STAD EN OMGEVING De Kerstrede van de Paus 7&XiT Bel 13000 HONIG'6 HONIG'S Kerklijsten BLOKJES Première van „Blijde Dagen" Van het witte doek actueel voortvarend Onthoudt U dit, heter brood hakt Smit! - Zilveren kerkfeest te Aerdenhout AGENDA Oude glorie aan de Spanjaardslaan Overeenstemming inzake lerarensalarissen ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Toneelspel met katholieke achtergrond DISTRIBUTIENIEUWS Twaalf jaar tegen vrouw geëist WEIHNACHTS- ORATORIUM Van Joh. Seb. Bach HET LYCEUM IN DE SCHOTERSTRAAT Zeer 'tijdelijke maatregel Gamelangezelschap „Babar Layar" Höt sterretje van Bethlehem L. K. A. van Duuren begraven Verhoging salairissen der wethouders Vier jubilarissen onderscheiden l Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Oud-Internationaals weer in het Oranje-shirt Past op! Kolendampver giftiging Stille armen ZANDVOORT Jeugddag PRIJSHOUDENDE MARKT Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 Chin. Ind. Rest. Hongkong HEEMSTEDE GEMEENTERAAD Kerstspel K.A.B. VELSEN Laa'tste waarschuwing ROLLUIKEN Vraagt vakkundige voorlichting SPIEGEL jBUS V - - Er rullen maar weinig niet-KathoIie- ken zijn, die begrijpen hoe prachtig het spel van Mimi Boesnach is in het to neelspel „Blijde Dagen", waarvan wij in ons blad van Woensdag een korte be schrijving gaven. Zij vertolkt een non, die na jaren weer temidden van haar broers en zusters is en ontdekt, dat er veel niet klopt. Het geloof der vaderen is zo goed als verloren gegaan. Philip Bame heeft deze intrige breed uitge sponnen. er menig stukje katholieke ge loofsleer in verwerkt, maar de stof door onvoldoende actie minder aantrekkelijk gemaakt. Daardoor zal het grote schouwburg-publiek, dat maar matig in een non die wereldse problemen moet oplossen geïnteresseerd is. zich onvol daan voelen, zeker als het de fijne trek jes van de non Christina niet door grondt. Wanneer de auteur zelf be grijpt, dat hij meer actie moet geven, gaat hij zich al spoedig te buiten, zoals in het begin van het derde bedrijf als de huilende oude gedienstige de over schoenen van de religieuze huisgenote toespreekt. Dit neemt niet weg, dat wij Katholieken van dit spel vreugde be leven. zodat de leden van Geloof en Wetenschap een prachtige avond te wachten staat. Hoe het huwelijkspro bleem behandeld en opgelost wordt, kan dan aanleiding tot discussie zijn. Mimi Boesnach schonk ons als Zuster Christina een creatie. Zij was op en top de bereisde Waarde Moeder, de reli gieuze die haar leven geteerd heeft op jeugdherinneringen uit het ouderlijk huis; de diplomate, die tegelijkertijd vrouw blijft, de blijmoedige, sterk in haar soms al te kinderlijk geloof, zwak door haar mens-zijn. Zó hebben velen, die haar opvoeding bij nonnen genoten, de Waarde Moeder gekend, bewonderd en.... smalend bejegend. Dat de schrij ver nu en dan teveel van haar vergde, kan men Mimi Boesnach niet verwij ten. Haar grootste tegenstandster was Terry Farley, gespeeld door Ellen Vo gel. Vanaf haar eerste verschijnen was dit ontspoorde, kattige, nijdige jonge vrouwtje onsympathiek, maar daarom juist een fel contrast. Dat ze aan het einde van het eerste bedrijf al in tra nen bij haar Zuster uitbarst, is alweer een vergissing van de auteur. Aan het eind van het spel vertrekt ze gearmd met haar man (beheerst gespeeld door Guus Oster); dit hebben we maar als een wonder aanvaard. Lous Hensen schiep een natuurlijk, dweperig twintig jarig meisje; Han Bentz v. d. Berg, Henk Rigter, Gerard Rekers en Luc van Gent karakteriseerden de broers en en kele anderen van de toneelgroep „Co- media" zetten zich naar de hand van regisseur Joh. de Meester, in de goed bezette Schouwburg. v. W. Maandag 29 December: Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Peu tot en met Pre, 8.30 tot 12.15 uur en 2 tot 4.