Vertrek der ministers uit Indië uitgesteld Naar spoedige opheffing van enkele rantsoeneringen Volgende winter meer huisbrand Verlof van twee weken per jaar tropendienst Rauter is overtuigd van zijn schuld, maar hij toont geen berouw Groot respect voor illegaliteithet beste deel van ons volk Groza: Michael zal om persoonlijke redenen niet blijven Besprekingen o.a. met leiders der Malino-staten Frankrijk, Italië en Oostenrijk aanvaarden voorwaarden Veel faciliteiten Nieuw telefoontarief naar tijdsduur Tot hoofd en hart 329 auto's bij het M.G. zoekgeraakt Indonesische delegatie naar Djokja? Nieuwe winkelsluitings wet op komst .Het weer Rijwielherstellers op Zondag open? Demobilisatiebonus van f100.-; premie van flO.- voor iedere maand tropenverblijf MENSENROOF, MOORD, FUSILLADES Hij mag als burger in Roemenië blijven zolang als hij wil Vader wilde zoontje redden Nieuwjaarsreceptie Corps Diplomatique VRIJDAG 2 JANUARI 1948 o 71ste JAARGANG No. 24039 Radiorede van Soekarno Port op briefkaarten word't 6 cenlts 5-RETOURKAARTENBOEKJES BIJ DE SPOORWEGEN AMERIKAANSE HULP Marshall-plan geen philantropie ZORG VOOR GEDEMOBILISEERDEN Een vechtjas Vorstelijke begrafenis van ex-koning Victor Emanuel BULGARIJE LAAT BALKAN COMMISSIE NIET TOE TORNADO WOEDT IN AMERIKA Twee stadjes verwoest Beiden verdronken UIT BUSSISCH GEBIED ONTSNAPT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimetet hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Naar A. P. van betrouwbare zijde te Batavia verneemt, is de Commissie voor Goede Diensten van de UNO bezig met de opstelling van een ontwerp-voorstel voor de uitvoering van het bevel „staakt het vuren". Morgen of Zondag zal het voorstel aan de Nederlanders en Indo nesiërs overhandigd worden. Volgens een goed ingelichte Neder landse zegsman is Donderdagavond te Batavia een belangrijke bijeenkomst ge houden tussen de Commissie, dr. Beel, en de andere Nederlandse ministers. De ministers hebben hun vertrek naar Nederland dat oorspronke lijk Zondag zou geschieden uit gesteld om morgen of Zondag te kunnen deelnemen aan een confe rentie met vertegenwoordigers van de door Nederland geautoriseerde gebieden in Indië. Men neemt aan, dat de besprekingen in hoofdzaak zullen gaan over de Ne derlandse plannen tot het vormen van een interim-regering en de federale sta ten van Indonesië. De Oost-Indonesische minister-presi dent, Anak Agoeng Gde Agoeng, en de minister van Economische Zaken, Hoe- sein, worden hedenmiddag te Batavia verwacht, evenals dr. Mansoer en Dzoelkarnain van Sumatra's Oostkust en een vertegenwoordiger van de Daerah Istimewa Palembang. Soekarno heeft Donderdagavond voor radio-Djokja een Nieuws jaarsrede uitge sproken, waarin hij o.m. zei, dat de re publiek 'de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten -voor het bereiken van een overeenkomst langs vreedzame weg in principe accepteert. Naar U. P. meldt, heeft de Indonesi sche delegatie aan de Commissie van Drie verzocht twee vliegtuigen in ge reedheid te houden om de delegatie Zondag en Maandag naar Djokjakarta over te brengen. Volgens betrouwbare bronnen is dit verzoek toegewezen. Een woordvoerder van de delegatie weigerde commentaar te leveren, doch merkte op dat de onderhandelingen niet op het meest critieke punt waren gekomen. Minister Huysmans heeft, in antwoord op opmerkingen van enige leden, aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in derdaad distributies kunnen worden op geheven, ook al kan aan de totale vraag nog niet worden voldaan. Hij is voorts van mening, dat het t. z. t. aanbeveling verdient, zoveel mogelijk rantsoenerin gen tegelijk op te heffen, om de koop kracht zoveel