„VIJFTIGJAAR VROUWENLEVEN" HOUDT DE MAAG IN ORDE Cinetone kan weer werken {P.TV Ö€s 1947 WAS GUNSTIG ARBEIDSJAAR Fotograaf was royer in Duitse upifprm TAXI „MARGRIET" Tentoonstelling als huldiging van Koningin en Prinses Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! TXaJCCP Bel 13000 Jd5 IX sjL Si Kerkberichten Mentaliteit der jeugd verre van bevredigend AGENDA' Chaos verdwenen ZATERDAG 3 JANUARI 1948 PAGINA 2 DIRECTEUR GEW. ARBEIDSBUREAU: DE INGEZAKTE TRIBUNE Vragen van een Amster damse advocaat Burgerlijke Stand Tpeneming aantal buspassagiers N.Z.H. legt meer bussen in Een kip en een angora-kat Viering 40-jarig jubileum Geloof en Wetenschap Afscheid H. In den Bosch 25 jaar kantoorbediende Kerstavond van „Hano" i Tel. 21400 Dag en nacht DISTRIBUTIENIEUWS Leden-concert H.O.V. HEEMSTEDE Vooroorlogse gewoonte in ere hersteld JEJLS BEVERWIJK VOOR DE STILLE ARMEN Actie voor nieuwe klokken Agenda R.K. Verenigings gebouw Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 SOCIALE GEZONDHEIDSZORG HILLEGOM Agenda LISSE Schaakclub „De Zwarte Pion" SASSENHEIM FLESJES MET PHOSPHOR GEVONDEN DE GROTE PLUIMVEE. TENTOONSTELLING Syrische hamsters te bewonderfen Nieuw hoofd van de Jongens-U.L.O. Radio Moórs Liturgische Weekkalender VASTE MARKT Chin. Ind, Rest. Hongkong C.V. WONINGINRICHTING G IE RSTRPflT 16-2^24-' 1EU10342 #aa>aaMiMMf MRARLEM De arbeidsmarkt in 1947 heeft zich gekenmerkt door een zeer gunstige conjunctuur en het werkloosheidscijfer is zelfs nog nooit zo laag geweest als over het afgelopen jaar, aldus zeide de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, de heer A. van Kiel in een on derhoud, dat wij gisteren met hem mochten hebben. Deze mededeling zal ieder prettig in de oren klinken, al zijn er al enige symptomen, die er op wijzen, dat zich weer een ommekeer aan het voltrekken is. want verschillende bedrijven, hoofd zakelijk de kleinere, stoten nu reefis personeel af. Het aantal werklozen in het rayon Haarlem bedroeg de laatste maand 2213 tegen 1143 in Juli 1947. een toename, welke, de seizoenwerklozen in aanmerking genomen, relatief veel gro ter is dan het voorafgaande jaar het ge val was. Toch ziet de toestand er. ver geleken met het jaar der bevrij ding. niet ongunstig uit. In Juli 1945 stondtn er bij het Gew. Arbeidsbureau 6627 werkzoekenden ingeschreven; in Januari 1946 waren het er nog 5464 en een half jaar later, in Juli 1946. slechts 2352. Er bestaat nog steeds een grote be hoefte aan metaalbewerkers; daaren tegen is er een overcompleet aan sla gers. bakkers, rijwielherstellers en kleermakers. In de geteisterde gebieden zijn op het ogenblik 550 bouwvakarbeiders uit het district Haarlem werkzaam. Het G.A.B. heeft in de voorbije maanden een loon- contfóle gehouden in de bouwbedrijven, welke over het algemeen werd toe gejuicht door de aannemers, echter niet door de arbeiders. Er zijn veel proces sen-verbaal opgemaakt wegens het uit betalen van te hoge lonen. Ook het onderwerp jeugdbemidde- Jing kwam ter sprake. De heer Van Riel was helemaal niet te spraken over de jongemannen. Het lijkt ner gens naar. zo sprak de directeur van het G.A.B, De jongelui willen „rom melen bij de weg", zo weinig mogelijk p werken en zoveel mogelijk verdienen. Ik ben een vrijheidslievend mens, doch dikwijls wens ik, dat" er een werkverplichting Jh het leven wordt geroepen, om diegenen, die niet wil len ophouden met dagdieven, tot ar beid in een of ander strafkamp te dwingen. In 1947 heeft het Gew. Arbeidsbureau een bedrag van 1.256.500.betaald aan werkers in Duitsland en andere landen, wier geldman de grens bij hun aankomst in Nederland na de bevrij ding werd ingehouden. Allen hebben thans hun geld ontvangen, uitgezonderd 80 arbeiders, die in Frankrijk te werk Gisterln had zich voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de 25-jarige fotograaf Knikker uit Haarlem te ver antwoorden wegéns 14 roofovervallen, die hij van December 1944 tot 5 Mei 1945 op Nederlanders heeft gepleegd. Om zijn slachtoffers beter te kunnen intimideren was hij bij die gelegenheid gekleed in nationaal-socialistische uni form. Hij droeg een lange lederen over jas, zwarte rijbroek en hoge laarzen. Verdachte placht in samenwerking met de iets jongere Walraven op te treden. Ter zitting trachtte hij het te doen voorkomen, dat W. de eigenlijke orga nisator der roofovervallen was. W. is ih verband me;t deze affaire door het Bij zonder Gerechtshof veroordeeld tot 2 jaar en 7 maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis en ter beschikking 