STAD EN OMGEVING kuid I tack HET TAAIE ONGERIEF. Don Quichotte verbannen Abonneert A&EXDA AMUSEMENT VOOR KATHOLIEKEN De Ramblersop Nieuwjaarsdag Het feest te Aerdenhout V4Adwijnü>ig. MAANDAG 29 DECEMBER 1947 PAGINA 2 TRAM- EN BUSVERKEER OP OUDEJAARSAVOND CHSEL DE BOER IN DE SCHOUWBURG Luch ig programma Boeiende voordracht van Nel Oosthout Burgerlijke Stand ZILVEREN JUBILEUM AAN „DE SPAARNESTAD" R.K. HUISHOUDSCHOOL Uitbreiding in twee nabij gelegen scholen Herwonnen Levenskracht Padvindersband vierde feest Alliance vierde feest l D1STRIBUT1EN1EUWS Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. DRONKEMAN EN ONGEVALLEN Aan de KIEN- en DANSAVOND t.b.v. Paler de Rooy N ieuw jaarsr ecep tie Pontificaal Lof ZANDVOORT De nieuwe directeur van Publieke Werken BLOEMENDAAL Geen spreekuur HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Een afscheid BENNEBROEK Feest bij Bloembollen cultuur" „Het begon in een gracht" „Fancy-fair" VOGELENZANG Amor in de pastorie H1LLEGOM T LAMMEKE TROUWT EN ROUWT" Nationale Spreekwedstrijd DE ZILK Gunning NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad Westeinde VELSEN Nieuwe vuilstortplaats IJMUIDEN IJmuidens jeugd trad aan BEVERWIJK Verkenners en welpen rond de kribbe Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolgd) Groentenmarkt HEEMSKERK Gemeenteraad Radioreporter tot acht jaar veroordeeld Inscheping „Oranje" Het Witte Paard Zondag S.J.C.H.B.C. BESOMMINGEN Op Oudejaarsavond zal de N.Z.H.V.M. haar tram. en busverheer vrceg staken. Hicir volgen de laatste diensten: De laatste tram van Haarlem naar Leiden vertrekt om 19.20 uur van he: Stationsplein, die van Leiden naar Haar lem zal om 19.45 de reis aanvaarden. De tram naar Heemstede gaat voor he. laatst om 20 uur van het Soendaplein; HeemstedeHaarlem verirekt om 20.45 uur. HaarlemAmsterdam vertrekt om 19 03 uur vanaf het Schouwtje, tot waar ook de tram AmsterdamHaarlem rijdt, dia om 20.25 uur uit de hoofdstad gaat. De laatste dienst naar Zandvoor. is om 19.25 vanaf de Tempeiiersstraat en uit Zandvoort om 20 p6 uur. De laatste bus van lijn 3 vertrekt om 20 uur uit Heemstede—Aerdenhout en van het eindpunt Blcemendaal om 20.30 uur. Lijn 4 gaat om 19.55 uur uit Overveen en vanaf het Planetenplein om 20.30 uur. Om 20 uur zal de laatste dienst van lijn 5 de Amsterdamse Buurt veria, en, terwijl op dezelfde tijd de laatste vanaf de Vondelweg zal gaan. Om 20.30 uur vertrekt er nog een dienst van lijn 5 uit Haarlem-Noord, maar hij zal niet verder gaan dan het Lorentz- plein. Een gezellige, luchtige avond was het, die het cabaret Chiel de Boer Zaterdag in de Stadsschouwbrug bracht. Het pro gramma was weer een aaneenschakeling van aardige en minder aardige praatjes, liedjes en schetsjes, die men ook nu weer in tweeën kon verdelen. Er wa ren er, die geen ander doel hadden dan het talrijke publiek te amiiseren met hun nu en dan tintelende humor en andere, die wat dieper op de dingen ingingen èn zodoende voor een welkome afwisseling zorgden. De onderwerpen van dit alles lagen op zeer gevarieerd terrein: ze waren huiselijk, politiek, ge voelig enz. Chiel de Boer speelde zelf voor con ferencier en ook vele' liedjes waren voor zijn rekening. Hij muntte naar gewoonte weer uit in aardige en inslaande woord spelingen en zijn schimmen theater was een oorspronkelijke illustratie. Carla Debou en Katja Bemdsen zon gen op fraaie wijze en Koos Tigges voerde het publiek met zijn guitaar naar verre landen. Dini van Amstel heeft een mooie stem. doch ook in het spelen van schetsjes is zij zeer goed, zo niet beter. De „Amsterdammer uit Amster dam." die zelf zei. dat hij droog was. heeft inderdaad gelijk gehad: bij wijlen was hij te droog om iemand nog bij zonder te amuseren. Zijn liedjes, die hij op ziin Amsterdms ten gehore bracht, maakten echter nog wel enige indruk, hoewel zo iets dergelijks de tegenwoor dige mens vaak niet meer ligt. Antoine Brusta was het best in de scène over de spiritistische séance, soms had hij echter iets weg van de „Amsterdammer." De muzikale omlijsting aan de vleugel was in hanrien van Bert Botterman en Tonny Schifferstein. „Mijn waarheid is aan geen tijd en ruimte gebonden. Mijn waarheid is: geen geweld doen." Deze woorden van Don Quichotte typeren diens karakter vol komen. zoals Loenatsjarski hem in zijn spel ..Don Quichotte verbannen" tekent. En het was Nel' Oosthout, die Zaterdag avond voor do Haarlemse kunstgemeen schap deze Spaanse hidalgo in een su blieme voordracht voor het voetlicht bracht. In zijn streven alleen maar goed te doen aan alien, die ln nood verkeren, bevrijdt de dolende