WIJDE LAGE LAND IN DE GREEP VAN HET WILDE WATER Resultaten reis ministers IJsel buiten oevers getreden Republiek uitgenodigd toe te treden tot Ver. Staten van Indonesië Op weg naar de instelling van interim-regering Dr. Beel betuigt zijn instemming Hoop op bevredigende oplossing Dijken kreunen onder de druk Rivieren slaken de boeien DE GAULLE EN ZIJN PROGRAMMA V.S. beschuldigen Balkanlanden Tot hoofd en hart Dr. Beel niet naar Australië .Het weer Stalin zou ziek zijn Ministers vertrekken Dinsdag Productievermeerdering eerste eis Eerste atoombom voor Europa? Versterking Amer. vloot Birma onafhankelijk Ex-koning Michael heeft Roemenië verlaten Truman wordt ongerust MAANDAG 5 JANUARI 1948 71sfe JAARGANG No. 2404. (Van onze speciale verslaggever) De Baakse overlaat werkt. Sinds Zaterdag stort zich de IJsel, "boordevol tussen haar dijken, over het dek. van de oude weg Zutfen-Emmerik, de Oostelijke oever stroomafwaarts van het dorpje Baak. Het peil van de rivier, nog op 9 November op zijn laagterecord.van 1.15 meter, Was Zondagmorgen gestegen tot 7.70 meter boven N.A.P. en nog steeds hield de was aan. Eerst pp twee, later drie plaatsen, bij de Elter, de Groene Jager en de Baakse brug, en over steeds breder front stroomt hier het water de Graafschap binnen. Gestadig verder verdrinkt het land van Bronkhorst en Steenderen, tussen Baak en Wichmond, langs de wegen, die naar Zutfen leiden en ad wijder rond de stad. Zweeds kankerspecialist naar Moskou D jok ja voor beslissing Samenstelling interim- regering In Middellandse Zee In ieder mensenleven komt de l beproeving, vroeg of laat. Het radioprobleem Minister van Onderwijs houdt bijeenkomst Huwelijk in F.ebruari? Over uitstel van de hulpverlening te* BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per weok, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimete hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vaji redenen te weigeren. In een verklaring, die tijdens een pers conferentie te Batavia hedenmorgen werd voorgelezen, zei dr. Beel, dat het bezoek van de ministers de volgende re. sultaten had opgeleverd: 1. Overeenstemming in beginsel over het Collegiale Orgaan, jfdat te voren was aangekondigd als een instantie, die dr. H. J. van Mook zou assisteren bij de wederopbouw van Indië), zijn samenstelling, rechten en plichten. 2. Tastbare resultaten met be trekking tot alle andere actuele problemen. 3. Contact met de 'Commissie voor Goede Diensten der Ver. Naties, welk contact had geleid tot verdere opheldering van het Nederlandse standpunt, zodat van de republi keinse regering de werkelijke uitvoe ring van het staken der vijandelijk heden in de meest uitgebreide zin van het woord wordt geëist, vóórdat Berkel, Baakse en Vordense Beek „lopen verkeerd'', zoals de volksmond zegt; in plaats dat zij het eigen surplus kunnen lozen, dringt de Uselvloed door en buiten hun beddingen tot diep de Achterhoek in. De boeren, niet' verrast, hebben hun maatregelen getroffen en zitten veilig met hun vee op de meest hooggelegen erven. Als het water niet te sterk stijgt, zoals het laatst in 1926, toen het rivierpeil tot 8.82 meter opliep, blijft de overlast draaglijk, ter- Wijl er winst in het vooruitzicht is van een gratis en prima bemesting der on dergelopen gronden. De aanblik van ons deltaland is in korte tijd volkomen veranderd. De on voorwaardelijk dienstbaar gemaakte ri vieren, die traag en plichtmatig door onze vlakten zeewaarts gaan, met aan gewezen bedding en loop en door krib ben ingeregen, zijn plotseling, uitge groeid tot sterke, onstuimige stromen, die zich het schuimend geweld van watervallen en de driftige jacht door romantische dalen hogerop nog volop herinneren en met heel de aandrang van hun zwèllende vloed alle kluisters af willen schudden, die de Nederlandse mens hen aan lager wal geleidelijk wist te leggen. De kribben zijn overspoeld, de uiter waarden, waar men om glimlacht op ®°merse spoorbrug, staan wijd en zijd blank en grimmig bijten de golven aan de kruinen der dijken. Bruggen zijn uitgevallen, veerdiensten gestaakt, hul peloos verloren lijkt alles, waarmede de mens, brutaal en zelfverzekerd, zich in het domein van de rivier voon- waartg