Encycliek Optatissima Pax F rui r P0 r K L W c c WOLTERINÜ's F Weinig critiek op de late aflossing in lndië PLAN-MARSHALL, EEN GEDULDZAAK SCHUDT UW LEVER WAKKER Vorrink streeft doelbewust naar aan eensluiting van West-Europa NIEUWE BONNEN p V t N rnkdwijnwiQ. )dJl CACHETS vÖoiineimi Nog geen verhoging van het kaasrantsoen DINSDAG 23 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Regering ziét meer vooruit dan oppositie Franse Episcopaat doet beroep op Anriol (Vervolg van pagina 1) Hulp aan behoeftigen mm - Behangerij - Stoffeerder!] SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN Dam - Nieuwertdijk Damrak HERSTELBETALING VOOR ONS LAND 500 WEENSE KINDEREN IN TILBURG Geblokkeerde gelden voor Damplan tsoen Ir. J. A. Ringers uit lndië terug Tegemoetkoming bij sneeuwruimen AMERIKANEN KUNNEN ONS KOLEN ZEIDEN TWEEDE KAMER Raadselachfige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolgd) VAARZEN TEN GESCHENKE AAN ENGELAND Het was Juni 1947, toen George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, te Har vard de rede uitsprak, waarin het pro gram voor steunverlening aan Europa werd geformuleerd, dat sindsdien zijn naam heeft gedragen. Thans zijn we een half jaar verder, en het plan is nog altijd niet tot uitvoering gebracht. Er is on getwijfeld veel gewerkt, om deze uit voering dichterbij te brengen, doch het Congress is uiteengegaan zonder het laat ste woord te hebben gesproken, en er zullen nog minstens, drie maanden ver- lcpen, voordat het zover kan zijn. Daarin schuilt een ernstige teleurstel ling voor Europa en voor degenen, die het plan-Marshall gaarne zo effectief mogelijk wensten te maken. Reeds dade lijk na de rede van Harvard is er van vele zijden de aandacht op gevestigd, dat snelle hulp dubbele hulp was. Men weet dat in Amerika even goed als in Europa, maar desondanks laat men aan de overkant van de Oceaan een massa tijd verloren gaan, terwijl daar weinig meer tegenover staat dan dat er een tus sentijdse hulpverlening is goedgekeurd voor de meest behoeftige landen, Frank rijk, Italië en Oostenrijk. Zulke traagheid is in scherpe tegen stelling tot de haast, waarmee de Euro pese naties te Parijs hun beraadslagin gen hebben gevoerd over de doelen, waarvoor de Amerikaanse steun zou worden aangewend. En het is verwon derlijk. waar te nemen, dat zestien ge heel afzonderlijke staten zo vlug tot een slotsom kwamen, terwijl de veel nauwer georganiseerde Verenigde Staten zo wei nig vaart vertonen. Teleurstellend is dit in dubbele mate, omdat het totaalbedrag van de Ameri kaanse steun toch altijd nog ligt bene den de raming van wat Europa minstens nodig zou hebben. De behoeften van dit door oorlog geteisterde deel der wereld schrijden met de dag sneller voort, doch het plan-Marshall is reeds gefixeerd op een eipdbedrag, dat zeker niet meer kan groeien, hoogstens nog door aandrang van de binnenlandse oppositie kan af nemen, en dat dus over enige tijd nog minder zal overeenkomen met de Euro pese noden dan het op het ogenblik reeds daarmee klopt. Wie men daarvan ook een verwijt zou willen maken, zeker niet de Amerikaanse regering. Zowel president Truman als minister Marshall heeft het zijne gedaan, om de zaak te bespoedigen. Een deel der publieke me ning echter, voornamelijk die van een aantal grote industriële en commerciële machten, denkt langs geheel andere ba nen dan de regering. Zij begrijpt, dat het toekennen van grote bedragen ,aan het plan-Marshall een aanzienlijk risico voor de V. S. zelf medebrengt, dat er prijsstijgingen, goederentekorten en an- dpre nadelen kunnen optreden. En ver der wenst zij eigenlijk niet te rekenen. De regering daarentegen, ofschoon verlangend om dië mogelijke schadelijke voortvloeisels van haar beleid te voor komen, wil ze toch nog liever op de en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. koop toe nemen dan over enige tijd Europa in de macht van totalitaire stro mingen te zien geraken, hetgeen immers een uiterst bedenkelijke verliespost voor het Amerikaanse prestige èn voor het Amerikaanse zakenleven zou betekenen. Men behoeft niet te menen, dat Marshall en Truman tot het hulpverle ningsprogramma geïnspiréérd zijn door louter menslievendheid. Wel echter is een gevolg van hun plan dat er een normale samenleving kan overblijven. Een, waarin de beschaving van de Oude Wereld kan voortbestaan. Het is