STAD EN OMGEVING Reis Amsterdam-Zandvoort „Winterlaer" in het R.A.l. gebouw te Amsterdam „Het communisme vervult met zorg" Een waarschuwing tot het platteland Splinters J)onn£ma« Woningbouw in 1948 Verlaging der spoortarieven nog niet mogelijk - 1 1 m'* m Vijfduizend jonge mensen uit het bisdom Haarlem bijeen v&idwipxtuQ. AGENDA c MAANDAG 5 JANUARI 1948 PAGINA 2 MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN DISTRIBUTIENIEUW5 Chinat-Missie-Actie Feestmiddag Invaliidenbond Aanrijding Hardhandige orgeldraaier Haarlemse Reddingsbrigade m 1947 BLOEMENDA/tL R.K. Damver. Theorie en Practijk Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. Afscheid politiemannen HEEMSTEDE Week voor gehuwden SANTPOORT Bonkaarten afhalen ZANDVOORT HOUT AANGESPOELD Waarde ongeveer tien duizend gulden Nederlandse Reisvereniging Nationale monumenten. commissie SiAoop 35.000 in aanbouw BENNEBROEK Kerstviering vrouwelijke Katholieke jeugd Burgerlijke Stand illP -'it»/«Ff jrtT H1LLEGOM GEEN VOORBARIGE FUSIEPLANNEN VELSEN Monument op Westerveld gaat niet door BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM „ST. AUGUSTINUS" De post naar Duitsland Betaling collegegelden door militairen KARDINAAL DE JONG: MINISTER GIELEN BEZOEKT OMROEP-STUDIO'S Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolodj Mgr. Stepinac van zijn boeken beroofd Italië's communisten blijven democratisch, zolang Besommingen Een 5- en 9-jarig meisje speelden gis termiddag, tijdens afwezigheid van de ouders in de slaapkamer op de boven verdieping. De jongste klom op een stoel, die dicht bij het raanTstorid. Het meisje gleed uit en viel daardoor uit het raam, van een hoogte van ongeveer vier meter. Haar val werd gebroken, doordat zij eerst op een drooglijn terecht kwam. Ter observatie werd zij per auto Mathot naar het Diaconessen-ziekenhuis overgebracht. Het meisje had slechts een bult boven het linkeroog en kon spoedig weer naar huis terugkfjen. Dinsdag 6 Januafi: Haarlem *(Vleeshal): Uitreiking-bon kaarten en schoenenbonnen Schil t.m. Se. Heemstede (Binnenweg 160)Uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9 —12.15 So t.m. Sn; 24.30 restant S. O verveen (Doml)Uitreiking bonkaar, ten en schoenenbonnen 912.30 en 24 uur D—F. De toneelavonden ten bate van bo vengenoemde actie van Pater de Graaff op Dinsdag 6 en Donderdag 8 Januari in de Leonarduszaal aan de Wester gracht moeten helaas weer uitgesteld worden. Alle gekochte kaarten blijven geldig. Nadere data en plaats worden bekend gemaakt. De afd. Haarlem van de Alg. Ned. Invalidenbond hield Zaterdagmiddag in „De Leeuwerik" een feestmiddag voor haar leden. Dezen werden op prettige wijze Bezig gehouden met zang, decla matie, muziek en goocheltoeren door het gezelschap van Piet Vos' en The Moon light Serenaders. Een 14- en 16-jarige dienstbode staken Zaterdagmiddag de Jansstraat over naar het Stationsplein. Zij letten daarbij niet op het verkeer, waardoor Zij door een personenauto werden aangereden. De- chauffeur' had beide meisjes niet gezien, daar deze plotseling achter een stil staande tram waren te voorschijn geko men. De oudste kwam op de motorkap terecht en de jongste op het spatbord, doch geen van beide liep verwondin gen op. De auto werd licht beschadigd. Tegen de meisjes maakte de politie pro ces-verbaal op. Een 22-jarige orgeldraaier bevond zich onbevoegd in" een der in aanbouw zijnde huizen aan de Wicherstraat Een kan toorbediende verzocht hem weg te gaan, waarop .de man kwaad werd en de kan toorbediende te lijf ging. Uitslag vecht partij: kantoorbediende werd aan linker slaap verwond, terwijl de orgelman t.z.t. wegens mishandeling zal terechtstaan. In het jaar 1947 heeft de Haarlemse Reddingsbrigade, in het kader van de Ongevallendienst in totaal 163 maal hulp verleend bij ongevallen en wel verdeeld als volgt: 6 waterongevallen, 1 gasvergiftigingsongeval en 156 andere ongevallen: voorts werden bij diverse festiviteiten door de leden E. H. B. O - posten bezet, om bij eventuele onge vallen hulp te kunnen verlenen, en eni ge boottochten begeleid. De uitslagen der laatste weken, voor de pas aangevangen competitie zijn als volgt: S. KuilmanC. Pennock 29; J. de BruinC. v- d. Kamp 20; J. Valk V. Andringa 2C. PennockJ. Zwaga 