Reorganisatie voorgesteld van de H.O.V. WELKE STUDIE, WELK VAK? Rijke 71-jarige tabakshandelaar ontvoerd Tweespalt leidde tot mislukking Vierde klassers in de knel UIT DE BOLLENSTREEK Eerste resultaten van het R.K. Bureau voor Beroepskeuze E' Lastige dag voor derde klassers Noord-Holland groeide GEEN FUSIE heemstede Hillegom-Hillinen 7 Gang van zaken weinig bevredigend geacht Een geval uit de practijk mmt Nieuwe burgemeester van Zandvoort Geld gevorderd tot in de vijf nullen Daders gegrepen Winnaars sportprijsvraag I VRIJDAG 9 JANUARI 1948 PAGINA 2 DISTRIBUTIE HILLEGOM - LISSE - SASSENHEIM Huishoudelijke voorlichting HILLEGOM Eerste C.V.O.-avond Winterkermis Na-uitreiking Verjaardag- schoenenbon Dammen Burgerlijke Stand LISSE Lisser Biljartkring STAD EN OMGEVING Biljarten DE JAARFEESTEN VAN De K.A.B. Een gedegen rapport Driekamp „De Waterratten" Mr. H. M. van F enema benoemd Uitzending solda'tenmis m H.D.C. 3T.E.P. 8—12 JRt*S Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. AMERIKAANSE METHODE TE ROTTERDAM S port-agenda H.V.B.-prog;ramma Velen verlieten het platteland BESOMMINGEN VRIJ VASTE MARKT Met ingang van 12 Januari a.s. zullen in verband met een reorganisatie van de Distributiedienst de kantoren te Lisse en Sassenheim als volgt voor het publiek geopend zijn: te Lisse, alle werkdagen van Maandag tot en met Vrijdag van 9 tot 11-30 v-m. en op Zaterdag van 9 tot 11 uur v.m.; te Sassenheim, alle werkda gen met uitzondering van Zaterdag, van I.30 tot 3.30 uur. Na-uitreiking bonkaarten 802 voor de 2e en 3e periode 1948 en de tabaks-, ver snaperingen- en gecombineerde kaarten Q 802 geschiedt Vrijdag 16 Jan. van 9— II.30 uur in het Distributiekantoor te Hillegom, Huize Treslong" (kamer 8). Indiening aanvraagformulieren voor toerrjjwielen en. transportbanden. In ver band met een verandering in de beoor deling van aanvragen voor toerrijwielen kunnen deze maand de aanvraagformu lieren worden ingediend tot en met 23 Januari. De regel dat aanvragen tussen de le en de 10e van de maand moeten worden ingediend is van heden af ver vallen. Na 23 Januari mogen voorlopig geen aanvragen voor rijwielen worden ingenomen. Formulieren voor het aanvragen van transportbanden kunen eveneens in het tijdvak van 12 tot en met 23 Januari da gelijks worden ingediend op de daarvoor vastgestelde uren. Afhalen toeslagkaartjes MD 802/803 voor a.s. en jonge moeders. De toeslag kaartjes voor de 2e en 3e periode 1948 voor a.s. en jonge moeders kunnen wor den afgehaald op de Distributiekantoren te Hillgom (kamer 2), Lisse en Sassen heim. AF Dinsdag 13 Jan. GK Woensdag 14 Jan. LR Donderdag 15 Jan. SZ Vrijdag 16 Jan. en wel te Hil legom en Lisse in de voormiddag van 9 tot 11.30 uur en te Sassenheim in de namiddag van 1.30 tot 3.30 uur. Oproepkaarten voor het afhalen van deze kaartjes worden niet meer gezonden. Tweede Distributiestamkaart en C.M.- kaartje meebrengen. Aanvragen werkkleding. Van 12 tot 17 Januari bestaat wederom gelegenheid om collectief bonnen voor werkkleding aan te vragen voor bedrijven waarin 5 of meer werkkleding dragende arbeiders(sters) werkzaam zijn, met uitzondering van uni- formdragend, administratief en toezicht houdend personeel. De aanvraagformulie ren M.D. 333-26 en M.D. 333-27 in duplo kunnen worden afgehaald Maandag 12 Jan. a.s. te Hillegom, Huize Treslong en te Lisse, Distributiekantoor, Hereweg, van 9 tot 11.30 v.m. en te Sassenheim, Distribu tiekantoor, van 1.30 tot 4 uur n.m. De aanvragen moeten worden ingediend op: Dinsdag 13 Jan. A—F. Woensdag 14 Jan. GK. Donderdag 15 Jan. L—R. Vrijdag 16 Jan. SZ te Hillegom en Lisse in de voormiddag van 9 tot 11.30 uur en te Sas senheim in de namiddag van 1.30 tot 4 uur. Iedere werkgever wordt dringend aangeraden van deze gelegenheid ge bruik te maken, daar er na deze data voorlopig geen mogelijkheid zal zijn werkkleding collectief aan te vragen. Heemstede-Bennebroek Aanvragen transportbanden voor bedrijven Tot 24 Jan. a.s. kunnen banden voor transportfietsen en carriers dagelijks, behalve Donderdags en Zaterdags aan loket 2, kamer- A, kantoor Binnenweg 160 worden aangevraagd. Aanvragen inschrijvingsbewijzen voor rijwielbanden Personen, die in de maanden Februari t/m Juni 1947 bonnen voor één of twee buitenbanden hebben ontvangen, kun nen van 12 t/m 16 Jan. aanvraagformu lieren voor rijwielbanden afhalen en indienen aan loket 2, kamer A, Bin nenweg 160, dagelijks van 9J.2 en 23 uur. Stamkaarten meebrengen. Aan hen, die tussen 1 Juli '45 en 31 Jan. '47 voor de laatste maal buitenbandenbonnen ontvingen en verzuimden z.g. inschrij vingsbewijzen af te halen, wordt in het zelfde tijdvak hiertoe aisnog gelegen heid geboden. Na-uitreiking bonkaarten