Moeizaam voorwaarts Groep waarnemers naar het Krawangse Nazi-diplomaten voor het gerecht V JH Kerk in China bloedt uit vele wonden Vervolgingen en rode terreur MARSHALL-PLAN VANDAAG VOOR HET CONGRES VIJFTIEN DODEN BIJ VLIEG ONGEVAL ONDER PARIJS Sjarifoeddin weer te Batavia ■- Tot geloofsafval gedwongen Minder staal en graan dan gevraagd werd Dakota van lijndienst Parijs-Brussel wilde landen ondanks verbod .Het weer Tot hoofd en hart EEN MILLIOEN VOOR Rotterdams vliegveld Zaak-Wilhelmstrasse" te Neurenberg REPUBLIEK BEREID TOT DEELNEMING-? Onderwaterkruisers voor de Britse vloots Amerik. vloot meester op wereldzee Meer fondsen voor het Griekse leger West-Brabant haalt verlicht adem EEN DERDE OPGENOMEN VAN DOLLARCREDIET WOENSDAG 7 JANUARI 1948 o 71ste JAARGANG No. 24043 Republikeinse delegatie weer terug „Geen vijandelijke geste" - (Vervolg tweede kolom) V Vervolgingen in Mongolië Pantser wagenmysterib opgelost •UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De adnjjptstratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Uit de verklaring, die Dr. Beel Maan dag, aan de vooravond van zijn vertrek'uit Batavia naar Neder land, heeft afgelegd, zou men kunnen op waken, dat de reis van de ministers niet geheel zonder resultaat is geweest. Wij gebruiken deze voorzichtige woorden, om dat wij het moeilijk eens kunnen zijn wet hen, die zich laten leitien door een o-i. ongemotiveerd optimisme, nu zij ho ren, dat binnenkort de vorming van een wterim-regering tewachten is. De Practische uitvoering van dit plan sal, dunkt ons, nog op zeer grote moei lijkheden stuften. Vóór het vertrek der ministers hebben ij als een der belangrijkste doeleinden Van hun reis beschouwd het komen tot een nauwere samenwerking tussen de, regeringsinstanties in Den Haag en Ba tavia. Het was immers algemeen bekend, dat Van Mook nogal eens beslissingen nam, welke geenszins de goedkeuring konden wegdragen van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. In begin- s e 1 is thans, volgens Beel's verklaring, overeenstemming bereikt over het colle giaal orgaan, dat Van Mook zal assiste ren. Men herinnert zich. dat destijds al ae namen van Jhr. van Vredenbürch en minister Neher als event, leden van dit ®rgaan zijn genoemd. In de regeringsver klaring van 23 Sept. kondigde de minis ter-president de instelling van een col legiaal orgaan aan, dat de zware taak van de Luit.-G.-G. zou moeten verlich ten door mede-verantwoordelijkheid te dragen. Men vraagt zich af, hoever de regering thans indezen is gevorderd, óaar de formulering „in beginsel" nogal enige marge overlaat. Helt contact met de commissie voor Goede Diensten der Ver. Naties heeft, eveneens volgens de premier, tot ver dere opheldering geleid van het Neder landse standpunt. Van de republikein se regering zal de werkelijke uitvoe ring van het staken der vijandelijk heden worden geëist, vóórdat met verdere Politieke besprekingen een begin kan Worden gemaakt. Ondanks de druk door de Commissie van Drie op de repu bliek uitgeoefend en het lokaas aan Djok ja voorgehouden is de republiek tot dusverre halsstarrig gebleven. Wel accepteerde Djokja vanzelfsprekend een merkwaardig voorstel van de Com missie van Drie, dat hierop zou neer komen, dat drie maanden na de onder tekening van een politiek accoord de Ned troepen zich zouden terugtrekken op de stellingen van 20 Juli, waarmede dus het gehele bezette gebied aan de republiek zou worden overgedragen Dit sou betekenen, dat de politionele 'actie 'fijwel te niet zou zijn gedaan en de "polking weer aan de terreur der extre- misten zou worden overgeleverd. Het behoeft geen betoog, dat de Neder- j£Wdse regering op een dergelijk onzin- hig voorstel onmogelijk zou kunnen ingBan. Men ziet evenwel hoezeer in Indonesië de militaire kwesties aan de politieke zijn vastgekoppeld. Dr. Beel sprak in zijn verklaring ook over het dringend verzoek der verte genwoordigers van de onder Neder landse controle staande gebieden om onverwijld