een bitter ongeluk, dat de be raadslagingen over het plan-Marshall reeds in het teken staan van de presi dentsverkiezingen, die in 1948 gehouden zullen worden. Senator Taft, zelf een van de vermoedelijke candidaten voor de hoogste plaats in de V. S., heeft zich tot woordvoerder van de oppositie ge maakt. Het heeft er soms de schijn van, dat hij de regeringsplannen afbreuk tracht te doen niet zozeer om hun eigen lijke verdiensten, doch omdat zij aan een aantal lieden niet aangenaam zijn, en omdat hij aldus zijn slag in het aan staand kiezerscorps kan slaan. DaarVan hangt Europa af, en het kan niet anders dan hopen met vertrouwen in de goe de uitslag dat de Amerikaanse bur gers nuchter, verstandig en royaal ge noeg zijn, om het plan-Marshall zijn be slag te geven, zij het dan laat, zij het dan met mate. TEGEN HOEST EN GRIEP/ (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In een brief, welke de Kardinalen en Aartsbisschoppen van Frankrijk heb ben gezonden aan de President der Republiek, vragen zij of drie jaren na de bevrijding van het vaderland het uur niet is gekomen voor de rege ring om met souvereine sereniteit de oplossing onder ogen te zien van het tragische probleem der zuivering. Wij voor ons, aldus de prelaten, zijn ervan overtuigd, dat het voor de regering een eer zou zijn en dat zij aan de wereld een bewijs van kracht zou ge ven. indien zij toestemde in maatrege len. die in staat zijn een einde te ma ken aan de ongerustheid, die in het land een permanente onbehagelijkheid onderhoudt. De doorluchtige schrijvers maken gewag van de klachten over het slepend verloop der instructie van talrijke politieke processen, de ont- erende toestanden en over het feit. dat al te veel veroordeelden zich beroofd zien van de hoop ééns weer terug te keren in de nationale gemeenschap. Laten ;n toch bec'. dat die opeenhoping van lijden, die 'wij in de afgelopen jaren hebben moeten ver dragen, in hoofdzaak over de mensheid is gekomen, omdat de Goddelijke leer van Jezus Christus die zozeer de on derlinge liefde tussen burgers, volkeren en rassen voorstaat niet langer het pers. onlijke, het huiselijke en het openbare leven regelde zoals noodzake lijk zcu zijn. Als dus tengevolge van deze verwij dering van Christus de rechte weg ver loren is gegaan, dan is het dus noodza kelijk tot Hem terug te keren, zowel in het privé- als in het openbare leven; als de dwaling de gessten heeft verduisterd, is het dus nodig terug te keren tot die waarheid, die (qp Goddelijke wijze gè- openbaard) de. weg wijst naar de hemel; en indien tenslotte de haat giftige vruch- ten heeft voortgebracht, is het nodig die christelijke liefde weer te doen ontvlam men, die alleen in staat is zovele dodelijke wonden te genezen, zovele verschrikke- li.ike gevaren te overwinnen en zoveel smartelijk lijden te verzachten. En nu het liefelijke Kerstfeest nadert, dat ons vanzelf brengt tot het beschou wen van het Kindje Jezus, schreiende in Zijn kribbe, en van de koren der En gelen, die de vrede over de mensheid afsmeken, achten Wij het nuttig, een vurige aansporing te richten tot alle christenen en in het bijzonder tot hen, die nog in de opbloei van hun jaren ver keren, dat zij in groten getale deze hei lige kribbe bezoeken en daar hun gebe den storten, om van het Goddelijk Kind te verkrijgen, dat het welwillend de vurige gloed van de haat, die de opstand en de verwarring veroorzaakt, moge uit doven en verwijderen. Het Goddelijk Kind verlichte met Zijn hemels licht de geest van hen. die dik wijls eerder dan bewogen door hals starrige kwaadwilligheid door als schijnwaarheden vermomde dwalingen bedrogen worden. Het Kind onderdrukke en bedare de haat in de zielen, herstelle de onenigheden en moge de christelijke liefde doen herleven en versterken. veel bezitten lere het Goddelijk Kind een wijze edelmoedig heid ten opzichte van de armen; aan hen, die lijden als gevolg van hun armoedige en moeilijke omstandigheden, schenke Het door Zijn voorbeeld en Zijn bij stand geestelijke vertroosting én brenge hen er toe boven alles naar die hemelse goederen te verlangen, die het hoogste goed zijn en die nimmer afne men. In de huidige nood hechten wij zeer veel vertrouwen aan het gebed van de onschuldige kinderen, die door de God delijke Verlosser op bijzondere wijze worden gehoord en bemind. Laten zij derhalve gedurende de