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen van 9 tot 12.15 uur PPe en 2 tot 4.30 uur rest P en Q. Zandvoort (Haltestraat 4) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen OQ, van 9 tot 3 uur. De Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof eiste hedenmorgen tegen de 12-jarige M. uit Amsterdam 12 jaar ge vangenisstraf ontzetting uit alle open bare rechten voor het leven en ver beurdverklaring van de bij haar arres tatie in beslag genomen gelden en goe deren. In Maart 1943 nam zij dienst bij het Duitse Rode Kruis en vertrok als ver pleegster naar het Oostfront. Najaar 1943 moest zij geopereerd worden en werd naar Nederland teruggezonden. Zij werd telefoniste in het concentratiekamp Vught, korte tijd daarna „Aufseherin". „Zü was een expert op het gebied van straf exerceren en dat gebeurde vaker bü ons dan bij andere blokken, omdat zij nooit iets door de vingers zag", zo verklaarde een der getuigen. Uitspraak 7 Januari, Deanne Durbin heeft in de alleraar digste ('lm „Mijn onbekende echtgenoot", welke in het Frans Hals-theater te zien is, niet minder dan negen kinderen ge adopteerd, die zij vertroetelt en bemoe dert. Om voor hen een huis te vinden, fantaseert ze de weduwe te zijn van een bij een schipbreuk omgekomen marme- commandant, gaat naar zijn landgoed, waar de verraste erfgenamen de Duit reeds willen verdelen en installeert zich met haar kinderen in de vorstelijke wo ning. Deanne acteert weer op vlotte en charmante wijze, doch zingt minder dan andere keren. De film neemt een onver wachte wending als de „onbekende echt genoot" niet verdronken blijkt te zijn en terugkeert.(14 jaar). „Twee meisjes en een matroos" vragen deze week in Rembrandt twee volle uien de aandacht van de toeschouwer, en zij doen dat even pretentieloos ais char mant De twee meisjes zien kans met behulp van een onoekend „iemand" een grote cantine in te richten voor soldaten en matrozen. Zij raken beiden verliefd op dezelfde matroos en het is bijna van zelfsprekend, dat die matroos tenslotte de onbekende „iemand" blijkt te zijn (14 jaar). City vertoont in de Kerstweek achter eenvolgens twee films. In de ereste, „Kit Garson genaamd, herleven de span nende Wiid-Westavonturen, die zo graag gelezen worden. De paarden rennen er weer op los in de prairiën en de re- volverkogeis hebben vrijaf. Wie eens goed wil lachen kan daarvoor vanaf Zondag in dit theater terecht, daar dan het lachsucces „Je moet maar boffen" wordt gedraaid. Bop Hope, Dorothy La- mour en vele anderen zullen u doen schateren. Toegang 14 jaar. Romantiek en vrolijkheid brengt Bing Crosby in het Kerstprogramma van Cinema-Palace, waar hij een der hoofd rollen vertolkt in de film „Roau to Singapore". Het gegeven, een luchtige en sentimentele geschiedenis, is door- weefd met amourettes, waarin Josh (Crosby) tenslotte de overwinning be haalt. Dat dit gepaard gaat met zijn be zielende songs, behoeft niet gezegd te worden. (14 jaar). Na een uitgebreid voorprogramma presenteert het Spaarne-theater in de Kerstweek de film „South of the bor der", een Wild-Westrolprent, waarin Gene Autry meespeelt. Spanning, vro lijkheid, meedogenloosheid en sentiment wisselen kort na elkaar af om de toeschouwers te blijven amuseren. Toe gang 14 jaar. Haarlems Gemengd Koor gaf op de 2de Kerstdag in de Gemeentelijke Con certzaal voor de 26ste maal Bach's ge liefd en onvolprezen Kerstoratorium. Door de medewerking van de sopraan Nely de Bock werd thans behalve het recitatief van de Engel „Fürchtet eucn nicht" ook de z.g. echo-aria: „Flösst, mein Heiland" uit het vierde deel ge zongen, waardoor het solisten-ensemble aan verscheidenheid won. Worden gewoonlijk de eerste 3 van de 6 Cantates als het Weihnachts-Ora- torium beschouwd en uitgevoerd (uitge zonderd het duet), dirigent Booda voege er immer het vierde deel aan toe en gebruikt dan als afsluiting het aanvangs- koor van het 5de deel: „Ehre sei dir, Gott". Gezongen zijn dan niet alleen de Cantates van de Kerstdagen, maar ook die van Nieuwjaarsdag. Het geheel wordt daardoor omvangrijker en afwis selender. Tegenover de jubileumuitvoering viel behalve het uitvoeren van de sopraan- soli vooral de betere vervulling van ie tenorpartij op. Nu droeg Han le Fèvre het verhaal en wel met ingetogen voor dracht voor en vertolkte