waagde. Steenfabrieken en boe renerven drijven als eilanden op de vloed, knotwilgen gaan hulpeloos met de kop onder water en heffen de naakte armen als om redding uit de 6troom. En de stokbakens, o<^t zo hoog en veilig op hun kribben, en die alles meenden te weten omtrent diepgang en stroom, slip pen haast van de voeten in de trek. De dijken der delta kreunen onder de druk. Van kruin tot kruin staat het water en het spoelt en slijpt in zijn driftige jacht naar de nabije gast vrije zee. Het lijkt of het hart van Nederland open kiert met al wijdere scheuren vol blinkend geweld, dat om ruimte dringt en wringt. Bij Zutfen is thans de ban gebroken. De Baakse overlaat werkt en wij zagen het bruin- troebele water ond.er, langs en over de Baakse brug en verder op de weg gul zig naar binnen, bruisen, een schui mende wig, wfjd uitdeinend over het diep overstroomde land. En overal waar het oog reikte breid den zich grijs golvende vlakten uit onder de lage, winterse lucht, huizen, erven, jborr.en en scheidingen eender donker getekend en uitgezet als op gróte beslagen spiegels. Naar dat hl- stromende water blijft men kijken, des noods uren lang, gebófeid en beklemd tegelijk en met een vreemd gevoel van machteloosheid, waarbij men een ogenblik de ogen sluit en zich het uit stromen herinnert buiten de polder gemalen der Zuiderzee, een baaierd van vluchtend geweld, waar men triomphererid op neer blikt, terwijl hier datzelfde water, zo dikwijls ver slagen, wéér in onbeschaamde op mars is. Primitief lijkt langs de nog droge we gen het klein verzet der zandzakken, in de haast gestapeld op de bedreigde pun ten. Elders jagen auto's en fietsen met waaiers van schuim door de plotnp. Donker schuiven roeibootjes naar de horizon. Het water lekt aan de buiten wijken van Zutfen, dat van het Zuiden gezien imposant zijn torens en tinnen heft als uit een reusachtig meer. Hier maakte de IJsel zich breed als een Zeeuwse stroom. Maar als geragd, de mensen nemen het niet al te tragisch. Wel groept men overal samen, om naar het opdringende water te zien. Zo was het trouwens heel de Zondag ook elders langs de rfvieren. De grote splitsingen van de stroom, Pannerden en Westervoort, zo keurig door de mens bedisseld, werden heroïsche evenementen in het leven der delta, dat op die reusachtige scharnieren immers hangt en draait. Nu geen traag schom melende golven, rustig naar links de Waal, rustig rechtuit de Rijn, met hoog stens een stokbaken, dat er verveeld naar kijkt, maar de dramatische schei ding van stromende oerkracht, kolkend, wielend en schuimend, ruig en dreigend in winterse atmosfeer. De dijken, ver uiteen, eindeloos beklommen en be sprongen, weerstaan nochtans de drang van het water, dat als een reus met zijn ellebogen om vrijheid wringt. Onder Nijmegens Belvédère, de Bommelse St. Maarten, buiten de waterpoorten van Tiel, Vianen en Gorcum, langs de kaden van Arnhem, voorbij Varik en Schelluinen, en rond Loevestein, zijn de aderen der delta tot berstens gezwollen. Het land .houdt de adem in. De mensen zien in span ning toe. Het Semiramis-hotel te Jeruzalem is Zondagnacht opgeblazen. Zes lijken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteente zijn bedolven. Het hotel was het hoofdkwartier van de Arabische jeugdorganisaties Nadjada en Foetoewah. Bij de Baakse overlaat stroomt het water van de IJssel met kracht het Gelderse land binnen. Op verschillende bedreigde punten tracht men met behulp van zandzakken de vloed, te keren, dochstevergeefs. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk: Vooral langs de kust nog tijdelijk stormachtige Noord-Wes telijke wind. Wisselende bewolking met "enkele buien. Kouder. Later: Afnemende en weer naar Zuid-West krimpende wind. Tijde lijke opklaringen en vrijwel overal droog. Weer iets oplopende tempera tuur. Zon 8.48—16.44, maan 2.52—13.00. Dr. Elis Berven, de beroemde Zweed se kankerspecialist, die naar Rusland is geroepen om advies te geven in een ernstig geval van kanker, ontving op Oudejaarsavond een telegram- uit Mos kou. Dit heeft de zoon van dr. Berven aan Associated Press meegedeeld. Het Russische consulaat heeft prompt een visum voor de Sovjet-Unie ver strekt. De Zweedse