ridder drie gevan genen uit 's vijands hand, maar wanneer diezelfde vijand in de boeien van de ver losten geslagen ligt. hes't weer Don Qui chotte, die zich aan de zijde van de ver- drukten stelt en hun de vrijheid weet te hergeven. En het is dan de tragiek van deze zonderlinge figuur, dat hij daardoor aan zijn eigen goedheid ten offer valt en uit' het land, dat hem Hef is, verbannen wordt. Nel Oosthout slaagde er in de verschil lende personen op de juiste wijze te ka rakteriseren. Vooral de tegenstelling tus sen Don Quichotte. de verheven en meer dichterlijke figuur, en het platte mate rialistische karakter van zijn schild knaap Sancho Pansa wist zij scherp en boelend in berld om te zetten. En het was haar grote verdienste, dat zij ons Den Quichotte leerde zien, niet ais dé waanzinnige zwerver, die strijd voert tegen windmolens, maar als een geestelijk-rijk man, die zich geroepen voelt daden te stellen, geïnspireerd door een hogere kracht, die in hem leeft. Bloemen en een herhaald applaus wa ren de dank van een aandachtig en ge boeid gehoor. GEBOREN: J. J. Drenth—Vos z,; C. J. M. van MarlsGoddyn z.; A. van der Ree—Dekker z.l P. H. Boon—Kuijper z.; W. M. van Bakel—Admiraal z.; A. C. Donkers—Hom z.; L. H. Oosterveer— Zandstra z.; F M. Bakker—Goossens z.; E. E. Vroone—Eichberg z.; J. H. Kuijl Pull z.; M. G. HjtenBroekhof d.; J. J. L. KwantesMeesters d.; A. Rood Dekker d.; W. Lammertsma—Post d.; J. J. WieidraaijerPel d.; M. A. Dreijer— Breed d.; J. M. Braak—Boersma d.; J. Blankestijnvan Hemert d.; J. J. A. LoerakkerDingerdis d.; W. Jonker Hoes d. ONDERTROUWD: J. T. de Block en A. M. C. van den Hoek;-W. Snip en M. J. G. Wit: J. W. Disbeschl en H. T. Abbink; A. Veen en B. A. Verboog; W. A. van Daalen en A. H. Okker; O. Maas dam en W. P. Antonisse; J. Koster en H. P. Janssens; M. Olivier en J. A. Hobo; W. A. R. Brammer en C. H; Le Noble; E H. T. Vermond en A. T. Chamot; C. W. Slleker en J. F. Llnnekamp; G. C. van der Valk en K. Piersma; W. P. Böhm en R. Vos; H. Planting en M. de Boer; A. R. H. Bock en W. Koelemeijer; J. J. A. Stavenuiter en J. C. Hogerheij- de; S Jonker en H. Besseling; J. de Cock en H. R. M. Vedder; J. J. Witte- naar en B. de Vries; H. L. Quint en J. Out; G. Sluyters en J. M. Meyerink; K. J. Zegel en A. Wildschut; J. Uileman en J. Hentenaar. OVERLEDEN: M. HaasbeekPiepen - brink, 65 j.. Brouwersvaart; A. C. Jung —Roland, 87 j., Hoofmanstraat; N. van Eek, 65 j., Thomsonlaan; H. T„ 3 m., z. van C. V. J. Grannetnan, Kamperlaan, De N.V. Drukkerij „De Spaamestad" heeft weer een jubilaris in haar mid den. Het is de heer Jac. Overtoom, chef van de incasso-afdeling, die gedurende 25 jaar in dienst van het bedrijf is en een populaire figuur onder het perso neel. De feesteling, die zelf zovele ma len heeft medegewerkt aan de voorbe reiding van jubilea op de drukkerij, werd hedenmorgen een hartelijke hul diging bereid. Eerst heeft de directie de heer Overtoom en' zijn echtgenote ont vangen, waarbij hem een geschenk on der couvert werd aangebeden; daarna heeft het personeel hem in de aula ge fêteerd. De heer G van Warmerdam, procuratiehouder, sprak de jubilaris toe, memoreerde zijn dienstjaren, tijdens welke hij aanvankelijk verbonden was aan de administratie van de Nieuwe Haarlemsche Courant en schetste de bij zondere verdiensten van de jubilaris, die een acuev© persoonlijkheid is. De heer Rosenhart. van de kostprijs-afdeling, richtte zich namens de collega's tot de feesteling, aan wie een schilderij en een herinneringsalbum geschonken werd. Kloffie, gebak en muziek verhoogden de gezellige sfeer van dg bijeenkomst. Het aantal leerlingen van de R. K. Industrie- en Huishoudschool alhier breidt zich dermate uit, dat het niet meer in het gebouw aan de Gedempte Voldersgracht 22 gehuisvest kan worden. In verband hiermede heeft het bestuur B. en W. verzocht 4 lokalen ter beschik king te stellen van ee^ in de nabijheid van genoemde school gelegen schoolge bouw. De gebouwen aan de Wilhelmina- straat no. 43a en de Prins Hendrikstraat no. 1, waarin respectievelijk de school voor gerepatrieerde kinderen en de Prins Hendrikschooi zijn gevestigd, bieden elk gelegenheid tot het plaatsen van 2 klas sen van de R. K. Industrie- en Huis houdschool, zodat hiermede in de be hoefte aan ruimte zou kunnen worden voorzien. Aangezien het in de bedoeling ligt de lokalen uitsluitend voor theorieles sen te gebruiken, behoeven hierin geen veranderingen te worden aangebracht. Gisteren kwam het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht bijeen voor een huldiging van de heren A. Overtoom en G. Luijsterburg. De