K.L.M.-toestel vliegt tegen toren spits te Leeuwarden Op een weide zeven kilometer verder behouden geland PERIODE VAN ZACHT WEER GEËINDIGD 4 Nieuwe grondwet in Italië c „Er zijn nog geen feitelijke politieke onderhandelingen Hoe uit de komt Nederland moeilijkheden? Sovjet- C.D.U. TEGEN F-inmenging Hevige gevechten in Palestina Flinke vorst des nachts Communisten zetten hun aanvallen op de regering voort Chaos in Rusland EX-KONING VICTOR EMMANUEL OVERLEDEN Begrafenis in Alexandrië „Het hart van het Nederl. volk is bij zijn soldaten" Advies van directeur Twentsche Bank Hoog water in Overijssel .Het weer Geen der inzittenden bekwam letsel Congres van partijleiders in Berlijn Bulgaarse steun voor generaal Markos I F Tot hoofd en hart Onregelmatigheden op distributiekantoor Bonnen voor koffie en thee N SITUATIE „HOOGST CRITIEK" Verklaring van Soekiman Weg Almelo-Ommen overstroomd MAANDAG 29 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24036 "i;or Levensmiddelenwinkels werden bestormd GRIEKSE COMMUNISTEN BUITEN DE WET de I om I Voor de meeste mensen levenswea te smal en te kort experimenten uit te halen. Arrestaties tie Warmen- huizen 99 Ttfaalf doden MGR. DE J0NGHE NAAR DJOKJA ..'r MAN VERMOORD KONINGIN TERUG IN DE HOOFDSTAD Sluiting vliegveld Eelde BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties .21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnilmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cent» per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht vooi advertentlSn eventueel zonder opgave ver redenen te weigeren. Hei K. L. M.-toestel PHTCV, dat de dienst AmsterdamLeeuwarden Groningen onderhoudt, is Zaterdagmiddag bij slécht zicht in aanraking gekomen «net de toren van de St. Bonifaciuskerk in Leeuwarden. Een stuk ter lengte van ongeveer drie meter knapte van de linkervleugel af, maar de piloot zag toch kans het toestel in de lucht te houden. Hy zette het op een weide, zeven kilometer verder, neer. Geen der inzittenden bekwam letsel. Ook het stuk van de vleugel, dat op het kerkplein terecht kwam, richtte geen onheil aan. Door laaghangende wolken zou de landing op dd~ daarvoor bestemde baan van het vliegterrein Leeuwar den met behulp van de gebruike lijke radiopeilingen gedaan worden. Toen de vlieger echter daarbij net vliegterrein niet tijdig voor zich 'kreeg, trok hij de wielen in en be sloot door te vliegen met de bedoe ling een nieuwe landing voor te be reiden. Hierbij raakte hij met zijn linker-vleugelpunt de ongeveer tach tig meter hoge toren van de Sint Bonifaciuskerk te Leeuwarden, wel ke op ongeveer drie kilometer van het vliegterrein verwijderd is. Hier op besloot de vlieger buiten het ter rein te landen met het gemelde ge volg. Het vliegtuig werd bestuurd door «te Canadese tweede piloot F. S. In de Sovjet-sector van Berlijn is Zondag het congres begonnen van de partijleiders der Christelyk-Democrati- sche Unie uit alle vier zones van Duits land. Dit congres zal de omstandigheden bestuderen, welke hebben geleid tot de verwijdering van Jakob Kaiser, die zicb nog steeds als leider der partij be schouwt, en Ernst Lemmer, Kaiser's plaatsvervanger als voorzitter. Bij de opening waren twee Sovjet-of ficieren aanwezig. Kaiser verzocht dezen zich te verwijderen, hetgeen zij niet de den. Er waren geen Amerikaanse of Franse, wel drie Britse officierén aan wezig. De Amerikanen' hadden voor een uitnodiging bedankt, omdat het tegen hun principe was deel te nemen aan een zuiver Duitse bijeenkomst, die interne kwesties behandelt. Het bestuur van de C. D. U. heeft na de weigering der Sovjet-officieren om de vergadering te verlaten de Britse, Amerikaanse en Franse militaire bestu ren uitgenodigd zich op de bijeenkomst te doen vertegenwoordigen. Kaiser vertelde de conferentie later over „de moeilijkheden, die de Christe- lijk-Democratische Unie heeft ondervon den tengevolge van de voortdurende in menging van het Russische