Trein op autobus: VIER DODEN, zeven zwaargewonden Halvering van caCaorantsoen ARABISCHE BLOKKADE JERUZALEM VAN Balans paladijneivTvan marshall Zij achten overeenstemming met Sovjet-Unie uitgesloten VERLIEZEN IN INDIË Zeer ernstig ongeval op onbewaakte overweg te Breezand Nieuwe prijzen voor cacao- en chocoladeproducten Braintrust van specialisten Het weer Sjahrir niet terug naar Indonesië? Joden zonder voedsel De distributiefraude te Sjchagen Tot tioofd en hart ZATERDAG 3 JANUARI 1948 b 71ste JAARGANG No. 24040 Motorrijder aangereden en gedood De malversaties te Semarang Talrijke arrestaties De zwendel met pakketten uit Indië Engeland heeft er genoeg van A „Geleende" muziek brengt verwarring Het water in Waal en Rijn ftMERIKA'S GROTE ZEVEN - „PROMOTOR" MAAKT NOODLANDING Een vierde persoon in arrest Nederlandse hopperzuiger naar de Ivoorkust Nieuwe frankeerzegels I Nt( 65 toneelpruiken verdwenen Ter waarde van f 5000 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 5. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Vrijdagavond circa 8 uur is een NACO-autobus van de dienst Den Heider Wïeringcn, op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Burgemeester Ixmnk- straat te Breezand door een uit Den Helder komende trein gfgrepen De ge volgen waren verschrikkelijk. De bus, die aan de achterzijde door de met volle snelheid rijdende trein werd gegrepen, werd tientallen meters meegesleurd over de spoorbaan en kantelde tenslotte van de spoordijk. Vier van de zeven tien inzittenden kregen zuike zware verwondingen, dat zjj vrijwel direct over leden. Verscheidene andere passagiers werden eveneens zwaar gewond en vier hunner zijn reeds ter plaatse bediend; een van hen, een obekende vrouw, is intussen ook overleden. MtiaA De namen der slachtoffers zijn; de 50- Jarige heer W. 'Hoep uit Anna Paulowna, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de P. v. d. A„ Tuiridersvereniging en de TJeilingvereniging; de 19-jarige mej.' M. van Oosten uit Breezand, die door de schok, uit de bus werd geslingerd en op enkele meters van de plaats, waar de bus van de spoordijk is gekanteld* met haar hoofd in een sloot werd gevonden, en de 19-jarige mej. N. van Dalen, even eens uit Breezand, die in het ziekenhuis aan haar verwondingen is bezweken. Drie passagiers zijn zwaar gewond, O.w de conductrice mej. De Jong uit Hippolytushoef, die met een schedel- basisfractuur onder de bus vandaan ge haald werd. Vijf personen werden ern stig en vijf licht gewond. Per zieken auto's zijn de gewonden deels naar Het gemeente ziekenhuis en deels naar de St. Lidwinastichting in Den Helder overgebracht. De chauffeur kreeg enkele snijwonden aan het gelaat. De gewon den hebben ongeveer anderhalf uur moeten wachten vóór de eerste .zieken wagen arriveerde. Wel was kort na het ongeval direct medische hulp aanwezig. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De bus was op normale tijd vertrokken en de chauffeur read dage lijks dit traject. Honderd meter voor de spoorwegovergang had de chauffeur Vrijdagavond omstreeks half tien trof de heer Maarse uit Aalsmeer, die per I auto op de Rijksweg Amsterdam Den Haag reed, op de weg het lichaam aan van een motoarijder, die zwaar gewond was. De politie in Hoofddorp werd ge waarschuwd. Een dokter constateerde de dood. Het slachtoffer, de 28-jarige P. C. P. uit 's-Gravenhage, gehuwd en vader van vier kinderen, is op het ge deelte. van de Rijksweg tussen de Schipholweg en de Vijfhuizerweg op de vopr het vcrke<^' van Amsterdam naar 's-Gravenhage bestemde baan, vermoe delijk door een vrachtauto, aangereden. Deze vrachtauto is doorgereden. Ieder, die inlichtingen kan jfeven wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de Rijkspolitie te Hoofddorp. nog een passagier afgezet. Toen de bus de overgang passeerde, brandden de lich. ten in de wagen nog, mogelijk is hij hierdoor een moment vërblind geWeest. In volle vaart heeft de locomottief de bus, even voor de achterwielen gegre pen. De bus draaide hierdoor een slag om en werd tientellen meters meege sleurd, en kantelde tenslotte van de dijk en is zeer zwaar beschadigd. Er zv,n geert ooggetuigen va„ dit vre selijke ongeval, behalve de machinist van de trein en de passagiers van de bus, die de trein waarschijnlijk op^iich hebben zien aankomen. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijde lijk regen of motregen. Weer toe nemende Zuid-Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, maar later iets kouder. Zondag: Zon 8.4816.41. Maan on der 12.32. Maandag: Zon 8.4816.43. Maan 1.34—12.46. Volgens het rèpublikeinse blad „Soem- ber" zal Sjahrir waarschijnlijk niet naar Indonesië terugkeren, omdat een nieuwe Nederlandse politionele actie een reëel gevaar blijft, en de aanwezigheid a>van Sjahrir in het buitenland of bij de V. N. daarom belangrijker is dan als adviseur bij het onbegonnen werk der besprekin gen aan boord van de „Renville". De voorzitster van het RO(je Kruis, afdeling Indonesië, mevr. Ramaei» heeft een bezoek aan Semarang gebracht om zich op de hoogte te stellen van de omvang van de gepleegde fraude en van de oorzaken, welke deze fraude mogelijk maakten. Tegenover Aneta verklaarde zij, dat de organisatie in sommige op zichten dilettantisch werkte. Tekort aan personeel en vele verhuizingen werkten o.m. de onregelmatigheden in de hand. De gehele sorteerafdeling en ook de handwerkafdeling waren er bij betrok ken. Het hoofd van de afdeling Semarang van het Rode Kruis, zijn echtgenote, een tokohouder en het hoofd van de afdeling Bevoorrading zijn gearresteerd. Niet van allen staat vast of zij met de affaire te maken hébben. Naar het A.N.P. verneemt, is het be slag op de producten, afkomstig van de zwendel met militaire pakketten uit Indië, nog niet opgeheven. Zodra dit gebeurd is en men verwacht dit bin nen enkele dagen zal de N.I.WT.N., die met dè afwikkeling van deze kwestie belast jf, een begin maken met de ver pakking en £e verzending van de goe deren. Zoals gemeld, maakt de. stijging van de wereldmarktprijs van cacaobonen een herziening van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk. Omdat in ons land evenwel nog partijen cacao bonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door deze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de wereldmarktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste beperkt. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de prijzen maximaal mogen bedragen per 100 gram: cacao poeder, los uitgewogen 24 cent (18 cent), stukgoed (repen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent), wicht- goed ongevuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent), cho coladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). Tussen haakjes de oude .prijzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijsre geling voor een beperkt deel van de pro ductie speciale kwaliteitsartikelen- met uitzondering van repen en ander stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden verkocht en wel chocol&de aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz- voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) pér 100 gram. In dit geval moeten de arti kelen echter verpakt, dan wei uit z.g. toonbankdozen, worden verkocht met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet, tevens tengevolge, dat er bezuinigd moet worden op het bin- nenlandse verbruik, zodat, zonder wij ziging van het versnaperingenrantsoen, in het versnaperingen-assortiment een verschuiving naar de suikerproducten zal optreden. Het cacaopoederrantsoen zal binnenkort tot ongeveer de helft moeten worden teruggebracht. ■08$ fffl Vijftien mensen werden gedood, toen uit een Joodse taxi het vuur werd geopend op een Arabisché bus nabij de Poort van Damascus te Jeruzalem. De idoedende Arabie. ren