voorzitter, de heer B. Reijnders. sprak het eerst de heer Overtoom toe bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsju bileum aan De Spaarnestad. De toespraak ging vergezeld van een toepasselijk cadeau. De heer G. Luijsterburg moest, het bestuur verlaten, wegens zijn drie jarige dagcursus in Doom van de Kath. Arbeidersbeweging. De voorzitter schets te dit vertrek ais een groot verlies voor het plaatselijk comité, daar de heer Luijsterburg een bijzondere kracht was, vooral in Haarlem-Noord- De op 3 October 1945 opgerichte Haar lemse Districtsband van de Ned. Pad vindersvereniging vierde Zaterdagavond haar tweejarig bestaan in het Concert gebouw. De band heeft zich in deze korte tijd reeds populair gemaakt, daar zij muzikale medewerking verleende bij de stadsfeesten ter gelegenheid van Haarlems 700-jarig bestaan en bij acties van het Rode Kruis. Nadat de districtscommissaris M. de Jong een openingswoord had uitgespro ken, lieten de padvinders en zeeverken ners sterke staaltjes zien van hun kun nen op het gebied van gymnastiek, acro batiek, enz. Als afwisseling zong een padvinderskoortje pittige liedjes en het orkest „Arti et Religioni" zorgde o.l.v. de heer H. Ossenburgar voor»harmonie- muziek. Als slot voerden de districts band en het harmonie-orekst een goed geslaagde taptoe uit. Een „huldigings comité" zorgde tussen *de bedrijven voor de komische noot. De R.K. Hockeyvereniging Alliance vormt een vriendenclub bij uitnemend heid. Dit kwam weer eens tot uitdruk king bij de herdenking van het vierde lustrum, welk jubileuip deze populaire hockeyclub op aardige wijze heeft ge vierd. Uit alle richtingen waren ook vele oud-leden naar Haarlem getogen om de banden van vriendschap te verstevigen en zo heerste er bij dit feest een sfeer, welke inderdaad niets te wensen over liet. De H. Mis, die aan de feestelijke viering vooraf ging, werd opgedragen door pater Retra en hierna verenigde men zich aan het ontbijt. Bij het diner in hotel De Leeuwerik fungeerde Henk Schlatmann als tafelpraeses, welke func tie bij hem in zeer goede handen was. De regen had zich inmiddels als spel breker aangediend en zodoende moesten de hockeywedstrijden helaas worden af gelast. Met een soiree in De Leeuwerik, waaraan de band van Jan van Aken zijn medewerking verleende, werden de feestelijkheden besloten. Bioscopen: Rembrandt: Two girls and a sailor (14 j.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Cinema Palace: Road to Singapore, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: George verovert de vlooi (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: M'n onbekende echtgenoot, 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u., City: Kid Garson (14 j.) t.m. Zaterdag en Je moet maar boffen (14 j.7 vanai Zondag, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne- theater: South of the border (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Dinsdag 30 December: Stadsschouwburg: Toneelgroep Corr.e- dia met „Blijde Dagen" voor CL en W., 8 uur. Concertgebouw: Buitengewoon con cert H.O.V., 8 uur. Dinsdag 30 December Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en- schoenenbonnen rest P; Q. Zandvoort (Haltestraat 4) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen RS, 915 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitreiking bonkaarten 912.15 u. Ra en 24.30 Re. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG HIJ. April 1947 werd te Amsterdam opge richt de Stichting „Amusement voor Ka tholieken". Sindsdien heeft de direcrie van deze stichting in de hoofdstad tal rijke feesten georganiseerd, die een grote toeloop ten gevolge hadden. De Amster damse afdeling telt dan ook al enige dui zenden leden. Thans is ook in Haarlem een afdeling opgericht, voorlopig onder leiding van het Amsterdamse bestuur. De eerste uitvoering zal geschieden op Nieuwjaarsdag in het Concertgebouw. Daar zullen de Ramblers o.a. spelen en het bal zal onder leiding staan van de katholieke dansleraar. de heer W. Scnrö- der. Muzikale medewerking verlenen ook het huisorkest van deze dansschool, de Rhythm Collegians en het bekende Haar lemse orkest Irving Conn and his artists. De Stichting stelt zich o.m. ten doel goede amusementsprogramma's te bren gen voor katholieken. Het is vanzelfspre kend bij de opzet van de organisatie niet mogelijk, de leden een uitnodiging te sturen. Daarom heeft .men een systeem uitgedacht, dat zeker niet geheel doel treffend is, maar dat toch wel grote ga rantie geeft, dat het een feest voor katho lieken zal zijn. Men koopt n.1. geen kaartje, maar een