examen civiel ingenieur W.. Geerts, Haarlem; P. Clemens, Velsen; D. T. Greemers. Bloemendaal; E. R. Meuhring, IJmuiden. De commissie van samenwerking der drie verenigingen van hotel-, café-, restauranthouders en slyters, Horecaf, K.RB. en de R- K. Ver. „St. Willibror- dus" heeft besloten in het belang der werknemers te adviseren aan hun R. K. werknemers vrij van dienst te geven van Woensdag 24 December om 19 uur tot Eerste Kerstdag 10 uur en op Oude jaarsavond hun bedryven te sluiten om 19 uur en 1 Januari 11 uur, teneinde zo doende hun werknemers ln de gelegen heid te stellen deze feestdagen huiselijk te vieren. Voor de 27ste maal hoopt Haarlems Gemengd Koor o.l.v. Jan Booda op Tweede Kerstmiddag een uitvoering te geven van Bach's Weihnachts Orato rium. De uitvoerenden zijn: Annie Her- mes, alt; Han le Fèvre. tenor en Her man Schey. bas. Voorts werken de Haarlemse Orkestvereniging, de pianiste Emmy van Eden, en de organist Piet Halsema mee. De sopraansoliste Nely de Bock zal dit jaar de beroemde echo-aria zingen. De uitvoering vindt plaats in de Gem. Concertzaal, half drie. Voor de leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap en Volksuniversiteit geeft mej. Nel Oosthout Zaterdag, 27 December, om 8 uur een voordracht avond, waarop zij „Don Quichotte ver bannen" van A. W. Loenatsjarki, ver taald door A. Wins, zal voordragen. Ook njet-leden kunnen de bijeenkomst by- wonen. De burgemeester, mr. P. Cremers, heeft het beschermheerschap aanvaard van de Kon. Ned. Bond van Oud-onder officieren, afdeling Haarlem. De afde ling herdenkt in Maart van het volgend jaar haar 60-jarig bestaan, hetgeen op 2 en 3 April zal gevierd worden. Vrijdagavond is ingebroken in een per ceel aan de Garenkokerskade. De buit bestond uit een radiotoestel. Men heeft zich toegang verschaft door een steen dcor een ruit te gooien: In het schilderatelier Baljuwslaan 2 rd. wordt een tentoonstelling gehou den van werken van drie Haarlemse schilders: Roelof Klein, Gé Houbein en Piet van Heerden. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 104 uur en des avonds van 810 uur. De afdelingen Heemstede en Benne- broek hebben beide in hun vergaderin gen besloten de motie-Beverwijk te verwerpen. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden aangewezen de heren: E. Timmer te Breezand en E. van Zanten te Hillegom. De Prov. Griffie zal Zaterdag, 22 De cember, gesloten zijn. In de nacht van Zaterdag op Zpndag is er ingebroken in een perceel in de Badhuisstraat. Door overklimming van een schutting en inslaan van een serre- ruit heeft men zich toegang verschaft. Vermist wordt 1.000 aan geld en sie raden. Zondagavond gaf de Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" voor de leden van de K.A.B. een opvoering van het Kerstspel van Fellx Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan". De vereniging heeft het zich, geiyk de voor. zitter van de K.A.B. in zijn slotwoord opmerkte, met deze opgave niet gemak- kelyk gemaakt en duidelyk Is gebleken, dat de nieuwe koers welke de Kath. Ar beidersbeweging op cultureel gebied is ingeslagen, zware eisen stelt. Inmiddels kan een woord van lof niet onthouden worden aan „Door Eendracht Sterk" voor de manier waarop het dit stuk van Felix Timmermans ten tonele heeft ge voerd. Nieuwjaarsdag zullen Suomi en Wa tervliet elkaar op hèt handbalterrein en het voetbalveld treffen om daarna ge zamenlijk een feestavond te houden. De huidige gang van zaken vervult het hoofdbestuur met ernstige bezorgd