overrompelden de taxi en staken haar in brand. Op de achtergrond de oude stadsmuur van Jeruzalem. De Arabieren hebben op alle wegen, die naar het Joods kwartier van het oude Jeruzalem leiden, versperringen op gericht en bij de acht poorten met ge weren en granaten gewapende eska drons opgesteld, die alle verkeer, zelfs dat van Britse zijde, tegenhouden. Meer dan 1500 Joden worden in deze wijk door ongeveer 20.000 Arabieren omsingeld. Alle voedseltoevoer wordt afgesneden. De burgemeester ^-an de Joodse wijk heeft een beroep gedaan op de Joodse organisatie der voed^plconvooien, de Ara bische blokkade te breken. De Joden zitten reeds drie dagen zonder brood. Andere levensmiddelen raken op. Naar ^verluidt heeft een autojjusonderneming te Jeruzalem een aantal 2% tons „pantser- landkruisers" gebouwd, die gebruikt kunnen worden om met voorraden door de blokkade heen te breken. De Ara bische gordel om het Joodse kwartier is versterkt sinds 15 Arabieren door een bomaanval bij de Damascuspoort zijn omgekomen. Verdekt opggstelde Arabische scherp schutters hebben op de weg van Jeruza lem naar het Joodse kerkhof aan de voet van de Olijfberg begrafenissen be schoten en de ter aarde bestelling ver hinderd van meer dan 25 Joden, van wie sommigen reeds Zaterdag gestor ven zijn. Voor de derde achtereenvolgehde dag moest Jeruzalem het Vrijdag zonder postbestelling stellen. De Arabische postemployé's weigeren het werk té her vatten, zolang ook hun Joodse collega's glit nog niet gedaan hebben. De Joden willen het werk pas hewatten, wanneer hun een gewapend geleide naar de bu reaux wordt gegeven. Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat Groot-Brittannië in verband met de groeiende spanning tussen Ara bieren en Joden weliswaar spoedig het mandaat over Palestina zou willen neerleggen, maar dat er geen besluit is genomen de datum vroeger dan 15 Mei te stellen. Dit hangt overigens niet alleen van Groot-Brittannië af. Als de commis sie der V. N., die het beituur moet over nemen eerder dan 1 Mei arriveert, be staat de mogelijkheid van overdracht van het mandaat vóór 15 Mei. „Deutschland über alles" weer klonk tot veler schrik en ergernis uit de luidsprekers van hen, die Vrijdagmiddag na twee uup naar de Belgische omroep luisterden- Dit volkslied, dat tijdens een mar sen-programma gespeeld werd, werd even onverwacht afgebroken als het begon. Daarna volgde weer „onverdachte" muziek. Wat was er gebeurd? Bij navraag 'te Brussel bleekdat een ijverig technicus van de omroep, toen de platen van het marsprogramma op waren, doch de tijd nog niet om was, een plaat greep ap welker etiket „Hymne van Joseph Haydn" stond vermeld. Toen hij de impopulaire „über alles"-klanken hoorde, „kneep hij haastig af" en begon met een andere plaat. Van het Oostenrijkse „Gott Erhalte", de Hymne van Joseph fiaydn, werd de melodie voor het Deutschlandlied „geleend" Vandaar zowel vergissing als ergernis. Sinds gisteren is de Waal bij Nijme gen enige centimeters gestegen. De stand was Vrijdagavond 12.75 M. boven N.A.P. De kelders der huizen aan de Waalkade zijn bijna alle ondergelopen. Uit Arnhem vernemen wij, dat de Rijn daar een stand heeft bereikt van 12.21 plus N.A.P. Zondag zal, wanneer er niet te veel regen meer valt, vermoedelijk de hoogste stand in de huidige periode wor den bereikt n.l. 12.35 M. plus N.AjP. of 12.50 M. plus N.A.P. Het „record" van 1942 was 13.36 M. plus N.A.P. Er bestaat bij de Rijkswaterstaat in Arnhem geen reden tot ongerustheid. De legendarische braintrust, van wij len president Roosevelt, behoort tot het verleden. De vijanden van deze president hebben hem steeds aangevallen om deze „geheime organisatie", welke in het bijzonder richting gaf aan de buitenland, se politiek van de V.s. Toen Roosevelt ouder werd, beschouw de hij zijn Kabinet niet meer als een soort Generale Staf, Jarenlang werd Harry Hopkins, een bleke man, met