Noodwet Ouderdomsvoorziening In „Bloemlust" te Lisse is het weer Sente Demonische en religieuze kunst In district Haarlem zal jaarlijks f 4.200.000 worden uitgekeerd Raad van Arbeid heeft 85 pet. der aanvragen afgewerkt AUTOHANDELAAR TEKENDE APPÈL AAN TEGEN VONNIS Een strijd, hard tegen hard Wantrouwen tegen hoofdbestuur met één slag van de baan Bloeiende Amaryllis, grote noviteit Splinters De vergadering snijdt niet alle handen door Contrastrijke exposities bij Heerkens Thijssen AGEADA" Hoe spelen de R.K.clubs? DINSDAG 23 DECEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Rechtbank doet uitspraak Tien maanden voor fietsend ieven 40-jarig jubileum bij Gem. Electriciteitsbedrijf BLOEMBOLLENCULTUUR Competitie Klaverjasbond Nederland Boru 3 DEVIEZENBESLUIT OVERTREDEN Haarlemse Postfanfare steunt Kinderzegelactie D1STRIBUTIENIEUWS STILLE ARMEN Kerstliederen op carillon Fontein op de Wagenweg R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" Trimt ariërs hockeyen 20 jaar HEEMSTEDE i Kers'ttentoon&telling Op retraite BLOEMENDAAL GEVELVERSIERING ZANDVOORT Sluiitimg gemeente- instellingen VIJFHUIZEN Vuilophaaldienst DE BOMAANSLAG OP ST. NICOLAASAVOND Behandeling voor Hoog Militair Gerechtshof BESOMMINGEN VASTE MARKT Het is nu 2% maand geleden, dat de Noodwet Ouderdomsvoorziening in wer king is getreden en het is interessant eens te vernemen wat de Raad van Ar beid in het ressort Haarlem, waartoe twaalf gemeenten behoren, sinds die tijd zoal gepresteerd heeft. De voorzitter van de Raad. mr. H. P. Wildt Meyboom, deelde ons in een on derhoud mede. dat er van de 16.000 uit gegeven aangiftebiljetten 9781 ingevuld aan de Raad van Arbeid werden toege stuurd. Het totale aantal gegadigden be droeg 13.000 (echtparen moesten één for mulier invullen, hetgeen dus eigenlijk twee aanvragen betrof). Nadat van alle 9781 biljetten een dossier was aange legd, heeft de Raad ze naar de gemeen telijke commissies van onderzoek door gezonden. Deze hebben reeds 9192 ge vallen (94%) onderzocht en ze met ad vies aan de raad doen toekomen. De commissies hebben op het ogenblik nog 589 aanvragen in onderzoek, dus nog slechts 6%. De Raad van Arbeid is erin geslaagd van de 9192 aanvragen 8315 stuks af te werken, dit betekent 85% van het totaal, doch liefst 91% van het aantal gevallen, dat aan de Raad werd voorgelegd. In het rayon Haarlem zijn van de 8315 aanvragen 2543 stuks door de Raad be-, taalbaar gesteld. 4517 na beoordeling aan de Rijksverzekeringsbank doorgestuurd, 962 (10% van het totaal) afgewezen en 293 naar andere Raden doorgezonden of door de aanvragers zelf ingetrokken. Het zijn soms zeldzame gevallen, die de Raad van Arbeid in verband met de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning in behandeling krijgt. Zo heeft de Raad uit Badhoevedorp een aan vrage ontvangen van een 102-jarige, die tevens de oudste aanvrager in het district is. Deze genoot reeds een ouderdomsrente van 3 per week, doch hem wordt nu volgens de nieu we regeling 36 per maand extra uitbetaald. Dan zijn er drie zusters, die te Nieuwer-Amstel in één huis bijeenwonen. Zij tellen respectieve lijk 67. 73 en 78 jaar. Eerst hadden zij niets, nu wordt aan elk van haar een volledige uitkering gedaan van ƒ42 per maand. Door haar „drieëen- heid" zijn zij er goed aan toe en ont vangen zij gezamenlijk maandelijks een bedrag van 126 Mr. de Wildt Meyboom uitte zijn bij zondere waardering voor het werk van de commissies van onderzoek, die zich accuraat en snel van hun taak hebben gekweten, en had alle lof voor de ambte naren van de Raad, die vele uren hebben overgewerkt. Wij krijgen, aldus de heer Wildt Meyboom, van verschillende kan ten tevredenheidsbetuigingen, maar er zijn ook klachten, die vooral culmineren in de vraag: waarom heb ik nog geen uitkering ontvangen, die en die hebben ze al in hun bezit. Inderdaad hebben vele mensen hun geld reeds thuis, maar aan hen, die een regel matige uitkering van de Rijksverzeke ringsbank ontvangen, dank zij een der sociale wetten, zal ook via de R.V.B. de uitkering van de Noodwet worden toe gezonden. Daar dit alleen al in Haarlem 46 pCt. van het totaal bedraagt en de R.V.B. aanvragen van 24 Raden in den lande moet verwerken, is het begrijpe lijk. dat er nog talrijke ouden van dagen op hun geld wachten. Maar ook op de R.V.B. wordt met man en macht gewerkt Zij heeft reeds bijna de helft van het aantal aanvragen