De burgemeester over het nijpende woningvraagstuk 2000 Haarlemmers dienerf overzee; 19 sneuvelden Veertig jaren Geloof en Wetenschap .Sinterklaas bij de zusters in Soerabaja Gemeente dit jaar niet zelfstandig Interview met de oprichter dr. J. M. A. van Schaylenburgh Sergeant Bergman ait Sassenheim S:;f AGENDA WOENSDAG 7 JANUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 158.652 inwoners 3000 man in krijgsdienst 144 werklozen De financiële toestand Goede gezondheid Bedrijven op volle toeren 1 1 DISTRIBUTIENIEUWS Aanvraag werkkleding Aanvragen rijwielen Taxi? Bei op t.2.3.4.5. Doelman van Haarlem weer thuis F aillissementen DE GEEST VAN DE OLMENHOEVE Succesvolle opvoering van Roka'to Mmrnmm Ledenconecrt H.O.V. (4de concert A-serie) Js. Burgerlijke Stand R.K. Gem. Zangvereniging „St. Caecilia" Genootschap Nederland Engeland Stille armen Kon. Ver, „Oost en West" AERDENHOUT FEESTAVOND PAROCHIE JUBILEUM ZANDVOORT VAN HET GOOI NAAR ZANDVOORT Verbouw school A tot politiebureau Riolering Woningbouw Auto-toerwcg E h S HEEMSTEDE De lectuurbussen van „Katholiek Thuisfront" SANTPOORT Bonkaarten afhalen DISTRIBUTIENIEUWS Sinaasappelen in ons land De aflevering Belangrijke mededelingen heeft de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, hedenmiddag in zijn nieuwjaarsrede voor de leden van de gemeenteraad gedaan. Na hei uitspreken van de beste wensen voor 1948, verklaarde de burgemeester, dat de vele problemen, waarvoor het bestuur van de .gemeente gesteld is, slechts door eendrachtige samenwerking opgelost kunnen worden. Helaas zullen Wij er niet in dagen het benauwendste probleem het woningvraagstuk tot een oplossing te brengen. In het afgelopen jaar kwamen slechts 13 nieuwe woningen gereed; met de bouw van 392 is begonnen, waarvan er 85 voor driekwart gereed zijn. Volgens de aanvankelijke mededeling zullen in 1948 totaal 343 woningen in aanbouw komen. Of dit aantal werkelijk bereikt zal worden, is nog zeer de vraag, aldus de burgemeester Stelt men (de cijfers, zijn zeer glo baal) dat Haarlem voor het opvangen van het bevolkingsaccrès en voor de vervanging van oude woningen jaar lijks 600 woningen behoeft, en dat er bij een totaal aantal van 38000 wonin gen een tekort is van 5000, dan be hoeft het geen betoog, dat het woning vraagstuk mij met bekommernis ver vult. Het gemeentelijk bureau voor Huisvesting zal ook in dit jaar gedwon gen zijn, herhaaldelijk en met aandrang een beroep te doen op de medewerking der burgers. Ik ben er diep van door drongen, dat het samenwonen van ver schillende gezinnen bijzondere eisen stelt aan tact, geduld en offervaardig heid en alleen als een noodoplossing kan worden aanvaard. De nood is ech ter groot, veel groter dan de meesten vermoeden. Is de samenwoning vaak •een bron van ellende, een bron van veel grotere ellende, niet in de laatste plaats in zedelijk op^cht, is het feit, dat er vele gezinnen zijn, waar man, vrouw en kinderen geen gezamenlijk onderdak hebben, of een onderdak hebben, dat de naam van woning niet verdient. Schier dagelijks lees en hoor ik per soonlijk de klachten van wanhopige medeburgers, wier gezondheid naar lichaam en ziel in gevaar verkeert om dat zij niet behoorlijk gehuisvest zijn. In dit verband noem lk U de Haar lemse bevolkingscijfers. Het geboorte- averschot bedroeg 2648. het vestigings overschot 245, zodat op 31 December j.l. Haarlem 158.652 inwoners had. Hoezeer deze cijfers ook getuigen van de levens kracht en de aantrekkelijkheid van Haarlem, toch stemmen zij hen, die de gevolgen van de woningnood kennen, niet enkel tot vreugde. De offervaardigheid van de Haarlem se burgerij wordt terecht geprezen. Daarom doe ik met vertrouwen een klemmend beroep op de Haarlemmers, de bescHikbaarstelling van woonruimte uiet in de eerste plaats te zien als een plicht, waartoe men gedwongen kan worden, maar als een uiting van naas tenliefde, van burgerzin. Ruim 3000 Haarlemmers zijn in krijgs dienst. Daarvan zijn er ruim 2000 in de Overzeese Gebiedsdelen. 