Achterstand in woningbouw eerst over tien jaar ingehaald Alle niet strikt noodzakelijke bouw in 1948 verboden Fantast zou de werven van „De Schelde" gered hebben flk Partijstrijd zeer grote ramp Haat dient geblust, eendracht hersteld De zozeer verlangde vrede is nog steeds onzeker gebleven Christelijke liefde moet ontvlammen Christenvervolging in Thibet EFFECTIEVE HULP ZONDER HOPELOZE SCHULDENLAST Zwarte lonen niet getolereerd Montagebouw in 1948 Het weer Missie in Yerkalo ten gronde Truman's adviseurs waarschuwen voor inflatiegevaar Tot hoofd en hart Fabriekmatige bouw wordt gestimuleerd Raad van Cassatie neemt zijn verhaal echter met een korreltje zout l MEER SPLITSING VAN WOONRUIMTE Alcohol uit wilde kastanjes Constituante in Italië aanvaardt grondwet Kard. Suhard eist rechtvaardigheid Vijf jaar voorw. voor Klessebes Min. Jonkman slechts kort in Indië DINSDAG 23 DECEMBER 1947 s 71ste JAARGANG No. 24033 5000 woningen in uitvoering jrv; ENCYCLIEK OPTATISSIMA PAX Ambtenaren maken plaats voor gezinnen Verdrag van Lateranen er in opgenomen Eendracht en samenwerking (Vervolg op pag. 3). PAUSELIJK GESCHENK AAN BELGIË FOOTE TE WASHINGTON Overleg met Amerik. instanties DE KERSTREDE VAN DE PAUS Wederom een bomaanslag te Batavia BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMiriiiiRATlE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. Niemand zal ontkennen, dat de moeilijkheden, waarvoor de organisatie van de Wederopbouw in Nederland gesteld werd na de verwoesting in het laatste oorlogsjaar, exceptioneel waren. Het spreekt dan ook vanzelf, dat deze organisatie tijd behoefde, om zich in te stellen op de vele problemen. Ook met een volmaakte organisatie en werkverdeling zal het echter nog minstens een tiental jaren duren, alvorens de door de oorlog in de bebouwingen geslagen wonden zullen zijn hersteld en de achterstand op het gebied van de bouwnijverheid, welke in de oorlogsjaren ontstond, zal zijn ingehaald. dien de materialenpositie zulks toelaat. De minister van Financiën heeft in middels in overleg met de hoofden van enkele andere departementen een com missie ingesteld, aan welke is opgedra gen een geheel nieuwe steunregeling voor de bouw van eigen woningen te ontwerpen, waarbij niet alleen is ge dacht aan de landarbeiders, maar ook aan verschillende andere minder- draagkrachtige bevolkingsgroepen, voor welke het bezit van een eigen woning gewenst moet worden geacht. Het ligt verder in de bedoeling, de col leges van Gedeputeerde Staten in te schakelen bij de toewijzing van wonmg- contingenten aan de gemeentebesturen. De minister is er zich van bewust, dat het bijdragen in het exploitatietekort van woningwetwoningen voor vele ge meenten een zware last is. Met het oog hierop zijn maatregelen in overweging, waardoor aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen. Aangezien het tengevolge van de bui tensporige hoge prijzen niet mogelijk is woningen te bouwen, waarvan de ex ploitatie renderend is, wordt van rijks wege geldelijke steun verleend, ten einde de woningbouw op gang te houden. Aldus beantwoordt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 194|. In deze komende tien jaren zal de wo ningproductie moeten worden opgevoex-d tot ver boven de grootste woningproduc tie van voor de oorlog, om de achter stand op woninggebied in te halen. Daarvoor zal de fabriekmatige bouw moeten worden gestimuleerd. Fabrie ken zullen moeten worden opgericht, welke te zamen in staat zijn een pro ductie van 10.000 a 20.000 woningen of woningonderdelen te leveren* Ofschoon niet voorspeld kan worden, in hoeverre de algemene economische ontwikkeling van ons land het in de ko mende jaren mogelijk zal maken belang rijke bedragen voor de woningbouw te investeren, kan