so- cialistischfe neigingen, beschouwd als de man achter de schermen bij Roose velt. later werd aangenomen, dat de rechter Roseman een magische invloed op de president uitoefende. Ook Robert Sherwood, de grootste Amerikaanse dramaturg, kende men een doorslagge vende invloed op Hoosevelt toe. En in derdaad had deze hen als raadgevers, alhoewel hij hun nooit enig officieel ambt gaf. Hoe is de toestand thans? JDe dag, waarop de vroegers chef van de Ameri kaanse generale staf, George C. Mar shall, de portefeuille van Buitenlandse Zaken overnam, vroeg hij aan zijn secre taris; „Is er naait mijn kantoor een conferentie-zaal? Dan wil ik daar mijn generale stal instajleren." Daags daarop verschenen zeven heren in bur ger, die hun bureaux in de Raadszaal vlak naast het kantoor van de nieuwe minister plaatsten, Aldus werd het „co mité Kennan" geboren. Het ging onmid. dellijk aan de slag. Sindsdien dirigeert Kennan wat genoemd wordt „De Ame rikaanse groep der Grote Zeven". De groep telt de volgende leden: George F. Kennan is 43 jaar, diplo maat van beroep en opgeleid in George, town. Hij is een intieme vriend van Kardinaal Spellman en begon zijn diplo matieke loopbaan in 1926. Toen hij vice- consul in Tallinn (Estland) werd, spe cialiseerde hij zich in Russische vraag stukken. in 1932 werd Kennan toege voegd aan de Amerikaanse ambassadeur in Rusland, Bullitt. Van toen af aan werd hij beschouwd als de felste Ameri. kaanse tegenstander van de Sovjet-poli tiek. Dit <droeg niet steeds bij tot zijn populariteit vooral niet in 1944, toen de V.S. goede vrienden met de Sovjet-Unie trachtten te worden en de jonge diplo maat naar Washington werd teruggeroe. pen. Thans is Kennan een van de man nen, die in de V.S. over de meeste po litieke macht beschikken. De tweede grote expert inzake Rus land in de „Generale staf" van Mar shall, John Patton Daviél, is vier jaar jonger dan Kennan. Terwijl Kennan geldt als.de deskundige voor wat betreft de Sovjet-expansie in Europa, is Davies specialist inzake de Sovjet-politiek in het Verre Oosten. Beiden spreken vloeiend Russisch. Carlton Savage, de technicus van Marshali's braintrust, was oorspronkelijk diplomatiek ambtenaar en werkte ais zodanig te Washington. Hij is 50 jaar eij onder Roosevelt fungeerde hij als (in vloedrijk) secretaris van de Minister van Buitenlandse Zaken Cordell Hull, die van zijn invloed op de democratische kringen in het Zuiden van de V.S. ge bruik maakte. De 40-jarige Isaac Newton Phelps Sto kes is de zoon van een zeer gezaghebben de vroegere Anglicaanse bisschop van Washington. Hij wordt beschouwd als het liberale element in de braintrust. Roosevelt gebruikte hem om zijn veel zijdige talenkennis en als een belangrijke factor bij de verwezenlijking van de New Deal politiek. Thans hpudt hij zich hoofdzakelijk bezig met het grondstof- fenbrobleem van de verschillende Ver enigde Naties en met het Marshall-plan. James Joseph Reinsten, met zijn 36 jaar de Benjamin van de zeven heren, is de economische expert. Hij heeft zich verdiept in de commerciële „planning" en Marshall acht ham' onmisbaar voor de wederopbouw in Europa. Zijn econo mische projecten worden aangeduid als „het Reinsten-plan". Henry Serrano Villard, de zesde, is al 19 jaar diplomaat. Hij was redacteur van een provinciaal blad en onderwijzer aan een lagere school, huizenbouwer en fi nancieel agent in Wall Street. Hij kwam bij het Ministerie van Buitenlandse Za ken, gezien zijn grote successen als re clame-agent voor verscheidene firma's. George Howland Butler is de grote sinjeur onder de zeven en specialist in Zuid-Amerikaanse aangelegenheden. Hij was diplomaat in Chili, Peru. Panama. Bolivia en Paraguay en ambassadeur in San Domingo. Toen Truman vorig jaar naar Brazilië vertrok, om in Rio de Ja neiro „de solidariteit van het Westerse halfrond" te bekrachtigen, had hij de dossiers van Butler bij zich. Men dient zich