militaire be stuur in de onafhankelijke politiek der partij". In een wijk van Jeruzalem waar zo wel Joden als Arabieren wonen is het Zondag tot hevige vuurgevechten tussen beide bevolkingsgroepen gekomen. Vol gens berichten uit Arabische bron wer den vier Arabieren gedood en vijf ge wond toen leden van de Joodse verzets beweging Irgoen Zwai Leoemi het vuur op een Arabisch café openden. Te Acre werd een Britse sergeant doodgetrapt toen Arabische gevangenen probeerden uit te breken en in Jeruza lem werd een Joodse dokter doodgescho ten nabij het ziekenhuis waar hij werkte. Officieel werd bekend gemaakt dat Arabieren een overval op een trein heb ben gepleegd en daaruit rakken post, voedsel, cement en een hoeveelheid clo setpapier hebben gestolen. Het politie- escorte dat zich op de trein bevond, werd van de geweren beroofd. Naar de Palestijnse politie meedeelt, zijn. sedert 1 December bij de onlusten in Palestina 316 doden gevallen, onder wie 125 Joden, 162 Arabieren en 9 Brit ten. Voorts zijn er 270 ernstig gewonden, 474 lichtgewonden en 4 vermisten. Als gevolg stegen de prijzen op de open- luchtmarkten van de collectieve boerde rijen met sprongen. Deze markten waren tegelijk met de distributie opgeheven, daar men verwachtte, dat nu alle voe dingsmiddelen voor lage prijzen in de staatswinkels te krijgen zouden zijn. Maar na 19 December werden ze her opend. De prijs van boter, kaas en vlees stegen tot het drievoud ïan de officiële prijzen. Het Bulgaarse Nationale Comité voor steun aan het democratische Grieken land heeft generaal Markos een tele gram gezonden waarin het hem geluk wenst met de vorming van zijn nieuwe onafhankelijke regering in Griekenland en hem alle morele hulp die mogelijk is, toegezegd. Uitdrukking wordt gegeven aan de hoop, dat de „vreemde bezetters" spoedig uit Griekenland verdreven zullen wor den en dat de Grieken zich snel zullen bevrijden- van de „monarchistische-fas- cistische agenten" van de bezetters. Lei der van 't comité is dr. Angeloff, lid van het presidium der Bulgaarse Nationale Vergadering. De Veiligheidsraad komt Dinsdag voor de laatste maal in zijn huidige samen stelling bijeen. Op deze vergadering zul len Brazilië, Australië en Polen uittreden en worden vervangen door Argentinië, Canada en de Oekraïne. Kroon, terwijl Robert Wynne Robin son gezagvoerder was. Dezelfde bemanning had ook reeds de eerste dienst op deze lijn uitge voerd. Er is gebleken, dat de hoogtemeter in tegenstelling tot geuite veronderstel lingen niet heeft gefaald. Het vliegveld van Leeuwarden ligt betrekkelijk dicht bij de stad. zelf, zodat aan een landing op dit vliegveld andere eisen worden gesteld dan op een lucht haven als bijv. Schiphol. Het vliegveld van Leeuwarden ligt Westelijk van de stad en er was een Westenwind, zodat het toestel over de stad heen op het vliegveld moest landen. De piloot heeft hierbij kennelijk te weinig hoogte aan gehouden, waardoor hij de toren heeft geraakt. Een luchtvaart-expert heeft naar aan leiding van het gebeurde verklaard, dat de geslaagde noodlanding een kans op de duizend is geweest. Het grenst bijna aan het ongelooflijke, dat de piloot het vliegtuig na de botsing met de torenspits in de lucht heeft weten te houden en het bewijst zonder twijfel een grote mate van bekwaamheid van de piloot. Het vliegtuig ligt drie honderd meter ten Oosten van de spoorweg Leeuwar denSneek. Beide propellers zijn afge rukt en liggen een honderd meter verder in de weide. Het vliegtuig ligt geheel horizontaal en de passagiers hebben het toestel volkomen normaal kunnen ver laten. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat doormidden is gescheurd. Een fietser, die op een weg ba het dorpje Boxum reed, zag het vliegtuig op zeer geringe hoogte op anderhalve vleugel uit de richting Leeuwarden naderen. „Het was het vreemdste schouwspel, dat ik ooit gezien heb" zeide de man. Het vlieg tuig naderde hem met vrij grote snelheid, maakte een zwenking en voerde een buiklanding uit op de wei de. Binnen een afstand van vijftig meter werden drie greppels „geno men". In de vierde bleef het- toestel steken. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling het vliegtuig ter plaatse te de monteren. De romp zal waarschijnlijk per schip worden vervoerd. De tien passagiers, die zich in het toe stel bevonden, schrokken hevig van de flinke schok, die het toestel kreeg op het moment waarop de vleugel afknap te. maar hielden zich naar omstandig heden kalm. Er ontstond geen paniek. Het lijntoestel van de dienst AmsterdamLeeuwarden van de K.L.M. raakte Zaterdag in een mistbank boven Leeuwarden met de linkervleugel de toren van de Bonifa ciuskerk. De top van de vleugel brak af, doch de piloot slaagde er toch nog in een goede buiklanding te maken op een weiland te Boksum. Hierbij verloor het toestel zijn propellers. Het K.N.MJ. te De Bilt deelt mede: Dagen lang heeft een stroom van warme Oceaanlucht grote delen van Europa overspoeld. In de afgelopen 24 uur is de warme luchtstroom geleidelijk meer naar het Zuiden verschoven. De grenslijn of-het front ligt nu boven Midden-Frankrijk en Zuid-Duitsland. Aan het front trekken kleine storingen met grote snelheid van West naar Oost. Onder invloed van deze storingen zijn in de bovenloop van Rijn er\ Maas enor me hoeveelheden regen gevallen. De wa terstand in de rivieren vertoont een aanzienlijke was. De verplaatsing van de warme luchtstroom naar Zuidelijker breedten hangt samen met het doordrin gen van een koude van de Pool afkom stige luchtstroom, die gisteren de Britse Eilanden bereikte en vannacht ook onze :~:£7-s Enrico de Nicola, het Italiaanse staatshoofd, heeft de grondwet van de Italiaanse republiek Zaterdagavond ge tekend. De constitutie wordt I Januari van kracht. De plechtigheid vond plaats in de grote bibliotheekzaal van het paleis van signor De Nicola, die de eerste president van de nieuwe Italiaanse republiefk wordt. Tot nu toe was hy opgetreden als vice-president. Na De Nicola plaatste signor Umberto Terracini, de commu nistische pres. van de Constituerende Vergadering, zyn handtekening en vervol gens premier Alcide de Gasperi, die van zyn ziekbed was opgestaan om tegen woordig te zyn. Intussen waren Zaterdag en Zondag communistische afgevaardigden uit stad en land samengestroomd voor een nieu we geconcentreerde aanval van onderen af op de regering van De Gasperi. Te Volgens ongecensureerde berichten uit Moskou, die de „Daily Telegraph" bereikt hebben, heerst er in Rusland een week na- de afschaffing van de voedseldistribu tie een toestand, die veel op een chaos lijkt. Gedurende de eerste twee of «Irie dagen konden de winkels, dank zij de zorgvul dig berekende voorraden, een schijn van overvloed bewaren. De kooplust werd in toom gehouden door de schaarste van het nieuwe geld. Maar na de 19de December, toen volgens de wet de halfmaandelijkse salarissen moesten uitbetaald worden, werd dft anders. Levensmiddelenwinkels werden bestormd door scharen van men sen, gewapend met nieuwe roebels. Toen werd afgekondigd, dat niemand meer dan een kleine hoeveelheid boter, kaas, vlees en suiker tegelijk mocht kopen. Brood was practisch onverkrijgbaar of van slechte kwaliteit. Eieren verdwenen ge heel en al. Het Griekse kabinet heeft by decreet de wet van 1929, die de communistische party buiten de wet plaatst, weer van kracht doen worden, daar bericht was ontvangen, dat twee vooraanstaande communisten, die naar het eiland Ikaria gedeporteerd waren, zijn ontsnapt. Zaterdagavond is het decreet in de Staatscourant bekend geftiaakt. Het trad onmiddellijk in werking. Dezelfde avond sloot de politie het bureau van het com munistische weekblad „Rizospastis" en nam de bezittingen in beslag. Generaal Alexander André, de oevel- hebber van de Duitse troepen op Kreta, is door het militaire hof te Athene ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. André had