TRAGI-COMEDIE RONDOM EEN HAARLEMS H Ruim 100 onderduikers gearresteerd LUCHTVAART VINDT GEHEEL NIEUWE AFZETGEBIEDEN Vervoer per vliegtuig heeft grote mogelijkheden Stroom van goederen met de meest moderne transportmiddelen Kamer van Koophandel Het decorum van de bureaucratie Arrestant in kast neergeschoten Hoe spelen de R.K. clubs? Rauter niet in staat te getuigen DE TRAMKWESTIE Het vervoersprobleem in beeld ACiENDA Het begon met kranten DINSDAG 6 JANUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ^ROLLUIKEN—* Vraagt vakkundige voorlichting SPIEGEL j^LsJdscl» Bond van oud-officieren Burgerlijke Stand DIlSTRIBUTIENIEUWS Collectieve aanvragen werkkleding ACHT JAAR VOOR KAPPERS BEDIENDE Hdt ongeval in de Lekstraat BLOEMENDAAL „LAURINAC 1948" SANTPOORT De vlieger ging niet op HEEMSTEDE Herwonnen Levenskracht Rechtsbijstand Voedering van vogels VELSEN Kleermakers en naaisters BIJZ. GERECHTSHOF Een oude traditie herleefde!! IJMUIDEN R.K. Vrouwenbond Zuidelijke Kerstklanken BEVERWIJK Lijk gevonden Na de bevrijding Nog drie opgaven na deze Zakkend waterpeil van de Maas Dualmeet HaarlemHVGB Andermaal vaste markt Begin van het jaar levert steeds be langrijke overzichten op van in stellingen op verschillend terrein. Burgemeesters spreken nieuwjaarsre des uit. waarin interessante cijfers over 1947 gegeven worden; het Katholieke Bevolkingsbureau is druk bezig met de samenstelling der statistiek over het af gelopen jaar; voorzitters van verenigin gen zullen aanstonds de stand van za len mededelen, enz. Tot 1942 was de nieuwjaarszitting van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken een jaarlijks terug kerende gebeurtenis, die vooral de aan dacht van de pers trok. omdat de voor zitter dan over handel en verkeer in stad en omtrek concrete gegevens me dedeelde. De lezer las op zijn beurt graag over het wel en wee van groot- en kleinbedrijf, over de industrie, de scheepvaart, de winkelstand en het am bacht. het verkeer, de tuinbouw en de bollenteelt. Meer dan ooit werd hij overtuigd van de belangrijkheid van zijn streek en de discussies die in de Kamer soms grote afmetingen aan namen. hadden meer waarde. omdat zij gevoerd werden door deskundigen. De regelmatige zittingen van dit col lege. waarin vele prominenten gekozen waren, leverden herhaaldelijk niets op, dat dan weer stof tot overleg in andere colleges gaf. Wij herinneren ons de be raadslagingen over het tunnelplan te Velsen. over de critieke toestand in het visserijbedrijf, de internationale vraag stukken voor Aalsmeer, de tramproble men waarop ir. Burgersdijk dan ant woordde. de wensen van het bouwbe drijf. de winkelsluiting en tientallen andere feiten van de dag. Wij herinne ren ons ook het smakelijk kopje thee en de sigaar, waartoe het kistje voor de Kamerleden altijd even naar de pers tafel verhuisde. Ook weten wij nog. dat jhr. dr. Mollerus niet zweeg zoals de meeste secretarissen, maar van alle markten thuis was en zijn kennis niet ongebruikt liet. Midden in oorlogstijd. April 1942, verloor de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken haar zelfstan digheid: zij werd een filiaal van Am sterdam. Negentig jaar was zij een voor deel voor stad en streek geweest en met èèn pennestreek verdween zij van de kaart. Officieel moge er niet veel veranderd zijn. omdat het filiaal op de zelfde voet als de zelfstandige Kamer werd voortgezet, practisch werd het een correct ambtelijk instituut, dat geen openbare vergaderingen kent. levend is binnen de muren op het Nassauplein, ciood daar buiten. Herhaaldelijk is er gepleit voor nieu we zelfstandigheid in een vrij Neder land. Tot nu toe heeft niets mogen ba- ter». Toch willen we er nog eens op wij zen. dat een zelfstandige Kamer van Koophandel in een bloeiende en welva rende streek als de onze. meer nodig is dan enkele dozijnen ambtelijke instan ties. die in en na de oorlog in een ge makkelijke fauteuil geklommen zijn. Een maandelijkse of tweemaandelijkse openbare zitting van de Kamer zal ten voordele zijn van onze gemeenschap; ze zal juist in deze dagen het democrati sche besef vergroten, dingen open baar maken, die nu in portefeuille blij ven. De bezetter dacht er anders over en in de jaren van zijn overheersing is de zelfstandigheid van onze Kamer ge sneuveld. Bijna een uur hebben we geluisterd naar een tragl-comedie, die zich afspeelt rondom het herenhuis Kenaupark 15, waarin straks het Wit-Gele Kruis met internaat voor de opleiding van kraam verzorgsters zal zijn ondergebracht. Hst geval is te interessant om te verzwijg gen en er zijn bij