Bij de Kribbe r- GEBOORTE Be zorg om wat komen zal beklemt de wereld Internationaal leger naar Palestina? Onlusten zijn weer opgelaaid U.N.0.-PLAN VOOR NED.-INDIE Ter verkrijging van spoedige wapenstilstand Verzoek om kaarten over te leggen Republikeins BoiPl Groot verlof voor lichting 1945 Naar vrede in Frans-Indo-China? 'J m Vrede vereist zware offers memorandum Geen witte Kerst Echter niet voor militairen in Indië mÈÈË iH K.L.M.-bus temidden van vuurgevecht Plannen voor nieuw Panama-kanaal Kaiser kon zijn taak niet vervullen Tot hoofd en hart DR. BEEL SPOEDIG NAAR ONS LAND? NEURENBERG in 20.000 pagina's Het weer Regen en veel wind Geen besprekingen met rebellen-leider WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24034 In deze geboorte erken ik, wat het mijne is: de plaats en de tijd, de lichaamszwakte van de pasgeborene, de tyanen'van het kind, maar ook de armoede en de nacht wake van de herders, aan wie de ge boorte van de Verlosser het eerst werd verkondigd. Dit alles hoort bij mij, dit raakt mij, dit gaat mij aan, dit wordt mij persoonlijk voorgehou den ter navolging." Met deze woorden leidt de H. Ber- nardus een overweging van het kerstgebeuren in. Tijdens zijn leven was het nog niet de gewoonte, stal letjes van Bethlehem in te richten om de verbeelding der gelovigen te hulp te komen bij haar poging zich de wonderen van de Kerstnacht voor te stellen. Eerst in de dertiende eeuw werd een kerstkribbe ten toon ge steld in kerkgebouwen. Deze devotie kwam op onder invloed van de Franciscaanse beweging. Maar zeker is er niemand aan te wijzen onder de Kerkvaders, wiens persoonlijke voorstellingswijze ons als het ware de gebeurtenissen per soonlijker doet beleven dan de ge schriften van St. Bernard dit doen. Hij weet altijd voelbaar te maken, dat het Evangelieverhaal niet een geschiedenis is gelijk een andere, maar een geschiedenis, geschreven tot ons heil, het uwe, het mijne, het heil van iedereen. Bij de overweging van het kerst- wonder is dit van bijzonder belang. Het gaat ons aan. Het raakt ons. Wat daar gebeurd is, gebeurde, met al zijn begeleidende omstandigheden, voor ons en wel voor ieder van ons persoonlijk. Er was niemand, die de Verlossing niet nodig had. Het feit, dat zij kwam, maar ook de wijze, waarop zij kwam, is dus voor ieder van ons uitermate belangwekkend. Het had kunnen gebeuren gp duizenderlei andere manieren. God was vrij in de keuze van datum en plaats. Hij koos Bethlehem, terwijl Maria en Jozef daar tijdelijk vertoef den en er geen onderdak vonden. Hij koos de stal en het stro. Hij koos de winternacht en de dieren. Hij koos het gezelschap van herders. „Dit is niet overeenkomstig het in zicht der wereld. Het Kind heeft on gelijk, of de wereld vergist zich", roept St. Bernardus bij de overweging der omstandigheden van het kerst gebeuren uit. Deze keuze, zo geheel in strijd met de wereldse smaak, maakte Christus voor ons. En wel: voor ieder van ons. Hij wil hebben, dat ieder van ons er zijn eigen gevolgtrekkingen uit maakt. De algemene lijn is duidelijk genoeg aangegeven. Er is echter niets dwingend voor geschreven. Er is niet gezegd, dat wij onze warme huizen moeten verlaten en in stallen moeten gaan wonen. Wij mogen thuisblijven. Als er iemand aanklopt om onderdak en hij heeft een vrouw bij zich, die een kindje verwacht, dan is niet gezegd, dat wij deze mensen moeten opnemen. Wij mogen ze doorsturen. Er is altijd nog wel ergens een stal. Er is niet voorgehouden, dat wij veldarbeiders, schaapherders en nachtwakers voortaan in alles gelijk moeten ge ven. Wij mogen hen „Jan Pet" blij ven noemen en op hen neerkijken, als wij daar zin in hebben, wij mogen over hen bedisselen en hun loon vaststellen overeenkomstig onze poli tiek. Het is niet verboden. Nergens staat, dat het verboden is. Al deze consequenties kan iemand voor zich persoonlijk uit het kerst verhaal