zijn Aria's klankrijk en stijlvol. Behalve zijn fraai lyrisch geluid valt zijn steeds grotere technische beheersing op. Wederom zongen op artistieke wijze Hermann Schey de bas-, Annie Hermus de altpartij, terwijl Emmy van Eden de piano-, Piet Halsema de orgel- en de H. O. V. de orkestbegeleiding correct en in goede klankverhouding tot het koor vervulden. Rest ons nog te vermelden, dat het koor even mooi van klank en met be zieling zong als weleer en Jan Booda met vaste hand het geheel leidde en be geesterde. De dirigent kent Bach's kunst gewrocht door en door, doch hield het klankvolume niet altijd in evenredigheid tot de zaalruimte en, het moet ons weer van het hart, schept veelal in de koralen een onnodige, romantische sfeer door een zeer langzaam tempo en te grote en te plotselinge dynamische contrasten aan te wenden. De zaal was bijna uitverkocht. Men toonde zich hoogst dankbaar. OL. KOOP. Eerst thans stellen B. en W. voor of ficiële toestemming te geven aan het bestuur van het Triniteitslyceum om in de Schoterstraat een filiaal te stichten. In de toelichting van de raad staat o.a.: Het bestuur stelt er prijs op om de bovenverdieping van dit gebouw in huur te ontvangen, doch zóu mede gaarne optie willen hebben op 5 lokalen in het benedengedeelte. Hiertegen heb ben B. en W. ernstige bezwaren, omdat elke gelegenheid tot uitbreiding van ge. gemeentelijke of andere scholen met lo kalen in de school aan de Schoterstraat daarmee zou vervallen. Daar met de beschikbaarstelling van de bovenverdieping in de behoefte aan lokaalruimte van het R. K. Lyceum voor de lopende en waarschijnlijk ook voor de volgende cursus worden voorzien, dient hiermede te worden volstaan. De ver- bouwingskosten bedragen f 4000, De huur bedraagt voor zeven lokalen f 5,per lokaal en per maand. Het Haarlemse gamelangezelschap „Babar Layar" maakte van 15 tot 22 De cember een tournée door de Franse hoofdstad. Dit gezelschap, bestaande uit Nederlandse studenten, onder leiding van de jonge musicoloog van het In disch Instituut Bernard Yzerdraat, had met zijn eerste uitvoering in Parijs van Javaanse gamelanmuziek en -dansen een zeer goede ontvangst. Uitvoeringen werden gegeven voor de Archives Internationales de la Danse, voor de studenten in de Cité Universi taire, terwijl de Radio-diffusion Fran- gaise een uitzending van het orkest ver zorgde. Het is aan de waardering der talrijke deskundigen, die het optreden bijwoon den, te danken, dat het gezelschap in Januari of Februari a.s. wederom naar Parijs zal vertrekken voor het geveD van een aantal uitvoeringen. Voor de kring Oost van de Kath. Ar beidersbeweging wordt Maandagavond 8 uur in het gymnastieklokaal der eerw. broeders op het Tey.erplein een Kerst avond georganiseerd, die geheel onder leiding staat van de geestelijke adviseur kap. J. J. A. v. d. Zalm. Uitgevoerd wordt een Kerstspel van J. Eckerskem. Het spel wordt door de Jonge Vrouwen, gemeenschap gespeeld en het koortje van dezelfde club zal enige Kerstliederen uitvoeren. Bovendien zal kap. v. d. Zalm het Kerstgebeuren belichten. Hedenmiddag van vier tot vijf uur ls ea- in het jeugdgebouw plaatsbespreken voor bovengenoemd Kerstspel. Voor wie niet bespreekt kan geen plaats worden gegarandeerd. Hetzelfde Kerstspel wordt Dinsdag avond in hetzelfde gebouw opgevoerd voor de leden der Jonge Vrouwenge meenschap zelf. Dinsdagmiddag is op de Nieuwe Oos terbegraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van L. K. A. van Duuren, die meer dan 30 jaren chef van het rollend materieel der Amsterdamse tram is geweest. De' heer Van Duuren begon zijn loopbaan als machinist bij de grote vaart. Hij organiseerde het onder wijs voor machinisten en stokers bij de binnenvaart en was tot zijn dood voor zitter van de examencommissie voor ma chinisten. Gedurende 26 jaar was hij verbonden aan het Koninklijk onderwijs fonds voor de scheepvaart, o.m. als leraar voor de technische vakken aan de Am sterdamse Binnenvaartschool. Bij de be grafenis was zeer veel belanrstelling. De burgemeester van Haarlem