betaalbaar gesteld. Het kan evenwel tot Maart duren voor alle zaken behandeld zijn. Men moet dus enig geduld oefenen en men behoeft zich niet bezorgd te maken, want de uitkering is toch met terugwerkende kracht tot 1 October j.L In het ressort Haarlem zal jaarlijks een bedrag van ongeveer f 4.200.000. worden uitgekeerd, dat is gemiddeld per persoon f 367. Er waren heel wat puzzles op te los sen. zo bestond o.a. het probleem der Hofjes. De Raad in Haarlem heeft voor de bewoonsters echter een bevredigende regeling kunnen treffen. In geheel Nederland zijn totaal 340.000 aanvragen gedaan, betrekking hebbende op 440.000 mannen en vrouwen. De com missies van onderzoek hebben hiervan reeds 310.000 gevallen onderzocht en aan de Raden doorgezonden, die op hun beurt 275.000 aanvragen hebben beoor deeld. Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 23-jarige P. de H. uit Haarlem mermeer en de 21-jarige J. T. uit Nw.- Vennep. Eerstgenoemde had destijds voor het huis van een dokter een fiets wegge nomen. die het eigendom was van een der patiënten in de wachtkamer. De ander had zich eveneens schuldig ge maakt aan diefstal van een fiets, omdat hij er geen van de Distributie kreeg toegewezen. De Rechtbank veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek van praeventief De 26-jarige telefoniste N v. 't H.. die werkzaam was bij de K.L.M. en verschillende malen kans had gezien enige passagiers geld afhandig te ma ken, werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van prae ventief, terwijl zij tevens ter beschik king van de regering gesteld zal wor den. Ten slotte veroordeelde de Rechtbank de 26-jarige chauffeur G. v. d. S., die door roekeloos rijden de dood van een wielriidsfer had veroorzaakt, tot een hechtenisstraf van 2 maanden met de bepaling, dat v. d. S. gedurende 1 jaar geen motorrijtuig mag besturen. Vandaag herdacht de heer J. I. van Huët. hoofdmonteur bij het gemeente lijk Electriciteitsbedrijf de dag. waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad van laatstgenoemd bedrijf. De jubilaris, die over een veelzijdige vakbekwaamheid beschikt, verwierf zich de hoogachting en waardering van superieuren en collega's. Hij ontving de oorkonde van de gemeente Haarlem, een getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel en de gebruikelijke gratificatie. Een uitgebreide zaak kreeg Maan dag de econ. politie-rechter te Haarlem te behandelen, waarin niet minder dan 29 getuigen waren opgeroepen. In ipril van dit jaar had.de tucht rechter voor de prijzen de 49-jarige autohandelaar J. F. uit Beverwijk voor 44 overtredingen in zake de prijsvoorschriften veroordeeld tot een geldboete van 57900.met verbeurd verklaring van de in beslag genomen goederen. Tegen dit vonnis tekende de auto handelaar appèl aan, dat Maandag morgen in een strijd hard tegen hard werd uitgevochten. Verdachte zeide slechts een gedeelte van de beschuldigingen te kunnen aan vaarden. Na verhoor van de verbalisan ten en een deskundige, die allen bij hun vroegere verklaringen bleven, werden de .diverse transacties stuk voor stuk be handeld. Het bleek, dat de autohandelaar niet bepaald coulant tegenover zijn klanten was, want als ze niet accoord gingen met de gevraagde prijs, konden ze heen gaan Op zijn prijzen viel niet af te din gen. „Waarom bent 4 eigenlijk in hoger beroep gegaan?" Omdat er zeer veel niet waar is." „Of om hier soms af te dingen op uw boete*" Het was een hele sensatie, toen in de vergadering van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur te Haarlem plotseling een motie van wantrouwen werd ingediend tegen het hoofdbestuur. De motie kwam weer van Grootebroek, dat in de ver gadering van 27 October zo veel suc ces behaalde, daar met meerderheid besloten werd, alle saneringsmaatre gelen voor het bloembollenvak af te schaffen. Men weet, dat de minister daarna heeft medegedeeld, dat hij dit besluit naast zich had neergelegd, om dat het niet past in de politiek van de huidige regering. De afdeling Grootebroek was nu van mening, dat het Bedrijfsschap van Sier teeltproducten de Algemene Vereniging heeft ondermijnd en dat daarmede dus gebroken dient te worden. De afgevaar digde diende een lange motie in, die daarop neerkwam, dat hij de vergade ring vroeg met kracht te protesteren te gen de houding van het hoofdbestuur en dit bestuur voorlegde, zijn houding te wijzigen of af te treden. De voorzitter, Jhr. van