Generaal Markos vormt een „vrije Griekse regering In een fel kwartiertje sloegen Rotterdammers hun slag Dreigende dijkdoorbraak bij Gouda tijdig bezworen VE E Regering te Athene gaat bestaars- apparaat zuiveren Honderden communisten gearresteerd Kerstboodschap van Truman Communisten bedreigen Moekden Zondagsrijverbod blijft gehandhaafd De Zwaluwen verliezen Oplettende arbeider constateerde hevige verzakking 4tmmd doel %i{n fans r Wij luisteren naar \Amh Congres Communistische Partij met 3-1 EINDELIJK NEDERLAAG VOOR DURNLEY J ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 PAGINA 3 99 Aansluiting bij de Kominform Spoorwegen historisch gegroeid bedrijf Autobussen ADVIES VAKRAAD GRATIFICATIE VOOR KAPPERS- PERSONEEL Ronde va.ru jsTe<ierla.r\ct Sneek noo K.n SCHAAKRUBRIEK Raadselachtige VAhdMrytiCviQ. Liturgische Weekkalender LWordt mrvplgdy Beurs van New York Generaal Markos Vafiades, de opper bevelhebber van de Griekse opstandelin gen heeft Woensdag een proclamatie uitgegeven, waarin hij de vorming van een „voorlopige vrije democratische re gering" aankondigde. Markos zelf is minister-president en minister van Oorlog; vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken: Jo- han Joannides, lid van het politiek bu reau der communistische party; Buiten landse Zaken: Petros Roussos; Justitie: Miltiades Porphyrogenis, lid van het centrale comité der communistische party; Sociale Zaken en a.i. Onderwijs: de voormalige professor in de chirurgie te Athene Petros Kokallis; Landbouw: Dimitrios Vlantas; Economie: Leonidas Stringos, de voormalige directeur van het communistische blad Rizopastos. De regering SophoelisTsaldaris te Athene heeft uitgebreide maatregelen genomen om aan de nieuwe toestand het hoofd te bieden en de „guerillastrjj- ders in de achterhoede" onschadelijk te maken. De regering heeft besloten het bestuursapparaat van alle communisti sche elementen te zuiveren. De moge lijkheid wordt bestudeerd om de com munistische partij buiten de wet te stel len en alle verenigingen, die zich bezig Na de lichten aan een reusachtige Kerstboom op een der grasvelden bij het Witte Huis te hebben ontstoken, heeft President Truman op Kerstavond een Kerstboodschap gericht tot het Ameri kaanse volk en de wereld. De woorden van Paulus: „En nu blijft geloof, hoop en liefde" het grondbeginsel noemend, dat de Amerikanen als basis van hun leven hebben gekozen, wees Truman er op, dat velen in Europa en Azië het Kerstfeest niet thuis kunnen vieren, zoals voor het eerste Kerstfeest ook geen plaats in huis gevonden kon worden. „Zij, die wederom in armoede en verbanning en gescheiden van wie hun lief en dierbaar zijn, het Kerstfeest moeten vieren, zullen zich weinig geluk kig voelen. Nu wij ons dit jaar in een land van overvloed op het Kerstfeest voorbereiden, zouden wij harteloos zijn, indien wij onverschillig waren voor de situatie van minder gelukkige mensen overzee." Door hulp te verlenen, aldus Truman, doen wij de hoop in hun harten herleven en hiermee zal ook het geloof terugkh- ren het geloof in de waardigheid van het individu en in de broederschap der mensen. Wij hebben in een deel der be hoeften voorzien, doch wij zullen nog meer doen. Naar in Sjanghai wordt vernomen, zijn Chinese communistische troepen Woensdag de stad Liaotjsoeng, 65 K.M. ten Zuidwesten van Moekden, de hoofd stad van Mandsjoerije, binnengedron gen. Volgens berichten uit nationalistische bron bereiden de communisten zich voor op een grote aanval op de stad Koengtsjoelin, een nationalistisch bol werk aan de spoorlijn Moekden— Tsjangtsjoeng. houden met anti-nationale intrigues, te ontbinden. De politie heeft honderden communis ten en personen, die ervan verdacht worden lid te zyn van communistische organisaties, gearresteerd. Zij kwam daarbij een complot op het spoor, dat zich ten doel stelde enkele ministers en politieke leiders uit de weg te ruimen. De leden van het complot zouden direct van generaal Markos hun opdrachten hebben ontvangen. (Van onze speciale verslaggever) In een althans uiterlijk rustige sfeer, waarin slechts een, na een door een Fransman gehouden, vrijwel onverstaan bare rede gezongen „Internationale" eni ge opleving bracht en alle innerlijke conflicten blijkbaar van tevoren al wa ren weggewerkt, heeft 'de Communisti sche Partij Holland op Kerstmis! in de kleine zaal van het R. A. I.