invulformulier, waarop naam. adres en oarochie moeten worden ingevuld. Tegen inlevering van dit formulier krijgt de houder dan al of niet een toegangsbewijs bij de controle aan de zaal. Zaterdagavond liep de 32-jarige slagfer W. K. op de Rijksstraatweg nabij de Maasstraat en verkeerde kennelijk in staat \an dronkenschap. De man, die in een vechtlustige stemming was. daag de iedere voorbijganger tot een vecht partij uit, totdat de politie er -aan te pas kwam. Deze kon de man mtet grote moeite in bedwang houden. Een sein huiswachter wilde de politie te hulp komen, doch dit kwam hem duur te staan. Het kostte hem zijn fiets, waar van de dronkemanhet frame wist te vernielen. Eindelijk kwam het dan zover, dat hij in het bureau van politie in Haarlem Noord kon worden ingesloten. In de nacht van Zaterdag op Zondag hoorde een agent op de Grote Markt een hevige klap. Op hetzelfde moment naderde uit de Zijlstraat met grote snelheid een personenauto, die met ge doofde lichten reed De agent gaf het sein tot stoppen, maar de autobestuur der gaf er geen gehoor aan en reed met dezelfde snelheid door. Kort daar na vervoegde zich op het politiebureau een man, die vertelde in de Zijlstraat door een auto te zijn aangereden. Hij reed daar op zijn fiets, toen plotseling een auto hem greep. De wagen sleurde hem 20 a 25 meter mee en reed zonder te stoppen met grote snelheid door. De chauffeur doofde de lampen, doch de wielrijder had nog juist de letter en het autonummer kunnen opnemen. Hij had enige verwondingen opgelopenaan achterhoofd, hand en benen. De politie slaagde er in binnen twee uur de dader te achterhalen. Deze bleek een 27-jarjge boekhouder uit Amsterdam te zijn, die bij zijn aanhouding onder invloed van sterke dran't was en een verlopen rij bewijs had. Na een bekentenis werd hij Zondagavond weer op vrije voeten ge steld. De Haarlemse politie hield gisteren een 2I-jarige vrouw A. v. B. aan, die zich aan verduistering had schuldig ge maakt. Zij had bij een rijwielhandelaar een fiets gehuurd en deze dadelijk daar op bij een rijwielhersteller te koop aan geboden. werken o.a. mede ,,The Rhythm,Collegians" en de Heer Schroder. Kaarten verkrygb. Nieuwjaarsdag van 102 uur. Clubhuis St. Baaf" (ingang Leidsevaart). (Adv.) De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw de Vos van Steenwijk zün voornemens voor autoriteiten en besturen met hun dames een Nieuwjaarsreceptie t>s houden Za terdag 3 Januari a.s., des namiddags van 1517 uur ten Provinciehuize (ingang Paviljoenslaan) Wie gegronde klachten heeft over tè hoge eisen van taxichauffeurs wordt ver zocht dit onmiddeliyk door te geven aan de verkeerspolitie te Haarlem. Morgenavond organiseert de Katltio- lieke Vrouwenbeweging afd. Haarlem, ln de Begijnhofkapel een Kerstavond. Met ingang van 1 Januari is de fusie tussen de R. K. Textielarbeidersbond en de R. K. Naaisters- en Kleermakersbond tot stand gekomen. Hieruit vloeit voort üat er ook één gezameniyk bestuur moest Komen. Dit is als volgt samengesteld: eerste voorzitter: J. v. d. Berg (textiel), 2e voorz. G. Arens (kleding), secretaris F. L- Baasten, Graaf Willemstraat 39, penningmeester G. A. v? d. Kamp, Vroomstraat 2. Gisteren was het voor de parochianen van de H. Antonius-kerk te Aerdenhout Bentvelt de grote dag ter herdenking van het 25-jarig bestaan der parochie. Des. morgens droeg pastoor W. Bosch een plechtige Hoogmis op met assistentie van de oud-kapelaans C. Campfens, pres- byter-assistens, J. Drost, diaken, en F. Wesseling, sub-diaken; kapelaan L. van Vugt fungeerde als ceremoniarius. Can. tores waren de priesterzonen der paro chie de paters P. en Eus. Schuurmans. In het priesterkoor van de smaakvol versierde kerk hadden ook verschillende andere pries terzonen plaats genomen: kapelaan J. Rosenhart, de paters H. Gall van het H. Hart, Th. Korstenbroek O.P., J. Kuinders O.S.B., J. van Pampus O.P. en Val. van der Heijden O.F.M. Het koor zong de Missa Populi van Hubert Cuy- pers. De soli werden gezongen door de heren Han le Fèvre en Luc. Louman. Des middags om drie uur celebreerde Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, een pontificaal lof, met assistentie van deken J. Kuilman en pastoor W. Bosch. De feestpredicatie hield pater A. van de Maagdenberg. Als tekst koos' hy de woorden van de H. Ignatius: „Waar de Bisschop is, daar Is de Kerk, waar de Kerk is, daar is Jezus Christus". De gelovigen ontvingen de Pauseiyke Zegen, en nadat het Te Deum geklonken had, zongen de parochianen tot slot een feestlied. Vanavond is de eerste feesteiyke bui tenkerkelijke büeenkomst in de gym nastiekzaal