Eindigt haar Commissie van Drie werkzaamheden? Mussert minder waard dan gemiddelde Gauleiter m sr^ Geen reden tot ongerustheid over voedselvoorziening 1200 GEDEMOBILISEERDE# MET DE NIEUW HOLLAND TERUG Zeer hartelijke begroeting Werkloosheids verzekering B' VERLIEZEN IN INDIË l: ij verwacht in „oorlog" Sjarifoeddin Februari De secretarissen-generaal waren gewillig materiaal Waarom de prijs voor melk en boter verhoogd moest worden Tot hoofd en hart J Limiet voer antwoord van Djocja Wrak van de Skoghaug gevonden èPillSr m\ Ons land eiland van goedkoopte in dure wereld Minister Mansholt voor de radio Kerstfeest gevierd in de Rode Zee P.T.T.-auto post gestolen Christiansen volgende maand voor het Hof .Het weer TOT PASEN 8 EIEREN PER PERSOON I H I ZATERDAG 10 JANUARI 1948 71ste JAARGANG No. 24046 Naar Djokja RAPPORT VAN SEYSS AAN HITLER r A MARSHALL zal niet aftreden Waarde van f 20.000 Verantwoordelijk voor ramp van Putten WASFABRIEK UITGEBRAND Twee leerlingen op weg naar school overreden Eén dood, een gewonde - BUREAUX VAN REDAC1IE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143430 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlllimetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave var radenen te weigeren. Volgens welingelichte bronnen te Batavia wordt venvacht, dat de Com missie voor Goede Diensten binnen 96 Uur haar werkzaamheden zal beëin digen. In d'e afgelopen 12 uur heb ben vijf gebeurtenissen er toe bijge dragen om tot de conclusie te komen, dat de situatie in Indië ten zeerste verslechterd is. 1. Het haastige en niet aangekondigde bezoek van Sjarifoeddin aan Singapore, waar hij Sjahrir zal halen om met hem naar Djokja terug te keren. Op Suma tra zal Hatta zich bij dit gezelschap aan sluiten. 2- De bevestiging, dat de Indonesiërs door middel van de Drie-Mogendheden- Commissie een Nederlands „ultimatum" hebben ontvangen, waarin wordt ge vraagd, binnen één week een accoord te bereiken over 'de order „staakt het vu ren", daar anders de Nederlanders de 'Wijheid van handelen zullen hernemen. 3. De verklaring van Nederlandse zijde, dat een uitblijven van een overeenstem- hiing over de order „staakt het vuren" ^n. mislukking betekent van het werk Van de Drie-Mogendheden-Comryissie. 4. De bekendmaking van de UNO- Commissie, dat zij naar Djokja zal vlie- Sen binnen 36 uur om de besprekingen jjftet de republikeinse leiders over de jongste Nederlandse voorstellen te vol tooien. De onthulling, dat de Nederlanders Vandaag de samenstelling van de interim, ^gering voor de Verenigde Staten van Indonesië zullen bekend maken. Sjarifoeddin heeft te Singapore tegen over United Press verklaard» dat hij „in he, naaste toekomst" een oorlog in Iii- uonesië verwachtte en dat de Nederlan dss hiermede zouden „beginnen". Dit u reeds in Februari geschieden. .Vanochtend steeg te Batavia een Au- fValisch legervliegtuig op naar Djokja f?et leden van de republikeinse delega te en twee leden van het secretariaat Van de Verenigde Naties. Zij vormen „voorhoede" voor de besprekingen ln de hoogste kringen, die morgen ge voerd worden tussen de republiek en de Commissie voor Goede Diensten. Men verwacht, dat de Amerikaanse, Belgi sche en Australische leden van de Com missie zich morgen per vliegtuig naar Djokja zullen begeven. Vóór het vertrek vergeleek vice-pre mier Setiadjit de huidige critieke dagen met de dagen die voorafgingen aan de 21ste Juli. United Press verneemt, dat de Ne derlanders Dinsdagmiddag 13 Ja nuari als limiet gesteld hebben voor het republikeinse antwoord op het Nederlandse voorster