20; N. KomenMontfoort 20; V AndringaJ. de Bruin 11; P. Hol- lenberg—J. A. Kramer 11; J. Valk C. Koek 11; H. RumpN. Komen 20: D. RumpP. Beelen 20;Jac. v. d- KroftJ. A. Kramer 20; L. Andringa Montfoort 20. In verband met de wedstrijd HDC III TEP, vanavond in café Munniks, zal er geen clubavond worden gegeven iri het clubgebouw. In een winkel in de Grote Houtstraat werden Zaterdagmiddag twee dievegges op heterdaad betrapt. Een lid van het personeel snapte een dame. op het mo ment, dat zij een paar kousen wegnam, terwijl een agent in burger een andere dame voor hetzelfde feit betrapte. Op verzoek van de Haarlemse politie hield de politie in Amsterdam een 19- jarige kruideniersbediende uit Haarlem aan, die op 31 December en 2 Januari op de Gedempte Oude Gracht en in de. No- belstraat een fiets had gestolen. Beide fietsen konden worden achterhaald. De fietsendieven zijn trouwens de laatste dagen in Haarlem weer bijzonder actief. Zo werden er het afgelopen weekend weer vier gestolen, n.l. op de Grote Markt, Hooimarkt, Tuinwiiklaan en uit een perceel In de Dijkstraat. De deur van dit perceel was niet gesloten, zodat de dief niet Veel moeite had om een fiets uit de gang mee te nemen. Woensdag 14 Januari zal de Haar lemse Politie-amusementsvereniging in de Stadsschouwburg het blijspel „De baron von Haberniks" opvoeren. In 1947 zijn te Haarlem elf dodelijke ongelukken gebeurd. Dinsdag 13 Januari zal de heer Joh. van Boekhoven van 3 tot 5 uur recipië ren ln restaurant Brinkmann, omdat hij dan 40 jaar heeft mogen meewerken aan de electriciteitsvoorziening van Noord- Holland. AM8TEBDAJHSCHB RIJTUIG Ml». Op het politiebureau zijn vier leden van het corps, die de dienst met pensioen gaan verlaten, door de burgemeester toe gesproken. Het zijn de brigadiers H. M. van Kleeff en W. Voerman en de hoofd agenten- G. J. Bronkhorst en G. Zwar- teveer. Ook de corpschef. de heer J. Voerman, en zijn voorganger, de heer P. van IJzendoom, spraken woorden van dank en waardering. De heer H. v. d. Pa- vert bood namens de politie-sportvereni- ging een sigarendoos aan en de heer Veerman een boek over Bloemendaal van dr. Hoekstra. Voor de Parochie O. L. Vr. Hemelvaart zullen in de week.van 511 Januari bij-- eenkomsten worden gehouden voor ge huwden. De eerste bijeenkomst is heden, Maandagavond, in restaurant Groenen- daal, waar als spreker zal optreden rector H. Drost, met het onderwerp „De verhoudingen der echtgenoten tot el kaar". De tweede bijeenkomst is even een in restaurant Groenendaal Donder dag 8 Januari, waar mevrouw S. Schelf houtv. d. Meulen een inleiding zal houden over „Ervaring en opvoeding". De week wordt Zondag 11 Januari met een plechtig Lof gesloten. Voor het afhalen van nieuwe levens middelenkaarten, tabaks- en/of versna- peringenkaarten en schoenenbonnen zijn Dinsdag aan de beurt de bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters G en H. Het badhuis aan de Wüstelaan is hier voor geopend van 9—12 en 1.304 uur. De stormen der laatste weken hebben de strandvonders te Zandvoort veel wcrlc bezorgd. Op het strand zijn grote hoe veelheden hout aangespoeld. Te Zand voort is men gedurende twee weken met drie paard-en-wagens bezig geweest met het bergen van bijna tweehonderd boomstammen en mijnhout, ter waarde van pl.m. 10 mille. Binnenkort zullen de rechthebbenden worden opgeroepen: komen die niet opdagen, dan wordt het hout publiek verkocht. Ter opening van het winterseizoen zal de heer C. van Zwijndrecht, secre taris van de directie der Nederl. reis vereniging, een lezing met lichtbeelden houden met als onderwerp: „een zwerf tocht dwars door Zwitserland". Op initiatief van wethouder Groos is te Zandvoort een plaatselijk comité voor de verkoop van certificaten van grond op het midden-damterrein te Amsterdam gevormd. Burgemeester van Alphen heeft bereids het ere-voorzitter- schap aanvaard. i;.< ZWITSa'L' F ABRI E K Éji." AP EIDQÖR N Bioscopen: Rembrandt: Penny Serenade (a.l.). 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Spook huis Ca. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Casablanca (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: City: Rebecca (18 i.)2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De Zigeunerin, Zon dag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte zweep van Zorro (14 j.), Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 10—16 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Rondom Frans Hals, een expositie van fraaie schilderijen van Haarlemse mees ters uit de 16e en 17e eeuw, geopend: 1015 uur en Zondags: 1315 uur. Lef- felaar: Werken van D. Schulman en P. G. Rueter, geopend in de week: 1017 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van Zuster Benedictus en kleurtekèningen van D. Lindeman, peopend in de week: 10—13 en 1417 uur. Dinsdag 6 Januari Concertgebouw: H. O. V., 8 uur. De Leeuwerik: Toneelvereniging „Ro- kato", 8 uur. Over de omvang van de te verwachten woningbouw in 1948 deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ons o.m. het volgende mede: 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 wo ningen in aanbouw. De beschikbare ar beidskrachten en de te verwachten ma teriaal-aanvoer maakten het noodzake lijk, dat in de eerste plaats alle krachten worden aangewend voor een zo snel mo. gelijke voltooiing dezer woningen." Dit wil geenszins zeggen dat geen nieuwe Woningen zullen worden aanbe steed. Teneinde echter een doelmatig gebruik der beschikbare krachten te verzekeren, is het noodzakelijk, dat deze niet over een te groot aantal bouwobjec. ten worden verdeeld. Daarom zullen slechts nieuwe woningen worden aanbe steed in overeenstemming rhet het aan tal woningen, dat gereed komt. De Kerstviering van de vrouwelijke Katholieke jeugd, welke aanvankelijk in de gymnastiekzaal van de Broederschool gehouden zou worden, doch die door omstandigheden in de bollenschuur van de heer v. Marls gevierd werd, is uit stekend geslaagd. De schuur was aardig versierd en zowel het stalletje als de Kerstboom prijkten er met veel lichtjes. Er werden tal van aardige stukjes opge voerd en de uitgeschreven declamatie wedstrijd was een groot succes. De prij zen werden gewonnen door Ans Lamboo, die het hoogste aantal punten behaal de, en Truus Flinkevlögel GEBOREN: H. J. KuiperSchippers, z; D. A. BoersmaSylaart, z; K. Mole naar—Muc, z; J. GrootRingia, z; J. A. M. SchoutenNelis, z; E. C. Hoogland Marchand, d; G. SchilpzandOtten, d; H. A. de WreedeHopman, d. GEHUWD: C. H. de Zwart en L. M, van Riel. H. van der Veen en J. R. Jongbloed, P. Lust en N. Smit, W. Vos en M. H. van Waveren. OVERLEDEN: F. ElzingaSiderius 74 j„ Jan Evertsenstraat; C. van Amstel, 78 j., Spaarne; G. H. M. Snoeks, 7 Ged. Oude Gracht; C. Wezelman, 68 Mr. Joostenlaan; G. J. Rookhuijzen, 66 Lindcnstraat; M. C. PietersVan Andel, 82 j., Spaarnhovenstraat. B. en W. yan Amsterdam hebben zich in Juli 1947 tot de Nederlandse Spoor wegen gewend Inzake de spoorwegtarie ven voor het traject Amsterdam-Zand voort, Het Amsterdamse gemeentebestuur wees erop, dat de onmiddellijke omge ving van deze stad weinig gelegenheid biedt tot recreatie in de open lucht en dat de Amsterdammers derhalve, willen zjj ontspanning en verpozing in de vrije natuur zoeken, gedwongen zijn zich over een betrekkelijk grote afstand te ver plaatsen: naar het Gooi. Haarlem of Zandvoort. De statistieken wijzen uit, dat verreweg het grootste aantal inwoners van Amsterdam de voorkeur aan Zand voort gèeft. Het is echter in verband met de hoge spoorkosten voor zeer vele inwoners van de hoofdstad niet mogelijk zicli met hun gezin naar zee (Zandvoort) te begeven. Immers een retour Amsterdam-Zand voort, derde klasse per spoor, kost thans 1.40- Voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen van bij voorbeeld 12 en 9 jaar, bedragen de spoorkosten alieen reeds S'/2 maal f 1.40 of f 4.90. Zulk een gezin is dus alleen aan reiskosten op één dag f 5.70 kwijt (de tram naar en 'Van het Centraal Station medegerekend). Wanneer men bedenkt, dat het over grote deel van de arbeidende gezinnen in Amsterdam een week-inkomen van f 40 f 45 bruto heeft, dan is het te begrijpen, dat deze gezinnen zich slechts ilB' M: De Katholieke bij hoge uitzondering een reisje naar het strand kunnen veroorloven. B. en W. van Amsterdam achten dit een grote misstand, daar het hierdoor nan zeer velen onmogelijk wordt gemaakt eens een dag werkelijk „buiten" te zijn, daar te genieten van zon en zee, kortom nieuwe kracht op te doen voor het werk in fabriek of kantoor, school of huis. Het college vroeg daarom: 1. In de zomer goedkope dagretours Amsterdam-Zandvoort uit te geven. 