KOOR KATHOLIEK HAARLEM Van het witte doek Onbekende belangrijke werken van César Franck en J. Pk. Rameaa Jjaseit Avond op Bibliolympus Provinciale begroting over 1948 Doodstraf geëist ZANDV00RT KRIJGT EEN ZAKENMAN Bezoek aan de nieuwe burgemeester Attentie voor de schillenboer Kerkberichten AGENDA Splinters KATH. VOLKSPARTIJ afd. Haarlem Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! In Haarlem gaat nog veel afval verloren ZATERDAG 10 JANUARI 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Het huisje op de Grote Markt DISTRIBUTIENIEUWS BESOMMINGEN Ui 1 CONCERT „ZANG EN VRIENDSCHAP" Bel 13000 Wat wilt u weten van het boek? Amerika, gezien door een Engelsman N I Chin. Ind, Rest. Hongkong „Jonge Kunst in Haarlem" Concertgebouw Orkest Broche en collier HEEMSTEDE Zondagsdienst artsen Agenda R.K. Verenigings gebouw Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 Nieuwe woningen in eigendom Burgerlijke Stand Velen hebben hun plicht al gedaan en in""het tentje, dat nu 'al enige weken op dg Grote Markt staat, hun stukje grond gekocht cm mede eigenaar te worden van het Midden- Damterrein te Amsterdam. Daar ral het grote nationale monument verrijzen als herinnering aan de slachtoffers van het verzet. Nu hebt XJ gelezen, dat de grond op de Dam zo goed als uitverkocht is, een aardige reclame*stunt om te bewij zen, hoevelen al hun vierkante centi meter eigendom mogen noemen. Als ge even nadenkt zult ge echter inzien, dat het Amsterdamse monument het grote symbool is, maar dat op vele plaatsen oorlogsgedenktekens zullen verrijzen. Wordt Uw geld dan voor deze stenen herinneringen gevraagd? Dan hebt ge toch waarlijk het vele, dat rondom deze actie geschreven is, niet goed begrepen. Br wordt op een offer van zes millioen gulden gerekend en een derde deel zal voor die gedenktekens worden bestemd, terwijl 4 millioen naar de nagelaten be trekkingen der slachtoffers gaat. De actie verloopt in onze stad niet naar wens. Duizenden passeren bijna dagelijks hét tentje, waar bovenuit de vaderlandse driekleur wappert. Dames van het U.V.V.-corps zijn dag aan dag bereid op U te wachten. En toch loopt het niet «storm, al zijn er dagen, die tot grote tevredenheid stemmen. Met muziek en propaganda-speeches is een kleine karavaan door de buitenwij ken der stad getrokken, om U te be wegen een stukje grond te kopen. Vooral militairen en brandweer hebben zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt. Ook dit onderdeel van de actie is zeker niet mislukt, maar men merkt zo, dat de Haarlemmer nog niet voldoende doordrongen is van zijn ere-plicht. In de komende dagen zal een nieuw offensief beginnen Op twee plaatsen in de stad wacht men U: bij het tentje op de Grote Markt en in de hal van het postkantoor, waar de kinderpostzegels plaats hebben gemaakt voor de certifi caten. Wordt U op straat aangeklampt in het teken van de vierkante centime ter# waag er een kwartje of een gulden aan. 's Maandags is het centrum altijd vol leven en vertier. Laat het een re corddag worden voor het ijverige plaat selijke comité, dat niets dhbeproefd laat om de hoofdstad van Noordholland een goed figuur te doen slaan in de lande lijke actie. Uitvluchten zult ge niet ver zinnen als men U een certificaat voor houdt, want het is 't voldoen van een ere schuld aan de mannen, die principieel voor onze vrijheid op de bres stonden en er hun leven voor gaven. Het is wederom Jennifer Jones, die deze week de aandacht op zich doet vestigen, lent u haar volmaakte spel als Berradette in „The Song of Berna- dette", dan is over het spel van Jenni fer als Victoria Morland in de film „Minnebrieven", die in Frans Hals gaat, niets meer te zeggen. Victoria Morland. een lieftallig en gracieus meisje, treedt in het huwelijk met een officier, <JTe zij slechts heeft leren kennen uit brieven, ó:o door een derde geschreven werden. De dhgelukkige liefde veroorzaakt een onnatuurlijke dood van haar echtge noot en doet tevens het geheugen van Victorie verliezen. Het happv end komt eerst, wanneer Victoria de man gevon den heeft, wiens brieven zij is gaan be minnen en met wie zij een nieuw leven gaat beginnen (18 jaar). Het is een echte Arthur Rank-film, vol originele vondsten en knappe cinema tografische opnamen, welke deze week in het Rembrandt-theater draait. In „Hue and Cry" („Houdt de dief") maakt de toeschouwer kennis met een stel avon tuurlijke jongens, die opgaan in detec tive-verhalen en zelfs een echte dieven bende op het spoor komen, nadat zij achterhaald hebben, dat de leden var. deze onderwereldorganisatie hun aanwij zingen ontvangen door middel van een geheime code in een wekelijks verschij nend blaadje. De knapen weten, na in vele avonturen gestort te zijn, de bende te ontmaskeren. Een onwaarschijnlijk gegeven, doch een vaardige en geestigc- verfilming. (Boven 14 jaar). In de film „Belle of the Yukon," welke deze week