H D WOLTERlü's VE R D T E A DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST Commissie voor Palestina begint met haar werkzaamheden Werkloosheids- verzekering ANGELSAKSERS GEVEN DUITSLAND ENIGE ZEGGENSCHAP TERUG Ondergang van een Indianenrijk SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HA'IEWIET Frankrijk protesteert tegen centraal bestuur in West-Duitsland Presidium van vijf man in Roemenië Einde der stakingen in Duitsland Heldhaftige strijd tot de laatste man Voorstander van federatie van staten Groep vrijwilligers uit Syrië valt Joodse nederzetting in Galilea aan ZATERDAG 10 JANUARI 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Frankrijk weinig gesticht, Rusland kan nog tot inkeer komen DONZEN-DEKENS SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN Dam - Nieuwendijk Damrak KARDINAAL HLOND TE ROME n i- KALVERSCHIETERS He Paddenstoeleniiiïï TEKENCURSUS Blaker met kaars LUCIFERS-KUNSTJE Amerikaanse onderzeeërs voor Turkije en Griekenland Nadat de vredesconferentie van Lon den had uitgewezen, dat men vrij wel alle hoop op overeenstemming tussen de vier bezetters van Duitsland bloest laten varen, hebben de mogend heden hun vrijheid van handelen tegen over het overwonnen Reich zoal niet herkregen dan toch hernomen. Van die vrijheid hebben Engeland en Amerika het eerst gebruik gemaakt. Kij hebben, in overleg met politici uit de acht in beider zones gelegen staten (Lander)een centraal gezag van Duitsers in het leven geroepen, dat de zones niet alleen hech ter dan voorheen verenigt, maar deze ook een stap dichter bij de, overigens nog altijd ver weg liggende, onafhan kelijkheid brengt. Er is een soort kabinet ingesteld, en wat er al bestond aan •■Parlementaire vertegenwoordiging", de Economische Raad, is uitgebreid tot twee Kamers. De naaste oorzaak tot dit Angelsak sisch initiatief behoort men te zoeken in he chaotische toestand, die de econo- hiie der zones kenmerkt. Eten is er veel te weinig, hetgeen niet verwonderlijk is voor wie bedenkt, dat West-Duitsiand slechts de helft produceert van zijn eigen voedsel en geen exportindustrie heeft, welke de betalingsmiddelen voor de andere helft zou kunnen verdienen. Die andere helft wordt door Engeland en Amerika, voorlopig zonder betaling, ge leverd. Maar de hongerige en arme Duitsers saboteren de distributie zozeer, bat lang niet ieder de hem toekomende Portie krijgt. De beide bezetters menen, bat slechts Duitsers Duitsers van dit slecht gedrag kunnen afhelpen en heb ben derhalve de autoriteit over de inter ne economie overgedragen aan een Duits bestuur. Men verwacht hiervan op de buur een betere voedselverdeling, die vergroting van de arbeidsprestatie tot gevolg zal hebben. Amerika is voorne- niens, aanzienlijke hoeveelheden grond stoffen in Duitsland in te voeren, zodat een normale industriële productie moge lijk zal worden, welke de zones in staat moet steilen, zich binnen enkele jaren althans grotendeels zelf. te bedruipen. et nieuwe centraal gezag, dat uiteraard nog altijd aan En geland en Amerika onderwor pen blijft, heeft een enigszins fe deratief karakter. Het bestaat uit vertegenwoordigers' der Lander, in overeenstemming met de sterkten der Politieke partijen. Het feit echter, dat er thans een centrale bestuursinstantie Is, wijkt af van het voorstel, dat op de conferentie van Moskou door de drie Westerse Groten werd aangenomen. Dit voorstel werd indertijd door Rusland verworpen, beeft dus ook in West-Duits- land geen officiële geldigheid, maar be hoorde wel het uitgangspunt van een eVentuele gezamenlijke actie van de Westerse bezetters te zijn. Het stelt vast, bat alle macht, onder controle der be tters, bij de Lander diende te liggen, met