In plaats van Maandag 19. Jan. zal op Zaterdag 17 Jan. a.s. de na-uitreiking bonkaarten plaats vinden, houten ge bouw Binnenweg 160, tussen 911 uur. De Vereniging voor huishoudelijke voorlichting organiseert Woensdag 14 Januari a.s. een gezellige avond voor de leden, die opgeluisterd zal worden met muziek en lichtbeelden en waarbij de leden een introducé mogen mede- nemen. De bijeenkomst begint 7.45. De Hillegomse voetbalverenigingen .Hillegom" en „Hillinen" hebben verga derd, maar zjjn niet tot het resultaat, fusie tussen de twee verenigingen, ge komen. Doordat de vereniging „Hillegom" haar voetbalterrein verliest is het voortbe staan van deze vereniging moeilijk of zelfs onmogelijk geworden. Daarom is men er over gaan denken de vereniging op te heffen en haar leden te adviseren samen te gaan met de andere neutrale vereniging „Hillinen". Deze plannen zijn niet doorgegaan en zullen nu wel voor goed van de baan zijn. „Hillegom" poogt nog steeds een op lossing te vinden voor zijn terreinmoei- hjkheden, maar als deze niet gelukken zal Hillegom in het volgende seizoen een voetbalvereniging minder tellen. Zoals men weet telt „Hillegom" een groot aan tal katholieke leden en naar aanleiding van het feit dat deze vereniging gaat verdwijnen achtte de zeereerw. geeste lijkheid het goed deze katholieke sportliefhebbers nu te wijzen op de wens der Ned. Bisschoppen ,,dat katholieken zullen spelen in katholieke clubs." Indien er voorheen als reden werd aangevoerd, dat men zijn club niet in de steek wilde laten en dat men bij overschrijving 'n jaar zou moeten wachten eer men in de katholieke sportverenigingen zou mogen medespelen, kan men die redenen, nu „Hillegom" opgeheven zal worden, niet meer laten gelden. En er is in onze plaats een flinke katholieke club, ni. „Concordia", die volkomen in staat is een grote ledenaanwas op te vangen, en ook in andere opzichten is er, om te be ginnen voor de katholieke leden van een te ontbinden „Hillegom" al zolang een vereniging waar ze eigenlijk hoor den. De kath. Jeugraad heeft een „Comité van Ontspanning" in het leven geroepen. Na het slagen van het experiment: een ontspanningsavond voor de jeugdleiders en -leidsters, werd Donderdagavond in „Flora" de eerste C.V.O.-avond voor groot verband georganiseerd. Kapelaan Verheul opende de avond. Het C.V.O., onder voorzitterschap van de heer C. v. Maris, beoogt, het samenbrengen van de gehele kath. jeugd van boven de 18 jaar. Zij organiseert ontspanningsavonden in de ruimste zin van het woord. Er is ge legenheid tot dansen, volksdansen, de clamatie, voordrachten, toneel enz., alles in besloten kring. Als speciale attractie van deze avond trad de Haarl, Volks dansclub „Terpsichore", onder leiding van de heer Voges, op, die enkele de monstraties gaf. Deze eerste avond houdt een belofte in voor de toekomst. Er heerste een gezellige, intieme sfeer en er waren ruim 140 van de 250 leden der gezamenlijke verenigingen aan wezig. Naar wij vernemen, organiseererï de verkenners en gidsen der St. Joseph- parochie een „Winterkermis", welke 16, 17 en 18 Januari in het St. Joseph- parochiehuis gehouden wordt, ten bate van genoemde verengingen. Men is in het bezit gekomen van een gehele ker- misinstallatie, zij het dan ook in het klein, maar groots genoeg om heel Hille gom die dagen in kermisstemming te brengen. De medewerking is groot en dienovereenkomstig zijn er waardevolle prijzen. Zij, die in 1947 verzuimd hebben de extra schoenenbon die bij een verjaardag van een kind, geboren in een der jaren 1932 tot en met 1945, verstrekt wordt, af te halen en dus nog over bon 604 van het inlegvel beschikken, worden nog één maal in de gelegenheid gesteld om deze bon af te haien en wel te: Hillegom, Huize Treslong, Dinsdag 13 Januari a.s. van 9 tot 11.30 uur v.m.; Lisse, op het Distributiekantoor Heren weg, Maandag 12 Januari a.s. van 1.30 tot 4 uur n.m.; Sassenheim, op het Distributiekantoor, Maandag 12 Januari a.s. van 9 tot 1.30 uur n.m. Medegebracht moeten worden de stam kaart en het inlegvel van betrokkene. De uitreiking van schoenenbonnen vol gens cijferaanwijzing wordt nog nader gepubliceerd. Alvorens de wedstrijd tussen Hille gom II en E.M.S. II begon, wisselden de voorzitters der beide clubs de beste wensen in verband met de jaarwisse ling. Daarna ving de laatste der 4 dor penwedstrijden aan. De wedstrijd had tot uitslag: Hillegom II E.M.S. II A. DonijsJ. v. d. Henst 02 J. WilhelmusP. Vermaes Sr. 02 H. HeemskerkJ. Klinkenberg 20 A. v. HovickA. Meine 20 A. v. SteijnJ. Liefhebber 02 W. SchramaE. Louter 20 A. de HeerC. Otte 02 D. AlgeraR. v. d. Vosse 20 J. v. BerkelT. Vermaes Jr. 20 K. KeyzerH. de Gier 20 Hillegom II tegen E.M.S. n 128 