19 hunner zijn gesneuveld, 6 zijn door ongevallen, 4 tengevolge van ziekte om het leven gekomen. Eerbiedig gedenken wij het offer door hen gebracht; onze gedach ten gaan uit naar de in rouw achter gebleven nabestaanden. Voor de ontvangst van onze gedemo- biliseerden is een Nationale Demobili- satieraad ingesteld; de oprichting van een Demobilisatieraad Haarlem is. in voorbereiding. Door deze niet-ambtelij- ke raad zal de burgerij de gelegenheid krijgen onze jongens hartelijk te ont vangen en hen op practische wijze heen te helpen over de moeilijkheden, ver bonden aan de terugkomst in de nor male maatschappij. Het is niet voldoende, dat zij „ambte lijk verwerkt" worden. Wij moeten hen doen beseffen, dat de Haarlemse burge rij In al haar geledingen hun dankbaar is voor hun offer en er op uit is, hen hartelijk in haar midden op te nemen. Het aantal geregistreerde werklozen was in het afgelopen jaar gering. Be droeg hun aantal een jaar geleden 1300, een aantal, dat tengevolge van de vorst nog abnormaal hoog was, thans is het cijfer 144. Het aantal van overheidswege ge steunde invalide personen was begin December j.l. 1546 tegen 1820 in Decem ber van het voorafgaande jaar. De noodwet Ouderdomsvoorziening heeft voor talrijke oude lieden in deze moeilijke tijd een niet onbelangrijke fi nanciële verlichting gebracht. In de uitvoering van deze sociale maatregel kreeg de gemeente een belangrijk aan deel in verband met haar taak, de Kaad van Arbeid van advies te dienen om trent de toekenning, weigering of her ziening van de ouderdomsuitkering. De hiertoe door B. en W. benoemde com missie van onderzoek heeft in de afge lopen maanden bijna 5400 aanvragen on derzocht en heeft in ruim 4800 gevallen gunstig kunnen adviseren. Dank zij de voortvarendheid, waarmede deze com missieleden, die zich belangeloos voor (jun functie beschikbaar stelden, hebben gewerkt, kon reeds een groot gedeelte van de op een uitkering recht hebbende personen in het genot van een ouder domsuitkering worden gesteld. De be handeling van de overige gevallen zal, naar het zich laat aanzien, vóór 't einde van da volgende maand voltooid zijn. Het wachten is op de uitvoering door de Rijksverzekeringsbank. De terugslag van deze voorziening op de uitgaven, welke de gemeentelijke overheid zich in verband met de Armenwet heeft te ge troosten, zal zich in dit jaar doen ge voelen en aldus ook voor het gemeente lijk budget een niet onwelkome verlich ting kunnen brengen. Omtrent de financiële positie der ge meente zal de begroting voor het jaar 1948, welke naar ik verwacht aan het einde dezer of in het begin van de vol gende maand zal verschijnen, meer ge gevens verschaffen dan ik U thans kan mededelen. Het bij de Staten-Generaal aanhan gige wetsontwerp, aansluitend aan de bekende voorstellen der Commissie-Oud, inzake een noodvoorziening met betrek king tot de gemeentelijke financiën voor de jaren 1948, 1949 en 1950, zal bij aan vaarding belangrijke verbeteringen voor de financiële positie der gemeente bren gen. Dit moge enerzijds zeer verheugend zijn, anderzijds moet lk met teleurstel ling vaststellen, dat op grond van deze noodvoorziening en haar aangekondigde uitvoeringsvoorschriftcn niet verwacht mag worden, dat met de voorlopige fi nanciële sanering ook de gemeentelijke zelfstandigheid zal zijn herwonnen. Ik besef, dat alleen hiermede op Uw bestuur weder dê ï$U§ verantwoordt: lijkheid zou zijn komen te rusten voor een richtig beheer van de gemeente- financiën; en ik weet, dat gij deze ver antwoordelijkheid niet slechts vermoogt te dragen, maar ook haar als grondslag voor Üw autoncrom bestuur vurig en rechtmatig begeert. Ik spreek daarom met nadruk het ver trouwen uit. dat bij de in 1950 komende definitieve herziening van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten weer aan de autonomie der gemeenten ruimte zal worden gegeven en dat als dan aan de aanvankelijk reeds bij de noodvoorziening ontstane verwachtingen uiteindelijk recht zal worden gedaan! Op het laatst van het jaar kwam de vermakelijkhedenbelasting nog onze bij zondere aandacht vragen. De omstandig heid, dat het tarief dezer belasting* een rol gaat spelen in de plannen der rege ring met betrekking tot de sanering der gemeenteflnanciën, zal het voor Uw Raad noodzakelijk maken reeds zeer spoedig over dit punt een beslissing te nemen. De opbrengst van deze belasting ad ruim 5 ton was het afgelopen jaar niet zo exorbitant hoog als ln 1946, toen zij, zonder dat het tarief gewij zigd was, ongeveer f 600.000.bedroeg, dat wil zeggen het viervoud van de opbrengst in het jaar 1939. De gezondheidstoestand hier ter stede bleef, na het sedert Mei 1945 ingetreden krachtig herstel, ln het afgelopen jaar vrijwel stabiel. Het sterftecijfer bewoog zich, evenals in 1946, weder op vooroor logs niveau. Het aantal geboorten was echter, hoewel iets lager dan in 194S, nog steeds abnormaal hoog, nj. ruim 26 per 1000 inwoners tegenover een voor oorlogse sterfte van nauwelijks 18 per 1000. De tuberculose-sterfte daalde in 1947 1 in niet onbelangrijke mate, zodat ook hierbij weder het peil van vóór 1940 werd bereikt. De bestrijding van deze ziekte werd krachtig voortgezet. Ook het aan tal aangegeven gevallen van diphtherie was