tot het staken van het vuren. De Nederlanders stelde deze limiet vast ais prijs voor het opstijgen van Sjarifoeddin gis teren van het vliegveld in Batavia. De limiet loopt af 48 uur na de con ferentie tussen de leden van de Com missie van Goede Diensten en de re publikeinse leiders in Djokja. Gisteren heeft een marine-motor- launch R Y 2 onder commando van lt. ter zee eerste klasse C. R. Reinalda, een on derzoek ingesteld bij hét wrak, dat reeds door ^de trawlersehipper Allehand ter hoogte van Castricum werd gesignaleerd. De R Y 2 heeft geruime tijd in de buurt van het wrak gekoerst en de comman dant was van mening, dat dit wrak in derdaad. van de Skoghaug moet zijn. Het ligt drie mijl buiten het centrum van het gevreesde kanaal, recht tegenover Castricum, zeven mijl buiten de kust. Bergingskansen achtte de lt. Reinalda zeer zeker aanwezig wanneer de zee rustig is, doch men zal hiermede moeten wachten tot het begin van de zomer. Er bestaan plannen, zodra dit mogelijk is. een duiker naar het wrak te laten af dalen om het te identificeren, hoewel alle omstandigheden erop wijzen, dat het het wrak van de Skoghaug is. /t jMtn, „.W: Uitgehongerde Madoerese kinderen pikken als vogeltjes de rijstkorreltjes op. die zijn neer. gevallen toen de rijst-balen verladen werden om in de nood der bevolking te voorzien. „Mussert is naar zajn geaardheid een liberaal nationalist met een po ging tot fascistische methoden, die uiteindelijk bang is voor het Groot- Duitse rijk. zyn politieke kwaliteiten zijn nauwelijks die van een gemiddel de Gauleidér. In Nederland speelt hy daarmede al een niet onbelangrijke rol." Aldus schreef op 19 Juli 1940 Seyss- Inquart in een met „Geheime Reichs- sache" gestempeld rapport over de eerste zes weken van zon ambtstijd aan Hitier. Dit rapport is zijn eerste overzicht over d« ontwikkeling in ons land na de capitulatie en tot dusverre het enige, waarvan een afschrift bewaard is ge bleven. Dit afschrift is aangetroffen in de dossiers van Alfred Rosenberg, die leider van het bureau voor de buiten landse politiek der NSDAP was. Het geheime archief van de rijkskan selarij, waarin, naar algemeen wordt aangenomen, de overige later geschre ven rapporten waren opgenomen, zün door de nazi's vóór de nederlaag ver nietigd. Niet zonder enige trots schrijft de Minister Mansholt heeft Vrijdagavond in een radio-rede gesproken over de prijzen van onze voedingsmiddelen en de maatregelen, die de regering heeft genomen om lonen en prijzen in de hand te houden. Vooral de redenen, die tot de vëthoging van de prijs voor melk en boter leidden, lichtte minister Mansholt uitvoerig toe, terwijl hij voorts betoogde, dat Nederland gunstig afsteekt bij de andere Europese landen, wat de voedsel situatie betreft. De taak van het landbouw-egalisatiefonds werd door de minister duidelijk geschetst. Met een gematigd optimisme kan de toekomst tegemoet gezien worden. De regering is bij de bepaling van het binnenlandse pryspeil zeer afhan kelijk van de wereldprijzen. Niettemin kan worden geconstateerd, dat Neder land een eiland van goedkoopte is in een dure wereld. Een vergelijking van de prijzen in ons land met die in het bui tenland toont dat duidelijk aan. Dit is vooral te danken aan het feit, dat de regering er met kracht naar streeft lo nen en prijzen In de hand te houden en er voor te zorgen, dat zij niet op een te hoog niveau komen te liggen en dat er een redelijke verhouding tussen lonen en prijzen bestaat. Bovendien vergroot ons naar verhouding lage loon- en prijspeil onze concurrentiemogelijkheden op de