-gebouw te Amsterdam haar congres gehouden. Van de Kerstsfeer van vrede en ver zoening was niets te merken; de zeer vele sprekers- uitten slechts klachten over alles, wat„ zich in Nederland af speelt en zwegen over de klachten althans in het openbaar die Partij leiding met name over de redactie van „De Waarheid" ën over „reactionaire machten" in de eigen gelederen in haar verslag van een vergadering, ter voor bereiding van dit congres, had geuit. De partijsecretaris, de heer P. de Groot, laakte het plan-Marshall en zei- de, dat men van West-Duitsland een on afhankelijke staat wil maken. Hij hekel de de Nederlandse politiek in Indonesië en vond zelfs in de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting een bewijs, dat de regering Nederland aan Amerika verkoopt, want door de verhoging zullen de bioscopen moeten sluiten, waardoor ze gemakkelijk en goedkoop door de Amerikanen „opgekocht" kunnen wor den. Vervolgens deelde spr. mede, dat de C. P. N. in contact zal treden met het onlangs door de 9 grote communistische partijen opgerichte internationaal infor matiebureau. Spr. kondigde een wijziging in de sta tuten aan, waardoor de partijleiding ieder, die volgens haar onbetrouwbaar is, kan royeren onder het motief, dat de partij tegen spionnage en sabotage van binnendringers en waarnemers uit an dere partijen moet worden beschermd. Daarna werd een voor de pers geslo ten huishoudelüke vergadering gehou den, waarin deze belangrijke statuten wijziging is behandeld mitsgaders wat er zo al aan vast zit aan royementen van redactieleden van „De Waarheid". Daarover werd echter niets medegedeeld. Gisteren is de vergadering in het open baar voortgezet en vandaag zou de heer De Groot de sprekers beantwoorden. Aan de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer inzake de begroting- van Verkeer en Waterstaat ontlenen wy het volgende: De minister zal de wens om nauw keuriger toezicht op hef Zondagsrijver bod voor personenauto's (behoudens ontheffing) nogmaals onder de aan dacht van zijn ambtgenoten van Bin nenlandse Zaken en Justitie brengen. Justitie brengen In verband met de noodzakelijke be perking van het benzineverbruik is het niet mogelijk het rijverbod op Zondag op te heffen. De door verschillende leden geuite wens, dat de Staat een zodanige zeg genschap in het spoorwegbeleid en -beheer zou krijgen, dat de spoorwegen hun huidige particuliere karakter zou den verliezen en rechtstreeks onder con trole van de volksvertegenwoordiging zouden komen te staan, is niet die van de minister. Hij schaart zich aan de zijde van die leden, die de tegenwoor dige, als het ware historisch gegroeide beheersvorm van de Spoorwegen, een zeer goede achten. Het ligt in de bedoeling bij de weder opbouw van het spoorwegapparaat alle hoofdlijnen van het net rnet electrische tractie uit te rusten en de nevenlijnen met Diesel-electrische tractie. De Ned. Spoorwegen en de vervoersbe drijven, die aan haar zijn verbonden, hebben in totaal 150 complete autobus sen en 1475 autobus-chassis aangekocht. 1 December waren reeds 4555 bussen in bedrijf genomen. Met de aanschaffing van dit rollend materieel is een bedrag van ongeveer 40 millioen gulden gemoeid. Voor de particuliere bedrijven, die los van de Spoorwegen werken, zijn 950 toewijzin gen verstrekt en verder hebben zij 955 chassis voor de bouw van autobussen toegewezen gekregen. Voorts hebben de N. S. nog 110 complete bussen ter be schikking van particuliere bedrijven ge steld. (Van onze R'damse sportcorrespondent) Rotterdam, 26 December En toen ineens lukte het. De voorhoede van 't Rotterdams elftal speelde vrijer, veel royaler en meer gedurfd. Het spel werd open ge gooid, er werd verdienstelijk ge switcht en die manoeuvre was voldoende om het vuurtje aan te wakkeren. Van