betrokken het bestuur van het Wit-Gele Kruis, de Rijksge bouwendienst, een drietal ministers, het Beheersinstituut, en last but not least de Haarlemse tuchtrechter, met als schaduw op de achtergrond het direc toraat-generaal van de Prijzen. Als in termezzo geeft de afdeling deblokkering van de Nederlandse Bank een goochel- toertje weg. Enige tijd geleden meldden wij, dat een aantal rijksdiensten zou verhuizen, het W.G,K. in zijn eigendom aan het Ke naupark zou trekken en dat het huidige pand Parklaan 75 zou worden vrijge geven voor bewoning door twee gezin nen In het pand Kenaupark 15 zullen ongeveer twintig verpleegsters en leer lingen intem verblijven. De oplossing van het ernstige vraag stuk zal zijn zoals wij meldden, maar er is één instantie, die kracht zoekt in verzet en bureaucratie en daardoor de nieuwe cursus voor opleiding van kraam verpleegsters en als gevolg driehonderd aanstaande moeders in gevaar brengt. Waarom al deze moeilijkheden? Nadat Militair Gezag het pand Ke naupark verlaten had, trok er het Be heersinstituut in, dat er thans nog met 80 man personeel verblijft. Er was geen spijker tussen te krijgen. Het bestuur van het W.G.K. telegrafeerde en schreef naar de ministers van Justitie en So ciale Zaken en kreeg in principe alle samenwerking om tot het beoogde doel te geraken. De Nat. Federatie van het W.G.K. steunde de actie, de inspecteur van de Volksgezondheid, het gemeente bestuur van Haarlem, de directeur van de Gem. Geneeskundige Dienst etc. Ambtenaren van de Rijksgebouwen dienst togen half Augustus van het vorig jaar op pad om huisvesting voor het Beheersinstituut te vinden. Het ging niet vlot, maar er was alle welwillend heid. Waarom is deze dienst niet zó machtig, dat hjj boven alle ministeries staat wat de gebouwen betreft? Dreef 24, waar de tuchtrechter zetelt, f In hout on staal. Isidschsgiacht 101-105, AMSTERDAM T«t 31077-31980 1 Morgen zal de Haarlemse ge meenteraad te beslissen hebben over het voor deze stad zo belang rijke probleem: tram of bus. De Stichting Tram-Archief te Utrecht heeft thans in één der etalages van „de Boekpers" in de Grote Hout- Straat te Haarlem een propaganda- etalage ingericht. Het doel van deze kleine tentoon stelling is de Haarlemmers te tonen, dat een tram nog zeer zeker niet uit de tijd is. In vele grote steden, over de gehele wereld verspreid, moderniseert men de trar En ook in de grote steden van Nederlar wordt het grote voordeel van een goed tramnet terdege ingezien: Rotterdam, Amsterdam en Den Haag zullen binnen zeer korte tijd nieuw trammaterieel op de baan zien. Een model van het Rotterdamse materieel, dat al sinds 1930 ir de Maasstad in dienst is, wordt in ie etalage ten toon gesteld. Hoewel reeds bijna 20 jaar oud, is dit trammaterieel nog in alle opzich ten modem en dank zij de goede rem men kan de snelheid van de Rotter damse tram hoog zijn (z.g. railremmen). Een grote foto toont de Rotterdamse Coolsingel, waar de trambaan zodanig is aangelegd, dat het overige verkeer hoegenaamd geen hinder van de tram ondervindt. Een dergelijke aanleg is in de nauwe straten van Haarlem natuur lijk niet mogelijk, doch ook hier zouden veel moeilijkheden opgelost kunnen worden door de tram naar de linker kant „n de weg te verleggen. Bij door trekking van de tramlijn naar de Ver- gierdeweg (zoals de vervoerscommis- sie zeer terecht heeft geadviseerd) zou een dergelijke aanleg als op de Cool singel echter zeer goed mogelijk zijn op de Rijksstraatweg. Een kaart van Haarlem, waarop de lijnen, zoals de vervoerscommissie zich die had dacht, zijn aangetekend, is in dr etalage aanwezig. Een groot aanta foto's uit binnen- en buitenland toont ons voorts moderne trams. Het meest .opvallend zijn de schitterende wagens uit de Engelse badplaats Blackpool en de Amerikaanse P.C.C.-cars. Zeer in teressant is ook een beeldstatistiek, die aantoont, dat een tram het ihinste plaats op de weg inneemt per vervoer de reiziger (en dus de minste verkeers obstakels zijn!). Drie moderne trams vervoeren ongeveer evenveel reizigers als 5 trolleybussen, 8 autobussen of 100 personenauto's. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot einde Januari. In een bijzondere vergadering van de Ned. Kon. Bond van oud-onderofficieren afd. Haarlem, welke Donderdag 8 Ja nuari, des avonds 8 uur, in het Bonds- gebouw, Schouwtjeslaan 53, gehouden wordt, zal mr. P. Cremers als bescherm heer worden geïnstalleerd. Tevens ge schiedt dan de installatie van ltn.