over te gaan tot instelling van een interim-regering. Tengevolge van dit optreden komt de republiek wel m een zeer hachelijke situatie, vooral, °wdat de Indonesiërs zelf als- bog de republiek hebben uitgenodigd J0® te treden tot de federatieve Ver. Sta- ®b van Indonesië, Weigert de republiek an zal zij nóg meer geïsoleerd komen staan dan nu reeds het geval is. ,elfs „The Times", die het vorig jaar e republiek op allerlei wijzen verdedig, be. toont 'n kentering in haar oordeel, al f51 Wen uiterst voorzichtig moeten zijn wer al te gunstige conclusies voor Ne derland uit te trekken. Na vermelding van de met Nederland samenwerkende gebieden zegt het En gelse blad, dat de Nederlanders kunnen peggen, dat de vorming van de Ver. Staten van Indonesië vordert. Het tijdsverloop heeft al de verborgenheden van de republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tussen de verschillende Indonesische volkeren hebben het aan zien van een nationale eenheid teniet' ebdaan. Het republikeinse leger werd Vnfiaf3 meer iwpopulair bij het volk. De i^son. De corruptie groeide, ti ,neutrale waarnemers denken t .zelfs zonder enige verdere militaire actie van Nederlandse zijde de republiek met langer dan zes maanden stand kan houden. Een jaar geleden scheen het twijfel- Schtig of de Nederlanders een federale staat zouden kunnen vestigen. Thans schijnen zij vertrouwen te hebben, hier- w, met of zonder de republiek, te slagen, "ti twijfelen echter of hierdoor bevredi gend en blijvend zal worden beantwoord aa» hun betrekkingen met de Indone siërs en hun bijzondere belangen in ïhdië. Het zal voor Nederland waar schijnlijk niet altijd gemakkelijk zijn de verschillende gebieden te besturen, om dat daar politieke partijen zUn> die sympathiseren met de rdpubliek. Zoals verscheidene sprekers bü de opening der onderhandelingen nadrukkelijk heb. ben verklaard, is een oplossing van het conflict niet slechts voor Nederland en de Indonesiërs, doch voor de gehele we. *eld van belang. Indien de commissie voor goede diensten een oplossing kan vinden en een geschikt internatio naal apparaat voor controle op de na- eving van deze oplossing kan instellen, al zij een werkelijke ovetrwinning voor «e Verenigde Naties behaald hebben, waus besluit het blad. Bteed Britten volgen, zoals men ziet, nog van rf de grote lijn die hun houding dië ifn beginne af tegenover Ned.-In- toeziom6ft gdkenmerkt: internationaal Van V d wz. in ieder geval beperking beperki Nederlands gezag. Aan daze de nu j 8 van gezag denken wij ook bij als vonu WordinS zijnde interim-regering Indonesia re6ding tot de Ver. Staten van stand Welke 1 Jan- 1949 zouden tot souverei^??1611' °ver het vraagstuk der steeds tasten wij immers nog reeds duister. En wij durven nu de „i voorspellen, dat de verschillen den, die thans gevormd worden Naar de Commissie voor Goede Diensten gisteravond mededeelde, is êen groep waarnemers gezonden naar het gebied van Krawang, gelegen op 70 kilometer ten Zuid-Oosten van Batavia, waar, volgens de Indone siërs, tijdens zuiveringsoperaties in December 300 Indonesische militai ren en burgers zijn gedood of ge wond. Een Nederlands communiqué meldde later, dat bij een hevige bot sing in het Krawangse in dë afge lopen maand 150 guerillastrijders werden gedood. Dit communiqué sprak met nadruk tegen, dat onder de burgerbevolking slachtoffers wa ren gevallen. De Commissie van Drie zegt in. haar communiqué, dat de onderzoekingscom missie bestaat uit de militaire waarne mers van de Verenigde Staten, België en Australië. Tevens onthult het commu niqué, dat de Commissie van Drie bezig is met het opstellen van een tussentijds rapport voor de Veiligheidsraad over de ontwikkelingen ten aanzien van de In donesische kwestie. De debatten in de Veiligheidsraad over Indonesië zijn twee weken uitgesteld, omdat het rapport over de werkzaamheden van de Com missie van Drie niet op tijd gereed is gekomen. Deze vertraging wordt toege schreven aan het feit, dat