6telling van de regering wegens vermin derde toerekeningsvatbaarheid. Acht ge tuigen, meestal slachtoffers van ver- dachte's roverijen, legden verklaringen af in deze zaak. K. placht met veel geschreeuw en be dreigingen', schoppende tegen deuren en meubelen zijn slachtoffers te Intimideren. Hij bediende zich hierbij van de Duitse taal. Geldkistjes, juwelen, levensmidde len, alles wat hij bij huiszoekingen kon vinden, werd zijn eigendom. De procir- reur-fiscaal mr. F. P. Th. Rohling. zeide, dat verdachte, die zich ter zitting als „een ontzettend goede jongen" wilde voordoen, in feite een „laaghartige en laffe gangster" was. Mr. Rohling ver volgde: „Voor iemand, die niet schroom de alle Duitse dwangmiddelen te gebrui ken om zich ten koste van zijn land genoten te verrijken in een tijd, dat ieder Nederlander met de grootste moei lijkheden te kampen had, is een strenge straf noodzakelijk", en hij beeloot zijn requisitoir met 9 jaar gevangenisstraf te eisen met ontzetting uit «ie burger lijke en politieke rechten voor 15 jaar. Uitspraak 16 Januari. De Amsterdamse advocaat mr. dr. E. W. Catz heeft aan de burgemeester van Haarlem enige vragen gesteld-near aan leiding van het feit, dat bij' de wed strijd HaarlemAjax aan talloze beta lende bezoekers het uitzicht werd ont nomen en een overbelaste staantribune is ingezakt. De vragen zijn: 1. Is in casu enig voorschrift uit een plaatselijke veror dening eventueel z ini enige voor schriften overtreden en zo ja, ligt het in de bedoeling tegen die inbreuk op passende wijze te doen reageren? 2. Bestaat er aanleiding, in het belang van orde én veiligheid, de de burge meester krachtens de Gemeentewet toe komende „politie" over openbare ver makelijkheden in verscherpte vorm toe te passen? Een raadslid kan vragen aan de bur gemeester stellen, maar of een Amster damse advocaat de vorm van een raads- interpellatie dient te kiezen, lijkt ons van de andere kant weer een vraag. Men wee# dat Bouw en Woningtoezicht scherper zal toezien en dat de benauw de materiaaipositie vernieuwing onmo gelijk maakt. GEBOREN; K. J. Bouwmeester- Droog; R. DaemenBout; B. J. van der Veldenvan Roon; D Jaskivan der Plaat; J. RekmanSnoek; W. J. C. van den Heldervan Hamelsveld; J. M. T. NeuteboomVerzijlberg, allen zoon; C. A.- VerkruisenAbdala; T. A. C. Haze laarde Best; A. DekkerZarandona; K. van ArumDekker; J. E Schouten van der Horst, alle# dochter. ONDERTROUWD: E. van Egdom en H. Franssen; J. W. Ides en F. Segaar. GEHUWD; P. J. Tholen en P. M. Rood. OVERLEDEN: J. W. Kuiper, 64 j„ Zijlweg; D. Klopstra, 71 j., Reitzstraat; A. M. GrotenbregKraak, 74 j„ Nieuwe Gracht: J. Martin,#82 j„ Zuid Polder straat; H. G. Manders, 65 j., A L. Dy- serinckstraat. waren gesteld. Hun vordering wordt eerst nauwkeurig* nagegaan.- alvorens uitbetaling wordt gedaan. Wekelijks vervoegen zich aan het geboqw van het G.A.B. aan. de Kleine Houtweg on geveer twintig personen, die inlichtin gen inwinnen over emigratie. Behalve vakarbeiders, boeren en tuiader» zijn er nu ook vele onderwijzers, technici en accountants, die zich in het buitenland, vooral Canada. Zuid-Amerika en Zuid- Afrika willen vestigen. Al deze perso nen worden doorgezonden naar de di verse emigratie-bureaux. Het aantal Haarlemmers, dat de laat ste weken van de bus gebruik maakt, is zo toegenomen, dat de' directie van de N.Z.H. besloten heeft met ingang van Maandag a.s. op de lijnen 3, 4 en 5 meer bussen in te zetten. Op deze lijnen zul len de bussen des morgens tussen 7 en 9 uur en des middags tussen 1 en 7 uur een acht-minutendienst rijden. Dit is echter voorlopig als proef be doeld. Wanneer mocht blijken dat het aantal passagiers afneemt, zal de oude dienst weer gevolgd worden. Deze nigüwe regeling is mogelijk ge worden, doordat de N Z.H. weer ver schillende nieuwe Crossleybussen heeft ontvangen. Deze zullen op lijn 5 inge legd worden, waardoor de „Fordjes" van deze lijn verdeeld kunneq, worden, over ,de andere. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende, in de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: auto ped, armbanden, appelenkist, brillen, broches, rijwielbinnenband, taalboekje, kerkboekje, ceintuurs, postduif, étui met inhoud, likeurglaasje, geld, honden, handschoenen, horloges, kinderhoedje, .regenjas, jurkje, textielkaarten, levens middelenkaarten, kinderkousen, kip, angorakat, kogellager, haarkam, rolletje kerstliederen, mutsen, zakmes, nummer platen, overall, portemonnaies met in houd, parapluie, portefeuille met inhoud, rolletje papter, roeiboot, padvinders- riemen, gouden ring, rozenkrans, sjaals, sleutels, strijkstok, schoenenbon, slot met kabel, schaar, sandaal, sigarenaan steker, tassen met inhoud, vulpenhou- defc, vulpotloden, wanten, zak met aard», appelen, zakje gereedschap, zak brand stof. Donderdag 8 Jan. om 9 uur zal In de St. Josephkerk een gezongen H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen ter gelegenheid van het veertigjarig "Jubi leum van de Vereniging „Geloof en We tenschap". Celebrant en predikant Is de moderator van dr en W., pater dr. Mo deste van Straaten O-E.S.A. Assistentie verlenen pater F. van de Vrande M.S.C. en kapelaan H. C. Roozenburg. Dezer dagen heeft de heer H. In den Bosch, chef de bureau van het ontvang kantoor der directe belastingen de dienst," in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, verlaten. De speeches» en geschenken tijdens de af scheidsbijeenkomst bewezen wel, hoe men .het werk van de heer In den Bosch, in de 50 jaar, dat hij aan het belasting kantoor verbonden was, verricht, heeft gewaardeerd. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer V. Louis als kantoorbediende bij de N.V. Heringa en Wuthrich in dienst traft. De jubilaris werd met zijn gezin door de directie ontvangen, waarbij deze hem een cadeau overhandigde en een vererend getuigschrift# van de Maat schappij van Nijverheid, terwijl hij ook van zijn collega's een geschenk mocht ontvangen. De R. K. Haarlemse Amusementsver eniging „Hano" in Haarlem-Noord heeft een feestavond voor haar leden geor ganiseerd. Het gemende zangkoor der vereniging zong versïdllende liederen o. 1. v. de heer A. J. Mathot. De heer N. Kaart gaf enige declamaties ten beste. Tevens voerde hij de regie over het kerstspel „Maria zoude naar Beth lehem gaan". Tot slot sprak de voor zitter, de heer N. Teeuwen, een dank woord, ook tot de ouders, die nu hebben kunnen waarnemen op welk peil deze amusementsvereniging zich zelf ge plaatst heeft. Bioscopen: Rembrandt: Penny Serenade (a.l.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Spook huis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor Casablanca (volw.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.: City: Itebecca (18 1.), 2.15, 4.30,. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De Zigeunerin. Zon dag: 2, 4.30-, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte zweep van Zorro (14 j.). Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 10-7-16 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Rondom Frans Hals, een expositie van fraaie schilderijen van Haarlemse mees ters uit de 16e en 17e eeuw, geopend: 1015 uur en Zondags: 1315 uur. Lef felaar: Werken van D. Schulman en P. G. Rueter, geopend in de week: 1017 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van Zuster Benedictus en kleurtekëningen van D. Lindeman, geopend in de week: 1013 en 1417 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der Haarlemse apotheken worden van 4 tot 11 Januari waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef. 11596; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000 en Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Cjp., Raadhuisplein 7, teL 28523. Zaterdag 3 Januari. Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Naar het u lijkt", 7.30 u. Zondag 4 Januari. Concertgebouw: Sterrenparade, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Naar het u lijkt", 7.30 uur. SPECIAAL VERVOER VOOR KRAAMVROUWEN EN HERSTELLENDE ZIEKEN Maandag 5 Januari Haarlem (Vleeshal)uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Sa tot en met Schik. Heemstede (Binnenweg 160): uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 912.15 uur SchieScho en 24.30 uur Schr—Si. Overvcen (Domi): uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen AC 912.30 en 24 uur. De begaafde violist Theo Olof is so list op het Ledenconcert (het 4e van serie A)dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Dinsdag 6 Januari zal geven. Kees Hartvelt, die ditmaal zal diri geren, laat het concert beginnen met Beethoven's Ouverture Coriolan, ge volgd door het vioolconcert van dezelf de componist. Na de pauze gaat ten slotte de symphonie van César Franck. Michigan Holland heeft Haarlem als-symbool een sleutel van zijn. stad aangeboden. De foto toont mevr. J. M. van H eng A-—Couperus, die het geschenk aan burgemeester Cremers overhandigt. Vanmorgen was er een drukte van belang in de Grote Houtstraat bij de Houtbrug. Daar werd een goede, vooroorlogse ge woonte in ere hersteld. De