T i 4 tzx oli'er'die alleen thuis was- blijde verwachting PREI vraagt onze aandacht LECTUUR voor de vrouw SCHUDT UW LEVER WAKKER Amerikaanse kolen voor ons land Totaal duizend ton Wild-West in Delft K.L.M. voorbeeld voor Britse luchtvaart Waarom zo weinig serviesgoed? K De tijd van Ér Geen enkel spoor van de Breskens 1 vaKdwyjxitig. NIEUWE 16-LANDEN- C0NFERENTIE? Eén ei, waspoeiler en scheerzeep WOENSDAG 7 JANUARI 1948 PAGINA 3 Militaire erewacht op Schiphol J stoffelijk overschot van a"<*anse gezant in Zweden HULSTKAMP Zeer Oude Genéver Likeuren Dry Gin GEDEELTE DER PRUIKEN TERUGGEVONDEN Bevelhebbers van militaire gewesten Roofoverval te Tilburg Buitengewoon dienstplichtigen Begrafenis der slachtoffers van ongeluk te Breezand Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR drukken» doch toet yaa dig BgSJ. een (Wordt vervolgd) Weekend Ambtelijke Vorming Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank Nadere bijzonderheden zijn thans bekend omtrent'de mogelijkheid voor de verzending van Amerikaanse ko- naar gezinnen in Nederland. Paul mly French, directeur van de Coo perative for Remittance to Europe Care heeft verklaard, dat een be perkte hoeveelheid kolen van een soort, waarnaar in de, Ver. Staten geen vraag bestaat, ter beschikking 15 gesteld voor aflevering aan gezin hen in Nederland Zoals het geval is met voedsel en kle- en, die de Care beschikbaar heeft, kun- ®n individuele Amerikanen een hoe- eelheid dier kolen aan vrienden, fami- j eden en andere personen in Neder- and iaten verschepen. Zij betalen daar- la°Vn d°kars aan °are. Voor tien dol- vii 6611 Nederlandse familie onge- genr 2000 kilo kolen toegezonden krij- Aan Care is in totaal 1000 ton toege wezen voor verzending naar Nederland, aagt deze proef, dan overweegt men 0 andere landen er van te laten Profiteren, indien er tenminste kolen n°®g beschikbaar worden gesteld, Ja^6 eers*'e zendingen worden midden verwachtmCt de '>Bienville" 111 Nederland ler^ni3agaVon(i laat werd een surveil- dat agenfc van politie gewaarschuwd, bot 6 mannen een Srote hoeveelheid ter by verschillende winkels hadden h°ekocht. Aangezien dit op het late uur J wat vreemd werd geacht, wilde de p btieman het tweetal aanhouden. De armen stapten echter in een auto, ga. n gas en reden snel weg. Een toevallig poserende automobilist bood de agent aats in zijn wagen en een wilde ach- v°lging werd ingezet. ge^aflat de wagen was ingehaald wei- sonfen de mannen te voldoen aan de w om te stoppen en wederom Ha €n te ontsnappen. Op de weg gch* ^°°tdorp werden zij opnieuw in- zü aa!d e" toen maakte de agent van hef1 ?ist°o1 gebruik. De mannen achtten de n raadzaam te stoppen. Zy lieten hot a^t0 °p de weg staan en wisten in tverfl u'Ster te ontkomen. Onmiddellijk sch bureau van politie gewaar- noia en Mn aantal agenten zette de ho< af" In de Io°P van de nacht kon tweetal worden gevat. Bnll ?e auto werden 130 pakjes boter aangetroffen. Het bleek, dat de mannen fianr °?r ,bonnen hadden ingeleverd, doch tha— rkomst van deze bonnen wordt ns eeji onderzoek ingesteld. eide mannen zijn in bewaring gesteld. stoffelijk overschot van de Iba- jmat in Zweden, Rtcci, die rste Kerstdag door een moordaanslag hl het leven kwam, is Dinsdagavond biet een toestel van de Zweedse lucht- Vaartmaatschappij A.BA. op het vlieg- Veld Twente aangekomen op doorreis ftaar Italië. Manschappen van de militaire politie ebben de erewacht betrokken bij het gestel, dat de stoffelijke resten van de «ezant bevat. Hedenochtend vroeg zou riJï vliegtuig via Brussel naar Italië Q°orvliegen, Naar aanleiding van het gisteren ge publiceerde bericht, dat de British Over seas Airways Corporation en de British European Airways Corp. in het op 31 Maart 1947 geëindigde jaar het eerste jjar, waarin deze maatschappijen als eigendom van de staat werden geëxploi teerd verliezen van resp. ruim 8 mil- lioen pond sterling en 2 millioen pond sterling hebben geleden, hebben ver schillende autoriteiten op het gebied van de burgerluchtvaart opgemerkt, dat de Britse commerciële luchtvaartmaatschap pijen veel zouden kunnen leren