Dr. Beel ontmoet Setyadjit Griekenland acht zich - bedreigd door rebellen-regering Prins Bernhard Fonds keerde half millioen uit 332 doden, 999 gewonden Structurele verandering Overstromingen in Twente gevolg van de oorlog wm. Drie man in volle zee overgestapt in een motorsloep Vreensde gewaarwording Zijn laatste appèl herhaald Guerillastrijders 19.000 man sterk PAUSELIJKE KERSTBOODSCHAP MAAKTE DIEPE INDRUK Gezondheidstoestand van de H. Vader veel verbeterd In Batavia nog f 500.000 in kas Schade ditmaal zeer beperkt Nacht vol verschrikking die velen de dood kostte Nieuwe staat Oost- Sumatra ONREGELMATIGHEDEN TE SEMARANG Bij het Rode Kruis Nieuwjaarsrede van min. Fiévez Overstromingen in het Saargebied 12.000 JODEN NAAR PALESTINA Illegale immigranten schepen zich in .Het weer Tien millioen kolen gedolven Tol hoofd en hart Goederentrein ontspoord DINSDAG 30 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24037 De bomaanslagen te Batavia Negen Indonesiërs in arrest Geen benzine voor Franse communisten Vliegtuigongeval te Semarang Geen persoonlijke ongelukken i Schade beloopt reeds vijf millioen Mark GRANAAT-AANSLAG TE BREDA Gearresteerden naar Huis van Bewaring Sinds ,£taakt het vuren" DE MOORD TE BEEKBERGEN Onderzoek met kracht voortgezet ARNT RUKKER bvER DE SCHEEPSRAMP Zweeds stoomschip vlot I Niet wat ons overkomt, maar hoe \^wij er tegenover staan is beslissend^ Internationale treinen omgelegd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtllimetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het zij ons veroorloofd enkele kant tekeningen te maken naar aan leiding van de uitvoerige rede welke Prof. Schermerhorn tijdens de bij eenkomst van de Partij van de Arbeid in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gis teravond heeft gehouden en welke ook per radio werd uitgezonden. Duidelijk bleek uit de gehele enscene ring, dat de P. v. d. A. zeer verheugd was, dat de oud-preir.ier en gewezen lid van de Commissie-Generaal weer in de politieke arena was teruggekeerd. Had „Het Parool" reeds niet enkele dagen tevoren geschreven: „Schermerhom duikt niet onder in de geodesie, maar keert terug in de politiek en zijn woord heeft steeds de algemene aandacht"? Het zal niemand verwonderen, dat het allergrootste gedeelte van Schermer- horn's rede gewijd was aan» de Indonesi sche politiek. Wat ons echter wèl ver wonderde was, dat hij, sprekend voor en namens de P. v. d. A., herhaaldelijk zij delings onaangenaam was voor de me de-partner in onze regering: de K.V.P. al noemde hij de partij niet en in het bijzonder voor de fractie-voorzitter der K.V.P. in de Tweede Kamer, prof. Rorr.me. Tweemaal kreeg prof. Romme van de oud-premier een buitengewoon onvrien delijke opmerking te horen en wel ten eerste, toen hij onze fractie-voorzitter een ommezwaai in zijn politiek verweet in December 1946 en ten tweedei toen bij de kwestie van de Veiligheidsraad ter sprake bracht. Dit is kenmerkend voor de mentaliteit, die wij vooral de laatste tijd steeds meer menen fce hebben kunnen waarnemen. Het zou kunnen wijzen, nu de verkiezin gen naderen, op een verkoeling van de verhouding tussen de beide regerings partners, een verkoeling, die ook in vele kringen van de K.V.P. valt te constate ren. Het zou ons niet verwonderen als prof. Romme, tengevolge van de verwijten tot hem gericht, gedwongen zal worden zijn „rondje polemiek", waarmede hij thans bezig is, nog even voort ie zetten. Maandagmiddag. 