WAT ONTVANGEN NEDERLAND j en andere Janden volgens plan-Marshallj T VRACHTVLOOT VAN DE „NEDERLAND" GROTER DAN IN 1939 Nederlandse schepen varen steeds verder uit op de wereldzee VEILIGHEIDSRAAD ALS SALOMON: THANS OVER KASJMIR N' Terechtzitting aan Duitse grens I Het vraagstuk scheepvaart-lachtvaart De „Borneo" reisvaardig Moordaanslag berecht Moet men voor rode CCD-lantaarn stoppen? VRIJDAG 9 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Sovjet-Unie stelt Pakistan haar prijs I Wij gaven gisteren reeds de totaalcijfers van de door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voorgestelde goederenleveranties aan Nederland voor de I gehele periode van het Marshall-plan. In onderstaande staten vindt de lezer thans 1 I gedetailleerde cijfers van de overeenkomstig dit voorstel voor Nederland beschik- bare goederen in de verschillende periodes van het plan. Tevens geven wij een overzicht van de hoeveelheden van de belangrijkste producten, I welke de 15 andere landen, die aan de Parijse conferentie deelnamen, overeenkom- stig het door Marshall verdedigde voorstel zullen ontvangen, indien het Amerikaanse f i Congress, dat het Marshall-plan thans bespreekt, hiermede accoord zal gaan. EIGENAARDIG RECORD Schoolverzuim te Bunschoten en Spakenburg NIEUWE HOOFD AALMOEZENIER Overige artikelen: ±oi Juni 1949 in ionnenveilen 218.000/ kunstmesi 63.O0Ó; vee- voer 388.000; suiker 190.000/- vlees 90i<)00zuivelproducten 8.OO0; ge- droogde vruchten 7300/ rijst 9OO0/ koffie 52.000/ peulvruchten 12.000; fruit 155.000/ cacao 43.000/ thee 12.000/ tabak 36.000/ katoen 74.000; ijzererts 735.000; fosfaat 166.000/ poias 193.000/ hout 2.395.000 kubieke f meter en vrachtauto's 15.550. De totaalcijfers van de belangrijkste producten zijn voor de 15 andere landen, die aan de Parijse conferentie deelnamen, over de gehele periode van April '48 lof Juni '52: Raadselachfige Mailschepen en luchtvaart Nog is de kruitdamp niet opgetrok ken boven Palestina, waarvan de U.N.O. de verdeling tussen Jo- deh en Arabieren heeft gelast, of reeds doet een ander geval zich voor, waarin de mannen van Lake Success Salomon's ^Üsheid moeten trachten te evenaren. Het betreft hier Kasjmir, dat India en Pa kistan elkaar betwisten, en dat nu door India in handen van de U.N.O. is ge- legd. Gelijk men zich nog zal herinne- ï6n, heeft de vorst van Kasjmir enige maanden geleden zijn rijk overgedaan aan de jonge regering van het Hindoese ■kidia. De bevolking van het gewest is evenwel in overgrote meerderheid Mo hammedaans, wil daarom bij Pakistan behoren en is tegen het besluit van zijn heerser in opstand gekomen. Met zoveel succes, dat de ongeveer 15.000 man In dische troepen, die uit New Delhi naar Kasjmir gezonden zijn, de rebellen niet hébben kunnen verdrijven. Naar het schijnt, komt dit voor een deel door de steun, welke de opstande- hngen uit Pakistan wordt verstrekt, en todia denkt er dan ook wel eens over, het kwaad in de wortel aan te tasten eö de grenzen van Pakistan te over schrijden. De publieke opinie in India ten zeerste gespannen door de ge beurtenissen in Kasjmir en aanzien lijke groepen eisen, dat de regering van New Delhi aan die van Karatsji dade- 0k de oorlog verklaart. O.a. de „Hindu stan Times" pleit daarvoor, en in het udischg" schrijven aan de U.N.O. werd bok reeds op gezinspeeld, dat India "5ch genoodzaakt zou kunnen zien, uit Zelfverdediging Pakistan te betreden." «Uquat Khan, de premier van Pakistan, heeft echter duidelijk te verstaan ge- Sbven, dat hij dit als directe agressie °U beschouwen en dus tot een oorlogs- ^klaring zou moeten overgaan. Öézfc oorlog zou op zichzelf nog niet de ^"botste ramp zijn, die hier mogelijk is. éide landen hebben immers slechts :®?ne legers, die een groot gebrek aan eieren, training, materiaal hebben, én die bovendien over vele punten ver- Preid zijn, om plaatselijke oproeren te borkomen of te dempen. Veel erger