Male maakte de gelijkmaker en binnen tien minu ten hadden vervolgens Brandes en Schrumpf de stand op 31 ge bracht. Dit was voetbal, waarop iedereen de gehele eerste helft in het halfvolle Feijenoordstadion had zitten wachten. In een kwartier na de rust was toen het pleit beslecht. Ongetwijfeld heeft de afwezigheid van Möhring op de spil- plaats en De Vos als linksachter bij de Zwaluwen 'in 't tweede gedeelte van de wedstrijd de blauwhemden geen goed gedaan. Die trapvaste spil domineer de niet in de eerste vijfenveertig minuten, maar nu hij weg was, bleek er een gat te zitten in de verdediging van de Zwaluwen, die in die eerste periode ongetwijfeld het beste spel te zien gaven. Het verschil was zo duidelijk te zien, al scheen het Rotterdams elftal in de meerderheid te zijn. Zijn aanvallen wa ren zeker talrijker, maar de voorhoede spelers kenden elkaar niet, in elk geval begrepen zij elkaar onvoldoende. De stormachtige aanvallen direct na de af trap beloofden veel, maar zij liepen alle dood.' Nu eens was het plaatsen slecht, dan weer deugde het schot niet. Talloos waren de keren, dat aanvals leider Brandes een bal weg gaf: hij veronderstelde ergens een medespeler die er niet was en hij plaatste zodoende zonder te kijken. Over het algemeen is er door de Rotterdammers wisselvallig gespeeld. Er waren momenten, dat men een falende speler van straks niet terugkende door plotseling werkelijk een stunt van dezelfde voetballer te zien. Dat gaf wel een aantrekkelijk aspect aan het geheel, maar de manier De aftredende Italiaanse gezant in Zweden, Bellardo Ricci, is Kerstdag in zijn ambtswoning te Stockholm door een krankzinnige Italiaan, Giuseppe Capocci, met een schaar doodgestoken. De ministers van Verkeer en Water staat en van Economische Zaken heb ben met ingang van 1 Januari 1948 in gesteld een Zuiveringsraad voor verkeer en voor hotel-, café-, restaurant-, pen sion- en aanverwante bedrijven, welke zyn zetel heeft te 's Gravenhage. Aan de oplettendheid van een ar beider van de Provinciale Waterstaat uit Gouda hebben de inwoners van deze stad het te danken, dat de straten van hun stad en de kelders van hun huizen op de Tweede Kerst dag niet onder water zijn gelopen. Deze man ontdekte des m«rgens een hevige verzakking in de dijk aan de Oostzijde van de Gouwe, het ka naal, dat vlak ten Zuid-Oosten van het lager gelegen Gouda door de Jnlianasluis in verbinding staat met de Hollandse IJssel en naar het Noorden l°pend via Boskoop bij Gouwsluis uitloopt in de Oude Ryn. Met man en macht is daarop een ploeg van 50 arbeiders van de Provin ciale Waterstaat begonnen de dreigen de dijkdoorbraak met behulp van zakken .zand en stenen te voorkomen. Boven dien liet de hoofdingenieur de keersluis Geen mistletoe in Canada Het dubbele Kerstfeest - Zoete gaven voor de Berlijners Romantiek in de haven van Londen Met de mistletoe is het dit jaar niet goed gegaan. Canada heeft het vrijwel zonder zijn takjes moeten stellen. Dit belangrijke artikel werd na melijk vroeger ingevoerd uit het Zuiden van de Verenigde Staten: Florida, Texas, Californië, en uit Mexico. De betaling geschiedde in dollars, en omdat Canada daar tegenwoordig zuinig mee moet zijn. heeft men maar afgezien van de mistle toe. Of nu echter de Canadese meisjes met Kerstmis verstoken zijn gebleven van de kussen, die een plaatsje onder de mistletoe opleverde, is een andere vraag. Ook in Palestina zag het er voor hen, die het van dit liefdeskruid moeten heb ben, slecht uit. Hier lag de schuld niet by de dollars, doch by de Arabisch-Jood- se spanning. Die takken immers moesten worden gesneden in de bergen, waar juist de strijd tussen de beide bevolkingsgroe pen soms plotseling losbarst. En daardoor werd voor de leveranciers deze soort van broodwinning zo weinig pleizierig. dat slechts een enkeling er aan begonnen is. Het grapje van het dubbele Kerstfeest is ook ditmaal weer toegepast. De passagiers van een Australische Sfcymaster, die op 24 December uit Sydney naar San Francisco vertrokken is, heb ben aan boord van het vliegtuig eerst het biy gebeuren