opnieuw belangrijk lager. In het voorjaar van 1947 werden niet minder dan 16000 scholieren tegen deze ziekte geïmmuniseerd. Wat het onderwijs betreft kan gewe zen worden op de in 1947 tot stand ge komen reorganisatie van het middelbaar onderwijs door de stichting van twee lycea. Een geheel nieuw type onderwijs inrichting bracht de opening van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs. Voorts vallen tg vermelden de hervatting van het ln de oorlogsjaren opgehouden onderwijs aan de schoolvrije jeugd en het herstel van de subsidië ring der bijzondere scholen voor voor bereidend lager onderwijs. Enige zorg baart de personeelsvoorziening bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, zodat in een aantal gevallen dit onderwijs moest worden toevertrouwd aan niet-bevoegde leerkrachten, ln som mige gevallen zelfs niet kon worden ge geven. Gehoopt moet worden, dat mede door de in voorbereiding zijnde herzie ning van de salarisregeling voor dit per soneel binnen afzienbare tijd aan deze ongewenste toestand een einde zal ko men. De bedrijven ondervonden in meer dere of mindere mate de gevolgen van het materiaalgebrek. Uit de "aard der zaak heeft het bedrijf van Openbare Werken hieronder het meest te lijden. Werken van betekenis konden dan ook door deze dienst niet worden tot stand gebracht. Wel werd veel voorbereidend werk verricht in de hoop, dat spoedige uitvoering mogelijk zal blijken. Zowel het electriciteitsbedrijf als het gasbedrijf werken weder op volle toeren. Hoewel er nog beperkende bepalingen voor het verbruik gelden, kan toch met voldoening worden geconstateerd, dat deze hun beklemmend karakter hebben verloren. Om deze reden is het van be lang, dat de vernieuwing van twee ovens van het gasbedrijf binnen korte tijd zal gereed komen. Tenslotte moge ik nog gewag maken van de medewerking en Bemiddeling welke de gemeente verleende bij de ver strekking van het z.g. consumentencre- diet. Het aantal aanvragen hiervoor be droeg tenslotte 12.372. Verstrekt werden 9.534 credieten tot een totaal bedrag van ruim 3millioen. Dames en heren, besloot de burge meester, het nieuwe jaar wacht op onze daden. Laat mij deze inleidende woor den besluiten met de wens, dat wij de ons opgelegde taak met blijmoedigheid mogen vervullen en op een wijze, die ons zelf tot voldoening en de gemeente Haarlem tot zegen zal strekken. Bioscopen: Rembrandt: Penny Serenade (a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Spook huis (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Casablanca (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Rebecca (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De Zigeunerin, Zon dag: 2, 4.30,' 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De zwarte zweep van Zorro (14 j.), Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1018 uur en Zon- en feestdagen 1316 uur. Rondom Frans Hals, een expositie van fraaie schilderijen van Haarlemse mees ters uit de 16e en 17e eeuw, geopend: 1015 uur en Zondags: 1315 uur. Lef- feiaar: Werken van D. Schulman en P. G. Rueter, geopend in de week: 10J.7 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van een Zuster Benedictines en kleurteke- ningen van D. Lindeman, geopend in de week: 1013 en 1417 uur. Donderdag 8 Januari. Concertgebouw: Pianorecital Cor de Groot, 8 uur. Donderdag 8 Januari Haarlem (Vleeshal): Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen, restant S. Heemstede (Binnenweg 160): 912.45 V—Vi; 2—4.30 VI—Vlo-* Overveen (Domi)Uitreiking bonkaar ten en schoenenbonnen 912.30 en 24 uur GJ. In het tijdvak van heden tot en met 24 Januari 1948 kan door de directie van alle bedrijven waar 5 of meer werk kleding dragende arbeiders(sters) werk zaam zijn, met uitzondering van het uniform dragend en administratief per soneel, een aanvraag voor werkkleding ingediend worden, ongeacht de laatste verstrekking. Hiervoor is gelegenheid des morgens tussen 9 en 12 uur en des middags tus sen 2 en 3.30 uur, behalve Donderdag morgen en Zaterdag, aan loket 2 Bin nenweg 160. In het tijdvak van 15 Jan. tot en met 15 Febr. 1948 wordt weer gelegenheid gegeven tot het aanvragen van zeep voor doktoren en verpleegsters tegen over legging van diploma en stamkaart, Iedere Donderdag van 912 uur aan loket 2 Binnenweg 160. Termijn van ^aanvragen verlengd tot 24 Jan. a.s. Normen zijn verlaagd tot 3 K.M. afstand van werk en school en tot 12 K.M. voor aantal af te leggen K.M.'s per dag. Als er een vereniging Is, die juist ln de tegenwoordige tijd haar be staansrecht heeft bewezen, dan is het zeker wel Geloof en Wetenschap. En het lg dan ook niet toevallig, dat