-kol. H. W. Lenterink als erevoorzitter van de afdeling. GEBOREN: D. Roetman-van Domme len, z; C. Huijboom-van Leersum, z; M. G. Goebert-Ceelie, z; J. Wiegman- Zwaanswijk, z; K, van Zon-van der Ende, z; A. Quik-Pannekoek, z; A. M. Kramer-Drogtrop. z; L. M. van den Boogert-den Ouden, z; J. M. Dijt-Elzin- ga, z; C. C. Olsthoorn-Stokman, z; M. Hardenberg-Buren, d; J. Holleman- Molendijk, d; G. P. Wagenaar-Boeren dans d; E. Bouwens-van Maaren, d; J. C. Verdam-Smit, d; A. P. Wijfjes-van Hermen, d. OVERLEDEN: C. M. A. W. Heijda- nus-van Duffelen, 77 j; E. J. S. Vogel- Wage, 52 j; C. C. Pluim Mentz-Vander, 68 j. Bioscopen: Rembrandt: Penny Serenade (a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Spook huis (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Casablanca (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Rebecca (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De Zigeunerin, Zon dag: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.3Ö, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte zweep van Zorro (14 j.), Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Rondom Frans Hals, een expositie van fraaie schilderijen van Haarlemse mees ters uit de 16e en 17e eeuw, geopend: 1015 uur en Zondags: 1315 uur. Lef- felaar: Werken van D. Schulman en P. G. Rueter, geopend in de week: 10—17 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van een Zuster Benedictines en kleurteke- ningen van D. Lindeman, geopend in de week: 1013 en 1417 uur. Woensdag 7 Januari Haarlem (Vleeshal)Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen .Si tot en met Sp. Heemstede (Binnenweg 160)Uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.15 T—To, 2—4.30 rest T en U. Overveen (Domi)Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen 912.30 en 2—4 G—J. Van 124 Januari bestaat in het Cen traal Uitreiklokaal „De Vleeshal", Grote Markt, alhier, (afdeling Voorlichting- Textiel), gelegenheid tot het indienen van collectieve aanvragen voor werkkle- 'ing door bedrijven, waarin 5 of meer erkkleding dragende arbeiders werk zaam zijn. De betreffende formulieren MD 333-26 en MD 333-27 waarop ongeacht de se dert de laatste verstrekking verstreken tijd voor het in totaal aanwezige aan tal werkkleding dragende arbeiders kan worden aangevraagd, behoren te worden afgehaald en ingediend bij de Distribu- tiedienst, alwaar het bedrijf is geves tigd. Belanghebbenden gelieven er rekening mede te houden, dat er na 24 Jan. 1948 voorlopig geen gelegenheid zal bestaan, collectieve aanvragen voor werkkleding in te dienen. Omtrent het indienen van individuele aanvragen voor werkkleding volgen binnenkort nog nadere publica ties. 10 Januari zal de Zang- en St. Nico- laasvereniging „Onderling Genoegen" haar 40-jarig bestaan vieren. Hieraan zal verbonden zijn een fitamiddag voor de kinderen en in de Concertzaal een caba retavond. Prof. dr. K. C. Bellon, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal Donderdag 15 Januari 8 uur in de Stads schouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" een voordracht houden over: „De Westerse beschaving en haar toekomst." Op verzoek van de Haarlemse politie werd te Amsterdam een 30-jarig per soon aangehouden, die zich in 1946 en 1947 in Haarlem had schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering. Bij nader onderzoek bleek, dat hij in Venray ook een schrijfmachine had ont vreemd. De heer H. Sauveur, oprichter van de Alliance Frangaise te Haarlem, zal 31 Januari zijn 80ste verjaardag vieren. Het adres van de a s. jarige is: 34 Rue Guy- nemer. Paris 6. was het juiste pand voor het Beheers instituut en de rechter kon prachtig verhuizen naar Kenaupark 1, waar ook een deel van dit instituut wegens ruimte gebrek verblijft. De tuchtrechter voelde er helaas niets voor en meende, dat perceel Kenaupark 1, een vrijstaande villa, „niet voldoehde décorum" zou bieden. Hierbij dient opgemerkt, dat de rechter op de Dreef zwemt in de ruimte en het Beheersinstituut er met 80 man naar toe zal trekken. Het bestuur van het W.G.K. toog naar het departement van Justitie in Den Haag. Ja, eigenlijk valt de tuchtrechter onder Economische Zaken, maar op 1 April zou hij onder Justitie komen en dus moet dit depar tementu begrijpt. Economische Za ken verklaarde geen bezwaar te hebben als Justitie die ook niet had. Justitie had tenslotte geen bezwaar, omdat er toch een andere oplossing voor de tucht rechtspraak gezochf wordt en Econo mische Zaken zou een brief ontvangen van JustitieLezer, het is een lange weg, maar nu is die brief om onverklaar bare redenen verzonden of niet 'verzon den en de tuchtrechter ageert en