2, Vacantiekaarten, gezelschapsbiljet ten en avondretours verkrijgbaar te stellen en z.g. excursietreinen te laten rijden. Dit verzoek werd door B. ep W. van Zandvoort ondersteund. De N. S. hebben hierop geantwoord dat ook in de a.s. zomer de materieel- positie nog niet toelaat een toeneming van enige betekenis van het reizigers- vervoer behoorlijk te verzorgen. Ook uit oogpunt van tariefpolitiek bestaan er bezwaren, omdat het vervoer-Amsterdam Zandvoor een. „mooi-weer-spitsvervoer" is. De N. S. hopen evenwel dat de be- drijfsuïtkomsten hen te zijner tijd in staal zullen stellen de door de gemeente besturen gevraagde maatregelen waarvan de sociale betekenis volledig wordt erkend geheel of ten dele te kunnen treffen. Jeugdbeweging in het bisdom Haarlem heeft in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een Winterlaer gehouden. (Van onze speciale verslaggever) Trouw fn wil en trouw in werk Trouw aan U en Haarlems Kerk T-r-o-u-w, ja ja! Dat was het slot van de yell, die utt duizenden enthousiaste kelen klonk, toen Zondagmiddag Haarlems Bisschop, mgr. J. P. Huibers, op de „Winterlaer" van de Katholieke Jeugd beweging in het bisdom Haarlem in het R.A.I—gebouw te Amsterdam ge arriveerd was, vergezeld van mgr. G. P. v. d. Burg, deken van Amsterdam en mr, F. H. C. van Wijck, vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Niet echter dan nadat honderden welpen in een stormachtige „rally" uit de diepste uithoek van het R.A.I.- gebouw waren opgetrokken tot vlak voor het podium, waarop mgr. dat alles vriendelijk lachend, maar kennelijk ontroerd door de uitbarstende jeugdige geestdrift, zat aan te zien. Toch was dit nog niet het hoogte punt van het feest. Dat zou pas komen toen mgr. na het plechtige Lof van het altaar af naar de uitgang schreed, tussen twee lange rijen jeugdleidsters en leiders en welpen, die knielend de ze gen van de grijze bisschop in ont vangst namen en die steeds maar weer hun hoera's door de imposante ruimte van de R, A. I. lieten schallen. Toen was het duidelijk: dit waa hün Bis schop en dit was Monseigneur's jeugd. Mgr. Hufbers zei het zelf in zijp pre dicate tijdens het plechtig Lof, dat hy tot besluit van de dag met assisten tie van de diocesaan-aalmoezenier van de K. J. M. V., drs. J. Brons, en pastoor Th. W. M. v. d Lugt opdroeg: „Het ls een overweldigend ogenblik om hier In dit gebouw in uw midden te zijn". En aan het slot van zijn predicate voegde mgr. zijn leidsters en leiders toe: „Ik dank u voor alles wat gij doet. Ik weet dat veel van u gevraagd wordt, veel tijd en veel opoffering. God moge u en uw werk zegenen." Wanneer wij van de vele en steeds wisselende indrukken van de prachtig geslaagde „Winterlaer 1948" de voor naamste mogen noemen, dan is het deze, dat dit jeugdfeest zo tot in alle onderdelen perfect georganiseerd was. En ook aan de discipline haperde niets. Zelden hebben wij het op een bijeen komst, waar ongeveer vijfduizend men sen bij elkaar waren, zó stil horen zijn. En zelden ook hébben wij de demon straties, die vóór het Lof in aanwezig heid van de Bisschop werden gegeven, zo keurig en met zulk een onberispelijkheid zien uitvoeren. Of het nu de grappige door de welpen in'beeld gebrachte „Win terlaer" betrof, dan wel het turnen door Verkenners en Jongensgllde, de met jeugdig élan vertoonde volksdansen, of de indrukwekkende staaltjes van „pio nieren" door zee- en andere verken ners. De morgen van deze dag die begon, nen was met een plechtige H. Mis, op gedragen door de vicaris-generaal van het Bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, met assistentie, van diocesaan-aalmoe zenier J. van D&el, diaken, kapelaan H. Jansen, subdiaken, en mgr. G. P. v. d. Burg, presbyter-assistens was gewijd aan de theorie. In verscheidene sessies, die tegelij kertijd in verschillende gedeelten van de zaal gehouden werden, zetten des kundigen de problemen van een be. paald aspect van het jeugdwerk uit een. Zo sprak majoor-aalmoezenier L. A. M. Goossens voor de voortrekkers- leiders over de vraag hoe men voor trekkers het beste kan helpen en mo reel