4 nur, plaatselijke tijd, was er op het Amerikaanse consulaat- generaal te Batavia een informele ontmoeting tussen de minister-president, dr. L. J. M. Beel, en de republikeinse vice-premier, Setyadjit. De ontmoeting was oor spronkelijk bepaald tussen dr. Beel en de republikeinse eerste minister, Sjarifoed- din, op verzoek van laatstgenoemde. Wegens ongesteldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat dr. L. J. M. Beel tijdens dit onder houd zijn „laatste appel" tot de republiek om zich aan te sluiten bij de Neder landse plannen tot vorming van de Verenigde Staten van Indonesië heeft herhaald. Reuter meldt nader uit Batavia, dat de ontmoeting tussen dr. Beel en Setyadjit, naar verluidt, geschiedde met voorkennis van de Commissie voor Goede Diensten. Een officiële Nederlandse woordvoer der heeft Maandagavond te Batavia de schepping van de eerste in Ned.-Indië goedgekeurde Staat bekend gemaakt. Deze Staat wordt gevormd door grond gebied, waarover Nederland bij het ac- coord van Linggadjati' de autoriteit van de Indonesische republiek erkend heeft. De nieuwe Staat, of „Negara", is die van Oost-Sumatra en omvat de eilanden aan de Oostkust, waarover de Nederlan. ders tijdens hun politionele actie hun gezag weer gevestigd hebben. De nieuwe Staat omvat twee millioen mensen hoofdzakelijk Maleiers. Later heeft een Nederlander, die goed op de hoogte is, gezegd, dat er nog een ander deel van de Indonesische republiek bestemd was voor een door de Nederlan ders goedgekeurde autonome status. Hij zei, dat Madoera zeer binnenkort tot Staat uitgeroepen zou worden. De republikeinse antwoordnota op het concept-voorstel der Commissie voor Goede Diensten tot staking van het vu ren, is tot op dit ogenblik nog niet aan de Commissie overhandigd. Naar Aneta van republikeinse zijde vernam, is de vertaling nog niet gereed. Inmiddels heeft Setiadjit op de'„Renville" een on derhoud gehad met Graham. De moge lijkheid bestaat, dat Setiadjit morgen wederom naar Djokjakarta vertrekt „Het Dagblad" (Batavia) meldt, dat de Bataviase politie negen Indonesiërs heeft gearresteerd, die betrokken zijn Groot-Brittannië heeft de Noordelijke nabuurlanden van Griekenland indirect gewaarschuwd, dat erkenning van de nieuw gevormde regering van de Griekse rebellen „een ernstige verslechtering van de wereldsituatie" met zich zou bren gen. Op de dagelijkse persconferentie ver klaarde een zegsman van Buitenlandse Zaken, dat Groot-Brittannië zulk een erkenning zou interpreteren als een ver- - slechtering van een reeds zeer ernstige situatie. Kennelijk doelde hij op de regeringen van Joegoslavië, Bulgarije en Albanië, welke er reeds door de Ver. Naties van beschuldigd zijn dat zij steun verlenen aan de communistische guerillastrijders in Griekenland. Volgens betrouwbare bronnen zou Griekenland terstond buitenlandse mi litaire hulp proberen te krijgen 'er zelf verdediging, volgens het bepaalde bjj ar tikel 51 van het handvest der V. N., wanneer de tegen-regering door enige buitenlandse regering erkend zou wor den. De Griekse regering pleegt overleg met de Britse en Amerikaanse, met het oog op .iet in het werk stellen van alle middelen om te voorkomen dat de tegen regering wordt erkend, hetgeen, naar men oordeelt, „een eerste grote stap naar onvermijdelijke uitbreiding van het con flict" zou betekenen. Erkenning van de tegen-regering zou door Griekenland be schouwd worden als een daad „gelijk staande met een aanval gewapender hand", aldus werd te verstaan gegeven. Kolonel Vlachos, de chef van de Griekse militaire inlichtingendienst, heeft aan buitenlandse journalisten me degedeeld, dat de guerillastrijders onge veer tienduizend man geconcentreerd hebben in Noord-West-Griekenland, en dat er bovendien nog een zevenduizend guerillastrijders verspreid zijn in Mace donië en Noord-Oost-Griekenland en tweeduizend elders. Vijf en zeventig procent van de door de guerillastrijders gebruikte automatische wapenen zou door de Slavische buurlanden geleverd zijn evenals al het zwaardere materieel, zoals mortieren en lichte artillerie. Voorts had men een code-boodschap on derschept, gericht aan generaal Markos, De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Mochj heeft in de Assem blee meegedeeld, dat hij de speciale ben zine-toewijzing voor de Communistische Partij