GRIEKSE OPSTANDELINGEN LIJDEN BIJ KONITZA EEN NEDERLAAG Dit welkom succes doet vertrouwen in regering ten zeerste toenemen De „Breskens 1" vergaan? REPUBLIEK LAATSTE AANVAARDT DE VOORSTELLEN Meteorologische waarnemingsstations op de Atlantische Oceaan Nederland neemt deel aan de organisatie In Athene roept men reeds victorie Naar alle waarschijnlijkheid op een wrak gelopen en gezonken Laatste poging om conflict op te lossen COSTUUM ZONDER PUNTEN Het weer Tot hoofd en hart Zal tegenregering zich kunnen handhaven? Michael telefoneert met zijn verloofde Arabisch hoofdkwartier te Jeruzalem verwoest Vijf personen gedood Terroristen in Batavia achterhaald Minister Neher in Collegiaal Orgaan? Exploitatie van een station samen met België Twee oude Amerikaanse schepen in gebruik Ministers uit Indië vertrokken Met Amerikaans geld DINSDAG 6 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24042 Vertrouwen gestegen generaal markos Hij deed afstand om politieke redenen De aanbidding van de drie Koningen Dr. SO E KI MAN: Vier doden in afgelopen weekend Vaak brengt de behoefte aan hulp en steun ons meer naar God en de mensen dan de dankbaarheid DE GRIEKSCH-ZUID-ALP^ANSCHE (^RENsf Br sake rRM&T KONITZA mDRIATISCHE «Sante- 9UARAHTA kretsunista BUTRINTO )Konhpotfs \r> ggSagas 9phmotas iptakofi EgBidon itamos :ÓRFU; Varfaru ^^%M/r>tna +Grava E P IBumenllsa ^XiDONAT \CrakochoriJf ^aPlataria/y BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 jjbonnementen 20800 - Postgiro 1434S0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De wegen en bruggen achter zich vernielend, retireren de troepen van de Grieke rebellen-leider, generaal Marko Vafiades, lanSzaam naar het Noorden. Hun afstand tot het centrale strijdtoneel Komitza is echter zó ge ring, dat de stad nog onder granaat- vuur ligt. Griekse regeringstroepen bezetten Maandagmorgen de Lykomo- ro-toppen en zuiverden na korte schermutselingen het gebied van Koutsoufliani, zes K.M. ten Westen van Konitza. Vliegtuigen en artillerie werden hierbij ingezet. Hoewel de operaties geleidelijk voort gang vinden, beginnen de berichten uit Athene reeds „victorie" te roepen. De regering doet dit met te meer nadruk, omdat zij met de „vernietigende neder laag van Markos bij Konitza" (aldus be stempelt zij zijn eerste échec) wil aan tonen, dat de met veel lawaai aange kondigde „bergregsring" niet in staat is zich te handhaven. Zelfs niet met de hulp van de Noordelijke Balkanlanden, waarover het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een uitge breid communiqué van 25.000 woorden nadere mededelingen heeft gedaan en bewijzen heeft geleverd. De Griekse ge nerale staf, aanvankelijk zeer terughou dend in haar berichtgeving, onthult nu, dat bij de omsingeling van Konitza slechts 900 soldaten in de stad als gar nizoen lagen, terwijl de rebellen over 23 bataljons met 6000 man beschikten. Op de tweede dag van bet beleg seinde de commandant van de stad naar Athene: „U kunt er van verzekerd zijn, dat Konitza het graf van de guerilla's zal zijn en niet hun hoofdstad, zoals zij gedroomd hebben." Tweede Kerstdag drong een sterke guerilla-mapht de stad binnen, maar door een tegenaanval werd zij omsingeld en vernietigd. De brug over de Bourazani-rivier, voor alle even tualiteiten ondermijnd door de regerings troepen, bleef in handen van dezen. Van de 30 officieren van het garni zoen van Konitza, werden er 16 gewond. Een groot deel van de operaties moest ri'ia an.n het iiiakih'. en hst initiatief van de soldaten worden overgelaten. Het Konitza-strijdtoneel is voor de Grieken niet onbekend. In 1940 en 1941 streden zij er vele maanden tegen de Italianen, die via deze stad Griekenland wilden binnendringen. Rebellen-leiders hebben uit hun hoofdkwartier in Skoplje verschil lende keren gepocht, dat zij zouden presteren, wat aan de Italianen niet was gelukt. „Het had een blitz- oorlog moeten worden", zei een van de rebellen na zijn gevangenneming. Zoals generaal Metaxas in 1940 per soonlijk de verovering van Konitza op de Italianen in Albanië bekend maakte, zo deelde premier Sophoulis thans het ontzet van Konitza op Grieks grond gebied mede. De hoogste Griekse onder scheiding heeft de