dan miiitaire operaties zou het echter 1 hn, indien de twee volkéren zelf hun egers zouden helpen. Men zou dan een tzettende, zinloze slachting onder urgerg oproepen, waarbij die van de endsjaab nog een vriendelijke Bcher- utseling zou lijken. Bovendien zou de v-f"?Wélke geheel Azië bevangen udt, dan een geweldige uitbreiding hgen, hetgeen tot vele complicaties n leiden en dus tot iedere prijs voor- kornen moet worden. Pakistan heeft enige tijd geleden een beroep op de regeringen van het w Biritse Gemenebest gedaan, de "éstie-Kasjmir tot bevrediging van jy e Partyen Je regelen. Deze verzoe- »sPogingen zijn mislukt, omdat het r^hiénebest niet beschikte over een Za?hebbend arbitrage-apparaat, dat Paste by een conflict tussen twee Do minions, die zo fel tegenover elkaar stonden en tegelijk zo gierig hun zo juist verworven zelfstandigheid wilden behoeden, als de onderhavige. De volgende stap is nu door India ge- "ét: de zaak is aan de Verenigde Naties voorgelegd, en zij zou reeds in behan deling zijn gekomen, als niet een for maliteit enig uitstel had veroorzaakt. pp°nthoud, dat vooral India onwelkom omdat de militaire situatie zich steeds meer ten gunste van Pakistan ontwik kelt. Het is nauwelijks te verwachten, dat de leden van de Veiligheidsraad, die over Kasjmir moeten spreken, zich zullen laten leiden door geheel objec tieve argumenten. Dit zou voor belange loze rechters al moeilijk zijn, omdat de vraag hier is, of men het tegen de uit drukkelijke wil van een volk genomen besluit van een despoot voor geldig zal verklaren, dan wel deze uitdrukkelijke volkswil als maatgevend moet beschou wen. De rechters te Lake Success zijn allerminst belangeloos; met name Rus land is dat niet. Het heeft zelfs reeds de prijs laten weten, waarvoor Pakistan wei een gunstige Russische houding te Lake Success zou kunnen kopen: een verdrag van vriendschap en bijstand tussen Pakistan en de Sovjet-Unie. Zulk een verdrag heeft, hoe vreemd bolsjewisme en mohammedanisme elkaar ook .zijn, voor Pakistan nog iets aan trekkelijks ook. Pakistan heeft op het ogenblik een veel kleiner leger dan India en het moet, bij gebrek aan zware in dustrie, voor zijn oorlogsmateriaal aan kloppen bij India. Een pact met Rus land echter zou vermoedelijk uitrusting in overvloed opleveren, en bovendien zouden er wel enkele lieden van het Rode Leger als instructeurs overkomen, om de opleiding van het officierencorps en van de troep ter hand te nemen. u de zaak voor de Veiligheidsraad is gekomen, is een gevaar wer kelijkheid geworden, dat men graag had willen vermijden; het con flict is geen aangelegenheid tussen leden vah het Britse Gemenebest ge bleven, doch een geval geworden, waar in ook derden zich kunnen mengen. Zulk een buitenstaander Rusland, is reeds komen opdagen. Via de Veilig heidsraad krijgt Moskou plotseling in vloed in wat vroeger Brits-Indië was, en het zal er ongetwijfeld niet voor terugschrikken deze invloed zo mogelijk ten eigen bate aan te wenden. De kwestie-Kasjmir, die voor Karatsji van eminent belang is, is voor de Sovjet- Unie een middel geworden, Pakistan tot het sluiten van het begeerde ver drag, en dus tot toelating van Russi sche Invloed op het grote schiereiland, te bewegen. Hoe probaat dit middel is, hangt slechts af van de vraag, hoevéél Kasjmir Pakistan ter harte gaat. Het feit, dat Jinnah. de leider van de Indi sche Moslems, Zijne Britse Majesteit als hoofd van rfet Dominion vertegenwoor digt, zal slechts heel weinig verschil kunnen brengen in een politiek, die in het belang van het land en naar de zin van het volk is. Wat in Indonesië, niet zonder Engels toedoen, de Nederlanders is overkomen, n.l. dat vla de Veiligheidsraad buiten staanders binnendrongen in een kwestie, die wij veel liever zonder hen hadden beslecht, is thans het Empire zelf over komen. Als de tekenen niet bedriegen, zal het Britse Gemenebest thans in eigen kring