HILLEGOM. GEBOREN: A. Jansen en A. van Dongen z; C. F. van Kempen en A. Smit d: L. J. van der Zon en G. Mulder z; G. H. Jansen en C. F. Veld- huijzen van Zanten d. GETROUWD: J. J. Berkhout en A. Barnhoorn; W. Warmerdam en A. Eic- kenberg. In de wedstrijd Flora I (Noordwijk) Bonte Koe I (Voorhout), gespeeld voor de eerste klasse van de Lisser Biljart Kring, wist H. v. d. Voort, no. 1 van de biljartver. „Flora", een prachtpres- tatie te behalen door in 10 beurten 200 carb. te soren. Dit is de beste partij, die in deze competitie is gespeeld. Flora I is thans een gevaarlijke concurrent voor Luto geworden. De uitslagen waren: H. v. d. Voort (Flora) J. Heerings (B. K.) W. Slootbeek (Flora) B. Werkhoven (B. K.) J. v. d. List (Flora) J. v. Steijn (B. K.) C. Polm (Flora) J. Zuidhoek (B. K.) Flora I (Noordwijk) Excelsior (Lisse) veroverde opnieuw een punt door een gelijk spel tegen zijn plaatsgenote Dorus Rijkers. De uitslagen waren: J. Duivenvoorde (Exc.) 200 C. Slootbeek (D. R.) 69 B. Duivenvoorde (E.) 124 G. v. Eyck (D. R.) 150 Th. Duivenvoorde (E.) 110 C. Slootbeek (D. R.) 150 B. Tjallonks (Exc.) 150 Chr. v. d. Meer (D. R.) 62 Excelsior IDorus Rijkers I 44. pnt. brt. h.s. gem. 200 10 56 20.— 93 10 54 9.30 150 47 14 3.19 121 47 16 2.40 150 32 22 4.68 62 32 9 1.93 150 47 17 3.19 99 47 13 2.10 Bonte Koe I co 15 46 13.33 15 24 4.60 41 16 3.02 41 23 3.65 37 17 2.97 37 24 4.05 43 24 3.26 43 7 1.44 Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond te Den Haag heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem een adres gezonden, waarin het verzoekt de toestand bij de Haarlemse Orkest vereniging te onderzoeken. De gang van zaken bij de H.O.V. is, zo schrijft het hoofdbestuur, weinig bevredigend. De exploitatie van het orkest kan niet'lan ger in handen van uitsluitend particu lieren blijven, zo meent de bond. De ge meentelijke bemoeiing dient verder te gaan dan tot het verstrekken van een belangrijke subsidie. Bij de financiële verantwoordelijkheid zou de gèmeente de zeggenschap, die bij die verantwoor delijkheid past, moeten hebben. Niet al leen is de tegenwoordige vorm van ex ploitatie een historisch overblijfsel zon der zin; deze blijkt bovendien een ern stige belemmering te zijn voor de artis tieke ontplooiing van 't orkest. De mu sici, die toch wel in de eerste plaats én belanghebbend én deskundig zijn, heb ben tot op heden eveneens geen enkele zeggenschap. Over de tegenwoordige toestand be reiken het hoofdbestuur van de zijde der leden bij voortduring klachten. De wij ze, waarop het bestuur Zijn taak ver vult, is voor hen een bron van grote zorgen. Het ondeskundig geliefhebber van het bestuur der H.O.V. brengt aan het artistieke peil van het orkest grote" schade toe en de orkestleden vragen zich af, waartoe dit in de toekomst nog kan leiden. De heer Hartvelt werd benoemd tot dirigent en directeur van het orkest, zonder dat het orkest in deze benoeming werd gekend. Het oordeel van het or kest is, dat de heer Hartvelt voor zijn taak volkomen ongeschikt is. De bond Hillegom II speelde Donderdagavond tegen Vios 3 van Lisse, het werd een gelijke uitslag 44. De jaarfeesten der katholieke arbei dersbeweging zijn weer in ere hersteld. Vijf avonden zal de grote zaal van "het Concertgebouw gevuld zijn met de ruim 3000 leden, vrouwen en verloofden van de katholieke arbeidersbeweging. Gisteravond opende de plaatselijke voorzitter, de heer A. Angenent, de tweede avond van de serie van vijf Hij sprak er zijn voldoening over uit," dat thans een traditie in ere hersteld is en dat de jaarfeesten, welke onder de Duitse bezetting onmogelijk waren, nu weer doorgang kunnen vinden. Spr. hield'een pleidooi voor de rederijkers kamer Alberdingh Thym, om deze ver eniging te steunen door het donateur schap. Vervolgens wekte hij de aanwe zigen op mee te leven met de belangen van de katholieke arbeidersbeweging, om het werk van de kringen te steunen en de avonden, welke de kringeri orga niseren te bezoeken en daadwerkelijk te steunen. Hiervoor deed spr. een beroep op de vrouwen en verloofden. De voorzitter deelde dan mede, dat het bestuur het fonds „Hulp in Nood" weer in het leven heeft geroepen en dat op de feestavonden hiervoor een collecte zal worden gehouden. Met ©en krachtige aanbeveling tot be strijding van de volksziekte, de tuber culose, deed spr. een beroep'op de aan- wezigep donateur te warden van de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht." Dit jaar zal de Dioc. Bond zijn zestig jarig bestaan vieren en als feestgave wil de feestcommissie een fonds stichten voor een rustoord voor uitzending van zwakke moeders en kinderen, waarvoor dan per lid een gulden wordt gevraagd. Na dit