pers opperde de moge lijkheid, dat de anonieme patiënt Sta lin zelf is. Het blad Aftontidningen achtte het waarschijnlijk, dat dr. Berven een eed zou moeten afleggen om bij zijn terugkeer in Zweden niets te ver tellen, zoals met andere specialisten, die in de afgelopen jaren naar Rusland werden geroepen, het goval geweest is. De collega's van professor Berven ne men aan, dat de patiënt te Moskou* in derdaad. Stalin is. De professor werd in Helsinki door een speciaal Sovjet-Rus sisch vliegtuig opgewacht. De collega's verklaren, dat Berven, onafhankelijk als hij js en geheel en al toegewijd aan de behandeling van zijn Zweedse patiënten in het radium-ziekenhuis te Stockholm, waarvan hij directeur is, er zeker niet in toegestemd zou hebben zijn werk kring te verlaten en overhaast naar Moskou te vertrekken, wanneer hem niet verzekerd zou zijn, dat de Russi sche patiënt een buitengewoon belang rijk personage was. En de enige voor aanstaande Russische persoon, van wie gemeld is dat hij ziék was, is Stalin. De minister van Economische Zaken heeft een Directoraat voor Scheepsbouw en -Reparatie ingesteld, dat gevestigd is te 's-Gravenhage. De bijeenkomst, die Zondag te Batavia tussen dé vier ministers, dr. Van Mook en de vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's is gehouden, leidde tot zéér belangrijke beslissingen op de weg naar de instelling van een interim-regering, aldus verneemt Aneta uit betrouwbare bron. De vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's- hebben n.1. twee resoluties aangeboden, welke tijdens het langdurig onderling overleg van Zaterdag zijn opgesteld. De bijeenkomst duurde van tien tot een uur met twee korte pauzes. Naar verluidt is het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald. ferentie van vertegenwoordigers de eerste aan de.Nederlandse regering aangeboden resolutie ter kennis van de republikeinse regering en nodigt de regering der repu bliek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. In de eerste resolutie, die de vertegen woordigers van Oost-indonesië, Oost- Bomeo, Groot-Dajak, West-Borneo, Banka, Riouw, Oost-Sumatra, het comi té Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Negara West- Java, Madoera en het K.I.S. Zaterdag tijdens hun onderling overleg hebben opgesteld, wordt met de meeste aan drang in overweging gegeven onver wijld stappen te nemen tot: 1) De instelling van een interim regering ter voorbereiding van de totstandkoming van souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. 2) De regeling van medezeggen schap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten die in Indonesië aanwezig zijn als gezags- apparaat ter verzekering van de binnenlandse veiligheid. 3) Herziening van de Nederlandse grondwet. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Nederlands- Indische regering, de Commissie van Goede Diensten, de republikeinse rege ring in D jok ja en het Nederlandse par lement. In de tweede resolutie brengt de con. A Op nn n R BRg»gaS8S»«tB«8S8ftaiiWiUWWWilB^MMBMHMHaPSSS88W ilMWÜ BUIIUHIII route van Zutphen naar Emmerik baant de auto van onze verslaggever zich piet moeite een weg door de watermassa. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) PARIJS, 4 Januari In het industriecentrum St. Etienne heeft generaal de Gaulle, zijn „propagan- daronde van Frankrijk" voortzettend, voor het eerst sinds de gemeenteraads verkiezingen Van Nov. j.L weer een openbare redevoering afgestoken. Van de zijde van het R. P. F. was reeds we ken geleden aangekondigd, dat de ge neraal bij deze gelegenheid het sociale vraagstuk zou behandelen. Tot zijn gehoor behoorden symboli sche afvaardigingen van de „fabrieks- ploegen", welke het R. P. F. sinds eni ge tijd organiseert als tegenhanger van de communistische fabriekscellen. Er waren mijnwerkers, metaalbewerkers enz., een kleine duizend- man sterk. De Gaulle's redevoeringen zitten meest al volgens een zelfde schema in elkaar. Alvorens hij tot het bijzondere punt in kwestie komt, geeft hij wat Franse his torie ten beste, een apologie van zijn eigen bewindsperiode en een veroorde ling van het partijen-systeem. Toon en termen waren ditmaal echter zelfs in de