jnogelijk te spreiden. Voor de bepaling van het juiste tijdstip zijn de verhoudingen tussen o. a. voorzie- Zoals blijkt uit de memorie van antwoord van de begroting Staatsbe drijf P.T.T. ig een nieuw tarief voor telefoongesprekken in voorbereiding, waarbij de automatisch tot stand ge brachte gesprekken niet meer met een heden van 3 minuten, doch in over eenstemming met de werkelijke ge- spreksduur zullen worden berekend. Verwacht wordt, dat de duur van de gesprekken daardoor in het algemeen zal worden bekort, doch dat het aantal zal toenemen. Ter vereenvoudiging van de tech nische apparatuur Bi dan tegelijker tijd het aantal zones van 5 op 3 worden gebracht. Wat de posttarieven betreft, is van verhoging geen sprake. Integendeel zal naar tariefswrlaging worden gestreefd. Zo wordt bevorderd, dat het port der lnterlocale briefkaarten ingaande 1 Febr. a-s. zal worden gebracht van 7% op 6 cent. Voorts ligt het in de bedoeling, op korte termijn een ontwerp van wet met betrekking tot de toekomstige exploita tievorm van de radiodistributie aan hangig te maken. De voorbereidingen daartoe zijn in een vergevorderd sta dium. Blijkens een mededeling van minis ter Huysmans aan de Tweede Kamer verkeert een tweetal wetsontwerpen betrekking hebbende op de midden stand, namelijk het ontwerp vooreen herziene Vestigingswet Kleinbedrijf en dat ener nieuwe winkelsluitings wet, in vergevorderde staat van voor bereiding. Laatstbedoeld ontwerp, waarin een regeling inzake de verkoop doormid del van automaten is opgenomen, tal binnen afzienbare tijd bij de Tweede Kamer kunnen worden ingediend. Aan het voorontwerp tot wijziging van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 wordt ten Departemente de laatste hand gelegd. Aan een tegemoetkoming aan de bezwaren, welke de toepassing van de Vestigingswet ten plattelande ople vert, is in het nieuwe ontwerp bijzon dere aandacht besteed. De prijspolitiek is geenszins gerient op de „koude" sanering van de mid denstand. De beschikbare gegevens om trent de rentabiliteit in de middenstand geven volgens minister Huysmans trou wens geen aanleiding tot deze veron derstelling. Wel kan bij de prijsbepa ling in deze sector van het bedrijfsle ven evenmin als bij andere bedrijfstak ken, de prijsvaststelling zodanig ge schieden, dat ook de kleinste en minst efficiënte bedrijven nog de verlangde winst behalen. De prijsbeheersing tree.it hier met zachter hand op, dan de con currentie deed in de jaren vóór de oorlog. Mijnwerkers in Zuid-Wales waren bet er met mee eens, dat de mijnen op Nieuwjaarsdag gesloten werden en -e sloten onder de grond te blijven. iet betreft 122 arbeiders van de Mauij/- mnn in de lïhonda-valle' zijn van daag weer naar boven gekomen. ningspeil, prijspeil en loonpeil van be lang. Wanneer de deviezenpositie verla ging van het voorzieningspeil in de naaste toekomst niet noodzakelijk maakt, zal opheffing van enige rant soeneringen niet veraf meer behoeven te liggen. Ten aanzien van het textielrantsoen merkt de minister op, dat dit inderdaad laag Is. Hij wil er echter op wijzen, dat voor de oorlog een grote groep van de bevolking vrijwel niet meer textiel ver bruikte dan thans het rantsoen groot is. Deze omstandigheid brengt mede. dat bjj een verbetering van de voorziening opheffing van de rantsoenering zeer gewenst is. Deze verbetering is echter nog niet mogelijk. Een gedifferentieerde huisbrandrant- soenering zou ook volgens het oordeel van de minister meer bevredigend zijn, doch een dergelijke wijziging zou een groter distributie-apparaat vereisen, dan thans beschikbaar is, hetgeen naar de mening van de minister niet verant woord is, nu het rantsoen van 12 een heden, behalve in een uitzonderlijk strenge winter, een. redelijke verwarming mogelijk maakt. Nochtans is het mo gelijk gebleken, zeer grote gezinnen in dezen tegemoet te komen. Ten aanzien van de huisbrand wordt voor het stookseizoen 1948-49 naar een betere voorziening gestreefd. Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige, nu en dan VUB krachtige Zuid-Westelijke wind. Zéér zacht voor de tijd van het jaar. Zon 8.4816.40, maan 0.1412.19. Met de voorbeelden voor ogen hoe de apothekers, de auto- en motor herstellers deze materie hebben ge regeld, trachten thans de Vakgroepen Rijwielreparatiebedrijf en Detail handel in rijwielen tot een regeling te komen dat des Zondags niet alle rijwielherstelplaatsen gesloten zullen zijn. Men is tot dit besluit gekomen om dat het wielrijdend publiek weer zeer talrijk is en er dus ook des Zondags van de zijde der rijwielherstellers een zekere service dient te worden gegeven. De bedoeling is, dat de rijwielherstelplaatsen bij toerbeurt des Zondags geopend zul len zijn; by de gesloten zaken zal de wielrijder steeds het adres vinden bij welke rijwielhersteller hij die dag terecht kan. Met ingang van 1 Januari zijn vijf- retourkaartenboekjes in beide richtin gen verkrijgbaar voor onderstaande baanvakken: Amsterdam C. S.Den Haag H. S., Amsterdam C. S.—Haarlem, Amster dam C. S—Hilversum, Amsterdam C. S.Naarden/Bussum, BaarnHilver sum en HilversumUtrecht. Zij kunnen aan de ingangscontrole, die thans weer vrijwel op alle grote sta tions regelmatig aanwezig is, worden afgestempeld. Door gebruikmaking Van zo'n boekje voorkomt de reiziger het tel kens in de rij staan voor de loketten. Bovendien zal, by wijze van proef, in de hal van het station Amsterdam C.S. zeer binnenkort een apparaat worden geplaatst, waarmede de houders van deze boekjes de onderhavige coupons zelf kunnen afstempelen. w ofltthm Mi* W-wwR Het is geen gewoonte bij het bouwen van een kerlc met de toren te beginnen. Door materiaalschaarste echter kon men bij het bouwen van een kerk te Louisville nog niet met het kerkgebouw beginnen. Men heeft de toren toen maar het eerst gebouwd. De harde stormen van de laatste weken hebben ook aan de Afsluitdijk enige schade ver oorzaakt. De nodige herstellingen worden thans verricht Uit Washington is vernomen, dat Frankrijk, Italië en Oostenrijk alle door het Congress in de wet van 1947 inzake de tussentijdse hulp aan het' buitenland geformuleerde voorwaarden hebben aan vaard, en dat deze landen Vrijdag bila terale overeenkomsten met de Verenigde Staten zullen ondertekenen. Als deze ondertekening zal hebben plaats gevonden, zal het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ge noemde landen kunnen machtigen, de voor de winter toegezegde hulp, waar voor door het Congress op 20 Dec. een bedrag van in totaal 522 millioen dollar is toegewezen, in ontvangst te nemen. De bedoelde voorwaarden zijn: 1. Dat zij op him nationale banken in hun eigen valuta een sqm storten, gelijk aan de waarde van alle goederen, die hun worden toegewezen. Dit geld kan aan de circulatie worden onttrok ken als een wapen tegen inflatie. 2. Dat de refiefgoederen efficiënt worden ge bruikt en export daarvan wordt belet. 3. Dat op verzoek van president Truman onmiddellijk inlichtingen worden ver strekt over de verdeling en het gebruik der goederen. 4. Dat de reliefgoederen ter beschikking worden gesteld tegen redelijke prijzen, en dat speciaal aan dacht wordt geschonken ajn de armen en behoeftigen. 