steunen, drs. J. Brons zette aan gilde- en clubieiders zijn opvattingen uiteen omtrent het bewaren van de een. heid in de kafc. jeugdbeweging, Com missaris E. Schiittenheim omschreef voor de verkennersleiders de taak van de Ereraad in de methodiek van de verkenners en de Commissarissen L. van Oldeneel tot Oldenzeel en R- Schel, bergen gaven de welpenleidsters menige behartigenswaardige wenk over Rim. boesfeer en discipline in de horden. Aansluitend aan deze sessies hield ten. slotte Anton van Duinkerken een sessie voor allen, waarin hy betoogde, dat een al te zeer gecultiveerd saamhorigheids gevoel (zich uitend in een massale be weging) de persoonlijkheid van de mens in gevaar kon brengen en waarin hij ook wees op het euvel dat de functie in de plaats treedt voor de persoonlijkheid. Wij moeten weten wat We doen en ten. slotte inbeten we het met liefde doen, zo zeide Van Duinkerken. Het behoeft nauwelijks betoog dat. al deze sessies een geanimeerde discussie onder de toehoorders uitlokten en het staat dan ook vast dat het vijfledige doel dat ir. E. F. E. Bongaerts in zijn tot de Bisschop 'gerichte welkomstrede. de „Winterlaer" toeschreef, volkomen bereikt werd; het doel dat bestond uit: het tot uiting brengen van de onder linge saamhorigheid, het voorlichting geven omtrent problelnen, die iedere lei der of leidster in zijn (haar) werk te genkomt, een onderlinge gedachten- wisseling, het belichten van speciale programma-punten en last not least, de gelegenheid uit te buiten om alle leid sters en leiders eens gezellig by elkaar te hebben, zonder dat hen de verant woordelijkheid voor de hun toevertrouw de jeugd al te zeer drukte. t>e herinnering aan deze „Winter laer" zal dan ook zeker inspirerend werken voor het houden van de vol gende! Zondag j.l. werd het volgende onder alle H.H. Missen in de beide parochie kerken van de kansel tot de parochia nen gericht: In verband met de fusieplannen van de voetbalverenigingen Hillegom en Hil- linen vestigt de geestelijkheid van beide parochies er de aandacht op, dat het de ernstige wens van de Bisschop is, dat katholieken ook in sportverband katho liek geoorganiseerd zijn. De lijsten, waarop voor een geldelijke bijdrage kon worden getekend voor het plaatsen van een monument op de be graafplaats Westerveld, zijn dezer dagen ingeleverd. Het monument was bedoeld voor dc illegale- strijders v. d. Zwaag, Zeeuw, Hissink en Hoogendoorn. Tijdens het circuleren van deze intekenlijsten is met de Stichting '40-'45 en de Ned. Bond van Oud-Illegale Werkers een bespre king gehouden over de keuze van het monument. Destijds was bijzetting op de Ere begraafplaats niet mogelijk, omdat daar voor de plaatsruimte ontbrak. Later was der enige uitbreiding, waarmede tevens de mogelijkheid werd geschapen, ook de stoffelijke resten van deze gefusilleer- den op de Erebegraafplaats te begraven. Dit is inmiddels in overleg met de na bestaanden gebeurd. Het monument op Westerveld is hierdoor overbodig ge worden. Op de lijsten voor dit monu ment werd een bedrag van f 451.70 bij eengebracht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoejnd tot kapelaan te Pijnacker de weleerw. heer G, C. J. Suyker; te Sas- senheim de weleerw. heer A. M. Vulsma; te Leiderdorp de weleerw. heer J. J. Loer akker. Vervolgens tot kapelaan te Over- schie de Weleerw. heer J. Dekker, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Martha). In zijn jongste vergadering heeft het hoofdbestuur van de vereniging, van Katholieke onderwijzers in het bisdom Haarlem „St. Augustinus" afscheid ge nomen van de heer W. J. Speller, die 27 jaar de functie van secretaris heeft vervuld. De heer Speller werd gehuldigd en ontving als dank voor zijn belangrijk werk namens de vereniging een ge schenk. De aftredend voorzitter, de heer H. G. de Boer, die bijna 25 jaar het pre sidium der vereniging bekleedde, ont ving als erkenning zijner verdienste een aantal boekwerken. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer J. H. M. Derksen te Amster dam, tot secretaris de heer H. B. M. Drost te 's-Gravenhage. Enige ^agen geleden meldden wü dat, tot een maximum-gewicht van 2 kg., brieven naar Duitsland konden worden verzonden. Vry algemeen blijkt nu de mening te hebben postgevat, dat men willekeurige artikelen als brief naar Duitsland mag verzenden. De P.T.T. wijst er op, dat nog steeds de bestaande restricties in het postverkeer met Duits land moeten worden gehandhaafd. De verhoging van het briefgewicht ls dus eigeniyk alleen van betekenis voor In stellingen en particulieren, die grote hoeveelheden documenten als brief wil len verzenden. De minister van O., K. en W. heeft goedgevonden het collegegeld, verschul digd* door de studenten, die ten ge- noege van de minister van O., K. en W. aantonen, dat zij gedurende het studie jaar 19471948 door het verrichten van militaire dienst slechts een gedeelte der lesseri hebben kunnen bijwonen of kunnen bijwonen nader vast te stellen op f 32.50 per maand of gedgelte van een maand, gedurende welke zij het onderwijs aan de Rijksuniversiteiten of de Technische Hoogeschool te Delft hebben kunnen bijwonen of bijwonen, met dien verstande, dat na 31 Maart 1948 steeds f 97.50 verschuldigd is. Of ik nou maar 'ns bij E:D.O. wilde komen, toch oók een adsplrant- kampioen. Het weerbericht luidde „geen regen en temperatuur boven nor maal", duS? de kans kon ik waarnemen, hoewel ik na afloop een kruik te baat heb moeten nemen om weer op peil te komen. Leuke club dat E.D.O., rondom me veelal Eidou genoemd. De spelérs heb ben een nummer op hun rooie rug, be halve dan de keper, want die is te her kennen, omdat hy fri het doel staat. Is hij er niet, dan lijkt het me vry gemak- keiyk een goal te maken Zo nu en dan huppelde ny gisteren niet tussen de goalpalerr, maar in' 't vrije veld, waardoor de moeilijkheid kon ontstaan, dat men hem voor de scheidsrechter zou aankij ken. Nu was het ln dit geval ook weer niet zo, omdat die scheidsrechter te her kennen was aan een voor 80 pet. kaal hoofd en een dikke witte trui boven een paar zeer dikke, gedeeltelijk blote benen. Prachtige scheidsrechter, die op 'n ze nuwachtig moment tegen een'speler zei „hou je bek". Schoon geiyk had de man, want een speler behoort te trappen en niet te praten. Het spreekwoord, dat de eersten de laatsten en' de laatsten de eersten zul len zijn, ls weer eens bewaarheid. E.D.O. verloor als nummer een van nummer elf. Triest, dat Ik dat nu juist moest mee maken. Er wttren supporters, die hun haren uit hun hoofd wilden trekken had de scheidsrechter dat vroeger ook al gedaan? en als mannen zich niet schaamden om te hullen, zou het veld blank gestaan hebben. „Knudde" was het ene commentaar en „ze zijn te lui om te lopen" een ander. Ja, sportkijkers kunnen hard zijn, vooral als ze zelf geen bal ooit getrapt hebben. Daar zit nu juist mijn moeiiykheid. Ik voel wat voor die sport, maar ik wil zélf spelen. Na afloop van de wedstrijd ben ik naar het winnende Excelsior uit Rot terdam gegaan en heb gevraagd of ik bij hen In de klas kon komen. „Misschien in het vierde elftal," antwoordde de aan voerder. „Nee," besliste ik resoluut, ,4k wü bescheiden in het eerste beginnen." Het hele elftal lachte en zelfs de Edo- mannen kikkerden op. Was die vraag dan zó-gek? Hedenmorgen, na een plechtige H. Mis in de parochiekerk van De Steeg (bij Arnhem) heeft Z.Em. Joh. Kardi naal De Jong het eerste cultuurcen trum van de Nederlandse Katholieke Boerenbeweging „Ons Erf", ten Noor den van de Mlddachterallee, ingewijd. In een toespraak heeft de Kardinaal er met klem op gewezen, dat het nodig is, nu alle krachten te mobiliseren om de christeiyke beschaving in Europa in stand te houden. Vooral ook het plat teland mag niet achterblijven. Op de eerste plaats, omdat in de boerenstand Minister dr.Joe. Gielen. die daad werkelijk zal meehelpen aan de oplos sing van het radio-vraagstuk, heeft Zaterdagnamiddag, vijf uren lang, de vier grote omroep-studio's te Hilver sum bezocht. Hij was in gezelschap van zijn secretaris, van de regeringscom missaris mr. L. A. Kesper en zijn drie zoons. De ontvangst geschiedde in de salon van de K.R.O.-studio, waar de voorzitter van de Ned. Radio-unie prof. dr. 