koning aan de stad verleend. Het is begrijpelijk, dat het vertrou wen binnen het Griekse leger door het succes van de 8e berg-divisie geweldig is gestegen. De regering had een succes hard nodig, zowel voor het binnenland als voor Amerika, waarvandaan nieuwe steun verwacht wordt voor versterking van het leger. Hoe nodig een overwinning voor Griekenland was, weten de Atheners het best, nadat zij een Kerstmis met een paniekstemming hadden gehad. De rij ken kochten overal het goud op, dat een record-prijs bereikte van 209.000 drach men per gram. Twee ministers zouden „onder veel misbaar het bureau van Sophoulis zijn binnengestormd" met de eis tot arrestatie van alle communisten. De minister van Openbare Orde weiger de dit en wilde niet verder gaan dan de gevangenneming van een 500 bekende partijgangers van de communistische partij. In Athene meent men, dat het Mar- kos-offensief de beperkte opzet had Ko nitza te veroveren en daar haar rege> ring te vestigen. De Grieken zeggen, dat Markos een „post-adres" in Griekenland wil hebben. Dit is voor het ogenblik mislukt. Van de andere kant is men in Athene niet zó optimistisch, dat men meent een beslissende overwinning behaald te heb ben. De guerilla's hebben een klap ge had, maar hun terugtocht is ordelijk. De tweede brug over de Bourozani, 8 km. ten Westen van Konitza is nog in hun bezit. Het belang van de slag is psychologisch groot, daar het moreel van de regering en van het volk ver sterkt is. Sophoulis voorspelde, dat als resultaat van de ernstige verliezen, Mar kos niet in staat zou zijn een nieuwe aanval te openen. Volgens de Griekse politie-archieven is generaal Markos een van de oude re- volutionnairen; sinds 1929 is hij acht maal yeroordeeld wegens het houden van opruiende redevoeringen en het aanzetten tot opstand. Hij is een zwijg zaam man, maar hij beschikt over een onbeperkt gezag onder zijn medewer kers en manschappen. Markos werd geboren in Kasatamoni in Klein-Azië en kwam eerst in 1923 met een colonne vluchtelingen naar Grie kenland. Hij was achtereenvolgens col porteur, kantoorbediende, kelner en la ter employée op een tabak-fabriek in Kavalla. In deze stad voegde hij zich bij een beweging van communistische jongeren. Hij behoorde spoedig tot een van de meest fanatieke groepen. Deze eenzame houten uitkijkpost van het Griekse derde leger veld-artillerie te A no Sourmena is een der voornaamste waarnemingsposten nabij de Grieks-Joegoslavische grenslijn Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk stormachtige wind tussen Zuid en Oost. Later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Meest zwaar bewolkt met vooral in de nacht nu en dan zware regen. Tijdelijk iets zachter. Zon 8.47—16.45, Maan 4.09—13.17. Sinds Zondagavond verkeert men te Breskens in ongerustheid over het lot der bemanning van het vissersvaar tuig „Breskens 1", bestaande uit vijf koppen. Het schip is Zaterdag ter haringvangst uitgevaren en Zondag morgen nog gesignaleerd, doch des avonds niet in de thuishaven gearri veerd. Maandagmiddag rapporteerde een te Vlissingen binnengevaren Nederlandse loods, dat ten Westen van Blanken- bergne (België), in de nabijheid van het wrak van het stoomschip „Maciver", bij eb een mast boven water uitstak, welke vermoedelijk toebehoort aan de „Breskens 1". De toestand in de omgeving van het wrak van de „Maciver" is buitengewoon gevaarlijk, temeer daar de aldaar aan gebrachte lichtboei in het ongerede is geraakt. Men vermoedt dan ook, dat de „Breskens 1" op de „Maciver" is ge varen en gezonken. Over het lot van de uit vijf koppen bestaande bemanning van de „Breskens 1" is nog niets be kend. De te Breskens gestationneerde motorreddingsboot „M. C. Blankenheim zou heden uitvaren, ten einde ter plaat se een onderzoek in te stellen. De „Breskens 1" is met de „Bres kens 50" uit Zeebrugge gevaren naar Breskens, toen plotseling een wrak werd ontdekt, waarbij de lichtboei niet brandde. Met moeite werd het gevaar nog juist op tijd door de „Bres kens 50" ontweken. Aan boord van dit schip heeft men hierna de „Breskens 1" uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonder- Mazarak/a 40 km parga L a ndgrenzen - (40B7J de men zich er over, dat