Kerstplechtighe- den tot hem verheffen hun zuivere stem men en hun kleine handen zinnebeeld van hun innerlijke onschuld om vrede, eendracht en onderlinge liefde af te sme ken. En laten zij aan hun vurige gebed die oefeningen van Christelijke vroom- heid toevoegen, alsmede die edelmoedige offers, door welke de Goddelijke Ge rechtigheid, door zoveel schuld beledigd, worde verzoend. En mogen te zelfder tijd de behoeftigen de zo nodige hulp ontvangen in die mate waarin het moge lijk is. Wij vertrouwen ten volle eerbied waardige Broeders dat gij met de onverdroten ijver en toewijding, waar van wij zovele bewijzen bezitten, zult zorgen, dat Onze vaderlijke aansporin gen ten uitvoer worden gebracht en ge lukkige vruchten dragen, en dat allen, en in het bijzonder de kinderen, met bereid willigheid en geestdrift mogen gehoor geven aan deze Onze opwekkingen, die gij tot de Uwe zult maken. Gesterkt door deze rustgevende ver wachting, verlenen Wij aan U, eerbied waardige Broeders, zowel ieder voor zich als in het algemeen, alsmede aan de aan Uw zorgen toevertrouwde kudden, uit de grond van Ons hart de Aposto lische Zegen als teken van Onze vader lijke welwillendheid en als voorteken van de Hemelse genade. Gegeven te Rome bij Sint Pieter op de achttiende dag van December van het jaar 1947; het negende van Ons pon tificaat. PXUS P. P. XII De Tsjechoslowaaks-Honeraarse onder handelingen over het afbakenen van de grens in verband met het vredesverdrag, dat drie Hongaarse plaatsen aan Tsjecho- slowakije heeft toegewezen, zijn thaus voltooid. Eerst Napels zien, dan sterven - Candhi's geitje is dood Eet worteltjes zonder mes - Een dure vergissing Giuseppe Forti was vijftig jaar ge leden een arme jongen, die ergens in de achterbuurten van Napels woonde. Met zijn ouders emigreerde hij naa.r Qanada, hetgeen toen nog' niet door allerlei landverhuizingswetten onmogelijk was geworden. Forti maakte fortuin, en nu, 58 jaar oud, wilde hij toch nog eens het grote water over, om zijn vaderstad terug te zien. Hij boekte op het passagiersschip „Saturnia" en voer verleden week de baai van Napels binnen. Op het zien van de stad, die langzaam voor hem opdoemde, werd hij zo enthousiast, dat hij van pure verruk king- een Italiaans meisje, dat naast hem over de reling leunde, om het middel vatte en een wilde dans met haar op het sloependek uitvoerde. Plotseling zak te hij echter In elkaar. De scheepsdokter kon slechts dood door hartverlamming constateren. Gandhi is een beroemd man, en het geitje, dat hij als een trouwe mas cotte altijd bij zich had, deelde in die roem. Zeven jaar lang hebben be- langijke mensen uit alle delen van de wereld het geitje, Nirmala geheten, op de hals geklopt, lieve woordjes toege voegd en klontjes gegeven. Slechts een enkeling waagde het, boos op het dier te worden, zoals Pandii Nehroe, de bekwa me leider van het Hindoese volksdeel in Brits-Indië, die zich eens woedend maak te over het vervelende geblaat, waar mee Nirmala een conferentie tussen Gandhi en Nehroe verstoorde. Thans is het beest gestorven. En alsof het. een groot staatsman betrof, zo wordt thans door de persagentschappen het bericht van dit treurig overlijden over de ganse aarde verspreid. Wat behoef'; men toch weinig te doen om beroemd te worden! Een Duits koopman in mottentoallen, Helmuth Riege, had een beter handelsartikel gevonden, nu de textielvoorraaq van zijn landgenoten te klein geworden is, om lange tijd onge bruikt in de kast te hangen. Hij ventte bij fabrikanten en grote zakenlui met foto's van Hitier, Eva Braun en htm „zoon", die hij door handige montage had samengesteld. Hij slaagde er in, vele Duitsers diets te maken, dat hiij de ver zorging van die „zoon" financierde en daarvoor hun geld behoefde. Door een merkwaardig toeval viel hfj echter door de mand. Tegenover toekomstige slacht offers hield Iijj! zich alsof hij een door de Russen onteigend grootgrondbezitter was. Een fabrikant nodigde hem aan zijn tafel, waar o.a. worteltjes opgediend werden. De mottenballen-foto-koopman at de worteltjes niet met ziji, vork, zoals het hoort, doch sneed ze met zijn mes aan kleine stukjes, alvorens ze op te prikken. Een dergelijk gebrek aan eet- beschaving kwam de fabrikant zio on geloofwaardig voor bij een voormalig grootgrondbezitter, dat hij de politie waarschuwde. De gast was verdwenen, voordat de politie