buitenlandse markt, hetgeen een beslis sende factor is voor het economisch herstel. Om dus de prijzen van de levensmid delen zo laag mogelijk te houden, past de regering het verschil tussen dc we reldmarktprijs cn de binnenlandse con sumentenprijs bij uit het landbouwega- lisatiefonds. Dit kost de schatkist jaar lijks honderden millioenen, een subsidie, die wij verantwoord achten, om dc span ningen tussen lonen en prijzen niet te versterken. Ik wil, aldus minister Mansohlt, spre ken over een verhoging, die nogal wat gerucht heeft doen ontstaan. Terug in het vaderland. Met het s.s. ••Nieuw Holland" keerden de eerste gede- rnobiliseerden in Nederland terug uit Indonesië. Het schip, dat 1200 militairen aan boord had bij het passeren van de Huizen te IJmuiden. Op de kade waren vele belangstellenden, vrienden en familie leden samengestroomd om onze jongens te begroeten. Tijdens een persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall Vrijdag verklaard, dat geruchten als zou hij zijn ontslag nemen "tdien zijn plan voor herstel van Europa hiet wordt aanvaard of op ingrijpende grijze door het Congress zou worden ge wijzigd volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Marshall zeide, dat een dergelijke stap niet in overeenstemming zou zijn hiet de ondervinding, welke hij gedu- rende lange jaren in het leger en daar- alg lid van de regering had opge daan, Met nadruk verklaarde hy, dat een dergelijke stap het laatste was dat hy ooit zou doen, „maar", vervolgde hij ftbhlachend, „het is best mogelijk, dat i?. hitgenodigd wqrd naar mijn huis in lrginia terug te keren." (Van onze speciale verslaggever) Begroet op de Noordzee door drie militaire vliegtuigen van de Ned. Lucht strijdkrachten en op de kade te Amsterdam door de Marinierskapel met het .Wilhelmus" is gisteren het eerste grote contingent gedemobiliseerde militairen uit Indonesië aan boord van de Nieuw Holland" in ons land gearriveerd. Totaal 1205 personenvan wie slechts 17 burgers, de rest militairen, gedeeltelijk met hun gezinnen. De stemming was uitstekend. Onder de militairen waren ook leden van het Kon. Ned.-Ind. leger, dip met verlof naar Nederland zijn gekomen. i „Nederland" te Amsterdam, waar de De begroeting in en door het vader land was zeer hartelijk. Fietsers reden het schip langs het Noordzeekanaal te gemoet, uit de gebcuwen en huizen, die gepasseerd werden, wuifden zakdoeken en vlaggen. Op de steiger van de Maatschappij waar boot gistermiddag meerde, sprak gene- raal-ma.ioor H. A. Nijho, directeur van het verkeerswezen, de militairen na mens de minister van oorlog toe. En allen waren voldaan dat ze behouden in het vaderland waren aangekomen en maakten alweer plannen voor de "toekomst. De reis was uitstekend verlopen, vooral het eten was goed, ze hadden dat in Indië wel anders endervonden! De slechte sigaretten, die ze in Indië 7talié°8neuv?lrilJ„we"len 26.000 doodkisten afgeladen. Zij kwamen uit de V.S. en zijn bestemd voor de soldaten, die en. Ne zonen van Amerika zullen worden opgegraven, om naar hun vaderland te worden teruggebracht kregen, wilden ze maar liefst zo gauw mogelijk vergeten. Het Kerstfeest was in de Rode Zee gevierd met N.I.W.I.N.