van de K.L.M., die zich in Groot-Brittannië en Amerika een 'uitmuntende reputatie heeft verworven wegens de efficiënte en economische wijze, waarop zij sedert het einde van de oorlog haar bedrijf uit oefent. Sommige autoriteiten suggereren be studering van de methode der K.L.M. als voorbereiding voor de verbetering van de financiële positie der Britse maat- schappijen, al erkent men ten volle, dat de omstandigheden, waaronder de Ne derlandse en de Britse luchtvaartmaat- schappüen moeten werken, ten zeerste uiteenlopen. Gisteren arriveerden uit New York op het Londense vliegveld slechts 19 passa giers, die vervoerd werden in drie vlieg tuigen van ieder 42 zitplaatsen. Het toe stel van de BOAC vervoerde 5 passa giers, dat van de Pan American Airways 6 en dat van de American Overseas Air lines 8 passagiers, hetgeen neerkomt op 'n verlies van ongeveer 3000 pond ster ling op iedere vlucht. Men wijst er evenwel op, dat de vlieg- Thigen van de Aer Lingus, de Sabena en de Air France gisteren alle met vol ledige passagiersbezetting uit Amerika arriveerden. Er is goed nieuws voor de Nederland se Opera te Amsterdam. Dinsdagmorgen hebben namelijk agenten in de nabij heid van de trappen van het Paleis van Justitie te Brussel een bruin pak getvonden, dat bij onderzoek een aantal pruiken bleek te be vatten. De pruikenmaker .van de Ko. ninklfjke Muntschouwburg, wiens des kundige hulp onmiddellijk werd inge roepen, kon verklaren, dat het hier een gedeelte van de verzameling pruiken betrof, die ongeveer een week geleden spoorloos is verdwenen en die toebehoor de aan het gdzelschap van de Neder landse Opera uit Amsterdam, dat te Brussel ,een gala-voorstelling had ge geven van „Hofmann's Vertellingen." Het pakket bevat een 26-tal pruiken van de choristen. Helt wachten is nu nog op de 50 andere pruiken. Nog steeds wordt de schaarste aan serviesgoed algemeen gevoeld. Vaak wordt de verzuchting geslaakt, dat de vervaardigers van keramische pro ducten er goed aan zouden doen uitsluitend of voor het grootste deel van hun «productie serviesgoed in de handel te brengen, dus zouden af zien van de aanmaak van de luxe artikelen, die nu in grote hoeveel heden in de wfhkels en magazijnen voorradig zijn. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat koppen en schotels langs machinale weg in serie worden vervaardigd. Aan gezien er in ons land slechts enkele fa brieken zijn, die deze producten kunnen voortbrengen, is men niet in staat te gemoet te komen aan de zeer grote vraag, die op dit gebied bestaat. Voorts wordt er op gewezen, dat een zeer groot deel van de luxe producten op keramisch gebied in kleine ateliers en pottenbakkerijen wordt vervaardigd. Deze zijn uiteraard op een dergelijke productie ingesteld en beschikken dus niet over een outillage voor seriewerk. Wel acht men het mogelijk het hand- werksysteem ten aanzien van het ser viesgoed toe te passen. Elke pottenbakker kan koppen en schotels draalen. Doch dan komen de prijzen van deze hand- werkartikelen vrij hoog. In ieder geval liggen zij dan boven de normen, die het Directoraat-Generaal voor de Prijzen heeft vastgesteld. De ateliers en potten bakkerijen leveren dientengevolge 'wei nig of in het geheel geen serviesgoed. Zoals wij onlangs meldden is per 1 Januari in Nederland een legerorgani- satie doorgevoerd. Met deze vredesorga nisatie wordt Nederland verdeeld in vier militaire gewesten. Wij vernemen nu, dat benoemd is tot bevelhebber van het eerste militaire gewest met standplaats 's-Gravenhage, generaal-majoor J. H. Jager en tot bevelhebber van het tweede militaire gewest met standplaats Arn hem generaal-majoor M. G. van Reste ren. Benoemd tot bevelhebber van de derde militaire afdeling met standplaats Breda generaal-majoor J. A. A. Sitsen. Generaal-majoor A. Th. C. Opsomer is benoemd tot bevelhebber van het vierde militaire gewest met standplaats Gro ningen. r Maandagavond ongeveer kwart voor zes, juist een kwartier voordat het per soneel zou vertrekken, kwamen twee ge maskerde mannen, waarvan er een met een revolver gewapend was, het gebouw