oorlog had namelijk de jarenlange traditie van de Jager's Meubileer Inrichting, om het jaar met zeer aanlokkelijke restanten te begin nen, onderbroken. Nu worden daar echter weer ameublementen, tafelkleden, spiegels enzovoorts aangeboden tegen ongeveer 60 %*van de normale prijs. Geen wonder dus, dat vele trouwlustigen daarvan profi teren om zich meubels aan te schaffen en zich haasten om toch vooral bijtijds te kopen, want de voorraden zijn natuurlijk nog niet op vooroorlogs peil en zullen bij deze overweldigende belangstelling spoedig uitverkocht zijn. (Adv.) Laatste verantwoording van de bij het Comité voor Stille Armen te Heemstede ingekomen -bijtfragen: N.N. f 10; mr. R. C. Bv. d. B. f 30; N.N. f 2.50; mej. S. f 25; J. P. f 5; A. W. A. V. f 2.50; jhr. vs d. P. f 25; P. H. f 5; Winkels Franken f 57.47; Padv. Damiaten f 10; J. J. L. P. f 5; mevr. P. J. f 10; mevr. G. E. K.-H. f 10; mej. N. N. f 2; mevr. A. A-H. f 2.50; Totruge f 10; ir. W. G. B. f 15; S. J. C. f 2.50; mevr. E. C. J. D. f 5; mevr. wed. H. G. R.-V. f 5; J. J. R. f 5; A. J. J. V. f 5; H. v. W. f 25; F. L. K. f 2.50; fam. R. B. f 100; mevr. H. D.-N. f 2.50; mr. J. A. d. 1. H. f 50; Aannemersbedrijf Gebr. S. i 10; J. W. f 5; mevr. N. N. f 10., Het. Comité betuigt aan allen, die heb ben bijgedragen de nood van zeer vele Stille Armen te lenigen, hartelijk dank. Ook te Heemstede heeft de bezetter indertijd de prachtige klokken van de St. Bavokerk geroofd. Uit dankbaarheid voor het geluk, dat het bedrijf van de firma Laimböck gespaard bleef, heeft de directie met haar personeel besloten een klokkenfonds te stichten. Zij roept thans ook anderen op, voor de aan vulling van het benodigde bedrag te zor gen, opdat de klokken met Pinksteren weer zullen luiden. Maandag 8 uur. Concert, Laudate Dominum, 8 uur clubavond H.B.C. Dinsdag 8 uur. Repetitie. Missie Naaikrans, repetitie, Laudate Dominum. Woensdag 8 uur. Damclub St. Bavo. Donderdag 8 uur. Harmonie St. Mï- chaél. 8 uur St. Vincentius, 8 uur volks dansen. Vrijdag 8 uur. Leden St. Deus dedit. Tcneelrepetitie Door Eendracht Sterk. Zaterdag 8 uur. Toneeluitvoering Twensche Bank ten bate van de Niwin. H van onze dagen is de schrikbarende toeneming van maagkwalen, met name-van zweren in maag en twaalf - vingerige darm. Over het ontstaan weet men het fijne nog niet geheel, maar langzaam daagt er een schemertje licht. Het staat namelijk wel vast, dat geeste lijke oorzaken een zeer belangrijke rol spelen. 'Ongerustheid, zorgen, overwerkt zijn, vrees voor de toekomst, kunnen, ais ze dan al niet de directe oorzaak zijn, het ontstaan der kwalen sterk be vorderen, en het staat wel vast, dat op gewekte, rustige naturen minder vat baar zijn dan andere. Een belangrijke factor, maagzwenen te voorkomen iseenjjaan onverschillig heid grenzende opgewektheid. Maar dit middel is in het algemeen niet meer toe te passen, als eenmaal het eerste begin van het ziekteproces is begonnen. Dan gaat de patiënt al te vaak zijn ongerustheid omzetten in onrust, en niet zelden speelt dan drankgebruik een be vorderende rol. Tech hoeft zulk een geestelijke storing niet te leiden tot het ontstaan van maagzweren. Voordat het zover komt, zijn er voor iedereen waarneembare tekenen, die het begin der kwaal aankon digen, en die doelmatige bestrijding mo- dat de hoeveelheid maagzweren en de sterkte er van abnormaal verhoogd zijn by deze processen. De patiënt klaagt over maagzuur en vage pijnen, vooral als de maag leeg is. Het gebruiken van neutraliserende middelen als magnesia, bismuth en dergeiyke (niet van zuive ringszout) is een geweldige hulp. Daar naast werkt gunstig de dagelijkse hoe veelheid voedsel te verdelen over een groter aantal kleine maaltijden. Wat betreft de keuze van het voedsel Is Jbet van belang alles te vermijden, wat de maagzuurafzondering prikkelt: gekruide spijzen, gebakken aardappelen en gebakken vis, en vervolgens streng vermijden van sterke drank by lege maag, overmatig roken en kou vatten. Gunstig zyn: melk, boter, jonge kaas, óók in kleine hoevelheden tussen de maaltijden. Met enige waakzaamheid en wils kracht hoeft het niet te komen tot de vorming van maagzweren. En meer dan waar ook, geldt hier: voorkomen is beter (en veel gemakkelijker) dan ge nezen. Dat rust, vertrouwen en een goed geweten van het hoogste belang zijn is duideiyk, als men zich bewust is, dat een evenwichtige geest vrijwel immuum is tegen de aanvallen op de gezondheid van onzen maagwand. In dit jaar zullen we het gouden regeringsjubileum vieren van de eerste