'J. B. .Kors en directeur P. A. M. Speet als gastheren optraden. Hier wa ren eveneens aanwezig de heren W. Vogt en De Clercq van. de Avro, H. van Dijk van de N.C.R.V.," J. Broeksz en J. W. Lebon van de Vara. Het gezel schap maakte onder meer een deel van het lunchconcert van Klaas van Beek's dansorkest mee. Na een korte maaltijd in het Hof van Holland werd de tocht naar de studio's voortgezet. De minister toonde een merkbaar grote belangstel ling, ook voor het technische deel van de Omroepbedrijven en zeide, 20 Janu ari een officiële bespreking met het bestuur van de Radio-Unie te willen houden. Reuter meldt uit Lausanne, dat ex- koning Michaël van Roemenië Dinsdag te Lausanne een officiële, verklaring over zijn troonsafstand en zyn plannen voor de toekomst zal afleggen. 64) Maar ik sliep niet. Ik wist, dat ook A. A. nog wakker was. Ik wist, dat hy in zyn kamer zat, als zoeven, toen ik hem verliet. Dat hy de ene sigaar na de andere opstak en de rook nakeek en peinsde. Had hy me naar bed gestüürd? eid< Leidde ik hem te veel af by zijrf ge peins? Of wilde hij myn voorbeeld vol gen, doch werd hy van ogenblik tot ogenblik weerhouden, omdat die ver velende oplossing, het geloof deze te zullen vinden, hem parten speelde? On- waarschijniyk was dit laatste niet, want ook mij wilden de nu reeds zo vaak op verschillende wijzen door elkaar geslin gerde gebeurtenissen niet uit het hoofd. Ook ik stond telkens weer voor datzelfde punt van uitgang: waarom verdween Van Bemmelen? Nu A. A. dit de kapi tale vraag genoemd had, welke hij zag als sleutel voor alle raadsels, liet die vraag my niet met rust. Ik had net to goed by myn vriend ln de kamer kun nen biyven zitten, want de slaap wilde niet komen. Ik luisterde of ik A. A. kon horen lopen, doch alles bleef stil. Sliep ik toen toch in? Of verwekte de eentonigheid van myn gedachten het gevoel van gedachteloosheid, dat zozeer op slaap gelijkt? Ik weet dit niet. Ik weet, dat ik plotseling rechtop in bed zat, omdat ik iets hoorde. Voetstappen, die myn kamer naderden, die er vóór stilhielden. De deur werd zachtjes ge opend en het licht, dat ik had uitge daan, werd aangeknipt. De hand bleef bij de schakelaar. Indien ik geslapen had, zou ze stellig ogenblikkelijk op nieuw de duisternis hebben doen vallen. Doch zoals ik zei: ik zat rechtop in bed. A. A., die op de drempel stond, kon zonder zich te verwijten, my uit de slaap te halen, het licht laten branden. „Zo, zo," zei hy. „En, goed gerust?" „Hoe Iaat is het?" „Even over half twee." „Dan lig ik nog geen uur ln bed," constateerde Ik. „Neen, maar ook ln minder tyd kan je goed rusten," hernam hy. „Waarom zit je zo rechtop? De slaap puilt je de ogen uit." „Dat komt van dat verwenste licht. Ik lag in het donker. Ik ben pas gaan zitten, toen ik jou naar myn kamer hoorde komen. Heb je wat?" Hy verkeerde ln een buitengewoon tevreden stemming. Hy grimlachte vry- wel onafgebroken. „Hoe bedoel je?" vroeg hy zoetsappig. ,,Ik hoef niet te vragen, of je iets hebt, wat Je hindert," zei ik. „Ik bedoel natuuriyk, heb je iets gevonden?" „Ik geloof het wel, Bram, Potverdorie, het ls eigeniyk zo simpel. Dat we daar niet eerder op gekomen zpn, is een voudig een raadsel. Wellicht het groot ste raadsel van alle raadsels, die deze geschiedenis ons heeft opgegeven." „En?" „Wat en? Morgen gaah we naar Arn hem, om de politie wat wijzer te maken." „Jawel, maar wat is je punt van aan komst?" „In tegenstelling met dat van uit- g, ng, meen je? Dat hoor je morgen." „Kom je alleen hierheen, om me dit te vertellen?" „Me dunkt," zei hy. „Het is zeker belangryk genoeg," er kende lk. „Maar ik wou toch graag het nog belangrykere." „Wat een woord, wat een woord, bes te jongen: belangrijkere. Tja, dat krijg je morgen. Er ontbreekt nog een klei nigheid aan. zie je. „En die is?' „De bevestiging.^ „loop naar de maan," verwenste ik. „Ik loop naar myn slaapkamer. Wel terusten, hoor." De bevestiging, dacht ik, toen ik me uitstrekte. Met de bevestiging staat of valt de ganse theorie die A.A. ln een zaamheid moest hebben opgebouwd. Ja, maair wanneer mün vriend eenmaal zó over een avontuur sprak, was het zeer spoedige einde altijd absoluut gegaran deerd. Ik dwong mezelf, te denken aan Iets heel anders. Ik dacht- aan mijn eilgen werk. En sliep in» HOOFDSTUK XXVI De kous is af Aan het hoofdbureau van politie was het, dat we ons de volgende dag het eerst vervoegden, toen we, voor de laat ste maal in verband met de zaak Van ■Bemmelen, te Arnhem waren aangeko men. Mün vriend maakte zich bekend en verzocht