ondervinden in welk een onaan gename positie buitenlandse bemoeiing Nederland ten opzichte van Indonesië gebracht heeft. Prinses Anne de Bourbon-Parma heeft, vergezeld van haar moeder, Kopenhagen per sneltrein verlaten om op een onbe kende plaats een rendez-vous met ex- koning Michael te hebben. Ilill: De was van de grote rivieren is tot stilstand gekomen. Op vele plaatsen valt het water reeds. Een luchtopname van ondergelopen landerijen "bij Roermond. IHHIHIIIIIIIIIflIl immttmMHifiiv Aan de Nederlands-Duitse grens bij Glanerbrug behandelde het Arnhemse Gerechtshof Donderdag de zaak tegen de 31-jarige A. Th. van O., uit Ensche de, die ervan wordt verdacht in de nacht van 8 op 9 Mei 1947 de Duitse grensbeambte Schwabe en de in zijn gezelschap verkerende oud-S.S.-er J. Voerman uit Enschede met een revol ver ernstig te hebben gewond. De reden, dat deze rechtszaak aan de grens werd behandeld, is gelegen in het feit, dat Voerman niet naar Nederland terug wenst te keren, terwijl anderzijds zijn uitlevering door de Britse bezettdngs- autoriteiten wordt geweigerd. Voerman, die tijdens de terechtzitting jn Septem ber j.l. op dezelfde plaats werd gehoord, herriep voor een belangrijk deel zijn verklaringen. Hij wist zich niet meer te herinneren of het wel Van O. is geweest, die heeft geschoten, ofschoon hij dit in September pertinent had verklaard. Ook zei hij thans, geen vervolging van Van O. meer te wensen. Toen V. tijdens een regenbui tussen de grenspalen werd ondervraagd, klon ken vijandige kreten uit het talrijke pu bliek, dat op enige afstand werd ge houden. De zaak werd voor het overige deel in een café in de onmiddellijke na bijheid van de grens behandeld. Hier werd de getuige a décharge, O. uit Gou da gehoord, die zei in de bewuste nacht mét Van O. over de grens te zijn ge gaan. Toen er werd geschoten, bevon den zij zich in het huis van een zekere Hase te Gronau. Verdachte Van O. herinnerde er aan, dat hij het in 1939 herhaaldelijk met V. aan de stok had gehad, toen deze er met een troep N.S.B.-ers op uittrok. V. werd eenmaal zelfs vrij ernstig gewond. Voerman", aldus Van O., ,,wil zich nu op mij wreken. Hij heeft met Schwabe overlegd, dat hij mij de schuld zou ge- ZWITSAL FABRIEKfNJ APILDQORN Kopij voor een volgend boek? Metalen en levende vogels Een nieuwe truc Het recht en zijn dienaren Nevada laat zich de wolken niet van het brood eten. f) ichard en Prances Lockridge, twee Xy échtelieden, die zich bezig houden met het schrijven van detective- é°éken en aldus in hun kostwinning éorzien, hebben thans gelegenheid hun Peurtalent in de praktijk te tonen. Er s namelijk ingebroken in hun huis op Manhattan, doch er wordt weinig be- langrijks vermist. De daders hebben nces hwelen best gezien, maar na- men er mets van ■*>-»««. i van mee. ook het aanwe zige geld, een bontmantel e.d. lieten zij onaangeroerd. Verdwenen zijn alleen een oude overjas en schrijfmachine. Mysterie, mysterie! Vliegtuigen en vogels vlogen in En geland nogal eens tegen elkaar, hetgeen voor de vogels meestal 'staal, voor de piloten altijd hinderlijk én soms gevaarlijk, voor de eigenaars van vliegtulgen (zij besteedden 20.000 per jaar aan reparaties tengevolge van jlke botsingen) duur is. Om hieraan een émde te maken, hebben de Britse lucht- J^rtautoriteiten een valkenier gehuurd. ~éze is met zijn roofvogels bij een vlieg- ^eId neergezet om de domme dieren te Jtogen of te verjagen. De valken bleken n „voorwaardelijk succes" wee Oostenrijkse politieagenten in burgerkleding zagen tijdens een razzia op zwarte handelaars in he' tvaar ®ckéibbs een vrachtwagen rijde; ketel twee grote ketels stonden. De Waar! v 0e8®n hl flinke rode letters de gevaar!i!!.Wing "Niet aanraken. Levens- agenten Plichtsgevoel won het in de hielden rivan vrees VOOr het gevaar. Ze tols. pr auto aan en openden de ke- geen T steeg geen duvel uit op, ook bitoa r,8as of bacteriën. Neen, er zat