arriveerde, doch een bevel tot arrestatie is thans uitgevaar digd. En vermoedelijk zal de oplichter zelf binnenkort enige tijd in de kast ge borgen worden, zij het zonder motten- ballen. Tot zijn verbazing vernam een Frans kolonel, André Jacquot, die voor zijn huwelijk kwam „aantekenen", dat dit onmogelijk was, daar hij reeds' getrouwd en zelfs vader van een aardig stel kinderen was. Jacquot ontkende ten stelligste, dat hij ooit getroirtvd was ge weest, en hoezeer zijn verloofde dit ook geloofd mag hebben, de ambtenaar van de burgerlijke stand wees op zijn boe ken en bleef bij zijn weigering Een on derzoek, dat werd ingesteld, v/ees uit, dat op twee achtereenvolgende dagen in de zomer van 1906 in hetzelfde district van Parijs twee André's Jacquot geboren waren, waarvan de ene later kolonel, de andere lompenkoopman was geworden. De geboorte- en andere aangiften waren echter door elkaar gehaald, zodat de kolonel als wei, de lompenkoopman als niet getrouwd stond opgetekend. De ad vocaat van kolonel Jacquot heeft uitge rekend, dat er drie rechtszaken nodig zouden zijn cm de boekingen in over eenstemming met de feiten te brengen Enfin, als het huwelijk dan maar in orde komt. Veltlmaarschalk Montgomery zal bin nenkort aan de verdedigingseommissie van het Britse Rijk een uitvoerig rapport overleggen over de regionale verdediging van het Afrikaanse continent. Montgo mery is verleden week van een tournee door Afrika in Londen teruggekeerd. Op het vliegveld Giïze.Rijen is een groot aantal leden van de Marine- en Legerlucht- macht in het bezit gesteld van hel vliegbrevet. Tevens werd een aantal officieren beëdigd. De Schout bij Nacht Willinge, commandant Zeemacht, beëdigt vijf leden der Kon. Marine. Meubileering-Maatschappij. Amsterdam - Opgericht 1889. met zeer bekwame vaklieden. Vraagt kostenloos Ontwerp en Begroting voor het vernieuwen van Uw intérieur. Unieke Collectie gepolitoerde in edele houtsoorten prima kwaliteit. Grote Collectie: Donzen Dekens Leidse Wollen Dekens Tapijten - Gordijnstoffen Bezoekt onze talrijke Toonzalen 6000 meter oppervlakte telefoon 39444 (3 lijnen) Franco levering per eigen auto- tapisière door het gehele land. Naar de correspondent van het ANP te Brussel verneemt, heeft Nederland bij ds( laatste toewijzing van het te Brussel gevestigde intergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen de vrijwel volledige fabriek van Anschiitz und Co. te KielNeumiihlen, ter waarde van 400.000 R.M., ontvangen. Het betreft hier een fabriek voor de vervaardiging van marine- en luchtvaartinstrumenten. Uit het z.g.n. „French Emergency Scheme" ontving Nederland machinerieën ter waarde! van 410.000 R.M. (waarde 1936). Maandagmiddag arriveerden te Til burg vijfhonderd kinderen uit Wenen, die aldaar gedurende drie maanden gastvrij onderdak zullen vinden. Don derdag vertrokken zij uit Wenen. Maan dagmorgen werden zij per extra trein naar Tilburg vervoerd onder leiding van de Nederlandse Rode Kruisleden Jaski en De Lange. In Tilburg zorgde het R.K. huisvestingscomité voor verder transport. Behoudens fiscale bezwaren kan' men nu ook* gelden van geblokkeerde reke ningen gebruiken voor de aankoop van certificaten voor vierkante centimeters Damplantsoen. Een en ander geldt ech ter slechts voor certificaten van 500 en hoger. Voor de bedragen van hun aankoop kunnen de houders van geblok keerde rekeningen bij de Nederlandse Bank vergunning aanvragen, waarna deze worden geschreven op geblokkeerde rekening van de Nationale Monumenten- Commissie bij de diverse banken. Pêr K.L.M.-Constellation is uit Batavia op Schiphol aangkomen oud-minister ir. J. A. Ringers, die als waterbouwkun dig adviseur van de B.P.m. zes weken in Lndië heeft vertoefd. Een vooraanstaand lid van de Christe lijk Democratische Unie heeft aan het Berlijnse avondblad „Nacht-Express ver klaard, dat de Sovjet-Russische autori teiten géén order hebben gegeven tot het afzetten van dr. Jakob Kaiser als voorzitter van de C.D.U. Volgens deze zegsman zouden van de zijde der' Rus sische autoriteiten de woorden gebruikt zijn: „Wij geven geen enkel bevel. Wij verklaren slechts, dat wij geen vertrou wen hebben in Kaiser, doch gij hebt ge heel vrije keuze." De moeilijkheden welke zich in de af gelopen winter en ook in vorige winters ten aanzien van het ruimen van sneeuw op de wegen hebben voorgedaan en met name de