Zes en twintig personen omgekomen bij scheepsramp voor onze kust Enige overlevende in een sloep totaal uitgeput aangespoeld MIN.-PRESIDENT IN TEMIDDEN DER KERSTNACHT TROEPEN Bruiloftsfeest eindigde vechtpartij Kerst- en Nieuwjaarsboodschappen van de Koningin Militairen kostwinners V Nachtmis in geïmproviseerd kerkje 300 m. van demarcatielijn Een dode en een gewonde te Scheveningen in Militair in dankwoord: „U kant op ons rekenen" Nieuw plan voor staakt het vuren BORROMAEUS DE GREEVE OVERLEDEN Hij bezat zeldzaam oratorisch talent Levende ketting redde schipbreukeling Ook andere ministers bij de militairen Half ons extra vlees Politieke delinquenten naar Ned.-Indië Grote smokkel met de „Van Heutz"? Tot hoold en hart ln andere sloep waren de inzittenden als gevolg van koude en ontbering omgekomen Het weer wmm Koortsachtige activiteit te Batavia ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24035 EXPLOSIE OP NOORS VRACHTSCHIP Onbeschrijfelijke chaos Twaalf uur stuurloos Kerstboodschappen „GROOTE BEER" NAAR ONS LAND Met mariniers en afge keurde militairen Honderdduizend Amerik. dollars in beslag genomen e I BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 'ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onze speciale verslaggever) Kerstnacht is hei Noorse stoomschip „Skoghaug" op de Noordzee voor de Nederlandse kust, waarschijnlijk in de buurt van IJmuiden, tengevolge van een explosie uiteen gereten. Hei 1950 bri. metende schip verdween bijna on middellijk in de woedende golven en hoewel enkele van de 27 opvarenden zich in allerijl in een tweetal sloepen konden begeven, is er van de gehele bemanning slechts één overlevende,- de 24-jarige stoker Arni Rökker uit Trond- heim. Hij is op Eerste Kerstdag in een sloep tegen de strek dam bij Kamperduin aangespoeld. Bijna 48 uur na de ramp blijft het hog slechts gissen naar de plaats waar het schip zich bevond. Met zekerheid zijn slechts enkele feiten te melden: Het schip verliet met een lading kolen voor Oslo de Nieuwe Waterweg Woensdagmiddag 4 uur. De volgende middag 2 uur ontdekten enke le wandelaars op het strand bij Cam perduin een sloep, die tegen het uit einde van een strekdam der Hondsbosse Zeewering omsloeg. De enige overleven de, een stoker van het schip, verklaar de, dat de ontploffing des nachts 2 uur was geschied. Dit lijkt deskundigen onmogelijk. Ge zien de sterke Zuid-Westelijke wind en de verklaringen van de enige overleven de acht men de volgende reconstructie van de ramp de meest waarschijnlijke: De „Skoghaug" is ten gevolge van de sterke wind na het verlaten van de Wa terweg iets uit de koers geslagen en naar men, in tegenstelling tot de in druk van de overlevende, aanneemt, in de avonduren op een mijn gelopen. Men acht het waarschijnlijk, dat dit voor IJmuiden is gebeurd. C7it het ietwat verwarde relyts, dat de 24-jarige Arnt Rökker over zijn weder waardigheden in zijn eigen taal, aange vuld met gebrekkig Duits en Engels, in Kamperduin heeft afgelegd, heeft men begrepen, dat deze stoker van het schip zich op de stookplaat bevond en onmid dellijk na de hevige ontploffing naar het dek klom- Daar heerste een onbeschrijflijke chaos, temidden waarvan de kapitein bevel gaf de twee goed geoutilleerde reddingboten te laten zakken. Verschil lende leden der 27 koppen tellende be manning waren door het geweld der ontploffing te water geslingerd, anderen gedood. Of de radio-installatie onklaar was geraakt, dan wel de marconist ge wond of gedood, of dat deze in de ver warring geen kans meer heeft gezien tijdig noodseinen uit te zenden, is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kuststation soortgelijke seinen heeft opgevangen. Nauwelijks waren de twee reddingbo ten te water of het stoomschip verdween in de golven. Op dat moment bevonden zich slechts een vijftal schipbreukelin gen aan boord van de sloepen. Of deze er nog in