trekken. Het is tot onze lering geschreven. Het hangt hele maal van ons af, wat wij eruit leren willen. Maar als het Kind gelijk heeft, dan vergist zich de wereld. Hier komt het op aan, dat het kerstverhaal van het Evangelie in al zijn bijzonderheden u en mij aangaat, u en mij persoonlijk. Wij erkennen in deze geboorte, wat het onze is. Wij erkennen er het menselijke in. Wij kunnen wel doen, alsof wij er niets dan Goddelijks in waarnamen, doch dan bedriegen wij ons. Ieder detail vermengelt het Goddelijke met het duidelijk waarneembaar menselijke. Geen huis hebben is niet Goddelijk. Het is menselijk. Geen kleren heb ben voor zijn kind is niet Goddelijk. Herders zijn ni,et Goddelijk. Stallen zijn geen Godshuizen. Toen Hij mens werd heeft God ons op beminnelijke wijze eraan willen herinneren, dat er verschillende manieren bestaan om mens te zijn. De goede manier is er ook bij. Maar als het Kind gelijk heeft, vergist zich de wereld. ANTON VAN DUINKERKEN r KERSTREDE VAN DE PAUS t-v e Franse regering brengt J momenteel een serie boeken van 34 delen, welke onge veer 20.000 pagina's telt, 50 kilo weegt en een stapel van 2 meter hoogte vormt, in omloop. De uit gave bevat de volledige teksten van de zittingen van het proces te Neurenberg tegen de Nazi-leiders. Van ieder deel worden slechts 5000 exemplaren gedrukt, waarvan er 2000 in de vrije verkoop komeriy TREINBOTSING EIST 40 DODEN Wegens het Hoogfeest van Kersimis zal ons blad Don derdag en Vrijdag niet ver schijneni, DIRECTIE Hoofdkwartier C.D.U. naar Britse sector? „Moeilijkheden toegenomen" 11 0 De Kribbe van Bethlehem leert ons eenvoud, nederigheid en de tederheid van het huiselijk geluk I KOFFIE- EN THEEBONNEN EERDER BEKEND Activiteit binnenskamers verplaatst BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. >vV s Een jonge moeder, moe en mat, Aanschouwt hier 's werelds grootste schaf, Het kind ligt schreiend in haar arm, Alleen haar liefde houdt het warm. Zij geeft het al wat zij bezit, Wat stroo en windsels, zacht en wit, Een os en ezel staan terzij En komen langzaam naderbij. Door alle kieren vlaagt de wind, Zij staan beschermend voor het Kind Dat lacht, nu het hen daar ontdekt En blij de handjes naar hen strekt. De moeder voelt een felle smart, Dat lachje snijdt haar door het hart, Zij weet, wat niemand anders weet, Zijn leven, vol van smart en leed. Zij ziet de nagels in zijn voet, De witte windsels rood van bloed, Het bitter lijden van haar Zoon En op zijn hoofd de doornenkroon. De dieren voelen zich benard, Benauwd, door zoveel mensensmart, Zij staan verstild, als bij een graf, En wenden stom hun koppen af. Dan een geluidje, fijn en teer Als riep het Kind de dieren wêêr, De moeder luistert naar de wind, Een warme tong likt snel het Kind. Het Kindje in de arme stal Dat eens ons allen redden zal. Rie Beyer Z. H- de Paus heeft hedenmorgen 11 uur over Radio Vaticana een Kerstbood schap tot de wereld gericht, waarin de H. Vader zijn bezorgdheid uitsprak over de onwaarachtigheid, die aiom in de wereld heerst in het politieke leven en tot systeem is geworden. Het is de plicht der Kerk deze dwalingen aan te wijzen. De wereld heeft er alles voor over gehad, de oorlog te winnen, doch voor de vrede zullen niet minder zware offers gebracht moeten worden De H. Vader schilderde de ellende van de oorlog. Nog zijn de gevolgen van de laatste strijd niét voorbij en reeds beklemt de wereld de zorg om wat komen zal. Z. H gaf aan het slot van zijn Kerstboodschap, waarvan het uitspreken ongeveer 35 minuten duurde, Zijn Apostolische Zegen aan de gehele wereld en in het bijzonder aan de zieken, de werklozen, allen, dis bedreigd worden, en de krijgsgevangenen, die nog niet naar huis zijn teruggekeerd. De toestand in Palestina is Dinsdag plotseling weer meer gespannen gewor den. In het gehele land zijn opnieuw vuurgevechten, geleverd en overvallen gepleegd, waarbij vooral de Arabieren het initiatief hadden. Halverwege Jeruzalem en Tel Aviv werd een Joods convooi, waarbij de voorzitter van het Joodse Bureau en waarschijnlijk toekomstig minister-pre sident van de nieuwe Joodse staat, David Ben Goerion, meereed, door Arabische sluipschutters overvallen. David Ben Goerion ontkwam onge deerd, doch een K.L.M.