van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond te Tilburg binnen. De boekhouder, die juist twee geld kistjes had weggesloten, werd onder be dreiging met een revolver gesommeerd de kluis, waarin deze geborgen waren, te openen. Nadat de man hieraan had vol daan, verdwenen de twee mannen met medeneming van de geldkistjes, waarin een gezamenlijk bedrag van f 1400. De politie, die dadelijk na deze roof overval telefonisch door de overrompelde boekhouder werd gewaarschuwd, heeft de zaak in onderzoek. oetor* ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN Vervroegde morgensfond Eerbied voor de overheid Parkeerrecord De edele inbreker - Mevrouw kon niet bij het eten komen Verdriet het u, altijd te laat te ont waken om getuige te kunnen zijn van het eerste ochtendgloren? Wel, claar is misschien iets aan te doen. Nog 2 en geduld, en op nationale feestdagen ontsteekt men hier geen vuurwerk meer maar verplaatst men de dageraad naar middernacht (met terugwerkende kracht natuurlijk). De ontdekking van Joseph Kaplan, een natuurkundige van de Uni versiteit van Californië, zai daartoe van belang zijn. Men kan van de nacht dag maken, schrijft hy in een ^■aandblad, door krachtige radiogolven j? de boven-stratosfeer te projecteren. "e lucht-moleculen gaan dan gloeien op zslfde wijze als dat het geval ls bij et Noorderlicht. In een laboratorium Jeeft men reeds Iets dergelijks toegepast, "aar heeft men draadloze lampen ge bakt, die branden zonder normale toe voer van electriciteit, onder invloed van rauio-actieve korte golven De liftboys van het stadhuis te Los Angeles zijn tot de orde geroepen. Op de verdieping waar echtschei- mgen moesten worden aangevraagd waren zij gewoon te roepen: „Departe- t van Oorlog». Bij het hoofdbureau van politie zeiden ze „Platvoet Laan" tvoet is het Amerikaanse woord voor kanfrlS'en de afdeling van de ^tonrechter „Boei en ketting". Dat oVpt ^t meer: de eerbied voor grav!^ nstellingen ma& niet onder sraven worden. O 7»tt0pher Aspail uit Springfield VJ ^Massachusetts, V.S.) eist een zich on W wereldkampioenschap voor e!f ma», ?at van geparkeerde auto's. In Vijzen heeft hii 30-000 plaatsbe- hun Wauilgereikt aan bestuurders, die middeln s hem wilden stallen. Ge- een goed k Per dag' Di€ man moet kaartje ^j^taan hebben. Voor ieder beitje vaTi ngt hiJ minstens een dub- aak meer. Twaalf misdadigers ontsnapten uit e staatsgevangenis van Colorado, hij mevr/M van hen vluchtten binnen Wilde daarrL 168611 hen beSinnen en kaar keuke^T maar weer teruggaan naar Vluchteimr, Waar het eten opstond. De 'S&têtoiSS seisin evenwel; in de huiskamer te blijven. Mevrouw Oliver werd zo boos bij de gedachte, dat zij haar kokerij moest laten mislukken, dat ze plotseling een hamer greep en er het hoofd van een der mannen mee be gon te bewerken. De twee andere ont snapten maakten dat ze weg kwamen Toen korte tijd later de politie, die op jacht was achter de vluchtelingen aan, door de openstaande deur binnentrad, trof zij mevr. Oliver zittend op Werner Schwarzmiller, die in deerniswekkende toestand naar het hospitaal van de ge vangenis werd vervoerd. „Ik vond het verschrikkelijk dat het eten stond aan te branden" vertelde de koene dame! Japan heeft een vriendelijke dief Zijn naam is Matsoekitsji. Als er een baby huilde in een huis, waar hij toevallig „werkte", ging by schieiyk weg zonder iets mee te nemen: baby gehuil werkte zo op zijn gemoed! Ook schreef hij zyn slachtoffers-zonder-baby wat ze moesten doen om te zorgen, dat er voortaan niet meer by hen gestolen zou worden: een klein lampje laten branden, een hond aanschaffen, enz. „Dief zün vervulde myn leven met biyd- schap", vertelde hy aan een reporter, ,.nujn hart vloeide vaak over van op rechte dankbaarheid". Het kostte de politie intussen meer dan 100.000 yen om Matsoekitsji te grypen, en tüdens de oorlog zat hij in het cachot. Thans weer vry gelaten, vindt de edele man zyn beroep niet aardig meer. „Als ik nu door de vernielde straten van Tokio loop, als ik denk hoe mooi vroeger die huizen waren, waarin ik zo dikwyis heb mogen stelen, dan voel ik diep mede