openingswoord trad nu voor het voetlicht de -rederijkerskamer Al berdingh Thym, met het toneelspel in drie bedrijven van Gerard Nielen: „De man die terug kwam." Dit toneelwerk werd met belangstel ling en volle aandacht door alle aanwe zigen gevolgd; het werd met een dank baar applaus na ieder bedrijf beloond. Tenslotte nog de mededeling, dat de nieuwe afdelingsvlag gereed gekomen is. Zy stond op het podium. meent, dat het beter is één goede diri gent aan te stellen in plaats van twee, die niet in staat zijn het orkest op een behoorlijk peil te brengen. Naar de me ning van de bond zou met de zakelijke leiding van de H.O.V., welke zo'n be langrijke plaats inneemt in het Haar lemse muziekleven, een deskundige, dus een musicus, moeten worden belast. Deze zou aangesteld dienen te worden door de gemeente, na overleg met het Rijk en de leden van het orkest. Een bestuur, samengesteld uit verte genwoordigers uit het orkest, van de ge meente en eventueel van het Rijk en voorts uit de burgerij, zou deze deskun dige terzijde moeten staan. In vrijwel alle orkesten, met uitzondering dus van het Haarlemse, zijn de musici in het be stuur vertegenwoordigd. Het hoofdbestuur eindigt zijn adres met de hoop uit te spreken, dat de ge meente zal overgaan tot de voorgestelde reorganisatie. Met een enigszins beklemd gevoel door het nieuwe en het vreemde, dat hem te wachten "staat, stapt de blonde Jan, die in het beschermende gezelschap van zijn vader is, het gebouw Prinsen Bolwerk 1 binnen, waar het R.K, Bureau voor Beroepskeuze zetelt. Het is er dan eindelijk van gekomen. Reeds lang liep vader met de gedachte rond met zijn zoon eens eeil bezoek te brengen aan het pas opgerichte bu reau, ofschoon hy er eigenlyk niet zo'n erg hoge pet van op had. Hoe kunnen nu buitenstaanders, al mogen ze nog zo geleerd zyn, na een hoe noemen ze dat ook weer psychotechnisch onder zoek van een dag precies zeggen, welke studie en welk beroep het meest ge schikt zijn voor zyn kind, dat hij zelf al jaren kent. Maar heeft hij inderdaad Jan leren kennen en weet hy wat voor mogelyk- heden in zyn jongen schuilen? Vader moet bekennen, dat hy daar In al die jaren niet achtergekomen is. Jan zit nu in de 2e klasse van de M.U.L.O. Hij is vlijtig, maar heeft een zware dobber. Vooral met de talen suk kelt de jongen erg. Vader twijfelt, wat hy met hem aan moet; van school ha len en een vak laten leren of door laten studeren? En hy koestert een stillp hoop, dat het R.K. Bureau voor Beroepskeuze hem een goede aanwijzing kan geven. Dit alles overpeinst vader, voor hy met zyn zoon de kamer in gaat, waar de psycholoog hen op prettige wyze ont vangt. Er worden wederzijds verschil lende vragen gesteld en er moet een fornjulier worden ingevuld. De eigenlijke psychotechnische test geschiedt te Am sterdam in de 2e Constantijn Huygens- straat. Korte tijd nadat Jan werd onder zocht, kwam het schriftelijk rapport van het bureau thuis. Het was voor vader een openbaring, want daarin stond niet alleen, welke studierichting en welk be roep het meest geschikt waren voor Jan, ook vond hy een nauwkeurige beschry- ving van het karakter van zijn zoon. Jan, zo las hij, is een jongen met een middelmatige intelligentie in taalkun dige richting, relatief iets minder dan in wiskundige richting. Het practische ver stand is behoorlijk. De technische aan leg is goed te noemen, de handvaardig heid, speciaal voor het fijnere werk, is voldoende. Het concentratievermogen van Jan Is slechts matig. Het logisch geheu gen is voldoende. Het meer practische werk ligt hem beter dan het intellec tuele. Het, arbeidskarakter is gunstig, indien hy althans wat meer overleg toont en met groter zelfvertrouwen werkt. Tegenover ouderen is Jan bedeesd; bij bezit een min of meer-gesloten ka rakter. De jongen is wat onzeker en nerveus. De verstandelijke aanleg is Voor het volgen van M.U.L.O.-onderwys vol doende te achten en er is geen reden te adviseren dé school te veriaten. Men bemoedige hem zoveel mogeiyk by zijn studie en voere zijn zelfvertrouwen op. Als mogeiyk toekomstig beroep is aan- bèvelenswaardig: etaleur, zowel zyn tekenvaardigheid als fantasie zyn be hoorlek, bovendien heeft hy interesse. Ook zou Jan voor meer technische be roepen geschikt zyn, zoals; instrument maker en ook goud- of zilversmid. Een maquette van het nieuwe „Haarlem"-veld, dat zeer waarschijnlijk in September van dit jaar zover gereed zal komen, dat de H.F.C. Haarlemmet het nieuwe voetbalsei zoen weer op eigen terrein zal kunnen spelen. De tribune, zoals zij hier is afgebeeld, zal nog niet gebouwd kunnen worden. Aangekocht is de overdekte tribune van de wieler baan op Wleringen, die voorlopig dienst zal doen. De