zijn geslaagd andere drenke lingen aan boord te hijsen is onbekend. Met Arnt' Rökker zaten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep en wat de andere aangaat, met zeker heid kan slechts worden gemeld, dat twee Noren daarin plaats hadden ge nomen. Deze laatste sloep is n.l. in de nacht van Donderdag op Vrijdag (10 uur nadat de eerste bij Kamperduin was aangespoeld en ruim 24 uur na de ontploffing) tussen Petten en Den Helder bij Callantsoog aan land gekomen. Niemand zal de zwerf tocht van deze boot en de ontbe ringen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opva renden, die er in werden aange troffen, waren bezweken. Van hun stoffelijke overschotten zijn foto's genomen, die aan de enige overle vende zullen worden voorgelegd ter identificatie, zoodra diens gezond heidstoestand dit toelaat. De beide ongelukkigen waren gekleed, maar hadden geen papieren bfj zich. In hun trouwringen zijn naar Noorse gewoonte de voornamen gegraveerd van hun echtgenoten: Kari en Alma. Over de tocht van de andere sloep heeft men van de jonge Noorse stoker het volgende begrepen: Zijn beide lot genoten in de sloep waren gewond. Met zijn eigen ondergoed heeft hij getracht hen te verbinden. De sloep was van een goed-functionnerende motor voorzien, maar helaas slaagde Rökker er niet in deze op gang te brengen. Zelfs bevond zich een uitstekende radio-apparatuur aan boord, waarvan evenmin gebruik is gemaakt Ruim 12 uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Een der gewonden be zweek al spoedig en werd aan de zee prijs gegeven. De ander bleef langer in leven, maar bezweek eveneens aan de koude en de ontbering. De stoker was toen dermate uitgeput, dat dit niet meer tot hem doordrong. Op Eerste Kerstdag spoelde de boot tenslotte tegen de strekdam bij Kamper duin aan en sloeg om. Onverwijld begaf een tiental wandelaars zich, samen een levende ketting vormend, tc water, waar bij de voorste tot zijn hals toe in zee waadde. Zo slaagde men er in Rökker op het droge te brengen. De andere drenkeling spoelde drie kwartier later op het strand aan. Verwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijk afnemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Meest zwaar be wolkt met regen. Weinig verandering 'in temperatuur. Zondag: Zon 8.4816.34, maan 16.58—9.55. Maandag; Zon 8.48—16.35, maan 18.2318.45. Onmiddellijk bracht men de Noorse stoker naar de vlak achter de Zeedijk woonachtige familie Eduwaafd, waar dr. F. H. Risselada uit Groet de eerste hulp verleende. Nadat de uitgeputte schipbreukeling enkele mededelingen had gedaan, schreef de arts rust voor. De volgende morgen is de stoker naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar tot dusverre niemand bij hem wordt toegelaten. Van de 27 opvarenden zijn er tot dus verre 4 teruggevonden. Van deze was slechts Rökker nog in leven toen de sloepen aanspoelden. Zijn toestand is redelijk. In de loop van de dag zijn langs de kust benoorden Schoorl talloze reddings boeien van de „Skoghaug" aangespoeld. Ook meent nien wrakhout van het ver gane schip te hebben aangetroffen. Da enige overlevende van het Noorse s.s. „Skoghaug", de 24-jarige stoker Arnt Rökker, met de beide mannen die hem uit het water haalden. Links de 16-jarige J. Eduwaard en rechts de heer Breed De ministers Beel en Neher en dr. Reel's secretaris, H. Hermans, heb ben Kerstmis niet te Batavia door gebracht, doch bjj de troepen aan het front. Dr. Beel verscheen voor de troepen geheel onverwacht op Eerste Kerstdag met zijn gezelschap in de streek van Salatiga. Te vier uur des nachts woonden zij o.m. de Nacht mis bij op de voorpost Kopeng op 300 meter afstand \'fn de demarcatielijn in een geïmproviseerd kerkje, dat versierd was met dennegroen uit de bossen op de berghellingen. Hier heeft de minister-president zijn Kerst communie gehouden temidden van Brabantse en Limburgse soldaten. In