-bus. die van het vliegveld Lydda naar Jeruzalem reed, werd tijdens het hevige vuurgevecht, dat door de Arabieren met het begeleidend politie-escorte werd geleverd, door ver scheidene kogels getroffen, waarbij de Zweedse journalist Hagg, een der passa giers van de bus, in pols en been ge troffen werd. Zijn toestand is ernstig. Hagg had tezamen met een Zweedse col lega de reis naar Palestina ondernomen in verband met de samenstelling van een Kerstboek, dat „Vrede op aarde" zou heten. Hagg zou de tekeningen voor deze uitgave verzorgen. De twee journalisten maakten de reis uit Zweden via Schip hol. zij werden Maandag j.l. door de persdienst van de K.L.M. te Amsterdam ontvangen. De Britse Hoge Commissaris voor Pa lestina, sir Allan Cunningham, was een half uur tevoren de plaats van de over val gepasseerd. Hij ondervond echter gten overlast. Britse kanonnen kwamen in actie om de hoofdweg Lydda-Jeruza lem open te houden. Het Amerikaanse blad „New York Post" meldt uit Lake Success, dat Ame rikaanse militaire deskundigen in het geheim een ontwerp opstellen voor een internationaal leger, dat naar Palestina zou worden gezonden om er de orde te handhaven. Tevens zou het Amerikaanse departement .«-van Buitenlandse Zaken besprekingen voeren met verschillende landen, die zouden worden verzocht troe pen hiervoor beschikbaar te willen stel len. Volgens het blad gaan de Amerikaanse militaire autoriteiten uit van de veron derstelling, dat de drie grote mogendhe den geen troepen beschikbaar zullen stellen, doch,, dat de kleinere landen hiertoe bereid zuilen worden gevonden. De botsing tussen twee expresse-trei nen bij Neuwied in de Franse zone van Duitsland heeft 40 dojlen en 99 gewon den geëist. Beide treinen hadden Keulen tot bestemming en ramden elkaar bij het, passeren op een punt, waar de rails te dicht bij elkaar Uggen, om te passeren. De treinen schuurden langs elkaar, waar door enkele wagons totaal werden ver splinterd. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk: Geheel bewolkt met nu en dan regen of motregen en nog iets zachter Later: Van het Westen uit brekende' bewolking en weer iets kouder. Tijdelijk krachtige wind lus sen Zuid-West en West. Donderdag: Zon 8.4716.32, maan 14.27—5.54. Vrijdag: Zon 8.48—16.33, maan 15—7.22. Zaterdag; Zon 8.48— 16.34, maan 15-49 Na een weigering van de Panamese Nationale Vergadering om de Verenigde Staten opnieuw een concessie te verle nen voor het handhaven van 14 militaire bases aan het Panama-kanaai, hebben regeringspersonen te Washington ver klaard dat de V.S. ondanks het Pana mese besluit de bases zouden blijven ge bruiken. De Amerikaanse ambassadeur in Panama, generaal Frank Hines, heeft, na een conferentie met president Tru man, als zijn mening te kennen gegeven, dat er alsnog een overeenkomst met Panama kan worden bereikt. Engel, de voorzitter van de commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft reeds verklaard, dat de commissie onmiddel lijk een begin zal maken met het onder zoek naar de mogelijkheden een nieuw kanaal te graven door een andere staat. Reeds verschillende malen is de moge lijkheid overwogen een nieuw kanaal door Nicaragua te graven. Dit land werd echter niet door Engel genoemd, doch hij verklaarde er zeker van te zijn, dat verschillende landen in centraal-Ame rika zeer verheugd zouden zijn als er een kanaal door him grondgebied zou worden gegraven. Op het hoofdkwartier van zijn partij in de Sovjet-sector van Berlijn heeft de onlangs „afgezette" leider van de