vrouw in den lande, onze ko ningin. Als huldeblijk aan haar zeer aetief, werkzaam leven, vol belang stelling, zal bij die gelegenheid door de gezamenlijke Nederlandse vrou wen, van half Augustus tot half Sep tember, een tentoonstelling worden gehouden van vrouwenarbeid gedu rende haar regeringsperiode, dus de laatste vijftig iaar. Zoals ook in 1898 een dergelijke tentoonstelling was gearrangeerd, d e beroemde vrouj- wen-tentoonstelling, die de stoot heeft gegeven aan de toenmalige vrouwenbeweging. De plannen voor deze veelomvattende en veelzijdige expositie, die de naam zal dragen „De Nederlandse vrouw 1898 1948" en waarvan wij reeds enige ■naanden geleden melding maakten, be ginnen thans onder de voortvarende lei ding van het actieve bestuur presi dente is mevr. E. v. d. Bosch de Jongh vaste vorm aan te nemen. In de rui me Haagse Houtrusthallen zullen de prestaties der vrouw gedurende de matste vijf decennia in een tiental on derafdelingen op levendige wijze in beeld worden gebracht, waarbij zoveel mogelijk de medewerking van vrouwe lijke architecten wordt ingeschakeld. Toch is de Nederlandse vrouw negentien achtenveertig, met alle macht door haar verworven, er niet aan ontkomen in de hoofdleiding der tentoonstelling één man toe te latenarchitect H. Pieck, die de architectonische en artistieke leiding in handéh heeft De splitsing van het vrouwenleven, de vrouwenprestaties, de vrouwenbe moeiing of hoe men het aandeel, dat de vrouw aan de samenleving geeft, ook noemen wil, in deze tien speciale onderdelen is slechts -geschied om een enigszins overzichtelijk geheel te krij gen. Bij een dergelijke „mer a boire" moet men zich weten te beperken. lêan- zelfsprekend lopen de verschillende on derdelen dikwijls in elkaar over, „de vrouw in het gezin" bijvoorbeeld, de grootste en de belangrijkste opzet, ook de eerste afdeling die men bezichtigt bij het binnenkomen, der tentoonstelling, heeft veel raakpunten met „de vrouw in de oorlog", want de oorlog heeft de vrouw in hoofdzaak in haar gezin mee uitgevochten. Niet alleen zal men de algeheel verschillende gezinssfeer van nu en vijftig jaar geleden hier inbeeld zien gebracht, maar ook zal men bij voorbeeld aangetoond vinden, dat een huismoeder van nu, met een man en twee en een half kind dat halve kind is een fantoom van de statistiek maniakken een honderdurige werk week heeft. Voorts wordt aandacht gewijd aan hetgeen de vrouw deed en d®et in staat en politiek, kunst, onderwijs en op voeding, in beroep, bedrijf én sociaal werk (een zee die in een meertje moet samengedrongen)in kerkelijk leven, in sport en tenslotte in de mode, last but not least, want de mode met haar oorzaken van ontstaan, haar grillige evoluties, haar achtergrond en hetgeen zii ontketent, heeft heel wat te zeggen in het vrouwenbestaan. Men verzoekt ieder, die mode-attributen uit de laat- PAO EN NACHT „Flora". Zondag: Feest „St. Deus Dedit". Maandag: Federatie Midden standsbond R. K. Prop. club in de To neelzaal. Donderdag: Biljartclub en wed strijd. In de zaal C. V. O. Vrijdag: Kath. Arbeidersbeweging. Rutten. Donderdag: R. K. Schaakclub. Damwedstrijd HillegomE.M.S. K. A. B.-gebouw. De gewone repe tities en vakbonden. Woensdag géén Credo Pugno. De uitslag van de wedstrijd LSG 3De Zwarte Pion I luidt: 4y35% in het voordeel van De Zwarte Pion. - De resultaten van de borden wedstrij den 9e ronde zijn: Afd. I: H. VerdegaalH. .Simons 1—0. G. ScholtesJ. Smit 10. A. Rotteveel N. v. d. Mey 10. Pastoor de GrootH. y. Diemen 10. Overgangsklasse: L. RoravijnP. Lan- geveld 10. M- v. Ruiten—W. Goede- mans 10. Afd. II: C. v. Ruiten—H. Heemskerk 1—0. Afd. Ill: C. van Dijk—J. Nyssen ]4— Yi. J. GeerlingL. v. d. Lans 1—0. Spelende kinderen vonden Vrijdagmid dag een flesje, waarin zich, zoals later bleek, phosphor bevond. De kinderen zijn met het flesje gaan spelen, met het gevolg, dat een ervan in brand ge raakte. Het kind liep brandwonden op, doch behoefde nog niet in het zieken huis te worden opgenomen. Een voorbij ganger, die de plaats waar het flesje werd gevonden met een stok onderzocht, kwam ook in brand te staan. Hy kreeg wonden aan armen, handen en benen. Ook hy is nog niet in een ziekenhuis opgenomen, ste vijftig jaar voor de expositie in bruikleen wil afstaan, dit aan het hoofd van de groep „de vrouw in de mode" Mevr. Isaac Joles, van Kijfhoek' laan 78, Den Haag, op te geven. Op deze tentoonstelling, als huldiging bedoeld «oor H. M. de Koningin, en waarvan Prinses Juliana ere-voorzitsteï is van het bestuur, zullen ook het ko