er ge beurt niets. De minister van Economi sche Zaken zal nog in het geval ge mengd moeten worden. Van coördinatie is dus niets- te be speuren, uren zyn er verknoeid, grote kosten zijn gemaakt, één man zet de volksgezondheid op zij, interesseert zich niet voor 300 kraamvrouwen en staat op een voetstuk temidden van een luis terrijk decorum. Men kan zeggen, laat het W.G.K. een kort geding met het Beheersinstituut aangaan. Er is echter geen steekhou dend argument voor het afwijzen van de moeizaam gekozen oplossing. Nog een andere kwestie is voor het bestuur van het W.G.K. het gevolg van deze huizenkwestie. Het geblokkeerde, voor de inrichting van het huis ge spaarde geld kon het vrij krijgen tegen overlegging van factuurs. Nu is er een nieuwe regeling getroïfen voor de de blokkering en ondanks de mededeling in de kranten, dat voor bepaalde sociale verenigingen een uitzondering gemaakt zal worden, heeft de Ned. Bank tot tweemaal toe een onderhoud geweigerd, „omdat het geen zin zou hebben". Het kapitaal, door de ruim 10.000 leden in jaren bijeengebracht voor het grote doel, blijft geblokkeerd. Het zou vry geweest zijn, als de overheid het huis in het Kenaupark bijtijds ontruimd had. Allerwege heerst er respect voor het prachtige sociale werk, dat de Kruis verenigingen in Nederland doen, waar door de overheid slechts een subsidiëren de, nog altijd niet ten volle begrepen, taak heeft. Het W.G.K. zal de bureacratie blij ven aanvallen, totdat het pand in het Kenaupark leeg komt. Daarbij zijn terwille van moeder en kind geen dagen, zelfs geen uren meer te ver spelen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen R. van R-, een kappersbe diende uit Haarlem, die betrokken is geweest in de z.g. „Velser affaire". Hem was ten laste gelegd, dat hij in October 1942 aan de NSB-inspecteur van politie te Velsen, Ritman, inlichtingen had ver strekt over enige Amsterdammers, die persoonsbewijzen aan ondergedoken Joden verhandelden en dat hy van een arbeider aan de Hoogovens een vuurwa pen had gekocht, nadat hjj deze arbei der in de overtuiging had gebracht, dat hy met een illegaal werker te doen had- De uitspraak luidde acht jaar met af trek van voorarrest en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Het bericht omtrent het ongeval in de Lekstraat, dat ons van politie-zijde werd verstrekt en dat wij in onze editie van gisteren plaatsten, dient als volgt gere construeerd te worden: Het vijf-jarig meisje is Zondagmorgen, terwijl de ouders in huis waren, in een onbewaakt ogenblik uit bed gekomen en is, vermoedelijk nog in slapende toe stand, op een stoel geklommen en uit het raam gevallen. Dé gevolgen wa ren van ernstiger aard dan het zich aan vankelijk liet aanzien. Per auto Mathot werd het kind naar het diaconessenhuis overgebracht, waar men een zware her senschudding constateerde. De mededeling, dat de ouders afwezig waren, is dus onjuist te noemen. Voor de „Laurinac 1948", welke Maan dagavond door de voortrekkers, ver kenners en welpen van de St. Lauren- tiusgroep te Bloemendaal in de Cam- pagna werd gehoudén, bestond grote be langstelling. Onder het welgekozen motto „Een vreemde arme snuiter" liet deze groep op unieke wijze de belang stellenden kennismaken met de ver kennersbeweging en haar streven naar een betere samenleving. In een kort inleidend woord werd allereerst gewezen op de deugden, zoals gevoel voor eer, liefde voor het vaderland en de natuur welke de jongeman in de verkenners beweging worden bygebracht. Van de opvoering zelf zij het vol gende vermeld: Bij het opgaan van het doek ziet men de vreemde arme snuiter een jongeman zonder ambities liggend onder een boom, waar hy de tijd in ledigheid doorbrengt. Zo wordt hij door enige verkenners aangetroffen, die hem er op wyzen, dat ook hij zich in het „troepleven" nuttig kan maken. Het aardige is van deze opvoering, dat de knaap in een droom in bonte rij beelden uit het rijke padvindersleven laat zien. In de regel zyn dromen be drog. doch hy ontwaakt met de stellige zekerheid, dat dit alles voor hem ook werkelijkheid kan zijn. Ten slotte neemt hij dan het ongetwyfeld goede besluit zich by de verkennersbeweging aan te sluiten. Deze apotheose was een schit terende propaganda voor de padvinderij in het algemeen. De politie te Santpoort heeft twee Haarlemmers aangehouden, die getvacht hadden zich in een perceel aan de Hoofdstraat te laten insluiten. Uit het jaarverslag van het plaatse lijk comité van Herwonnen Levenskracht biykt, dat aan donaties werd ontvan gen f2250.Een bloempjesdag bracht f 800.op. Deze