Duitse Christelijk Democratische Unie, Jakob Kaiser, verklaard, dat hü en de andere voorzitter der C.D.U., dr. Lemmer, ,,door de interventie en de obstructie van het Sovjet-Russische militaire bestuur" niet langer in staat waren him taak en ver antwoordelijkheid voor de C.D.U. in de Russische sector van Berlijn te vervullen. Naar radio Leipzig uit leidende Chris telijk Democratische kringen zegt te ver. nemen, is Kaiser van plan het partij- hoofdkwartier naar Charlottenburg in de Britse sector van Berlijn te verplaatsen. De Commissie van Drie uit de Veiligheidsraad heeft het U.N.O.- plan voor het staken van het vuren gepubliceerd, welk plan bedoeld is om een spoedige wapenstilstand in Indonesië te verwezenlijken. Het se cretariaat van de U.N.O. heeft te vens de Nederlandse en republikein se memoranda bekend gemaakt. Het plan omvat negen belangrijke punten, waaronder een verzoek om de argumenten, die zich tussen de Neder landers e» de republikeinen kunnen voordoen bij het vaststellen van de wa penstilstand, scheidsrechterlijk te doen beslissen. De U.N.O. vraagt aan beide partijen een kaart te willen overleggen, waar op staat aangegeven welke gebieden zij als de hunne beschouwen en hoe naar hun mening de „bestandszone" zal moeten lopen. Aan de partijen wordt voorts verzocht hun respectievelijke zienswijzen met Ihet nodige materiaal te ondersteunen. „Ingeval de partijen hiermede niet aecoord gaan," zo vervolgt de verkla ring, „zal hun verzocht worden zich accoord te verklaren met de voorstel len, die de vertegenwoordigers der com missie over de afbakening der gedemili tariseerde zones zullen doen." Gezegd wordt, dat wanneer de Ne derlanders en Indonesiërs zich uit spreken ten gunste van het U.N.O.- plan ter beëindiging van de vijande lijkheden in het grensgebied, welke sinds het verzoek van de Veiligheids raad om het vuren te staken (4 Aug.) onafgebroken voortduren, iedere partij op de plaats moet blijven die zij thans inneemt en tegelijkertijd het vuren dient te staken. Bij hun argumenten ten aanzien van de „bestandszone" dienen Neder- Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de luchtdrukverdeling zijn in de laatste 24 uur enkele belangrijke ver anderingen gekomen. Het geweldige gebied van hoge luchtdruk, dat meer dan tien dagen lang ten Zuid-Westen van Ierland lag, trok, in betekenis af nemend, in Zuidelijke richting, waarbij het zich echter in Oostelijke en in Wes telijke richting uitbreidde. Hierdoor kwam zowel aan de krachtige Zuide lijke luchtstroming midden op de Oce aan als aan de krachtige Noordelijke over het zeegebied tussen Groenland en Scandinavië een einde. Tussen 45 en 60 graden Noorderbreedte staat nu over de gehele Atlantische Oceaan een krachtige Westelijke luchtstroming, die de koude Poollucht, die tot vlak bij onze grenzen was doorgedrongen, nu weer in Oostelijke richting terugdringt. In deze Westelijke luchtstroming be vinden zich op de Oceaan enkele fron tensystemen van reeds betrekkelijk oude depressies, die nu over West- en Noord-Europa de barometers tamelijk snel doen dalen. Het laatste van deze fronten vormt de begrenzing van de uit Canada afkomstige koude Poollucht. Dit kou-front zal in de loop van de eerste Kerstdag ons land van het Westen uit passeren, hetgeen met regenval en harde winden gepaard gaat. Na de frontpassage breekt de bewolking en neemt de vochtig heidsgraad van de lucht af, waardoor het wat kouder aan zal voelen, zon der dat de temperatuur overdag lager wordt. De koude Canadese lucht wordt n.L bij het stromen over de duizenden kilo meters Oceaanwater flink verwarmd en bereikt ons land ongeveer met dezelfde temperatuur als de vochtiger, meer uit Zuidelijker breedten afkomstige lucht, die de laatste dagen over ons land stroomde. Daar er tamelijk langdurige opklaringen zullen komen, worden do nachten kouder, doch dit heeft tevens het voordeel, dat we overdag de zon wat meer zullen zien. Vooral de Tweede Kerstdag kan vrij aardig weer brengen, al blijft er vrij veel wind, met een ge ringe kans op verschillende buien. landers en Indonesiërs het volgende in overweging te nemen: L De militaire posities, door hun troepen op de vierde Augustus in ge- nomen. 