uitzondering slechts van enkele met name genoemde bevoegdheden, die aan een centrale instantie zouden kunnen worden toevertrouwd. Hieraan nu is de huidige regeling ontrouw. Zij geeft de centrale instantie groteautoriteit, sterk ten ongunste van de autoriteit der afzonderlijke staten. Zij gaat dus veel verder, in de richting van een centraal bestuurd West-Duits iand, dan het Westen te Moskou wenste. En dit heeft Frankrijk, onvermoeibare voorstander van scherpe decentralisatie ih Duitsland, aan het schrikken ge maakt. Te Parijs is men trouwens helemaal hiet enthousiast over de Angelsaksische onderneming. Het is vrij waarschijnlijk, dat de Franse zone omwille van 't Euro- Pees herstelprogramma vroeg of laat een fusie met de twee andere zal aangaan en het verdriet de Fransen, dat er voor hen dan weinig meer overblijft dan aan- sluiting bij iets, dat al klaar en beklon ken is. Liever zouden zij meegesmeed hebben aan het nieuwe West-Duitsland, om al smedende iets van hun doelen (bevoorrechting in het Roergebied, con cessies van de Duitse industrie aan de Franse) te bereiken. Engeland 'heeft al zijn invloed nodig gehad, om de radicale Amerikaan Clay te bewegen tot een structuur, die althans nog een kier van de deur open liet voor toetreden van Rusland. Engeland hoopt nog altijd op enige over eenstemming met Moskou, als het dan geen algemene is, dan toch een op enkele punten. Zo krijgen de Russen nog eenmaal de kans, een muntherziening voor geheel Duitsland door te voeren. De geldcircu latie is deerlijk in de war, en de Ame rikanen zijn van plan, haar door nieuwe uitgiften ten minste voor de gecombi neerde zones te saneren, nu de Russen steeds maar weigeren mee te werken aan een verbetering. Op verzoek van de maal worden voorgelegd aan de Ber- Britten zal de kwestie echter nog één- lijnse Contióleraad, die op 20 Januari vergadert. En deze politiek, die tegen de klippen op naar verzoening met Moskou wil, is misschien toch wel heel realistisch. In dien men herstel van Duitsland na streeft, moef men op de een of andere manier goede vrienden worden met Oost-Europa, waarop voor de oorlog één zesde van de Duitse import- en export- handel was gericht. De afhankelijkheid der West-Duitse economie van Oost- Europa is een machtig wapen in Rus sische hand. aarom dan ook heeft men de Sovjet-Unie uitgenodigd, alsnog het éne Duitsland te verwezen lijken. De Britse en Amerikaanse bevel hebbers, Robertson en Clay, hebben met nadruk verklaard, dat de regering van Duitsers over Duitsers, zoals zij in de twee zones is ingesteld, slechts be doeld is om aan de critieke 'situatie van dit'ogenblik het hoofd te kunnen bieden. Zij is niet blijvend, en draagt met opzet niet alleen geen administra- tief-politiek karakter, maar is ook ab soluut geen staatsvorming en geen af splitsing van het grote geheel. Het doel van Britten en Amerikanen blijft de Duitse eenheid. Ofschoon het erg onwaarschijnlijk is, dat het Kremlin, na zijn weigeringen op de vredesconferenties en na zijn af wijzing van het plan-Marshall, nu te elfder ure de uitgestoken vriendenhand zal aannemen, is het een overwinning van de Engelse diplomatie op de Ame rikaanse zin voor héle maatregelen, dat men opnieuw de Russen de weg naar verzoening nog open houdt. Te groter overwinning, omdat de Britten sinds Amerika voor de kosten van him zone opdraait, in Duitsland tenslotte weinig meer tegen de V.S. hebben in te brengen. Hoewel zwak, weet Groot-Brittannië zijn sterke bondgenoot toch nog tot beheer sing te manen En dat verdient bewon dering. Bij decreet van de Roemeense rege ring werd Vrijdag de gehele koninklijke macht overgedragen op een Presidium van vijf man. t Professor Constantin Parhon