lichtmasten, welke waren onder gedoken, zullen weer verrijzen. Als men in Haarlem-Noord een kijkje gaat nemen, kan men zien, dat de uitvoering van het nieuwe plan reeds gevorderd is. Vader was zeer tevreden over het rap port, dat in werkeiykheid nog uitvoeri ger is. Verschillende conclusies, vooral betreffende de eigenschappen van zijn zoon, kon hy zelf beamen; daardoor was hij er tevens van overtuigd, dat de ad viezen voor de te volgen "studierichting en het te kiezen beroep even deskundig zouden zijn. Ruim twee maanden is het R. K. Haarlems Bureau voor Beroepskeuze aan het Prinsen Bolwerk in werking. De gegadigden, die zich sinds begin No vember op de Donderdagavonden van 6.30 tot 7.30 uur meldden, zijn reeds allen op de hoogte van het resultaat van hun psychotechnische test en tonen zich dankbaar en enthousiast. Mogen alle ouders het grote nut van een dergelijk onderzoek voor hun kin deren inzien. Vooral de jongens en meisjes van de laatste klasse der lagere school, die voor de keuze staan: verder studeren of een vak, is een wetenschap pelijk verantwoord onderzoek van de capaciteiten gewenst. Doch ook voor degenen, die reeds de M.U.L.O. of een middelbare school bezoeken en sukkelen met de studie is een test van belang, evenalg voor hen, die al een bepaald vak of beroep gekozen hebben en voelen, dat zij daarvoor minder geschikt zijn. Zaterdag 10 Januari organiseert de H. Z. en P. C. „De Waterratten" een drie kamp, in het Sportfondensbad, tussen de verenigingen: Amsterdamse Dames Zwemclub, Hollandse Dames Zwemclub en De Waterratten. Het programma ver meldt onder meer 400 m. borstcrawl dames,, 3 x 33 1/3 rr. wisselslagestafette meisjes 13 en 14 jaar, 3 x 33 1/3 m. wisselslag persoonlijk meisjes 15 en 16 jaar, 100 m. borstcrawl dames nieuwe lingen, 10 x 66 2/3 m. borstcrawl-esta- fette dames, enz. Aan de start zullen o.m. verschynen H. Termeulen, HDZ, J. van Waard DWR en G.,Galliard ADZ; aan het eind wordt een polowedstrijd gespeeld DWRHE® meisjes-adlpiran- ten. Bij K. B. van 7 Januari is met in gang van 1 Februari tot burgemeester van Zandvoort als opvolger van de heer H. van Alphen benoemd mr. H. M. van Fenema, een zakenman, die thans bij Utrecht woont en enige tijd waarne mend burgemeester van Woerden en Woubrugge en daarna adj.-directeur van het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen in Den Haag geweest is. Mr. Van Fenema is 43 jaar, Christelijk en bij geen politieke partij aangesloten. De nieuwe burgemeester van de badplaats wordt geschetst als een man, die uiter mate geschikt is om het werk van de heer Van Alphen over te nemen. Het is een zeer actieve persoon en een vlot spreker, die van handelen houdt. In de korte tijd, dat hij wnd. burgemeester was, heeft hy getoond, de vraagstukken van deze tijd volkomen aan te kunnen. Zandvoort is een gemeente, waar mr. Van Fenema de wederopbouw met kracht zal kunnen bevorderen en als burgemeester van een badplaats zullen zijn buitenlandse ervaringen hem zeker te stade komen. Maandag komt de nieuwe burgemees ter kennismaken op het raadhuis. Hedenavond van 23.20 uur tot 24.00 uur en Zondagavond van 22.50 uur tot 24.00 uur zal de K.R.O. over Hilversum I een, in Indië opgedragen, Nachtmis voor militairen uitzenden. Van deze Mis hebben verschillende troepenonder delen de gezangen uitgevoerd. De radio dienst der Ned. Strijdkrachten heeft ter plaatse opnamen gemaakt. De uit zending vergt 2 uur, vandaar dat deae over twee uitzendingen is verdeeld. Voor de eerste klas competitie in de Ned. Dambond werd bovengenoemde wedstrijd gespeeld in het clubgebouw van H.D.C. De wedstrijd verliep uiter mate spannend. De T.E.P.-ers weerden zich kranig en wisten door een zege zich veilig te stellen voor degradatie. Een waardig besluit dus der competitie. De Topscore Prijs werd gewonnen door D. A. Rump. Zijn score 12 punten uit 9 partijen is van bord 2 zeer goed te noe men r,wordt wel eens gezegd, dat iedere Nederlander twee steden naar zijn hart heeft, Amsterdam en de plaats van zijn inwoning. Voor de Haarlemmers is het erg moeilijk er zo over te den ken, want zy zitten zo dicht bij de grote broer, dat ze menen steeds op hun qui vive te moeten zyn om niet onderste boven gelopen te warden. De Amster dammers kunnen wel adverteren: koopt in Amsterdam, ge ayt er in een kwar tier, maar de Haarlemse zaken zouden met een omgekeerde actie niet veel be reiken. Voelt nu waarom het geweer steeds in de aanslag staat? 