herdacht vóórdat zij de in ternationale tijdslijn tussen Fije en de Kanton-eilanden passeerden, en toen nog eens nadat men over die lijn heen was en dus andermaal op 25 December leefde. De luchtvaartmaatschappij za-S blijkbaar de humor van het geval in en serveerde tweemaal een Kerstdiner. Ook de bemanning van e,en tankschip der Amerikaanse marine op de Stille Oceaan herhaalde de eerste Kerstdag na het passeren van de tijdslijn. Het 560 personen vervoerende passagiersschip „Phoenix" echter, dat in tegenoverge stelde richting voer had in het gehee. geen eerste Kerstdag, maar sprong over van vigilie op Tweede Kerstdag. Ach, de Beriyners hebben ook hun Weihnachten gevierd. Voor het eerst onder de bezetting hebben ze koffie ontvangen, en wel in een hoeveel heid die groot genoeg was voor twee a drie kopjes. Er waren cok :iog vijf klont jes suiker, twee eetlepels jam. vijf snoep jes en yier koekjes by. Vrouwen en kan deren kregen een dubbele toewijzing, mannen onder de 50 jaar ontvingen een flesje „Schnapps" extra, terwyi aan mannen boven de 50 jaar nog een fles wijn werd toegekend. nkele dagen geleden kwam er een brokje romantiek de haven van Londen binnen. Het was een kloek zeilschip, de viermaster „Pamir", die na een reis van 81 dagen over de wereldzee thuisvoer, met als teken van een goede reis de staartvin van een haai in de boegspriet. Schooljongens en oude zee lieden stonden mannetje aan mannetje in de Victoria-haven, waar het schip zou meren. Schepen en rivierboten, vertegenwoordigers van een jonger scheepvaartgeslacht, hadden order ont vangen, de „Pamir" een ruim vaar water te geven. Zij groetten met fluit signalen toen het schip de Theems op voer. De zeilers behoefden echter niet te kruisen in de havenmond: zy streken het doek en lieten zich door drie sleepboten naar de kade brengen. De havenautori teiten zyn inmiddels overstroomd met verzoeken van avontuurlijke boekenle zers en vergrijsde varensgasten die het schip willen bezichtigen te Gouwsluis onmiddellijk sluiten, zodat bij een eventuele doorbrjfek het water van de Oude Rijn niet in het kanaal kan stromen. Aan de Zuidzijde weert de Julianasluis het water van de IJssel. Tenslotte is men met een gemaal, dat dicht by deze sluis staat, begonnen het water uit de Gouwe in de IJssel te pompen. Gehoopt wordt het waterpeil in het kanaal op deze wijzei één meter te verlagen, hetgeen de arbeiders bij de verzakte dijk enig respijt geeft. De dijk van de Gouwe is grotendeels aangelegd op grasland. Vijfhonderd me ter ten Noorden van de Julianasluis, daar waar het kanaal het dichtst de stad Gouda nadert, is een gedeelte aan de buitenzijde bijna volkomen in de klei wefegezakt. Aan de waterzijde is de dijk echter nog intact gebleven. Thans wordt getracht dit nog niet verzakte gedeelte dusdanig te stutten, dat het niet tot een overstroming komt. Nadat in de loop van de avond het gemaal bij Gouda zoveel water uit de afgesloten Gouwe naar de Hollandse IJsel had gemalen, dat het peil in het kanaal bijna 60 c.m. was gezakt en de arbeiders de verzakte dijk dusdanig had den gestut, dat verder gevaar van een doorbraak uitgesloten geacht kon wor den, zijn de werkzaamheden aan de dijk gestaakt. Het gemaal blijft voorlopig nog pompen. De Vakraad voor het Kappersbedryf heeft besloten de werkgevers te advise ren ter gelegenheid van Kerstmis .of bij de Jaarwisseling het kapperspersoneel een gratificatie toe te kennen van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de ondernemin gen in het film. en bioscoopbedrijf ge adviseerd op Oudejaarsvond, te sluiten. van spelen van de Zwaluwen voldeed ons toch beter. Zij waren vrij constant in een behoor lijke vorm. Hun passes waren beter ge richt in elk geval voor de rust en het hoge plaatsen was net iets over de tegenstander heen. Rechtshalf Schaap na de rust als spil vestigde de aandacht op zich door zijn kalm en handig optreden; hij schiet met beide voeten even goed en ziet uitstekend de open plekken. Ook in de voorhoede werd menigmaal knap werk gedaan, werk, dat nutteloos scheen met een doelman daar