'Frankrijk maakte meer bezwaren tegen de bepalingen dan Italië en Oostenrijk. In de door het Congress aangenomen wet wordt o. a. bepaald, dat de presi dent de hulpverlening onmiddellijk zal staken, wanneer het betrokken land zich niet aan de voorwaarden houdt. Frankrijk antwoordde, dat het geen overeenkomst zou kunnen tekenen waarin ook maar de mogelijkheid wordt aangeroerd, dat Frankrijk zijn woord niet zou houden. Daarom werd de tekst van de overeen komst gewijzigd en werd de president machtiging gegeven" de hulpverlening te staken, zonder dat de redenen hier voor in de overeenkomst met name wor den genoemd. Charles Eaton, voorzitter van de com missie voor buitenlandse aangelegen heden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft voorspeld, dat het mogelijk is, dat de actie van het Con gress inzake het plan-Marshall niet, zo als de regering zich voorgesteld heeft, 1 April, doch op zijn vroegst 1 Juni zal aanvangen. Eaton zeide niet te doelen op het aannemen van het plan, zoals het wordt ingediend doch zoals het zich uiteindelijk zou ontwikkelen na zorg vuldig wikken en wegen. „Het gaat hier niet om een voorstel tot hulp'', zeide Eaton, „doch om een voorstel tot herstel, en op het stuk van herstel van West-Europa in die mate, dat het als een gedeelte van de wereld van morgen kan functionneren, zijn wij geen philantropen. Waar mogelijk moet een redelijke tegenprestatie worden ge leverd en ons iets gegeven worden voor hetgeen wij West-Europa geven." Minister Fiévez, minister van Oorlog, tevens minister van Marine ad interim, beeft gisteravond in een toespraak tot de manschappen van Landmacht en Marine „De weg terug" geschetst voor hen, die gedemobiliseerd worden. Minister F ié vei kondigde een verlof aan voor iedere gedemobiliseerde, die in Nederland aankomt, van 14 dagen per vol jaar in de tropen, waarbij een periode van ruim een half jaar voor een jaar zal gelden. Voorts ontvangt men een demobilisatiebonus van f 190, alsmede 10 gulden premie voor iedere maand tropenverblijf met een maximum van 30 maanden. Voorts krijgt de gedemobiliseerde uit Indonesië f 70 pius punten voor kleding en bovendien 130 textielpunten voor aankoop van ondergoed, sokken e.d. Men kan deze goederen ook in daartoe aangewezen magazijnen aanschaffen. In de tweede helft van Januari zal Z.H. de Paus tijdens een plechtige zit ting het nieuwe academische jaar van de Pauselijke Academie van Weten schappen openen. De Pauselijke Acade mie van Wetenschappen staat recht streeks o.nder Z. H. de Paus en bestaat uit 70 geleerden van grote naam uit alle delen der wereld. Hiertoe behoren de Nederlanders prof. F. J. J. Buy ten- dijk en prof. P. Debye. Krachtens zijn functie als directeur van de Pauselijke Sterrenwacht heeft daarin ook zitting pater dr. J. Stein S. J. Op grond van verkregen inlichtingen worden de vraagstukken van arbeids bemiddeling, scholing, herscholing of omscholing aangepakt. De arbeidsbe middeling geschiedt via de arbeidsbu- reaux. Voorts kan men advies voor be roepskeuze krijgen. Er is een regeling getroffen voor de financiële voorzie ning tijdens scholing. Bovendien staat de mogelijkheid open voor hen, die niet dadelijk in het arbeidsproces worden opgenomen, in een overbruggings regeling te vallen. Kostwinners kunnen uiterlijk 6 maanden 80 procent en daar na nog 6 maanden 60 procent van hun militair inkomen ontvangen. Niet kost winners krijgen dezelfde rechten voor 2 maal 3 maanden. Per week kan hoogstens 75 worden uitgekeerd. Ten aanzien van schade lijdende eigenaars van middenstandsbedrijven of van be drijven in landbouw of visserij zal bij gebleken levensvatbaarheid van deze be drijven, een zakelijke bedrijfstegemoet- koming kunnen worden verstrekt, bij wijze van aanvulling van inkomens. Ook in- studiemogelijkheden is voorzien, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen universitaire studie, vakstudie en cursussen. Buitendien is een regeling voor demobilisatie in Indonesië zelf ge reed. Deze is aangepast aan de in deze streken geldende normen. De demobilisatiebonus bedraagt 200. De premie blijft - gelijk. De behoefte aan burgerkleding wordt van rijks zijde gedekt door een kledingpakket of een kledingtoelage van 250. q De gedemobiliseerde behoudt het recht tot een jaar na demobilisatie op vrije overtocht naar Nederland, tenzij hij op andere wijze deze aan7 spraak verwerft, dan wel op kosten van het ministerie van oorlog of dat van Marine een of meer leden van zijn gezin deed overkomen. Gehuwden zijn hiertoe tot 2 jaar na .hun demobilisatie gerechtigd. Na ge- „Op oolitieke en psychologische gronden moet ik geofferd w°rden. Het Nederlandse volk heeft daar recht op, het is rechtvaardig.'' Zo spreekt de voormalige General der Polizei H. Rauter over het vonnis, dat vermoedelijk in de maand Ja nuari over hem geveld zal worden, aldus vertelde de inspecteur van politie T. van Dien, hoofd van de PRA-recherche, aan een redacteur van het ANP. Samen met de re chercheur C. van den Berg heeft hij maandenlang gewerkt om het voor dit proces benodigde materiaal te verzamSlen. Het was een moeizaam werk, want niet alleen de SD maar ook ,de Wehrmacht, de SS en de Kriegsmarine hebben oorlogsmisda den begaan en de schuld van hun misdaden schuiven zij op elkaar. Uit heel 't land kwamen de processen- verbaal binnen. In November nog 230; ieder proces-verbaal bevatte verschil, lende oorlogsmisdaden ,van-xle S.D. Wat hog niet geheel duidelijk was, -werd na gevraagd bij de leiders van'de ver schillende „Aussenddienétellefl't Lages c.s. en deze noemden weer de namen Van lagere SD-beambten. Teen in'Duits1 land nog het archief van Himmier ge vonden werd, was de zaak ,','rond." Himmier had bevel gegeven, allé archie ven van de SD te verbranden. Zijn bevel werd prompt uitgevoerd:1 alle archieven, verdwenen in rook en us. Alleen het zijne bdhield hij. Dit archief is al heel wat Duitsers noodlo: ig geworden. Het deed aldus de heer Van Dien ook Rauter de das om. Ui: tuisen Himm ier en Rauter gevoerde correspondentie kwam vast te staan, dat Rauter wel degelijk op eigen initiatief gijzelaars had gevangen genomen en illegale wer kers had laten fusilleren. Tot op dat ogenblik was de indruk gewekt, dat de moorden en brandstichtingen in de meeste gevaren door de lagere SD-ers op eigen gefegenheid waren uitgevoerd. Het was echter niet gemakkelijk de Duitsers aan het praten te krijgen. Zo was het a&soluut, noodzakelijk generaal Naumann to--verhoren. Maar Naumann, dia er van beschuldigd wordt de Silber. tanne-moordeo, op zijn gewetén te heb ben, was in Amerikaanse handen en werd niet uitgeleverd, ook niet „uitge leend." De Amerikanen wilden hem in Neu renberg veroordelen wegens het ver moorden van tienduizenden Polen. In specteur Van Dien reisde dus naar Neu renberg. Daar deed zich het verwonder lijke feit voor, dat de Amerikanen alleen toestemming wilden geven om generaal Naumann te verhoren als deze zelf er in toestemde. Er bestaat namelijk een Amerikaanse wet, die voorschrijft dat een gevangene niet meer lastig gevallen mag worden als hij zijn dagvaarding heeft ontvangen. En Naumann had zijn dagvaarding reeds. Na een week stemde hij echter toe en kon hij, bijgestaan door zijn advocaat, verhoord worden. Niet lang, want hij had maar een half uur de tijd. Ook generaal Christiansen is verhoord. Hij geeft alle schuld aan Rau ter en xgidt zich zelf onschuldig. I Dit doet Rauter niet. Hij bekent zijn schuld, al toont hij absoluut geen be rouw. De gevolgen van zijn optreden hier in