Overeenkomst zou vóór half Januari bereikt moeten zijn Nederland wenst spoedige staking der vijandelijkheden Per pantserwagen ging f 40.000 aan smokkelwaar ons land binnen Drie organisaties opereerden in onze grensstreek MARSHALL PLEIT VOOR AANVAARDING VAN ZIJN GEHELE PLAN Behoud van de Westerse beschaving staat op het spel Uitvoering van de demobilisatie HACHELIJKE UREN OP DE NOORDZEE l! j Is Stalin dood? Meer reserve-officieren naar hais Vissersboot bij hevig stormweer in moeilijkheden ■ilii Het behoudt zich anders het recht tot vrijheid van handelen voor Sjarifoeddin ontmoet Sjahrir Hevige strijd om Kasjmir Voor millioenen guldens werd gesmokkeld REGERINGSVERKLARING IN TWEEDE KANIER Chauffeurs kregen 3 mille per tocht Verlaging van de bijdrage niet wel mogelijk Het weer Anak Gde Agoeng naar Djokja? Dominicnstatus voor Indo-China? Schiphol krijgt een paviljoen cadeau Tot hoofd en hart Inschrijvingsbewijzen voor fietsbanden VRIJDAG 9 JANUARI 1948 o o 71ste JAARGANG No. 24045 Besprekingen te Djokja r 1* Namen der bendeleden „Oranje" met motorstoring in Gibraltar George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrek kingen ronduit verklaard, dat indien de Republikeinen m het Congress zouden blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsgeven. Lof voor Benelux- landen Geen stuitende politieke voorwaarden Reddingsboot gaf morele steun, -Op 't nippertje Onze grootste vijand is onze lauw heid. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544," Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per «reek, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De republikeinse premier Sjarifoeddin en de republikeinse minister van Buiten landse Zaken Hadji Agoes Salim zijn hedenochtend per vliegtuig in Singapore gearriveerd. Van hoge republikeinse zijde werd verklaard dat Sjarifoeddin naar Singapore ging ojn Sjahrir te consulteren, daar de Indonesische situatie steeds entieker wordt. Intussen bevestigde een officieel Nederlands woordvoerder de berichten, dat de Nederlanders de Commissie van Goede Diensten en de Indonesische delegatie gewaarschuwd hebben, dat dé Nederlanders zich „vrijheid van handelen" zouden Voorbehouden, indien niet spoedig een overeenkomst inzake het staken van het vuren wordt bereikt. Goed ingelichte kringen zeiden, dat de Nederlanders deze vereenkomst vóór half Januari bereikt willen zien. De officiële woordvoerder deelde mede, dat de Nederlanders hun vrijheid van handelen zouden hernemen, indien de republiek de jongste Nederlandse voor stellen van de hand wees. Hij voegde hieraan toe, dat zulks de mislukking fan de Commissie van Goede Diensten Zou betekenen. Hjj verklaarde: „Indien de republikei. hen onze jongste voorstellen verwerpen, zouden de Nederlanders hun gedragslijn opnieuw moeten bepalen, in consultatie met de toekomstige leden van de inte rim-regering voor de Verenigde Staten van Indonesië". De interim-regering zal waarschijnlijk morgen benoemd worden en de Luite- hant-Gouvemeur-GeneraaJ zal, in con sultatie met de niet-republikeinse gebie. oen van Indonesië, morgen beslissen over de toekomstige gedragslijn. De Woordvoerder zeide, dat de vrijheid van handelen niet noodzakelijkerwijze mili taire actie behoeft te betekenen. De woordvoerder riep in herinnering, dat de Nederlanders 20 Juli bekend maakten, dat zij m verband met.de on toelaatbare situatie hun vrijheid van handelen hernamen. Na deze bekendma. king vojgde de politionele actie. Betrouwbare kringen zeiden, dat de Nederlanders 2 Januari via de Commis sie van Goede Diensten hun „ultima tum" aan de republikeinen overbrachten. Het verluidde, dat de Nederlanders eisten, dat een overeenkomst betreffende het staken van het vuren zou worden Uitgewerkt op basis van de Van Mook- UJn en Het volledig terugtrekken van alle republikeinse strijdkrachten binnen die lijn. Goed ingelichte Nederlandse kringen zeggen, dat deze eisen reeds vervat waren