stelt de raad voor Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde der wethouders te herzien en van f 2400 op f 3400 te stellen. De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invalidenbond organiseert Zaterdag 3 Januari van 3 tot 5 uur een feestmiddag in „De Leeuwerik" voor oor logsinvaliden enbondsleden. e parochie Aerdenhout viert haar zilveren feest. Op de morgen van Eerste Kerst dag werden de vier zilveren jubilarissen gehuldigd. V.l.n.r. p. Everard, pastoor W, M. Bosch, C. Seden, C. Bergman en P. Korstenbroek. Tweede Kerstdag is het eerste deel van de feesten ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan der parochie van de H. Antonius te Aerdenhout— Bentveld gevierd. Na de Hoogmis verzamelden zich ver schillende parochiële autoriteiten in de pastorie, waar de heer N. Faase, hoofd der school, namens het feestcomité uit de parochianen het geschenk aan het kerkbestuur overdroeg. Dit geschenk be stond uit f 23.000.contanten ter af lossing van de schuld op de kerk, glas- in-loodramen, kerkgewaden, kóperen kaarsenstandaards naast het hoofdaltaar en een St. Antoniusbeeld, gebeeldhouwd door mej. Hagenaars, voorstellende de Heilige predikend voor de vissen en te plaatsen in de voorgevel der kerk. Pastoor W. Bosch nam daarna het woord om vier zilveren jubilarissen te huldigen. Hij deelde mede, dat Z. H. de Paus de kerkmeester P. Everard had be giftigd met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice; de voorzitter van het collec tanten-college P. Korstenbroek, de col lectant G. Bergman en de zanger C. Se ders met de medaille Bene Merenti. De heer Everard dankte namens de onderscheidenen. De parochianen kregen daarna gelegenheid om hun gelukwensen aan het kerkbestuur en jubilarissen aan te bieden. Zondag zal pastoor Bsoch een plechtige Hoogmis opdragen net assistentie van zijn oud-kapelaan. Acht priesterzonen der parochie zullen verder op het altaar aanwezig zijn. Des middags celebreert Z H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een pon tificaal Lof. Bioscopen: Rembrandt: Two girls and a sailor (14 j.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Road to Singapore, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: George verovert de vloot (a. L), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: M'n onbekende echtgenoot, 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Kid Garson (14 j.) t.m. Zaterdag en Je moet maar boffen (14 j.) vanaf Zondag, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: South of the border (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1016 uur en Zondag 1316 uur en Rondom Frans Hals, geopend 1015 u. en Zondag 13—15 u. Leffelaar: Kersttentoonstelling werken van David Schulman en Pam. G. Rueter, geopend 1017 u. Heerkens Thijssen: Schilderijen en aquarellen van een Zuster Benedictines en kleurtekeningen van D. Lindeman, geopend in de week 1013 en 1417 u. Apotheken: De Zondag en avonddiensten der Haar lemse apotheken worden van 28 Dec. tot 3 Jan. 's avonds 6 u. waargenomen door Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstr. 39. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en C„ Raad huisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 27 December: Stadsschouwburg: Cabaret Chiel de Boer, 8 uur. Zondag 28 December: Concertgebouw: Concertavond bond van Gem. Mannenkwartetten, 8 uur. Stadsschouwburg: Residentietoneel met „Toontje heeft een paard getekend", 8 u. KANTOREN Amsterdam N.Z. Voorburgwal 65-73 Tel. 46878 Haarlem Smedestraat 5 Tel. 20800 Hilversum - Emmastraat 12 Tel. 9985 AMSTKItDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Een jaarlijks terugkerende traditie is de wedstrijd tussen HFC en het elftal van oud-internationaals, een wedstrijd, welke op Nieuwjaarsdag wordt gespeeld en bij het Haarlemse publiek burgerrecht heeft gekregen. Wanneer a.s. Donderdag 1 Januari 1948 de elftallen weer binnen de lijnen treden, is het precies 25 jaar geleden, dat deze reeks wedstrijden werd ingesteld. We kunnen ons de eerste ontmoeting