bij dit verguld-zilveren jubileum onze gedach ten onwillekeurig terug gaan naar de tijd van oprichting, toen het verenigings leven nog niet die algemene belangstel ling had, welke het thans geniet. De mensen hadden aan zichzelf genoeg en de doorsnee burgerman dommelde toen tevreden in, naast ziin kachel zonder zich druk te maken over de problemen die aan de horizon opdoemden Het leek ons daarom wel eens inte ressant te weten, hoe de oprichting van G. en W. Indertijd tot stand Is gekomen en wie van de oprichters tot op de dag van heden nog in leven zijn. Na onder- zodk bleek ons toen, dat nog slechts zegge en schrijve één van de oprichters in leven is en dat de rest successievelijk is overleden of in de loop der jaren voor het lidmaatschap heeft bedankt. Dat ene lid, dat tevens de functie van vice-voorzitter* vdrvult, is Dr. J. M. A. van Schuylenburgh. Hoewel deze medicus een zeer drukke practijk heeft, zo hebben wij toch ge meend de stoute schoenen te moeten aantrekken, om hem eens te vragen iets te willen vertellen ovdr de redenen, mo tieven etc., welke er veertig jaren ge leden toe hebben geleid Geloof en We tenschap op te richten. De liefde, welke hij uiteraard voor deze vereniging moet bezitten, bleek ons een goedé speculatie te zfjn geweest, want al werd ons slechts een bescheiden tijd toegemeten, toch vefrklaarde hij zich bereid enige onzer vragen te willen beantwoorden. „Welke motieven deen u er indertijd toe besluiten de oprichting van Geloof en Wetenschap ter hand te nemen?" zo stelden wij onze eerste vraag. „Dat is geschiéd op verzoek van de bekende apologeet Pater Hendrichs S.J., die op een goede dag naar mij toekwam en mij vroeg of het niet mogelijk was ook in Haarlem een vereniging Geloof en Wetenschap op te richten, een en ander in navolging van Amsterdam, waar een soortgelijke vereniging be stond. Het was juist ln de tijd dat vefle andersdenkenden de katholieken ver weten dat zij ln zekere zin aan de lel. band Helpen van de geestelijkhed, dat het zelfdenken hun ontzegd was en dat dus het geloof en de wetenschap elkan der niet verdroegen. Als een duidelijk en krachtig antwoord daartegen zou, ln zovele plaatsen als maar mogelijk was, een vereniging G. en W. moeten worden opgericht. „Bestond er al dadelijk een Sr°te animo voor onder de katholieken?" „Betrekkelijk wel. Zij, die geacht wer den voor een lidmaatschap in aanmer king te komen, kregen een circulaire, waarin zij werden opgeroepen voor een vergadering en uit die samenkomst is toen de vereniging geboren „Herinnert u zich nog, wie toen de eerste voorzitter was?" „Ja, natuurlijk herinner ik mij dat, want dat was ik zelf." „Had de vereniging reeds dadelijk het zelfde karakter, dat zij nu heeft?" „Dat wel, doch het verschil zat meer in de selectie der leden. Voor het lid maatschap werd toentertijd een bepaal de graad van ontwikkeling vereist, het- J geeA zijn invloed deed gelden o§ bet ledental en als gevolg daarvan weer op de kasmiddelen. Met een debatingclub en een bibliotheek werd geprobeerd de belangstelling levendig te houden, doch na enige tijd werden die weer afge schaft. Het feit echter, dat verschillende sprekers gratis en anderen tegen een bescheiden honorarium lezingen kwa men geven, was oorzaak dat er toch steeds zeer interessante verhandelingen te beluisteren vielen." „Eigenlijk zou dus gesproken kunnen worden van een steeds groeiende bloei?" „Om de drommel niet, Toen de ver eniging zowat vijftien jaren bestond, gingen er stemmen op haar op te hef fen. Daar hebben wij ons toen terdege tegen verzet, daar wij er van overtuigd waren, dat er alleen fris bloed nodig was. Toen werd mr. F. Vorstman aan gezocht en dank zij zijn energieke arbeid en vooral niet te vergeten die van de heer H. J. M. Bartels, werd er inder daad nieuw leven in de vereniging ge blazen. De deuren werden wijder open gegooid, nieuwe voorstellen en plannen uitgewerkt en het duurde niet lang of het was iedereen duidelijk, dat de „bloedtransfusie"' voortreffelijk werkte." „Waren ook geestelijken lid van de vereniging?" „Nee! We hadden wel een moderator. Dat was Rector Bosman." „Bent u steeds in het bestuur van de vereniging geweest en in welke func ties?" „Na enige jaren het voorzitterschap te hebben bekleed, ben ik vice-voorzittdr geworden en dat ben ik tot op de dag van hedeh gebleven." „Hoe was de verhouding van de Haarlemse G W tot die van andere plaatsen? Bestond er b.v. een overeen komst tot overname van sprekers? In het begin niet, doch ln latere jaren werd Wel eens tot uitwisseling van spre kers overgegaan. Overigens waren wij geheel autonoom." „Voorzag G W