ninklijk en het prinselijk gezin bij ieder der onderafdelingen ingeschakeld worden, voor zover daarbij betrokken. Omdat men voor deze tentoonstelling de belangstelling en de fiqanciële steun van alle Nederlandse vrouwen wil berei ken, is de burgemeestersvrouwen in alle steden en dorpen van ons land verzocht, in hun plaats een comité te vormen, dat de mogelijke medewerking van de vrou wen in de eigen gemeente zal aanwak keren, opvangen en inschakelen. Al zal, wat de uitvoering betreft, volgens de uitdrukkelijke wens van de Koningin zelve, de grootst mogelijke soberheid in acht genomen worden, een „bedrijfs kapitaal" is onontbeerlijk, dat men hoopt bijeen te brengen door de verkoop van couponboekjes met strookjes ter waarde van tien gulden tot een kwartje. Wie een coupon honoreert, zet zijn handtekening, welke handtekeningen worden ingeplakt in,een gedenkboek, dat aan Hare Maje steit zal worden aangeboden. Binnenkort zal men ook de zeer mar kante affiche zien. gekozen uit de vijf en veertig ingezonden ontwerpen, voorstel lend een in rood, wit en blauw geklede vrouwenfiguur op een voetstuk. Als katholieke vrouw heeft in het co mité zitting mej. Ir. A van Schaik, Den Haag. In het maandelijks „Bulletin" van de Ned. katholieke vrouwenbeweging vraagt de presidente de medewerking van ieder van ons, die voob, deze'ten toonstelling gevraagd wordt.'opdat ook tje plaats van de katholieke vrouw in het nationale leven tot haar recht komt. A. Bgl. (Van onze speciale verslaggever) Het was min of meer toevallig, dat wij zijn binnengedrongen in' de Cine tone te Duivendrecht,' waar men sinds vele, vele maanden doende is de zaken op gang te brengen. Nogaltijd is er geen regelmatige Nederlandse filmpro ductie. al zijn wij twee en een half jaar bevrijd en al begint de verslagen vij and zijn eerste producten reeds af te leveren, dank zij de hulp, die hém blijkbaar in grotere mate gewordt dan onze eigen en enige grotg filmstudio. Wie enigszins bekend is met de rava ges, door de nazi-beheerders in Cine tone aangericht, staat verbaasd over de enorme vorderingen, die Duivendrecht tot dusver heeft gemaakt. De chaos, door de Duitsers achtergelaten, was onbe schrijfelijk. Wat vernield kon worden werd vernield, wat gestolen kon wiorden werd gestolen. Niet alleen de hebzucht, ook het vandalisme heeft geregeerd over de film, waaromtrent de profeet Goebbels zulke hoogdravende cultuur- phrasen heeft uitgeschreeuwd. Ergens op een deur staan de namen geschilderd van een dozijn Duitse filmgenieën, die hier hun onsterfelijke prullen hebben gemaakt, Herr Steinhoff met zijn Ger maanse Rembrandt aan het hSofd. Wat deze cultuurdragers achterlieten, was minder dan niets, of het zou moetajr zijn een zee vafn water, die ter hoogte van een meter in de kelders het ge bouw heeft ondergraven, in afwachting van de nijvere niet-Dujtse handen, die de rommel hebben opgeruimd en een groot, sterk uitgebreid complex gebou wen hebben gereed gemaakt voor de Nederlandse film. Ep heerst grote bedrijvigheid in Cine tone. In de timmerwerkplaats razen de zaag- en schaafmachines. De hall's zijn compleet en wachten op de outillage, die gereed staat voor het vervoer. De personeelsstaf is voltallig. De verwar mingsinstallatie gaat binnenkort func- tionneren. De cantines, de kleedkamers zijn gereed, evenals de kantoorlokalen. Het laboratorium zal een voorbeeld zijn van technische afwerking en de productieplannen zijn uitgebreid ge noeg om een paar jaar lang een regel matige gang van zaken te kunnen ver zekeren. Nochtans hangf er in de Cine tone een atmosfeer van 'onbehaaglijk heid, die ons de vraag deed stellen, waarom dit complex, dat de vergelij king met het buitenland met succes kan doorstaan, nog niet in volle werking is. Het antwoord was zó vaag, dat verder aandringen indiscreet moest lijken. Is het wellicht eveneens indiscreet de vraag in het algemeen te stellen? Hét Nederlandse publiek en de filmwereld zullen ongetwijfeld belangstelling heb ben voor het antwoord op de vraag, waarom, zolang na de bevrijding, onze enige filmfabriek nog niet actief is. De Kennemer Pluimveevereniging organiseert op 9, 10 en 11 Januari in de grote hal van het veilinggebouw „Kennemerland" een nationale pluiin veetentoonstelling. Een en ander wordt gearrangeerd in samenwerking met de vier grote post duivenverenigingen „De Reisduif" te Be verwijk, „Oranje Nassau" te IJmuiden „De Bonte Duif" en de „Snelvlieger" te IJmuiden-Oost De show zal die van het vorige jaar nog verre overtreffen, want niet alleen de