to. Zwart ton ciandestien geslacht vlees rte waarde ongeveer f 10.000. T c°mrnu.nes. Probeerde de ene politle- zetten de andere op straat te Autrive h kwam zo. Commissaris bureau ,nacl Wens de bevrijding zijn daartoe h°tel Cosmopolitain dat Mlde zim"geV°rderd" was. De eigenaar manier e* faak: op een meer rendabele v°rderini? foiteren en intrigeerde om de Peiger dp doen herroepen. Autrlve tolang herr, det hotel te verlaten 8011 zijn j,.6"11 ander behoorlijk bureau tons]oi,tr,1'!CWjZen' De hotelier slaagde n de herroeping te bewer ken en arriveerde dezer dagen in gezel schap van een andere commissaris en zes verhuizers aan het politiebureau. Autrive weigerde zich in zijn eigen district te laten ringeloren door het hoofd van het naastgelegen district en bleef. Slechts een order van de provinciale chef, de prefect, zal hem tot vertrek kunnen be wegen, heeft hy gezegd. Zodat Cannes nog verstoken is van de pret de politie door de politie uit een huls te zien gooien. Als er konijnen over het terrein lo pen, waarop gij het jachtrecht hebt, staat het u vrij ze te schieten, onverschillig of ze zo juist nog op het veld van uw buren liepen of daar straks naartoe zullen gaan. Zo eenvoudig is het niet wanneer het wolken betreft. Dat de Amerikaanse staat Utah gewaar geworden. Om in de Wasatch-bergen, nabij Salt Lake City, een betere ski- gelégenheid te krijgen, laat Utah droog Üs op de wolken gooien, waardoor kunst matige sneeuwstormen ontstaan. Deze wolken trokken echter in de regel in Westelijke richting, waar ze de akkers van Nevada plachten te besproeien, hetgeen natuurlijk niet meer gebeurt, nu ze in de vorm van sneeuw op Utah neervallen. Nevada heeft daarom aan Utah een telegram gezonden waarin gedreigd wordt, dat „wij" een gerechte lijke actie zullen beginnen als „u" niet ophoudt „onze" wolken te melken en voortgaat er water aan te onttrekken, dat de natuur voor „ons" bestemd heeft. „Wij" gedogen niet, dat „ons" water door „u" wordt ontvreemd. Ziet ge wel, met wolken is het heel wat anders dan met konijnen. Maar het gerecht zal werkelijk moeite hebben uit te maken wie de eigenaar van de betwiste wolken is! ven." Van O. zei nadrukkelijk, dat hij het niet is geweest die heeft geschoten. De verdediger van Van O., mr. G. J. Sybrandy uit Almelo, wees op de talrij ke duistere punten in deze zaak Hy merkte op, dat eerst 14 dagen, nadat Schwabe en Voerman in het ziekenhuis te Gronau waren opgenomen, de naam van Van O. werd genoemd. De procureur-generaal achtte de ver klaringen van de getuige a décharge niet steekhoudend en eiste opnieuw 6 jaar gevangenisstraf met aftrek De president bepaalde de uitspraak op 22 Januari fe Arnhem. (Van onze correspondent) De politierechter te Zwolle, die een aantal automobilisten wegens overtre ding van een ambtelijk bevel (niet stoppen voor het signaal met de voor geschreven rode lantaarn) had te be rechten, koos tot ieders verbazing de zijde van de overtreders, die van rechts vervolging werden ontslagen. „De automobilist, die niet stopt voor het rode stopsignaal", aldus de rech ter mr. Van Hasselt, „geef ik groot gelijk. Wanneer ik des avonds in een auto zou zitten en er gaat iemand op de weg staan, die met een rood licht zwaait, denk ik' er eenvoudig niet aan te stoppen." „Dat zou veel te riskant zijn, want hoe gemakkelijk kan het niet gebeuren, dat iemand met kwade bedoelingen daar met kameraden klaar staat? Wat on langs in Hellendoorn is voorgevallen, kan zich ieder ogenblik herhalen." De C.C.D.