is be noemd tot president van het Presidium. Gheorghe Stere werd benoemd tot se cretaris. Beiden zijn niet-partyieden. Meubileering-Maatschappij. Amsterdam - Opgericht 1889. Zo juist ontvangen een zeer grote bijzondere collectie in zeer aparte kleuren, beide zijden prima kwaliteit Damast en extra fijne donsvulling, eenpers. maat 125 x 170' 98,50 tweepers. maat 130 x 185' 139,00 lits-jumeaux 170 x 200 i 195,00 in terra, goud, groen, blauw en rose kleuren Unieke Collectie gepolitoerde in edele houtsoorten uitstuitend 1e klas uitvoering ueidse Wollen Dekens Tapijten - Lopers- Gordijnstoffen Bezoekt onze Toonzalen (6000 meter oppervlakte; in onze magazijnen aan de telefoon 39444 (3 lijnen) Levering per eigen autotapisiè- re door het gehele land. De stakingsbewegingen in Duitsland van de afgelopen dagen schijnen weer tot het verleden te behoren. In Ham burg keerden Vrijdag weer alle stakers op het werk terug. In het Ruhrgebied bereikte de stakingsbeweging haar hoogtepunt met massale demonstraties in Essen en Solingen. Te Essen namen 10.000 en te Solingen, het communistische centrum, 13.000 man aan de protestbetogingen deel, die een ordelijk verloop hadden. De eisen, die werden gesteld, hadden uitsluitend be trekking op de voedselpositie. Men ver wacht, dat de stakingsbeweging na' deze demonstraties ook in het Ruhrgebied wel tot een einde zal komen. De leider der sociaal-democratische partij, Schumacher, heeft Vrijdagmiddag voor zijn vertrek naar Londen te Ham burg verklaard, dat.de stakingen een poging der communisten zijn om „uit de rechtmatige protesten tegen de ellen de politieke munt te slaan". „De bodem van deze ellende", aldus Schumacher, „werd gelegd door Duitse instanties, die de oogst niet ten volle konden innemen, en door de niet vervulde beloften van Engelsen en Amerikanen." Z.H. de Paus heeft Vrijdag een langdu rig onderhoud gehad met de Primaat van Polen, Kardinaal Hlond, die de Heilige Vader een uitvoerig verslag uitbracht over de toestand van de Kerk in Polen. Kardinaal Hlond en de Kardinaal Sa- pielqa, Aartsbisschop van Krakatau, zijn de enige leden van het Poolse Episcopaat, die tot nu toe in staat waren naar Rome te komen. Het verslag betreft dan ook het gehele kerkelijke gebied en beperkte zich niet tot de onder de jurisdictie van beide prelaten staande gebieden. In de kringen der geestelijkheid gelooft men niet dat deze reis enig yerband houdt met de kwestie der betrekkingen tussen Polen en het Vaticaan, doch men neemt aan dat Kardinaal Hlond van het Vati caan opdracht krijgt alles in het werk te stellen om deze betrekkingen te verbe teren. uiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiimiiiimiiiiim: uiiHiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiu Vrijdagmorgen is de laatste belang rijke schakel in de weg 's Gravenhage- Rotterdam-Antwerpen, het wegvak Lage Zwaluwen-Breda, voor het verkeer opengesteld. Wat te doen met uw schilderijen? - Film waarschuwt voor atomen - Het zijn de minsten niet.... Hypnose via radio - Prijs peil echtgenoten nog behoorlijk Aantrekkelijkheid in Duitsland. oe men van schilderijen schoenen kan maken was te lezen in het longaarse blad „Uj Hirek", dat dezer dagen een verhaal vertelde over een groepje zigeuners, die in het leeg staande kasteel Zichy waren binnenge drongen. De zigeuners namen bij hun vertrek uit het kasteel vyf beroemde schilderijen, n.l. één werk van Velas quez en vier stuks van Titiaan, mee. Zij sneden de doeken in stukken, stopten deze in het water om er de verf van *f te koken, en gebruikten het linnen, om er schoenen van te maken. Het blad voegt er aan toe, dat men de resten van de Velasquez nog in de woonwagen gevonden had. De Titiaans