duivenclub-show is aanmerkelijk, groter, ook worden prachtige collecties grote en krielhoenders verwacht en bij de konijnen grote- en dwergrassen. „Marquette" te Heemskerk verleent collectieve medewerking, evenals „De Eendracht" te Heemstede en de Neder landse Anconaclüb te Amsterdam. Uit alle provincies, van Groningen tot Zee land, zijn inschrijvingen binnengekomen. Een buitengewoon zeldzame attractie zal een collectie Syrische hamsters vor men. Dit vrij onbekende diertje stamt uit de omgeving van cft Middellandse Zee, waar het in het wild voorkomt. Het ver toont enige gelijkenis met de kangeroe, is slechts 13 c.m. lang en heeft een korte gedrongen bouw. De dekkleur is ongeveer goudgeel, met witte buik er. benen en donkerblauwe oren. Het wordt van Friesland uit te Beverwijk geëxpo seerd. f Vrijdag 9 Januari wordt in „Kenne merland" een jubileum-receptie gehou den, waarna om 5 uur de officiële ope ning van de tentoonstelling plaats vindt. Tot hoofd van de R. K. Uloschool voor jongens hier ter stede is benoemd de heer Th. G. A. Fonville. Hij zal de heer ft. Vernooy, die zoals bekend met ingang van 1 Maart benoemd is tot in specteur van het L. O., opvolgen. Jonge Vrouwen Gemeenschap Dinsdag 6 Januari wordt in het kader van de J.V.G. een zeer belangrijke avond gehouden. De nieuwe plannen zullen be sproken worden en tevens zal worden "overgegaan tot oprichting van verschu ilende clubs. Alie meisjes, flie zich bij de J.V.G. wiilen aansluiten, worden ver zocht die avond om half 8 in de Kegel baan aanwezig te zijn. Ook de meisjes die pas 17 jaar zijn geworden, zijn wel kom om kennis te maken met de alge meen vormende jeugdbeweging voor meisjes boven de 17 jaar. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem ZONDAG 4 JANUARI: Allerheiligste Naam van Jezus; 2 Octaaf v. H.H. On nozele Kinderen; Credo; Pref. v. Kerst mis. MAANDAG: Vigilie v. Driekonin gen; 2 H. Telesphorus (uit nieuwe Paus mis); 3 Deus qui salutis; Credo; Pref. v. Kerstmis. DINSDAG: Verschijning des Heren (Driekoningen); Credo; ei gen Pret. WOENSDAG: onder het oc taaf v. Driek. 2 Deus qui salutis; 3 voor Kerk of Paus; Credo; Pref. v. Driek. DONDERDAG: onder het octaaf v. Driek.; zoals op Woensdag. VRIJDAG: onder het octaaf V. Driek.; zoals op Woensdag. ZATERDAG: onder het octaaf v. Driek.; zoals op Woens dag. ZONDAG 11 Januari: H. Familie Jezus, Maria. Joseph; 2 Zondag onder octaal' v. Driek.; 3 Octaaf v. Driek.; 4. H Hyginus (uit nieuwe Pausmis); Credo; Pref. v. Driek. Donderdag 8 Januari, des avonds 8 uur, zal Cor de Groot een pianorecital geven in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat uitslui tend werken van Chopin. Amsterdam, 2 Jan. 1948. Het nieuwe jaar zette heden in met een opgewekte stemming. De herbeleg- gingsvraag, voortspruitende uit de voor buitenlanders verkochte claims deed zich vandaag wederom gelden en hoewel men aanneemt, dat de grote stroom van verkopen in claims thans achter de rug is. houdt men er rekening mede, dat het niet uitgesloten is, dat deze vraag nog enkele dagen zal blijven voortduren, daar de tijd-limite om tot herbelegging over te gaan, op een volle week .is ge steld. Anderen zijn daarentegen van mening, dat tegen een inschrijvingsda tum van de Koninklijke van 7 Jan. a.s. een reactie wellicht volgen zal. De jong ste stijging der bankbiljettencirculatie had intussen heden weer nieuwe kopers in de markt gelokt, waarvan ook de in ternationale aandelen ö.a. Philips, met een herstel van 10 a 12 profiteerden. Een plaatselijke collega is zo vriende lijk geweest i» zijn krant college te geven in de leer der calorieën. Hy vertelt: wat het vetgehalte in de melk is. zijn de calorieën in het gas. Mocht u dat niet begrijpen, dan is het misschien duidelijker als ik u uitleg: wat de eerste spinazie in Maart is, dat is de primeur voor een krantenman. Onze collega trekt dan zijn bef recht, zet zijn baret wat steviger op zijn ronde hoofd en doceert, dat 4200 caiorieën meer is dan 3800, maar dat 5200 nog véél meer is. Toch is 5200 eigenlijk" minder dan 4200, want alle calorieën boven die 4200 zijn overtollig en dus oneconomisch. Kijk eens, met de lonen gaat het eigenlijk pïecies zo: f 200 in de week is meer dan f 100, maar f 500 in de week gaat daar weer bovenuit. Maar toch is die f 500 overtollig, omdat een mens nu eenmaal niet moet zoeken naar de mogelijkheden tot geld uitge ven. Overal in het land maken ze gas van 3800 calorieën, maar niet overal in het land verdient men f 100 in de week. Het zal u dus nu volkomen duidelijk