-ambtenaren, die tegen de overtreders proces-verbaal hadden op gemaakt en als getuigen zouden wor den gehoord, wisten niet hoe zy het hadden. De officier van Justitie, deelde mede, deze kwestie aan het departement te zullen voorleggen. De rechter achtte het voeren van een transparant met rood licht en de letters C.C.D. de best: oplossing. (Van onze correspondent) Het kantongerecht te Amersfoort wordt wekelijks druk bezocht door in woners van Bunschoten en Spakenburg, die zich moeten verantwoorden voor het feit, dat zij, in strijd met de leerplicht wet, hun zoon of dochter thuis gehouden hebben. Over de uitvlucht) es, welke dan te berde gebracht worden, zullen wij 't hier niet hebben, maar wel over de me dedeling, welke de ambtenaar van het O.M. ditmaal gedaan heeft: blijkens een informatie bij de inspecteur van het L.O. is het aantal verzuimen op de scho len te Bunschoten en Spakenburg hoger dan die van de 153 scholen in het gehele ressort bij elkaar! Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft aan luit.-kol. baron Van Voorst tot Voorst, hoofdlegeraalmoezenier van het K.N.I.L., op de meest eervolle wijze in gaande 1 Januari j.l. ontslag verleend> evenals aan majoor'Lam, plaatsvervan gend hoofdaalmoezenier in Indië. Opvolger van majoor Lam is de nieuw benoemde plaatsvervangende hoofdleger aalmoezenier in Indië majoor R. Ver hoeven. Tot hoofdlegeraalmoezenier van alle Nederlandse strijdkrachten is benoemd Mgr. H. J. J. M. van Straelen en tot hoofdaalmoezenier van de zeestryd- Krachten kolonel J. F. de Sain. April 1948 Juni 1948 Juli 1948— Juni 1949 Juli 1949— Juni 1950 Juli 1950— Juni 1951 JUli 1951— Juni 1952 Totaal over de gehele periode van April 1948 Juni 1952 155.000 ton 779.000 100.000 253.000 315.000 ton 315.000 2.090.000 399.000 voor 2.3 mill. dollar voor 6.4 mill. dpllar 1.065.000 ton 300.000 ton 200.000 533.000 394.000 voor 2 millioen dollar voor 7.6 mill. dollar 1.092.000 ton 250.000 ton 250.000. 250.000 ton 250.000 1.270.000 ton 1.015.000 3.302.000. 1.273.000 voor 9.8 mill. dollar voor 26.2 mill. dollar 4.697.000 ton Afgewerkt staal Mijnbouwmach. Landbouwmach. Olie 112.000 voor 1.8 mill. dollar voor 6.8 mill. dollar 1.118.000 ton 268.000. voor 3.8 mill. dollar voor 5.4 mill. dollar 1.169.000 ton f 1.305.000 ton 1.175.000 1.411.000 5.010.000 1.810.000 435.000 Eire 305.000 100.000. Denemarken 236.000 Griekenland 1.405.000 Turkye 435.000 25.000 Graan Steenkool 27.520.000 ton 2.685.000 12.937.000 447.000 1.812.000 1.208.000 45.000 179.000 2.126.000 Staal Machines ter waarde van CHie 1.646.000 ton 999.000 1.121.000 698.000 701.000 868.000 873.000 530.000 225.000 138.000 201.000 292.8 mill, dollar 325.9 41.5 16.8 w 49.8 9 6.9 44.2 22.6 29.8 31.6 9.9 L3 24.000i000 ton 22.636.000 4.754.000 11.137.000 1.635.000 1.668.000 2.521.000 10.206.000 4.343.000 286.000 186.000 £iim iiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimimiiiititiiiiNiiiiiiiNiiiiiiiiifiiiintiiiNiiiifiiiiiitiiiuiiiiiliiNiiiiiiitiiimiimimiiifiiiiiHinmitiiiiiMiiiiiiiiiiHitiiiiiin Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw: prof. mr. B. H. D. Hermesdorf, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nymegen. Woensdagmorgen vertrekt het m.s. Borneo van de Stoomvaart Maat schappij Nederland uit de Amster damse haven voor zijn eerste reis naar de Verenigde Staten en Canada. Wij leven in een tijd van adopteren en zo worden thans schepen geadop teerd door scholen. Door bemiddeling van de Nederlandse Vereniging tot het adopteren van schepen is de Borneo door tedere banden verbonden met het Gemeentelijk Meisjeslyceum te Amsterdam, waarvan een aantal klas sen Maandag een bezoek aan het schip brengt. De Borneo vormt met het zusterschip Bali de jongste aanwinst van de Nederland, welker tonnage aan vrachtschepen thans het voor oorlogs peil is gepasseerd. In 1939 tel de de Maatschappy 27 vrachtschepen met een inhoud van 212.174 ton, welk aantal op het eind van de oorlog practisch was gehalveerd tot 14 vrachtschepen met 113.900 ton. Thans varen onder de vlag van de „Neder land" wederom 27 vrachtschepen, maar met een totale inhoud van 225.120 ton. Aan boord van de Borneo heeft de directeur van de „Nederland", de heer A. F. Bronsing, een overzicht gegeven van de wederopbouw van de vracht vloot van zijn Maatschappij. De Borneo en de Bali, de