-pak- ketten en de officieren hadden dit maal de soldaten aan tafel bediend. Ook Oudejaarsavond was prettig gevierd al moest dat vanwege de zware zeeën in de Middellandse/ Zee in de hutten gebeuren. Maar ieder had uit Indië nog wel wat troostrijke dranken meegenomen. Natuurlijk, het was niet allemaal rozengeur en maneschijn geweest. Er moest wat te „kankeren" overblijven. De douane b.v. was zeer streng opgetreden en had onverbiddelijk al hun geld boven de dertig gulden afgenomen. En wij in Holland mogen het kwakkelwintertje appreciëren en de temperatuur niet zo erg vinden, de soldaten huiverden aan boord van de kou en wensten de In dische warmte terug. Trouwens, sommigen hadden al het plan om zo spoedig mogelijk weer naar Indië terug te gaan, waar ze een goede betrekking konden krijgen. En anderen zullen uitzwermen naar Zuid-Afrika of Zuid-Amerika, of trachten hun oude functies in Neder land terug te veroveren. Allen hadden veel beleefd in Indië, maar daar spraken ze niet veel over. Het was gelukkig voorbij, den de meesten het niet, zijn geweest. Hedenmorgen is de Amsterdam begonnen. al betreur- in Indië te debarkatie in Donderdagavond hebben autodieven te Nijmegen een P.T.T.-postauto, waarin de postzakken van alle brievenbus sen en postagentschappen waren opge nomen, gestolen. Toen de beide beamb ten in het laatste postagentschap dat zij die avond moesten bezoeken, waren af gestapt, sprongen onbekenden in de auto en reden er mee weg in de rich ting van Grcesbeek. Daar werd ook later de, postauto aangetroffen, maar leeg. Volgens schattingen hebben de dieven aan geldinzendingen en aange tekende stukken in de auto een bedrag van ongeveer 20.000 aangetntffen. De politie heeft nog geen arrestaties ver richt. De prys van de melk en van de zuivel producten voor de consument moest worden verhoogd, omdat de prijs, die aan de veehouders wordt betaald voor de melk, met 3 cent omhoog is gebracht. Wij moesten kiezen uit twee moge lijkheden, qfwel de verhoging van deze prijzen ten laste brengen van de consument, of de prijzen voor de con sument onveranderd laten en de sub sidie uit het landbouwegalisatiefonds met vele millioenen verhogen. De zorglijke toestand van 's lands finan ciën, die geen verhoging van de sub sidie met tientallen millioenen guldens gedoogde, heeft ons tot het eerste moeten doen besluiten. Tegelijkertijd besloten wij op de boterbon desgewenst margarine ver krijgbaar te stellen, zodat dus degenen, die de boter te duur vinden, margarine kunnen kopen en zich dus toch tegen redelijke prijs hun vetrantsoen kunnen verschaffen. Velen onder U geven de voorkeur aan boter boven margarine, omdat boter nu eenmaal beter smaakt. Nu het evenwel noodzakelijk was de boterprijs te ver hogen, zodat er dus meer margarine geconsumeerd wordt, wil ik er toch op wijzen, dat voor de vetbehoefte van de mens de voedingswaarde aan vetten in margarine en boter gelijk is. Eerst wanneer onze levensstandaard weer omhoog gaat zal er op ruimere schaal boter kunnen worden geconsu meerd. Hier wil ik nog by opmerken, dat er momenteel evenveel boter in ons land wordt gegeten als voor de oorlog. Wat de export van de boter betreft, kunt U gerust zijn. In 1946 is er niets geëxporteerd en in 1947 een klein beetje er. dat is nog in hoofdzaak alleen naar de overzeese gebiedsdelen gegaan. Die kleine hoeveelheid is verkocht tegen de volledige kostprijs. Bij de beoordeling der groenteprijzen verliest men nog teveel uit het oog, dat deze prijzen voor de oorlog voor een groot aantal der tuinders te laag waren. Bij de vooroorlogse prijzen genoot de tuinder geen redelijk inkomen. Toen ik eind September tot u sprak, heb ik gezegd, dat het kaasrantsoen weer zou worden verhoogd, wanneer de extra vleesbonnen niet meer zou den kunnen worden verstrekt. De hoeveelheeid melk, die wij van de veehouders ontvangen, is tegengeval len en wij hebben niet de hoeveel heid melkpoeder kunnen importeren, waarop wij hadden