heid, verklaarde de voorzitter der Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, jhr. dr. O. van Nispen tot Pan- nerden, in de hedenmiddag te Haarlem gehouden algemene vergadering. Het referendum dat eenheid had kunnen brengen betreffende aller opvattingen omtrent de sanering is in de kiem ge smoord en de klove werd daardoor ver groot De actie-Grootebroek is haar doel ten enenmale voorbij geschoten-* en het tijd stip van de afschaffing der sanerings maatregelen is nu eerder verwijderd dan dichterby gebracht. De Minister van Landbouw heeft verklaard na deze ge beurtenis geen aandacht meer te zullen schenken aan een alsnog te houden re ferendum. Er is nog maar weinig nodig om een volledige breuk tussen het bloembollenvak en de overheid tot stand te brengen. Ook de afbraak van de eigen vereniging is door het besluit van de laatst gehouden vergadering be gonnen. Men herinnere zich, dat de L.T.B. verklaard heeft, dat nu het uur der standsorganisaties is aangebroken. De voorzitter drong vervolgens aan op een zakelijke samenwerking met de Ver. tot Behoud van het Blcembollen- vak. Men dient niet uit het oog te ver liezen, dat alle moeilijkheden van het vak niet door de „vrije" noch door de „geleide" economie als een toverwoord kunnen worden opgelost. Het hoofdbe stuur zal op de bres staan voor de grootst mogelijke rechtvaardigheid in de toepassing der maatregelen en het zal een zo groot mogelijke vrijheid blijven nastreven. Het zou echter diep beschamend zijn voor het werk van onze ouders en voorgangers, aldus de voorzitter, als in het zicht van een honderdjarig bestaan der vereniging de uitholling en de afbraak van onze in vloed en ons aanzien zouden voortschrij den. Het hoofdbestuur zal daartegen met de meeste kracht stelling nemen, in het belang van de leden. Er moet gestreefd worden naar een drastische vermindering van het sur plus, die verkregen zal worden door grotere afzet der producten. Er moet een premie gesteld worden op verkoop van een grote hoeveelheid, ook al kunnen de exporteurs met minder bloembollen een zelfde verdienste behalen. Enkele snel groeiende soorten bollen, die telkens over de mand lopen, moeten zeer goed koop beschikbaar gesteld worden. Het nadeel voor de kwekers zal dan echter overbrugd moeten worden. In het ko mend jaar wordt voor de tulpen een overschot van 30% verwacht. Dat sur plus moet weg, door een grote propa ganda op de binnenlandse markt. Vrij willige inkrimping wenst het hoofdbe stuur niet, maar allen hebben de plicht te zorgen voor de kleine bedryven en de weinig draagkrachtige vakgenoten. Een commissie zou daartoe benoemd kunnen worden. Tenslotte achtte de voorzitter het dringend gewénst op korte termyn een betere verhouding te scheppen met het Bcdrijfsctap voor Sierteeltproducten. De beraadslagingen van de commissie van bijstand moeten daartoe openbaar zijn; is voor wyziging van de commis sie een wetsontwerp nodig, dan worde zij incidenteel voor het bloembollenvak tot stand gebracht. Daarvoor wil ik op de bres staan, aldus Jhr. v. Nispen, maar dan moet gü leiding aanvaarden. Laten wij onze energie niet verspillen aan de strijd tegen elkander, aan een strijd welke nu toch voorlopig zonder uitzicht op volledige bevrediging gestre den zou worden. Ondanks de druilerige regen en het echt-Hollandse natte weer be zocht H. M. de Koningin, die intens belang stelt in alles wat Amsterdam aangaat, Zaterdagmiddag de natio nale luchthaven Schiphol, van even veel belang als onze zeehaven. Dit bezoek vormde het