de Commissie in haar rapport de Nederlandse en In donesische antwoorden op haar laatste voorstellen inzake het vinden van een vreedzame oplossing wil opnemen. De antwoorden worden in de 1°°P van de week verwacht. De commissie, die sinds 3 December geen enkele formele zitting gehouden heeft, zegt in antwoord op de critiek, die op haar werkwijze is geleverd: „Sinds de laatste formele conferentie met de beide partijen voor Kerstmis, heeft de Commissie verscheidene infor mele zittingen met beide delegaties be legd. De Commissie heeft bovendien verscheidene ontmoetingen gehad met de Nederlandse ministers, die Indië be zochten." De voltallige republikeinse delegatie, met inbegrip van Sjarifoeddin, is he denochtend te Batavia teruggekeerd, vergezeld van het Australische lid van de Commissie voor Goede Diensten, Kirby. Sjarifoeddin zei bü de aankomst: ,,Ik hoop dat mijn terugkeer het startpunt zal zijn voor politieke onderhandelingen met de Nederlanders." Hij verklaarde, dat de republikeinen de „Kerstvoorstel- len" van de Oommissie van Drie hadden aanvaard onder toevoeging van enkele uitbreidingen van het plan tot het sta ken van het vuren. Toen aan rechter Kirby gevraagd werd wat hij in Djokja karta bereikt had, antwoordde hij: „De tijd zal het leren." De republikeinse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Tamzil, aeide: „Wij zullen onmiddellijk om een formele bij eenkomst aan boord van de Renville" vertoeken. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. Van Kleffens, heeft de onder-minister van Buitenlandse Zaken der V. S., Lovett, op de hoogte gesteld van „ae nieuwe Nederlandse oriëntering met betrekking tot de Indonesische kwestie", aldus meldt AFP uit Washing ton. Volgens zijn verklaringen heeft mr. Van Kleffens de onder-minjster in kennis gesteld van het verzoek, dat so ciale en politieke Indonesische organi saties aan de Gouverneur-Generaal te Witlofteelt op electrisch verwarmde bodem. In de witlofbakken of kuilen zijn elemen ten aangebracht die de aarde, waarin de witlo/penen geplant zijn, verwarmen. Kwam deze groente vroeger nooit voor April op de markt, thans is zij reeds verkrijgbaar Het inschakelen van de stroom. Batavia hebben gedaan. Volgens mr. Van Kleffens, zo gaat AFP voort, ver tegenwoordigen die organisaties de grote meerderheid der bevolking van deze eilanden en hebben betrokkenen de Gouverneur-Generaal gevraagd om de onmiddellijke bijeenroeping van een con ferentie, teneinde te komen tot de in stelling van een voorlopige regering in Indonesië als eerste stap naar een fede ratie van Verenigde Staten van Indo nesië. De heer Van Kleffens heeft er de nadruk op gelegd, dat dit geen vijandige geste ten opzichte van de ^Indonesische repu bliek inhoudt, die, zo zei hij, „welkom zou zijn, indien ze deel wil uitmaken van de federatie." ft4 Dinsdag is te Neurenberg het proces geopend tegen 21 vooraanstaande Duitse diplomaten, kabinetsministers en finan ciële autoriteiten, tegen wie een acht voudige beschuldiging is ingebracht. Het proces is men gaan aanduiden met de naam „Zaak-Wilhelmstrasse'». omdat, zoals de eerste Amerikaanse aanklager, brigade-generaal Telford Taylor, ver klaarde, de meeste daden, waar het pro ces betrekkin^ op heeft, in of aan de tak Te Bandoeng bevindt zich het verlofcentrum voor Ned. militairenIiier kunnen zij hun korte vacanties doorbrengen. De cantinc van de Rustende Strijderzo luidt de toe passelijke naam van dit verlof centrum, met de vrolijke wandschilderingen die door een der militairen vervaardigd werden Wilhelmstrasse gepleegd zyn. De belangrijkste beschuldigden zijn: Ernest von Weiasaecker, Gustav Steen gracht von Moyland en Wilhelm Kepp- ler, ex-staatssecretaris varf Buitenland se Zaken; Wilhelm Bohle, chef van de afdeling Buitenland der nazi-partij; Ernst Woermann, afdelingschef aan het ministerie van Buitenlandse Zaken; Ed mund Veesenmayer, voormalig hoofd van de RijkskanselarijWalter Darré, voormalig minister van Voedsel