lijden met de mensen, die eens voor myn levensonderhoud hebben gezorgd". DER VROUW Vele vrouwen hebben er weinig voor over, in de maanden, voorafgaande aan de geboorte van een nieu we wereldburger, goed gekleed te gaan. Met het aanschaffen van een nieuwe japon wacht men liever tot ,,het" achter de rug is. Dat is jammer. In feite is iedere vrouw gaarne goed gekleed en al zou men er in deze periode zelf heel weinig om geven, men moet toch ook aan de omgeving denken. Men wil er niet opvallend uitzien, door nieuwe bepaalde kleding, en men vergeet, dat een te nauwe, en als gevolg daar van ook te korte japon nog veel meer opvalt. Wij noemen deze periode een tijd van blij de verwachting, maar dan mo gen we ook ons uiterlijk niet verwaarlozen. We moeten er om denken, dat passende en ver zorgde kleding er niet weinig toe bijdraagt, ons en onze om geving biyde te stemmen. Het is heus niet nodig, somber ge kleed te gaasj of een model te kiezen, waar we niet van hou den en dat we in gewone om standigheden zeker niet zouden kiezen. Wei moeten we er om denken, dat donker slanker kleedt dan licht-getinte stoffen, al zyn de laatste niet altijd ongeschikt. Gezien de uit mede-oogpunt betrekkelyke lan ge periode, waarin een byzon- dere jurk gedragen moet wor- dn. moeten we ook denken aan de wisseling der seizoenen. De wyde, lange of driekwart lange mantel en de op het ogenblik meer moderne losse, rechte mantel zijn bekend als een zeer geschikte dracht. Doch ook de getailleerde mantel met ver over elkaar geslagen voor panden en voldoende royaal gemaakt, zal heel lang gedragen kunnen worden. Eveneens is de japon, schuin over elkaar geslagen met wat plooien, bekend genoeg en al- tyd geschikt. Een minder be kend en veel vriendelijker mo del is de japon met een ruime of geplisseerde voorbaan van ander materiaal als de japon, van de schouder af tot onder toe. Imprimé of een licht ge kleurde baan van soepele stof of zyde zullen het heel goed doen. In het begin wordt het baantje tamelijk ruim en in d® taille smal bij elkaar gehouden, doch geleidelyk wordt het baantje breder gedragen Zoals bygaande tekening laat zien, kleedt het bijzonder slank en het is bovendien een goed voor beeld, hoe een bestaande japon dienstbaar gemaakt kan wor den; desnoods door een oud imprimé zomerjurkje voor het voorbaantje op te offeren. Hoewel de brede heupstukken en dwarse' lynen uit de 15020 zyn gedurende de periode, waarover wij het nu hebben, is de andere japon, welke hier is af gebeeld, toch ook een heel goed en gekleed model. Het heup stuk is rechts, nogal breed en komt met wat ruimte onder de strik van de ceintuur, gelyk met de overslag van het voor pand te vallen. In de rok kun nen op dat punt bij de overslag een paar diepe plooien gemaakt worden, zodat het geheel ge- makkelyik uitgelegd kan wor den. Het is een eenvoudig maar chique model, met een prettig- aandoende knoopgamering en h£t kan, evenals het andere model, zeer goed gedragen wor den, zelfs dSAr, waar men ..ge kleed" voor de dag moet ko men. Het is nodig de japon van grote zomen te voorzien, want ze zal op de duur niet alleen in de wydte, maar ook in de lengte uitgelegd moeten worden. Een deux-pièces' met ruim klokschootje kan in deze perio de nog wel gedragen worden, maar een rok met blouse zyn niet zo geschikt, evenmin als gebreide kleding, die weliswaar rekbaar is, maar een allesbe halve mooi figuur geeft. TRUUS. De prei is een groente, welke practisch de gehele winter door verkrygbaar is. Ze is zeer smakelyk en kan gerekend worden tot de goedkope groen ten We kunnen ze verwerken tot lekkere groente-gerechten, terwyl ze tevens gebruikt kan worden als hoofdbestanddeel van een soep; aan bouillon geeft ze bovendien een heerlijk aroma. PREISOEP Y, kg. prei. een stukje boter of vet, 1 liter water, 4 bouil lonblokjes, 4 eetlepels mai- zena, een Scheutje melk, wat bouillon-aroma. Verwyder van de prei de buitenste bladeren en het harde groene gedeelte, snyd de wor tels er af en verdeel ze ver volgens in dunne plakjes. Leg deze In een zeef en spoel ze onder stromend water goed