worden aangenomen, dat, indien het aantal in de naaste toe komst te bouwen woningen afhankelijk is van de capaciteit van het bouwbedrijf, in 1949 een dusdanige productie zal wor den bereikt, dat van een verergering van de woningnood geen sprake meer zal zijn. Per 1 November 1947 waren rond 38.000 woningen in aanbouw. Per 1 No vember 1947 was voor rond 5000 wo ningen rijksgoedkeuring verleend, doch met de bouw hiervan was nog niet be gonnen. Het aantal woningen, dat is aanbesteed, doch nog niet is voorzien van een rijksgoedkeuring, kan per 1 November 1947 op rond 1000 worden gesteld. Van de 41.000 zwaar beschadigde wo ningen zullen per 1 Januari 1948 cuca 4500 nog niet bewoonbaar zijn. Van de rond 400.000 licht beschadigde wonin gen zullen per 1 Januari 1948 vrijwel alle weer bewoond kunnen worden. Verwacht mag worden, dat van de per 1 November in aanbouw zijnde wo ningen er in het tijdvak van 1 Novem ber 1947 tot 1 Januari 1948 nog circa 2000 woningen gereedkomen. Uit het voorgaande volgt, dat per 1 Januari 1948 ca. 36.000 woningen in aanbouw zullen zijn. Het ligt in de bedoeling van de minis ter, in 1948 de uitvoering van alle bouwwerken, welke niet strikt nood zakelijk zijn, af te wijzen. Tegen het bouwen zonder rijksgoedkeuring zal ri goureus worden opgetreden. Ook de minister is bezorgd over de hoogte der bouwkosten: hij is van oor deel, dat deze hoger liggen dan nood zakelijk is en dat niets onbeproefd mag worden gelaten om tot een verlaging te komen. Het uitsluiten van aannemers, van wie komt vast te staan, dat zij zwarte lonen betalen, zal onverbiddelijk ge schieden, doch het valt zeer moeilijk deze overtreding te constateren. De vertraging van de wederopbouw van boerderijen vindt voornamelijk haar oorzaak in het ontbreken van een defi- nitieve rfinancieringsregeling. Ten aanzien van het jaar 1948 mag worden verwacht, dat ongeveer 745 nieu we boerderijen gereed zullen komen, in- „Ik redde de werven van „De Schelde" te Vlissingen," zo beweert Cyrill Bedmar, die als kleine jongen uit Tsjechoslowakije naar Neder land kwam en tot de bezetting in de landbouw werkzaam was. De Duitsers wilden hem tot de militaire dienst dwingen, dpch hij wist er onder uit te komen door te Soesterberg te gaan werken. B. beweert thans, dat hij ten behoeve van Nederland de Duitsers op het vliegveld aldaar scha de toebracht en daarom werd hy tot gevangenisstraf veroordeeld. In een der cellen .van het Oranje hotel te Scheveningen zat hij samen met de heêr Van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen, en enige anderen. De burgemeester maakte zich zeer ongerust over het lot, dat de Mij. „De Schelde" zou treffen. B. zegde toe, dat hij er voor zou zorgen, dat dit zwaar ondermijnde bedrijf niet zou worden opgeblazen indien de Duitsers weg zouden trekken. Hij schijnt daarbij zulke fantastische verhalen te hebben opgehangen, dat iedereen hem geloofde. Na zijn straftijd zocht B. via enige Utrechtse advocaten contact met de directie van „De Schelde". Nadat hij zulks gedaan had, wandelde hij naar de S.D. en om „vertrouwen te winnen" ver telde hij langzamerhand de gehele opzet om het bedrijf te redden. Ook de namen van de betrokkenen gaf bij op, om daarna allen te waarschuwen, dat zij onder moesten duiken. De S.D. kreeg dus niemand in handen. Voorts gaf hij iemand op loss gronden bij de S.D. aan en liet zichzelf ïn diens cel opsluiten om hem te „verhoren". Omstandig vertelde B. voor de Raad van Cassatie, hoe hij het contact met de S.D. had gelegd, hoe hij met diverse lieden van deze dienst in aanraking kwam en hoe hij tenslotte opdracht kreeg een hunner straffeloosheid te ver zekeren bij berechting na de oorlog of om te kopen, zoals, naar hem verteld werd, door de fa. P. Smit te Rotterdam gedaan werd, teneinde dit bedrijf voor vernietiging te behoeden. „Ik werd echter gearresteerd, ter dood veroordeeld en naar Neuengamme gebracht, omdat de Duitsers mij tenslotte door hadden, al dus het verhaal van B. De Raad nam dit laatste verhaal met een korreltje zout, omdat er twee verklaringen bestaan, - dat B. te Utrecht werd gearresteerd, omdat hij zich bij het commissariaat van poli tie als S.D.