opdracht gegeven tot het uit voeren van 800 executies in anderhalf jaar tijd. Rome vergaderde de nationale raad van het onder communistische leidin'g staande vakverbond. Tegelijk werd een communistisch massa-congres gehouden waar de leider Togliatti het woord voer de. Te Florence kwamen de communis tische en pro-communistische socialis tische burgemeesters van Italië biieen. Ook linkse onderwijskrachten vergader den. 0 De communistische pers heeft intussen de vrije ragering van Griekenland wel kom geheten en hevige aanvallen gedaan op de Kerstboodschap van Z. H. de Paus. Het blad Unita schreef: „Leve het vrije Griekenland. Weg met Chur chill, Truman en hun generaals en andere lakeien die met steun van het Vaticaan streven naar het onderdrukken van een volk, dat vecht voor zijn vrij heid en onafhankelijkheid.'' i Het blad „Al Ikhwan al Mouslemln", orgaan van de Muzelmanse broederschap, wijdt een beschouwing aan de Kerst boodschap van Z. H. de Paus, waarvan het lange uittreksels geeft, die van com mentaar voorzien worden. Dit is de eërste maal dat een strikt orthodox Muzelmans orgaan een Pause lijke rede op deze wijze opneemt. Het blad vervolgt met de opfiiarking, dat het Vaticaan de verdeling van Palestina had kunnen voorkomen, indien de Paus zich op meer krachtdadige wijze tot de katholieke landen had gewend om te waarschuwen tegen de bloedige gelvol gen van deze maatregel. Tenslotte uit het blad de wens, dat de werkzaamheid van de Paus op internationaal terrein zich steeds dieiper zal doen gevoelen. De rijkspolitie te Schoorl is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributiekantoor te Scha- gen, waarmede een bedrag van f 14.000 is gemoeid. Door bemiddeling van de 39-jarige H. te Amsterdam, een vroegere landbouwer uiL Warmenhuizen, thans zwarte hande laar, was de 51-jarige distributie-ambte naar S., eveneens uit Warmenhuizen, in het bezit gesteld van 90 wisselbonnen. Sedert Juni van dit jaar waren met deze wisselbonnen 300 levensmiddelen- en 160 tabakskaarten uit het regelmatige vdrkeer verdwenen en op de zwarte markt verkocht. Enkele dagen geleden zijn S. en H. aangehouden, zij zijn voor de Officier van Justitie te Alkmaar voorgeleid. Bij een huiszoeking werden in de woning van S., verborgen in de oven van het fornuis, de 90 wisselbon nen aangetroffen. Verder is gearresteerd de 29-jarige D. uit Warmenhuizen, even eens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, dia bij deze onregelmatig heden is betrokken, maar er van wordt verdacht nog andere overtredingen te hebben gepleegd. De politie zet het on derzoek voort. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari a.s. bon 118 algemeen wordt Aangewezen voor 125 gram koffie en bon 119 Algemeen voor 50 gram thee. In verband met de feestdagen kan men reeds van Dinsdag 30 December af op bovenstaande bonnen kopen Ex-koning Victor Emmanuel III van Italië is Zondag om 14.20 u. plaatselijke tijd in een ziekenhuis te Alexandrië overleden. De gewezen monarch, die 78 jaar werd, bevond zich sinds enige da gen in het ziekenhuis. Men neemt als doodsoorzaak aan een dubbele longont steking. Koningin Helena en haar dochters be vonden zich aan het sterfbed. Er is nog geen regeling voor de begrafenis getrof fen, omdat men hiermee wacht tot de zoon van Victor Emmanuel, ex-koning Umberto, die in Portugal in balling schap leeft, gearriveerd zal zijn. Vittorio Emmanuele beklom de troon op 29 Juli 1900, toen zijn vader, Umberto I bij Milaan vermoord was geworden. Op 12 April 1928 werd er in Milaan een bomaanslag op hem gepleegd.