omstandigheid, dat de betrok ken wegbeheerders in verschillende ge vallen niét in staat waren de dikwijls grote kosten daarvan te dragen, wat tot gevolg had, dat het sneeuwruimen nood gedwongen geheel of gedeeltelijk achter wege moest blijven, zijn voor de regering aanleiding geweest zich te beraden over de vraag, of en op welke wijze het Rijk in deze kosten tegemoet kon komen. Als resultaat hiervan wordt de moge lijkheid geopend, dat, indien het verkeer door zware sneeuwval wordt gestag neerd, de gemeenten een beroep kunnen doen op het Rijkoom bij het ruimen door inschakeling van de D.U.W. hulp te ver lenen. In de eerste plaats komen hiervoor de wegen in aanmerking, die van essentieel belang zijn voor het doorgaande en in tercommunale verkeer. De beoordeling van de noodzaak en van de mogelijkheid om de vorenbedoelde hulp te verlenen is opgedragen aan de directie van de Rijksdienst voor de uit voering van werken, die voor dit aan vullende sneeuwruimen een subsidie vah 100 procent van de arbeidslonen en de daarmede gelijk te stellen kosten aan de gemeenten zal verlenen. De vorenómschreven mogelijkheid be staat ook voor waterschappen, polders enz., die wegen beheren, welke voor het verkeer van belang worden geacht. Paul French, directeur van „Care" (Cooperative for American Remittances to Europe Inc.), maakte op een perscen. ferentie bekend, dat voor Amerikaanss ingezetenen de mogelijkheid is geopend aan adressen ih Nederland steenkolen te laten zenden.'- De Amerikanen zullen eenheden van ongeevefc twee en een half mud stèenkool voor tien dollar kunnen kopen van „Care". Deze organisatie zendt de steenkool naar een door de koper opgegelven adres in Nederland. Aan één adres zal maximaal tien of twaalf mud kunnen worden gezonden. Mr. Cnoop Koopmans, consul-generaal van Nederland in de Ver. Staten, gaf uitdrukking aan de dankbaarheid van de Nederlandse regering" voor deze geste. De Koningin zal Maandag 29 Decem ber op het Paleis te Amsterdam ont vangen de nieuw-benoemde gezant van Egypte bij Harer Majesteits Hof, de heer Iskander el Wahaby Bey, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Vier doodstraffen zijn te Batavia ge veld ten aanzien van Japanse bewakers van het vliegveld Ubon in Siam, waar Nederlandse krijgsgevangenen onder de Japanners hebben moeten werken. Tweehonderd medewerkers van de Neder landse Opera boekten in de Muntschouw burg te Brussel een enorm succes met de opvoering van „Hoffmanns vertellingen". Tijdens de gala-voorstelling waren H.M. de Koningin-Moeder van België en de Neder landse Ambassadeur in België Baron van Harinxma thoe Slooten en zijn echt genote aanwezig. (Van onze parlementaire redacteur) De laatste Begroting, die de Tweede Kamer voor het korte Kerstreces be handelt, is die van Oorlog, Maandag middag, in de zeer lusteloze atmosfeer, die er heerste, beloofde de behandeling van even weinig betekenis te zijn als de schriftelijke gedachtenwisseling, die Kamer en minister er over gevoerd hebben. De enige, die op deze middag een rede van enig formaat hield en blijk gaf, de politieke visie te bezitten, zonder welke men er toe moet komen, een oorlogsbe groting te behandelen als ware het een huishoudboekje, was de heer Koos Vor. rink, die behoort tot de nog niet Sterke groep van socialisten in de wereld, die hebben begrepen, dat de eenheid van heel Europa een vrome illusie is en dat men daar zijn consequenties uit moet trekken. Vorrink begon met een veelbeteke nende juichkreet te slaken: de over eenkomst tussen Nederland en België waarbij de regeringen aan hun weder zijdse luchtmachten toestonden, boven eikaars grondgebied te vliegen. De mededeling van deze overeenkomst is nog erg summier en behoeft zeker nog niets dat de moeite waard is in te houden door de ervaring sceptisch geworden, moet men daar zelfs voor vrezen maar Vorrink ziet hierin een begin van een regionale militaire sa menwerking en hij hoopt, dat men, zjj het met de nodige voorzichtigheid, op deze weg zal voortgaan. Hij verbond daaraan de opmerking, dat West-Euro- pese regionale overeenkomsten geens zins in strijd zijn met het Handvest der Verenigde Naties. De „Westbloksfeer", zoals 'hij het op gevaar af zijn tong erbij te beschadigen, uitdrukte, strijdt niet met het Handvest in tegenstelling tot de „Oostbloksfeer" met haar terreur en tyrannie. Ook hier bleek dus