in City draait, zijn het liefde en goud, die veel spanning en sensatie teweeg brengen. Tot tweemaal toe wordt het goud, dat de mensen op de bank hebben gedeponeerd, gestolen, maar door een handige truc van de di recteur blijken het zakjes zand te zijn. Veel show en een paar amourettes moe ten deze film, die in technicolor is uit gevoerd, tot een vlot geheel maken. Overigens heeft zij niet veel te beteke nen en zou men er alleen heen kunnen gaan om de uitstekende reportage te zien van het huwelijk van prinses Elizabeth' en Philip Mountbatten, welke in het voorprogram draait. Deze reportage, die eveneens in technicolor is uitgevoerd, is een prachtige weergave van het sprookje, waarvan de Londenaren op 20 Novem ber j.l. getuige mochten zijn. „De zoon van Monte Cristo" viert triomfen in Cinema Palace. Hij is een soort middeleeuwse ridder in de 19e eeuw, een ongelooflijk charmeur en een meester in het schermen. Het verhaal speelt zich af in Lichtenstein, waar grootvorstin Zona, een jonge vrouw en heel schoon, onder pressie staat van een harer ministers, die tyrannieke neigingen heeft, iedereen uit de weg tracht te ruimen, die hem dwarsboomt, en ten slotte de stoutmoedigheid heeft de vor stin tot een huwelijk te dwingen. De zoon van Monte Cristo neemt het voor haar oo en weet haar voor zich te win- hen. Het is een romantische gezellige rolprent, waarin Joan Bennett en Louis Hayward de hoofdrollen vertolken (Boven 14 jaar). Charmant en amusant voor jong en oud is de door George Séaton geregis seerde film ..Het wonder van de 34ste straat", die in Luxor te zien is. Men denke aan het onderscheid tussen Sin terklaas en het Kerstmannetje, dat hierop neerkomt, dat de Heiligman in Amerika pas actief wordt tegen de Kerstdagen. Hij heet Santa Claus, maar hij vertoont zich in de gedaante van een vriend:'ijk oud heertje met een bontkraag aan zijn jasje en komt aan gereden in een slede, door rendieren getrokken. Santa Claus bestaat en het wonder rondom twee elkaar beconcur rerende warenhuizen doet er zeker niet voor onder. Een film, die wij nog maals van harte aanbevelen. Maandag 12 Januari Haarlem (\leeshai): Bonkaarten en schoenenbonnen: V t/m Vi. Heemstede (Binnenweg ICO): Bonkaar ten en schoenenbonnen: 912.45 Wo en 2—4.30 uur restant W, X, IJ en Z. Overveen (Domi): Bonkaarten en schoenenbonnen: S—V van 912.30 en van 1416 uur. Urk 202 f 2430.—. Aanvoer 162 kis ten verse haring. Albert de Klèrk'g Koor Katholiek Haarlem betreedt, wat zijn repertoire betreft, geen platgetreden paden. Alhoewel dit koor, gezien het be schikbare stemmateriaai en het ar tistiek niveau, zeer zeker het geijkte oratorium-repertoire zou kunnen uit- voeren (intussen hopen we toch, dat in de toekomst werken als „Le chant de la cloche" van Vincent d'Indy in studie worden genomen), komt het wederom met twee in Nederland bij na algemeen onbekeilde werken: het Oratorium van César Franck „Rcbecca'» en het Motet van Rameau „In convertemlo". César Franck! Wie kent deze Franse coAiponict uit de vorige eeuw niet? Franck is algemeen bekend en geliefd. Men spreekt als het ware de naam im mer met achting en zelfs met een zekere eerbied uit. En toch, wat kent men van zijn werken? Het overgrote deel van de mensheid is alleen bekend met zijn „Panis angelicus", een lied, dat men voortdurend in alle mogelijke en haast onmogelijke zettingen hoort uitvoeren. Maar dit niet-liturgische lied Hen drik Andriessen schrijft zo terecht; in Franck's kerkmuziek bemerkt men niets van de noodzakelijke stijlvorming, die een muzikale compositie tot liturgisch kunstwerk stempelt karakteriseert de echte César Franck niet. Het is een jeugdwerk. Franck schreef aanvankelijk in de toenmalige geliefde salonstijl. Melodie a la Gréty. Uit diezelfde tijd dateert ook brillant gecomponeerde pianomuziek in stijl-Liszt. Maar bezoekers van kamermuziek avonden kennen betere Franck-muzlek. Muziek, die een eigen cachet draagt, op een nieuwere richting wijst, qua vorm en inhoud hoogst waardevol is: het strijkkwartet en pianoquintet, de sonate voor viool en piano en de Prélude, aria en finale voor piano. Ook de bezoekers van orkestutyvoe- ringen zijn op de hoogte van belangrijke Franck-werken: de Symphonie, de Sym- phonische Gedichten „Le Chasseur maudit" en „Psyche" (met vrouwen koor) en de zeer aantrekkelijke „Varia tions symphoniques" voor piano-solo en orkest. Het grootste aantal uitvoeringen ver kregen toch echter Franck's orgelwer ken. Geen programma van Barok-orgel- bespelingen zonder Bachwerken, doch ook geen bespelingen van de nieuwer, meer naar de Franse geest van de 19de eeuw geïntoneerde orgels of het pro gramma bevat Franck-werken. B.v. de ,.Drie stukken voor groot orgel'', waar onder het zeer fraaie Cantabile, de „zes stukken", o. a. de Prélude, Fuga en Va- „Zang en Vriendschap", de meer dan honderdjarige en oudste zangvereniging in den lande, heeft