in de „Kerstvoorstellen" van de Drie Mogendheden-Commissie. Tpvens is echter bekend, dat deze Commissie verzocht, de Nederlandse strijdkrachten terug te trekken op de oorspronkelijke posities van Juli, Vijftigduizend man ongeregelde Mo hammedaanse troepen zijn in verbitter de strijd gewikkeld met de door de Britten opgeleide veteranendivisies van het leger van India om het bezit van de sprookjesachtig schone. Noord-Indische staat Kasjmir. Mannen, die eenmaal schouder aan schouder gevochten hebben tegen de Duitsers er^ Japanners, doden thans el kaar om de onmetelijke rijkdom van het 84.000 vierkante mijl omvattende berggebied. Lijkengeur, afkomstig van onbegraven lichamen, hangt over de weSen en onophoudelijk zwermen gieren boven dit gebied Het grootste deel van de troepen, die de strijd tegen India hebben opgevat, it ^ati Ult M°hammedaanse veteranen u t de laatste wereldoorlog sommigen afkomstig uit Kasjmir, anderen uit Pakistan en hun rijen worden aan gevuld met de fanatiek strijdende stam men uit het Noord-Westelijke grensge bied. De strijd barstte los in October van het vorig jaar, toen Sir Hari Singh, die Hindoe is, bekend maakte, dat zjjn over_ wegend Mohammedaanse staat ZiCh bij India zou voegen. Tegelijk deed hij een beroep op India voor militaire hulp. De gebieden, waar de strijd zich af speelt, dragen'een verlateh karakter. De bewoners hebben de streek verlaten sinds hier de eerste gevechten uitbraken en huis en hof achtergelaten voor hun strij dende landgenoten. De woli^jj battledress en de stalen helm van de Britten wordt zowel door de Mohammedaanse als de Indische strijder gedragen. Het leger van India is Uitgerust met het laatste Britse leger- hiateriaal. De Mohammedanen beschik- en over Brits, zowel als Amerikaans en «ussisch materiaal en maken soms ook hing1^ Van zöfvervaaj"digde bewape- iiw?serse bladen hebben Donderdag de H f gemaakt van geruchten over uood van maarschalk Stalin. trekkir.bla<i "Der Bund"> dat nauwe be- se r"sen onderhoudt met de Zwitser- ®talin ?dsraad> zegt, dat de dood van kou vor gesprek van de dag in Mos- '3erichtoInde' Volgen* in Bern ontvangen ernstio- n' alclus „Der Bund," ziijn er °hgeer^ *edenen deze berichten als niet g^ïond te beschouwen. haaraan°fialistische „Tagwacht" voegt 8eIÜke k^'- S' hoewel tot dusver der- tegentrp^ en onmiddellijk werden f hit geval van «oproken worüln. êd noch tegen~ binnen een tijdvak van drie maanden na het bereiken van overeenstem ming over het staken van het vuren op basis van de Van Mook-lijn. De UNO-Commissie verzocht tevens binnen zes maanden vrije verkiezin gen in Indonesië te houden. Goedingelichte kringen gaven te ken nen dat de Nederlanders laatstgenoemde voorstellen verwierpen omdat zij van po litieke aard waren. Zij aanvaardden evenwel „zó ongeveer in principe" de voorstellen der UNO-Commissie, welke zich met de militaire punten bezig hielden. Later werd uit Batavia gemeld, dat Sjarifoeddin morgen per vliegtuig naar Djokjakarta zal vertrekken, vergezeld van Sjahrir. Op de terugweg zal het toestel een Amerikaans legertransportvliegtuig een tussenlanding op republikeins Su matra maken, om de republikeinse vice- president Hatta op te nemen. Er is een kleine mogelijkheid, dat het vliegtuig gedwongen zal zijn brandstof op te nemen op de luchthaven van Ba tavia. doch het verluidt, dat de Indo nesiërs in dit geval het vliegveld niet zullen verlaten. Het verluidt tevens, dat de Com missie van Goede Diensten morgen ochtend naar Djokjakarta zal vlie gen. in verband met het critieker worden van de toestand, als gevolg van het Nederlandse „ultimatum", dat half Januari overeenstemming bereikt moet zijn. Verwacht wordt, dat de bespre kingen te Djokjakarta tussen de Drie Mogendheden Commissie en de hoogste republikeinse leiders tot a.s. Maandag zullen duren, tot weini ge dagen dus vóór het aflopen van het Nederlands memorandum. De conferentie tussen Sjarifoeddin en