2teker, als ze een goede opera willen horen en zien, gaan de bloemenstedelingen naar Mo- tum maar als het zomer is en al die dui zenden Amsterdammers door hun stad trekken denken ze: als je de zon zoekt, trek dan uit de hoofdstad van het lieve vaderland. Moet U die opmerkingen op het voetbalveld horen als Ajax hier komt spelen. „Ik vind het alleen al fijn" aldus een chauvinist „als Ajax verliest, omdat ze daar in Amsterdam denken dat zij alléén voetballen kunnen." Dat is niet sportief en ik vind het een schande zulke uitlatingen in het openbaar te moeten aanhoren, ook al weten ze alleen in Haarlem wat van voetballen af. Maar dan is Iets anders ook niet in de haak en ik roep u weer op tot een protest. 'In Amsterdam vraag ik een collega: kom je eens bij ons op de redactie aan? Even aarzelt hij en dan krijg ik ten antwoord: zie je. dat zou ik wel willen, maar je gaat Haarlem eigenlijk altijd voorbij. De trein brengt je van Amster dam naar Den Haag óf Rotterdam en Zie je wel, dat we voor de bewoners van die stad op palen moeten oppas senals ze de kans krijgen kennen ze je niet eens AM8TBRDAMSOHB BMTTTTG HU. f» Een brutaal geval van ontvoering, waarbij het leven van de betrokkene de inzet was voor een buitensporig hoge losprijs, houdt op het ogenblik in Rot terdam de gemoederen bezig. Een bekende 71-jarige tabakshandelaar in het Oosten van de stad krleg Maandagavond omstreeks zes uur bezoek van enkele mannen, die voorgaven van de P. R. A. C. (Politieke recherche afdeling colla boratie) te zijn en hem uitnodigden in een voorstaande auto te stappen, omdat de man voor een of andere zaak met een paar getuigen geconfronteerd moest worden. De schatrijke tabakshandelaar was zich geen kwaad bewust en informeerde, wat er eigenlijk aan de hand was, maar toen hem verzekerd werd dat hij binnen tien minuten terug zou zijn gaf hü zich gewonnen en stapte in. Nu begon een rit door de stad, waarbij hij eerst door de beide mannen, tussen wie hy in zat. in het gezicht werd geslagen en daarna geblinddoekt. Op een adres in het Noorden ging men met hem naar binnen. De oudo man, die ondersteund moest worden, werd daar in een kelderruimte op enige rommel in een hoek neergelegd, waar na hy aan handen en voeten gebonden werd. Toen begonnen de „heren" met hun dreigementen en pogingen tot af persing, nadat ze tevoren zijn zakken hadden leeggehaald en alle geld en sie raden hadden buitgemaakt. Het kwam hierop neer, dat hij twee brieven moest schrijven aan zijn procuratiehouder. De eerste moest niets meer zijn dan een of ficieel stuk, dat eventueel aan zijn bank getoond kon worden en waarin de pro curatiehouder volmacht kreeg een exor bitant groot bedrag, dat in de vijf nul len moest lopen, te incasseren en op een nader omschreven wijze af te dra gen. De tweede brief bevatte de meer vertrouwelijke mededeling, dat de oude man gevangen zat en gedood zou wor den, indien niet binnen veertien dagen de losprijs was betaald. Mocht de politie in de zaak gemengd worden, dan was het met het leven van de man gedaan. Eerst werden de brieven naar het huis van de procuratiehouder in Hil- ligersberg gebracht en toen men daarvan terugkeerde, werd begonnen in de kelder voor enige warmte te zorgen. De blinddoek, die hij had mo gen afdoen voor het schrijven van de brieven, kreeg hij nu niet meer voor, maar zijn ontvoerders hoedden zien voor herkenning door het voordoen van een masker. Het werd zyn geluk, dat er geen kachel aanwezig was en een der aanwezigen vertrok om een electrisch kacheltje te halen. De bei de overgeblevenen begonnen nu een zaakje ojfl eigen houtje. Ze vertelden de oude man, die geheel van streek was, dat ze zijn leven wilden redden en hem naar buiten brengen, als nii nog dezelfde avond een flink bedrag fourneerde en een groter bedrag in het vooruitzicht stelde tegen flinke waarborgen. De tabakshandelaar stemde hierin toe en inderdaad werd hy naar buiten gebracht. In een café werd een taxi op gebeld en gezamenlyk ging de tocht te rug naar het woonhuis van de ont voerde Inmiddels was er daar thuis iets ge beurd. De ongeruste familie had een zoon opgebeld, die onmiddellyk met zijn schoonvader zowel bij de P.R.A.C. als by de politie informeerde, hetgeen tot aangifte leidde. Onmiddellijk ging een rechercheur mee naar het woon huis om alle inlichtingen te verzame len, die hy kon krijgen.Deze recher cheur was nog aanwezig, toen de oude man weer thuis kwam. Deze smeekte de politieman zich er buiten te houden, omdat ny voor de uitvoering van alle dreigementen vreesde en de rechercheur hield zich alsof hy het met de ontvoer de eens was, maar zon op middelen om de boeven te pakken te krygen. Terwijl de 71-jarige zich met een grote som gelds, welke zijn zoon hem verschafte, naar de buitendeur ging om te betalen, volgde de rechercheur hem onopgemerkt in de gang en zag ergens Het competitie-programma verloopt dit seizoen wel uitermate vlot. De meeste elftallen zijn reeds