bedragen zijn lager dan in 1946, maar houden gelijke tred met de algemene tendenz. Donateurs, mede werkers en medewerksters worden onder dankzegging voor het verrichte werk in het afgelopen jaar opgeroepen, steun te blijven geven. Het secretariaat' is geves tigd: Lindenlaan 37. Het bureau voor consultatie bij de Arondissementsrechtbank hield 660 zit tingen in het afgelopen jaar, waarop zich 1299 (1423) bezoekers meldden. Bui ten de zittingen vonden nog 145 perso nen hun weg naar het bureau. In 800 gevallen werd kosteloze bijstand van een advocaat toegezegd. Deze 800 gevallen waren als volgt gespecificeerdEcht scheiding 371 (472), scheiding van tafel en bed 114 (153), verweer tegen echt scheiding enz. 100 (129). De overige gevallen betroffen alimentatiezaken. In 25 gevallen werd rechtsbijstand tegen half tarief verleend. De raad van rechtsbijstand voor straf zaken hield eveneens 50 zittingen met 41 (19) bezoekers en 30 (14) rechtzoe- kenden buiten de zitting. De vereniging tegen het mishandelen van dieren heeft een circulaire ver spreid, waarin aandacht gevraagd wordt voor het dier in de winter. Voor- vogels dient men bij' vorst lauw water buiten te zetten in een klein bakje, klein, op dat de vogels er niet in kunnen baden en bevriezing der vleugels voorkomen wordt. Honden dient men bij het moder ne snelverkeer aan de lijn of onder appèl te houden. In het asyl aan de Ridderstraat wachten vele zwervers op een goed tehuis. Schaft geen hond aan, wanneer u de verhoogde hondenbelas ting niet kunt betalen. Het secretariaat is gevestigd Aelbertsbergstraat 109. Tengevolge van het initiatief van de Kath. Actie in IJmuiden-Oost is men in de gemeente Velsen thans zover gevor derd, dat hier een corespondentschap ge vestigd kan worden van de Ned. R.K. Bond van Kleermakers en Naaisters „St. Gerardus Majella". Dit zal verwezen lijkt worden op een vergadering', welke Donderdagavond half acht in het Patro naatsgebouw zal worden gehouden en waarby ook de landelijke voorzitter, de heer H. W. L. Voorhuyzen, aanwezig zal zijn. Het correspondentschap begint met 7 leden en men hoopt het spoedig zover te brengen, dat een eigen afdeling kan worden opgericht. Vakgenoten, die zich nog niet als lid opgaven, worden even eens uitgenodigd deze vergadering te ko men bezoeken. en bleek nog steecis niets van baar aan trekkelijkheid op het publiek te hebben verloren, toen voor het eerst weer de be kende Amsterdamse Meubel- en Tapijt- zaak, Woltcring's Meubilering Mij. N.V haar grote Jaarlijkse opruiming in ere herstelde. De enorme drukte in de bekende maga zijnen'op de Nieuwendijk en Damrak was zó overweldigend, dat vele kopgrs niet direct konden worden geholpen. Thans zijn by de voortzetting dezer grote opruiming maatregelen getroffen zodat belanghebbenden op hun gemak keuze kunnen maken uit een grote voor raad ameublementen gordijnstoffen, lo pers. tapijten. Leidse wollen dekens, don. zen dekens, bedstellen, matrassen, spreien, kinderledikanten gemakkelijke fauteuils enz. enz. Alles tegen zeer sterk verlaagde opruimingsprijzen. Voor een snelle bedie ning wordt zorggedragen. (Adv.) 15 jaar en ontzetting uit de bur gerlijke en politieke rechten eiste de procureur-fiscaal bij het Amsterdam se Bijzonder Gerechtshof tegen de 23-jarige J. Stam uit Meppel, tijdens de bezetting lid van de „Arbeitskon- trollcdienst" te Amsterdam. Verdachte had van Mei 1944 tot Mei 1945 als lid van de „Arbeitskontrolle- dienst" te Amsterdam onderduikers op gespoord en aan de Duitsers overgele verd. By een zijner „opsporingstochten" had hy tezamen met H. Sint uit Zaan dam op een door hem te arresteren Nederlanders, die zich in een kast ver borgen hield, geschoten, waardoor deze man gedood werd. Naderhand bleek, dat het slachtoffer niet eens de man was. die zij moesten gevangennemen. Ter zitting verklaarde Stam, dat hij één schot op de man had gelost en zijn collega Sint twee. De nog niet veroor deelde Boxmeer, chef van de verdachte by de „Arbeitskontrolledienst", die als getuige was opgeroepen, weigerde de eed af te leggen en toen de president hem vroeg, waarom hij zulks deed, antwoord de hij: „Ik wens noch voor noch tegen iemand te getuigen." Pres.: „Het is uw plicht te getuigen. Waarom doet u dat niet?" Get.: „Ik zal alleen tegenover God getuigen. Ik doe God's wil." Pres:. „Was het God's wil, dat u in de oorlog uw landgenoten aan de vijand uitleverde?" Get.: „God zal my hiervoor veroor delen. Wat ik toen deed, doet nu niets ter zake. Wij leven in het heden." De president liet vervolgens de ge tuige wegleiden. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt wegens het weigeren getuige-verklaringen af te leggen. Vervolgens werd de 26-jarige verdach te Sint uit Zaandam voorgeleid. Even als Stam had deze verdachte zich als lid van de „Arbeitskontrolledienst" schuldig gemaakt aan het arresteren van onderduikers. Voorts had hij in 1943 dienst gedaan als kampbewaker in het kamp „Erica". Talrijke getuigen, die als onderduiker door verdachte waren ge arresteerd, legden verklaringen af over zijn optreden als lid van de „Arbeits kontrolledienst." De rechercheur, die het onderzoek tegen verdachte heeft geleid, verklaarde, dat hij „zeer actief was by het zoeken naar onderduikers". Niet minder dan 57 onderduikers heeft verdachte alleen al aan het politiebureau Warmoesstraat afgeleverd. In zijn requisitoir meende de procu reur-fiscaal, dat de houding van Sint een graadje erger was geweest dan die van Stam. Sint had ook als kampbewa ker dienst gedaan. In het geheel heeft hij over heel Amsterdam een 100-tal onderduikers gearresteerd en medege werkt aan hun gevangenschap in Duitse concentratiekampen. Spr. eiste levenslange gevangenisstraf en ontzetting van de burgerlyke en poli tieke rechten voor het leven. Uitspraak 19 Januari. De R.K. Vrouwenbond, afd. IJmuiden West, begint het nieuwe jaar met een film-demonstratie-avond van de Maggi- fabrieken. E>eze wordt gehouden Donder dag 8 Januari, 8 uur in het gebouw Edi- sonstraat 14. Alle leden kunnen een in troducé meenemen, doch worden ver zocht hiervan tijdig kennis te geven aan het bestuur. Op uitnodiging van het parochieel co mité van Kath. Actie komt de jonge zuidelijke schrijver J. Linssen, hier ter plaatse geen onbekende, Donderdag 8 Ja nuari naar IJmuiden-Oost om 's avonds 8 uur in het St. Fidelisgebouw een Zui delijk Kerstprogramma te geven. Deze avond, waaraan geen commerciële actie of causerie is verbonden, bestaat uit sluitend uit voordracht van Kerstproza en -poëzie. In het Noordzeekanaal onder Velsen is het in staat van ontbinding verkeren de lijk aangetroffen van de 70-jarige W. B. te .Beverwijk, die sedert 2 November j.l. werd vermist. De toneelvereniging Havenkwartier zal 26 en 27 Januari in het Kennemer- Theater opvoeringen geven van „Je hebt 't of je hebt 't niet." In de Amsterdamse Haven arriveerde de door de Nederlandse Marine van Engeland overgenomen torpedobootjager „Garland". De oorlogsbodem zal dienst doen als oefen schip en wordt voor dit doel bij de Marinewerf te Amsterdam ingericht. Het Ifcchtvrachtvervoer is een tak van transport, die zich in opkomst bevindt. Immers, snelheid is een der belangrijkste factoren van het goederenvervoer. De vraag naar snel vervoer van goederen van land naar land, van wereld deel naar werelddeel neemt steeds toe. Vooral in de na-oorlogse jaren, nu het internationale handelsverkeer beheerst wordt door deviezen, certificaten en in- en uitvoervergunningen, brengt het vliegtuig in vele gevallen uitkomst. Een treffend voorbeeld hiervan: kortgeleden ontving een Belgisch exporteur uit New York 12000 paar Nylon-kousen, die hy moest doorzenden naar Zweden. Aangezien de invoervergunning voor Zweden diezelfde dag nog afliep, zag hij geen kans om de zending nog tijdig op de plaats van bestemming te krijgen. De exporteur wendde zich tot de K. L. M. Onmiddellijk werd een speciale K. L. M.- vrachtmachine naar Brussel gestuurd, die juist tydig genoeg op Schiphol terug keerde om de zending over te laden in het K. L. M.-toestel naar Stockholm. En zo kwam deze kostbare lading, die een waarde vertegenwoordigde van 15.000 en verzekerd was voor 616 000 francs, nog op tyd in Zweden. Reeds van de oprichting af vervoerden de K. L. M.-machines vrachtgoederen. Zo nam het eerste vliegtuig van de eerste K. L. M.-dienst Londen-Amster- dam v.v., die op 17 Mei 1920 geopend werd, een aantal Londense ochtendbla den mee. En nog steeds behoren kran ten tot de dagelijkse K. L. M.