passages over de separatisten minder bijtend dan men van hem gewend is. Desalniettemin bleek de Gaulle's staat kundige opvatting in wezen nog onver zoenlijker te zijn geworden jegens de partijendemocratie. Hij verwerpt niet meer de uitwassen daarvan, maar con stateert zonder meer dat: „Het partijen regime onverenigbaar is met een wer kelijke regering." In plaats van dat er geregeerd is zijn in 23 maanden een half- dozijn experimenten geprobeerd en elk daarvan heeft de zaken dieper in het moeras geholpen. De diepe ingrijpende en. harde maatregelen, welke alleen Frankrijk zijn stabiliteit kunnen terug geven, zijn van een op de partijen ge baseerd regime niet te verwachten. Hoog tijd noemt de generaal het dan ook, om, nadat het volk bij nieuwe verkie zingen zich overeenkomstig zijn wil nieuwe machthebbers zal hebben gege ven, „de republikeinse staat van onder tot boven opnieuw op te bouwen". Dit aldus is het algemeen commentaar in Parijs, het klinkt veel en veel ambiti euzer dan grondwetsherziening. Met iedereen is Generaal de Gaulle het daarentegen eens wanneer hij als het enige werkelijke middel o|m Frank rijk er boven op te brengen de vermeer dering der productie noemt. Behalve herstel van de ondernemersvrijheid, acht hij hiertoe vooral arbeidsassociaties noodzakelijk. Daaronder verstaat hij is het wel iets nieuws, of oorspronke lijks? dat in een zelfde groep onder nemingen allen die er deel van uitma ken, de chefs, de kaders en de arbeiders gezamenlijk, tussen gelijken en met ge organiseerde arbitrage de arbeidsvoor waarden regelen, met name de belo ning. Dit, zou op iedere trap van de arbeidshiërarchie behoren te geschieden overeenkomstig het globale rendement der onderneming. „Wij hebben", aldus de leider van het R. P. F., „genoeg gehad van het kwade systeem, waarin men voor een op minimumbasis vast gesteld loon een minimum aan inspanning verschaft, hetgeen ook collectief een minimum resultaat oplevert." Deze associaties zou den moeten woéden ingeschakeld in de staat. Hun vertegenwoordigers zouden zitting krijgen in de Raad der Repu bliek. Aan het slot van de uiteenzet ting zijner opvtating van de arbeids organisaties welke zoals men ziet de horizontale organisatie der syndicaten wil vervangen door een verticale op bouw en corporatistische elementen ver mengt met communistische zienswijzen citeerde de generaal, die opgewekt en in zeer goede vorm leek, «de begin regel van een populair Frans chanson: „Voor die weet te dromen zijn de uren grauw." Laten wij ons echter verzamelen, al dus de generaal, ik zeg u, dat wij uit de moeilijkheden zullen komen." Minister Beel, die de bijeenkomst van Zondag presideerde, kon na een uit voerige gedachtenwisseling en toelich. ting van de in de resoluties neergeleg de uitspraken zijn instemming be tuigen met de strekking van de eerste resolutie, terwijl hij de verwachting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden mét de republiek en tot een goed re sultaat van de arbeid der Commissie van de V.N. belangrijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze ver- .wachting aanstonds door de Luitenant- Gouverneur-Generaal, tezamen met, de verschillende gebieden en groepen, als mede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het pommuniqué, dat de R.V.D. heeft uitgegeven, brengt nog in herinnering dat de grondwetsherziening in Neder land reeds wordt voorbereid. In gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia heeft men tegenover Aneta verklaard, dat men het resultaat van de Zondag te Batavia gehouden besprekin gen van het allergrootste belang acht. Het overleg eiste slechts enkele uren, hetgeen er op wijst, dat het zo noodza kelijke onderlinge vertrouwen aanwezig was. Djokja zfet zich thans voor een gewichtige beslissing geplaatst, volgens genoemde kringen was het geen geheim, dat Djokja op een zekere verwijdering tussen de niet-republlkeinse gebieden re kende, dfe de vorming van een interim- regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou verhinderen. Het is voorts van het allergrootste belang, dat de conferentie nadrukke lijk de deur voor Djokja openliet, daarmede het laatste beroep van dr. Beel onderstrepend. Wanneer nu