de bystand van een drietal rechercheurs, dat hem werd toegevoegd, nadat hyverzekerd had. een opzienba rende arrestatie te zullen verrichten Het ging niet gemakkelijk, want de po litie laat niet gaarne, zo min trouwens als enige andere instantie, op haar ter rein liefhebberen. Doch. zoals gezegd, het ging en myn vriend deed, alsof hy de, om de er in betuigde twijfel minder vleiende, opmerkingen niet hoorde. De drie heren, die ons vergezelden legden al spoedig hun meerderheidshou ding af. A.A. kan nu eenmaal voorko mend zyn. We wandelden naar de zy- pendaalseweg. De ons beschikbaar ge. stelde auto had myn vriend afgeslagen, omdat we daarmee te vroeg sensatie zouden wekken. Evenals de dag te voren werden we tóegelaten door mevrouw Van Bemme len. „Er zyn nog een paar dingen, die ik uw oom noodzakelijk vragen moest," begon A.A. „Maar ik beloof u, dat we het niet te lang zullen maken. Maak u dus geen zorgen over de rust van uw oom. Deze heren wilden de toelichting graag mee aanhoren. Het gaat werkeiyk om iets van geen belang." „Dan mag ik u wel even voorgaan Oom ls in zyn eigen kamer." „Kunt u ons dan niet beter recht streeks by hem brengen?" sloeg A.A voor. „Ik zal u toch even moeten aankon digen." „Zoals u wilt. Doch lk meende, u daardoor de tijd, die onze onverwachte komst u kost. te bekorten. Het valt niet mee, alles alleen te doen." herinnerde hy haar aan haar klacht van gisteren nog zoveel waardevols voorhanden is, dat voor deze strijd om het bestaan niet mag wordén ontbeerd, op de tweede plaats omdat.de boerenstand zelf dient wakker teworden en de gevaren te beseffen, welke hem dreigen. Op het Kerstcongres van de Communistische Partij Nederland heeft men aangekondigd, dat een speciale campagne op het platteland zal worden ingezet. „Ik geloof niet. dat het gevaar van het communisme op het platteland zo groot is. Men heeft immers zelfs in Rusland de boerenbevolking niet in de eigenlijke zin van het woord tot het communisme kunnen brengen, ma,ar het vervult desniettemin met zorg, omdat tot dusver het leven op het platteland meer steunde op de kracht van de gemeenschap, dan op die van de persoonlijkheid", aldus de Kardinaal. De aard van het platteland is nu aan het veranderen. Bevolkingsoverschot, verkeer, algemene dienstplicht, honger tochten en evacuatie hebben het opengelegd. Emigratie en industrua- lisatie zullen zijn bewoners brengen in de volle maalstroom van het leven. De boeren zullen wereldwijs, zelfs cosmopoliet. moeten worden. Moge dit centrum er toe bijdragen, dat de vele problemen in harmonie worden opgelost en dat de jonge boeren zich leren bezin nen, in contact met andere standen, op hun juiste plaats in de maatschappij van vandaag. De dag nadat zeven Amerikaanse dominees mgr. Stepinac In zijn cel be zochten, werd hem zijn gehele boeken- voorraad ontnomen en werd het venster van züA cel tot op enige centimeters van de bovenkant dichtgemetseld. Deze maatregelen, die eerst nu bekend zyn geworden, moeten gezien worden als een represaille van de communistische auto riteiten, aldus bericht A. N P., omdat de gevangen Bisschop weigerde een gesprek te beginnen met zijn Amerikaanse be zoekers, die, zoals men weet, ofwel com munist zyn of sterk met het communis me sympathiseren. Dit bericht heeft een uit de Lepoglawa-gevangenis te Zagreb naar Oostenrijk ontsnapte Volksduitser overgebracht. „De communistische partij ir Italië zal in de strijd democratische methoden blijven gebruiken, zolang de andereipar- tijen dit ook doen. Duizenden Jonge mannen hebben echter geleerd, hoe zij de wapenen moeten hanteren voor de vrijheid van het land". Aldus sprak de Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti op het nationale congres van de PCI in Milaan. Hij voegde hieraan toe, dat de communisten zich „niet bij verrassing zouden laten nemen". In zijn rede van 4 uur en 20 minuten beschul digde hp de regering op de gewone wijze. Ongewoon heftig waren zijn aan vallen op het Vaticaan. In de Nederlandse delegatie ter Rijks- conferentie met Suriname en Curacao zijn nog tot leden benoemd mr. A. M. Joekes en mr. G. C. J. D. Kropman. IJMUIDEN, 5 Jan. 1948. IJm. 5 f1770. i Aanvoer: 117 kisten verse haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2