Sjahrir wordt te Singapore als een aanwijzing gezien, dat de republikeinen zich eventueel op een nieuwe Neder landse politie-actie voorbereiden. Een hedenmiddag uitgegeven commu niqué van de Commissie van Drie zegt, dat de Commissie Zondagochtend 11 Jan. een bespreking met Soekamo, Hatta, Sjarifoeddin, Sjahrir en leden van de republikeinse regering te Djokja zal hebben. Ten aanzien van de activiteit der Com missie in de laatste dagen wordt gezegd, dat in antwoord op de informele sugges ties, welke de Commissie van Drie aan beide partijen gedaan heeft, de Neder landse delegatie kortgeleden haar laatste amendementen op de voorstellen inzake het „cease fire" heeft aangeboden en een aantal „richtlijnen", als een basis voor een politiek vergelijk heeft geformuleerd. Deze voorstellen en richtlijnen zijn infor meel door de Commissie van Drie met de Nederlandse ministers, toen deze nog in Indië vertoefden, en met beide delegaties te Batavia en op de „Renville" bespro ken. De ontmoeting van de Commissie met de republikeinse regering op Zondag a.s. zal deze besprekingen completeren. "SWotI Zestien (personen werden gedood toen een Frans vliegtuig, dat van Brussel kwam, bij het vliegveld van Parijs, Le Bourget, neerstortte. Een reddingsploeg en politie onderzoeken de wrakstukken van het vliegtuig. Verwacht kan worden, dat de rege ring Dinsdag a.s. 13 Januari, in de vergadering der Tweede Kamer een verklaring zal afleggen met betrek king tot de toestand in Indonesië. Op een in het gerechtsgebouw te Breda gehouden persconferentie heeft de Officier van Justitie te Breda, mr. Hustinx, geassisteerd door zijn collega, mr. Heukels, kapi tein Van Soest van de marechaussee en majoor Kanter Visser van de Rijkspolitie, een uiteenzetting gege ven van de grote smokkelzaken, die in West-Brabant zijn gepleegd en waaraan tharfs een einde is gemaakt. Adjudant Kramer van de marechaus see en de hem toegewezen jachtmeester Van Gestel van de Rijkspolitie zijn het geweest, die klaarheid hebben weten te scheppen in de diverse smokkelzaken, welke da teren, uit de tijd van de Duitse bezetting en die na de bevrijding op grote voet zijn voortgezet. Bij deze smokkelzaken werden, zoals bekend, zelfs pantserwagens, opgekocht uit de Belgische dumps, gebruikt. Voor milli oenen guldens aan goederen zijn frau duleus ons land binnengebracht. Voor het grootste deel ging alles naar Am sterdam waar een groot magazijn was. Later ontstonden ook opslagplaatsen in Leeuwarden en Leiden. Het is niet juist, aldus werd medege deeld, dat de wielrenner John Braspen- nings uit Breda-iPrincenhage de leider was van de smokkelorganisatie. Hij was de medeleider van één der organisaties. Behalve zijn bende, traden nog twee andere op. Het smokkelen per militaire wagen is van de Duitsers afgekeken. Corrupte leden van de „Wehrniacht" gebruikten immers hun auto's voor de smokkelarij, er was niéts tegen te doen. Na de bezet ting zette een aantal geallieerde militai ren en ook enkele grenswachten de zaak op dezelfde manier voort. Het was zelfs zo erg, dat toen de maatregel werd afgekondigd, waarbij voor het vervoer van goederen bepaalde papieren werden vereist, men deze papieren vervalste. Grenswachters gingen zelfs wekelijks hyn geld halen voor het doorlaten van deze wagens. Toen eind 1946 uit Belgische dumps pantserauto's konden gekocht worden, kreeg de smokkeiwe- reld een nieuwe kans. De eerste pant serauto werd in April 1947 onbeheerd aangetroffen onder Rijsbergen, geladen met zeep, tabak, katoen, wol en kauw- gummi. De inzittenden hadden na een felle achtervolging de vlucht weten te nemen. In de nacht van 23 op 24 April van het vorige jaar zag men andermaal een pantserauto, die in Breda kon worden aangehouden, doch daarna weer wist te ontkomen. De derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augustus, weer in Rijsber gen. In October werd een dergelijke wa gen ongeveer 10 keer in West-Brabant