indertijd in een be hoefte of waren er meerdere clubs, die eenzelfde doel beoogden?" „Nee, wij waren de enigen! Wat de behoefte betreft, m.i. bestond die zeer zeker, anders zouden we er toch niet aan begonnen zijn. Nu zou het wat de behoefte betreft gemakkelijk zijn op het eind-resultaat te wijzen. Doch dat gaat niet geheel op. Vooreerst was de drang tot organiseren nog niet zo doorgedron gen tot hen, die op een lidmaatschap prijsstelden. Ten tweede waren de voor waarden tot toetreding anders dan nu en ten derde is er door de reeds ge noemde bestuursleden en anderen zeer hard gewerkt om tot dit resultaat te ko men. Want Haarlem bezit thans een van de grootste G W gezelschappen. U neemt me echter niet kwalijk, maar mijn patiënten wachten. Wilde u nog wat vragen?" Nee, wij waren voldaan en dankten de dokter voor zijn bereidwilligheid, om ons even een kijkje te gunnen in het grijs verleden van de thans jubile rende vereniging, die nu meer dan ooit nodig is, daar het vijandelijk kamp kos ten noch moeiten spaart om Wetenschap zónder Geloof te propageren. AM8TERDAM60HK RIJTUIG MM. Piet Kluit, de Haarlem-doelman, die Zondag in de wedstrijd tegen 't Gooi een hersenschudding heeft opgelopen en in het ziekenhuis te Hüversum moest worden opgenomen, is heden per ziekenauto thuisgebracht. Het staat nog niet vast of Kluit m de eerstvolgende wedstrijd zijn plaats onder de lat weer zal kunnen innemen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: Franciscus Jannes van der Werff, stof feerder, wonende te Haarlem. Dr. Leyd- straat 107. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. J. M. Tonino, advocaat en procureur te Haarlem. De Stichting „Haarlem's Technische School" gevestigd te Haarlem, Zijlstraat 38 Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. A. Beets, advocaat en pro cureur te Haarlem. Bij beschikking van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem d.d. 6 Ja nuari is de aan Jan Heertjes, hande lende onder de naam aannemingsbedrijf J. Heertjes, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Brederoodseweg no. 40, kantoor- houdende te Haarlem, Nassauplein 4, verleende surséance van betaling inge trokken. x Het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" had het nieuwe jaar niet beter kunnen inzetten dan met „De geest van de Ol menhoeve", een spel van het land, dat zij gisteravond in De Leeuwerik voor donateurs en belangstellenden ten tonele bracht. Op de Olmenhoeve doet_een „stads- madame" haar intrede als tweede vrouw van de eigenaar, boer Beukers. Deze juffer is het tegenbeeld van de eerste vrouw, wier geest nog steeds leeft in de oude boerderij. Het wordt haar niet ge makkelijk gemaakt, vooral wanneer ook de oude boerin en de dochter de jonge vrouw volkomen negeren en uitschake len. Het komt tot felle conflicten, die hun climax vinden in de breuk, die er dreigt te komen tussen de jonge boer en zijn vrouw. Het is bijna vanzelfsprekend, dat alles tenslotte weer terecht komt, al is de oplossing dan toch een verrassing. Zowel spelers als speelsters gaven vlot spel te zien, en kleine onvolmaaktheden daargelaten, kan men de opvoering een succes noemeri. Indien we niet allen kunnen noemen, dan moeten wij toch een uitzondering maken voor de oude en heerszuchtige boerin, voor de jonge Jan Beukers en last not least voor „Mottige Klaas", die steeds op het juiste moment voor een komische noot zorgde. Een stevig applaus, waarin ook de re gisseur, Wim Vogel, valkomen mocht delen, was de dank voor het geboden®. 'mm Op verschillende wijzen heeft de Ma riniersbrigade te Soerabaja assistentie verleend bij het Sinterklaasfeest. De zusters van de school aan de Tem pelstraat hadden een groots plan gemaakt en zij vroegen de commandant der Mariniers om hulp. Deze zegde be reidwillig zijn steun toe. En zo kon men, terwijl de .kinderen van de school op het vliegveld Morokrembangan van de Marine Luchtvaart Dienst verzameld waren, Sinterklaas met twee Zwarte Pieten in een zogenaamde „Duck", een amphibische jeep van de mariniers, bij de aanlegplaats van de vliegboten zien aankomen. Nadat de „Duck" het land opgereden was, en Sinterklaas was uitgestapt, werd hij door de verzamelde kinderen be groet en toegezongen. In optocht ging het daarna naar de school, waar echte De Coriolan-ouverture van L. v. Beet hoven, waarmee Kees Hartvelt dit eer ste Januari-concert opende, kreeg nog niet al de spanning in de weergave welke zij inhoudt, hoe sterk de dirigent de contrasten in tempo overigens op voerde. Het ensemblespel werd moge lijk juist daardoor nog al eens onrus tig en ongelijk. Hetzelfde bezwaar tegen vooral