jongste aanwinsten, zijn van Nederlandse makelij. Zij stonden in 1940 resp. bij De Schelde te Vlissingen en de R.D.M. te Rotterdam op stapel. Tijdens de bezetting werd de bouw ge stagneerd, de Duitsers versleepten de casco's, dat van de Borneo naar Rotter dam en van de Bali naar Dordrecht, later met de bedoeling ze als versper ringen tot zinkep te brengen. Bij de Borneo was de illegaliteit de Duitsers voor en werd het schip aan de grond gezet. Na 4e bevrijding bleek het een hele toer om. gehandicapt door de ver nielde brug te Dordrecht, de schepen weer naar hun werven te brengen. De Borneo voer buitenom naar Vlissingen en de Bali, niet minder hachelijk het eiland van Dordrecht rond naar Rotter dam. Zo kon de bouw uiteindelijk vol tooid worden en heeft de Borneo vóór Kerstmis succesvol proefgevaren. In Amerika zijn verder vier turbine schepen gekocht van het type C3, ter wijl men reflecteert op tenminste twee z.g. baby flattops, bruikbare handels schepen, die tijdens de oorlog in Ame rika tot vliegdekschepen zijn verbouwd en, als zodanig thans overbodig, weer voor hun oorspronkelijke bestemming gereed worden gemaakt. De capaciteit van de vrachtvloot der S.M.N., de meeste schepen met beperkte passa- giersaccomodatie, is daarmee voorlopig voldoende. Van de opdrachten aan Ne derlandse werven in dit stadium moest worden afgezien omdat deze overvol zitten met buitenlandse opdrachten, maar bovendien niet in de mogelijkheid verkeren ook maar bij benadering een bouwprijs te calculeren wegens on zekerheid omtrent de kosten aan mate riaal en lonen. Te zijner tijd hoopt men echter zijn schepen weer hier te lande te doen bouwen. Het gerucht gaat, dat Amerika in het kader van het Marshall-plan zijn overtollige, in de oorlog in recordtijd gebouwde, uniforme Liberty-schepen aan Europa wil overdoen. Deze sche pen, die geen tussendekkèn bezitten, zpn echter voor de Nederlandse vracht vaart, die ingesteld moet zijn op stuk- door BRAM VERSCHOOR 68) Hy wist niet meer, wat hy my gé schreven had, toen hy my uitnodigde, met hem te komen praten, ik moest hem de woorden in de mond leggen. En een verklaring van de reden, waarom hy schreef, kon hij volstrekt niet geven. Hy ontweek een rechtstreeks antwoord, door te kennen te geven, dat hij in byrijn van zijn nicht niet over Ferdinand kon spreken. Dan was de toon, waarop hij over zijn neef Ferdinand sprak, in flagrante tegen, stelling tot de daden, die. de werkeiyke oom Karei terwille van die neef had gedaan; verder was de toon, waarop hy sprak over zyn broer Hans, zeer ver schillend van .die uit de brief, die we gelezen hebben én waarin Karei alleen verschuiving van de ontmoeting vroeg, daarbij financiële hulp wel niet toezegde, maar toch liet verwachten. Oom Karei was dus wel zéér veranderd, of liever, hij was wel zeer anders. Karei beweerde, bang geweest te zijn voor de openbaarmaking van de zaken van neef'Ferdinand. Karei had aan zijn neef twintig mille overhandigd. 2pu Karei, die nuchter zakenman was, dit gedaan hebben, indien de zaken van Ferdinand er zó slecht by stonden? Ter- wyi hy, als zakenman, toch ook niet anders dan na de ware toestand van zy'n neef te kennen, geld in bewaring zou hebben gegeven. In elk geval: hij zou niet bang hebben kunnen zijn, dat die zaken aan het licht kwamen, tenzij hij van het begin af door Ferdinand be- duveld was en hij dit plotseling in de gaten zou hebben gekregen. Hierover gaf hü een tameiyk plausibele verkla ring, maar maakte die weer tot niets, door' te vertellen, dat de zaken van Fer dinand uiteindelijk een formidabel be drag hadden opgeleverd aan de zoge naamde weduwe. Ook hier klopte iets niet, vooral niet door die toevoeging. Volgde de vrees van de werkelijke Karei, die mij in elk geval om bijstand wilde vragen, terwijl de pseudo-Karel, in veel benarder omstandigheden, na melijk nadat zyn familie half is uitge moord, zelf totaal geen vrees kent. Hij