de ochtend van Eerste Kerstdag was het gezelschap met een speciaal voor deze gelegenheid beschikbaar gestelde bommenwerper naar Semarang gevlo gen. Per jeep begaf men zich naar Sa latiga, waar in de officiersmess de lunch werd gebruikt. Daarna begaven de ministers zich naar de cantine, waar ds. Teding van Berkhout voor de pro- Woensdagavond vierde het echtpaar H. den D.T. zijn 45-jarig bruiloftsfeest in een perceel aan de Rotterdamsestraat te Scheveningen. In de loop van de avond vervoegde de oudste zoon van het echtpaar, de 44-jarige J. den D., zich in beschonken toestand aan de woning en trachtte daar toegang te verkrijgen. J. den D., die met de gehele familie in on. min leeft, was naar de woning van zijn ouders gekomen omdat hij ontstemd was over een advertentie, waarin het brui loftsfeest werd aangekondigd. Het lukte de feestvierenden aanvan kelijk de zoon de toegang tot het huis te ontzeggen, doch in de loop van de avond keerde hij nog tweemaal terug. Hij dreigde iedere keer de gehele familie „aan het mes te zullen rijgen". Toen 3. den D. zich omstreeks half elf weer aan de woning vervoegde lukte het hem binnen te dringen. Toen hij een maal binnen was ontstond een vecht partij tussen hem en o.m. zijn 32-jarige broer H. den D., zijn zwager, de 33-ja- rige P. K. uit dc Dirk Hogeraadstraat, en zijn 69-jarige vader. Bij deze vechtpartij werd de vader vrij ernstig gewond door een messteek in zijn rechter arm. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal vervoerd waar hij werd opgenomen. J. den D. werd tijdens de vechtpartij neergeslagen en overleed ter plaatse. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van heden tot 4 Januari 1948 de bonnen 060 alge meen en 581 algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 50 gram vlees. Dc sloep waarmede Arnt Rökker in Kamperduin aanspoelde. Duidelijk is aan de scha de welke deze sloep heejt opgelopen te zien hoe hachelijk de tocht is geweest testantse militairen een avondwijding hield. Minister Neher sprak na beëindi ging van deze dienst een gevoelig woord tot de soldaten. Het bezoek van de ministers heeft on der de manschappen grote indruk ge maakt. De terugkeer naar Batavia ging weer via Semarang waar nog kransen gelegd werden op het ereveld, waar 166 gesneuvelden Van een divisie begraven liggen. Ook de ministers Drees en Jonkman hebben met Kerstmis een bezoek aan dc troepen gebracht. Eerste Kerstdag ver schenen de beide ministers bij de mili tairen van de 7 December-divisie in het Buitenzorgse. Zij bezochten verschillende troepenonderdelen en onderhielden zich met de manschappen. Op Tweede Kerst dag waren de vier ministers aanwezig op de kennismakingsreceptie van de K.I.S. in het volksraadsgebouw te Ba tavia. Lt.-gen. Spoor heeft van Indië uit de familie van de soldaten en de soldaten zelf toegesproken van „man tot man, van soldaat tot soldaat." De legercommandant verzocht de luis teraars aan het slot van zijn toespraak een, ogenblik de handen te vouwen voor hen, die ons ontvielen en voor hen, die gewond of ziek op hun. herstel wachten. Luitenant-generaal Spoor besloot met allen een „Zalig Kerstfeest" te wensen. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, Lt.-adm. Helfrich, heeft zich tot het marine-personeel in Indië gewend met een Kerst- en Nieuwjaarswens, waarin hij de hoop uitsprak dat het Kerstfeest de kracht zal geven om plichtsgetrouw, welgemoed en met volharding door te gaan met de arbeid -welke is opgelegd. Indien ge, aldus spr„ daarin slaagt, zal ook het komende nieuwe jaar, al zullen velen uwer persoonlijke wensen onvervuld blijven, de bekroning van uw arbeid kunnen brengen. Tenslotte heeft Lt.-gen. mr. Kruis via de P.C.J.