met het concert dat zij Vrijdagavond, in samenwerking met Pierre Palla als pianist-solist, en de tenor Tony Diamant, het nieuwe jaar uitstekend en veelbelovend geopend. De programmakeuze van de geestdriftig lei dende dirigent Jack P. Loory was zeer gevarieerd en over het algemeen zeer gelukkig. Daar waren allereerst de beide Engelse composities van Thomas Morley, uit de zestiende eeuw, het eerste ernstige polyphone muziek; het tweede luchtiger en geestiger van trant, welke een uit stekende, hier en daar misschien nog wat matte uitvoering kregen. Maar in Men delssohn's „Festgesang", op het orgel virtuoos begeleid door Pierre Palla, kwamen de stemmen al meer en beter los, om, in de tweede concerthelft, met Bruckner's „Um Mitternacht", doch vooral met de moderne, uitstekend ge schreven compositie van H. Badings ,Dat liet van den Rhijnseen Wijn" en met Neumann's geestig geharmoniseer de „Phyllis und die Mutter" en Strauss' „Wein, Weib und Gesang" een hoogte punt van uitvoering en dictie te berei ken, dat de kleine vlekjes van toon- schommelingen, minder gelijke inzetten en geringere klankschoonheid in de eer ste helft, volkomen deed vergeten. Hier kregen we inderdaad een goed geschoold, pittig en correct zingend, geestig decla merend mannenkoor te horen, waar naar het werkelijk een lust was te luis teren. Er kwam hier een gloed en een verve in het ensemble. Nu nog enkele •pittige, jonge eerste tenoren, en „Zang en Vriendschap" straalt weer in oude glorie. Pierre Palla deed zich opnieuw ken nen als piano- en orgelvirtuoos in een tweetal werken van Chopin en de nog weinig bekende, geestdriftige impres- sieve muziek „Fantasia, Baetica" van Manuel de Falla. De tenor Tony Diamant, die voor de pauze hier en daar minder gelukkig was, kwam in de tweede concerthelft wat beter op dreef en had met zijn beide aria's uit Rigoletto en Tosca groot suc ces. Zijn meer op hef lyrische ingesteld geluid moet echter nog stabiler worden, zijn intonatie vaster en de beheersing in de hoogte groter om blijvend te kun nen boeien. Mejuffrouw Emmy van Eden 'begeleidde als van ouds, slagvaardig, rotsvast, kmaakvol en temperamentvol als altijd. En dat zegt alles. Al met al een voor de grote schare bezoekers aantrekkelijke en voldoening schenkende avond, waarvoor vooral diri gent Loory alle hulde toekomt. J. Sch. riatie en de majestueuze „Drie Kora len", waarvan het derde met het won derschoon Adagio ontelbare malen wordt gespeeld. Bepaald verwaarloosd is het genre groot koorwerk met orkest. Waèr staan op het repertoire de Oratoria: Ruth, Rebecca en Les Béatitudes (De Zalig sprekingen)? Dit laatste werk werd in het begin dezer eeuw nog wel eens uit gevoerd, maar de andere, kleinere en toch waardevolle werken zijn hier zo goed als onbekend. Het is daarom een prijzenswaardige daad van Albert de Klerk, één van deze werken: Rebecca ten gehore te brengen. Het onderwerp is Bijbels en dus bij iedereen bekend: Rebecca aan de bron, haar ontmoeting met Heazar, Franck's muziek is lyrisch van melodie, welluidend en interessant van harmonie en bovendien zeer kleurrijk inzake or kestbegeleiding. De muziek is roman tisch van stijl, doch verre van overge voelig of zinnelijk. Ze vertegenwoordigt de echte, zuivere romantiek, die een ieder goed aanvoelt, begrijpt en voldoet, verheft en opbeurt. „Rebecca" is geschreven voor so praan- (Rebecca) en baritonsolo (Elea. zar) duet. koor, dat als gemengd koor, tevens apart als vrouwen- en mannen koor optreedt, en orkest. Rameau is zo niet de belangrijkste, dan toch één der belangrijkste Franse componisten uit de 18de eeuw. Hij is de grondlegger van een nieuw harmonisch inzicht, een beter verband tusserl melo die en harmonie, waarop alle grote com ponisten na hem voortbouwden. In zijn opera- en orkestwerken brak hij met de Italiaanse geest, die in dergelijke Franse werken was ingeslopen. Hij bleef zuiver, nationaal. Behalve deze werken schreef hij een aantal Motetten, die ondanks hun belangrijkheid niet eens gedurende zijn leven zijn gedrukt. Het zijn geen a capello werken in polyphone stijl zoals voorheen, wel werken van geestelijke aard, doch homophoon en met soli en orkestbegeleiding gecomponeerd. Het thans uit te voeren Motet, dat wordt ingeleid door Het 5e concert voor orkest, eveneens van Rameau, heeft tot tekst:'„In convertendo" en is getoonzet voor koor (4-, 5- en 6-stemmig), so praan-, tenor, en bassolo (o.a. een duet voor sopraan en bas en een trio), orkest en orgel. Aan deze uitvoering van Koor Katho. liek Haarlem werken behalve het eigen koor mede: Dora van Doom Lindeman, sopraan, Wiebe Drayer, tenor, Léon Combé, bas, J. L. Schouten, organist, en de Haarlemse Orkestvereniging. Een oproep tot Katholiek Haarlem om deze uitvoering, welke Zondag 18 Janu ari in de Gem. Concertzaal gegeven zal worden, bij te wonen moet overbodig zijn. Componisten en uitvoerders wijzen op