^ Hij bleef ongedeerd, maar een aantal mensen in zijn buurt lieten het leven. Een van de hoogtepunten van zyn be wind was de sluiting van het Verdrag van Lateranen in 1929 met de H. Stoel. De Paus erkende Rome als hoofdstad van het koninkrijk Italië onder koning Victor Emmanuel ais hoofd van het huis van Savoye. Aldus werd de breuk her steld, die in 1870 lussen het Vaticaan en het Quirinaal ontstaan was, toen de grootvader van Victor Emmanuel, Vittorio Emmanuele II, de eerste koning van het\ verenigd Italië, Rome door geweld van wapenen bezette. Victor Emmanuel die zijn land bestuur de tijdens vier oorlogen dé veldtocht in Lybië, de eerste Wereld-oorlog, de Abessijnse oorlog en de tweede Wereld oorlog wordt wegens zijn uitgebreide militaire ervaring met koning Albert van België gerangschikt onder de sol daten-koningen. Na de opmars van Mussolini naar Ro me in 1923 gaf de koning de toekomstige Duce de opdracht de wederopbouw van het land te leiden, waarbij hij tevens zijn eigen vonnis tekende en meer en meer op de achtergrond geraakte. Wel voegde hij na de verovering van Abes- sinië door de Italianen in 1936 de titel keizer aan zijn koningstitel toe, doch deze titel verloor hij zodra de de Geal greep lieerde legers Abessinië uit van de Italianen bevrijdden. De koning fulmineerde tegen de Duit sers, noemde hen „onmenselijke vijan- .den" en op 13 October 1943 verklaarde Italië de oorlog aan zijn vroegere as- partner. Het opperbevel van de nazi's beschuldigde Victor Emmanuel en Ba- doglio er van, dat zij Hitier voor een conferentie hadder uitgenodigd om hem op die manier in een val te lokken. Op 9 Mei 1945. na 45 jaar en negen maanden koning te zijn geweest, teken de Vittorio Emmanuele de abdicatie ten gunste van kroonprins Umberto, een laatste poging om de kroon voor het huis van Savoye te redden. Maar tever geefs. De maand daarop werden Um berto en het huis van Savoye in een plebisciet weggestemd ten gunste van de republikeinse regeringsvorm. Koning Emmanuel bezat een van de kostbaarste muntcollecties ter wereld Deze collectie werd hem door de Duit sers ontstolen, doch weergegeven door de Geallieerden. Bij zijn troonsafstand schonk hij zijn verzameling aan de Ita liaanse regering. Een van de vier dochters van de ko ning, prinses Mafalda, die in het huwe lijk is getreden met prins Philip van Hesse, is tijdens de oorlog in een Duits concentratiekamp, waar ze was opgeslo ten. door een bombardement om het le ven gekomen. De begrafenis zal in Alexandrië plaats- Met twee Amerikaanse vliegtuigen is vandaag tegen het middaguur de republikeinse delegatie, echter zon der Sjarifoeddin, te Batavia terug gekeerd. Verklaard werd, dat Sjari foeddin wegens „ziekte" ontbrak. In "welingelichte kringen zegt men ech ter, dat het ontbreken van de repu blikeinse minister-president er op wijst, dat de Nederlands-Indonesische besprekingen het stadium van „fei telijke politieke onderhandelingen" nog niet hebben bereikt. Het feit, dat Sjarifoeddin ontbrak, be tekende een verrassing voor diegenen, die de republikeinse delegatie op het vliegveld opwachtten. In neutrale kringen drukte men hierover zijn- verwondering uit, daar de Amerikaanse gedelegeerde, Graham, Zaterdag na zijn vlucht naar Djokja verklaarde, dat.Sjarifoeddin met de gehele republikeiifte delegatie zou terugkeren.. Prins Bernhard heeft zich Zaterdag avond in het programma voor de Ne derlandse Strijdkrachten via Hilversum I met een korte toespraak tot de Neder landse troepen in Indië gericht. Hij zeide o.m.: „Er is gedurende het gehele jaar geen gebeurtenis, geen dag, die meer uw ge dachten doet uitgaan naar het vader land. naar de vertrouwde streek waar in gij zijt opgegroeid en naar de intimi teit van de familiekring en de huise lijke haard, dan de dag waarop het Kerstfeest thuis wordt gevierd, op een wijze, die van kindsbeen af ook de uwe is geweest. En uw familie hier beseft meer dan anders het'gemis. dat in haar kring ontstaan is. wanneer zij onder de Kerstboom de lege plaats ziet. die anders door U werd ingenomen. Wy hebben getracht U een stukje Nederland te brengen door middel van de Kerstpakketten en de Kerst boomversierselen. Wij hopen, dat deze U zullen helpen om U enigszins te verplaatsen in de vertrouwde vader landse sfeer. Wij weten echter, dat zelfs deze ga ven van het Nederlandse