gehoopt. Gelukkig was het mogelijk de verstrekking van extra vleesbonnen langer voort te zetten dan aanvankelyk de bedoeling was. Het vleesrantsoen is nu weer op het oude peil van 200 gram per week, gebracht. Indien het kaasrantsoen" zou zijn verhoogd, zou het melkrant- soen onvermijdelijk verlaagd moeten zijn. En dit achtte ik beslist niet ver antwoord. De slechte graanpositie heeft het noodzakelijk gemaakt meelproducten, die zonder bon verkrijgbaar waren, ■weer in de distributie te betrekken. Alles bij elkaar genomen meen ik, dat wy wat de voedselvoorziening be treft, de toekomst met gematigd opti misme tegemoet kynnen zien. Reden tot ernstige ongerustheid is er niet. Hoewel de dagvaarding nog niet is uitgebracht dc instructie is prac- tisch gesloten zal, naar wij verne men, Christiansen, de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber", verant woordelijk worden gesteld voor het laten in brand steken van Putten, het wegvoeren van de mannelijke be volking en het vermoorden van 5 Ne derlanders te St. Michielsgestel 15 Augustus 1942. Waarschynlijk 'zal het proces in Fe bruari te Arnhem beginnen. Dit hangt echter af van de gezondheidstoestand van de procureur-fiscaal aldaar, mr. Vis ser, die momenteel ongesteld is. Mocht deze niet tijdig hersteld zijn, dan wordt de zaak in handen gelegd van de advo caat-fiscaal mr. Fickert, wat waar schynlijk vertraging met zich mee zal brengen. De procureur-generaal van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, mr. H. R. de Zaayer, was in deze zaak en die van Christiansen's stafofficieren rechter-comrjiissaris. rykscommissaris over de sluwe maat regelen, die hij bij de machtsovername had getroffen, om de continuïteit van het bestuur niet te verstoren. Met vol doening constateert hij, dat hy de Ne derlandse secretarissen-generaal bereid heeft weten te vinden in functie te bly- ven en zich daarmee de mogeiykheid heeft geschapen „het aanwezige stuursapparaat geleideiyk in handen te krijgen". Hij handhaafde deze functionarissen zo schrijft hy, „daar het by hun af treden als onwaarschijniyk moet wor den beschouwd, geschikte Nederlanders te vinden, die het bestuur konden over nemen". Aan deze secretarissen-gene raal verleende hij grote volmachten, voor zover dat in zijn kraam te pas kwam. Een voorbeeld daarvan haalt hij zelf aan: „Het was duidelyk, dat een groot aantal maatregelen genomen moes ten worden om de consumptie te ver minderen ten einde voorraden voor het Duitse rijk te verkrijgen. Met het oog op de mij gestelde taak met behartiging van de belangen van het ryk de openbare orde in Nederland te handhaven en Nederland ter wille van het behoud der Nederlands-In dische gebieden als onafhankelijk te behandelen, maar economisch zo sterk mogelyk aam het rijk te bin den, moest er voor worden gezorgd, dat al deze maatregelen de hand tekening van Nederlanders dragen." Dientengevolge droegen volgens Seyss- Inquart alle maatregelen „een vrijwillig karakter". De secretarissen-generaal moesten weliswaar loyaal medewerken, maar hadden het recht af te treden, als hun iets bevolen werd, wat hun niet ver antwoord scheen. Daar geen dezer ambtenaren op het moment, waarop Seyss zyn rapport schreef, van dit recht gebruik had ge maakt, zeide hy „terecht te kunnen con cluderen, dat zy aan alle hun gestelde eisen vrywillig hadden voldaan". Verwachting tot. Zaterdagavond: TUdeiyk tot krachtig toenemende en naar richtingen tussen Noord en West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. Iets kouder. Zondag: Zon 8.4516.50, maan 8.f 15.34. Maandag: Zon 