en Landbouw; Otto Dietrich, staatssecre taris aan het ministerie voor Propa ganda; Gottlieb Berger, chef van het hoofdkwartier der S.S.; een aantal voor aanstaande bankautoriteiten en nog enkele andere diplomaten. Alleen mili taire autoriteiten behoren niet tot de beschuldigden. ..Zonder hun administratie en hun optreden, zonder de richtlijnen en be velen, die zij ontwierpen, zou geen Hit- Ier en geen Goering een agressie-oorlog hebben op touw kunnen zetten en uit voeren. en geen Hlmmler 6 millioen Joden en andere slachtoffers van de ideologie der nazi's' van de aardbodem hebben kunnen wegvagen", aldus Tay lor. Tot de 8 punten van aanklacht be horen: agressieve oorlogsmidaden tij dens de bezetting van andere landen; beroving, mishandeling en vermoording van krijgsgevangenen en gijzelaars; uit roeiing van Joden en tegenstanders van het naziregiem; gebruikmaken van sla venarbeid; lidmaatschap van «de S.S.; medeplichtigheid aan t plegen van deze misdaden. Tatarescu. ex-premier en ex-minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië, is onder huisarrest gesteld. Zijn woning wordt bewaakt. de buit eigp,tn de rePuhliek, in hun eisen, wat «e.0UVf.relnlteit niet gemak- r zullen zijn dan Djokja. Er zijn nog meer redenen, waarom wij ons op het ogenblik met de gang van zaken1 in Indonesië moeilijk tot optimisme kunnen opwerken. Wij hebben destijds bij het vertrek van de ministers naar Batavia er op gewezen, dat de reden, waarom minister Drees de minis ter-president vergezelde, voornamelijk hierin was gelegen, dat een zeer gezag hebbend man van de Partij van de Ar beid met eigen ogen zich een beeld kon vormen over de chaotische toestanden, zodat bij eventuele besluiten der regering het kabinet zo homogeen mogelijk kon optreden. Nu was het uitgerekend de heer Scher- merhorn, die. Maandagavond 29 Dec. in een grote bijeenkomst van de Partij van de Arbeid de ministers in Batavia een stok tussen de benen probeerde te gooien. Hij sprak zich uit tegen een „verscheuren van Java", hield een pleidooi voor de republiek, deed prof. Romme felle ver wijten, kortom hij deed precies dat, wat de regering momenteel onaangenaam moest zijn. De Kath. fractie-voorzitter- heeft er tot dusver -weliswaar niet op gereageerd blijkbaar richt hij zijn pijlen liever op prof. Gerretson en de kath. oud-minister Weiter doch de „Maasbode" schreef: „Prof. Schermerhorn houdt, zijn hart en zijn liefde verpand aan zijn dierbare republiek. Deze mag in geen geval onder de tafel worden gemoffeld, aldus de oud premier. Toch blijft de liefde van de oud-hoog leraar een apenliefde. En nu naar de normale toestand wordt teruggekeerd en de volken, die niets van de repuoliek moeten hebben, hun eigen lot in handen nemen, jammert dé oud-professor over het oplossen- in staatjes van de repu bliek." „Het Vrije Volk" raakte de volgende dag bijna in extase over de woorden van de Delftse hoogleraar, maar vond het intussen toch maar veiliger een scherpe censuur op zijn rede toe te passen. Zo ziet men, dat de tekeqs» er op wij zen, dat dr. Beel na zijn terugkeer waar schijnlijk opnieuw de Partij van de Ar beid op zijn pad zal ontmoeten. Maar misschien zal hü zich ook moeten laten meesleuren, evenals de K.V.P. Want zei Schermerhorn niet: onze partij en zij al leen was de stuwende kracht; steeds weer moesten wij de anderen meezeulen, vaak tegen hun wil in?.>aA In Zijn jongste Kerstboodschap sprak Z. H. de Paus met name over „het verre en gemartelde China." Omtrent het lijden, waaraan de Kerk in China vooral tengevolge van de terreur der Roden op dit ogenblik blootstaat, geven de volgende be richten, welke het K.N.P. verkreeg van het „Interdiocesaan Nieuwsblad der Peping Academie Verbist," een duidelijk beeld. Het bisdom Jehol ligt in Noord-China;" het is gedeeltelijk in handen der Com munisten. De catechist Tchang yung-shih, Li-kin- kui, Ts'ao, Zuster Yu en Zuster Tchang (dochter van eerste), verder nog een katholiek en een katholieke vrouw wer den