-vracht. In het tijdvak van April 1946 tot Mei 1947 werd via Schiphol in het totaal ruim 148.500 kg. kranten vervoerd. Van zelfsprekend had het vrachtvervoer in die eerste jaren niet die omvang zoals het had vlak voor de oorlog of zoals in de laatste twee jaren. De handela ren en exporteurs waren nog niet \er- trouwd met het goederenvervoer door de lucht. Men had nog geen ervaring. Bovendien hadden de vliegtuigen geen speciale ruimte voor vracht. Doen al snel kwam hierin verandering. Werd in het eerste vliegjaar 21.963 kg. aan vracht vervoerd, vijf jaar later in 1925 bedroeg het totaal reeds 225.471 kg-, terwijl het in 1939 was gestegen tot 1.989.680 kg. De K. L. M. is zich na de oorlog meer op vrachtvervoer gaan toeleggen. Het vrachtbedryf verwerkt dagelijks een stroom van goederen met de meest mo derne transportmiddelen. In 1946 werd reeds niet minder dan 2.890.744 kg. vracht vervoerd. Ook dit jaar nam het vrachtaanbod steeds toe. Aan aardbeien alleen werd in Mei ruim 60.000 kg. ver voerd tegen 30.000 kg. in 1946, terwyl in de eerste vier maanden niet minder dan 52.560 kg. snijbloemen Schiphol per vliegtuig verlieten. Men rekent erop, dat in de naaste toekomst alleen via Schiphol dagelyks 50 ton vracht ver voerd zal worden. Behalve het vervoeren van grote hoeveelheden vracht op haar lijndiens ten, voert het K.L.M.-vrachtbedrijf ook speciale vrachtvluchten uit. Een voor- beeld: Dezer dagen kreeg het Noorse schip „Tujuka" voor de kust bij Dakar motorstoring doordat het anker van de electro-motor in ongerede raakte. De gezagvoerder seinde naar Oslo, _dat hij dringend een nieuw anker nodig had. Onmiddellijk bestelde de Noorse rederij telegrafisch een anker bij een der Ne derlandse scheepswerven. En de vol gende dag reeds startte van Schiphol een speciale K.L.M.-vracht-Dakota naar Dakar met aan boörd het ruim 1259 kg. wegende anker. Het luchtvervoer biedt vooral voor delen voor goederen, die aan bederf on derhevig zijn. Men denke slechts aan de verschillende vissoorten, die thans naar landen vervoerd worden, welke tot voor kort door afstand en tijdsduur buiten het bereik lagen. Zo kon men in West- ïndië dit jaar voor het eerst verse „Hol landse Nieuwe" kopen. Voor bloedplasma, broedeieren en piepkuikens is het vliegtuig het aange wezen vervoermiddel. Piepkuikens kun nen 48 uur, nadat zij zijn uitgekomen, het zonder voedsel stellen. Een tijdsduur, die net voldoende is om de kuikens naar elders over te brengen. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat door de luchtvaart geheel nieuwe afzet gebieden worden gevonden of bestaande markten vergroot. Een typerend voorbeeld van lucht- vrachtvervoer, dat voor een groot deel uit bederfelijke goederen bestaat, ziet men in West-Indié. Dorre streken, waar landbouw en veeteelt niet floreren en de olievelden en raffinaderijen met hun uit gebreid personeel nochtans grote behoef ten scheppen, eisen een dagelijkse aan voer van groenten, fruit en vlees. Het vrachtaanbod op de Caraïbische lijn diensten der K.L.M. nam in de eerste maanden van 1947 vergeleken met 1946 met 900 pCt. toe. Meer dan 4300 k.g. be vroren groenten werden in Mei van Miami naar Maracaïbo gelegen bij een der rijkste olievelden ter wereld per K.L.M. vervoerd. De hoeveelheid verse groenten van Miami naar Curagao, die in Mei meer dan 13.500 k g. bedroeg, is thans reeds opgelopen tot 6.000 k.g. per, week. Bovendien worden voor de proviandering der vele schepen, die Wil lemstad aandoen, duizenden kilogram men vlees en groenten per KL.M. uit Ciudad Trujillo aangevoerd. Is het vrachtgoed eenmaal afgele verd bij een der talloze vrachtagenten der K.L.M., dan geschiedt de verdere afhandeling in een snel tempo. De goederen behoeven, dank zij de grote frequentie van de verschillende lijn diensten, niet op Schiphol opgeslagen te worden. De douane zorgt voor het in- en uitklaren binnen de kortst mo gelijke tijd. Verder hoeft de handelaar geen voor raden an te houden, want het vliegtuig zorgt voor een regelmatige aanvoer. Zijn pakhuisruimte kan hij dus ver kleinen. terwyl bovendien de kans dat hii met oude voorraad blijft zitten ge ringer wordt. De assurantiepremie ligt voor het vervoer door de lucht in het algemeen lager dan voor enig ander vervoer middel. Dit hangt nauw samen met de korte transportduur. Vooral voor waar devolle goederen, edelmetalen enz. is dit van groot belang. Bovendien komt beschadiging tijdens de korte transportdienst vrywel niet voor. On langs maakte het Amerikaanse Depar tement van Marine bekend, dat van de precisie-instrumenten welke tydens de oorlog uit Amerika per vliegtuig naar de verschillende vloot-bases werden vervoerd, nog geen 1 pet. werd be schadigd. Dit spreekt voor zichzelf, aangezien het bekend is, welke hoe veelheden van dit soort instrumenten werden vervoerd. Bj t& AAW, Wat een heerlijk idee, dat er weer opruimingen zijn. Eerst nu voel je, dat de oorlog voorby is en dat de klant weer koning wordt, zoals hij behoort te zijn in een goed georden de maa-tschappy Wij, klanten nietwaar, willen weer gezellig winkelen, zelf uit maken waar we willen kopen en waar niet en kwaliteit mitsgaders prijzen ver gelijken. Hoe hebben we het jarenlang zonder