te realiseren, dat de „braintrust van Marshall" automatisch het meest voorname, zoniet het enige, raadgevende lichaam van Truman is. Men moet zich ook herinneren, dat Marshall kort geleden nog hoofd van de generale staf van het Amerikaanse GEORGE CATLETT MARSHALL leger was en dat deze generale staf onderverdeeld was in secties als volgt genummerd: G I, G 2, G 3, G 4 en G 5. Patton Davies is oud-leerling van de militaire academie van West-Point, waar alle Amerikaanse veldheren stu deerden. Zo valt het te begrijpen, hoe Marshall zijn Departement op militair- aandoende systematische wijze heeft georganiseerd, hoe hij er nog steeds belang aan hecht, het Amerikaanse le ger te controleren en welke zijn poli tieke gedragslijn is. Hetis onnodig te onderstrepen, dat de politiek van deze zeven zelfs in krin gen, welke de Sovjet-Unie geheel anti pathiek gezind zijn, geen volkomen in stemming vindt. Er zijn vele tegenstan ders van de braintrust zowel in de poli tieke en militaire kringen als onder de conservatieve en liberale elementen. Daarentegen vindt de braintrust de bij val en de steun van prominente figureu uit alle maatschappelijke standen en po litieke gezindten in de V. S. Dezen heb ben de braintrust van Marshall carte blanche gegeven om tè, handelen, omdat zjj inzien, dat hun belangen en het landsbelang verdedigd zullen worden door de mannen van George C. Marshall, die overeenstemming met Rusland uit gesloten achten. Vrijdagmiddag teggen het vallen van de avond heeft de Fokker F25 .Pro motor" een noodlanding gemaakt op een weiland onder 'Pijnacker. Het toestel werd bestuurd door de heer Bulten, chef piloot van de „Flits Diepen Vliegtuigen N.V.". De „Promotor" was omstreeks half drie gestart van het vliegveld „Twen- the" met bestemming Ypenburg. In de omgeving van dit laatste vliegterrein belemmerden mistbanken het uitzcht. De heer Bulten trachtte Ypenburg te vin den, doch toen hij daarin niet slaagde, zette hij de .Promotor" op een klein weiland onder Pijnacker aan de grond. Het landingsgestel werd iets beschadigd. De fraude op het distributiekantoor te Schagen, waar twee ambtenaren S. en D. geruime tijd met op de zwarte markt verworven wisselbonnen levensmiddelen en tabakskaarten hebben ingenomen en deze via de eveneens gearresteerde H. uit Amsterdam hebben verkocht, is nog een vierde persoon gearresteerd, n.l. de 38-jarige zwarte handelaar K. uit War- menhuizen. Deze K. was de tussenper soon voor de ambtenaar D. bij de ver koop der bescheiden. Bij het onderzoek is gebleken, dat de onregelmatigheden reeds sedert November 1946 zijn gepleegd. Tevens heeft m^n-bij de vier betrokke nen acht inlegvellen in beslag genomen, waarop schoenenbonnen worden inge nomen. Het bedrag' dat met deze fraude gemoeid is, wordt op f 20.000 geschat. Oudejaarsdag vertrok uit Rotterdam een nieuwe zelf-stomende hopperzuiger naar de Franse Ivoorkust. De „Maitena", zoals dit vaartuig is gedoopt, werd voor rekening van de Société Francaise d'En- treprises de Dragage et des Travaux Publiques'te Parijs, gebouwd door Ver- schure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam. Het schip, dat bemand is met personeel van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam, zal ongeveer drie weken over de reis naar Abidjan, die het op eigen kracht maakt, doen. In Abidjan, een kleine stad aan dq kust van de Franse kolonie, is men sedert jaren bezig een haven te bouwen, die thans haar vol tooiing begint te naderen. In de serie frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) is nu verschenen het zegel van f 0.22/2. Bij de terugkomst van de Nederlandse Opera uit Brussel, waar het gezelschap een opvoering heeft gegeven van „Hoff mann's vertellingen", bleek, dat de gte hele pruikenkist met een collectie van 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen was. Het betreft hier een zeer kostba^p verzameling ter' waarde van niet