8.45—16.52, maan 9.2916.34. De tegenwoordige eierproductie recht vaardigt de verwachting, dat i" de komende periode tot Pasen aan alle leeftijdsgroepen acht eieren verstrekt kunnen worden. Onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden zal de ver strekking als volgt plaats hebben: 22 Januari wordt een bon aangewezen voor een ci, 12 Februari eveneens een bon voor een ci, 26 Februari een bon voor twee eieren, 11 Maart wederom een boii voor een ei en tenslotte 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. Gistermorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de wasfabriek van Schild's Handelsonderneming „Elles" naby het kruispunt te Hoevelaken. Het vuur woedde in de werkplaats achter het woonhuis. De Amersfoortse brandweer bestreed de brand, die in de opgeslagen wasblokken gretig voedsel vond, met drie stralen. Het mocht haar gelukken de felle vuurzee te bedwingen. De werk plaats brandde geheel uit, doch het woonhuis bleef behouden. De firma liep een schade op van ongeveer 12 mille. (Van een byzondere medewerker) lykens publicaties in de pers is zeer binnenkort in de Tweede Kamer de openbare behandeling te wach ten van een wetsontwerp betreffende een regeling van de werkloosheidsverze kering. Voorheen was het een goede gewoonte in de Katholieke Arbeidersbeweging, wanneer een of andere belangrijke ma terie, het arbeidersleven betreffende, op het punt stond in de Kamer te worden behandeld, dat punt door middel van ka dervergaderingen en evenzeer door mas- sa-ontwikkelingsavonden in het middel punt van het dagelyks gesprek van de arbeiders te plaatsen. Een wettelijke re geling van welk arbeidersbelang ook dient immers afgestemd te zyn op en rekening te houden met de feitelijke toestanden en dg opvattingen die'hier omtrent in arbeiderskringen bestaan. Het vraagstuk, der werklctosheidsverze- kering gaat niet alleen de arbeiders aan, maar is van nationale aard. En het wordt hoog tyd, dat voor nationale vraagstukken nationale belangstelling komt. Hoe ligt ons allen de verschrikke- lyke ramp nog in het geheugen, die duurde van 1930 tot aan de grootste ramp aller tijden. De economische wis selwerking tussen de financiële gevolgen van de werkloosheid der arbeiders en de onhoudbare toestand waarin vele mid- denstandsbedrijven verkeerden, de vele boeren, levende aan de rand van het failliet en daarover, er behoeft welhaast niet meer aan te warden herinnerd. Dat in die tijd de overtuiging groeide, dat de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid wettelijk diende te worden geregeld, is geheel voor de hand liggend. Minister Romme diende in 1937 reeds een voorontwerp voor wet telijke werkloosheidsverzekering bij de Hoge Raad van Arbeid in. Dit voor-ont werp deeldg helaas het lot van zovele voor-oorlogse goede bedoelingen en kon het niet tot openbare behandeling brengen. In dit voor-ontwerp was voor het eerst in de geschiedenis van de Ne derlandse sociale wetgeving een poging gedaan, wettelijk uit te spreken, dat niet de arbeiders alleen het financiële risico van de onvrywillige werkloosheid be hoorden te dragen (zij het dan met ge reglementeerde steun van de overheids kassen) maar dat dit mede door het be drijfsleven dient te geschieden. Daarom voorzag dit voor-ontwerp in een premie betaling van werkgevers èn werknemers, aangevuld met overheidsbijdragen. Zeer lang hebben de arbeiders in dit opzicht geheel alleen gestaan, hoewel de be-» hoefte aan een. financiële regeling uiter aard bestaat sinds de opkomst van „de vierde stand." In zijn „De Arbeiders klasse in de 19e