tegenover als Landman. Wat hij deze middag weer heeft gepres teerd, grenst aan het ongelooflijke. Dé „open doekjes" waren legio en verdiend. De ene maal, dat hij werd gepasseerd Groeneveld kwam na een kwartier spelen alleen voor hem en schoot zo verrassend goed in, dat Landman zelfs geen kans had om te reageren komt volledig door het bekwame combineren van de Zwaluwen. In het andere doel stond Jacobs van Limburgia. eveneens een doelman, die zijn vak verstaat, maar nog lang niet van het gehalte van de Neptunusman. Beide ploegen kwamen gewijzigd in het veld, de Rotterdammers zagen on geveer de helft van hun elftal anders opgesteld. Scheidsrechter v. d. Meer werd het niet moeilijk gemaakt, want er werd sportief gespeeld. In het begin wel eens teveel met de gedachte, dat het toch geen competitiewedstrijd gold, het geen niet slaat op de sportiviteit, maar op ver naar voren gespeelde ballen, die kalm uit gingen of achter rolden. Lang zamerhand kwam er meer spirit in en toen werd het een vrij levendige wedstrijd. Voor de eerste maal na de oorlog heeft Burnley meer dan twee goals tegen zich laten maken. Met 32 won Preston thuis en het was tevens de eerste neder laag van Burnley in een uitwedstrijd van dit seizoen. Sinds 27 September had de club geen nederlaag meer geleden. Het spreekt wel van zelf, dat de neder laag van Burnley de positie van Arsenal aan de kop van de ranglijst, versterkt. Eerste divisie: Blackb. R.Derby 34; Blackp.Stoke 1—2; Burnley—Preston 10; CharltonMiddlesbr. 10; Grimsby T.Chelsea 00; LiverpoolArsenal 13; Manch. Un.Portsmouth 32; Sheff. Un.—Bolton 2—1; Sunderland— Everton 2—0; A. Villa—Wolves 1—2; EvertonSunderland 30; Manch. C.— Huddersf. T.1—1; Preston—Burnley 3—2. Arsenal 22 35 Burnley 23 32 Preston 24 30 Derby C. 23 26 Blackpool 22 25 Wolves 22 25 A. Villa 23 25 Everton 24 25 Middlesbr. 22 24 Manch. Un. 22 24 Manch. C. 23 23 Tweede divisie: Charlton 22 22 Chelsea 22 21 Liverpool 23 21 Huddersf. 23 21 Sheffield 23 21 Sunderland 23 21 Portsmouth 22 19 Stoke 23 19 Bolton 22 15 Blackb. R. 22 14 Grimsby T. 23 13 BrentfordLeicester 22; CoventryBarnsley 32; Fulham —Plymouth 1—1; Millwall—Birmingham 00; TottenhamChesterfield 30; BarnsleyCoventry 01; Bradford- Southampton 13; CardiffBury 22; Done. R—Notts 2—0; Leeds Un.—Luton T. 0—2; Sheff. W. Westham 5—3; West BromwichNewcastle 01. Birmingh. 23 33 I Tottenham 23 28 W. Bromw. 23 30 Southampt. 23 28 Newcastle 23 29 Westh. Un. 23 26 Cardiff C. 23 28 I dtKool A1+neL* l«*Mt f f w V Lei etc* Loesd (j*" - fcj K» ven. Mn OSTareckt Vkektt M**sVickf" Hier voor het eerst de Ronde van Nederland in beeld. Er zijn inmiddels enkele aanvullingen gekomen op het schema var. de vorige week, dat nog niet helemaal volledig was. Zo is besloten de weg tussen Helmond en Venlo over Venray te kiezen. Verder wordt, behalve op de rit Maastricht Eindhoven, ook tijdens de étappe NijmegenMaastricht de Cauberg genomen, zodat deze vervaarlijke Zuid-Limburgse reus tweemaal in het geding komt. Op de zesde étappe gaat de tocht eerst van Eindhoven naar Tilburg, dan via Den Bosch en de Langstraat naar Breda; verder zoals reeds bekend werd gemaakt. De étap pe EindhovenHulst heeft nog een belangrijke wijziging ondergaan in Zeeland, waar men niet via Krab- 1e étappe Zaterdag 24 April: AmsterdamGroningen 2e étappe Zondag 25 April: GroningenEnschede 3e étappe Maandag 26 April: Enschede—Nijmegen 4e étappe Dinsdag 27 April: NijmegenMaastricht Woensdag 28 April: Rustdag te Maastricht 5e étappe Donderdag 29 April: Maastricht—Eindhoven 6e étappe Vrijdag 30 April: EindhovenHulst 7e étappe Zaterdag 1 Mei: HulstRotterdam 8e étappe Zondag 2 Mei: RotterdamAmsterdam Totale afstand ongeveer bendijke en Ossenisse, maar via Middelburg, Vlissingen en Breskens rijdt. Op' de étappe Hulst—Rotter dam steekt men dan over naar Krabbendijke. Van Bergen op Zoom is de route gekozen via Steenbergen en Zevenbergen. Bij Dordrecht wordt nog een zijsprongetje gemaakt naar Gorcum, alvorens de karavaan naar Rotterdam rijdt. Op de laatste étap pe wordt ook het Westland aange daan (Vlaardingen, Maassluis, Naald wijk, Poeldijk) en is na Haarlem, via Aalsmeer, Uithoorn en Loenen, ook Utrecht nog in het traject opgeno men. De totaal-af stand is ruim 1700 km. over de acht étappes als volgt ver deeld: 220 KM 230 KM 220 KM 200 KM 180 KM 275 KM 180 KM 210 KM 1715 KM Ladder wedstrijd. Oplossing van de driezet no. 817 van dr. M. Niemeücr Tijdschrift N.S.B. Februari-Maart 1942. 