Nispen, kon het niet beter treffen. Hij vatte onmid dellijk vlam op deze motie en wenste haar op staande voet in stemming te brengen, omdat hij er een bewijs van wantrouwen in zag. De afgevaardigde van Voorhout bracht hulde aan het hoofdbestuur voor de wijze, waarop het bij de minister ge pleit heeft, waarbij hij er op rekende dat in de gegeven omstandigheden zal worden gedaan wat mogelijk is. Hillegom meende, dat tegen-stemmen wil zeggen: de Vereniging en haar pres tige behouden. De voorzitter verklapte, dat een speciale delegatie van saneer ders en anti-saneerders naar Den Haag was gegaan, om uitvoering van het be sluit der vorige vergadering te verkrij gen. Spr. onthulde echter een ernstige zaak. Nadat Grootebroek haar motie op 27 October bekrachtigd had gezien, dien den de afgevaardigden een nieuwe motie in, die toen als revolutionnair bestem peld werd. Deze motie bleek achteraf in een onderonsje ter vergadering ge maakt te zijn; zij was niet in de verga dering van die afdeling aangenomen. De afgevaardigde van Grootebroek verklaarde hierop, dat deze motie later wel bekrachtigd is, maar het bestuur trad af. De oud-voorzitter van deze af deling riep uit, dat de motie nooit ter vergadering geweest is. Toen bleek, dat het wantrouwen in het hoofdbestuur verre van algemeen was, trok de afge vaardigde een alinea in, maar daarvan wilde de voorzitter nu niet meer weten. Onder daverend applaus werd daarna medegedeeld, dat de motie van wan trouwen verworpen was met 217 tegen 42 stemmen en 78 blanco. Vervolgens kwam aan de orde de motie Beverwijk, die wij destijds uitvoerig publiceerden en waarin het hoofdbestuur werd opge dragen uit alle instanties terug te tre den, nu het besluit van 27 October geen effect kan sorteren. De afdol ng Beverwijk meende, dat haar motie als sluitstuk bij die van Grootebroek van de vergadering van 27 Oct. hoort. Met nadruk wees hij erop, dat de vergadering de wetgevende macht heeft en dat het hoofdbestuur slechts moet uitvoeren. De discussie over deze kwestie kon kort zijn en het was voornamelijk de heer 't Mannetje, die van deze gelegen heid gebruik maakte, het hoofd bestuur aan te vallen. Stemt u in, aldus spr., met de passage in uw openings rede, dat de L.T.B. het uur der stands- organisaties aangebroken acht? Zo gij dit doet, breekt gij uw eigen vereniging af en moet ge verdwijnen. Spr. pro testeerde er verder tegen, dat het hoofd bestuur de regering wil volgen. De voorzitter antwoordde, dat hij al leen een waarschuwend woord heeft willen laten horen. Wij moeten van de huidige toestand maken wat er van te maken is. Spr. heeft geen bezwaar te gen het streven van de anti-saneerders, maar tegen hun beleid, ómdat hier op nieuw blijkt, dat zij met hun kop tegen de muur lopen. De motie Beverwijk werd verworpen met 190 tegen 140 stemmen en 7 blanco. En nu was het weer een afgevaardigde, die concludeerde, dat de anti-saneerders terrein verliezen, omdat de uitslag der stemming weer een geheel andere is dan in de vorige vergadering. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heren: D. van Egmond Nicz., te Rijnsburg, en Jac. de Braban der te Hillegom. De begroting werd goedgekeurd. Verschillende bedrijven hebben in de afgelopen zomer klaverjaswedstrijden ge speeld. Naar aanleiding hiervan is men gekomen tot het oprichten van een kla verjasbond voor bedrijfsverenigingen en -clubs. Het bestuur, bestaande uit de he ren P. J. Veen, voorz., L. Vroom, secr. (Spijkermanslaan 17), N. v. Raaphorst, penn., T. J. Westerhuis en M. van Gro ningen, mocht met genoegen constateren, dat er voor deze bond veel belangstelling bestond. Er werd overgegaan tot het spe len van een clubcompetitie, waarvoor zich elf 10-tallen opgaven. Deze com petitie zal bestaan in een uit- en thuis wedstrijd, dus voor elk 10-tal 20 wedstrij den. Met de leiding der comptitie is de heer P. J. Veen, Olmenstraat 60, belast. Er is nu een derde deel gespeeld. De stand is bijgewerkt tot 17 December en ziet er als volgt uit: Boru 1 7 4 3 228 288494 Spoorboys 1 6 4 2 216 251185 DS.H. 1 6 3 3 204 250306 D.SH. 4 7 5 2 204 290032 Spoorboys 2 6 2 4 188 250114 D.S.H. 2 6 3 3 176 238998 6 4 2 172 249812 H.D. 6 3 3 172 241718 D.S H. 3 6 2 4 164 241878 Boru 2 6 1 5 152 243896 6 2 4 144 231454 Een der getuigen had voor een ach teras f 127.moeten betalen terwijl de maximumprijs f 33.60 bedroeg. „Het is steeds mijn bedoeling geweest", aldus verdachte, „om andere mensen te hel pen!" „Maar onderwijl hielp u ook uzelf." „Dan moet u maar eens mijn belas ting-aanslag zien. Omdat iik goed en eerlijk ben geweest, mag ik nog f 15.000.