Nederland beschouwt hij als de logische consequentie van zijn opdracht: rust en orde in Nederland te handhaven. Hij weel dal hij veroordeeld zal wo:den en geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Al leen wil hü bewijzen dat hij „Dienst" gedaan heeft en geen „Schwein" is. „Was ik niet streng opgetreden, dan was er een nog veel groter bloedbad ont staan", zo zegt hij. Men heeft hem een duivel genoemd en hij antwoordde, dat de illegaliteit voor hem een hel was en in de hel is nu eenmaal een duivel. Over de illegaliteit heeft hij zich typisch uitgelaten. Hij beweert groot res pect te hebben voor de mannen van het verzet, die hij het beste deel van ons volk noemde. Had Duitsland de oorlog gewonnen, dan zou hij hun de beste banen geboden hebben en niet de N.S.B-ers, die hij veracht. Rau ter was zelf geen lid van de N.S.D. A.P. Hij wilde niet gebonden zijn aan een partij, had er ook geen in teresse en tijd voor, geen tijd vooral. Heel zijn leven was hij een vechtjas. In 1914 onderttfak hij zijn studie voor bouwkundig ingenieur en ging hij als vrijwilliger in het keizerlijke Oostenrijk- Hongaarse leger. Hij bracht het tot Ober- leutnant. In de strjjd om Karinthië, in 1919, vinden wij hém terug als comman dant van verschillende vrijcorpsen. Hij is er ook bij als Duitse vrijcorpsen tegen Polen vechten om de inlijving van Op per Silezië bij Polen te verhinderen. Daar ontmoet hij voor de eerste maal Hitier. Als in 1933 de Heimatwehr door Dolfuss verboden wordt, aanvaardt hij na aanvankelijk geweigerd te hebben het strijdende Oostenrijk te verlaten, de opdracht van Hitier om de in Duitsland wonende Oostenrijkers in „culturele" strijdorganisaties te verenigen. De Oos tenrijkse regering verklaarde hem daar op van de Oostenrijkse nationaliteit ver vallen. Hij werd Duitser en Oberführer der SS. Na de Anschluss heeft hij de door Himmier aangeboden functies in Oostenrijk geweigerd en bleef werken aan de opleiding van SS-mannen. 24 Mei "nr> ging hij naar Nederland als Höhere SS- und Polizeiführer met de rang van General der Polizei. Rauter zal voor het bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht staan. Mr. J. Zaayer zal de aanklacht voorlezen waarin hij beschuldigd wordt Van men senroof, moord op Joden, doodslag en fusillades. Er zijn ?l~"hts enkele getuigen opge roepen. .en verwacht dat het proces niet lang zal duren, enige dagen wel licht. De Roemeense premier Groza heeft i het koninklijk huwelijk en bet was een Woensdag medegedeeld, dat hij in Boe- I geval van „liefde op het eerste gezicht" karest met ex-koning Michael bespre- De prinses vond het zeer moedig van kingen heeft gevoerd. Volgens Groza is Michael vrij zo lang htijj wil als burger in Roemenië te blijven. „Maar ik geloof," zo vervolgde de pre mier, „dat hij persoonlijke redenen zal hebben om niet te blijven". Hij sprak als zijn menfng uit, dat die redenen het aanstaande huwelijk met prinses Anne de Bourbon-Parma zijn. Bij het verlaten van het Parlement deelde premier Groza aan een aantai journalisten mede, dat de republikeinse revolutie wat betreft het onbloedige en rustige verloop zijn weerga niet heeft in de geschiedenis. Het Parlement.Is op recès gegaan tot 12 Januari, nadat het vijfde lid van de nieuw gevofmde* Raad van State de eed had afgelegd» De Deense prinses Anne de flourbon- Parma heeft verklaard, dat zij bereid te ex-koning Michael overal ter "wereld te volgen. Zij vertelde echter niet te' weten wat Michael's plannen zijn. Het nieuws van de abdicatie was. voor haar het beste nieuws, dat zij ooit gehoord heeft. Zij hoorde het over de radio en het kwam voor haar als een volkomen verrassing. Zij heeft Michael