waren spoor loos. Of misschien maakten ze, aan zi geunersvoeten, wel sporen van een an dere soort. adio-activiteit kan nadelige gevol gen hebben op de gezondheid van de mens. Het Engelse onderzoek instituut voor atoom-energie heeft daarom speciale maatregelen genomen om de mannen en vrouwen, die in de .oratoria van het instituut werken, 6 beschermen. Deze moeten in het ;^0lg namelijk kleine filmrolletjes, die radio-actieve invloeden gevoelig den' hun zak dragen. Op gezette tij- worden deze rolletjes ontwikkeld, den lern,indien de. doktoren constateren, dat ^01>tact dr-' hemen. Bovendien worden er elke sone^hhhden bloedproeven op het per- ke genomen, om vast te stellen, wel- op u6 gevolgen van het atoomonderzoek et menselijk lichaam zijn. hhd te veel met radio-activiteit in tost ls gekomen, ma§ hjj enige tijd eneinde prijsopdrijving in de graan handel zoveel mogelijk te beteu- mSt„,.eelen> heeft het Amerikaanse mi- van van Landbouw een lijst gemaakt bist sf>eculanten in granen. Op de Zoon an ma's"EPeculanten komt o.a. de hanciJn11 vroegere minister van Fi- Voor<->' i ry Morgenthau junior, van 'rïA Edwin W. Pauley, assistent deze lijst imster van Oorlog, staat op Een hypnotiseur, W. J. Ousby, be proefde Dinsdagnacht zijn krach ten voor de microfoon v:.n radio- Sydney. Toen hij klaar was, verkeerden 20 leden van het omroeppersoneel in trance, en vele luisteraars hadden het bewustzijn verloren. Een schreiende vrouw belde op en deelde mee, dat haar echtgenoot niet spreken kon. Ousby ad viseerde haar, de man een stevige draai om zijn oren te geven, misschien zou dat helpen. Een andere vtouw belde op omdat hahr echtvriend bewusteloos was. Ze wist echter niet, of dat nu van de hypnose kwam, dan wel van het stoommachlentje, dat het vierjarig zoon tje tijdens de uitzending op vaders hoofd haa laten vallen. e wederhelft van een dame in Southport (Engeland) kreeg een rekening in handen, die voor zijn vrouw bestemd was en die in het En gels de volgende tekst droeg: „10 Echt genoten Geleverd.15 shilling, 5 pen ce." De man schrok ten zeerste en in formeerde onmiddellijk, hoe hij dat moest verstaan. Hij kalmeerde weer, toen hij vernam, dat de rekening af- korrjjtig was van een boekhandelaar, en dat zijn vrouw geen 10 echtgenoten ont vangen had, doch 10 exemplaren van een amateur-toneelstuk, dat tot titel droeg: „Echtgenoten Geleverd." en huwelijksadvertentie in een Hambuxgs dagblad luidde aldus: „Jonge dame, 28 jaar, wenst ken nismaking met heer. Heeft huis met twee kamers, ontvangt iedere maand twee voedselpakketten uit Amerika." Er kwamen op deze advertentie 2.437 ant woorden binnen. De Amerikaanse consul-generaal te Jerusalem heeft de woede der Arabie ren opgewekt door zijn regering te ver zoeken een aantal Amerikaanse mari niers in Palestina te ontschepen, ter be waking van het consulaat. De Arabieren achten dit in strijd met de toezegging van Engeland, dat het gezag met nie mand anders gedeeld zou worden. 2de JAARGANG oiiiiiiiiiuiiiimiiimiiiiiiinmiimmiT niiniiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; jullie (Slot) Vorige week hebben gelezen, hoe De Cortez, on danks hardnekkige tegenstand van de Azteken-Indianen, naar de hoofdstad van hun Rijk trok. Koning Montezuma trachtte hem en zijn mannen met rijke geschenken over te halen niet door te dringen in zijn Rijk. Een prachtig paleis kreeg De Cortez ter beschikking en men bracht hem velerlei geschen ken, zoals kunstig bewerkte gouden voorwerpen. Maar toen De Cortez eenmaal in de hoofdstad was, nam hij de konfng gevangen als gijze laar. De Azteken-Indianen wis- stad en richtte een waar bloed bad aan. Duizenden Indianen streden hardnekkig en heldhaf tig tot de laatste