slot van een rit door de stad, voornamelijk door het Centrum en Zuid, waarbij de mo derne woningbouw de aandacht van de Koningin kreeg. zy werd vergezeld door haar hof dame, jkvr C. E. B. Röell, haar Am sterdamse kamerheer, Jhr. mr. E. W. Röell, de adjudant kapitein-vlieger R. J. E M. van Zinnicq Bergmann en loco burgemeester wethouder B. C. Franke. O-p Schiphol werd zy verwelkomd door dr. A. Piesman, president-directeur van de K.L.M., de heer H Veenendial, di recteur der K.L.M., de heer H. F. M. Dellaert, bedrijfsdirecteur van Schiphol, en andere deskundigen De heer Dellaert gaf een uitvoerige toelichting op de plannen en kaarten- over Schiphol, die langs de wanden van een der passagiers- loodsen waren opgehangen en een uit stekend beeld geven van de toekomstige ontwikkeling van de luchthaven en de uitgebreidheid van de omvang der hui dige werkzaamheden. In de loods werd H- M. een grote mand met allerlei soorten Indisch fruit en bloemen aangeboden door de luit.-ter zee 1ste klasse J L. Grijpma, vertegenwoordiger van de N.I.W.IN. in Indië, die juist des morgens uit Batavia was gearri veerd en de mand had meegebracht als een geschenk voor de Koningin Naar aanleiding van net bericht van een buitenlands persbureau, dat een hervatting van het locale grensverkeer van Nederland naar Duitsland met on middellijke ingang van heden meldde, verneemt het A. N. P. van de Ned. Mi litaire Missie bij de geallieerde bestuurs raad in Duitsland te Den Haag, dat van een desbetreffende overeenkomst tussen de Nederlandse regering en Britse grens- autoriteiten in Den Haag nog niets be kend is. Ook de Britse instanties te Keu len, de grensposten aan Duitse zyde en de Nederlandse marechaussee, welke be last is 'met de controle op het grensver keer, is, aldus genoemde Nederlandse in stantie, van een dergelijke overeenkomst niets bekend. Bovendien is het onwaar schijnlijk, dat een pverschrijding van de grens aan in de grensstreek wonende Nederlanders zou kunnen worden toe gestaan louter ën alleen op vertoon vau hun pas. Van de aan de andere zijde der grens controlerende ambtenaren kan immers moeilijk verwacht worden, dat zij op de hoogte zijn van de ligging van talloze plaatsen in Nederland. Wel zijn en worden, zoals reeds ge meld, over genoemd grensverkeer be sprekingen gevoerd. Van een definitieve overeenkomst met de Britse instanties kan echter nog niet worden gesproken. Onder dit zgn. locale grensverkeer wordt verstaan het verkeer in een strook ter breedte van 5 km. ter weerszijden van de grens. Indien een desbetreffende overeenkomst wordt afgesloten zou deze alleen betrekking hebben op inwoners van de Nederlandse grensstrook. Het heeft dus zeker geen enkele zin, dat men zich uit andere delen van het land tjnomenteel naar de Duitse grens begeeft, VPeer zo'n g°e(* product- van onze soldaten over zee. H. M- zeide deze attentie zeer op prijs te stellen en verzocht de heer Grijpma haar hartelijke dank aan de gevers over te brengen. Per auto liet de Koningin zich over het gehele vliegveld rondryden om ten slotte een grote Constellation, die op het platform gereed stond, te bezichti gen, zowel in- als uitwendig. De heer Pies man toonde H. M. het interieur en de gezagvoerder van de machine, de heer Van der Vaart, legde de werking der vele instrumenten uit. Een steward en een stewardess boden H. M. verversin gen aan. De Koningin sprak ook gerui me tyd met de chef-stewardess van de K.L.M., mej T. Terwindt, die in het verzet tegen de Duitsers een grote rol