de „Breskens 1" nog steeds niet was aangekomen, omdat dit schip een zwaardere motor aan boord heeft en daardoor ook sneller vaart. Toen nu later de „Breskens 1" nog niet was binnengelopen, is de „Breskens 50" opnieuw uitgevaren, om te zoeken, maar dit schip heeft niets kunnen ont dekken. Aan boord bevonden zich de schipper Jan van de Heuvel en zijn drie zoons Joost, Isaac en Marinus, de laatsten resp. 26, 22 en 14 jaar oud, en voorts de ma troos P. de Bath, gehuwd, doch zonder kinderen. Zondagavond zijn na terugkeer van de „Breskens 50" door het havenbestuur van Breskens verschillende andere ha vens, waaronder Zeebrugge en Ostende, opgebeld, doch nergens was iets van de „Breskens 1" bekend. „Alleen om politieke redenen heeft koning Michael afstand van de Roe meense troon gedaan." Dit werd in Lausanne door de secretaris van de ex koning verklaard, nadat deze Maandag aldaar was gearriveerd. Over enkele dagen zal Michael een verklaring afleg gen over de gebeurtenissen van 30 December, die werden ingeleid door een bezoek van de minister van Defensie aan Moskou. Deze keerde in Boekarest terug met de eis tot abdicatie. Hoewel de ex-koning in zijn trein slechts 4 auto's, kleren en een hoeveel heid wijn meenam, is hij niet zonder geld in Zwitserland aangekomen. De Roe meense regering heeft hem een eerste termijn van 50.000 pond op een Zwit serse bank verstrekt. Na zijn aankomst in Lausanne heeft Michael een telefoongesprek met Prinses Anne in Kopenhage gevoerd. In Boekarest is een commissie aan het werk gegaan, die alle namen van straten etc., die verband houden met het koning schap, door andere moet vervangen. Het gro-te hotel „Semiramis" te Jeru zalem is door een ontploffing geheel verwoest. Er zijn hierbij vijf personen om het leven gekomen. Een Arabische voorbijganger deelde aan de politie mede, dat een auto met drie mannen, die er uitzagen als Joden, langs het hotel was gereden Zij had den een handgranaat in het portaal van het hotel geworpen. Enkele secon den later had er een enorme ontploffing plaats, waarschijnlijk van een tevoren gelegde bom, die alle gebouwen in de omgeving deed schudden, en het hotel totaal verwoestte. Britse en Amerikaanse fotografen, die de verwoesting wilden fotograferen, werden door opgewonden en vertoorn de Arabieren met geweren bedreigd en weggejaagd. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat de aanval op het hotel uitgevoerd is door vier man van de Hagana-h De woordvoerder zei, dat het hotel een van de vijf hoofdkwartieren was van de Jihad, de Arabische militaire organi satie. Vier van de zes personen, die onder het puin begraven lagen, zijn inmiddels bevrijd. Bij hen bevond zich een vrouw, die vier uur lang gegild had van pijn. Van de zijde der politie verneemt Aneta, dat een groep terroristen, die de laatste tijd in Batavia enige handgrana ten wierp, thans vrijwel is achterhaald Enkele worden nog gezocht, maar de politie is hen reeds op het spoor. Deze groep noemde zich „zelfmoord-brigade" Reeds 11 leden zijn gearresteerd, terwijl van een zusterorganisatie, die de hand granaten leverde, reeds 13 man gevan gen zijn genomen. (Abraham Bloemaert Dr. Soekiman, voorzitter van de „Masjoemi" heeft gisteravond voor radio-Djokja verklaard, dat de laat ste voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten (het betreft hier de voorstellen, welke de Com missie tijdens «ie Kerstdagen heeft uitgewerkt) in principe geheel aan vaard zijn door de republiek. Deze voorstellen, aldus Soekiman, moeten worden beschouwd als een laatste poging van de Commissie voor Goede Diensten om het con flict tussen Nederland en de Repu bliek op te lossen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn erkente lijkheid jegens de Commissie, zei hij nog, dat haar leden „grote vrienden van de mensheid zijn, die een opmerkelijk begrip van het probleem hebben" en met grote vol harding werken voor het prestige van de Veiligheidsraad. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot „goed keuring van de 25 September 1946 te Londen gesloten internationale overeenkomst inzake weerobserva- tiestations op de Noordelijke Atlan tische Oceaan". Aan de memorie van toelichting hier op is het volgende ontleend: Na de laatste wereldoorlog is een be langrijk en omvangrijk burgerlijk lucht verkeer ontstaan tussen de verschillen de Europese landen enerzijds en de Ver enigde Staten en Canada anderzijds. De daarbij gevolgde routes lopen over het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, aangezien deze de kortste zijn. Echter is het gebied van de Noordelijke Atlantische Oceaan een uit meteoro logisch oogpunt moeilijk gebied, waar bij nog komt, dat zich daarin geen eilanden bevinden, waarop waarne mingsstations zouden kunnen worden gevestigd. Aangezien echter het beschikken over vele en betrouwbare weerrapporten en weerverwachtingen voor de luchtvaart onmisbaar is, heeft de voorlopige in ternationale burgerlijke luchtvaartorga nisatie (PICAO), waarvan ook Neder land lid is, het initiatief genomen om in de bestaande lacune te voorzien door het in het leven roepen van een organisatie, waarbij op dertien punten op de Noordelijke Atlantische Oceaan meteorologische waarnemingsstatiöns op stationnaire schepen zullen worden in gericht. Aan de thans door de PICAO ontworpen organisatie der Atlantische waarnemingsstations zullen de landen, welke aan het luchtverkeer over de At lantische Oceaan deelnemen, in ver houding tot hun aandeel aan dat ver keer dienen bij te dragen. Behalve dat daardoor de veiligheid van het lucht verkeer in belangrijke mate wordt ver hoogd immers zal vóór elke vlucht nauwkeurig kunnen worden bepaald, hoe gebieden van slecht weer kunnen worden vermeden wordt daardoor tevens de economie van het luchtver keer gediend, aangezien het mogelijk zal zijn een zo groot mogelijk profijt te trekken van gunstige factoren, waar door de vluchtduur kan worden bekort, terwijl in ieder geval met nauwkeurig heid de vluchtduur kan worden bere kend. Aangezien Nederland aan het transatlantische luchtverkeer deel neemt en verwacht mag worden, dat in de toekomst het aandeel van Nederland aan dat verkeer nog zal toenemen, kan Nederland zich niet aan deelneming aan bedoelde orga nisatie onttrekken. B\j overweging van de vraag, of deze deelneming zou dienen te geschieden in de vorm van een financiële bijdrage, waarbij de exploitatie van de stations zelf geheel aan andere landen zou wor den overgelaten, dan wel door daad werkelijk aan de exploitatie van ob servatieposten deel te nemen, is aan een oplossing in laatstbedoelde zin de voorkeur gegeven, aangezien daarmede minder deviezen gemoeid zijn en op die wijze bovendien een goede oplei dingsgelegenheid voor Nederlands per soneel wordt geschapen, terwijl de ge legenheid bestaat bijzondere waarne mingen te verrichten, welke voor de wetenschap van belang zijn. Het aandeel van Nederland in de or ganisatie zal voorlopig neerkomen op het gezamenlijk met België exploiteren van een station, hetgeen voor elk land neerkomt op het bezetten van dat sta tion gedurende zes maanden van een jaar. Dit aandeel mag in verhouding tot het Nederlandse aandeel aan het luchtverkeer beseheiden worden ge noemd. Zoals uit de overeenkomst blijkt geldt deze voorlopig voor een termijn van drie jaar. Tegen het einde van die termijn zal nader overwogen moeten worden, of de organisatie moet worden gehandhaafd dan wel in hoeverre zij moet worden gewijzigd in verband mee de inmiddels voortgeschreden techniek en het aandeel, dat de verschillende staten dan aan het luchtverkeer over de Oceaan zullen hebben. De regering, op de hierboven aange geven gronden van oordeel, dat door de overeenkomst het belang van de in ternationale en Nederlandse luchtvaart stellig zal worden gediend, heeft de overeenkomst ondertekend. Vermeld moge nog worden, dat als gevolg van een desbetreffend aanbod van de Amerikaanse regering, de Ne derlandse regering voor de uitvoering van haar aandeel twee opgelegde fre gatschepen van de U. S. Navy heeit kunnen overnemen, zodat voor het ge stelde doel geen schip aan de Neder landse koopvaardijvloot onttrokken be hoeft te worden. De fregatschepen zijn voor het doel bij uitstek geschikt. De exploitatie van deze schepen is uitbe steed bij een Nederlandse scheepvaart maatschappij. De aanschaffing van twee schepen is nodig om de beschikking te hebben over een