-zender van Nederland uit o.m. tot de troepen gezegd: Meer dan op welke andere dag ook, wordt vandaag aan u gedacht en zijn allen, die u liefhebben, in hun geest met u verenigd. En daarom is er geen reden voor somberheid of misschien ver bolgenheid. Laat dit Kerstfeest u de H.M. de Koningin heeft de volgen de Kerst- en Nieuwjaarsboodschap ge richt aan hen, die deel uitmaken van de strijdkrachten zowel hier te lande als in Suriname en Curagao: „Aan allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zowel hier te lande als. in Suri name en Curagao, zend -ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik weet, dat veel van u gevraagd wordt, doch ik vertrouw, dat ieder zich met zijn gehele persoon en al zijn krachten zal wijden aan de opbouw van onze strijdkrachten. WILHELMINA". De Koningin heeft tevens de volgen de Kerst- en Nieuwjaarsboodschap ge richt tot de troepen in Indonesië: „Ter gelegenheid van het Kerstfeest en de jaarwisseling zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en lucht macht in Indonesië, mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar heeft aan u allen zware eisen gesteld, aan welke gij ten volle hebt voldaan. Ik verwacht van u, dat gij ook het nieuwe jaar uw taak op dezelfde voor treffelijke wijze zult volbrengen. Voor velen uwer is het uitstel van de terugkeer naar het vaderland een ware teleurstelling. Ik veïtrouw. dat ook diegenen, ondanks deze teleurstelling, met hun kameraden hun taak met dezelfde toewijding zullen blijven vervullen. WILHELMINA". In het programma van de Nederlandse Strijdkrachten van Donderdagavond richtte een soldaat van 3-VIII R.I. zich van Indonesië uit tot H.M. de Konin gin naar aanleiding van bovenvermelde boodschappen. Deze soldaat, sprekende namens alle Nederlandse soldaten in Indonesië, dankte de Koningin voor Haar wensen en wenste Haar en de leden van het Prinselijk Gezin een gélukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. „Majesteit," zo besloot hij, „wij zullen Uw verwachtingen niet beschamen. TJ zult ook in het komende jaar op ons kunnen rekenen." Het hospitaalschip „Groote Beer" met gedemobiliseerde mariniers en ongeveer 400 afgekeurde militairen van de Ko ninklijke Landmacht is uit Friok naar Nederland vertrokken. kracht geven met opgewektheid de toe komst tegemoet te gaan, hoe moeilijk die soms ook mag Hjken, met liefde en vertrouwen te denken aan uw thuis, aan allen die u daar wachten. Waarschijnlijk zullen binnenkort opnieuw tweehonderd politieke delinquenten naar Indië vertrekken. Onderhandelingen hierover tussen het Nederlands-Indische gouverne ment, de departementen van Bin nenlandse Zaken en Justitie en de Stichting Toezicht Politieke Delin quenten hebben een gunstig verloop, aldus verneemt het A.N.P. De Driemogendheden-Commissie van de Veiligheidsraad werkt op het ogenblik koortsachtig 0m te trachten nog vóór Nieuwjaar een Nederlands- Indonesisch accoord tot stand te brengen over de order „staakt het vuren", meldt U. P. uit Batavia. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat, wanneer niet binnen veertien dagen een overeenkomst tot stand is gekomen, dit tot gevolg zal hebben dat de conferentie op de „Renville" tot mislukking zal gedoemd zijn. In deze kringen werd verder gezegd, <dat de Commissie vurig hoopt, dat in de eerste week van Januari politieke besprekingen van „enige betekenis" ge voerd kunnen worden, nadat men in de afgelopen drie weken een basis gelegd heeft door informele ontmoetingen met de beide partijen. Zij voegen hieraan toe, dat de Nederlanders nog steeds op het standpunt blijven staan, dat alvorens met vrucht aan besprekingen over po litieke aangelegenheden kan begonnen worden, de kwestie van de order .staakt het vuren" moet zijn geregeld. Naar verluidt, heeft de Commissie tijdens de Kerstdagen gewerkt aan enkele suggesties, welke aan de Ne derlanders en Indonesiërs in de afge lopen 24 uur werden voorgelegd en welke voorstellen gericht zijn op de verwezenlijking van het plan van de Verenigde Volken voor een spoedige totstandkoming van de order „staakt het vuren". Een republikeinse bron betitelde de voorstellen als „gelijk waardig aan een nieuw plan". De Nederlandse voorzitter van de commissie, jhr. Van Vredenburgh, hield een informele bespreking met de ver tegenwoordigers van de drie landen over het „nieuwe plan". De republikeinse voorzitter, Leimena, vertrok per vlieg tuig met de voorstellen naar Djokja, om de republiek te polsen. De republikeinse regering heeft de Commissie van Goede Diensten schrif telijk verzocht een onderzoek in te stel len naar de Nederlandse actie in het Krawangse, ten Z.