een superbe kunstavond. OL. KOOP. DAG EN NACHT Men koopt een boek, leest het en legt het weer ter zijde. En weinigen zullen er maar zijn, die zich afvragen, wat er nodig is geweest, aleer het boek zijn weg van schrijver naar lezer gevonden heeft. In navolging van de bekende uitzen dingen „Radiolympus" heeft men daarom in Rotterdam onlangs voor boekenlief hebbers een „Avond op de Bibliolym pus" georganiseerd, waar onder voorzit terschap van de Haarlemmer Jaap Buys Jr. een schrijver, een uitgeefster, een lezer en een boekhandelaar op het po dium bijeen zaten om vragen te behan delen, die tevoren door het publiek wa ren ingezonden. Deze vragen betroffen alle „het boek" in de ruimste zin van het woord, zoals de techniek van het boek, de functie van het boek in de maatschappij, de verhouding tussen uit gever en schrijver, de streikking van het boek enz. Het grote succes van die avond was voor de Haarlemse boekverkopers aan leiding om ook in onze stad een derge lijke bijeenkomst te organiseren, in de overtuiging, dat dit door de boeken vrienden op prijs zal worden gesteld. De „Avond op de bibliolympus" zal in Haarlem gehouden worden op Don derdag 22 Januari, des avond 8 uur in hotel „De Leeuwerik". Ter behandeling van de vragen zijn aanwezig: de schrijfster Anne H. Mul der, de uitgever J. H. E. Asberg, de boek- yerkoper J. de Haan, en als lezer de heer H. Fxiedhoff Jr. Jaap Buys zal ook In deze vergade ring als voorzitter optreden. Gisteravond heeft prof. D. W. Brogan van de Cambridge-universiteit voor de leden van het genootschap Nederland Engeland een lezing gehouden over het onderwerp: Amerika, gezien door een Engelsman. Het was een interessante beschouwing, die de hooggeleerde spreker gaf over de economische en politieke ontwikkeling van de Nieuwe Wereld, welke een macht bezit zoals nog geen land ooit bezeten heeft. Prof. Brogan wees op de belang rijkheid van Amerika als industrieland en gaf een verklaring van het grote succes, dat het land van de onbegrensde mogelijkheden op elk gebied heeft. Spr. noemde de Amerikanen allen „displaced persons". Er zijn weinig men sen aan de verre overkant, die hun ge hele leven in dezelfde plaats slijten. Wanneer ergens een industrie verrijst', trekt zij uit alle windstreken mensen aan. Zelfs de studerende jongelui zijn niet erg honkvast en begeven zich soms van de ene school naar de andere. Prof. Brogan tekende op geestige wijze het karakter van het Amerikaanse volk. De Haagse Comedie, directeur Cees Laseur, zal Dinsdag 13 Januari, 's avonds 8 uur, in de Haarlemse Stadsschouwburg een eerste voorstelling geven van „Ze wisten wat ze wilden", een spel in drie bedrijven van Sydney Howard. Mede werkenden zijn o.m. Elisabeth Andersen, Hans Kaart, Anton Roemer en Lou Steenbergen. Bioscopen: Rembrandt: Hue and Cry, in hét voor- progr. Huwel.pl. in Londen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: De zoon van Monte Cristo (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9,15 u.; Luxor: Het wonder van de 34ste straat (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Belle of the Yukon, in het voorpr. Huwel.pl. in Londen (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Minnebrieven (14 j.), Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De zwarte zweep van Zorro II (14 j.), Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Werken van jonge Haarlemse kunstenaars, geopend 1016 uur en Zon- en feestdagen 13—16 uur. Heerkens Thijssen: schilderijen van een Zuster Benedictines en kieurteke- ningen van D. Lindeman, geopend in de week: 1013 en 1417 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der Haarlemse apotheken worden van 11 tot 18 Januari waargenomen door: C. G. Loomeijer Zn.. Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793: Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Büiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 10 JANUARI: Schouwburg: A.B.C.-cabaret, 8 u. ZONDAG 11 JANUARI: Kerkuil (Nieuwe Gracht): Kamermu- ziekmiddag door Haarl. Kunstgemeen schap. HAARLEM, Smedestraat 21, telefoon 21375 (Adv.) Daar de tentoonstelling „Jonge Kunst in Haarlem" zich in een bijzondere be langstelling mag verheugen, zal zij wor den verlengt tot en met 21 Januari. Onder de ongeveer 1000 bezoekers be vond zich ook burgemeester Cremers, die de jonge schilders aan zich heeft doen voorstellen en hen heeft toegesproken. Gisteren werden uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen der gemeen, te Haarlem Werken van een viertal der exposanten aangekocht. Het is te wensen, dat vele Haarlem mers van de gelegenheid gebruik maken, om deze frisse en belangwekkende expo sitie te bezoekéti. Het Concertgebouw-Orkest zal in Haarlem Dinsdag 13 Januari a.s. weder om een Ledenconcert van de H.O.V. ver zorgen. ditmaal in de serie B. Aan dit concert, dat onder leiding van Hein Jor- dans zal staan, werkt als solist mede de cellist Tibor de Machula. Deze Hongaarse cellist werd dit seizoen als eerste solo cellist aan het Concertgebouw-Orkest verbonden. Reeds op zeer jeugdige leeftijd debuteerde hq met het Budapester Philh. Orkest. In de jaren 1930—1933 was hij in Nederland gevestigd, vanwaar hij met groot succes uitgebreide concertreizen on dernam. Ditmaal speelt Tibor de Ma chula tezamen met het Concertgebouw- Orkest het celloconcert van Dvorak. Het programma vermeldt voorts de volgende werken: Wagenaar; Cyrano de Bergerac; Debussy: Twee Nocturnes en Albert Roussel: Rhapsodie flamande. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur inlich tingen te verkrijgen omtrent de navol- gehde in de afgelopen week als gevon den aangegeven voorwerpen; Armbanden, autoped, brillen, leer boekje, broche, boord, ceintuurs, gou den collier met steentjes, jongenscape, étui met rozenkrans, gewichten, geld, hangertje met steentje, honden, hand schoenen, horloges, regenjas, stam- en levensmiddelenkaart, motorcap, ket ting, kindermutsen, overall, oorknopje, portemonnaies met inhoud, portefeuille met inhoud, parapluie, padvindersrie- men, kinderschoentjes, sleutels, sjaals, autospiegel, damestassen met inhoud, actetas, rijwieltasje inhoud boorden, vul penhouders, vijl, wanten, kinderzegels, tabakszakje met ritssluiting. Monsieur Alfred Pouinard zal Woens dag 14 Januari, 's avonds 8 uur, voor de leden van „Les Conférences Frangaises" in restaurant Brinkmann een lezing hou den over Claude Debussy. Op de piano zullen fragmenten uit werken van deze grote Franse meester ten gehore worden gebracht. Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum zal de zang- en St. Nicolaas- vereniging „Onderling Genoegen" Zater dag 10 Januari, 's avonds 8 uur, in het Gem. Concertgebouw een feestavond geven, waarvóór een aantrekkelijk programma van muziek en cabaret is samengesteld. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. De waarheid van deze gevleugelde woorden blijkt Opnieuw, nu in verband met de komende Grondwetsherziening in de maand Mei a.s. bij de verschillende politieke partijen in ons land de oude activiteit is herleefd. Ook de grootste partij in ons land, de Katholieke Volkspartij, blijft op dit stuk niet achter en haar propagan- da-apparaat werkt dan ook bereids weer op volle toeren. Stemmen alle katholieken die een juist inzicht en een juiste sensus heb ben op de liist der K.V.P.. een feit dat de K.V.P. uiteraard grote voldoe ning geeft en haar met gewettigd op timisme de uitslag der komende ver kiezingen doet verwachten. met spijt moet tevens geconstateerd, dat lang niet alle Katholieke Nederlandse mannen en vrouwen door hun lid maatschap deze partij daadwerkelijk steunen. Het lijkt ons van de K.V.P. daarom goed gezien, in onze stad de velen, die haar deke daadwerkelijke steun tot heden onthielden, door een groot scheepse actie alsnog te bewegen tot haar rijen toe te treden. Zij die dit vóór 31 Januari a.s. doen. krijgen nog gelegenheid hun invloed aan te wen den bij de komende samenstelling van de candidatenlijst. Iedere Katholieke Nederlander man of vrouw die zijn taak ten deze goed verstaat en een juist begrip toont van zijn plichten ten opzichte van de Christelijke Staatkunde in ons land, moge na deze opwekking geen dag langer wachten met inschrijving van zijn lidmaatschap. De secretaris der K.V.P., afdeling Haarlem (de heer W. Th. van Beek, Schoterbosstraat 18, Haarlem, telefoon 25710), houdt zich dan ook gaarne voor Uw onverwijlde opgave ter beschikking. De Zondagsdienst wordt 11 Januari waargenomen door: Dr. J. Reurink, Aer- denhouts Duinweg 8, tel. 26035; Dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28103; Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende apotheek: Heemst. Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout: Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. Maandag 8 uur: Toneelrepetitie „Ber kenrode", 8 uur Clubavond H.B.C., 8 uur Melodia. Dinsdag, 8 uur: Missie Naaikrans, 8 uur Laudate Dominum. De Provinciale begroting van Noord- Holland voor 1948 sluit met een bedrag van f 11.696.935.09 wat de Gewone Dienst betreft en met f 27.631.853.93 wat de ka- pitaalsdienst aangaat. In de toelichting delen Ged. Staten mede, dat men bij de samenstelling van de begroting er van uitgegaan is, dat de gedachte van de commissie-Oud in een wet zal worden omgezet. Tegen de rijksuitkering, die in 1947 geraamd werd op f 433.200, staat de nieuwe met een. maximum van f 1.788.000. De percenten op de grond belasting blijven 50, ofschoon dit een vermindering betekent van de rijksuit kering. De opcenten op de personele be lasting blijven ook gelijk. De opbrengst van de motor- en rijtuig-belasting is zo gestegen, dat zij ongeveer overeen komt- met hetgeen motor- en rijwiel belasting samen voor de oorlog opbrach ten. De provincie zou van het Rijk uit deze