gedwongen van het geloof af te val len. Toen zij beslist weigerden, werd hun een stok onder de knieën en boven de ellebogen gebonden, zodat hun kin tegen de knieën rustte. Daarna werden zij met lange trekkoorden aan muilezels vastgebonden. De Roden sloegen toen op de ezels, die in volle draf de martela ren over de stenen sleepten, totdat deze' dood waren. Een missionaris, pater Nols, zat in Chawanze opgesloten in zijn kamer. In het bisdom Ningshia is Wang-king-- kiang (christen van Tui-ze-liang) een voorbeeldige dood gestorven. De Roden hebben op hem wraak genomen voor de actie van de nationalisten, waarvoor zij met Pasen moesten terugtrekken. Zij verweten hem, dat hij de viering van Mgr. Van Melckebeeke (bij zijn plech tige intocht in het bisdom) op touw ge zet had (zij zeggen; geld afgetroggeld van het volk om die Europeaan te vie- iren). Toen hij gevanêen genomen werd. zat hij geknield op een binnenplaats met het gezicht naar de kerk en bad hardop. De Roden sloegen hem de ogen uit: „Wil Het Indonesische persbureau „An- tara" meldt uit Djokja, dat de Re publikeinse regering thans een be kendmaking heeft uitgevaardigd, waarin zij verklaart bereid te zijn deel uit te makenvan de democra tische en souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië. De verklaring zegt, dat de republi keinse regering zich ten doel gesteld heeft geheel Indonesië te vatten in een onafhankelijke en souvereine staat en zulks op de vlugst mogelijke wijze, te weten door de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië. „Momenteel is de republikeinse re gering door middel van haar delega ties en met gebruikmaking van de Com missie voor Goede Diensten bezig de po sitie van de republikeinse regering en de Nederlandse regering met betrekking tot de vorming van de souvereine Ver enigde Staten van Indonesië vast te stellen, waardoor de republikeinse re gering niet handelt buiten de Commis sie voor Goede Diensten. De republi keinse regering overweegt, welke maat regelen zii in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de verklaring. President Truman zal te 19.30 uur hedenavond zijn traditionele boodschap, de z-g. „State of the Union" voor de ver enigde vergadering van het Amerikaanse Congress uitspreken, In een atmosfeer, die beheerst wordt door de presidentsverkie- zingèn in Novemer, zal Truman een beroep doen op de leden van het Congress om spoedig hun goedkeuring te hechten aan het plan-Marshali en Trumans anti inflatie-voorstellen ter bestrijding van de stijgende prijzen. Tegelijkertijd zal het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de eerste werkelijk verhelderende bijzonder heden over het plan-Marshall onthullen door feiten en cijfers bekend te maken over de enorme hoeveelheden levensmid delen, grondstoffen en materiaal, die men in de komende vier jaar naar 16 Europese landen hoopt te kunnen zen den. Naar A. F. P. meldt, heeft Truman's secretaris, Charles Ross, medegedeeld, dat de president zijn economisch overzicht niet, zoals aanvankelijk was vastgesteld, op Vrijdag a.s. zal geven, doch op Woens dag 14 Januari Naar in Washington vernomen wordt Zou Engeland volgens de plannen van de Amerikaanse regering in 4% jaar in het kader van het plan-Marshall voer 493 millioen dollar aan tabak ontvan gen, voorts 24 millioen ton olieproduc ten, mijhbouwmachinerieën ter waarde Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwakke tot matige, veranderlijke wind, doch reeds spoe dig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West en opnieuw da ling van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. Zon 8.47—16.46, maan 5.26—13.39. Een toestel van de „Air France", op weg van Brussel naar Parijs, is Dins dagmiddag verongelukt in de buurt van het vliegveld Le Bourget, bü het dorp Gouesse. Hierbij zijn veertien personen om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Het betreft een „Dakota" van de lijn dienst ParijsBrussel, die om 17.05 uur met 11 passagiers en