reserve-schip in geval van ernstige schade of reparatie. Inmiddels verneemt A.P. uit betrouw bare bron, dat de Nederlanders het eens zijn met de jongste voorstellen van de Commissie, indien ook de republi keinen erin toestemmen, en dat de po litieke besprekingen onmiddellijk zou den kunnen beginnen. Verder meldt A.P.. dat de vertegen woordigers van de onder Nederlandse controle staande gebieden een lijst van candidaten hebben opgesteld voor zes portefeuilles in de interim-regering. Van Mook zal uit deze lijst een keuze doen en het resultaat hiervan zal. vol gens een welingelicht woordvoerder, binnen enkele dagen bekend gemaakt worden. Het Franse Persbureau A.F.P. verneemt uit gezaghebbende bron, dat minister Neher deel zal uitma ken van het collegiale orgaan. De beide andere leden zouden zijn dr. H. J. van Mook en jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburch. Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn hedenochtend vroeg de ministers Beel, Drees en Jonk man per Constellation uit Batavia naar Nederland vertrokken. Op het vliegveld waren aanwezig dr. Van Mook, minister Neher, vice-admiraal Pinke, en de hoof den der Negara's en Daerah's, alsmede de voorzitter van het Komete-Indonesia- Serikat, prof. Hoesein Djajadiningrat, en de heren Koets en Van Vredenburch. Van officiële zijde is te Batavia be kend gemaakt, dat gedurende het afge lopen weekeinde, de verliezen der Ne derlandse strijdkrachten bedroegen 4 gesneuvelden, 2 gewond en 4 vermisten Op West-Java, ten Noorden van Leuwi- liang, werd een republikeinse bende verdreven. In de grensgebieden van Midden-Java, ten Zuid-Oosten van De- mak, en ten Westen van Soemowono waren er botsingen met geïnfiltreerde republikeinse strijdgroepen. Op Oost- Java, in het grensgebied ten Noorden van Perming, werd een bende verdreven. In de haven van Hamburg staken 5000 stuwadoors, omdat zij meer voedsel en kleren, een loonsverhoging van 30 pro- cent en een vijfdaagse werkweek verlan gen. Het werk bij de schepen ligt geheel stil, maar bij de spoorwegen op net haventerrein wordt normaal gewerkt. Ex-kbning Michael op weg naar Zwitserland. De ex-koning en zijn moeder hii >n,n aankomst te Budapest tijdens hun reis naar Zwitserland. Misschien is er een kans. dat men het afgedragen jasje en de gerafelde broek eindelijk eens kan verwisse len voor een gloednieuw costuum. Maar dan moet men edelmoedige familieleden in Amerika hebben of goede vrienden. Deze kunnen het volgende doen. Zij storten bij een bepaalde firma een bedrag in dol lars en delen mede, dat voor dit geld aan een bepaalde persoon in Nederland een costuum of overjas geleverd moet worden. De Amerikaanse firma stelt zich dan in verbinding met een Nederlandse, die voor levering van het gevraagde zorg draagt. Over punten wordt bij deze ge schenkzending niet gesproken. Deze overeenkomst heeft liet voordeel, dat in dit geval de textiel, die anders om wille van de deviezen uitgevoerd moet worden, in Nederland blijft. Onze de- viezenpositie wordt hierdoor dus in geen geval slechter. Maar niet alleen Nederland is in deze transactie betrok ken. Een Amerikaan, die vrienden of Kennissen in andere landen van Europa met textiel wil gedenken, kan hun, mits er uit Nederland pakketten naar dat land gezonden kunnen worden, via de Amerikaanse en Nederlandse firma kleding toezenden. Dit vergroot nog ons dollar-tegoed. In Nederland heeft de heer Hertz berger van de gelijknamige confectie fabriek te Rotterdam het initiatief tot dit plan genomen in samenwerking met Eraser Morris and Co. Incorporation te New York. Van de zijde van de Neder landse fabriek vernemen wij, dat het publiek veel belangstelling 'toont voor de mogelijkheid op deze wijze zonder punten de garderobe aan te vullen. Ook andere kledingmagazijnen stellen thans pogingen in het werk met hun Amerikaanse relaties tot een soortge lijke overeenkomst te geraken, doch tot nu toe heeft alleen de N.V. Hertz berger confectiefabriek een zodanig uit gewerkt plan kunnen overleggen. zo deelde men ons van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken me de. dat daarop vrij spoedig een sanctie kon worden gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1