moet er zeker van zyn geweest, dat hem niets zou kunnen overkomen. Dit heeft my al dadeiyk zeer vreemd geleken, doch tenslotte hielp het de oplossing brengén. Toen kwam een vraag, die ik jou reeds eens gesteld heb. Namelijk deze: In dien Van Balen een, laten we zeggen, buitenstaander was, zou hij dan niet met de moord op Karei begonnen zijn? Wie was Van Balen dan? Wie was de moordenaar, die niet begon met het eigeniyke slachtoffer? Een tweede vraag sloot zich hierbij dadelijk aan. Wie was de nieuwe Karei van Bemmelen? De pseudo-Karel klaag de over zyn been en beweerde, dat dr. Meertens podagra geconstateerd had. We wisten echter uit het eerste couran tenbericht, dat Van Bemmelen met het linkerbeen trok tengevolge van een on geluk. Ik raakte er meer en meer van overtuigd, dat we met een pseude-Karel te doen hadden. Een pseudo-Karel, die per saldo alle profijt uit de onderneming zou trekken, zou echter zelf zeer goed de scherp schutter kunnen zijn. En toen viel plot seling het volle licht op de gehele ge schiedenis. Indien die pseudo-Karel eens reden had, herkenning te vrezen? Zou hij dan niet alle mensen, die hem kon den herkennen, uit de weg ruimen voor zijn terugkeer? Hier begon de zaak op- merkeiyk te kloppen. Ik bekeek de geschiedenis nu, met Ferdinand van Bemmelen als uitgangs punt. Dit was het gevolg van de ver denking tegen zyn vrouw, waarbij tevens de vraag, waar het lijk van de ver moorde oom gebleven zou kunnen zyn me in gedachten bleef. Dit is niet zo'n grote verdienste van me, want onwille keurig schakelden de twee ïyken zich als het ware aanéén; dat van de vér- moorde oom en dat van de begraven neef. Ik overwoog de mogelijkheid van een verwisseling en ziedaar tevens de mogelijkheid van twee paspoorten, die het verbiyf van de nieuwe Karei in Pa- rys bevestigden, zonder dat hy daar al die tijd "gebleven -behoefde te zyn. Je ziet, Bram, het kon niet anders. We hadden de schakels van de ketting reeds lang in ons bezit; we verzuimden alleen, ze netjes aaneen te smeden." Hy zweeg een poosje, rookte bedacht zaam zijn sigaar. Ik liet, wat hy me verteld had, nog eens aan me voorby gaan. Er waren inderdaad zoveel aanwyzingen, die zich dooréénstrengelden, dat het achteraf zonderling leek, zoveel tyd aan de kwestie te hebben moeten wyden. Ik zei iets in deze geest. „Vergeet niet, dat Ferdinand een ver bazend handige jongen is,'> antwoordde hy. „Hoe handig! Wat speelde hy ver bazend goed comedie byvoorbeeld, toen wy hem bezochten en hy schynbaar aar zelde, bij de keuze tussen on6, wie hy als Arie Arends moest aanspreken. Hij kénde ons immers reeds. Doch als Karei van Bemmelen mócht hy ons nog niet kennen." We zwegen opnieuw. Na een poosje hernam A.A.: „Och, het verdwenen dossier, waarover Wald- hof ons inlichtte, had ons óók al op weg moeten helpen. Dat kon immers door niemand andèrs dan door Ferdinand zelf zyn weggenomen? En met welk doel als Ferdinand fatsoenlyk dood was?" „Van Waldhof gesprokén," zei ik, Je hebt zijn medeplichtigheid eens geïnsi nueerd; tegenover mevrouw Van Bem melen, toen je vroeg, of ze hem vol strekt vertrouwen kon. Waarom deed je dat? Twyfelde je aan hem?" „Absoluut niet. Maar ik moet toen reeds sterk aan héér getwijfeld hebben." „Dan biyft er nog een enkele vraag, doch dat ls de voornaamste wellicfit,'' hernam ik. „Waarom schreef Karei van Bemmelen aan jou?" „De doden geven geen antwoord, Bram," antwoordde hy. „Niemand dan Karei zelf zou er echter antwoord op kunnen geven. Ik vermoed, dat hy Fer dinand begon te vrezen en dat wel met een spontane, daardoor hevige vrees, te heviger, omdat hy hem zoveel jaren geprotegeerd had en dus eerder alle andere dingen zou moeten verwachten dan Iets, dat hem van die zyde vrees inboezemen kon. Dat intussen Ferdi nand iemand is, voor wie men met reden bang mag zyn, heeft de uitkomst bewezen." Dat had ze inderdaad. Ik vroeg dus niet verder. Ik stak een nieuwe