der parochiële school. iWeer zo'n g° .produri 1 De heer M. Deutekom, die benoemd is tot directeur van Publieke Werken, is 44 jaar oud en als bouwkundig opzich ter-tekenaar in het gehële land werk zaam geweest bij de voorbereiding en uitvoering van belangrijke bouwwerken. Sedert Mei 1945 is de heer Deutekom pl.v. hoofd van het wederopbouw- bureau Zandvoort. Als zodanig heeft hij zich doen kennen als een bekwaam, doortastend, Vriendeiyk en behulpzaam ambtenaar. Zijn benoeming tot direc teur van Publieke Werken wordt alge meen toegejuicht. Mr. F. P. T. Rohling, wethouder van Onderwys en Personeelszaken, houdt Woensdag 31 December geen spreekuur. Vanavond 8 uur opvoering „En waar de sterre bleef stille staan", 8 uur club avond H. B. C. Dinsdag 8 uur Leden Bouwvakken: Lgudate Dominum. Vrij dag Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Twee bekende figuren van het Heem steeds politiecorps, de hoofdagenten A. Willemse en A. IJtsma, zullen met ingang van 1 Januari de politiedienst met pen. sioen verlaten. Hoofdagent Willemse verwierf zich verdiensten als bewaker van het wandelbos Groeneijdaal, een functie, waarmee hij gedurende 35 jaar belast is geweest. Hoofdagent IJtsma heeft zich onderscheiden in de stryd te gen de jeugdcriminaliteit. De afd. Kin derpolitie verliest in hem een zeer er varen kracht. Morgen, Dinsdag, zal in tegenwoordigheid van de burgemeester en het gehele corps officieel afscheid worden genomen van beide hoofdagenten. Hedenavond geeft de afdeling Benne- broek-Vogelenzang van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan een feestavond in café „Oud Berg en Dal". Zondagavond gaf de R.K. .Toneelver eniging „Bennebroek" een buitengewoon geslaagde opvoering van het toneelspel „Het begon in een gracht", waarbij vooral de vertolking van de hoofdrol Frederik Katoen, gespeeld door de heer A. v. d. Meij, succes oogstte. Aan -het eind van de avond dankte Pastoor L. Janssen Schmidt de toneelvereniging voor de zeer genoeglijke avond die zij aan zoveel belangstellenden had ver schaft. 4 Januari volgt een herhaling. 9 Januari wordt in het R.K. Vereni gingsgebouw een fancy-fair gehouden ten bate van Wet Katholiek Jeugdwerk. 99 Zondagavond werd in het R. K. Ver enigingsgebouw door de R. K. Toneel vereniging opgevoerd het toneelsepl „Amor in de Pastorie". Het aan de spe lers zware eisen stellende stuk werd vlot gespeeld, het Vlaams, waarin het spel is geschreven, werd behoorlijk gesproken en de rolkennis was boven alle lof verheven. De. pastoor, gespeeld door M. Warmer, dam, muntte uit door beheerst spel, ter. wijl Kok de Winter een gave creatie gaf van Yvonne, het nichtje van de pastoor. Verder verdient gememoreerd de her bergier Blom, gespeeld door J. Belien, die zyn taak verdienstelijk vervulde. De regie van het stuk was bij pastoor v. d. Eem in beproefde handen. Zondagavond voerde „Amicitia" uit de Zilk, in Hillegom ingeburgerd, het vervolg op van ,,'t Lammeke": ,,'t Lam- meke trouwt en rouwt" van Jac. Bal lings. De prachtig gerestaureerde zaal van „Flora" was eivol. De heer de Win ter, voorz. van „Amicitia", opende met een kort welkomstwoord, waarin hij meedeelde, dat de regisseur en speler van de vereniging, de heer H. Turn hout, deze avond zijn zilveren toneel- lubileum vierde en na afloop op be scheiden wijze zou worden gehuldigd. ,,'t Lammeke trouwt en rouwt" bezit lang niet die kwaliteiten, welke het eerste deel bezit. Het is psychologisch onjuist, dat ,,'t Lammeke" uit het eerste deel met zijn ruime, gezonde blik op het leven, tot een dergelijk kleingeestig individu wordt, zoals Ballings ons wil doen geloven in ,,'t Lammetje trouwt eii rouwt". Hierdoor werd ook de rol van zijn tegenspeelster, Hahneke, zijn vrouw, verwrongen. Het spel van de hoer Turnhout, die de titelrol weer vervulde, was zoals in het eerste deel: af! Zijn spel is echt, het best en' pntroert. Hanneke Ali v. d. Aert) speelde, misschien onder in vloed van het bovenvermelde, niet zo als de vorige maal, maar slap. Voken (G. Mooyekind), Evert (H. Nederstigt), en Pamelia (Toos van Berkel) gaven weer zeer goed spel te zien. Leander (H. Rusman) was beter, evenals Char lotte (Rie van Berkel), laatstgenoemde is nog wat traag en stroef in haar ver tolking. Over het geheel, weer een ge slaagde uitvoering! De heer de Winter dankte de heer Turnhout voor alles wat hij in de twee jaar tijds van het bestaan van „Ami citia" met de spelers heeft gepresteerd. Als bewijs verwees hij naar het toneel concours van verleden jaar, waaruit „Amicitia" met vele eerste prijzen en de heer Turnhout met de regisseursprijs