-O. van Batavia, waar bij volgens de republiek 300 burgers wer den gedood en 200 gewond. Op Kerstmorgen is vrjj plotseling in het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam overleden de bekende kanselredenaar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Hij werd 24 Februari 1875 te Amster dam geboren en studeerde aan het gym nasium St- Antonius te Megen bij Oss. In 1895 trad hij in de orde der Minder broeders en werd priester gewijd te Weert in 1902, na philisopTësche studies te Wychen en theologische studies te Maas tricht en Weert. Pater Borromaeus de Greeve hield vastenmeditaties, novenen, tridia, conferenties en feestpredicaties. Hij sprak op katholieke congressen in Nederland, België, Duitsland, Italië, Jeruzalem, Constantinopel, Batavia en Soerabaja. De H. Requiem-mis wordt opgedragen in de kerk van St. Nicoiaas en Gezellen te Delft, Dinsdag 30 December 10 uur, waarna het stoffelijk overschot gebracht zal worden naar het kloosterkerkhof Alverna bij Nijmegen. Met ontroering li'.eft Nederland het be richt vernomen, van het verscheiden op Kerstmis van pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Voor altijd zwijgt de stem, die zo lang en zo vaak in onze kerken en vergaderzalen, op meetings en landdagen heeft weerklonken, mach tig, meeslepend, als een ruisend geweld van woorden, een orgel Gods, welks klanken en accoorden golfden en stroomden door de lauwe atmosfeer on zer lage landen, die trage harten sneller deden kloppen, die vonken sloegen in het tondel van een verdorde geestdrift. De al weer wat oudere generatie, die hem zich herinnert in zijn volle kracht, bewaart de heugnis aan een merkwaar dig en zeldzaam oratorisch talent, dat het hart en de geest ook van de meest sceptische onder zijn gehoor, wist te be roeren, te treffen, vaak om te ploegen als een akker en in die met driftig vuur getrokken voren het zaad van het Goede uit te strooien, dat het mocht kiemen en welig gedijen. De een herinnert hem zich van Lij densmeditaties, een ander van Mis- siepreken en tridua, men hoorde hem op grote bijeenkomsten, conferenties en congressen. Hier heeft hij het in-" strument, dat God hem schonk, be speeld met grote virtuositeit, met rus teloze ijver en bijkans hemels geweld. Het was soms als een vuurwerk van gedachten en beelden, overrompelend en verblindend als een glimp van het licht, dat Saulus tot Paulus maakte. Maar het kon soms ook wonderlijk klaar en indringend zijn, en wie nam uit de scherp geformuleerde beelden en vergelijkingen van een typische Borromaeus-preek niet een injectie mee voor het leven, een gedachte, een overweging, die soms na lange tijd op een beslissend moment weer in de geest komt. Jaren lang is de massa der katholie ken onder zijn kansel samengestroomd en ook andersdenkenden hebben bij zo menige gelegenheid in grote getale ge noten van en gewonnen bij de kracht van zijn woord. De naam Borromaeus werd een begrip, dat natuurlijk kritiek ondervond, maar dat heeft geglorieerd de jaren door tot meerdere ere Gods. Het „Borromaeus-preekt!" was als een appèl, dat het grootste kerkgebouw te klein maakte en de zaak. waar Borro maeus zich voor inzette, bij welke gele genheid ook, was van het heil verzekerd. Hoe groot de winst is van dit uitzonder lijk priesterleven, in hoeveel harten van de honderdduizenden, die