-man uitgaf teneinde een auto voor het halen van voedsel in Friesland te kunnen bemachtigen. „Het merkwaardige is, dat „De Schelde" werkelijk gespaard bleef," zo voerde de verdediger mr. R. van Woelderen uit Utrecht, die zelf door B.'s gedrag ook onder moest duiken, aan. „Deze man is een fantast, iemand, die speelt om het spel en niet om de inzet. Hij ging spelen voor degeen, die de meeste winstkansen had, zonder daarbij acht te slaan op degene, die het voor deel zou hebben," aldus luidde de me ning van de procureur-fiscaal. Hij con cludeerde tot vermindering van straf van vijftien op zes jaar. Uitspraak 12 Januari. In de afgelopen dagen zijn van Schiphol vliegtuigen naar Indië vertrokken met vrou wen en kinderen van mannen, die op het ogenblik in de tropen hun werkkring hebben. Het reisschema is zo ingedeeld, dat de gezinnen herenigd Kerstmis kunnen vieren. Daar, zoals bekend is, de regering op het standpunt staat, dat de huren voor alsnog niet verhoogd mogen worden, moet thans met name een gedeeltelijke oplos sing worden gezocht door het verlagen van de stichtingskosten. Aangenomen kan worden, dat in dit opzicht veel te bereiken valt door het in grote getale uitvoeren van type-woningen, die tot in de kleinste onderdelen gerationali seerd zijn. De stand van de montagebouw is thans als volgt: Gereed 126 stuks; in uitvoering 1586 stuks. Overeensteming bereikt om trent de wijze van uitvoering en prijs ong. 4600 stuks. In voorbereiding 1600 stuks. Een en ander betekent, dat in 1948 om streeks 5000 montagewoningen in uitvoe ring zullen zijn. Teneinde de bouw van montagewoningen zoveel mogelijk aan te moedigen, wordt een iets hogere maxi- Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijde lijke opklaringen. Plaatselijk enige regen of motregen. Nu en dan krach tige geleidelijk weer naar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon 8.47—16.32. Maan 14.03—4.29 mumprijs voor dit soort woningen toege staan dan bij traditionele bouwmethoden. Het verschil bedraagt maximaal 10%. Verwacht wordt, dat in een later stadium de montagebouw goedkoper zal zijn dan de traditionele bouw. De verwachting bestaat, dat de voor de uitvoering van het bouwplan 1948 noodzakelijke bouwmaterialen uit het buienland zullen kunnen worden aan gevoerd. De invoer van hout is in 1947 in het algemeen bevredigend verlopen. Het Ned. Rode Kruis heeft uit Engeland een aantal ziekenauto's cadeau gekregen. Daar deze wagens niet bijzonder geschikt warenzijn ze in een carrosserie fabriek te Beesd omgebouwd tot moderne ziekenauto's. Zoals men ziet, kan men wel van een gedaanteverwisseling spreken De zozeer verlangde vrede, die moet zijn „Tranquillitas ordinis 1) en „Tranquilla libertas" 2) is nog steeds onzeker gebleven na de wrede gebeur tenissen van een lange oorlog, zoals een ieder met droefenis en huiver bemerkt, en houdt de zielen der volkeren bevangen in angst en vreze, terwijl daarenboven in niet weinige landen die reeds verwoesï zijn door het wereldconflict en door de ruines en ellenden, die er het smartelijk gevolg van waren de maatschappelijke klassen, door bittere onderlinge haat bewogentot zelfs de fundamenten van de staten dreigen te onder mijnen en omver te werpen, met ontelbare oproeren en woelingen. Door dit noodlottige en ongelukkige schouwspel wordt Onze ziel