schoon. Smelt de boter of het vet ln een pan en laat de groente hierin plm. 10 minuten zachtjes smoren. Voeg er dan het water en de bouillonblok- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiii In de drukke tyd na de oorlog hebben de huisvrouwen, zonder hulp, minder gele genheid dan ooit, zich eens rus tig aan ontspanning over te geven. Toch kunnen we die niet geheel en al ontberen en zelfs voor de altijd dravende, nimmer rustende, huismoeders' is het een verademing, 's avonds, al is het maar een kwartiertje, de krant in te zien. Een iets lang duriger, maar daarom niet min der welkome afwisseling in het vrouwenleven vormt het arrive ren van het vrouwenblad. In heel veel gezinnen heeft men een abonnement op een speci fiek damestijdschrilt dat elke vrouw in huis, al is 'het maar even tussen neus en lippen, doorsnuffelt en dat, by voorkeur als moeder of de zussen het niet zien, vader en broers eveneens bekijken. In sommige gezinnen is zo'n tydschrift als hét ware een modeplaat, waarin met veel belangstelling elke veertien da gen of elke maand de nieuwste creaties worden bestudeerd en waarbij ieder zich een haar passend toiletje of manteltje droomt zelfs al is de textielpun tenpositie en de inhoud van de portemonnaie van dien aard, dat de eerste maanden niet aan aanschaffing van nieuwe kleren kan worden gedacht. In veel gezinnen is het dikwyis zo, dat by het bezorgen van het modeblad het werk korte tyd in de steek gelaten wordt, om de laatste bevelen van „mada me Mode" te vernemen. Een ander soort tydschrift ls het blad met „elck wat wils", dat ook weer in een onbeperkt aantal in boekhandels en kiosken voorhanden is. Daar is „Libelle", een tydschrift, dat vele lezeressen zozeer waarde ren. Het behoort wel tot een van de meest populaire tyd- schriften op dit gebied. Het is van inhoud zo luchtig en vlin derachtig als de naam aan duidt. Een modebabbeltje wat vlotte verhaaltjes voor iedereen, een paar aardige breipatronen, een of ander handwerkje en raadgevingen voor de huis vrouw. Evenzeer gewaardeerd is het tijdschrift „Beatrix", meer speciaal ingesteld op katholieke lezeressen Naast deze twee ver schijnen ér nog talloze andere, die eigenlyk geen andere pre tentie hebben dan de vrouwen een paar uurtjes aangenaam bezig te houden. Behalve deze specifieke da- mestydschriften zyn er ook, die zich op ander terrein bewegen, maar toch aan de vrouwen veel interessants bieden. Zo is er het maandeiyks verschijnende Bul letin van het Centrum der Ka tholieke Vrouwenbeweging. Dit is niet bestemd voor een kort kwartiertje, maar vraagt de volle aandacht voor het werk en het streven van de katholieke, Nederlandse vrouw. Verder „Het Gezin", dat niet direct voor de vrouw alleen be stemd is, maar zich als orgaan van de Katholieke Bond voor het Gezin tot alle gezinsleden wendt. Elke katholieke huis vrouw zal in dit blaadje regel matig iets van haar gading vin den. jes aan toe, breng de soep zo vlug mogelijk aan de kook en laat ze nog 10 minuten door koken. Maak de maïzena aan mte de melk tot een glad pap je en giet dit roerende door de kokende groentebouillon. Laat de soep doorkoken en binden. Maak ze tot slot op smaak met wat bouillonaroma. GESTOOFDE PREI 1 kg. prei, een stukje boter of vet, zout, een paar eet lepels azyn. Maak de preien schoon, zo als in het bovenstaande re cept beschreven is. Snijd ze In de lengte door en verdeel z» daarna in vingerlange stuk ken. Was deze zo lang in ruim water tot het zand tussen de bladeren geheel verwyderd is. Smelt daarna de boter of het vet in een pan, voeg er de prei met het aanhangende water aan toe, gtet er de azyn by en strooi er het zout over. Laat de groen te gedurende ongeveer 20 mi nuten gaar stoven en bind tot slot het losgekomen vocht met wat maizena of aardappelmeel. PREI IN EEN SAUSJE 1 kg. prei, 1 stukje boter ai vet, 3 eetlepels bloem of mai zena, zout, een halve dl. azyn. Maak de prei op de bekende wijze schoon, verdeel ze in stuk ken en was ze in ruim water. Kook ze met plm. 3 dl. water en zout gaar in 20 a 25 minuten, giet ze dan in een zeef om uit te lekken, vang