te veel gerekte langzame tempi had den we ook in het vioolconcert van Beethoven, waarin we de spanning en de geestdrift misten, welke we bij an dere vertolkingen van dit werk ge woonlijk hebben ondergaan. Hoe tech nisch volmaakt en hoe fraai en gelijk matig van klank het spel van Theo Olof, de vioolsolist van deze avond, ook was, het bleef naar ons gevoelen zelfs in het stemmige Larghetto wat al te zeer gespeend van diepere emotie om werkelijk intens te boeien en de gela den sfeer te scheppen voor de over gang naar hetkernachtige slotdeel. De prachtige cadens in het, eerste deel, met gelijktijdige zang en tegen zang, was ongetwijfeld een van de hoog tepunten van deze weergave. De aan wezigen bleken opgetogen en herhaald applaus riep de Poolse kunstenaar én virtuoos tot tweemaal voor het voet licht. Kees Hartyelt hield het ensem blespel nu en dan wel wat al te zeer terug, zodat de nodige wisselwerking van kleur achterwege bleef. Van de na de pauze gespeelde Symphonle in d. kl. terts van César Franck bevredigde het slotdeel ons het meest. Te grote vertragingen in het eerste deel haalden er de gang te veel uit: overigens onze waardering voor het muzikale geheugen van dirigent Hartvelt, die deze sym- phonie geheel uit het hoofd dirigeerde en de partituur uitstekend en in details geheel bleek te beheersen. Al .met al een goede, zij het niet bepaaldelijk overrompelende uitvoering, in het suc ces waarvan Hartvelt de musici, die over het algemeen volgzaam reageer den, liet delen. 24 December 1947 heeft de Centrale Ereraad voor de Kunst onder voorzitter, schap van mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh de uitspraak van de Ereraad voor het Toneel van 25 September 1945 tegen de Koninklijke Letterlievende Ver. eniging „J. J. Cremer" te Haarlem ver nietigd en geen termen aanwezig bevon. den tot het nemen van enige maatregel. 10 en 11 Januari geeft het A.B.C.- Cabaret o. 1. v. Corry Vonk en Wim Kan in de Stadsschouwburg een opvoe ring van „Salto Mortale", een comedie van het variété. De medewerkenden zijn: Wim Kan, Corry Vonk, Cruys Voor- bergh, Adrienne Canivez, Leo de Har- togh, Lya Sten, Ber Engelen, Teddy Schaank en Cor Lemaire aan de vleugel- De economische dienst in Haarlem nam bij een groeentehandelaar 100 zak jes amandelen in beslag. De man ver kocht deze voor f 1.50 per stuk, terwijl* de officiële prijs slechts 29 ct. mocht zijn. In Augustus 1945 verloor een dame in Haarlem haar boodschappentas Toen zij op de laatste Oudejaarsavond ln een winkel in de Barteljorisstraat was,..zag zij een andere dame met haar tas staan. De politie stelde een nader onderzoek in, waarbij kwam vast te staan, dat de dame de tas vermoedelijk van een 31-jarige schipper gekocht had. Gisteravond verschafte zich een in breker toegang tot een perceel aan de Burgwal. Hij wist binnen te komen door een raam aan de* voorzijde opert te schuiven. Vermist worden distributie kaarten en enig geld. Mej. C. Frenl, Zonnelaan 5 te Haarlem, lerares in koken en voedingsleer bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, zal optreden als contactlerares van het Voorlichtings. bureau van de Voedingsraad voor Haar lem en omgeving. GEBOREN: A. D. van Rijn—van Bruggen, z; G. MinkKossen, z; A. C. Bruinvan' Waard, z; M. C. van der VlugtVeldhuis, z; R. HoedemanFer- werda, z; E. F. KromAntonisse, z; A. AugustinusRoelofs, z; H. A. Hooft Aupers, z; H. VeldhuijsDuin, d; A. van HeerdenZwartjens, d; G. C. M. LampKerssens, d; M. van Wort Weerman, d; A. StoopTeeuwen, d; M. C. RamakerHeesemans, d; W. E. de Bruinvan Brugge, d; C. M. ten Boom —Kommer, d; M. A. Bonfrer—van Kipshagen, d; H. A. Wolzak—Bremer, d; C. M. van Gooivan Tol, d; J. G. HovenierMetselaar, d; R. M. Waas dorpTimmerman, d. ONDERTROUWD: M. de Klerk en K. van der Wulp. GEHUWD: J. J. Wittenaar en B. de Vries; J. Nuijten en M. C. Hoogland; B. ten Have en J. Sterkman. OVERLEDEN: T. W. C. Jonkheer, 64 j.; F. van Eerde, 76 j.; H. Luijten Nieuwenhuijsen, 85 j.; A. M. C. Brakei, 49 j.; J. Hensbroek, 73 j.; S. -J. E. D. Neetesonvan Ammeren, 77 j.; J. P. P. Kloppers, 72 j.; W, J. Haverink, 82 j.; J. W. T. van Liemt, 14 d. pepermoppen werden uitgedeeld, die bij de mariniers gebakken waren. En, Iaat ons het maar verklappen voor de lezers uit de bollenstreek, de Sinterklaas, die men op de foto ziet, was de Sergt. menagemeester Z. J. C. Bergman uit Sassenheim, een waardige Sinterklaas, die de kinderen van de school aan de Tempelstraat te Soera baja een prachtige dag bezorgde. De repetities worden gehouden Woensdagsavonds van 8 tot 10 uur in het gebouw St. Bavo. Smedestraat 23. Er kunnen nog enkele