een fUnk stuk over de helft en omdat bovendien in vrijwel alle afdelingen de spanning volop aanwe zig is, wordt de eindfaze van de strijd met meer dan gewone belangstelling te gemoet gezien. Daarby moeten we con stateren dat verschillende onzer vierde klassers aardig in de knel zitten en voor onze derde klassers nog heel wat lastige wedstrijden op het programma staan. In de Noordelyke derde klasse gaat het overigens gesmeerd. Vitesse blijft vriend en vyand verrassen en zag zyn positie in de laatste weken aardig verbeterd. A.s. Zondag krijgen de Castricummers echter een zeer lastige tegenpartij te bekampen. IVV behoort tot de sterkste ploegen in deze afdeling en een overwinning op dit elftal zou voor Vitssse betekenen dat een moeilijke klip is omzeild. Komaan dan, Vitesse! Ook de wedstrijden van DEM en ADO zullen de nodige moeilijkheden opleveren. De Wykenaren moeten bij DTS op bezoek en de wetenschap, dat een succes op de club uit Oud-Kars pel zo goed als alle gevaar doet verdwy- nen, geeft ons de moed een Wyker zege te voorspellen. Ook ADO zou zich vol komen veilig kunnen wanen wanneer thuis van' De Germaan werd gewonnen en ook daar houden we het maar op. Een niet minder lastig geval krygt WE op te knappen. De badplaats-club moet in Wormerveer QSC bekampen en omdat WE vanwege de opleving in de lagere regionen de punten nog heel goed kan gebruiken, ja, zelfs nog wel broodno dig kan hebben, zullen de jongste der- de-klassers er goed aan doen minstens met één puntje huiswaarts te keren. Wanneer wij spreken dat onze vierde klassers in de knel verkeren, geldt zulks niet zozeer voor IEV, dat vry veilig staat, maar toch best een puntje kan gebrui ken. Misschien wordt dit laatste thans tegen USVU behaald. Slechter is het gesteld met DSS dat de laatste tyd bepaald ongelukkig speelt en nu tegen Heemskerck ook niet zonder meer zal winnen. Maar de club van Zand_ berg, Bosdyk en Kapteyn is o.i. toch te goed voor de onderste plaats en zal dus alles op haren en snaren zetten om met de winst thuis te komen. Een optimis tischer geluid kunnen we ten opzichte van NAS laten horen, dat vanwege de laatste resultaten nog een zeer behoor- lyke kampioenskans heeft. Zaak Is nu zelf niet meer te struikelen. Zeker niet tegen Spaarnevogels. In de derde klasse van District II is de aardigheid er voor de diverse deelnemers bijna af omdat HBC de titel voor het grijpen heeft. De Heemstedenaren zul len echter nog twee weekjes geduld moe ten hebben en misschien dat de concur renten in die periode nog wel zo vrien- delyk willen zijn punten te verspe len. Als b.v. TYBB van Westerkwartier verliest zou de club van Van Turnhout definitief zyn uitgeschakeld. Grote spanning heerst er in de vierde klasse en in de stryd om de onderste plaats zijn drie van de R.K. ploegen nog zeer sterk geïnteresseerd. Maar WSB zou zich volkomen veilig kunnen wanen wanneer het de belangryke ontmoeting tegen Hillegom tot een goed einde brengt. Maar voor BSM blyft de toekomst duister omdat de Bennebroekers by Lug- dunum een zekere nederlaag tegemoet gaan, maar Lisse kan toch wel een puntje thuis houden tegen DOSR. En Teylingen achten we In staat by Bodegraven de puntjes weg te halen. Haarlem: Noorder Sportpark EDO DWS. Verder: TYBBWesterkwartier, HFC—Zaandijk, Schoten—RKWA, THB SNA, VVD—ADW en DCO—ASR. Heemstede: Sportpark: RCHODS. Hillegom: HillegomWSB. Lisse: LisseDOSR. Halfweg: NASSpaarnevogels. Zandvoort: Zandvoortm.WA. Bloemendaal: BloemendaalWMS en VI. Vogels—ASVK. Beverwijk: VSVHermes DVS, Kin- heimBeverwijk. Heemskerk: ADODe Germaan. Castricum: VitesseIW. IA: ConcordiaGeel Wit, TYBB 2 Kinheim 2. 1B: SpaarndamZandvoort- meeuwen 4, Hillinen 2Schoten 2, Hoofddorp BoysHaarlem 3A, DEM 2—- HFC 3. DSK—EDO 4. 2A: Haarlem 5Kennemers 4, DCO 2 Spaarnestad, ETO 2—Vogelenzang, HFC 4—WH, Terrasvogels 2—DEM 3. 2B: Schoten 4DSS 2, Stormvogels 3 EHS 2, VSV 4—HFC 5. 2C: DIO 3— TYBB 3. Haarlem 6Kinheim 3. 2D: Velsen 3Schoten 3. 3A: EHS 3—Velsen 4, Haarlem 3—IEV Resultaten van Zondag 4 Januari le prys (flO.—M. Oudendijk, Walra- venstraat 7, Velsen, 8 pnt. 2e prys (f7.50): C. van Aken, Pleiaden- straat 37, Haarlem, 8 pnt. 3e prijs (f5.Joh. J. Lankhorst, Vos- maerstraat 31, Haarlem, 8 pnt. 4c prys (f2.50): C. B. de Groot, Beeklaan 18a, Hillegom, 7 pnt. De prijswinnaar met zeven punten werd geloot uit een groot aantal „zeven". Aan de kop van de competitie staan thans: H. J. Prins en G. Vermolen met 80 pnt.; M. Knippers, 79 pnt.; F. Boots en H. Schaut 77 pnt.; B. J. Hartgers en B. Langelaan met 76 pnt. 2 WH 2—Concordia 2, RCH 8—DSK 2. 3B: DSS 3—VVB 4. 3C: EDO 5—Velsen 5, Spaarndam 2Kennem. 6, Haarlem 10 —HFC 6. 3D: DEM 4—Waterloo 2, EDO 6—Nw. Vennep 2, OG 3—Spaarnevo gels 2. 