het kookvocht op. Breng dit vocht met de boter of het vet en de azijn aan de kook. Maak de bloem of de maizena met een scheutje koud water aan tot een glad papje en bind hiermede de saus. Breng ze zo nodig met wat zout op smaak, roer de prei erdoor en laat deze nog even door en door warm worden. PREI AU JUS 1 kg. prei, een stukje boter of vet, I restje jus aangelengd met wat kookvocht tot IX dl., wat paneermeel. Maak de prei schoon, snyd ze echter niet in stukken, was ze ln ruim water en kook met weinig water in zout gaar. Leg de prei in een vuurvaste schotel, nadat ze op een ver giet is uitgelekt, giet er de Jus overheen, strooi er paneermeel over en leg er hier en daar een stukje boter op. Laat de schotel in een warme oven ongeveer 10 minuten staan tot de bovenkant mooi egaal bruin is. De te Breskens gestationneerde motor- reddingboot „M. C. Blankenheim", die Dinsdagmorgen uitvoer om in de omge ving van het wrak. van de „Maciver" nasporingen te doen naar het vermiste vissersvaartuig „Breskens 1", keerde Dinsdagavond, na gedurende drie uren op de vermoedelyke plaats van de ramp te hebben gezocht, orwerrichterzake in Breskens terug. Zowel van het schip als van de uit 5 koppen bestaande beman ning viel" geen enkel spoor te ontdekken, en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. evenmin was een mast, die gisteren na Bij het wrak van de „Maciver" boven water uitstak, nog te zien. Men acht het waarschijnlijk, dat deze door de ruwe zee is weggeslagen. Hoe gevaarlijk de situatie ter plaatse is, biykt wel uit het feit, dat men tussen Cadzand en Ostende ruim 40 wrakken van schepen aantreft. Zoals de minister van Oorlog onlangs bij de behandeling van de Ryksbegro- ting aankondigde was een regeling in voorbereiding, om te beginnen met de lichting 1948 dienstplichtigen in aanmer king te laten komen voor bestemming tot buitengewoon dienstplichtigen. Deze regeling, die thans is uitgegeven en voorlopig alleen nog van kracht is voor ingeschrevenen voor de lichting 1948, geldt alleen voor degenen, van wie een wettige broer of een wettige halfbroer als militair gedood is tijdens krijgsver richtingen, of overleden is in militaire dienst, dan wel als lid van een verzets organisatie gedood is tydens het plegen van actief verzet, of overleden is ten gevolge van verwondingen, opgelopen tijdens het plegen van actief verzet. De dienstplichtigen van de lichting 1948, die voor deze regeling in aanmer king wensen te komen, kunnen hun ver zoek door middel van een aanvraagfor mulier indienen en wel door tussen komst van de burgemeester van de ge meente, waar de verzoeker voor de dienstplicht is ingeschreven. Aan de bur gemeesters is een beschikking gezonden, waarin nauwkeurig staat vermeld in welke gevallen de aanvraag zal worden ingewilligd. Dinsdagmiddag is op de Algemene Be graafplaats te Anna Paulowna het stof- felyk overschot ter aarde besteld van de 17-jarige mej. N. van Dalen, een der vier personen, die by het ongeluk op de onbewaakte overweg te Breezand j.l. Vryaagavond om het leven kwamen. Voor de sobere plechigheid bestond een overweldigende 'belangstelling. De met veel bloemen overdekte baar werd op de schouders van leden der sportvereni ging B.K.C. naar de groeve gedragen. Aan het graf werd het woord gevoerd door de gemeente-secretaris, de heer C. Keyser, namens het gemeentebestuur en namens de sportvereniging B.K.C. en DOKEV, waarvan het overleden meisje lid was. Vanochtend werd op de Kath. Be graafplaats in Breezand de 19-Jarige mej. Rda van Oosten begraven. Des middags volgde op de Alg. Begraafplaats te Anna Paulowna de teraardebestelling van de 51-jarige heer W. Hoep. De naam van het vierde slachtoffer is thans bekend geworden. Het is de 27- jarige mevr. T. HoltjerSeekles uit Hyp- polytushoef, die hedenmiddag aldaar be graven is. In Thalia, Hollandse Tuin en Koren beurs te Bergen op Zoom. zal Dinsdag 13 en Woensdag 14 Jan. a.s. de 32ste streekbeurs voor West Brabant en de Zeeuwse eilanden gehouden worden. 