gesignaleerd, doch de smokkelaars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aange legde versperringen hielpen niet. Door de concentratie van verschillende opspo ringsinstanties wist men in de. grens streek van September j.l. af een dus danig contröle-systeem te verkrijgen, dat al spoedig heel wat smokkelaars in de cel terecht kwamen. Bij de opsporing' gebruikte men ook .walkie-talkies" en auto's niet zend- en ontvangstinrichting. Het was de eerste keer, dat deze middelen zijn toegepast voor het opsporen van strafbare hande lingen. Dag en naeht is er gezwoegd en geleidelijk kreeg men de gegevens te pakken over de drie smokkelorganisaties, die elkaar beconcurreerden en elkaar zelfs de pantserwagens ontstalen. Een der hoofddaders arresteerde men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoeking vond men een gebrekkige boekhouding, waar in de verhandelde artikelen waren op- (Van onze Haagse redacteur) In de Memorie van Toelichting werd reeds medegedeeld, dat de troe pensterkte in Nederland zou worden teruggebracht tot 50.000 man en tot 60.000 in Indië. Deze inkrimping houdt in, dat zodra de lichting 1945 naar huis zal zijn gegaan, de lichting 1946 aan de beurt komt, doch om misverstand, ontstaan naar aanlei ding van een bericht in de „Volks krant", te voorkomen: dit heeft alleen betrekking op de troepen in ons land. Voor wat de reserve-officieren betreft ontlenen wij in dit verband aan een artikel in „Het Lichtspoor" van deze week nog het volgende: Lag het aan vankelijk in het voornemen de in Neder- Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, voornamelijk in het Mid den en Noorden van het land plaat selijk overgaand in sneeuw bij daling van temperatuur ongeveer tot het vriespunt. Weer toenemende wind, aanvankelijk uit richtingen tussen Zuid en Oost, later draaiend naar Noordelijke richtingen- Zon 8.46—16.49, Maan 7 47—14.45. getekend, maar waarin ook de namen van verschillende leden van de bende en bovendien allerhande interessante aantekeningen stonden. De pantserwa gens bleken bestuurd te worden door ervaren chauffeurs, meest Belgen. Zij waren bemand met een „wegverkenner" en iemand die wagens kon bedienen, maar die tegelijkertijd er mee was be last- spijkers of spijkerplanken op de wegen te smijten, om de achtervolgende auto's „stukken" te bezorgen. De drie leden der bemanning kregen voor hun karwei gemiddeld 3009.. In totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren, een bij Rijs bergen, een in Amsterdam en een in België in de omgeving van Loenhout. De waarde der bij Rijsbergen in beslag genomen goederen bedraagt 551.800 Belg. francs. De gemiddelde waarde van de pantserwagens wordt geschat op 45000 B. francs. Per tocht werd naar schat ting voor 40.000 aan waren ons land binnengesmokkeld. De verhalen, dat ambtenaren zouden hebben meegewerkt, werden sterk over dreven verklaard op de persconferentie. Het werd onjuist genoemd, dat de smok- kelploegen gebruik zouden hebben ge maakt van RAF-mensen of een gedeser teerde RAP-sergeant. Er zijn wel twee agenten van politie, van wie een een ex-agent uit Breda, gearresteerd. Tegen betaling zouden zij bepaalde diensten hebben verricht. land dienende reserve-officieren, die de diensttijd van drie jaar of langer vol bracht hadden, met groot verlof te sturen' het recrganisatie-plan 1948 voorziet in het huiswaarts zenden van een groter aantal, zodat genoemde termijn met wel licht een half jaar zal worden bekort. Volgens deze richtlijnen konden in No vember en December 368 reserve-officie ren met groot verlof gaan uit een totaal van 7 a 800 in het gehele jaar 1947. Grote aantallen zullen in de maanden Januari en Februari nog volgen. De wapendirec teuren hebben opdracht gekregen dqj re serve-officieren, die drie jaar of langer in dienst zijn, voor te dragen voor groot verlof. De nieuwe organisatie voorziet voor het jaar 1948 in een bezetting, die opnieuw een aantal