min der dan vijfduizend gulden. Een van de kostbaarste pruike% is wel het exem plaar „Rode Kaalkop", een waarde ver tegenwoordigend van ongeveer honderd gulden. De nasporingen, die inmiddels te Brussel zijn verricht, hebben tot he den nog geen enkel resultaat opgeleverd. De directie van de Nederlandse Opera heeft medegedeeld, dat zij maatregelen heeft genomen, waardoor het verlies der pruiken geen invloed zal hebben op het speelprogramqpi. Alle opvoeringen van het gezelschap, ook van „Hoffmann's vertellingen", gaan door. (Van een bijzondere medewerker) Januari is balansmaand. Wanneer de met koortsige ijver samengestelde rapporten in de directiekamer zijn bezorgd, worden daar vluchtig enkele grote-lijnberekeningen gemaakt: zó hoog waren de lasten, dtt zijn de ont vangsten, dat is de voorraad; en reeds is een algemeen inzicht verkregen in de positie van het bedrijf. Het rapport van de accountant komt later wel, het nieu we jaar is begonnen: voorwaarts. B(j een zakelijke onderneming is het nu eenmaal mogelijk de bedrijfspositfe i-l cijfers uit te drukken. Hoe anders staat dat met een vereniging Bij een onder neming is het doel concreet: voorzien in de behoefte aan gloeilampen of kopspij-' kers en het maken van 'winst. Punt. De bedrijfsstatistieken wijzen uft in hoe verre deze dubbele doelstelling is be reikt. Doch bij een vereniging als de K.A.B. b.v. staat daar in heel zijn breedte geschreven: het doel is; alle belangen behartigen van de gehele arbeidersstand. Als men van zulk een „onderneming" de balans wfl opmaken, kan slechts zeer ten dele met cijfers worden gewerkt. Ze ker, men kan vaststellen, dat het leden tal in het zo pas geëindigde jaar tot boven de 250.000 steeg en met behulp van dit cijfer kan men trachten de uitgave- kant van een soort winst- en verlies rekening te openen. Aannfemende b.v., dat elk lid van de K.A.B. gemiddeld f 30 per jaar contributie aen zijn be weging betaalt, mogen we vaststellen, dat de Katholiek georganiseerde arbei ders in Nederland in 1947 de kapitale som van f 7.500.000 offerden, om daar mede de bj-ede doelstelling van hun be weging te ondersteunen. Het woord of feren is hier zeker met misplaatst: de spanning tussen lonen en prijzen- dwingt de arbeiders (en niet alleen de hand arbeiders) hun uitgaven tot de strikt noodzakelijke te beperken. Echter niet alleen geld offerden zij. Een beweging, die 800 plaatselijke afdelingen telt, waarbij elke afdeling de centrale is van gemid deld 8 vakafdelingen, omvat een plaat selijk en parochieel bestuursapparaat van welhaast 50.000 kaderleden. Nu moge het waar zijn wat out-siders spms menen te moeten constateren en in siders niet bestrijden, dat de belangstel ling op -ledenvergaderingen meer dan eens beneden een redelijk te verwachten minimum is; elke ook maar oppervlak kige kenner van deze cultuurbeweging weet daarnaast, dat die 50.000 man van het plaatselijk kader een leger vormen van toegewijde werkers. Hoe moet op onze winst- en verliesrekening .de som van offers worden geboekt, die dit leger bracht.' Offers van tijd 'en moeite en geld. Offers voor vele duizenden vrouwen, die hun avonden in eenzaamheid door brachten, die vele Zondagen alleen met hun kinderen waren, omdat vader „voor de Beweging op stap was". Gerechtvaardigd is een onderzoek naar de winstkant op deze reke ning. Wat kan tegenover de offer bereidheid van de -katholieke^ arbeiders als concrete „winst" worden gesteld? Men begrijpt, dat het hier nog veel moeilijker is met concrete cijfers te werken. En toch vooral de massa-leden stellen zich telkens opnieuw de vraag: Wat koop ik eigenlijk voor mijn contributie? Het ant woord moet getest worden aan het doel. Met name mag dan gevraagd worden, wat werd bereikt ten aanzien van dè spanning tussen lonen en prijzen, die nog steeds op vaak beangstigende wijze bestaat. Bij het antwoord denken we aan overheidsmaatregelen, waarvan het