opnieuw, dat Vorrink doelbe wust streeft naar de aaneensluiting van West-Europa en zijn woorden duidden er op, dat hij verlangend is, de mili taire en politieke potenties, die in de Eenelux liggen opgesloten, te gaan ver wezenlijken. Maar, zegt hij dan terecht, wanneer het nu gaat over legeropbouw ten on zent, dan is het duidelijk, dat men geen beslissingen kan nemen, zonder dat er bepaalde internationale afspraken ge maakt zijn. De rest van het betoog be grijpt de aandachtige lezer, die wel eens vaker zijn gedachten over deze militair, politieke vraagstukken heeft laten gaan, vanzelf wei. Er worden geen afspraken gemaakt, doch in willekeurige onderdelen van het beleid doen wij maar net, of wij het al weten. De minister spreekt over een oorlogsorganisatie van het leger, doch Vorrink vroeg: wélke bedoelt u. Excel lentie? De verdienste is, dat hij dit allemaal zei, doch hij deed het niet in een zeer stringente vorm, noch in een betoog, dat een logisch doorwerkte conceptie te zien gaf. Doch er werd dan toch weer eens iets over deze allerbelang rijkste vraagstukken gezegd. Voorts heeft Vorrink nog eens herinnerd aan zijn het vorige jaar reeds geopperde idee van kleine, goed uitgewerkte per manente legereenheden. Ook daar we ten we een jaar later nog niets meer van. Bedenking had hij uiteraard wel tegen het door de minister aangekondigde voornemen tot het regelmatig twee maal per jaar uitzenden van troepen naar Indonesië. Dat loopt vooruit zowel op de legerorganisatie als op de V.S.I. Hier kwam de spreker op het netelige terrein der Indische politiek, waar hij bijzonder voorzichtig op moet zijn. Hij stelt het nu, dat de toestand in lndië. hangende de besprekingen van de Commissie van Drie. zeker niet zodanig is, dat hij het handhaven van de hoogst mogelijke troepensterkte kan rechtvaar, digen en hij wil dan ook, dat elk aange voerd contingent direct voor de aflossing wordt gebruikt, zodat deze sneller tot stand wordt gebracht. De minister-president schijnt anders te denken over de toestand in Indonesië, zoals men uit zijn alarmerende radio verklaring op Sumatra op kon maken. En voorts zitten we hier juist in de knoop met de technische uitvoering van de aflossing, omdat aflossing in dit geval troepenvermindering betekent, althans over korte tijd gaat betekenen, terwijl men op dit ogenblik volstrekt niet kan zeggen, dat troepenvermindering toe laatbaar zal zijn. Wie verwacht mocht hebben, dat de Kamer zich in krasse bewoordin- 56) En dus probeerde ik hem uit de tent te lokken. Er waren niet veel mogelijkheden; ik kon hem immers nergens direct bereiken. Dus plaatste ik een advertentie in verschillende bladen, waarvan hij er stellig één zallezen." Hij liet me de advertentie zien. Deze zei niets tot niet ingewijden, doch Van Balen moest er minstens uit zien, dat hjj niet met rust zou worden gelaten. Behalve een datum, die van de ver streken Woensdag, stond er: Van Bem- melen. De zaak vordert. Kraan 20 uur. „Je dacht, dat hij je zou komen ont moeten?" vroeg ik. „Daar kwam mijn uitnodiging op neer," antwoordde hij, „doch mijn ver wachting ging minder ver. Ik verwacht te, dat hij dit keer zélf zou schieten." „Getroffen ben je intussen niet, dus neem ik aan, dat hij niet gekomen is." „Erg vriendelijk van je," aei hij droogjes. „Ik was er deze keer op voor bereid en je kunt van mij aannemen, dat ik geen gemakkelijk doelwit geweest ben. Overigens heb je het bij het rechte eind: er viel geen schot, ik zag Van Ba len niet." „Ik zal maar niet veronderstellen, dat hij zoveel ontzag voor je gekregen heeft?" vroeg ik schertsend. „Hij moet zich öf absoluut veilig voe len, öf hij heeft tenslotte toch mijn convocatie niet gelezen, óf hij was el ders *'e zeer in beslag genomen, om er gevolg aan te kunnen geven. Welke van de drie mogelijkheden werkelijkheid is kunnen we zo maar niet vaststellen. Zich veilig voelen, kan hij echter pas. wanneer zijn plan geheel is ten uitvoer gebracht, dus wanneer hij zijn doel be reikt heeft. En nu pieker ik me suf. welk doel thans bereikt zou kunnen zijn. Ik zie geen doel, het ziet er naar uit, dat de hele geschiedenis doodloopt. En ook d&t kan ik niet zo maar aan nemen." „Het is vreemd," erkende ik. „Wat doe je nu verder? Het is. dat je er een blauwtje gelopen hebt, daar aan de Arnhemse haven, maar anders zou ik je er graag heen vergezeld hebben." „Ik wilde het