1. Rh2 dreigt 2. Pe5t enz. 1Td-lijn. 2. Pg5t enz. 1Pf onv. 2. Rh5t enz. 1Pf5, 2. Pg5f enz. 1Pc6 (Pg6). 2. Rc6 (Rxc6) enz. In „Nederland op z'n best" beschrijft dr. Niemeijer de inhoud aldus: Een witte helfpenning. gemaskeerd door 2 zich op dezelfde lijn bevindende zwarte stuk ken. Zwart pareert door met Td5 of Pf7 te spelen wit's dreiging, doordat na zwart's tweede zet het witte paard, het welk mat zou moeten geven, door een zwarte raadsheer op g8 gepend zou raken. Niet onaardig oordeelt de heer PER DOOS CO CT Zaterdag HILVERSUM II 415 M. 17.00 Wigwam. 18.00 Ork. zonder naam. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Lord Jum- patit. 19.00 Nieuws. 19.20 Ork. zonder naam. 19.30 Gram. 19.45 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Wie weet. 20.30 Lichtba ken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Dansles. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I 301 M. 17.15 Volksconc. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Regering. 19.00 Cello. 19.30 Jeugd. 19.45 Regering. 20.00 Nieuws. 20.08 De winkel van Sinkel. 21.15 Soc. commentaar. 2130 Vindobona 22.00 Adriaan en Olivier, hoorspel. 22.30 Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Gram. Zondag HILVERSUM II 415 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Mozart. 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Kerkd. 11.30 Handel. 12.15 Apologie. 12.30 Ork. z. naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Ork. z. naam. 13.35 Pluvier knapt het op, feuilleton. 14.05 Don Giovanni, opera. 15.05 KVP. 15.15 Cabaret. 15.45 Tom bola. 16.10 Boeckhuys. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkd. 19.00 Psalmen. 19.15 Bij- bel. 19.30 Nieuws. 19.45 Gram. 20.12 Gewone man. 20.20 Zilvervloot. 21.00 Satans Volk, luisterspel. 21.40 De klokken van St. Mary. 22.15 Avond gebed. 22.30 Nieuws. 22.50 Gram. HILVERSUM I 301 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.40 Barcarole. 9.15 Men vraagt. 9.45 Geest, leven. 10.00 Kamerkoor. 10.30 Tolstoi. 11.00 NVV. 12.00 Gram. 12.40 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Romancers. 13.50 Spoor wegen. 14.00 Gram. 14.05 Boeken. 14.30 Ravel. 15.00 Film. 15.15 Pierre PaUa. 15.45 Skymasters. 16.30 Repor tage. 17.00 Gram. 17.30 Ome Keesje. 17 50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge sprek met de lezer. 18.30 Regering. 19.00 Kerkd. 20.00 Nieuws. 20.15 Waltz- time. 20.45 Hersengymn. 21.15 Aller lei. 21.20 Speeldoos. 21.40 Paul Vlaan deren. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Maandag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Schrijvers. 11.50 Zang. 12.15 Or gel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mariniers kapel. 14.00 Vertelling. 14.00 Giacon- da. 15.00 Gram. 15.30 Sextet. 16.00 Bijbel. 16.45 Grieg. 17.00 Kleuters. 17.15 Koperkwartet. 17.35 Orgel. 17.45 Sans Souci. 18.15 Sport 18.30 Piano. 19.00 Nieuws. 19.15 Leeslamp. 19.30 Gram. 19.40 Z.-Afrika. 20.00 Nieuws 20.15 Ravel. 22.00 Cursus Orgel. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.00 Ka mermuziek. 23.30 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Regenboog. 11.20 Piano. 11.45 Voor dracht. 12.00 Carcassola. 12.38 Film. 13.00 Nieuws. 13.20 Ramblers. 13.50 Gram. 14.00 Moeders. 14.15 Kwartet. 14.45 Andrew. Hawthorn, hoorspel. 15.55 Kamerork. 16.30 Fabel. 16.45 School. 17.00 Kamerork. 17.30 Gram. 17.45 Regering. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel. 18.30 Regering. 19.00 Silvestry- kwartet. 19.15 Transport-arbeiders. 19.45 Regering. 20.00 Nieuws. 20.15 Ca baret. 20.45 Gram". 21.00 P. v. d. A. 21.20 Meester-trio. 21.50 Gram. 22.00 P. v. d. A. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-orkest. door BRAM VERSCHOOR 58) Haar gezicht betrok; ze wilde klaar blijkelijk niét aan gevaar worden her innerd. „Gelukkig niet," antwoordde ze. „Ik heb me trouwens strikt aan uw raad gehouden en ben 's avonds nooit uitge gaan, terwijl ik overdag altijd, wanneer ik buiten moest zijn. gezelschap had." „Het is niet aangenaam, daaraan te denken, doch ik meen, er uw aandacht even althans op te moeten vestigen. Uw verblijf bij uw vrienden is, mogen wü aannemen, voor Van Balen een geheim gebleven. Dit adres echter moet hem zeer goed bekend zijn.'' „O. begint u alstublieft niet weer. En als u mij een groot genoegen wilt doen, spreek er dan vooral niet over tegen oom. Wanneer er nu ook nog vrees by komt, dan heeft hij volstrekt niets meer aan het leven." „En toch moet u op uw hoede Wijven. U zegt zelf, dat er een overmatige be langstelling wordt getoond door het publiek en vooral door mensen van de krant. Hoe gemakkelijk moet het zijn, als journalist toegang te verkrijgen." „Daar vergist u zich. Ik laat geen journalisten bij oom toe, nu niet meer. En bovendien," ze glimlachte zelfverze kerd, „ik kèn die man immers." „Hij zou zich wellicht anders kunner. voordoen, dan hij in werkelijkheid is," sprak mijn vriend. „Maar wanneer u denkt, dat het uw oom bijzonder zal aangrijpen, indien ik over het gevaar spreek, waarin hy stellig verkeert of zal gaan verkeren, dan zal ik dat voor he den althans achterwege laten. Wat ik van uw oom weten wil, is trouwens niet zozeer, wat hij denkt te gaan doen. doch wat hij dacht te gaan doen." Ze trok de wenkbrauwen op in een vraag. A.A. was dan ook lichtelijk duis ter. „Hij vroeg mij een onderhoud, bij zich aan huis, omdat de trein hem te ver moeiend was. In plaats van dat onder houd te doen plaats hebben, ging hij met de trein niet naar mij, doch naar Parijs, wat een heel wat bezwarender reis is. Waarom hij mij spreken wilde, Is wat ik graag van hem horen zou en dan bovendien: waarom hij zo spoor slags naar het buitenland snelde." „Ja, dè,t weet ik natuurlijk niet. Hy heeft met geen woord gerept over iets, waarvoor hij weg ging. Ook tegenover de politie niet. Ik heb het idee, dat het een plotselinge Inval geweest is. Erg plotseling, zo u wilt, doch daarom nog niet met een bijzondere betekenis. Intus sen zal oom zelf u daarover vermoede lijk wel willen inlichten, wanneer hij straks is opgestaan. Ik hoop alleen, dat het hem niét te veel vermoeien zal." „We zullen het zo goed mogelijk in kleden," beloofde A A. Ik had het gevoel, dat er gezegd was, wat er gezegd moest worden Aangezien Van Bemmelen echter nog niet was op gestaan en we dus moesten wachten, aangezien men daarenboven niet zwij gend tegenover elkaar kan zitten, zon der een beklemming op te roepen, die de daarna volgende conversatie sterk belemmert, hield A. A. het gesprek gaande. Hij vermeed het pijnlijke on derwerpen aan te roeren; een bewijs, dat hij, al lijkt hij soms zeer ongevoelig, met veel tact weet op te treden indien hij dit gewenst acht. Ik was nieuwsgierig naar de ontmoeting met de verdwenen rentenier, ik keek op de klok op de schoorsteenmantel en constateerde, dat we reeds ruim een kwartier in de kamer vertoefden. Ik liet het gesprek tussen A. A. en mevrouw Van Bemmelen langs me heen gaan. Totdat ik werd opge schrikt door het horen van een naam, die ik totaal niet verwacht had. „Hoe is het afgelopen met Waldhof, uw vroegere boekhouder?" vroeg A. A. ,Is hij door de nieuwe eigenaar Van het kantoor mee overgenomen?" „Overgenomen niet. Dat zou direct bij de overdracht gebeurd moeten zyn en het gebeurde niet. Wat daarna is over eengekomen, is mij niet bekend. Wel weet ik, dat Waldhof het nog eens zou proberen. Hoe komt u daar zo op?" „Vertrouwde u hem volkomen?" Opnieuw gingen haar wenkbrauwen omhoog. „Waarom zou ik hem niet hebben vertrouwd? Hij was de enige trouwens, die iets van de zaak wist en toen mijn man stierf, was ik de eerste dagen dus wel op hem aangewezen, of ik hem vertrouwde of niet. Doch ik zou niet weten, waarom ik hem zou hebben moeten wantrouwen." „Och, Ik óók niet. Men