voorlopig intrekt, omdat leden van de partij gedurende de staking „kleine hoeveelheden hebben gestolen" in de fabrieken en werkplaatsen. Ook zou den de communisten zich toen aan an dere overtredingen ten opzichte van het benzineverbruik schuldig hebben ge maakt. Op een vraag van communistische zij de voegde Moch toe: „Ik zou niet ac- coord kunnen gaan met pogingen om mensen te stijven in hun opstandigheid tegen de wetten van de republiek. Door de stakingen zijn bovendien onze ben- rine-voorraden sterk geslonken." welke afkomstig zou zijn van de Com- inform en de tekst bevat van een nieuw jaarsproclamatie, waarin Markos een oproep zou doen tot sabotage en opstand. bij de te Batavia onlangs gepleegde se rie bom-aanslagen. Zaterdagavond wierp wederom een Indonesiër een handgra naat naar een groep militairen, waar door twee militairen en een Indone sisch burger licht gewond werden. Hoe wel de dader niet op heterdaad werd betrapt, gelukte het de politie enige uren later, bij een inval in een huis, waarvan men reeds een tijdlang het vermoeden had, dat daar de draden der aanslagen samenkwamen, negen Indo nesiërs te arresteren. Uit de aangetrof fen schriftelijke bewijsstukken bleek, dat de gearresteerden allen behoren tot een beruchte terreur-organisatie. Hier bij bleek ook, dat de aanslagen bij de Capitol-bioscoop op het Sluisbrugplein en in de Rijswijkstraat bij het Britse consulaat-generaal eveneens te wijten zijn geweest aan de activiteit dezer or ganisatie. Het onderzoek duurt voort. Nadat maandenlang geruchten hadden gelopen over onaangename gebeurte nissen bij het Rode Kruis te Semarang, heeft thans de justitie ingegrepen. Reeds bij. het begin van het onderzoek is gebleken, dat enkele duizenden kle dingstukken zijn verdwenen. Het is tlians nog niet na te gaan, welke om vang de onregelmatigheden hebben aan genomen. Vele tientallen personen zijn reeds verhoord, terwijl enkelen preven tief in hechtenis zijn genomen, onder wie zich vooraanstaande personen bij het Rode Kruis te Semarang bevinden. Enige der verdachten hebben reeds een bekentenis afgelegd. 22 Decjember is in Semarang een vliegtuigongeluk gebeurd, dat wonder lijk goed afgelopen is. Een Auster-ver- kenningsvliegtuig is daar in aanraking gekomen met het dak van een kraam inrichting van C.B.Z. in Semarang. Ver moedelijk had het vliegtuig motorsto ring en trachtte de piloot te landen op het voetbalveld, dat daar in de buurt ligt. Het vliegtuig ging totaal verloren, de kraaminrichting werd slechts licht be schadigd en persoonlijke ongelukken deden zich daar niet voor. De piloot, de tweede luitenant-vlieger Bergman, en de waarnemer kapitein De Heer kwa men er af met enkele betrekkelijk lichte kneuzingen. Het Zweedse s.s. Plato'', op weg van Antwerpen naar Amsterdam, trachtte de haven van IJmuiden' binnen te komen zonder loods aan boord. Door de sterke stroom en de storm liep het schip op een strekdam. Hedenochtend is het schitp vlotgesleept. Rondom de jongste Kerstboodschap van Z.H. de Paus heeft in de afge lopen dagen in Romeinse kringen een zekere spanning geheerst, vooral om dat nog daags voor het uitspreken daarvan in kringen van het -Vaticaan bezorgdheid heerste omtrent de ge zondheidstoestand van de Paus. Offi cieel was bekend gemaakt, dat de H. Vader een lichte aanval van influen za had. Maar het feit, dat reeds een week tevoren een groot aantal audiën ties was afgezegd, dat de laatste dagen alle audiënties, ook van zeer belang rijke personen, die speciaal daarvoor naar Rome waren gekomen, waren opgeschort en vooral, dat de H. Vader gedurende twee dagen de H. Mis niet heeft kunnen opdragen, had in het Vaticaan ernstige bezorgdheid gewekt. Officiële kringen van het Vaticaan wijzen er thans cp, dat de toestand van de Paus zeer veel verbeterd is, hetgeen ook bevestigd wordt door de krachtige en heldere wijze, waarop de H. Vader Zijn Kerstboodschap