66) Hoe haalde hy de onzin by elkaar? Ferdinand, die tien tegen één een nor male dood gestorven was? Doch ik zag de gezichten van Van Bemmelen en mevrouw. Van hem drukte het kwalijk verholen woede uit, van haar schrik. ,Ik zal heel in het kort een uiteen zetting geven," hernam Arie Arends, „opdat de heren van de politie weten, met wie ze te doen hebben. Als u aan het slot nog lust gevoelt, te ontkennen, gaat u rustig uw gang. Ferdinand van Bemmelen leidde een effectenkantoor, dat verre van floreerde. Karei van Bemmelen, zijn °°m, zat er warmpjes in en gaf hem een tamelyk grote som in bewaring, oom wilde daar voor echter behoorlijke garantie, onder pand vermoedelijk, dat hem werd toe gezegd. Dat echter niet kon worden ge geven. Geharrewar over en weer. Oom, die voor zijn bezit heeft moeten werken, en dus karaktervast is, staat op zijn stHki nee| verkeert ia een, moeilijkheid, waaruit hem niets dan een wonder zou kunnen redden. Ja, toch, de dood van oom zou hem helpen. Zou hem zelfs ruimschoots helpen, want voorkomen, dat de toevertrouwde som geld later ooit zou worden opgevraagd. Neef denkt dit uit en degpkt nog meer uit. Met het bewuste bedrag is hy een eind op weg; met de rest van oom's ver mogen zou hij voor zijn gehele leven gedekt zyn. Oom uit de weg mimen is niet zo moeilijk. Zijft plaats innemen evenmin, tenminste, wanneer er geen mensen ziin, die hem direct zouden her kennen als zijnde niet oom Van Bem melen. Neef lijdt aan slapeloosheid en is ver slaafd aan slaapmiddelen. Zo althans moet het lyken. Want neef handelt niet van vandaag op morgen, neen, hij neemt er een paar maanden de tijd voor. Neef vergist zich met de dosering voor zijn Zondags slaapmiddeltje en blaast de laatste adem uit onder het oog van zün volstrekt niet van haar stuk gebrachte vrouw." Hy keek eens naar mevrouw Van Bemmelen. Ook ik keek. Ze beschikte nog over vryheid van bewegen, doch ze bewoog zich niet. Ze stond vrywel roerloos. Alleen haar gelaat verried de totale verslagenheid, waarin zij ver keerde. „Nicht belt oom op. O, ze is zo in Be put! Oom komt Maandagmorgen op rouwbezoek, wil zijn neef de ogen dicht- mep met een zandzak op het hoofd, waardoor hy bezwijkt. Misschien stierf hij terstond, misschien werd hij op een of andere geraffineerde wijze gedurende zyn bezwyming gedood. Het onderzoek zal dit t. z. t. nog wel uitwyzen. Men scheert oom, men verft oom's haar en men laat hem voor neef door gaan. De dokter, die neef destyds de slaappoeders voorschreef en hem maar zeer oppervlakkig kent, is en hier heeft neef wel byzonder geluk in middels verhuisd naar een andere ge meente. Een nieuwe hulsarts, die niet uit de buurt is en neef niet of nauwe lijks kent van nabij, vliegt er in en oom krijgt een keurige begrafenis, als zynde neef Ferdinand. Daarmee is de kous echter nog niet af, want er zyn een huishoudster, een vriend en een broer, die de werkelijke oom goed kennen en de neef stellig zullen ontmaskeren, wanneer ze hem op oom's plaats ontmoeten. Dus worden deze drie lieden uit de weg geruimd. Klaar is Kees. Bijna, tenminste. Want neef moet na dat al oom kunnen laten terugkeren, zonder dat oom zelf in de knoei raakt vanwege wat er in zyn familie is voorgevallen. Neef moet oom dus een overtuigend alibi verschaffen. Als oom bebaard en gehaarverfd ver trekt neef naar Frankrijk, zorg dragend, dat men aan de grens vooral zyn pas niet vergeet te stempelen. In Parijs gunt hij zich de tyd, de pas van neef van een dergelijk stómpejl te yooraiea- 8Ü had de tijd en het voorbeeld. Toen neef's pas iets droeg, dat by oppervlakkige be schouwing voor een grensstempel kon doorgaan, keerde neef op zijn eigen pas, zonder haarverf, naar het vaderland, naar de stad Arnhem, terug. Hier knapt hij de onaangename karweitjes van het moorden op, waarna hy, wederom met zyn eigen pas, de grens overwipt, om in Parijs zijn baardje op te halen en de verfkam door zyn haar te trekken. Wan neer in Holland de gemoederen zo'n beetje tot rust beginnen te komen ten slotte gaat het leven snel en vergeet" men veel herinnert zich oom, dat hy in Arnhem een eigen huis bezit. Hy reist terug, meldt zich door een politiebezoek uit te lokken alleen al