een beman ning van 5 koppen te Brussel was opgestegen. Volgens een ooggetuige scheen de piloot bij Le Bourget de weg te zoeken. Hij vloog zo laag, dat het toestel de boomtoppen raakte. Kort daarop klonk een luide klap, waarna je die onzin van die Europeaan nog bid den? Wat helpt je dat?" In de gevangenis te Anpien preekte hij voor de gevangenen over het lijden van O. L. Heer en de Martelaren. De Roden verboden het hem, maar hij ging ermee door, zo vlug ze weg waren. Hij zei ook: „De rest is van geen belang meer, al leen onze ziel redden is van belang." Biddend ging hij de dood tegemoet en het volk, dat voor hem ten beste wilde spreken, spoorde hij aan dit na te laten. Kij werd doodgeschoten. In een brief van 16 Oct. 1947 schrijft de (enige) Mongoolse priester Ma Jo Meungke Tjirgal, hoe hij meezwerft met de christen-Mongolen, die gewapend zijn. Hij leidt er een hard leven en heeft geen vaste woonplaats. „Ik kwam bij de christensoldaten, een uur van Balgason; we waren juist klaar om te gaan eten, toen er uit de versterking van Balgason enige tientallen Roden kwamen om ons te bevechten. Onze sol daten trokken tegen hen op. Na een uur trokken de Roden terug. Wij aten ver der. De volgende dag kwamen ze ons opnieuw aanvallen, twee uur lang. Weer verloren ze. De volgende dag geen ge vecht, maar daagsdaarna een grote slag bij de oude stad en een ten Westen van de kerk van Balgason. De Roden overal verslagen. Nog eens gevochten bij Kejikbayer, wel 4 uur lang. Uit scheiden, omdat het donker was gé worden. Gedurende die gevechten was ik altijd bij hen. Na enkele dagen zaten we zonder ko gels en verhuisden naar Woesjin. Daar bleven wij 20 dagen. Wij hadden er wei' nig te eten. 13 Augustus verlieten de Roden Balgason. 15 Augustus las ik er de H. Mis, waar tot mijn grote ver bazing (de Roden waren nog in de buurt) zeer veel christenen naar toe kwamen. In leef voortdurend op de rug van mijn paard want de Roden lopen 's nachts overal rond en komen onver wacht dan hier dan daar bij de christe nen binnenvallen Ik blijf altijd bij de soldaten; zo ben ik min of meer in vei ligheid. Een van de voornaamste onderdelen van de strijdmacht van Groot-Brit- tannië zal in het „atoomtijdperk" gevormd worden door een vloot van superduikboten, gebouwd volgens het principe van de oorspronkelijk Neder landse uitvinding van het „onder water dieselen". Men is thans super- duikix>ten aan het ontwerpen met een zodanig krachtige bewapening, dat zij bijna met de naam „onderwaterkrui sers" zouden mogen worden aange duid. Deze duikboten zullen ongeveer een maand onder water kunnen blij ven en een actieradius hebben van verscheidene duizenden kilometers. Waarschijnlijk zullen ze worden uit gerust met raketkanonnen. In het bisdom Tcheu-feng (Mongolië) heerst een verschrikkelijke vervolging. De christenen worden verplicht hun priesters dood te martelen. De Chinese priesters geven echter voorbeelden van heldhaftige trouw. Een afgevallen zus ter beschuldigde priester Cheu van slecht gedrag. Hem en een ander slachtoffer werden de armen langs het lijf gebonden. Met lange koorden aan de voeten gebonden, werden zij toen voortgesleept, terwijl er een man op hun rug zat Zo ging het over straat stenen en Kaoliangstoppels, drie uur lang. De christenen werden verplicht hun priester te slepen en een ander slachtoffer, priester Tchang, werd 9 Oct. 2 uur lang gesleept en toen. doodge schoten. Priester Ta Soen werd gesleept met zijn jongere broer; deze werd gedood, de priester vrijgelaten. Priester Ta Sia werd gesleept. Hij gaf wat zilveren dollars en werd vrijgela ten. Drie zusters uit Maochantoung wer den gesleept, omdat ze niet wilden trou wen. Ook nog acht christenen werden gesleept en doodgeschoten. Priester Thou van Koanti werd 12 li's (ongeveer 7 k.m.) vei gesleept om hem tot afval te dwingen. Priester Ho werd gevangen genomen; hij moest afvallen en communistisch sol daat worden. Hij weigerde en werd doodgeschoten. De christenen verdeel