uitsprak. Dat ook thans nog geen audiënties ten Vaticane worden toegestaan moet dan ook meer worden gezien zo verklaart men van Vaticaanse zijde als een voorzichtig heidsmaatregel. om de H. Vader niet te zeer te vermoeien en daardoor een snel ler en volledig herstel van de Paus te verzekeren. Sneeuw in New York en hoe! In lange rijen staan de auto's en de enorme autobussen, wat men noemt ste vig ingepakt, en niet bij machte vooruit te komen. Ten dele zijn ze al uitgegraven. Zo hevig was de sneeuw val. dat de automobi listen gedwongen wa ren in hun auto te overnachten of naar huis te wandelen. ..Is ze tenminste niet te ver uit de buurt woonden. Het verkeer lag nagenoeg stil. Meer dan een halve meter dik viel deze sneeuw, die het niet onder stoelen of banken steekt, dat de winter begonnen is. Enfin, wij zullen er zoetjesaan ook over moeten mee praten Dezer dagen vergaderde het be stuur van het Prins Bernhardfonds. Besloten werd tot de stichting van een afdeling „Indonesië" van het P.B.F. Deze zal de voortzetting zijn van het te Batavia zetelende comité van de. „Verenigde Spitfires en Prins Bernhardfonds". Bij de overname van activa en administratie van het P.B.F. Londen bleek, dat er bij de Nederlandse Handelmij. te Batavia nog een bedrag van ruim ƒ500.000 aanwezig was. Reeds werd een steun van 10.000 ver leend voor de opbouw van openbare bi bliotheken te Pontianak en Makassar. In behandeling is nog een aanvraag om 20.000 „voor doeleinden van algemeen culturele aard". Bij het Fonds bestaat voorts het plan. zodra dat mogelijk is ook een afdeling te stichten voor de ge biedsdelen in de West. In voorbereiding is een origineel plan tot verstrekken der geldmiddelen met de bedoeling een nationaal beroep te doen op het gehele Nederlandse volk. De bruto opbrengst van de laatste An jer-verkoop bedroeg 147.754.12, aange- De Kerstboodschap zelf heeft overal diepe indruk gemaakt. De eerste echo's in kerkelijke kringen leggen vooral de nadruk op de sterke wijze, waarop de H. Vader schuld en schuldigen aangeeft en op de waarschuwing voor het ern stige en dringende gevaar dat het com munisme betekent, niet zozeer als on middellijke politieke dreiging, maar vooral voor de godsdienstige en zede lijke levenswaarden. Inderdaad spreekt de H. Vader hier over. in het bijzonder in zoverre de ac tiviteit der communisten de mogelijk heid tot de viering van het H. Jaar zou kunnen verhinderen. Een andere bevoegde Kerkelijke au toriteit wijst er echter nadrukkelijk op, dat de H. Vader ondanks zijn woorden over „de titanenstrijd, waarmede de heide tegenovergestelde machten elkaar de wereldheerschappij betwisten", het met een klare en opvallende onpartij digheid betreurt, dat niet altijd gedaan is, wat had moeten gebeuren en wat ge daan had kunnen Worden om de ver schrikkelijke wonden van de oorlog te verlichten en de kwalen te genezen. Vooral dient aldus deze autoriteit gewezen te worden op de duidelijkheid waarmede de H. Vader zijn droefenis uitspreekt over de gedwongen deporta ties van gehele bevolkingen en over de veroordelenswaardige uitingen van ge weld en haat na de oorlog. De minister van Oorlog, luit.-kolonel A. H. J. L. Fiévez, zal Nieuwjaarsdag in het programma van de Nederlandse Strijdkrachten des avonds 6 uur over Hilversum I een Nieuwjaarsrede houden voor de strijdkrachten hier te lande en overzee. In het Saargebied hebben de over stromingen tengevolge van het stijgen van de Saar „catastrophale afmetingen" aangenomen. Volgens een voorzichtige schatting beloopt de schade reeds vijf millioen mark. Saarbrücken is in feite verdeeld in twee gedeelten door het rijzende water en de regering van het Saargebied heeft een tijdelijke dienst plicht ingesteld voor reddingswerk zaamheden. De telefoonverbinding tus sen Frankrijk en Duitsland wordt be dreigd. Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone veroorzaakt de regen in vele delen van Duitsland overstromin gen. De Neckar stijgt snel en de brug gen en wegen in de dalen van twee zij rivieren zijn onbegaanbaar. Bij Holz- minden is de Wezer meer dan twaalf voet gestegen. Het oude gedeelte van Heidelberg staat onde» water. De Franse zone heeft geen telefoonverbinding met de omliggende gebieden en het noodzake lijke vervoer wordt door legervoertui gen verricht. De Main is reeds twee voet hoger gestegen dan veilig is voor de scheepvaart. Het laden van kolen op Rijnschepen is afgelast. De inscheping te Boergas (Bulgarije) van ongeveer 12.000 Joodse illegale im migranten op de onder Panamese vlag varende schepen „Pan York" en „Pan Crescent" is door te Londen binnen gekomen officiële berichten- bevestigd. In diplomatieke kringen te Londen volgt men de vaart der beide schepen met grote belangstelling, daar men dit geval als een toespitsing van het me ningsverschil in het bestuur van het Joodse Bureau beschouwt, dat tijdens het weekeinde culmineerde in het af treden van Mosje Smeh. voormalig lei der van de Haganah. Men vraagt zich af, of het Joods Bureau immigratie naar Palestina zal voorstaan van deze groep Joodse vluchtelingen, onder wie zich naar men meent een aanzienlijk aantal pro-Sovjetrussische elementen bevindt. Op de interzonale conferentie der christelijk-democratische en christelijke socialistische partijen in Duitsland heo- ben de afgevaardigden met algemene stemmen hun vertrouwen uitgesproken in de twee in de Sovjet-zone ontslagen christelijk-democratische leiders, Jacob Kajser en Ernst Lemmer. De voorzit ter van de C. D. U. in de Britse zone Holzapfel, verklaarde, dat tegen Ka: ser en Lemmer ter conferentie geer klachten waren ingebracht en dat d> C. D. U. er grote waarde aan hecht dat Kaiser en Lemmer gehandhaafd kunnen blijven als functionarissen. vuld met particuliere bijdragen en in komsten van bijzondere manifestaties, beliep de totale bruto opbrengst over 1947: 174.067.80. De onkosten bedroegen 37.384. Als netto opbrengst resteert 136.683.80. Sinds 7 October 1946 heeft het Fonds een bedrag van bijna een half millioen gulden uitgekeerd voor steun aan weten schap en kunst. De daders van de te Breda gepleegde granaat-aanslag op St. Nicolaasavond op mej. B., de gebroeders G. M. en A. M. uit Raamsdonkveer, zijn thans naar het Huis van Bewaring te Breda over gebracht. Bij het onderzoek, dat nog steeds gaande is, zijn nog enkele bij zonderheden aan het licht gekomen, met betrekking tot de eerste granaat aanslag op 9 Juli, die met dodelijke af loop in café „Suisse" gepleegd werd. A. M. heeft thans verklaard, dat zijn broer G. M. in die aanslag de hand heeft gehad. G. M. blijft echter ontken nen. Gebleken is voorts, dat de even eens gearresteerde Oosterhouter B., die de granaat voor de afschuwelijke „sur prise" had verstrekt niets met de aan slag heeft uit te staan. Hij zal strafrech telijk vervolgd worden wegens het ver boden voorhanden hebben van munitie. De maximumstraf hiervoor is vier jaar gevangenisstraf. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst en in het Oosten van het land ook morgen overdag enkele graden onder het vriespunt. In het overige gedeelte van het land in de middag tempe raturen om het vriespunt. Zon 8.48—16.37, maan 21.25—11.45. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, bedroegen de Neder landse verliezen in Indië over de periode van 5 Augustus tot 13 De cember, volgens een opgave van de militaire geneeskundige dienst: 332 gesneuvelden. 