volk U niet zullen brengen datgene waarnaar gij verlangt, als gij niet de overtuiging hebt dat ook het hart er bij is. Het prach tige slagen van de Kerstpakketten-actie heeft echter het tastbare bewijs gele verd. dat vooral nu het hart van het Nederlandse volk wel degelijk bij U is. Het is bij U in uw gevaren en in uw nood. Het is bij U in de getrouwe ver vulling van uw harde plicht." Van officiële zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen van 18 tot 22 December vijf gesneuvelden en vier ge wonden bedragen, terwijl één militair door verdrinking om het leven kwam. Op Java en Sumatra werden wederom aanvallen op Nederlandse posten en patrouilles gemeld. 27 en 28 Decembfer bedroegen de Nederlandse verliezen zes gesneuvelden en veertien gewonden. Verwachting tot Dinsdagavond: Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Westelijke wind. Wis selend bewolkt met regen-, hag el- of sneeuwbuien. Koud. Zon: 8.4816.36, Maan: 19.54— 11.2L- grenzen heeft overschreden. Hoewel de Poollucht oorspronkelijk een temperatuur heeft van 10 tot 20 graden onder nul, is deze op zyn tocht over de Oceaan zoveel verwarmd, dat de temperatuur op de breedte van Schotland tot om streeks het vriespunt is opgelopen. Aangezien de wind voorlopig nog blijft waaien tussen West en Noord, zal de temperatuur in ons land overdag boven het vriespunt blijven, maar in de «acht kan, vooral bij heldere hemel en tydelyk wat minder wind, plaatselijk flinke vorst optreden. De voorzitter van de Masjoemi, Soe kiman, die te Djokja is teruggekeerd, heeft tegenover het dagblad „Nasional". verklaard dat hy te Batavia contact met Nederlanders van de progressieve groep en leiders van het K. I. S. heeft opge nomen. Hij noemde de huidige situatie .hoogst critiek". De Apostolisch Delegaat van Ned - Indië, mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, is vandaag per vliegtuig naar Djokja ver trokken. Woensdag wordt hij te Batavia terugverwacht. Op het strand van Schiermonnikoog is een in staat van ontbinding verke rende potvis aangespoeld. Het dier is on geveer acht meter lang en moet naar schatting ongeveer drieduizend kilo ge wogen hebben. Mr. H. F. van Leeuwen, directeur van de Twentsche Bank, doet in een artikel in „Econ. Statistische Berichten" onder de titel „Erop of eronder" enige midde len aan de hand, welke er z.i. toe zullen leiden, dat Nederland, dat in 1947 boven zijn stand geleefd heeft, uit de moeilijk heden komt. s v- - De geweldige regenval van de laatste dagen heeft bij Almelo grote overstromingen veroorzaakt. vinden. Ofschoon in het Vaticaan nog geen officieel bericht van zijn dood was ontvangen, werd Zondagavond toch reeds een telegram van condoleance door de Paus verzonden aan de konin gin-weduwe Helena. Italiaanse monarchisten te Rome heb ben verklaard, dat de besluiten van de Italiaanse republiek, waarbij het bezit van Victor Emmanuel verbeurd werd verklaard en hem en de andere leden van het huis van Savoye en hun nako melingen verboden wordt naar Italië te rug te keren, de dood van de 78-jarige gewezen monarch verhaast hebben. Een lid van de vroegere hofhouding zei op bittere toon, dat Victor Emmanuel buitengewoon geschokt was door de an ti-monarchale bepalingen in de Italiaan se grondwet, die juist Zaterdag door president Enrico de Nicola getekend was. Buren waarschuwden op de Tweede Kerstdag de Apeldoomse gemeente politie, dat zy de 49-jarige T, J, F. de' Bo, alleenwonend, sinds enkele da gen niet hadden gezien, zodat zjj een ongeluk vreesden. Toen de politie zich toegang tot de woning had verschaft vond zij in de hal het lijk van de man, met wonden aan het hoofd, klaarblij kelijk met opzet toegebracht. De moov moet reeds enige dagen vóór Kerstmis zijn gepleegd. Onder leiding van de Of ficier van Justitie te Zu'phen is een uitgebreid onderzoek gaande. De vele regens, die gedurende de afgelopen dagen zijn gevallen, heb ben het water in de verschillende