den de bebloede kleren en bewaren ze als relikwieën. De christenen worden verplicht te verzaken aan hun „Amerikaanse Gods dienst" en te zeggen: „Al wie zegt, dat ik een christen ben, hij zij vervloekt." De Nederlander, die volgens een be richt van enige dagen geleden bij een overval tussen Napels en Rome van 12.000 dollar zou zijn beroofd. blijkt een bedrieger te zijn. De politie heeft ontdekt, dat er van een overval geen sprake is geweest. De Nederlander is verdwenen. vlammen door de mist heen zichtbaar werden. De nationaliteiten van de 14 veron gelukten zijn: 2 Belgen, 1 Fransman, 2 Engelsen, 3 Amerikanen, 1 Pool en vijf leden van de bemanning. Twee gewon den zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het vliegtuig, een „Douglas DC 3", had om 19 uur op het vliegveld van Parijs moeten landen De weersgesteld heid was uiterst slecht. Om 19.30 uur werd het contact van het vliegtuig met zijn basis verbroken. Op dit ogenblik gebeurde het ongeluk. Een kwartier na het ongeval arriveerde de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Parijs, die slechts met grote moeite de 14 slachtoffers uit het wrak te voorschijn heeft kunnen halen. Nader wordt bericht, dat een van de twee gewonden bij aankomst in het zie kenhuis is overleden. Een zekere made moiselle Hecht is de enige overlevende. Naar de autoriteiten op Le Bourget verklaren, was er op het ogenblik van het ongeluk wegens de slechte weer gesteldheid voor de vliegtuigen een verbod tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vliegtuig van een Afrikaanse luchtvaartmaatschappij eveneens een ongeluk gehad. De piloot werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Naar thans te Washington bekend wordt, heeft admiraal Nimitz verleden maand, toen hij aftrad als hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, ver klaard, dat de V. S. onbetwist meester zijn van de zee en buiten elke kust drijvende vliegvelden kunnen bouwen om het land aan te vallen. Admiraal Nimitz voorspelde, dat de vloot van de toekomst over met atoombommen ge wapende vliegtuigen zou beschikken. De V. S. staan volgens Nimitz in bezit aan manschappen verhoudingsgewijs ten achter bü Centraal-Azië, Oost-Azië of West-Europa, doch kunnen desalniette min een oorlog winnen met superieure wapens en met de sterkte van vloot en luchtmacht. Voor het versterken van de Griekse strijdmacht volgens het programma van de Amerikaanse militaire hulp zal ook 15 millioen dollar uit fondsen, die oor spronkelijk voor het herstel van Grie kenland bestemd waren, worden ge bruikt, aldus heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Tengevolge van het falen van het Griekse leger om de guerilla te be dwingen was reeds 24 millioen dollar uit de herstelfondsen naar het militaire hulpprogram overgeheveld. Het staat nu welhaast vast, dat de Amerikaanse re gering het Congress om verdere fond sen moet verzoeken, wil het Griekse hulpprogramma volgens de oorspronke- lijke opzet uitgevoerd worden. rrod laat ons ons leven inkleden en inrichten naar eigen inzicht, toch hoe machtig, sterk en voor naam wij ook zijn, wij ontkomen Hem niet. van 75 millioen dollar, electrisch mate riaal voor 141 millioen dollar en grote hoeveelheden voedsel en grondstoffen. De export van gedroogde eieren zal bij voorkeur naar Engeland geschieden, „daar het Britse volk aan dit levens middel gewoon is." De op de Parijse economische confe rentie geraamde "Engelse en Duitse be hoefte aan vlees wordt „niet reëel" ge noemd, gezien de potentiële vleesvoor ziening van deze landen. Door de grote behoefte in eigen land zullen de V.S. geen oud ijzer kunnen uitvoeren, terwijl zü slechts 20 pet. van de in het Parijse rapport gevraagde hoeveelheden ruw staal en stalen half fabrikaten kunnen leveren. In het rapport wordt verklaard, dat het Europese scheepsbouwprogramma van 15.7 millioen ton drastisch besnoeid moet worden door tot 1952 of later de bouw van 6.2 millioen ton aan scheeps- ruimte, waarvan