te voorschyn kwam. Spreker overhan digde de heer Turnhout een prachtige rooktafel en fraaie bloemen, daarbij de hoop uitsprekend, dat „Amicitia" nog lang de steun van de heer Turnhout mag ervaren. Na deze woorden kwamen van de zaal uit de zo bekende figuren van Thomas Vaêr en Pieternel naar voren, welke in een korte toneelbiographie van de heer Turnhout de puntjes op de i's zetten, en dit met een flair, spelers van „Amicitia" waardig. Ook zy boden bloemen aan. Dan dankte de zilveren jubilaris. KANTOREN ftnulerdam N.Z. Voorburgwal 65-73 Tel. 46878 Haarlem Smedestraat 5 Tel. 20800 Hilversum - Emmastraat 12 Tel. 9985 De Studieclub .Hogere Prestaties" is voornemens Tweede Pinksterdag, 17 Mei, een grote nationale spreekwedstryd te organiseren, waartoe deelnemers uit het gehele land zullen wórden uitgenodigd. Deze zullen die dag de gast van de Stu dieclub zijn en o.a. een tocht maken door de bollenvelden. Samenwerking met de V.V.V. zal worden gezocht. Aan de aannemersfirma V. d. Klugt Zonen te Noordwykerhout is opge dragen, de verbouwing van het perceel Zilkerduinweg 78 tot winkel en slagerij voor rekening van de heer J. F. de Blauw. Het werk moet uiteriyk 1 Maart klaar zijn. De raad komt Dinsdag 30 December 1947, des namiddags te drie uur, byeen. Met ingang van 1 Januari 1948 is de naam Buurtweg veranderd in Westeinde. Men wordt verzocht met ingang van die datum by de vermelding van post adressen e.d. met deze verandering reke ning te houden. Op de gemeente-secretarie Igit ter in zage een verzoek van B. en W. aan Ged. Staten om vergunning tot het op richten van een inrichting tot bewa ring- en verwerking van as en vuilnis, op een terrein, gelegen nabij de Am sterdamse weg te Velsen, zoals onlangs in een raadsvergadering werd be sproken. TweedeKerstdag hebben de leden van de gidsengroep „St. Gemma", de verkennersgroep „St. Christophorüs" en de voortrekkersstam „Dr. Ariëns", allen uit de parochie van de H. Laurentius, in het Patronaatsgebouw met de 'in vlot tempo opgevoerde' revue „Van alles wat" blijk gegeven van hun kunnen. De opening deed al direct vermoeden, dat van deze avond iets bijzonders was gemaakt. Alle leden van de organisa ties stonden keurig in het gelid opge steld op het toneel, toen onder een pit tige trommelmars het doek openging, waarna allen in een fris gezongen „Hoort, zegt het voort" hun idealen uit ten. In een welkomstlied werd dank gebracht aan frater-Rector, de Aalmoe zeniers en de leden van de Groepscom- missie voor hun steun aan het jeugd werk. Hierna volgde een bont programma met flitsen uit het deze zomer in Bla- ricum gehouden gidsenkamp, mando lineconcert, korte schetsjes, zang en dans, afgewisseld door de komische conférence van Martin Babeliowsky een oud-voortrekker uit Santpoort. Indrukwekkend was de Kerstviering, waartoe de Bikinie-troep en de Ferao- horde van de André de Thaye-groep gisteravond in de gymnastiek-zaal van de H. Hartschool nodigde. Verkenners waren bezig met een werk. stuk, toen Maria en Jozef moeizaam naderden: zy bouwden met de welpen voor hen stal en kribbe en toen de nacht viel klonk het „Stille Nacht". Dat was de korte inhoud van hetgeen deze Bikini-troep ons voorspëelde, niet alleen met ernst en degelijkheid, maar ook fris en opgewekt, op de echte jon gensmanier. 59) „Maar dat zei je niet maar zó. Ik moet het al ver mis hebben wanneer je er niet een bedoeling mee had." „Een bedoeling heb je met al wat je doet, al was het slechts de tyd te ver dry ven. Ik geef echter toe, dat ik maar ik weet werkeiük zelf niet precies waarom. Ik praat daar liever nog niet over. Het Is hier veel beter voor naar dan alleen in dat andere te grote huis. Gek, dat zoveel mensen te grote huizen bewonen. Over het algemeen maakt men het zich veel moeiiyker in het leven dan nodig is, om het op aangename wyze door te brengen, Bram. Wedden, dat daar weer een journalist Is, die zyn neus stoot en het zich dus "nodeloos moeiiyk gemaakt heeft?" Ik wedde niet. Ten eerste doe je dat niet zo één twee drie; ten tweede ont brak het aan de tyd hem te antwoorden want mevrouw Van Bemmelen keerde terug in de kamer. Als om zyn niet aangegane weddenschap meteen als ge wonnen te kunnen beschouwen, vroeg A. A. haar; „Moest u weer nieuwsgie rigen van de deur weren?" „Dit keer niet, nee. Dit was een leve rancier. Ik ben meteen even boven gaan zien hoe het met oom stond en hy Is uitgerust. Ik moet u r.og een ogenblik alleen laten, want ik moet hem natuur lijk uw komst aankondigen. Veront schuldigt u my dus even, heren." Ze liet ons wederom alleen Nu de ontmoeting met Van Bemmelen echter