dames- en he renleden geplaatst worden. St. Caecilia heeft ook een kinderkoor opgericht. Ouders, die hun kinderen op dit kinderkoor geplaatst willen hebben, gelieven deze kinderen dan op te geven bij mej. D. Herben, Schoterweg 72 rd. Vrijdag 9 Januari zal prof. D. W. Brogan voor de leden van het Genoot schap Nederland—Engeland in Restau rant Brinkmanh een lezing houden over het onderwerp: „Amerika, gezien door een Engelsman". Prof. Brogan is hoogleraar in de poli tieke wetenschap aan de Universiteiten te Cambridge en Londen. Ook heeft hij geruime tijd gedoceerd aan de Har- vard-Universiteit in Amerika, Vele pu blicaties staan op zijn naam, o. a. Ame rican political system, Development of Modern France, The English People en The American Problems. Laatste verantwoording van de giften voor de Stille Armen: A. R. f 10,M. C. f 7,50,—. Voor de leden van de Kon. Ver. „Oost en West" spreekt Vrijdagavond 8 uur in hotel „De Leeuwerik" prof. G. Gonggrijp over het onderwerp „Java, voorheen en thans". Ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest der parochie St. Antonius van Padua te Aerdenhout-Bentveld, wordt in de gymnastiekzaal van de school aan de Teding van Berkhoutlaan een drietal feestavonden gehouden. Het is een zeer aantrekkelijk en keurig ver zorgd programma, dat de parochianen geboden wordt. De voorzitter van het feestcomité, de heer N. A. Faase, heeft een openingswoord gesproken, waarin hij alle aanwezigen welkom heette. Het verheugde spr„ dat er zoveel belang stelling voor de feestviering bestond, dat de zaal gedurende drie avonden geheel bezet is. Een orkestje zette het feest in met enige klassieke nummers, waarna mevrouw Boord met haar pop penkast een opvoering gaf van „Het vrouwtje van Stavoren"; Zij deed dit op een fijne kunstzininge wijze; decor en belichting waren keurig verzorgd. Ook met „De grap van Peerke" oogstte me vrouw Boord veel succes. Tenslotte werd een, parochie-revue opgevoerd. Thomasvaer (Jos Schalkwijk) en Pie ternel (Blanche Holzhaus) disten het geestige rijm, welke de oud-parochiaan, de heer Joh. Kat had samengesteld, op vlotte, vermakelijke manier op. Pas toor Bosch dankte aan het einde van de avond alle medewerkenden voor het zo uitstekend geslaagde feest. Naar wij vernemen, zullen de Neder landse Spoorwegen bij de samenstelling van de zomerdienstregeling 1948 bijzon dere aandacht schenken aan de verbin ding met Zandvoort. Zo wordt overwo gen enkele doorgaande treinen Hilver sumZandvoort vice versa in te leggen, die alleen te Bussum en in Amsterdam zullen stoppen. De verbouw van school A tot politie bureau is gegund aan gebr. P. en G. Buur te Haarlem voor de som van 32.500.—. Het maken van een stamriool in de Pakveldstraat en omgeving is gegund aan H. van den Berg te Maarssen, voor de som van 6.977. Bij' de funderingswerken voor de 61 woningen welke de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" bouwt aan de Potgieterstraat, is enige stagnatie ontstaan. Het bleek n.l. dat de grond daar niet voldoende hardheid bezit. Dientengevolge moeten de sleuven voor de fundering tot grotere diepte worden ingewaterd. Men is hiermede thans ge reed gekomen en de aannemers De Wolf en Slot te Amsterdam zijn nu met een groot personeel aan de slag gegaan. Men hoopt deze woningen ln het najaar ge reed te hebben. De aanleg van de auto-toerweg maakt goede vorderingen. Het grondwerk is dank zij het gigantische werk van een „bulldozer" grotendeels gereed. Over een afstand van pl.m. 3 K.M. is het eerste puinbed al gestort. Momenteel werken meer dan 100 arbeiders aan de weg. Als de vorst geen spelbreker wordt, zal de weg tijdig gereed zijn voor de interna tionale auto-races, welke begin Augus tus worden gehouden. Arme collega, hij heeft zich uitge sloofd om in ons blad van gister avond te pleiten voor het herstel der zelfstandigheid van de Kamer van Koophandel in Haarlem en omstreken en daar speelt het drukfouten-duiveltje hem weer parten. Er staat „de regel matige zittingen van dit college lever den herhaaldelijk niets op" en hij be doelde precies het omgekeerde. Ik wil hem vandaag troosten door enige staaltjes van dwaze krantenberichten over te tikken uit mijn verzameling knipsels, afkomstig uit allerlei soorten kranten. „De Maasbode" drukte eens „in de parterre zijn verschillende omvang- kamers gebouwd o.m. bestemd voor de geestelijke leidêrs der beevaarten naar Heiloo". Zullen magere eerwaarde heren in een ontvangstkamer terecht komen? Uit de N.