Overijsselse beken, rivieren en ka nalen zeer sterk doen stijgen. Hier en daar waren de stijgingen zelfs zó groot, dat het water over de oevers en dyken ging, waardoor nabijgele gen landerijen blank kwamen te staan. Bij Vriezenveen in de buurtschap „De Pallerf*' moesten verschillende boerde rijen worden ontruimd, terwijl andere door het water werden geïsoleerd. Het water staat hier op de wegen, evenals in de Vriezenveense wijk, waar het over de verkeersweg AlmeloOmmen stroomt. Ook in andere gebieden in Twente is een hoge waterstand. Bij de Dinkel wordt dag en nacht wacht ge houden om zo mogelijk direct in te grij pen wanneer gevaar dreigt. Het water schap De Regge tracht zoveel mogelijk goede afstromingen te bevorderen. Aan gezien de regen Zondag niet zo overvloe dig viel als Zaterdag is het gevaar voor overstromingen belangrijk minder ge worden dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Hij beveelt de volgende drie punten aan: L Afschaffing der subsidies en slui tend maken van het overheidsbudget door werkelijke versobering; 2. Een complex van maatregelen, waar door de zwarte handel verdwijnt en de prikkel tot het verrichten van produc tieve arbeid wordt vergrimt; 3. Beperking van het investeringspro gramma. Afschaffing van subsidies en verhoging van huishuren heeft ongetwijfeld <»n derde loonronde tot gevolg. Dit is on vermijdelijk, maar zal met veel omzich tigheid moeten worden gedaan, opdat niet opnieuw een surplus aan koopkracht ontstaat, aldus mr. Van Leeuwen. De zwarte markten zullen moeten wor den bezworen doordat de overheid die nationaliseert. Wie meer wil dan een matig rantsoen zal daarvoor extra moe ten betalen, maar niet aan de zwarte handelaar, doch aan het distributiekan toor en wel minstens op basis van de hoogste importprijzen. Het geld wordt hierbij in zijn distribuerende functie ge deeltelijk in ere hersteld. Wanneer de zwarte handel kan worden beperkt, zal de schaarste op de arbeidsmarkt tevens verminderen. Met die schaarste is het een eigenaar dig geval. Er is alom een „cry" voor in dustrialisatie om emplooi te knnnen ge ven aan de arbeidskrachten van de toe nemende bevolking. Maar de hnidige waarheid is deze, dat talloze bedrijven onderbezet werken, nna.w. niet het zo groot mogelijke nuttig effect uit het be staande productie-apparaat hdten wegens gebrek aan arbeidskrachten. Beperking van het investeringspro gramma is daarom niet alleen nodig ter beteugeling van de over-expansie van het nationale budget en het nadelig saldo van de betalingsbalans, maar ook om een eind te maken aan de „over-emptey- ment". welke maakt dat het bestaande productie-apparaat niet volledig kan worden gebruikt. De tijden zijn er niet naar om aan plannenmakers de vrije hand te laten, prachtige opzetten te verwezenlijken op het gebied van stedenbouw, scholenbouw, verkeer en «industrieprojecten, die een verstandig calculerende ondernemer niet aandurft: zy zijn er niet naar om nu te komen tot verlengde leerplicht en ver vroegde pensioenen. Wii moeten halen uit onze arbeülskracht en ons productie apparaat wat er in zit. Talloze voorbeel den kunnen er van gegeven worden, dat de geest van versobering voomameliik in de publieke, maar ook in de Drivate sector niet is .doorgedrongen: wii waren een rijk land en ziin heden arm. De rijk dom kan niet op de wijze der bedelaars, maar alleen door noeste arbeid volgens economische principes vorden herkre gen. waarbij aldus mr. Van Leeuwen moet worden gewaakt, dat men zich niet verstrikt in de door ons zelf opge bouwde complicaties. H. M. de Koningin is hedenochtend van paleis Soestdijk, waar zij de Kerst dagen temidden van het Prinselijk Gezin heeft doorgebracht, op het Koninklijk Paleis te Amsterdam teruggekeerd. Het vliegveld Eelde wordt met ingang van Dinsdag 30 ^ecember a.s. voor alle luchtverkeer gesloten in verband met de drassigheid van het lanriingsterra&L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1