zo dicht voor de deur stond, hervatten wij ons tydverdrijvend gesprekje niet meer. We wachtten. HOOFDSTUK XXIV Karei van Bemmelen Toen hy over de drempel trad, her kende Ik hem direct van het foto'tje: een keurige, wat oudere heer, met een sigaar, stekende oogjes, die waarschyn- lljk niet veel aan zich zouden laten ontgaan, bedaard, vermoedeiyk overal •huis en, dit kon je op de foto echter niet zien, doch wist ik uit de beschry- vingen: enigszins trekkend met het lin kerbeen. „Goedenmiddag, heren,'' begroette hij ons. „Ik zal maar niet vragen, waaraan Ik uw bezoek te danken heb? We kun nen het misschien het best opvatten als een Ietwat vertraagd bezoek, dat een paar maanden eerder weliswaar niet afgesproken, maar dan toch door my verwacht werd." Terwyi hy sprak en langzaam nader kwam, scheen hy tussen ons de keus te bepalen, wie onzer hy als de detective moest beschouwen. Dit is reeds vaker voorgekomen en voor zover ik mij her inner heeft nog nimmer iemand zich vergist. Mijn vriend maakt nameiyk een heel wat imponerender indruk dan ik. „Arie Arends," stelde mijn vriend zichzelf voor, toen Van Bemmelen hem de hand toestak. „En dit is mijn vriend, mynheer Verschoor, die mü veel op mün reizen vergezelt. De vorige keer was hy er niet by, want hy wacht nu eenmaal altyd af, totdat een avontuur reeds be gonnen is. Ja, de vorige keer. Ik ben namelijk wel degeiyk aan uw huis ge weest, doch tróf u niet meer aan." „Is het te laat, om me. te veront schuldigen?" vroeg Van Bemmelen, op een even luchtige toon als mijn vriend aansloeg. „Verontschuldigingen zyn alleen no dig, wanneer men een nalatigheid ver moedt en ik geloof niet, dat we hier van een nalatigheid moeten spreken. Er waren ongetwyfeld zeer ernstige re denen, dat u onvoorziens plotseling op reis ging," antwoordde A.A. „Die waren er, inderdaad. Tenminste, voor mij. Naar buiten zullen ze zeker niet de indruk maken van grote ernst. •Tenslotte is men altyd onderdaan van zün stemmingen en die, waarin lk ver keerde, waren onaangenaam genoeg, om me een poosje afwisseling te doen zoeken. Overigens, de omstandigheden, die ik thuiskomend aanrof, blijken heel wat ernstiger dan die, waarin ik ver trok. Neemt u nog een ogenblik plaats. Ik hóór van mün nicht; dat u al een klein uurtje op my gewacht hebt." „En my ziet u nog even niet terug," zei mevrouw Van Bemmelen, die haar oom had vergezeld. ,.U weet, ik moet alles alleen dóen en dus wil ik even voor thee gaan zorgen." Mogeiyk had het noemen van de tyd. dat wy reeds wachtten, haar op deze gedachte gebracht. Misschien ook wilde ze mijn vriend gelegenheid geven, vrij uit te spreken. Ze vertrouwde stellig op zyn belofte, haar oom geen vrees in té boezemen èn hem niet te zeer te ver moeien. We namen plaats. Van Bemmelen haalde een Sigarenkoker uit zyn zak en presenteerde. „Als u het my toestaat, houd ik my liever aan mijn eigen merk," bedankte A.A, Ik voor my, ik stak een sigaret op Enige ogenblikken rookten wü zwijgend Van Bemmelen verbrak het stilzwe gen het eerst. En uit wat hij zelde leidde ik af, dat zyn nicht hem reeds over het doel van ons bezoek had Ingelicht. „Tja, het is nü niet fraai, maar wat mij toen hinderde, leek mü toch al heel benauwend. Ik schreef u natuurHjk niet zonder reden." „Een nypende reden," voegde rriyn vriend er aan toe, omdat onze gastheer zweeg. „Want u postte de brief aan het station, met een trein- en een expresse zegel, op Zondag, voor een uitnodiging voor Maandag." „Ja, ja, ik wéét het," herinnerde Van Bemmelen zich. „Ik weet het maar al te goed, hoe ontdaan ik was. Maar de reden voor mijn ongerustheid van toen bestaat thans niet meer. Bestond eigen- iyk al niet meer. toen lk zo eensklaps vertrok. Achteraf kan ik het me eigen - lük niet goed voorstellen, waarom ik ging, toen die reden niet meer bestond, maar ik deed het. ofschoon lk u had uitgenodigd." „En de treinreis nu niet bepaald aan lokkelijk moet zyn geweest,'1 vulde my:" vriend aan. „My schreef u althans, dat u tegen de reis naar Dordrecht op zag. omdat die te bezwaarlijk voor u was.'1 Et It SS Na wekenlang de Zondagmiddag- symphonie in de radio verkozen te hebben boven de benen-sym- phonie op het groene veld begaf ik my gisteren naar het H.F.C.