opruimingen kunnen stellen. Gis teren stonden er by verschillende zaken rijen mensen, die de Zondag gebruikt hadden om geslagen te staan bij een weelde van artikelen, die tegen „spot" prijzen te koop waren. Het is met opruimingen veelal zo dat dat als er een begint een ander er ook als de kippen bij wil zijn. Nu dan het eerste schaap over de dam is vragen wy u: wat moet er nu in Nederland worden opgeruimd? Hola, u wilt meteen de po litieke arena instappen, maar daarin heb ik al zoveel circuskunstjes gezien, dat ik me tot het knallen van de zweep bepaal. Toch gaan we even een uitstapje op dit terrein maken, n.a.v. de opruimingen en de vijf geboden die de „Middenstands- gids" voor de zakenman heeft vastge steld. Gebod 1 Al te grote vrees moet een zakenman niet kennen (lees voor zaken man politicus). Gebod 2 Beloof een klant niet méér, dan u bieden kunt (lees voor klant kiezer) Gebod 3. Een nieuw idee kan de hon derdduizend zijn (lees voor nieuw idee ministeriële portefeuille). Gebod 4. Een slecht humeur moet op kantoor of winkel altyd weten te ver bergen achter een glimlach (,'ees voor kantoor of winkel in de Kamer). Gebod 5. Niet uw fabrikant moet zeg gen, hoe ge zaken moet doen. Dat moet ge zelf kunnen Hij mag slechts advise ren. (Lees voor fabrikant kiezer, voor zaken doen politiek bedrijven). Wanneer deze geboden onderhouden worden zullen de opruimingen in de juiste banen geleid zijn. De snelle vorderingen in de voetbal competitie hebben ook een vlot verloop van onze sportprijsvraag in de hand gewerkt. Wij stellen ons voor met de prijsvraag van deze week een eindspurt in 'te luiden. Na deze opgaaf zullen ei nog drie verschijnen; daarna wordt de eindstand opgemaakt en krijgen de prijswinnaars toegestuurd hetgeen hun toekomt. Op Zondag 11 Januari FortunaVelsen DTS—DEM ADODe Germaan QSC—VVE USVU—IEV HeemskerckDSS NASSpaarnevogels SJCHBC TYBBW ester kwartier LisseDOSR LugdunumBSM HillegomVVSB Bodegraven—-Teylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredac tie van De Nieuwe Haarlemsche Cou rant, N.Z. Voorburgwal 6573 Amster- Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men. dat de thuisclub wint dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3, Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof had in de zaak tegen de SD-er Swager uit Utrecht, die deel heeft uit gemaakt van executiepeletons, Rauter als getuige willen horen. Swager beweert n.l., dat Rauter zijn dienstname bij de SD als voorwaarde heeft gesteld om Swagers vader, die wegens spionnage ter dood was veroordeeld, van het executie- peleton te redden. Mr. Zaayer heeft de procureur-fiscaal, mr. L. M. M. M. Drab- be, doen weten, dat Rauter moeilijk in staat is als getuige te verschijnen. „Zyn psychische toestand is, mede in verband met zijn opgelopen verwondingen, dus danig, dat het beter lijkt Rauter niet als getuige op te roepen," aldus mr. Zaayer. Gisteren is het waterpeil van de Maas langzaam gedaald. Te Hastieres zakte het water 22 c.M„ te Namen 30 c.M. Ook op de zijrivieren is een lichte daling waar tG nemen. Dg Moezel heeft zich in haar bedding teruggetrokken en de we gen zijn opnieuw berijdbaar. Woensdagavond 7 Jan. en Vrijdag avond 9 Jan. organiseren de beide Haarlemse Zwemverenigingen Z. C. Haarlem en H.V.G.B. hun onderlinge wedstrijden in Stoop's Bad, in de Norrn. van een tweekamp, welke meer het aanzien van een zwemfeest, dan van een zwemwedstrijd zal hebben. Er is een zeer attractief programma samengesteld, waaraan alle leden van beide verenigingen zullen deelnemen. Op beide avonden starten de adspi- ranten om 7 uur en de andere leden om 8 uur. Als bijzonderheid kan vermeld wor den dat een 20x50 mtr. borstcrawl-esta- fette dames en 40x50 mtr. borstcrawl- estafette heren op het programma staan, nummers welke nog nimmer te voren in ons land verzwommen werden. Tevens zal een pantomime opgevoerd worden, terwijl ook de zwemcracks Maus. Hoekstra, Margot Marsman en Tineke v. Meel zullen starten. Tot be sluit zullen de veteranen-poloteams el kaar bekampen. Amsterdam, 5 Jan. 1948. De oliehoek stond heden weer in net centrum van de belangstelling. De bin nenlandse vraag naar claims KonimciyKe nam vandaag een zeer grote omvang aan en leidde tot een uitgebreide handel zo wel in claims als in aandelen. Na een f lO hogere opening steeg de claimprijs tij levendige omzetten tot ruim - 00, waar na een lichte reactie volgde om tegen Let slot weer te herstellen. De aandelen ste gen daarbij met niet minder dan Jdv» tot 301.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2