999 gewonden en 25 vermisten. Gisteren bedroegen de verliezen: 6 gesneuvelden en 16 ge wonden. Groot is de beroering, in het anders zo rustige Veluwse dorp Beekbergen, ontstaan door de gruwelijke moord wel ke daar op de Tweede Kerstdag werd ontdekt. Inmiddels wordt het onderzoek rr.et kracht voortgezet. De politie vond het slachtoffer, de 49-jarige rentenier T. J. F. de Boer, in diens nogal afgelegen woning aan de Loenenseweg, badend in het bloed, met steek- en slagwonden aan het hoefd. Het feit, dat de B. alleen woonde en een zeer afgetrokken leven leidde, vormt een belemmering voor het onder zoek. Deuren en kasten waren alle ge forceerd. doch of er iets wordt vermist kon nog niet worden vastgesteld, even min als het tijdstip van de moord. Ge vonden ongeopende poststukken geven daartoe wel enig, doch niet voldoende houvast. Vermoed wordt, dat de dader tijdens afwezigheid van De B. heeft ingebroken en daarna, door diens onverwachte te rugkeer gestoord, hem van het leven heeft beroofd. Dat de verslagene nog in overjas en heed was gekleed, wijst mede in deze richting. Woensdag 24 Dec. is de productie der gezamenlijke Nederlandse steenkolen mijnen over 1947 de 10 millioen ton ge passeerd. Aan het einde van die dag bedroeg de totale productie over dit jaar 10.000.166 ton. In een radio-uitzending van de V.A. R.A. op 26 Dec. j.l. sprak een Katho liek lid van de Partij v. d. Arbeid namens of voor de Katholieke Werkge meenschap van deze politieke organisa tie. In verband met het Kerstfeest be toogde de spreker, dat het niet vol doende was de excessen van het kapi talistische systeem uit te snijden, doch dat de economische positie van de gro te massa dringend om een structurele wijziging van het maatschappelijk be stel riep. De spreker ging vervolgens na door welke politieke programma's van Ne derlandse partijen die roep wel en niet is verstaan. In het kort gezegd kwam het betoog van het Katholieke lid van de P.v. d. A. hierop neer, dat een structurele wijziging alleen èn door de P. v. d. A. èn op een voor de spreker volkomen onaanvaardbare wijze door'de Communisten werd voorgestaan. Blijk baar ontbrak, naar het gevoelen van de spreker, bij al de andere partijen de wens naar een fundamentele wijziging, als bovengenoemd, dus ook bij de K.V.P. Ik behoef wel niet te zeggen, dat ten aanzien van laatstgenoemde politieke organisatie de andere laat ik nu bui ten beschouwing 6e gegeven voorstel ling geheel bezijden de waarheid is. Im mers het kan het Katholieke lid van de P. v. d. A. zeer wel bekend zijn, dat door de K.V.P. o.m. de Encyclieken „Re- rum Novarum" en Quadragesimo Anno" als grondslag van haar program worden aanvaard en dat deze Encyclieken een structurele verandering van de maat schappij, zij het in gans andere zin dan de P. v. d. Ar, voorstaan. De gegeven voorlichting kan derhalve als on-katho liek en misleidend worden gequalifieeerd. Drs. W. A. VAN DER DONK De enige overlevende van het Noor- se s.s. „Skoghaug", dat bij IJmuiden verging, heeft thans in het Centraal- ziekenhuis te Alkmaar aan een ver slaggever van het A.N.P. het verhaal van de ramp verteld, dat in verschil lende punten blijkt af te wijken van de theorieën, welke aanvankelijk waren gevormd. „Het was," zo vertelt Arnt Rökker, „bij na onmogelijk, iets te zien, want er was een geweldige rookontwikkeling. Er waren twee reddingboten aah boord, maar een, de motorboot, konden we niet los krijgen. We hebben daarom de an dere sloep genomen en daar is de hele bemanning in gegaan. Ik had nog kans gezien, een reddings vest te bemachtigen ên heb dat aange daan. We waren een honderd meter van de zinkende „Skoghaug" verwijderd, toen de „prop" in de bodem van de sloep lossprong. Het water spoot omhoog en de boot sloeg om. Alleen de luchttanks. die aan beide einden van de boot zaten, maakten, dat zij niet zonk. Alle mannen en ook ik kwamen in het water terecht en enkele verdronken De meesten echter wisten zich vast te klemmen aan de rand van de boot. Door de storm en de stroming begon de sloep in de rondte te draaien en de een na de ander kon het niet houden en verdween m de diepte. Zo bleven er van de zeven en twin tig man nog zeven over. De anderen hadden in de Noordzee hun eindè ge vonden en een paar lagen dood op de bodem van de