- apart betalen." De handelaar bracht naar voren, dat het toch wel merwaardig is, dat geen der getuigen een aanklacht tegen hem had ingediend. Ze waren veel te blij, dat ze geholpen waren. „Dat is juist de hopeloze mentaliteit van tegenwoordig", zeide de politierech ter. „Daardoor gaat ons economisch le ven naar de' kelder". ,,En wat is de oorzaak van die men taliteit?" „Het is hier geen economisch debat. Daarvoor moet u in de Tweede Kamer zijn." Bij iedere beschuldiging hamerde ver dachte er op, dat zijn klanten de deur bij de Rijksverkeersinspectie plat liepen, maar steeds nu] op het request kregen. De banden waren er wel, maar die gin gen naar de vriendjes. Bij het verhoor kwam ook het hoofd afd. vervoer van het C.B.V.O. in het ge- tuigenbankje, die aan een ambtenaar opdracht had gegeven van P. zwarte" banden te kopen. Verdachte wond zich telkens weer op over de verklaringen van de deskundige, die volgens hem geheel ondeskundig was. De disputen liepen dikwijls hoog op. Ondanks alle woordenwisselingen kwam het toch zover, dat alle getuigen ver hoord werden, waarna de verdediger, mr. Stomps, nog twee getuigen a dé charge liet horen. De deTde en voor naamste, mr. Huinen, secretaris van de vakgroep, was echter niet verschenen. De verdediger wilde hem toch graag verhoord hebben. Zo werd deze strijd van hard tegen hard toch nog niet uitgevochten en be paalde de politierechter de voortzetting van de zaak op Maandag 19 Januari. Reeds jarenlang bezitten de twee gebroe ders de V. te Aalsmeer een scheepsbouw bedrijf en voornamelijk leggen zij zich toe op de bouw van luxueuze jachten. Voor de oorlog hadden zij altijd een overvloed van bestellingen van buitenlandse afne mers te verwerken, doch de bezetting was voor hen een zwarte tijd: er warén geen materialen en bestellingen en wat er nog op de werf was werd door de Duitsers af genomen. Na de bevrijding kwam er lang zamerhand meer schot in het bedrijf en zo af en toe kwam er ook een aanvraag uit het buitenland. Kort geleden kwam er een Belg, de heer L. op de werf om te vragen of de gebr. een jacht voor hem wilden bouwen. Zij stemden toe en de koopsom werd be paald op f 38000. Later maakte de Belgi sche koper tegen deze som bezwaren, om dat hij vreesde, dat hij bij zoveel geld last aan de grens zou krijgen. Tenslotte kwam de koop tot stand voor f 17.500. L. betaalde niet met Belgische francs, maar met Hollandse guldens, die hij op een clan destiene manier in Brusselse café's had be machtigd. Maandagmiddag hadden J. de V. en H. S. de V. zich voor de Haarlemse Politie rechter te verantwoorden wegens over treding van het deviezenbesluit. Aldaar bleek, dat de gebr. de gehele winst niet in hun boekhouding hadden ver antwoord. De Officier vond het geval vrij ernstig, nl. die valse opgave in de boekhouding, en eiste een geldboete van f 8000 voor iedere verdachte of 4 maanden hechtenis. De raadsman maakte enkele bezwaren tegen de dagvaarding en bepleitte cle mentie. Het vonnis was f 4000 tegen elke ver dachte of 4 maanden. De Haarlemse Postfanfare is een corps dat in onze stad een goede naam geniet en het is geen wonder, dat menige plaat selijke instelling een beroep op haar me dewerking doet. Zaterdagmiddag trok het corps, ondanks ongunstig weer, met vrolijke marsmuziek en tromgeroffel door een gedeelte van de stad ter bevordering van de verkoop van kinderzegels. Terwijl in verschillende straten en op pleinen de muziek zich deed horen, bood een groot aantal jonge ambtenaren huis aan huis de series kin derzegels aan, welke gretig door de be woners en muziekluisteraars werden ge kocht. Nadat een behoorlijk aantal weldadig heidszegels aan de man was gebracht en de duisternis begon te vallen, werd in vlug marstempo naar het repetitielokaal gemar cheerd. De leden van het corps en de ambtena ren, die hun vrije tijd geheel belangeloos ter beschikking stelden, toonden met deze sympathieke daad, dat het lot van het zwakke en misdeelde kind ook hun ter har te gaat. Woensdag 24 December Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest O. Pa t.m. Pet. Heemstede (Binnenweg)uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen rest N. OOl 912.15 uur en rest O 24.30 u.; uitreiking extra-levensmiddelenkaarten a.s. en jonge moeders VZ. Zandvoert (Haltestraat 4)uitreiking bonkaarten en schcenenbonnen LN, 93 uur. Binnengekomen op ons bureau: X. Y. Z. f 10.