reserve-officieren overbodig maast. Bij hec beoordelen van ieder geval gaat men als volgt te werk: eerst wordt de volbrachte diensttijd in aanmerking genomen, vervolgens wordt gekeken naar oe persoonlijke belangen van de betrokkenen, terwijl tenslotte re kening wordt gehouden met de maat schappelijke belangen, die met het onder de wapenen houden van deze reserve officieren gemoeid zijn. In een Donderdagavond uitgegeven republikeins communiqué wordt, naar Aneta verneemt, medegedeeld, dat de republikeinse regering een uitnodiging heeft gericht tot de minister-president van Oost-Indonesië,. Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djokja, „ten einde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië". Het M.S. „Oranje", dat op weg van Amsterdam naar Batavia is, heeft ge rapporteerd, dat, wegens warmlopen van de middenmotor, deze motor gestopt moest worden, waarop het schip met twee draaiende motoren de haven van Gibraltar is binnengelopen om gerepa reerd te worden. -De chef van de technische dienst der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", de heer M'eeuwig, is Donderdagmiddag per vliegtuig van de luchtvaart-maat- schappij .Aerolanda", waarbij, zoals be kend, de Stoomvaart-Maatschappij „Ne derland" ook betrokken is, van Ypenburg vertrokken naar Gibraltar, waar hij van avond hoopt aan te komen om de scheepswerktuigkundigen bij de maatre gelen tot herstel van de motor te kunneD bijstaan. Hij liet doorschemeren, dat hef plan •n rijn geheel, moest worden aangeno men, daar hjj er anders niet mee wilde beginnen. „Een ontoereikend program zou ver spilling van onze hulpmiddelen beteke nen", aldus Marshall. „Deze ongeëve naarde poging van de nieuwe wereld om ae oude te helpen, is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dus ver gekend hebben, staat daarbij op het spel. Alles wat ik kan zeggen is: dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan in stand houden, dit naar mijn overtuiging ook bereikt zal wor den.'' Marshall waarschuwde de Commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in werking zou moeten worden gesteld, daar anders enkele van de voornaamste voorwaarden, waarop het gehele project was gebaseerd, in onvoldoende mate aanwezig zouden zijn. De Amerikaanse bijdrage Van 6.800.000.000 dollar voor de eerste 15 maanden was het absolute minimum, terwijl de totale kosten voor de gehele periode van vier en een kwart jaar tussen de 15.100.000.000 en 17.800.000.000 dollar zouden komen te liggen.' Marshall stelde de eis, dat de leveran ties niet gebruikt mochten wor°en om de souvereine rechten van de Europese landen afbreuk te doen of er voorwaar den aan te verbinden, die de gehele mo rele rechtvaardiging voor de hulpver lening zou wegnemen. Zolang grote bevolkingsgroepen in West-Europa, in totaal ongeveer 270 millioen mensen, door honger, armoede, wanhoop en de daaruit voortvloeiende chaos bedreigd worden, zal er voort durend en overal sociale onrust en po litieke verwarring heerseh. „Indien deze mensen aan zichzelf worden overgelaten, zullen wij, naar mu'n mening, niet kunnen ontkomen aan een economische nood, die zo intens, een sociale onrust, die zo hevig; poli tieke verwarring, die zo verbreid is, en zullen wjj zo weinig hoop voor de toe komst overhouden, dat het historische beeld van de Westerse beschaving, waar van wjj, krachtens onze overtuiging en door overerving een integraal deel vor men, een nieuwe vorm zal aannemen in de gedaante van een tyrannie, die wij in Duitsland bevochten hebben." Marshall verklaarde niet te geloven, dat er gevaar bestaat, dat de Europese landen door het plan-Marshall de V.S. permanent als hun pleegvader zullen be schouwen. Het tegendeel is waar. Zij slaan reeds de handen ineen en doen gecombineerde, intelligente en agres sieve pogingen om zichzelf te helpen. „Wij hebben te doen met zieke naties. Een ziek man moet eerst weer op de been worden geholpen