sloep, die bijna geheel met water was gevuld. Zo bleven er zeven levenden in de sloep. Vier man zijn overboord geslagen. Ze waren doodop en hadden vreselijke krampen; ze zijn tegen de wand van de boot gaan leunen en zijn door de zware zeeën weggeslagen, omdat ze geen weerstand meer konden bieden Er bleven toen nog drie man over, een matroos, die eerste stuurman en ik. Toen we ongeveer een uur of vijf op zee hadden rondgedreven, zagen we de motorsloep, die we eerst niet los hadden kunnen krijgen, onbemand ronddrijven. Hij kwam zó dicht bij, dat we hem konden grijpen. We zijn toen met ons drieën in die boot overgestapt en hebben de sloep, waarin we de doden achterlieten, laten schieten. Ook de motorboot was vol water en we konden de motor niet op gang krijgen. Er was een bus met biskwie en cho colade in de boot. Om de motorboot in balans te houden, besloten we, dat ik voor in de boot zou gaan zitten en de twee anderen achterin. De pogingen, om de motor op gang te krijgen hebben we maar laten varen. „Als het licht wordt, merkt een schip ons misschien wel op", zei de stuurman. In die hoop zijn we de nacht ingegaan. De matroos en de stuurman hadden de armen om elkander heengeslagen. Zo zijn ze samen gestorven. Toen de motorboot de kust naderde, was ik de enige, die in leven was. De boot is toen tegen de strekdam ge slagen en de rest weet u. De tweede "boot, die aangespoeld is, met twee lichamen op de bodem, is de sloep, waarin wij eerst gezeten hebben tot we de mbtorboot bereikten." Het Zweedse s.s. „Plato". dat gisteren binnen de pieren van IJmuiden op de Zuidelijke strekdam omhoog was geva ren, is bij een tweede poging hedenoch tend vlotgesleept. „De overstromingen die wij sinds het einde van de oorlog kennen, zijn een gevolg van de oorlog", al dus burgemeester J. P. A. M. van de Sandt van Losser. Zolang de stuw voor het Dordmund-Eemska- naal niet hersteld is, blijft de gehele Dinkelstrook bij hoog water gere geld bedreigd. Het herstel van ge noemde stuw is een millioenenwerk. Zolang het niet wordt uitgevoerd blijft onze streek aan economische en andere schade door het water blootgesteld. Gelukkig is dit maal de schade zeer beperkt. Het gat in de dam onder Beuningen is ruim dertig meter breed. Deze dam werd na de eerste dijkbreuk in 1945 aangelegd. Het vorig jaar was zij nog niet gereed, vandaar dat wij toen op nieuw met watersnood te kampen had den. Thans is de dam bezweken, waar door in de gemeeftte Losser een behoor lijk stuk kwam blank te staan. Door het geaccidenteerde terrein is de onder gelopen oppervlakte moeilijk^ te schat ten, doch men moet'met pl.m. 150 hec tare rekening houden. Hoewel het er Zondag benauwd uitzag, behoefden tot dusver geen boerderijen ontruimd te worden. Geen der bruggen loopt ge vaar. De wegen zijn begaanbaar. Het water is pl.m. 5 centimeter gezakt. Van herstel van de breuk, die tussen de Kampbrug en de Beuningerbrug ligt, kan wegens de drassigheid vah de bodem voorlopig geen sprake zijn. De dijk moet echter voor het voorjaar weer dicht zijn, in verband met te verwach ten voorjaarsregens. In de gemeente Denekamp staat pl.m. 40 hectare blank. Ook hier bestaat geen gevaar voor bevolking, opstallen of vee. Wel verwacht men schade aan in gekuilde veldgewassen. In de afgelopen nacht omstreeks half twee is tussen Dordrecht en Lage Zwa- luwe een goederentrein in botsing ge komen met een losse locomotief en dien tengevolge ontspoord. Beide sporen zijn versperd. Reizigers worden van Dordrecht naar Lage Zwaluwe en omgekeerd per autobus vervoerd en moeten rekening houden met een vertraging van twee uur. Reizigers voor Noord-Brabant en Zeeland en omgekeerd wordt aange raden via Utrecht en Den Bosch te reizen zonder bijbetaling. De interna tionale treinen via DordrechtRozen- daal en DordrechtVenlo v.v. rijden over Utrecht en Den Bosch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1