binnen afzienbare tijd een Collegiaal Orgaan tot stand komt, kan de politieke opbouw krachtig ter hand worden genomen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het resultaat van de conferentie de bekro ning van het bezoek der ministers mag worden genoemd. „Het Dagblad" te Batavia meldt he den: „Naar wij vernemen is tussen de Nederlandse regering en de vertegen woordigers van de niet-republikemse ge bieden in principe - overeengekomen, dat de interim-regering zal bestaan uit ne gen ministers, van wie zes op zeer korte termijn benoemd zullen worden. De drie resterende portefeuilles zullen ter be- schikkng komen van de eventuele later tot de federatie toetredende Negaras. Dit laatste zal echter geschieden in onder ling overleg tussen alle betrokkenen." „Het Dagblad" zegt voorts, dat er in Batavia hardnekkige geruchten lopen, volgens welke de republiek zich tot de Nederlandse regering zou hebben gewend om toe te treden tot de federatie, op voorwaarde echter, dat zij in de interim- regering minstens vijf plaatsen krijgt, zodat dan slechts vier plaatsen bezet, zouden kunnen worden door de niet- republikeinen. Als republikeinse candida- ten in de interim-regering werden dan genoemd: Hatta, Sjahrir en Samsaeddin, aldus „Het Dagblad" over de te Batavia lopende geruchten. De republikeinse delegatie, belast met de politieke onderhandelingen, en de republikeinse militaire commissie, ge vormd om de effectieve toepassing van de order „staakt het vuren" van de Vei ligheidsraad te bestuderen, zijn Zondag in haar geheel naar Djokja vertrokken om het republikeinse kabinet op de hoogte te stellen van het verloop van de be sprekingen aan boord van de „Renville". Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een lijvig docu ment gepubliceerd, waarin de bevin dingen van de Balkan-commissie der V.N. worden samengevat ter staving van de Amerikaanse beschuldigingen, dat Griekenlands Noordelijke buurlan den de guerillastrijders in Griekenland zouden bewapenen. Het document tracht aan te tonen dat de steun aan de Griek se verzetsstrijders op grote schaal werd voortgezet, zelfs in de periode, dat het Griekse vraagstuk door de Veiligheids raad werd besproken en dat Albanië, Bulgarije en Joegoslavië hardnekkig weigerden op een of andere wijze sa men te werken met de sub-commissie der V. N. Het document wordt in officiële krin gen niet als een „witboek" aangemerkt. Walter Winchell, de bekende Ameri kaanse publicist, heeft Zondagavond te New-York voor de radio voorspeld, dat, indien eeq deel van het Rode Leger Griekenland zou binnendringen, Europa zijn eerste atoombom zou krijgen. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de toewijzingen is nieuwsgierig naar de firma's, welke contracten heb ben gekregen op grond van het Griekse hulpprogramma van 300 millioen dollar. Voorzitter Styles Bridges bevestigde dat zijn commissie een voorlopig onderzoek instelt naar de beschuldigingen, dat een klein aantal bevoorrechte firma's, die in nauwe betrekking tot de regering staan, lucratieve contracten hebben gekregen voor de aanleg en bijuw van wegen, spoorlijnen en werven in Grie- kenlamL Een qngenoemd aantal.Amerikaanse mariniers waarschijnlijk enige hon derden is door de Amerik. regering naar het vliegdekschip „Midway" en drie lichte kruisers in Italiaanse havens gezonden. Diplomaten in Washington vragen zich af, of het zenden van een groep Ame rikaanse mariniers naar de Middellandse Zee gezien moet worden als een indi recte belofte van sterkere Amerikaanse steun voor Griekenland. Deze actie wordt gezien als een versterking van de waarschuwing, die het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, bij monde van Robert Lovett, aan andere landen heeft gericht om de Griekse re- bellenregering niet te erkennen. Tijd,ens een historische plechtigheid is Zaterdag te Rangoon, twee uur voor de dageraad, de Britse souvereiniteit over Birma geëindigd en de republiek Bir ma geboren. De Britse vlag is van het gebouw van de constituerende vergade ring neergehaald en de met sterren be zette driekleur van de nieuwe republiek gehesen. t Birmaanse leiders en vertegenwoorr digers van buitenlandse mogendheden waren hierbij