-H. Crt.: „zijn gestadige ar beid in het organisatieleven wordt sterk betreurd." En dat terwijl de toegespro- kene vanwege zijn verdiensten juist onderscheiden werd! Een advertentie: heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- Groot- en Overgrootvader in de ouderdom van 30 jaar. Uit Haarlem's Dagblad: „de lezing zal worden gehouden in de auto van Tey- ler's museum. Is aula dan zo'n moeilijk woord? De Tijd (héél vroeger, nu kopien zul ke dingen niet meer voor) met een grote kop: „De Nederlandse Ambulan ce staat op het punt te verrekken. Alg. Handelsblad: Spr. dankte de heer Moerkerk voor de vervaardiging van de oorkonde. „Met weemoed heb ik de kunstenaar vanmorgen begraven", aldus spreker. Het Volk: de overledenen vertelden naderhand hoe zij tien uur in doods angst hadden verkeerd. Het Parool: de kleinhandelaar zal dan opnieuw 5 meisjes aan zijn cleënten moeten afleveren. Is mijn collega nu gerust? Zo niet, Iaat hij eens verder in de verzameling komen bladeren. Gisteren zijn opnieuw lectuurbussen door „Katholiek Thuisfront'' in de pa rochie „Berkenrode" geplaatst, en wel aan de IJzeren Brug en aan het Hulp postkantoor aan de Binnenweg, zodat door Katholiek Thuisfront thans ln totaal zes lectuurbussen ten bate van de jongens in Indië te Heemstede zijn geplaatst. Het succes van deze lectuur bussen is zo groot, dat Katholiek Thuis front elke week voor ongeveer tien gul den aan portkosten moet besteden om alle lectuur aan de Heemsteedse mili tairen ln Indië te verzenden. Zij, die dit mooie werk financieel willen steunen, kunnen ook ln de lectuurbussen een bij drage deponeren. Reeds zijn uit Indië verschillende dankbetuigingen binnen gekomen naar aanleiding van de gezon den lectuur en Katholiek Thuisfront blijft op de steun van alle ingezetenen rekenen om dit mooie werk te kunnen voortzetten. Ten slotte wordt een beroep gedaan cp de jeugd, deze bussen te sparen en niet als speelgoed te gebruiken, terwijl voorts er op wordt gewezen, dat de bus bfj het Hulppostkantoor niet bestemd is voor de ontvangst van poststukken, en er wordt een vriendelijk verzoek ge daan aan het publiek, geen verwarring te veroorzaken, door in deze lectuurbus sen poststukken te werpen. Voor het afhalen van nieuwe levens middelenkaarten, tabaks- en/of versna- peringenkaarten en schoenenbonnen zijn Donderdag aan de beurt de bewo ners van Santpoort, wier namen begin nen met de letters M t.m. P. Het Badhuis aan de Wüstelaan is hiervoor geopend van 912 en 1.394 u. BLOEMENDAAL, OVERVEEN AER DENHOUT, VOGELENZANG EN ZANDVOORT Rijwielbanden. 'Aanvragen voor het verkrijgen van bewijzen van inschrijving vopr „ver vanging" kunnen worden ingediend door personen die in de maanden Fe bruari tot en met Juni 1947, zomede tussen 1 Januari 1945 en 1 Januari 1947, voor de laatste maal bonnen voor een toerbuitenband hebben ontvangen. Transportbanden. Aanvragen voor transportbanden voor transportrijwielen en carriers kunnen worden ingediend door hen, die deze moeten gebruiken voor de .uitoefening van hun beroep. Rijwielen. Aanvragen voor een rijwiel kunnen weder worden ingediend door personen voor particulier gebruik, indien het rij wiel nodig is voor de uitoefening van het beroep of bedrijf of om zich van huis naar werk te begeven of door be drijven of diensten voor dienstgebruik. Ook kunnen aanvragen worden inge diend voor scholieren of studerende personen om de afstand tussen huis en school c.q. de afstand tussen college zalen af te leggen. De aanvraagformulieren voor boven staande artikelen kunnen worden af gehaald en ingediend van 11 tot en met 24 Januari 1948 in de distributiekanto ren Bloemendaalseweg 188 te Overveen en Haltestraat 4 te Zandvoort op werk dagen van 912 en 1416 uur; des Zaterdags van 911 uur. Met de „Stentor" arriveerden dezer dagen te Rotterdam 37.500 kisten met sinaasappelen uit Palestina Naar wij Vernemen zal met de distri butie van de vruchten binnenkort be gonnen worden. De consumptieprijs zal thans 76 cent per kilo bedragen Deze prijs was het vorig jaar 84 cent per kilo. De thans in Rotterdam aangekomen sinaasappelen uit Palestina zullen bin nenkort in distributie worden gebracht. De voorinleveringsbonnen 0-89 alge meen en 5-89 algemeen. aangewezen 18 December 1947. zijn tevens koopbon nen. zodat de groente- en fruithande laren onmiddellijk tot aflevering aan hun klanten kunnen overgaan, zodra zij de Zuidvruchten hebben ontvangen. In de bonnenlijst van deze week wor den nieuwe voorinleveringsbonnen van 500 gram sinaasappelen aangewezen. Hierop mag pas worden afgeleverd als alle oude bonnen zijn gehonoreerd. De priis. naar gemeld vastgesteld op 0.76 per kg..geldt zowel voor Palestijnse, Spaanse als voor Surinaamse sinaas appelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2