—K.B. f5.—; Wed. H.B. f2.50; C.K. f 1.Wed. D. f2.50; Mevrouw S. f 10.fam. S. Overveen f 2.50; Abonné f2.—v. d. P. f 10.; A. V. te H. f2.50; Wed. P. V. flO.—Mej. M. B. f 10.— Wed. L. L. f2.50; M. v. d. W. f2.50; S. v. E. f 10.—; F. W. B. f 10.—: v. O. f 25.—; J. f 2.50; A. C. f 5.—; X.Y.Z. te O. f 10.—; A. M. H. f100.— De stad:beiaardier, de heer Reinout Heering, zal Woensdag 24 December des avonds van 8 tot 9 uur het carillon van de Grote Kerk bespelen. Hij zal dan een aantal Kerstliederen ten gehore brengen. Gistermorgen waren enkele werklie den op de Wagenweg het weg dek aan het repareren. Plotseling schoot er een felle waterstraal omhoog, die zich als een 2 meter hoge zuil verhief. De oorzaak hiervan was. dat de werk lieden te diep hadden doorgehakt en dat zij daardoor op een waterleiding buis terecht waren gekomen. Na enige tijd slaagde men erin de hoofdkraan te vinden en de nieuwe fontein *ond haar einde. De waterschade moet echter be rekend worden op 15 tot 18 duizend liter. Voor de onderlinge Competities wer den onderstaande wedstrijden gespeeld: Groep 1: N. J. W. Hoogland-L. C. Stevens 0-1; B. Spoor-A. Hablous 1-0; Th. van Osch-J. P. de Lange 1/2-1/2. Groep II: J. v. d. Berg-J. Hompes 1-0; J. Lippus-M. Vermeer 1-0; M. v. d. Berg- P. van Deyzen 1-0. Groep UI: J. J. Stolvoort Jr.- B. H. Goedemans 1-0; Th. Schoorl-J. Meyer 1/2-1/2; M. L. Stevens-Th. de Looze Ö-l. Het is elk jaar een bijzondere gewaar wording, tegen Kerstmis een keur van geurende voorjaarsbloemen in het ten toonstellingsgebouw „Bloemlust" te Lisse te aanschouwen. Telkenjare worden in dit gebouw van December tot eind Fe bruari een viertal exposities gehouden ,van hyacinten, tulpen en narcissen en steeds weer zjjn er nieuwe variëteiten met liefde en zorg gekweekt, niet alleen van het grootste belang voor de vak man, maar ook voor de alledaagse be zoeker, die korte tijd in oen sprookjes, tuin wil verwijlen, als de thermometer om het nulpunt zweeft. Hedenmiddag heeft de voorzitter van de Algemene Vdreniging voor Bloem bollencultuur, Jhr. van Nispen tot Pan- nerden, de eerste der vier tentoonstel lingen, die bijna 4000 M2 in beslag neemt, geopend. Bij het binnengaan van het veilinggebouw zal men getroffen worden door de smaakvolle restauratie en het zeer kunstzinnig arrangement van de firma Koper te Bennebroek, die een internationale naam op dit gebied heeft. De vakman zal alleen oog hebben voor de broeicapaciteiten 'der soorten. De ge wone bezoeker zal verbaasd staan over de wijze waarop de bolbloemen zijn sa mengebracht. De grootste belangstelling van de laatste categorie, de prachtige inzending bloeiende amaryllis, die men voor het eerst, dank zij de proefnemin gen te Wageningen, met Kerstmis in volle bloei heeft. Deze forse rode bloemen zijn geplaatst in een historisch inte rieur, een juweeltje van architectuur. Er wordt gedemonstreerd, hoe de broeficapaciteiten der bolbloemen van de oogst 1947 rond Kerstmis en Nieuwjaar zijn. Men kan dan nagaan, hoe de bloe men zich in het buitenland zullen ge dragen en eventuele fouten opsporen. Reizigers in het buitenland zullen in structies ontvangen, welke soorten zij vooral moeten adviseren. De verkoop buiten onze grenzen is toch voor het Zacharias" van een zuster Benedictines. Het leven van ieder onzer wordt ge vuld door zeer verschillende spanningen, die afwisselend en zo mogelijk tegelijkertijd kunnen optreden. We noemen: vreugde, angst, geluk, wroe ging, verdriet, haat, en hiermee is de reeks niet volledig. Een mens, in wie zich de kwellingen ophopen, is een gekweld mens en, zijn deze figuren van alle tijden, ónze tijd is wel zeer geschikt voor complexen van angst en schrik. Eén der zulken, die bovendien begaafd is, om deze gekweldheid aan de buiten wereld in een kunstvorm te uiten, is Dick Lindeboom die zijn werk in de prentenkamer van Heerkens Thijssen exposeert. Deze mens is bezeten van angsten en wordt gekweld door een onontkoombare praedestinatie, een noodlot, dat hem steeds de gedachten vervult. Dit kan slechts (voor hem) afgereageerd worden door die angsten en het noodlot zeer ge detailleerd onder ogen te zien, hetgeen geschiedt door Ze op papier uit te teke. nen. De oorzaak van de opeenhoping van dergelijke demonische