man. Na een half jaar strijd ging de hoofdstad in vlammen op. Montezuma's opvolger werd ge vangen genomen en gedood. Zo ging het Rijk der Azteken ten onder. Van de eertijds rijke noofdstad met prachtige gebou wen en pyramide-vormige (spits toelopende) tempels, ge weldig groot en hoog, zijn al leen de ruïnes overgebleven. De Cortez vertrok in het jaar 1528 naar Spanje en hem viel alle eer van de veroveraar ten deel. Hij bracht allerlei kost baarheden, vreemde dieren en Indiaanse dansers mee. Karei V Het was in de Spaanse en te Delft staan, bij ten de blanken tht de hoofd- schonk hem uitgebreide lande- met paddenstoelen, stond apart. rijen ih Mexico. Later ontdekte „Het diner voor Rex, me- Ruines van de piramidevormige (spits toelopende) tempelgebouwen iiiiiiiiiiiitiiiliiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiÏHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiimitil Een klein schaaltje, gevuld stad te verjagen. De stad lag aan water, door dijken beschermd, dus op de wijze, zoals sommige oud-Hol landse vestingen waren aange legd. In de nacht moesten de krijgers van De Cortez de stad verlaten. In hun zakken en de lopen van de kanonnen was echter zoveel goud geborgen, dat zij ten gevolge van de zwaarte van het goud, van de smalle dijk in het water stort ten. Aldus ging de goudschat van de Indianen verloren. In 1521 kwam De Cortez ech ter terug. Hij veroverde de De Cortez nog het schiereiland y;^ouw," wees de kok, Californië, maar doordat een jjet was namelijk op Sunrise andere ontdekker intussen het vaste gewoonte, dat de hond rijke goudland Peru had ver overd, raakte De Cortez op de achtergrond. Deze keer een tekenvoorbeeld dat nogal gemakkelijk is, een ouderwetse blaker met bran dende kaars. Het gaat op de eerste plaats om de juiste verhoudingen, dus de breedte A, B moet je vergelijken "met de hoogte C, D. Je merkt dan, dat die ongeveer gelijk zijn en je hebt een goed begin voor de tekening. Let vooral op sommige kleinigheden. De hoogte E, D is vrijwel gelijk aan E, F. De lijn G, welke de bovenkant van het oor bepaalt, valt even onder F. De vlam H, C is gelijk aan F, E. Dat zijn allemaal dingen, welke je beslist niet over het hoofd mag zien, want ze vormen de belangrijkste gegevens voor de verhoudingen. Je moet die pun ten op het papier aangeven, alvorens je dp kandelaar tekent. En dan zijn er weinig moeilijk heden meer. Wie dergelijk meten (met het oog of met een latje) niet doet, brengt er weinig van terecht meesmulde van alle heerlijkhe den, die opgediend werden. Ook ditmaal liet Rex zich de heer lijke hap goed smaken. „De hond is er gewoon doj op," merkte mevrouw Kennedy op. „Dat belooft wat." „En het bewijst ook, dat alles in orde is," zei de koK Lachend vervolgde hij; „Als de padden stoelen vergiftigd waren, zou hij de eerste zijn, die er aan dood ging." „Foei John," berispte me vrouw hem. „Waar denk je aan?" Het keukengesprek werd af- koningin zat zij aan het hoofd van de tafel en met een vrien delijke, dankbare glimlach be antwoordde zij de lofprijzingen van haar gasten. Plotseling echter kwam een tijd late avond, een paar wachters op de wallen. Het was een bange tijd en door angst overmand zegt de een: „Hoor je niets?" „Jawel, ik hoor wat," zegt de ander. „Zou het misschien een Spaans spion zijn." „Dat kan best wezen, het komt naderbij, zie je wel." „Jawel hoor, het komt naderbij. Wat zullen we doen?" „Schieten in the richting zeg ik je, of de Spanjool schiet op jou nog." Daar knalt een schot, de nagalm sterft weg. Dodelijke stilte. „Hoor jij nog wat?" „Nee." „Nu, dan is hij geraakt." Bij het eerste schemeren van de dageraad wordt een onder zoek ingesteld, dat tot de ont dekking leidt van een doodge schoten kalf. Toen hit voorval bekend werd, veroorzaakte het een ontzaglijke pret. En de spotters zongen later de Delf- tenaren toe: „Nooit zullen wij vergeten: Dat, tot verweer van lijf en goed, Uw wakk're .burgers, vol van moed. Voorheen, ten tijde van Due d'Alf (Alva) Geschoten hebben op een kalf." Tot buiten Delft hoorde men het lied: „Zij schoten met een groot ge druis En ongemene dapperheden Een kalf, ter zijde van het kruithuis Met kruit en lood door al zijn ieden." 