ini tiatief in de vergaderzalen van de K.A.B. groeide. Zo het consumentencrediet, waardoor de Nederlandse „kleine man" een financiële injectie ontving ten be drage van meer dan f 150.000.000. Te denken is ook aan de verlaging van de belastingdruk voor de lagere inkomens Gememoreerd dient te worden de verho ging van de kinderbijslag en de toepas sing hiervan van het eerste kind af. Hierbij mag zeker niet worden vergeten de strijd in de Kamer, de kinderbijslag vooral en op de eerste plaats aan de grote gezinnen ten goede te laten ko- (Vervolg op pag. 57 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week in Indië de volgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Sold, J. PERSONS. uit Oss (N.-Br.), gesneuveld 18 December bij Soemedang, Serg.-majoor P. VAN ROOYEN, uit Leiden, overleden 18 December te Ban doeng, tengevolge van oorlogsverwon dingen. Serg. J. JANSSEN, uit Putten, ge-, sneuveld 19 December bij Batang Se- rangan. Sold. A. SLUITER, uit Groningen, ge sneuveld, 20 December bij Kampong Soerkarame. Sold. H. G. VELTHUIZEN, uit Nijme gen, gesneuveld '20 December te Medan. Korp. K. MAURICK, uit Dinxperlo, gesneuveld 22 December bij Kebon Balok. Sold. S. DE JONG, uit Wijmbritsera- deel, gesneuveld 22 December 1947 te Parakan Hondang. Sold, A. B. SINTENIE, uit Santpoort gesneuveld 22 December bij Soemobono. Opperwachtmeester H. L. M, HORS MAN, uit Den Helder, gesneuveld 23 December bij Tjilimoes. Korp. W J. OUWERKERK. .uit Am sterdam, gesneuveld 23 December bij Modjokerto. Sold. J. PIJLMAN, uit Steenwijk, ge- Sfcer omgeving Tji- sneuveld 23 Dèce kambar-Soekaboemi, Sold. H. A. C. M. DE ROOIJ. uit Am sterdam, gesneuveld 23 Decembr orpge- ving Tjikambar-Sockaboemi. Korp. J. A. P. VAN DER WIELEN, uit Eindhoven, gesneuveld 23 December bij Tjilimoes. Serg.-majoor T. A. KRAMER, uit Groningen, overleden 24 December te soerabaja, tengevolge van oorlogsver wonding. I - Sold. Ie kl. A. VAN OUWENDYCK, Niemand heeft het recht zijn geluk I uit 's-Gravenhage, overleden 24 Decern kopen met het ongeluk en de ber te Cheribon ellende van anderen. j J iogsverwonding tengevolge van oor- Korp. F. J. STEGEMAN, Weststelling- werf overleden 24 December te Soera- "o't2§?oÏS? oorlogsver wonding. Sold. C. JANSEN uit Losser, gesneu- gang December omgeving Penawan- Sold. D. WIERSEMA uit Smilde (Dr overleden 25 December te Batavia ten gevolge van oorlogsverwonding Sold. N. KUYPERS uit Esbeek, gem. ™™rhi t ov,erleden 26 December te TW tengevolge oorlogsverwonding. Sold. A. L. ADRIAANSEN uit Gilze- Ryen, gesneuveld 27 December bij- Warong Kondang. Sold. C. MAGNE uit Maastricht, ge sneuveld 27 December te Djatiroto. S°ld- J- C. J. VAN DER BRUGGE uit Willemstad gesneuveld 28 December nabij Cheribon. Sold. C E VAN GENT uit Leerdam, gesneuveld 28 December nabij Cheribon Sold' L-J. PAAIJMANS uit Udenhout; gesneuveld 28 December nabij Cheribon. Tweede It. D. W. ROOKMA#ER uit Hilversum, gesneuveld 28 Öecember tussen Trogong en Leles. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. G. KROOS uit Middelharnis, gesneuveld 12 Decem ber te Bandarredjo. Serg. H. T. KRIKHOFF uit Ned.-Indië, gesneuveld 12 December te Bandarredio. Boeg sold. 2e kl. BASO uit Ned.-Indië, overleden 16 December aan bekomen verwondingen. Soend sold. 2e kl. WARDJOE uit Ned.- Indië, gesneuveld 16 December Soend. corp. ATIM uit Ned.-Indië, ge sneuveld 19 December. Mad. sold. 2e' kl. SINGRAM uit Ned.- Indië, overleden 23 December aan be komen verwondingen. Jav. korp. MADISMAN uit Ned.-Indië, gesneuveld (verdronken) 23 December. Man. sold. 2e kl. W. M. RUMOPA int Ned.-Indië, gesneuveld 24 December. Jav. sold. Ie kl. OEMAR uit Ned.- Indië, gesneuveld 24 December. Jav. sold. Ie kl. SANRASIDI uit Ned.- Indië, gesneuveld 24 December. Jav. sold. 2e kl. SOÏtlP uit Ned.-Indië, gesneuveld 24 December. Kon. Marine: Geen verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1