bedrukt door overgrote bitterheid en het komt Ons voor, dat de vaderlijke en universele zen ding, die Wij van God hebben ontvan gen, Ons niet alleen ertoe dwingt alle volkeren op te wekken hun heime lijke haat te blussen en op gelukkige wijze de eendracht te herstellen, maar tevens al diegenen die Onze zonen zijn in Christus te vermanen, dat zij toch hun vurigste gebeden tot de hemel op zenden; dat zjj waarlijk weten mogen, dat alles wat gedaan wordt zonder de geest van Goddelijke verzoening gebrek kig en vruchteloos blijft, volgens het woord van de Psalmist: „Indien de Heer het huis niet bouwt, is het werk van de bouwers tevergeefs" (Ps. 126, l). De kwalen zijn onmetelijk groot; het is dringend noodzakelijk een geneesmid del te vinden en dit mag niet langer worden uitgesteld. Immejjs enerzijds ver keert de economie in vele landen als gevolg van de zeer grote militaire uit gaven en de enormve oorlogsverwoestin gen in een zodanige staat van onze kerheid en uitputting, dat het dikwerf niet mogelijk is de problemen op te los sen, die zich voordoen, en datgene ten uitvoer te brengen, dat geschikt is werk te verschaffen aan al diegenen, die he laas tegen hun wil gedoemd zijn tot een Nadat wij gisteren reeds de hoofd punten hebben gegeven van de nieu we encycliek van Z. H. Paus Pius XII, publiceren wü thans de volledige tekst van de zendbrief „Optatissima Pax", waarin de Paus zich aan de vooravond van het Kerstfeest tot de wereld richt. Een regeling tot het verlenen van financiële steun bij het splitsen van ruime huizen in meer woningen is, naar de minister van Wederopbouw en Volks- huisvesing aan de Tweede Kamer mede deelt, spoedig te verwachten. Mede in verband met de beperkte hoeveelheid materialen, welke voor verbouwingswerk zaamheden kan worden beschikbaar ge steld, moeten de verwachtingen betref fende de resultaten hiervan echter niet al te hoog gesteld worden. De minister heeft in samenwerking met zijn ambtgenoten van Financiën en Binnenlandse Zaken een commissie in het leven geroepen ter bevordering van een meer economisch gebruik van huis vesting der ambtenaren. Bij een terugdringen van de bezetting zou op de- gehele rijksdienst in Den Haag een besparing van maximaal 30.000 M2 zijn te bereiken, d. w. z. dat een woon ruimte zou zijn vrij te maken, welke, na de nodige verbouwing, voor ca. 375 gezinnen plaats zou bieden. In het door China aan Thibet af gestane gebied van Yerkalo woedt een Christenvervolging, die daar alle bereikte, goede resultaten te niet doet. Een paar maanden geleden hebben de Thibetaanse lama's van Sogoen een ver klaring opgesteld, die zij met alle ge weld aan de christelijke gezinshoofden in Yerkalo opdringen. Deze verklaring houdt in, dat de christenen „uit vrije wil" verzaken aan ieder contact met hun missionaris, pater Tornay, kanunnik van de Grote St. Bernard, die in 1946 door de lama's werd uitgewezen en zich thans op 24 km. ten Zuiden van Yerkalo op Chinees gebied bevindt. Iedereen, die hier niet aan gehoor zaamt, straffen de lama's, die in Thibet alle macht hebben, o.a. met de dood door verdrinking. Bovendien moeten de chris tenen hun katholieke insigne's, kruisjes en medailles afleggen en zij mogen hun doden niet meer christelijk begra ven. Volgens de riten van de lama's moeten de lijken verbrand of in de rivier de Mekong gegooid worden. Van dit document is de Thibetaanse regering te Lhassa in kennis gesteld. Het was bekend gemaakt, dat wie niet met dit document zou instemmen, het land zouden mogen verlaten. Toen tal rijke christenen liever alles opofferden om heen te gaan en hun geloof te be houden, vaardigden de lama's echter een formeel verbod tot emigreren uit. Het hoofd van de christenen, Lucas, werd gearresteerd onder de