2Jo waren de Delftenaren voor goed tot kalverschieters bestempeld. Doch deze lieten het er niet bij zitten en brach ten er tegen in, dat het beter is gebroken, daar getoeter van de vreselijke boodschap haar grote kalveren voor vijanden, dan eerste auto, die het park binnen reed, weerklonk. Achter elkan der kwamen nu de voornadie gasten op Sunrise aan. In de ontvangkamers volgden de eer ste ontmoetingen en weldra ver zocht mevrouw Kennedy haar gasten naar de smaakvol ver vreugde wreed verstoren Reeds de onaangediende ver schijning van de kok in de eet zaal deed de glimlach om de lippen van mevrouw Kennedy verstijven. De man had iets ge wichtigs mee te delen, dat was duidelijk. Zonder enige plicht- sierde eetzaal te gaan. Kreten pleging naderde hij mevrouw van verwondering stegen op, Kennedy en fluisterde haar toe: toen allen de heerlijkheden „Mevrouw.... er was nie- aanschouwden op de lange ta- mand, die het u durfde zeg- fels. Dan begon een smulpartij, genmaar één van de be- waarvan zelfs de meest ver- dienden heeft de hondheeft wende fijnproever niet had dur- Rexdood in de tuin gevon den. gedeelte van een Azteken- ve51 hromen. den tempel, zoals die er in werkelijk- Mevrouw Kennedy genoot van De man had de zin nog nau- heid heeft uitgezien. haar volkomen succes. Ais een welijks voleind, of mevrouw Ken- inmi Daar spartelde rid- „Doe dat niet," kermde de der Jan zonder Land roofridder. „Ik zal mijn leven in de grote zee. beteren. Ik zai jullie de plaats „Grijp je beet aan wijzen waar ik Valentijn ver- het vlot," riepen borgen heb." Spinnetje en Holle- „Dat kun je ons zo wel zeg- tje, die over de rand gen," nodigde Spinnetje uit. van de boot hangend „Dat zou .de eerste goede daad vol belangstelling de in je leven zijn." Co i van dolle bewegingen de roofridder volgden. „Goed zo," prees Spin, toen Jan in de zee het vlot te pak ken kreeg en zich er op hees. „Als je nu lang-uit gaat liggen, heb je de meeste kans dat je niet verdrinkt. Neen, kruip maar niet naar het touw dat is al los. Rustig liggen, mannetje. De zee zal je wel er gens heendrijven. Misschien kom je wel op dat menseneters- eiland terecht. Aan jou hebben ze in ieder geval een vette kluif. Nou, het ga je goed, Jan zon der Land. We laten het touw scHieten...." „Ik zal het jullie zeggen," riep Jan zonder Land. „Maar laat dat touw dan niet schieten. Trek me eerst op de boot." „Wou je misschien eerst je zwaard nog hebben?" vroeg Holletje. „Blijf maar stil op je vlotje. En de schuilplaats van Va lentijn zullen we wel vinden, ook zonder jou. Nu.... adieu meneer Jan zonder Land en zonder boot." „Houd me op sleep touw," smeekte de roofridder nogmaals. Doch de twee mannetjes wa ren niets op z'n gezelschap ge steld en lieten het touw los. Op zijn beurt dreef nu Jatl zonder Land op het vlotje op de grote zee, totdat ook hij er gens zou aanspoelen tot een of andere boot hem zou oppik ken. Spinnetje en Holletje ston den bij het roer en keken naar het steeds kleiner worden van het vlot. „Nu gaan we Valentijn zoe ken," zei Spin beslist. vijanden voor kalveren te hou den! lllllltlllllilllilIlllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIII nedy rees met een schreeuw van angst overeind. „Maar