aanwezig. Ongeveer 2000 personen woonden de proclamatie van de overdracht bij. Onmiddellijk na de stilte, die tijdens de plechtigheid heers te, brak er een uitbundig lawaai in de stad los. met verdere politieke besprekingen een begin kan worden gemaakt. Dr. Beel zei, dat de ministers zéér verheugd waren, dat zij getuige geweest zijn van het eigen initiatief, dat de ver- tegenwoordiigers van de ondeT Neder landse controle staande gebieden Zon dag ontplooid hebben bij de indiening van de petitie voor de onmiddellijke vorming van een interim-regering De donkere wolk, die over heft geheel, hangt, Is de kwestie met de republiek (om zich bij de door de Nederlanders gecontroleerde gebieden aante sluiten in een Federatieve Ver Staten van In donesië). „Wij hopen, dat ook voor deze kwestie eenbevredigende oplossing zal worden gevonden." Desbetreffende vragen beantwoordend zeide dr. Beel, dat het tot zijn leedwe zen onmogelijk Is geweest d« uitnodi ging om een bezoek aan Australië te brengen aan te nemen. „Mijn terug keer naarNederland moest al in ver band met vele besprekingen uitgesteld worden." Ten' aanzien van de wapenstilstand zeide hij nog: „Ik vertrouw, dat de republikeinse regering de redelijkheid van het Nederlandse standpunt zal in zien en deze kwestie binnen enkele dagen tot klaarheid zal zijn gebracht." 26 Januari zal de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen te zij nen departemente een bijeenkomst hou. dén met vooraanstaande personen uit de radiowereld. Daarbij zullen vertegenwoor digd zijn het bestuur van de Ned. Radio- Unie, elk der omroepverenigingen, de We reldomroep, de Radioraad en het Comité Nationale Omroep. Bij de Ned. Spoorwegen zijn sinds 1 Ja nuari j.l. 5 ritten retourkaartenboekjes in gebruik genomen. Voor deze boekjes staat er in de hall van het Centraal Station een apparaat, waarmede de passagiers zei/ de coupons kunnen afstempelen, zodat onno dig wachten voor de loketten nu voor komen wordt. Ex-koning Michael heeft in een spe ciale trein Roemenië verlaten. Zondag morgen arriveerde hij in Boedapest. Zwijgend 6tond de ex-koning voor eqji coupé-raam. Hongaarse journalisten wuifden hem vaarwel. Zijn 'secretaris stond de persvertegenwoordigers te woord, maar zeide slechts: „Het is geen opbeurend verhaal." In dé loop van de middag arriveerde de trein in Weenen, waar Michael de trein niet verliet. Hij weigerde de journalisten, die uren op hem hadden gewacht, iets te zeggen. De -secretaris was zeer karig met zijn woorden en verklaarde slechts: „Later zult u horen, of de koning zijn verkla ring over zijn aftreden zelf heeft opge steld." Bij het vertrek uit Boekarest hadden geen demonstraties plaats. De trein bestond- uit acht rijtuigen. Het gevolg van Michael telt ongeveer 30 per sonen. Vermoedelijk zal ex-koning Mi chael in Februari in het huwelijk tre den met prinses Anne de Bourbon- Parma. Roemeense kringen in Parijs vermoe den, dat ex-koning Carol van Plan is te proberen weer op de troon te komen. Volgen» de laatste berichten is de ex- koning Maandagmorgen in Buchs aan de- Zwitserse grens aangekomen. Zijn voorlopig einddoel is Lausanne. De Zwitserse regering heeft Michael's verzoek voor een asyl in Zwitserland toegestaan. De ex-koning is van plan in de naaste toekomst een bezoek aan Amë-' rika te brengen. Verontrust over het vooruitzicht op ernstige vertraging van het plan-Mars hall bij de behandeling door het con gres, zal president Truman Woensdag a.s. ter gelegenheid van zijn „State of Union"-boodschap bij het Huis van Af gevaardigden en de Senaat zo groot mo gelijke nadruk leggen op de nood zakelijkheid van spoed in de beraad slagingen. De president had oorspronkelijk 1 April vastgesteld als de laatste dag voor de ratificatie van de programma's voor hulpverlening aan Europa, doch in krin gen, die met het Witte Huis in contact staan, meent men dat het waarschijn lijk is, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen reeds eerder in ern stige economische moeilijkheden zullen geraken. Truman's aandringen op spoedige be handeling zal nog worden onderstreept door de minister van Buitenlandse Za ken, Marshall zelf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1