bedreiging, dat hij zijn gehele leven een Thibetaanse ge bedsmolen zou moeten doen draaien. Deze represaille had als effect, dat de christenen bleven: zij weten nu, dat emi greren ernstige gevolgen zou hebben voor hun achtergebleven verwanten en Als gevolg van de slechte aardap peloogst heeft men in Tsjecho slowakije een proef genomen met het vervaardigen van zuivere alcohol uit wilde kastanjes. Men heeft 12 liter uit honderd kilo kas tanjes verkregen. Door verbetering van het procédé hoopt men de op brengst uit 100 kilo op te voeren tot 23 liter zuivere alcohol. voor de gehele christengemeenschap. Intussen hebben de lama's de katho lieke altaren verwoest, een vreugdevuur gestookt met de kruiswegstaties en het meubilair alsmede het graan van de missie in Yerkalo naar Kanda gestuurd, terwijl de gronden van de feiissie wette lijk in beslag zijn genomen. Vijftien jonge katholieken zijn weggevoerd naar een Thibetaans klooster om er de voor bereidende oefeningen voor de studie van lama te volgen. Stappen zijn bij de Chinese regering ondernomen, opdat zij ten gunste van de christenen te Yerkalo bij het Gouverne ment van Thibet in Lhassa zou inter veniëren. In feite heeft China namelijk nog rechten in Thibet en twaalf Thibe taanse afgevaardigden hebben zitting in de Chinese Wetgevende Vergadering. Tot nu toe zijn echter niets anders dan schone beloften van de Chinese rege ring gekregen. De Italiaanse Constituerende Vergade ring heeft Maandag in een geheime stemming met 453 tegen 62 stemmen de nieuwe republikeinse grondwet aan vaard, welke Italië verklaart tot een de mocratische republiek, gebaseerd op de arbeid. De nieuwe grondwet zal per 1 Janu ari in werking treden. Men verwacht, dat in April verkiezingen zullen worden gehouden' voor een parlement ter ver vanging van de constituerende vergade ring. Volgens de nieuwe grondwet be staat er een Senaat van 280 leden, die voor een periode van zes jaar gekozen worden, en een Kamer van 600 afgevaar digden, met een ambtstijd van vijf jaar. De grondwet erkent het recht van sta king en waarborgt betaalde vacantie aan de arbeiders. In de bepalingen van de grondwet ligt ook opgesloten hetgeen overeengekomen werd bij het Verdrag van Lateranen, waarbij de Vaticaanse staat werd erkend en een concordaat met de Heilige Stoel werd aangegaan. De grondwet voorziet verder in refe renda betreffende plaatselijke autenomie voor zekere streken. Zij veroordeelt de veroveringsoorlog en herleving van het fascisme in welke vorm ook. vruchteloos nietsdoen; aan de andere kant ontbreekt het niet aan diegenen, die de ellenden van de proletarische klassen verergeren en uitbuiten met heimelijke arglistige berekeningen en zo doende de edele pogingen verhinderen, waarmee men het verloren gegane zoekt te herstellen met geregelde orde en ge rechtigheid. Maar tenslotte is het noodzakelijk, dat allen zullen begrijpen, dat het verloren goed niet kan teruggewonnen, of dat wat in gevaar verkeert niet, kan gered wor den door tweedracht, oproer en broe derstrijd, maar alleen door werkdadige eendracht, onderlinge samenwerking en vreedzame arbeid. Zij, die volgens vooropgesteld plan op onbedachtzame wijze de menigte ophit sen, doordat zij haar opwekken tot op stand, tot oproer en aanslagen op ander mans vrijheid, dragen zonder twijfel niets bij tot verzachting van de armoede van het volk. Zij vermeerderen deze eerder en lokken de uiteindelijke onder gang uit, doordat zij de haat verscher pen en de geregelde gang van zaken onderbreken. De partijstrijd „was en zal zijn voor vele volkeren een grotere ramp dan zelfs oorlog, honger en epidemieën". (Liv. Hist. IV Cap. 9). Maar tegelijkertijd is het dwingende plicht voor allen in te zien, dat de so ciale crisis op het ogenblik