angsten kan een objectieve afschuw-meditatie zijn over al het slechte leven in de wijde wereld van alle eeuwen of in de gekende zeer nabije omgeving van het moment en de vergelding, waarmee zich dit eens wre ken zal. Echter, het kan ook om de schul digheid in de eigen persoon een obsessie zijn van visioenen der vergelding. In beide gevallen veronderstelt dit een re ligieuze geest met een eeuwigheids, en een Godsbewustzijn. Voor ons, kijk-gasten, is de hoofdzaak de buitenkant van het probleem, zij be gint voor ons daar, waar de reactie van de kunstenaar geëindigd is en dan moe ten wij constateren, dat vele mensen te weinig werkelijk denken: en dat Linde- boom's werk de beschouwers dwingt het demonische in zichzelf te herkennen en aldus verplicht tot meditatie. Dit ge schiedt zeer direct en suggestief door illustratieve uitbeelding. Juist deze tech. niek, de gekleurde tekening, is goed ge kozen, de tekening, die pijnlijk uitvoerig en eerlijk is en de weinige kleur, die de expressie benadrukt. Daar de tekening middel is tot- het doel, kan mên hier niet spreken van bepaalde artistieke effecten, want die werden niet bedoeld. Dat dit werk toch „kunst" is, vindt zijn oorzaak in de aesthetica en de inhoud. Een Zuster Benedictines" geeft in de bovenzalen een blij antwoord op de angstige kwellingen binnen het zelfde gebouw; een antwoord, dat gege ven wordt vanuit de vrede van de barm hartigheid Gods. Zij kent de wegen, om aan het demonische te ontkomen, de verlossing, die beloofd werd, nadat de eerste mens zijn hart gaf aan de demon. En zij vertelt van deze verlossing en van de middelen om er aan deel te hebben, in kinderlijk blije taferelen, illustraties van de evangeliewoorden. Hoewel een grote begaafdheid onbe twistbaar uit het werk spreekt, is de artistieke contemplatie te vroeg onder broken door dit werk aan de openbaar heid prijs te geven. De composities zijn levendig en vol van beeldingsdrift; de techniek is weinig schilderachtig, eerder droog op het dilettante af. De stijl is verward van moderne en decoratieve invloeden en door de grote activiteit snel van wisseling en rijping. De sfeer ls kinderlijk, soms van een burgerlijke gezelligheid. De geestelijke strekking van het werk vertoont de vanzelfsprekend heid van gecombineerd leven en religio. siteit, welke bij het religieuze leven hoort. Het doet ons genoegen te kunnen con stateren, dat in het jongste schilderij: Bezoek van Maria aan Elisabeth het atmosferische element terugkeert, dat de composities, ontstaan aan het begin van dit jaar (de werken van barmhar tigheid) tot de hoogst bereikte heeft gemaakt, L. T. grootste deel gebaseerd op de thans bloeiende bloemen. Men vindt dus op de eerste plaats handelssoorten, maar men ziet er ook vele nieuwigheden, zoals van de hyacinten: Prinses Irene, Delight, Ostara e.a. Nieuwe tulpen en narcissen zal de kenner eveneens ontdekken en ook kan men waarnemen, wat het laborato rium voor Bloembollenonderzoek en het proefstation der. Rijkstuinbouwschool te Lisse vermogen. De proeven en het tentoongestelde zijn dus in hoge mate instructief en in teressant voor kwekers en exporteurs. Het forceren veirloopt dit jaar in tegen stelling met dq verwachtingen zeer gun. stig. Er zijn grote collectieve inzendingen uit Rijnsburg en Roelofarendsveen, van P. Nijssen en A. Nijssen uit Santpoort (tulpen), van P. Lommerse uit Hillegom (hyacinten), van het broeiproevenbe- drijf Ruygrok te Hillegom (gemengde in zending) en vele anderen. De inzendin gen amaryllis zijn van W. Warmenho- ven te Hillegom en G. C. van Meeuwen te Heetmstede. Bij de officiële opening zei de voor zitter van de Stichting „Bloemlust", de heer C. J. Segers, o. a.: „Er heerst altijd spanning in de dagen voor de kerstten toonstelling. Doen de bollen het goed met Kerstmis, dan mogen wij op goede resultaten rekenen voor het verdere seizoen, endit geldt voor de gehele broeierij, zowel in binnen- als in buiten land. Spr. wees op de grote verbeterin gen van het gebouw, de hulp van het bestuur van het H.B.G., de plannen voor de toekomst. Aan het eind van zijn rede maakte hij deze afspraak met de aanwezigen: U geeft, wij welkeen, allen 'genieten. Dan was het woord aan jhr. Van Nis pen, voorzitter van Bloembollencultuur. Juist deze tentoonstelling wilde ik zo gaarne openen, aldus spr., omdat zij speciaal ook een vaktentoonstelling is, waar naast het wondermooie schouw spel