3F: HBC 4—Kinheim 4. 4A: IEV 4—Kinheim 5, DSK 3—DEM 5. 4B: WE 3—DSB. 4C: Ripperda 4— EHS 5, Stormvogels 5—IEV 5. 4D: DIO 5Spaarndam 3, VVH 3EDO 7. 4E: DCO 5DIO 6, Zandvoortmeeuwen 7 HBC 5, Hillegom—Vogelenz. 2. THB 6—DIOS. 4F: HBC 6—Schoten 5, SVY 3 Ripperda 6, VVD 4DIOS 2. 4G: HBC 7Bloemendaal 6, EDO 9—DSB 2. HBC 7Bloemendaal 6, EDO 9DSB jf. 4H: Nw. Vennep 3Ripperda 7, v. Nis pen 3—DCO 4. 41: OG 5Kennemers 7. VSV 6—Bloemendaal 7, DSB 3—Scho ten 6. Stormvogels 6—VI. Vogels 4. Jeugdafd.: A: DEM aVelsen a, B: EDO aTYBB a, Halfweg aZand voortmeeuwen a, Ripperda a—RCH a. Junioren: A: BSM aDEM b, OG a Hoofddorp Boys a, Concordia aWE a, C: DIOS a—Geel Wit a. OG b—TYBB b, F: HBC c—DEM c. I: Velsen c—TYBB e. DSS b—HBC e. DEM d—HBC d. Adspiranten: L: TYBB e—HBC d. DSS b—Geel Wit c. O: Velsen c—WE b. R: TYBB i—TYBB h. TYBB i—Geel Wit e, HBC e—Geel Wit d. OG c—DSS c. in een josje by het huis een man staan. Op slinkse wyze sloop de politieman er heen en nog voor de man, die zelf over twee vuurwapenen beschikte, er erg in had, blonk hem de loop van een pistool tegen, met het bevel „handen omhoog." De anderen maakten zich daarop uit de voeten, maar de verraste misdadiger kon niet anders doen dan mee naar binnen gaan. Daar werd hy van zyn wapens ontdaan. Per telefoon werd nu op het hoofd bureau van politie om assistentie ge vraagd, die spoedig kwam. De mishan delde tabakshandelaar werd nu naar het ziekenhuis gebracht om verbonden te werden, terwijl de arrestant op het hoofdbureau terecht kwam. Het bleek een 33-jarige meubelmaker te zijn. Deze wees later het adres in het Noorden aan, waar de bewuste kelder zich bevond en zo kon de politie omtrent de loop van zaken een heel eind verder komen. Ook een tweede arrestatie werd verricht. Dit betrof een vrijgelaten politieke delin quent, een 49-jarige kaashandelaar even als de meubelmaker een goede bekende van politie en justitie. De bewoners van het bewuste huis in het Noorden ver klaarden de kelder voor zes gulden per week aan de kaashandelaar verhuurd te hebben. Deze had gezegd: verbaas u maar niet als we op ongewone tijden binnenkomen, want het is de bedoeling, dat we wat smokkelwaar voor de zwarte handel binnenbrengen. De auto, waar mee de ontvoering geschiedde, was voor een dag door de kaashandelaar ge huurd. Hij chauffeerde de wagen zelf. De politie zet het onderzoek nog voort. Hoewel we reeds in 1948 leven, is het toch interessant enige cijfers over te nemen uit het Provinciaal Blad, waarin de loop der bevolking in de Noordhol landse gemeenten in 1946 geschetst wordt Op 1 Januari 1947 bedroeg het aantal inwoners 1.759.499, een jaar tevoren 1.692.390. Er werden 35.294 meer burgera geboren dan er overleden. Er vestigden zich in de provincie 31.815 meer burgera dan er vertrokken. In het dorpje Middelie, dat 510 inwo ners telt, overleden 7 personen en wer den er 6 geboren. Dit negatieve cijfer werd in geen andere gemeente verkre gen. Wel hebben verschillende gemeen ten een nadelig verschil tussen vestiging en vertrek, zoals bijvoorbeeld Andijk, waar 122 meer vertrokken dan zich ves tigden, vervolgens Anna Paulowna met 190, Barsingerhorn met 154, Bovenkarsoel met 141, Langedijk met 109, Medemblik met 196, Midwoud met 57, Oude Niedorp met 47, Urk met 107 en talrijke andere plattelandsgemeenten. Er is dus een op merkelijke trek naar de grotere steden merkbaar geweest. En over het algemeen is de bevolking van dit soort gemeenten dan ook in haar totaal teruggelopen, soms zelfs zeer gevoelig. Voor ons rayon gelden de volgends cijfers, waaruit blijkt, hoe groot de aan trekkingskracht van deze gemeenten ge weest is: Haarlem 155.759 (150.464); Heemstede 23.760 (22.154); Bloemendaal 19.780 (17.539) en Velsen 40.710 (36.417). IJMUIDEN, 9 Jan. IJm. 70 Zeehond f713.Afgebroken reis met 25 kisten vis. Amsterdam, 8 Jan. 1948. Hoewel het geen gewoonte is bij aan delenemissies na de inschrijvingsdatum de nieuwe stukken de volgende dag reeds te verhandelen, doch eerst de of ficiële toewijzing af te wachten, werd hiervan heden met toestemming van he# beursbestuur afgeweken en kwamen de nieuwste recepissen van aandelen Ko ninklijke en Dordtse PetroL in de no tering. Een eerste koers van 297 voor Ree. Kon. Olie bleek echter wat te hoog gegrepen en spoedig daarop werd dan ook op een circa 10 pet. lager ni veau gehandeld.- Scheepvaartaandelen lagen in door snee gunstiger, hoewel de koersverbete- ringen geen grote omvang aannamen. Cultuurwaarden hadden een vrij vast* grondtoon, doch de affaire bleef be perkt. Onder invlc^d van het gunstige jaai" verslag konden Cert. Ned. Handel Mil" nog enkele procenten aantrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2