zoekt echter in elke richting en ergens moet toch een band liggen, die de verschillende pur.ten met elkaar in contact brengt." „Dan zou ik aan Waldhof maar niet meer denken," zei ze. „Bent u er zeker van, dat het nut teloos zou zijn?" „Waldhof Is een goede hulp geweest en zeker niet ontbloot van enige intel ligentie," antwoordde mevrouw Van Bemmelen. „Zoveel heb ik echter wel uit uw vage gezegden afgeleid, dat u achter al wat er is voorgevallen een bij zonder scherpzinnige drijfkracht zoekt En die zult u bij onze vroegere boek houder stellig niet vinden." „Och, ik zeg maar zó," besloot A. A. En hij ging voort over iets geheel an ders, over de vermoeienissen van het huishouden in een weliswaar niet vreemd, doch evenmin eigen huis. Vroeg of zij al hulp in het vooruitzicht had, want dat ze toch niet alles alleen zou kunnen blyven doen. Hij toonde zich opnieuw een onderhoudend causeur, doch opnieuw gingen mijn gedachten uit naar de rus tende oom, die nu toch langzamerhand wel eens mocht opstaan. Anders had mevrouw ons beter wat later kunnen doen terugkomen meende ik. Het bracht evén een niet onwelkome onderbreking, toen er gebeld werd en mevrouw de kamer uit moest om te zien, wie er was. „Hoe kom je zo opeens op die Wald hof?" vroeg ik. „Je moet toch iets zeggen?" antwoord de A. A H. F. Fluitman: „Om dit kunstproduct na te bootsen is meer dan een „Vermeer" nodig.". Probleem no. 820 abc d f g h Wit geeft mat in drie zetten. Oplossingen tot en met de tweede zet van wit binnen drie weken te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C. Wij wensen de lezers een Zalige Kerst mis en bij Voorbaat een Zalig Nieuw jaar toe. In September-October-November won de heer J. Verheggen, Brussel, met 243 punten de prijs. Daarop volgen de heren Classicus, Venray, 231 pnt. H. J. de Boer, Enkhuizen, 207 pnt. W. J. Lensing, Amsterdam, 207 pnt. H. Gerrits, Amster dam, 201 pnt. enz. enz. Grote Bondswedstrijden 1947. Uit de veteranen-groep. Fajarowics-Gambiet. Wit: G. W-, J. Zitterstevn. Zwart: J. Boers. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4. e7—e5; 3. d4 xe5, Pf6e4: 4. Pgl—f3. Pb8—c6: 5. Ddld5, Pe4cö; 6. Rel—g5. Rf8—e7; 7. Rg5d2. Pc5—e6: 8. a2a3, a7a5; 0 g2g3?, b7b6; 10. Rfl—h3, Rc8—b7; 11. Rh3xe6?, f7xe6; 12. Ddö—d3. Pc6X e5; 13. Dd3—c3, Pe5xf3t; 14. e2xf3. 0—0; 15. 0—0. Tf8xf3: 16. Dc3c2, Dd8-f8; 17. Rd2—f4. Tf3xf4!; 18. g3xf4. Df8xf4; 19. f2—f3, Re7—c5t; 20. Kgl—g2. Rc5—d6; 21. Tfl—f2. Df4xh2; 22. Kg2—fLDh2— hit; 23 ïfcfl—e2, Rd6—g3; 24. te—fl, Dhlh2t. Wit geeft het op. Een vlot partijtje. Tijdschrift K.N.S.B. Nov.-Dec. ZONDAG 28 December: H.H. Onnozele Kinderen; 2 octaaf v. Kerstmis; Credo; Pref. v. Kerstmis. MAANDAG: H. Tho mas; 2 octaaf v. Kerstmis: Credo; Pref. v. Kerstmis: den Bosch: 3 octaaf v. St. Jan. DINSDAG: Mis v. d. Zondag onder octaaf v. Kerstmis: 2 octaaf v. Kerstm.; Credo; Pref. v. Kerstmis: den Bosch: 3 octaaf v. St Jan. WOENSDAG: H. Sil vester; nieuwe Pausmis; 2 octaaf v. Kerstmis; Credo; Pref. v. Kerstmis: den Bosch: 3 octaaf v. St. Jan. DONDER DAG: Besnijdenis des Heren (octaaf v. Kerstm.); Credo; Pref. v. Kerstmis. VRIJDAG: octaaf v. H. Stephanus; 2 Deus qui salutis: 3 voor Kerk of "'aus: Pref. v. Kerstmis: den Bosch: onder het octaaf v. St. Jan: 2 octaaf v. H. Stepha nus: 3 Deus aui salutis: Credo: Pref. v. d. Apostl. ZATERDAG: octaaf v. St. Jan; 2 Deus qui salutis; 3 voor Kerk of Paus; Pref. v. d. Apostln.; den Bosch: geen ge bed 2 en 3; Credo. ZONDAG 4 Januari: Allerheiligste Naam v. Jezus: 2 octaaf v. H.H. Onnozele Kinderen; Credo; Pref. v. Kerstmis. Eerste klas K.N.V.B.: Velocitas—Leeuwar den 01: Tweede klas: ZVVWFC 00, AlcmariaT.O.G. 11. 26 '12 24/12 Anaconda Copper 33% 34% Bethlehem Steel 103 104 Chrysler Corp. 62',4 63% Genera] Electric 34% 35% General Motors 57% o8 Hudson Motors 20% 21% Kennecott Cooper 47% 48 A Montgomery Ward 54 55 North American Co 16% 16 Radio Corp. 9% Republic Steel 26 A f Shell Union Oil 35% 34% Southern Pacific 49% 49% Southern Railway 39 40 Tidewater 23% 28% U.S. Steel 78% 79%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3