2. Het welzijn van de plaatselijk? bevolkingen. 3. De geografische en topografische aspecten van de voorgestelde militaire zones en de omliggende districten. Goedingelichte kringen noemen het plan van de U.N.. „eenvoudig en doelmatig". Het republikeinse memorandum, dat thans ook officieel gepubliceerd is, zegt dat de Indonesiërs met dit plan in stemmen. De republikeinen noemen zeven pun ten, waarop Nederlanders en Indone siërs 20 November „principieel" tot overeenstemming kwamen, waaronder een algemene „cease fire" en „stand fast" order, het niet langer verstrek ken van het dagelijkse militaire com muniqué, het stopzetten van radiopro- paganda door beide partijen, het verbod van sabotage en intimidatie, het be ëindigen van represaillemaatregelen tegen de burgerbevolking en het vrij laten van gevangenen. Het republikeinse memorandum be toogt, dat deze maatregelen zonder uit stel besproken en uitgevoerd moeten worden, teneinde te komen tot een „verbetering van de atmosfeer, zodat ook de andere artikelen van het U.N.O.-plan onmiddellijk verwezenlijkt kunnen wor den". De republikeinen beweren, dat 4 Au gustus aan alle republikeinse onderdelen het bevel is gegeven het vuren te staken en op hun plaatsen te blijven, doch dat de Nederlanders soortgelijke orders niet hebben uitgevaardigd. „Als gevolg van de voortzetting van de Nederlandse mi. litaire operaties na 4 Augustus zijn de moeilijkheden toegenomen in plaats van verminderd", zo constateert het Indone. sische memorandum. Van Indonesisch standpunt bezien, al dus leest men in de republikeinse ver klaring, is de voornaamste factor van het U.N.O.-plan de feitelijke positie van alle troepen op 4 Augustus en kan de gebiedsuitbreiding, na 4 Augustus langs militaire weg verkregen, geen argument uitmaken bij het vaststellen van de te demilitariseren gebieden. Het memoran dum zegt, dat ingeval zich tussen Neder, landers en Indonesiërs moeilijkheden voordoen ten opzichte van het plan der U.N.O., het zeer op prijs zal worden ge. steld, wanneer de Commissie van Goede Diensten de zaak in beschouwing zal nemen, waarmede het verlangen naar ar bitrage te kennen wordt gegeven. De republikeinen verklaren voorts, dat alle militaire troepen de bestandszones moeten verlaten en vervangen dienen te worden door civiele politie. „Dit is de beste waarborg om nieuwe incidenten te vermijden, die de situatie kunnen verergeren". Het Nederlandse memorandum stelt zich, zoals bekend, op het standpunt, dat het Nederlandse leger de politietaak in de bestandszones behoort uit te oefe nen, tot het ogenblik, waarop de civiele politie de taak der militairen geleidelijk kan overnemen. Sjahrir heeft Dinsdag te Singapore gezegd, dat de mogelijkheid bestond, dat hij naar Indonesië zou terugkeren, om persoonlijk deel te nemen aan de onder, handelingen tussen Nedertand en In donesië. Intussen is Sjarifoeddin hedenochtend per vliegtuig naar Djokjakarta vertrok ken. Goed ingelichte kringen zeiden, dat Sjarifoeddin deze tocht als een „voor wendsel" zal gebruiken om niet naar Batavia terug te keren vóór dat de Ne derlands-Indonesische onderhandelingen de kern van de zaak zijn genaderd. De republikeinen beschuldigen de Neder landers namelijk van vertragings-taktiek. Djawa Barat" (West-Java) luidt het opschrift achter de bestuurstafel op de West- java-conferentie. Dr. Hilman Djajadiningrat, recomba voor West-Java, voorzitter van de conferentie, welke te Bandoeng wordt gehouden, antwoordt de sprekers in de eerste termijn. De minister van Oorlog heeft be paald, dat in verband