-terrein. Met nadruk had men mij verzekerd, dat het voor mijn ontwikkeling onontbeerlijk was om de wedstrijd HaarlemAjax by te wonen en men moet niet eigenwys zyn. Ge weet lezer, dat ik mün pers kaart bij zulke gelegenheden in myn portefeuille laat en een kaartje koop, om objectief te kunnen blijven. Een uur voor het spel begon waren er echter al leen nog maar plaatsen in de bomen van de Spanjaardslaan te krijgen. Lang kon lk my niet bedenken, want het liep storm in de bomen. Prachtig was het uitzicht; de harde wind floot gezellig om m'n oren en de temperatuur was, zeker voor deze hoge luchtlagen, besiist aangenaam. Ik wredf my in de handen, op gevaar af een duikeling te maken, toen daar ver beneden me een tribune instortte. Waarom waren die domme mensen ook niet fydig in een der woud reuzen van de Hout geklommen? Vei ligheid gaat toch altyd nog voor. Het krioelde weer van de politie-agenten en ik meen zelfs knuppels gezien te heb ben, maar dat was natuurlijk slechts machtsvertoon. Stel je voor, een charge met de blanke sabel op een voetbalveld, dat zou elven mal zijn als een knokparty in een schouwburg. Er werd geen mooi spel vertoond hoorde ik 's avonds via de K.R.O., maar dat had mijn buurman op tak acht ook al gezegd en dat was maar een amateur. Vlak voor het eind kwam een tweede doelpunt en toen ben ik op mün hoge post gaan applaudisse ren. „Verroest, 't is een vent van Ajax, die knaap met z'n hoed op," schreeuwde iemand een boom verder op geiyke hoogte. „Nee, meneer,'' ..schreeuwde ik terug, „ik ben voor Beethoven en Shakespeare, maar elke goal ls een klap waard." Het antwoord werjd door de harde wind verdreven. Later heb ik ontdekt, dat de tweede goal niet voor Haarlem was, omdat men biykbaar halverwege de wedstrijd de elftallen verwisseld had. Eeriyk gefcegd, daar was de afstand van boom tot bal ook te ver voor. Toch raad ik U aan: redt Uw leven, ga niet op een tribune zitten of staan, maar klim in een hoge boom. Als het een beetje meeloopt kunt U dan zowel Haarlem als EDO zien spelen. Hier en daar is wel een verrekijker te lenen. In de week der Kerstdagen werd er maar twee maal een groentenmarkt ge houden, het aanbod was bescheiden, maar de handel vlug en er werden goede prijzen besteed. Vooral de andijvie is in trek en ter wijl het aanbod begint af te nemen wordt de vraag groter, met het gevolg een oplopende markt met prijzen van 45 tot 65 cent per kg. Spruiten waren eveneens gezocht en het was een heel ander "beeld dan een week terug, toen men ze byna niet kwijt kon. Nu gingen de prijzen voor extra kwaliteit met een gemiddelde prys van 45 tot 87 cent per kg. Witlof kon méh ook goed verkopen voor 46 tot 56 cent per kg. Voor het overige bestond de aanvoer uit diverse koolsoorten, waarvoor redelijke prijzen besteden. De gemeenteraad van Heemskerk komt vanavond 7-30 uur in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.m. aanbieding van de gemeentebegroting en vaststelling van - het uitbreidingsplan no. 1. Mogen wij U helpen met het bestrijden daarvan? Voor zover het betrett de gevolgen van een gevatte kou. aandoeningen der lucht wegen, bronchitis, griep enz. kunt U de duur van Uw ongesteldheid aanmerkeiyk bekorten door het gebruik van Phimeline. De samenstelling van de heilzame siroop is een garantie voor uitermate gunstige resultaten. PHIMELINE is tegen redeiyke prUs ver- krijgbaar bij Apothekers en Drogisten. (Adv.) Nadat 18 December tegen de 34-jarige Hilversummer K. H. van H-, een journa list, die tydens de bezetting als chef reportage nieuwsdienst van de Neder landse Omroep radiopraatjes van het Oostfront verzorgde, vyf jaar was ge- eist, veroordeelde het Amsterdams By- zonder Gerechtshof hem hedenmorgen tot een gevangenisstraf van acht Jaar met ontzetting voor het leven dit de openbare rechten en uit het recht een journalistieke functie te bekleden. Passagiers voor het m.s. „Oranje", dat Zaterdag naar Batavia vertrekt, moeten zich Vrijdag 2 Januari," des mid dags tussen twee en zes uur inschepen aan de Javakade te Amsterdam. Voor de onderlinge Competitie Van de R. K. schaakclub Het Witte Paard wer den de volgende wedstryden gespeeld: Groep I. J. P. de LangeA. Hablous 1 1 B. SpoorE. de Ree 1 0 Groep II. H.v. d. Velde—J. Reeuwyk 0 1 M. v. d. BergG. v. d. Stoop 0—1 H. v. d. Velde—M. Vermeer 0—1 J. ReeuwijkG. v d. Stoop 1 0 F. FictoorJ. A. 'v. d. Berg 1 0 J. LippusP. van Deyzen y2y2 Groep III. A. KomenTh. de Looze 0 1 Th. Schoorl—J. J. Stolvoort 0 1 Het programma voor a.s. Zondag in District II is enigszins veranderd. HBC ASC is uitgesteld. In de plaats daarvan wordt de zeer belangrijke ont moeting SJCHBC gespeeld in het Noord wij kse Sportpark. IJMUIDEN, 29 Dec. Vier stoomtraw lers met f37100, Sch. 36 f1180. De aan voer bestond uit 10 kisten tarbot en tong, 20 kisten schol, 1375 kisten schel vis, 150 kisten kabeljauw, 250 kisten wijting, 70 kisten verse haring en 30 kisten diversen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2