van de oud-internationaals nog levendig herinneren en de namen, welke toen reeds een bijna legendarische klank hadden, hebben nog niets van hun bekendheid verloren. Een uitverkocht HFC-terrein zag bij deze eerste gelegenheid het vol gende Oranje-team aantreden: doel: Gö- bel; achter: Tonny Kessler en Lou Otten; midden: Ben Verwey, Dirk Lotsy en An ton Horburger; voor; Lefevre, Martien Houtkooper, Dé Kessler, dr. Jan Thomas en Groosjohan. Het HFC-bestuur rekent op een mas saal bezoek en het is alleen maar te be treuren, dat HFC In de loop van de tijden een minder sterke tegenstander is gewor den. Maar het elftal van de Good Old Is technisch niet zo heel zwak en zal het elftal van de voetbalsterren toch altijd nog goed partij kunnen geven, omdat het hier niet de harde strijd om de punten betreft, maar slechts een ontmoeting waarin techniek en tactiek de boventoon voeren. De Spanjaardslaan is al zo dikwijls het terrein geweest van felle, hartstochtelijke voetbalgevechten, maar de Haarlemmer wil toch niet gaarne de wedstrijd van de Nieuwjaarsdag missen. Vooral nu nfet, omdat in het elftal der oud-internatio naals diverse spelers uitkomen, die nog steeds de voetbalsport in competitie-ver band actief beoefenen. Een voorhoede, waarin we Kick Smit en Roozen zien opgesteld met Frank Wels en Leen Ven te, is nog wel Iets waard en met Koos van Gelder op de linksbuiten plaats vormen deze vijf een linie, waarop menige eerste klasser jaloers ls. In de half-linie twee nog actieve voetballers Henk Pellfkaan en Stijger, terwijl Bas Paauwe het vak ook nog niet verleerd is. In de achterhoede zien we naast de actief spelende Pienter Caldenhove en Leo Halle daarachter in het doel. Een sterk team dus, dat menigeen nog wel eens graag in actie wil zien. Het Oranje-elftal staat onder leiding van de KNVB-voorzitter Karei Lotsy en zijn elftal zal Jh de traditionele kleuren, oranje shirt met witte broek, aantreden. Er loopt de laatste tijd In Haarlem een persoon rond, die de huizen afgaat en dan vraagt of er nog wasketels, tei len of emmers te repareren zijn. Wan neer dit het geval is, geeft hij voor, dat hij ze een zinkbad zal geven. Bij thuis bezorging van de artikelen blijkt dan echter, dat zjj alleen met een brons-, aluminium- of verflaag bedekt zijn en de prijs, die men hiervoor rekent is: voor wasketels f 7,50, teilen f 5,50 en emmers f 3. Zondagavond ging de familie K., wo nende Pieter Kiesstraat, naar bed en ontwaakte pas 36 uur daarna. Het bleek, dat zich kolendamp had ontwik keld, waardoor het gehele gezin be dwelmd werd. De zoon Ch. C. is aan de gevolgen bezweken. Op onze redactie zijn nog de volgen de giften voor de „Stille Armen" bin nengekomen: S. C. 2.50, R.K. 5.—, J. S. 25.-, P. B. 25. J. S. 25—, P. B. 25.—, A. V. 1.50, Mr. V. 10—, Op initiatief van kapelaan Nijman wordt a.s. Zondag een jeugddag gehou den voor de katholieke Zandvoortse jeugd. De Zonnebloemen, de Zonnepittcn de Kajotters en de verkenners zullen er aan' deelnemen. Na de H. Mis van half negen volgt een gezamenlijk ontbijt in het patro naatsgebouw, waaraan tevens verbonden is een Kerstviering met zang, declamatie en een Kerstspel. Des avonds 8 uur begint de Bonte Avond in het patronaatsgebóuw voor alle jongens en meisjes van de parochie boven de 17 jaar. Amsterdam, 24 Dec. 1947. Opvallend was vandaag, dat de staats- fonasenmarkt voornamelijk profiteerde van de herbeleggingsvraag, hetgeen ook reeds Dinsdag het geval was. Heden werd voor de Conversielening 1947 zelfs een ogenblik op de parikoers gehandeld, hetgeen een avans van 1%% betekende. Toen echter aan de vraag was voldaan, zakte de koers weer bijna een vol pro cent in. Ook de Indische markt kon zich vrij goed handhaven, al kwamen hier en daar. lichte koersrgaptiqs .voor. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur, Lof 7 uur, Kin derlof 4 uur. Maandag: H. Fam. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur; jonge dames 8.15 uur. Woensdag biech ten 's morgens tot 9.30 uur. Lof 7.30 uur. Donderdag H.H. Missen als op Zondag, Lof 3.30 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Za terdag biechten van 4.30 tot 8.30 uur, Lof 7 uur. H. JOZEF (Jansstraat) Zondag: H. H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Woensdag: biechten 56.30 u.; Lof 7.30 u. Donderdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5—6.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. Lof 7 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Woensdag biechten van 6 tot 7 uur. Lof 7 uur. Donderdag H.H. Missen als op Zondag, Lof 7 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur, Lof 7.30 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis); congr. jongens sen. 5.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. jonge meisjes 4 en 7.30 u. Woensdag: biechten 6.307.30 u.; Lef 7.30 u. Donderdag: H.H. Missen als op Zondag, geen H. Mis om 6.15 u. Vrij dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5— 8.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOHANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zendag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Woensdag: biechten 56.30 u.; Completen 7 u. Donderdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.3Ö8.30 u.; Lof 7 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur, congr. jongens jun. 12.15 uur. Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8.15 uur. Dins dag Lof 7.30 u., congr. meisjes sen. 8.15 uur. Woensdag biechten van 6 tot 8 uur, Lof 7.30 uur. Donderdag H.H. Missen als op Zondag. Lof 7 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechthoren van 5 tot 8.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. Lof 7 uur. Maandag H. Fam. heren 8 uur. Woens dag biechten van 5 tot 7.30 uur. Lof 7.30 uur. Donderdag H.H. Missen als op Zondag, Lof 7 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur". Zaterdag biechten van 5 tot 8 uur. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Woensdag: biechten 67.30 u.; Oudejaarsoefening 7.30 u. Donderdag: H.H. Missen als op Zondag; Lof 6.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 59 u. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Lof 7.30 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Woensdag biechten van 5 tot 7.30 uur. Lof 7.30 uur. Donderdag H.H. Missen als op Zondag. Lof 7 uur. Vrijdag Lof 7 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 9.30 uur. Lof 7.30 uur. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen- daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30; oefening voor de kinderen 3 u.; Lof 7 uur. WOENS DAG Lof 7 u.; biechten na het lof. DONDERDAG H.H. Missen als op Zon dag, H. Uur 7 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 5—6.30 en 7—9 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.45 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG congr. heren 8 u. WOENS DAG Lof 7.30 u. DONDERDAG H.H. Missen als op Zondag, laatste H. Mis 10.30 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATER DAG biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof. 3 u. DINS DAG Lof 7.30 u. WOENSDAG biechten 5—8 u.; Lof 7.30 u. DONDERDAG H.H. Missen als op Zondag; Lof 4 u. VRIJ DAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 39 u.; Lof 7.30 u. HAARLEM, smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) In, de laatst gehouden raadsvergade ring werd besloten'de bouw van 53 wo ningen ten Zuiden van de Kerklaan ondershands te gunnen aan de Gebrs. Van Putten. Wethouder Van Lent mocht hulde ontvangen voor zijn voortvarend heid in deze kwestie. De hoofdbewoner van een dubbel be woond perceel is krachtens een gewij zigde verordening niet meer voor het hele gas-, water- of electriciteitsgebruik aansprakelijk. De St. Henricusschool kan meubelen kopen. Op de Van Merlenlaan zullen poelen drooggelegd warden en lantaarns geplaatst om te voorkomen, dat voet gangers op de rijweg lopen. Op verzoek van de heer Verhoeven zal worden na gegaan waarom de natriumlichten aan de Zandvoortselaan eerder uitgaan dan aan de Herenweg. Met de directie van de N.Z.H. zal op 7 Januari een bespre king plaats vinden over verbetering van het forensenvervoer HeemstedeAm sterdam. Over de samenvoeging van distributiediensten is nog geen nieuws te vertellen. Naar het bestuur van de K.A.B. blijkt zijn er nog velen, ook buiten de K.A.B., die gaarne het prachtige spel van Felix Timmermans „Waar de ster bleef stille- staan", dat reeds twee avonden met zo'n groot succes door de toneelvereni ging D.