heeft gespeeld. Na een uur op Schiphol vertoefd te hebben keerde de Koningin naar het Paleis op de Dam terug. De St. Vincentiusvereniging in de St. Josephparochie heeft in 1947 bij haar huisbezoeken bonnen afgegeven voor verschillende artikelen als brandstoffen, levensmiddelen, textiel enz. ter waarde van f 1910. De St. Lidwinavereniging verstrekte over hetzelfde tijdvak aan zieken en behoeftige gezinnen voor versterkende middelen een bedrag van f 2120. De kassen zijn weer ledig. Met Kerst mis is er collecte voor deze allernuttig ste noodzakelijkste verenigingen. De besturen verwachten royale hulp voor de armen en zieken. In de vergadering van de Hillegomse gemeenteraad Dinsdag a.s. komt o.m. een voorstel van burgemeester en wethouders aan de orde tot opheffing van de U.L O. In verband met dit voorstel hebben B. en W. zich met het volgende schrijven tot de Raad gericht: Het zal wellicht bekend zijn, dat de instandhouding van de openbare u.l.o.- school de laatste jaren aan het gemeente bestuur talloze moeilijkheden heeft op geleverd. De reden hiervan is. dat het leerlingen-aantal dier school zich reeds gedurende vele jaren in een dalende lijn beweegt, waardoor sedert 1938 slechts twee leerkrachten aan de school verbon den mogen zijn, voor wier salarissen op vergoeding van het Rijk aanspraak kan worden gemaakt. Deze teruggang van het leerlingen-aantal gaat. .geleidelijk voort en over het afgelopen jaar ligt het gemiddeld aantal zelfs beneden het wet telijk vereiste minimum om voor de tweede leerkracht voor Rijkssubsidie in aanmerking te kunnen komen, terwijl dit aantal thans zelfs tot 23 is terug gelopen. Het gevolg hiervan is, dat aan de tweede leerkracht ontslag moet wor den verleend. Daar de instandhouding met één leerkracht practisch uitgesloten moet worden geacht, hebben B. en W. zich bereids tot de minister van Onder wijs gewend met het verzoek om althans voor de lopende cursus, derhalve tot 1 September 1948, het subsidie voor deze tweede leerkracht te mogen behouden. Op dit verzoek hebben zij nog geen be slissing van het departement ontvangen. Inmiddels doet zich echter een nieuwe moeilijkheid voor: het hoofd der school heeft n.l. naar elders gesolliciteerd en zijn benoeming aldaar kan vrij zeker worden verwacht. Daar de personeels voorziening een voortzetting van de cur sus nractiseh onmogelijk maakt, komt het B. en W. gewenst voor de school op zeer korte termijn op te heffen. Zij heb ben zich inmiddels in verbinding ge steld met het gemeentebestuur van Heemstede, hetwelk zich in beginsel be reid heeft verklaard leerlingen uit deze gemeente tot de openbare u.l.o.-school aldaar toe te laten. Op grond van het bovenstaande stelt het college voor te besluiten de openbare u.l.o.-school in de gemeente met ingang van 1 Januari 1948 op te heffen en het daaraan verbonden personeel met ingang van die datum eervol ontslag te verlenen. B en W. wijzen er ten slotte uitdrukke lijk op. dat zij de hierboven aangegeven gang van zaken ten zeerste betreuren en slechts noodgedwongen tot het doen van dit voorstel konden besluiten. Het district Bloembollenstreek van de Kath. Jeugdbeweging hield Zater dagavond een muzikale bijeenkomst voor leidsters, leiders en belangstellen den in het gebouw van de Ned. R. K. Volksbond. De muzikale leider, de heer W. de Regt, legde het gebruik van de verschil lende instrumenten uit. Achtereenvol gens behandelde hij guitaar, viool, cello en altviool, om vervolgens over te gaan tot de blaasinstrumenten. De