met de door voering van de gewijzigde vredes organisatie, met ingang van 1 Ja nuari 1948, dienstplichtigen van de lichting 1945, met inachtneming van de volgende normen, met groot ver lof dienen te worden gezonden. De dienstplichtige moet ten minste, hetzij aaneengesloten, hetzij met onder breking, vijftien maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn ge weest. Vrijwillige dienst wordt hierbij buiten beschouwing gelaten. Zij, die vijftien maanden of langer voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest, worden binnen tien dagen met groot verlof huiswaarts gezonden, of, indien naar het oordeel van de korps- commandant de dienstbelangen dit niet toelaten, zo spoedig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De Franse ministerraad heeft Dins dag besloten de onderhandelingen met Bao Dai, de vroegere keizer van An- nam tot het herstel van de Vrede in Frans Indo-China voort te zetten. De ministerraad heeft de Franse H°ge Commissaris voor Indo-Chine, Emile Bollaert volmachten gegeven voor ver dere onderhandelingen, doch hem op dracht gegeven geen pogingen meer te ondernemen om besprekingen te voeren met de rebellen-leider. Ho Chi Minh. die het laatste aanbod van Bollaert om vredesonderhandelingen te v°eren, heeft afgewezen. Volgens een woordvoerder van het kabinet verlopen de onderhandelingen met Bao Dai, die reeds enige tijd door Bollaert worden gevoerd, gunstig en wordt afsluiting hiervan binnen een of twee maanden verwacht. Tijdens de bijeenkomst van de minis terraad maakte de President van de Republiek bekend, dat de Indo-Chinese koninkrijken Cambodja en Laos beslo ten hebben zich bij de Franse Unie de coalitie van Frankrijk en zijn kolo niën aan te sluiten. In verband met de feestdagen zullen de voor de bonnenlijst van 2 Januari be stemde bonnen voor koffie en thee vroe ger aangewezen worden, namelijk Maan dag 29 December. Deze bonnen, recht- gevend op het gebruikelijke rantsoen, zullen Dinsdag 30 December kunnen worden besteed. De overigen gaan met groot verlof zodra de vijftien maanden zijn verstre ken. Voor de dienstplichtigen van de lucht strijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe de wens te kennen geeft, kan de korps commandant of degene, die als zodanig wordt beschouwd, toestaan in werkelijke dienst te blijven gedurende nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet ia aanmerking: 1. Kaderleden (korporaals inbegrepen), die een opleiding aan een kaderschool of een school voor reserve-officieren heb ben genoterl 2. Zij, die een speciale opleiding heb ben genoten en uit hoofde van dien in een bijzondere functie zijn tewerkgesteld (b.v. chauffeurs) en voor wie geen ver vangers uit jongere lichting beschikbaar zijn, of beschikbaar kunnen worden ge steld. Zodra zij echter kunnen worden gemist of zodra vervangers beschikbaar zijn, behoren ook zij met groot verlof te worden gezonden. 3. Zij, die in de overzeese gebieds delen verblijven, of tijdelijk uit Indië in Nederland met verlof zijn. Na de radio-rede van dr. Beel te Me- dan is de activiteit der ministers bin nenskamers verplaatst, meldt Aneta uit Batavia. Er is sprake van, dat de mi nister-president reeds binnen enkele dagen naar Nederland terugkeert, doch hieromtrent kan geen bevestiging wor den verkregen. Zeer waarschijnlijk zul len de ministers Zaterdag deelnemen aan een ééndaagse tocht met de „Wil lem Buys". Over de besprekingen met betrekking tot de instelling van een Collegiaal Orgaan en de spoedige op bouw van de federale organen (welke minister Beel bij zijn aankomst als enkele van de voornaamste punten noemde) valt niets te melden. Z. H. de Paus heeft stappen gedaan bij de Spaanse regering om de levens te redden van 23 leden van de Spaanse on dergrondse beweging, onder wie 7 vrou wen, die ter dood veroordeeld zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1