Ë.S. is opgevoerd, zouden willen zien. Om aan de grote vraag te voldoen heeft het bestuur var, de K.A.Bin overleg met de toneelvereniging, beslo ten nog eenmaal dit spel te doen op voeren en wel Maandagavond 29 Dec. 3 uur in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Deze avond is geheel gelijk aan de vorige, dus ook met r-,e> ewerkiog va> hei Dubbel Vlannen- kwartet. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. WOENSDAG Lof 7.30 u. DONDERDAG H.H. Missen als op Zondag; Lof 7.30 u. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 56 en 79 uur; Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de) ZONDAG H.H. Missen 7. 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG congr. meisjes sen. 7 u. WOENSDAG Lof 7.30 u. DONDERDAG H.H. Missen als op Zondag; Lof 7.30 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 5—8.30 uur; Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 7 u. MAANDAG congr. dames 7.30 uur. DINSDAG congr. jongedames 7.30 u. WOENSDAG biechten 5—6.30 u.; Lof 7.30 u. DONDERDAG H.H. Missen als op Zondag; Lof 7 u. VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG Lof 7.30 u.; biechten 5—8 en 6.307 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam) Zon dag: H.H. Missen 7.30, 10 (Hoogmis) Lof 2.30 u. Woensdag: biechten 67 u.; Lef 7 u. Donderdag: H.H. Missen als op Zondag; Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 57.30 u. De politie zal met de meeste gestreng heid tegen personen, die zich onbevoegd in het duinterrein bevinden, optreden. Tegen overtreders zal, ongeacht even tuele andere maatregelen, onmiddellijk zonder verdere waarschuwing proces verbaal worden opgemaakt In hout en staal. UUUch«gracM 101-105, AMSTERDAM 1.1. 32077-31980 Het gebeurde op Tweede Kerstdag bij een der halten van de busdiensten, waar zich een rij ge!vormd had, die aaa Nylonkousen deed denken. Hele volks stammen bleken op pad te zijn, een ge zond teken, want families die ruzie met elkaar hebben, eten elkanders taart niet op. Men maakte zich het wachten aan genaam door het zwijgen te laten. Een knaapje van een jaar of vijf was bij z'n grootouders op de priklimonade geweest en daar had hij ook, het Kerststalletje bewonderd. De rij (tweede serie) voor de bus na de volgende bus) vermaakte zich om het joch, dat zijn verhaal volop ten beste gaf. „In het stalletje van opa stond die man, die al die kindertjes vermoord heeft, elr ook bij", brabbelde le. „Wel nee, jongen," antwoordde vader, „dat was de zwarte koning Melchior." „Prachtige witte kaarsjes had oma," ging het joch voort. ,Die heeft zij dan zwart gekocht," riep een meneer twee rijen veirder in de tweede serie. Alle series lachten, maar het knaapje ging met z'n gedachten weer terug naar het huis van de Kerst krans en de priklimonade. „Waarom draagt U geen baard, net als Joseph en al die herders?" Het antwoord werd niet gegefven, want juist op dat moment naderde de bus en woei een hoed van een heer uit serie één boven de maximum snelheid naar verre oorden. Toen iedereen daar zijn aandacht aan gegeven had was de bus al vertrokken, zonder die meneer van serie één, maar mét de kleine vragen steller. „Waar is Jantje?" riep z'n moeder vetrschrikt. „Hij wacht wel bij het eindpunt," stelde vader gerust, „als er althans geen neger in de bus zit Aan de Kerstrede van Z. H. de Paus is nog het volgende ontleend: „Nu weer een na-oorlogs jaar verstre ken is, dat zwaar was van ellende en lijden, ontgoochelingen en ontberingen," aldus sprak de Paus, „moet een ieder die ogen heeft om te zien en oren om te horen diep onder de indruk zijn van dit droeve en vernederende beeld Europa en