hem be luisterd hebben, zijn woord vruchtbaar is geweest, hoezeer hij het Goede op elk gebied heeft gediend, dat weet God alleen. Het is wel wonderlijk, hoe dit aan priesterroepingen zo rijke Amster damse geslacht der de Greeves, zijn oratorische gaven als het ware als een fakkel door de generaties verder draagt. Want de ouderen onder ons zullen zich stellig de bekende kansel redenaar pater Christiaan de Greeve S.J. herinneren, jarenlang in de Krijt berg te Amsterdam, die ruim 30 jaar geleden overleed. Na zijn dood stond een nieuwe de Greeve gereed, thans pater Borromaeus O.F.M., die de fami lieroeping volgend, zijn elementaire evangelische taak vervulde, verkondi gend en getuigend, paladijn bij uit stek van het Woord. En toen het, met het klimmen der jaren, stiller werd rond Borromaeus, ging de roep door 't land van weer een andere de Greeve. die thans de grote traditie van het geslacht voortzet. Bij de voor de radio dit jaar gehouden lijdensmeditatie, voorvoelde pater Bor romaeus de Greeve het zelf. want tot zijn gehoor zeide hij nog. dat hij wel dacht, dat deze meditatie zijn laatste zou zijn. En inderdaad, zij, die pater Borro maeus toen mochten beluisteren, zijn de achterhoede geweest van het onafzien bare leger, dat ooft door zijn wekwoord in slagorde werd geschaard, bezield en bevolen en op de enig juiste opmarsweg naar zijn einddoel gebracht. Symbolisch is zijn dood juist op het Kerstfeest. Voor hem, die in het duister van zo menig hart een glimp van het eeuwig licht ontstak, is uit het donkerste der dagen het licht der lichten opgegaan. Toen de „Van Heutz", die kort geleden aan de Chinese kust door zeerovers overvallen werd, op Kerstdag de haven van Hongkong binnenliep, begaven douanebeambten zich aan boord, die een hoeveelheid goud ter waarde van hon derdduizend Amerikaanse dollars ln be slag namen, meldt UP Het zou de be doeling zijn geweest, dit goud op illegale wijze te importeren. Het zal worden overgedragen aan de regering van Hongkong. De Chinezen, die zich in de hut bevonden waar het goud ontdekt werd, zijn gearresteerd. (van een bijzondere medewerker) De dwingende noodzaak voor ons land, ook na het eindigen van de officiële oorlog een krachtig mili tair apparaat in stand te houden, heeft tal van nevenproblemen opgeroepen. Voor zover die problemen van materiële aard zijn, is op de eerste plaats de re gering voor een zo goed mogelijke oplos sing verantwoordelijk. Het duidelijkst spreekt dit wel bij de z.g. Kostwinners vergoeding, in verband waarmede mo menteel vele klachten bestaan. Aangezien het aantal brieven over deze aangelegenheid zo talrijk is, heb ben we de moeite genomen, deze zaak eens bijzonder in studie te nemen en het is ons gebleken dat inderdaad in dit opzicht beslist onjuiste en onrecht vaardige toestanden bestaan. We vragen ons zelf af, of de aandui ding „Koswinnersvergoeding" wel een juiste is, aangazien het bedrag, dat wordt toegekend aan gezinnen, waaruit een of meer zoons in militaire dienst zijn eerder als een gezinsbijslag is te bechouwen, tot aan een bedrag waarvan het departement van Oorlog blijkt te ver onder tellen, dat een gezin wel kan rondkomen. Voor het ogenblik is dit bedrag be paald op f 50 per week plus f 2.50 voor elk kind beneden de 18 jaar. In heel bijzondere gevallen kan een gezinshoofd zich tot het departement richten met een verzoek om een hogere uitkering: maar aangezien in elk afzonderlijk geval afzonderlijk wordt beslist, bij welke be slissing het departement steunt op in lichtingen van gemeentelijke instanties, kan worden aangenomen (hetgeen ook in de practijk blijkt) dat telkens andere normen worden aangelegd. Op het eer ste gezicht lijkt deze regeling niet on aardig; en zij is ook niet onaardig voor zover de kleine gezinnen hiermede te maken hebben. Maar zodra een groter gezin het offer moet brengen, een zoon af te staan aan het