zijn. Nu we het toch over gas hébben. Als v. allemaal veel meer gebruikt aan uw rantsoen, aldus deze collega, krygen we in Haarlem ga#loze uren, als u dat niet doet blijven ze achterwege. Nu zeer voorlopig gebleke# is, dat u netter bent dan sommigen durfden te veronderstel len, kunt u de hele dag theewater op zetten met gas van 3800 calorieën. Ik dank u voor uw aandacht. HAARLEM, Smedestfaat 21, telefoon 21375 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse. vaart)Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. asp. 12.15 u.; Lof 7 u. Maandag fam. heren 8 u. Dins dag congr. meisjes 7 u.; jonge dames 8.15 u.; Lof 7 u. Woensdag congr. jon gens 7 en 7.30 u. en jongemannen 8 u. Vrijdag. Lof 7 u. Zaterdag biechten 4.30 8.30 u.; Lof 7 u. ft» H. JOZEF, Jansstoraat. Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9-15 (Hoogmissen 11 uur; Aanbidding i— 5 u.; Lof 7 li. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; dames 8 u. Woens dag: congr. jongemannen 7.45 u.; Lof 7,30 u. Donderdag: Pleelitige H. Mis 40- jarig jubileum „Geloof en Wetenschap", 9 u. Zaterdag Lof 7.30 u.; biechten 56.30 en 7—9 u. H* ANTONIS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt): Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, lt en 12 u.; Lof 7 u. Maandag congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 7.30 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaar- ne. Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9, 10 30 (Hoogmis); congr. jongens afd. II, 5.30 u.; Lof 7.30,u. Maandag: oongr. da mes 8 u. Dinsdag: .congr. jongere meis jes 4 en 4.30 u. Woensdag: jongeman- nencongr. (1725 j.) 8 u. Zaterdag: biechten 5—8.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER, Amsterdam- straat: Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof u. Maandag: H. Fam. Heren 8 u, «Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u., jonge dames 8 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. jongemannen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u„ H. Fam. dames 8 u. Zater dag: biechten 4.30—8.30 u„ Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JESUS (Klever* parkweg) Zondag H.H. Missen 7.30» 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 U. Dinsdag Lof 7.30 u. Wqpnsdag congr, jongens 7 u? Vrijdag Lof 7 u. Zaterdag biechten 59.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Ki'ugerstraat)Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. jongemannen 12.15 u. Dinsdag Lof 7.30 u.; congr. meisjes jun. 8.15 u. Donderdag Fam. dames 7.30 en 8.15 u. Zaterdag biechten 5—8.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg)Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. Maan dag Fam. dames 8 n. Dinsdag Maria- garde 7 u.; congr. 8 u. Woensdag congr. jongemannen 8 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 53 u. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVo (Rijksstraatweg)Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30,. 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. Maandag Fam. da mes 8 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag congr. jongens 8 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEËENHEID (Bloemen- daal): Zondag H.H. Misser! 7,'7.30 (Hoog mis), 10.15 en 11-30 u.; Lof 7 u. «Dinsdag Lof 7.30 u. Donderdag Lof 7.30 u. Zater dag congr. meisjes 2.15 u.; biechten 5—6.30 en 7—9 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen): Zondag H.H. MisSen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 48 u.; Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede): Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag Fam. heren 7.30 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Woensdag Maria- garde sen. 7 u.; congr. jongemannen 8 u. Donderdag Lof 7.30 u.; daarna biech ten. Zaterdag biechten 56 en 79 u.; Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heem stede) Zondag H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag congr. meisjes jun. 7 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 58,30 u.; Lof 7 u. H. AGATHa (Zandvoort): Zondag H.H. Missen 7, 8.30 én 10 u. (Hoogmis) Lof 7 u. Maandag congr. heren en jonge mannen 7.30 u. Dinsdag congr.meisjes tot 18 j. 7 u.; Lof 7.30 u„ daarna congr. jongens tot 18 j. Öbnderdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 58 tr. behalve 6.30 —7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer- denhout): Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 4—9 u.; Lof 7.30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2