explicatie van deze instrumenten ging vergezeld van het spelen van melodieën e liedjes speciaal gemaakt voor het betreffend instrument. Na de pauze bracht 'n orkest, hestaan- de uit een 12-tal leden van de Ko ninklijke Militaire Kapel, era subliem stuk muziek ten gehore. De IJmuider Harmonie gaf Zaterdag avond in het Patronaatsgebouw met medewerking van de mandoline-club „Excelsior" een concert. De harmonie onder leiding van J. Groot opende het programma met een gave uitvoering van de mars Vrolijke Dauwtrappers van P. B Bisselink. De ouverture Ter- vaete van Louis Gasia, een werk dat de vereniging na haar vorig concert van enige onbekende schenkers kreeg aan geboden. stelde veel hoger eisen en meermalen bleek, dat het nog niet vol ledig werd beheerst. De mandoline-club „Excelsior", onder directie van George Blok, zorgde voor passende aanvulling. 55) Namelijk dit: dat Indien we de psychologie van de dader ken den, we zonder veel omwegen ook naar de dader moesten kunnen gaan. Dat we echter die psyche moes ten kunnen afleiden uit de gegevens, die ons eigenlijk reeds rijkelijk ten dienste stonden. Die gegevens waren de gepleegde misdaden zelf. Met deze oonclusle was Ik precies aangeland by de werkmethode, .die Arle Arends steeds verdedigt en waarmee hU tot dusver Immer succes had ge boekt. Ik kreeg daardoor het vermoe den. dat mijn vriend meer wist. dan hij wilde mededelen en dat zijn ver moeden ultelndeiyk zou 01 ij ken op waarheid te berus'en terwyl het oas beredeneerd zou kunnen worden, nzd-'t de feiten die waarheid aan het licht zouden hebben gebracht. Ook dit was in volkomen overeenstem ming met wat A.A. by vroegere avontu ren zo ongeveer over zyn positie had ge zegd. Al met al begon ik zo gretig naar de Zaterdag, wanneer ik hem-, weer zou ontmoeten, uit te zien, dat er van mijn artikelen niets terecht kwam. Toen lk aan 't einde van de week het resultaat van myn arbeid overzag, constateerde lk, dat ik eigeniyk alleen wat correspon. dentie behoorlyk had afgedaan. Ik zat die Zaterdag reeds bytyds in de trein naar Dordrecht. „En?" was mijn eerste vraag aan A.A., dadelijk nadat ik hem met een hand zwaai had gegroet. „Wat en?" „Wel, Van Bemtr.«len?" „O. Nou, je weet het. Je was Zondag immers by myn ontmoeting met de bei de mogelyk bedreigde dames?" „Dus nadien niets?" „Niets wat my bekend Is. Ik heb geen idee. aan welke zyde ik moet zoeken. Maar geen enkele geschiedenis neemt er genoegen mee. zonder pakkend slot te eindigen en dus, wanneer wy zelf geen slot verzinnen, zal zich dit te zyner tyd wel bekend maken. Ik .heb intussen een saai chantagegevalletje ter hand geno men. wat me de tyd tenminste nuttig doet doorbrengen en me 's avonds niet van huis lokt. Je hebt mama nog nooit ln zo"n tevreden humeur gezien als Je haar nu zult ontmoeten." Ik dacht met enige spyt aan myn eigen verbeuzelde week. Mijn vriend, die he viger nog dan lk zelf in de zaak-Vgn Bemmelen geïnteresseerd moest zyn, had zich er geen nadeel van met nietsdoen verbrachte dagen door laten opdringen. Met een gevoel van; dan moeten die lui het zelf maar weten, dwong lk mezelf vrij van gedachten aan ons nog niet ge ëindigd avontuur, toen ik Maandagmor gen weer thuis kwam. Ik werkte. Ik werkte vlot. Deze week ging daardoor veel vlugger voorbij dan de vorige en lk was de tweede Zaterdag heel wat volda- ner. De zaak-Van Bemmelen stond niet meer als een domper over myn stem ming, doch ik stond er tegenover, ik zag ze nu op een afstand. „Nog geen nieuws?"