door zijn aanwe zigheid, toont zijn paspoort, dat inder daad twee echte stempels draagt en neemt zyn nicht bij zich in huis. De arme weduwe is immers zo alleen. Ziehier het drama, dat erg ongelooflyk klinkt, oz ongelooflijk, dat Ferdinand v. Bemmelen, die enige tyd ook geluisterd heeft naar de naam Krefeld, zelfs de handen (Jurft uitsteken om zich te laten boeien, overtuigd als hij is, dat het ver haal wartaal zaïl lijken en ook als zoda nig zal worden opgevat. Ferdinand van Bemmelen heeft er niet mee gerekend, dat na twee maanden lijkschouwing zou kunnen worden aangevraagd en verkre gen, waarby zou komen vast te staan, dat de gestorven Ferdinand in één dag, de dag van zyn dood, een goede tien, vijftien jaar pyfler geworden is. „Gelooft u inderdaad," hij richtte zch tot de ge boeide, „dat de deskundige doktoren het ïyk van uw oom uw eigen leeftyd zullen geven, wanneer morgen of over morgen de begravene wordt ópgegra- ven?" De geboeide antwoordde niet. Zyn ste kende oogjes gjoeiden van haat. „Gelooft u, dat uw baardje bestand is tegen een rukje? Tegen zó'n rukje?", vroeg A. A„ met een bliksemsnelle be weging het puntbaardje grypend, dat hy tot ons aller verbazing op hetzelfde ogenblik in de hand hield.' Het gezicht van Van Bemmelen onder ging een geweldige verandering. Ik be gon het te herkennen. „Krefeld!" riep ik. „Van Balen", zei A. A„ zich naar me vrouw wendend. „U hebt een benauwd ogenblikje doorstaan, toen u ln de tuin aan de Velperweg zo schielijk een ver ontschuldiging moest bedenken voor de schrik, die u wist, dat ik op uw gezicht gelezen had by het passeren van de auto, die door uw man bestuurd werd, denk ik." Mevrouw Van Bemmelen knikte on willekeurig met het hoofd. „Ik zou zeggen, heren, dat dit knikje en de maskerade van mijnheer Van Bemmelen voorlopig voldoende zijn, om het echtpaar mee te nemen naar het bureau. De lijkschouwing is nog wel niet aangevraagd, doch zal stellig volgen (Van onze Haagse redacteur) De eerste conferentie van de 16 landen over het Marshall-plan, die in Parys werd gehouden, beschouwde zich na af loop van haar eerste byeenkomst als ,'Op reces gegaan". Het behoeft derhalve geen verwondering te wekken, dat, nu het Amerikaanse Congress byeenkomt voor de bespreking van het Marshall plan, er by de vertegenwoordigers der 16 Europese landen opnieuw behoefte gevoeld wordt aan overleg. Vooral van Franse zijde wordt thans activiteit ont wikkeld voor een tweede conferentie in de Fraase hoofdstad. Op grond van informatie uit goede bron hier te lande kan worden mede gedeeld. dat het inderdaad zeer waar schijnlijk is te achten, dat de vertegen woordigers der 16 landen, overeenkom stig de mening van buitenlandse waar nemers, spoedig weer byeen zullen ko men, al staat de juiste datum nog niet vast. De beraadslagingen, die 26 Januari te Rome zullen worden gehouden over het vraagstuk der arbeidskrachten, staan los hiervan; plaats en tydstip hiervoor waren reeds bepaald de eerste Paxyse conferentie. In de bonnenlijst van morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor éen ei waspoeder, 500 gram sinaasap pelen (voorinleveringsbon) en 50 gram scheerzeep. s V«uria^fn^6r?ing met de Katholieke Volkshogeschool organiseert de ARKA 7 e,n 25 Januari a.s. een studie weekend voor haar leden op Draken- burgh. dat gewijd zal zijn aan de ambte lijke vorming op Katholieke grondslag De vier inleiders, o.a. prof. mr. J J van der Ven, hoogleraar in het Arbeids recht aan de Universiteit van Nijmegen, prof. mr. A. L. de Block, hoogleraar in het administratieve recht aan de Econo mische Hogeschool te Tilburg en de zeereerw. heer J. Th. M. Kraakman di recteur van de K. A. in het Bisdom Haarlem, zullen over dit onderwerp het woord voeren. Het weekend begint 23 Januari, 8 uur 's avonds en sluit 25 Jan 4 uur 's middags. U kent dat. Door die zangerige Rheuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere welda dige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zui vert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijder, en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3