leger, komen de verhoudingen geheel anders te liggen. We hebben hier voor ons liggen een brief van een arbeider, wiens gezin be staat uit 7 personen: man, vrouw, 3 dochters en 2 zoons. Het totale gezins inkomen met inbegrip van het icon van de jongste zoon bedroeg f 85. Hiervan verdiende de jongste zoon, die in mili taire dienst moest, f35. Na zijn vertrek bleef er derhalve precies f 50 weekinko- men over. En d u s kwam 't gezin niet voor kostwinnersvergoeding in aanmer king. Nu toont een klein rekensommetje aan, dat het welvaartspeil van dit ge zin zeer aanzienlijk daalt. Vóór het vertrek van de militair was het gemiddeld gezinsinkomen f 85 7 f 12,14 per lid en per week, na diens vertrek f 50 6 f 8,33. Per week be taalt dit gezin derhalve een extra belas, ting aan het Rijk van f 22.86. Dit is slechts één voorbeeld, maar het is slechts om der ruimte wille, dat we er niet tien tallen even duidelijk sprekende naast plaatsen. De kemfout die in deze wordt begaan, is naar onze mening deze, dat men uitsluitend uitgaat van de „be staansmogelijkheid" van een gezin, waar naast in het geheel geen rekening wordt gehouden met het welvaartspeil dat het gezin bezat, toen een der gezinsleden werd opgeroepen. We laten nu nog bui ten beschouwing de vraag of met f 50 per week inderdaad een bestaansmoge lijkheid voor elk gezin is geschapen. Wanneer er twee mensen overblijven, genieten die per hoofd een inkomen van f 25, wat voor gezinnen met 3 personen reeds daalt tat f 16.66, voor 4 tot f 12.50, voor 5 tot f 10, en zo verder. Men voelt dat zulk een regeling in welhaast elk opzicht tot onbil lijkheden moet leiden. Deze on billijkheden drukken het zwaarst op de groepen arbeiders en werknemende mid denstanders (ambtenaren e.d.) Op de eerste plaats, omdat de arbeiders het grootste aantal militairen leveren, op de tweede plaats, omdat in deze groep het geringste aantal vrijstellingen wordt verleend en ten derde, omdat wel als vaststaand mag worden aangenomen dat bij vertrek van een dienstplichtige zoon uit een landbouwers, of middenstands- bedrijf de inkomsten van dit bedrijf niet voor de volle 100 pCt. verloren gaan. Lang niet altijd moet een betaalde kracht de vertrekkende vervangen. Bo vendien komt juist het aantal vrijstel lingen het veelvuldigst voor bij boeren en middenstanders. Het zijn wel geen vaststaande cijfers, maar op grond van een tamelijk uit gebreid onderzoek menen we te mogen neggen, dat, indien er per 100 dienst plichtigen uit de arbeidersstand 13 wor den vrijgesteld, dit percentage voor de boeren ongeveer 64 bedraagt en voor de middenstand 24. De beoordelen deze cijfers niet op hun economische nood zakelijkheid, maar stellen alleen vast, dat de voordelen, verbonden san vrij stelling, in een onjuiste verhouding aan bepaalde groepen ten goede komen. We gunnen anderen natuurlijk gaarne alle mogelijke voordelen, maar achten het grievend, dat juist de economisch minst- draagkrachtige groep, die der arbeiders, de zwaarste financiële lasten van ons militair apparaat moet dragen. Er dient nodig verandering te komen en het komt ons voor, dat dit kan worden bereikt, door het systeem van de kostwinners vergoeding consequenter toe te passen. Onder een minimum, beduidend hoger te bepalen dan thans, dient o. i. voor elke dienstplichtige een bepaald percen tage van het gederfde loon te worden uitgekeerd en bij de vergoeding voor ge huwden mag men toch verwachten, dat een kindertoeslag wordt toegekend, ge lijkstaand met de wettelijke regeling. Verbeteringen in dit opzicht zullen weer financiële offers vragen. Daar is niets aan te doen. Een billijke verdeling van deze lasten over het gehele Neder landse volk komt ons voor een eis van rechtvaardigheid te zijn. I Ku gel l levi Kunnen wachten is een kunst die geleerd moet worden. Voor het leven is zij echter zeer belangrijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1