dat is verschrikkelijk," riep zij uft. Alle gasten sprongen op en kwamen op mevrouw Kennedy toe. De kok, die de liefde van zijn meesteres voor de hond kende, begreep haar schrik en trok zich bescheiden terug in de keuken. Hij vermoedde niet, welke verschrikkelijke gevolg trekking mevrouw Kennedy uit zijn niet voltooide mededeling maken zou. Een ogenblik leek het, of zij het bewustzijn verlie zen zou. De van alle kanten aan geboden eau-de-cologne, maar vooral de verschrikkelijke ge dachte, die haar plotseling vervulde, deden haar weldra herstellen fWordt vervolgd) Legt twaalf lucifers op tafel, zoals de tekening aangeeft. Verlegt daarvan Srie lucifers, zodat er drie vierkanten ont staan. Probeert het maar eens. De oplossing wordt de volgende week gegeven. De Franse regering heeft bij de Ver enigde Staten en Engeland krachtig ge protesteerd tegen het totstandkomen van een „Bizonale Economische Baad" in West-Duitsland. Het protest is Vrijdag morgen mondeling door de Franse am bassadeurs in Washington en Londen overgebracht en stelt vast, dat Frankrijk zich blijft verzetten tegen de vestiging van een centraal Duits bestuur, zelfs voor West-Duitsland alleen. Bijzonderheden over deze „mondelinge Franse nota" zijn nog niet bekend ge maakt, maar men veronderstelt dat de Franse regeringspolitiek zich verzet te gen fusie van de drie zones en protest heeft aangetekend tegen het feit, dat de beslissing inzake de Amerikaanse en Britse zones genomen is zonder Frankrijk te raadplegen. Frankrijk is steeds voorstander ge weest van een federatie van semi-onaf- hankelijke staten in Duitsland, in plaats van een krachtige centrale regering, die door de drie andere mogendheden wordt voorgestaan. Tevens heeft Frankrijk dui delijk gemaakt, dat het zich niet bij een tri-zonale vorm in West-Duitsland kan aansluiten, zolang geen definitieve over eenkomst is bereikt over het Ruhrgebied, dat Frankrijk onder permanent inter nationaal toezicht geplaatst wil zien. De V-S. hebben vier onderzeeboten van het vloottype aan Turkije overgedragen. Amerikaanse bemanningen zullen de bo ten naar een Turkse haven brengen. De onderzeeboten behoren tot de vijftien marineschepen van verschillend type, welke, naar de marine vandaag mede deelde, aan Turkije worden overgedragen op grond van het hulpprogram van 100 millioen dollar. De marine deelde tevens mede, dat Griekenland zes ir.otorkanon- neerboten krachtens het hulpprogram voor dit land heeft ontvangen. Carl Vinson, lid van het Amerikaanse Congress, deelde later aan de pers mede, dat er ook zes onderzeeboten aan Grie kenland zullen worden overgedragen. De Amerikaanse vloot telt ongeveer 180 on derzeeboten in totaal. IW Dokie Dur) reed de straat uit en kwam tot zijn schrik op 'n kruis, punt van vele we gen. Hij telde op zijn knopen welke weg hij moest ne men om het rijtuig je te achterhalen, maar zijn knopen deugden blijkbaar niet want hij vond het karretje ner gens. „Molentje zal dit karweitje alleen moeten opknappen" dacht dc detective. Toen kwam hij op een denkbeeld. Daar hij vlak in de buurt van de gitaar fabriek was, leek het hem niet slechteen onverwacht bezoek te bren gen aan de heer Terpstra en zijn personeel. Even later wan delde hij heel onschuldig de Terpsychore-fabriek binnen. Op het kantoor van de Terpsychore-fabriek zaten de boek houder en de baardige procuratiehouder al ijverig naast elkaar te werken. Aan de andere kant van de glazen deur zat de heer Terpstra in zijn privékantoor. Dokie vreesde een ogenblik dat hij een verkeerd spoor had gevolgdMolentje zat onderwijl op zijn stoel te zuchten en redeloos te hopen dat Dokie hem zou komen bevrijden. 