doel niet gemakkelijker maken, door het te verdubbelen," ant woordde hij. „Bovendien was ik er im mers niet van overtuigd, dat hij komen zou en de uitkomst heeft aangetoond, dat ik je voor niets uit je werk zou hebben gehaald, door je mee te nemen." „Dus had je toch ook dit resultaat min of meer verwacht?" vroeg ik, ge troffen. *„Ik had me er inderdaad op voorbe reid. Omdat hü uit zichzelf tot dusver geen hernieuwde poging gedaan heeft, me uit de weg te ruimen. Wat ik verder doe, is zeer eenvoudig. Hetzelfde, waar- ik reeds drie weken mee bezig ben: af wachten." „Ik doe mee," zei ik. „Doch ik werk er bij. Dat is me best bevallen, want ik blijk buitensporig productief de laatste dagen." Ook dat week-einde brachten we ver der genoeglijk door bij Arie Arends thuis en de daarop volgende week be droog mijn hoop, dat de productiviteit nog een poosje zou aanhouden, mij niet. De dagen vlogen als het ware voorbij; de door de vacantie ontstane achterstand had ik weldra ingehaald. Toen volgde het vierde week-einde. Eveneens zonder bijzondere gebeurtenis. En het vijfde kwam, zonder dat er iets voorgevallen was. De zomer was begonnen met een hittegolf, die me, zelfs in een enkel shirt en flanellen broek, het typen tot een corvée maakte. Ik had daarenboven zoveel werk verzet, dat ik best weer eens een weekje zou kunnen pauzeren. Dus schreef ik mijn vriend, dat ik Zaterdag v*oor een paar dagen zou komen in- plaats van een enkel week-eindje.'' En juist toen viel er iets voor, dat althans énig perspectief opende. HOOFDSTUK XXIII Een terugkeer De Zondag en Maandag brachten we door, zoals we reeds een reeks je Zon en Maandagen hadden doorgebracht. Het Maandagavondblad echter bracht nieuws. Uit Arnhem werd gemeld: „Zaterdagmiddag keerde, na een af wezigheid van bijna twee maanden, onze stadgenoot, de heer Karei van Bemmelen, terug uit Parijs, waar hij, zonder iets van wat er inmiddels alhier is voorgevallen te hebben vernomen, ge durende al die tijd verbleef." De heer Van Bemmelen was uiter mate verontrust, toen hem de moord op zijn huishoudster, mevrouw Groenewe- gen, werd medegedeeld. Dat ook zijn vriend, dr. Meertens, gewelddadig om het leven werd gebracht, trok hij zich zo aan, dat wij hem eerst Zondagavond aantroffen in een toestand, waarin hij ons iets over zichzelf kon mededelen. De vrees, die vrijwel algemeen ge heerst heeft, dat hem iets zou zijn over komen, blijkt geheel ongegrond te zijn geweest." We zaten in A.A.'s kamer, het raam wijd open. onze lage stoelen er zo dicht mogelijk bij. Ik keek mijn vriend vra gend aan. „Dat is de gebeurtenis, die we nodig hadden," zei hij. „Maar ik moet er kennen, dat ik juist die in het geheel niet had verwacht." „Jij dacht, dat hij gedood was,'' her innerde ik. „Heel die theorie over ontvoering valt zelfs uiteen," hernam hij. „Want een romannetje van gevangenhouden in een der misdadigersholen in Parijs zullen we maar niet eens overwegen. Ik zal me geheel opnieuw moeten instellen, doch ik twijfel geen seconde, of nu zal er licht op de zaak vallen.'' „Door Karei van Bemmelen?" „Misschien. Het meest echter, door dat bij beslist een aantrekkelijker doel zal blijken, dan ik was. Mijn adverten tie kon Van Balen ontgaan, dit kan hem onmogelijk verborgen blijven, want hoe ook moet Kareltje blijken, een be langrijk, zo niet bet belangrijkste ob ject van de serie misdrijven te zijn." gen zon uitlaten over de te late aflossing en de ondermijnende uitwer king, die het breken van de beloften jegens de troepen op deze moet uit oefenen, vergiste zich. Er is weliswaar over gesproken. Vorrink heeft het er over gehad, maar nogal mak, doch zelfs de heren Bruins Slot en Tiianus waren voor hun doen tamelijk bedaard. Eerstgenoemde stelde overigens wel vast, dat de toestand van de soldaten geen langer uitstel van de aflossing ge doogt. Aan de ontspanning mankeert bet een en ander; de voeding is in sommige gevallen van onvoldoende kwaliteit. Waarom heeft men, vroeg hij. de troe pen er niet eerder op voorbereid, dat zij langer zouden moeten blijven? Verder hield hij een krachtig pleidooi, dat men op de demobilisatie niet zal beknibbelen. De heer Tiianus had het demagogische aardigheidje om. nadat hij had uitgere kend. dat er 251 man sedert 4 Augustus gesneuveld zijn. aan zijn politieke tegen standers voor te houden, dat dit niet geschied zou zijn, als zij zich