-vroeg lk, nadat A A. en ik enige minuten aan een harte- ïyke begroeting hadden besteed. „Inzake Van Bemmelen? Neen, nog volstrekt niets. Mevrouw va^. Bemmelen Is ln ernstig gesprek over de verkoop van haar huis, ze logeert nog steeds by dezelfde vrienden, waar ze veertien dagen geleden by introk. Dat is alles, wat my deze week ter ore kwam. omdat lk van haar een briefje ontving Hoofdzakeiyk. omdat ze me wilde vragen, of ik al vor deringen gemaakt heb Ik heb haar na- tuurlyk hoopvol teruggeschreven." „Dus zonder nieuws van betekenis hèb je toch vorderingen gemaakt?" „Kijk eens. Bram. Al wat er ln de zaak-Van Bemmelen gebeurt hoort er als onmisbaar onderdeel bij. Wanneer we nu al veertien dagen rust beleven, is ook dat een noodzakeiyk onderdeel van het geheel en wie weet, helpt ons Juist dit onderdeel later misschien wel aan het Inzicht, dat de hele duistere historie op klaart." „Ik bewonder Je geduld, Arie." „Ik voel me helemaal niet, alsof ik geduld beoefen. Ik kan Je verzekeren, dat ik ln spanning geleefd heb, of er een aanslag op een der beide dames zou worden gepleegd en wie dan het eerste slachtoffer zou worden." „Geleefd hèb?" vroeg lk verwonderd. „Heb je jezelf dan overtuigd, dat die aanslag nu niet meer zal gebeuren?" „Het kan nog wel. Maar het kan ook van niet. In het laatste geval heeft de dader 'n reden, om juist die beide ver wanten te ontzien. Dat ls vreemd, want dan valt de erfenis-theorie geheel ln duigen. Doch tenslotte ls alle theorie tot dusver nog voorbarig en wanneer Je dat voortdurend ln 't oog houat, dan kan Je van in duigen vallen eigeniyk niet spreken. Neen Bram we hebben werke- ïyk geen reden tot onvoldaanheid, al schiet de zaak ogenschynlijk geen centi meter op." We hadden een genoeglijk week einde, waarin lk me zozeer opgebeurd voelde, dat lk de daarop volgende week vruchtbaarder dan ooit myn machine- lintje versleet. Myn beide verhalen kwamen gereed en ter post, ik schoot een heel stuk op aan de biographle van een beruchte. Internationale op lichter, wiens merk-lucifers over de gehele wereld verspreid zyn en al keek ik elke avond gretig de krant door, om te zien, of de dames Van Bemmelen en Zwart geen ongeval overkomen was. overdag liet ik me niet meer door ge dachten aan haar op een zyspoor lei den. Ook het derde week-elnde bracht me geen nieuws, behalve het bewys, dat A.A. de zaak niet losgelaten had, al be weerde hy kort geleden, dat hy rustig afwachtte. „Ik ben een ervaring rijker," zei hy „Ik heb me afgevraagd, waarom ik nie's meer hoorde van Krefeld—Van Balen, ofschoon hy, na onze ontmoeting aan de Velperweg, ln elk geval weet. dat ik niet omkwam by het bad ln de Arn hemse haven. Hy wist myn adres, want hy is hier geweest; hy zou me dus hebben kunnen vinden, want lk ben vrijwel niet weg geweest Ik ve~onder- stelde. dat hy zich veitlig begon te voe len. dat ny„ dacht, dat ik het zoeken zou opgeven, nu er nletj n"—-•« meer gebeurde. (Wordt vervolgd) KANTOREN Amsterdam N.Z. Voorburgwat 65-73 Tel. 46878 Haarlem - Smedestraat 5 Tel. 20800 Hilversum - Emmastraat 12 Tel. 9985 Het verluidt, dat in het Nederlandse memorandum, dat gisteren aan de Com missie van Goede Diensten is overhan digd, wordt verklaard, dat Nederland „in principe" instemt met het plan der Ver enigde Naties ter zake van de toepassing van het bevel staakt het vuren in Indo nesië, aldus meldt U. P. „Met genoegen zal Nederland het UNO-plan als een werkbasis voor het in praktyk brengen van de wapenstilstand beschouwen", zo heet het in dit memorandum. Het ver luidt echter, dat de Nederlanders ook een aantal „condities" stelden. De voorwaarden, welke Nederland in haar „acceptatie memorandum" neerleg de, zyn: 1 Een Indonesisch-Nederlandse over eenkomst kan slechts dan bereikt wor den indien eerst overeenstemming is be reikt over de term „bezette gebieden'* welke volgens Nederlandse opvatting on der controle der Nederlandse troepen staan. 