voor de ogen getoond wordt een denkspel voor de geest om naar steeds hoger prestaties te streven. Op deze ten toonstelling vooral zal men vergelijkin gen treffen, zal men te rade gaan bij wat anderen anders en wellicht beter deden, kortom zal de kweker zijn be drijfsvoering toetsen en richting geven en de export een nieuwe stimulans vin den. Al is er te veel geweeklaag in ons bloembollenvak, een dag als deze is een hoogtijdag en geeft ons allen moed, want een vak, dat tot zulke prestaties in staat is, kan ook de strijd om het be staan, al is die individueel soms zeer zwaai', tot een goed einde brengen. Willen wij die strijd echter winnen, dan is het parool voortgaan met selec teren en perfectionneren. Vooral nu de broei-eigenschappen der diverse variëtei ten zulk een rol spelen en bekend is geworden wat met diverse behandelin gen en temperatuurregelingen te berei ken is om deze eigenschappen op te voeren, zal méér nog dan voorheen de leiding gevolgd moeten worden ook van hen, die door wetenschappelijk onder zoek en voorlichting de weg naar succes bereiden. De bolbloemen moeten de bloemen worden waarmede over de gehele wereld de wensen voor een Gelukkig Kerst feest en Nieuwjaar tot uitdrukking wor den gebracht. Dat dit kan, bewijst.deze tentoonstelling en dat is tevens haar grote betekenis. Het gezelschap maakte dan een rond wandeling door het gebouw. 27 en 28 December herdenkt de hockey club van het Triniteits College „Alliance" de dag, waarop zij 20 jaar geleden de hockeystick ter hand nam. Onder de be zielende leiding van oud-rector N. Th. Vlaar O.E.S.A., mr. Vorstman, mr. dr. Char les de Rooy, Edward Hoogeveen en Erich Schürmann groeide de club uit tot een grote vereniging. Het hoogtepunt werd bereikt bij de op richting van een damesvereniging in 1942, hetgeen tot stand kwam onder leiding van de huidige voorzitter, de heer D. Henfling. Alliance gaat het 4de lustrum op groot se wijze vieren met op Zaterdag een spor- dag en een toneelavond en Zondag met een plechtige H. Mis, een gemeenschap pelijk ontbijt, wedstrijden tegen oud-leden, en tot s.lot een soirée in „De Leeuwerik". Moge Alliance, dat zoveel heeft bijge dragen tot de sportvreugde der beide ly cea, een glorierijke toekomst tegemoet gaan. De heer C. C. Krouwels viert Vrijdag 2 Januari de dag, dat hij zich vóór vijf en twintig jaar vestigde als electro- technisch installateur aan de Konin ginneweg. In de loop der jaren is zijn zaak uitgegroeid tot een modern elec- tro-technisch installatiebureau met win kelbedrijf. Op ons bureau, Smedestraat 5, be vindt men de passagierslijst van het s.s. „Nieuw Holland", welk schip vermoede lijk 9 Januari in Amsterdam aan zal komen. B. en W. van Bloemend aal houden deze week geen spreekuur. De Bond van Gem. en Mannenkwar- tetten Haarlem en Omstreken geeft Zondagavond 28 December een concert in de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw. Medewerking verlenen Jan Hoe ben, viool, en Fred Luyken, piano. De wethouder van Onderwijs, de hr. D. J. A. Geluk, houdt niet eerder spreekuur dan Vrijdag, 2 Januari, op de gewone tijd. De Kersttentoonstelling van de Onder- linge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" is buitengewoon ge slaagd, al lieten verschillende leden, die zich voor deelname hadden opgegeven, ver stek gaan. De jury, bestaande uit mevrouw Annie Wigman en de heren P. v. Dort en W. Rie- man, kende o.a. de volgende onderschei dingen toe. Ie prijs voor groep potplanten met eer volle vermelding voor kwaliteit en opstel ling aan B. Nieuwenhuis; 2e prijs, klasse A voor bloemenmand, C. Ruigrok. Verder werden nog een groot aantal prij zen toegekend aan de vervaardigers van bloemenmanden, drijfschalen, tafelstukjes, fantasiestukjes en allerlei soort van bind werk. Ook op deze tentoonstelling is op nieuw gebleken, hoeveel nut een goed ge leide bindcursus kan afwerpen. Bioscopen: Rembrandt: Make a wish (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ker misklanten Cvolw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: George verovert de vloot (14 j.), dagelijks 2.30, 7 en 9.15 u. en Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Walvis in zicht (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Jane Eyre (14 j.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Comedie om geld (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 23 December: Ned. Herv. Kerk. Santpoort: Kerk- concert door Gem. Zangver. „Vox Hu mana". 