de wereld zün thans ver der dan ooit verwijderd van de waar achtige vrede, van een volledig en vol komen herstel van haar kwalen, van het aanbreken van een nieuw tijdperk van harmonie, evenwicht en gerechtigheid. Het is de plicht der Kerk detze dwalin gen aan te wijzen. De wereld heeft alles over gehad om de oorlog te winnen, doch voor de vrede zullen niet minder zware offers gebracht moeten worden". De waarheid moge haar weg terug vinden naar het hart van hen, die de wereld regeren. Op dit ogenblik staan Europa en de gehele wereld op een keer punt van hun bestaan. Een jaar van druk, van nood en ontbering is voorbij gegaan en tljans zien wij nog meer dan ooit tevoren verlangend uit naar ware vrede, orde en gerechtigheid. De onenig heid nam in het afgelopen jaar nog steeds toe onder de heerschappij van de Boze; de kampioenen van tweedracht en haat, de vijanden van Christus, die on rust brengen in vele geesten en deze naar zich toe trachten te trekken, weten, dat hun uur nabij is. De wereld, die is afgedwaald van Christus, ziet een tijd van grote zorg ge komen. De Heilige Vader wees er ver volgens op, dat heden ten dage zich steeds meer de onwaarachtigheid en on oprechtheid manifesteert, die tot een systeem is geworden en die door sommi gen, die elkander de macht betwisten, met gebruikmaking van de middelen der moderne techniek wordt aangewend om de openbare mening in verkeerde zin te beïnvloeden, de eigen doeleinden ver bergend, terwijl de zin voor recht en onrecht teloor is gegaan. Het is plicht vaii de Heilige Stoel de ogen van de Katholieken en van de gehele wereld hiervoor te openen. Wij vragen alle eerlijke mensen, al dus de Heilige Vader, hoe kan een nieu we orde geboren worden uit de hui dige verwarring? Alhoewel de Kerk met een begrijpende liefde vepvuld is ook voor de dwalenden, kan zij toch niet onverschillig blijven voor de dwa ling zelve; zij is dan ook verplicht de bedriegers het masker af te rukken. De Kerk kent generlei voorkeur voor enig blok van volkeren of landen. Het gaat slechts om een „vóór of tegen Christus", door Wiens Heilig Bloed al leen de vrede kan hersteld worden. De laatste weken gaven een nieuw voorbeeld van het onderling wantrou wen in de verdaging van een confe rentie, waarop de hoop der wereld ge vestigd was. Alleen een wijze politiek van hen, die het lot der wereld in han den hebben, kan een anders onoplos baar probleem tot oplossing brengen. De waarheid moge haar weg terug vinden naar het hart van hen. die de wereld regeren. De Heilige Vader schilderde de ellende van de oorlog; nog zijn de gevolgen van de laatste strijd niét voorbij en reeds beklemt de wereld de zorg om wat ko men zal. Zijne Heiligheid gaf aan het slot van Zijn Kerstboodschap, waarvan het uitspreken ongeveer 35 minuten duurde, Zijn Apostolische Zegen aan da gehele wereld en in het bijzonder aan de zieken, de warklozen, allen, die be dreigd worden, en de krijgsgevangenen, die nog niet naar huis zijn teruggekeard. DAG RN NACHT Naar het A.N.P. verneemt, is de commissie van advies inzake de sa larissen van directeuren, rectoren en leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs erin ge slaagd een oplossing te vinden voor de salariëring der docenten bij deze takken van onderwijs en heeft zij he den een eenstemmig advies aan de mi nister van Onderwijs uitgebracht. Dit advies biedt de mogelijkheid voor lopig de bestaande moeilijkheden te ondervangen, aangezien de minister zich ermede kan verenigen. De in houd van het advies zal binnenkort bekend worden gemaakt. Kaarten 1.zijn verkrijgbaar bij Boek handel Jonckbloed, Binnenweg 1; Wieken- plein 12; Swinkels, Balistr. 15; Brouwer, Talmastraat 4; Floris, Rijnstraat 40 en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespr. Zondag v. 121 uur a/d zaal (Adv.) B. en W. van Heemstede hebben be sloten gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van meubilair en banken voor de St. Henricusschool aan de Herenweg- iKisr-f 4 v<X, p.W;.\,5 7<s.i*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2