de constructie nog niet begonnen is, uit te stellen. Opmerkend, dat het scheepsbouw programma 60% van het staal zou ge bruiken, dat van Amerika gevraagd wordt, wordt in het rapport gezegd, dat de V.S. genoopt worden de vraag naar voren te brengen of semmige van de materialen die aldus gebruikt worden niet voordeliger gebruikt zouden kun nen worden voor de opbouw van drin gender objecten. In het rapport wordt gezegd, dat de beste manier om aan de Europese seheepsbehoeften tegemoet te komen is opgelegde Liberty-schepen te charteren of te kopen. Ook aan de aanvragen voor graanle- verantie zal niet volledig kunnen wor den voldaan. In 1948 zouden slechts 19 millioen van de 30 millioen ton welke gevraagd zün geleverd kunnen worden. In de volgende jaren zou dit tekort echter aanzienlijk minder worden. In de V. S. verwacht men echter dat de Europese landbouw door intensiever gebruik van kunstmeststoffen de graan- productie sneller kan opvoeren dan op het ogenblik in Europa verwacht wordt. Er is een voorstel gedaan om Ameri kaanse tabak te gebruiken als een mid del ter bestrijding van de zwarte handel in West-Europa. „Een redelijke voorraad Amerikaanse tabak zal een bijdrage betekenen voor de algemene stabiliteit", zegt het rap port. Aan de wilde geruchten over 't smok kelen met gepantserde ond-Amcrikaanse legerwagens in West-Brabant is plotse ling een einde gemaakt door de arres tatie van A. B. te Zundert, die de chauffeur blijkt te zijn van de pantser auto, die de vorige maand door de com miezen op de rijksweg te Wouw ver" meesterd werd. Te Zundert werd vervolgens ook ze kere Van H. gearresteerd, bü wie men een volledige boekhouding aantrof, waar. uit men voldoende gegevens kon put ten om tot meer arrestaties oven- te gaan. Onder de gearresteerden bevinden zich een dienstgeleider, een douane ambtenaar en ex-politiemannen. Er werden de laatste weken in West- Brabant nogal wat verhalen opgedist over een tweede pantserwagen, die de grensstrook onveilig zou maken. De grenscontrole ontkent detze geruchten echter ten sterkste. Een zodanige wagen is niet gesignaleerd en men heeft reden aan te nemen dat met bovengenoemd complot de gemotoriseerde en gewapen de veesmokkel in West-Brabant zijn leiders verloren heeft, aldus de grens- oontróle. Nadat de commiezen nabij Ossen- drecht een uit Belgisch-Zeeuws-Vlaan- deren afkomstige Belg, die bezig was drie koeiien over de grens te brengen, hadden gearresteerd en verhoord, kon den zü de rijkspolite in Zeeland vol doende gegevens verschaffen, welke leid den tot de arrestatie van een bekend smokkelaar te Hulst. Bü verhoor sloeg ook deze door, waarna drie van zijn plaatsgenoten en medeplichtigen konden wórden opgehaald. Arrestaties in ver band met deze zaak werden vervolgens nog verricht in Krabbendijke en in Rilland-Bath. (Van onze Rotterdamse redacteur) Naar wü vernemen is de vraag of nog dit jaar begonnen zal kunnen worden met de aanleg van het Rot terdamse vliegveld afhankelqk van de resultaten, die de proefnemingen in de Schievee'nsepolder, welke thans gaande zijn, zullen opleveren. Wanneer de Rijkscommissie voor luchtvaartterreinen daarover een gun stig advies zal hebben uitgebracht, kan begonnen worden met de uitvoering van het werk. Zoals bekend is voor de eerste werkzaamheden op de begroting van Verkeer en Waterstaat een bedrag van 1 millioen gulden uitgetrokken. Gedurende het jaar 1947 heeft Neder land bü het Internationale Monetaire Fonds in totaal S 46 miliioen en 1,5 millioen mqt guldens gekocht, deelt de Nederl. Bank mede. Op het door de In ternationale Bhnk voor Herstel en Ont wikkeling verleende crediet van 195 millioen werd gedurende 1947 in totaal een bedrag van 66,6 millioen opgeno men, Duizenden gelovigen verdrongen zich insdagavond in de kathedraal van de Verrijzenis te Moskou. waar de pa triarch van Moskou en geheel Rusland een dienst leidde ter gelegenheid van het Russische Kerstfeest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1