8 uur. Woensdag 24 December: Concertgebouw: Kerstconcert door Kinderkoor „Inter Nos". 8 uur. Van 24 tot 27 Januari zal de retraite club „Petrus Canisius" haar jaarlijkse retraite houden in het Retraitenhuis te Noordwijkerhout. Dit zal de 25ste re traite zijn, die deze club organiseert. Niet-leden, die hieraan deel willen ne men, gelieven zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de seeretaris C. Flor is Drieh eerenlaan 15, Op Zondag 28 December Velsen—VIOS IW—DEM ADOHollandia Alw. Forw.WE HSVIEV DSSDIO Onze Gez.ASV TYBBHiilinen SJC—Woerden LFCHBC HillegomBSM LisseTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 65-73, Am sterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die dé klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Bloemendaal heeft altijd trots kunnen zijn op zijn fraai aangelegde plantsoe nen, terwijl ook de tuinen een zeer verzorgde indruk maakten. Om tot een nog fleuriger aanzien van de gemeente te komen, organiseerde het gemeentebe stuur zelfs kort vóór de oorlog een wed strijd voor gevelversiering. Het plan was deze wedstrijd ieder jaar in een ander gedeelte van de gemeente te organise ren. De jiorlog stak echter een spaak in de wielen en tot nu toe kon alleen nog maar Bloemen-dorp voor een beoorde ling in aanmerking komen. In de afge lopen maanden is opnieuw een wedstrijd voor gevelversiering gehouden; ditmaal was Overveen aan de beurt. Op een bijeenkomst van de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, welke Maandagavond in café „Rust hoek" te Bloemendaal werd gehouden, reikte de burgemeester van Bloemen daal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de me dailles uit aan degenen, die volgens de technische commissie met de meest smaakvolle gevelversiering voor de dag zijn gekomen. De gemeente-medaille was voor de heer J. H. Senff uit Overveen. terwijl de heer Ramkema de medaille, die spe ciaal door B. en W. was beschikbaar ge steld. in zijn bezit kreeg. Een eervolle vermelding kregen nog de heren Schul- tink. Bijlsma en dr. Talsma. Na dit officiële gedeelte hield de heer R. M. van der Hart een voordracht over „Zwitserland en zijn plantengroei." Ook was er nog een bestuursverkiezing. In de plaats van de aftredende leden, de heren J. H. Groot/veld en J. M. Barn- hoorn, werden gekozen de heren J. H. Barnhoorn Jr. en A. van Dompselaar. De gemeentelijke diensten en bedrij ven zullen Zaterdag 27 December a.s. de gehele dag gesloten zijn. De dienst voor sociale zaken zal ech ter voor de uitbetaling van ondersteu ning op die dag geopend v zijn tot des morgens 11 uur. In verband met Kerstmis en Nieuw jaar zal het huisvuil opgehaald worden Maandag 29 December. Naar wij vernemen, zal de bomaan slag, welke op St. Nicolaasavond 1946 aan de Prinsegracht te Den Haag werd gepleegd, niet zoals aanvankelijk in de bedoeling lag 20 Januari door het Hoog Militair Gerechtshof worden be handeld, d^ch Woensdag 21 Januari. Men hoopt die dag met deze zaak ge reed te komen. Mocht d,t niet het geval zijn, dan wordt de behandeling voort gezet 23 Januari. Zoals bekend, is de auditeur-militair, mr. dr. J. Braak, te gen het vonnis over de dri- hoofdschul digen in beroep gegaan. De overige ver dachten met uitzondering van de korpo raal Burghout, die werd vrijgesproken, hebben zelfs cassatie aangetekend. IJMUIDEN, 23 December. Drie traw lers met een totale besomming van 38.960. IJM 87 3.480, IJM 6 15.040, IJM 117 9.540, IJM 4 3.860, KW 107 1.120. De aanvoer bestond heden'uit 30 kisten tarbot en tong, 160 kisten schol, 3.400 kisten schelvis, 150 kisten kabel jauw, 200 kisten koolvis, 60 kisten ma kreel, 550 kisten wijting en 50 kisten diversen. Amsterdam, 22 Dec. 1947. Nadat Vrijdag j.l. de stemming op de aandelenmarkt reeds gunstiger was ge worden. kon de stijging zich heden ver der voortzetten. Vooral voor claims Kon. Olie bestond heden zeer veel vraag en dit bracht ook in de andere afdelingen een vaste tot in sommige gevallen wil lige stemming teweeg. In de scheepvaarthoek traden aand. Holl.-Am. Lijn op de voorgrond met een avans van 10 terwijl ook scheep vaartunies en Kon. Boot gevraagd in de merkt lagen. De stemming voor Indische fondsen was eveneens gunstiger, hoewel de af faire blijkbaar in verband met de on zekere toestand in Indië van gering de tekenis bleef.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2