2 Indien overeenstemming wordt be reikt over de gebieden op Java en Su matra welke onder de wapenstilstand zullen vallen. De Nederlanders eisen het volledig gezag over Madoera op. 3 Indien de Van Mook-linie voorlopig als demarcatie op Java en Sumatra aan vaard wordt. 4 Vooropgesteld, dat de handhaving van wet en orde in het gebied tussen de Van Mook-linie en de feitelijke voorste Nederlandse posities in handen wordt gelegd van een politiemacht welker taak „voor het ogenblik" zou worden overge nomen door de Nederlandse troepen 5 Moet de wapenstilstand slechts ge durende veertien dagen volgend op het bereiken der overeenstemming bindend zijn en elke veertien dagen hernieuwd worden, vooropgesteld dat de wapen stilstand strikt door beide partijen wordt nagekomen. 6 Evacuatie van de republikeinse troepen met uitrusting uit geïsoleerde zakken in het door Nederlanders bezette gebied. Schuller, een Haagse koopman, en een Britse piloot, Duncan, woonachtig in Purley, zijn gewond toen een Auster vliegtuig Zaterdag bij Margate (Eng.) neerstortte. De piloot, dig op weg naar Nederland was, werd door het slechte zicht gedwongen den noodlanding te maken. Het vliegtuig kwam daarby in botsing met een boom, sloeg over de kop en vloog in brand. Boerenknechts haalden de beide mannen uit de wrak stukken en blusten het vuur De voortvarendheid van 't Eindhovens gemeentebestuur blykt ook uit bespre kingen, die thans gevoerd worden om over te gaan tot aanschaffing van een dictafooninstallatie voor de raadzaal. Als alles naar wens verloopt, zal Eindhoven als eerste gemeente van Nederland een dictafoon in zyn raadzaal krijgen, waar door de stenografen overbodig zullen worden. Naar Aneta-Batavia van de K.L.M. verre:mt, zal omstreeks April een lijn AmsterdamBangkokKantor Sjang hai worden geopend. Indien over eenkomst daaromtrent zal or an be reikt, zal bovendien de rcute Amster damBatavia één maal per week naar Sydne;- worden verlengc*. Tevens be staan er plannen de Indië-route éénmaal per vee*, met Constellations te vliegen, die met „sleepers" zyn uitgerust. Eind November bedroeg het aantal ge registreerde geheel werklozen 24.600 te gen 22.400 eind October. 1200 (1000) per sonen ontvingen geheel of gedeeltelijk wachtgel*. terwijl 13.700 (7?" DU.W.- IJMUIDEN, 20 Dec. Twee trawlers f 14.000; R.O. 46 f 11.200; Kw. 74 f 4260; IJm. 5 f 1430; IJm. 229 f 199: IJm. 316 f 1558; IJm. 214 f 111; Urk 53 f 365; Urk 76 f 508. De aanvoer bestond uit: 195 kisten schol; 690 kisten schelvis; 125 kisten wyting; 140 kisten kabeljauw; 65 kisten koolvis; 304 kisten zoute haring en 25 kisten diversen. IJMUIDEN, 22 December. Drie stoom trawlers met een totale besomming van 47.660, IJM 15 „Cornells" 17.580, IJM 155 4.860, R. O. 15 „Antje" 10.880, R. O. 53 „Dirkje" 14.130, motorloggers IJM 283 1.330, IJM 204 1.620, KW 28 f 300. De aanvoer bestond heden uit -0 kisten tarbot en tong, 60 kisten schol, 50 kisten schar, vierduizend kisten schel vis, 600 kisten koolvis, 200 kisten kabel jauw, 135 kisten makreel, 90 kisten verse haring en 100 kisten diversen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2