niet bij de resolutie van de Veiligheidsraad hadden neergelegd. Het oprukken naar Djokja ging n.l. langs met vlaggen ver sierde wegen en om de honderd meter een erepoort! Dit is het voornaamste van de mid dag. Alleen nog, dat de heer Vonk de oprichting vai een burgerwacht be geerd heeft. Een van die andere bran dende kwesties, waarmee men in een jaar geen stap verder gekomen is. In de avondvergadering ging men door met het bespreken van de ver langlijstjes, die diverse Kamerleden hadden opgesteld, doch tot enige grote kwestie kon men zich niet meer opwerken. Drie katholieke sprekers voerden het woord, doch de katholieke fractie telt nu eenmaal geen militaèr en politiek geschoolde deskundigen. De heer Ruys de Beerenbrouck ging nog eens na. wat er in het Voorlopig Verslag geschreven is omtrent taak en doelstelling van het leger, daarbij ont hullend. dat dit van hem afkomstig is. Hadde hij slechts gedemonstreerd, dat deze gedachten dieper tot zijn geestelijk eigendom waren overgegaan. Zeer verdienstelijk maakte hij zich. door de minister voor te houden, dat de dames van het V.H.K. de staat per liefelijk hoofd f 100 per jaar meer kosten, dan wanneer hun taken ver richt zouden worden door burger meisjes. De heer Ruys had er nog aan toe te voegen, dat het gevaar voor een vrouwenregering al niet eens denkbeeldig meer is. In dit verband deed ook ds. Fokkema een duit in het zakje. Ook hem is dit V.H.K. niet lief en inzonderheid had hij er aanmerking op, dat de echtgenote van onze legeraanvoerder deel uit maakt van dit V.H.K.. zodat zich hier een zeer opzienbarend voorbeeld voor doet van de gehuwde ambtenares met dubbel salaris, dubbele militaire rant soenen en zelfs voor ieder der beide echtelieden uitkering van een kwartje per nacht, om thuis te gaan slapen, zo als de nauwkeurige dominee, tot in het detail van de aangelegenheid doordrin gend, opmerkte. De heer Roosjen maakte zich, evenals de heer Vonk het had gedaan, terecht zorgen over het gebrek aan troepen of althans een gewapende organisatie, die in het binnenland bij voorkomende ge legenheden orde en rust kunnen hand haven. De heer Hooy sprak over de noodzakelijkheid to' vereenvoudiging van de legerorganisatie en de heer Koerssen gaf nog eens zijn ontstemming te kennen over het aflossingsdrama, daarbij opmerkend, dat het lange uit blijven van de bekendmaking van de vrrt- egde aflossing, die dan tenslotte ir een koude regeringsverklaring afkwam, aan het moreel der troepen geen goed heeft gedaan. De minister zal heden antwoorden. 's-GRAVENHAGE. 23 Dec. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 28 December tot en met 3 Januari a.s. de volgende bon nen zijn aangewezen voor het kopen van brood: 079 Algemeen 2000 gram brood' 074 Reserve 800 gram brood. 078 Reserve 400 gram brood. 579 Algemeen 800 gram brood. 574 Reserve 400 gram brood. Voor het tijdvak van 28 December tot en met 10 Januari a.s. zijn voorts de bonnen Tabak U 01 en U 03 aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen tabak of sigaretten. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op 24 December as. worden gebruikt. Toen einde September een aantal rantsoenen verlaagd moest worden, werd ook het kaasrantsoen gehal veerd. Aangezien door 't grote aan bod van slachtvee de hoeveelheid vlees, did per week kon worden toe gewezen, een belangrijke stijging vertoonde, woog deze verlaging niet al te zwaar. Bovendien werd in het vooruitzicht gesteld, dat, wanneer de aanvoer van vlees zou afnemen en uitsluitend weer het normale basis rantsoen zou worden verstrekt, het kaasrantsoen verbeterd zou worden. Deze week is voor het eerst sedert maanden het vleesrantsoen niet hoger dan het vroegere basis-ran tsoen van 200 gram per week De melkpositie is echter dermate ongunstig, dat het voorgeno men herstel van het kaasrantsoen voor lopig moet worden uitgesteld. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is per K. L. M.-vliegtuig naar Londen vertrokken om vandaag namens onze regering een groot aantal vaarzen aan de Engelse regering ten geschenke aan te bieden, als dank voor de hulp, welke Nederland na de oorlog van Engeland heeft ontvangen. Bij Neuwied in Pruisen zijn Maandag avond twee expresse-treinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten zijn er 15 doden en vele ge wonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3