sigaret op, sloot mün notitieboekje, stak het met een gebaar van: ziezo, In myn zak. „Dan kunnen we nu dus eindeiyk eens een paar dagen werkeiyk van het mooie weer profiteren," zei lk. „Zullen we een wandelingetje maken?" „Dat is iets, waarmee je zo weinig scheutig bént, dat ik het niet kan af slaan, wanneer je het zelf aanbiedt," antwoordde hy. EINDE goed- en optievervoer, practisch onbruik baar. Want het zijn juist de uit ervaring van jaren gespecialiseerde schepen, zo als thans weer de Borneo en Bali, welke de Nederlandse rederijen hun voor sprong geven en het geheim zijn van hun succes. Een derde deel van elks laadruimte is b.v. tankcapaciteit voor palm- of cocosolie. Dit geldt voor het hoofdverkeer op Indië, maar in niet mindere mate voor de buitenlijnen, ge ëxploiteerd door de S.M.N. in samen werking met de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, de Holland Amerika Lijn, Engelse en Noorse scheepvaart ondernemingen. Steeds verder zwermen de schepen op deze buitenlijnen over de wereld zee uit: de Java New York Lijn vaart van de Oostkust van Amerika, Canada en de Golf van Mexico via Suez naar Malakka en Indonesië. De Java Pacific Lijn onderhoudt de verbinding tussen de Philippijnen, Indonesië, Voor- en Achter Indië en Noord-Amerika, als mede van de Westkust van Noord- Amerika via het Panamakanaal en de Golf van Mexico met Zuid- en Oost- Afrika. Sinds Januari is daarbij de vaart van de Pacific naar Afrika een afzonderlijke dienst geworden en wel van de havens van Amerika's Oostkust door het Panamakanaal naar die van Zuid- en Oost-Afrika en vandaar terug via de havens aan de Oostkust van Zuid-Amerika, telkens reizen van zes maanden achtereen. De succesvolle vaart op deze lijnen, ver van de thuis haven, is te danken aan de goede naam* van de Nederlandse koopvaardij, haar veiligheid, betrouwbaarheid, service, alsmede de bekwaamheid van de Ne derlandse zeelieden. In deze tijd is zij als deviezenbron, belangrijker dan ooit Dat de totale tonnage van de S.MJ7.- vloot toch nog kleiner is dan in 1939 is een gevolg van het verlies van de helft van haar grote mailschepen. Hier van beschikt de Maatschappij er nog slechts over drie: de Oranje, de Joh. van Oldenbarnevelt en de al oudere Johan de Witt. Tot de aanbouw van nieuwe passagiersschepen kan men nog niet overgaan, zolang de luchtvaart door het K.L.M.-monopolie een onzekere factor m de calculaties biytt. De heer Bronsing gaf nogmaals met nadruk als zijn mening, dat met de bevoorrechte positie van de K.L.M. aan de Neder landse luchtvaart geen dienst wordt be wezen. In afwachting van een betere oplossing moet ook het vraagstuk van de aanbouw van passagiersschepen blijven rusten. Intussen zit de S.M.N. niet bü de pakken neer en zij wenst vóór alles op luchtvaartgebied de nodige kennis én ervaring op te doen teneinde pa raat en deskundig te zqn wanneer haar uiteindelijk de haars inziens recht matige plaats in het luchtverkeer, in het bgzonder dat op Indië, wordt in geruimd. Deze ervaring kan zy ech ter in de practijk alleen opdoen in de vreemde, zoals thans geschiedt in samenwerking met de Engelsen in de British Netherlands Airways. Daarbij is echter het ontzaglijk belang ge bleken van de wilde vaart in de lucht, zó zelfs dat men haar thans beschouwt als een doel op zich, m.a.w. dat de Ne derland, wanneer zij haar aandeel in het lijnbedrijf mocht hebben verkre gen, deze wilde vaart in elk geval zal voortzetten. Mede met het oog op de toekomst werd ook tot samenwerking besloten met de firma Diepen te Den Haag; on der de naam van N.V. Aerolanda wordt een thans nog bescheiden luchtver- voersbedryf geleidehjk tot ontwikke ling gebracht. Het Zeeuwse lid van de Tweede Ka mer mr. dr. A. J. J. M. Mes (K.VP.) hééft besloten met het oog op zijn gezondhèidstoestand zich voor de a.s. Kamerverkiezingen niet beschikbaar te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3