belasting ontvangen f 1.775.000. Voor de tertiaire wegen zal ze, alles ge baseerd' op de Commissie-Oud, f 450.000 ontvangen. Tot dekking van de gewone uitgaven van het wegenfonds, is nodig f 1.721.500. Ged. Staten hebben bij de minister van Binnenlandse Zaken aan gedrongen op enige correcties in het ontwerp-Oud inzake het wegenplan. Op de begroting is een storting in het re geringsfonds achterwege gebleven en ten behoeve van de werkverruiming is slechts f 25.000 geraamd. In het fonds voor de economisch technologische dienst is een storting van f 100.000 no dig. Voor recreatie doeleinden in de provinciale duinterreinen is f 120.000 geraamd. De 10 pet. korting op de sub sidie is ingetrokken. Aan subsidies zal worden uitgegeven f 1.106.000. Voor het nijverheidsonderwijs tot subsidiëring van de gemeente f 250.000. Voortaan zullen geen subsidies meer gegeven worden voor restauraties van monu menten, met geschiedkundige, oudheid kundige of kunstwaarde. Monumenten zorg zal f 80.000 ontvangen en daaruit zullen anderen kunnen putten. De be groting opent met een bedrag van f 1.211.373.54, het batig saldo over 1945. Aan het reservefonds moet f 141.078.54 onttrokken worden om de begroting sluitend te doen zijn. Het reservefonds is groot f 3.702.243.18. Voor onvoorziene uitgaven is f 300.000 geraamd. Wederom is een doodstraf geëist tegen een lid van de beruchte politieke re cherche van Velsen, van wie de com mandant Harrebomee reeds is gefusil leerd. Na een zitting van drie en een half uur requireerde de procureur-fiscaal van het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, mr. J. Besier, gistermiddag deze zwaarste straf tegen de 46-jarige A. Fr. Jager, een ex-employé van Van Gelders Papierfabriek in Vélsen- BZ In zijn prettig ingericht huis, dat rustig ligt in de bossen rond Huis ter Heide bij Utrecht, ontving ons de pas benoemde burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. Gezeten in een dier kostelijke fauteuils, die door hun comfortabele constructie en imponerende waardigheid schijnen te zijn geschapen voor burgemeesters incognito, vertelde hij ons over zijn levensloop, zijn plan nen en interessen. In Den Haag geboren op 4 Mei 1901, studeerde hij Rechten aan de Universi teit te Groningen, na aldaar het Gym nasium te hebben doorlopen. Na zijn studies te hebben beëindigd, bestudeerde hij in Brussel op het Palais Mondial, een internationaal georiënteerd wetenschappelijk instituut, waar onder andere alle ter wereld verschenen weten schappelijke geschriften in systeem zijn gebracht, onder leiding van de Belgische hoogleeraar Otlet, de verschillende me thoden van administratie. In het bijzonder richtte hij zijn aan dacht op het z.g. decimaal stelsel van Dewy, dat door middel van cijferreeksen de meest verscheiden gegevens classi ficeert en dat tegenwoordig in de meeste Nederlandse gemeenten wordt toegepast. Na enige jaren te zijn verbonden aan de N.V, Steenkool Handelsmaatschappij te Rotterdam, richtte hij een onderne ming op, die zich bezig hield met de uitwisseling van octrooien en patenten vooral met Amerika. De Duitsers liquideerden deze onder neming in 1940, waarna mr, Van Fenema zich eerst als secretaris der directie en daarna als adjunct-directeur verbond aan het Rijksbureau voor non-ferro- metalen in Den Haag. Koper, goud en zilver, zoals een ieder weet, ressorteren onder de non-ferro- metalen en stonden bovendien in de hinderlijke belangstelling van de bezet ters. De minst actieve periode van zijn leven bracht mr. v. Fenema dan ook „Ja man, loop nou maar even door. De konijnen lusten ook wel eens schil len en ze eten de oren van m'n kop En de schilleboer loopt door en laat steeds weer zijn monotone roep door Haarlems straten klinken. „Waren de schillen maar voor de ko nijnen", denkt hij, „dan kwamen ze ten minste nog goed terecht". En hij heeft gelijk, want het is ge bleken, dat in zeven van de tien geval len de vuilnisemmers in Haarlem en omstreken voor een gedeelte gevuld worden met aardappelschillen, groen- tenafval, broodresten enz. Wanneer men dan bedenkt, dat de voedingswaarde voor het vee van 4 kilo schillen gelijk staat met die van 3 kilo aardappelen, dan is het toch wel be denkelijk, dat. er nog zoveel kostbaav goed verloren gaat, temeer daar ook de voedselpositie in het veehoudersbedrijf niet rooskleurig is te noemen. Tweemaal p.er week trekken 68 schil lenboeren Haarlem rond om het veie afval van levensmiddelen op te halen, d.w.z. 68 mensen, die van gemeente wege een officiële vergunning hebben gekregen en wie een speciale wijk is toegewezen, waar zij vrijelijk kunnen „opereren". Daarnaast zijn er nog vele „kladders zoals dat in schillenboeren-taal heet, die zonder vergunning het een en ander bij elkaar proberen te. verzamelen en dan tegen een zwarte 'prijs verkopen aan mensen, die geen recht tot inkoop hebben. En dit soort zwarte handel is