'Maar Dokie kon Molentje niet bevrijden, omdat hij niet eens wist dat hij gevangen was. Do kie ontdekte iets: De buitenkant van des boekhouders rechter broekspijp was vreemd afgesleten, alsof de boekhouder gewend was met een vioolkist te lopen. „Aha" dacht Dokie^ „Meneer heeft nog geen tijd gehad om van kleren te wisselen." (Herplaatsing wegens misstelling). Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft de eerste zitting van de Com missie voor Palestina geopend met de waarschuwing, dat haar pad niet over rozen zou gaan, doch dat zij op de steun van de Veiligheidsraad kon rekenen. „Gij kunt er zich op verlaten, dat voor het geval het nodig mocht blijken, de Veiligheidsraad de volledige verant woordelijkheid op zich zal nemen bij de tenuitvoerlegging van de resoiutie der Algemene Vergadering de verde ling van Palestina behelzende". Lisicky, de Poolse voorzitter der Com missie, verklaarde, dat hij de Commissie als een .tijdelijk uitvoerend orgaan" van de Algemene Vergadering der V.N. be schouwde gn dat de Commissie niet vrij zou zijn om de richtlijnen, van de Alge' mene Vergadering te wijzigen. De poli tieke stappen, die nodig zouden zijn, zouden door de Veiligheidsraad moeten worden genomen. „Hoewel de commis sieleden hun best zullen doen, kan nie mand wonderen verwachten van vijf eenzame pelgrims, die op het ogenblik alleen de vlag der V.N. bezitten als middel om de verdeling van kracht te laten worden", aldus Lisicky. De Commissie heeft als eerste stap beroep gedaan op Engeland, het Joodse Agentschap voor Palestina en de Ara bische Hoge Commissie, om onmiddel lijk overleg te plegen over de toestand in het Heilige land. Dit besluit werd genomen op het ogen blik, waarop uit Jeruzalem werd ge meld, dat voor de eerste maal een grote groep vrijwilligers uit Syrië in Palestina was doorgedrongen en een Joodse ne derzetting in Galilea had aangevallen. (Vervola van pagina 1) Bij K.B. van 2 Dec. 1915 kwam het be kende „Werkloosheidsbesluit 1917" tot stand, dat tot aan de tweede wereldoor log heeft gegolden en dat een regeling inhield, waardoor aan werkloosheidskas- sen van vakverenigingen van werklieden en bedienden Rijk en gemeente subsidie verleenden. Aanvankelijk tot maximaal 190 van de betaalde bijdragen, later in de crisisjaren verhoogd tot 180, in en kele gevallen zelfs tot 200 Op deze wijze betaalden de arbeiders in 1935 aan bijdrage aan werklozenkas sen f7.800.000.de ovèrheid (rijk en gemeenten) verleende hierop een subsi die van f 12.700.000—n.l. f7.800.000 normale en f 4.900.000 extra subsidie. De werkgevers betaalden in deze pe riode geen cent. Dit was natuurlijk een afwentelen van een bedrijfsrisico op in stanties. die dit niet alleen beh(jpven te dragen. Vandaar het voorontwerp-Rom- me, dat wel een meerderheid vond in de Hoge Raad van Arbeid, maar het niet tot wet kon brengen. We heSben ons deze keer willen be perken tot een uiterst beknopt historisch overzicht van deze voor ons volk in het algemeen en voor de arbeiders in het bijzonder zo belangrijke aangelegenheid. Enkele aspecten willen we een andere keer wat nader bezien. Zodra het thans aangekondigde voor-ontwerp voor publi catie is vrijgegeven, hopen we er op te kunnen terugkomen. De Chinese raad te Nanking heeft be sloten,.dat Peiping, op een na de grootste stad van China en voormalig hoofdstad, „hulphoofdstad" zal worden. De stad, vroeger bekend onder de naam „Pe king," was hoofdstad van de vijftiende eeuw tot 1928. De campagne van de Labourpartij ten spijt behaalden de communisten Vrijdag een overwinning in de Britse vakbewe ging, doordat William Jones, commu nist, met algemene stemmen herkozen werd als voorzitter van de transport arbeiders-unie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3