zó groot is en zó gevaarlijk voor de toekomst, dat het noodzakelijk is geworden, dat ieder een en zeer in het bijzonder hij, die meer bezit het gemeenschappelijk welzijn stelt boven het eigen voordeel en het privébelang. Maar voor alles is het dringend ge boden, de gemoederen tot rust te bren gen, terug te voeren tot een broederlijke eensgezindheid, tot onderling begrip, tot wederkerige samenwerking, zodat het mogelijk wordt, die leerstellingen en normen in toepassing te brengen, die in overeenstemming zijn met de christe lijke leer en de omstandigheden van het huidig ogenblik. De raad van economische adviseurs van President Truman heeft de President er Maandag op getwezen, dat indien de V.S. een periode van „boom and bust" wensen te vermijden en een aanhouden de en stabiele toestand willen bereiken, een verlaging van de industriële prij zen, het aanvaarden van kleinere win sten, het in evenwicht brengen van de lonen en een betere verdeling van het inkomen noodzakelijk zijn. Volgens de raad zal het belreiken van defee doeleinden de krachtproef beteke nen voor het Amerikaanse bedrijfsleven. Met het oog op de bestaande economi sche problemen in de V.S. zoals de in flatie, de hoga kosten van levensonder houd, de dreigende terugslag, enz. wijst de raad er op, dat aan een monopolisti sche controle over enige sector van de productieve capaciteit in de V.S. een eind moet komen. De commissie voor het plan-Marshall, waarin o.a. de voormalige minister van oorlog, Robert Patterson, en de voor malige onderminister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, zitting hebben, heeift een verklaring afgelegd over de essentiële principes van het plan. De commissie houdt een programma van vier punten voor noodzakelijk wil het plan slagen. Patterson, de voorzitter van de executieve commissie verklaarde, dat de commissie van oordeel is, dat, wil een hulpprogram voor Europa succes (Van onze Parijse correspondent) Ter gelegenheid van het a.s. Kerst feest heeft de Aartsbischop van Parijs, Kardinaal Suhard, een zeer actuele op roep tot de gelovigen van zijn diocees gericht. Tegenover de heersende toe standen. aldus de Kardinaal, is het niet met, een voedselpakket, dat gij uw ge weten kunt gerust stellen. Men lost de sociale kwestie niet op met Kerst bomen; de liefdadigheid is een goed, wanneer zij getuigt van een liefde, zij is een kwaad, wanneer zij dispenseren wil van de rechtvaardigheid, waarop zovelen aan wie onrecht gedaan wordt wachten en een algehele en duurzame oplossing van het sociale vraagstuk in de weg staat. De arbeiders zijn bedroefd en ontmoe digd. de Kerk weet het en is. er door ontroerd. Zij legt zich niet te neer bij de toestanden van het proletariaat, die zij een schande van deze eeuw acht. (Van onze Belg. correspondent) Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft Z. H. de Paus aan Mgr. Cento, de Apostolische Nuntius in België, een be drag van 200.000 frank overgemaakt, be stemd in hoofdzaak voor de oorlogs slachtoffers. Om aan deze wens van de Paus te beantwoorden is het bedrag af gestaan aan de Vaticaanse Missie in België, die het verdeelt o.a. onder een sanatorium, de zwaar beschadigde kan tons St. Vith, Bastogne en La Roche en onder Katholieke werken die zich met oorlogsslachtoffers bezighouden. hebben, het aan de volgende normen moet voldoen: Effectieve hulp is die hulp, waarbij de gehele taak verricht wordt. Effectieve hulp is prompte hulp. Effectieve hulp Is gebaseerd op we derzijds respect en eer. Effectieve hulp is die hulp, die het herstel met zich zal meebrengen en te vens Europa in staat zal stellen zichzelf te bedruipen en niet een hopeloze schul denlast ten gevolge zal hebben. Wat het eerste punt betreft verklaarde de commissie, dat