in Haarlem niet zo klein als men op het eerste gezicht zou menen. In sommige wijken is het niet zeldzaam, dat zo'n zwarte schillenpiet meer ophaalt dan de erkende schillenboer. De huisvrou wen hebben derhalve het recht bij enig wantrouwen vertoon van vergun ning te eisen. In het afgelopen jaar werd er in Haarlem aan schillen gemiddeld 100 ton opgehaald, d.i. 0.7 kilo per hoofd per week. Hiermede staat onze stad lager dan andere steden, die een ge middelde hebben van ongeveer 0.8 kg Hieruit blijkt dus wel, dat er wat de schillen betreft nog wel het een én ander verloren gaat. En dat is ook niei verwonderlijk, want behalve het veie. dat in de vuilnisemmer verdwijnt, gaan er ook veel schillen letterlijk in rook op. Verschillende mensen menen n.i. dat zij, door schillen in de kachel te gooien, hun schoorsteen schoon kunnen maken, en de schillenboer krijgt dar te horen: „Geen schillen vandaag, wam de schoorsteen moest worden schoon gemaakt!" Schillen kosten geen deviezen, maa. zijn daarom niet minder kostbaar. Ei bovendien: het vee „peuzelt" ze met veel appetijt opl door bij de vordering van de legendari sche 8.000.000 kg. koper, die „in het water viel". Na enige tijd te zijn ondergedoken in zijn qualiteit van reserve-officier, dook hij in 1944 weer op als commandant der Binnenlandse Strijdkrachten. In de moei lijke dagen vlak na de bevrijding nam hij achtereenvolgens in Woerden en Woubrugge de functie waar van Bur gemeester, om zich vervolgens te wijden aan de export van bouwmaterialen naar Scandinavië. De wederopbouw van Zandvoort zal hij zo krachtig mogelijk stimuleren; een groots opgezet plan moet Zandvoort brengen op nog hoger niveau dan voor de oorlog, een ontspanningscentrum waarvan ieder zal kunnen genieten. Bete re verbindingen van tram en spoorwegen zuilen het makkelijker bereikbaar maken, de opbouw van hotels in verschillende prijsklassen zal met kracht ter hand worden genomen, zonder dat daarnaast de woningbouw mag worden verwaar loosd. Het karakter der vermakelijkheden zal verbeterd dienen te worden. Mr. van Fenema denkt hier bijvoorbeeld aan populaire concerten door het Concert gebouw- Niets mag verwaasloosd worden om Zandvoort een waardige plaats te aoen innemen in de rij der Europese badplaatsen. De prechtige humor van de nieuwe burgemeester, het doorzettingsvermogen, dat hij als een echte Fries bewezen heeft te bezitten, en zijn vele ervaringen op gebied van organisatie, hotelwezen en het bouwbedrijf, het zijn alle eigenschap pen, die voldoende aanleiding geven om Zandvoort reeds nu geluk te wensen met zijn nieuwe burgemeester, die op 2 Fe bruari door zijn voorganger zal worden geïnstalleerd. Vanwege het plaatselijk bureau voor de wederopbouw te Zandvoort worden momenteel besprekingen gevoerd met enige gegadigden voor het verkrijgen in eigendom van de 42 te bouwen wo ningen aan de Burgemeester Engelberts- straat en omgeving. Het doel van deze bespreking is, de belanghebbenden nu nog gelegenheid te geven hun bijzon dere wensen met betrekking tot de keuze van wonirv: en de inrichting daarvan kenbaar te maken. Het blijkt, dat van zekere zijde met gebruikmaking van een onjuiste voorstelling van zaken pogingen worden gedaan om de betrokkenen te bewegen hun aanspraken te laten va ren en hun inschrij-ing in het groot boek voor de wederopbouw over te doen. Dit is wel begrijpelijk, gezien de grot^ vraag naar woningen en de be langrijke financiële faciliteiten, welke het rijk aan gedupeerden verleent. Van de zijde van het gemeentebestuur worden de betrokkenen aangeraden geen rechten prijs te geven, alvorens zich te hebber doen voorlichten door de economisch adviseur van het plaat selijk bureau voor de wederopbouw. ZANDVOORT GEBOREN: Alida, d. van V Vink en A. van der Meulen; Alida, d. van S. van de Geer en V. Kolk; Carla, d. van D. van Duijn en C. C. Koning; Aagje Diewer, d. van Th. Duivenvoorden en J. ten Bosch; Elli, d. van W. van der Kruk en J. Suk; Rosita, d. van M. Adegeest en T. J. G. Jorna. ONDERTROUWD: J. Volkers en H. A. Palstra, Kostverlorenstraat 118; C. de Muinck en G. G. de Jong, Brug- strGst 14. GEHUWD: J. E. L. Descollonges en J. Erkendiep, Haarlemmerstraat 7. OVERLEDEN: N. Pos, 87 j; J. H. Bouwman, 94 j; C. van Kooten, 85 j. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aarden- hout-Bentveld. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u- DIqs- dag: Lof 7.30 u„ daarna congr. jongens. Zaterdag: Biechten van 3 tot 9 u. Lof 7.30 U, Anderen zijn er misschien licht over heen gelopen, maar ik heb de uit lating van het raadslid mevrouw ScheltemaConradi in de laatst gehou den vergadering zeer serieus genomen en er over nagedacht. Indien het waar is, dat zij met een viool wèl in de tram en niet in de bus zou durven stappen, dan is er iets niet in orde met onze vervoermiddelen. En daar gebleken is, dat er muziek in de bus zit, heb ik gis teren de proef op de som genomen. Nu moet ik vooraf verklaren, dat ik maar een mager mannetje^ben en dus zelf een zeer bescheiden plaatsje inneem. De contrabas echter bezit deze eigenschap niet, maar dat doet er niet toe, want het is een muziekinstrument en de bur ger of burgeres wil juist met zo'n appa raat niet lopen maar bussen. Keurig stond ik op het Stationsplein in de rij en de contrabas wachtte ongevoelig naast me. De bus stopte en de veldslag om er in te komen begon, hoewel er al veel minder gedrongen werd dan een paar maanden geleden. „Mot die staande doodkist er ook in?* informeerde de chauffeur. De vraag al leen al deed me overhellen naar me vrouw Scheltema. „Staat dan in uw instructie, dat con trabassen niet per bus vervoerd mogen worden?'' vroeg ik met de zekerheid, dat dit met het geval kon zijn. „Opschieten!" riep de menigte achter me. „Opzij met die mummie." „In ieder geval zult u voor dat ding een kaartje extra moeten nemen" ging de chauffeur voort. „Wat zit d'r eigen lijk in?" „Een lijk" zei ik met een ernstig ge zicht, „dat zie je toch." „Het spijt me, ik kan u niet met deze aanhang vervoeren" concludeerde de ijlings toegeschoten chef uit het huisje onder de kap. „En als ik nu een trekpiano of slag werk bij me had?" De chef dacht na en sprak: „Kijk me neer, we vervoeren passagiers en geen complete muziekwinkel." „Of we nooit rijen.schreeuwde een ongeduldige zonder muzikaal gevoel. De deuren van de bus gingen automatisch toe en de contrabas bleef op het Sta tionsplein staan. Ik vraag audiëntie aan bij de minister van Waterstaat om het behoud van de tram te bepleiten» Misschien gaat mevrouw Scheltema met haar viool mee. (Ontleend aan „Sursum Corda") KATHEDRAAL ST. BAVO, Leidse- vaart. Zondag: H.H, Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en li u. Congr. adsp. 12.15 u. H. Fam 7 u. Maandag: H. Fam. dames 8 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7, jongedames 8.15 u. Woensdag: Jongens- congr. 7 en 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.308.30 u. Lof7u. H. JOSEPH, Jansstraat. Zondag: H.H Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) eii 11 u! Lof 7 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7, jongedames 7.45 u. Woensdag: J'ongenscongr 7 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Nieuwe Groenmarkt. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag :-jCongr. dames 8 u. Dins dag en Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaar ne. Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Congr. jongens 5.30, Lof 7.30 u. Maandag: Congr. heren 7.30 u. Dinsdag: Congr. meisjes 4 en 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER, Amster damstraat. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7 u. Dinsdag; Congr. meisjes 7 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 4.308.30 u. Lof 7 U. H. HART VAN JEZUS, Kleverparkweg. Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoog mis) en 12 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7, dames 8.15 u. Woens dag: Congr. heren 8.30 u. Dinsdag en Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. jongens 12.15 u. Lof 7 u. Maandag: H. Fam mannen 8.15 u. Dinsdag: Congr. meisjes 8.15 u. Lof 7.30 u., evenals Don derdag. Zaterdag; Biechten 58.30 u. H. LiDUINA, Rijksstraatweg. Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag: H Fam. heren. DinsdagMariagarde 7 u. ■Woensdag: Congr. jongens 7.30 en 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 58 u O. L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN H. BAVO, Rijksstraatweg. Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u. Lof 6 30 u. Maandag: H. Fam mannen 8 u. Woensdag: Congr. meisjes 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Za terdag: Biechten 5—9 u. H. BAVO, Heemstede. Zondag: H.H, Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: H. Fam. vrouwen 7.30 u. Lidulna-congr. 8.30 u. Dinsdag en Donderdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Ma- garde 7 u Zaterdag: Biechten 5—9 u. f 7.30 u. O. L. VROUW HEMELVAART, Heem stede. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7'.30 u. Maandag; Congr. meisjes 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. Lof 7 u. O. L. VROUW ONBEVL. ONTVAN GEN, Overveen. Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. heren 8 u. Zaterdag: Biechten 48 u. Lof 7.30 'u. ALLERH. DRIEëENHEID, Bloemen- daal. Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 3.30 u. Aanbiddingsfeest. Sluitingslof 7 u. Maan dag: Conferentie heren 8 u. Dinsdag: Jonge vrouwen 8 u. Woensdag: Dames 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9 u. H. ADALBERTUS, Spaaxndam. Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 (Hoogmis), Lof 2.30 u. Maandag: Congr. meisjes 7.30 u., jongedames 8.15 u. Zaterdag: Biechten) 5—'7.30 u. Lof 7.30 o.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2