voor de eerste maai in Londen ontmoet ter gelegenheid van Woensdag is ex-koning Victor Emma nuel van Italië met de eerbewijzen, die een heersende monarch toekomen, te Alexandrië begraven. Ondanks de wens van de ex-koning, zonder bloemen en kransen, in alle eenvoud begraven te worden, heeft zijn zoon Umberto aan het nadrukkelijk verzoek van koning Faroek van Egypte gehoor gegeven en een begrafenis met vorstelijke militaire eer toegestaan. Umberto kwam te laat te Alexandrië aan om het lijk van zijn vader nog te zien. De kist was reeds verzegeld. Ko ning Faroek heeft een detachement van de koninklijke lijfwacht gezonden om de begrafenis in de Sint Katharinakerk bij te wonen. Zonder slag 'bi stoot hebben Britse mariniers de twee immigrantenschepen, de „Pan York" en de „Pan Crescent", die sasten meer dan 15.000 Joden vervoeren, bezet. De schepen zijn nu op weg naar Cyprus, waar de opvarenden zullen ge ïnterneerd worden, in afwachting van hun legale tocht in Palestina. De beide kapiteins der schepen hebben zich niet alleen niet verzet, maar zelfs verzochT om assistentie van Britse marine-perso neel. om wanordelijkheden te voorko men. Men vermoedt, dat de Joodse auto riteiten de huidige moeilijkheden in Pa lestina niet willen verergeren, terwijl de kwestie der verdeling nog hangende is. Michael, dat hij naar Boekarest terug was gegaan. Het persoonlijk vermogen van Michael wordt geschat op ruim tien millioen gul den. X In een nieuwjaarsrede heeft Groza verklaard er trots op te zijn, dat de Roemenen thans een actieve factor vor men in het 'anti-imperialistische en de mocratische kamp in de strijd voor de vrede en de volksdemocratie. Hij prees „de heldhaftige arbeidersbevolkingen van Frankrijk, Italië, Indonesië en Spanje en de guerilla-strijders in Grie kenland". De Bulgaarse premier Georgi Dimi- trov heeft verklaard, dat Bulgarije de UNO-commissie voor de Balkan niet in Bulgarije zal toelaten. „In naam van on ze onafhankelijkheid en in overeen stemming met onze bondgenoten Joe goslavië en Albanië hebben wij de zo genaamde Balkancommissie niet op ons grondgebied toègelaten, en wij zullen dat ook niet doen", zeide Dimitrov. In een nieuwjaarsboodschap aan het Bulgaarse volk, verspreid door het agentschap Tan jug, zegt Dimitrov, dat Bulgarije spoédig vriendschaps- en bondgenootschapsverdragen zal sluiten met de Sovjetunie, Roemenië, Tsjecho- sloWakije, Polen en Hongarije en „met alle andere landen die de imperialisti sche agressie willen bestrijden." Op Oudejaarsavond heeft een ver schrikkelijke tornado de twee stadjes Shreveport en Cotton Valley, in de Amerikaanse staat Louisiana, groten deels verwoest. In het eens welvarende olie-stadje Cotton Valley zijn slechts drie gebou wen overeind blijven staan. Het aantal doden is nog niet geteld, maar loopt in de tientallen. De stad was na de ramp volkomen in duisternis gehuld. De plaatsen Shreveport, Vauceville en Haynesville werden ernstig beschadigd. Te Kerlynn, in de staat Arkansas, wer den twintig boortorens weggevaagd. Een woord, een gebaar, een blik, een handdruk lichten soms een sluier op, zodat men een mensen- ziel leert kennen. j sproken te hebben over de arbeid en de taak van de nationale demobilisatie- raad onder presidium van Prins B«n- hard, wijdde minister Fiévez aandacht aan de taak die de gedemobiliseerden zelf hebben. Minister Fiévez eindigde met de woorden: „Helaas, niet allen zullen het vader land en de hunnen weerzien. Bij deze jaarwisseling past ons een ogenblik van stil herdenken van degenen, die het grote offer van hun leven brachten. Wy eren hun nagedachtenis, wij denken met deernis aan hun nagelaten betrek kingen en wij putten