Amerika voldoende geld moet besteden en voldoende goe deren versturen om van dit herstel niet een reliefprogramma te maken. De commissie verklaarde voorts, dat het Amerikaanse volk weet, dat het her stel van Europa noodzakelijk is voor zijn eigen veiligheid en welvaart. Foote, de onlapgs afgetreden consul- generaal der V. S. te Batavia, is te Washington aangekomen. Hij zal daar enige besprekingen voeren op het de partement van Buitenlandse Zaken. Foote wenste tegenover de pers geen uitlatingen te doen alvorens met de of ficiële Amerikaanse instanties overleg te hebben gepleegd, doch deelde mede, dat hij later in een vertrouwelijke pers conferentie de ware toestand in Indo nesië zou uiteenzetten. De aangekondigde radio-rede, die Z.H. de Paus ter gelegenheid van net Kerstfeest 24 December zal houden, wordt te elf uur uitgezonden over de golflengten van 19.87 en 31.06 M. De Nederlandse vertaling hiervan zal worden uitgezonden des namiddags te 4.15 uur. Het Tribunaal te Hilversum veroordeel de hedenmorgen Ceesje Speenhoff alias juffrouw Klessebes van het Zondagmid dagcabaret van Paulüs de Ruiter heden morgen tot 5 jaar internering met het advies het nog te ondergane deel van de straf niet ten uitvoer te brengen, doch die te veranderen in een proeftijd van drie jaren, gedurende welke zij aan bij zonder te stellen voorwaarden zal moe ten voldoen. Ontzetting uit de kiesrech ten en verbod om als artiste voor de ra dio op te treden. Verdachte werd ter zitting op vrije voeten gesteld. INMÉIÉttilttg De grootste en modernste kraan van de wereld bevindt zich natuurlijk in Ameri ka. Deze kraan van een scheepswerf in San Francisco is in staat een gewicht van 630 ton te heffen. Er gaat veel in het leven verkeerd, als het gevoel triomfeert over het verstand. iftdenmorgen is minister Jonk man te Batavia aangekomen. Ter be groeting waren aanwezig dr. Van Mook, de ministers Beel, Neher en Drees en vele autoriteiten. In een kort gesprek met de pers zei mi nister Jonkman, dat de wenselijkheid van overleg ter plaatse en persoon lijk contact de aanleiding was van zijn reis. Hij deelde mede, dat zijn bezoek slechts van korte duur zou zijn. Op de vraag, of hij nog in con tact zou treden met leden van de Commissie van Goede Diensten, ant woordde de heer Jonkman, dat hij zulks hoopte. Volgens officiële mededeling bedroe gen de Nederlandse verliezen gisteren 1 gesneuvelde en 4 gewonden. Ten Zuid- Oosten van Cheribon werd opgetreden tegen rampokkers. In de grensgebieden van Midden-Java, bij Modjokerto, in het grensgebied van. Noord-Sumatra en bij Loeboek-Aloeng in Midden-Sumatra werden geïnfiltreerde republikeinse strijdgroepen verdreven. Bij Soemedang op West-Java werd een Rode-Kruis-team door republikeinse sluipschutters onder vuur genomen. Na de bomaanslag van 13 dezer op het Sluisbrugplein te Batavia op een militaire vrachtauto, geschiedde gister avond wederom een dergelijke aanslag, eveneens te Batavia, thans voor het ge bouw van het Engelse consulaat-gene raal aan de Rijswijkstraat hoek Ko ningsplein. Hierbij w erden twee Neder landse soldaten licht gew ond. Volgens de Nederlandse militaire politie waren de bommen van eigen maaksel. In leger- kringen wordt vermoed, dat de bommen bestemd waren voor aanslagen op Ne derlandse militairen. De Koningin zal zich morgen naar Soestdijk begeven om de Kerstdagen door te brengen in de kring van het Prinselijk gezin. De toestand van koning Paul van Griekenland, die in November een aan val kreeg van typheuze koorts, is ver slechterd. Prof. Molaret uit Parijs en prof. Sterber uit München zijn ter be handeling van de koning ontboden. De temperatuur van de koning varieert van 37.4 tot 39 graden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1