eeuw" verhaalt Brug- mans. hoe nu byna 90 jaar geleden schuchtere vakorganisaties schuchtere pogingen deden tot vorming van werk loosheidskasjes Van het karige loon werden enkele centen per week afgebro ken en zo konden nu en dan enkele dub beltjes worden uitgekeerd. Sinds 1906 begon in Nederland toepassing te vin den het z.g. Gentse systeem, wat bete kende, dat de overheid een toeslag ver leende op uitkeringen van de eigen kas sen der arbeiders. Toen reeds bestond in Denemarken het systeem, op elke bij drage van de arbeiders een toeslag te verlenen. Begin 1909 waren in Nederland ruim 24.000 arbeiders aangesloten bij een werk lozenkas, welk aantal 1 Januari 1914 reeds was gegroeid tot 70.500. Evenwel vielen slechts pl.m. 34.000 dezer onder een gesubsidieerde regeling, aangezien er alleen sprake was van gemeentesub sidies en er slechts 32 gemeentelijke werkloosheidssubsidiefondsen bestonden. Gedurende byna vier jaar had de Staats- commissie-Treub (19091913) een rege ling bestudeerd; zy kwam daarbij echter niet verder dan tot een aanbeveling van het Gentse stelsel. Toen kwam de grote werkloosheidscrisis bij het uitbreken van. de eerste wereldoorlog en daarmede stond voor het eerst het vraagstuk van de financiële werkloosheidsvoorziening volledig in de publieke belangstelling. De Nederlandse Werkloosheidsraad werd in 1914 opgericht met het doel te voor komen dat de vrijwillige verzekering van de arbeiders geheel zou instorten. In middels zocht het Koninklijk Nationale Steuncomité in samenwerking met de vakverenigingen naar middelen tot op lossing van het probleem. De noodrege- ling-Treub (1914) restitueerde daarna voor een deel de gemeentelijke subsidies uit de rykskas. (Vervolg op pag. 3) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor teerd: Kortinklyke Marine: Vliegtuigmaker 3e kl. W. A. HONIG, afkomstig uit Vledder (Dr.). Overleden tengevolge van ziekte 23 December. Telegr. 2e kl. O.V.W., F MATTEMAN, afkomstig uit Amsterdam. Overleden tengevolge van ziekte 26 December. Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. P. NIEHUIS, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 28 Decem ber.. Serg. D. MIEDEMA, afkomstig uit Minnertsga (gem. Parradeel, Fr.). Ge sneuveld 29 December. Korp. H. L. J. ELSENBURG, afkom stig uit Rotterdam. Gesneuveld 30 De cember. Sold. J. C. L. MEIJER, afkomstig uit Stokkum 51 (gem. Bergh). Gesneuveld 2 Januari. Sold. M. C. KRISTELYN. afkomstig uit Ellemeet (Z.). Gesneuveld 4 Januari. Sold. Ie kl. J. NOEL, afkomstig uit van Humor overwint kleine moeilijk heden; de grote komt gij te boven door het geloof. Maastricht. Overledën tengevolge oorlogsverwonding 4 Januari Sold le kl. CL DIAMANT, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 5 Januari. Kon. Ned.-Ind. Leger: •J°xr Hi SIBAROE, afkomstig uit Ned.-Indie. Gesneuveld 29 Decem ber. Man. sold. 2e kl. B. RANSOEN, af komstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld 3 Januari. Hedenmorgen 'ongeveer 7 uur zijn twee leerlingen van de Philips Jongensnijver- heidsopleiding op weg naar school ter hoogte van de Hezerweg te Eindhoven door een autobus overreden. De 14-jarige C. L. v. G. was op slag dood, terwijl de 13-jarige H. M. G. S. een zware hersen schudding kreeg en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie onderzocht dit tragische ongeval, dat voor een deel te wyten is aan de enorme windkracht. Op 74-jarige leeftijd is hedennacht te Rotterdam overleden de heer H. Nygh, oud-directeur van de Nieuwe Rotter damse Courant, 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1