voor hij veel voor zichzelf kan doen. Wat West-Europa be treft, hopen wij, dat dit ongeveer vijf tien maanden in beslag zal nemen. Reeds het idee alleen al van 't program is 'n ge weldige stimulans geweest. Wij onder schatten de trots, die in deze naties leeft. In antwoord op een vraag van sena tor Vandenberg zeide Marshall, dat lan den als Zweden, Zwitserland en IJsland eerder als „medewerkers" dan als te hel pen landen moeten worden beschouwd, hoewel ook zij ongetwijfeld in aanzien lijke matfe voordeel zullen genieten en enige goederen van de V.S. zullen ont vangen. Nadrukkelijk betoogde hjj, dat het Con gress niet moest trachten stuitende poli tieke of economische voorwaarden aan de hulpverlening vast te knopen. „Wij hebben te doen met democratische rege ringen, waarvan wjj niet kunnen ver wachten, dat zij zichzelf verplichten tot aanvaarding van voorwaarden, die het volk tegen de borst stuiten. Wanneer ons program van stapel is gelopen, mogen wjj van haar verwachten, dat zjj als or ganisch deel van dat program haar mul tilaterale overeenkomsten nakomen. „Marshall prees Europa voor de vorde ringen, die reeds op het gebied van de wederzijdse hulp waren gemaakt. Als voorbeelden noemde hij de Benelux-ian- den en de stappen van Frankrijk en Italië naar monetaire tolunie. De Britse steenkoolproductie steeg sneller dan men verwacht had. Marshall wees erop, dat de 6.800.000.000 dollar, die voor de eerste 15 maanden zij- voorgesteld, nog niet eens het be drag vormen, dat één maand oorlog kost, en verklaarde: „De wereld, die zich bevindt in een toestand tussen oorlog en vrede in, zal steeds meer uitgaven voor defensie-doeleinden gaan doen. Dit pro gramma moet gezien worden als een in vestering voor de vrede, gezien de voor waarden zijn de kosten laag." Na zijn voorbereide rede legde Marshall nog een verklaring af. „De we: reldsituatie is uiterst critiek," zeide hi; ,,de gehele wereld staat op het spel er is afhankelijk van hetgeen wij doen." Marshall noemde het Europees herstel programma op het ogenblik de belang rijkste zijde van de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Hij verklaarde Truman persoonlijk verzocht te hebben de administratie van het plan-Marshall niet door het ministe rie van Buitenlandse Zaken te laten voe ren. Aan de andere kant drong hij er op aan, dat dit ministerie de volledige zeg genschap en controle zou hebben over de aspecten van het plan, die met de buitenlandse politiek verband houden. Als voorbeeld noemde hij „de jongste pogingen tot het veroorzaken van bloed vergieten en het omverwerpen van de regeringen in Frankrijk en Italië, pogin gen, die wel eens herhaald zouden kun nen worden." De Latijns-Amerikaanse landen zullen volgens Marshall een zeer belangrijk aandeel in de uitvoering van het plan hebben, daar de Europese landen met geld van de V.S. voor misschien wel 250 millioen dollar in de eerste vijftien maanden in deze landen aankopen zou den doen. De vissersboot de „UK 172" („De jonge Klaas"), die Donderdagmid dag voor Hoek van Holland in nood verkeerde, is 's avonds de Berghaven van de Hoek binnengelopen. Zij had bjj het hevige stormweer twee zei len verspeeld. De schipper A. Visser uit IJmuiden, die uren lang gelegen had voor „het gat" zoals dat in zee manstermen heet, vertelde het vol gende: „Ik ben al dertig jaar schipper en heb al enige schipbreuken meegemaakt, maar nu dacht ik toch werkelijk dat mijn laatste reis gekomen was. Als ik weer een nacht had moeten ingaan, in deze hel van orkaan en water en duis ternis, was het vast met ons gedaan geweest. Een licht had ik niet meer, volle zee opgaan was nog erger spelen met het leven, want overal loeren nog dc mijnen op het leven van de zeeman Wat was ik blij, dat de reddingsboot verscheen. De „President Wiersma" schonk ons met z'n vijven aan boord zulk een mo rele steun, dat ik plotseling alles kon wagen." Dit alles vertelde de kleine maar ruige IJmuidenaar, op net oog een goede veer tiger, toen alle narigheid voorbij was en hij weer vaderlandse bodem onder zijn voeten voelde. Woensdagmiddag om één uur was hij uit IJmuiden vertrokken om te gaan vissen in het Kanaal, bij Ostende. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, zo kalm was het weer en vredig het water. Maar ter hoogte van boei HK 5, dwars van Walcheren, begon het lieve leven en dat in een nauwe vaargeul, waarbuiten, men zich niet wa gen moet omdat het nog vol met mijnen zit. Hij ging terug, in het holst van de naeht. Maar om vier uur al blies de storm een van zijn zeilen weg. Dat was een geduchte handicap en om alle verantwoordelijkheid voor het tuig voor zichzelf te nemen, nam hij zelf het roer in handen, om dit niet meer los te laten voor hij in de - Hoek lag gemeerd, Donderdagmid dag tegen vijf uur. Reeds om elf uur was hjj voorgaats gekomen maar tegen het woeden der elementen scheen niet opgetornd te kunnen worden. Tot overmaat van ramp zwiepte de storm zijn tweede zeil overboord. Alles scheen verloren. Zijn enige strohalm was: de Nieuwe Waterweg binnenlopen, want naar IJmuiden doorvaren was een voudig dollemanswferk. De wind kromp niet, de golven bleven ruste loos aanrollen en het scheepje van nauwelijks 42 voet werd geklutst als een ei. Toen men ten einde raad was en voor een nieuwe nacht vreesde, ging de „bal" in top, bij wijze van noodsein. De wachtpost op het strand ontging dit met en binnen tien minuten konden de mensen op het strand, die vol onrust de capriolen van het notedopje gade sloegen, de reddingsboot zien uitvaren. Op een terrein te 's-Hertogen- bosch. waar dagelijks militairen oe feningen houden, waar honderden kinderen hebben gespeeld en waar duizenden mensen een paar maal bij een zijn geweest bü het afsteken van vuurwerk, zijn al deze mensen gedurende 3 jaar en 3 maanden door het oog van een naald gekropen. Dezer dagen bleek namelijk dat al die tijd op het terrein een scherp gestelde landmijn heeft gelegen. Het stuk oorlogstuig werd gelukkig dezer dagen, door arbeiders die er bezjg zijn met graafwerk, op het nippertje ontdekt. Bijna was men er met een i^spade op gestoten. Frankrijk heeft aan de Vietnamese nationalisten practisch de status van Dominion aangeboden voor het gehele gebied, waarop zij aanspraken doen gel den, aldus berichten uit Franse kolo niale kringen. Aan de vroegere keizer Bao Dai van Annam zou de kroon aan geboden zijn. Indo-China zou het enige land in de „Franse Unie worden, dat de beschik king krijgt over een eigen leger en een diplomatieke dienst. Aan boord van het s.s. „Executor" vond men bit het laden in partij wapens en munitie bestemd voor Palestina. Indien bij betraden Ve,een T,otf fing was ontstaan, aan was heel New Jersey de lucht in gegaan. De volitZ gevaarlijke inhoud in beslag genomen. Pontte heeft de Naar wij vernemen, is de Amster damse industrieel B. van Leer, die on langs met de K.L.M. een wereld-zaken- vlueht maakte, zó enthousiast gewor den voor de luchtvaart in het alge meen en voor de K.L.M. in het bij zonder, dat hij een groot bedrag heeft beschikbaar gesteld voor de bouw van een paviljoen op de luchthaven Schip hol. i ge- aanvragen voor fiets- aan perso- Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat van 11 t.m. 24 Januari a& de distnbuticdiensten gelegenheid ven tot het indienen van voor inschrijvingsbewijzen banden voor vervanging nen, die sinds 1 Januari 1946 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen» doch aan wie daarna nog geen inschrijvingsbewijs werd verstrekt. De distributiediensten zullen plaatselijk bekend maken, waar en wanneer per formulier MD 33330 de aanvragen voor een der inschrijvingsbewijzen BI 702 t.m. BI 706 kunnen worden inge diend. Het ligt niet in de bedoeling na 24 Januari a.s. nog geiegenhéid voorv het aanvragen van een inschrijvingsbe wijs open te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1