uit hun offer het vertrouwen, dat de taak, waarvoor zij hun leven inzetten en gaven, niet on voltooid zal blijven. Nog immer was het bloed der martelaren het zaad der kerk. Evenzo gaan mijn gedachten uit naar de gewonden en zieken in de hos pitalen hier en overzee. Ook zij ga^n het beste dat zij te geven hadden en hebben recht op ons medeleven en on ze dankbaarheid. Moge het jaar 1948 hun nieuwe kracht en levensmoed schenken. Tenslotte dankte de minister de mili tairen in Indië en richtte zijn dank en zegewensen ook tot onze strijdkrachten in het rijk in Europa, Suriname en de Nederlandse Antillen. Moge het jaar 1948, jubeljaar van onze geliefde koningin en 300ste her denkingsjaar van de bevestiging onzer zelfstandigheid, voor U allen een goed en gelukkig jaar zijn, moge in 1948 Gods zegen U en allen die U lief zijn in ruime mate ten deel vallen." Woensdag geschiedde te Veendam een zeer ernstig ongeluk. Drie kinderen uit het gezin Buurmeyer, jongens van 7, II en 12 jaar, speelden op een brug over het Beneden-Oosterdiep, waarvan het dek zeer glad was door sneeuw en ijs. Op een gegeven momeni gleed de jong ste van het drietal. Hendrik Jan, in het kanaal, waarop de twee andere jongens om hulp riepen. De vader kwam op het hulpgeroep uit zijn woning gesneld en sprong het ventje, dat midden in het kanaal spartelde, na. De man kon ech- tir niet zwemmen en hij verdween on der water eer hij zijn jongen had be reikt! Toegesnelde omwonenden en voorbijgangers trachtten de man zowel als de jongen met behulp van twee lad ders te redden, doch toen de jongen op het droge was gebracht, biekgn de le vensgeesten reeds te zijn geweken De vader kwam niet meer boven en pas laat gelukte het de politie hem op ie dreggen. Het slachtoffer was 30 meten af gedreven. De weduwe blijft met 9 kinderen achter. Den Haag, de stad van het Corps Diplomatique, moet zo langzamer hand een deel van zijn traditie aan Neerlands hoofdstad overlaten. Im mers, ten tweede male na de bevrij ding ontving H. M. de Koningin het Corps Diplomatique ten Paleize op de Dam voor de traditionele Nieuw jaarsreceptie. Het plein bood hedenmorgen weer een schitterend schouwspel. Een erewacht van het 8ste Regiment Infanterie stond voor het paleis opgesteld met het vaan del en de Koninklijke Militaire Kapel, die telkenmale als een ambassadeur het paleis betrad, de eerste maten van het volkslied van zijn land speelde. De am bassadeurs en gezanten waren in vol ornaat, vergezeld door echtgenotes en staven. Totaal arriveerden ruim zeven tig auto's voor het paleis. Wij merkten onder de vele aanwezigen op de Pause lijke Internuntius te Den Haag, Mgr. P. Giobbe, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. Baron van Boet. zelaer van Oosterhout en de ambassa deurs van Engeland, Amerika, België, Frankrijk, China, Rusland en Canada, alsmede veie gezanten. De publieke be langstelling was zeer groot. In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Rujjs de Beerenbrouck be treffende een beweerde ontvreemding van auto's bij het Militair Gezag heeft de minister van Oorlog o.m. g antwoord, dat van de 13410 motorvoertuigen 329 administratief zijn zoekgeraakt, bene vens 154 ontvreemd. Sinds de bevrijding werd niets meer vernomen van de heer A. J. Peters ait Berlicum, die tijdens de Duitse bezet ting in Frankrijk was tewerkgesteld. Thans is hij echter bij' vrouw eri kinde ren teruggekeerd. Hij is er in geslaagd uit Russische kampen, waar hij nabij de Poolse grens was te werk gesteld, met enkele Fransen te ontsnappen. Het gelukte hem na een lange zwerftocht het vaderland en zijn gezin weer te be reiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1